Opinie

Hoara, turnesolul violentei

de Dan Selaru     HotNews.ro
Joi, 20 mai 2010, 10:55 Actualitate | Opinii

A fost si miting. Si? N-a iesit nici razboiul descris de Sever Voinescu, nici fascistii pedelisti ai lui Ponta nu au facut o diversiune mai mare decat sa-l trimita pe insuportabilul Hoara pe acolo, scrie Dan Selaru pe blogul sau.

N-au fost nici 5000 de oameni platiti de PSD, nici 60.000 veniti din proprie vointa. Au fost in jur de 30.000, unii adusi, unii din proprie initiativa. Multa demagogie pe scena.

A fost o actiune democratica, dusa la capat civilizat. Un semn de normalitate. Dar incidentul Hoara ne arata cat de aproape suntem de violenta. Orice demonstratie pasnica se poate transforma aproape instantaneu intr-una violenta.

Citeste continuarea si comenteaza pe blogul lui Dan Selaru.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

2385 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    Le-am facut pe plac (Joi, 20 mai 2010, 10:22)

    Alin [anonim]

    Asa ne vor guvernantii, civilizati si cu bun simt. Sa stam frumos in banca noastra si sa-i lasam sa-si bata joc de noi in continuare.
    • +1 (1 vot)    
      ba (Joi, 20 mai 2010, 12:19)

      iona [anonim] i-a raspuns lui Alin

      tu esti bugetar nu?
      pune naibii mana si munceste ba ...
      • 0 (0 voturi)    
        Cine munceste. (Joi, 20 mai 2010, 13:02)

        g [anonim] i-a raspuns lui iona

        In comunism munceau taranii pe camp,otelarii in fata oalelor de turnare,constructorii metroului,si altii.Cei care stateau la birou pana se imbolnaveau de hernie de disc si se umpleau de hemoroizi,nu.Acest lucru are valoare de dogma in Romania.stai la birou si construiesti un program IT,nu faci nimic.Dai nisipul jos dintr-o basculanta impreuna cu
        Dorel ,-muncesti nene.Cu asa ceva isi bate puterea joc de voi - cu un cliseu comunist,anticomunistilor.
  • +1 (1 vot)    
    Ajunge (Joi, 20 mai 2010, 11:13)

    Mirela [anonim]

    Vi s-a parut cumva ca "guvernantii"asculta de vorba buna?Sau trebuie sa mai treaca 20 ani ca sa ne trezim?Cu violenta sau fara,trebuie sa se schimbe in bine tara aceasta atit de bogata si atit de saracita.Trebuie ca puterea,oricare ar fi ea,sa inteleaga ca nu suportam la nesfirsit.Caci altfel ne vor batjocori la nesfirsit.Nu violenta este principala problema,ea ar fi doar un efect.Conteaza cauza ,iar cauza sint hotii plini de nesimitire si tupeu,pe care jumatate din tara i-au votat cu ochii inchisi.
  • +2 (4 voturi)    
    Nu, in schimb au fost (Joi, 20 mai 2010, 11:14)

    ap [anonim]

    Bere si tigari...micii mai lipseau. Si o manea eventual. Desi dansul pinguinului nu e deloc departe. Si uite asa puneau de-un chef revoltatii protestanti. Iar televiziunile de stiri pe langa injuraturi, urlete si tentative de violenta au mai surprins si cadre in care predomina o veselie maxima. In care lumea dansa si se amuza copios de sincronul la scara larga...
  • +1 (3 voturi)    
    "Toparlanism"- (Joi, 20 mai 2010, 11:15)

    abc [anonim]

    si asta spune tot. Si acum nu ne referim la cei care au intr-adevar probleme grave, ci la restul categoriilor venite ca la spectacol. Care traiesc intr-o crasa ignoranta, dar care au senzatia ca sunt buricul pamantului.
  • +1 (1 vot)    
    dupa miting... (Joi, 20 mai 2010, 12:05)

    CoanaKiritza [anonim]

    Se gandeste cineva ce inseamna violenta in acest moment? ... Prietenii nostri grecii, care ne-au transmis pe filiera fanariota "harnicia" si mita, aveau o sursa de venit relativ sigura - turismul... In urma violentelor fara precedent, acesta s-a redus considerabil, ceea ce va determina inasprirea masurilor impotriva carora protesteaza! Pana una-alta, masurile se aplica.
    Se mai gandeste cineva cat costa "Jos Guvernul!"?... Alegeri anticipate, campanie electorala, demiterea directorilor "portocalii" si angajarea altora - ai culorii castigatoare si inasprirea masurilor decise care, pana una-alta, nu se aplica!
  • 0 (0 voturi)    
    pure intamplari (Joi, 20 mai 2010, 18:29)

    panfil flecaru [anonim]

    dragnea p'acolo.
    hoara alergat.
    tineri "sindicalisti", cu glugi, in actiune.
    hoara protejat de baietzii dela antena 3.:-))
    si'n final, boc, boc, boc !

    ce bine, cand totul se termina cu bine !
    ho$$ul si crema sindicatziilor au rasuflat usuratzi.
    mission accomplished !
  • 0 (0 voturi)    
    ii plingeti de mila lui hoara? (Sâmbătă, 22 mai 2010, 23:31)

    monica L [anonim]

    Adevarul e ca sub sedative sa fii si n-ai cum evita impulsul de a anihila fizic o panarama smechera cum e Hoara.