Cand (si daca) va reincepe sa creasca pretul apartamentelor

de Cristian Dogaru     http://cristiandogaru.blogspot.com/
Joi, 3 martie 2011, 9:17 Actualitate | Opinii

Dincolo de raportarea la evolutia veniturilor potentialilor cumparatori si a economiei in ansamblu, pretul caselor depinde in mod decisiv de cel al chiriilor si de dinamica rata/chirie. Or, in ceea ce priveste ultimele criterii, proprietarii nu pot astepta inca vesti bune in 2011. Schitam mai jos 4 conditii de piata care ar readuce cresterile in imobiliarele de cartier si va oferim ca bonus un ghid al investitorului in 7 pasi.

  • Chiriile incep sa creasca. Da, da…
In urma cu 6 luni urmaream postarile de pe anuntul.ro pentru Bucuresti. Daca veti da click pe pret in cadrul rubricii “inchirieri 2 camere” veti reusi sa ordonati ofertele in sens crescator, de la pretul cel mai mic la cel mai mare (o miscare utila pentru cei ce dispun de un buget fix). Ei bine, acum 6 luni lucrurile se prezentau cam la fel in partea de jos a topului, cateva oferte sub 200 euro pe luna, o multime la 200, 210, 220, etc. Ce ar determina o crestere a chiriilor? Un puseu de crestere a cererii, evident. Or, tendinta e aici una de scadere, avand in vedere generatiile de studenti care intra acum in piata (cei nascuti dupa 1990, cand existau putin peste 200.000 de nou-nascuti pe an, fata de peste 500.000 in 1968-1972). Cum populatia tanara ce migreaza din provincie spre Bucuresti e in scadere, presiunea pe chirii nu poate fi un argument in favoarea majorarii pretului apartamentelor. In urmatorii ani, refrenul “vin studentii, cresc chiriile” va fi tot mai desuet. Ramane ipoteza in care golul dintre generatii e umplut rapid de emigranti din afara UE iar surplusul pune presiune pe pretul chiriilor. Dar asta e un scenariu SF deocamdata. Fara suportul randamentului mai mare obtinut din inchiriere proprietarii nu pot pretinde sume mai mari iar fara argumentul unei rate mai mici decat chiria chiriasii nu pot arunca mai multi bani din buzunar.
  • Euro pierde teren in fata leului…o tempora!
O tendinta usoara de apreciere s-a simtit deja la inceputul saptamanii. Cu un euro la 4 lei, chiriile s-ar majora si ele pentru a recupera mare parte din diferenta (nu uitati ca preturile sunt exprimate in euro, atat la vanzari cat si la inchirieri iar cheltuielile proprietarilor sunt in lei), la fel pretul caselor exprimat in euro. De impactul cursului de schimb se uita de altfel cand ne raportam la scaderile din ultimii 3 ani. O chirie de 500 euro transformata acum, in conditii de criza intr-una de 250 euro nu reprezinta decat o reducere de.. 30% (in loc de 50%) daca facem conversia in lei la cursul din 2007 vs cel din prezent.
  • Scad ratele la imprumuturile ipotecare. Din ce poveste e asta?
Teoretic, o scadere a dobanzilor egal o crestere a accesibilitatii imprumuturilor, deci scoruri mai mari pentru proprietarii care se vad asaltati de mai multi chiriasi. Vestea proasta e ca Euriborul e la minim istoric. Sansele ca acesta sa mai scada (sub zero nu poate cadea totusi!) cu 1% sunt insa mult mai mici decat acesta sa creasca treptat pana la valorile dinaintea crizei (4-5%). Or, un Euribor de 5% inseamna practic o dublare a valorii ratelor in euro si presupun ca nu se va produce prea curand si o dublare a veniturilor debitorilor pentru ca aceasta tendinta sa fie absorbita fara convulsii. In conditiile de minim istoric al Euribor, ratele pentru un imprumut Prima Casa oscileaza in functie de banca intre 250-300 euro/luna, cam cat o chirie medie deci. Ce se va intampla cu acest raport in conditiile in care Euribor-ul creste iar preturile la case scad (cererea scade si ea daca imprumuturile se scumpesc)? Raspunsul e usor de dat, chiar si pentru proprietarii optimisti.
  • Economia duduie, cererea… bubuie
Scenariu: bugetarii recupereaza tot ce au pierdut in vremurile de austeritate (ba se aleg si cu un bonus in compensatie), PIB-ul duduie ca in vremurile bune cand Premierul Tariceanu recomanda romanilor sa investeasca in proprietati in SUA pentru a nu rata preturile devenite tentante peste ocean. Ma rog, cu asa ceva ne vom confrunta in opinia mea doar daca se va da drumul hotarat la tipar or, in scenariul inflationist, imobiliarele sunt ultimele care prind trenul cresterilor, bunurile de stricta necesitate stand cel mai bine la… zerouri in aceasta ipoteza. Cu voia dvs, ultima pe lista, doar sa nu suneti ca n-am pomenit si de asta. Cu cresterea veniturilor bugetare anuntate in acest an, oricum slabe sperarante pentru proprietari in 2011. Sa vedem in 2012, an electoral.

Una peste alta, slabe sperante deci reluare a cresterii in imobiliare (proprietarii nu pot conta decat pe cursul leu-euro si pe grija d-lui Isarescu de a calma inflatia). Ramane de vazut daca timidele semne de revigorare a economiei vor genera macar stoparea declinului si o stabilizare a preturilor. Pentru cei care pandesc cu cash-ul pregatit o achizitie iata mai jos un mini-ghid al Cumparatorului, adaptat dupa un text scris de Luca Dezmir

1. Cauta proprietati subevaluate
Orice proprietate imobiliara subevaluata este o buna investitie. Daca dupa achizitionare vei reusi sa modifici perceptia generala asupra ei, pentru a apare in ochii publicului la adevarata ei valoare, ai reusit sa obtii un profit. Proprietatile pot fi subevaluate pentru ca proprietatea are probleme de o anumita natura (la nivel de localizare, structurare, exploatare, probleme financiare, de proprietate, de acte, etc.). Prin rezolvarea problemelor poti aduce aceasta proprietate la valoarea ei adevarata.

2. Nu ocoli proprietarii cu dificultati financiare
Cind proprietarul trebuie sa vinda din cauza unor probleme financiare, el va fi nevoit sa scada pretul imobilului. O situatie speciala este imobilul la care are loc o prescriere a ipotecii. Cind un creditor nu reuseste sa plateasca ratele de la un credit ipotecar si este declarat in incapacitate de plata, banca preia imobilul si il scoate la vinzare. De obicei aceasta vinzare se face sub valoarea reala a imobililui, ceea ce reprezinta o buna oportunitate de cumparare.

3. Vaneaza mostenirile, se ofera cu discounturi bune fata de pretul pietei
De obicei mostenitorii nu au tendinta de a mentine in posesie imobilele mostenite, mai ales daca acestea se afla intr-o localitate la distanta fata de domiciliul lor. In plus, nu au aceeasi relatie emotionala cu imobilul cum o au proprietarii. Pentru a fructifica mostenirea, ei vor vinde imobilul la un pret mai mic decit valoarea acestuia.

4. Tinteste proprietati care isi vor schimba valoarea
Proprietatea este in iminenta de a-si modifica valoarea, datorita unor factori ce tin de imprejurari: a intrat in cadrul unui plan de modernizare sau valorificare a zonei; se va construi un obiectiv de valoare in apropiere; se vor introduce imbunatatiri de infrastructura (apa, gaz, canal, etc.); s-au descoperit zacaminte in subsol.

5. Dezvolta proprietatea achizitionata
De obicei, un dezvoltator investeste o suma intr-o proprietate imobiliara. La final, aceasta proprietate va inregistra o crestere a valorii mai mare decit suma investita. Diferenta de valoare este profitul dezvoltatorului. Exemple de dezvoltare imobiliara: schimbarea destinatiei terenului din arabil in teren bun pentru constructii, urmata de parcelare; introducerea de utilitati intr-o zona parcelata; construirea de imobile pe parcele de teren; orice imbunatatire la un imobil (mansardare, supraetajare, etc.)

6. Foloseste cu cap ciclul economic
Cumpara cand simti ca s-a atins fundul sacului, vinde cand piata e incinsa.

7. Cauta zone in care s-a schimbat sistemul politic in sensul deschiderii catre piata.

Cel mai bun exemplu a fost caderea comunismului. Tarile din estul Europei au constituit o oportunitate senzationala pentru cei care au investit in imobiliare.

Citeste si alte articole ale lui Cristian Dogaru


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

11080 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    piata imobiliara (Joi, 3 martie 2011, 10:11)

    mihnea [anonim]

    0.5% din populatia romaniei - adica intermediarii imobiliari - sunt neobositi in a anunta revenirea si cresterea preturilor; in ciuda faptului ca preturile au scazut de 2 ani in continuu, de fapt s-au asezat acolo unde le este locul, ei incearca insistent, in mass media sa drogheze cititorii, desi un lucru e limpede: CE A FOST NU VA MAI NICIODATA !
    • +3 (7 voturi)    
      Ai dreptate dar... (Joi, 3 martie 2011, 10:23)

      victor [anonim] i-a raspuns lui mihnea

      ...pe undeva se si greseste. Indiferent de pret, in acest moment toata lumea cauta chilipiruri, ieftine, bune s.a.m.d. Personal vreau sa vand ca sa imi iau ceva mai mare (nu ca sa fac business sau sa masor in masini contravaloarea deci impactul e oarecum mic - teoretic dau ieftin si iau ieftin sau dau scump si iau scump).

      Deranjant e insa ca toti cumparatorii se mira de ce nu sunt dator vandut la banca/ presat de creditori s.a.m.d. si de ce nu scad instantaneu pretul cu 30% la prima discutie...
      • +3 (5 voturi)    
        intrebare (Joi, 3 martie 2011, 12:01)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui victor

        si de cat timp stai cu el vrand sa-l vinzi?

        daca stai de mai mult de 6 luni se cheama ca de fapt nu vrei sa-l vinzi.
        • +1 (1 vot)    
          ADEVARUL E CA... (Joi, 3 martie 2011, 14:46)

          gogu [anonim] i-a raspuns lui andrei

          cineva vrea sa vanda si sa-si cumpere ceva echivalent ( cu aceeasi bani) si nu gaseste.
          Care e explicatia? De ce trebuie sa plateasca o diferenta de vreo 20000 eur?
    • -3 (9 voturi)    
      poate vor creste (Joi, 3 martie 2011, 10:54)

      eu [anonim] i-a raspuns lui mihnea

      da dar se exagereaza. cunosc multi care cauta case la 1-2 km de bucuresti de 150 mp cu 40-50 000 euro... care sa mai aiba si teren de minim 500 mp... sa fim seriosi totusi... daca stai sa calculezi pretul unei case de 150 mp facuta cum trebuie cred ca iesi la pretul asta... sau poate nici macar...

      preturile vor creste. nu la fel ca in anii trecut dar usor vor creste... depinde doar de climatul de incredere/neincredere
      • +7 (13 voturi)    
        eu nu cred (Joi, 3 martie 2011, 11:20)

        moshu [anonim] i-a raspuns lui eu

        preturile nu vor creste pt ca nu au de unde
        oamenii nu mai au bani
        nu ca in trecut ar fi avut, dar s-au dat credite cu nemiluita si cu buletinul
        acum o mare parte din populatie e indatorata la banci pe 20-30 de ani
        avem de platit datorii la FMI
        productia este la pamant
        somajul este in floare
        spune-mi si tu pe ce baza vor creste preturile?
        • 0 (4 voturi)    
          pai (Joi, 3 martie 2011, 13:13)

          xyz [anonim] i-a raspuns lui moshu

          Pe baza optimismului adus de "codul muncii" :)
          Lumea n-o sa mai aiba siguranta locului de munca incepand cu 8 martie, iar bancile o sa aiba nevoie de cel putin 1 an sa vada cine va fi dat afara de la privat. Din cauza asta o sa se inghesuie toti sa consume si sa cumpere apartamente cat nu se scumpesc :)))
          • 0 (0 voturi)    
            esti tare (Vineri, 4 martie 2011, 13:40)

            mim [anonim] i-a raspuns lui xyz

            de cand avea un "privat" probleme cu codul muncii ca sa te dea afara? adevarata protectie o aveau cei de la stat.
        • +1 (5 voturi)    
          pai (Joi, 3 martie 2011, 13:48)

          eu [anonim] i-a raspuns lui moshu

          vor creste cand economia va da semne de indreptare... cand climatul va fi unul de incredere... dar repet nu vor mai creste cum au crescut...
      • +3 (5 voturi)    
        poate da, poate nu...cine stie! (Joi, 3 martie 2011, 12:20)

        my [anonim] i-a raspuns lui eu

        In opinia mea nu, nu se exagereaza deloc deoarece prin puterea de cumparere de acum si din viitorul apropiat, cel putin, nu o sa se poata acoperi ,,investiile'' din anii cand costurile erau mari, in ,,consonanta'' cu pretul imobiliarelor, in general.
        Nu o sa platesc eu banii care i-a bagat in casa acel proprietar. Nu ma intereseaza asta!
        O sa ma intereseze daca acel imobil are un pret care ,,refleta'' situatia actuala. Daca a cheltuit la acele preturi este problema lui.
        Eu voi plati ceea ce mi se pare ca intalneste oferta mea acum sau cand voi hotara sa cumpar.
        Asta e! Pierzi, castigi...negustor te numesti!
        • 0 (8 voturi)    
          ba o sa te intereseza:) (Joi, 3 martie 2011, 12:55)

          .g [anonim] i-a raspuns lui my

          pret mic = lucrare proasta cu multe surprize pe viitor, cine vrea sa faca o casa de la zero constata ca nu e chiar asa de roza situatia, si pretul final e cel putin cu 25% peste ce a auzit si a socotit el.
          • 0 (4 voturi)    
            corect (Joi, 3 martie 2011, 13:28)

            eu [anonim] i-a raspuns lui .g

            doar cine a construit poate sti... asa sa cauti chilipiruri si sa ai impresia ca sunt ponturi nu prea e ok. cum ai zis tu... pret mic = calitate indoielnica.. doar ca multi cauta acum asa si au impresia ca se poate scadea cu pretul la nesfarsit la calitate super ok
        • 0 (4 voturi)    
          exagereaza (Joi, 3 martie 2011, 13:26)

          eu [anonim] i-a raspuns lui my

          pai eu nu vorbesc de case facute cand erau preturile mari,. vorbesc de case facute acum cu pretul la fier si caramdia mic... o casa presupune ceva bani investiti sau ai impresia ca o casa se poate face cu 10000 ron? daca aduni toate costurile si tragi linie ai sa vezi ca iese un cost destul de marisor ... in ziua de azi cumparatorii exagereaza si ar vrea sa gaseasca sub acest pret... ori asa nu vinde nimeni. nu e posibil... dar discutia asta are legatura daca vb de constructii ca la carte de calitate... daca discutam de tot felul de compromisuri e posibil sa gasesti si casa de 300 mp cu 20 000 euro... dar sa nu crezi ca e pont
          • 0 (0 voturi)    
            principiu (Vineri, 4 martie 2011, 10:01)

            my [anonim] i-a raspuns lui eu

            Probabil ati vazut mesajul meu ca un inceput de negociere ceea ce este fals.
            Opinia mea se reduce la principiu. Asa cum spuneam, atunci cand ma voi hotara sa cumpar voi face evaluarile, dupa caz si toate ,,detaliile'' tehnice cu care ati inceput sa ma bombardati vor fi evaluate, ca atare. Nu stiu de unde ati tras concluzia ca vreau un chilipir. Am vorbit, pur si simplu de principiul care sta la baza acestor tranzactii si anume, cererea si oferta. Fiecare din parti stie sau va sti ce vrea. Fiecare va avea impresia, incheind tranzactia, ca l-a pacalit pe celalalt dar va trai cu o iluzie. Ceea ce au facut ei se numeste tranzacite de vanzare cumparer imobil pe baza consimtamantului fiecaruia.
            Nu intru in negocieri individuale aici ci am vrut sa spun ca sunt anumite fenomene in cauza care defineste si detaseaza de individual, ideea de piata.
      • +3 (5 voturi)    
        preturile vor creste (Joi, 3 martie 2011, 13:39)

        luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui eu

        cand economia va creste. S-a demonstrat ca o crestere a populatiei duce la o crestere a economiei, de asemenea invers proportional o scadere a populatie duce la scaderea economiei. Populatia Romaniei este in scadere vertiginoasa. Concluzia este usor de tras. Preturile la imobiliare nu cred ca vor mai creste. Ba din contra vor scadea pana la un moment dat cand piata se va stabiliza. E doar parerea mea.
      • +2 (2 voturi)    
        Despre valoare (Vineri, 4 martie 2011, 9:35)

        Mandea [anonim] i-a raspuns lui eu

        Ma faci sa rad cu gura pana la urechi! NU AM VAZUT CASE CA LUMEA in Romania facute de...romani. Si acum, repeta dupa mine pana la epuizare: PRETUL il dicteaza piata, adica raportul intre cere si oferta NU este ceea ce rezulta matematic din insumarea costurilor la care pui tu marja de profit. SI apropos, marja de profit negativa se cheama pierdere, in traducere libera te-ai fript, ai luat terenul si materialele de constructie cand erau scumpe. Acest singur lucru, in sine NU este o problema daca nu esti fortat sa vinzi. Spre deosebire de masini, casele isi conserva sau chiar sporesc valaoarea daca ai timp de asteptat. Cei care sa-au facut casa in Calugareni sperand sa se mareasca preturile cand vor ajunge casele lor in buricu' targului pot spera sa se imbogateasca daca si-au propus sa vanda casa peste 4,500 de ani. Insa daca te-ai imprumutat ca sa iti faci "casa pe pamant" (fireste, se poate si pe Luna sau pe Marte, da' la alte costuri!) atunci ...sclavul umil al marii finante mondiale te numesti! SI trebuie sa-ti spun cu mare satisfactie ca ai primit fix ceea ce meritit!
      • 0 (0 voturi)    
        Pret casa (Vineri, 4 martie 2011, 9:57)

        mm [anonim] i-a raspuns lui eu

        Urmeaza sa imi construiesc casa, costurile sunt urmatoarele:
        * casa cu demisol, living + bucatarie + baie la parter, 3 dormitoare sus - 22k Euro.
        * hartiile - 2k Euro

        Casa nu o vom construi cu firma, ci cu familia si muncitori temporari.

        Iar cei care imi vor spune de pretul fierului/cimentului (ca se duce in sus) - in fiecare an creste primavara (putin) si scade toamna (putin).

        Evident, imi va ocupa destul de mult timp, dar nu intr-atat incat sa justifice un pret de 35k Euro in rosu, iar la mine casa va fi la cheie (peste 10k in buzunarul meu, bani pe care nu-i dau, dar pe care nici nu i-as fi primit in intervalul acesta) .
        • -1 (1 vot)    
          Cheie (Vineri, 4 martie 2011, 11:24)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui mm

          Haide bre, las-o cu 22k de euro la cheie. Sunt in renovarea unui apartament de 3 camere si a inghitit 12.000 Eur fara manopera. Atrentie, renovare nu construire.

          Daca o faci cu caramida SH de la demolari, pui chiuvete si wc-uri de 50 lei, parchet de 12 lei si usi de 200 lei s-ar putea sa te incadrezi in 22.000 Eur daca iti faci casa fara acoperis si fara etaj.
          • +1 (1 vot)    
            curiozitate (Vineri, 4 martie 2011, 14:48)

            un curios [anonim] i-a raspuns lui Alex

            daca nu te superi, poti sa ne spui si noua cu ce ai cheltuit 12000 euro * 4,3 = 51600 lei fara manopera pentru renovarea unui apartament cu 3 camere, banuiesc de 80mp ? 12000 : 80 = 150 euro/mp renovat? Ce ai pus frate in casa aia? Ai pus aur pe pereti? Sau crezi ca daca ti-ai luat la baie baterii de 1000 lei (cum a facut un amic) nu tot dupa 3 ani le vei schimba?
        • 0 (0 voturi)    
          pret casa (Vineri, 4 martie 2011, 11:36)

          Dodo [anonim] i-a raspuns lui mm

          vorbim cate te-a costat si dupa ce o termini ;)
        • -1 (1 vot)    
          fals (Vineri, 4 martie 2011, 14:08)

          aaaa [anonim] i-a raspuns lui mm

          Confirm renovare ap.2 cam - aprox.9.000 eur. Nu cu firma si nu materiale de 5 stele! Moderat, totul moderat...
  • +2 (2 voturi)    
    anul asta sigur nu vor creste :) (Joi, 3 martie 2011, 11:08)

    alex [anonim]

    in statele unite pretul apartamentelor in noiembrie 2010 era tot in scadere. statele unite au iesit din recesiune prin iulie 2009. romania inca nu a iesit din recesiune :).

    http://www.fhfa.gov/webfiles/19648/MonthlyHPINov12511.pdf
  • +4 (4 voturi)    
    Adevarat... (Joi, 3 martie 2011, 11:11)

    Danon [utilizator]

    ... si asta nu ia in seama posibilitatea unui "double dip" in cazul -foarte posibil- in care petrolul depaseste 120-130 dolari. Ganditi-va cum va arata economia cand benzina va ajunge pe la 6 lei (in Romania), si aproape de 2 € in Europa
  • +5 (7 voturi)    
    Realitatea (Joi, 3 martie 2011, 11:56)

    Popescu Vasile [anonim]

    Nu au cum sa creasca preturile, exact cum zicea cineva mai sus, nu mai sunt copii care sa vina in orase la scoli, facultati. Preturile au crescut si datorita faptului ca au fost multi copii in perioada 1965-1975, perioada Decreteilor, cand acestia s-au cumparat deja proprietati. Au facut imprumuturi la banci pentru apartamente, case, vile, masini, iar acum nu are cine sa mai cumpere, pentru ca nu poti lua 2 credite unul dupa altul fara sa termini de platit un credit si apoi sa iei altul.
    Perioada aceea cand se puteau lua si 7 credite cu buletinul a trecut, acum sunt foarte putini eligibili, care pot sa ia un credit ipotecar, dar poate omul nu are nevoie sa cumpere apartament , ca are, sau daca nu are, ar vrea sa cumpere dar e riscant, asa ca mai bine asteapta, decat sa se arunce ca altii cu capul inainte. Deci nu exista explicatii pt cresteri de preturi, le vom vedea chiar mai mici.
    Vom trai si vom vedea!
  • +8 (10 voturi)    
    VOR SCADEA (Joi, 3 martie 2011, 12:02)

    lenderDK [utilizator]

    Nu au cum sa nu scada, preturi sunt gigantice comparat cu ungurii si bulgarii. Romania nu e mai cu mot(frumoasa sau atragatoare).
    Cateva preturi din Budapesta de pe realestatehungary.hu:

    35 980 € 53 m² 2 cam Budapest, 9. District(József Attila ltp.), Üllői út 8
    23 860 € 36 m² gars. Budapest, 9. District, Tűzoltó u. 4
    26 250 € 32 m² gars. Budapest, 9. District(Külső-Ferencváros) 5
    27 900 € 35 m² 2 cam Budapest, 9. District(József Attila ltp.), Ifjúmunkás u.1
    28 640 € 56 m² 3 cam Budapest, 9. District, Pöttyös u. 5
    28 640 € 35 m² 2 cam Budapest, 9. District (József Attila ltp.), Pöttyös u.
    29 000 € 26 m² gars. Budapest, 9. District (József Attila ltp.), Aranyvirág sétány
    • 0 (2 voturi)    
      District 9 (Joi, 3 martie 2011, 14:35)

      TataMare [anonim] i-a raspuns lui lenderDK

      Districtul 9 este relativ central, cam cum este "Stefan cel Mare" in Bucuresti
      • +1 (1 vot)    
        ironie ieftina (Vineri, 4 martie 2011, 11:02)

        lenderDK [utilizator] i-a raspuns lui TataMare

        nici un pret nu este peste 40.000 euro, nici la peste 50mp utili. Gasesti tu in Stefan cel Mare asa ceva ?
        Zi-mi tu mie un district central si eu iti caut preturi dc ti-e sila sa intrii pe site.

        Tin minte si dupa 5 ani vorba unui Bucurestean la o terasa din Cismigiu: "Noi avem preturi adevarate" vezi doamne cine nu plateste cat cer bucurestenii nu sunt ADEVARATI.
    • 0 (0 voturi)    
      nu prea (Vineri, 4 martie 2011, 14:48)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui lenderDK

      In districtul 9 sint case vechi si la cele mai multe starea este jalnica. Sint putine renovate. Daca la exterior arat cit de cit bine, in interior e rau. Instalatiile sint si ele vechi. Apoi gindeste-te ce inseamna 2 camere in 35 mp. Asta e suprafata de garsoniera.
      In general nu e bine sa faci comparatii pina nu stii foarte clar despre ce e vorba. Un prieten a avut o oferta sa schimbe o casa fara curent electric la 60 km de Bucuresti si 1000 mp teren cu o casa in Germania cu 2000 mp teren. Fabulos nu? Si totusi nu. Casa din Germania, desi din piatra, era darapanata si statul il obliga pe proprietar sa-si mentina terenul si aspectul exterior la un anumit standard ceea ce ar fi insemnat investitii foarte mari. Omul nu vindea foarte ieftin degeaba si in general asa se intimpla cu orice este foarte ieftin.
    • +1 (1 vot)    
      Ba da, e mai cu mot! (Vineri, 4 martie 2011, 19:09)

      mcris [utilizator] i-a raspuns lui lenderDK

      Are sute de mii de caini vagabonzi in orasele ei!
  • +6 (8 voturi)    
    cresteri ??? (Joi, 3 martie 2011, 12:35)

    alin [anonim]

    cine mai poate vb de asa ceva ? doar cineva interesat.
    toate cheltuielile curente sar in aer, creste nr somerilor de la o zi la alta, toate veniturile se reduc si noi vb de posibile cresteri ?!
    mai mult de-atat, sa nu uitam ca valorile de-acum 2-3-4 ani, erau total aberante, total artificiale.
    cine a investit atunci in imobiliare se poate spune ca a facut o afacere f. proasta.
    din pct. meu dv, abia acum si inca nu in totalitate, s-a ajuns la niste preturi cat de cat corecte. eu zic ca inca 10-15% ar mai trebui sa scada pt a se ajunge la o piata civilizata, din care toata lumea are de castigat. aici includ atat locuintele doar locuintele vechi. locuintele noi ar mai trebui sa scada cu cel putin 20%. deja e cunoscut pt toata lumea ca investitia /m patrat este de max. 500-550 euro. ori pana la 900-1,200, mi se pare bataie de joc.
    • -1 (5 voturi)    
      desigur... (Joi, 3 martie 2011, 14:18)

      d [anonim] i-a raspuns lui alin

      ...cea mai buna investitie e in masini fitoase ,ca pretul carburantilor e f.f. strict legat de puterea noastra de cumparare ;de ce nu construiesti dumneata cu -hai sa zicem,nu 550 de euro,ci 600...ai vinde ca painea calda,nu?si i-ai termina pe rechinii astia de "imobiliari"(dar sa fie si o constructie de calitate,nu una care dupa 10-15 ani-cel mult- se dejgina toata,fara cutremur sau ape freatice)
      • +2 (2 voturi)    
        poate .. (Joi, 3 martie 2011, 20:55)

        danarad [anonim] i-a raspuns lui d

        ..vrei sa compari,preturi manopera de la noi cu o tara din vest,mai pune si salariile muncitorului de la noi cu vestul ,si atunci ai sa vezi ca si 350 de euro mp. e mult.iti reamintesc ce a declarat un fost fotbalist,acum cu afaceri imobiliare;timpul cind faceai PROFIT 400 LA SUTA SAU DUS..
    • -1 (1 vot)    
      informatii suplimentare (Joi, 3 martie 2011, 21:10)

      ab [anonim] i-a raspuns lui alin

      Intr-adevar pretul de constructie pe metru patrat construit ajunge la 500-550 euro.

      La acesta se adauga insa pretul terenului aferent unui mp construit ce poate atinge intre 100-300 euro in medie, in functie de PUZ, CUT, POT etc. Astfel pretul final ajunge la 600-900 euro/mp.

      Apoi, suprafata utila este aprox. 80-85% din suprafata construita rezultand un pret pe metru patrat util mai mare, intre 750-1100 euro (cumparatorii sunt in general interesati de suprafata utila).
      • 0 (0 voturi)    
        intrebare (Vineri, 4 martie 2011, 14:57)

        un curios [anonim] i-a raspuns lui ab

        Adica dvs vreti sa spuneti ca peretii din prezent, din rigips aproape in totalitate la toate constructiile noi, ocupa cu grosimea lor (max 8 cm) aproximativ 15% din suprafata? Adica la 80 mp suprafata, peretii ar ocupa aproximativ 12 mp? Putin probabil !
        • 0 (0 voturi)    
          raspuns (Sâmbătă, 5 martie 2011, 13:22)

          ab [anonim] i-a raspuns lui un curios

          Nu m-am referit la pereti din rigips, ci bca+tencuiala+glet; am luat in considerare aceste preturi pentru calitatea peste medie a constructiei. Intr-adevar, preturile pot cobori mult in cazul in care se folosesc materiale si technologii ieftine.

          Coeficientul de 80-85% este un coeficient general utilizat in constructii si arhitectura pentru raportul suprafata utile/suprafata desfasurata.

          De asemenea, spatiile comune (casa scarii) nu sunt incluse in suprafata utila a unui apartament. Unele firme adauga si aceste suprafete la pret, in timp ce alte firme calculeaza pretul pentru suprafata utila efectiva a apartamentului. Clientul trebuie sa fie atent la aceasta diferenta.
  • -4 (6 voturi)    
    preturile vor creste, (Joi, 3 martie 2011, 12:38)

    bancher [anonim]

    nu se stie cu cat, dar vor creste. In Europa, dupa orice criza imobiliara, preturile au revenit la valoarea initiala plus inca ceva pe deasupra.
    La noi nu va fi chiar asa, dar sigur vor creste fata de nivelul actual. Posibil ca sa creasca din toamna, posibil sa creasca din 2012, dar vor creste,
    Acestea nu sunt preturi de echilibru, sunt preturi de criza. Lasati balivernele cu decreteii si scaderea numarului de copii, ele nu influenteaza cererea solvabila. Cererea solvabila e determinata de numarul celor care au bani/isi permit o casa, si doresc sa achizitioneze o casa.
    Acestia sunt cei care lucreaza in corporatii, societati transnationale, banci, IT, dar si oameni de afaceri. Iar ei isi vor permite credite cat de curand, astpetati ca se va da si drumul la creditare cand va fi momentul.
    Lasati bugetarii, soferii, studentii, sau alte categorii care se zbat la limita salariului mediu. Nu ei influenteaza cererea solvabila, ci cei cu venituri de peste 1000 EUR, si sunt destui in Romania.
    Preturile nu vor mai urca pana la nivelul din 2008 pt ca s-au eliminat speculantii, dar preturile tot vor creste, daca nu din toamna lui 2011, atunci din 2012.
    • +4 (6 voturi)    
      Ilogic (Joi, 3 martie 2011, 13:17)

      Scippio [anonim] i-a raspuns lui bancher

      Dupa parerea ta experta, daca piata ramane blocata si la preturile care se cer in momentul de fata, cat de logic ar fi sa se deblocheze prin ...cresterea preturilor?
      Da..candva preturile vor mai creste..dar mai intai trebuie sa mai scada pana la nivelul la care se va atinge un minim acceptabil de lichidate.
    • +1 (1 vot)    
      Ai vreo sursa de incredere? (Joi, 3 martie 2011, 13:35)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui bancher

      De unde stii ca au revenit preturile la valoarea initiala? Acum ca tot crezi ca romanii sunt bagati, mai putin bugetarii, soferii, etc.

      http://businessday.ro/11/2010/iunie-2010-30-000-de-barbati-si-20-000-de-femei-au-avut-venituri-brute-mai-mari-de-10-000-de-lei/
      Articolul are vechime de vreo 8 luni, deci marja de eroare nu e chiar asa de mare. In articolul respectiv se mentioneaza ca doar 5% din salariati au salariu de cel putin 1000 de euro lunar, adica vreo 250 mii de oameni. 60% au avut venituri sub 1400 de lei, astia clar n-au nici o sansa la un credit.

      Atunci pe ce te bazezi cand zici ca se da drumul la robinet cand multi si-au luat tepe, au ramas fara case si sunt datori la banca. Macar criza asta e o lectie de educatie financiara pt noi si cine a inteles ceva de ea o s-o duca mai bine. Sper la creditare!!! :D
      • +1 (3 voturi)    
        cand criza va trece, (Joi, 3 martie 2011, 14:53)

        bancher [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        se va da iar drumul la credite. De asta poti sa fii sigur. Problema e ca nu se stie cand: la toamna, la anul, peste 2 ani.
        Iar in Romania sa stii ca a fost cea mai mare scadere a preturilor la imobiliare din UE. In unele tari nordice preturile chiar au crescut in T1 din 2011.
        In plus, nu e nevoie de 1000/ EUR lunar ca sa iti iei credit ipotecar. Daca avem un cuplu, cu 2 salarii de 750 EUR, asta va insemna un venit lunar de 1500 EUR/familie. Si este o suma, bancile aproba credite pe 25 ani pt o familie cu 1500 EUR.
        Nu va amintiti din 2003, cand au crescut preturile brusc? Un salariu de 500 EUR era mare atunci, si asta nu a impiedicat preturile la imobiiare sa explodeze. Numai la mine pe strada un apartament de 2 cam a crescut de la 14 000 USD la 150 000 EUR. Si asta in conditiile in care oamenii aveau venituri de 500-800 EUR/luna.
        • +1 (1 vot)    
          100 de ani (Joi, 3 martie 2011, 15:14)

          mediteraneo [anonim] i-a raspuns lui bancher

          te rog.....nu compara tarile nordice cu romania.......suntem in urma lor cu 100 de ani....treziti-va...
        • +1 (1 vot)    
          Bogatii cu bogatii... (Joi, 3 martie 2011, 16:39)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui bancher

          Poate se da drumul la creditare pentru televizoare si masini de spalat. Dar intr-o tara in care totul se scumpeste, benzina devine un lux, veniturile stagneaaza, numarul de angajati deocamdata e in scadere iar cei ce vin din urma sunt din ce in ce mai putini, mi-e greu sa cred ca totul o sa revina la "normalitate". "Prima casa" a tinut preturile foarte sus, dar sa vedem cat o mai duce. Cineva a dat o lista cu preturile din Budapesta(nu se compara cu Bucurestiul) la 2 camere, ce-i drept nu stiu zona, dar vorbim de o tara unde salariu mediu e mai mare si anul trecut a fost pe plus. Unde e normalitatea, la noi sau la ei?
        • +1 (1 vot)    
          asta e o poveste frumoas[ (Vineri, 4 martie 2011, 11:01)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui bancher

          ...pactic, as vrea sa vad si eu ca acorda credit bancile...din ce stiu ( si m-am lovit de asta)creditarea e pe butuci la ora asta, chiar daca ai venituri de peste 1500 per familie. E cazul meu!
    • -1 (1 vot)    
      bancher? (Joi, 3 martie 2011, 14:54)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui bancher

      Domnule 'bancher' , vorbesti de o categorie populatiei de 4-5 % din totalul populatiei. Din ceea ce afirmi dumneata acest procent poate influenta cererea in imobiliare, lucru absolut prostesc. Te-as ruga sa gandesti putin inainte de a dezinforma.
    • 0 (0 voturi)    
      waw, asta da teorie (Vineri, 4 martie 2011, 15:03)

      un curios [anonim] i-a raspuns lui bancher

      Domnule, in RO cine a avut bani si are si acum are deja locuinta sau mai multe, au deja credite pe 10-20 ani ! Si alte multinationale nu am auzit ca au facut coada la granita! Si in domeniul IT-ului nu se mai castiga cum se castiga ca nu mai exista cerere, adica cumparatori! Ce s-a intamplat in imobiliare s-a intamplat in intreaga economie, peste tot sunt scaderi de volum! Asa ca nu mai astepta aiurea, preturile nu vor mai creste decat daca se va porni tiparnita!!! Dar si atunci vor fi o iluzie, in termeni reali vor avea aceeasi valoare!
  • +1 (1 vot)    
    Si eu cred ca vor scadea (Vineri, 4 martie 2011, 8:50)

    nicu [anonim]

    E un ciclu economic normal.
    Scad pana pana la o anumita limita, unde e punctul cel mai de jos al crizei imobiliare, dupa care se revine Binenteles nu la aceleasi preturi din perioada cand "economia duduia".
  • 0 (0 voturi)    
    Piata???? imobiliara (Vineri, 4 martie 2011, 8:57)

    Cornel [anonim]

    Raspuns corect : NICIODATA !
  • +2 (2 voturi)    
    imobiliare (Vineri, 4 martie 2011, 10:13)

    Bun [utilizator]

    natural preturile ar trebui sa mai scada mult,pt.a reflecta adevarata valoare a acestora.
    • +1 (1 vot)    
      preturi normale (Vineri, 4 martie 2011, 11:10)

      lenderDK [utilizator] i-a raspuns lui Bun

      Pentru ca cineva mi-a zis ca nu am dat preturi din centru.
      Budapesta CENTRU:

      32 830 € 51 m² 3 cam Budapest, 2. District
      57 170 € 44 m² 2 cam Budapest, 2. District, Frankel Leó u. 7
      58 270 € 45 m² 2 cam Budapest, 2. District, Budakeszi út 6
      58 640 € 50 m² 2 cam Budapest, 2. District, Budakeszi út 5
      59 010 € 62 m² 2 cam Budapest, 2. District (Víziváros), Kapás u. 6
      69 710 € 60 m² 3 cam Budapest, 2. District

      Cautati in Unirii Bucuresti preturi asa ceva
      Tineti cont ca salariile sunt mult mai mari in Budapesta decat in Bucuresti.
      Dar deh... in Budapesta nu traiesc fraieri ca in Bucuresti care sa plateasca preturi ADEVARATE sa ii faca sa se simta mai ADEVARATI.
      • -1 (1 vot)    
        Ia-ti tu (Vineri, 4 martie 2011, 12:44)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui lenderDK

        Ia-ti tu apartament de 2 camere de 44 m patrati.
        Acum tu ce compari, apartamentele de la Unirii care au la 2 camere peste 60 m patrati si sunt pe bulevard cu alea din Budapesta de sunt in planul 2,3?
        Si la Unirii planul 2-3 gasesti apartamente la preturile alea.
        Ca tot vorbim de Budapesta, cat e un apartament de 2 camere la Budapesta (in Bucuresti) ca sa le comparam cum trebuie nu?
        • +1 (1 vot)    
          gresesti (Vineri, 4 martie 2011, 13:08)

          lenderDK [utilizator] i-a raspuns lui Alex

          Imi pare rau sa te contrazic, am luat acum cele mai ieftine de pe anuntul.ro:

          UNIRII, Cantemir, decomandat, 4/7, 50 mp 69.900€ -
          UNIRII, vizavi de fostul Connex, 2 camere, confort 1, 70.000€ -
          UNIRII, Bratianu, bloc 1962, solid, 1/7, semidecomandat, 45 mp 72.000€ -
          UNIRII, Natiunile Unite, 45mp 78.000€ -

          Dupa cum ziceam... prea scump ptr salariile noastre(aprope de 2 ori mai mici ca la unguri). Probabil esti unul dintre "adevarati"
  • +1 (1 vot)    
    uni sunt nebuni (Vineri, 4 martie 2011, 11:36)

    razva [anonim]

    unele ziare considera un semn bun daca cresc preturile la apartamente
  • +2 (2 voturi)    
    pretul apart sa scada (Vineri, 4 martie 2011, 12:57)

    eu [anonim]

    cum sa creasca pretul la apartamente? dimpotriva, trebuie sa scada. cu banii dati pe un apartament in Bucuresti, iti iei un apartament la Madrid, Berlin, Budapesta, etc.
    • -1 (1 vot)    
      nu prea (Vineri, 4 martie 2011, 13:15)

      cosmi [anonim] i-a raspuns lui eu

      in Spania si pe aici e jale cu preturile. preturile sunt in barcelona/madrid destul de mari (250.000 pentru 60 mp constuitzi)-si nu vorbim de pretzul la apartamentele noi!!!

      si ce e nasol, majoritatea apartamentelor au lumina naturala doar la salon si o camera. Restul camerelos, bucataria, baia toate dau sau in spatzii inchise sau nu au geamuri deloc.

      asa ca...
  • 0 (0 voturi)    
    scad dupa ce nu va mai fi Prima casa (Joi, 10 martie 2011, 21:17)

    traian [anonim]

    foarte interesant articol si postari. si eu astept sa-mi iau un apartament cu 3 camere...dar cat mai exista prima casa cele de 2 camere nu scad cat ar trebui ..raman la 50-60.000..ceeace este nerealist. dupa opinia mea ar fi corect sa fie cam 10.000 Euro / camera in cartierele muncitoresti..si cam 15.ooo /camera in cestru ( fara bulina)..cele cu bulina ar trebui sa scada considerabil ...dar tot astapt..sa vedem peste 2 luni ce se intampla ca deja au inceput sa se execute garantiile de la prima casa..
  • 0 (0 voturi)    
    scad preturile (Luni, 21 martie 2011, 7:56)

    valentina [anonim]

    un apartament in Bucuresti nu trebuie sa coste mai mult de 20.000 euro .am vazut constructii noi , pe care si daca mi le da gratis nu le vreau .cum este posibil sa ceri 40.000-50.000 euro pe un cotet facut din rigips ? multi si-au luat tepe ,au cumparat case si acum plang dupa bani.