Raluca Turcan la RFI : Victor Ponta este imatur si are un limbaj de mahala

de Robert Mihailescu     HotNews.ro
Luni, 5 septembrie 2011, 10:27 Actualitate | Politic

Deputatul PDL Raluca Turcan afirma, la RFI, ca presedintele PSD, Victor Ponta, este "imatur" si are un "limbaj de mahala". Reactia sa vine dupa ce social-democratul a scris pe blog ca, dupa ce a vazut la Scoala de Vara a tinerilor din PDL, concluzia sa este: "PDL a ales - va continua politica Basescu!".

Valorile democrat-liberalilor sunt in opinia lui Victor Ponta "coruptia, minciuna, hotia, ura si servilismul". Declaratia este taxata dur de catre deputatul PDL Raluca Turcan, care cere un dialog cu Opozitia, dar nu neaparat cu liderul PSD. "Dialog cu Opozitia nu inseamna neaparat dialog cu Victor Ponta, pentru ca Victor Ponta este imatur, n-a reusit sa inteleaga responsabilitatea unui sef de partid si n-a reusit sa-si depaseasca probabil propriul nivel de cultura, acela al vocabularului de mahala (¬)", spune Raluca Turcan.

Deputatul PDL considera ca "orice lider politic, fie ca-i presedinte de partid sau simplu parlamentar, trebuie sa aiba un discurs public civilizat, cu argumente si cu maxima responsabilitate. Deci Victor Ponta nu intra in categoria liderilor maturizati si pregatiti sa conduca un partid".

Continuarea pe www.rfi.ro.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1564 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Certurile politice (Luni, 5 septembrie 2011, 10:37)

    Constantin [anonim]

    numai voturi nu aduc. Veti vedea ce se va intampla la alegeri si cum necunoscutii aia de ecologisti se vor alege cu vreo 15%. Daca vor continua sa se contreze si dupa 2012, verzii vor lua o felie mult mai importanta in 2016.
  • -8 (14 voturi)    
    Poate ne ... (Luni, 5 septembrie 2011, 10:49)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... explica mai pe larg doamna Turcan unde e "vocabularul de mahala" in "coruptia, minciuna, hotia, ura si servilismul"? Era normala o reactie dupa atacurile ciudate venite la mareata scoala de spritz-vara a portocalio-verzi-albastrilor si ma bucur ca Ponta le-a dat-o. Atat comenteaza incompetentii astia de la putere opozitia de zici ca avem un guvern USL in momentul asta. Mai bine si-ar comenta prestatia lor jalnica la guvernare ... ca vad ca nu pot dormi noaptea de cat de copilot si imatur e Ponta sau de cum a vandut Antonescu PNL-ul PSD-ului.
      #showComment
  • -5 (13 voturi)    
    D-na Turcan, atentie la... (Luni, 5 septembrie 2011, 10:53)

    George [anonim]

    ... cum se exprima colegul dv, Ioan Oltean!
  • -2 (10 voturi)    
    despre limbajul de mahala (Luni, 5 septembrie 2011, 10:54)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Ma mir ca,pana acum,dna.Raluca turcan nu i-a au-
    zit pe colegii dansei cat de colorat vorbesc! Este adevarat ca-i mult mai usor sa te uiti in ograda ve-
    cinului decat sa te uiti in propria curte!
    Oricum am lua-o,ne-am convins ca politicienii
    romani nu sunt capabili sa construiasca ceva (in
    afara de propriile lor averi/afaceri)! Iata de ce vom
    fi priviti in continuare ca o natiune distrugatoare,
    fara vocatia constructiei si fara apetitul pastrarii
    valorilor construite de inaintasi.Ar trebui sa luati
    exemplu de la Cehia,unde sunt in "exploatare"
    peste 2.000 (doua mii!!) de castele/palate si care
    atrag in fiecare an peste 12 milioane de turisti!!
  • +7 (11 voturi)    
    Subscriu acestui articol (Luni, 5 septembrie 2011, 10:59)

    Cristi Muresan [anonim]

    Cu un astfel de "leader" e imposibil de gasit un partener de discutii in negocieri.
  • -8 (14 voturi)    
    gura pacatosului adevar graieste (Luni, 5 septembrie 2011, 11:03)

    El Condor [anonim]

    Din pacate Ponta are dreptate can face afirmatiile pe care la face si cred ca tot electoratul ( indiferent de culoarea politica ) isi da seama ca pdl, chiar daca il are presedinte pe boc, este condus ( dinumbra, chiar daca incalca atributiile de sef de stat ) de basesecu. Daca mai gasim motive prin care la dirijarea turmei de pd-l-isti sa mai adaugam si centuristele ( ca sa nu le spunem altfel ), ne putem face o imgine exacta asupra a ceea ce se va intampla in acest partid pe cale de dezintegrare, dpa ce vor pierde alegerila din 2012 , cand vor ramane atarnati numai in marinarul ratacit si apoi dupa prezidentiale, cand vor dispare ca formatiune politica. V-ati asumat raspunderea unui "partid drept " . Acest lucru este valabil doar daca reusiti sa demonstrati in fata legii ca functionati legal.
      #showComment
  • -6 (12 voturi)    
    "limbaj de mahala" ??!! (Luni, 5 septembrie 2011, 11:12)

    costica [anonim]

    Poate ne spune Dna Turcan cum caracterizeaza ea limbajul plin de venin si laturile seniorilor PDL la Scoala de vara de zielele trecute a tinerilor PDListi!!!
    Limbajul ala cum s-o numi in mintea dnei Turcan?! De exemplu ala al Vicepresedintelui PDL, Dl Oltean - ala care spunea despre opozitie: "sa le-o tragem" !! Probabil, invataturile seniorilor PDL catre juniorii lor!!!
    Sau limbajul Presedintelui Basescu:

    20% din romani sunt homosexuali
    ( Intervenind telefonic in emisiunea lui Radu Moraru, “Nasul”, Traian Basescu a facut aceasta afirmatie )

    Dacă te aşezi pe masă îţi spun cum se face.
    ( Oana Sultanoiu, de la Realitatea TV, in noiembrie 2006, cand l-a �ntrebat pe Basescu ce a invatat la un curs de resuscitare)

    Sigur ca-ti dau o declaratie. Vin direct in birou la tine sa o facem …
    ( razand, spunandu-i nervos ziaristei Sorina Matei, redactor acreditat al Antenei 1 la Palatul Cotroceni, )

    Măi, păsărică, nu ai şi tu treabă azi?… Cât era de agresivă ţiganca asta împuţită…
    (19 mai 2007, despre o jurnalistă de la Antena 3)

    Câte un găozar din ăsta crede că ne poate întinde capcane.
    (6 octombrie 2006, către ziaristul Ovidiu Zara, pe atunci la Curentul)

    Doamna Turcan, despre acest limbaj din PDL si de la cel mai inalt nivel al Romaniei, ce spuneti??!
    Poate cititi comentariile noastre si ne veti raspunde....
  • -6 (10 voturi)    
    ne spune Dna Turcan??!!! (Luni, 5 septembrie 2011, 11:31)

    costica [anonim]

    La recenta scoala de vara a tinerilor PDListi, presa a preluat numai laturile si veninul si mizeriile suburbane ale seniorilor PDListi, dar nici un junior nu a avut o interventie care sa fi meritat a fi preluata de presa?!
    Adica, sa vedem si noi cum arata viitorul PDL, daca or mai rezista sa apuce si astia tineri sa faca politica portocalie?!
    Sau verde, sau de orice culoare s-or vopsi ei de frica portocaliului pe care nu-l mai vor romanii!!!!

    Despre exprimarile deloc academice ale seniorilor PDL la scoala de vara a tinerilor PDL, ce poate sa ne spuna dna Turcan, mare amatoare de limbaj civilizat la opozitie, ca la PDL e o rusine acest limbaj suburban folosit incepand cu Basescu si Boc si terminand cu ultimul PDList !!!!!!!!!
  • -5 (11 voturi)    
    Deputatul PDL Raluca Turcan (Luni, 5 septembrie 2011, 11:58)

    Lalaila [utilizator]

    Din pacate doamna deputat iese in evidenta cu o activitate parlamentara mediocra, nepotrivita cu asteptarile electoratului din partea unui politician tanar. Ultima data cand dansa a punctat ceva activitate a fost atunci cand a propus ingreunarea bugetului public prin sustinerea unor constructii si programe ale BOR (de parca nu sunt suficiente zecile de mii de biserici construite in ultimii 20 de ani).
    Acum observ ca se coboara la nivelul de polemica personala cu un lider al opozitiei in loc sa-si canalizeze energia in ceva propuneri pragmatice sau solutii concrete la unele din problemele Romaniei si cetatenilor ei. Dezamagitoare atitudine. Pacat.
      #showComment
  • -5 (11 voturi)    
    da (Luni, 5 septembrie 2011, 12:08)

    george [anonim]

    Sunt sigur ca veti(sic!) castiga alegerile.Sunt sigur ca ati facut cel mai mare rau Romaniei si romanilor. Dar pana si de Hitler, Ceausescu, Stalin si altii mai rai am scapat. Poate ca ala se exprima cu limbaj de mahala dar cine a facut scoala la rushi (adicatelea si matale...) chiar daca e nascut in '76, nu poate gandi normal...
    ...si daca totusi pierdeti alegerile? ...hm..I wonder..
  • -1 (3 voturi)    
    Nu inteleg... (Luni, 5 septembrie 2011, 14:05)

    agamita [anonim]

    de ce mai deschide gura blonda?
    Mai bine l-ar trimite pe seful ei de partid la reciclare, la facultatea de drept (pe care a facut-o la f.f. dupa cum se poate constata lesne) ca sa invete cum se interpreteaza art.25 si art.26 din Legea partidelor.
  • -1 (5 voturi)    
    HotNews.... (Luni, 5 septembrie 2011, 14:39)

    lili [anonim]

    Am postat un comentariu la acest articol, pe la ora 10:30-11:00.
    Spuneam ca sunt uimita ca realizatorul interviului cu Dna Turcan nu a intrebat-o si despre limbajul celor din PDL, incepand cu Presedintele Basescu si terminand cu seniorii din PDL care la Tabara de vara a tinerilor PDL de zilele trecute s-au intrecut intr-un limbaj suburban dupa exemplul Dlui Presedinte Basescu.
    De ce nu ati postat comentariul acela?!
    Din cauza de culoare portocalie, adica ceea ce am citit in Cotidianul referitor la culoarea portocaliu intens a site-ului HotNews, realizat cu bani de la MDRT al Dnei Udrea confirma asta, asa-i ???!!!!!!!!!!
    Jenant, chiar am crezut ca mai tineri ziaristi ca dl Dan Tapalaga pot face ceva ptr presa din Romania, dar mi se pare ca nu sunteti mai departe de RTV sau Anteana 3 pe care-i tot acuzati de slugarnicie la moguli.
    Pacat.
      #showComment
  • +1 (3 voturi)    
    Degeaba uslasilor (Luni, 5 septembrie 2011, 14:48)

    Un roman anonim [anonim]

    Ponta l vostru a fost caracterizat in cateva cuvinte de tatucul Iliescu "carlan tanar fara minte". De limbajukl tatucului ce ziceti? Cat despre alegeri s-a vazut cum ati castigat cu peste 70% in Maramures. Si repet si voi repeta ;la infinit ,nu sunt fan PDL dar decat coalitia vostra intre hoti si prosti orice alt partid e de preferat.
  • 0 (2 voturi)    
    Turcan la RFI (Luni, 5 septembrie 2011, 17:47)

    costel [anonim]

    Ponta si Antonescu,un golan si un puturos.