Urgenta urgentelor: recladirea increderii

de Stefan Vlaston     HotNews.ro
Miercuri, 12 mai 2010, 13:59 Actualitate | Opinii

Stefan Vlaston
Foto: Arhiva personala
Nu putem iesi din actuala criza fara doua lucruri esentiale: sinceritate si incredere. Intre noi toti, dar in special intre guvernanti si guvernati. Nu poti cere sacrificii celor 22 milioane de romani, in timp ce tu, demnitar, te ascunzi in te miri ce locuri exotice, bei whisky, mananci icre negre si te distrezi pe seama prostilor carora le cheltui banii.

Pe toate forumurile si posturile de radio cetatenii cer doua lucruri: sa nu ne mai minta guvernantii si, in plus, sa fie solidari cu noi la nenorocirea care ne-a lovit.

Exista cazuri in istorie in care populatia si guvernantii s-au inteles asupra unor masuri de criza. In Coreea de Sud, acum cativa ani, intr-o situatie de criza economica, cetatenii au inteles sa-si ajute tara, predandu-si verighetele si bijuteriile la trezorerii. Un alt exemplu. Dupa al doilea razboi mondial,  devastator pentru Germania, ministrii germani au ales sa manance la gamela, pe strada, alaturi de muncitorii de la demolari.

In Romania, chiar in vremuri de criza, demnitarii trec in fuga limuzinelor luxoase pe langa cetateni si-i stropesc cu noroiul dispretului.

Cateva sunt masurile importante care trebuie adoptate imediat, daca vrem ca tara sa nu intre intr-un haos generalizat, cu consecinte nebanuite, fara iesire rezonabila.

  1. Presedintele tarii sau Premierul sa dea un raport saptamanal, la TVR, asupra evolutiei crizei din Romania, cel putin in urmatoarele 6 luni. Cu cifre seci, cu raspunsuri la intrebarile ziaristilor, fara apelul la “3 intrebari va rog”! Suferintele, la care prostia de 20 ani a guvernantilor ne-a adus in cele din urma, merita mai mult decat aroganta celor “3 intrebari”.
  2. O emisiune saptamanala la TVR, oricat de lunga, in care ministrii sa dea socoteala, prin intermediul a 3 ziaristi, la semnalele din presa privind afaceri necurate, clientele politice, furturi din bugetul de stat. Ziaristii vor trimite in prealabil cazurile relevante ministrilor vizati, pentru ca acestia sa vina la emisiune documentati.
  3. Transparentizarea tuturor activitatii, contractelor, achizitiilor,  veniturilor obtinute in ministere si institutii importante ale statului. Obligatia sa derive dintr-un act normativ care sa enumere toate documentele ce vor trebui obligatoriu postate pe site-urile institutiilor. In special la Parlament, Guvern, Ministere.
  4. Un fond al solidaritatii nationale,  gestionat de societatea civila, care sa decida persoanele si familiile eligibile pentru accesarea acestor fonduri, de regula in produse, servicii medicale, etc., nu in bani.
  5. Eliminarea clientelei politice din functii de conducere si ocuparea acestora doar prin concursuri publice, cu participarea unor observatori din societatea civila si sindicate.
  6. Eliminarea expresa, prin lege, a oricaror cumulari de functii sau de functii si pensii.
  7. Restructurarea ordonatorilor secundari si tertiari de credite. Fiecare ordonator principal are obligatia sa listeze imediat toti ordonatorii secundari si tertiari de credite  si sumele ce revin acestora.

Sunt doar cateva idei. Pot fi si altele.

Un exemplu recent de lipsa de comunicare. La ultima iesire publica, Emil Boc a enumerat o lista impresionanta a  obiectivelor de infrastructura pe care le va finanta guvernul in acest an si in urmatorii. Dar n-a spus din ce bani le finanteaza. Ca doar tocmai ce ne spusese Presedintele ca bani nu exista. Atunci? Care-i adevarul?

Inca nu-i tarziu ca presedintele Basescu si Guvernul sa inteleaga necesitatea absoluta a schimbarii paradigmei de comunicare si incredere dintre guvernanti si guvernati. Sa inteleaga ca “tonomatele” au si ele rolul lor. Ca atunci cand au acceptat functii de conducere au acceptat inclusiv chestionarea lor amanuntita asupra problemelor tarii si cetatenilor. Ca nu trebuie sa se sacrifice doar unii, ceilalti continuandu-si afacerile si viata plina de “impliniri”.

Candva, presedintele Basescu promisese ca se va intalni lunar, cu cetatenii, in Piata Universitatii, sa le “dea socoteala” de ce face. Este acum momentul sa se tina de cuvantul dat.

Exista in continuare suspiciuni ca membrii de partid, in special din partidele aflate la putere profita din plin de contracte cu statul. Kilometrul de autostrada bate toate recordurile la costuri. PD-L are o singura solutie pentru a spulbera aceste suspiciuni. Daca nu sunt reale. Sa iasa repetat pe media, cum face mai nou Presedintele Basescu si sa le explice. Pas cu pas. Oricate eforturi ar presupune. Pana le intelege toata lumea. Alta solutie nu exista. Alternativa este ca suspiciunea sa blocheze solidaritatea si acceptabilitatea populatiei  fata de masurile propuse de presedinte.  

Poate fi luata in considerare si propunerea PNL de a reduce numarul ministerelor la sapte si al agentiilor guvernamentale al 30. Mai rau decat acum nu are cum sa fie. Dar abia facem economie de bani si de “clientela”. Ar fi o dovada clara ca Guvernul nu este prizonierul propriei clientele.

Fara recladirea increderii si solidaritatii dintre guvernanti si cetateni, fara sinceritate maxima intre noi toti, nu vom reusi.

Care ar fi consecintele in acest caz? 


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1566 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Ar fi bine (Miercuri, 12 mai 2010, 14:10)

    misescu [utilizator]

    ca cei 7 ministri sa fie numiti pe 7 ani, pe o strategie de guvernare transparenta convenita, si in fiecare an cei 7 ministrii sa isi schimbe portofoliul ministerial astfel incat pana la sfarsitul perioadei, fiecare sa fi avut in portofoliu cate unul din cele 7 ministere. Sa conteze strategia, proiectul, obiectivele, si mai putin omul care ocupa pozitia de ministru. Astfel clientela pentru fiecare minister se va dilua, avand in vedere ca in fiecare an din cei 7, vor avea de discutat cu 7 oameni diferiti...
  • +2 (2 voturi)    
    A trecut vremea urgentelor... (Miercuri, 12 mai 2010, 14:13)

    Bestia de Bugetar [anonim]

    Daca sinceritatea si increderea ar fi existat de la inceput, nu ar fi existat nicio criza domnu' Vlaston...
    • +1 (1 vot)    
      Si ce sa facem (Miercuri, 12 mai 2010, 21:11)

      Srefan Vlaston [anonim] i-a raspuns lui Bestia de Bugetar

      Acum, sa ne dam foc la tara? rezolvam ceva?
  • +1 (3 voturi)    
    cheltuieli imense (Miercuri, 12 mai 2010, 14:16)

    florin [anonim]

    sediile de partide
    activistii de partide
    palatele: parlamentului, guvernului, Cotroceni, prefecturi imense in fiecare judet
    vilele de la Snagov si din tara pentru asa numitul protocol
    numarul mare de salariati (si bine platiti) din serviciile secrete
    cheltuielile imense cu personal, masini, protocol si sedii ale ambasadelor Romaniei
    preturile speciale din multe zone ale aparatului de stat
    FARA O MARE PARTE DIN ACESTEA TARA FUNCTIONEAZA LA FEL DACA NU MAI BINE
    • +1 (3 voturi)    
      Probabil ca da (Miercuri, 12 mai 2010, 15:28)

      Stefan Vlaston [anonim] i-a raspuns lui florin

      Este acum un moment cheie, o presiune uriasa ca guvernul sa faca ce spuneti. Daca nu, se vor trezi cu cetatenii in strada.
  • -4 (4 voturi)    
    Hopa ! (Miercuri, 12 mai 2010, 14:19)

    Gigel Militar [anonim]

    Te-ai trezit, frate? Culca-te la loc!
  • 0 (4 voturi)    
    siiiiiiiiigur (Miercuri, 12 mai 2010, 14:20)

    kent [anonim]

    E ridicol articolul. Problema nu e ca nu ar stii cum sa procedeze sa castige increderea poporului. Ci cum sa faca asta fara sa dea de gol averile colosale pe care le-au furat. N-or sa vina niciodata la televizor sa raspunda la intrebari incomode.
    • 0 (0 voturi)    
      Si totusi (Miercuri, 12 mai 2010, 15:29)

      Stefan Vlaston [anonim] i-a raspuns lui kent

      E singura sansa sa atenueze reactiile populatiei. Nu prea au de ales.
    • 0 (0 voturi)    
      hmm (Miercuri, 12 mai 2010, 17:32)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui kent

      articolul este de bun simt. daca bunul simt a ajuns ridicol atunci asa este, dar sa speram ca nu suntem ajunsi acolo.
  • +2 (2 voturi)    
    Nimic nu e valabil (Miercuri, 12 mai 2010, 14:22)

    Vlad [anonim]

    Toate propunerile enuntate dureaza si provoaca iarsasi alta birocratie si pot fi driblate cu usurinta de cei interesati.Iar cu trei ziaristi inchizitori nu e buna .Sant si ei pe statul de plata al cuiva iSi daca nu sant acuma vor devenii sigur foarte urgent.
    Ofer alte solutii . Trebuie sa avem in vedere in analiza noastra mai multi factori printre care urmatorii mai importanti in analiza mea.
    Economia privata din Romania de azi nu raspunde la comandamentele societatii romanesti.Firmele,bancile,retelele de distributie,producatorii apartin si sant conectati la alte tari si interese.Ei acolo raspund la actionari,propietari,guverne sau banci.Aventurierii turci si arabi sant si mai imprevizibili si periculosi.
    Constatam deci ca economia din Romania este dominata de interese straine .Interesul populatiei Romaniei nu este cumun cu interesele lor.
    Deci singura concluzie este sa creem o noua linie economica care sa raspunda la interesele populatiei romanesti.Acest lucru il poate face numai statul cel care acum raspunde pentru milioane de asistati social,batrini,copii si someri .
    Statul trebuie sa reia rolul de jucator principal din economie .Sa nu aud ca statul este cel mai prost manager.Astea sant sloganuri lansate de dusmanii acestei tari si complici lor .
    Primul lucru : Argicultura.statul sa colecteze suprafetele de teren nelucrate si sa le lucreze.va dau detalii mai tarziu daca vreti
    Infrastructura strategica economic .Adica o autostrada de la Constanta la Bors .Facuta de Stat .
    Prin Compania nationala de Drumuri si Autostrazi.
    E foarte simplu . In present statul isi cumpara propria piatra din propriile cariere de la oameni iscusiti.Adica sa va explic .Un baiat destept obtine de la Stat o licenta de exploatare a unei cariere.Apoi vinde piatra unei companii straine care a licitata o autostrada.Compania straina pune pe jos piatra sub forma de autostrada si factureaza la stat propia piatra plus 1000% adaus comercial pentru iscusinta.Sau taxa de prostie
    • +1 (1 vot)    
      Imi aduc aminte (Miercuri, 12 mai 2010, 16:18)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      O intamplare adevarata . Stefan cel Mare in relatii tensionate cu radu cel frumos domnul Valahiei .Acesta facea o cetate la granita cu Moldova pe un rau un loc numit Cetate.Stefan a lasat ce a lasat sa construiasca si in paralel el a deviat apele raului si a lasat cetatea fara apa.
      Intelegem toti ca o cetate fara apa nu face doi bani.Si constructia a fost abandonata.Destept nu ?Exact acelasi lucru trebuie sa pateasca dominatia straina din economie .Sa ii lasam fara apa .Sa mutam interesele economiei de la ei la noi . Sa-i lasam pe uscat.
      • +1 (1 vot)    
        smart :( (Miercuri, 12 mai 2010, 17:33)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

        no comment
    • +1 (1 vot)    
      ...nimic nu e valabil :( (Miercuri, 12 mai 2010, 17:36)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      albul nu e frumos ca nu are negru deloc, negrul ca nu are alb, griului ii lipseste culoarea, rosu e prea aprins. Paharul plin risca as se verse, cel pe jumate gol ...este pe jumatate gol, etc. ...nimic nu e bun pe lumea asta, ma mir cum pot unii sa traiasca totusi...
  • +2 (2 voturi)    
    corect (Miercuri, 12 mai 2010, 14:23)

    Bugetarul [anonim]

    nu poti cere solidaritate sociala in timp ce in institutiile bugeatare toti angajatii vad cum sunt angajati membrii pdl sau cum sunt promovati in functii de conducere! nu poti cere solidaritate sociala cand toti oamenii vad ca strada pe care stau a fost renovata de 5 ori in 3 ani. Este greu sa le explici oamenilor ca ai pierdut lupta cu evaziunea fiscala si nu mai iti poti permite cheltuielile cu salariile lor, cand toti au prieteni patroni care se lauda in gura mare ca ei nu platesc impozite statului. Si mai ales cred ca este greu sa iei masuri dureroase brusc, impotriva atator categorii sociale ... poate mai bine era sa mai stam pe datorie un an, doi si sa le facem pe toate treptat. Altfel riscam ca in 2012 pdl sa fie spulberat de la putere si sa asitam la restauratie.
    • +1 (1 vot)    
      Si asta era problema .... (Miercuri, 12 mai 2010, 14:56)

      defa [anonim] i-a raspuns lui Bugetarul

      grija pentru sarmanul PDL ,nu ?Ce restauratie, dom'le , v-au bagat astia in cap numai prostii , era vorba de interesul national ,nu al PDL-ului ? NU sint cu niciun partid !
      • +1 (1 vot)    
        Cam toate (Miercuri, 12 mai 2010, 15:32)

        Stefan Vlaston [anonim] i-a raspuns lui defa

        Partidele sunt cu cota de incredere la pamant. At trebui sa inteleaga, toate, ca se joaca soarta democratiei la noi. Eu inteleg ca acumularile de frustrare au si ele o limita, daca e depasita...

        De asta am propus ce am propus.
  • +3 (3 voturi)    
    completare (Miercuri, 12 mai 2010, 14:26)

    bugetarul [anonim]

    cred ca reforma va incepe cu adevarat in Romania cand 50% din parlament va fi ales in cadrul alegerilor generale iar restul de 50% la mijlocul mandatului primilor. Mandatul sa ramana la 4 ani si sa avem alegeri ptr 50% din parlament din 2 in 2 ani .... ca la americani! Atunci nu au sa se mai joace cu populatia. si putem sa avem si parlament tricameral si cu 1000 de parlamentari.
    • +1 (1 vot)    
      @bugetarul (Miercuri, 12 mai 2010, 15:51)

      Bug Zileriu [anonim] i-a raspuns lui bugetarul

      Ideea in sine e excelenta!
      Ce te faci insa cu alegeri din doi in doi ani - asta inseamna campanie electorala tot la 2 ani... si stim ce inseamna asta.
      Cum s-ar vota insa numai in jumatate din sectii... poate ca ar merge.
  • +3 (3 voturi)    
    si totusi... (Miercuri, 12 mai 2010, 14:30)

    Oana [anonim]

    Incredere bazata pe ce?????
    • +1 (1 vot)    
      Pe ce (Miercuri, 12 mai 2010, 15:33)

      Stefan Vlaston [anonim] i-a raspuns lui Oana

      Pe sinceritate. Pe constientizarea faptului ca, la o adica, platim cu totii. Nu vad cum o explozie sociala i-ar ocoli pe unii. Ca sa faca, sa fuga din tara?
  • +1 (1 vot)    
    Articol f. bine intentionat (Miercuri, 12 mai 2010, 14:35)

    blackarrow [anonim]

    felicitari pentru idealism, dar eu nu sint copil ,tot nu am incredere in guvernanti si in presedinte, ei de ce nu-si propun masuri ca cele din articol de exemplu, de ce nu sint transparenti , de ce continua sa ne sfideze cu tot felul de masuri incorecte, mai ales pe fondul acesta critic-ex. proiectul legii in care candidatii la functiile publice nu mai sint oligati sa-si declare averile...
  • +1 (1 vot)    
    Visati ? (Miercuri, 12 mai 2010, 14:42)

    droid04 [anonim]

    Visati sau a-ti fost de curand pe la un etnobotanic ?

    Asa ceva ar zgudui din temelii toata societatea romaneasca. Nu este in firea noastra ce propuneti. Nu se va realiza niciodata. Noi nu ne vom schimba niciodata.....
    • +1 (1 vot)    
      Orice (Miercuri, 12 mai 2010, 15:35)

      Sefan Vlaston [anonim] i-a raspuns lui droid04

      Invat are si dezvat. Sunt o fire optimista. Ar fi rational sa se intample ce propun.
  • +1 (1 vot)    
    Ca in Murphy.. (Miercuri, 12 mai 2010, 14:48)

    stefan [anonim]

    ...Ce incepe bine va merge prost, ce incepe prost va merge si mai prost.
    Din lunga lista de politicieni a ultimelor decenii cautam nume care sa fie acceptate de toti fara rezerve.
    Saraca. Eu am gasit 1 in viata, Stolojan, care in perioade cit a fost prim-ministru a fost stimat de toti si acceptat de toti pentru ca si-a asumat mereu actul guvernarii si legile promovate. O crunta dezamagire azi, dar asta e.
    In rest nici unul nu e privit cu incredere, pentru ca toti au de ascuns ceva: ba o avere mare obtinuta prea repede, ba niste legaturi dubioase si nelamurite fie cu Securitatea, PCR si alte d-astea, ba un doctorat dubios sau o promovare ciudata, ba un accident si un NUP dubios.
    Scara valorilor de care vorbea in 22 decembrie seara Eduard Victor Gugui n-a fost refacuta niciodata.
    Iar onoarea, bunul simt si respectul nu fac parte din bagajul politicienilor romani.
    Invatati asa (tupeisti, nesimtiti, hoti) de sistemul comunist nu aveau cum sa devina oameni normali. Iar generatia cea nou aparuta (Ponta, Crin, Iacob-Ridzi, Udrea, EBA) le calca pe urme.
    Ce incredere sa am, cind se vorbeste de scaderea salariilor, dar nu se vorbeste de indemnizatii, ca parlamentarii n-au salarii, ci indemnizatii...
    Ce incredere sa am cind CC a desfiintat o institutie (unii erau cercetai de ea, iar altii lucrau in 2-3 locuri)
    In cine sa am incredere, cind liderii de sindicat (niciodata alesi de membrii obisnuiti) reclama la presedinte ca erau in vizorul defunctei ANI, obligati sa-si declare averea, iar presedintele le spune ca vom verifica si ii va scoate?
    In care ziarist sa am incredere? In care televiziune?
    Eu cred ce vad. Ca de 20 de ani se darima economia si nu se pune nimic in loc, ca exista o minoritate ce s-a imbogatit excesiv si nu prin antrepenoriat cinstit, ca n-avem infrastructura, ca si ce avem se duce de ripa, ca fiecare guvern o ia cu reforma de la cap si luminita de la capatul tunelului nu se mai vede...
    Si o intrebare: ce parere aveti de greva din invatamint?
    • +1 (1 vot)    
      Nu va rezolva nimic (Miercuri, 12 mai 2010, 15:38)

      Sefan Vlaston [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Ii va antagoniza pe parinti si elevi cu scoala, pentru ca pericliteaza viitorul copiilor.

      Tot ce spuneti stiu si guvernantii. Si mai stiu ca si rabdarea are o limita.
  • 0 (2 voturi)    
    Drama (Miercuri, 12 mai 2010, 14:50)

    x [anonim]

    Aveti idee ce drame ati creat in tara asta???De trei zile plang intruna, am facut un accident ischemic tranzitoriu, mai bine sa mor ca doar asa bancile nu o sa-mi mai ceara banii inapoi...sunt singura, am un copil in intretinere pentru car4e cumpar medicamente de ccr 10 milioane pe luna, am facut credite ca sa-i pot asigura tratamentul...am rata de 12 milionane pe luna iar acum cei de la MAI ne-au redus salariile cu 60% urmand a mai fi reduse si cu 25%.Cum credeti ca o sa mai descurc cu 6,3 mil?
  • +1 (1 vot)    
    care guvernanti? (Miercuri, 12 mai 2010, 14:51)

    ion [anonim]

    Nu zau?incredere intre hoti si cei furati?De 20 de ani se tot fura in disperare.Chiar daca sau impartit pe partide toti sunt la fel si se comporta la fel.
  • +2 (2 voturi)    
    RUSINE!! (Miercuri, 12 mai 2010, 15:25)

    escu [anonim]

    RUSINE!!!
    Vor sa ne ia pensiile!
    Acumularile din perioada ante 89 au fost atat de mari incat in continuare traitzi de pe urma lor :
    -mergetzi cu metroul facut de noi!
    -circulatzi pe soselele podurile si caile ferate construite de noi!
    - locuitzi in blocurile construite de noi!
    - Loganul pe care-l conducetzi se face in fabrica construita de noi!
    - Otzelul la Galatzi se face in combinatul construit de noi! etc etc.
    - Electricitatea pe care o consumi este produsa in hidrocentralele, termocentralele si nucleara construita de noi;
    - Sanatatea v-o ingrijitzi in spitale facute de noi si cu medici educatzi de noi
    - Scolile in care v-atzi educat au fost construite de noi si v-am fost profesori !
    - pana si acest hotnews ca si intreaga presa isi are sediul intr-o cladire facuta de noi.
    TOTUL , Totul ,ESTE CONSTRUIT DE NOI astia de peste 55 ani ! Ne meritam pensia !!
    Voi nu atzi facut decat sa consumatzi, vinde, escroca ceea ce noi am creat !!!!
  • -1 (1 vot)    
    edu-cer (Miercuri, 12 mai 2010, 16:19)

    Gâgă Miliţianu [anonim]

    Pai nu voi l-ati sustinut pe BASE si PDL-ul ? Funeriu al vostru n-a mai publicat un articol stiintific in ultimii 5 ani, ia vedeti pe google scholar cum sta treaba!
  • -2 (2 voturi)    
    sa fim seriosi (Miercuri, 12 mai 2010, 16:53)

    Tim [anonim]

    Haideti domnule Vlaston ca aveti o varsta, mai lasati naivitatile. Tara nu se conduce cu emisiuni la televizor. Trebuie numit un alt premier, Boc e clar ca nu mai prezinta incredere. Un premier cu care sa discute sindicate, patronat etc. Acesta probabil ar fi bine sa numeasca un guvern de tehnocrati. Stiu ca se abereaza cu guvern politic dar, sa fim seriosi, niciun om politic nu mai prezinta incredere pentru a putea implementa masuri dure...
    • +2 (2 voturi)    
      Din pacate (Miercuri, 12 mai 2010, 21:17)

      Stefan Vlaston [anonim] i-a raspuns lui Tim

      Un guvern de tehnocrati nu va avea mai multi bani decat are acesta. In plus, nu se stie daca parlamentul, politic prin excelenta, i-ar aproba propunerile legislative, sau l-ar transforma in acarul Paun pentru tot ce se intampla.

      Noi cu ce ne alegem din tot jocul asta?

      Sindicatele il vor lua la injuraturi, daca nu da bani, pe acesta si pe oricare altul. Iar bani nu sunt.
  • +1 (1 vot)    
    idei... (Miercuri, 12 mai 2010, 18:39)

    helena [anonim]

    As adauga: 1. Postarea/ publicarea salariilor tuturor de la stat (nu poti invoca confidentialitatea la stat),
    2. Publicarea tuturor contractelor, sumelor care se consuma ,
    3. Reducerea numarului de ministere,
  • +1 (1 vot)    
    incredre (Miercuri, 12 mai 2010, 18:42)

    Anca [anonim]

    Cu toate acestea, eu zic ca increderea in presedinte si in Guvern este esentiala pentru a putea trece peste aceasta dificila perioada de criza.
    • +1 (1 vot)    
      Da (Miercuri, 12 mai 2010, 21:18)

      Stefan Vlaston [anonim] i-a raspuns lui Anca

      Dar sa incerce sa o recastige.