Efectul terapeutic al puscariei

de Stefan Vlaston     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 septembrie 2010, 16:02 Actualitate | Opinii


Multe poate rezolva justitia. O justitie corecta, independenta. Nu este inca situatia justitiei romane. Dar cred ca suntem pe drumul cel bun. In primul rand procurorii nu mai au complexe, inhibitii. Oricine poate fi arestat, indiferent cati bani are, ce acoperire politica, ce sprijin in guvern, parlament sau presedintie, ce imperii media are in spate. 

Exista o lista lunga de demnitari sau oameni de afaceri aflati in gratiile puterii care s-au trezit cu mascatii la poarta, apoi in inchisoare, eliberati apoi dupa un timp mai scurt sau mai lung. 

Iata doua exemple, Decebal Traian Remes si Monica Iacob Ridzi. Ministri aflati in post. In tara lor si cu partidul lor aflat la putere. Si totusi, DNA nu i-a iertat. A mers pana la cablarea asistentilor dnei Ridzi, o chestie care se face cand e vorba de teroristi sau criminali. 

Ca nu se finalizeaza cele doua dosare este alta poveste. Partial e vina judecatorilor, partial a codurilor de procedura, a profesionalismului procurorilor. 

Sa ne aducem apoi aminte de senatorul Catalin Voicu, judecatorul Costiniu, Casuneanu, Gigi Becali, Dinu Patriciu, Dan Diaconescu, Sorin Ovidiu Vantu, primarii Solomon, Anghel, Gutau, baietii din fotbal, Popoviciu,  Rebegea Dumitru, judecător la Tribunalul Prahova, Preşedintele Secţiei Penale, Saulea Danut, deputat în Parlamentul României în perioada 2000-2004, gen. mr. (r) Trandafir Petre (în stare de arest preventiv), fost inspector şef al ISU. Si multi altii.

Ceea ce acum 7-8 ani parea imposibil, acum devine fapt aproape cotidian. E un inceput si trebuie sa felicitam procurorii pentru lipsa de inhibitie in fata mai marilor zilei.

O intrebare grea este daca procurorii actioneaza la comanda politica. Eu nu cred, chiar lista de mai sus probeaza acest lucru. Putem fabula mult si bine asupra coincidentelor. Epoca biletelelor a apus. Convorbirile, telefonice sau nu, lasa si ele urme. Suntem intr-o etapa tehnologica in care putine lucruri mai pot fi ascunse. Mai devreme sau mai tarziu apar inregistrari sau documente, cu palme, cu traseele banilor, cu orice. Exista trei nivele jurisdictionale, cai de atac, recursuri, CEDO in ultima instanta. N-or fi toti corupti sau aflati in siajul puterii

S-a mai destramat un mit. Acela ca daca ai bani si un imperiu media in spate esti intangibil. Asa au crezut Dan Diaconescu si Sorin Ovidiu Vantu. Realitatea i-a contrazis. Nu postul tv ci reactia oamenilor de pe strada. Care nu mai stau cu gura cascata sa vada ce mai zic mogulii la propriile televiziuni. 

Singura explicatie este ca si-au supralicitat puterea. Altfel cum s-ar explica convorbirile telefonice cu Nicolae Popa, in care Vantu il anunta, fara perdea, ca i-a trimis bani. Stia ca este urmarit si ascultat. I s-a si comunicat acest lucru in noiembrie anul trecut. Se credea insa deasupra muritorilor de rand, datorita armatei de ziaristi platiti, din trustul media pe care-l stapaneste. Pana la urma s-a dovedit ca in fata probelor nu valoreaza doi bani. Probe pe care banuiesc ca s-au bazat procurorii, inainte de a isca un scandal national. 

Gigi Becali s-a linistit. Nu mai injura procurorii pe la televizor. A vazut cum este in puscarie. Iar Dumitru Solomon, primarul Craiovei, recent eliberat din inchisoare ii avertizeaza pe amatori: “erau momente cand nu doream sa ma mai trezesc dimineata!” La fel Decebal Traian Remes, Muresan si multi altii. Au renuntat la declaratii belicoase, s-au vindecat in puscarie. Sa ne amintim si lacrimile lui Dinu Patriciu in fata perspectivei de a-si  petrece noaptea in inchisoare. Radu Berceanu declara ca s-a gandit ca poate fi arestat si orice demnitar sau om important care se stie cu musca pe caciula isi pune problema daca mai devreme sau mai tarziu s-ar  putea trezi cu mascatii la poarta.

Si la urma urmei, cine sunt Gigi Becali si Sorin Ovidiu Vantu? Ce mari oameni de afaceri? 

Adevarul ca n-au produs niciodata nimic. Nicio tigaie, un creion, un pix, ceva. Sunt speculatori. O meserie neaflata in COR. Ce-au speculat? Nici macar la bursa. Au speculat prostia oamenilor, coniventa cu organele statului, lacomia unora aflati la putere. Cu FNI cate te indemna sa dormi linistit, FNA, CEC, care si acum plateste combinatia vinovata cu FNI. In cazul lui Vantu si prostia acolitilor, Ioana Maria Vlas sau Nicolae Popa, (“golanasul mic, banditul, batranelul”)

Iar FNI a aparut dupa experienta similara cu Caritasul de la Cluj. E adevarat ca de prostie nu te poate apara nimeni, nici macar statul, totusi, anumite activitati speculative trebuie strict reglementate de stat. Si au fost, dar dupa loviturile de tun trase de mai marii zilei, care s-au imbogatit pe seama prostilor. Personal nu le plang de mila. Prostia se plateste.

In concluzie, sunt mai degraba optimist. Nu cred in scenarii de orice tip, prefer sa cred ca procurorii isi fac pur si simplu treaba, indiferenti la ce spun salariatii mogulilor, la campanii de presa, la discutii interminabile pe la tv-uri. Cati s-or mai uita la ele?







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1904 vizualizari

  • -17 (23 voturi)    
    Fals (Sâmbătă, 11 septembrie 2010, 16:49)

    jaffu [utilizator]

    Opinie falsa de la un cap la altul:cand Basescu si Boc vor fi arestati si acuzati de indatorarea masiva a Romaniei pentru imbogatirea vasalilor lor, mesajul comentariului de mai sus va capata in mod real veridicitate.
    • 0 (2 voturi)    
      Este bine sa te uiti la televizor... (Duminică, 12 septembrie 2010, 3:06)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui jaffu

      Vezi in multe filme americane procese si modul cum decurg.
      Ce inveti, asa,fara efort? Ca justitia nu se face la comanda si se bazeaza pe dovezi suficiente si indubitabile.
      Un singur jurat daca are o indoiala, acuzatul nu este condamnat. Au scapat multi vinovati din cauza asta? Da, sigur ca da.
      Dar nu risca sa condamne un nevinovat. Asta este inadmisibil si mult mai grav decat scaparea unui criminal.
      Asta este o justitie civilizata. Se fac eforturi (priviti iar la televizor, la Discovery) pentru perfectionarea politiei, a procuraturii pentru imbunatatirea colectarii dovezilor, dar fara ele....nu se face justitie.
      Vant...este foarte probabil vinovat de multe, dar daca a reusit sa le faca fara urme..are dreptate cand spune "intariti-va statul" si nu avem ce sa-i facem.
      Pentru vina de a fi proprietarul unui post dusmanos puterii...nu putem sa-l condamnam, asa este in democratie.
      Intr-o dictatura....ehei, va este dor de una?
      • 0 (2 voturi)    
        sa nu uiti (Duminică, 12 septembrie 2010, 21:28)

        A.G. [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

        ce ne povestesti tu din filmele americane este desfasurarea procesului, in cazul lui Vantu catei din solda sa fac scandal ca el sa nu ajunga in fata judecatorilor.
        • 0 (2 voturi)    
          Nu-i asa ca (Luni, 13 septembrie 2010, 17:19)

          jaffu [utilizator] i-a raspuns lui A.G.

          Si cei care fac galagie (si nu numai) ca Basescu,Boc,Udrea s.a.m.d. sa nu fie arestati nu sunt tot catei,si inca multi?Probabil ca daca faceau aceleasi lucruri in State,maestrii pedelei erau imbracati de multa vreme in costumul portocaliu.
  • +7 (13 voturi)    
    Amin, domnule Vlaston! (Sâmbătă, 11 septembrie 2010, 16:58)

    SHEAPA [utilizator]

    (null)
  • +13 (19 voturi)    
    daca (Sâmbătă, 11 septembrie 2010, 16:59)

    veninusrl [utilizator]

    romanii care privesc tembeliziunile nu inteleg nici acum ca tembeliziunile respective sunt strict doar unelte de manipulare ... atunci nu stiu ce sa mai zic !?

    privind independenta justitiei, si mie imi lasa impresia ca se merge pe calea cea buna, dar imi ramane gustul amar ca este aproape in exclusivitate meritul UE, pana si acum "floarea" politrucilor il apara pe sov in loc sa sustina justitia. chiar ponta, antonescu, boc liderii principalelor partide ro ce declara, declara ceva? si tacerea are semnificatia ei!
  • +9 (13 voturi)    
    bine scris (Sâmbătă, 11 septembrie 2010, 17:11)

    I [utilizator]

    Intr-adevar astia n-au produs nimic si vin cumintiti din puscarie.
    Justitia depinde de mai multe entitati si nu toate isi fac treaba. Acum mi se pare ca judecatorii, inca isi bat joc de noi. Ca Justitia sa functioneze toata lumea trebuie sa-si faca treaba.
  • +7 (11 voturi)    
    Necesitatea unei justiti functionale (Sâmbătă, 11 septembrie 2010, 18:31)

    Patrascu [anonim]

    Feliciari ptr. material. Important este ca justitia sa
    functioneze. Cred ca este un moment favorabil ptr. ca justitia sa dovedeasca responsabilitate,corectitudine si
    credibilitate.
    • 0 (0 voturi)    
      Multumesc (Sâmbătă, 11 septembrie 2010, 20:22)

      Vlaston Stefan [utilizator] i-a raspuns lui Patrascu

      Sa-i ajutam pe procurori, macar cu aprecieri iar cei care stiu diverse chestii sa le declare. Altfel nu ne vindecam. Devenim bananieri.
  • +4 (8 voturi)    
    Ar trebui mai mult (Sâmbătă, 11 septembrie 2010, 19:59)

    vaio [utilizator]

    Nu doar un efect e suficient pentru Romania. In Italia (cu vreo 18 ani in urma) prim ministrul a facut 8 ani de puscarie impreuna cu multi altii. E nevoie de o vindecare majora. E bine ca se intampla si lucruri bune dar trebuie duse la capat, altfel ramane doar un efect palid.
    • 0 (0 voturi)    
      Trebuie (Sâmbătă, 11 septembrie 2010, 20:20)

      Vlaston Stefan [utilizator] i-a raspuns lui vaio

      Sa-i laudam cand isi fac treaba. Si ei au nevoie de feedback si aprecieri.

      De 2 ani buni DNA si DIICOT isi fac treaba. Ca unora nu le convine e de inteles. Dar nu de acceptat.
    • 0 (0 voturi)    
      mai catolici decat papa... (Sâmbătă, 11 septembrie 2010, 23:41)

      Psycon [utilizator] i-a raspuns lui vaio

      Nu e nevoie sa fim noi campionii luptei anticoruptie. Trebuie doar marita miza jocului politic. Niste pedepse mici dar aplicate des vor eradica gainariile politice de gen tuica si caltabosi.

      Italia a ajuns sa aiba un premier cu legaturi in mafie cu pedepse de genul 8 ani de puscarie. Scopul justitiei e de a fi aplicata in cat mai multe cazuri, nu sa fie un gen de loterie unde din cand in cand mai pica cativa ghinionisti.
  • -2 (2 voturi)    
    Opinii (Sâmbătă, 11 septembrie 2010, 22:09)

    CD [anonim]

    Neobositul domn Vlaston, care-i umileste cam pe toti profesionistii prin volumul-fluviu de publicistica cu care blagosloveste cititorii HN in ultimele luni (chit ca se autociteaza neobisnuit de mult), nu crede ca procurorii actioneaza la comanda politica. Eu cred contrariul.
    Ambele sunt simple opinii, bazate cel mult pe dovezi circumstantiale. Demne amandoua de-acelasi respect, presupun.
    Mai scrie dl. Vlaston "Ca nu se finalizeaza cele doua dosare este alta poveste. Partial e vina judecatorilor, partial a codurilor de procedura, a profesionalismului procurorilor." Eventual a LIPSEI de profesionalism a procurorilor, as zice, dar nu asta-i problema, ca a uitat dl. Vlaston un cuvant.
    Da, finalizarea e alta poveste; din pacate, taman aia-i povestea care conteaza.
    Problema asta este -- confuzia dintre viata si film, teatru si realitate, mijloace si scop.
    Dl. Vlaston, ca multi altii, pare sa creada si incearca sa convinga si pe altii ca tot spectacolul mediatic de care avem parte de la o vreme incoace chiar inseamna ceva.
    Nu inseamna nimic (dupa cum ne tot spun si americanii si UE, dar, desigur, noi stim mai bine). Spectacol de sunet si lumini (si chiar impuscaturi) care nu ne impresioneaza decat pe noi, astia cu naturelul mai slab. Vax albina.
    Singurul lucru care conteaza e FINALITATEA tuturor acestor arestari -- condamnari, eventual confiscari de averi ilicite etc.
    La capitolul asta, aproape zero barat, din cate stiu eu; mai ca-mi vine sa-i plang de mila fratelui Bivolaru - dupa stiinta mea singurul personaj de marca post-decembrist care chiar a facut puscarie, desigur dintr-o regretabila eroare. Apropos, d-le Vlaston, n-ar fi mai bine sa va exersati dvs. certele talente scriitoricesti pe un material care sa ne spuna cum si pe ce si pe unde-si mai rumega dl. B prada - cinstit castigata, cu pretul unor ani de puscarie -- decat sa va risipiti in astfel de texte insufletitoare?
    In rest, ramane ca mai mereu -- daca e mai greu cu painea, cu circul in schimb merge struna.
    • 0 (0 voturi)    
      Ca sa avem.... (Duminică, 12 septembrie 2010, 13:20)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui CD

      ...finalitate este nevoie de un inceput!Si prin comparatie acum 5-10 ani nu ajungeau sa fie deranjati astfel de hoti.Sper sa avem si finalizari cat mai curand,ca sa existe un viitor in tara noastra!
    • 0 (0 voturi)    
      Circul (Duminică, 12 septembrie 2010, 18:43)

      Vlaston Stefan [utilizator] i-a raspuns lui CD

      Mediatic il fac televiziunile de stiri, sa-si apere patronii, nu procurorii. Acum ce-ati vrea, sa nu mai aresteze ca sa nu se faca circ mediatic? Sau diar oe cei la care nu reactioneaza nimeni?

      Cat despre articole, daca nu va plac evitati-le. E simplu. Asa fac si eu.
  • +1 (1 vot)    
    Din pacate.... (Sâmbătă, 11 septembrie 2010, 23:00)

    I.Predescu [anonim]

    in terapia puscariei in cazul hotilor de acest gen nu pot crede, doar daca tratamentul e de lunga durata!
    Despre politizare e greu de spus, mai ales ca noi romanii suferim de un periculos voluntarism, ceea ce probabil e valabil pe unele locuri si in justitie (cum au aparut "drafturile" stenogramelor la D-l Turcescu asa repede...comandate, cumparate?).