Pete in Soare

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 22 noiembrie 2010, 2:35 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
”Sunt perfect, doamna”, a hahait Traian Basescu prin 2005 cand, dupa primul an de mandat, era intrebat ce are sa-si reproseze.  Autoironia, spontaneitatea si un oarecare cinism l-au salvat, intre altele, de boala care ucide politicieni: contemplatia intensa a sinelui. In politica, in general, in mod special intr-o tara ca Romania, traumatizata de cultul personalitatii, totul este pierdut cand cineva atinge perfectiunea. Pentru ca exact acesta este momentul in care, in mod inexplicabil, nefericitii atinsi de sublimitate o iau razna. Avem deja cazuri clinice extreme. Narcisist incurabil, Emil Constantinescu exista astazi avand un singur tel in viata: acela de a se admira, rastimp, cu morga, in oglinda televizorului. Elena Udrea s-a desavarsit duminica, odata cu intronizarea ei la sefia PDL Bucuresti.

Pana si adversarii sai admit ca are ceva calitati de om politic, discurs si ambitie, ca nu-i lipsesc o anume inteligenta si abilitate. Ar fi profund nedrept ca intreaga ei cariera sa fie redusa la Traian Basescu sau la lumea intereselor obscure din afaceri, la personajele dubioase din jurul sotului sau, Dorin Cocos, la posete Vuitton si alte mofturi. Deci, cateva aprecieri in ziua alegerii sale in fruntea PDL si-ar fi gasit, poate locul. In schimb, elogiile exagerate inchinate duminica i-au facut mai mult rau decat bine.

Una peste alta, Elena Udrea nu poate deveni peste noapte un model autentic de succes, nici exemplu de competenta. Cariera sa inseamna un exces continuu: prea mult, prea repede, prea artificial.

Corul lingusitorilor de partid a cantat atat de fals si de strident duminica, la alegerea sa in fruntea organizatiei Bucuresti, incat minciuna s-a vazut si mai limpede. S-a vazut cum o mie de oameni au participat in sila la mascarada unor alegeri cu candidat unic, fara charisma si viziune, cum au asistat in sila la o competitie absolut gretoasa de ode scremute: unii au venit sa ia lumina de la Bucuresti, altii au vazut in Udrea Soarele partidului, Kill Bill, motorul unei generatii, femeia fatala, frumoasa si desteapta. In fine, cu cat stacheta flatarilor se ridica mai sus, cu atat crestea anvergura prostiilor debitate.

Ai fi spus ca toti s-au transformat, de fapt, in inamicii Elenei Udrea, si ca o ridica, cat mai sus, in slavi, ca sa pice de la inaltime si sa-si rupa gatul la sigur.

Transfigurata de placerea panegiricelor si tamaierilor grosolane, Udrea parea sa-si fi pierdut complet simtul ridicolului. Nu pare sa fi auzit si inteles nici apelul la luciditate lansat de Preda, o invitatie stravezie de a cobora cu picioarele pe pamant, nici amenintarile lui Blaga. N-a simtit, pesemne, raceala salii, aproape indiferenta la prosternarile celorlalti in fata sa. N-a cazut pe ganduri nici cand oamenii l-a aplaudat vartos doar pe Blaga, principalul sau adversar din partid. N-a remarcat, probabil, nici penibilul situatiei de a fi prezentatoarea propriei inscaunari.

Flatarea bombastica si lauda excesiva, abuzul de superalative au avut, in final, efectul advers. Au inventat un lider care nu exista in realitate si au anulat orice discutie echilibrata despre noul lider de la PSD Bucuresti, cu bunele si cu relele sale. Provocate de delirul grandilocventei liderilor PDL, televiziunile au cautat pete in Soare.

Veti spune: pe Udrea au ridicat-o altii in slavi, nu s-a laudat singura. Cand toti oamenii din jurul tau se mint si te mint fara masura, ceva e in neregula in primul rand cu tine. Oprea, Olteanu, Boureanu, Turcan, Anastase si Baconschi i-au spus Elenei Udrea ce exact ce voia sa auda, i-au gadilat orgoliul si i-au hranit vanitatea din belsug. Au umplut un gol cu vorbe, in lipsa unor fapte care s-o recomande.

Cazul Udrea se adauga altora, unele mai grave, altele in faza incipienta. Avem Sori mai mici, care lumineaza seara de seara in studiourile TV, perfectii de platou, a caror unica fisura este ca au pierdut alegerile. Vorbind ore in sir la televizor, aprobati cu entuziasm de moderatori cazuti in admiratie, care le reproseaza cel mult ca nu ajung mai repede sefi de stat sau premieri, perfectii de talk-show s-au obisnuit sa se asculte. Si, cu cat se asculta mai mult, se conving singuri ca fac parte din categoria vizionarilor prea mari pentru un popor atat de mic. Este specia celui "bucuros ca este contemporan cu sine insusi", identificata de Andrei Plesu in persoana lui Crin Antonescu.

Vin apoi la rand egolatrii profesionisti, politicieni pentru care fiecare gest, cat de mic, trebuie convertit rapid in voturi si procente, altfel nu merita osteneala. Fac, cum se spune, totul pentru imagine. Pe vremea cand era premier, Adrian Nastase a transformat presa intr-un urias aparat de propaganda la dispozitia sa. Nu degeaba i se mai spunea Insusi sau Imparatul.

Ar mai fi, desigur, o gama vasta si variata de nebuni, paranoici, falsi profesti, genii pustii, impostori sau pur si simplu prosti care radiaza, tot ca Soarele, in centrul universului lor cat o boaba de mustar. ​






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10153 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Narcisismul.. (Luni, 22 noiembrie 2010, 5:18)

    zamo [utilizator]

    .. Este o preconditie. Cu cat mai desart si mai self-centered, cu-atat esti mai "lider".
  • +5 (15 voturi)    
    diferenta dintre blonde destepte si OZN-uri (Luni, 22 noiembrie 2010, 5:46)

    Dan Costea [anonim]

    OZN-uri s-au mai vazut.
  • -3 (19 voturi)    
    Magistral! (Luni, 22 noiembrie 2010, 6:50)

    garett [anonim]

    Daca nu ati fi existat trebuia sa fiti inventat d-le Tapalaga!
    Ati reusit performanta de a transforma ceea ce s-ar fi vrut un articol pseudo-critic la adresa elenei udrea intr-unul de lauda la adresa lui basescu: In fond, bine ca nu sufera de "contemplarea sinelui" si intr-o critica la adresa opozantilor, acei "sori" de prin studiouri!
    Magistral! :D
    • 0 (12 voturi)    
      Magistral! (Luni, 22 noiembrie 2010, 10:43)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui garett

      Asta e tare, avand in vedere tema articolului! Deci, magistral, miraculos, ca o necesitate transcendenta, dle Tapalaga...
  • +1 (19 voturi)    
    Si totusi... (Luni, 22 noiembrie 2010, 7:27)

    bogdan91 [anonim]

    nu stiu daca atmosfera din din sala i se poate reprosa prea mult Elenei Udrea.Cred ca este o mai de graba o mostenire din comunism combinata cu o lipsa de cultura politica sau,in unele cazuri,cu o lipsa de cultura pur si simplu.Peste toate astea se adauga acel obicei al lingusirii potentatilor zilei care caracterizeaza acest popor in toate straturile sale.
    • +7 (13 voturi)    
      lui madam udrea, (Luni, 22 noiembrie 2010, 10:33)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui bogdan91

      i se reproseaza ca in loc sa fie ingretosata pana la voma de pupincurismul excarebat (acelasi practicat si in psd si atat de hulit pana acum de pdl), s-a autocomplacut in astfel de "mangaieri", cazand singura in desuetitudine.
      ca si ponta, a devenit in foarte scurt timp o fosta promisiune de insanatosire a clasei politice.
    • +10 (12 voturi)    
      WTF? (Luni, 22 noiembrie 2010, 10:38)

      CC [anonim] i-a raspuns lui bogdan91

      Domnilor, in mod normal la alegeri se gasesc suficienti care sa candideze fie si pentru locul doi, pentru publicitate, pentru a avea ocazia sa vorbeasca de la tribuna, pentru ...

      Daca nu exista atunci poate madam Udrea ar fi trebuit sa-i inventeze ca sa mimeze democratia.

      Ce s-a intamplat acolo e ca la PCR.
      E groasa!!!!!!!!!!!!

      Si atmosfera din sala nu poate fi reprosata ei?
      Dar cui? Poate nu trebuie reprosata numai ei ci si momailor din sala care ar fi trebuit s-o huiduie.
      Daca n-a starnit entuziasmul salii si n-a starnit nici macar dezbateri furtunoase atunci poate ca n-avea ce cauta acolo.

      Udrea are in PDL cam acelasi statut pe care-l are Nastase in PSD, partidului i-ar fi mai bine fara el dar cu toate astea nu se poate debarasa de el.
  • +5 (13 voturi)    
    Of, Dane ..... (Luni, 22 noiembrie 2010, 8:05)

    Dragos [anonim]

    Si cand te gandesti ca la nici 50 de milioane de ani lumina de noi ne asteapta o gaura neagra ......

    Multumesc pentru obiectivitate si bun simt ....... si poate ar fi bine sa incepem sa gasim si solutii pe care impreuna, noi toti, sa le punem in practica .....

    Altfel, nota 10.
    • -2 (10 voturi)    
      ar putea fi (Luni, 22 noiembrie 2010, 10:37)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Dragos

      o solutie neprezentarea la vot in masa?
      crede cineva ca asa zisii politicieni vor simti astfel ca trebuie sa se schimbe? sau vor fi suficienti alegatori de teapa pupincuristilor astfel incat alegerile sa fie valide, perpetuandu-se la nesfarsit scursoarea numita politicieni romani?
      cum sa scapi de acesti 2000-3000 pusi la butoane inca din '90?
  • -7 (11 voturi)    
    In sfarsit (Luni, 22 noiembrie 2010, 8:13)

    Task Damager [utilizator]

    ... citesc si ceva de bun simt de la dl. Tapalaga..
  • -3 (19 voturi)    
    Laudacii blondei de Plescoi (Luni, 22 noiembrie 2010, 8:20)

    Mihai [anonim]

    Sant curios,presedintele Finlandei ce mesaj de admiratie a transmis?
    • +15 (17 voturi)    
      :| (Luni, 22 noiembrie 2010, 9:03)

      rakkone [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Al Norvegiei doriti sa ziceti ironic dar nu va iese. Finlanda chiar are presedinte...
      • 0 (6 voturi)    
        si chiar este femeie :)) (Luni, 22 noiembrie 2010, 10:04)

        radu [anonim] i-a raspuns lui rakkone

        nu insa asa de mandra ca a noastra. :))
    • 0 (2 voturi)    
      Laudacii cui? (Luni, 22 noiembrie 2010, 12:08)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Inteleg ca nu te referi la Udrea, ca ea e din Buzau.
  • +8 (14 voturi)    
    De mult (Luni, 22 noiembrie 2010, 8:31)

    Iluzii desarte [anonim]

    n-am vazut o asemenea penibilitate ca aceasta conferinta a org.PDL Bucuresti.Oare oamenii astia si-au pierdut total simtul masurii,logica,bunul simt?Cui foloseste circul asta?In nici un caz PDL-ului.Chestia ar trebui sa ma bucure,pt. ca sunt un anti-pedelist convins.Dar te ia cu frisoane cand ii privesti in toata splendoarea nimicniciei lor si realizezi ca astia te conduc si mai si "reformeaza" statul.N-am vazut atata ipocrizie la conferintele sau congresele PSD sau PNL,unde se mai luau de ciuf contra-candidatii,se mai spuneau lucruri deranjante...Doar la PRM mai e posibil sa vezi numai osanale si laude penibile pt. conducatorul iubit.Ceea ce spune multe despre PDL.Bietul Cristian Preda a vrut sa salveze penibilul situatiei,spunand cateva lucruri de bun simt,receptionate de d-na Udrea cu un zambet strepezit si chinuit.Si unii cred ca PDL poate fi reformat...Aiurea.Interesant e ca dl.Tapalaga incepe sa-si dea seama cam pe cine apara dumnealui cu fervoare...Nu-i asa,d-le,ca ceea ce s-a intamplat ieri la PDL e tot atat de penibil ca stenogramele discutiilor lui Vantu?Vedeti cu cine avem de-a face?Vai de capul ei tara...
    • -1 (1 vot)    
      tamaiere la congres (Luni, 22 noiembrie 2010, 17:11)

      Silvia [anonim] i-a raspuns lui Iluzii desarte

      Te inseli ! La toate partidele" se poarta" tamaierea. Este normal daca avem in vedere "calitatea"clasei politice romanesti si acesti politicieni vai- de-mama-lor.O consideram pe E Udrea o femeie desteapta,un politician de alta factura,dar m-am inselat vazand cum "gusta" gretoasele osanale.Concluzia: nimic nou sub soare in Romania .
  • -5 (9 voturi)    
    Succes?!? (Luni, 22 noiembrie 2010, 8:36)

    Celia [anonim]

    Eu una ma bucur ca intr-o tara misogina in proportie de 90%, intr- o societate dominata de barbati, a reusit o femeie sa faca cariera in politica. Cum a reusit e discutabil ...oricum ii doresc "succesuri" si sper sa nu isi termine fulminanta cariera ca celelalte Elene care au umbrit istoria noastra: Lupeasca si Ceauseasca.
  • +7 (9 voturi)    
    Intrebare (Luni, 22 noiembrie 2010, 8:41)

    Daniel [anonim]

    ma intreb unde/de unde avem aceasta tendinta de lingusire.

    Suntem noi, romanii (statistic) mai prefacuti decat altii? Ne place sa creem dictatori lingusind liderii?

    La urma urmei pe Ceausescu tot o ceata de lingusitori l-au creat in forma sinistra la care a ajuns.
  • 0 (8 voturi)    
    Concluzie (Luni, 22 noiembrie 2010, 8:46)

    Prostu [anonim]

    Dom' Tapalaga

    Dupa aplauze la scena deschisa acu' o sa te injure pedeleii !
  • 0 (10 voturi)    
    Articol incitant ! (Luni, 22 noiembrie 2010, 9:11)

    studose2001 [utilizator]

    Dl Dan Tapalaga loveste si in PDL ? Ne obisnuise cu atacuri violente la adresa celorlalti. Oare ce s-a intamplat ? Nu-si au rostul cuvinte ca: "perfectiune, nefericitii atinsi de sublimitate, etc." - de ce sa inventam si sa rescriem practica si teoria politicii cunoscuta de mii de ani - simplu: "puterea imbata, iar marii lideri devin paranoici in medie dupa 4 ani". Nu inteleg de ce dl Tapalaga ataca asa de dur pe dl Emil Constantinescu - cel mai benefic presedinte al Romaniei din ultimii 20 de ani ? Poate pentru faptul ca a bagat la puscarie lotul de securisti contrabandisti "Tigaretta II".
  • 0 (8 voturi)    
    Atentie la suprafete alunecoase... (Luni, 22 noiembrie 2010, 9:18)

    RA. [utilizator]

    Astept sa-si rupa gatul la Primaria Capitalei, daca nu cumva ca fi atat de vicleana sa evite un astfel de esec si sa prefere sa traga sforile, de fapt parcarile, indirect prin reprezentant.

    Bucuresteni, destinul lui Barbie Udrea este in mainile voastre. Pana acum am crezut ca este sustinuta prin guvern de numele Traian Basascu dar obiceiurile capatate in atati ani de supunere politica tacita se manisfesta in PDL prin acceptarea ca presedinte fie si ca presedinte a PDL Bucuresti a unei peroane care aparent este sustinuta de Basescu dar care nu are numai meritul ca a pozat in revista One, a invitat strainii la noi desi nici macar nu este acasa (a plecat la Florida) si are un Cocos acasa.

    Voi stiti altceva?...cum naiba sa iti pui presedinte un altfel de om, sa te conduca, sa-ti spuna ce si cui sa faci. Inca suntem varza si capritei in place varza.
    • -2 (2 voturi)    
      primar general (Luni, 22 noiembrie 2010, 19:12)

      meletia [utilizator] i-a raspuns lui RA.

      Sunt bucuresteanca la a cincea generatie, locuiesc in Drumul Taberii in circumscriptia Elenei Udrea si am votat-o. A castigat in defavoarea cataretei psd-iste....nu mai stiu cum o cheama! Pentru primaria capitalei o voi vota si vecinii mei la fel!
  • 0 (10 voturi)    
    Ca multi cetateni cinstiti si corecti.... (Luni, 22 noiembrie 2010, 9:26)

    Rescatorul [anonim]

    din aceasta tara, dupa experienta PSD si PNL, am sperat ca PDL va reusi sa reformeze Romania si sa schimbe cursul istoriei in bine. Se pare ca m-am inselat. Termenul de gratie pe care l-am dat PDL se apropie de sfarsit. Daca pana la sfarsitul anului nu vad nimic pozitiv si datator de speranta, voi incepe atacul si impotriva PDL si a LUi Basescu. Din pacate, sansele noastre sunt terminate. Nu mai exista nicio solutie. Caragiale este mai actual decat oricand. Se pare ca si Traian Basescu a pierdut pariul cu Romania si a fost invins de structuri. Scoaterea in fata a Elenei Udrea este bomboana pe coliva PDL. Iar, Domnul Baconschi m-a dezamagit profund. Mai exista o speranta cu Cristi Preda, dar tare mi-e teama ca va fi so el doar o "vox clamantis in deserto".
    • +4 (10 voturi)    
      Invins de propiul partid (Luni, 22 noiembrie 2010, 9:43)

      mirela [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      Sunt perfect de acord !Constat cu stupoare ca Basescu care a castigat atatea lupte cu sistemul,este doborat de propriul partid.Numai la asta nu m-as fi gandit !
    • +4 (4 voturi)    
      ??? (Luni, 22 noiembrie 2010, 9:44)

      (C)rescatorul [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      "Termenul de gratie pe care l-am dat PDL se apropie de sfarsit"...""...voi incepe atacul si impotriva PDL si a lui Basescu"....Paranoia e boala care se ia si nu e specifica doar politicienilor,dupa cum se vede....Justitiarule de carton,mai multa modestie nu strica...Mare-i gradina ta,Doamne...
    • -1 (9 voturi)    
      Ia-o usor ca inafara de PDL, nu exista nimic! (Luni, 22 noiembrie 2010, 12:04)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Rescatorul

      PSD si PNL sunt o apa si-un pamant, aceleasi idealuri comuniste ii anima pe Ponta si Antonescu, aceeasi dorinta de a opri in justitie niste dosare gen Patriciu, Voicu, Nastase, Vantu sau Voiculescu.
      PDL, cu bune si rele mai face ceva, incearca sa restructureze un intreg sistem mafiot creat in 15 ani de PSD si 2 ani de PNL. E greu, nu toti din PDL vor curatirea sistemului, asa ca totul merge lent. Dar iata ca scoate tara din recesiune si apoi din criza, ceea ce este de admirat si de aplaudat.
      Tapalaga este bun, dar nu realizeaza ca traieste in Romania si nu in Vest, unde lucrurile sunt deja transate. Asa era si in America in anii 30, o spune ambasadorul SUA, care e un baiat inteligent.
      Rabdare baieti, infara de PDL, nu avem alt partid care vrea binele Romaniei!
      • -2 (2 voturi)    
        Ai foarte multa dreptate, dar.... (Luni, 22 noiembrie 2010, 13:48)

        Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        din pacate, nici PDL nu a reusit sa se faca credibil si o tat lalaie cu reformele. Oricum, la ora asta, pe forum, predomina acolitii cardasiei PSD/PNL/PC/PRM/Realitatea-FNI-Stenogramele Vintu/Antenele-Felix care interpreteaza lucrurile dupa cum vor ei si sefii lor, jefuitorii si tradatorii tarii, si toate comentariile de bun simt sunt ascunse.
      • +2 (2 voturi)    
        Urmasa lui Iliescu (Luni, 22 noiembrie 2010, 15:23)

        STAN PATITU [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Am auzit-o pe duduia vorbind despre "economia sociala de piata" exact ca Iliescu in vremurile lui "bune". A uitat ca se considera de dreapta?
    • 0 (2 voturi)    
      Ca multi cetateni cinstiti si corecti... (Luni, 22 noiembrie 2010, 13:50)

      Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      din aceasta tara, dupa experienta PSD si PNL, am sperat ca PDL va reusi sa reformeze Romania si sa schimbe cursul istoriei in bine. Se pare ca m-am inselat. Termenul de gratie pe care l-am dat PDL se apropie de sfarsit. Daca pana la sfarsitul anului nu vad nimic pozitiv si datator de speranta, voi incepe atacul si impotriva PDL si a lui Basescu. Din pacate, sansele noastre sunt terminate. Nu mai exista nicio solutie. Caragiale este mai actual decat oricand. Se pare ca si Traian Basescu a pierdut pariul cu Romania si a fost invins de structuri. Scoaterea in fata a Elenei Udrea este bomboana pe coliva PDL. Iar, Domnul Baconschi m-a dezamagit profund. Mai exista o speranta cu Cristi Preda, dar tare mi-e teama ca va fi si el doar o "vox clamantis in deserto".
    • -2 (2 voturi)    
      Ai rabdare! (Luni, 22 noiembrie 2010, 19:15)

      meletia [utilizator] i-a raspuns lui Rescatorul

      Pdl nu poate repara in 2-3 ani ce au distrus pnl-psd in 20 ! Si in perioada de criza mondiala !....daca am fi avut nesansa sa fie Geoana presedinte, acum euro ar fi fost 70.000 lei....
  • -1 (1 vot)    
    Au greşit! (Luni, 22 noiembrie 2010, 9:42)

    kairos [anonim]

    Soarele eşti tu!
    Tu luminezi totul, pîrjolind, nediferenţiat, totul.
    Rigorile obiectivităţii, deh!
  • 0 (6 voturi)    
    cred c'a fost regie (Luni, 22 noiembrie 2010, 10:02)

    panfil flecaru [anonim]

    mai ales cu ..we are the champions.
    au vrut sa mai toarne niscai gaz pe foc, sa'i puna pe jar pe victor si crin. varianta feminina.
    e vremea tineretului, nu ?! motorul !
    nu'mi dau seama cat de real a fost discursul pedelist. poate au vrut sa arate ca nu le pasa si sa parodieze ultimul congres, de mare succes.
    adevarul va iesi la suprafata la congres.
    daca va iesi in fruntea pedeleului, va fi mai egala in lupta cu ponta si antonescu !:-)
    in care caz, alianta va depinde de marul elenei.
  • -5 (5 voturi)    
    hai domne ca exagerezi (Luni, 22 noiembrie 2010, 10:08)

    a [anonim]

    dar ce vroiai? sa tina discursuri despre plan urbanistic la o intilnire de partid? sau despre ce viziune mareata are despre capitala asta sparta prafuita si fara noima?
    asa se face la partid.trebuie construita imaginea si legenda.daca tu nu te lauzi cine dracu sa o faca? critici ca dumneata sint peste tot. daca nu se lauda si era ales vreun pdlist fara niciun fel de haz ziceai ca nu au atractie , daca au ales-o pe femeia asta limbuta si cu tite mari zici ca o lauda prea tare. cauta si matale sa fii ceva mai pozitiv.
  • +1 (3 voturi)    
    un timp... (Luni, 22 noiembrie 2010, 10:24)

    sile [anonim]

    "Blestemat este bărbatul viguros care-şi pune încrederea în omul pământean, care face dintr-un braţ de carne tăria lui..."
    "...este un timp când un om stăpâneşte peste alt om spre paguba lui."
  • -2 (4 voturi)    
    sinteti uituc (Luni, 22 noiembrie 2010, 10:52)

    victor L [anonim]

    sau rau, dle Tapalaga.
    Va mai amintiti osanalele la adresa lui Obama inainte de alegeri?
    Stiti citi contracandidati a avut A.Merkel la recentele alegeri in partid si ce s-a spus?

    Desemnati un om sa va faca portretul, ca sa vedeti ca nu aveti dreptul sa fiti atit de ferm in pareri.
  • +2 (6 voturi)    
    usurel (Luni, 22 noiembrie 2010, 11:02)

    Mihaitza [anonim]

    Usurel...
    Oricum priceperea Dnei la a da cu mopul si a croseta precum si "schimbarea " initiata de PDL , discursurile cu Mogulii cand cei mai mari moguli s-au nascut acum, aici, nu va mai pacali pe nimeni.

    O sa vina alegerile si se va vedea bula de sapun a PDL cum plezneste . Un partid care nu va lua nici 20% . Nu imposibil 10%.
    • -4 (6 voturi)    
      Are deja 17% in sondajul lui Voiculescu! (Luni, 22 noiembrie 2010, 12:09)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Mihaitza

      Cred, si am avut sansa si norocul sa nu gresesc, ca PDL va castiga si urmatoarele alegeri. Nu te acoperi de vise, nu tin de cald, sunt ca drogurile, cand te trezesti dai fata in fata cu Realitatea!
      • +2 (2 voturi)    
        Hmmm (Luni, 22 noiembrie 2010, 13:36)

        MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        1).Sondajul nu este al lui Voiculescu,cum pretinzi tu aiurea.Poate o face bese sondaje...desi nici de el nu am auzit sa se ocupe cu asa ceva.2).pdl avea in sondal 17% in Bucuresti,dar pe tara NU.In tara,unde se simte cel mai rau prabusirea economica sub portocalii,pdl nu trece de 10%...
  • 0 (4 voturi)    
    era sa uit... (Luni, 22 noiembrie 2010, 11:06)

    Gica [anonim]

    Vezi Domnule Tapalaga..." ce tie nu-ti place altuia nu face " . Ma refer la Zeus al Domniei tale .
  • +8 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 22 noiembrie 2010, 11:36)

    [anonim]

    • -2 (2 voturi)    
      Macar asta e o femeie frumoasa ! (Luni, 22 noiembrie 2010, 14:11)

      mariuca din Banat [anonim] i-a raspuns lui

      Nu numai filiala PDL este de plans in Bucuresti, e de plans sectorul 5 cu Marean Care-este "Goagal", sectorul nu-stiu-cat cu Piedone care a umplut sectorul cu acele capre si vaci din plante de mai mare Kitschul nu vezi , si chiar cu marele Primar general, doctorul cu limbaj de cocalar, care in afara de carnati, torturi uriase si munti de zapada, n-a prea facut nimic, nici macar o schita de mana la celebra "Autostrada suspendata" !
      Am tot incercat sa-mi inchipui o intilnire la nivel inalt intre Primar General Marean si.... sa zicem
      Papa Benedict, sau Angela Merkel ! Oare ce ar discuta Marean cu ei, le-ar cita din Almanahe ?
      Nu ca noi am sta mai grozav la Timisoara, orasul e la fel de sifonat,izinit si soios ca primarele nostru ce tinde spre eternitate!
  • 0 (0 voturi)    
    intronizare? (Luni, 22 noiembrie 2010, 12:25)

    MORTZO [anonim]

    Va intreb, si v-as ruga sa ne explicati cu link de referinta, eventual, ce inseamna intronizare? Asta apropo de 'succesurile' de care rade toata lumea, uitand ca in fiecare zi spunem la fel de natural: spune-i LU' Maria...
  • -4 (4 voturi)    
    Poate . . (Luni, 22 noiembrie 2010, 12:52)

    Gheorghe [anonim]

    . . . ca laudele au fost un pic fortate chiar exagerate dar, mai oamenilor cand vrei ca cineva sa fie ales in functie ii scoti in evidenta calitatile deci implicit il lauzi. Nu poti sa ai pretentii ca cineva sa fie ales si sa spui doar ; Domnilor acesta este candidatul nostru hai sa trecem la vot. In multe dintre comentariile de mai sus si chiar si in articol se vede de la o posta misoginismul.
  • +2 (2 voturi)    
    asta e! (Luni, 22 noiembrie 2010, 13:21)

    fraieru' [anonim]

    Aţi văzut filmul de aseară, de la antena 1, cu Hitler?
    Mi-a plăcut scena cu soţia lui Goebbels, care se ruga de Hitler, plângând, în genunchi, ca fuhrerul să se salveze, părăsind Berlinul şi, astfel, să-i salveze şi pe ei. Sau, în momentul când se pune problema cruţării civililor vine răspunsul sec: ei ne-au ales, nu i-am forţat noi, deci,să suporte consecinţele.
    Mă simt azi ca şi cum aş trăi în acele vremuri. Prea multe similitudini. Păcat că nu vom învăţa niciodată din trecut.
  • +3 (3 voturi)    
    femeia fatala (Luni, 22 noiembrie 2010, 13:47)

    florin [anonim]

    Au avut dreptate cand au spus "femeia fatala". Stiau ei ceva cei ce aplaudau cu atata sarg. Nu este bine sa te pui rau cu ea caci iti va fi fatal.
  • +2 (2 voturi)    
    CE-TI VENI? (Luni, 22 noiembrie 2010, 15:19)

    STAN PATITU [anonim]

    Ce ai "domle" cu Emil Constantinescu? Omul ne-a bagat in NATO, a reformat din radacini tara si a las? Dar cu Antonescu ce-ti veni? Esti furios ca tanti nu a dat bine pe sticla? Am vazut ca toate ziarele si-au scos materialele cu duduia. Prea multe injuraturi s-au adunat....
  • -2 (2 voturi)    
    Domnule Tapalagă (Luni, 22 noiembrie 2010, 21:39)

    aac [utilizator]

    Nu v-ați prins de ironia discursurilor. Dacă i-ați fi văzut pe hanteniști cum dau ochii pe spate și înghit în sec ați fi gustat umorul. :)