Traian Basescu: Nu voi mai activa in viata politica dupa ce imi voi incheia acest mandat

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 4 septembrie 2011, 12:20 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: Presidency.ro
Presedintele Traian Basescu a declarat, duminica, ca nu va mai activa in viata politica dupa ce-si va incheia cel de-al doilea mandat de presedinte, transmite Agerpres. Prezent la Eforie Nord, unde se desfasoara lucrarile Scolii de vara a OT-PDL, Basescu a infirmat, de asemena, si posibilitatea de a ocupa functia de premier.

"Nu voi mai activa in viata politica dupa ce imi voi incheia acest mandat. Ganditi-va, voi avea o varsta atunci, 63 de ani. Cine sa mai aiba nevoie de mine atunci?", a spus  presedintele Basescu, la care cei din sala au strigat: "Noiiiii!".

Agerpres noteaza ca Basescu a lasat de inteles ca, totusi, decizia ar putea sa nu fie definitiva, spunand: "Vom vedea".

Intrebat daca ia in calcul ocuparea functiei de premier in viitor, Traian Basescu a afirmat: "Nu, si o spun cu orgoliu. Intr-o tara in care ai fost presedintele nu mai poti fi nimic altceva decat ce ai fost, un fost presedinte".


Citeste mai multe despre   























4758 vizualizari

  • -7 (23 voturi)    
    politica (Duminică, 4 septembrie 2011, 12:28)

    am [anonim]

    inteleg ca o bagi pe aia mica in fata...........
  • -8 (24 voturi)    
    Normal (Duminică, 4 septembrie 2011, 12:29)

    mda [anonim]

    Acum, ca avem traista plina pentru cateva generatii dupa, avem impresia ca o putem sterge englezeste.
    Dar sa vezi minune daca in 2-3 ani nu se reinstituie pedeapsa cu moartea pentru coruptie si confiscarea averilor pe 3 nivele de rudenie.
    • +10 (20 voturi)    
      relax (Duminică, 4 septembrie 2011, 15:53)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui mda

      ca nu basescu tremura la o asemnea lege ci cei din usl.
    • +3 (5 voturi)    
      cel mai hazliu comentariu (Luni, 5 septembrie 2011, 12:04)

      lol [anonim] i-a raspuns lui mda

      si cine sa o faca? USL-ul? Come-on man!
  • -12 (24 voturi)    
    Ei, nu ... (Duminică, 4 septembrie 2011, 12:29)

    AlinN [utilizator]

    Va fi mamaita PDL -ului pana la adanci batraneti ... doar n-aveti vreme sa credeti toate balivernele ... se va lasa "cu greu" "induplecat" "pentru binele Romaniei".
  • -12 (22 voturi)    
    tipic (Duminică, 4 septembrie 2011, 12:30)

    alin [anonim]

    Comentariu tipic basescian, ce mai, no comment!
  • -11 (23 voturi)    
    Ca si demisia! (Duminică, 4 septembrie 2011, 12:31)

    garett [anonim]

    Venind de la acelasi personaj care promitea ca-si da demisia in 5 minute e la fel de credibila si afirmatia asta! :D
  • -6 (16 voturi)    
    e normal.... (Duminică, 4 septembrie 2011, 12:31)

    mihai [anonim]

    de unde meriti sa fii dupa mandat nu ai cum sa activezi in politica de kkt care se face la noi
  • -12 (20 voturi)    
    O HOTARARE INTELEAPTA..... (Duminică, 4 septembrie 2011, 12:33)

    MIHAI V [anonim]

    de a nu mai activa in viata politica a tarii, dar ar fi si mai inteleapta daca s-ar aplica imediat. D-l presedinte , in conceptie proprie , a incercat sa faca ceva, dar a reusit sa ajunga tot intr-un soi de democratie originala ca si d-l Iliescu, adica intr-o fundatura cu consecinte dezastruoase pentru romani. Ce rost are sa mai lungim agonia gand i s-ar putea pune capat imediat.
  • -11 (21 voturi)    
    o singura intrebare (Duminică, 4 septembrie 2011, 12:50)

    smen [anonim]

    mai poti activa in politichie daca esti in puscarie
  • +5 (13 voturi)    
    poate ambasador (Duminică, 4 septembrie 2011, 12:53)

    Lexus [anonim]

    ...la Moscova, ca tot ii "simpatizeaza" :))) ...ar face rusii spume :)))
    ...mi-e greu sa cred, ca ar putea sa se retraga total din politica...nici sa vrei, nu poti renunta peste noapte
  • -12 (22 voturi)    
    Hmmm (Duminică, 4 septembrie 2011, 12:58)

    MRSmrs [utilizator]

    Dupa ce:
    -ai facut zob o tara
    -ai facut sa ne urasca toti vecinii
    -ai ridicat grosolania,minciuna,mitocania,etc la rang de politica de stat
    -ai furat tu cu toata familia
    -ai influentat justitia
    -ai inchis scoli,spitale,etc
    -ai jignit pe romani
    -etc,etc,etc....
    Dupa toate acestea,chiar nu inteleg ce ai mai cauta in viata publica.
    Te vei duce la prietenii tai mafiotii(ingrasati de tine),la casele si vilele tale,la familia ta superbogata...la carciumile tale,la bercea al tau,la dansul cu mainile pe jos,la regii asfaltului,etc.
    PS.Oare te vei angaja la privat ca nu ai inca anii de pensie?
    Ca vad ca de la stat ai devenit multimilionar....
  • -9 (21 voturi)    
    O veste buna (Duminică, 4 septembrie 2011, 13:01)

    NN [anonim]

    In sfarsit o veste buna pentru romani.
    Sper sa se si tina de cuvant
  • -6 (20 voturi)    
    despre pacaleli (Duminică, 4 septembrie 2011, 13:03)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Nu va pot crede! Dupa toate minciunile de pana acum,asta e total neverosimila!
  • -9 (21 voturi)    
    O lacrima (Duminică, 4 septembrie 2011, 13:05)

    evoque [utilizator]

    Cum asa? Fara lacrimi? sau era doar un test de popularitate in interiorul sustinatorilor directi.
    Mai degraba un test pentr a vedea ce se intampla in cazul in care va vrea sa constriasca o "alba ca zapada" cu ajutorul celor tineri si prosti.
  • -10 (20 voturi)    
    la revedere, romani! (Duminică, 4 septembrie 2011, 13:06)

    Mazeta [utilizator]

    Mi-a placut sa va conduc, am strans ceva banutzi si voi pleca impreuna cu familia in insulele Canalii. V-am pupat pe cianuri!
  • -9 (21 voturi)    
    Plec dupa ce-mi fac plinul... (Duminică, 4 septembrie 2011, 13:09)

    Gigi [anonim]

    Dupa ce o sa-si faca plinul cu Rosia Montana, Basescu o sa se retraga din viata politica lasand PDL-ul sa plateasca ,in procente electorale,mizeria ramasa in urma!
  • -11 (21 voturi)    
    Bravo ! (Duminică, 4 septembrie 2011, 13:12)

    ambrosya [anonim]

    Bravo , era bine daca nu castigai alegerile ,probabil ca tara asta ar fi mers intr-o directie mai buna !
  • +20 (30 voturi)    
    imposibil (Duminică, 4 septembrie 2011, 13:44)

    pehash [utilizator]

    pai cu dictatura cum ramane? :)
    • +4 (12 voturi)    
      ramane cum am stabilit :)) (Duminică, 4 septembrie 2011, 14:20)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      .
  • -13 (25 voturi)    
    chiar o sa scapam de Basescu ???!!!!!!!!! (Duminică, 4 septembrie 2011, 13:52)

    costica [anonim]

    Da, Doamne!!!!!!!!
    Ajuta-ne Doamne !!!!!!
    Daca scapam de Basescu, PDL e dus !!!!!
    Adio si PDL!!!!!!!!!!!!
    Nu ca eu as crede ca aia ce vor veni or fi mai brezi, nici gand, dar cat au mintit si ne-au sfidat in fata astia de la PDL cu Basescu in frunte nu cred ca ii va egala nici macar PSDul ala hulit de ei...
    Desi portocaliii astia nu se deosebesc cu nimic de PSD, numai gura e de ei, cum bine le zice Basescu, faptele sunt aceleasi....
    Pot schimba ei orice culoare, lumea s-a saturat de PDL si de Basescu si GATA.
    • +1 (11 voturi)    
      M/as bucura enorm (Duminică, 4 septembrie 2011, 19:20)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui costica

      sa scapam de Basescu, asa cum am scapat si de ilici!
      Nu de alta, dar e bine sa ne bucuram toti, nu?
    • -3 (11 voturi)    
      nu scapam de el asa usor, iti faci iluzii (Duminică, 4 septembrie 2011, 19:22)

      vio [anonim] i-a raspuns lui costica

      cat crezi tu din ce spune T Basescu?
      Eu nu cred nimic, ai uitat aia cu demisia ?
  • -8 (20 voturi)    
    limpede cristal (Duminică, 4 septembrie 2011, 13:56)

    jorea [utilizator]

    nu voi mai activa.
    vom vedea.
  • -9 (25 voturi)    
    RMGC (Duminică, 4 septembrie 2011, 14:18)

    Seb [anonim]

    Asa se explica sustinerea RMCG. Un ultim tun inainte de retragere...
  • -12 (22 voturi)    
    NU (Duminică, 4 septembrie 2011, 14:20)

    af [anonim]

    nu l-am lovit nici in piept cu pumnul nici in fata cu pumnul.
  • -10 (26 voturi)    
    ce sa zic... (Duminică, 4 septembrie 2011, 14:22)

    judex [anonim]

    Un personaj trist tipic omului politic roman ajuns la putere si sedus de ea. Vad acum cum ne explica ce trebuie spus romanilor si-mi aduc aminte cum acum un an jumatate facea exact invers. Probabil acum crede ca daca le spunea romanilor ca le taie salariile si-l pune tot pe Boc premier ar fi castigat. E nerushinat...
    • +13 (23 voturi)    
      Intrebare ingenua (Duminică, 4 septembrie 2011, 14:34)

      GorillaKilla [utilizator] i-a raspuns lui judex

      Voi cum si cu cat sunteti platiti? :)
  • -9 (21 voturi)    
    cianura pentru un suras (Duminică, 4 septembrie 2011, 14:58)

    ion voicu [anonim]

    asa nene basescule, pleci dupa ce ti-ai terminat mandatul la rmgc si ne lasi pe noi sa traim bine cu cianurile.
    succes in dosarul flota!
  • -11 (21 voturi)    
    ... omisiune (Duminică, 4 septembrie 2011, 15:10)

    monica L [anonim]

    ... si voi demisiona in maximum o ora. Dicit Traianus Maximus
  • -12 (20 voturi)    
    Nu o sa-ti termini mandatul, nici o grija (Duminică, 4 septembrie 2011, 15:30)

    Unul [anonim]

    Abia astept sa-ti dau cu votul meu peste bot.
    • +4 (12 voturi)    
      n-ai tu cum (Duminică, 4 septembrie 2011, 21:37)

      excalibur [utilizator] i-a raspuns lui Unul

      sa-i dai peste bot... daca nu au putut julfele patentate pesediste sa-i clinteasca un fir de par ( l-a taiat cind a vrut muschiul lui), n-ai tu cum sa faci asta. S-au te crezi mai tare la ilici,bombonel,prostanacu,pontacu si tot neamul lor????
  • -5 (11 voturi)    
    Sho-t asa si eu (Duminică, 4 septembrie 2011, 17:09)

    fiksh-ion [anonim]

    n-oi mai activa dupa ce mi s-o incheia viata asta.
    Codrule-codrutzule...
  • +3 (5 voturi)    
    O hotarare inteleapta (Duminică, 4 septembrie 2011, 17:33)

    cititor [anonim]

    pentru o tara precum Italia, caracterizata mai recent de Premierul Berlusconi.
  • -4 (10 voturi)    
    SANCHI (Duminică, 4 septembrie 2011, 18:28)

    STAN PATITU [anonim]

    O sa activezi prin salile tribunalului...
  • -7 (9 voturi)    
    NU TE CRED, BASE (Duminică, 4 septembrie 2011, 20:19)

    Boul Secolului [anonim]

    Io mi-s boul secolului ca te-am votat in 2004 si am vrut sa fii presedinte, desi am vazut ca razi parsiv cand prima optiune a aliantei voastre s-a retras.
    La alegerile din 2008 NU am mai votat. Te-as fi votat tot pe tine fiindca Tariciosu era tare toxic... Insa tendinta ta de dictator m-a facut sa ma mai gandesc . . . . . . pana dupa alegeri. Destul ca am votat sa nu fii dat afara de la Cotoceni. A urmat criza, cea mondiala si cea provocata de tine. M-ai declarat dusman fiindca studiasem mai bine ca tine si acum ma minti ca nu mai vrei sa ramai in politica. Iti spun foarte clar, mai baiat cu ochi albastri: singura ta sansa este sa ramai in politica. Ai fost, esti si vei ramâne un sclav, la fel ca Bârladeanu care in ultimele luni de viata trebuia sa prezideze diverse chestii, nu sa isi puna ordine in viata in vederea trecerii dincolo... Tu dupa ce ai jefuit o tara spui ca ai taria sa te retragi. Sa fim seriosi, Este important sa ai o functie, insa este 'important la puterea important' cu o parasesti. Ori tu ai declarat razboi valorilor acestui neam. Asa ca nu vei avea liniste. Nu iti ramane ca optiune decat trotuarul policitii si minijupa minciunii.
  • -4 (8 voturi)    
    Corectie (Duminică, 4 septembrie 2011, 21:16)

    mmbhghgkh [anonim]

    Ar trebui ca si mandatele lui cumulate sa fie reduse cu 25%.
  • +10 (10 voturi)    
    penurie (Duminică, 4 septembrie 2011, 22:21)

    Serje [utilizator]

    In lipsa asta cronica de capete intelepte Basescu are datoria morala sa mearga mai departe pentru ca efectiv nu are cine sa-i ia locul !!?? Nu poate lasa corabia in deriva.
    El n-a terminat ce a promis ca face si ar fi mare pacat sa nu duca la finalizare drumul ascedent pe care au reusit sa mearga dupa catastrofala guvernare a PNL-PSD, actualii USL amisti. Au oprit caderea si acum avem speranta ca ne vom ridica mai sus.
    Daca ne-am lua aurul de la Rosia Montana am ajunge chiar "cineva" in aceasta Europa.
    Daca ne lasa pe mana securistului Felix Voiculescu, capul mafiei hamesite, ne-am duce dracului si am ajunge in faliment precum Grecia iar el cel mai mare bogatas de pe glob.
    Mai e mult pana in 2014 si multe se vor schimba pana atunci. Inclusiv s-ar putea ca natia sa se mai destepte si sa-si dea seama care e drumul cel bun.
    • -4 (6 voturi)    
      Capete exista, (Luni, 5 septembrie 2011, 11:03)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Serje

      tu n-ai incredere in romani! Solutia este ca asteptarile tale sa fie in concordanta cu ce sunt in stare sa faca romanii si sa nu visezi la cai verzi pe pereti, in special la cei desenati pe peretele vestic.
  • -1 (1 vot)    
    Excelent... (Luni, 5 septembrie 2011, 19:42)

    Ștefana [anonim]

    ...domnule Președinte! O idee măreață, într-adevăr! Sperăm că vă veți ține de cuvânt! Și mai sperăm că veți „trăi bine” alături de cei dragi... Căci ați trudit mult la asta, o meritați pe deplin! Ce mai contează că milioane de români naivi, care au văzut în dumneavoastră pe noul Mesia sunt mai săraci decât au fost vreodată, într-o țară sărăcită, siluită, sufocată de corupție, mizerie, incultură?
  • 0 (0 voturi)    
    ===!!!=== (Miercuri, 27 februarie 2013, 16:38)

    Pasiflor [anonim]

    Era limpede ca lumina zilei pentru mine!! Am spus-o si pe acest sit de mai multe ori.Basescu nu va parasi politica!! Si face foarte bine, pentru ca are mari sanse de a se impune ca politician la nivel continental prin care UE are de castigat foarte mult in coeziune si unitate, mai ales in partea est-europeana!! Bravo , Basescu!!