Solomon Marcus, posibil terapeut al invatamantului romanesc

de Cristian Sima     HotNews.ro
Miercuri, 19 mai 2010, 18:33 Actualitate | Opinii

Solomon Marcus
Foto: AGERPRES
Cu peste 30 de ani in urma faceam parte dintr-o asa-zisa generatie de aur a matematicii romanesti, generatie care a dominat Olimpiadele Internationale de Matematica la sfarsitul deceniului al optulea. Odata ajunsi pe bancile facultatii de matematica, nu ne doream altceva decat sa acumulam informatie, sa ne insusim cat mai multe teoreme si demonstratii. Atunci, in 1981, l-am cunoscut pe domnul profesor Solomon Marcus, care tinea cursul de analiza matematica la anul I.

Dupa primele cursuri eram profund dezamagiti: profesorul nu umplea tablele amfiteatrului Haret cu calcule, nu demonstra nimic si noi sufeream ca nu aveam ce nota. Nu intelegeam cum se poate invata analiza matematica din povesti. Am gasit si un termen pentru a caracteriza prestatia domnului profesor: “cursul despre curs”.

Apoi, de voie - de nevoie, aruncat de profesorul nostru in vartejul cercetarii matematice, am reusit sa demonstrez reciproca teoremei lui Lagrange in spatiul cu “N” dimensiuni si sa-mi public lucrarea in “Revue roumaine de Mathématique Pures et Appliquées”. Eram totusi nemultumit ca nu invat teoreme si demonstratii si preocupat ca povestile despre analiza matematica servite la fiecare curs nu-mi vor permite sa asimilez materia de care eram indragostit si care mi se parea baza oricarei formatii matematice solide.

Abia dupa 15 ani am inteles ce progrese am facut in acel an 1981, abia dupa 15 ani am inteles ca profesorul Marcus m-a invatat sa creez si nu sa acumulez si ca pentru prima data aveam o proprietate intelectuala.

Astazi, ajuns la venerabila varsta de 85 de ani, dl. Academician Solomon Marcus gandeste mai coerent si mai proaspat decat noi toti. L-am ascultat acum doua zile diagnosticand sistemul educational. “Invatamantul romanesc este bolnav, noi toti suntem bolnavi, dar numai unul dintre bolnavi poate sa fie terapeut.”, spune domnia sa.

Invatamantul nostru ne da doar certitudini si iesim din scoala fara dubii, fara nelinisti; curiozitatea si spiritul creator, insuficient cultivate, se sting cu timpul. Incercam sa raspundem la intrebari fara a intelege mai intai de ce a fost necesar ca intrebarile sa fie puse.

Domnul academician Marcus, care este inca foarte activ, intalnindu-se saptamanal cu elevi din ciclul primar si gimnazial, este, cred, singurul posibil reformator al sistemului educational.

Cu totii cunoastem povestea celor cinci paini, asa cum o spune spre luare-aminte invatatorul Creanga. Evocand-o, acest alt mare dascal ne-o oferea drept exemplu despre cum ii putem convinge pe copii ca nu totul este alb sau negru, ca 5 lei pot fi impartiti in foarte multe moduri. Unul dintre interlocutorii domnului academician observa: “De fapt a treia persoana nu trebuia sa plateasca nimic pentru ca a mancat din painea celorlalti”. Am desprins atunci un talc nou din discutia noastra: noi ne-am putea indestula astazi din experienta si intelepciunea domniei sale, numai sa fim suficient de flamanzi.

Pentru ca fiica mea sa nu indure foamea de educatie atunci cand domnul academician nu ne va mai putea ajuta, ma voi stradui sa popularizez ideile sale geniale de reformare a sistemului educational.

Ca sa ramanem un popor si nu o populatie, trebuie sa intelegem ca fara educatie nu avem viitor. Singurul terapeut posibil este astazi academicianul Solomon Marcus. Avem nevoie ca toti sa ne supunem cel putin o data unei sedinte terapeutice cu domnia sa.

La multi, multi ani, Domnule Academician Marcus!


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

8969 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    o alternativa viabila (Miercuri, 19 mai 2010, 18:52)

    crap [anonim]

    decat educer, actualul ministru sau alte organizatii gata de-a face ordine cu matura fara sa gandesca de mai multe ori, un lider respectat de toti, om de mare calitate, este o alternativa foarte viabila. profesori gen gologan sau solomon marcus ar stii probabil mult mai bine cum sa atace problema, cum sa faca sa renasca scoala romaneasca (care n-a murit, doar e tinuta jos de idioti fara masura, ironic, tocmai chipurile in propriul ei folos).. daca am fi avut astazi unul ca onicescu, l-ar fi ascultat astia in genunchi..
  • +9 (9 voturi)    
    valori si iar valori (Miercuri, 19 mai 2010, 18:56)

    bog [anonim]

    Mai sunt si alti profesori de mare valoare pe care Romania ii are. Din pacate putini dintre ei sunt mediatizati si intrebati despre cum si ce ar trebui invatamantului romanesc pentru a iesi din impas.

    Nu numai de legi si normative avem nevoie, ci si de oameni de valoare. Aici e cheia.
  • +6 (6 voturi)    
    felicitari (Miercuri, 19 mai 2010, 19:01)

    nico [anonim]

    felicitari d-le Sima ! Si eu am avut sete de matematica, olimpiade si am ajuns sa deosebesc calitatea de cantitate. Daca aveti energie si timp sa formulati idei in postari urmatoare le astept cu nerabdare.
  • +9 (9 voturi)    
    La Multi Ani! (Miercuri, 19 mai 2010, 19:03)

    Razvan [anonim]

    I-am fost elev Domnului Profesor si Academician Marcus. Este un om de o noblete rara si un mare invatat. Azi din pacate valorile romanesti s-au risipit. Iar cei care mai sunt de valoare la noi sunt marginalizati. Poate aceasta criza sa ne aduca aminte ca fara educatie si cultura nu vom putea progresa. Americanii stiu asta f bine. Dar la noi un incult conduce tara care a fost condusa si inainte alui de altii ca el in ultimii 20 de ani.

    La Multi Ani Dl Profesor Marcus!
  • +6 (6 voturi)    
    Solomon Marcus (Miercuri, 19 mai 2010, 19:18)

    Andrei [anonim]

    Felicitari, Dle. Sima! Cat timp mai avem in tara oameni capabili sa-si omagieze astfel profesorul, s-ar putea sa nu fie totul pierdut!
  • 0 (4 voturi)    
    i see (Miercuri, 19 mai 2010, 20:03)

    Mihai D. [anonim]

    Inteleg ca domnul Marcus e o persoana respectabila, dar de unde ideea ca e singura persoana capabila sa reformeze sistemul? Unde e demonstratia? De ce dansul este Mesia?
    • +2 (4 voturi)    
      n ai inteles (Miercuri, 19 mai 2010, 19:30)

      gabis [anonim] i-a raspuns lui Mihai D.

      dl sima a vrut sa spuna ca dumnealui e printre putinii :/
      si la cum stau lucrurile .. scoate tu inca 10/20 de insi care sunt capabili de asa ceva.
    • +3 (5 voturi)    
      ai dreptate, române... (Miercuri, 19 mai 2010, 20:14)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui Mihai D.

      Lipsește demonstrația.
      Si d-l academician nu este nici Mesia! Pentru ca este Solomon. Si Marcus.

      De fapt noua ne trebuie certitudini.

      Asa ca mai bine nu facem nimic- prin asta ne deosebim noi de altii.
    • -1 (1 vot)    
      i see too (Miercuri, 19 mai 2010, 20:20)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Mihai D.

      Total de acord. De ce este singurul cu aceste abilitati remarcabile? Si de ce, daca ia o hotarare pentru sistemul romanesc de invatamant, ceilalti ar trebui sa o urmeze orbeste? Problemele se pun altfel. Va asigur ca inteleg simpatia dumneavoastra pentru un profesor special pe care l-ati avut, insa competenta pe un anumit domeniu (pedagogie in analiza matematica) la un anumit moment dat (acum cateva decenii cand a fost activ), nu inseamna si cometenta de a schimba sistemul aici si acum. Sunt lucruri diferite.
    • 0 (2 voturi)    
      Daca (Miercuri, 19 mai 2010, 20:50)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Mihai D.

      Daca l-ati fi ascultat macar o singura data pe profesorul Solomon Marcus nu ati mai fi formulat asemenea intrebari.
    • +2 (2 voturi)    
      Solomon Marcus validat prin absenta contextului (Joi, 20 mai 2010, 0:17)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui Mihai D.

      Solomon Marcus este unul din putinii profesori de matematica ce a ales sa se promoveze public in calitate de ganditor.

      Fiind unul din putinii din domeniu, chiar singurul, este si cel mai bun, devenind un exemplu de intelectual aparent neangajat care se manifesta public.

      De altfel, de teama de a nu pierde si putinul pe care il avem in spatiul public (pe dl. Marcus), multi nu fac economie de elogii la adresa Dumnealui. E corect, e gresit? Greu de spus.

      Nu se poate vorbi de impostura, ci doar de absenta unei piete de idei care sa il valideze sau sa il invalideze pe acest aparent singur reprezentant al matematicii.
  • +2 (2 voturi)    
    de acord (Miercuri, 19 mai 2010, 20:05)

    da, putem [anonim]

    Sunt de acord ca Dl. Academician Solomon Marcus este genial. Nu sunt de acord ca este singurul, dar asta nu ii reduce cu nimic statura Dlui academician (cautarea de mesia unici e o chestie pur romaneasca, nu credeam ca matematicienii agreaza genul asta de simplificari). Din pacate, mai trebuie si altceva pentru a misca lucrurile: politica. Or omul nu vrea sa faca nimic pentru invatamantul romanesc (in afara de discutii de principiu, mersi, astea putem si noi acilea pe forum), altfel avea toate autostrazile deschise sa devina ministru. Sunt sigur ca si eu as putea sa merg pe Luna (sunt singurul care ar putea sa sadeasca rosii acolo, pe bune). Dar nu vreau. Deci hai sa vorbim despre altceva si sa ne intrebam ce facem noi, nu ce (nu) vor sa faca ceilalti. Dintre astia care vor: care face treaba cea mai buna si ce facem noi ca sa ii sustinem/corectam.
    • +1 (1 vot)    
      Mda, noi muncim... (Joi, 20 mai 2010, 1:11)

      Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui da, putem

      "Omul" inteleg ca tocmai implineste/a implinit 85 de ani.
      Nu pare varsta cea mai potrivita de-a fi/deveni ministru. Una la mana.
      Doi, pari convins ca-cam singura modalitate de a face ceva in vreun domeniu e sa intri in politica, cu scopul suprem de a ocupa scaunul ministerial.
      O dovada destul de concludenta ca lucrurile nu stau asa este taman domeniul educatiei, care cred ca a "beneficiat" de cel mai mare numar de ministri in perioada post-decembrista, cu rezultatele cunoscute. Chiar si doar statistic vorbind, ar fi fost de asteptat ca, macar din greseala, sa se mai intample si lucruri bune in educatie... semn ca sunt mai multe mecanisme la lucru decat "omul sfinteste locul".
      Trei, poate ca "omului" despre care vorbim, ca multor altor oameni, i-a fost si-i este sila sa intre in troaca mizerabila a politichiei romanesti. Printr-o astfel de selectie negativa ne-am procopsit cu clasa politica-care este.
      Asa incat se multumeste sa faca "doar" ceea ce stie mai bine si ceea ce-nteleg ca a facut toata viata -- vorbeste, preda. Ca sa parafrazez o binecunoscuta butada, in spatele oricarui om mare, se afla un profesor mare.
      Daca insa urechile carora le vorbeste omul nostru sunt surde, iar capetele seci, asta nu mai e vina lui... lucreaza si el cu materialul clientului.
      • +2 (2 voturi)    
        exact (Joi, 20 mai 2010, 10:10)

        aha [anonim] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

        Deci: e mai bine sa stai pe tusa si sa te lamentezi (asta se numeste "a gandi" in romania, "a munci" fiind o rusine, evident). Nu exista alta cale de a schimba _fundamental_ lucrurile decat intrarea in politica (troaca, ne-troaca, asta misca lucrurile, asta e singura optiune pe care o avem pentru Romania). Deci daca vorbim despre "statura" si "geniu" atunci asta e nivelul la care discutam. Despre ONG-uri si discutii cu elevii, numai de bine, dar nu e suficient intr-o tara care se afunda in fiecare zi (si in care capetele seci sunt cele care au o opinie diferita de a ta, produsa de o minte limpede si sigura de ea, desigur).
  • +1 (1 vot)    
    asa, si? (Miercuri, 19 mai 2010, 20:07)

    cet23 [anonim]

    Pana si eu am auzit de acest Solomon Marcus? Tipul e.... n-am cuvinte. Dar problema noastra e alta: cine il baga in seama, dintre aia ce chiar au puterea?
    Ca tot potarniche de genul Ecaterina Andronescu avem parte la Ministerul Invatamantului! Vai de steluta noastra!
    Noi ca popor avem mare nevoie de oameni ca Solomon. Dar cei de la putere nu! (indiferent din ce partid ar fi!).
  • +1 (3 voturi)    
    continuati va rog (Miercuri, 19 mai 2010, 20:45)

    papadie [anonim]

    este frumos ca l-ati prezentat pe profesorul marcus in articol, sa-l stie lumea. dar nu e nici pe departe nici singurul, nici cel mai valoros. face parte dintr-un grup, destul de numeros, de oameni onorabili. si in orice caz a stiut sa foloseasca foarte bine aceasta onorabilitate in interesul propriu.oricum, sper sa continuati, poate reusiti sa aduceti si pe alti romani valorosi in fata cititorilor, caci profesorul marcus a avut destula expunere media, si acum si inainte de 90.
    • 0 (0 voturi)    
      asteptam si pe altii la 85 de ani! (Miercuri, 19 mai 2010, 21:45)

      sile [anonim] i-a raspuns lui papadie

      Mai gasiti voi pe altii care la 85 de ani sunt impecabili in gandire? Stiti voi cate carti si articole a publicat academicianul S.M.? Pai hai sa mai cautam exemple in tara. Eu cunosc unul, dar nu mai e: O. Onicescu. Atat.
      • 0 (0 voturi)    
        n-ai inteles (Joi, 20 mai 2010, 15:21)

        papadie [anonim] i-a raspuns lui sile

        Faptul ca are 85 ani nu reprezinta nici un merit, asa este codul lui genetic, norocul l-a adus aici. Deci nu-mi cere mosi de 85 de ani la fel ca Marcus. Am vrut sa spun ca exista destui oameni capabili in tara asta care sunt asemeni lui Marcus(despre care am spus ca este un profesor onorabil) sau poate mai buni. Din pacate ei nu au expunerea mediatica a academicianului Marcus. Iar Octav Onicescu nu poate fi comparat cu Marcus. Este in mod clar cu cateva trepte de valoare mai sus, se apropie de geniu.
    • +1 (1 vot)    
      Continuam :) (Miercuri, 19 mai 2010, 23:21)

      Luke [anonim] i-a raspuns lui papadie

      Cam in aceeasi generatie este si Radu Miron (83 ani), academician si presedinte de onoare la mai multe universitati si autor al unor teoreme esentiale in geometria diferentiala. Am avut onoarea sa urmez un curs de geometrie diferentiala sustinut de dumnealui si acelasi lucru am remarcat: scriam de 3 ori mai putin decat la alte cursuri si intelegeam totul din amfiteatru. Mare diferenta cand a lipsit cateva cursuri si a predat un alt profesor. Nu am inteles nimic.
      Un om deosebit - nu ajunge spatiul de aici pentru a povesti despre felul lui de a fi.
      Cert este ca a intrat in politica (pnl) si cat pe ce am fost sa votez acel partid numai din cauza ca era e pozitia a 3-a. Noroc ca aversiunea fata de "capii" pnl iasi m- a ferit - si ei au demonstrat dupa aceea ca am judecat corect. Dupa ce s-au numarat voturile, dl Miron a fost pur si simplu inlocuit cu alte persoane - deci a fost pus doar pentru a atrage voturi.
      Cata marsavie - sa fi votat o lista pentru un om - si ei sa il scoata dupa aceea de pe lista.
      Despre activitatea si interesele lui in invatamant: http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/2007-10-02/astazi-e-ziua-ta-radu-miron.html.
      Despre cum a fost scos din politica fara explicatii:
      http://www.ziaruldeiasi.ro/local/academicianul-radu-miron-scos-de-pe-lista-de-consilieri~ni4qtg
      Rog redactorii sa nu considere aceste linkuri drept spam - ele vorbesc despre un om de valoare.
  • +1 (1 vot)    
    Dle Sima... (Miercuri, 19 mai 2010, 20:53)

    lili [anonim]

    Tot respectul si stima pentru Dl Academician Solomon Marcus, am terminat facultatea cu 5 ani inaintea Dvs si mi-aduc aminte numele si prestigiul Dumnealui si azi. Ii doresc sanatate, dar nu cred ca ar avea vreo sansa decat sa fie un model moral pentru generatiile educate, care vor sti sa aprecieze si sa respecte VALOAREA. Spun asta pentru ca si de-ar ajunge intr-o functie care i-ar da autoritatea administrativa , s-ar impiedica de celebra vorba romaneasca si nu numai : Pan' la Dumnezeu te mananca sfintii!! Adica , cu Dl Solomon Marcus si cu toti ceilalti care sunt azi si care vor ramane bine mersi si la nivelu I si la nivelul II si la nivelul III, nu poti face nimic, SCHIMBAREA in tara asta va veni dupa o ASANARE totala a ceea ce INFECTEAZA azi intregul sistem de viata din Romania, totul trebuie DEZINFECTAT, trebuie generatii intregi. DIN PACATE. Dlui Solomon Marcus, sanatate si este o placere sa-l vezi si sa-l auzi pe la TVR CUltural, o adevarata lectie de viata, de modestie, de VALOARE.
  • +1 (1 vot)    
    Invatamantul Teoretic (Miercuri, 19 mai 2010, 21:33)

    roko [anonim]

    Foarte adevarat mesajul transmis in acest articol. Nu mai sunt de cativa ani in Romania, insa cat am fost in Romania ca si elev, apoi student si pe ultima suta de metri assistent universitar, am ajuns la concluzia ca invatamantul din Romania este puternic teoretizat. Aplicatiile practice, sau in cazul matematicii, legatura dintr formule sau teoreme si aplicabilitatea practica este ignorata de foarte multi profesori. Economia romaneasca are nevoie de absolventi care sa contribuie efectiv la procesul de productie, nu de eminente olimpice care stiu numai sa demonstreze o puzderie de teoreme. Intrebari de genul: de ce e nevoie de polinomul lui Lagrange? De ce teorema X e importanta? Matematica este folosita in majoritatea domeniilor, foarte multe descoperiri contemporane in medicina, biologie, nanotechnologie, fizica nucelara/cuantica etc folosesc matematica, insa aceasta matematica si alt domeniu nu se regaseste la nivelul care ar trebui in sistemul romanesc de invatamant.
    Din pacate, domnul profesor Solomon Marcus si inca cativa care se aseamana in gandire cu dansul nu sunt suficienti sa schimbe o mentalitate adanc impregnata in mintea romanului de cand e copil, cand parintii ii intreaba ce note au luat la matematica si fizica in loc de ceva de genul: ce ai invatat nou si interesant astazi?
  • +1 (1 vot)    
    Martisor (Miercuri, 19 mai 2010, 21:41)

    Gigel [anonim]

    De fapt ziua lui Marcus este pe 1 martie. La multi ani, din pacate cu intarziere!

    De mentionat ca Profesorul a marcat nu numai analiza matematica romaneasca (avand chiar si o lucrare scrisa impreuna cu marele Erdos), dar a si pus bazele informaticii teoretice romanesti (in traditia lui Moisil). Cu cat mai multe informatii popularizate despre acesti oameni, cu atat mai bine!
  • -1 (1 vot)    
    Da ... (Miercuri, 19 mai 2010, 21:46)

    vitanis [anonim]

    ... si eu l-am cunoscut pe marele matematician. I-am citit apoi cu incantare discursul de primire in Academie. Si sunt de acord ca ideile domniei sale ar putea ajuta invatamantul romanesc. Dar ce pacat ca nu este pdl-ist sau macar fan Basescu. Asa nu are nici o sansa sa fie ascultat. Iar legea Funeriu a si trecut de Camera Deputatilor. Apropo de legea Funeriu: am avut proiectul de la inceput primit de la Minister pentru observatii, si am constatat ca in text se folosisera caractere si fonturi diferite de la un pasaj la altul, de la o pagina la alta. De fapt, se luasera cu coopy-paste pasajele din acte normative mai vechi, din proiecte mai vechi, si nu reusisera nici sa le uniformizeze. Ce sa mai vorbim de coerenta! Dar iata, acest proiect al unui ministru a carui prim loc de munca este cea de ministru, a trecut de una din camere.
    In ceea ce priveste valorile, sunt multe altele, dar care, la fel, fie nu sunt pdl-iste, fie s-au situat in tabara cealalta. Ori oameni precum Basescu si Boc nu accepta valorile, pe de o parte pentru ca ar fi de alta culoare politica, pe de alta parte pentru ca se cred ei mari valori. Nu ati vazut ce verdicte dadea Basescu? "Scoala romaneasca scoate idioti", "Medici romani rateaza diagnosticele", Chit ca minte, un fost elev si student mediocru (cum a fost presedintele), ar trebui sa taca atunci cand vine vorba despre invatamant. Sunt multe valori, parctic, fiecare institutie de invatamant superior are cateva varfuri care exceleaza in doemniile lor de activitate. Le vede, le asculta cineva? Nu. Avem finantisti si monetaristi de mare valoare (la ASE, la Cluj, la Timisoara, la Iasi, si nu numai), dar la finante este ministru Vladescu. Comunistii au scos din inchisoare un fost ministru antebelic si l-au pus la finante atunci cand au ajuns la anaghie. Au avut, deci, puterea sa treaca peste ideologie, dar, iata, pdl-isti nu.
    • +1 (1 vot)    
      da ... (Joi, 20 mai 2010, 10:12)

      Bug Zileriu [anonim] i-a raspuns lui vitanis

      Sa inteleg ca dl. Vladescu este pdl-ist?
      Sa intelg ca dl. Vladescu nu are valore?
      Cine spune?

      Una din bolile Romaniei este ca toata lumea se pricepe la orice, mai putin la treaba pe care trebuie sa o faca si de care ar trebui sa fie responsabil.
  • +1 (1 vot)    
    Inainte Mars! (Miercuri, 19 mai 2010, 23:58)

    decebal [anonim]

    lumea are nevoie ca aceste exemple sa fie cunoscute si nu funduletul doamnei tonciu sau cum o cheama....intelegi dvs esenta, superb articol, la mai multe
  • +1 (1 vot)    
    posibil sau imposibil? (Joi, 20 mai 2010, 0:54)

    hahalera [anonim]

    Mda, frumos omagiu adus unui om (cu adevarat) de valoare. Am absolvit si eu Fac. de Matematica (putin mai tarziu - n-am avut de-a face cu prof. Marcus), imi aduc aminte cu placere de amfiteatrul Haret (la parter) si recunosc ca, privind in urma, sunt impresionat de calitatea oamenilor/profesorilor din acea facultate. E drept, existau si exceptii (pt cunoscatori, exista un secretar sef pe nume Doman si un decan care-l saluta cu respect - nu-i zic numele ca probabil mai e si azi in facultate). In rest, numai oameni de calitate. Din pacate, nu cred ca un om, de unul singur, fie el si Haret insusi, ar mai reusi sa reformeze invatamantul din Romania. In prezent, un sistem educational de succes presupune mult mai mult decat aspectul pedagogic. Asta e doar o latura a problemei. In momentul in care in ziua de azi orice absolvent de facultate, potential pedagog, cat de cat mai rasarit, isi ia lumea in cap si fuge unde vede cu ochii la prima oportunitate iar in invatamant raman doar cei fara sperante nu vad cum s-ar petrece minuni peste noapte. Profesori de calibrul D-lui Marcus n-o sa mai aiba Romania multi ani de-acum incolo... e trist, dar adevarat! Adevarata reforma in educatie e legata de reformarea societatii romanesti... iar acolo, cu riscul de-a ma repeta, nu cred ca Dl. profesor Marcus poate face prea multe...
  • 0 (0 voturi)    
    Pai cred ca suntem din acelasi grup! (Joi, 20 mai 2010, 8:32)

    sile [anonim]

    Citind comentariile, cam 90% apartinem aceluiasi grup, nu credeti? Dragi colegi, nu cumva sunteti matematicieni? Poate aveti si doctorat? Poate predati prin lume? Parca va cunosc :-) Numai ca noi suntem in minoritate, asta e singura problema. In rest, impartim aceleasi valori.
  • +1 (1 vot)    
    Lectia Micului Meloman (Joi, 20 mai 2010, 8:36)

    Luminita Maicane [anonim]

    Vreau sa semnalez o forma exceptionala de educatie de muzica clasica. Emisiunea Lectia Micului Meloman de la Radio romania muzical. Este o forma de educatie in stilul domnului Marcus. Daca oamenii astia s-ar uni copii din Romania ar avea numai de cistigat. Si nu este vorba de bani.
  • 0 (0 voturi)    
    educatia... se face excelent prin.... MUNCA (Joi, 20 mai 2010, 14:01)

    regret [anonim]