A capiat francul? Cateva solutii pentru debitori

de Cristian Dogaru     http://cristiandogaru.blogspot.com/
Miercuri, 3 august 2011, 10:04 Actualitate | Opinii

Va ganditi la o refinantare? Proasta idee in momentul in care francul bate maxime istorice fata de euro, dolar si implicit, leu. Chiar daca potentialul de crestere al monedei elvetiene nu e total epuizat, mai ales in conditiile amplificarii crizei, cine se refinanteaza acum nu face decat sa marcheze pierderile din curs din ultimii ani. Sfatul meu: intarziati deliberat la plata ratelor, fortati mana bancilor pentru a va oferi macar acum dobanzi decente la creditele vechi in franci.

Cred ca am mai povestit pe aici despre amicul cu un credit de nevoi personale in franci elvetieni, fara ipoteca, dar cu o dobanda colosala de 10%, asta in conditiile in care Liborul la franci e sub 1%. Creditul e luat in 2007 si in curand amicul cu pricina va contempla o crestere de 100% a valorii debitului sau in...lei (uitati-va la evolutia cursului CHF/Ron in intervalul 2007-2011). Dupa amenintari multiple, banca i-a propus in cele din urma sa plateasca lunar doar fractia din rata corespunzatoare rambursarii principalului, nu si a dobanzii deci (se pare ca BNR e intelegatoare cu bancile care obtin macar atata lucru de la datornici si nu le mai impune provizioane). Sigur, din timp in timp e sunat de la banca si i se ofera tot soiul de scheme de refinantare, care de care mai avantajoasa... pentru banca. Omul l-a luat insa pe “nu” in brate si functionarii bancii renunta cu coada intre picioare.
  • "Nici cu 5% nu ramaneti la noi?"
Alt amic, caz recent de aceasta data, a obtinut saptamana trecuta o refinantare de la BRD, pentru acelasi tip de credit in franci elvetieni, tot de la Bancpost. Cum s-a comportat banca, a sarit cumva in sus de bucurie ca scapa de un credit cu potential de a deveni restant, avand in vedere evolutiile cursului? Nu, nici vorba. Mai intai i-au propus sa ramana in parohia proprie, la o dobanda de 8% la franc (in loc de 10%!). Apoi au coborat stacheta la 7,5%. Intr-un final, un ultim efort de negociere: “nici cu 5% nu ramaneti la noi?”. Interesant, nu? Prin urmare, iata sfaturile mele legate de acest tip de imprumuturi:

1.E pacat sa va refinantati acum.
Poate francul va ajunge la paritate cu euro, cam la 3,9-4 lei/CHF. Nu va ganditi insa panicati ca s-ar putea sari calul mult mai mult. Cursul euro-franc nu este un fel de SIF, sa urce de la 10.000 la 100.000 puncte si apoi sa coboare iar la 10.000. Pe piata valutara, oscilatii de +/-20% sunt rare (vezi evolutia franc/dolar in ultimul an, in comparatie cu graficul multianual). Vreau sa spun ca sunt sanse mult mai mari ca francul sa se intoarca la 3 lei in urmatorii 3 ani sa spunem decat ca acesta sa urce la 5 lei. Iar creditele acordate sunt in majoritatea cazurilor pe 10 ani, aveti deci timp pana la scadenta sa prindeti o astfel de intoarcere.

2.E pacat sa va refinantati, dar nu strica sa amenintati cu refinantarea (vezi cazul expus). Daca sunt banci unde analiza dosarului nu costa si nu vi se impune ipoteca (costuri cu reevaluarea imobilului), poate chiar nu strica sa obtineti un astfel de credit de refinantare, doar ca sa aveti forta de negociere mai mare cu finantatorul initial in franci (nu il veti folosi deci decat pentru a obtine conditii mai bune la imprumutul initial).

3. Nu va puteti refinanta demonstrativ sau nu obtineti conditii mai bune de creditare? Nu mai platiti pur si simplu ratele. Stiu, e o decizie grea, dar nu ar trebui sa ezitati prea mult mai ales daca nu aveti ipoteca. Ce se poate intampla? Sa vi se popreasca 30% din salariu? Pariez ca suma e mai mica decat rata lunara. Si credeti ca bancii i-ar conveni sa primeasca o suma mai mica si sa constituie in plus provizioane? Pariez ca nu. Asa ca mergeti frumos la banca si cereti o scadere consistenta de dobanda (mai ales daca aveti una nesimtita de 10%). Nu vor, amenintati cu refinantarea. Tot nu vor, nu mai platiti ratele. La viitoarea negociere avansati dvs nivelul de dobanda preferat (incepeti de la 3-4% la franc si urcati pana la maxim 5-5,5%). Succes!

Citeste si alte articole ale lui Cristi Dogaru


Citeste mai multe despre   























12425 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    Sfaturi penibile (Miercuri, 3 august 2011, 10:23)

    eu [anonim]

    ce sfaturi penibile....cum poti sa sfatuiesti cititorii "jurnalistule" sa nu plateasca ratele...ai idee de BC / CRB, ai idee de rating-ul pe clientii restantieri ce sanse au la un nou credit? numai sfaturi penibile...mergeti oameni buni si discutati cu bancile dar platiti ratele ca va faceti rau singuri...
    • -2 (8 voturi)    
      Nu numai sfaturi penibile (Miercuri, 3 august 2011, 11:50)

      adriana [anonim] i-a raspuns lui eu

      De acord ca e un articol prost, scris de un neprofesionist si gresit de la cap la coada (incepand cu titlul: asta e titlu de articol?!? "A capiat francul?" ???!?).
      Nu mai zic de solutiile pe care le da, asa cum ati zis si voi, penibile.
    • +7 (9 voturi)    
      Ma faci sa rad (Miercuri, 3 august 2011, 11:57)

      Leeview [anonim] i-a raspuns lui eu

      Cei care s-au imprumutatt pe 20-30 ani in franci elvetieni crezi ca se gandesc cat de putin la UN NOU CREDIT ??? Estimasochist, monser ? Sau lucrezi la o banca, departamentul credite pentru fraieri ?
      • -1 (1 vot)    
        Punct ochit, punct lovit! (Joi, 4 august 2011, 10:15)

        Damocles [anonim] i-a raspuns lui Leeview

        Perfect, raspunsul tau dat celor care au tupeul sa-i sfatuiasca pe cei ce si-au luat una din marile tepe ale vietii sa-si plateasca creditele ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat! Ca si cum viitorul lor n-ar fi fost amanetat sub privirile impasibile ale unor bancheri lipsiti de scrupule!
    • +4 (10 voturi)    
      pentru anonimu penibil (Miercuri, 3 august 2011, 12:10)

      costel [anonim] i-a raspuns lui eu

      Da tu idiotule de bancher cum poti sa sfatuiesti oameni sa ia credit in franci elvetieni ( 2006 -2008) deoarece cursu nu o sa varieze asa mult.

      Numai sfaturi penibile dela gunoaiele de bancheri.

      Domnu Dogaru sia expus o parere si din cate stiu eu Romania e o tara libera.
      • +4 (4 voturi)    
        Eu sunt bancher... (Miercuri, 3 august 2011, 14:13)

        mike [anonim] i-a raspuns lui costel

        ...Si nu am recomandat niciodata creditele in monede exotice (atata timp cat speculatiile pe curs nu sunt ca ecuatiile de gradul I pt clienti - adica simple). Rezultatul? Marea majoritate a clientilor au insistat sa aiba credite denominate in CHF - atrasi doar de dobanda scazuta.
        • -1 (1 vot)    
          ... (Miercuri, 3 august 2011, 22:45)

          Dana [anonim] i-a raspuns lui mike

          Marea majoritate a clientilor s-au incadrat doar pt aceasta moneda !! as fi ales ron sau euro dar pe atunci chf era singura sansa !
          • +1 (1 vot)    
            :) (Joi, 4 august 2011, 9:14)

            cristi [anonim] i-a raspuns lui Dana

            Pai poate ar fi trebuie sa nu iei credit daca nu iti permiteai. Fudulia si domnia se platesc totdeauna. :)
            • 0 (0 voturi)    
              stii de ce nu-si permitea? (Joi, 4 august 2011, 12:19)

              Anonimus [anonim] i-a raspuns lui cristi

              pentru ca dobanzile la creditele in lei si chiar si euro erau si sunt si azi de domeniul fantasticului. Am un credit in franci cu care am cumparat un apartament in 2007 (ca locuinta). Valoarea apartamenului nu depasea (si nu depaseste nici azi dupa scaderile din imobiliare) venitul familiei pe 3 ani. Rata in lei pe care o plateam la creditul CHF nu depasesea (si nu depaseste nici azi, cu toata cresterea de curs) 30% din veniturile lunare. Poate mi-as fi permis un credit RON sau EUR, dar m-ar fi costat mai mult decat asta. Chiar si azi, cu toata dublarea francului, tot platesc in lei mai putin decat as plati la un credit RON sau EUR. De ce? Pentru ca dobanda mica si fixa la un credit de 25 de ani totusi conteaza fata de dobanda imensa si variabila pe aceeasi perioada. Pentru ca un credit al carui cost total e 1,59 * suma imprumutata (in franci) e bun. Cursul mare il face, in perioada asta, ceva mai slab, dare tot mai bun ca altele.

              Din acelasi motiv pica si faza cu refinantarea. Nu ca n-am suficiente venituri sau garantii (apartamentul inca acopera valoare imprumutata). As lua credite cu dobanda variabila, la care as plati cu 200 euro mai mult (la ROn) sau cu 50 euro mai mult (la EUR) decat platesc acum. Cand o creste Euribor diferenta ar fi si mai mare.

              Chiar mi se pare ca multi dintre cei care isi dau cu parerea despre creditele in CHF nu au facut niciodata calcule de genul acesta. Intr-adevar, daca rata crescuta in lei depaseste veniturile familiei e o afacere proasta indiferent de calculele pe termen lung (parerea mea e ca s-au avantat la credite mai mari decat puteau duce). Dar asta e alta poveste.
              • 0 (0 voturi)    
                francul a luat-o razna (Vineri, 5 august 2011, 11:56)

                Ela [anonim] i-a raspuns lui Anonimus

                Buna ziua,
                Am citit din intamplare comentariul de mai sus si pot spune ca nu este chiar ata de corect ceea ce se relateaza aici. Ca exemplu va povestesc intamplarea mea vis-a-vis de bancile din Romania.
                In anul 2008 am luat un credit de nevoi personale cu ipoteca, in franci pentru achizitionarea unui apartament, acesta fiind in valoare de 85.000 Euro ( 3 cam), un pret bunicel daca stam sa analizam care erau preturile la imobiliare in acea perioada. Acest credit a fost in valoare de 136.000 CHF care insemnau cam 85.000 Euro ca si comparatie, pentru a va putea da seama unde vreau sa ajung. In anul 2008, venitul familiei noastre era de 4500 de ron iar rata pentru acest credit era de 1000 Chf ( 2200 ron ). La ora actuala rata noastra ajunge la fantastica valoare de 3800-4000 ron ( diferenta de 1600-1800 ron / luna ). Deci daca acest credit era facut in euro, azi ajungeam sa platim cu 600 Ron mai mult ( In 2008 Euro era de 3,6 ron iar azi este de 4,2 ron, de aici rezulta ca 1000 euro insemna 3600 ron in 2008 si 4200 ron in 2011)ceea ce insemna o crestere mica in comparatie cu Francul. Apropo daca m-as gandi acum sa refinantez ar trebui sa achit bancii, valoarea de 120.000 de Euro in conditiile in care eu am luat de la ei 85.000, acum 3 ani timp in care am achitat niste rate totusi. Am transformat pe tot parcursul acestei povestiri francii in euro pentru ca este mai usor de perceput de catre tot omul cum a evoluat piata in aceasta moneda ( franc), deoarece daca as fi transformat valorile din franci in lei nu mi-ar fi ajuns pagina. In concluzie nu cred ca este fericit nici unul dintre cei care au facut credite in franci, avand in vedere ca salariile nu au avut o crestere spectaculoasa in ultima vreme ( apropo noi avem acelasi venit ca in 2008) . Este o mare bataie de joc ce se intampla in tara asta, dar se numeste Romania si asta spune tot,sincer imi pare rau ca am ajuns sa confirm acest aspect. Multa bafta tuturor care sunt in aceeasi situatie neplacuta ca noi.
                • 0 (0 voturi)    
                  Solutia: (Vineri, 5 august 2011, 22:29)

                  Razvan [anonim] i-a raspuns lui Ela

                  Eu zic sa ii lasi sa iti ia casa, si sa socotesti ratele platite ca si chirie.
                  Acum un apartament cu trei camere valoreaza mult mai putin, si preturile o sa mai scada...cu mult. Asa ca nu are niciun rost sa dai bancii inapoi 120 000 euro...decat daca esti fraier.
                  • 0 (0 voturi)    
                    nu e o solutie! (Marţi, 8 octombrie 2013, 10:57)

                    Mihai [anonim] i-a raspuns lui Razvan

                    banca vinde apartamentul de ex cu 70.000 CHF si te da in judecata sa platesti dif !
    • 0 (0 voturi)    
      Iar ne prefacem ca vrem sa rezolvam problema (Sâmbătă, 17 ianuarie 2015, 18:05)

      GinaBordei [utilizator] i-a raspuns lui eu

      Interesant. In schimb, sunt lucruri mai subtile prin care fiecare familie cu credit e furata de banci pe toata durata desfasurarii creditului cu peste 30-40% din suma totala daca nu mai mult, prin simplul fapt ca scadentarul prevede la inceput plata dobanzii. Asta e o anexa (efect) ce practic n-ar trebui sa aiba intaietate in fata contractului si orice instanta sa dea dreptate oricariu roman care ar solicita recalcularea principalului dupa niste ani de plata a ratelor ca si cum ar fi fost EXACT cum reies din calculele fata de referinta variabila (EURIBOR, LIBOR, etc) si nu descrescator - cum reies din scadentar. Ca exemplu edificator, daca in primii 10 ani de credit ai platit aproape toata dobanda pe 30 de ani, si apoi platesti anticipat restul, inseamna ca de fapt n-ai platit 6% pe an la Euro cum ar reiesi din CONTRACT, ci aproximativ 18% asta fiindca dobanda de pe 30 de ani tu ai platit-o in 10 dupa care ai stins contractul. Deci: ai imprumutat 10 lei cu dobanda 10% pe 30 de ani ceea ce duce la o dobanda de 30 lei, dar pe care i-ai platit in 10 ani. Deci 30/10=3lei adica 30% pe an, apoi dupa 10 ani ai achitat restul de 9 lei si ai stins datoria complet. Deci ai platit dobanda 30% pe an desi in contract era clar scris 10% pe an !!!
      Cititi de cate ori trebuie frazele anterioare pana intelegeti dimensiunea jafului, apoi aplicati-l la aprox. 50 de miliarde de Euro cu cat sunt imprumutati romanii si veti avea dimensiunea totala a jafului. El poate fi oprit oricand, prin aplicarea (LEGALA) a dobanzii din CONTRACT si nu din scadentar si e un proces dinamic care cu cat se prelungeste mai mult cu ordinul de marime al jafului e mai mare: pe 10 ani e cam 10 miliarde, dupa 20 = 20 miliarde, etc.Astept de ani buni articole in presa pe tema asta, si sute de propuneri legislative care sa corecteze acest jaf, si apoi am avea din ce sa-i salvam pe cei cu francii elvetieni.
  • -3 (11 voturi)    
    Sa recomanzi in public neplata ratelor (Miercuri, 3 august 2011, 10:32)

    Bogdan [anonim]

    deci nerespectarea unui contract comercial cred ca ar putea avea niste consecinte...
    • 0 (4 voturi)    
      Du-te si intreaba la LEGAD... (Miercuri, 3 august 2011, 11:07)

      predel [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      ... sau foloseste-ti bunul simt si o sa vezi ca nu prea ai cum sa ameninti, nici macar asa discret cum o faci tu, cu nimic. Desi probabil ca lucrand intr-o banca bunul simt ti-a fost amputat. Te doare macar?
    • +4 (4 voturi)    
      ca de exemplu? (Miercuri, 3 august 2011, 11:08)

      soso [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      ce consecinte sa aibe? ca nu-ti mai da alte credite?? sau ce?? dobanzile practicate acum de 100% si peste, se datoreaza faptului ca ne-am dus in banci cu sacu sa-l umplem cu banii altora indiferent de trebuinte....evident, cu conditiile lor, noi sa semnam contractul ca primarul, pe banda.....da, refuzati sa platiti ratele, sa-i vad atunci pe bancheri.... ce face, vine si-ti ia plasma din living? vine si-ti ia casa? nu are ce face nici cu unele, nici cu altele...lui ii trebuie cash-ul tau...caci e mai ieftin sa-ti dea o dobanda mica, decat sa-ti evalueze bunul, sa-l puna in vanzare, si de obicei sa ia un pret mai mic decat are de recuperat.....nu vrei asta?? atunci apleaca capul, i-ati un tub de vaselina si inca vreo 3 credite, si nu agiti nimic, fara nici o consecinta....
    • +2 (2 voturi)    
      Nu cred (Miercuri, 3 august 2011, 11:11)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Intra la dreptul de libera exprimare. Poti sa zici ce vrei despre ce/cine vrei. Este parerea proprie a ta. Nu obligi pe nimeni sa faca asa cum ai zis tu
  • +5 (7 voturi)    
    genial (Miercuri, 3 august 2011, 10:33)

    bogdanicus [utilizator]

    Eu am inceput sa amenint toti furnizorii de servicii (inclusiv bancare) care sar calul ca divortez de ei. Brusc se schimba foaia. Keep in touch!
  • +5 (7 voturi)    
    Dobanzi nerusinate (Miercuri, 3 august 2011, 10:54)

    eugen [anonim]

    Eu platesc la un credit ipotecar in CHF, la Raiffeisen, 8,5% !!!! Iar cu banca nu reusesc sa o dau la o intelegere, chiar daca le-am dat in scris ca intentionez sa nu mai platesc daca nu reduc din marje. Oricum, creditul in echivalent EUR depaseste cu mult valoarea imobilului.

    Si astazi chiar m-am decis, nu mai platesc deloc!!!
    Raivarzen, citeste asta !
  • +1 (5 voturi)    
    Mai rar asa sfaturi proaste (Miercuri, 3 august 2011, 10:59)

    Alui [anonim]

    Adica nu plati rata, ca sa iti ia banca casa.

    Oricum nu pot sa cred ca a fost cineva atat de tampit sa ia credit intr-o valuta straina, si la o dobanda de 10%. Si in ce valuta!? Francul elvetian care e renumit ca fiind una dintre cele mai stabile.

    Regulile de aur pe care se merge in vest:
    1. Iei credit in moneda in care ai venit. Daca iti cumperi o casa de exemplu, nu iei un credit in valuta straina sperand ca o sa castigi la cursul de schimb.
    2. Se iau credite la dobanda fixa pe termen lung, in procent cat mai mare posibil din credit.(chiar daca e cu 1-2% mai mare decat dobanda variabila).

    V-ati ars cu CHF-ul? Cea mai sigura solutie ar fi refinantarea in RON cu dobanda fixa, daca puteti. Daca nu, si se poate, refinantati in USD, ca dolarul e terminat. Daca nici asta nu se poate, incercati aceasi chestie cu Euro. Dar la toate astea luati dobanda fixa. Francul o sa ajung la paritate cu Euro(minim) si o sa stea pe-acolo. Va permiteti sa ramaneti cu creditul in CHF?
    • +2 (2 voturi)    
      Sfaturile tale sunt mai bune??? (Miercuri, 3 august 2011, 11:34)

      katalin [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Sa nu uitam ca suntem totusi in est, nu in vest...

      Cu pct.1 sunt de acord.
      Cu pct.2 nu sunt de acord. Creditele cu dobanda fixa pe o perioada mare de timp se iau daca are cine sa ti le dea. Si nu are cine. Nicio banca (fie ea din vest sau est) nu iti acorda credite cu dobanda fixa pe termen lung, mai mult de 3 ani.

      Cat despre refinantare... gandesti exact ca un bancher: Daca va incadrati, faceti refinantare. Numai asa ne vom asigura, noi bancile, ca soldul imprumutului dvs va fi mai mare ( in lei, euro sau usd pe care-l recomanzi) iar noi putem trai fericiti.
      • +1 (1 vot)    
        pct.2 (Miercuri, 3 august 2011, 11:55)

        Alui [anonim] i-a raspuns lui katalin

        Cazul meu(dar in vest)
        Eu mi-am mutat 100% din creditul de casa in Euro pe dobanda fixa. 30% din credit pe 15 ani, 70% din credit pe 5 ani, cu o dobanda medie de 4.9%/an. Cand le-am mutat, dobada variabile era pe la 2.9- 3%. Ziceau unii, ba ce fraier esti ca platesti 2% in plus. Acum dobanda variabila e 5.5%.
        Nu m-am grabit sa platesc in avans ci economiile le-am investit pe bursa elvetiana cu un randament de 10% pe an. Din februarie am iesit complet de pe bursa, dar in iunie am schimbat toate economiile in CHF(la cursul de 0.83 Euro pe CHF, acum e 0.91).
    • +1 (1 vot)    
      Sper ca nu esti consultant financiar (Miercuri, 3 august 2011, 11:38)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Alui

      Cum poti sa vii si sa zici sa refinanteze lumea acuma? Cand francul este la un maxim istoric. Mai creste? poate, dar nu la infinit si nici nu o sa ramana acolo. Aceasta crestere a francului este artificiala, nu dintr-o data economia Elvetiei a devenit cu 50% mai buna/eficienta/puternica. Oamenii cu bani incearca sa se protejeze de pierderi din cauza degringoladei cu euro si dolar si cumpara franci, atata tot. Cand se stabilizeaza economia o sa scada din nou
      Vii tu si zici ca oamenii sa marcheze o pierdere de 50% si sa ia tot de la capat. Si care ii sfatul sa treaca pe dolar, ca deh tu stii ca dolarul ii gata. Adica pici din lac in put. Dolarul inca nu moare si la cum ii situatia de acuma cred ca nimeni nu poate zice incotro merge, si tu zici ca oamenii sa treaca de la o moneda exotica la alta :) sfaturi geniale.
      Daca tot se hotareste lumea sa marcheze pierdere trecerea se face la moneda in care esti platit..
      • +1 (1 vot)    
        Ce nu (vrei) sa vezi (Miercuri, 3 august 2011, 12:00)

        Alui [anonim] i-a raspuns lui ion

        E starea economiei actuale. De ce ar scade francul? O sa apara vesti bune despre economia americana sau europeana?
        Eu zic ca asistam deja la prabusirea dolarului, urmata in surt timp de prabusirea Euro. In septembrie Grecia va fi declarata in incapacitate de plata in mod oficial, iar daca se intampla ceva cu Italia sau Spania, se duce Euro pe rapa.
        Deja sunt semne ingrijoratoare, dar informatia asta costa:).
        • 0 (0 voturi)    
          da (Miercuri, 3 august 2011, 12:18)

          ion [anonim] i-a raspuns lui Alui

          Da si dolar si euro se duc de rapa. Si toata lumea o sa cumpere franc si francul o sa ajunga la 1 franc = 1000 de euro. Si cu economia Elvetie ce o sa se intample? La cine mai vand ceasuri, ciocolata si cascaval?
          • 0 (0 voturi)    
            pensionarii elvetieni is cumpara castele in Spania (Miercuri, 3 august 2011, 13:54)

            Alui [anonim] i-a raspuns lui ion

            Ce o se se intample cu economia Evetiei?
            Daca au piata interna se mai descurca ei cumva, ca doar ceasurile si branza nu sunt mere branza:). Dar ce o sa se intample cu economia SUA si EU nu te intrebi?
            • 0 (0 voturi)    
              serios? (Sâmbătă, 6 august 2011, 10:14)

              daniel [anonim] i-a raspuns lui Alui

              tin sa te anunt ca 50% din pib-ul elvetiei e baza pe exporturi, exporturi care incep sa se duca pe rapa. asa ca scuteste-ma cu piata interna. elvetia o sa se trezeasca curand cu niste probleme de neimaginat. si ghici, cand toti vor sa vanda franci sa vezi atunci ce va fi. chiar ai impresia ca cineva o sa cumpere de la cei care vand franci? sa fim seriosi. eu zic ca nu mai trece mult pana nebunii de pe burse o sa vanda tot ca nebunii.
        • 0 (0 voturi)    
          Surpriza! (Miercuri, 3 august 2011, 12:35)

          gica contra [anonim] i-a raspuns lui Alui

          Uite ca francul a inceput sa scada azi! Peste 2 procente pina acum fata de euro... Banca Centrala Elvetiana a umblat la dobinzi iar piata a reactionat in consecinta. Refinantati, nu refinantati?
          • 0 (0 voturi)    
            Lol (Miercuri, 3 august 2011, 13:50)

            Alui [anonim] i-a raspuns lui gica contra

            Asa a scazut si zilele trecute de la .88 la .87.
            Stii cat era dobanda bancii elvetiene inainte de scadere?Acu e chiar zero. S-a terminat si cu masura de scadere a dobanzilor pentru a influenta cursul de schimb. Vezi si ce se intampla cu bursele din lume.
        • 0 (0 voturi)    
          credit în dolari (Miercuri, 3 august 2011, 13:48)

          deea [anonim] i-a raspuns lui Alui

          Asa mă bucur că am credit în dolari...În 2008, când am luat, aveam două variante, dolari sau franci elvețieni, si m-am hotărât la dolari tocmai de teamă că francul se va întări pe termen lung (economia americană era deja pe butuci). am avut un pic de stres când a crescut dolarul la 3,3 dar a durat numai câteva luni, acum e sub 3 din nou. si dobânda mi-a scăzut la fiecare 6 luni. De la $500 rată lunară am ajuns la $390.
          Cu francii elvețieni cred că singura sansă e să negociezi cu banca o scădere a dobânzii..că refinanțarea e sinucigasă.
          • 0 (0 voturi)    
            Te-ai scos:) (Miercuri, 3 august 2011, 14:29)

            Alui [anonim] i-a raspuns lui deea

            Dar te sfatuiesc sa treci la dobanda fixa daca nu ai trecut deja.
            Fed-ul a tot scazut dobanzile, ca sa porneasca economia cica. A mers pana s-au mai putut indatora americanii(au avut un job, li s-au dat credite subprime). Cu economia terminata, si cu dolarul in cadere, singura lor solutie e cresterea dobanzii ca sa combata inflatia, altfel toata lumea vinde dolarii pe franci, yeni, etc.
            Curand o sa se anunte cresterea dobanzii de referinta la dolar, o sa vezi.
            • 0 (0 voturi)    
              spui numai aberatii prietene (Joi, 4 august 2011, 1:12)

              Adi_M [anonim] i-a raspuns lui Alui

              ''Curand o sa se anunte cresterea dobanzii de referinta la dolar, o sa vezi. '' . chiar azi am citit pe bloomberg: sunt 6% sansele ca FED-ul sa mareasca dobanda in urmatoarele 12 luni.
              ''singura lor solutie e cresterea dobanzii ca sa combata inflatia, altfel toata lumea vinde dolarii pe franci, yeni, etc.''. asa si???cu ce-i deranjeaza pe americani ca vinde lumea dolarii? in plin razboi al valutelor tu vrei sa ne spui ca pe americani ii deranjeaza deprecierea dolarului???
    • +1 (1 vot)    
      Refinantarea nu e o optiune (Miercuri, 3 august 2011, 11:46)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Alui

      Refinantarea unui credit in CHF inseamna practic "marcarea" pierderii de curs, exact cum scrie si ina rticol. Daca ai luat la 2.1 RON/CHF credit si acum rambursezi la 3.9RON/CHF, a refinanta inseamna practic sa faci un credit de aproape 2 ori mai mare ca sa acoperi creditul initial. Eventualul avantaj poate fi numai in diferenta de dobanda dintre CHF si RON, insa nu la curs.

      Exemplu concret: ai luat 15.000 CHF in 2007 pe 10 ani, care erau 10.000 EUR. Dobanda era mai mica decat pt un credit in EUR, deci ai avut avantaj de la inceput. Acum ca sa il refinantezi trebuie sa dai inapoi ~13.000 CHF, dar care inseamna ~12.000 EUR sau ~50.000 RON. Daca faci acum credit in EUR sau RON, tu nu vei plati in continuare 80% din creditul din 2007, ci 130% din creditul ala.

      Pe termen mediu si lung merita sa inghiti in sec, sa incerci negociere cu banca asupra dobanzii si/sau a comisioanelor, si sa speri ca va scadea cursul repede. Daca ai credit pe 20 ani si ramai cu el in CHF, per ansamblu nu vei pierde mai mult de 5-10% din valoarea creditului, pentru ca fluctuatia cursului este ceva ciclic, nu va ramane stabil la 1.1 fata de EUR, economia Elvetiei nu isi permite.
      • 0 (0 voturi)    
        Falimentul e? (Miercuri, 3 august 2011, 12:06)

        Alui [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Intrebarea care se pune e daca iti permiti sa mai tii creditul in CHF? Daca da, go ahead.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu exista investitor/speculator (Miercuri, 3 august 2011, 12:12)

        Alui [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Care sa nu fi pierdut in viata lui nimic.
        Luarea de cretite in valuta straina e specula pura.
        Si eu am vindut niste actiuni in pierdere, dar daca nu le vindeam la momentul respectiv, as fi pierdut si mai mult.
        Daca te bazezi pe emotii in jocul asta si nu pe logica, pierzi sigur.
    • -1 (1 vot)    
      ei as... (Miercuri, 3 august 2011, 13:24)

      Danielle1 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      ti-a trecut cumva prin minte si ca nu ai avut de ales? Ca nu te incadrezi la niciun fel de valuta? Ca banca te-a fortat sa-ti iei credit in CHF... Cu solutii viabile vine cineva?
      • +2 (2 voturi)    
        Atunci inseamna ca nu-ti permiteai (Miercuri, 3 august 2011, 14:31)

        Alui [anonim] i-a raspuns lui Danielle1

        Creditul respectiv. Tie ti-a trecut prin minte sa nu iei un credit, daca nu ti-l permiti in RON?
    • -1 (1 vot)    
      mai rar sfaturi proaste ca ale tale (Joi, 4 august 2011, 0:58)

      Adi_M [anonim] i-a raspuns lui Alui

      1. in care vest se merge pe regulile tale de aur? vestul salbatic? sunt o gramada de germani si austrieci care au credite in franci. probabil ca nu auzisera de regulile tale ca altfel sigur nu mai faceau.
      cat despre aberatiile cu refinantarea in dolari....tine-le pt tine. nu vad de ce dolarul e mai ''terminat'' decat euro
  • 0 (0 voturi)    
    dobanda vs comision (Miercuri, 3 august 2011, 11:03)

    vbeje [utilizator]

    Ce sa facem in cazul in care dobanda e pe undeva pe la 5% dar mai exista un comision de vre-o alti 5%?
    ...mai ales in cazul in care in contract banca spune ca in anumite conditii poate renunta la comision?
    • 0 (0 voturi)    
      Comisionul il platesti o data, dobanda anual. (Miercuri, 3 august 2011, 12:02)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui vbeje

      Desi e cam mare un comision de 5%.
      Cred ca statul are trebui sa legifereze chestiile astea. Credite numai in moneda nationala, comisioane de maxim 1%.
  • 0 (0 voturi)    
    isi mai revine (Miercuri, 3 august 2011, 12:13)

    anonimus [anonim]

    CHF a reusit sa o ia in jos, dupa interventia SNB. Se dusese in papusoi de dimineata si acu' e aproape ca ieri. sa speram ca se mentine pe trend descendent, desi foarte departe inn jos nu cred sa se duca
  • 0 (0 voturi)    
    renegociere incheiata cu bancpost (Miercuri, 3 august 2011, 12:29)

    dana eugenia [anonim]

    concediu pre-natal, aprilie 2010 - inceperea negocierii .... semnarea contractului - mai 2011

    a durat un an, cu nervi si hartii trimise si raspunsuri in-doi-peri de la banca, pe hartii concepute de noi .... dar cand am vorbit cu un avocat si am reformulat in termeni 'tehnici' (ianuarie 2011) - am primit un prim raspuns de bun-simt ... iar prin aprilie am semnat noi (beneficiarii) contractul .... au mai tras de timp, chipurile pentru semnaturi interne (1 luna) sa mai platim o rata 'veche' ... dar acum avem o rata de 646 eur - de la 860, pentru un teren achizitionat in 2007 (in plin boom romanesc) :)

    asa ca se poate - dar daca o faceti de capul vostru dureaza si are sanse mici de reusita .... apelati la o ruda/un prieten avocat si veti reusi mai rapid ca noi ;)
  • +1 (1 vot)    
    BUN INDEMNU' (Miercuri, 3 august 2011, 12:59)

    Unul [anonim]

    Dati cu oftica in autorul acestui articol. Este un punct de vedere si atata tot.
    Nu este scris in limbajul de lemn cu care v-au obisnuit asa-zisii specialisti in finante, dar suprinde chintesenta.

    Personal am indemnat si eu acelasi lucru: cei care nu aveti ipoteci si va puteti securiza proprietatile (atentie, banca nu se indreapta doar asupra a 30% din salariu, ci si asupra bunurilor proprii), NU MAI PLATITI RATELE. Vorba cuiva, cui ii mai pasa de CRB cata vreme oricum la rate impovaratoare pentru urmatorii 20-25 ani probabil ca nu mai iti permiti un alt credit in paralel, iar dupa ce il termini pe asta esti edja la pensie si nu iti mai da banca.

    Am observat ca bancii i se rupe de tanguielile tale cata vreme esti bun platnic. Dar daca te duci cu restante de 2-3 luni "la mana" sa negociezi, ba mai ameninti si ca iti faci frumusel iesirea, discuta altfel. Cu conditia sa le dai de inteles ca stii de provizionul pe care trebuie sa il constituie s.a.m.d.
    Si - evident - cu conditia sa nu discuti de pe pozitii de forta, caci marea lor problema este sa nu creeze precedente. Ci sa fii calm dar ferm: "Asa nu mai merge, nu vedeti ca nu mai pot? Ajuta pe cineva ca ma duc la fund si va trag si pe voi putin? Intre a nu mai primi nimic de la mine si a primi jumatate din cat primiti acum care este varianta logica? Eu dau, voi luati. Eu sunt trist, voi fericiti. Asta se poate schimba peste noapte: eu ma plimb de banii astia, voli alergati dupa mine.

    Credeti-ma ca e ok ce scrie acest domn Dogaru.
  • +1 (1 vot)    
    Francul si nu numai... (Miercuri, 3 august 2011, 14:52)

    ana [anonim]

    Dragilor,

    Alegerile facute in trecut isi cam pun amprenta asupra noastra. Sunt alegeri pe care le-am facut atunci pentru ca, fara ele, nu ne-am fi putut permite multe lucruri. Suntem intr-o mare criza mondiala care vrem, nu vrem ne afecteaza in mod indirect. Vorbim de un circuit vicios in care suntem implicati cu totii. Cine se gandea ca o sa vina aceasta deosebita criza care o sa ne afecteze pe toti sau daca credeam am luat-o cam ca o joaca. Cine credea ca America, cum spunea cineva "tara tuturor posibilitatilor" o sa ajunga in situatia data?Si sunt multe alte semne de intrebare. Tot ce putem face este sa incercam sa ne adaptam si daca am facut aceste deosebite credite, indiferent de valuta, asta este! La momentul respectiv a fost varianta cea mai buna pentru noi! Doar spuneti-mi, ce om de rand care munceste de dimineata pana seara reuseste sa faca economii in ziua de astazi?Viata este mult prea scumpa ca sa ne permitem astfel de "mofturi". Va spun parerea mea sincera ca refinantarea nu este buna pentru CHF sau EUR dar exista alternative, pe care le puteti cere bancilor. Miscorare de dobanda, dupa cum a scris multa lume sau sa va faca o oferta personalizata astfel incat sa puteti plati in continuare. Daca ai un credit ipotecar nu-ti poti permite sa nu platesti. Nu asta este solutia. Ne revoltam pentru ca este ceva normal dar "revolta" nu ne plateste ratele. Poate vine ca un impuls in a lua decizii corecte pentru fiecare dintre noi. Succes in tot ceea ce intreprindeti si atunci cand vreti sa realizati ceva important, documentati-va cat puteti de mult, cantariti rezultatele si alegeti varianta care vi se potriveste. "Cine detine informatia, stapaneste situatia!!!"
    • +1 (1 vot)    
      Pai bancile "i-au obligat" sa ia credite in CHF (Miercuri, 3 august 2011, 15:26)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui ana

      N-ai cu cine:).
      "Cine detine informatia, stapaneste situatia!!!"
      Inca una buna:). 99% dintre cei cu credite nici n-au citit conditiile din contracte. Crezi ca o sa le citeasca acum pe cele cu care s-ar putea refinanta, ca sa vada ce e mai avantajos pentru ei?
      95% dintre romani sunt oi care trebuie sa urmeze pe cineva, nu vezi. Daca popa le zice sa refinanteze, refinanteaza, fara alte intrebari. Daca le zice sa nu refinanteze(desi risca sa ramana in strada) nu refinanteaza nici morti.
      • 0 (0 voturi)    
        Ti-ai raspuns singur... (Miercuri, 3 august 2011, 17:30)

        ana [anonim] i-a raspuns lui Alui

        Ai ajuns sa razi de un lucru care ne cam doare: mentalitatea multora dintre noi. Nu suntem in stare sa decidem pentru noi, trebuie sa ne dicteze si sa ne influenteze altii in tot ceea ce facem. Daca n-o sa ne schimbam mentalitatea n-o sa ajungem prea departe. De noi depinde totul dar pacat ca suntem prea slabi ca sa ne facem dreptate si sa ne cerem drepturile.
        • 0 (0 voturi)    
          Pai ce drepturi? (Miercuri, 3 august 2011, 17:47)

          Alui [anonim] i-a raspuns lui ana

          daca statul dadea legi ca bancile sa nu dea credite in valuta, iar in lei sa dea numai in valoare de 70% din valoarea casei, dar numai daca rata lunara e sub 35% din venitul lunar, urla toata lumea ce e dictatura,
          Ce drept mai pretinzi cand singur te bagi cu capul in jug, fara sa te uiti ce semnezi?
          De ce nu-ti ceri dreptul de a gandi tie insuti?
          • 0 (0 voturi)    
            cum ce drepturi? (Miercuri, 3 august 2011, 23:19)

            ana [anonim] i-a raspuns lui Alui

            Daca toata lumea gandeste ca tine e clar de ce tara asta se duce de rapa! Alegerea consta in decizia luata de fiecare dintre noi. Si putem filozofa mult pe aceasta tema dar "vorba multa, saracia omului", nu crezi!Am scris ce am avut de zis si nu vreau sa continui o discutie contradictorie pentru ca nu ma reprezinta.
  • 0 (0 voturi)    
    credit chf (Joi, 4 august 2011, 12:01)

    AAAAAA [anonim]

    eu am luat un credit in chf ipotecar de la credit europe bank pe 30 de ani...in urma unor probleme financiare am ajuns la 3 luni de neplata ...dupa 3 luni am fost contactat de banca si mi s-a propus sa platesc restanta iar ei imi anuleaza timp de 1 an comisionul de administrare lunar ( adica 300 chf)...le-am spus ca pot sa le dau doar 70% din restanta iar ei au zis ca diferenta o esaloneaza pe 12 luni...si m-au intrebat cat as putea sa platesc lunar ...in cosecinta le-am zis o suma ( rate era de 1100 chf iar eu am zis 750 chf)...iar ei mi-au redus si dobanda de la 4% plus libor la 3% plus libor pentru 12 luni de zile ...deci se poate...bancile prefera sa incaseze ceva bani decat sa-ti vanda proprietatea...
    • 0 (0 voturi)    
      sfaturi de 2 lei (Vineri, 5 august 2011, 1:04)

      Costin [anonim] i-a raspuns lui AAAAAA

      Daca vrei sa ajungi boschetar nu ai decat sa asculti de sfaturile celor cu mintea plecata cu sorcova. Daca banca constata ca imprumutul pe care l-am contractat o costa mai mult si se provizioneaza integral s-ar putea ca inscurt timp politica cu mine ca si client sa se schimbe si asa cum intr-un organism sanatos organul bolnav il operezi repede si scoti afara problemele asa s-ar putea sa ma trezesc cu scadenta anticipata declarate si cu executarea silita inceputa plus cu dobanzi penalizatoare din care nu mai iesi. Te asteapta pe urma hienele ca Urban si Altii sa te jupoaie de banii pe care ii mai ai. Sa vezi atunci ce multumesti blogerilor....
  • 0 (0 voturi)    
    chf dobanzi (Vineri, 5 august 2011, 16:02)

    eugen ciobanu [anonim]

    N-am avut rabdare sa citesc toate comentariile, dar din ce am vazut se pare ca scapati din vedere un aspect: valoarea actuala a dobanzii nu este corecta NU reflecta realitatea pietei financiare. Aici nu discut despre cresterea francului.
    Sunt curios cati din cei care au credite in CHF au si o formula de calcul a dobanzii.... Cu siguranta... nimeni !
    Daca bancile ar fi respectat un minim de <calcul al dobanzii> ar fi trebuit ca cei care acum se lauda cu dobanzi de 7- 10% sa fie undeva pe la 4-4,5%.
    Luati in calcul CDS-ul RO, RMO- care este o pt creditele care au <implinit 2 ani> , si indicele Libor CHF..... si o sa-mi dati dreptate. Poate pt unii e prea tarziu, au semnat AA, dupa OG 50 si faimoasa L288/2011. Pt cei care n-au facut-o mai sunt sanse sa obtina o dobanda corecta.... dar asta inseamna instanta.