Politistii, catre ratele bancare: Predati-va, v-am incercuit!

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 6 octombrie 2010, 6:43 Actualitate | Opinii


Gestul ministrului Igas e de banc cu politisti, nu de discutat si analizat serios. Cum o sa dai ordin sefilor inspectoratelor de politie judetene sa se duca peste bancheri si sa le ceara sa le usureze angajatilor MAI rambursarea ratelor la credite? Ba inca le mai si sugereaza cum se fac lucrurile astea, in caz ca bancherii nu pricep: “amânarea sau reducerea frecvenţei plăţilor (rate şi dobânzi aferente creditului), ori reeşalonarea sau refinanţarea creditelor în raport cu veniturile actuale ale poliţiştilor”. Trec peste faptul ca politistii nu sunt o categorie speciala de contribuabili. Toti bugetarii sunt in aceeasi oala, ba inca sunt si salariati din zona privata la care salariile au scazut inca de un an cu mai bine de 30%.

Tema e catalogata drept stupida chiar de politisti. In Constanta, subinspectorul George Caraivan, liderul local al Sindicatului Naţional al Poliţiştilor şi Personalului Contractual (SNPPC): “Este stupid ce vor ei să facă. Cum adică să meargă inspectorul şef la bancă şi să negocieze pentru poliţişti? Este ca şi cum s-ar folosi de funcţia pe care o are pentru a obţine nişte avantaje din partea agenţilor economici. Nu este normal! În niciun stat european nu se mai întâmplă aşa ceva. Iniţiativa asta este praf în ochi”.

Bancherii, in discutiile on the record, spun ca desigur, sa vina clientul la banca si discutam individual, noi suntem pregatiti sa ii ajutam pe toti cei care au probleme in aceasta perioada samd. Neoficial, rad si fac misto. “Ia un judet, oricare. Are in medie 20 de sucursale bancare. Ce va face seful local al Politiei? Va alerga din banca in banca, sa il caute pe director? Asta e treaba sefului Politiei, pana la urma? In plus, reesalonarile astea trebuie sa respecte niste norme bancare interne, valabile si in Bucuresti si in Baicoi. Avem de cealalta parte  a mesei, pe bancheri. Ce le poate spune un director de banca? Sa traiti, respectam ordinul ministrului? Eventual dati-ne si o lista cu nume si sa ne spuneti cam cu cat ati vrea sa le reducem ratele. Sa fim seriosi. Pasul urmator care o sa fie? O sa negocieze cu administratorii de la bloc sa li se scada politistilor intretinerea? Cu cei de la apa, sa le reduca tarifele? Initiativa asta are ceva din scenetele cu Mugur Mihaescu...”, a declarat reprezentantul unei banci de top pentru HotNews.

“Noi am acordat in ultima luna 200 de reesalonari numai pe sectorul bugetar. Printre ei, sunt si politisti. Le-am reesalonat imprumuturile pentru ca oamenii au avut probleme si au venit sa ne intrebe ce e de facut, nu pentru ca s-a primit ordin “de sus”. Gestul domnului ministru indica o mentalitate pe care o regasesti cu foarte mare dificultate in alte state. Daca politistii au probleme de rambursare, regretam desigur. Sunt insa alte sectoare in care intarzierile la plata ratelor sunt mai mari. M-am uitat peste cifre si va pot spune ca cele mai mari restante le avem din sectorul privat. Bugetarii in general si salariatii MAI in particular sunt mult  mai jos pe lista cu clienti rau platnici. Deasupra lor, mai catre capul listei, sunt profesorii. Ceea ce a facut dl ministru este un gest inutil, ridicol si care sper sa nu fie aplicat de ceilalti membri ai Guvernului”, spune un alt bancher.

“Dom`ne, e incredibil ce se intampla. Cum sa ordoni ca “pana vineri” sa ai rezultatele? Ce mentalitate sa ai ca sa gandesti asa ceva? Daca un politist are o problema cu imprumutul, sa vina la banca si sa o discute. Nu poti pune un agent al Statului sa intermedieze esalonari pentru o anumita categorie de clienti. E de neconceput un asemenea gest”, marturiseste un alt reprezentant al bancilor.

Neimplicarea sefilor IJPF in derularea contractelor de credit dintre politisti si banci a dus in Iasi la un protest, politistii refuzand sa dea testarea Shengen. "Pana in acest moment nu a dorit nici o persoana sa faca un raport prin care sa solicite sprijinul conducerii IJPF in gasirea unei solutii", a declarat comisarul-sef Stefan Alexa, seful IJPF Iasi.

Mai notez in treacat ca in multe cazuri, creditele acordate de politisti au facut obiectul unor oferte speciale de creditare. Bancile curtau companiile de stat sau private cu multi angajati si le ofereau anumite facilitati. Interesul bancilor era sa atraga contul respectivelor companii (sau ministere), mai renuntand in schimb la cate un comision in cazul acordarii de imprumuturi salariatilor.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5379 vizualizari

  • -16 (22 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 6 octombrie 2010, 7:07)

    alex [anonim]

    Citez:

    "Mai notez in treacat ca in multe cazuri, creditele acordate de politisti au facut obiectul unor oferte speciale de creditare. "

    Probabil se refera la creditele acordate politistilor.
    Din partea politistilor cine a negociat aceste oferte speciale de creditare ? Cred ca totusi atunci a fost cineva din politie care a negociat cu banca, si nu a fost subiect de scandal.

    Cred ca afirmatile domnului ministru pot fi interpretate cu mai multa bunavointa, si asa se va vedea ca au un sens.
    Daca ministrul transporturilor ar cere celor care se ocupa de beneficile angajatilor acelasi lucru ar parea perfect normal.
  • -17 (21 voturi)    
    DECI SE POT FACE REESALONARI, REFINANTARI... (Miercuri, 6 octombrie 2010, 7:15)

    adis [anonim]

    Daca se poate rezolva problema in felul acesta de ce mai comentam, ca sa mai facem un articil ...PROST ? Tema e tratata...stupid nu doar de o parte din politisti, care pricep mai greu, ci chiar de autorul acestui stupid articol. E grea viata pentru unii, care vad totul in negru ...in mod intentionat, interesat, sau ...involuntar.
    • +13 (17 voturi)    
      Nesimtire! (Miercuri, 6 octombrie 2010, 9:25)

      ando2 [utilizator] i-a raspuns lui adis

      Cred ca e nevoie de un nivel intelectual EXTREM de scazut ca sa vezi vreo logica, vre-un lucru normal, intr-o astfel de initiativa (intr-adevar, demna de Garcea).
      Ca sa nu mai vorbesc nesimtire: politistii sunt, din nou, "altfel", trebuiesc tratati preferential. Mai conteaza ca cei din privat au situatii mult mai grele, asa cum se mentioneaza si in articol? Sau ca profesorii vor trebui sa vada cum colegii lor bugetari, cu un IQ la jumatate cat al lor, au parte de tratamente preferentiale.
      Initiativa asta e un amestec incredibil de prostie, nesimtire si tupeu. Cum de astfel de oameni ajung in guvern?
    • +1 (3 voturi)    
      hahahahahahahahahahaha (Miercuri, 6 octombrie 2010, 10:10)

      tirtau [anonim] i-a raspuns lui adis

      nu o vad unii in negru pretene,asa e facuta de capabilii astia.......se respecta tenta Guvernului astuia.........promovati prostia
    • +7 (7 voturi)    
      De ce javrele ordinare, (Miercuri, 6 octombrie 2010, 10:27)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui adis

      sa aiba parte de tratament special?
      Ce i/am pus eu sa se imprumute la "bancili"?
      Nea Igas, daca nu este o lovitura de imagine ceea ce propui, daca asa gandesti... esti... nu pot spune prostanac - m/as referi la altcineva - ci chiar PROST de/a binelea!
  • +17 (25 voturi)    
    Unde l-au mai gasit si pe asta (Miercuri, 6 octombrie 2010, 7:19)

    Uu [anonim]

    sa-l puna in guvern... :(
    • +10 (14 voturi)    
      recomandat de Falca (Miercuri, 6 octombrie 2010, 8:51)

      sictireanu [anonim] i-a raspuns lui Uu

      Igas este "noul Vanghelie".
  • +20 (26 voturi)    
    Opa (Miercuri, 6 octombrie 2010, 7:20)

    Vizitiul [utilizator]

    Geoana are concurenta :)
  • +16 (18 voturi)    
    reesalonare (Miercuri, 6 octombrie 2010, 7:52)

    manila [anonim]

    Cam asa au reesalonat Bancorex-ul , daca mai tin eu minte.
  • +18 (20 voturi)    
    stupid (Miercuri, 6 octombrie 2010, 7:57)

    luka [anonim]

    cine l-a consiliat pe ministru rau a facut.politist e o meserie, trecuta in catalogul ocupatiilor din romania.oricum, politia e un regn aparte pintre prostime. sa nu uitam ca ei au fost la manusa oalei si cand se dadeau credite de la bancorex.e de-a dreptul ridicola interventioa lui igas.unde va sunt tehnocratii domnilor guvernanti?
    • 0 (0 voturi)    
      n-as spune chiar asa (Luni, 11 octombrie 2010, 11:27)

      Teo [anonim] i-a raspuns lui luka

      "oricum, politia e un regn aparte pintre prostime."
      Ce te face sa crezi asta? Si politistii sint oameni exact ca si tine. Nu s-au nascut cu "caşchetilii" pe cap. Mi-as permite chiar un banc pe tema asta. Stii de ce sint politistii prosti? ...R: Pentru ca se trag din civili.
      "de-a dreptul ridicola interventioa lui igas"
      Daca te referi la ministrul Igas, nu-l confunda cu Politia ca institutie. El nu are nimic in comun cu aceasta institutie si nici cu membrii acesteia. Initiativa ii apartine si dupoa cum bine vezi nici "prostimea" din politie nu a acceptat-o si o ridiculizeaza.
  • +12 (12 voturi)    
    vai ce gogomanie (Miercuri, 6 octombrie 2010, 8:31)

    Andrei [anonim]

    Educatie fiscala se face la nivel de individ... Abordarea asta este un fel de "maine sa vii cu tac'tu tuns la scoala". Nu se poate asa ceva. Fiecare om poarta raspunderea propriilor credite. Sa mearga la banca sa discute cu angajatii bancii eventuale solutii. Bancile nu stau extraordinar, vor propune niste alternative, dar nu in grup... ci individual.
    Vai ce ministru de interne avem... dupa ureche canta, dupa ureche conduce...
  • +2 (6 voturi)    
    Partile bune, partile mai putin bune (Miercuri, 6 octombrie 2010, 8:49)

    Frobenius [anonim]

    Ar trebui sa vedem si partile bune ale intimplarii.
    Pe vremea prea-singuri impuscatilor domnul ministru ar fi dat ordin direct bancilor. Si bancile ar fi executat ordinul fara sa cricneasca. Astazi ministrul a ordonat celor carora mai poate sa le ordone. Bancile s-au... "deguvernalizat". Ar trebui urgent remediata situatia. Ministrul si-a facut datoria.
    Gestul ministrului este unul firesc. Pentru ce a fost pus acolo? Sa aiba grija de "oameni". Cu un telefon, cu o "pila", cu un ordin... asa se face la "partid". "Reforma statului" nu trebuie sa distruga traditiile.
    Tot inainte, guvernule "Boc"!
  • +17 (19 voturi)    
    Mentalitate de militian (Miercuri, 6 octombrie 2010, 8:54)

    Radu [anonim]

    Politia nu s-a schimbat prea mult, a ramas la statutul de militie.
    Prea multe caste/privilegii, in tara asta.
    Prea multi se considera deasupra legii, vor sa fie tratati mai "special".
    Si la salarii, si la pensii, si la credite.
  • -14 (14 voturi)    
    siguranta si fuzibila (Miercuri, 6 octombrie 2010, 9:22)

    NMH [anonim]

    Daca bancherii vor paza sa plateasca, reduceri de dobanzi si comisioane in schimbul pazei, sa nu se mai sparga banci de proprii angajati.
    • +4 (4 voturi)    
      cele mai multe banci au angajate firme de paza (Miercuri, 6 octombrie 2010, 11:22)

      KingSnake [utilizator] i-a raspuns lui NMH

      Nu prea mai exista banci pazite de jandarmi. Si chiar si asa, paza aia de la jandarmi se platea.
  • +12 (12 voturi)    
    mentalitate (Miercuri, 6 octombrie 2010, 9:29)

    silviu [anonim]

    Ar fi de banc si de ras daca s-ar intampla la rusi, la ucraineni sau mai incolo spre Est. Faptul ca se intampla dupa 20 de ani de la Revolutie cu o categorie sociala mai putin mediatizata este dureros ...suntem acelasi stat politienesc de acum 20 de ani , in care daca vrea pulanul lui se duce si da cu el in biroul cui vrea el si isi rezolva problema pentru care un simplu cetatean plateste si se chinuie mult timp ?
    Daca o face un politist este abuz de functie - daca o fac mai multi este legal ???
    In ce stat traim ?
    In care ministrul politiei indeamna la nerespectarea legilor si la abuzuri calificate??
    Este abject sa faci uz de functie ca sa obtii avantaje in societate dupa modelul magistratilor , politistilor, politicienilor si asa mai departe.
    S-ar putea spune ca ne meritam unii pe altii dar unde vom ajunge in acest mod ?
  • +14 (14 voturi)    
    TOTI PENTRU UNU SI UNU PENTRU TOTI (Miercuri, 6 octombrie 2010, 9:31)

    ioan [anonim]

    Este socant si deprimant ca dupa 20 ani de la REVOLUTIE un inalt demnitar al statului roman ( ministru de interne ) sa nu inteleaga nimic din CAPITALISM . Acesta e o "afacere "personala iar fiecare dintre noi raspundem individual pentru faptele noastre . "TOTI PENTRU UNU si UNU PENTRU TOTI " A PLECAT DE MULT.
  • +12 (12 voturi)    
    tara are productie mare... (Miercuri, 6 octombrie 2010, 9:36)

    capatu` satului [anonim]

    de neuroni, in ultimu` timp;

    io zic, ca ministru internelor poate da un ordin ca militienii sa demostreze in fata unitatilor bancare, lozinca scandata va fi binenteles aceiasi: iesi afara, javra ordinara...normal ca bancile o sa execute ordinu` fara sovaire.

    cum se zicea inainte de `89: la timpuri noi, oameni noi - ministru` de interne, nu face decat sa intareasca linia politicii iliesco - comuniste; poate unii isi mai amintesc, cu multi ani inainte de falimentu` bancorex, aceasta banca acorda credite cu dobanda preferentiala la toti militienii patriei - astfel, daca amaresteanu` de rand lua un credit, platea o dobanda de 160 %, pe cand militianu` platea doar 30 %, curat egalitate...
    practic, militienii luau credite de la bancorex cu 30 % dobanda si depuneau banii la banca internationala a religiilor (bir), unde dobanda la depozite era peste 100 %/an - profit 70 %; absolut intamplator, bnr`u desi stia ca bir era pe rosu a lasat-o sa mearga in continuare, cu motivarea ca autoritatea de supraveghere a sesizat militia si parchetu jeneral despre ce se intampla la bir, daca aceste autoritati nu fac nimik, nu este vina bnr.

    daca studiati cine este ultimu` semnatar al propunerii legislative de reducere a cotei unice la 10 %, o sa gasiti semnatura aceluiasi ministru...
    • +6 (6 voturi)    
      pacat ca nu fac si sinapse... (Miercuri, 6 octombrie 2010, 10:30)

      engelmaschine [anonim] i-a raspuns lui capatu` satului

      tot de la sefi veneau la bancorex listele cu politaii ce trebuiau sa ia credite, cei care aveau rezultate bune in productie...
      da' sa vezi si ce hartii mai apareau prin dosare:
      subsemnatul xyzetulescu, avnd creditul in suma de jdemilioane (erau ROLi si nu RONi) prin prezenta va aduc la cunostinta ca nu sunt deacord cu dobanda de 30% si solicit 15%...
      rezolutie director bancorex: "se aproba incepand cu data de ... 1997' sau '98...".
      intrebatii pe bcristi cum umblau dupa acesti clienti sa vina sa plateasca ratele la creditele obtinute de la bancorex...
      ordonanta 50 e pistol cu apa rece pe langa haiduciile din anii '90.
  • +5 (9 voturi)    
    vedem vreun avertisment/concediere ? (Miercuri, 6 octombrie 2010, 9:40)

    akanom [utilizator]

    Polițiștii din Iași refuza sa execute atribuții de serviciu, atestarea Schengen ? Incredibil.

    Eu le-as da câte un avertisment disciplinar, urmat de desfacerea contractului de munca individual dacă nu se întorc la treaba, și nu o fac bine. Una este sa faci greva, declarata, înregistrată legal, și alta e sa te trezești ca n-ai chef sa muncești azi. Dar cine are coloana vertebrala și minte sa ia măsuri normale în ziua de azi la stat ?
  • +10 (10 voturi)    
    rate politisti (Miercuri, 6 octombrie 2010, 9:42)

    florin [anonim]

    PT ca dovedeste ca este un militian al anilor 1980 , Cerem public DEMISIA dlui ministru!
  • +2 (6 voturi)    
    Vor avea succes (Miercuri, 6 octombrie 2010, 9:59)

    George [anonim]

    Dupa ce trece scandalul ei vor avea parte de inlesniri in timp ce fraierul de rand nu.
    Protestele lor au avut ca principala cauza ratele.
    Toti au credite, sunt indatorati peste masura si cer salarii mari si costuri mici de creditare.

    Ii admir ca sunt uniti si ca pot rezolva problema.
    Restu' oamenilor la munca.
  • -2 (8 voturi)    
    pt oamenii de rand (Miercuri, 6 octombrie 2010, 10:06)

    uniune [anonim]

    fiti alaturi de politisti si nu mai platiti nici voi ratele
    • +4 (4 voturi)    
      asa este (Miercuri, 6 octombrie 2010, 12:32)

      deianira [anonim] i-a raspuns lui uniune

      ori de cate ori politistilor li s-a acordat un tratament preferential, si noi, restul, am beneficiat de el ulterior.
      Cand au avut locuinte de servicu- si noi la fel, toti, bigetari, privati, toti, am avut si noi locuinte de serviciu.
      Cand au avut diverse sporuri, pt antena, pt limbi straine, si noi la fel.
      De fapt, orice drept am primit de la maretul stat, l-am primit pt ca il primisera si politistii inainte.

      sictir!
  • 0 (2 voturi)    
    DIVERSIUNE! (Miercuri, 6 octombrie 2010, 10:36)

    Luki [anonim]

    Onor guvernantii pdl discrediteaza cu ideea lor.nu am nici o leg.cu politia romana,cum nici ministrul in cauza,cred doar ca se razbuna cu gogorita asta pe post de gaselnita ca sa ne mai intarate putin unii impotriva altora!
  • -4 (6 voturi)    
    de criza (Miercuri, 6 octombrie 2010, 10:45)

    victor [anonim]

    un pas inainte,si noi ar trebui sa facem la fel,bancherii au sarit calul,siau tras dobinzi grase,e timpul sa si reduca salariile si dobinzile,flexibilitatea bankara lasa de dorit,la noi bancile spala banii privilegiatilor (jurnalisti,avocati,judecatori,medici..)cei amariti n au acces la credite ,mergeti la o consiliere la garanti bank, verida ,tiriac bank,...si afli ce am scris mai sus
    • +2 (2 voturi)    
      ma lasi.. (Miercuri, 6 octombrie 2010, 15:18)

      Bulan [utilizator] i-a raspuns lui victor

      Daca tu mori de foame ar trebui toti sa moara de foame solidar cu tine...
  • -1 (9 voturi)    
    incultura sau superficialitate ? (Miercuri, 6 octombrie 2010, 10:57)

    JohnSA [anonim]

    Draga Dan (si restul comentatorilor pe tema data) ,

    Daca din cultura voastra lipsesc notiuni precum "capital holiday' , 'taylored loan' sau 'interest roll-up' ar trebui sa puneti mana sa cititi cum se deruleaza contractele de credit putin mai la Vest de noi si sa nu mai radeti prosteste .
    Toate tarile putin mai dezvoltate legislativ au dobanzi mai mici si aceste facilitati la creditele personale, tocmai pentru a nu ajunge in situatia in care au ajuns la noi acea parte a bugetarilor care presteaza servicii sociale REALE (profesori, doctori, pompieri, politisti,etc.).
    Daca se va vota odata OUG 50 si se va interzice expres declararea scadentei creditului in mod unilateral, invit pe politisti sa solicite Ministerului sa anunte oficial banca despre scaderea veniturilor lunare, pentru a obliga bancile sa reevalueze garantiile detinute : sa vezi atunci miscare de re-esalonare la initiativa bancilor. Asta e una din modalitatile putrine ramase la nivelul consumatorilor, caci legea aceea a falimentului personal a fost ingropata pe perioada nedeterminata, pentru a putea stoarce si ce nu au consumatorii de credite.
    Deci nu mai rade de un ministru mai deschis decat tine (imi aminteste acum de cei ce radeau de papion) si transmite-i acelui subcomisar sef de sindicat ca , daca intr-adevar a declarat ce ai scris mai sus, trebuie urgent sa dispara din sistem, ascensiunea lui fiind bazata exclusiv pe obedienta de lunga durata nu pe performanta sau competenta.
  • -3 (3 voturi)    
    Nu e un banc (Miercuri, 6 octombrie 2010, 11:25)

    Audit [utilizator]

    se poate face. Merge inspectorul sef, face o discutie de principiu (decat sa mearga toti cei imprumutati!), i se supun atentiei variantele, le analizeaza si le transmite celor ce sunt in aceasta situatie.
    Este buna initiativa pentru ca se simt protejati.
  • -2 (6 voturi)    
    Bravo John !!! (Miercuri, 6 octombrie 2010, 11:32)

    Zen [anonim]

    Postaci fara creier nu gandesc problema in asamblu!Sa nu imi spuna nimeni ca politica de creditare a bancilor urmareste bunastarea clientului !
    Oricum statul ar trebui sa faca exact ce au facut si ungurii in ceea ce priveste impozitarea bancilor.
    Ar trebui sa avem o initiativa ca nimeni sa nu mai plateasca nici o rata la imprumuturi pana dobanda nu va fi la nivelul tarilor de origine ale bancilor .
    • +4 (4 voturi)    
      Penal (Miercuri, 6 octombrie 2010, 12:48)

      ando2 [utilizator] i-a raspuns lui Zen

      Astfel de comentarii nu fac decat sa intareasca referirile "postacilor fara creier" la nivelul intelectual al celor care vad un lucru bun in aceasta "initiativa": in articol (si comentariile mentionate) nu e vorba despre comportamentul bancilor ci despre nesimtirea unora care se vor mai "speciali", sfidand restul categoriilor sociale care sunt intr-o situatie mai grea decat politistii (si, ca urmare, ar fii mai indreptatite sa ceara relaxarea conditiilor de creditare).

      Sunt curios care ar fii parerea ta despre "situatia in ansamblu" daca bancile ar acorda aceste beneficii tuturor categoriilor sociale, MAI PUTIN politistii.
      • +1 (3 voturi)    
        sa moara caprele si alta nu (Miercuri, 6 octombrie 2010, 14:34)

        JohnSA [anonim] i-a raspuns lui ando2

        Intradevar , privind "situatia in ansamblu", gestul vecinului de a creste capre e pura nesimtire, iese din stereotipia statului pe coada si latratului la Luna.
        Unele cuvinte sunt asa de mari, incat ne umplu gura, ne sufoca si nu se mai iriga creerele.
  • 0 (0 voturi)    
    curiozitate- (Joi, 7 octombrie 2010, 21:10)

    deianira [anonim]

    oara au sa ne spuna si noua, "cetatenii de rand", ce rezultate au avut negocierile?
  • 0 (0 voturi)    
    protecţie socială (Duminică, 17 octombrie 2010, 17:39)

    Mymail [anonim]

    Singurul segment social neafectat de diminuările salariale sunt arestaţii din aresturile poliţiei sau din penitenciare. Acestora nu li s-a diminuat nici norma de hrană şi nici valoarea financiară a celorlalte suplimente de hrană la care au dreptul.