Aurul cenusiu

de Adrian Stanciu     HotNews.ro
Joi, 4 martie 2010, 8:53 Actualitate | Opinii

Una dintre iluziile copilariei mele, care a fost spulberata la maturitate, e aceea ca traiesc intr-o tara frumoasa si bogata. Iluzia asta mi-a fost sapata temeinic in constiinta de propaganda nationalista a guvernului comunist al anilor ‘60 si pana la varsta adulta nimeni nu a incercat sa mi-o scoata din cap. Incet, incet, insa, am inceput sa-mi dau seama ca imaginea mea despre propria mea tara e falsa. Tara mea nu e mai frumoasa ca altele si, mai ales, nu e deloc mai bogata decat ele, scrie Adrian Stanciu pe blogul sau.

Sigur ca nu suntem napastuiti, dar nu suntem nici din cale afara de daruiti. Oricine a explorat insulele Greciei, vaile Alpilor, plajele nesfarsite ale Atlanticului, fiordurile Norvegiei, castelele Frantei, asta ca sa amintim numai tari din apropierea noastra, stie ca Romania nu e cu siguranta o tara daruita.

Ce ne scapa insa, atat celor ale caror iluzii copilaresti despre bogatia naturala si frumusetea Romaniei au fost spulberate cat si celor care mai credem inca in ele, este ca avem o bogatie naturala incontestabila si ar fi bine sa facem ceva cu ea pana nu se duce si asta naibii. Avem creier.

Citeste continuarea si comenteaza pe blogul lui Adrian Stanciu.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1804 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    sentimente (Joi, 4 martie 2010, 9:32)

    ioan [anonim]

    Va impartasesc semtimentele, si eu am trait cu aciasi iluzie. Inainte prin programul PCR ni se promiteau zile mai bune. Politicienii postdecembristi, erau deosebit de optimisti in privinta bogatiei in campanii electorale. Acum pentru ei este multa bogatie, nou ni se spune sa strangem cureaua. Mi-e teama ca nu mai avem timp!
  • -4 (8 voturi)    
    ba da ...a fost frumoasa si bogata ! (Joi, 4 martie 2010, 9:36)

    manole [anonim]

    Ba da!!! tzara a fost bogata si frumoasa dar au distrus-o dupa 90 .
    Romania a fost o tzara invidiata, era prea faloasa !
    Niciodata Romania nu a fost mai importanta si mai luata in considerare ca in perioada Ceausescu !
    Acum... suntem insignifiantzi !!
    • +4 (6 voturi)    
      De la agentia de turism va cautam... (Joi, 4 martie 2010, 10:42)

      valika [utilizator] i-a raspuns lui manole

      Buna ziua,

      Suntem de la Agentia de Turism "Calea Rosie". Va cautam sa ne dati datele personale pentru achiztionarea unui bilet de avion numai dus catre Coreea de Nord.

      Deci pe ce nume facem biletul? Manole si mai cum?

      Cu stima si adanca consideratie tovaraseasca,
      Kim Ir Sen
      • -1 (1 vot)    
        Poate acum iti dai seama despre ce e vorba... (Joi, 4 martie 2010, 12:41)

        manole mesterul [anonim] i-a raspuns lui valika

        Apropo, ai vazut vreodata Manastirea Argesului? Dar celelalte mamastiri? Voronetul? Pe vremea lui C. arata mai bine...
        • +1 (1 vot)    
          Deoarece (Joi, 4 martie 2010, 13:16)

          Razasul [utilizator] i-a raspuns lui manole mesterul

          Asta pentru ca erai mai tanar si doar acum nostalgic ...
  • +4 (4 voturi)    
    tara mea (Joi, 4 martie 2010, 9:43)

    geo [anonim]

    bine spus, dar mai potrivit e un semn de intrebare la sfarsit dupa "avem creier".
  • +4 (4 voturi)    
    Darag Adrian (Joi, 4 martie 2010, 10:20)

    Dan [anonim]

    Frumosul este o categorie estetica, la fel cu uratul. Exista arta uratului, si are admiratorii ei. As zice ca frumosul e o categorie relativa.

    Bogatia unii o reprezinta in cifre, insa altii isi numesc copiii drept bogatie. Inca o categorie relativa.

    Te asigur ca si creierul este tot o categorie relativa, pentru ca unii sunt obsedati sexual cu creierul lor si reusesc, altii sunt soareci de tastatura si li se pare ca reusesc.

    Pana la urma conteaza ce ai in cap. Parerea mea
    • +1 (1 vot)    
      Si conteaza si ce iese... (Joi, 4 martie 2010, 11:26)

      ddanescu [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      ... adica poti sa ai in cap multe, dar conteaza si ce aplici. Si asa este, frumosul il face omul, prin felul cum vede si apreciaza realitatea.
  • +1 (1 vot)    
    Ba tara e frumoasa si bogata... (Joi, 4 martie 2010, 11:22)

    Ironfist [anonim]

    ... Pacat ca e locuita.
  • +1 (1 vot)    
    lantul deziluziilor (Joi, 4 martie 2010, 11:45)

    mireasa [anonim]

    Avem o tara bogata ... sau poate ca nu, dar uite ce frumoasa e ... sau poate ca nu, dar macar e desteapta ... dar daca e desteapta atunci nu ar trebui sa fie plina de realizari? ... ei, poate ca nu e chiar asa desteapta, dar are noroc in viata si stie sa se descurce ... poti sa numesti noroc ca te-ai nascut in romania si nici nu te-ai descurcat sa pleci in locuri mai bune? ... nu inteleg, dar sigur egzista o ecsplicatie
  • 0 (2 voturi)    
    ba nu (Joi, 4 martie 2010, 11:51)

    Tataie [anonim]

    Ba tara e bogata, dar nu e civilizata si nici nu va fi prea repede.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa ne vaitam (Joi, 4 martie 2010, 12:41)

    etre [anonim]

    Problema principala in Romania sta in faptul ca toata lumea se vaita, ca si voi de altfel.

    Big deal , nu esti special. Credeam ca aceasta descoperire face parte din trecerea la maturitate. In cazul vostru vine cam tarziu.

    What's next , plangi dupa mami ?
  • 0 (0 voturi)    
    bogatie si frumusete. (Joi, 4 martie 2010, 13:25)

    mircea [anonim]

    Romanii,probabil ca la fel o fi si la altii,nu stiu sa se comporte civilizat,iar asta umbreste multe din frumusetile si bogatiile tarii.In Romania,si inainte de 1989,si acum,unii sunt mai egali decat altii,iar justitia le permite.Autoritatile publice locale,dintr-un populism prost inteles,nu sanctioneaza abaterile celor care se comporta barbar.Animale si carute pe drumurile publice,gunoaie aruncate aiurea,circulatie pietonala aiurea,parcari dupa cum are fiecare chef,constructii cu turnulete si alte brizbizuri care uratesc arhitectura traditionala,vocabular ca la usa cortului(inclusiv in emisiuni televizate-antene,realitatea).Toate aceste uratesc ceia ce este frumos.In Romania este necesara o dictatura a legii,adica legea sa fie aplicata si respectata fara exceptii.Mai ales pentru parlamentari,nerespectarea legii sa fie sanctionata cu interzicerea de a fi ales sau ocupa o functie publica,de la 5 ani,pana la "pe viata",si asta sa fie scris in constitutie,ca sa nu-si mai permita sa faca modificari dupa cum le dicteaza interesele.
  • 0 (0 voturi)    
    Cu tot respectul pt. autor... (Joi, 4 martie 2010, 13:39)

    siska [anonim]

    Daca acest articol este o capcana mica, ai reusit. Daca, in schimb, chiar crezi ceea ce spui, atunci te invit sa-ti iei concediu o luna si sa-ti vizitezi tara, cu masina sau la picior ! Nu stiu cit mai este de bogata Romania din punct de vedere economic dar in mod sigur resurse mai sint destule, doar ca, din pacate, lenea si coruptia actuala prefera sa aduca ''de afara'' ceea ce ne trebuie,in schimbul unor ''mici'' comisioane, in loc sa valorifice ceea ce avem ! Nu cred ca se poate spune ca Romania e saraca atita timp cit milioane de hectare stau nemuncite dar noi importam faina din strainatate pentru ca ''griul nostru nu e de calitate'' (?!). Si asta doar ca mic exemplu, ca sa nu mai vorbim de turism si altele. Cit despre frumusetea peisajelor si a locurilor de vizitat, scuza-ma, dar ceea ce spui miroase a snobism ! Du-te in muntii nostri, viziteaza macar Valea Prahovei pe indelete si mai discutam dupa. Ceea ce vezi in schimb la altii, si aici ai dreptate,e ca stiu sa mentina si sa puna in valoare ceea ce au, asta da ! E drept ca la noi se taie paduri intregi fara nici o noima, dar asta nu inseamna ca tara nu e frumoasa , ci ca oamenii sint batuti in cap ! Si ca sa inchei, iti spun ca locuiesc in Roma de 7 ani si ca sint strazi si stradute mult mai murdare si mai urite decit multe locuri din (paradoxal!) Bucuresti, ca sa nu mai zic de Brasov, Sighisoara si multe altele (iti recomand sa vezi si pozele postate de utilizatorii Hotnews in care sint prezentate locuri frumoase din Romania). Se poate discuta despre smechereala romanului, despre lenea lui de a-si arunca gunoiul unde trebuie si nu in paduri, riuri si alte locuri, unde merge in weekend si lasa dupa el tot jegul din lume, ca-i e lene sa le duca la cel mai apropiat tomberon, asta da ! Dar de aici pina sa spui ca Romania nu-i frumoasa, e cam departe! Si o zic in contestul in care, chiar daca am fost si eu in Grecia, Spania, Elvetia, etc. sint locuri de la noi unde abia astept sa ma intorc in fiecare vara !