Atac fara precedent la Justitie. Cine o apara de Alianta Penalilor?

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 28 ianuarie 2011, 3:55 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
​Nastase, Ponta si Antonescu s-au dezlantuit, joi seara, in direct la televiziunile de stiri, impotriva Justitiei, dupa arestarea Ayatollahului de Arges soldata cu un lesin neclar transformat prompt de televiziunile de stiri intr-un stop cardiac prelungit. Melodrama atinge apogeul cu indemnul lui Adrian Nastase la revolte si insurectii de partid: Daca nu reactioneaza nici acum, partidul asta e de mamaliga. In interventia sa precipitata, in direct prin telefon la Realitatea TV, Nastase proclama criminal regimul Basescu si se mira ca oamenii nu au luat inca strazile cu asalt.

Intrati intr-un soi de fierbere revolutionara, reporterii de la Realitatea sar pe micul Che Guevarra de pe scari, inainte sa ajunga in studio alaturi de Antonescu. Ce ziceti de Nastase si mamaliga? Gafaind pe trepte, liderul PSD raspunde cam riscant: sa fie barbat si sa nu mai planga la televizor.

Partea proasta e ca toti barbatii din PSD au umplut deja borcane de lacrimi: Ion Iliescu, Nicolae Vacaroiu, primarul Pitestiului, toti liderii grei tipa la televizor impotriva procurorilor si zbiara la Basescu. Pana la urma, pana si el, Victor Ponta, tot asta face: merge sa planga la televizor. Asta fac toti cercetatii penal si avocatii lor, altfel nemilosi cu adversarii: bocesc soarta democratiei si urla la televizor impotriva unei dictaturi inchipuite, lesina sau se imbolnavesc subit, altii fac atacuri de panica, se interneaza abrupt, dar sunt de negasit prin spitale. Cum ar veni, le lipseste barbatia.  

Ca sa nu complicam lucrurile, explicatia smiorcaielilor si vaietelor din opozitie, amplificate de goarna televiziunilor de stiri, trebuie cautata in termenele tot mai scurte de judecata din dosarele Nastase, Voiculescu, Vantu sau alte nume mari si grele aflate la distanta tot mai mica de judecata pe fond. Vezi detalii in sectiunea Dosare de Coruptie in care HotNews.ro urmareste pas cu pas derularea marilor procese.

Toti acesti politicieni si oameni de afaceri importanti vad cum strategia de amanat procese cu anii pana la prescriptia faptelor a fost spulberata de mica reforma. Procesele au prins viteza, gloantele avocatilor se termina. Panicat si transpirat, ca un adevarat barbat, Nastase denunta pe blog "completele de executie". Vantu se ratoieste la judecator dupa care se refugiaza prin spitale, lovit subit de toate bolile pamantului: ginecologice, cardiace si ortopedice.

Eliminarea exceptiei de neconstitutionalitate si scurtarea teremenlor ii aduce periculos de aproape de un deznodamant in justitie: achitare sau condamnare. Cine ar vrea sa afle raspunsul? Nimeni nu-i nebun sa riste.

Cu totii vad ca vechiul sistem de justitie, care le asigura impunitate, nu mai functioneaza, cel putin in cazul lor. Au putut constata ca a dat rateuri in cazul Gutau, condamnat la inchisoare, sau Solomon, arestat vreo sase luni. Dupa standardele lor, primarii PDL era obligatoriu sa scape, fiind la butoanele care pot, bloca, teoretic ghilotina justitiei. Cu totii vad ca, dupa doua decenii de descompunere lenta, statul roman si institutiile sale sunt in pericol de functionare. Romania pare sa fi iesit din nemiscarea specifica statelor captive. Rascolirea straturilor de namol din subteranele ei trezeste reactii violente din partea diverselor secte bine organizate de opozitie: pensionari militari recompensati pentru razboaiele de la popota, sindicalisti corupti, dinozaruri din universitati, baroni locali speriati etc etc. Imaginea de stat nefunctional se misca.

Penalii mari si mici s-au coalizat intr-o Alianta, au strans randurile din teama pentru libertatea lor.
Din acest motiv, Traian Basescu trebuie cat mai repede suspendat.

Reteaua Voicu a picat, si-au facut aparitia judecatori curajosi ( vezi cazul Vantu), care nu mai inghit toate gogosile avocatilor. Aplica amenzi, fapt de neimaginat pana azi, verifica hartiile medicale la sange si afla ca de boala de inima se ocupa un ginecolog, iar de fractura de rotula un medic cardiolog. Procurorii fac si ei ancheta, ameninta medicii care gireaza internari dubioase cu dosare penale. Vedem executori judecatoresti curajosi si intangibili ca Vadim evacuati din sedii ocupate abuziv.

Pe scurt, nimic nu pare la fel de sigur ca inainte. Ponta trage alarma: Toti cei care gandesc ca nu li se poate intampla nimic, sa se gandeasca de doua ori. Altfel spus, daca un simbol al securismului tarziu, daca insusi Ayatollahul Argesului, baronul puterii locale absolute a picat, nimeni nu mai e in siguranta.

Curtea Constitutionala si CSM, ultimele redute antireformiste din Justitie, au iesit de pe vechea orbita perfect previzibila. Reformele institutionale scoase din Parlament cu forcepsul unei majoritati chiunuite incep, incet, sa dea roade. 

Pe acest fundal dramatic, Victor Ponta si Crin Antonescu au decis ca e vremea sa se opreasca putin din plans si au pus mana pe topor. Joi seara, la Realitatea TV, au executat comanda lui Adrian Nastase si au sarit la gatul Justitiei.

Cei doi au amenintat  procurorii cu decapitarea, numindu-i cozile de topor ale dictatorului Basescu. Au promis ca reteaua DNA va fi destructurata, ca judecatorii ”care fac jocul DNA” vor plati, ca vor taia si spanzura dupa ce ajung la putere. In fine, au improscat cu acuzatii grave, dar neprobate, au tipat lozincile stiute despre anchete si procese controlate politic. Astfel de pozitii sunt inacceptabile din partea unor lideri care se viseaza premieri si presedinti intr-un stat UE, chiar daca tara se numeste Romania.

Sunt tentative periculose de intimidare si obstructionare a justitiei. Cu Romania sub monitorizare la capitolul justitie, iesirile lui Ponta si Antonescu au ceva din iresponsabilitatea recidivistilor. Nu le mai pasa catusi de putin de UE sau reactiile externe, cu atat mai putin de ce zice pestrita lume romaneasca. 

Unde sunt acum vajnicii aparatori ai democratiei? Cine apara Justitia de Alianta Penalilor? De unde, totusi, atata disperare si inversurnare din partea opozitiei, care a sunat mobilizarea generala in apararea unui cercetat penal? Dictatura Aliantei Penalilor cine o denunta?

Nu cred ca se asteapta nimeni ca Mona Pivniceru, Viorica Costiniu sau Victor Alistar sa sara acum in apararea justitiei, sa lupta pentru independenta ei. Ei sunt ocupati, la fel ca PSD si PNL, doar cu Traian Basescu. O prima reactie a venit de unde nu s-ar fi asteptat nimeni. Tanarul liberal Razvan Orasanu a taxat in mod corect latratul prostesc al cuplului Antonescu-Ponta impotriva judecatorilor si procurorilor. (Nota: dl Orasanu ne-a transmis ca nu este membru PNL. A fost membru AVAS in Guvernul Tariceanu, dar spune ca n-a fost niciodata membru de partid)

Asociatiile de magistrati oneste si judecatorii reformisti din CSM au obligatia sa reactioneze fara echivoc in fata acestei agresiuni orchestrate de liderii opozitiei - Nastase, Ponta, Antonescu, mobilizati la varf in apararea presedintelui Consiliului Judetean Arges, impotriva caruia un judecator a dispus joi, 27 ianuarie, arestarea sa pentru 29 de zile. In lipsa unei reactii ferme, de condamnare publica a adversarilor justitiei, putem lasa deoparte speranta ca magistratii chiar isi doresc reforma si tin la principii, nu doar la bani si privilegii. Au ratat momentul in cazul Ridzi, cand PDL a blocat justitia in Parlament. Au ocazia acum sa-si spele rusinea. Cum ar zice Ponta: e cazul sa fie barbati si sa-si apere reputatia, cata o mai fi.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

20443 vizualizari

  • +165 (187 voturi)    
    apreciere la acest articol (Vineri, 28 ianuarie 2011, 4:26)

    adrian [anonim]

    EXCELENT.
    • +81 (89 voturi)    
      Alianta Comunista sau Alianta celor 3 P^*# (Vineri, 28 ianuarie 2011, 6:05)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui adrian

      o constructie de o coloratura penala nemaiintalnita in Romania!Voikulescu cel Detestat, Pontanaku cel Komunist si Antonescu cel Chiulau iata 3 garanti ai coruptiei democratice ,ai tunurilor impotriva statului ,ai fraierimii romane !cu o masina media imensa fata de valoarea lor,cu zeci de moderatori care ii inalbesc zilnic in saliva la studiourile tv,cu zeci de pupincuristi numiti analisti,care ii lustruiesc cu limbile la orice ora ,zi sau noapte......si tot vor pierde ,daca aplicam principiul Binelui......
      • +23 (45 voturi)    
        Corect... (Vineri, 28 ianuarie 2011, 12:57)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

        Si totusi justitia functioneaza doar pt unii...
        Sigur ca ma bucura intr-un fel ce se intampla...in sfarsit au inceput sa se mai miste unele treburi, dar parca prea numai in cazul infractorilor din opozitie.
        In cazul cetateanului Ritzi imediat s-a format un scut. Alti domni introduc amendamente in legi prin care se protejeaza...iar acele legi trec foarte usor prin Parlament si apoi sunt promulgate de catre luptatorul anti-coruptie Basescu.
        Daca e sa fim corecti , sa fim pana la capat. Asta seamana a un fel de politie politica.... sigur ca aceste persoane care au intrat in colimatorul DNA sunt niste infractori, dar totusi de ce DOAR infractorii din PSD sau PNL? De ce nu si cei din PDL?
        Vedeti dvs dle Tapalaga, lucrurile stau putin altfel....Alianta Penalilor incearca sa-si protejeze membrii infractori, la fel cum puterea si-i protejeaza pe ai sai.
        Personal as vrea sa-i vad pe TOTI infractorii implicati in viata politica dupa gratii, nu doar pe cei din opozitie.
        Sanatate.
        • +35 (35 voturi)    
          exact (Vineri, 28 ianuarie 2011, 13:19)

          Alion [anonim] i-a raspuns lui bgd

          Intru totul de acord. Asta bineinteles nu inseamna ca astia de acom sa scape, ci sa fie insotiti de inca altii multi, inclusiv de la PDL.
          • +20 (22 voturi)    
            Ex: Falca, Solomon sau primarul Rm. Valcea (Vineri, 28 ianuarie 2011, 16:54)

            desteptarea [utilizator] i-a raspuns lui Alion

            Falca care trage la fotoliul de presedinte PDL da cu subsemnatul la tribunal periodic. Solomon a stat 6 luni in celula la rece. Iar primarul PDL din Rm Valcea este inca in celula chiar daca afara e desemnat cetatean de onoare al orasului.
            Justitia pare ca functioneaza... lent, insuficient dar dupa 20 de ani pare ca misca ceva.
            • +4 (4 voturi)    
              Parlamentari, primari/pr. CJ: doua specii diferite (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 9:14)

              eutuel [anonim] i-a raspuns lui desteptarea

              O precizare importanta: unii sunt parlamentari (ex. Nastase, Ritzi etc.) si in acest context au imunitate (chipurile "politica", de fapt mafiota) altii sunt alesi locali (primarii sau sefii consiliilor judetene) si nu au imunitate. Pentru primii este nevoie de votul parlamentarilor pentru a putea fi anchetati (adica este un fel de cenzura suprema a justitiei, mai tare decat neinceperea urmaririi penale). Pentru ceilalti nu este nevoie decat de ancheta procurorilor si sentinta judecatorilor. Acest Nicolescu n-are imunitate, asta este motivul declansator al acestei violente verbale anti-justitie. Alianta PSD-PNL-PC face niste greseli (prostii) incredibile in plan extern prin aceste tanguieli vomitate peste justitie. Nu exista decat o singura explicatie: sunt disperati. Se stranage latul. Nu mai conteaza imaginea lor externa. Nu mai conteaza cum sunt priviti la Bruxelles. Nici la Washington. Pur si simplu, zanganitul catuselor le-a luat mintile. Au crezut ca au creat un sistem de protectie pentru eternitate. Au cumparat timp de 20 de ani procurori si judecatori pe toate palierele pana la ICCJ si CC. Si-acum se naruie castelul. Pierd controlul. Apar alti judecatori, alti procurori si nu-i au pe statele de palta. Nashpa.
              P.S. Cel mai ciudat este comportamentul Porumbacului. In loc sa realizeze ca singura lui sansa era sa se lupte pe cont propriu cu Basescu, atacand solitar si chirurgical, a intrat in gasca de mardeiasi din spatele blocului. Un loser. Panglicar, gol de continut, slab de inger.
        • +48 (48 voturi)    
          fara suparare (Vineri, 28 ianuarie 2011, 13:24)

          abc [anonim] i-a raspuns lui bgd

          Esti prost informat sau rau intentionat? autorul tocmai ti-a dat exemplu 2 primari PDL care au problema cu justitia; mai e un senator (sau deputat, de parca ar conta) PDL anchetat in cazul Resita-returnare ilegala de TVA; si nu-s singurii; exceptie e cazul Ritzi, evident; dar sa zici ca numai opozitia e afectata e nestiinta sau rea vointa
          • +16 (18 voturi)    
            vrea sa zica, (Vineri, 28 ianuarie 2011, 15:50)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui abc

            ca-s prea putine cazuri din partea pdl.
            argumentul cu ridzi e corect, dar era si mai bine daca adauga si cazul nastase, tot asa de bine aparat de psd pe vremea cand era la manete. astfel s-ar fi devoalat fara dubii ca nu coloratura politica e cea care determina aparitia scutului de aparare ci frica de curentii reci de aer din celule.
        • +27 (29 voturi)    
          Ritzi (Vineri, 28 ianuarie 2011, 14:32)

          zuperman [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          In ceea ce priveste sisteum judiciar Ritzi e in aceeasi situatie ca baronul asta din Arges. Ambii sunt anchetati. Nu justitia incearca s-o faca scapata, parlamentarii au facut scut in jurul ei. Articolul e bun, justitia isi face treaba. Daca argeseanul asta era parlamentar era facut scut si in jurul lui.
          • +3 (3 voturi)    
            o mica precizare (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 8:41)

            pragmatic [anonim] i-a raspuns lui zuperman

            Parlamentul s-a opus percchezitiei (idem ca la Nastase). Parlamentul s-a opus deschiderii unui ALT dosar, primul isi urmeaza cursul. Idem Nastase:un dosar e blocat de parlament, altele merg inainte. Nicolescu nu e deputat si de aici frica de ce ar putea sa spuna (dupa parerea mea ar putea torpila fluxurile NEGRE catre trezoreria PSD). Nu cred ca un partid cu nr. de vicepres si activisti si sedii ca PSD se poate mentine numai cu cotizatiile membrilor (care, din auzite, e in scadere).
        • +34 (34 voturi)    
          esti neatent, mon cher (Vineri, 28 ianuarie 2011, 14:50)

          atentul [anonim] i-a raspuns lui bgd

          nu ai citit cu atentie !!!!!!!!!!!!!!!! ia, priveste: Gutau, Solomon si precis mai sint. Sper sa urmeze si Ridzi sau Berceanu sau cine merita sa dea socoteala. Adevarul este ca in haita nastase-patriciu-voiculescu-vintu-antonescu-geoana-ponta sint mai multi infractori decit in haita portocalie.
          • +16 (16 voturi)    
            corect (Vineri, 28 ianuarie 2011, 20:14)

            anonim [anonim] i-a raspuns lui atentul

            cred ca e si o explicatie pentru asta: la scurt timp dupa ce au ajuns la putere cei din pdl justitia a inceput sa functioneze, asa ca cine a mai avut curaj sa fure ?! Sunt si exceptii , Ridzi, insa si cazuri in care au fost prinsi (Gutau, Solomon) asa ca ceilati cred ca s-au prins ca nu e de gluma.
            Pe cand cei din PSD au in sapte ani buni de cand agonisesc prin metode dubioase...
        • +27 (27 voturi)    
          Pai procurorii si judecatorii.. (Vineri, 28 ianuarie 2011, 15:11)

          Andrzej [anonim] i-a raspuns lui bgd

          Ma gandesc serios, daca procurorii si judecatorii nu se pot adresa CCR sau institutiilor internationale la care sa denunte manevrele de intimidare la care sunt supusi.
          Mie mi se pare un act evident de imixtiune a puterii politice reprezentate prin senatori si deputati(parlament) psd in actul justitiei(independenta si inamovibila!) .
        • +25 (27 voturi)    
          /// (Vineri, 28 ianuarie 2011, 15:38)

          cucu [anonim] i-a raspuns lui bgd

          "dar totusi de ce DOAR infractorii din PSD sau PNL? De ce nu si cei din PDL?"

          primarul solomon este din pdl ; gutau la fel; te faci ca nu intelegi tot articolul?

          sa-mi zici pe vremea lui nastase de-un primar psd care a facut puscarie.
        • +18 (18 voturi)    
          parca mai bine de 100 parlamentari (Vineri, 28 ianuarie 2011, 16:55)

          yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          psd si pnl au votat ca justitia sa nu se amestece in cazul Ridzi ca se crea un precedent....
          scutul a fost facut de toti - opozitie si putere
        • 0 (0 voturi)    
          altfel (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 17:29)

          mihaitza [anonim] i-a raspuns lui bgd

          si cine o sa ne mai conduca daca aresteaza toti infractorii?
        • 0 (0 voturi)    
          si eu , (Luni, 31 ianuarie 2011, 17:47)

          coor [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          si multi altii ar dori sa vada cat mai multi infractori la zdup , indiferent de care parte sunt ! dar , intreb , curatirea totala de uscaturi chiar si a uneia dintre parti , indiferent care ar fi ea , portocalie sau verzuie ( albastru+galben ), pana la curatenia generala ,nu credeti ca ar conta ?
          ...si-mi vine in minte urmatorul exemplu : am pana de cauciuc la toate rotile masinii . cu care sa incep schimbul ? nu stiu dar tot trebuie sa incep de undeva ...
    • +83 (91 voturi)    
      bravo Dan! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 9:00)

      simplicius [anonim] i-a raspuns lui adrian

      ai intrat direct in colimatorul vuvuzelelor. M-a mirat si pe mine Orasanu, dar poate ca in PNL a sunat ceasul desteptator (poate si Orban se dezmeticeste?)! Nastase dardaie, iar marsul "bivolarilor" ar da rau pe sticla.
      • +35 (35 voturi)    
        Orasanu e o persoana interesanta (Vineri, 28 ianuarie 2011, 13:19)

        silicon_v [anonim] i-a raspuns lui simplicius

        Orasanu este un liberal mai special, e o persoana.. cum sa zic eu ca sa nu fiu cenzurat..
        are acele obiecte ovoidale care deosebesc partea barbateasca de cea femeiasca :)

        - multumesc hotnews pentru intelegere, daca acest paragraf trece ;) -

        Si e asa de mai multa vreme, in 2006 a fost dat afara de la conducerea AVAS dupa doar 10 luni. O luase razna si nu mai raspundea la butoanele barosanilor, chiar trecuse la treaba. A fost tras de urechi de absolut toata lumea, de liberalii care il numisera parca mai abitir decat de toti.

        Uite si un fragment de poveste:
        http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Actualitate/46914/Poveste-de-adormit-copil-de-la-AVAS.html

        Nu sunt intotdeauna de acord cu domnia sa, dar anumite lucruri nu pot sa fie tagaduite.

        Din pacate e diferenta mare intre Orasanu, care nu imi inspira ca ar avea mari ambitii politice, si Orban, politician 100%.

        Politicienii 100% din PNL (precum Orban) or sa inghita si broastele astea, daca Antonescu le cere. Or sa mai faca gura, or sa mai zica ca gustul e cam rau, ca pielea e cam verde si umeda, ca piciorusul e cam zbarcit, dar tot or sa inghita broasca.

        Din punctul asta de vedere, zarurile par aruncate pentru PNL. Doar dupa 2012 liberalii or sa vada daca a meritat sau nu sa mearga cu totul pe mana lui Antonescu.

        Dar, revenind la interventia principala, e interesant de urmarit pe viitor domnul Orasanu, poate prinde gustul politicii.

        P.S. Si on-topic, domnul Tapalaga taie in carne vie, as usual. Si nu e macelar, e chirung :)
        • +11 (11 voturi)    
          Antonescu PC (Vineri, 28 ianuarie 2011, 19:44)

          Radu [anonim] i-a raspuns lui silicon_v

          Sunt sigur ca Felix motanul are dosarul lui Chyuki si l-a santajat. de o facut alianta impotriva naturii cu pc-de buzunar Ca doar securistii cu asta se ocupa.

          Dictatura curata in PNL cine nu se supune orbeste sefului trebe dat afara!
      • +36 (38 voturi)    
        Sunt si eu oripilata (Vineri, 28 ianuarie 2011, 13:29)

        dora si profa in acelasi timp [utilizator] i-a raspuns lui simplicius

        Va felicit d-le Dan Tapalaga.Este destul de greu sa innoti contra curentului si sa mai si ramai in viata.Noi,astia ,neinsemnati, ne putem revolta pana la sangerare,nu avem alt mijloc decat sa-i amendam pe perioada unui ciclu electoral -de 4 ani- si sa ne exprimam public in masura in care deontologii jurnalisti ne permit. Ramane doar examenul de constiinta pe care reusim-sau nu-sa-l promovam.Va rog,dincolo de orice consecinte neplacute care va pasc,ramanesti acelasi ecou sincer si curat de pana acum si care ne reprezentati in aceasta lume,nu numai nebuna,dar si bulversata de negurile trecutului.
    • +87 (95 voturi)    
      subscriu : Excelent articol (Vineri, 28 ianuarie 2011, 9:03)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      Bravo si justitiei care a inceput sa-si faca treaba.

      Haideti oameni buni.
      Altfel ne inchid Ponta si Antonescu intr-un tarc si ne pun si calus in gura.
      • +38 (40 voturi)    
        Tot am realizat ceva (Vineri, 28 ianuarie 2011, 13:34)

        dora si profa in acelasi timp [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

        Mica reforma a justitiei,trecuta intentionat cu vederea,incepe sa-si arate roadele.Majoritatea asta fragila a puterii face si lucruri notabile si se pare ca ei au atacat tocmai acele structuri ce mentineau fantomele unui regim condamnabil sub toate aspectele.Daca s-au facut greseli pe ici pe colo,vor putea fi remediate,daca directia imprimata este cea corecta.
    • -57 (69 voturi)    
      hotul striga hotii (Vineri, 28 ianuarie 2011, 9:39)

      lucian11 [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      mai stiu eu pe cineva care duce o campanie de defaimare a Justitiei, dar nu impotriva procurorilor, ci mult mai grav, impotriva judecatorilor.

      de cand Justitia este reprezentata de procurori?
      e ca si cum ai zice ca Justitia este reprezentata de avocatii care-i apara pe crimnali.

      Judecatorii sunt adevaratii exponenti al Justitiei, iar unii, stiu ei cine, acolo incearca sa loveasca.

      nu suntem in vestul salbatic unde seriful-cowboy facea de unul singur dreptate... sau poate unii procurori asa se vad cand se uita in oglinda... niste serifi-cowboy din "estul" salbatic...

      eu unul as ignora complet prestatiile procurorilor DNA, care nu sunt in stare sa duca un dosar serios de coruptie pana la capat. cel mult pot sa obtina o arestare preventiva care de multe ori are justificari puerile.

      deci ce e mai grav, atacul la procurori? sau atacul la judecatori?

      eu zic sa terminati cu ipocrizia.
      atac la Justitie.. auzi...
      era mai bine spus... atac la Circari...

      DNA - entertainment for the masses
      • +41 (49 voturi)    
        De cand. (Vineri, 28 ianuarie 2011, 10:40)

        Rem [anonim] i-a raspuns lui lucian11

        "de cand Justitia este reprezentata de procurori?"

        De cand ei conduc anchetele impotriva acuzatilor si de cand ei vin cu probe in fata judecatorilor. Fac parte din Justitie nu sunt ei Justitia.

        Iar judecatorii ar fi inutili fara procurori.
      • +30 (38 voturi)    
        Nope (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:07)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui lucian11

        Imi pare rau dar asta e un tip de gandire viciata. Justitia nu este reprezentata de procurori, dar procurorii sunt parte a sistemului de Justitie.
        DNA este parte a sistemului de justitie. Nu degeaba este una dintre institutiile cerute (si apreciate) de UE in reforma justitiei.
        Tu poti sa ignori mult si bine "prestatiile procurorilor DNA" dar apoi nu te mai plange ca sunt oameni de neatins in Romania, indiferent ce fac - si ca nu suntem toti la fel in fata legii.
        • -32 (38 voturi)    
          DNA - nota 4 pt efort, nota 1 pt rezultate. (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:33)

          lucian11 [utilizator] i-a raspuns lui Marius

          o sa apreciez DNA atunci cand o sa obtina PRIMA condamnare definitiva intr-un dosar de coruptie.
          pana acum nu au facut decat sa obtina arestari preventive.

          arestarea preventiva nu e Justitie. poate fi considerata foarte usor un abuz. (vezi cazul asistentei din giulesti, considerata pericol public pt ca a fost la toaleta)

          dupa rezultate concrete in anchete, DNA nu-si justifica existenta.

          ai auzit de vreun mare corupt bagat la inchisoare pentru 4-5-10 ani in urma unor dosare instrumentate de acesti faimosi procurori?

          eu NU, si totusi ei sunt pe buzele tuturor ca reprezentanti ai Justitiei.

          o analogie din fotbal ar fi ca cel mai bun atacant sa fie considerat cel cu cele mai multe suturi pe poarta si cu nici un gol, si nu acela cu cele mai multe goluri inscrise.

          pana acum DNA-ul nu a inscris nici macar un gol. mai are rost sa vorbim daca a castigat vreun meci?

          totusi spectatorii acestor meciuri nule sunt foarte numerosi si aproape toti sunt in peluza la DNA.
          • +37 (37 voturi)    
            DNA - nota 10, nene, nota 1 e la CSM (Vineri, 28 ianuarie 2011, 13:32)

            ion [anonim] i-a raspuns lui lucian11

            Nene, matale te dai chinez. Faci pe prostul. Vezi sa nu ramai asa.

            1. DNA a fost apreciata in toate rapoartele de justitie facute in afara tarii. Stiu, si aia sunt cumparati. Sau prosti. Sau ambele.

            2. Exista si condamnati definitiv cu executare pentru coruptie, vezi doar primarul PDL (ai notat?) din RmValcea. Condamnare definitiva cu executie pentru 3 ani.

            3. De ce nu se ajunge la condamnari?

            Uite de asta nu se ajunge:

            Cum isi amana la nesfarsit procesele Adrian Nastase
            http://www.hotnews.ro/stiri-esential-7791635-noua-amanare-procesul-care-adrian-nastase-este-acuzat-luare-mita-dosarul-zambaccian.htm

            Cum isi amana la nesfarsit procesele Falca
            http://www.citynews.ro/arad/eveniment-29/arad-procesul-primarului-falca-amanat-dna-cere-stramutarea-105797/

            Cum isi amana la nesfarsit procesele Copos
            http://www.hotnews.ro/ancheta-7464839-dosarul-loteria-george-copos.htm
            (1681 de zile de la trimiterea in judecata si nu s-a ajuns la un rezultat!!)

            Cum isi amana procesele Vantu (sper ca nu la nesfarsit)
            http://www.romanialibera.ro/actualitate/justitie/tb-amana-procesul-lui-vintu-si-decide-in-februarie-daca-ii-permite-sa-plece-la-viena-pentru-operatie-214488.html

            Ia uite aici si descrierea mecanismelor de amanare:
            http://www.romanialibera.ro/exclusiv-rl/investigatii/cum-isi-amana-rechinii-procesele-107711.html

            Nu DNA e de vina pentru asta, ci corpul judecatorilor si, mai ales, aia care pot lua masuri, adica CSM-ul. Un CSM impaiat de ani de zile cu oamenii lui Iliescu.

            Acum lucrurile chiar incep sa se miste in toate directiile. Vezi eliminarea exceptiei de neconstitutionalitate sau mica reforma in justitie. Sau felul cum a abordat judecatoarea "avizele" medicale in cazul Vantu. Si e bine ca e asa.

            Argumentele astea anti-DNA preluate direct de la Mircea Badea nu stau in picioare.

            Salutare!
            • -16 (18 voturi)    
              comentezi? treci la zdup! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 15:23)

              lucian11 [utilizator] i-a raspuns lui ion

              inca un caz de genul "vrea sa faca, dar nu poate pentru ca nu este lasat"... am mai auzit asta undeva...

              daca scoti din "peisaj" arestarile preventive, vei vedea ca nu mai ramai cu nimic legat de DNA.

              ti se pare normal ca un inculpat sa faca puscarie inainte sa i se termine procesul?

              daca procurorii nu pot sa demonstreze pana la capat vinovatia... stii cine plateste? noi toti o sa platim despagubirile pentru lunile de arest preventiv ale unui om demonstrat la finalul procesului "nevinovat".

              nu zic ca toti sunt nevinovati, dar se poate intampla. mai ales cand pui o armata de avocati vs niste procurori prost platiti.

              te-ai gandit cum ar fi sa dispara prezumtia de nevinovatie?

              sa zicem ca o tipa te acuza de viol, fara ca tu sa o fi cunoscut-o vreodata.
              stii ce ar trebui sa se intample aplicand aceleasi reguli? tu ai intra instant in parnaie, si ai ramane acolo pana se termina procesul, chiar daca tu la sfarsit vei fi gasit nevinovat.

              o scena de genul asta poate fi pusa in practica foarte usor, cu o tipa plangacioasa, la tv si prin tabloide...

              si uite asa faci tu parnaie... fara sa fi facut nimic...

              asta in cazul ai deranjat pe cine nu trebuie...

              daca modul asta de a face justiei devine "normalitatea" atunci eu zic sa va asteptati ca oricand deranjati pe cine nu trebuie sa fiti bagati la parnaie... instant
              • +16 (16 voturi)    
                Ce am zis eu si ce ai inteles tu.. (Vineri, 28 ianuarie 2011, 16:18)

                ion [anonim] i-a raspuns lui lucian11

                Frate, m-ai ucis cu prezumtia de nevinovatie si cu scenarii bizare (violuri, chestii)

                Eu am zis ca DNA isi face treaba si atat. Matale ai zis ca isi face treaba de nota 1.

                Incerc sa iti explic din nou de ce nu cred asta:

                Treaba DNA este sa faca dosarele de acuzare si, daca vede ca e cazul, sa adreseze justitiei.

                Si asta si face.

                "daca scoti din "peisaj" arestarile preventive, vei vedea ca nu mai ramai cu nimic legat de DNA"

                RAMAN TOATE DOSARELE ALEA PE ROL PE CARE LE-AM ENUMERAT EU. Si, daca ar fi prost facute, nici Nastase, nici Falca, nici Copos, nici Vantu nu ar trage de timp, luni si ani de zile pe chestii de procedura. Nu crezi? Si-ar angajati nistre avocati buni si in cateva luni ar rezolva problemele.

                Finalmente, poti sa acuzi DNA doar daca procesele merg normal si, la final, intr-o masura foarte mare (80-90%) din cazuri justitia zice PAS: omul nu e vinovat. Atunci, da. Poti spune: bai astia de la DNA, ce ati facut dosarele astea in bataie de joc? Poate ca era mai bine sa dati cu NUP de la inceput si gata.

                Ori daca procesele se prelungesc la infinit pe chestii de procedura, cum poti sa acuzi DNA pentru asta?

                P.S. Si nici asta nu prea sta in picioare cu "si tu poti sa fii saltat maine daca superi pe cine nu trebuie". Ca eu nu sunt Nicolaescu asta, taind si spanzurand din bugetul unui judet vreme de 15 ani, supranumit "vecinul" pentru acumularile uriase de terenuri, direct sau prin interpusi. Eu chiar dorm bine noaptea. Ori vad ca recomanzi o fratietate a la Iliescu: sa nu bagam oamenii in puscarie, ca nu au dat in cap la nimeni. Sa avem o justitie blanda si milostiva. Ei, uite suntem unde suntem dupa 20 de ani de justitie milostiva si dupa 2000 de NUP-uri date de PNA-ul lui Amariei: cei mai saraci si cei mai corupti din Europa.

                P.S2: Arestul preventiv se face si in cazul in care se procurorii demonstreaza ca acuzatul poate influenta martorii si poate bloca accesul la probe. Si nu DNA hotareste arestul preventiv, ci judecatorul.
              • +8 (8 voturi)    
                Bai baietel pesedist (Vineri, 28 ianuarie 2011, 22:18)

                IC Breteanu leberalul socialist si conservator [anonim] i-a raspuns lui lucian11

                E limpede ca la pesedisti functioneaza certitudinea de nevinovatie pentru ai lor si nicidecum prezumtia de nevinovatie.

                1. Mandatul de arestare este semnat de catre un judecator
                2. Arestul pentru 29 de zile este decis tot de un judecator
                3. Condamnarea definitiva ori nu este hotarata de un judecator
                Procuratura prezinta dovezile privind acuzatiile aduse inculpatului iar avocatii celui acuzat incearca sa-i dovedeasca acestuia nevinovatia. In urma tuturor acestor pasi si evenimente petrecute in actul de justitie, sa-l numim generic asa, inculpatul poate fi gasit nevinovat ori vinovat. Asta decide judecatorul. Sigur ca trebuie sa functioneze prezumtia de nevinovatie pentru oricine, dar pana una alta un individ trimis in judecata este inculpat. Asta echivaland cu faptul ca asupra lui planeaza niste acuzatii. Ponta si Antenescu decid cu de la sine putere ca justitia n-are voie sa aresteze pe nimeni de la ei doar pentru ca sustin sus si tare ca ai lor sunt neprihaniti, ca n-au cum sa fie infractori? Cum vine asta? Si ce-i cu solidarizarea asta a infractorilor? De ce justitia nu este lasata sa lucreze? Si defapt ce vrei trepadusule? Linistea deplina de dinainte de 2004????? Asta iti doresti? Cand doar Bivolaru, la fel de nevinovat considerat de pesedisti, a fost singurul politician infractor care a ajuns la parnaie si a si executat pedeapsa primita? Ar trebui sa-ti fie rusine baietel de rationamentul tau defect.
          • +18 (18 voturi)    
            da? (Vineri, 28 ianuarie 2011, 13:38)

            popas [anonim] i-a raspuns lui lucian11

            Nu Procurorul da sentinta! si stii foarte bine asta! Procurorul instrumenteaza cazul, prezinta dovezile in fata judecatorului. Judecatorul este cel care finalizeaza ancheta, judecatorul obtine condamnarea definitiva, sau achitarea!
            • -14 (18 voturi)    
              Ce sugerează știrea (Vineri, 28 ianuarie 2011, 14:19)

              oghi [anonim] i-a raspuns lui popas

              E limpede că atât știrea cât și comentariile duc spre un obiectiv total neinspirat al actualei cualiții ce ne târăște prin noroiul istoriei: adică, vezi Doamne, în toate partidele e corupție și că de aceea trebuie să instaurăm dictatura. Cine are interes să se dea la televizor o arestare sau o judecată? E clar că cineva interesat, ca să bage spaima-n popor, anunță și dirijează din umbră toată sceneta. NU, NU din partea puterii, mogulii ,nene, mogulii!
              • +6 (6 voturi)    
                Nene (Vineri, 28 ianuarie 2011, 19:24)

                Lutzu [anonim] i-a raspuns lui oghi

                Stire este pe Can-Can, aia cu vaca si vacaru', deliciul tau! Asta este un articol, ///! Lasa tu Hotnews si intoarce-te la DDD, Mircea Badea Show, Capatos, Click, Bote....
                • -5 (5 voturi)    
                  Chiar așa ? (Vineri, 28 ianuarie 2011, 21:01)

                  oghi [anonim] i-a raspuns lui Lutzu

                  Chiar așa prost mă crezi? Eu nu fac decât să evaluez situația, să-mi fac calculele sigure știut fiind că dacă adun două milioane de voturi, celelalte trei milioane vin de la sine! Adică le fac eu fără probleme. Personajele de care vorbești sunt din anturajul tău? Din păcate nu am timp de cunoștințe. Regulează-i tu!!
          • +22 (22 voturi)    
            Atentie (Vineri, 28 ianuarie 2011, 14:06)

            Marius [anonim] i-a raspuns lui lucian11

            Lucian,
            cererea de arestarea preventiva este facuta de procuror, dar este decisa sau respinsa de judecator. Deci, chiar presupunand ca a fost abuziva, nu poate fi imputata DNA-ului.
            Asta din start ii pune intr-o pozitie foarte proasta pe toti astia gen Ponta, Antonescu, Nastase etc. - care fac sedinta de partid in fata DNA-ului.
            De ce sunt putine condamnari? citeste mai sus ce spune Ion !!
      • +18 (18 voturi)    
        Am inteles (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:54)

        revelare [utilizator] i-a raspuns lui lucian11

        Am inteles, domnu' Pontonesculix
    • +21 (23 voturi)    
      BRAVO! BRAVO! BRAVO! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:00)

      gososan [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      Sunt de acord....
    • +25 (25 voturi)    
      oare nici un ONG... (Vineri, 28 ianuarie 2011, 12:48)

      Andrzej [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Nimeni din Romania si aici marefer la ONG, asopciatii sau alte forme de asociere civica nu poate sa incerce sa stopeze aceste manifestari evidente de intimidare a justitiei?
      Declaratiile liderilor psd: Nastase, Ponta, Iliescu, au fost facute public si pot fi probate oricand ca actiuni fatise de intimidare si presiune asupara justitiei.
      Chiar si declaratiile recente ale inculpatului Vantu au acelasi caracter, totusi nimeni nu ia pozitie oficiala in apararea acestor tentative transparente de a timora judecatorii si procurorii care vor sa devoaleze mafia din Romania.
      Ce fac marile ong-uri, ce fac oamenii de buna credinta, ce fac intelectualii in fata acestor manevre mafiote, care iata nu se mai sfiesc si ataca frontal incercad sa-si acopere faradelegile?
    • +8 (10 voturi)    
      EXCELENT SI EU ZIC!!!! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 14:13)

      liberal adevarat [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      Cum ne luptam cu isteriile de pe asa zisele televiziuni de stiri? Vrem un mogul corect cu o televiune de stiri corecta!
    • +11 (11 voturi)    
      Sefii procurorilor se tem inca (Vineri, 28 ianuarie 2011, 15:46)

      R.A.Muresan [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      Chiar asa. N-am vazut pina acum nici un sef de procurori iesind in fata pentru a-si apara oamenii sau pentru a sesiza organele abilitate in legatura cu politicienii care fac afirmatii elucubrante nu atit despre justitie, cit despre actiunile concrete ale procurorilor.
  • +87 (95 voturi)    
    FELICITARI! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 4:38)

    ddoina [utilizator]

    Felicitari pentru articol este excelent.
    Multumim.
  • +97 (107 voturi)    
    genial, Tapalaga! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 5:01)

    marele je [anonim]

    de acord 100% cu ce ai scris aici
  • -46 (52 voturi)    
    Pas !!! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 5:17)

    Gogu [anonim]

    Bravo, Nea Tapalaga! Te intreb: de ce Falca-i judecat in stare de libertate ?.. Pentru ca asa este normal, pentru ca justitia nu trebuie oprita insa, nu spectacol, nu arestari cu televiziunile de fata, catuse, etc ... Cum sunt cei ce-i apara pe acestia asa esti si tu, numai obiectiv nu te poti numi. Tu vrei sa ma convingi ca justitia isi face treaba cu obiectivitate. Pas. Si asta o stii si tu foarte bine.
  • +56 (60 voturi)    
    Atac fara precedent la Justitie! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 5:36)

    Ion Roata [anonim]

    Foarte bun articol si ramane singura reduta care
    lupta frontal cu brigazile revolutionare comuniste.
    Procurorul Ponta si juristil Nastase, recidiveaza
    perioada 1946. Vor oamernii in strada sa apere jaful!
    Cred ca este momentul ca romanii sa nu isi piarda Romania. Trezirea este iminenta. Acesti ticalosi nu
    vor sa piarda justitia din maini. Vreau sa cred ca Romania mai are muta lume de bun simt sa nu poata fi pacalita de jefuitorii comunisti
  • +66 (68 voturi)    
    analiza corecta (Vineri, 28 ianuarie 2011, 5:45)

    Dragos [anonim]

    Felicitari Dan Tapalaga! Esti printre putinii ziaristi romani, care fac cinste breslei.
    • +32 (32 voturi)    
      analza corecta (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:29)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui Dragos

      sper sa se trezeasca cat mai multi si sa icepa sa mearga lucrurile
  • +64 (68 voturi)    
    Bravo d-le Tapalaga (Vineri, 28 ianuarie 2011, 6:06)

    george [anonim]

    M-am uitat la Irealitatea si mi-a facut asa greata ca trebuia, din cand in cand, sa mai schimb canalul sa nu vars.

    Mai sunt barbati adevarati si in PNL Bravo d-nule Razvan Orasanu !
    • +26 (26 voturi)    
      esti masochist ? (Vineri, 28 ianuarie 2011, 12:31)

      fan geoana [utilizator] i-a raspuns lui george

      de ce te uiti la lucruri care i-ti pericliteaza sanatatea ? eu l-am scos din grila de programe ca poate scap de constipatie !!!
    • +11 (11 voturi)    
      Razvan O. (Vineri, 28 ianuarie 2011, 13:17)

      xian [utilizator] i-a raspuns lui george

      O buturga mica care va rasturna "marea aliant" !
    • +14 (14 voturi)    
      _ (Vineri, 28 ianuarie 2011, 15:33)

      v [anonim] i-a raspuns lui george

      Eu am scos din grila irealitatea si a3 acum o saptamana. Nu-mi vine sa cred cat de bune s-au facut stirile de la ProTV sau TVR1, canale de care am si uitat - diverse, impartiale si care te privesc direct, fara prea multa politica. Ma simt ca Neo dupa ce a luat pastila :D
      • +6 (6 voturi)    
        bravos (Vineri, 28 ianuarie 2011, 17:53)

        Tudor [anonim] i-a raspuns lui v

        Eu le-am scos din grila de programe prin 2009!

        Fara ANTENE si IREALITATEA!
      • +1 (1 vot)    
        Stirile ProTV si TVR (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 9:18)

        popescu [anonim] i-a raspuns lui v

        Si eu am facut aceeasi mutare acum cateva luni, dupa ce renuntasem total la stirile de la tv. Si asa m-am reintors la ProTV la care renuntasem din cauza manelistilor si la TVR. Totusi prefer TVR-ul, pt ca ProTV-ul are prea multe accidente la prima ora. Dar chiar si asa e mult peste iRealitatea si A3.
      • +1 (1 vot)    
        n-as fi crezut vreodata, (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 15:44)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui v

        dar stirile de la ora 5 sunt "parfum"..........
  • +61 (65 voturi)    
    Articol superb ! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 6:30)

    test [anonim]

    Nota 10 pentru Dan Tapalaga !
  • +57 (63 voturi)    
    Foarte corect! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 7:02)

    Mih. [utilizator]

    Asemenea atac la Justitie este inadmisibil.
    Este obligatorie o reactie prompta si ferma.
  • +64 (68 voturi)    
    excelent (Vineri, 28 ianuarie 2011, 7:11)

    veninusrl [utilizator]

    Domnule Tapalaga, merci!

    Mizeria antena/realitatea depaseste deja orice limita nesitmtirii si mizeriei. Realizati va rog arhive cu tot ce spun ziaristii din aceste deseuri media, peste ani acesti indivizi/individe vor sustine ca-s curati si profesionisti, le va trebui reamintit ca sunt gunoaie!
  • +52 (56 voturi)    
    Radiografie lucida (Vineri, 28 ianuarie 2011, 7:15)

    Liviu [anonim]

    Din pacate, dl Tapalaga e o voce aproape singulara in infectul nostru peisaj mediatic. Va conta oare?
    • +13 (13 voturi)    
      Buturuga mica... (Vineri, 28 ianuarie 2011, 15:41)

      SNK [anonim] i-a raspuns lui Liviu

      Dl Tapalaga a scris un articol, noi l-am citit, am asimilat niste informatii, iar daca le consideram valide si importante, le transmitem si altora. SAMD
      Efectul "Butterfly"...
      Si ca sa-ti dau raspunsul meu, succint: DA, CONTEAZA!
  • +51 (55 voturi)    
    Atac pe fata la justitie. (Vineri, 28 ianuarie 2011, 7:17)

    Alius [anonim]

    Nu exista indoiala ca acum se joaca o carte mare din partea PSD-ului: totul trebuie compromis, ei sunt niste ingerasi si dictatorul Basescu ii oprima cu politia lui secreta. Iata ca Antonescu preconizeaza ca o sa mai fie si alte arestari, dezvaluire de maxima acuratete! Putea sa continue cu urmatoarele preziceri: o sa mai ninga, o sa mai ploua .. Dupa care sa apara la TV si sa spuna: v-am zis eu ca dictatorul Basescu o sa dea cu ploaie in opozitie!
  • +48 (54 voturi)    
    Foarte adevarat... (Vineri, 28 ianuarie 2011, 7:17)

    Marian [anonim]

    Tot respectul pentru ce ai scris!
    Romania se afla din nou la o rascruce. Acum ar fi momentul ca justitia sa fie justitie, adevarata si corecta. Acum ar trebui ca toti cei din justitie care isi doresc o viata normala sa ia atitudine si sa nu dea nici un pas inapoi.
  • +39 (47 voturi)    
    raspuns: POPORUL (Vineri, 28 ianuarie 2011, 7:33)

    Gica contra [anonim]

    Raspuns: POPORUL

    Conditie: Atunci cind JUSTITIA isi va face datoria si va aresta pe toti mafiotii si baronii care au vandut tara asta , care au adus-o in sapa de lemn de mor pensionarii de foame si tinerii fara serviciu !
    Cind va incarcera pe toti interlopii si smecherii pe functii care au vandut economia Romaneasca si au cedat-o in fata intereselor private, straine, oligarhice ale marii finante internationale !
    • +1 (1 vot)    
      unul cate unul (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 8:46)

      bula [anonim] i-a raspuns lui Gica contra

      vor ajunge acolo. Pana n-am scapat de Costiniu (el), nu vom scapa de CVostiniu (ea), de Pivniceru, Barbulescu etc viteza de arestare va fi inca scazuta. Important e sa nu-l lasam pe Ponta sa ajunga la putere ca sa nu distruga DNA, DIICOT si parchetele (propria declaratie!).
  • +50 (54 voturi)    
    Asa e! ALIANTA PENALILOR ! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 7:34)

    Observator [anonim]

    Articolul are meritul de a duce analiza dincolo de ceea ce este evident, ca s-a format o alianta a "penalilor" care se ataca grosolan si... liber justitia pe micile ecrane (unde esti CNA?). Dincolo de iresponabilitatea liderilor PSD si PNL, Dan Tapalaga are meritul de a fi fost primul (... articolul sau a fost postat la 3:55 dimineata :-) ... ) care a sesizat ca ACUM e momentul de despartire a apelor si in justitie. Reactia TUTUROR magistratilor o asteptam! Cu speranta...
  • +45 (49 voturi)    
    Saraca justitie (Vineri, 28 ianuarie 2011, 7:37)

    rodica [anonim]

    E firesc sa vorbeasca de justitie asa, deoarece au fost 11 ani la guvernare si stiu ce ordine dadeau justitiei, iar ea biata de ea le executa. Daca s-ar verifica procesele din anii aceia s-ar vedea influenta PSD-ului in justiie. Majoritatea celor din magistratura fiind sub tutela PSD . Cum sa inteleaga ca in magistratura au intrat si tineri curati carora nu le este frica de dosarele lor, sunt mai instruiti avand contact cu Europa si nu cu Rusia. Sper din inima ca ponderea in justitie se schimba apropiindu-se de 50% macar in favoarea celor care vor sa faca dreptate intr-o tara plina de nedreptati. Felicitari pentru articol va sustin in totalitate.
  • +31 (37 voturi)    
    ohh..revenire (Vineri, 28 ianuarie 2011, 7:39)

    Gica contra [anonim]

    Revenire

    Trebuia sa recunosc stilul...scrie bine Tapalaga.
    Scrie bine cind e de partea DREPTATII si nu a aberatiilor numite Forfetar, tva , solidaritate ceruta de barosani, indatorarea tarii !
    Mai aluneci citeodata Dane, dar nu te teme, suntem cu tine .
  • +34 (38 voturi)    
    Vai de mama noastra.... (Vineri, 28 ianuarie 2011, 7:46)

    Gogu [anonim]

    Daca astia ajung la putere...uita ala cu termopanele ce a facut...Si asa nu se aplica legea,daca ajung ei si sperie procurorii,chiar ca devine tara fara de lege...
  • -24 (32 voturi)    
    corect (Vineri, 28 ianuarie 2011, 7:49)

    dan [anonim]

    aveti dreptate domnule Tapalaga.. astfel de atacuri asupra justitiei nu sint de dorit intr-o tara civilizata: ramine doar un semn mare de intrebare (din punctul meu de vedere...) .. merita justitia din romania sa fie scutitat de astfel de atacuri?...isi face justitia corect treaba astfel incit cel putin in ochii cetateanului sa fie privita cu admiratie?
    eu zic ca nu ...si fiindca dvs. ati adus exemple din rindul opozitiei..(cu care sint perfect de acord) aduc ci eu citeva exemple din tabara combatanta:
    1. nu cunosc nici o actiune a justitiei din romania in urma afirmatiilor: "jaf la ministerul de transporturi" Sint cumva berceanu , orban, dobre, boagiu, basescu la dat declaratii?
    2. "se cunoaste fapta dar nu se cunoaste faptasu" afirmatie facuta cu privire la casa Macovei... proces care nu a respecata regula impusa de c\doamna ministru cum ca atribuirea se face aleator.
    3. in dosarul flota cu inculpat de la cel mai inalt nivel.. domnul moraru se conversa telefonic cu inculpatu...
    4 . imagini video cu domnul flutur in timp ce felicita enoriasii strecurindu-le bani in mina...."dam si aici.. dam si aici"

    .... cu siguranta domnule Tapalaga cunoasteti exemple mai elocvente...

    o vorba din popor spune: cum iti asterni.. asa dormi
    se pare ca justitia din romania isi asterne in functie de cine ii la putere
  • +37 (41 voturi)    
    Murmurul celor tacuti ... (Vineri, 28 ianuarie 2011, 7:54)

    poweraxxel [anonim]

    Toti penalii PSD-isti se burzuluiesc pe sticla si ne ameninta cu strigatele lor ... Majoritatea celor tacuti pana acum la alegeri poate incep sa schiteze un murmur. Sa ii fereasca Dumnezeu pe PSD-isti de acest murmur care pe langa strigatele lor va fi ca un raget!
  • +53 (57 voturi)    
    Mie imi tremura picioarele, (Vineri, 28 ianuarie 2011, 7:56)

    Daniel [anonim]

    dupa ce am vazut ieri cu cata inversunare si cat de pe fata vorbesc asta de influentarea justitiei.

    Deci, e clar, acuma in Ro se da batalia intre est si vest, ori vom deveni europeni, cu justitia care nu va face diferenta intre Vadim, Nastase si un om simplu, sau, vom deveni dupa modelul Rusiei, o tara in care coruptia si cei din sistem se lafaie, iar oamenii simpli indura.

    E clara ca toata unirea asta a opozitiei se produce din disperare si frica, nu din viziune politica.

    Daca ramane PDL-ul la putere, si aduc un presedinte bun, cu carisma si viziune, in 2016-2017 vom ajunge la nivelul polonezilor de astazi.

    Daca vine alianta stanga dreapta, prevad iar inflatie, coruptie masiva, cenzura presei, si ajutoare sociale gramada.

    Din cei care sustin PSD-ul, stie cineva cat a fost inflatia medie anuala, cand acest partid s-a aflat la putere?

    35,5%, deoarece tiparirea de bani este solutia preferata de socialisti la problemele economice.
  • +34 (38 voturi)    
    Felicitari (Vineri, 28 ianuarie 2011, 7:57)

    ardelean [anonim]

    Inca o data... Felicitari !
  • +61 (69 voturi)    
    Inca o data..... (Vineri, 28 ianuarie 2011, 8:02)

    California [utilizator]

    FELICITAR DanI! EXCELENT! Nu am avut ghinionul sa vad ineptiile acestor antiromani jucandu-si drama deplorabila pe posturile de dezinformare, dar nici nu am nevoie. Revolta care razbate din articolul acesta imi spune ca situatia este foarte grava. Poporul roman este instigat impotriva Justitiei si asta este alarmant. Ma gandeam zilele trecute ca toti acesti milionari de carton isi vor risipi mare parte din averile lor platind avocati, doctori ginecologi, mitingistii de profesie etc. si mi se parea ca asa este corect: sub o forma sau alta banii sa se intoarca acolo de unde au fost furati, Dar acum ma tem pentru siguranta copiilor mei. Ma tem ca disperarea, teama imensa ca vor ajunge vecini de "garsoniera" cu Voicu ar putea sa-i determine sa-si cheltuiasca ultimele resurse sa repete scenariul 22 Decembrie 1989- Ianuarie 1990-Iunie 1991. Ma tem ca vor scoate armata de mercenari sa creeze anarhie si distrugere in strada. Dumnezeu sa-i ajute pe Romani si sa ne fereasca de a mai trai odata rusinea si durerea pe care au trait-o marele Coposu, Ratiu si tinerii studenti "golani"!
  • +54 (60 voturi)    
    Jos palaria... (Vineri, 28 ianuarie 2011, 8:05)

    Un oarecare [anonim]

    d-le Tapalaga. Pacat ca sunt atat de putini ziaristi cu coloana vertebrala in aceasta tara. Sa -ti dea Dumnezeu multa sanatate!
  • +50 (56 voturi)    
    frumos articol.... (Vineri, 28 ianuarie 2011, 8:09)

    seb [anonim]

    noroc ca nu ma mai uit la TV de ceva ani :) ... citind ... nu ma mai enervez ....este incredibil dl Antonescu , unde a putut ajunge ideea de liberal in Romania ... pe Ponta si Nastase ii intelegem ...sau poate nu :)
    • +3 (3 voturi)    
      vuvuzele (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 7:05)

      stan [anonim] i-a raspuns lui seb

      Nu-i incredibil,e cel mai mare PENIBIL al politicii romanesti!
  • -48 (62 voturi)    
    Chiar asa sa fie ? (Vineri, 28 ianuarie 2011, 8:11)

    tudor [anonim]

    Nu am nimic de impartit cu nimeni, dar chiara sa sa fie ? Nu vi se pare curios ca omul a fost arestat, pentru fapte presupuse din 2005 -2006 ? Fix a doua zi dupa Mioveni...Nu cred in coincidente. Nu putea fi judecat de "justitia independenta" , in stare de libertate, ca Monica Ridzi, de ex. ? Ce spune opozitia e mai putin important, atata timp cat justitia din romania se comporta discretionar. Sper Dane, sa nu ajungi vreodata sa ai de-a face cu justitia, in lupta cu un potentat...O sa vezi atunci cad de "penala" e alianta judecatorilor si procurorilor .Multa bafta !
    • +40 (42 voturi)    
      Fix a doua zi dupa Mioveni (Vineri, 28 ianuarie 2011, 8:55)

      Ronin [utilizator] i-a raspuns lui tudor

      Tudore te lamuresc io`: greva de la Dacia a fost facuta la intimidare, tocmai pentru ca stiau ce o sa se intample. Au incercat sa puna presiune pe Justitie. Basca ca mai aveau si motiv sa strige dup`aia ca sunt persecutati. Invata sa citesti printre randuri, nu pune botu` la toate "servitele". Politica e o mare "doamna"............Numa` bine!
    • +40 (42 voturi)    
      nu tot ce zoboara se ma nanca (Vineri, 28 ianuarie 2011, 9:03)

      ics [anonim] i-a raspuns lui tudor

      Repeti si tu ce ai auzit la televizior, chestia cu coincidenta. Sa inteleg sa ar trebui niste legi de genul: in decurs de 7 zile de la o greva, nu poate fi arestat nimeni; Nu au voie sa fie anchetati 2 membri ai aceluiasi partid intr-un interval de timp... etc.
      2. DIn cate am vazut si membri PDL sunt anchetati si chiar condamnati. Se pare ca ai uitat cum era pe vremea lui Nastase. Si se vede si din comportamentul lor cum va fi cand vor veni la putere

      Cam asa gandesti tu?
    • +35 (37 voturi)    
      oricand s-ar fi produs arestarea (Vineri, 28 ianuarie 2011, 9:04)

      bulan [anonim] i-a raspuns lui tudor

      cineva poate invoca coincidenta (meetingul era anunta de doua saptamani, se stia si tematica si organizatorii erau stiuti de PRESA). Remarc ca erau implicati bani europeni si Bruxelles NU IARTA. Daca mai e si OLAF pe fir nici matusile lui Nastase nu-l mai scapa pe Nicolescu. Tu crezi ca PSD poate trai numai din cotizatii? daca Nicolescu incepe sa vorbeasca aflam si ce bani din cei sifonati de dsul s-au dus la casa partidului si pt.cine! de fapt aici e cheia!
    • +37 (37 voturi)    
      de buna seama ca nu-i asa (Vineri, 28 ianuarie 2011, 10:07)

      Scippio [anonim] i-a raspuns lui tudor

      Toti de la PSD sunt buni, curati si cinstiti! Toti si-au facut averile din economiile din salarii!
      Toti cei care au probleme cu justitia de la PSD sunt victime politice! Inca din '90 acest partid al vicitimelor inocente a facut zid in jurul lor si a reusit sa-i apere de ticalosii rataciti prin firava opozitie care vroiau sa le faca rau desi nu controlau sistemul (vezi cazul Emil Constantinescu)
      Toti cei arestati astazi sunt arestati la comanda politica a odiosului regim PDL si a sinistrului sau dictator Basescu!
      La ordinele odiosilor PDL-isti si a sinistrului dictator judecatorii aresteaza si chiar condamna si PDL-isti dar asta numai ca o perdea de fum ca sa justifice arestarile ticaloase din randul opozitiei. Orice arestare a oricarui fruntas PSD este facuta intr-o zi care are o conotatie cu ceva, are o legatura, are o trimitere spre altceva, este un mesaj de avertisment si de amenintare. De ex cand a fost arestat marele patriot si omul de valoare mondiala Catalin Voicu soarele facea quadratura cu steaua Alpha Centauri pe bisectoarea din Carul mare catre unghiul ascutit dintre ouale lui Adrian Nastase! A fost un mesaj clar si nesimtit ca el urmeaza!
      Voiculescu, Vantu, Nastase, Patriciu sunt niste flori sensibile si curate, niste filantropi, niste patrioti adevarati gata sa-si doneze saracilor toata averea stransa cu sudoarea fruntii din munculita lor cinstita.
      Ei sunt miliardari pentru ca au muncit din zori si pana-n seara , au conceput si au lansat produse noi si revolutionare care au cucerit piata locala si internationala la fel ca Bill Gates, Steve Jobs, etc.
      Tocmai de aceea chiorul, marinerul betiv, dictatorul sinistru impreuna cu piticul ardelean porno ochelarist sunt invidiosi pe ei si vor sa-i distruga!
      La fel ca si pe Crin si Victoras acesti oameni verticali si cu marete realizari in viata care se pricep atat de bine la orice si vor sa ne conduca!
    • +1 (1 vot)    
      hai sa ne gandim (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 8:56)

      precaut [anonim] i-a raspuns lui tudor

      A. lucrarile la scolile in cauza s-au terminat in 2008. Banii europeni se deconteaza la SFARSITUL LUCRARILOR (suntem deci DUPA septembrie 2008). B. Penescu a fost arestat in 2009 si a vorbit timp de cateva luni. C. Afirmatiile lui Penescu trebuiau verificate si DOCUMENTATE. DECI? parca nu mai sunt asa de vechi incalcarile legii! dupa tine, incalcarea legii nu trebuie pedepsita, numai pt.ca e mai veche? Hrebe la Pitesti IERI: "ce conteaza ca a incalcat un articol de lege?" Iata si recunoasterea din partea PSD!!!!
  • +39 (47 voturi)    
    Punctul pe i (Vineri, 28 ianuarie 2011, 8:14)

    Sebastian [anonim]

    Excelent articol, domnule Tapalaga ! Pacat ca au ramas putini jurnalisti neinrolati in lupta politica impotriva modernizarii Romaniei.
  • +49 (57 voturi)    
    Felicitari (Vineri, 28 ianuarie 2011, 8:19)

    AndroR [utilizator]

    De ce nu va faceti si un post TV???
    Felicitari pentru articol
    • +36 (38 voturi)    
      nu pot vota de destule ori acest post (Vineri, 28 ianuarie 2011, 9:07)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui AndroR

      De ce nu se unesc cei cativa jurnalisti sclipitori pentru un post TV cu creier?
      • +11 (11 voturi)    
        Provocare pt hotnews (Vineri, 28 ianuarie 2011, 15:50)

        SNK [anonim] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

        Daca d diaconescu a fost in stare sa-si faca un post TV, finantat de cei mai "saraci cu duhul" concetateni, atunci nu inteleg de ce hotnews nu ar fi in stare sa apara pe sticla...mai ales ca ceilalti concetateni sunt muuuuult mai numerosi.

        Primul beneficiu pe care l-am constata: subtierea randurilor 0tvistilor si ale celor spalati pe creiere de mogul-teveceuri
  • +47 (53 voturi)    
    Excelenta analiza ! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 8:21)

    romaya [utilizator]

    Ai mare dreptate,Dan Tapalaga ,astept cu interes reactia asociatiilor de magistrati la atacul
    opozitiei ,parca niciodata atat de dur si concertat .
  • +38 (44 voturi)    
    De la Caragiale la Eminescu (Vineri, 28 ianuarie 2011, 8:22)

    dorin bretan [anonim]

    Acest atac concertat schimba statutul unora din politicieni, de la ridicolul personajelor lui Caragiale direct in tinta finalului scrisorii III-a :
    ,,Cum nu vi tu Tepes doamne, ca punand mana pe ei sa-i imparti in doua cete ,de smintiti si de misei / Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni / Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni." Da Doamne Romanilor mintea cea de pe urma !
  • +49 (55 voturi)    
    Chiar şi relele trebuie să se termine cândva! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 8:22)

    Iorest [utilizator]

    Mulţumim! Poate a venit şi vremea schimbării, că de vechea stare de fapte ne-am săturat. Mă îngrijorează însă că-s prea mulţi idioţi în ţara asta: pe 24 ianuarie toată lumea a putut vedea că la Iaşi au urlat nu împotriva preşedintelui, ci împotriva ţării. Acum tot concertul acesta de susţineri pentru infracţiuni, dar a cărui adevărată faţă o ştim doar noi: cei ce digeră Realitatea şi alte posturi, trăiesc în aceeaşi iluzie a totalitarismului băsescian. Cred că intervenţia preşedintelui de zilele trecute, în care a demonstrat europenilor că avem verticalitate şi convingeri (mare lucru!), e cât se poate de oportună pentru ceea ce se întâmplă în ţară. Să de Dumnezeu schimbare, ...nu un biet canar...
  • -14 (24 voturi)    
    Bun articolul (Vineri, 28 ianuarie 2011, 8:24)

    Twistah [utilizator]

    Dar intrebarea ramane: este arestarea lui Nicolescu conform legii? Sau e alt praf in ochi?

    Conform Codului de procedura penala:

    Art. 148 - Conditiile si cazurile in care se dispune arestarea inculpatului
    Masura arestarii preventive a inculpatului poate fi luata daca sunt intrunite conditiile prevazute in art. 143 si exista vreunul dintre urmatoarele cazuri:
    a) inculpatul a fugit ori s-a ascuns, in scopul de a se sustrage de la urmarire sau de la judecata, ori exista date ca va incerca sa fuga sau sa se sustraga in orice mod de la urmarirea penala, de la judecata ori de la executarea pedepsei;
    a1) inculpatul a incalcat, cu rea-credinta, masura obligarii de a nu parasi localitatea sau tara ori obligatiile care ii revin pe durata acestor masuri
    b) exista date ca inculpatul incearca sa zadarniceasca in mod direct sau indirect aflarea adevarului prin influentarea unei parti, a unui martor sau expert, ori prin distrugerea, alterarea sau sustragerea mijloacelor materiale de proba;
    c) exista date ca inculpatul pregateste savarsirea unei noi infractiuni;
    d) inculpatul a savarsit cu intentie o noua infractiune;
    e) exista date ca inculpatul exercita presiuni asupra persoanei vatamate sau ca incearca o intelegere frauduloasa cu aceasta;
    f) inculpatul a savarsit o infractiune pentru care legea prevede pedeapsa detentiunii pe viata sau pedeapsa inchisorii mai mare de 4 ani si exista probe ca lasarea sa in libertate prezinta un pericol concret pentru ordinea publica.
    In cazurile prevazute in alin. 1 lit.a)-e), masura arestarii preventive a inculpatului poate fi luata numai daca pedeapsa prevazuta de lege este detentiunea pe viata sau inchisoare mai mare de 4 ani.

    S-au indeplinit conditiile prevazute de lege?
    Care din aceste conditii a fost indeplinita pentru a se dispune arestarea?
    • +21 (21 voturi)    
      este arestarea lui Nicolescu conform legii? (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:52)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Twistah

      Daca ne uitam ce se intampla cu procesul lui Vantu, judecat in libertate o sa intelegem care dintre "aceste conditii au fost indeplinite". Pai ce exemplu mai car decat cum se sustrage si se ascunde Vantu care a fost lasat in libertate? Daca ar fi fost judecat in stare de retinere, nu ar fi avut acces la doctorii de "specialitate" spagari din Austria si nu ar fi fost in pericol sa i se intample atatea "nenorociri".
      Este si atarea aceasta de retinere cu bunele ei: sa il apere pe inculpat de "primejdii" tocmai pentru ca sa fie apt la toate tremenele de judecata. Apoi nimeni nu ia in considerare, cand condamna ca a fost retinut, influenta pe care ar putea sa o incerce pentru deturnsarea si distrugerea probelor din dosar. Apoi nu sunt sigur ca avand un ginere atat de bogat si influent o sa il mai prinda urmatorul termen de judecata in tara, daca ar fi judecat liber. Cine vrea sa inteleaga adevaratul motiv a retinerii sale nu pune intrebari prostesti , incercand sa facem noi argumentari pe lege. Si inca ceva. Pentru toti cei curiosi de ce este retinut si pe ce motive, la sugerez sa citeasca hotararea judecatorului. Nu de alta dar acolo scrie clar de ce s-a ales aceasta varianta. Nu incercati sa va substituiti hotararii unui judecator, printr-o judecata populista. Atata vreme cat o hotarare a fost luata, buna sau rea, singurul in masura sa fie intrebat eets cel ce a luat-o. Rsetul sunt speculatii perverse care nu nimic de aface cu anchetarea si judecarea cauzei. Sau mai pe direct: praf in ochi aruncat de cei ce apara hotia pentru cei ce se uita sa vada cum justitia isi face datoria.
      Felicitari autorului articolului.
      Pentru cei ce se mai indoiesc de vinovatia acestui securist le sugerez sa taca si sa lase justitia sa se pronunte pe fond. Daca bietul om este nevinovat si a fost persecutat de justitie atunci sa voebeasca.
      Hai sa invatam ce inseamna democratia si care ne sunt drepturile dar si obligatiile.
    • +17 (17 voturi)    
      Aliniatul b) si e) (Vineri, 28 ianuarie 2011, 12:29)

      DanSu [anonim] i-a raspuns lui Twistah

      Indici temeinici pentru afirmatie:
      Prin pozitia/functia detinuta are puterea de a influenta martori, de a distruge(ascunde) marturii materiale.
      Dovada, exact circul care se face acum. Gandeste-te la un martor care incearca sa intre pentru declaratii, trecand prin dreptul locului unde se tine sedinta PSD.
    • +13 (13 voturi)    
      probabil cel putin punctele b) c) e) si f) (Vineri, 28 ianuarie 2011, 13:10)

      nemanipulabila [utilizator] i-a raspuns lui Twistah

      desi era de ajuns doar unul dintre cazuri.

      P.S. In cazul lui Vantu era si pct a) si a1) .... de aia multi suntem suparati pe aceeasi justitie ca nu l-a arestat preventiv - nu-si mai fractura nici rotula...
  • +24 (28 voturi)    
    Dane, tine-ne la curent (Vineri, 28 ianuarie 2011, 8:25)

    Iulian [anonim]

    In urmatoarele zile sau saptamini sper sa se concretizeze si cu o arestare mai spectaculoasa.
    Oricum parerea mea e ca au aparut judecatori tineri in justitie care chiar vor sa se afirme.
  • -22 (30 voturi)    
    la ce post tv v-ati uitat? (Vineri, 28 ianuarie 2011, 8:26)

    vasile blaga [anonim]

    daca tot la realitatea,ca si mine,am vazut ceva diferit.ponta si antonescu deplangeau justitia la televizor si insistau ca masura arestarii preventive trebuie sa fie exceptia si nu regula.daca in instanta se dovedeste ca nicolescu este vinovat,sa stea dupa gratii 20 de ani.
  • -24 (32 voturi)    
    justitia romaneasca atacata si doborata (Vineri, 28 ianuarie 2011, 8:27)

    dini [anonim]

    justitia romaneasca e independenta sa faca tot ce vrea base
  • +28 (32 voturi)    
    Felicitari pentru articol! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 8:35)

    Elena [anonim]

    Lumea nu isi da seama ca astia vor sa dea jos guvernul pentru ca sa nu mai fie judecat Vantu?
  • +27 (29 voturi)    
    nu inteleg... (Vineri, 28 ianuarie 2011, 8:38)

    pamfletaru [utilizator]

    pur si simplu nu inteleg... daca omul e vinovat atunci ce tot sare lumea sa faca scandal?! sa-l bage la puscarie si cu asta basta! nu exista "lasa-l pe asta in pace ca si ala de acolo face acelasi lucru"
  • +27 (31 voturi)    
    Felicitari! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 8:45)

    Cristian P. [anonim]

    Este un articol realist foarte bun. Felicitari!
  • +40 (44 voturi)    
    Adevarul gol-golut (Vineri, 28 ianuarie 2011, 8:51)

    Trojan.H [utilizator]

    Se observa din ce in ce mai limpede motivul real al urii lor impotriva lui Basescu. Mai mult decit taierea accesului la banul public este FRICA, frica de puscarie pentru infractiunile comise.Infractiuni, care prin amploarea si gravitatea lor, au ajuns sa aduca Romania intr-o situatie extrem de grava, ma gindesc aici numai la educatie si sanatate, dar sunt mult mai multe.
    Sunt destui care se intreaba de ce Romania, spre deosebire de alte tari europene, nu are crestere economica, de ce nu reuseste sa-si revina desi s-au luat destui bani de la FMI si UE, iar masurile de reforma au fost destul de consistente. Raspunsul e simplu, organismul-gazda s-a sufocat de la atitea lipitori, sau capuse, sau vampiri, sau Alianta Penala.
    Pur si simplu tara asta amarita a ajuns sa cada din picioare din cauza capuselor.
    Cit despre viitorul prim-ministru si viitor presedinte al Romaniei care, la unison, ameninta in stinga si in dreapta judecatori si procurori, arata cine se pregateste sa preia destinele Romaniei, fie prin alegeri libere si democratice la anul, fie printr-o lovitura de stat, acum, cit mai repede.
    Am sentimentul ca se joaca soarta acestei tari pe foarte multi ani de acum incolo.
    • +17 (17 voturi)    
      Corect! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:46)

      andreeah007 [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Acum, cand se apropie teremenele de judecata, baietii baga lesinuri! Au rau de sala de judecata, este aer inchis acolo, neaerisit! MOR DE RAS CAND II VAD PE TARGA! Ce barbati adevarati!!!!!!! :))))) Daca s-ar sti curati ca lacrima nu ar mai avea nevoie de Salvare! Asa, la gandul ca s-ar putea sa infunde puscaria, ii apuca greata, raul de sala de judecata, de proces!
  • +30 (36 voturi)    
    multumesc, Dan Tapalaga (Vineri, 28 ianuarie 2011, 9:06)

    ioni [anonim]

    Sunt un mare admirator al lui Dan Tapalaga- articolul e, iarasi, excelent.
    Imi doresc nespus de mult sa apuc ziua sa-i vad pe toti banditii astia la parnaie (OOOO, mi-o doresc de vreo 20 de ani!).
    Am plecat din tara pentru ca nu mai aveam nici o speranta ca ceva se poate schimba.
    Doamne Ajuta!
  • +9 (13 voturi)    
    Singura;cu salarii incoruptibile poate?! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 9:06)

    gelu [anonim]

    Aplaudacii fara coloana,spontanele adunari de simpatie,penalii colorati politic adunati în sedinte razbunatoare,toti pun presiune pe umerii justitiarilor incoruptibili!? care doborîti în cele din urma de uzura muncii stresante mai construiesc cîte un palat.Au alternativa modificarii codului penal în sensul dublarii pedepselor,poate chiar pedeapsa cu moartea ptr infractori voluntari consumatori ai valorilor statului de orice natura:sa scapam de ei sau sa-i Votam la Urmatoarele Alegeri.
  • -22 (28 voturi)    
    alianta penalilor??? (Vineri, 28 ianuarie 2011, 9:07)

    nicu [anonim]

    cine sunt mai penali oare, ei care s-au aliat ca sa ne scape de lepra pdl, sau cei care s-au aliat cu ungurii ca sa ne subjuge. Cine a mai citit ceva istorie poate sa vada ce au facut ungurii in Ardeal, unde romanii nici la biserica nu aveau voie sa mearga. astazi ungurii sunt din nou la guvernare, au pe mana ministerul sanatatii si alte ministere care nu lucreaza decat la imbolnavirea populatiei. Faptul ca ei mai aresteaza cate unul nu face decat sa ne distraga atentiea de la jaful pe care-l face pdl, asa au facut si la alegeri cand au arestat pe Nicolae Popa ca sa vada lumea ce mare justitiar e Basescu. asa suntem noi romanii, ne place sa o luam de la toti, au fost turcii , apoi ungurii, rusii si acum din nou ungurii ca sa nu ne uitam naravu.
    • +30 (30 voturi)    
      Impostura (Vineri, 28 ianuarie 2011, 10:01)

      Iorest [anonim] i-a raspuns lui nicu

      Stimate domn, îmi puteţi spune un singur caz din istorie când românii s-au aliat în scopul binelui şi al dreptăţii? Să fim serioşi! Nu s-au aliat în scopul binelui în trecut, când erau oameni mai de calitate. Să aşteptăm de la PSD simţul dreptăţii şi patriotism dezinteresat? Să fim rezonabili. Faptul că nu există situaţii de unire în scopul binelui, trebuie să fie o dovadă limpede că prezenta coaliţie are un ţel mârşav.
  • +38 (42 voturi)    
    Daca PSD, PNL si PC (Vineri, 28 ianuarie 2011, 9:08)

    John M. [utilizator]

    pun mana pe putere inca o data, sa fiti siguri ca nu-i mai dau drumul chiar daca pentru asta ar trebuie sa declare starea de necesitate. Ar putea zice exact ca acum: ca vor sa salveze tara de fortze ostile democratiei. Vor modifica legea electorala si Constitutia ca Presedintele sa fie ales de Parlament, ar inchide gura celor cateva ziare care mai sunt libere, ar epura- inca o data- justitia de oameni onesti si si-ar da legi care sa-i apere pe ei si pe copiii lor in vecii vecilor. Asta una la mana.
    A doua la mana: Daca pierd si alegerile viitoare, reforma statului se va incheia, institutiile vor fi tari pe pozitie, aceste partide vor saraci si vor slabi (poate chiar destrama) iar cei din garda veche vor disparea pe cale naturala. A treia la mana: La alegeri, mergeti la vot. Batalia va fi cea mai mare din istoria moderna si de rezultatul ei va depinde soarta Romaniei pentru cateva generatii.
    • +10 (10 voturi)    
      Alianta penala (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:33)

      andreeah007 [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Daca ei vor pune mana pe putere este simplu sa vedem ca nu-i vor mai da drumul. Ne uitam la inversunarea si criza in care sunt! Asa ca le-a ajuns perioada asta! Vor ramane la putere inca 25 de ani de aici incolo! Asta este foarte clar! Va reinvia partidul comunist fara Ceausescu!
    • +16 (16 voturi)    
      aveti dreptate (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:53)

      paul [anonim] i-a raspuns lui John M.

      Aveti absoluta dreptate in ceea ce afirmati. EU PROPUN SA COPIEM ARTICOLUL SI ALTELE ASEMENEA ASTA PE FACEBOOK, TWITTER, LINKEDIN SA LE DISTRIBUIM IN RETELE DE SOCIALIZARE POATE SE MAI DESTEAPTA LUMEA. Putina lume intra pe hotnews si citeste aceste articole. Stiu ca nu-i mare lucru dar e mai mult decat nimic
      • +4 (4 voturi)    
        Subscriu. (Vineri, 28 ianuarie 2011, 20:24)

        Cocolina [utilizator] i-a raspuns lui paul

        Din fericire diaspora e cu voi!!!
        Eu deja am trimis articolul pe forumurile romanilor din Italia.Trezeste-te,Romania!
    • +11 (11 voturi)    
      Campanie pt. mobilizare la vot ! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 13:52)

      Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Monstruoasa Coalitie din Opozitie si-a dat arama pe fata !
      Modelul "Vadim in fata executorului judecatoresc" a fost promovat - fara jena - la rang de politica interna !
      Faptul ca haita hienelor rosii s-a napustit in-corpore pe televiziunile aservite arata clar ca reformele au inceput sa se faca simtite.
      Reprezentantii onesti din Justitia Romana - cei care sunt expusi in aceste momente la injurii si amenintari directe - TREBUIE AJUTATI PRIN VOTUL NOSTRU !
      Mai mult decat atat: trebuie sa le aratam ZI DE ZI ca suntem alaturi de ei si ca atunci cand va veni si ziua noastra vom vota pentru eliminarea din spatiul politicii romanesti a celor care astazi ameninta pe fata cel mai important dintre stalpii Democratiei: JUSTITIA.
  • +6 (16 voturi)    
    Sarkozy e de vina (Vineri, 28 ianuarie 2011, 9:25)

    Nickmann [anonim]

    Asta va fi explicatia finala a lui Ponta si Antonescu. Iar Nastase are motiv sa latre, ca poate i se vor debloca dosarele si va sta la racoare langa prientenul sau de la Arges.
    Si inca ceva, daca tot s-au apucat cu curatenia la nivel local. Ar fi bine sa faca la fel si in zonele PDL, daca vor ca sa dea cu adevarat credibilitate justitiei.
  • -25 (31 voturi)    
    jalnic (Vineri, 28 ianuarie 2011, 9:34)

    anonim [anonim]

    E jalnic unde am ajuns.......ne-am intors inainte de 1989. Se pare ca sunt aplaudate actiunile facute in forta de politie si DNA, dar oare de ce nu condamnati hotiile facute de PDL si nepedepsite, chiar nu va pasa. Un articol care lasa un gust amar.
  • +29 (35 voturi)    
    Excelent !! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 9:43)

    roman [anonim]

    Din cauza aceasta sunteti preferatul meu D-le Tapalaga .Am scris si alta data acest lucru , sunteti de fiecare data scurt , clar si obiectiv.
  • -22 (30 voturi)    
    Nimeni nu spune ca JUSTITIA ... (Vineri, 28 ianuarie 2011, 9:44)

    dan(dar nu TAPALAGA) [anonim]

    nu trebuie sa-si faca datoria. Tocmai asta e problema: CUM si-o face.
    Daca si-o face de maniera in care au procedat in cazul Nicolscu, gândul te duce imediat la imixtiunea politicului (adica a adversarilor politici).
    NU TREBUIE SA FIE ARESTAT NIMENI, fara o judecata a fondului, pe baza unor suspiciuni si fapte "penale" expuse la modul general.
    Una e cercetarea penala, alta e arestarea!
    Un presedinte de CJ are responsabilitati mult prea mari ca sa fie "judecat" asa, fugitiv.
    Din România a disparut NORMALITATEA.
    Asta se vede din majoritatea postarilor de mai sus.
    Este pacat ca aici s-a ajuns. Si numai in defavoarea acestui popor, parca blestemat.
    • +12 (12 voturi)    
      Nu pot sa cred (Vineri, 28 ianuarie 2011, 12:54)

      Rem [anonim] i-a raspuns lui dan(dar nu TAPALAGA)

      In primul rand fratilor nu inteleg cum de nu ati auzit de arestare preventiva. ARESTARE PREVENTIVA. Procurorii pot sa ceara asta, iar judecatorul poate sa aprobe daca considera justificata cererea.

      In al doilea rand, nu pot sa cred ca atunci cand unii dintre cei mai mari tzepari este judecat, oamenii cauta nod in papura justitei si actualei puteri ca si cand ar dori sa il achite. Inteleg cand vine asta de la oamenii din PSD, solidari cu cei de teapa lor, dar nu inteleg oamenii normali care posteaza aici. E absurd.
  • +26 (30 voturi)    
    Excelent articol! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 9:47)

    misha [anonim]

    Felicitari!
    Am sa-l trimit si altora.
  • -9 (25 voturi)    
    pai... (Vineri, 28 ianuarie 2011, 9:49)

    alt nemanipulat [anonim]

    Chiar asteptam un articol marca Dan Tapalaga in "lumina noilor evenimente".

    Avocatii si sustinatorii lor "plang" la televizor pentru ca asa se desfasoara si justitia, la televizor.
    Pe langa clauza de constitutionalitate ar trebui modificata si cumva arestarea preventiva care permite "justitia la televizor".
    Nu cunosc cine este acest om, probabil destul de puternic in judet, iar daca procurorii au probe solide in acest sens e simplu, fac un rechizitoriu si il trimit in instanta, nu il aresteaza preventiv.
    Este doar o manipulare ieftina a acestui regim dar nimic concret.
  • +23 (29 voturi)    
    Ponta si cu alianta contra democratiei ( ACD ) (Vineri, 28 ianuarie 2011, 9:50)

    cicero [anonim]

    Pai astia doi ingroapa Romania ! Mai au putin si de dragul puterii, o sa ajunga sa preacurveasca ! Mi se face greata de ce vad pe la Realitatea si Antenele lui Voiculescu ! Sper ca romanii sa nu fie atat de prosti incat sa acorde credit si incredere acestei aliante ! Basescu are dreptate ! Atata dreptate incat ma doare ! Sper sa reuseasca ! In ceea ce priveste arestarea colegului PSD de la Arges, nu spun decat atat : daca e vinovat sa plateasca ! In rest, e regretabil ceea ce s-a intamplat din punct de vedere uman ! In ceea ce te priveste, te felicit pentru articol !
  • +23 (27 voturi)    
    BRAVO (Vineri, 28 ianuarie 2011, 10:16)

    Nelu [anonim]

    Pentru articol si pentru tot cea ce faci.
  • -11 (17 voturi)    
    Ayatollah? (Vineri, 28 ianuarie 2011, 10:21)

    leix [anonim]

    Tapalaga ce demers jurnalistic e asta sa asociezi termenul Ayatollah - cu cel al unei persoane presupusa a fi penala?
    Stimate jurnalist atentie - folosirea de termeni religiosi - atat cei proveniti din ebraica (evrei) cat si cei din araba (islam) e la fel de periculoasa - si nu iti bate joc de religia a peste 500 de milioane de musulmani.
    • +11 (13 voturi)    
      Ayatollah (Vineri, 28 ianuarie 2011, 12:28)

      NickB. [anonim] i-a raspuns lui leix

      Ok! Hai ca-ti fac eu un desen: termenul e folosit pentru a sublinia puterea suprema in judetul lui.
      ...Cu placere!
      • -4 (6 voturi)    
        Nu esti prea destept vad... (Vineri, 28 ianuarie 2011, 17:04)

        leix [anonim] i-a raspuns lui NickB.

        Cred ca vorbesti numai sa te afli in treaba - in urma cu ceva timp niste desene ce aveau conotatii musulmane au declansat reactii f dure in toata lumea - si atentie nu te joci cu religia oamenilor. Si cu atat mai mult Tapalaga ar trebui sa stie asta - iar jocurile de cuvinte smecheresti sunt cu atat mai multe trebuie taxate.
        Tu care te pretinzi doct stii ce inseamna Aytollah? Ca sa te scutesc de efort - semn al lui Dumnezeu si desemneaza seful religiei musulmane la siiti. Si acum o intrebare special pt tine NickB - cine sunt siiti?
        • +4 (4 voturi)    
          Wow! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 19:33)

          NickB. [anonim] i-a raspuns lui leix

          Mai, Turbanel, hai sa-ti mai fac un desen, ca se pare ca tot n-ai inteles! Si ce daca a folosit cuvantul ayatollah? De cand aveti voi musulmanii, monopolul cuvintelor si a exprimarilor? Cand si de la ce autoritate wahabita trebuia sa cerem voie ? Si daca nu cerem voie, mai puneti voi de-o bomba, ceva? Lectia de islam, cauta si da-o altora, semidoctilor. Faptul ca sunteti inca in beciurile evului mediu, nu e decat vina voastra, a siitilor, sunitilor, etc. Ca sa nu mai vorbim de respectul ce-l purtati voi altor religii. Si eu as zice sa lasi numele lui Dumnezeu afara din discutie si sa-l folosesti pe cel al lui Allah. Suna bine, cenzura musulmana!
          • 0 (0 voturi)    
            Esti inclut sau doar rautacios? (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 7:26)

            leix [anonim] i-a raspuns lui NickB.

            Dumnezeu este Allah in religia islamica - insa te prefaci ca nu intelegi - paralela fost facuta tocmai ca sa iti deschizi ochii. Nu transforma ceea ce am pus eu in discutie in ceva derizoriu - la evrei si la musulmani o astfel de asociere sunt taxate pana la nivel diplomatic - deci atentie inca o data Tapalaga si Hotnews deoarece aveti pretentia ca sunteti o agentie de stiri! Nici nu pot sa imi imaginez ce scandal ati fi nascut daca era vorba de Reuters sau BBC...dar ma rog tocmai aceasta lipsa de profesionalism jurnalistic imi da masura valorii Hotnews.
            Inca ceva pentru cultura ta generala NickB - nu toata lumea musulmana umbla cu bombe la ei si nu toiti sunt in evul mediu - mai iesi din tara si da o fuga macar pana in Turcia ca e mai aproape.
            Ironia si lipsa de educatie pot fi o scuza in cazul tau desi imi dau seama ca esti doar rautacios si rau intentionat - eu iti inteleg frustrarea cand cineva puncteaza un adevar insa sa stii ca eu sunt dipus sa lupt pt. dreptul de a avea o opinie diferita ceea ce as dori sa faci si tu.
            • 0 (0 voturi)    
              M-ai dat pe spate! (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 21:35)

              NickB. [anonim] i-a raspuns lui leix

              Turbanel, eu traiesc in SUA de 30 de ani, si am destula experienta cu religia "pacii si bombelor" aka islamism. Daca tu esti tolomac si nu intelegi nici cu "desene" metafora folosita de Dan Tapalaga, e problema ta baiete. Si mi se rupe mie ca nu-ti place tie cum scrie DT sau ce publica Hotnews. Du-te pe site-ul al jazeera si nu ne mai plictisi aici Sictir!
              • 0 (0 voturi)    
                SUA? Esti dus rau monser... (Luni, 31 ianuarie 2011, 20:33)

                leix [anonim] i-a raspuns lui NickB.

                Sincer cred ca esti doar un ignorant ce se da rotund. Stimabile in SUA nu scoti gatu si arunci cu vorbe asupra evreilor si musulmanilor - baietii astai va tin in viata alaturi de chinezi...si da sunt dejamagit cand vad un pseudo-jurnalist cum face pe inteligentul asociiind o religie cu un presupun penal - atentie - ca tot spui tu ca esti in the land of freedom. Da acum intre noi fie vorba pe acolo pe la tine prin Dambovita ce mai face familia lui Bin Laden aka stii tu cine?
  • +23 (27 voturi)    
    FELICITARI ! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 10:36)

    Carmen [anonim]

    Bravo d-le Tapalaga . Sunteti unul dintre putini jurnalisti pe care ii mai respect si a caror articole le citesc cu deosebita placere. Inca o data felicitarile mele si tineti-o tot asa .
  • -14 (18 voturi)    
    asa e justita (Vineri, 28 ianuarie 2011, 10:38)

    smen [anonim]

    basista devine din ce in ce mai violenta cu adversarii politici,iar frica ca vor patii la randul lor la fel ii face pe cei de la pdl sa le tremure chilotii si sa urle prin trompetele lor ca hotnews,nu-i nimic sfarsitul e aproape
  • +24 (26 voturi)    
    Lacrimi de iubire (Vineri, 28 ianuarie 2011, 10:43)

    Cris [anonim]

    Nu am vazut-o pe "Mihaela, dragostea mea !"
    Puteau sa-i dea dezlegare si necuvantatorului Geoana, sa-si spuna si el parerea.
    Avea dreptate cine a spus ca vor sa rastoarne Guvernul si pe Basescu inainte de a se judeca cazul lui Vantu; chiar nu am indoieli in privinta asta.
    Barfele din PSD soun ca se stia de prin 11 ianuarie de intentia de a fi arestat Presedintele CJ Arges si ca sa rastoarne situatia in favoarea lor ar fi organizat mitingul de la Dacia. Sa fie doar intoxicare?
    Eu pe perversii de la PSD ii cred in stare de o asemenea smecherie si evident ca infantilul de Antonescu a picat in plasa PSD.
  • +11 (15 voturi)    
    De ce critica Orasanu pe Crin si pe Carlan? (Vineri, 28 ianuarie 2011, 10:48)

    Alexandru [anonim]

    Razvan Orasanu este omul de casa a lui Tariceanu. Asa a fost numit la Pres. la AVAS -de Tariceanu. Un maimutoi de 23 de ani (la acea vreme) care executa ordinele de la palatul victoria. Cand nu avea nimic de executat umbla pe acoperisul si prin subsolul cladirii AVAS (da, da, ati citit bine) sa "prinda " el pe careva in flaglant . Ce flagrant doar el stia. De fapt cred ca se juca pur si simplu. Avea 23 de ani. Omul e zurliu rau de tot. Cand nu a mai putut sa-l tina ca era total penibil cu oricine intra in discutie Tariceanu la demis, iar el inainte de a pleca, si-a copiat toate arhiva AVAS cat a detinut functia presedinte (vreo 10-12 portbagaje de documente) si le-a dus acasa.O multime de salariati au muncit 2 zile si doua nopti, iar dupa cateva zile dadeau cu subsemnatul la procuratura. Bineinteles ca tot tariceanu i-a salvat de alte complicatii. Va dati seama ca omul este varza. Concluzie: el a executat ordinul lui Tariceanu pentru ca acesta nu vede bine alianta psd-pnl care va duce cu certitudine la disparitia pnl. PSD-ul a ingropat pana acum 2 partide: PNTCD si PSDR. Urmeaza PNL.
  • +17 (21 voturi)    
    Felicitări! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 10:51)

    ro [anonim]

    Pentru atitudine şi pentru că reprezentaţi cu onoare şi inteligenţă interesul public.
  • +27 (29 voturi)    
    ARTICOL DE NOTA 10 (Vineri, 28 ianuarie 2011, 10:51)

    Comentator [anonim]

    Multumesc pentru acest excelent text, ma apucase disperarea vazand ofensiva uriasa a penalilor. Sper sa creasca vocile adevarului. De ce nu s-ar organiza si o manifestatie in apararea justitiei?
    • +13 (15 voturi)    
      Idee excelenta - manifestatie pt.justitie (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:36)

      Doina [anonim] i-a raspuns lui Comentator

      Ar fi o idee excelenta - o manifestatie pentru o justitie corecta . Cei corecti si curajosi din justitie trebuie sa simta ca oamenii sunt de partea lor.
      O justitie corecta , impartiala este esentiala in acest moment in Romania.
      • +5 (7 voturi)    
        Incoruptibilii trebuie sprijiniti (Vineri, 28 ianuarie 2011, 13:55)

        Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui Doina

        dar nu de manifestatii au ei nevoie ci de VOTURILE NOASTRE !
        Monstruoasa Coalitie din Opozitie si-a dat arama pe fata !
        Modelul "Vadim in fata executorului judecatoresc" a fost promovat - fara jena - la rang de politica interna !
        Faptul ca haita hienelor rosii s-a napustit in-corpore pe televiziunile aservite arata clar ca reformele au inceput sa se faca simtite.
        Reprezentantii onesti din Justitia Romana - cei care sunt expusi in aceste momente la injurii si amenintari directe - TREBUIE AJUTATI PRIN VOTUL NOSTRU !
        Mai mult decat atat: trebuie sa le aratam ZI DE ZI ca suntem alaturi de ei si ca atunci cand va veni si ziua noastra vom vota pentru eliminarea din spatiul politicii romanesti a celor care astazi ameninta pe fata cel mai important dintre stalpii Democratiei: JUSTITIA.
  • +23 (25 voturi)    
    bun articol (Vineri, 28 ianuarie 2011, 10:51)

    Adrian [anonim]

    Excelent Dane!. Clar, la obiect, argumentat. Fara comentarii!
  • +29 (31 voturi)    
    haideti sa protestam (Vineri, 28 ianuarie 2011, 10:53)

    iulianus [anonim]

    Eu sunt din Pitesti, lucrez la o firma privata si vad cite magarii ne-a facut ordinarul asta! practic platim taxe de protectie! Rog pitestenii sa se stranga la Teatru, unde au anuntat psd-istii ca fac sedinta, si sa protestam pt amestecul in justitie pe care il practica. Nu am treaba cu nici un partid, insa vreau sa vad ca justitia e lasata sa isi faca treaba. Veniti si voi? Dati SMS, email, haideti sa ne strangem la 12 la teatru. VENITI!
    • +15 (17 voturi)    
      Bravo! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:37)

      andreeah007 [utilizator] i-a raspuns lui iulianus

      Bravo, asta este atitudinea pe care trebuie sa o avem!
  • +14 (18 voturi)    
    Excelent (Vineri, 28 ianuarie 2011, 10:54)

    just-ice [anonim]

    Felicitari domnule Tapalaga!
  • +17 (19 voturi)    
    BRAVO (Vineri, 28 ianuarie 2011, 10:57)

    costache [anonim]

    bravo, dane! da-i in ei!

    Unde sunt asociatiile de magistratii care urlau dupa banii si privilegii?
  • +19 (23 voturi)    
    Felicitari (Vineri, 28 ianuarie 2011, 10:57)

    felix [anonim]

    Din pacate ducem lipsa de informare corecta. Aseara de exemplu si daca vroiai sa informat subiectul era discutat doar pe televiziunile de stiri care faceau tot posibilul sa ne pacaleasca.

    Multumesc pentru articol.
  • +19 (21 voturi)    
    intrebari (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:02)

    Nnn [anonim]

    1. d-nele Costiniu & Pivniceru numai vorbesc la tv de intimidarea justitiei ?
    altfel fac " ca alarma la masina " cand le taxeaza base
    2. nu sunt fan base, dar, din pacate am fost dezamagita de vorbele lui ponta&antonescu pentru situatia de la Arges.
    ei se cred de 20 de ani deasupra "prostilor"
    am observat la tv cand li se pun intrebari incomode, ca imediat le sare tandara devin aroganti,gen " cine esti sa-ti permiti a ma intreba"
    de........, aerul tare
    de " gasca chioara"
  • -18 (22 voturi)    
    Romania - tot mai aproape de Ghana si Gabon (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:02)

    George [anonim]

    Romania a involuat constant in ultimii 5 ani. Ne-am intros in timp si tara noastra seamana tot mai mult cu tarile africane sub-dezvoltate si cu Rusia, unde poporul nu stie cum functioneaza justitia, ne temem de ce poate urma. Romania e mai desbinata ca oricand, si. pt. prima data, Presedintele tarii merge sa spele rufele murdare in occident in fata altor tari. Aici am ajuns...
  • +14 (16 voturi)    
    K.O. (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:05)

    Wurhox [utilizator]

    Superb.
  • +16 (18 voturi)    
    apreciere (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:07)

    luca [anonim]

    felicitari, domnule tapalaga! agreez punctul dvs de vedere
  • +8 (10 voturi)    
    atac la justitie (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:10)

    obs. [utilizator]

    Domnule Tapalaga vreau sa va spun ca Vacaroiu este Presedintele Curtii de Conturi
    • +4 (6 voturi)    
      Si ... (Vineri, 28 ianuarie 2011, 16:35)

      oki [anonim] i-a raspuns lui obs.

      a fost ajutat din rasputeri de liberali sa ajunga acolo .
  • +17 (17 voturi)    
    justitia (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:13)

    Vera [anonim]

    Exact asta m-am intrebat si eu. De ce nu iese nimeni din partea justitiei sa ceara CNA sa revoce licenta celor 2 televiziuni, ca imixtiune in justitie ?
  • +17 (19 voturi)    
    PSD .... (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:14)

    za-k [anonim]

    trag acu' o sedintza de "criza" *cu usile inchise* ca sa inceapa sa arda documente si sa ascunda totul sub pres.

    Normal ca pe fatza ei spun ca discuta "solutzii de raspuns" vorba lui Geoana "cu tarie" la aceasta "actiune politica".

    Hai cu mamaliga!

    Numa' bine,
    za-k/
  • +16 (18 voturi)    
    Agonie si Disperare (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:15)

    Starsky [utilizator]

    Foarte corect tot ce a-ti scris domnule Tapalaga, va felicit. Este mare nevoie de jurnalism impartial. Sper foarte tare ca la noi sa se intample (pentru ca a trecut prea mult timp) macar cum sa intamplat in Italia cu 20 de ani in urma. Inca mai am incredere in justitie. Nu trebuie sa se lase intimidata de urletele si amenintarile acestei aliante a raului nici justitia nici oamenii. Succes procurorilor!
  • +9 (11 voturi)    
    pentru iulianus (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:17)

    Elena [anonim]

    Felicitari pentru initialiva iulianus!
    Dar probabil ca oamenii nu o sa vina de frica...
  • +17 (19 voturi)    
    Constantin Nicolescu cel mai mare mafiot din Arges (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:18)

    Rodica Nastasescu [anonim]

    Constantin Nicolescu este cel mai mare mafiot din judet, un stapan al judetului. Bine ca l-au arestat, poate moare de infarct si scapa stfel de puscarie !

    Bravo DNA Pitesti ! Nu va descurajati !
    Pitestenii sunt alaturi de voi !
  • +13 (15 voturi)    
    Excelent articol! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:20)

    Bogdan [anonim]

    Acest articol pune punctul pe i. Nu am vazut la TV nimic despre aceasta idee care ameninta independenta justitiei. Dupa 20 de ani de destrabalare, PENALII se vad amenintati de o Justitie care incepe sa functioneaze. Acum se dau toti bolnavi de diverse, fac atacuri de panica si lesina de emotii. Dar cand au furat si au luat mita de ce nu au lesintat de emotii? Daca acum nu se lasa Justitia sa-si faca treaba, indiferent de culoarea penalilor, nu vad cand am putea sa scapam de lipitori si de increderea lor ca sunt imuni orice ar face. BRAVO d-l Tapalaga!
  • -21 (23 voturi)    
    Tapalaga la comanda (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:23)

    Calin Stamate [anonim]

    Ideea articolului se goleste de nulitate datorita patimii si orientarii dirijate de la centru ale autorului.
    Dl Tapalaga se erijeaza in aparatorul infocat al Robertei in cazul numararii voturilor,al beizadelei Placinta, al scenei lui Ridtzi.
    La domnia sa se vede foarte clar ca primeste indicatii de undeva de unde primeste si solda.
    E si mai clar ca rapsunde la o comanda si ca poata grade pe sub camasa.
    • +10 (12 voturi)    
      ha ha :))) gura pacatosului (Vineri, 28 ianuarie 2011, 13:27)

      nemanipulabila [utilizator] i-a raspuns lui Calin Stamate

      "Ideea articolului se goleste de nulitate"....... si se umple deci de continut.
  • +15 (17 voturi)    
    Cel mai bun articol din ultima perioada (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:27)

    george [anonim]

    Buna ziua dl. Tapalaga. V-am urmarit si in emisiunea de la RTV, in care ati fost invitat si ati incercat sa fiti foarte logic in ceea ce ati spus. Un singur lucru trebuie sa le mai spuneti oamenilor, cand mai sunteti invitat, pentru ca ne reprezentati pe majoritatea din tara asta si anume, ca, JUSTITIA TREBUIE SA FIE I N D E P E N D E N T A. Cand arestezi pe cineva sa ai probe solide, ca oricati bani iti poate oferi, sa treci cu vederea. Cum vine sa solutionezi un caz cativa ani de zile? mai bine caut probe cativa ani si dupa intr-o luna,doua,trei inchid cazul...
  • +12 (14 voturi)    
    de ce PSD vrea sa repete alegerile CSM (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:28)

    evrika [anonim]

    acum devine evident de ce PSD doreste repetarea alegerilor la CSM: pentru ca justitia sa ramana negestionata in urmatoare sase luni iar psd-ul sa arunce in joc ultimele resurse pentru a-si pune oamenii la butoanele justitiei. comunistii au pierdut controlul justitiei pe mana gruparii Lupasko-Barbulescu-Chiujdea-Stanoiu si vor sa bage sute de mii de euro intr-o noua campanie pentru alegerile de la csm.
  • +13 (15 voturi)    
    senzational (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:31)

    paul [anonim]

    Din nou un articol senzational marca Dan Tapalaga. Mai oameni buni dar noi societatea cu adevarat civila cand ne unim ca daca pun astia iar mana pe putere s-a dus dracu tot?
  • +12 (14 voturi)    
    Felicitari! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:31)

    Mircea [anonim]

    Excelent articol, sper sa capatati sustinerea pe care o meritati. E intr-adevar un moment crucial pentru viitorul Justitiei in Romania.
  • -4 (10 voturi)    
    Curat murdar... (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:32)

    Andrei [anonim]

    ce se intampla, intr-adevar! In fata entuziasmului majoritatii comentariilor din aceasta pagina si la articolului in sine, nu pot sa nu remarc cum peste toata harmalaia asta, troneaza, imperturbabil, nenea Iancu...
    • +2 (2 voturi)    
      sunteti putini (Vineri, 28 ianuarie 2011, 18:52)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      astazi !

      Aveti o senzatie de lesin?
  • +9 (11 voturi)    
    bun articol (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:48)

    fdsd [anonim]

    e nevoie ca de aer de impartialitate in mass media !
  • +9 (11 voturi)    
    felicitari (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:52)

    popescu [anonim]

    felicitari Dan Tapalaga pentru profesionalismul de care dai dovada.Bravo! tine-o tot asa!
  • +7 (9 voturi)    
    Felicitari (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:52)

    silvia [anonim]

    Excelent articol,sper ca justitia sa-si faca corect datoria
  • +3 (7 voturi)    
    Miracol efemer (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:54)

    Hepcal Vasile [anonim]

    De la procesul familiei Ceausescu a devenit evident faptul ca justitia din Romania ,se afla sub aripa divina , in mod miraculos , batrana doamna a inceput sa-si recapete vederea , a inceput sa distinga culori , prin urmare a fost capabila de interpretari nuantate ,in functie de preferintele estetice ale momentului ,dupa cum sta bine unei doamne la curent cu viata mondena a cetatii. Pentru ca nimic nu este etern , spre disperarea celor care au indragit noul look al justitiei , poate, ca pedeapsa pentru gura pacatoasa a romanului , in special al celui din presa , ingerii si-au strans aripile protectoare in care o invaluisera ,iar doamna mondena a redevenit oarba si anosta , cantareste la vedere cu vechea balanta din mana stanga , judeca fara sa mai acorde importanta cuvenita blazoanelor colorate , mai mult chiar, intr-un mod frustrant si infiorator se dovedeste ca sabia din mana dreapta nu este ,doar, element de decor !
  • +10 (12 voturi)    
    Fara publicare - corectie (Vineri, 28 ianuarie 2011, 11:59)

    dorin [anonim]

    Nu cred ca se asteapta nimeni ca Mona Pivniceru, Viorica Costiniu sau Victor Alistar sa sara acum in apararea justitiei, sa lupt"a" pentru independenta ei.

    Corectati cu " sa lupte".
  • +10 (12 voturi)    
    De acord (Vineri, 28 ianuarie 2011, 12:01)

    itd [anonim]

    Excelent articol.
  • -15 (19 voturi)    
    am ajuns ca in 90 (Vineri, 28 ianuarie 2011, 12:02)

    golanu [anonim]

    Si in 1990 au incercat unii sa sustina ca opozitie e sinomim cu rau, iar acum am ajuns iar acolo. Si atunci existau ziaristi care scriau la comanda, dar mai existau si visatori care chiar credeau in viitor.

    Asa am ajuns ca ziaristii sa il intrebe pe presedinte daca se va aplica sau nu hotararea instantei privind pensiile militare fara ca macar sa se sesizeze cineva de problema. Un ziarist a hotarat singur ca toata opozitia e formata din penali? Nu mai trebuie sa fim preocupati de o regula care sa se aplice permanent, nu numai cand ne convine?

    Am ajuns deja sa citim stirile cum se citea in Scanteia printre randuri ce s-a hotarat de fapt de catre cei la putere sau ce intentii au.
    • +3 (7 voturi)    
      -1 (Vineri, 28 ianuarie 2011, 12:49)

      zuperman [utilizator] i-a raspuns lui golanu

      Am dat din greseala +1, sorry, -1 am vrut sa dau. N-are sens sa mai explic de ce :))
    • +5 (7 voturi)    
      nu am ajuns acolo (Vineri, 28 ianuarie 2011, 13:01)

      buha [utilizator] i-a raspuns lui golanu

      se plaseaza de bunavoie cu lideri care apara pe cei cu probleme penale.
      de ce nu au curajul sa lase justitia sa se pronunte?
  • -16 (20 voturi)    
    Articol ruşinos, bătaie de joc (Vineri, 28 ianuarie 2011, 12:05)

    Liviu [anonim]

    Era un mare pericol public Nicolescu, şi asta s-a descoperit fix după 5 ani de la renovarea şcolilor... Ca să vezi, la două zile de la manifestaţia împotriva prea-iubitului părinte al ţării şi a şlehtei lui. Atât de mare era pericolul, pentru siguranţa publică, să folosească vreo copie nelegalizată la renovarea încă unei şcoli, încât a fost lăsat timp de 5 ani în funcţia infimă pe care o deţine.
    Pericolul cel mai mare nu este regimul dictatorial care ne prosteşte ca pe copii, ci oamenii orbi care îl laudă şi îl susţin. E trist cum atât de mulţi oameni sunt orbi faţă de minciunile (vezi promisiunile de creşteri salariale din campania din 2008) şi grotescul (vezi atacul lui băsescu la adresa lui Crin Antonescu, despre moarte soţiei celui din urmă) pedelismului.
    • +16 (20 voturi)    
      Usurel ca si-a revenit (Vineri, 28 ianuarie 2011, 12:17)

      dorin bretan [anonim] i-a raspuns lui Liviu

      Daca Basecu era Dictator , nu mai stergeati voi pe jos cu el si cu toata familia ! Apropo , s-a intors mortu de la groapa ! Nu mai e cardiac, nu mai are probleme grave la inima care necesita investigatii , a avut o lipotimie. Nu te sperie minciuna unor inalte somitati medicale? Da-i inainte ! Nu guvernul da salarii omule. Economia da bani statului din care se dau salarii. Si economia e sugrumata de cheltuielile bugatere care se duc in salarii si ajutoare sociale si nu in investitii , infrastructura...
      • -2 (4 voturi)    
        minciuni pedeliste, sanatatea dlui Nicolescu (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 0:25)

        Liviu [anonim] i-a raspuns lui dorin bretan

        Zici că nu guvernul dă salarii, ci economia. Îţi amintesc că principalul element al campaniei electorale 2008 a stat în răcnetele înflăcărate ale pedele: "Vom majora salariile profesoriilor, şi nu numai, cu 50%! Bani sunt, dar guvernul PNL nu vrea să îi dea!" Atunci le-a mers, au prostit lumea. În 2009 au văzut că nu mai dă cu + şi au inventat peste noapte votul cu viteza luminii, la Paris.
        Cât despre dl Nicolescu, vinovat sau nu (dar clar un imens pericol public, de necomparat cu scena la pret de stadion a lui Ridzi), nu te agita c-ar fi fost doar un leşin. Un leşin putea fi tratat la Piteşti, nu era nevoie să-l ducă la urgenţă la B. Accident vascular cerebral şi afecţiuni coronariene.
    • +6 (6 voturi)    
      amaratule (Vineri, 28 ianuarie 2011, 18:50)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Liviu

      tu si Ponta cu ai lui credeti ca vorbiti la tampiti?
      Mergi in treaba-ti!
      Nu ne mai deranja!
      • -1 (3 voturi)    
        Multa lume batuta in cap in tara asta... (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 0:34)

        Liviu [anonim] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

        ...si toţi s-au găsit pe hotnews, site-ul neoficial al pedele.
        Trezeşte-te şi vezi, nu ţine cu dinţii de o poziţie în ciuda evidenţei.
        Orice argument este ignorat de astfel de oameni.
        Prea mulţi ca voi sunt liberi pe stradă, inclusiv idolii voştri de la putere. Să trăiţi bine în continuare...
  • +14 (16 voturi)    
    Trompete...doamne si ce tineri sunt. RUSINE... (Vineri, 28 ianuarie 2011, 12:11)

    nelu m. [anonim]

    Dane,ma intreb cind oare vor fi majoritari cei ce fac analize corecte,bazate pe informari corecte.Aseara am vazut toate trompetele lui felix,un popa,o guraliva isterica,un deontolog fugit dupa banii lui felix de la realitatea,o moldoveanca bilbiita,un copil care nu mai imbatrineste la minte,si in fine o pitipoanca(cel putin asa ne arata in fiecare zi),imbracata cu rochii scurte,batrinesti si pantofi cu toc inalt de strut,cu totii tineri si aberind aproape doua ore.Inteleg ca, astazi ,ca intotdeauna,interesu" poarta fesu,dar sa nu te informezi bine inainte de a face judecati de valoare este o mare idiotenie.Astept ziua cind, tot mai multa lume va vedea cu adevarat cine cu ce SE MANINCA...
  • +11 (13 voturi)    
    Jos palaria. (Vineri, 28 ianuarie 2011, 12:18)

    Adi [anonim]

    Excelent editorial.
  • +16 (18 voturi)    
    Ocazia de a face cel mai mare bine romanilor (Vineri, 28 ianuarie 2011, 12:19)

    ngela [anonim]

    1. Unde este doamna Costiniu? Doamna aparea la TV si ne spunea ca presedintele nu are voie sa aiba emita pareri despre justitie. Asta insemna amestec in treburile justitiei. Ce face doamna acum, probabil ca nu se uita la TV, nu citeste presa si nici "amenintarile" politicienilor nu pun presiune pe justitie.

    2. "Justitia le-a facut cel mai mult rau romanilor", citez din memorie ce spunea presedintele cu ceva timp in urma. Eu cred ca avea dreptate, dar pot fi subiectiva. Un lucru este sigur, a venit vremea ca justitia sa le faca cel mai mare bine romanilor: sa judece! sa-i achite pe cei nevinovati! Sa-i condamne pe cei vinovati! Sa nu mai permita nimanui sa se amestece!

    3. "Mica reforma" cred ca este cheia. Se strange latul. Sper ca romanii sa nu fie de "mamaliga", sa fie suficient de inteligenti si sa nu cada in capcana intinsa de "campaniile de presa efectuate la comanda".
  • +15 (17 voturi)    
    contra aliantei penalilor (Vineri, 28 ianuarie 2011, 12:22)

    adrian palaghita [anonim]

    Te citesc si te urmaresc de mult timp si pot sa spun ca suntem pe" aceiasi frecventa".
    Daca la un moment dat ,o sa-ti schimbi modul de a face jurnalism , atunci "e de plecat din tara".
    Pina atunci te apreciez si sper ca impreuna cu ceilalti,de" aceeasi teapa" sa reusim sa combatem marlania din tara asta!
  • -16 (18 voturi)    
    ALIANTA PENALILOR (Vineri, 28 ianuarie 2011, 12:30)

    Latraii Portocalii [anonim]

    RIDZI, PASAT de astia uiti domnule Talpalarga, sau eviti sa iei vreun PIXEL ALBASTRU peste parul facial!?!
  • -14 (20 voturi)    
    Mustele si Don Quijote (Vineri, 28 ianuarie 2011, 12:33)

    briza [anonim]

    Mai dar de peste tot au venit, numai muste portocalii la o realizare demna de mai nou cotrocenitul Tapalaga,
    Bun vorbim despre o justitie nevinovata agresata sexual de penalul PontaPcCrin, mai sa fie? ce sa fie? nu cumva violatorul "neprihatitei" nu isi da seama ca "fecioara" asta e tare sifonata si folosita de toata lumea, ori o sti ceva despre cum se spala "neprihanita" si din cauza asta se ia de ea? Se pare ca spalatul nu ajunge si tare miroase "neprihanita". Iar, ca Don Quijote, mai noul cotrocenit Tapalaga aducand cu el, aici, un roi portocaliu de aplaudaci, clonati unul dupa altul cu aceeasi bazait.. , sare in apararea "neprihanitei" Dulcineea, care vorba unora este si saraca si urata si fudula si mai nou face trotuarul pe la Cotroceni.
    • +13 (15 voturi)    
      Viermii rosii... (Vineri, 28 ianuarie 2011, 12:58)

      J.C.Denton [utilizator] i-a raspuns lui briza

      Ia uite, incep sa colcaie viermii rosii. Era bine pe vremea cand PSD-istii puteau fura in voie, fara sa-i ia lesinul, justitia mergea mai bine, nu-i asa. Lasa ca va intoarceti la putere si o sa puteti vinde tara la rusi. Aveti grija sa nu ramaneti singuri cu ei in tara, ca astia isi impusca aliatii fara sa clipeasca, daca interesul lor o cere...
    • +8 (10 voturi)    
      du-te si te plimba (Vineri, 28 ianuarie 2011, 13:01)

      pauly [anonim] i-a raspuns lui briza

      lasa ne tata....
    • +5 (5 voturi)    
      mai draga (Vineri, 28 ianuarie 2011, 18:46)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui briza

      ai neoie de tratament
  • +11 (13 voturi)    
    Felicitari, Domnule Tapalaga! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 12:50)

    Rescatorul [anonim]

    Nu va lasati! Fara o justitie adevarata, Romania risca sa plece, din Europa, catre CSI, acolo unde vor sa o duca cardasia raului, PSD/PNL/PC/PRM. Jigodiile nu trebuie lasate sa ajunga iar la guvernare si sa ne readuca in mocirla lui Iliescu, Nastase, Hrebenciuc si a bolsevicilor, securistilor si kgb-istilor. Gestul acestor derbedei este incalificabil. Niste nemernici!
  • +9 (11 voturi)    
    excelent articol (Vineri, 28 ianuarie 2011, 12:55)

    tepes [utilizator]

    In sfirsit justitia incepe sa functioneze
  • +15 (17 voturi)    
    citeste si da mai departe (Vineri, 28 ianuarie 2011, 12:59)

    super [anonim]

    Cred ca avem asentimentul dlui Tapalaga daca distribuim acest articol prin orice mijloace posibile in special pe siteurile de socializare dar nu numai. Decat ineptia aia cu "nu luati benzina de la omv", care circula peste tot mai bine deschidem ochii lumii cu articole exceptionale ca acesta
  • +6 (8 voturi)    
    pdl, pnl, psd, prm, udmr, fsn (Vineri, 28 ianuarie 2011, 12:59)

    acinigrev [anonim]

    eu propun ca toti oamenii independenti si cu bun simt din tara, sa sanctioneze media TV si sa nu mai urmareasca programele axate pe stiri (cu gramada sunt) si sa se uite doar la MTV si alte TV-uri de muzica timp de 1 an. asa ele vor inceta poate sa mai existe ...
  • +10 (12 voturi)    
    Perfect (Vineri, 28 ianuarie 2011, 13:02)

    Florin [anonim]

    este exact realitatea in cateva propozitii,
    Multumim Tapalaga, ai expus exact situatia reala.
  • +8 (10 voturi)    
    Atac fara precedent la Justitie. Cine o apara de A (Vineri, 28 ianuarie 2011, 13:05)

    adrian.stely [anonim]

    Excelenta analiza .

    Felicitari .
  • -6 (12 voturi)    
    Pareri superficiale (Vineri, 28 ianuarie 2011, 13:10)

    Jurnalism Superficial [anonim]

    Mare atentie!

    Cand vine vorba despre vietile oamenilor, ATENTIE, vietile oamenilor, culoarea politica nu conteaza.

    Nimeni nu este indreptatit sa judece vinovatia sau nevinovatia unui inculpat, corectitudinea sau greseala (sa nu zic reaua vointa) a unor judecatori fara a vedea DOSARUL celui inculpat.

    Nu cred ca cineva poate exprima o opinie coerenta in functie de succesiunea partidelor din care fac parte cei inculpati, arestati, condamnati!

    Mare atentie! Sunt vietile oamenilor la mijloc!

    Dovediti ca sunteti jurnalist informat .

    Luati dosarul Gutau ( arestat si condamnat) si veti descoperi ca nu exista o singura proba.

    Luati dosarul Nicolescu si DOAR ULTERIOR emiteti o parere.

    Nu cadeti in capcana 'superficialitatii' !

    Nu ma intelegeti gresit, sunt total de acord ca Justitia sa isi faca treaba, e absolut esential sa fie independenta.

    Dar pentru a emite o opinie pertinenta despre Corectitudinea Justitiei, fiecare DOSAR trebuie studiat. Atat si nimic mai mult! Nu partide, nu Nastase, nu Ponta, nu Boc, nu Basescu.
    • +7 (9 voturi)    
      Corect, dar...! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 14:35)

      Starsky [utilizator] i-a raspuns lui Jurnalism Superficial

      Problema care se pune este : de ce liderii din opozitie tipa disperati daca stiu ei ca dosarul lui Nicolescu e in regula? Trebuie doar sa lase justitia in pace sa lucreze ori ei asta nu fac, DE CE? mai mult asta e intimidare si chiar obstructionare.
  • +10 (12 voturi)    
    Excelent (Vineri, 28 ianuarie 2011, 13:16)

    Radu [anonim]

    Excelent articol! De acord cu cele scrise.
    O observatie pentru redactia Hotnews: in ultima vreme unele stiri incep sa nu mai fie ok reflectate pe Hotnews. De exemplu, stirea despre decizia opozitiei de a nu participa la ACPE din cauza arestarii liderului de Arges lipseste (sau nu am reusit eu sa o gasesc).
  • +6 (8 voturi)    
    excelent articolul (Vineri, 28 ianuarie 2011, 13:20)

    Anton [anonim]

    "Unde esti tu Tepes, Doamne? Ca punand mana pe ei,
    Sa-i impartzi in doua cete, de nebuni si de misei,
    Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
    Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni!"
  • +11 (13 voturi)    
    TOTI PENALII SUNT INSTRUMENTATI POLITIC (Vineri, 28 ianuarie 2011, 13:21)

    carat [utilizator]

    De ce toti hotii si mafiotii Romaniei URLA ca dosarele lor sunt instrumentate politic si apoi *lesina* si aterizeaza in spital? ce cauta Ponta, Nastase, Antoenescu, Iliescu, Vacaroiu impreuna cu cativa imbecili adunati de prin ograzile proprii sa faca zid de aparare in jurul infractorului si nu lasa justitia sa-si vada de treaba si sa se pronunte ? Olguta Vasilescu mai avea putin si reusea sa lesine *Iin direct* in fata camerelor de luat vederi ! De ce le este frica de justitie daca sunt nevinovati? Se vede treaba ca se simt cu musca pe caciula si folosesc zicala *cea mai buna aparare e atacul* Dupa declaratiile lor si mintea multor asistati sau manipulabili, tara asta a fost devalizata nu de politicieni ca Nastase, Voiculescu, Constantin Nicolescu, de alti multi *ayatollahi* si nici de politicienii din *umbra*, mari finantatori ai partidelor precum Vantu sau Patriciu, ci de tanti Lenuta din Cucuietii din Deal, sau de mos Ion Roata sau de sudorul Gheorghe. So pe ei ! mama lor de tarani mafioti ! Unde sunt acum Emil Constantinescu, Zoe Petre, Victor Ciorbea s.a. *vajnicii aparatori ai democratiei* care apareau la televiziunile de stiri atacand cu virulenta lipsa unui stat functional ? Care sunt motivele lor reale de a fi trecut in alianta penelilor, oare numai orgoliul ? ma indoiesc.
    Of, Doamne ! ce fel de popor suntem ? Aparam si plangem de mila hotilor si le dam in cap oamenilor de treaba. Am rasturnat toate valorile, fara speranta de indreptare a lucrurilor. Pana si binele a devenit rau iar raul a devenit bine - nu mai stim sa facem diferenta. Care o fi in mod real raportul intre oamenii manipulabili si santajabili si cei ce vor binele real al acestei tari, si mai cu seama, cati din cei din urma isi vor sacrifica o jumatate de ora din timpul lor pentru a iesi la vot ? Stiu ca cei care isi folosesc mintea au multe alte preocupari interesante, dar oare soarta acestei tari trebuie lasata pe ultimul loc ?
    • +8 (10 voturi)    
      Falicitari! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 13:43)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui carat

      Un articol excelent! Respect adevaratilor jurnalisti!
  • +13 (15 voturi)    
    articol de colectie (Vineri, 28 ianuarie 2011, 13:28)

    Mac [anonim]

    Voi spune din nou: da, inca mai avem ziaristi adevarati.
    Bravo Dan Tapalaga! Tot respectul!
  • +9 (11 voturi)    
    Care Nastase ?? (Vineri, 28 ianuarie 2011, 13:42)

    Costin [anonim]

    Care Nastase ??? Adrian Nastase ?? Mai este in libertate ? Mai are tupeul si nerusinarea sa apara in public ? FRICA si DISPERARE = PSD
  • +10 (12 voturi)    
    Fara cuvinte (Vineri, 28 ianuarie 2011, 13:47)

    Cris [anonim]

    Deja este banal sa spun "FELICITARI !", dar astfel de opinii merita aplaudate.
    Exista jurnalisti pe cale de dsparitie, poate pentru ca au coloana vertebrala. Cred ca este un articol in primul rand CORECT.
    Descoper inca un prilej pentru Pontonescu de a motiva rasturnarea "dictatorilor" si de a lasa "in viata" un neprihanit precum Vantu.
    Ma opresc pentru ca nu am ce sa mai adaug.
  • +8 (10 voturi)    
    Excelent! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 14:06)

    cornelia popescu [anonim]

    Bravo domnule Tapalaga! Va admir si va stimez pentru ceea ce faceti, pentru analiza pertinenta si nepartinitoare. Ma bucur ca existati. Sunt alaturi de dumneavoastra.Va rog sa nu obositi sa-i demascati. Ei nu obosesc niciodata!!!!
  • +8 (10 voturi)    
    Excelent (Vineri, 28 ianuarie 2011, 14:48)

    Alex [anonim]

    Excelent articol .Geniala fraza ''Cu totii vad ca, dupa doua decenii de descompunere lenta, statul roman si institutiile sale sunt in pericol de functionare''
  • +9 (11 voturi)    
    excelent comentariu (Vineri, 28 ianuarie 2011, 14:52)

    mircea [anonim]

    este pt prima oara cand citesc si urmeaza sa scriu un comentariu; articolul este f bun si arata o parte din adevarata miza a miscarilor politice din ultima vreme; comentariile de pana acum mi s au parut foarte bun esi la obiect; intrebarea este cum reusim si noi, cei care citim si intelegem ce se intampla real in tara aceasta sa ne facen auziti si sa echilibram discursul pe plan mediatic? Cum am putea sa informam corect marea masa a populatiei care, fara a avea intentia de ai jigni, pleaca prea usor urechea la populisnul desantat afisat la unele televiziuni si ziare? tare mi as dori sa putem reinvia spiritul civic si sa ne facem auziti; un exemplu foarte bun in acest sens este protestul clientilor BCR si VBR care s a facut foarte bine auzit (din pacate inabusit din cauza unor interese mult prea mari...)
  • +5 (7 voturi)    
    Rusine (Vineri, 28 ianuarie 2011, 15:00)

    ioan [anonim]

    Antonescu s-a facut de tot rahatul ; trebuie schimbat la fel ca si directia in care merge PNL-ul
  • +7 (9 voturi)    
    Trebuie (Vineri, 28 ianuarie 2011, 15:03)

    gsc [anonim]

    ... cautat niste judecatori, procurori orice vreti voi, dintre cei implicati in aceste procese si facuti cunoscuti lumii intregii.

    Cumva ei trebuie sa inteleaga ca pot devenii eroii acestei tari chinuite.

    Scoateti-i in evidenta prin orice mijloace, sustinetii cat puteti de mult, faceti o pagina speciala pentru ei unde lumea sa scrie , sa-i sustina asa cum se poate, prin vorbe, poate si prin fapte daca mai are cineva chef de asa ceva. Informatiile care se stiu sa ajunga la ei, cumva filtrate de cineva de pe prin readactia voastra,

    Vorbiti cu alte ziare sa faceti acest wow general in jurul lor, ca un zid asa, sa stie ca sunt aparati de noi astia chinuiti pana la sange,

    Fa asta Tapalaga, ca esti baiat destept, treci peste toate balariile care le vor zice unii si alti.

    Traiasca Sima, ca a inteles ce trebuie.
  • +6 (8 voturi)    
    felicitari de la iudita (Vineri, 28 ianuarie 2011, 15:29)

    BalL [utilizator]

    Felicitari domnule D. Tapalaga! Esti singurul si daca nu, esti printre putinii jurnalisti care fac cinste acestei bresle.
  • +4 (6 voturi)    
    Justitie oarba. (Vineri, 28 ianuarie 2011, 15:32)

    utu [anonim]

    Nimeni mai presus de lege ! vrem justitie curata fara legaturi cu politicul.PSD apeleaza la dezinformare pentru a-si apara membrii corupti care nu se mai satura.....
  • +6 (8 voturi)    
    BRAVO!!!! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 15:36)

    Popeye Marinarul [anonim]

    Domnule Tapalaga, EXCELENT!!! Tot asa si pe mai departe!Îmi pare foarte bine ca nu mai scrieti articole din acelea pline de nagtivism si pesimism!Nici nu credeti ce influenta nefasta au asemenea articole(iar prin inversiune ce influenta fasta au acelea ca cel pe care l-ati scris azi!). BRAVO!!!!!
  • +5 (7 voturi)    
    Sfaturi de aur (Vineri, 28 ianuarie 2011, 15:46)

    hotnewsfil [utilizator]

    Tovarasul Iliescu i-a sfatuit pe mai tinerii sai colegi de partid :
    "Aveti grije sa nu va duceti in fata DNA imbracati in costumele 'de toata ziua' -alea Armani. Puneti pe voi niste straie muncitoresti. o sapca de revolutionar, niste pantofi scalciati si , mai ales, sa nu va auda lumea spunandu-va unul altuia 'tovarase', sa nu va ia gura pe dinainte asa cum m-a luat pe mine".
  • +5 (7 voturi)    
    Efectu' plansu rasu I (Vineri, 28 ianuarie 2011, 15:49)

    lupu' singuratic [anonim]

    Impresii privind spectacolul de aseara cu lesinul domnului in cauza
    Ceea ce am vazut pe A3 si RTV a fost mai mult manipulare din punct de vedere emotional. Exaltare emotionala.
    Eu nu am nimic cu domnul in cauza si eu pot da dovada de compasiune de afectiune la ceea ce i sa intamplat din punct de vedere medical.
    Pe A3 erau incolonati toata pleiada de realizatori ai postului.
    Eu inteeg dar incerc sa fac si diferenta dintre legalitatea sau nu a mandatului de arestare pe 29 de zile. Mai stiu si ca el se poate da pentru ca reprezinti un pericol public. Si aici sunt doua nuante: 1. Vezi cazul Pasaris si 2. Prin puterea pe care o ai se pleaca de la premisa ca poti influenta martoriiT.
    Tot la fel lesinul domnului in cauza nu s-a petrecut in momentul perchezitiei ci a doua zi cand i se aduceau in vedere acuzatiile. Unii afirma ca daca esti nevinovat nu ai de ce sa-ti fie frica sau in cazul de fata sa lesini. Si aici sunt doua nuante: 1. Da, unii oameni sunt mai emotivi decat altii,i care numai la vazul politiei sau in momentul unui evenimet neprevazuit lesina si 2. Tocmai faptul ca ai fost descoperit iti produce starea asta. Hai sa nu fim copiii, fiecare dintre noi ne-am mai uitat la un film sau scene erotice in copilarie in lipsa parintilor iar cand dadeau sa intre in camera repede iti sarea inima din loc. Si unui hot I se intampla acelasi lucru cand este prins asupra lucrului.
    Hai sa-l luam C-tin Nicolescu, nu tocmai faptul ca se afla atat de sus si de ne-atins i-a produs acesta reactie. Pai unii cam asa reactioneaza cand se vad singuri si lasati pe mana legii. Credeau ca nimeni si nimic nu ii poate atinge.
    Nu sunt jurist sa stiu cum se procedeaza cand se da un mandate de arestare. Noi cu totii stim ca defapt ei ciordesc dar aici trebuie sa vina justitia sa probeze si sa-i inchida. Eu nu discut daca aceasta arestare a respectat pana la ultimul punct procedurile.
    Si atunci cum se face ca unul care I se aduce la cunostinta ca este cercetat repede repejor se da bolnav?
  • +5 (7 voturi)    
    Efectu' plansu rasu II (Vineri, 28 ianuarie 2011, 15:50)

    lupu' singuratic [anonim]

    1. Intr-adevar unii sufera de ceva
    2. Sunt tertipuri de a te sustrage.
    Ca asta ma enerveaza cel mai mult cu il iei pe unul cu se da lovit, Haysam, Chelu, Penescu, Voicu si multi, multi altii.
    Iar circul asta a fost pe bune. Sincer mie ca telespectator mi-a fost foarte greu sa imi pastrez judecata rece dupa modul in care prezentau si se lamentau cei de la A# si Realitatea, L-am mai vazut Si pe nea Vacaroiu la RTV in care afirma ca este cel mai bun prieten al lui si ca socul asta I s-a intamplat deoarece se simtea nevinovat. Dupa cum am aratat si acesta varianta de luat in seama dar nu inseamna ca asta e si adevarul. Si partea tragi-comica era cum imi prezentau mie telespectator si lesinul sotiei domnului C-tin.
    • 0 (4 voturi)    
      Efectu' plansu-rasu III (Vineri, 28 ianuarie 2011, 17:25)

      lupu' singuratic [anonim] i-a raspuns lui lupu' singuratic

      Ca este politic sau nu, nu stiu. Dar ce stiu este faptul ca cum este unul arestat cum e aruncata si mestecata mari=ota asta este dosar politic.
      Evident nu ma iluzionez ca as fi un mare dobitoc dar oricine vine si pleaca de la putere ii va aresta pe altii din razbunare. Unul vine altul pleaca si uite asa se platesc polite.
      O intrebare - Dece cand murim si plecam de pe acest pamant unii pleaaca impacati iar altii speriati?
      De ce in fata mortii unii dintre cei care pleca dupa acest pamant sunt impacati in fata mortii si altii speriati?
      Asa si in aceste cazuri. Nu tocmai pentru ca ti se trezeste constiinta? Nu pentru ca intr-adevar reaalizeazi ca esti singur in fata legii? N entru ca intr-adevar realizezi prostia pe care ai facut-o? Nu pentru ca intr-adevar realizezi ca ai furat si ca trebuie sa raspunzi?
      Mai devreme Alecsandra Stoicescu face afirmatia urmatoare: "Lucrul care a jocat o tara intreaga a fost ca C-tin Nicolescu a lesinat in fata completului de judecata". Dar eu intreb - Era cu constiinta impacata ca nu a facut nimic rau sau tocmai din cauza faradelegii comise?
      ps. pozitia televiziunilor de aseara a fiost jocul politic . S-a vazut foarte clar lucrul acesta. Si dupa cum spunea dl. Patriciu gata cu presa libera. presa este comerciala adica trebuie sa joace dupa interesele patronului.
      p.p.s o sa fiu acuzat ca tin cu puterea. Nu, nu deloc nu agreez niciun partid politic. Nu sunt nici de stanga nici de drepta si nici conservator (conservator daca vreti in sensul valorilor morale, atat). Asta s-a vazut pe tv. Ca trebuie sa plece Base si a lui ca nu se vede de la o posta ca este un joc politic.
  • +5 (7 voturi)    
    ca sa ne lamurim! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 15:50)

    mary [anonim]

    Daca mai aveam un dubiu legat de presiunea politica la care este supusa justitia, acum cred ca ne-am lamurit!

    Acum cred ca avem vizibilitate maxima in Europa, dupa speech-ul lui Basescu de ieri, dupa raspunsurile transante si clarificarea unor puncte de vedere legate de problemele cu care se confrunta intern Romania.

    Oricat mai ragnesc acesti nefericiti cred ca au drumul marcat spre cadere!Dar mai poti sa stii, ce mai pun la cale comunistii?
  • +5 (7 voturi)    
    stati linistiti (Vineri, 28 ianuarie 2011, 15:56)

    danahile [utilizator]

    cred ca abia de acum o sa se faca liniste pentru ca oameni au fost treziti la realitate de arestarea acestui baron local al psd.colegi mei de la servici erau foarte agitati cu acea lege( codu munci) si dadeau pe base.cand leam zis ca a fost arestat baronu respectiv lea-m luat piuitu sa facut liniste totala .la tara se uita lumea si la bani ceia ce ia luat prin impozitarea pensiei,si coloborat cu scandalu pensionarilor militari ,cu scandalu sindicatelor la codul munci multi votanti ai lui base erau tare descumpaniti,nu mai intelegeau ce se intanpla.acum a venit aceasta arestare apoi discursul excelent al lui basescu la parlamentul european cu raspunsurile geniale date ,unde sa vazut clasa lui base intre oameni totusi rasati.cred totusi ca opozitia a pierdut meciul.daca ar fi sa le dau un sfat ?sa schimbe macazul ca altfel vor dispare ,sa lase din brate pe hoti ca nu mai merge.un excelent articol dane.bravo
  • +7 (9 voturi)    
    Felicitari pentru articol!!!! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 16:01)

    IC Breteanu leberalul socialist si conservator [anonim]

    Subscriu la indemnul lui "gsc" (care a postat la 15:03). Trebuie ca societatea romaneasca sa reactioneze cu severitate la atacul nedemn si pervers al coalitiei penale la justitie, mai ales cel centrat pe procuratura si DNA. Ceea ce au facut Nastase, Ponta si Antonescu este inadmisibil. Inadmisibil pentru ca nu vor sa accepte si sa inteleaga ca politicul nu are dreptul sa se amestece in treburile justitiei. Sub nici o forma si sub nici un motiv. Amenintarile si santajul practicat de coalitia penala ne dovedesc pentru a nu stiu cata oara ca PSD-PNL-PC nu admit ca infractorii politici sa raspunda in fata justitiei pentru faptele lor.
    Observ cu tristete ca in mediul judecatoresc nu au aparut nici un fel de reactii de respingere a intimidarilor venite din partea numitilor Adrian Nastase, Crin Antonescu si Victor Ponta. Asociatiile magistratilor si chiar CSM ar fi trebuit pana acum sa dea o replica extrem de dura impotriva tuturor incercarilor reprezentantilor aliantei penale de a se amesteca in actul de justitie. pericolul grav este ca justitia sa-si piarda orice fel de credibilitate si, in fond, triumviratul PSD-PNL-PC asta isi si doreste. Ca oamenii sa inceapa sa aibe un sentiment de lehamite totala si de neincredere in tot ceea ce procuratura si DNA, in mod special, fac. Lozincile coalitiei penale, lozinci de genul "comanda politica" si "este mana lui Basescu", repetate la infinit in media oligarhiei rosii, nu urmaresc decat un singur scop: distrugerea oricarei increderi pe care populatia ar avea-o in justitie si intimidarea procurorilor si judecatorilor. Ce face "societatea civila"? Ce fac ONG-urile? Ce fac asociatiile si organizatiile de magistrati? Ce face presa independenta?

    P.S. Felicitari dle Tapalaga!!!! Felicitari si d-lui Sima pentru ceea ce a reusit sa faca cu si din Hotnews. O oaza de libertate intr-o democratie murdarita si compromisa de politic si de media aservita oligarhilor rosii din asa zisa opozitie.
  • +5 (7 voturi)    
    ...ader fara rezerve... (Vineri, 28 ianuarie 2011, 16:12)

    Andrei T [anonim]

    Este prima analiza a domnului Orasanu la care ader fara rezerve. Vreau doar sa fac o observatier. Amenintarile facute de Ponta, Nastase si Antonescu nu sunt doar mizerabile ci si cu adevarat prostesti. Magistratilor amenintati nu le ramane decat o posibilitate, sa aplice legea. Pot scapa asfel de Nastase si de multi altii. Tuturor acestor batausi de cartie trebuie sa li se raspunda pe limba lor.
  • +3 (5 voturi)    
    lesin cu rotula de matusa tensionata la cot (Vineri, 28 ianuarie 2011, 16:13)

    nouvelobs [anonim]

    curios cum razboinicii luminii, solizii baroni locali,
    ceafele groase si umerii largi ajung cu "simtitorul slab" si cu puseuri, nene Ianculee, in fata coanei cu balanta. individul cu matusile se vrea pitar si nu mamaligar, iar duetul crin-ponta e jalnic.
    la prima vizonare imi pareau ca un cuplet din categoria beavis si butthead, fara ureche muzicala.

    altfel execelenta observatia dvs domnule tapalaga. madam pivniceru, extrem de vocala pentru apararea drepturilor banesti nu se aude. si nici nu face ceva pentru apararea unui coleg. ceea ce este mai grav.
  • +7 (9 voturi)    
    Articolul acesta ma inspira! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 16:24)

    mucenic [utilizator]

    E o chemare la arme! Basescu puncteaza necontenit. Doamne ajuta!
  • +7 (9 voturi)    
    Dan Tapalaga (Vineri, 28 ianuarie 2011, 16:33)

    voltaren [utilizator]

    ati facut un bine justitiei ,oamenilor care doresc o Romanie curata dar si liderului de la Argesi, dupa disperarea Aliantei Penalilor afisata la tv. ,doctorii convocati puteau sa-l opereze pe creier si sa-si uite toti complicii.
  • +8 (10 voturi)    
    BRAVO (Vineri, 28 ianuarie 2011, 16:37)

    BalL [utilizator]

    Sunt coplesita nu numai de articol dar si de postarile in totalitate apreciative. Simt un suflu de revolta in apararea statului de drept, in sustinerea si apararea justitiei. Am o senzatie placuta ca suntem pe drumul cel bun.
  • +3 (5 voturi)    
    Eu mai votez? (Vineri, 28 ianuarie 2011, 16:50)

    Dan [anonim]

    Bun sunt de acord cu tot. Au inebunit PSD-istii si PNL-istii. La fel de nebuni sunt si PDL-istii(vezi Ridzi). Eu pe cine mai votez? Are o explicatie absenteismul?
    • -2 (2 voturi)    
      Da are (Vineri, 28 ianuarie 2011, 18:21)

      lupu' singuratic [anonim] i-a raspuns lui Dan

      "Are o explicatie absenteismul?"
      Eu prin 2007 cand vorbeam si cand mi-am exprimat opinia conform careia nu ma mai voi duce la vot pana cand voi muri eram injurat, se aruncau tone de scuipati asupra mea. Eu am sa ma duc doar la referemdumuri cand este cazul. Am fost si in 2009 la primul scrutin si l-am votat pe Crin. Prost am fost.
      Doamna Saftoiu, UDMR-ul propunea masuri punitive pentru cei care refuza sa merga la vot.

      Da are, neprezentandu-ne la vot cu totii astia nu au cum sa se aleaga singuri. asa facandu-le sunt obligati sa tot repete, sa propuna pe altii pentru a fi alesi. Daca se pun singuri sa conduc tara nu au legimitate juridica este o confiscare a democratiei.
      Asta-i practic singurul mod a tuturor de ai sanctiona.refuzam sa-i mai votam.
      Uite de ex. as prefera sa schib termenul de presedinte, director etc. In tara asta avem numai presedinti de la cei de scara, la consilii judetene, etc.
      Eu a-s propune termenul de ADMINISTRATOR. Ca asta face cetateanul, le da un mandat de administratori ai tarii nu sunt stapani si nu conduc peste tine. Este la fel ca in cazul unei administrator de firma. Firma nu e a lui ci a altuia in cazul de fata tara nu e a lor ci a nostra a tuturor impreuna cu ei.
      • -2 (2 voturi)    
        doar ca... (Vineri, 28 ianuarie 2011, 18:34)

        lupu' singuratic [anonim] i-a raspuns lui lupu' singuratic

        deocamdata este o utopie. Nu putem fi uniti cum sunt ei cei de la butoane. tocmai de asta esti tinut in saracie. Ca sa iti arate morcovul din 4 in 4 ani si 5 in 5 pentru functia de Administrator.
        Gandeste-te putin, daca cu totii am aveam de toate nu am mai duce grija zilei de maine nu ar mai reusi sa te controleze, atat prin televiziuni care s-au trasnformat in tribune a Parlamentului cat si prin va marim, va dam inca o bucata. Altfel chiar nici nu te-ar mai interes, te vei duce in Bahamas (lista e deschisa), copiii ti vei creste in liniste, s vei incerca sa te bucuri cat mai mult de viata.
        Practic tara, cetateanul tinut asa este planceta politicianul din care se hraneste; poporul este cordonul ombilical al cetateanului.
  • +7 (9 voturi)    
    Cati ne-ar trebui ca d-vostra! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 17:02)

    sara [anonim]

    Nu am mai intalnit in presa din Romania un ziarist/ analist, ce-o fi el, care sa aiba atata claritate si onestitate in ceea ce "transmite" publicului.
    Sunteti un om de toata cinstea, domnule Tapalaga!
    Daca as avea puterea, v-as multiplica in atatea persoane cat sa acopere toate domeniile de a caror mers, depindem noi, cu totii.
    Va doresc sanatate, putere si vointa de a face in continuare ceea ce faceti!
  • +9 (11 voturi)    
    Din 2000 de cand am plecat din tara (Vineri, 28 ianuarie 2011, 17:16)

    yellowdog [utilizator]

    asta le spuneam la toti "daca nu avem justitie nu avem nimic". Nu ai cum sa ai o societate normala daca nu ai justitie, nu exista. Asasinii economici si morali ai natiei trebuie judecati.
  • +8 (10 voturi)    
    PSD- lesin general (Vineri, 28 ianuarie 2011, 17:26)

    Radu [anonim]

    cind au probleme cu justitia care acum incepe sa isi revina, toti psd-ii lesina in direct, isi "rup" rotulele altora etc.
    Ma amuza cum reactioneaza astia: Vanghelie ca un tigan, se teme ca vin mascatii peste el si il salta, Iliescu, alt tigan, ca i se naruie "statul de drept" creat de al si vine procesul Frumusanu peste e, sa vina mineriil, Nastase, alt tigan, ca il sufla astia din parlament, caPSD e de mamaliga, la lupta to'arasi, ca in cazul Bivolaru, sa facem scut, Pota, birocrat fara noima, face sedinte. Si ultimul pe liste, cu vioa dumneavoastra, Antonescu ca e dictatura lui Basescu, bineinteles si ca se vor face arestari politice.
  • +5 (7 voturi)    
    şi totuşi mai avem o şansă (Vineri, 28 ianuarie 2011, 17:43)

    andi [anonim]

    Ar trebui ca cei care vor doar să-şi facă treaba corect să vadă că au parte de susţinere (cel puţin din partea societăţii civile). Şi nu lăsaţi cu impresia de încolţire de către cei ce simt ameninţaţi de pierderea privilegiilor.
    Dacă lucrurile vor continua aşa, dacă într-adevăr imparţialitatea şi legea nu vor mai fi doar două bancuri, sunt şanse ca România să părăsească statutul de ţară bananieră.

    Nici că-ţi vine să crezi: se face treabă în Romănia? sunt voci care strigă 'dreptate' şi chiar asta vor?
    Doar să nu treacă prea repede entuziasmul ăsta

    Felicitări pentru articol.
  • -4 (6 voturi)    
    Intrebari pentru domnul Tapalaga (Vineri, 28 ianuarie 2011, 18:51)

    Mircea [anonim]

    1.Au scazut pensiile si salariile in timp ce tara se imprumuta masiv si n-ai niciun mare corupt condamnat. Cum poti sa spui ca se misca tara asta intr-o directie buna? Cum ne indreptam spre un stat functional dupa toata mizeriilor inghitite de majoritatea categoriilor profesionale?
    2.Pensionarii militari sunt o secta din straturile de namol ale tarii? Ce-i cu mizeria asta cu popota? Eu stiu cativa ziaristi alcooli si totusi asta nu va face pe toti sa fiti la fel.
  • +5 (5 voturi)    
    Sprijin pentru o justitie independenta (Vineri, 28 ianuarie 2011, 19:18)

    Doina [anonim]

    Eu sunt gata sa particip la orice actiune pentru a sprijini o justitie independenta. Fara politica, fara partide .Sunt convinsa ca exista dalmatieni in toate partidele. Important este ca aceste partide sa inteleaga ca nu se mai pot folosi de justitie iar justitia sa stie ca este mai importanta decat orice partid politic. Sigur vor avea sprijinul si respectul pe care il merita daca isi vor face doar datoria. Si datoria lor este foarte importanta pentru toti. Atunci vor primi pe drept respect, recunostiinta si retributii bine-meritate. Ei trebuie doar sa demonstreze ca le merita .Dar in acest moment cred ca trebuie sprijiniti, incurajati cei care au curajul sa lupte cu acest sistem din care fac parte chiar unii din reprezentanii "de varf" ai breslei lor.
  • -2 (4 voturi)    
    pentru// (Vineri, 28 ianuarie 2011, 20:08)

    demostene [anonim]

    bai /// uite cum stau treburile:
    1.nu comentez daca e vinovat sau nu dar daca este sa fie condamnat
    2.sunt deacord ca procesele se tegiverseaza
    2.daca omul a avut intrdevar stop cardiac esti un jegos ordinar
    3.justitia e de cacat in romania si de 7 ani e nomenclaturistul tau mult iubit in fruntea statului
    4. mai mare ordinar decat basescu poate esti numai tu poate , deoarece incerci sa spui ca opozitia intimideaza justitia in schimb puterea nici vorba de asa ceva
    5.basescu a plans la propriu in nenumarate ocazii si cred ca are la activ cateva galeti de lacrimi
    6.numai analizand punctul 5 si comparand cu ce ai scris tu despre lacrimile opozitiei oricine poate vedea cat esti de nesimtit si aservit
  • +9 (9 voturi)    
    Magistral, d-le Tapalaga (Vineri, 28 ianuarie 2011, 20:16)

    bombonel [anonim]

    Excelent scris inca o data (pentru a cata oara oara), D-le Tapalaga Ma bucur ca va continuati linia, aceiasi de altfel din cartea bulversarea valorilor, pe care am savurat-o cu cel mai mare interes! Ma doare insa ca ati ramas cam singurul ziarist nemanjit de putregaiul coruptiei partidelor politice. Recitalul penalilor din aceste zile ar trebui sa dea serios de gandit acestor amarati de romani, sa le prelungeasca putin memoria pana pe la anul si sa gandesca de 10 ori inaite sa bage votul in favoarea purumbacului sau bombonelului sau pontonelului sau prostanacului sau whatever. Sper de asemenea sa-i trezeasca si sa mearga intr-un numar cat mai mare la vot si nu sa se supere ca vacarul pe sat si sa se razbune refuzand sa-si exprime optiunea. Nu lasati pe analfabetii platiti cu ulei si zahar sa voteze in locul vostru,oameni buni!Practic at musca din asa-zisa lehamite propagata de trioul:vantu-felix-spatriciu. Ca doar treebuie apoi sa "dorimiti linistiti, ei vor veghea pentru voi!
  • +7 (7 voturi)    
    ..."we do now big things ! "... (Vineri, 28 ianuarie 2011, 21:23)

    we [anonim]

    ...adica "noi-ro- facem acum lucruri mari ! " cum ar fi : " lustratzia tip basescu " ( speram sa aiba mister prezident destule torpile shi...tzepe pentru a-i tzine departe de friiele puterii pe hotzii ashtia care au furat ro , au mincat-o , au baut-o , au fu...tut-o piiina au anulat-o) shi "reformarea tip boc " ( care taie - taie - taie tentaculele caracatitzei reprezentata de "mafia institutzionalizata bugetara " - o mafie care secatuieshte bugetul ro ) ; "renashterea sperantzei " ca putem scapa de capushele shi smenegerii de carton prin "victoria dreptatzii " - ca o sentintza definitiva shi irevocabila - executatzi-i ! - aviz justitzia ...asha ca mister d. tapalaga chiar vorbitzi despre aceste lucruri mari , felicitari , succes maxim !
  • +4 (4 voturi)    
    SUPER!!! (Vineri, 28 ianuarie 2011, 21:57)

    ali [anonim]

    M-ati uluit cu acest articol impecabil scris...gandire cristal!
  • -2 (4 voturi)    
    se face curatenie? (Vineri, 28 ianuarie 2011, 22:42)

    gunter verheugen [anonim]

    d-le tapalaga daca tot au inceput arestarile cu psd-isti de ce nu se continua cu pdl-isti? de berceanu nu are curaj DNA-ul sa se atinga? cred in justitie daca il ia la purecat pe acest guzgan de berceanu !
  • -3 (5 voturi)    
    cd (Vineri, 28 ianuarie 2011, 23:40)

    virgil [anonim]

    esti un nenorocit
    dumnezeu te va bate
    din pacate nu pe tine ,ci pe copii tai
  • +6 (6 voturi)    
    alianta penalilor (Vineri, 28 ianuarie 2011, 23:58)

    as [anonim]

    Ca de obicei, dl Tapalaga - impecabil
    Fratilor avem sanse. Cu asemenea declaratii Ponta si Antonescu isi taie singuri craca de sub picioare. Nu au reusit in campania trecuta, nu vor reusi nici in cea viitoare. Sa fim optimisti ca sunt disperati.
  • +8 (8 voturi)    
    FELICITARI! (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 0:08)

    LUANA.LUANA [utilizator]

    Ma bucur ca (inca)mai exista oameni ca tine,Dan Tapalaga.
    NIMIC si NIMENI sa nu te schimbe vreodata.
    Felicitari!
  • +4 (4 voturi)    
    Sceptrul dreptatii (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 0:17)

    Valah [anonim]

    Domnul Basescu, presedintele Romaniei stie ca nu el conduce Romania. Ci Cel care este mai presus decat el. De aceea stie ce are de facut. Smerenia merge inaintea slavei, dar mandria merge inaintea caderii. Cat de mare si nobila este profesia de judecator, de magistrat! Cata vina isi aduna judecatorii care o necinstesc! Slavit sa fie Numele Cel Sfant al Domnului si Imparatului inimilor noastre, al Bisericii, al Romaniei, Domnul Isus Cristos. Sceptrul Imparatiei Tale, Doamne, e un sceptru de dreptate!
  • +8 (8 voturi)    
    Sistemul mafiot intra in fibrilatii (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 1:16)

    poli [anonim]

    Multe multumiri pentru acest articol limpede ca apa de izvor.
  • -1 (5 voturi)    
    Rusine (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 6:49)

    Gogu [anonim]

    Cati din cei arestati au ajuns dupa gratii in aceasta epoca de "primenire" a justitiei ?
    Pana cand o sa raspundeti, acest articol ramane egal cu zero.
    Altfel, un articol impartial: "smiorcaielilor si vaietelor din opozitie", "Penalii mari si mici s-au coalizat intr-o Alianta", "latratul prostesc al cuplului Antonescu-Ponta".
    Personal nu am asteptari din partea formatiunilor politice, PNL,PSD, PDL etc. Toti (apraope toti) sunt facuti de aceeasi mama, insa dureros este ca presa a devenit o remorca a partidelor. Realitatea, Antena 3, B1, Evenimentul Zilei, Hotnews, etc.
    Sa va fie rusine, sunteti pe cale sa distrugeti si cea din urma speranta a oamenilor, credinta in adevar a presei..
    • +2 (2 voturi)    
      amesteci lucrurile (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 8:08)

      Pentru gogutu [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      Hei gogutule, nu baga pe pe toti in aceiasi oala. Exact ideea asta este propagata de cancerul mediatic al lui Vantu si Felix:"toti o apa si-un pamant, toata presa e la fel, deci nu se mai poate schimba nimic. In consecincinta mergeti oameni buni cat mai putini la vot asa incat sa putem noi sa furam mai multe voturi pe la tara si sa lasam prostimea cumparata cu ulei si zahar sa voteze in locul nostru". Chiar ponta se vaicarea imediar dupa alegeri ca PDL a furat ai mult decat PSD, dar romanii au memorie scurta. Singurele surse de info care au ramas impartiale si vorbesc deschis au ramas hotnews ei romania libera. Restul presei canta precum vrea patronul, ca doar insusi Spatriciu, atothidratorul porumbacului scos din palarie de curand, zicea bunaoara ca "libertatea presei e relativa." Gogutule, cam despre asta e vorba....casca ochii in jurul tau si nu mai posta aiurea
      • 0 (0 voturi)    
        nu amestec lucrurile (Duminică, 30 ianuarie 2011, 13:27)

        Gogu [anonim] i-a raspuns lui Pentru gogutu

        Nu toata presa. Au mai ramas Canacan, Libertatea si Click.

        Daca Hotnews este impartial atunci nu ar trebui sa mai comentez totusi: In general presa se refera la stiri.
        Prefer sa fiu informat si nu sa mi se impuna un punct de vedere, pentru asta toti am fost inzestrati cu un creier si neuroni (unii mai multi altii mai putin).
        Vreau sa judec singur ce este bine si ce este rau. Parerile altora care mai de care "analist" se pot vedea peste tot in media.
        Asta este de fapt ceea ce am spus. Sa fim lasati sa alegem. Punctele de vedere si comentarii se fac la o bere. De la presa vreau doar sa mi se furnizeze informatia, restul ramane la cati neuroni am sa decid ce este bun sau rau..
  • +3 (3 voturi)    
    In sfarsit (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 7:23)

    Cetateanul [anonim]

    Sincere felicitari pentru articol !
    Nu se intreaba nimeni de ce nu merge economia ? Am uitat cati tineri au fugit de saracie ? Am uitat cate companii de stat au fost privatizate pe bani marunti ? Cati bani s-au furat ? Ce viitor mai are tara asta daca nu actionam ACUM ?
    Este clar cine o sa-i mai voteze pe astia . Pensionarii saracii care chiar cred ca o sa o duca mai bine . Pai o sa mai vanda CEC-ul si mai gasesc ei pe acolo cat sa le mai mareasca pensiile . Dar tineretul va migra in masa deci chiar nu stiu cum se vor mai mari si pensiile .
    Am o vecina pensionara care mi-a zis ca ea voteaza PSD ca maresc pensiile . Nu o intereseaza de viitorul tarii , de perspective si din pacate pot sa zic ca multi pensionari gandesc la fel .
  • +1 (1 vot)    
    razboiul "romano"-roman continua !... (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 8:20)

    echo [utilizator]

    aceste marionete politico-"militariste" din teatrul de operatiuni numit romania ar cam trebui starpite , dar cum ?
    -sa pui tunurle votlui pe ei, nu se poate !...deoarece:
    eu fur ?!
    tu furi !
    noi furam !
    voi furati !

    -sa-i obligi a-si prezenta ceferticatul de politician apt combatant din punct de vedere psihologico-psihotehnic, iar nu se poate !...deoarece :

    -eu dau mita !?
    -tu dai mita !
    -noi dam mita !
    -voi dati mita !
    -ei/ele au primit mita !

    -sa-i obligi a-si prezenta titrarile personale, nu se poate !...deoarece :

    -eu am furat si-am mituit !?
    -tu ai furat si-ai mituit !
    -noi am furat si-am mituit !
    -voi ati furat si-ati mituit !
    -ei/ ele ne-au furat primind mita !

    etc.etc.

    ...dar pana cand toate cele !?

    Pana atunci cand criogenia si eutanasia vor salva Romania !..dar pe : mine, tine, noi, voi,...cine ?!


    - legea si ordinea !
  • +2 (2 voturi)    
    Felicitari pentru articol! (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 9:04)

    Tiara [anonim]

    Este strigator la cer ce se intimpla azi cu acesti politruci ai unei aliante meschine!
  • -4 (4 voturi)    
    @ Dan Tapalaga (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 9:44)

    Bibliotecaru [anonim]

    Domnule Tapalagă,
    Parcă sunteţi din alt film decât mine. :D

    Pornesc de la faptul că eu nu înţeleg ce se întâmplă şi dumneavoastră aveţi mai multe informaţii decât mine (firesc, aş spune, de vreme ce sunt ziarist).
    De aceea aş vrea să-mi explicaţi şi mie, că mâine sau poimâine e sfârşitul lumii şi nu vreau să mor fără să-mi satisfaceţi această lacună a cunoaşterii.

    Mai întâi aş vrea să subliniez că nu am nici o problemă cu ceea ce spuneţi despre oamenii politici, este dreptul dumneavoastră să aveţi o opinie şi este foarte bine că o aveţi (cu toţii ar trebui să avem câte o opinie despre cât mai multe lucruri care se întâmplă pe lângă noi), din punctul meu de vedere însă, ceea ce spuneţi despre Justiţie este absolut jignitor.

    Ce atac suferă Justiţia din partea liderilor PSD? Dincolo de opinii, simple cuvinte, ca şi ale domniei voastre până la urmă, cu ce anume atacă PSD-ul Justiţia?

    Domnule Dan Tapalagă,
    Ce anume poate face un politician, fie el şi parlamentar, unui magistrat? Constituţia consacră un aliniat, art. 1 alin 4, separaţiei puterilor în stat. Nici executivul şi nici legislativul (cu atât mai mult alţi "simpli cetăţeni" care nu fac parte din aceste două puteri) nu pot să intervină pentru a supune presiuni asupra unor judecători (art. 125 Constituţie).

    Dacă nu răspundeţi la această întrebare, în mod coerent, în ochii mei nu mai aveţi nici un fel de credibilitate ca ziarist.

    Urmează şi o culme a culmilor. Atacaţi PSD-ul deoarece spune că Justiţia nu funcţionează cum trebuie după care spuneţi, la final... EXACT ACELAŞI LUCRU, desigur, indirect:
    "Asociatiile de magistrati oneste si judecatorii reformisti"

    Cu alte cuvinte afirmaţii că există cineva care nu face bine ce face printre magistraţi.

    Aştept răspunsul domniei voastre.
  • +3 (3 voturi)    
    ADEVARAT (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 9:47)

    DAVID SIBIU [anonim]

    FELICITARI DANE ,ESTI UN SIBIAN AUTENTIC.
  • +3 (3 voturi)    
    Corect! (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 9:48)

    Dana43 [utilizator]

    Telenovela "LESHINATULUI" DE LA PITESTI M-A UMPLUT DE SILA.
  • +3 (3 voturi)    
    Instigare la violente? (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 10:09)

    pandora [utilizator]

    Ca psd-ul e corupt ,stiam.Ca liderii sai vor reactiona astfel,era de asteptat,ii cunoastem ca pe propriile buzunare goale.La ce nu m-am asteptat-e reactia crinului antonesc,ce se leaga de pietroiul pesedist al coruptiei si se arunca in prapastie,tragand dupa el electoratul PNL.Amenintarile la adresa institutiilor de drept-presedinte,justitie,guvern-proferate de sefii opozitiei,precum si instigare la revolta impotriva statului de drept constituie infractiuni si se pot autosesiza organele abilitate.Coruptia n-are culoare politica,pentru noi,romanii,toti cei anchetati in acte de coruptie,sunt o apa si-un pamant.
  • +3 (3 voturi)    
    Super!!!!!!!!!! (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 10:20)

    nicoleta [anonim]

    Super comentariu!!! Abia astept sa se faca dreptate in tara asta.
  • +6 (6 voturi)    
    intrutotul de acord (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 10:33)

    rocco [anonim]

    Pentru prima data, intrutotul de acord cu Tapalaga. Acest editorial si imprejurarile in care a fost scris vor face istorie.

    Lupta impotriva mafiei trebuie sa continue accelerat. Iar daca pentru asta va fi nevoie sa-l sustinem, in lipsa de altceva mai bun, pe Traian Basescu, pe acelasi Traian Basescu, cu tot cu pacatele lui arhicunoscute. o vom face. Iar daca instrumentul din mana lui va fi PDL, iarasi, in lipsa de altceva mai bun, o vom face. Scopul este nobil.

    Pentru ca, atunci cand vine vorba de mafie, romanii cinstiti vad si judeca. Iar coalitia politicieni penali - moguli penali - institutii de presa vandute, cu jurnalisti, editorialisti si moderatori tv in calitate de traficanti de idei - bate la ochi. Este evidenta. Miroase urat. E pestilentiala si antidemocratica.

    Ideea ca Adrian Nastase ar putea reveni in prima linie politica, la putere, ca ministru ori viceprim-ministru, desfiintand DNA-ul si inchizandu-si peste noapte toate dosarele penale, este nelinistitoare. Ar insemna un imens pas inapoi, care ne-ar scoate foarte rapid din Uniunea Europeana si din zona civilizata a planetei.

    Ponta, vei fi cel mai mare idiot in viata, daca o sa protestezi in fata DNA, cu tovarasii tai penali alaturi! Ar fi cea mai mare adunatura de banditi pe metru patrat pe care a cunoscut-o Romania.
  • +1 (3 voturi)    
    Justitia (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 11:27)

    HESS [anonim]

    Si celelalte institutii ale statului sant dupa chipul lui Nastse,Ponta ,Basescu si toata clica politica in majoritatea ei.Toti sau uitat in toate directiile si si-au vazut de afaceri,si hotii.Acum plangeti bibiciilor ca justitia nu este ce doriti sa fie.Sa fiti sanatosi.Daca justitia era JUSTITIE de mult erati la mititica .
  • +5 (5 voturi)    
    Atac la ROMANIA (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 11:48)

    dani [anonim]

    Imi pare rau ca nu se sesizeaza nimeni de interventia lui "ciudata" Vacaroiu. De ce oare intervine intr-o actiune a unui organ al statului roman, un reprezentant al unui alt ogan al statului roman ? Oare nu-i un abuz, o incalcare a Constitutiei ? Oare nu-i un motiv intemeiat de suspendare a acestui cetatean mereu turmentat dintr-o functie publica ?
    Sunt bune cazurile astea, ca incep sa iasa la lumina tot jegul ce murdareste societatea romaneasca.
  • -4 (4 voturi)    
    ))))...... (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 12:14)

    echo [utilizator]

    simpaticilor !
  • -3 (3 voturi)    
    Înţeleg că nu sunt admise decât aplauzele (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 13:19)

    Bibliotecaru [anonim]

    Nu e nici o problemă... din fericire pot adresa această întrebare şi în mod public. :D
    http://bibliotecarul.blogspot.com/2011/01/dan-tapalaga.html
    Eu tot aştept un răspuns, dacă nu aici, măcar pe blogul meu.
  • +5 (5 voturi)    
    in 24 nov. 2004 Mircea Cartarescu (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 13:22)

    mihai [anonim]

    publica "Baroane!' Spre aducere aminte: "Tot cu bunicuta de mana,Baroane?Tot cu fratiorul mai mare ,scolit la Moscova,intri in ring?Inca nu esti in stare sa-ti sufli nasul de unul singur?Cand a sa fii presedinte,tot tunsul din Piata Unirii o sa-ti sopteasca la ureche ce-ai facut?Baroane,baron rosu de Colentina!Umbla vorba ca nu esti barbat,chiar daca ai mii si mii de oua.Acum se vede ca e asa:nu esti barbat,Baroane!Esti iepurasul care striga cel mai tare'prindeti iepurasul!",ti-e frica pana si de umbra ta.Se zice ca esti social-democrat,Baroane.Si ca toti din jurul tau sunt social-democrati.Ca vreti dreptate pentru toti si protectie sociala.Cum dreptate,cand sunteti putred de bogat?Si cand toti ceilalti sunt putred de saraci?Asta-i dreptate,Baroane?Ce social-democrat sta calare pe saci de bani?Ce social-democrat are fabrici si ferme si conturi in banci elvetiene?Ce social-democrati mai impart tara in felii ca pe-un tort si cumpara jumatate din Delta Dunarii?Prietenii tai din Internationala Socialista?Socialismul cu caviar si Veuve Cliquot?...........................Nu ti se pare-o rusine sa traiesti in palate si sa te voteze pensionarii?
  • +6 (6 voturi)    
    Pentru domnul Tapalaga (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 13:37)

    Lehadus Valentin [anonim]

    Buna ziua, ma intreb cum de au facut greseala sa va invite la postul Realitatea in emisiunea care a analizat recalcularea pensiilor speciale, erati singur impotriva tuturor , dar cred ca opiniile exprimate de dumneavoastra reflecta realitatea sumbra a Romaniei. Multumesc ca nu plecati din tara.
  • +1 (1 vot)    
    "Lesinul Ayatollahului" (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 16:47)

    Echidistantu [anonim]

    D-le Tapalaga f. bun apelul dv.Dar ALIANTA imp. penalilor l-a facut D.N.A. si DOAMNA JUDECATOR care a dat hotarirea de arest preventiv.Cu D.N.A. cu DOAMNE JUDECATORI si DOAMNE EX. JUDECATORESTI din cazul Tudor , s-a nascut ALIANTA imp. penalilor.
  • +2 (2 voturi)    
    Cei trei si tv-urile lui Vantu si Voiculescu (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 18:54)

    Maria [anonim]

    Ponta, Antonescu si nimicul, cu partidele aliate, n-ar exista fara Tv-urile lui Vantu si Voiculescu. Aceste tv-uri fac si desfac, manipuleaza si-si fac progarmele dictate de patronii lor in propriile interese. E foarte simplu vechii comunisti actioneaza DUR, vor sa-si consolideze din nou pozitiile, doar vin in curand alegerile. ORICINE ISI DA SEAMA DE PRACTICILE LOR!! DOAMNE FERESTE-NE DE EI!!
  • +1 (1 vot)    
    Curajul de a spune adevarul ! (Duminică, 30 ianuarie 2011, 9:09)

    giorgio [utilizator]

    Dan Tapalaga pune punctul pe "i", ne place, nu ne place. Radiografie dureroasa a realitatilor zilelor noastre. Bine ar fi daca ar beneficia de o expunere publica macar apropiata de ce a "cioclilor " de la vuvuzelele lui Felix. Lumea ar putea alege. Altfel, manipularea continua. Vuvuzele sunt prezente mai nou in fiecare catun, pe Hotnews ajung mai putini. Disproportionat. !!! Solutii?
  • 0 (0 voturi)    
    PONA MICUL VRAJITOR (Luni, 31 ianuarie 2011, 20:39)

    DAN [anonim]

    excelent articol domnule tapalaga-alianta penalilor tipa ca are unde(antena3 si realitatea) face tot posibilul sa darime -dna-ul dar nu au locc...mi-e sila de comunisti si hoti