Opinie

Clientelism? Vrem nume si prenume. Plus actiune

de Emil Stoica     Jeopardy
Vineri, 14 mai 2010, 12:24 Actualitate | Opinii

L-am ascultat ieri pe presedintele Basescu vorbind impotriva clientelismului.

Insa nu e suficient doar sa vorbesti.

Vreau sa aud si nume si prenume. Cel putin 10 nume de la fiecare ministru, de la fiecare parlamentar, de la presedinte. Iar apoi dati afara.

Altfel, doar vorbe…


Citeste si comenteaza pe Jeopardy.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1922 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    putem da noi... (Vineri, 14 mai 2010, 12:44)

    vai de noi [anonim]

    Puneti la dispozitia cititorilor un site, o platforma ceva unde sa dam noi nume de angajati pe criterii politice si de oameni care freaca menta. Putem uploada noi filmulete cu angajati care stau la cafea de la 10 la 14..., angajati care vin la munca la 11.30. si care NU FAC NIMIC ...
    • 0 (0 voturi)    
      naiv? (Sâmbătă, 15 mai 2010, 7:21)

      bula [anonim] i-a raspuns lui vai de noi

      crezi ca cei ce au supravietuit la 2-3 guverne nu freaca menta? N-ar fi mai bine sa lasam sindicatele sa aleaga pe cine dau afara si sa-si ia responsabilitatea pentru cei ramasi? In plus, daca-i luam numai pe cei ce vin in contact cu publicul, atunci sunt mult mai multi pe la primarii decat in adm.centrala. Iar cand ajungem la primarii, PSD conduce detasat la nr.de primari.
  • +2 (2 voturi)    
    Clientelism (Vineri, 14 mai 2010, 12:44)

    Clientelism [anonim]

    Doriti nume? Lista este prea lunga = TOŢI. [(PSD+PC)+PNL+PDL+UDMR+...] = SLEAHTA de HOTI = cuprins lista.
    • 0 (0 voturi)    
      s-a mai lasat tacere! (Sâmbătă, 15 mai 2010, 7:28)

      curios [anonim] i-a raspuns lui Clientelism

      dupa ce s-au publicat cifrele din 2009. La local -primarii si consilii judetene- sunt 650 000 de salariati. Ori la local culoarea politica e foarte variata (de ex. la nr. de primari PSD conduce detasat, sunt si primari PRM si PNG si PNTCD si..). Si nu prea cred ca intr-o comuna PNL clientelismul politic e PDL si INVERS. Iar ca NUMAR de contracte de achizitie localul bate centralul de departe. Avem 3000 de comune, deci 3000 de xeroxuri (cam dublu fata de toata admin.centrala), 3000 de cumparari de materiale de curatenie, hartie, toner, perdele, 3000 de reparatii marunte. Scoala de la Smirna (aceea goala) e la local, iar WC de un milion de la Vaslui e tot local, toaleta publica de la Medias e tot locala. PS. asa e de 20 de ani, dar se accelereaza pe masura ce bugetele la dispozitia primariilor cresc.
  • -1 (7 voturi)    
    udrea nu e clienta? (Vineri, 14 mai 2010, 12:44)

    adrian [anonim]

    Seful statului dadea exemplu personal daca o retragea din guvern pe clienta dsale Elena Udrea, care nu prin competenta a ajuns sa patroneze fondurile noastre europene, ea care nu stie nici ce tari sint membre UE. Ce sa mai spun de fiica din Parlamentul European, nepotismul ce e? Ce exemplu mai poate da el si care mai sint fraierii care sa il urmeze?
  • +1 (1 vot)    
    Dati afara? (Vineri, 14 mai 2010, 13:01)

    Radu [anonim]

    Nu, in cel mai bun caz in puscarie si cu averile confiscate, valorificate si varsate la buget!
  • +1 (1 vot)    
    indiciu (Vineri, 14 mai 2010, 15:40)

    Gogu [anonim]

    Hai sa va sau un indiciu: Cei care au cotizat pentru campania electorala. Au facut-o cu speranta ca daca iese favoritul lor isi scot rapid de citeva ori sumele investive. Unii au cotizat si pentru Basescu si pentru Geoana
    • 0 (0 voturi)    
      de care campanie vorbesti? (Sâmbătă, 15 mai 2010, 7:32)

      uimit [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      la locale (2008)? la politice (2008)? la europene? la prezidentiale? adica intre 2008 si 2009 nu s-a cotizat? PS. iar daca o firma a cotizat, ce bugetari au fost angajati? Uiti ca intre 2007 i 2008 au fost angajati 250 000 de bugetari? A spus-o si Franks si Isarescu si Croitoru si M.Tanasescu!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Clinterismul ne-a bagat in criza (Vineri, 14 mai 2010, 16:10)

    omul de rand [anonim]

    Clienterismul sa ne scoata!!!! Ei au de unde!!!!!