Ponta si Antonescu pierd soldati. Planurile lui Traian Basescu si PDL

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 26 februarie 2010, 13:37 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
In prima saptamana de la alegerea sa in fruntea PSD, Victor Ponta s-a confruntat cu un val de plecari,  insa hemoragia din PSD n-a inceput sub Ponta. La randul sau, liderul PNL, Crin Antonescu, ar face bine sa se ocupe de proprii dezertori, in loc sa consoleze la telefon pesedisti. Din ambele partide au demisionat, de anul trecut pana astazi, aproape 30 de parlamentari. S-au inrolat in armata tradatorilor, condusa de generalul-fanfaron, Gabriel Oprea. Cu ei si cu alte vechituri din debaraua politicii, PDL spera sa construiasca o majoritate confortabila in Parlament, sa reformeze statul, sa modifice Constitutia si, culmea, sa reduca numarul de senatori si deputati.

De luni pana astazi, parlamentarii Ioan Muntean, Culita Tarata, Serban Mihailescu, academicianul Razvan Theodorescu, lideri importanti precum Cristian Diaconescu si Marian Sarbu au plecat din PSD. Dupa dezertari, Victor Ponta se va confrunta cu o noua problema: aparitia noului-partid, de orientare centru stanga. Va trebui, deci, sa-si pazeasca nu doar soldatii, ci sa-si apere steagul.

Adunatura pestrita va incerca sa-i fure brand-ul, sa-i decaveze partidul de continut ideologic, la fel cum au incercat Stolojan si Stoica in 2006 cu PNL. Simtind pericolul, abilul Ponta a ordonat incetarea ostilitatilor interne si realuarea bataliei cu adevaratii inamici: Guvernul Boc, PDL si Traian Basescu.

Grea misiune: sa porti o lupta de uzura cu o armata decimata, demoralizata, tarandu-se de cinci ani prin desertul opozitiei, salvata de la pieire de micile popasuri in oazele puterii, in guvernele Tariceanu sau Boc. Apoi, Victor Ponta va trebui sa se decida ce va face cu  generalii compromisi, vulnerabili, care isi admira astazi cicatricile in oglinda, ca Nastase, Mitrea sau chiar Hrebenciuc.

Va organiza viitoarele batalii dupa strategia lor sau va avea curajul sa-i schimbe cu razboinici mai tineri, loiali si cu viziune proaspata? In fine, noul presedinte PSD mai are de dat un raspuns strategic: cum se va raporta la partidul-clona? Va intra in conflict cu el, risipindu-si energiile, sau isi va concentra atacul pe putere?

Noul partid ar urma sa fie botezat Uniunea Nationala pentru Progres desi, la cum arata pe dinlauntru, cu Miki Spaga, Culita Tarata, Nicolicea, Gabi Oprea si alti demoni, s-ar putea numi la fel de bine Uniunea Nationala pentru Regres. Daca in fruntea ostirii de stransura va fi cooptat Cristian Diaconescu, atunci noul partid isi va fi gasit omul potrivit. Cine putea fi mai nimerit sa conduca Partidul Tradatorilor decat un lider instabil? Aud de la diversi oameni ca Diaconescu zgaria usa PDL, prin 2009, cand era ministru de externe in Guvernul Boc, rugandu-se sa fie primit in partid pe motiv ca nu mai suporta atmosfera din PSD, dar asta nu l-a impiedicat sa candideze la sefia partidului. PDL l-a tinut la usa, rezervandu-i un rol mai maret: fata umana a oportunismului politic. Diaconescu este, daca vreti, expresia conformistului politicos, fricos si imprevizibil.

Se trage din specia politicienilor recenti, fara optiuni, proiect si idei personale, dar cu ambitie, afectat si cu o foarte buna impresie despre el insusi. Diaconescu a facut cariera jucand rolul de capac de canal. Nastase l-a pus ministrul justitiei si l-a ridicat la simbol anticoruptie in partidul coruptilor. Din 2002 incoace, a fost un schimb avantajos reciproc: Diaconescu si-a imprumutat bruma de credibilitate primind la schimb functii si o sinecura pentru sotie (fosta directoare Eximbank).

Cu Diaconescu in frunte, partidul dezertorilor spera sa repete soarta ApR, rupt in 1997 din coasta lui Iliescu, care a reusit in 2000 o performanta, obtinand 8% in alegerile locale. Apoi, Melescanu si-a topit partidul in PNL. In politica romaneasca, nimic nu se pierde, nimeni nu se compromite definitiv, totul se recicleaza. PDL pare constient insa ca nu se poate baza pe tradatorii din Parlment. Cei care tradeaza o data o vor face si a doua oara. Daca alegerile locale din 2012 vor iesi prost pentru PDL, generalul Oprea va intoarce armele.

Prin urmare, pasul urmator ar putea fi specularea si alimentarea tensiunilor din interiorul PNL. Nu intamplator, PDL mentine si incurajeaza platforma liberala a lui Valeriu Stoica. El si deologii din jurul Institutului de Studii Populare acuza PNL de deviationism de stanga, profetindu-i unirea cu PSD. Liberalii sunt invitati si ei sa tradeze, cel putin doi dintre ei avand potential: Calin Popescu Tariceanu, aflat in conflict atat cu Dinu Patriciu cat si cu Crin Antonescu, si Ludovic Orban.

Oricare dintre ei ar putea, dupa Congresul din 5 - 7 martie sa-si faca bagajele impreuna cu cativa parlamentari PNL. In cazul lor, optiunile ar fi transferul direct in PDL sau infiintarea unui grup liberal paralel, arondat puterii. Unul dintre adversarii lui Antonescu, Ludovic Orban a intrat intr-o silenzio stampa care nu anunta nimic bun.

Si Crin Antonescu, la fel ca Ponta, simte pericolul si incearca sa adune partidul in jurul sau printr-o candidatura in forta, cerand mai multa putere, un gest in totala contradictie cu discursul sau anti-autoritarism. Si PNL continua sa fie amenintat cu decavarea ideologica, motiv pentru care Antonescu se proclama in gura mare adevaratul titular al dreptei.

Toate aceste mutari pe tabla de sah par atent coordonate de PDL si Traian Basescu, disparut de doua luni din peisaj. Mutarile urmaresc consolidarea majoritatii parlamentare, astfel incat ea sa atinga masa critica necesara schimbarilor majore: modificarea Constitutiei, imbunatatirea sistemului electoral, reducerea numarului de parlamentari.

Un alt obiectiv pare sa fie destructurarea opozitiei pe termen lung, astfel incat sa-i reduca la maxim sansele la urmatoarele parlamentare si prezidentiale. Ion Iliescu si stanga s-au mentinut la putere la inceputul anilor '90 incurajand fragmentarea dreptei, refuzand insa progresul si reforma. Doua intrebari pentru PDL si Traian Basescu: Cum vor reusi sa reformeze clasa politica si sa modernizeze statul cu Miki Spaga&co sau scopul scuza mijloacele? Cat costa trocul, ce primesc la schimb tradatorii, cine si cum profita de slabirea stangii?

S-ar putea ca scopul sa scuze mijloacele, mai ales in politica, dar mijloacele utilizate acum par sa compromita grav scopul, oricat de nobil ar fi el.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

10549 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Scopul scuze mijloacele? (Vineri, 26 februarie 2010, 13:52)

    Surfer [utilizator]

    Chiar asa..? Vor reusi sa voteze legi importanta cu armata de tradatori?
    • +6 (10 voturi)    
      esti parte dintr-un grup (Vineri, 26 februarie 2010, 14:30)

      curios [anonim] i-a raspuns lui Surfer

      la un moment dat realizezi (sau ti se pare) ca seful grupului o ia intr-o directie gresita. Daca iesi din grup devii tradator? Dupa acest rationament il acuzi pe MS Regele Mihai I de tradare?
      • +4 (6 voturi)    
        Pai depinde din ce unghi privesti... (Vineri, 26 februarie 2010, 14:59)

        Surfer [utilizator] i-a raspuns lui curios

        ...
        • +1 (11 voturi)    
          Daca... (Vineri, 26 februarie 2010, 15:03)

          Cri [anonim] i-a raspuns lui Surfer

          ...iesi din opozitie sa mergi cu puterea dupa ciolan, DA se numeste tradare nu fata de partid si fata de popor si de cei care te-au votat. Nu partidul este tradat ci votantii.
          • +9 (9 voturi)    
            Si deputatii care nu au castigat colegiul? (Vineri, 26 februarie 2010, 16:09)

            Anonim [anonim] i-a raspuns lui Cri

            Daca un deputat a intrat in parlament de pe pozitia a 3 stau si ma intreb el oare pe cine tradeaza ? Nicidecum majoritatea votantilor din colegiul respectiv. Intr-un fel sau altul se face dreptate! Oricum si daca statea la locul lui tot nu intreba pe nimeni din colegiu cum sa voteze, si oricum ar fi votat cum dictau sefii de partid.
          • +5 (5 voturi)    
            daca (Vineri, 26 februarie 2010, 21:57)

            Petrovici [anonim] i-a raspuns lui Cri

            Daca partidul in care esti de mai mult timp isi schimba comportamentul, nu mai corespunde aspiratiilor tale, actioneaza impotriva propriului popor, atunci constiinta te obliga sa parasesti acel partid daca nu poti sa-l reorientezi pe o cale dreapta.
            Din batrani se spune ca a pacali, a insela sunt lucruri necinstite dar ... a insela sau a pacali pe un om necinstit nu numai ca nu e imoral dar chiar este un lucru demn de toata lauda.
            Binele pentru romani trebuie facut indeferent prin ce mijloace, chiar si cu Miki Spaga la nevoie daca altii mai destepti nu s-au trezit inca.. Scopul conteaza in principal, totul trebuie facut ca sa-l atingem. Trecem podul chiar facandu-ne frate cu dracul. Binele nostru este cel ce conteaza acum cand o multime de varcolaci s-au invartosit sa ne haleasca.
            .
            • -5 (7 voturi)    
              exemplu PD (Vineri, 26 februarie 2010, 22:31)

              taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Petrovici

              PD este partid de stanga, la un moment dat trece vis-a-vis, pe dreapta. Inseamna ca el a tradat idealurile Stangii, se poate parasi fara a fi tradatori? Sassu etc.
              • -1 (1 vot)    
                uman (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 9:11)

                Petrovici [anonim] i-a raspuns lui taranistu

                Nu consider ca trebuie sa fii habotnic pe stanga sau pe dreapta. Nu vad ca PDL sa fie pe dreapta atunci cand ataca marile averi, marile salarii si pensii mai ales cand acestea sunt obtinute prin mismasuri liberale de dreapta. Mai degraba PSD este de dreapta atunci cand se aliaza cu PNL, cu marii bogatasi mafioti ai tarii (Patriciu, Voiculescu, Vantu). In loc sa-i trimita la judecata ei se folosesc de banetul lor supt de pe sudoarea noastra.
                Legile pensiilor si a salarizarii, eliminarea agentiilor clientelare, reducerea cheltuielilor, reducerea propriilor salarii sunt masuri de stanga
      • +5 (5 voturi)    
        Intentia nu este acelasi lucru cu rezultatul (Vineri, 26 februarie 2010, 16:33)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui curios

        MS Regele Mihai, la varsta de 23 de ani, a luat o decizie legala si bine intentionata.
        In mesajul radiodifuzat in 23 August (1944) spune chiar ca Romania a acceptat conditiile Aliantei. Juridic cat si faptic aceea afirmatie era neadevarata (falsa, mincinoasa).
        Chiar daca la decizie si-au adus aportul si altii, chiar daca intentia tuturor, inclusiv a lui Mihai I, a fost de bine pentru Romania, rezultatul a fost catastrofal si previzibil. Conditiile Aliatiilor au fost altele decat cele oferite Guvernului Romaniei (Antonescu), practic Romania a capitulat, cuceritorul facand ce doreste. Aceea decizie, inca o data legala si bine intentionata, se inscrie in categoria greselilor care daca se intimpla o data intr-un secol este prea mult pentru acel popor.
        Nu a existat doar o solutie, cum a spus propaganda, au existat mai multe. Romania s-a ales cu una dintre cele (doua) mai proaste. Si abia astazi, dupa intrarea in UE si NATO, ne revenim dupa aceea decizie.
        Din pacate si astazi sunt atatia care sunt convinsi ca era SINGURA solutie ca sa ... . Atatea decenii la rand comunistii si Regele Mihai I au clamat ca era SINGURA solutie, fara multe argumente pentru a acoperii o decizie dezastruoasa pentru Romania.
        Este atat de simplu sa realizezi ca o alta solutie era urmatoarea: conditiile trimise de Aliati catre Antonescu sa ajunga la acesta, iar Guvernul sa le accepte. Atunci nu am fi fost CUCERITI de sovietici. Din pacate acestea nu au ajuns la destinatar ci la grupul care avea in frunte pe Rege. Acesta macar putea sa aminteasca de conditiile Armistitiului - ajunse pe 22-23 August - in cadrul discutiei ultimative pe care a avut-o cu Antonescu. Poate asa am fi avut alta cale. Poate.

        Trebuie sa invatam din lectiile trecutului, fara patima si fara partinire.

        Mihai I nu a fost un tradator dar a luat o decizie, la varsta de 23 ani, bine intentionata, dar dezastruoasa pentru Romania.
        • +3 (3 voturi)    
          completare (Vineri, 26 februarie 2010, 18:27)

          beitriu [anonim] i-a raspuns lui Dan

          Inca unu din textele obisnuite de dupa '90 legat de "ofertele" pe care le avea Antonescu. Dar nu se spune nimic de faptul ca frontul era rupt, armata in dezordine. Desigur, mai era celebra linie Focsani-Namoloasa-Galati... Nu a tinut linia Maginot, linia Siegfried dar tine linia cu 3 cazemate si o armata in deruta... Decizia regelui a fost una trista dar probabil,zic totusi probabil, singura care putea fi luata la acel moment. Trist este insa ca M. Britanie, care a intrat in razboi pentru a apara Polonia de agresiunea nazista, a abandonat-o 6 ani mai tarziu URSS-ului. In acest context ce sansa aveam noi? 0 si ceva virgula...
          • 0 (0 voturi)    
            Din nefericire... (Luni, 1 martie 2010, 12:46)

            Costica [anonim] i-a raspuns lui beitriu

            ...desi o groaza de "istoriografi' si alte "personalitati" incearca sa tot acopere rahatul, realitatea e ca Anglia a declarat razboi pentru a-si apara pozitia in Europa care era deja subminata puternic de Germania lui Hitler. Da, cel care a vrut si a facut totul pentru razboi a fost Churchill. Rezultatul ?
            -nu a facut din Germania o tara agrara cum a vrut
            -a pierdut Imperiul
            -nu mai au mult pana pun steagul verde pe parlament
            -vesticii devin minoritari in tarile lor. peste 100 de ani ser va vedea efectiv impactul real al "globalizarii" .
            Copiii nostri,copiii copiilor nostri si generatiil eurmatoare (cat vor mai fi) vor plati greselile parintilor...
        • 0 (0 voturi)    
          e OK! (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 10:54)

          curios [anonim] i-a raspuns lui Dan

          Da, eu iti dau dreptate. Voiam numai sa-i arat lui surfer instabilitatea rationamentului sau si sa-l conving ca nu exista "tradator" din p.d.v. obiectiv. Generalul Lee este si acum un erou in statele din sudul USA.
      • +1 (5 voturi)    
        ptr.curios (Vineri, 26 februarie 2010, 18:53)

        sile [anonim] i-a raspuns lui curios

        Desigur denumirea "tradator" folosita de Tapalaga e dura si nemeritata pentru cei mai multi dintre cei care au parasit PSD-ul.
        Cred tu ai dreptate,daca constati ca asteptarile ti-au fost inselate,nu-ti ramane decat sa te desparti de grupul care ai crezut ca-ti reprezinta ideile si principiile.
        • 0 (0 voturi)    
          intrebare (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 7:12)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui sile

          nu ti-e jena sa asociezi numele acestor lepre cu notiuni gen principii sau idealuri? oportunistii de doi lei, alergand disperati dupa averi nemuncite, ajung acuma pt. voi constiinte curate, numai pe motiv ca, momentan, au intrat in tabara portocalie? mi-e o scarba cumplita de asemenea nerusinari ca a voastra, mafioti pedelisti (nu intamplator, dezertorii ajunsi la voi sunt, in buna parte, clientela DNA)
        • 0 (0 voturi)    
          principii ? (Duminică, 28 februarie 2010, 0:52)

          sori romanu [utilizator] i-a raspuns lui sile

          Idei si principii? Oaamenii astia, ca de altfel cam toti "politicienii" romani au foarte putine idei si principii - si toate mercantile.

          Au parasit PSD-ul pentru ca nu a ajuns la putere (lucru pe care mizau). La fel cum destui PDL-isti ar fi plecat din partid daca geoana castiga alegerile.

          Nu inteleg ce legatura au cuvinte ca "principii" si "idei" cu discutia asta
          • 0 (0 voturi)    
            ptr.sori romanu si srpc (Luni, 1 martie 2010, 12:12)

            sile [anonim] i-a raspuns lui sori romanu

            Ti-as putea raspunde,foarte cinic,ca in tara asta nimeni,niciun roman, nu are idei si principii si ti-as aminti ca politicienii sunt exact oglinda populatiei care i-a ales !!

            Ai fi mai fericit in cazul asta ?
      • -2 (2 voturi)    
        Si n-a fost??? (Vineri, 26 februarie 2010, 19:46)

        Garett [anonim] i-a raspuns lui curios

        Intreaba-l pe Antonescu daca s-a simtit tradat de Mihai sau nu! Oops, I forgot, nu poti, e mort!
    • +7 (13 voturi)    
      scopuri si mijloace... (Vineri, 26 februarie 2010, 14:58)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Surfer

      sa incep cu ipo-crin,ieri ii intindea o mana lui diaconescu azi toti traseisti sunt bau bau,consecvent baiat.esti un mincinos domnule geoana si dupa 3 zile se pupa in dos cu acelas geoana,consecvent ipo-crinul,dictator basecu in timp ce el vrea puteri sporite,consecvent baiatul. amu sa vedem poanta.el nu poate sa sustina legile lui sarbu dar uita ca el facea parte din guvern cand au trecut legile si chiar el insusi a votat aceste legi.in om de onoare che guevara asta.vrea reforma in partid?cu cine face reforma?cu nastase,ilici,vanghelie,mazre si ce e mai dureros ca e si cu hrebenciuc.tare partidul asta dar nu prea convinge.si imi au singur minus ca ppoate ca nu suportati realitatea.
  • +8 (8 voturi)    
    .... (Vineri, 26 februarie 2010, 13:52)

    lmc [utilizator]

    "Cei care tradeaza o data o va face si a doua oara."

    :-) cu placere
    • 0 (2 voturi)    
      mda, si cine se culca odata cu gainile (Vineri, 26 februarie 2010, 15:35)

      hahalera [anonim] i-a raspuns lui lmc

      ...
    • -1 (1 vot)    
      nu ati inteles esentialul.. (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 8:10)

      egroeg [anonim] i-a raspuns lui lmc

      Diaconescu si Sarbu au plecat tocmai pentru a nu-si trada principiile si,evident,daca vor mai fi in aceeasi situatie,o vor face din nou,deoarece in ei exista ceva care se numeste verticalitate.
    • 0 (0 voturi)    
      si faci si o lista? (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 10:57)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui lmc

      care sa includa pe Norica si Geoana (fosti PNT), Sassu, Duvaz, Severin si Cosea, Melescanu, Codrin Stefanescu, Gusha, Lia Olguta Vasilescu, Lavinia Sandru, Simona Marinescu, Funar, tot FDSN, Petrica Roman astfel ca sa acoperi tot spectrul politic???
  • +21 (29 voturi)    
    Cateva intrebari... (Vineri, 26 februarie 2010, 13:53)

    Cristi [anonim]

    Ce anume inseamna "tradator"? Daca dumneavoastra nu mai sunteti multumit la hotnews (salarizare, politica editoriala, conflicte cu patronatul, conflicte cu colegii, etc.) si va dati demisia si plecati se cheama ca tradati??? ORICE OM ARE DREPTUL LA O OPTIUNE! La libera alegere! Daca ceva nu ma mai reprezinta ma despart urgent de acel ceva. Asta se numeste "tradare"? De ce le ziceti "tradatori"? Pe cine anume au tradat? Si-au tradat cumva tara? Nici macar partidele si ideologia nu si le-au tradat avand in vedere ce reprezinta PSD si PNL in acest moment. Pur si simplu acesti oameni, din diverse motive care ii privesc exclusiv au parasit niste partide. Atata tot. Ce fac in continuare e treaba lor. Asadar, d-le Tapalaga, va rog sa fiti ceva mai atent cu termenii si nuantele pe care le introduceti in discutie. Cuvintele dure si mari cum ar fi "tradarea" erau des folosite si la inceputul anilor 50 de comisarii politici comunsti. Dar de "deviationism" ati auzit? Presupun ca da. Si inca ceva.... Plangeti de mila PSD? Ori PNL? Asa cum arata ele, si au aratat in istoria postdecembrista, nu vad de ce ne-ar starni mila si compasiunea soarta pe care ar avea-o mai devreme sau mai tarziu.
    • -3 (15 voturi)    
      Tradare (Vineri, 26 februarie 2010, 15:04)

      Alexandru C [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Cand esti ales in parlament pentru ca esti in respectivul partid si pleci se cheama intr-adevar tradare.
      Niciunul dinre cei ce au plecat, daca ar fi candidat ca independent nu ar fi obtinut vreun mandat, drept urmare se pot numi tradatori.
      Au castigat mandatul datorita partidului nicidecum calitatilor personale. Ar trebui ca in cazul parlamentarilor sa se aplice aceeasi lege ca in cazul alesilor locali. Ai plecat din partid pierzi mandatul. Se organizeaza alegeri. Esti bun recastigi mandatul. Oare l-ar recastiga vreunul? :)
      • 0 (0 voturi)    
        Partid (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 8:25)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

        Da dar cine a platit si a servit partidul pt un loc pe liste ? :) . Locurile sunt ale lor . Sper sa fie respectat referendum-ul si sa avem o data alegeri uninominale adevarate , nu monstruozitati clocite din interes .
      • 0 (0 voturi)    
        pentru 10 secunde (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 11:01)

        naiv [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        as putea sa-ti dau dreptate. Dar imi aduc aminte doua chestii: A. parlamentarii trecuti de la un partid la altul (Duvaz, Melescanu, Iliescu insusi, Funar) B. in vot uninominal nu cumva alesul ar trebui sa reprezinte electoratul? Ce Ghise si Tusa au ajuns pe vointa electoratului, cu cate 3-4000 de voturi de pe locul trei??? NU MAI EXISTA VOT PE LISTA de partid (cu exceptia PE)
    • +5 (11 voturi)    
      tradatorii (Vineri, 26 februarie 2010, 16:03)

      noki [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      aveti dreptate. Asta vroiam sa spun si eu si m-ati scutit de oboseala.
      Pe de alta parte, ce conteaza cine este sau a fost Miki Spaga, daca el va participa la votarea unor legi care sunt benefice pt societatea actuala?
      Trebuie sa intelegem ca pt cetateni nu e important daca ne place sau nu figura unui politician, ci cu ce contribuie el la dezideratele momentului.
      Cred ca un nou partid, ar fi benefic si pt scoaterea monopolului pe care il reprezinta UDMR, atunci cand e vorba de formarea unei majoritati parlamentare. Fiindca acest partid intra cu pretentii care nu intotdeauna sunt benefice pt toata natiunea.
    • +1 (5 voturi)    
      Dar care-i de fapt necazul? (Vineri, 26 februarie 2010, 17:49)

      Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      Cu ce v-a suparat dl. Tapalaga de-l trageti asa rau de urechi?
      A indraznit sa calce un milimetru alaturi de linie?
      Cat despre fondul problemei, a dreak pesedea cum nu i-a mai reprezentat deloc, da' absolut deloc pe toti oamenii astia taman de-a doua zi dupa congres... Haida-deh.
      Realitatea, povestita cu nespusa candoare acum vreo 2-3 zile (chiar la Realitatea TV, cred, scuze ca ma mai uit si la astia din cand in cand) de un tip de la PD-L mai putin cunoscut, nu i-am retinut numele, unul destul de tanar, este tot aceea a ciolanului.
      Domnul cu pricina a spus, de vreo 3-4 ori in timpul emisiunii, ca i se pare firesc si omeneste, de inteles ca Sarbu s-a suparat ca nu l-au ales VP, si-atunci, ce altceva putea face bietul de el decat sa-si ia zborul spre taramuri presupus mai calde. Rasul lumii, m-a distrat teribil mai ales ingenuitatea omului, era ATAT de convins ca ceea ce spune e firesc, normal...
      Altminteri, nu va faceti iluzii, domnu' Cristi. Cand PDL nu va mai fi la putere, sau macar va da semne ca o ia la vale, pasarile migratoare isi vor lua iar zborul (sau s-o bagam pe-aia cu sobolanii si corabia?). S-a intamplat mereu si mereu, se va intampla si in continuare. Asta-i natura fiarei numita politichie romaneasca.
    • 0 (0 voturi)    
      Cateva raspunsuri ... (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 7:59)

      accipiter gentilis [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      S-o luam pe rand :

      1. Ce inseamna tradator ?
      Conform DEX , tradator este acela care “se abate de la o linie de conduită, care dovedeste inconsecvență față de o acțiune, de o idee” , acela care “abandoneaza în mod perfid sau laș (trecând de partea adversă)” , acela care “înșeala în mod voit și perfid încrederea cuiva, săvârșind acte care îi sunt potrivnice, pactizând cu dușmanul” .

      2. Extrapolarea fortata de d-vs. scapa din vedere un amanunt esential : angajatul HotNews-ului nu este ales si nu are de indeplinit un mandatat in virtutea apartenentei la o anume platforma . Raspunde numai in fata constiintei proprii . Prin urmare , ca sa va apreciez cu indulgenta , comiteti un sofism .

      3. “Orice om are dreptul la O optiune” . Adevarat . Cu accent pe O optiune . Odata exprimata optiunea , “orice om are dreptul” la consecventa . Inconsecventa poate indica lipsa de principii . Instabilitatea . Neseriozitatea . Uneori , mai mult de “O optiune” inseamna tradare .

      “Asadar (d-le Cristi) , va rog sa fiti ceva mai atent cu termenii si nuantele pe care le introduceti in discutie” .

      P.S. Daca demisionarii , “din diverse motive care ii privesc exclusiv” (vezi al. 2) , ar fi “parasit” si Parlamentul si viata politica , ar fi fost principiali . Sarind dintr-o barca-ntr-alta , se cheama ca sunt si tradatori , si oportunisti .

      Cele bune , Florin Staicu
    • +1 (1 vot)    
      Multumesc,Cristi (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 10:58)

      Nicu [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Un comentariu cu "capul pe umeri"
    • 0 (0 voturi)    
      Cateva raspunsuri ... (Duminică, 28 februarie 2010, 10:04)

      florin staicu [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      S-o luam pe rand :

      1. Ce inseamna tradator ?
      Conform DEX , tradator este acela care “se abate de la o linie de conduită, care dovedeste inconsecvență față de o acțiune, de o idee” , acela care “abandoneaza în mod perfid sau laș (trecând de partea adversă)” , acela care “înșeala în mod voit și perfid încrederea cuiva, săvârșind acte care îi sunt potrivnice, pactizând cu dușmanul” .

      2. Extrapolarea fortata de d-vs. scapa din vedere un amanunt esential : angajatul HotNews-ului nu este ales si nu are de indeplinit un mandatat in virtutea apartenentei la o anume platforma . Raspunde numai in fata constiintei proprii . Prin urmare , ca sa va apreciez cu indulgenta , comiteti un sofism .

      3. “Orice om are dreptul la O optiune” . Adevarat . Cu accent pe O optiune . Odata exprimata optiunea , “orice om are dreptul” la consecventa . Inconsecventa poate indica lipsa de principii . Instabilitatea . Neseriozitatea . Uneori , mai mult de “O optiune” inseamna tradare .

      “Asadar (d-le Cristi) , va rog sa fiti ceva mai atent cu termenii si nuantele pe care le introduceti in discutie” .
      P.S. Daca demisionarii , “din diverse motive care ii privesc exclusiv” (vezi al. 2) , ar fi “parasit” si Parlamentul si viata politica , ar fi fost principiali . Sarind dintr-o barca-ntr-alta , se cheama ca sunt si tradatori , si oportunisti .

      Cele bune ,
      Florin Staicu
  • +3 (15 voturi)    
    Foarte corect Dane!!! (Vineri, 26 februarie 2010, 13:55)

    mamacerghida [utilizator]

    Aceleași figuri dubioase reciclate, eventual prin inventarea unui nou partid (este copie la indigo după fenomenul ApR....).

    Nu știu ce asociere este mai stimabilă pentru Diaconescu (un oportunist clar, de-o lașitate funciară, nu a fost capabil să își recunoască trecutul nici măcar în fața evidențelor scoase la iveală de EVZ anul trecut!!!) sau Sârbu, aceea cu Marean sau cu d-alde Culițî Tărîțî sau Miki Șpagă. Presupusa Uniune nu va fi decât un fiasco....

    Părerea mea este că PDL (și nici Băse) nu ar trebui să se bucure. Cine a trădat odată, va trăda mereu....

    Oricum trădarea face parte din bagajul nostru genetic...
  • -6 (18 voturi)    
    ce e maestre? (Vineri, 26 februarie 2010, 13:55)

    Dan [anonim]

    Nu ti-a venit cecul pe ianuarie de la PDL si te suparasi pe ei? sa nu spui ca esti manat de idealuri ideologice...
    • +5 (5 voturi)    
      Un gest de imagine, ca jurnalist (Vineri, 26 februarie 2010, 23:12)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      El stie ca un jurnalist (care se vrea si analist politic) trebuie sa mai critice si puterea, daca vrea sa fie credibil.
  • -13 (27 voturi)    
    ne indreptam spre dictatura base+pdl (Vineri, 26 februarie 2010, 13:56)

    adrian [anonim]

    Demisiile din PSD si cele ce vor urma in PNL(dupa congres) sunt provocate de base si slugile sale din politica si serviciile de informatii .
    Base si PDL vor distruge partidele de opozitie la fel cum a facut si cu PNTcd, Apr, Ufd si vom ajunge sa avem un partid majoritar (PDL)fara o doctrina clara care va conduce tara doar in interesul liderilor sai.
    Ma tem ca datorita politicii duse de base si PDL vom ajunge datori pana peste cap la toate organismele financiare internationale si s-ar putea sa vedem o dorinta de dezmembrare a tarii ( vezi fosta Iugoslavie,Cehoslovacie...).
    Se dovedeste inca o data ca poporul roman nu stie sa-si aleaga conducatorii .
    • +2 (10 voturi)    
      ai citit pe dos? (Vineri, 26 februarie 2010, 14:36)

      uimit [anonim] i-a raspuns lui adrian

      instructiunile de la partid? APR este contopit cu PNL (melescanu!!) , UFD este tot in PNL (Ageamian), PNT 1 este la PSD (Radu Sarbu) PNT 2 este la PDL (Milut). Cand a fost PDL in opozitie cu partidele de mai sus? PDL e la guvernare numai din 2005-2006 si apoi din 2009!
      • -3 (9 voturi)    
        exagerezi! (Vineri, 26 februarie 2010, 21:12)

        taranistu [utilizator] i-a raspuns lui uimit

        postac PDL, inteleg, dar ne jignesti inteligenta prea de tot!
        • 0 (2 voturi)    
          Dictatura (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 8:30)

          gamma [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

          Mai usor cu dictatura pe scari ca se vede clar de tot cine respecta dorinta poporului exprimata prin referendum si cine nu . Restul e GARGARA.
        • 0 (2 voturi)    
          cine si cand a demolat PNT? (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 11:08)

          naiv [anonim] i-a raspuns lui taranistu

          iti respect opinia politica, dar raspunde-mi te rog la intrebare!
          • +2 (2 voturi)    
            Bravo (Duminică, 28 februarie 2010, 19:07)

            VictorS [utilizator] i-a raspuns lui naiv

            observ cum CIRCUL inca tine la romani. securistii din politica inca ne tin cu sufletul la gura.

            pacat e ca ramem asa si cand ne luam ochii din presa si ne uitam in portofele, conturi bancare personale, mizeria din viata romaneasca, isteria generala ....

            cine e mai bun: doi si un sfertul PSD sau adunatura lui zeus? PNListii par sa nu conteze prea mult - poate la o lipeala scurta cu unul din partidele de stanga/dreapta (in functie de trend desigur).

            Cineva zicea de PNT, altcineva de un referendum ce exprima optiunea romanilor. In jurul meu aud mai degraba ca politicienii sunt toti de kk si ca ar fi mai bine fara ei... fara toti.
      • 0 (0 voturi)    
        LOL ! (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 12:39)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui uimit

        Sa mori de ras! CUM adica "cand (sic!) a fost PD in opozitie cu partidele de mai sus"? Pai, PD este cred SINGURUL partid care, exceptand vreo cativa ani (2000 - 2004 si 2007 - 2008) a fost simultan (si permanent) atat la putere cat si in opozitie :)))))))))))))

        As vrea shi io sa aflu macar O guvernare (in afara perioadelor sus-mentionate) in care PD sa nu fi fost prezent - dupa cum as vrea si eu un SINGUR exemplu de perioada in care, cu toate ca se afla la guvernare, PD sa nu-si fi sapat permanent aliatii! >:)))
    • +2 (10 voturi)    
      vine apocalipsa dupa vantu si felix:-)) (Vineri, 26 februarie 2010, 15:06)

      probaganda@partid.ro [anonim] i-a raspuns lui adrian

      exact ca la magaoiele lui felix si vantu. acelasi discurs. indiferent care e subiectul, hop la base.pana'cum niciunul n'a cerut nici n'a fost solicitat sa intre in pedele.
      nu cred ca au de'aface cu pedeleul si nici pedeleul nu vrea sa aiba de'aface cu ei.
      asa cum a zis voinescu, pedeleul nu se ridica la nivleul de vointza politica pentru reformele lui base.
      base, dupa catziva ani petrecutzi pela bruxelles, a intzeles ca nu exista decat doua directzii de ales: vest ori est. este primul si singurul presedinte care a avut experientza uniunii europene. ilici a avut experientza caer, varsovia, arlus.
      milu a umblat oleaca prin lume, dar n'a fost pus la masa ue, asa cum a stat base.
      basescu a putut sa'si dea seama mai indeaproape de ce inseamna ue si necesitatea integrarii.
      singurii pesedei care stiu ce inseamna occidentul sunt joana, diaconescu si severin.
      joana a fost prea dus de mana si faultat, desi, cred ca a avut intentzii bune in ce priveste integrarea. severin, desi mananca o paine alba la bruxelles, e prea indoctrinat dela stefan gheorghiu..
      diaconescu, prin stagiul la externe, a putut si el sa vada cum e pe'afara, cum e sa fii in ue.
      se observa o schimbare de vorbe la tariceanu si cioroianu, pedelei care si ei stiu cum e si cu ce se haleste ue.
      nici in pedele situatzia nu'i mai roza. boc de'abia a inceput sa mai miste prin afara, videanu si madam udrea n'au pre multa glagore sa realizeze ce si cum. blaga e prins cu infractorii...
      mai scosi in lume sunt monica macovei si cristian preda. dar si baconschi si funeriu.
      deci, cei care intzeleg cat de cat ce se intampla in lumea inconjuratoare sunt putzini si prea impartzitzi si divizatzi politic.
      si unii prea umflatzi de orgolii...
      daca base aduna in jur o massa critica care sa'i permita reformarea statului, pentru care mai are patru ani si jumatate, va intra in cartzile de istorie ale romaniei.
      nu sunt membrul niciunui partid, locuiesc numai part time in tzara. am intzeles ce vrea base si l'am votat. asta e.
    • -1 (7 voturi)    
      pacat de noi (Vineri, 26 februarie 2010, 21:20)

      super [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Asta vrea POPORUL asta va avea!
      De ce sa ne chinuim sa fim indignati!
      Toata lumea a stiut cine este acest Basescu!
      Pacat de copii nostrii, care vor fi paria Europei !
    • +1 (1 vot)    
      mai usor cu copy/paste (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 11:06)

      par-alb [anonim] i-a raspuns lui adrian

      textul asta ti l-am vazut si in alte parti. Nu l-am vazut intre 2001 si 2004 cand PSD avea presedinte, premier, parlament, presedinti la ambele camere, serviciile TOATE etc . Atunci nu te temeai de dictatura sau nu primisesi indicatii de la partid ce si pe cine sa ataci? Retine ca UFD si APR le gasesti cu arme, bagaje, diplome si zdrente in PNL de pe vremea cand TB nu era presedinte. Sau nu mai stii sa citesti datele?
  • +3 (23 voturi)    
    Ponta si Antonescu pierd soldati. Ce castiga Bases (Vineri, 26 februarie 2010, 13:57)

    Marcel Ghita [anonim]

    Exact! scopul scuza mijloacele,si e de 10 ori mai bine asa! reforma statului si slabirea partidelor controlate de oligarhi ,antireformiste,trebuie facuta cu orice pret,aici nu conteaza comandamentele de ordin moral ci actiunea politica in forta menita sa miste Romania din loc.
    • -3 (11 voturi)    
      Uraaaa (Vineri, 26 februarie 2010, 15:08)

      Alexandru C [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ghita

      Asa ma, zi-le tu. Uraaaa. Basescu si Boborul. Clasa muncitoare de pe vremea lui nea Nicu este inlocuita treptat treptat de o noua clasa, cea manelista. Uraaaaa. Basescu si Boborul. Traiasca noua mare adunare nationala. Traiasca PDL-ul, partidul care "lupta" pentru bobor. Uraaa. Sa muriti de foame! Va meritati soarta.
      • -1 (1 vot)    
        Uraaa, vad ca tu o ai in piept! (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 11:37)

        Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

        Bine ca urasti tu 'boboru' si-i doresti sa moara de foame, da-i iubesti pe mafioti si pe fostii nomenclaturisti! Basescu si PDL nu ameninta democratia. Cei care ar fi suprimat intr-adevar orice opozitie ar fi fost cei din coalitia Prostanacu-Felix-Repetentu.
  • +2 (22 voturi)    
    Mai usurel cu "tradarea" pe scari... (Vineri, 26 februarie 2010, 13:57)

    Dorin [anonim]

    A pleca dintr-un loc unde nu te mai simti bine si nu te mai reprezinta nu inseamna tradare d-le Tapalaga. Credeti ca Marian Sarbu si Cristian Diaconescu trebuiau sa mai indure mojiciile "colegilor" din PSD??? Ce-ar fi trebuit sa faca acesti oameni ca sa nu fie acum numiti tradatori? Sa ramana acaolo cu orice pret? Pentru sanatatea noastra mentala si fizica trebuie sa plecam de acolo unde nu ne simtim in largul nostru d-le Tapalaga. Iar plecarea se face, de regula, prin demisie. De exemplu, prin comparatie, oare a divorta de sotul/sotia cu care nu te mai intelegi deloc inseamna "tradare"?????
  • +7 (17 voturi)    
    scopul scuza mijloacele (Vineri, 26 februarie 2010, 13:59)

    omul frumos [anonim]

    Adunatura pestrita, demoni, uniunea nationala pentru regres, partidul tradatorilor, lider instabil. Am citat din articol si comentez: nimic mai fals pentru ca cei din grupul independentilor nu se deosebesc cu nimic de majoritatea covarsitoare a politicienilor care populeaza parlamentul decat ca acum sunt sub proiector mult prea in fata deci vizibili. (perfect comparabil cu cazul Prigoana H care vezi doamne era un dezastru de parlamentar in comparatie cu ceilalti parlamentari pe care defapt nu-i stia masa celor care comentau).
    Deci evident ca scopul scuza mijoacele si ca "fotbalul" se joaca pe goluri mai ales ca in virtutea aceluiasi principiu s-a intamplat si monstruoasa coaltie poltico-mediatica impotriva lui Basescu, cladita exclusiv pe ura.
  • -5 (19 voturi)    
    Pana sa reformeze statul... (Vineri, 26 februarie 2010, 14:00)

    Rational Idealist [anonim]

    ... presedintele Basescu a adus practica politica romaneasca la nivelul unor tari ex-sovietice, in care puterea executiva determina configuratia politica a parlamentului, nu invers ca in democratiile occidentale. In 2008 romanii au votat cu totul alt raport de forte in parlament decat au acum. A face alegerile irelevante este pana la urma forma suprema de fraudare a lor: http://rational-idealist.blogspot.com/2010/02/fraudarea-alegerilor-ro.html
    • -2 (12 voturi)    
      Bravo! (Vineri, 26 februarie 2010, 14:21)

      Cri [anonim] i-a raspuns lui Rational Idealist

      Ai formulat foarte bine problema!
    • +1 (7 voturi)    
      Nu e chiar asa (Vineri, 26 februarie 2010, 15:06)

      ion cel netrebnic [anonim] i-a raspuns lui Rational Idealist

      brasoave rational-idealiste..

      PDL-ul are cei mai multi parlamentari. Iar impreuna cu UDMR-ul au cam 45% din parlamentari. De acord, pdl-ul face tot felul de manevre urat mirositoare pentru a "atrage" tradatori, dar face asta din postura de partid cu cel mai mare numar de parlamentari si de partid castigator al alegerilor prezidentiale.

      Ia sa fi luat pdl-ul 15% in 2008, iar Base sa fi fost inlocuit cu Geoana, mai discutam de asa ceva? Pai nu.

      Sorry, dar Basescu a fost legitimat prin votul popular. Asa a vrut boborul. Si aia de l-au votat erau constieni ca daca iese base guvernul se va face in jurul PDL si ca majoritatea parlamentara care va asigura suportul guvernului tot in jurul PDL-ului se va face. Asa cum se va face. Daca exista o majoritate atat de mare in parlament contra lui Base, atunci de ce nu a castigat omul lor, adica Geoana, in 2009? Cam naspa, cand votantii tai, ca partid, voteaza la prezidentiale altfel decat vrei. Ceva s-a cam rupt aici..

      Ce face Base&Co acum este o chestie puturoasa, dar respecta regulile jocului democratic, ca doar nu a intrat Base cu tancurile in parlament ca sa schimbe majoritatea.

      Deci mai usor cu comparatia cu tarile ex-sovietice si alte cele. Nu e cazul.
      • +2 (6 voturi)    
        De acord... (Vineri, 26 februarie 2010, 16:28)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui ion cel netrebnic

        ...insa, iti aduci aminte cate voci s-au ridicat "impotriva" atunci cand s-a re-nominalizat Boc si lista de ministri ii cuprindea tot pe Berceanu, tot pe Vi(n)deanu, tot pe Udrea, tot pe Blaga. Parca era un cor de "bai Traiane, te-am votat pentru reforma si tu incepi reforma punandu-i tot pe astia?"...
        Eu cred ca multi din cei care l-au votat pe Basescu, daca nu au crezut in aiurelile cu "vin rusii, vin comunisti, o sa avem iar mineriade, ia Voiculescu sarea si Vantu posta etc" l-au votat pentru ca au crezut ca "gata, vine cu super echipa la guvern si facem treaba"....
        • 0 (0 voturi)    
          Vocile (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 12:12)

          Scippio [anonim] i-a raspuns lui Gigi

          Ai numaarat tu vocile respective? Sau crezi ca daca vin cativa si urla pe la Antene si Realitatea asta echivaleaza cu opinia generala? Si , in definitiv, ce argumente cu adevarat rationale exista contra Boc, Udrea, Videanu etc? In afara de faptul ca sunt demonizati la televiziunile de mai sus in fiecare zi, ce orori asa mari au facut? Sau esti si tu dintre cei care cred ca ei au produs criza si ca guvernul este cel care creeaza locuri de munca?
      • -2 (8 voturi)    
        Ce spui tu confirma teoria mea... (Vineri, 26 februarie 2010, 17:38)

        Rational Idealist [anonim] i-a raspuns lui ion cel netrebnic

        ...cu tarile ex-sovietice in care guvernul depinde de presedinte, nu de parlament. Oricum ai intoarce-o, faptele raman: opozitia actuala avea de fapt majoritatea parlamentara dupa alegeri. Manevrele alea "urat mirositoare" de care vorbesti au rasturnat de fapt raportul de forte pentru care au votat oamenii la parlamentare. Ca Basescu a castigat presedintia un an mai tarziu (asa cum a castigat-o, la limita si pe gafele incredibile ale adversarului) e cu totul alta discutie, nu inseamna ca se schimba retroactiv ce au votat oamenii pentru parlament in 2008. De altfel, daca-ti amintesti chiar si inainte de prezidentiale Basescu a refuzat sa recunoasca dreptul unei majoritati parlamentare clar constituite de a forma guvernul. Curat constitutional!
        (PS: Abureala cu "cel mai mare numar de mandate" pe care le-ar avea PDL - fara sa aiba o majoritate - si care l-ar obliga pe presedinte sa desemneze candidatul lor drept premier e o gaselnita ieftina, fara nici cea mai subtire acoperire in Constitutie; un abuz clar ca lumina zilei, pentru cine deschide ochii).
      • +1 (3 voturi)    
        ...si inca ceva (Vineri, 26 februarie 2010, 17:40)

        Rational Idealist [anonim] i-a raspuns lui ion cel netrebnic

        Expresia "partid castigator al alegerilor prezidentiale" sintetizeaza mai bine decat as fi facut-o eu inca unul dintre lucrurile care nu sunt in ordine.
    • 0 (4 voturi)    
      asa sa fie oare? (Vineri, 26 februarie 2010, 17:34)

      io [anonim] i-a raspuns lui Rational Idealist

      ia ghici cine propune ca senatorii sa fie alesi de catre consiliile judetene?
      ai trei incercari.
      hint: nu e Base
      P.S.
      configuratiile politice sunt temporare si provizorii,
      pina la alegeri, cind vine poporul si le reaseaza.
  • +12 (24 voturi)    
    Cu ce ar putea fi noul partid mai rau decat PSD? (Vineri, 26 februarie 2010, 14:00)

    Marian [anonim]

    Pe langa Vanghelie, Mazare, Nastase, Oprisan, sau Iliescu noul partid cu Micky Spaga si Culita Tarata sunt chiar curati. Cu Cristian Diaconescu si Marian Sarbu in conducere, noul partid va fi mai credibil decat PSD-ul "Micului Nastase". Oricine poate vedea ca Diaconescu si Sarbu au plecat din PSD din cauza alegerii lui Ponta, omul lui Nastase care va conduce de fapt partidul.
    • -2 (8 voturi)    
      Numai spune?!!!! (Vineri, 26 februarie 2010, 14:11)

      mamacerghida [utilizator] i-a raspuns lui Marian

      Chiar așa?! Miki deci ar putea fi un înger, Tărâță, făină albă, iar Oprea, fecioară... Ce să spun, nu pot decât să îți respect opinia dar nu mă obliga să o și notez cu +
      • 0 (6 voturi)    
        Gramatica bat-o vina! (Vineri, 26 februarie 2010, 14:37)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui mamacerghida

        "Numai", in contextul folosit de tine se scrie "nu mai". Adica despartit. Pe de alta parte Marian are perfecta dreptate. Te-a obligat cineva sa dai plusuri? Ori n-ai proprietatea exacta a termenilor?
        • -1 (5 voturi)    
          Ohhh, câtă perspicacitate!!! (Vineri, 26 februarie 2010, 16:23)

          mamacerghida [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

          mai ales când e vorba de mesajele electronice stimabile, unde adeseori tastatura joacă feste, când nu ai alte argumente. Felicitări, ce să-ți spun altceva.... ;))
          • -1 (3 voturi)    
            Eroare! (Vineri, 26 februarie 2010, 19:25)

            Cristi [anonim] i-a raspuns lui mamacerghida

            In cazul asta nu e vorba de "perspicacitate". E vorba doar de spirit de observatie. Confunzi intelesul cuvintelor. Ca sa nu mai zic, incheiind, propria-ti opinie nu tine loc de argument asa cum crezi. O alta mare si regretabila confuzie din partea ta.
  • +4 (6 voturi)    
    erata (Vineri, 26 februarie 2010, 14:04)

    sebi [anonim]

    Alianta pentru Romania a obtinut putin peste 4% la alegerile parlamentare din 2000, nicidecum 20%. O oarecare performanta pentru un partid infiintat in urma cu 3 ani, dar insuficient ca sa obtina reprezentare parlamentara. (sursa: Project on Political Transformation and the Electoral Process in Post-Communist Europe, date accesibile la http://www2.essex.ac.uk/elect/database/indexElections.asp?country=ROMANIA&election=ro20cd ).
    • +2 (2 voturi)    
      Au avut (Vineri, 26 februarie 2010, 14:57)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui sebi

      20%, dar la locale
  • +3 (13 voturi)    
    Prost articol.... (Vineri, 26 februarie 2010, 14:08)

    Falciparium [utilizator]

    1. "tradatorii" - pana in urma cu cateva zile/saptamani/luni erau buni, nu se spunea nimic despre ei iar acum nu mai sunt???? Dar atunci cand unul ca Duvaz sau Sassu a trecut la PSD a fost bine??? Traseisti au fost tot timpul.... si vor mai fi atata timp cat legea le permite

    2. Nu am inteles treaba cu "mutari coordonate de PDL si Traian Basescu".... Daca aveti ceva dovezi, spuneti. Daca nu... sunt doar vorbe aruncate in vant. Personal nu cred ca Basescu este vinovat si pentru caracterul oamenilor. Daca sunt oportunisti/fripturisti sau cum vreti sa le spuneti nu Basescu este vinovat. Ca el profita sau poate profita???? Este cu totul altceva.....
    • -1 (5 voturi)    
      egal (Vineri, 26 februarie 2010, 21:20)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Falciparium

      cine profita e egal cu cel de care se profita. Cum ii turcu' si pistolu'!
    • 0 (0 voturi)    
      ba ESTE de vina! (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 12:46)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Falciparium

      Pentru ca EL, Base, a promovat comportamentul "fripturist"! Vezi fie-sa, vezi Udrea, vezi toata clica din jurul lui...!
  • +7 (9 voturi)    
    real-politik si morala comuna (Vineri, 26 februarie 2010, 14:08)

    cinic [anonim]

    cele doua sunt in grava opozitie (Helmuth Kohl, Nixon, Reagan, De Gaulle au demonstrat-o fara tagada). De ce nu ar fi valabila in politica romanesca? Atat in interiorul fiecarui partid cat si intre partide. Cred insa ca dezmembrarea politica a adversarului nu mai e posibila in politica romaneasca (aviz politicienilor-amatori). Cred de asemenea ca trebuie sa inceteze "character assassination": M.Sarbu era pana ieri cel mai mare expert si a doua zi (schimband partidul) devine automat un diletant (Olguta Vasilescu dixit).
  • +1 (1 vot)    
    foarte tare (Vineri, 26 februarie 2010, 14:09)

    Vuck [utilizator]

    ..asta cu "reducerea la maxim a sanselor"
  • -2 (4 voturi)    
    gramatica te omoara!!! (Vineri, 26 februarie 2010, 14:12)

    me [anonim]

    "ar face bine sa se ocupe de proprii dezertori"
    propriiI, cu 3 i, 4 clase!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      triple i (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 10:40)

      another me [anonim] i-a raspuns lui me

      "proprii" cu 2 de i,
      "copii", plural si nearticulat, cu 2 de i,
      "copiii", ARTICULAT, cu 3 de i.
  • +4 (4 voturi)    
    Ponta si Labour (Vineri, 26 februarie 2010, 14:12)

    curios [anonim]

    inteleg ca V.Ponta vede un viitor laburist pentru PSD. Fata de ce este PSD azi nimic mai indepartat decat labour. Ori Ponta nu intelege in ce se baga ori a fost o vorba de claca. Conglomeratul politic si social pe care conteaza PSD ca electorat nu va rezista pe masura integrarii in UE. Aparatorul celor multi (Iliescu si Ponta dixit) nu are impotriva cui sa se indrepte si nu vad cum pot ajunge primul partid. Si chiar si la 40% tot le trebuie aliante pentru a guverna (intrebarea este cu cine)?
  • +8 (8 voturi)    
    repozitionari politice (Vineri, 26 februarie 2010, 14:14)

    im [anonim]

    Lipsuri in abordare:
    - ce face grupul de la Cluj, intreaga Transilvanie si Banatul, care nu sint reprezentati in noua conducere PSD? Raspunsul lor va avea o greutate in noua configuratie politica, in noul partid de stinga;
    - nu cred ca vreodata Orban sa se alature lui Basescu, am citit la el o ura viscerala. Asemanator Tariceanu
    - exista o mare asteptare in electorat pentru un autentic partid de stinga
    - Patriciu a fost un sustinator din umbra al PSD. se vor scufunda impreuna PSD si PNL? - va disparea UDMR, vesnicul partener apolitic?
    - vom vedea astfel o polarizare corecta a vietii politice?
  • +4 (12 voturi)    
    Am constatat ca PSD si PNL.... (Vineri, 26 februarie 2010, 14:19)

    Rescatorul [anonim]

    prefera sa ignore si sa sfideze vointa poporului si sa nu aplice optiunea acestuia exprimata la referendum. Daca Base si PDL reusesc sa-si formeze o majoritatea si sa reformeze tara, sa o modernizeze si sa o civilizeze, cinste lor. Vor merita toata stima si sprijinul nostru. Cred ca trebuie sa vedem si asa lucrurile. Altfel, nu ne mai ramane nici macar speranta!
    • -5 (9 voturi)    
      D'aia... (Vineri, 26 februarie 2010, 16:36)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      ...nu o sa mai aiba cei de la tara WC in curte si or sa le apara sosele asfaltate in fata portii...fiindca reduce Basescu numarul de camere / parlamentari. D'aia o sa ai servicii medicale si educationale de calitate. D'aia o sa ai autostrazi. D'aia o sa ai crestere economica. D'aia ... samd. Cand vad atata naivitate.....ei bine nu m-am hotarat, daca sa rad sau sa plang. Si nici nu stiu daca e naivitate sau chiar ceva mai rau.

      Si cand ma gandesc ca daca vor reusi sau nu cei din PD sa puna in opera chestia asta cu Parlamentul vor avea ca tema la alegerile din 2012 ... acelasi subiect penibil (fie ca reusita fie ca "ei sunt de vina")...si iar vom evita teme de mare importanta.
      • 0 (0 voturi)    
        Se vede ca esti student la "universitatile"... (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 9:54)

        Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        Realitatea-FNI (Vocea Moskovei 2) si Antenele-Felix pentru ca ti se pare normal sa traiesti in continuarea in rahatul si tigania promovate de PSD/PNL/PRM si, mai nou, in cardasie cu PNL, timp de aproape 20 de ani. Ar trebui sa intelegi ca mai sunt si romani normali, care vor sa traiasca intr-o tara europeana, moderna si civilizata. Si, cine va reusi sa faca asta, ca este PDL, PSD sau PNL, se va bucura de toata stima si aprecierea mea si a celorlalti care gandesc ca mine, nu ca tine. Deocamdata, singurii care incearca sa faca ceva sunt Basescu si PDL. Vom vedea ce se intampla in continuare.
  • -7 (9 voturi)    
    Stimabile, (Vineri, 26 februarie 2010, 14:19)

    giga [anonim]

    incepi sa aduci la limbaj cu alde 'Romania mare', 'Curentul', etc. Sa nu uitam nicicind ... Antenele !!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Toata lumea vb deja de un partid nou (Vineri, 26 februarie 2010, 14:30)

    Marius [anonim]

    Care ameninta stanga. Asta nu amentinta nimic. Isi v-a luat spaga si va fi influent pana la urm alegeri. Paridul asta in afara de parlamentari nu are nimic ( organizatii, sedii). Sa nu uitam ca o intreaga aripa a PNL nu a adus nimic in plus cand s-a mutat la PD, si voi credeti ca o grupa de parlamentari ( majoritatea f suspecti) vor reusi sa convinga electorat?
  • +3 (3 voturi)    
    Ceva mai echilibrat... (Vineri, 26 februarie 2010, 14:32)

    Gigi [anonim]

    ...acest articol al dl. DT.

    Nu ma pot insa abtine sa nu zambesc la o singura componenta: "schimbarilor majore: modificarea Constitutiei, imbunatatirea sistemului electoral, reducerea numarului de parlamentari".

    Daca includem in lista de mai sus - clarificarea republica parlamentara / republica prezidentiala si eliminarea tuturor ambiguitatilor (pe care le cunoastem cu totii) incep sa cred ca e o schimbare majora. Ciuntita si populista cum este propunerea PD nu cred sa aiba mari sanse de reusita.

    Din ciclul "schimbarilor" majore (dar nu neaparat legate de Constitutie) vad si profesionalizarea aparatului public (renuntarea la numirile pe criterii politice si la schimbarile periodice, un sistem transparent de evaluare si promovare in domeniul public etc), profesionalizarea managementului companiilor de stat (cele din domeniul energiei, banci - CEC, Eximbank etc) prin introducerea de criterii de performanta pentru management si selectia prin concurs a personalului etc.

    Problema e ca partea a doua nu e populista (adica nu suna bine pentru populatie) deci nu aduce voturi si simpatie "rapid" si de aceea politrucii din PD, altfel foarte interesati de progresul tarii, nu le promoveaza.

    In definitiv si la urma urmei asta a votat populatia si eu urez PD si TB sa faca rost de cele 2/3 in Parlament si sa faca "marea reforma". Sper un singur lucru...sa nu aiba derapaje si sa nu avem noi, cetatenii de rand, de suferit de pe urma lor. Pana acum se pare ca au avut tendinte de derapaj chiar in conditiile in care nu au detinut "puterea absoluta"....
    • +1 (7 voturi)    
      Mda... (Vineri, 26 februarie 2010, 15:19)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Iar si-a facut aparitia "celebrul" postac penelist si filosof Jiji. Cu "celebrele" sale ode cantate "dreptei" (sic!), Crinului si peneleului. Apropo, mi-aduc aminte ca mai ieri afirmai ca, in locul idolului tau Crin Antonescu (zis si Chucky), l-ai fi sunat pe Marian Sarbu. Ei bine dragutzule, idolul tau nu l-a sunat. Mai mult, a facut niste declaratii absolut aiuritoare in ceea ce-l priveste pe Marian Sarbu (http://www.adevarul.ro/actualitate/politica/crin_antonescu-marian_sarbu-psd-pnl_0_215378669.html). Ma intreb, oare cat de confortabil te simti avand in vedere "bunul simt" manifestat de Chucy Antonescu? Si de jumatatile lui de masura? Diaconescu e bun pentru PNL si nu e "prostituat politic" daca vine la PNL insa Marian Sarbu e pentru ca nu vine. Jenant lider de partid mai are si peneleul. Nu sesizezi?
      • +1 (1 vot)    
        Ceea ce am scris... (Vineri, 26 februarie 2010, 16:44)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui Dorin

        ...eu mai sus nu face referire la PNL si Antonescu. Mai citeste o data.

        Nu mai citi Adevarul ca e de la mogulul rau Patriciu :)
    • 0 (4 voturi)    
      derapaje (Vineri, 26 februarie 2010, 18:57)

      saladin [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Ceva de "derapajele" lui Vosganian si Tariceanu cind "economia duduia" sau de Crin care din "bun simt vrea distrugerea pdl" nimic, jiji, nimic, nimic....ai....
      • -2 (4 voturi)    
        Vad... (Vineri, 26 februarie 2010, 22:28)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui saladin

        ...ca te "alimentezi" din trecut. Eu nu ma refeream neaparat la derapaje de natura economica ... ci mai degraba la cele democratice.

        O sa am o problema cu Antonescu care vrea distrugerea PD (in fapt aducerea lui sub pragul electoral) atunci cand voi fi convins ca TB nu vrea acelasi lucru pentru PNL ;)
  • +2 (2 voturi)    
    modernizare? reforma? (Vineri, 26 februarie 2010, 14:35)

    andrei [anonim]

    dar de ce sa iau de bun faptul ca pd-l si basescu vor modernizarea si reformarea statului? pentru ca asa zic ei? dar nu ar fi o idee sa ne uitam si la actiuni? care actiuni nu prea au mare legatura cu declaratiile?
    • -1 (1 vot)    
      Vrei reforme in 3 luni de guvernare? (Duminică, 28 februarie 2010, 12:45)

      Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Ai rabdare, macar un an. Altii, nu au facut reforme nici in 20 sau 4 ani; evident ma refer la PSD si PNL.
  • 0 (6 voturi)    
    nu sunt de acord (Vineri, 26 februarie 2010, 14:38)

    Vear [anonim]

    Mai tot timpul v-am admirat articolele, dar acum nu mai sunt de acord cu dvs. De multe ori m-am intrebat ce cauta C Diaconescu in PSD, chiar M Sirbu ? Si ma intreb si mai categoric, ce cauta Iulian Iancu in PSD ? Si pe el il astept sa paraseasca PSD. Acesti oameni ii vezi dupa figura ca sunt oameni. Uitati-va la fata lui Grebla prin comparatie. PSD este un partid de grobiani, de mafioti, fara nici o doctrina si nici o jena : de a insulta, de a te lua la bataie ( vezi Ponta, poanta cu Boc), de a calca pe cadavre, de a fura isi explica esecul p[rin furt nu ca Geoana si cu el sunt de doi lei vechi ( vezi Ponta: ai lor au furat mai mult ca noi ) de a face uz de orice practica pentru a se imbogati. Si mai este un aspect : indiferent de doctrina, acum este un moment greu pentru tara. De ce sa nu se solidarizeze partidele pentru a scoate tara din groapa ? Dac a nu vor, mi se normal ca bunii profesionisti sa ajute de pe posturi de independenti la scoaterea tarii dintr-o situatie disperata. Ce in timpul razboiului, daca unii nemti au lucrat pentru aliati, inseamna ca erau tradatori ? Sau s-au alaturat umei cauze drepte de ajutor al omenirii ?
  • -3 (3 voturi)    
    Cat costa trocul, ce primesc la schimb tradatorii, (Vineri, 26 februarie 2010, 14:38)

    FIFI12 [anonim]

    vor sta in parlament pina in 2012 si vor stinge impulsul belicos de rasturnare a guvernului a clicii de stinga psdpnl. daca vor vota legile necesare reformei statului e o.k
  • -2 (4 voturi)    
    Cum poti sa scrii in halul (Vineri, 26 februarie 2010, 14:40)

    releu [anonim]

    asta: tradatori, fanfaroni ? Tu cine esti? Dumnezeu?
  • +1 (3 voturi)    
    ????????????????? (Vineri, 26 februarie 2010, 14:59)

    mitus [anonim]

    care politica domnule tapalaga? vorbiti de ceva strain de asa zisii oameni politici din romania...politica lor se rezuma la impartirea de functii si bani pe masura participarii lor in campanii! atat si nimic mai mult!!! in rest noi ce facem? stam pe margine si ne lamentam ca niste babe dependente de ocultism si vorbim la nesfarsit !! ATAT! in rest ceva palpabil ptr romania noastra in afara de someri si masuri de austeritate? NIMIC! ABSOLUT NIMIC! o sa i prindem pe greci din urma si o sa i lasam in urma cu brio! sa speram ca n am dreptate!
  • -4 (6 voturi)    
    Ministrul Gabriel Oprea (Vineri, 26 februarie 2010, 15:32)

    leo [anonim]

    Am auzit ca ministrul aparari Oprea a trimis ajutor in Tahiti in loc de a trimete in Haiti.Daca faptul este adevarat si nu o gluma, dece nu a demisionat novicele dand cinstea pe rusine Romaniei?
    • +2 (2 voturi)    
      Era o gluma (Vineri, 26 februarie 2010, 23:14)

      Sorin Blaj [utilizator] i-a raspuns lui leo

      Dar e greu sa verifici inainte.
  • +1 (7 voturi)    
    De ce sunt tradatori? (Vineri, 26 februarie 2010, 15:49)

    sandu [anonim]

    D-le Tapalaga.
    V-am respectat foarte mult comentariile, dar acum se pare ca nu judecati corect "tradatorii". Acesti politicieni care au plecat de la PSD si PNL de ce nu mai sunt buni acum. Cand erau la respectivele partide erau foarte buni.
    Am trait sa o aud la TV pe Olguta Vasilescu condamnand traseismul politic.
    Cred ca nu mai avem nici o sansa sa scoatem tara la liman. Cand scriu acest mesaj il aud la TV pe Nistorescu si nu pot sa cred unde am ajuns!
  • +4 (10 voturi)    
    Sincer... (Vineri, 26 februarie 2010, 16:00)

    Ronin [utilizator]

    ...prefer sa am de-a face cu "tradatori" de genu` Diaconescu si Sarbu decat cu "imaculati" ca Ponta sau Crin.....Asa, tradatori cum sunt, parerea mea e ca-s mai "curati" decat multi din PSD, PNL, PDL........Nu stiu de ce, da l-as prefera pe Diaconescu lui Berceanu, de exemplu, sau pe Sarbu lui Orban, sa zicem. Despre Tarata si Miki zic pas ca astia-s pana-n gat in manevre si nu sunt sanse sa se reabiliteze. Dom` Tapalaga, ce sa zic de domnia ta: i-ti respect parerea da da-mi voie sa nu fiu intru totul de acord cu ea. Se poate? Oameni suntem, mai gresim si noi. Diaconescu poate ca are o problema morala, da asta il priveste mai mult pe el, in schimb stiu multi care au probleme de alt ordin: d`ala penal!!! Si nu-s putini. Parerea mea e ca Diaconescu a dus prea mult in spate PSD-ul dintr-un anumit pct. de vedere. Asa rai cum sunt, astia doi tradatori sunt mai curati decat 90% din sefimea de la primele 4 partide politice din Romania, ori pentru mine asta ar fi un argument in favoarea lor....
  • +2 (2 voturi)    
    judecata da apoi (Vineri, 26 februarie 2010, 16:10)

    bogdan [anonim]

    Se pare pare ca in aceasta primavara,dupa o iarna atat de obisnuita si frumoasa ,cineva acolo sus incepe sa maraie cate putin si sa ceara incetisor,incetisor socoteala celor neascultatori.Si sa gandit cel de sus probabil sa nu le scurteze burtile cele umflate chiar dintr-o data si ii ia cu binisorul.Pentru spectatori e greu sa realizeze toate nelegiuirile faptasilor dar la judecata de apoi n-o sa se uite nimic;nici un maruntis scapartat pe undeva printre degete(vile,masini scumpe,conturi fara numar;),(ipocrizie,nemernicie,dispret si toate cele).Ei cred ca totul li se cuvine,totul e al lor,totul se cumpara si se vinde dar nu s-au gandit ca la o curatenie generala ei raman niste simple gunoaie fara nici un fel de valoare estetica si nicidecum intelectuala!
  • +4 (6 voturi)    
    gresiti amarnic (Vineri, 26 februarie 2010, 16:51)

    io [anonim]

    domnule Tapalaga,
    puneti etichete lipsite de temei si plecati in analiza dvs de la o premiza gresita.
    sa va explic ...
    1) nu partidul face omul ci omul face partidul.
    cu o adunatura de nimicuri nu poti face un partid puternic, cred ca e clar acest lucru ...
    din acest punct de vedere, eticheta "tradator" pusa unor oameni la plecarea lor dintr-un partid,
    fara sa se inscrie in alta formatiune politica, e cam neavenita, nu credeti?
    poate ca ar fi trebuit sa incercati sa intelegeti motivele acestor oameni.
    de pilda, o lege la care PSD, prin ministrul muncii, a sustinut-o cind erau la putere, acum o ameninta cu motiuni.
    nu vedeti ca acest partid nu are nici un principiu clar in afara de a fi vesnic contra Basescu si PDL,
    chiar si cind se aflau la guvernare impreuna?
    2) legea unitara de salarizare si legea pensiilor sunt cladite pe principii socialiste.
    cine e cel mai fervent opozant al lor? PSD.
    deci, doctrina lor este socialista?
    sau mai degraba, ciolanista?
    opozitie constructiva, parca asa se lauda Geoana in campanie ...
    constructiva, my ass ...
  • +3 (5 voturi)    
    unii insista... (Vineri, 26 februarie 2010, 17:04)

    egroeg [anonim]

    pe cuvantele "tradator","tradare" etc. intr-o incercare de a se estompa propriile greseli si esecuri,altii,precum niste ziaristi neinspirati,le folosesc ca poate asa or sa atraga mai mult atentia cititorilor.Si unii,si altii,la fel de penibili.Ar avea mai mult de castigat daca s-ar preocupa de esenta plecarilor,motivele si efectul lor si nu de etichetarea celor care considera ca trebuie sa plece,indiferent la ce partid se intampla.Intr-un fel si asta face parte din acea maturitate politica sau ziaristica,ce ar trebui sa se regaseasca si pe la noi.
  • -1 (3 voturi)    
    gresiti (Vineri, 26 februarie 2010, 17:19)

    saladin [anonim]

    Din partea unui ziarist limbajul este inacceptabil !. Cu ce drept sau deontologie ii numiti - tradatori, fanfaroni, adunatura pestrita ?. Personal, daca acesti oameni pun umarul, adica isi dau votul pentru reforma rapida a statului, adoptarea legislatiei convenite cu FMI, U.E. ... eu ii apreciez ca au facut un lucru necesar. Schimbarile astea dese de "directie" nu va onoreaza !. Cineva trebuie sa mai si construiasca in tara asta, iar presa sa nu se ocupe doar de "darimat" totul si am senzatia ca la comanda. Daca istoria le va da dreptate acestor "tradatori" va veti cere scuze ?.
  • +2 (6 voturi)    
    PSD-PNL PIERD GENERALII, SEFII RAMAN SINGURI (Vineri, 26 februarie 2010, 18:20)

    General Vrednicu [anonim]

    Cei mai buni si mai respectati politicieni au plecat din psd si pnl PT CA NU SUPORTA TIRANIA LUI ANTONESCU SI A LUI PONTA. Oamenii de valoare nu sunt pretuiti de aceste partide pt. ca nici ei nu dau doi bani pe pielea lor. Exact ca in regimul Ceausescu. Inertia celor doua partide si brutalitalitatea discursului politic al sefilor e absolut insuportabila. Ponta si Antonescu sunt goi in cap (in Ydish se spune chiar GOI la crestini)
  • +4 (8 voturi)    
    Revin cu un alt scurt comentariu... (Vineri, 26 februarie 2010, 18:20)

    Cristi [anonim]

    Generalul "fanfaron" Oprea a spus NU clicii lui Vanghelie atunci cand a fost numit ministru de interne de catre PSD. Marian Sarbu a gandit niste legi absolut necesare reformarii sistemului salarial bugetar si de pensii. A fost sabotat de conducerea partidului si de intreg PSD-ul. Cristian Diaconescu a fost umilit in nenumarate randuri de PSD incat ma intrebam cum este posibil ca acest om sa mai spuna prezent in acest partid. Toate aceste "amanunte" (si multe altele pe care nu am timp acum sa le enumar) nu au chiar nici un temei de luat in seama in judecatile de valoare pe care le faceti d-le Tapalaga? Mai bine zis prejudecatile dumneavoastra.
    • 0 (2 voturi)    
      ia auzi (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 18:22)

      aLIN [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      frate tu il lauzi pe tapalaga unul din lingaii din primul rand a lui basescu.exista in romania presa anti basescu si pro basescu , tapalaga este mai mult decat pro basescu el in vede pe acesta ca un idol desi este un om de nimic care acuma ce face tace.a ajuns presedinte si a facut vre-un lucru din cate a promis nu , dar stiam asta deja din madtatul trecut ,oricum la urmatoarele alegeri prezidentiale vom avea sigur un presedinte de la psd sau pnl pt ca la pdl nu esxita nimeni capabil sa castige alegerile .
    • +3 (3 voturi)    
      Judecati "dintru apoi".... (Duminică, 28 februarie 2010, 16:00)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      D-l Tapalaga este de o inconsecventa remarcabila.
      I-am urmarit -din curiozitate- traiectoria.
      Nu mi-a placut ce am vazut (fara sa ignor ca poate exista si elemente de justificare!), dupa cum nu-mi place nici acest articol...de exemplu, exact din motivele pe care le arati tu, aici.
      D-le Tapalaga, te rog aduna-te si gaseste-ti o linie oarecare in ceea ce vrei. La urma urmei, din cauza evolutiilor inconsecvente, nu exista exista riscul ca altii sa ne vada tradatori si fanfaroni?
  • -4 (8 voturi)    
    a inebunit lupul (Vineri, 26 februarie 2010, 19:54)

    baaaai [anonim]

    a inebunit lupul sau toti cei care comenteaza pe acest forum sunt tampiti dictatorii antonescu si ponta :))) ha ha ha, ce gluma buna, sper ca nu va rugati ca iubitul votru dictachior sa reuseasca sa puna la pamant cele doua partide si sa-si perpetueze specia de otrepe la putere multi ani de acum inainte... Nici nu vreau sa ma gandesc, EBA PRESEDINTE?????!!!!!
    • +2 (2 voturi)    
      EBA PRESEDINTE? (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 22:38)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui baaaai

      avand in vedere ca -dupa parerea ta- toti cei care comenteaza pe acest forum sunt tampiti, si sunt, dupa rezultatele alegerilor, majoritari printre cei ce voteza- asa-i ca te temi ca o sa ajungi sa o traiesti si pe asta?

      dar fie vorba intre noi, daca esti om destept, de ce te preocupa asta?... si de ce citesti un astfel de forum?
  • +4 (8 voturi)    
    te cam inseli (Vineri, 26 februarie 2010, 21:29)

    dan [anonim]

    daca Oprea si Miki si... sunt cam fanfaroni, spune-mi ce sunt:
    Rizea...PSD
    Banicioiu...PSD
    Nicolai ..PNL
    ....
    Cu astia se poate reforma statul?
  • -3 (9 voturi)    
    da' cine sunt basescu si pdl?? (Vineri, 26 februarie 2010, 21:31)

    tapalaba [anonim]

    PSD si Victor Ponta -singura speranta adevarata a Romaniei! udrea, verceanu, blaga, oltean, sulfina gaina,irtzi-trebuie judecati in regim de urgenta pentru subminarea economiei si a interesului national. Incercati s aganditi cu creierii vostri aia mici si ziceti si voi daca exista vreo comparatie intre "distrugerea" provocata de singurul roman adevarat caruia trebuie sa ii ridicam rapid un monument chiar in centrul orasului - Nicolae Ceausescu si ce au facut si culmea! fac in continuare acesti satrapi incurajati si protejati fiind de indivizi ca paunescu bobi(?)!, moraru, cartianu, livias dila, culcer, pora, etc adica toata presa aservita portocaliilor.. Sunt sigur ca vor plati, e doar o chestiune de timp! Imi doresc enorm ca sa isi primeasca ttusi pedeapsa binemeriatta in timpul vietii mele. Jos portocaliii fascisti!!!
    • -2 (2 voturi)    
      Constat ca pe acest forum.... (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 9:56)

      Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui tapalaba

      au inceput sa posteze si jegurile kgb-iste de la Romania Mare.
    • 0 (2 voturi)    
      Ziceati ca pesedeii nu sunt comunisti? (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 12:01)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui tapalaba

      Ponta, singurul roman adevarat, ca si Ceausescu!!! Si cine sint raii? Cartianu, Pora si Culcer? Esti imbecil sau un provocator de tip comunist?"Jos portocalii fascisti!" - slogan tipic comunist, exact ca binecunoscutele lozinci de dupa razboi: jos national liberalii fascisti si jos taranistii fascisti!
  • +4 (6 voturi)    
    pentru domnul Dan Tapalaga (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 0:33)

    adrian88000 [utilizator]

    In general am incredere in rationamentele pe cere le faceti. De aceea vreau sa ma ajutati sa inteleg ceva.
    Parlamentarii sunt reprezentantii poporului ,da?Deci acestia exprima vointa si dorinta poporului in Parlament. Cand poporul isi arata clar dorinta prin referendum are voie un parlamentar sa zica:" eu nu sunt de acord!"?
    Daca da, O.K. numai va rog sa-mi explicati cum de e cu putinta acest lucru. Daca nu, ce e de facut cu acei reprezentanti ai poporului care zic: " Nu ma intereseaza ce a decis poporul , eu am o alta parere"?
  • 0 (2 voturi)    
    Apelul de dezertere din pdl pina pe 6 decembrie (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 7:19)

    cristipn [anonim]

    Cred ca asta e reversul medaliei la apelul de dezertare din PNL facut de antonescu in timpul campaniei pentru prezinentiale!
    Baga Base!!!
  • +1 (1 vot)    
    Asa! (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 7:59)

    elena [anonim]

    Sunt de acord cu Adrian...
  • +1 (1 vot)    
    Tradatori? (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 8:01)

    elena [anonim]

    Armata de tradatori... De ce?
    Mai tradatori sunt cei care refuza rezultatele referendumului
  • 0 (2 voturi)    
    A PERSISTA IN GRESALA… ??? (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 8:03)

    citestisiramaimut [anonim]

    „A gresi.. e omeneste; a persista in gresala.. e d i a b o l i c ”
    Lupii intaratati , flamanzi , avizi de putere, inraiti in mentalitatile lor ingrozitor de egoiste, pana la a nu mai distinge nici scopul real atunci cand esti la carma unui popor / imbolnaviti de o ura viscerala c u m p l i t a contra celor ce le-au luat cutitul din mana, … iata tabloul nostru politic…
    … Si vin acum unii si spun : „ cine pleaca din aceste ..”partide ”, devenite pentru multi „ istorie” ( nu istorice) , se numesc …TRADATORI….
    Acum 20 de ani, cei din Piata Universitatii erau numiti, de catre ganditorul doctrinei „ cum sa capusezi si sa idiotizezi un popor ”,… GOLANI.. Acum, cine , in fine –s-a dumirit si se detaseaza de aceste.. clanuri, se numesc.. Tradatori.. F a r a c u v i n t e………………………
  • +2 (2 voturi)    
    tapalaga,eror (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 8:57)

    radu [anonim]

    Conform cu cele enuntate in articol,d-nule Tapalaga a-ti cam tradat tagma,oricum pina acum nu v-am simtit atit de partinitor si pro psd.Exista ...........o chestie,prezumtie de nevinovatie,de care ar trebui sa uzati,in speta poate cei doi sint baieti exceptionali si au parasit barca care se scufunda,tradare e prea mult spus,poate instinct de supravietuire,sau poate maturitate politica........ehhhh.Prin decembrie scriati mai cu nerv,parca si putin umor,erati pe cai mari si multi,acum lehamite..........d-nu Ziarist
  • +1 (1 vot)    
    Speculatii aiurea dle Tapalaga (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 9:04)

    valexandru [anonim]

    Foarte bine daca va fi majoritate parlamentara.
    Cel putin asa vom merge intr-o directie nu in sapte!

    Basescu este alfa si omega ? Foarte bine. Cineva trebuie sa fie ca sa ne aratam cine suntem cu adevarat, nu cine am vrea sa fim dupa impresii si speculatii.

    Fiti fericit , chiar daca nu va plac unele parti ale noului produs, pentru ca, din pactate, toti -inclusiv dvs- avem parti rele si parti bune, dar existam ca indivizi unitari, nu ca iluzii.

    Hotarati-va daca vreti o reprezentare reala sau o iluzie de tara.
  • 0 (2 voturi)    
    Daca nu cu astia atunci cu cine??? (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 9:43)

    lary [anonim]

    Domnule Tapalaga,
    Intreaga politica romaneasca nu sta foarte bine moralmente.De ce trebuie sa ne mai intrebam daca este corect sau moral ca traian Basescu se foloseste de cei care ii sunt acum aliati in reformarea statului?
    Eu unul sincer m-am saturat sa tot astept aceasta reformare care se tot amana din lipsa de sustinere.
    NU vedeti ca nici macarreferendumul nu se poate pune in aplicare datorita acestor partide asa zis de opozitie care nu au inteles nici acum care este vointa votantilor?
    Eu sper ca PDL sa reuseasca sa schimbe ceva concret in tara asta,indiferent cu cine colaboreaza,iar copii mei sa porneasca in viata intr-o Romanie reformata cu legi europene de calitate.
    Cat despre partidele de opozitie va spun sincer ca ele se vor destrama de la sine daca nu vor incepe sa vina cu o opozitie constructiva si nu o opozitie bazata pe ura impotriva lui Basescu si Boc.
    Oamenii sunt mai destepti decat politicienii si pe ei nu ii mana decat un deziderat acela de reformare a statului si un trai mai bun.
  • -1 (3 voturi)    
    Invingatorii iau totul... (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 9:45)

    john bilco [anonim]

    Este normal : dl Basescu si PDL au invis : iau TOTUL !! Poate ca este bine dupa ani de bijbaiala politica alla Romanica, sa existe o stabilitate de cl putin 3 ani...sa vedem daca acest guvern sustinut de nu importa cine ?? isi va face treaba..TOATE variantele anterioare de "coalitii" au dat gres..Romanica a fost mai mult "neguvernata" decit guvernata...Sper ca grupul dela Cluj, disparut subit depe piata, ca si toata Transilvania nereprezentata in PSD, sa se defineasca si sa dea "caracter" unei stingi centrale care sa sprijine PDL in mentinerea stabilitatii Romaniei....Daca va reusii, vom vedea dupa 3 ani..Dzeu sai ajute sa scoata R din criza si sa indrepte lucrurile in tara aceasta fara directie si scop...Cit despre stinga, are timp sa arate ca este o stinga adevarata care sprijina reformarea Romaniei si are timpul necesar sa dovedeasca ca adevenit o stinga reformata de tip European...
    Sinteti sceptic dle Tapalaga...Dece nu le acordati CREDIT !?
  • 0 (2 voturi)    
    pentru dan (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 10:22)

    erasmus [anonim]

    Dan, o singura rugaminte. Daca ai timp, inscrie.te in PSD, fii un membru activ, pune.te in situatia unui om simplu, si, daca rezisti fara a fi sufocat de bogatii partidului felicitari. Gandes.te ca dupa lupte grele, intestine, prinzi un post mai acatarii, si , te trezesti ca la sedinte, toti colegii tai au vile si masini de lux. Te intrebi atunci:ce naiba caut aici?
  • +1 (3 voturi)    
    Asa e PSD-ul ! (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 11:13)

    cornel [anonim]

    Eu am fost exact in situatia celor doi care au parasit PSD. Doar ca nu am fost ministru ci cu o treapta mai jos de demnitar. In ciuda examenelor date, cand a venit alt ministru (din acelasi partid !!!) a tinut sa-si aduca omul lui, din afara oricarei profesii ( Nu glumesc !!! )Fara nici un fel justificare. Imediat acesta a facut lucruri in afara legii. Credeti ca a patit ceva ? ASA CA OAMENII AU PROCEDAT NORMAL. CREDETI CA LE-A FOST USOR,DUPA 10 si 16 ani ????
    • +1 (1 vot)    
      Pentru Cornel (Duminică, 28 februarie 2010, 17:55)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui cornel

      Multumesc Cornel. Avem nevoie de cat mai multe informatii din INTERIORUL P.S.D. pentru a intelege mai bine ce e acest partid.Creatia lui Iliescu , comunist ,k.g.b-ist si ateu e cel mai probabil un parid gen "serparie". Dar nu vreau sa deduc, e mai bine sa am informatii autentice din interior.
  • +2 (2 voturi)    
    Despre tradare (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 11:14)

    vs Dan [anonim]

    Cand fiul nu e de acord cu parintii inseamna ca e tradator ? Cand romanul pleaca la razboi spre est si apoi intoarce armele spre vest ,inseamna ca a tradat? Cand un salariat pleca nemultumit de la patron ,inseamna ca e tradator? Cand un ziarist (ca dta ) una spune pe un post TV despre o problema si alta pe alt post ,are dreptul sa fie judecator ,sau cumva este si el tradator?
  • +1 (3 voturi)    
    Motive de migraţie. (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 11:29)

    Ana Armanca Ardeleanu [anonim]

    Sunt parlamentari PNL nemulţumiţi că nu au intrat la guvernare. Desigur pentru Crin Londa color opoziţia este foarte bună, dar pentru parlamentari? Am votat PNL, dar pentru gestul de a da voturile liberale lui Geoană, pentru că nu au intrat la guvernare, nu mai votez în veci acest partid.
    PSD. Sunt parlamentari care-şi dau seama că legea pensiilor şi cea a salarizării unice trebuiesc adoptate, măcar în al 12-lea ceas. Când din buget merg anual 1,7 miliarde euro spre fondul de pensii trebuie făcut ceva urgent.
    O ştire tratată mult prea discret mi-a atras atenţia. http://www.mediafax.ro/politic/ponta-vrea-parlament-bicameral-si-vot-obligatoriu-5624071
    Ponta a declarat că ar dori ca viitoarea Constituţie să prevadă obligativitatea votului. L-aş fi crezut dacă nu mi-ar fi sărit în ochi următoarea lui dorinţă. Senatorii sa fie aleşi de consilierii locali şi judeţeni, nu de populaţie.Cu alte cuvinte, vă obligăm să veniţi la vot dar vă luăm dreptul de a vota. Doar pe deputaţi am avea noi dreptul să îi alegem. Ce rost are senatul atunci?
    Ponta mai vrea şi legarea parlamentarilor de glie, adică nu au voie să faca altfel decât le zice şeful, nici să iasă din partid, amenintaţi cu excluderea. Vor vota oamenii un astfel de partid care-şi bate joc de votul tău?
  • -1 (3 voturi)    
    Politica (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 18:15)

    doru [anonim]

    Da,politica nu e pentru"fete mari",parca asa era o vorba.Daca asa se poate face reforma?Pai cititi cu atentie ISTORIA,in Anglia sec 18-19,oameni ce promiteau totul nu au reusit nimic si altii,vazuti rau au reformat Statul.....se poate orice in politica.
  • -1 (3 voturi)    
    da (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 18:16)

    mario [anonim]

    clar sunt tradatori . acei domini care au parasit PSDul nu ar fi ajuns niciodata pe cont propriu in parlament cum nici de la pnl sau pdl nu ar fi ajuns.sunt sigur ca inafara de diaconescu toti au plecat din psd pt ca li s-a promis ceva , functii bani nush oricum cred ca diaconescu a fost santajat cu ceva si asta l-a obligat sa plece din partid unde era f apreciat si avea chiar sansa sa ajunga prim ministru.Oricum aproape toti independentii in frunte cu liderul lor se bucura de ultimul mandat in parlament nu cred ca vor obtine noi mandate ca independenti poate daca candideaza in australia.
  • +2 (2 voturi)    
    Poppulatia este (Luni, 1 martie 2010, 8:22)

    hotnewsfil [utilizator]

    profund nemultumita de partidele care s-au perindat pe scena politica, dupa '89 si asteapta aparitia unei noi formatii, care sa le satisfaca sperantele, asteptarile.
    Este bine sa apara cateva oferte, sa avem din ce sa alegem.
  • 0 (0 voturi)    
    Am ami spus-o... (Luni, 1 martie 2010, 12:52)

    Costica [anonim]

    ...Lucrul pe care inca nu-l iau in considerare multi este ca la urmatoarele alegeri actualii parlamentari vor veni direct in fata alegatorilor si vor trebui sa prezinte ceva actiuni.
    Poate ca pe unii ii vor incanta "opozitia" dar in realitate, ce o sa spuna CRIN ca a facut? nimic, ca pana acum?
    Ce situatii periculoase combat ei acolo/ Ce derapaje ale puterii le opresc? caci in 2 ani rezultatul lor este o lupta aiurea pierduta cu Basescu...Ce realizari imi poate prezenta mie , alegator, orice parlamentar de opozitie? toti ceilalti isi trec in contul lor toate actiunile din circumscriptie , fiind de partea puterii. Ceilalti? O sa vedem la urmatoarele alegeri adevarata dimensiune si a motivarii plecarilor din partide construite dor pentru accederea la functii care din momentul desfiintarii votului de lista , devin fara scop...!