Draga Radu Moraru, (de Dan Tapalaga)

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Duminică, 15 noiembrie 2009, 18:36 Actualitate | Opinii


As lasa deoparte polemica dintre noi, pe teme gazetaresti. Ea nu prea are importanta acum. Admit ca m-am pripit cu o comparatie nefericita. Altceva m-a miscat in replica ta, dincolo de tonul ei frust. Spui ca traversam poate cea mai importanta luna din acesti ultimi 20 de ani, ca ti s-au scurs cei mai frumosi ani ca apa in nisip, ca nu mai vrei sa ratezi si ca te gandesti la viitorul fetitei tale. Tema, grava si grea, ma preocupa zilnic in ultimele luni. Si anii mei frumosi s-au topit scrasnind printre dinti si ma tem ca se vor duce si urmatorii 20.  

Am ceva mai putini, 34. Din '96 incoace am trait dintr-un moment crucial in altul. Fiecare speranta a fost urmata de crunte dezamagiri si, dupa fiecare rau trait, am aflat ca se poate si mai rau. Incerc sa fac, desigur, un bilant politic, nu personal. Fortele care tin Romania in loc mi s-au parut mereu mai puternice si mai inventive decat cele care-i vor mersul inainte. Ma tot intreb cand ne-am stricat noi, ca natie: am fost mereu asa sau ne-a ucis cei 50 de ani de comunism? Purtam otrava in ADN sau ne-a injectat-o comunismul si apoi urmatorii 20 de ani, cum le spui, intunecati? Cei care se bat pentru binele lor au fost, oare, mereu mai numerosi si mai uniti decat utopistii binelui comun?  

Aproape ca-mi vine sa zambesc. La ce-mi va folosi sa stiu? Prefer sa nu-mi mai bat capul cu asta. Suntem aici. Punct. Avem de luat decizii. Ne gasim iarasi intr-unul din desele momente cruciale din istoria recenta, la o saptamana distanta de o noua alegere. Tie, ti se pare decisiva. Mie, la fel, cu o precizare: nu va fi decisiva pentru noi si, poate, nici pentru fiica ta. O sa-ti spun si de ce. Ma straduiesc s-o fac cat mai bine si mai simplu.  

Alege la intamplare o categorie sociala. Sa zicem, medicii. Incep cu ei pentru ca sanatatea incepe sa ma preocupe si altfel decat ca jurnalist si va trebui sa fac, cred ca prima data in mod serios, un pas catre spital. Constat ca mi-e groaza. Pe mama, bolnava de inima, era s-o pierd acum cateva saptamani intr-un spital din Sibiu. I-au prescris, din greseala, o reteta puternica pentru ficat. Colac peste pupaza, citesc in timp ce scriu o stire despre un bebelus uitat intr-un incubator de o asistenta. Nu degeaba moartea domnului Lazarescu s-a nascut, ca sa zic asa, in Romania.  

Bun, ce legatura are cu momentul decisiv? Sa mai facem un pas. Sa zicem ca iese cine vrei tu. O sa dispara brusc medicii iresponsabili, spagari, indiferenti? Nu, desigur. Tot ei ne vor astepta sa ne taie sau sa ne coasa la loc. Lor, li se vor adauga geniile pustii de la Spiru Haret, ca sa-ti dau cateva motive suplimentare de optimism, privind in viitor, cand vei sari de la 40 la 60 de ani. Medicii priceputi si onesti pleaca in Franta sau aiurea, in alte Romanii plutind prin lume. Pe scurt, raul se raspandeste rapid in viata noastra, binele isi ia repejor talpasita.  

Vom avea, daca iese cine vrei tu, cel mult o firava garantie ca sistemul sanitar, educatia sau justitia se vor aseza la fel ca trenul pe sine, adica pe un drum definit si presupunem ca spre fericire. Dar in statia dorita vom ajunge tarziu sau poate niciodata. Abia peste 20 - 30 de ani, cand generatiile putrede vor pleca odata cu noi, fiica ta si fiica mea vor avea, cine stie, motive sa spere la mai bun. Nu-i putin lucru, vei spune. Ceilalti ne vor garanta baltirea sau, mai rau, caderea in alte timpuri si alte spatii. De exemplu, mai spre Est.

La fel de tonic discutam si cu Monica Macovei, daca tot ai amintit ca i-am fost pentru scurt timp consilier la Ministerul Justitiei. A deschis in 2005 multe fronturi reformiste, a schimbat legi si tot asa ii spuneam: ce faceti acum e sa asezati un tren pe sine. Va mai deraia de cateva ori pana sa ajunga la destinatie, iar pe magistratii de azi nu-i puteti schimba peste noapte cu nemti.

Si in justitie, masa critica o fac cei care privesc spre viitor cu fata spre trecut. Asa ca legile de azi, cat or fi de bune, vor folosi, sper, copiilor nostri. Apropo de natie: iti amintesti cati oameni au iesit pe strazi cand liberalii au dat-o afara din Guvern? Vreo cateva zeci, ghemuiti in jurul fantanii din Piata Universitatii. Natia e asa cum au descris-o deja altii, nu-ti mai pune nadejdea in ea: vegetala, irationala, fara simtul revolutiei. O mamaliga care iti explodeaza in fata. De aia l-au ales, de exemplu, pe Sorin Oprescu. 

Romania rurala ma ingrozeste. Acolo imi pare aproape totul pierdut. Batalia fara sfarsit va fi pentru o subzistenta mizerabila.

Apropo, i-ai vazut la Cluj, in prima confruntare, pe Crin Antonescu si Traian Basescu? Stii la ce m-am gandit? La incercarile tale de a-l developa pe Basescu, febletea ta politica, asa cum crezi ca este. Acolo, in fata lui Crin Antonescu, am vazut insa alt om decat cel fotografiat de Nasul in emisiunea de joi, din cauza careia ti-am reprosat ca faci propaganda. Si n-am vazut o fata diferita pentru ca i-o schimonosea vreun moderator isteric sau de rea credinta. Nu. Pur si simplu asta e fata lui. Tu nu-i vezi umbrele, nefericita comparatie nu-i vede niciodata luminile. Ea s-a vazut insa la Cluj, cand sigura, cand stacojie, cu cicatricile, fardurile, transpiratiile, umbrele si luminile ei. Nici mai bun, nici mai rau decat e.

Am vazut un om cu program si proiect, coerent cu sine insusi in cei cinci ani de mandat, dar si cu mari vulnerabilitati deschise in timp ca o rana care se tot largeste. Din ea nu curge sange, in cazul politicienilor, ci voturi, ceea ce-i cam totuna.  

Adversarul sau l-a biciuit fara mila, aratand ca orice Nas isi gaseste, chiar si temporar, Nasul. Dar a lovit atat de des sub centura, neprincipial si inconsistent, incat n-am ce aplauda. Cand si celalalt a lovit la fel, la finalul dezbaterii am ramas cu un nesfarsit sentiment de jena. 

Cum as putea sa-l inlatur altfel decat sustinand valori si principii, nu oameni? E la fel de adevarat ca unii le sustin mai puternic, altii deloc, ca in final ajungem tot la nume. Dar, dupa atatea momente cruciale, am obosit sa cred orbeste in oameni. Urmaresc cine ce sustine, cat, unde greseste si de ce. Pe scurt, in marea asta de confuzie, caut repere, borne fixe. Banal spus, ma intereseaza, dincolo de oameni, sa pastrez ceea ce ne ordoneaza viata. Ele, valorile, distinctiile simple intre bine si rau, ma ajuta sa respir in scris si aievea. 

Multi s-au inchis deja, debusolati si furiosi pe toti si toate, intr-un soi de greata politica intratabila. Gresesc. Politicienii expirati si cativa moguli din presa i-ar tine pe toti cei care gandesc cu capul lor cat mai departe de jocurile puterii.

Dar si cu oamenii obisnuiti e mai complicat. Cei care azi tin Romania in loc se vor incolona in spatele oricarui invingator si vor face mai departe masa critica. Candidatii sunt la mana lor. De orice sistem vorbim - sanatate, educatie, presa sau justitie - antireformistii fac masa critica si au putere, iar progresistii sunt minoritari si slabi. Cum sa vrei sa-i schimbi cand ai, mai intai, nevoie de voturi? Cum sa tragi natia inainte cand ea insista sa bata pasul pe loc?

Din acest motiv, prefer speranta lucida asteptarilor febrile din momentele cruciale. Dupa ele, ne asteapta urmatorul moment crucial si tot asa. Noi am pierdut pariul, copiii nostri inca nu. Nu i-as creste hranindu-i cu iluzia ca le va fi bine aici. Deocamdata, constat ca lumea din jur se degradeaza, nu infloreste. Ca solutie realista pentru fiica mea, am inceput sa-i gandim tara dincolo de harta. Romania nu mai are granitele invatate la geografie si poate rasari oriunde. Sper ca fiica ta si fiica mea sa traiasca in Romania lor, oriunde ar fi ea, dar cat mai departe de spatiul si vremurile care le-au furat parintilor cei mai frumosi ani din viata.

Iar daca tara asta va fi, candva, chiar Romania, cu atat mai bine. Ar fi, ca sa zic asa, un noroc chior pentru batraneii care vom fi. 

P.S. Insa nimeni nu ne poate rapi, inainte de fiecare alegeri, placerea de a visa cu ochii deschisi
PS 2: N-am abandonat nimic, imi vad de treaba, scriu, fac investigatii, merg la vot. Am incercat sa-i ofer colegului meu o perspectiva mai personala, nu o lamentatie fara solutie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10922 vizualizari

  • -7 (21 voturi)    
    din cauza sistemului de invatamint (Duminică, 15 noiembrie 2009, 18:44)

    incaliber [anonim]

    din romania, romania pe care o visam nu va exista vreodata la nivel inalt. exita o alta romanie, la tara cea ...care se strica incet incet......fara oameni plecati afara, si intorsi cu inanlte valori nu vom reusi. s-a terminat si copiilor vostri sa le spuneti asta, ca nu sintem buni de nimic, nu ne putem lupta cu ei, ne-au infrint.
    • +9 (15 voturi)    
      Pentru incaliber (Duminică, 15 noiembrie 2009, 19:58)

      altul [anonim] i-a raspuns lui incaliber

      Sistemul de invatamant trebuie privit, intr-o economie libera, ca orice investitie! Cu banii tai si ai mei se califica medici excelenti, ingineri exceptionali, manageri de succes, care pleaca sa faca bani pt. altii! Pt. ca n-au "libertate" in Romania, sau alte motive! Este exact ca si cum carbunele scos din Romania ar fi DONAT catre Ungaria, doar pt. ca hidrocentralele romanesti nu-s destul de bune sa-l arda...Mai mediteaza la asta!
      • +4 (4 voturi)    
        hidro=H2O=apa (Luni, 16 noiembrie 2009, 9:10)

        johann teuton [anonim] i-a raspuns lui altul

        poate termocentralele....
  • +8 (10 voturi)    
    bravo (Duminică, 15 noiembrie 2009, 18:54)

    cameleon [anonim]

    felicitari! f bine surprins momentul actual si implicatiile viitoare. si eu ma ajuns la concluzia ca ROMANIA va fi numai in inima noastra si mai ales in afara granitelor actuale. nu mai avem nicio sansa sa ne facem bine. ne vedem in vest, in est, in sud ,in nord sau ordiunde dar aici NU! ma doare sa spun asta... dar asta e.
    • +6 (8 voturi)    
      Toata lumea se plange... (Luni, 16 noiembrie 2009, 3:00)

      bgd [anonim] i-a raspuns lui cameleon

      ...dar nimeni nu vine cu solutii. Are impresia cineva ca daca vom vota Antonescu, Basescu sau Geoana se va schimba ceva in tara asta(ma refer la gradul de civilizatie)?
      Sa presupunem ca urmatorul presedinte, guvern...va reforma sistemul asta dupa viziunea proprie. Sa presupunem ca vom incepe sa traim mai bine... Acum, in 5 ani sau in 20 de ani... Aveti impresia ca traind mai bine vom evolua d.p.d.v. moral?
      Mentalitatea e problema.
      Imediat va ganditi sa plecati.... Asta e o dovada de lasitate... De ce alegeti sa fugiti, sa ignorati, sa tolerati? De ce nu luptati? Sa incercati sa schimbati oamenii atat cat puteti... Sa incercati sa va schimbati rudele, prietenii...sa devina mai civilizati, sa-i convingeti sa faca si ei la fel. Copiii...sunt copii care au crescut in tara asta si au ajus bine, au ajuns niste oameni. Nu au nevoie sa creasca in alta tara....au nevoie sa primeasca o educatie potrivita...au nevoie de exemple de urmat, iar cele mai importante exemple din viata lor sunt parintii.
      Nu e de ajuns ca voi sa va comportati cum trebuie, nu e de ajuns ca voi sa fiti civilizati. Trebuie ca si cei din jurul vostru sa o faca. Si daca nu o fac...trebuie sa-i convingeti ! Ignoranta ne omoara....trebuie sa va implicati !
      Daca toti vom alege sa plecam sau sa intoarcem capul...cu siguranta vom ajunge intr-o situatie fara iesire.
      Luptati-va ! Si in felul asta poate nepotii nostri vor trai intr-o tara putin mai civilizata. Daca nu incepem macar acum sa facem asta...in 20-30 de ani ne vor asimila marlanii in totalitate.
      Cat despre politica... cred ca pt noi, in momentul asta, cel mai important e ca PSD-ul si Geoana sa NU ajunga in functii de conducere...presedentie, guvern, etc. Orice alta varianta o pot accepta.
      • +4 (4 voturi)    
        ma surprinde (Luni, 16 noiembrie 2009, 9:24)

        luci [anonim] i-a raspuns lui bgd

        comentariul tau, dar, trebuie sa recunosc, este plin de adevar...
        ma surprinde, pentru ca de multe ori am avut impresia ca esti pus sa scrii, in favoarea unuia, neavand argumente, dar constat ca totusi ai capul pe umeri si, poate ca de mjulte ori "testezi piata"...
        felicitari!
        • +3 (3 voturi)    
          Nu sunt pus de nimeni sa postez (Luni, 16 noiembrie 2009, 15:27)

          bgd [anonim] i-a raspuns lui luci

          Nu cred ca as putea sa ma prostituez in felul asta vreodata.
          Incerc sa ma implic, sa schimb pareri...de asta postez. Anti-Basescu nu sunt....nu am fost niciodata. Doar cred ca Antonescu ar fi mult mai bun pt functia de Presedinte...la fel cum cred ca Basescu ar fi mult mai bun pt functia de Prim Ministru (nu aduc argumente pt ca m-as lungi inutil...vreau doar sa-mi exprim parerea...subiectiva). Daca ar fi sa fiu "anti" cineva...as zice ca sunt anti-PSD. Sunt constient ca Antonescu nu are sanse sa ajunga Presedinte...pt ca-i lipsesc multe...experienta, determinare, un partid mare in spate cu ajutorul caruia sa-si respecte programul....insa nu pot accepta ca acesta sa nu ajunga in turul 2. De asta nici nu ma intereseaza uneori sa aduc argumente....nu ma intereseaza a cui parere o schimb(daca o schimb)...atata timp cat i-ar aduce un vot in plus lui Crin. Basescu sigur intra in turul 2 iar pt mine conteaza ca alaturi de el sa fie Crin si nu Geoana. Intr-o tara normala...dintre Basescu si Antonescu ar trebui sa alegem. Cel putin asa cred eu.
          Si daca va castiga Basescu...asta este. Inca 5 ani sub Basescu ar fi de 100 de ori mai sanatosi(pt tara) decat 5 ani sub Geoana/PSD.
          Pt noi, ca grad de civilizatie, nu conteaza cine iese. Insa intr-o tara administrata cat de cat bine de un guvern de dreapta...cred ca ne-ar fi mult mai simplu sa ne implicam si sa schimbam mentalitati.
          Numai bine.
  • -1 (3 voturi)    
    Suna mioritic (Duminică, 15 noiembrie 2009, 18:54)

    Lucian [anonim]

    ......... Si la nunta mea a cazut o stea..... etc
  • +10 (10 voturi)    
    Draga Dan si Radu (Duminică, 15 noiembrie 2009, 19:08)

    Liviu [anonim]

    Draga Dane, Draga Radu
    (ca sa pastrez totul dialogului vostru)

    Mie imi place de amandoi pentru ca incercati sa faceti ceva. Acolo de unde sunteti transmiteti mesaje, oamenii le citesc si se gandesc ca, uite, cineva mai gandeste ca si ei. Si bucurandu-se de acest fapt se simt multumiti, agitati, furiosi, depinde de contextul problemei.
    Din punctul meu de vedere scurtcircuitul se produce in relatia dintre noi toti, cei care formam poporul. Nu mai comunicat intre noi decat prin mijloace electronice, trimitand mesaje de colo colo. S-a pierdut calea dialogului in diverse locuri pe diverse teme, dezbateri care sa se finalizeze si cu altceva decat o strangere de mana si un oftat de usurare ca ne-am spus pasul. Cativa ani de zile am participat la astfel de evenimente. Initial am crezut ca au un rost dar acum imi refac opinia spunand ca nu sunt decat modalitati de a ne justifica neputinta.
    Cred ca acum ar fi vremea dialogului in locuri publice, direct intre oameni la care sa participe cei care doresc sa isi exprime o parere si sa stie sa o sustina. Ideile si formele de protectie ale popoarelor s-au nascut din astfel de discutii publice. Asa s-au intalnit parintii constitutiei americane chiar daca se stiau dins crieri, asa s-au intalnit pasoptistii, asa au facut si altii: coborand intre oameni si adunand resurse de acolo. Astfel de evenimente ar da curaj acelor oameni care se ascund dupa ecran desi au curaj sa scrie. Pana atunci e ca si cum ne-am delega gladiatorii in arena sustinand de pe margine ,fara sa influentam lupta.
    Pentru a putea face ceva cred ca oameni ca voi ar trebui sa coboare intre oameni (nu doar intre apropiati sau in cercuri inchise) sa genereze dialoguri. Sa modereze dezbateri. Sa ne creeze un cadru ca noi, necunoscutii sa incepem sa ne construim viitorul asa cum il credem de cuvinta.
    Fara politicieni incompetenti, fara ziaristi corupti, fara alte personaje de mahale care ne invadeaza.Ar trebui sa incepem sa colaboram si altfel decat WEB2.0
    • +4 (4 voturi)    
      domnul Liviu (Luni, 16 noiembrie 2009, 1:52)

      Vic [anonim] i-a raspuns lui Liviu

      Va salut ideea, ma declar prezent la primul astfel de dialog ce ar avea loc, dar daca domnii ziaristi nu ar preia initiativa de a pune bazele unor asa evenimente, eu nu-i condamn. Este o responsabilitate uriasa, sunt sigur ca ar trebui sa faca un compromis din cariera lor jurnalistica, si nu stiu sincer daca e bine.. Sunt unii din putinii jurnalisti romani pe care ii urmaresc si ii respect.
      Putin offtopic: cumva sunteti Liviu, membru pe forumul miscarii M.I.R.A.?
  • +17 (17 voturi)    
    Amara concluzie, d-le Tapalaga (Duminică, 15 noiembrie 2009, 19:09)

    misha [anonim]

    Si v-o impartasesc. Ma doare, ma amarasete, ma face sa-mi fie rusine de natia asta de ingenunchiati si lipsiti de orice mandrie, de privitori la stirile de la ora 5, ascultatori de manele si lipsiti de respect pentru aproape orice se considera civilizatie 'afara".
    Dar ma si enerveaza. Refuz sa depun armele si n-o sa spun niciodata ca mai bine plec. Imi place "afara", dar nu vreau sa plec colo, ci vreau sa fie ca acolo.
    Si tocmai pentru ca ma enerveaza m-am decis sa votez cu unul pe care ii enerveaza pe toti cei care vor "liniste". Abia am scapat de "lniste". Ma gandesc ca daca o sa ii mai tinem departe inca 5 ani, n-o sa se mai intoarca cu atata putere. O sa devina din ce in ce mai firavi si o sa ne lase pe noi, ceilalati, sa construim o altfel de Romanie. Poate. Sper.
    • +8 (8 voturi)    
      Corect (Luni, 16 noiembrie 2009, 10:10)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui misha

      Eu votez cu cel care ii enerveaza pe cei care ma enerveaza pe mine.

      Ciuma pe care o reprezinta Iliescu dar si incompetenta demonstrata de liberali, care numai liberali nu sunt, nu imi dau de ales...
      • +8 (8 voturi)    
        subscriu... (Luni, 16 noiembrie 2009, 12:16)

        vic [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        Si eu sunt in aceeasi situatie. Am descoperit cu surprindere ca cel putin privind pnl-istii, suporterii lor chiar exista si cred cu tarie in crin antonescu, blestema tirania lui basescu, dar sunt asa prinsi in ura vulcanica a lui crin ca nu-si mai dau si ei seama cand derapeaza acesta..Eu unul recunosc, Basescu nu ma reprezinta, e departe de a fi perfect, dar e cel mai uman politician, isi asuma greselile chiar el, si parca tot e "unul din noi", asa cum a fost in 2004..Unii ar comenta ca mai bine ma abtin decat sa dau un vot cu jumatate de gura. Eu le raspund ca e datoria noastra responsabila de a merge la vot.
        • +6 (6 voturi)    
          Unii au murit (Luni, 16 noiembrie 2009, 14:06)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui vic

          Unii au murit ca noi sa putem vota.

          Acuma, ca noi suntem scarbiti de ceea ce trebuie sa votam, e o alta poveste, insa daca NU votam, cu siguranta nu vom merge mai bine.

          Lichelele trebuie sa tremure in fata votului.
  • +11 (13 voturi)    
    Pur si simplu (Duminică, 15 noiembrie 2009, 19:14)

    Dennis Lopataru [utilizator]

    Pur si simplu...excelent. Felicitari si respect.
  • +16 (18 voturi)    
    De acord cu PS-ul dumneavoastra (Duminică, 15 noiembrie 2009, 19:17)

    Cristi [anonim]

    De acord si cu degradarea. In general de acord cu o mare parte din analiza dumneavoastra. Totusi... Pe 22 noiembrie trebuie sa facem o alegere. Si deocamdata, presedintele in exercitiu pare singurul capabil sa miste lucrurile inainte in tara asta. Atat cat depinde de el se va stradui sa faca. Daca Basescu a demonstrat ceva pozitiv in ultimii ani, ceilalti candidati au aratat si ei pana acum ca nu sunt, in nici un caz, de partea reformistilor de care vorbiti dumnevoastra. Basescu, deocamdata, imperfect, NU ARE ALTERNATIVA. E limpede ca buna ziua. La urma urmei, singura speranta reala si de care simtim visceral ca trebuie sa ne agatam cu toata increderea o reprezinta Basescu. Unii dintre noi.

    P.S. Este bine ca, fie si ocolind cele cateva reprosuri pe care, pe buna dreptate, Radu Moraru vi le-a adus, recunoasteti ca ati gresit. Ca v-ati pripit. Ceea ce, iata!, demonstreaza ca toti putem gresi mai mult sau mai putin luati de val. Important este, pana la urma, faptul ca impartasiti aceleasi nazuinte si valori. Si ca puteti depasi disputele fie si prin intermediul unui dialog civilizat, amical. Mult succes amandorura in lupta pe care o duceti, fiecare dintre dumneavoastra, asa cum va pricepeti mai bine. Si cu miloacele pe care le aveti la indemana.
  • +2 (2 voturi)    
    De acord cu PS-ul dumneavoastra (Duminică, 15 noiembrie 2009, 19:17)

    Cristi [anonim]

    De acord si cu degradarea. In general de acord cu o mare parte din analiza dumneavoastra. Totusi... Pe 22 noiembrie trebuie sa facem o alegere. Si deocamdata, presedintele in exercitiu pare singurul capabil sa miste lucrurile inainte in tara asta. Atat cat depinde de el se va stradui sa faca. Daca Basescu a demonstrat ceva pozitiv in ultimii ani, ceilalti candidati au aratat si ei pana acum ca nu sunt, in nici un caz, de partea reformistilor de care vorbiti dumnevoastra. Basescu, deocamdata, imperfect, NU ARE ALTERNATIVA. E limpede ca buna ziua. La urma urmei, singura speranta reala si de care simtim visceral ca trebuie sa ne agatam cu toata increderea o reprezinta Basescu. Unii dintre noi.

    P.S. Este bine ca, fie si ocolind cele cateva reprosuri pe care, pe buna dreptate, Radu Moraru vi le-a adus, recunoasteti ca ati gresit. Ca v-ati pripit. Ceea ce, iata!, demonstreaza ca toti putem gresi mai mult sau mai putin luati de val. Important este, pana la urma, faptul ca impartasiti aceleasi nazuinte si valori. Si ca puteti depasi disputele fie si prin intermediul unui dialog civilizat, amical. Mult succes amandorura in lupta pe care o duceti, fiecare dintre dumneavoastra, asa cum va pricepeti mai bine. Si cu miloacele pe care le aveti la indemana.
  • +12 (12 voturi)    
    "Polemica" fair play (Duminică, 15 noiembrie 2009, 19:30)

    LSJ [anonim]

    Domnule Tapalaga, de ieri tot astept acest raspuns, mi-ati confirmat asteptarile si fair play- ul (daca se poate spune asa)!!.
    Pe de alta parte vad cu mirare dar si amuzament cu cata febrilitate sunt urmariti candidatii in prestatia lor din campania pentru prezidentiale. Nu-i inteleg pe cei care urmarind candidatii isi formeaza abia acum, sau isi schimba preferintele, se hotarasc brusc pentru un candidat sau altul. Acum! In ceasul al 12 –lea! Unde ati fost in ultimii 5 ani? Mai aveti nevoie sa-i vedeti ca sa va lamuriti? Trebuia sa vina campania ca sa aflati daca au programe sau proiecte, daca sunt oameni politici autentici sau marionete? Credeti ca s-a intamplat o minune in ultima luna? Nu suntem in pericol sa avem revelatii! E sufficient sa fi urmarit constant evolutia vietii politice din ultimii 5 ani.
  • +11 (11 voturi)    
    resemnare (Duminică, 15 noiembrie 2009, 19:44)

    ana [anonim]

    De citeva luni am inceput sa visez la plecarea din tara definitiva. Nu numai pentru copiii mei(am doi copii sub 10 ani) dar si pentru mine. Fiindca mi-am pierdut sperantele intr-o Romanie asezata pe sine,cum zice Dan Tapalaga. Mi-am pierdut speranta cind am vazut cum media romaneasca(cu mici exceptii) si miliardarii tarii (in unele cazuri stapinii celei dintii ) s-au aliat nu atit importiva unui om,adica impotriva lui Basescu,cit mai ales impotriva unei incercari de reformare a societatii,de destructurare a mafiei ,de a impiedica niste oameni care nu au nimic comun cu idealurile europene, sa puna complet mana pe haturi si sa impinga Romania intr-o directie cu totul gresita. Nu spun ca Basescu este un om fara umbre,fara vulnerabilitati,fara defecte.Dar cred ca este singurul care are un program clar,coerent, bazat pe principii europene,care stie despre ce vorbeste ,Asta a fost clar si la Cluj ,in dezbaterea cu Antonescu. Cel care stia despre ce vorbeste in agricultura sau educatie ,a fost Basescu.Antonescu insiruia locuri comune,pe care oricine le poate sustine ,chiar si fara sa fi fost ani de zile in Parlament. Pina acum nu am auzit nici un alt candidat care sa aiba un program la fel de clar si de corect. Geoana e fals,demagog si bine manevrat ,Antonescu este stralucitor,dar gol,Oprescu ,sa ne fereasca D-zeu! Dar,revenind la ce spuneam la inpceut,chiar daca iese din nou Basescu,tot cred ca pentru copiii mei este mai bine in alta tara .Pentru ca Romania va merge inainte cu frana trasa. Si in sanatate,si in educatie, si in politica si in ,din pacate si in ce priveste bunul simt!
    • -3 (3 voturi)    
      Mogulii buni (Luni, 16 noiembrie 2009, 9:21)

      G [anonim] i-a raspuns lui ana

      Breh, da de miliardarii care s-au aliat CU Base, de ce nu zici nimic?

      De ex. fratii Paunescu, patronii lui B1TV si ai lui Nasu, la care Base se simte atat de placut?
      • +1 (1 vot)    
        pai (Luni, 16 noiembrie 2009, 14:11)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui G

        ii compari pe astia cu talharul de Vantu, sau cu turnatorul Voiculescu?
  • +19 (27 voturi)    
    fatada (Duminică, 15 noiembrie 2009, 19:46)

    stealth [anonim]

    pana acum toti au sarit impotriva lui Base dar nimeni nu a venit cu o varianta plauzibila. Cine? Antonescu? Nu a rezistat cu succes Basescu ce avea un partid mai puternic,,pe liberal il manaca sacalii. Asa a fost si Constantinescu,mare profesor ca si Antonescu si apoi s-a vazut cine conduce tara. Baaaaah, cand deschideti ochii o sa vedeti ca tara e condusa de cei 300 si ceva de adormiti in parlament, nu de presedinte ca el e unul si nu e rege. De Geoana nu mai vorbesc deoarece cand aud de PSD --no comment. Doamne ocroteste-i pe romani.
    • +9 (11 voturi)    
      corect (Duminică, 15 noiembrie 2009, 20:59)

      rocitizen [utilizator] i-a raspuns lui stealth

      in momentul de fata nu exista varianta mai buna decat Basescu dintre cei care candideaza. Oricum ar fi, presedintele trebuie sa fie un om de 3 ori barbat ca sa nu cedeze in fata presiunii extraordinare (mediatice,santaje,jocuri politice,manipularea parlamentarilor etc) exercitate de cei cu bani, putere politica/media si plini de interese care manipuleaza tara asta (Voiculescu, Vantu, Patriciu, Iliescu, Hrebenciuc). Antonescu si Geoana is prea slabi, ei deja is manipulati de fortele astea dinainte de alegeri. Plus ca nu au nici coloana vertebrala nici vointa politica sa elimine puroiul de la radacina. Basescu a incercat in astia 5 ani de mandat da inca n-a reusit decat putin. Este foarte greu sa faci ceva cu un Parlament ostil si pana nu demult si cu un Guvern ostil (guvernul PNL Tariceanu sustinut de PSD). Asta trebuie sa vada in primul rand romanii, ca practic esti aproape legat de maini si de picioare fara majoritate favorabila in Parlament si fara un prim-ministru care sa gandeasca si sa vrea sa faca reformele pe care le tot asteptam. Degeaba asteapta toti minuni de la presedinte...e nevoie din pacate de mai mult decat de presedinte pentru a face lucrurile sa mearga. Insa si cu un presedinte anemic si manipulat e groaznic!
  • +8 (8 voturi)    
    Un om bun! (Duminică, 15 noiembrie 2009, 19:48)

    iulia [anonim]

    Sunteti un om bun, d-le Dan Tapalaga!
  • +7 (7 voturi)    
    Dragii mei... (Duminică, 15 noiembrie 2009, 19:50)

    Adrian [anonim]

    ... am citit ambele scrisori. Parca suntem in timpuri in care nu exista masina de scris iar doi prieteni isi trimiteau epistole numai ca, din pacate, vremurile cand se intamplau astea erau ceva mai intesate cu oameni de valoare. Va pot spune cu mana pe inima ca sunt convins ca absolut toti oamenii politici cat ce cat "vizibili" sunt de proasta calitate, au facut cel putin un compromis major care ii poate descalifica in incercarea de a deveni "salvatorii" natiei si va spun asta din postura omului mai tanar decat voi. Atunci cand traiesti intr-o familie de muncitori, asa cum am trait eu, care ascultau Europa Libera, cand mama a refuzat sa isi "toarne" colegele (din fericire nu a patit nimic), cand tata a riscat puscaria cand l-au trimis in garzile patriotice sa-i bata cu batele pe manifestantii de la Timisoara si el a "dezertat" din aceste garzi am pretentia ca am oarece cadere sa va spun ca lucrurile nu se vor rezolva cu oamenii pe care ii vedem acum la televizor. Poate ca asta este o sansa insa ce lipseste in momentul de fata este capacitatea celor care ar putea sa faca ceva sa gaseasca o varianta prin care sa se "foloseasca" de cei care conduc acum. Nu cred ca niste oamenii fara onoare si fara constiinta pot fi totusi mereu mai inteligenti decat noi ceilalti si cred ca merita sa-i "pacalim" si noi pe ei. Asadar, ce pot eu sa sper este ca la un moment dat se vor bate intre ei asa de tare incat sa avem noi ragazul sa-i razbim cat sunt toti obositi. Un om la a carui parere tin foarte mult m-a convins sa ma duc la vot cu urmatoarea explicatie: Basescu e ca si ei insa daca nu o sa castige el acum ceilalti se vor regrupa si nu mai scapam de ei, cu Basescu exista posibilitatea ca el sa-i distruga insa, cu siguranta, asta va inseamna si caderea lui (de care eu sunt convins ca el nu e constient). Atunci cand va veni vremea o sa ma implic si eu pentru ca am doi copii si nu vreau ca ei sa mai orbecaie asa cum am orbecait eu in ultimii 20 de ani.
  • -8 (8 voturi)    
    doi probasescieni se cearta intre ei (Duminică, 15 noiembrie 2009, 19:51)

    luci [anonim]

    de ce?
    • +8 (8 voturi)    
      De prost ce esti! (Duminică, 15 noiembrie 2009, 21:52)

      C [anonim] i-a raspuns lui luci

      Este un strigat de neputinta.
      Este un strigat al dorintei de mai bine ACUM si nu peste 20 ani.
      Este un strigat ... la care subscriu si eu ...
  • +7 (7 voturi)    
    20 de ani care au trecut, care urmeaza ... (Duminică, 15 noiembrie 2009, 19:51)

    Marcel [anonim]

    Draga Dan si draga Radu,

    Ma bucur ca pomeniti de anii care ne fug ca nisipul prin clepsidra. Nu-i asa ca atunci cand va ganditi la acest lucru parca nu mai conteaza atat de mult "evenimentele de ultima ora" indiferent de scena de pe care vin acestea?
    Poate ar fi bine ca in continuarea intrebarii despre ce am facut si cei voi face in anteriorii/vitorii 20 de ani sa va puneti si urmatoarele intrebari:
    - care sunt obiectivele mele in viata privata?
    - care sunt obiectivele mele in viata profesionala?
    - cat de mult timp mi-am dedicat in ultima perioada (saptamana/luna/an/deceniu) atingerii biectivelor pe care mi le-am definit?
    - lucrurile care ma preocupa in prezent s-au dovedit a fi relevante pentru atingerea obictivelor mele? oare nu cumva exista si alte cai mai eficiente pentru a-mi atinge obiectivele?
    (si in final, dupa ca v-ati raspuns la cele de mai sus, urmeaza marea intrebare)
    - EU PENTRU CINE TRAIESC?

    Am convingerea ca in momentul in care voi, Dan si Radu, veti incepe sa va trimiteti acest mesaj catre publicul vostru se vor intampla urmatoarele:
    - veti determina publicul vostru sa se gandeasca la lucrurile importante in viata, prin urmare sa fie mai selectivi cu ceea ce li se ofera;
    - crescand gradul de exigenta al formatorului de opinie / publicului, automat se va pune o presiune catre calitate asupra "actorilor" care ne influenteaza viata

    Este o alta propunere de a face ceva activ pentru schimbarea pe criterii de calitate si nu de circ.
    Nu este doar teorie, in zona mea de influenta practic cele spuse mai sus si rezultatele ma incurajeaza sa fac aceste recomandari.

    Sa va bucurati de cei dragi in urmatorii 20 de ani si nu numai!

    Marcel
  • +6 (6 voturi)    
    trist dar adevarat (Duminică, 15 noiembrie 2009, 19:52)

    ronewsaddict [utilizator]

    Ce spune domnul Tapalaga este, cred viziunea oricarui om care deja a luat decizia de a pleca dar nu a facut pasul inca, de a alege intre viata lui si o majoritate inghetata in ignoranta si iresponsabilitate. E drept cum poti fi cu adevarat obiectiv in romania altfel decat judecand substanta nu forma, rezultate, fapte, nu vorbe nu promisiuni. Trebuie sa existe un sistem care sa te tina intreg la minte, rational, matur, dar care nu prea e sustinabil pentru ca intr-o mare de nebuni te intrebi zilnic sunt intreg?cumva o doza de nebunie o sa prinzi!
    Pe alta parte domnul Morar pare ca vrea inca sa fie naiv in sensul frumos al cuvantului, ca vrea sa creada, si daca asta inseamna sa fie un pic partinitor atunci ala e sistemul lui de a ramane intreg. E dilema multor romani ,cum poti face fata Romaniei de azi? Sa fi ideolog , implicit un pic naiv sau pur obiectiv rational ? E totusi o dilema nobila, va urez succes in continuare la amundoi daca plecati vreodata intr-o alta romanie , aia de pretutindeni nu regretati , viata e una si numai a voastra, nu e de dat, de cumparat sau de irosit , e o calatorie in care tu dictezi, nu statul , nu societatea , nu majoritatea.
  • +3 (3 voturi)    
    brrr (Duminică, 15 noiembrie 2009, 19:55)

    drakon [anonim]

    ma ia cu frig..
  • +8 (8 voturi)    
    sunteti de nerecunoscut! (Duminică, 15 noiembrie 2009, 20:01)

    clujean [anonim]

    d-le Tapalaga, ati descris PERFECT ceea ce simt eu si cauza iritarii mele in raport cu falsele sau imbecilele (cred eu) entuziasme pentru vreun om politic roman! sperantele imi sunt putine, copiii mei se pregatesc de emigrare aiurea, viata mi s-a scurs intre Ceausescu si succesorii lui, fara sa am bucurii reale din partea semenilor mei, oricat am incercat sa ma daruiesc; daca nu erau copiii ziceam ca traiesc de pomana; se poate ca viitorul sa "sune bine", dar as fi dorit sa sune si pt.mine, acum, nu la batranete sau intr-o viata ulterioara; inca o data, multumiri pentru aceasta sinteza.
  • -9 (13 voturi)    
    draga tapalaga, draga moraru (Duminică, 15 noiembrie 2009, 20:02)

    bango [anonim]

    in loc sa plangeti cu lacrimi de crocodil unul pe umarul celuilalt, carati-va in congo. sau daca nu, macar faceti ceva util si adevarat. jurnalism, poate.
  • +1 (1 vot)    
    Fara comentariu (Duminică, 15 noiembrie 2009, 20:11)

    Liviu [anonim]

    Nu sunt inregimentat politic si in ultimii 20 de ani nu am avut nici o simpatie vis a vis de partide, sau acoliti lor.
    Din toti candidatii la presedintie, cu plusurile sau minusurile lor, mai mult sau mai putin rai ( ca buni nu au fost si nu sunt de nici o culoare), dumneavoastra cu care votati?
    Nu vreau nume.
    • +5 (5 voturi)    
      Cu raul cel mai mic (Duminică, 15 noiembrie 2009, 21:54)

      C [anonim] i-a raspuns lui Liviu

      ... este destul de simplu. Cel putin unul care a incercat si inceput sa faca ceva in tara asta ...
  • +5 (5 voturi)    
    Elegant, Diplomat , Cerebral.. dar Pesimist! (Duminică, 15 noiembrie 2009, 20:20)

    Bruner Fox [anonim]

    Sunt surprins ca dl Tapalaga ii raspunde domnului Radu Moraru. Elegant si foarte rar gest. Imi place mai ales propozitia: 'admit ca m-am pripit cu o comparatie nefericita' . Cred ca si noi, comentatorii anonimi, am jucata un rol aici.Ii multumesc domnului Tapalaga ca a tinut cont de feed-back. Admirabil text, de referinta, in continuarea lui Cioran, Pe culmile disperarii.Nu as fi de acord cu replica: noi am pierdut pariul , copiii nostri inca nu!
    Este dezarmant pentru noi , admiratorii dumneavoastra sa va vedem capituland si depunand armele. Nu pot sa imi imaginez ca va ganditi un viitor pentru fiica dumneavoastra , undeva in afara tarii. Sunteti un ziarist talentat, un ziarist genial ce faceti radiografii realiste si corecte .
    Stiu ca speranta moare ultima si ca cei despre care scrieti ( de ex dl Nistorescu) va ataca sub centura!
    Dar va rog , si cei care sunt de acord cu mine sa voteze comentariul , sa nu puneti pixul in cui!
    Si tu Brutus? Daca Dvs Capitulati, noua ce ne mai ramane?
  • +8 (8 voturi)    
    cred ca (Duminică, 15 noiembrie 2009, 20:28)

    veninusrl [utilizator]

    inteleg sentimentul descris de tapalaga, seamana cu ce simteam acum 12 ani inainte sa parasesc romania.
    atunci ajunsesem intr-un hal incat credeam ca doar violenta fizica, doar frica, teama pentru integritatea lor fizica ii va speria, ii va face sa-si puna o intrebare inainte de a fura/cere spaga/insela.
    atunci eram hotarat sa-mi fac dreptate singur...
  • +7 (7 voturi)    
    va fi bine (Duminică, 15 noiembrie 2009, 20:43)

    soren [utilizator]

    Dragii mei,
    Sunteti doua minti sclipitoare si , cred, doua persoane cinstite cu voi insiva. Credeti oare ca ,fie si-asa, cei douazeci de ani la care faceti referire , au putut ei sa acopere greselile neamului asta al carui destin l-au hotarat aproape intotdeauna altii ?Fie si pentru faptul ca acum pot citi cu mare placere , in sfarsit, articole de mult bun-simt , ca am fost in stare sa las un serviciu bugetar destul de bun ca sa traiesc din ceea ce sunt in stare sa fac, pentru ca pot sa chem in instanta un abuz al autoritatii, ca pot calatori aproape in toata lumea, fara restrictii, ca mi-am putut trimite copilul sa studieze acolo unde si-a dorit si unde performeaza , ei , fie si pentru asta sunt multumit. Nu sunt insa multumit pentru ca nu reusesc sa conving decat putini oameni ca este bine daca aruncam gunoaiele acolo unde trebuie , ca discutia normala este aceea care se poarta pe ton normal, ca un produs trebuie sa fie facut cu drag si pasiune ca el sa poata fi vandut, ca educatorul trebuie sa predea elevului materie de care va avea nevoie si sa nu-i povesteasca picanterii din cancelaria scolii etc. Opinez ca ceea ce suntem acum suntem pentru ca asta am vrut noi. Cand noi nu vom mai vrea sa fim ceea ce suntem, ne vom schimba. Esential este sa stim ce vrem si cum sa ajungem la asta. Profunzimea discursului si esenta zicerii va apartine, domnilor : voua si celor ce nu concep ca rabdarea inseamna amanare.
  • +4 (4 voturi)    
    constat (Duminică, 15 noiembrie 2009, 20:47)

    ion [anonim]

    multa amaraciune printre randurile acestei scrisori. problema acestei natii nu sunt trecatorii ei lideri, ci numarul mare al celor care sunt incapabili sa iasa din cercul vicios pe care l-a trasat si in care i-a aruncat comunismul. acestia sunt cea mai puternica frana: cu voturile lor mentin la putere mostenitorii apucaturilor securist-comuniste, fac un bun rating televiziunilor detinute de cei care i-au furat, i-au mintit si care acum ii trateaza prin emisiunile difuzate ca pe niste prosti. singura speranta sunt tot oamenii, acei ca dumneavoastra si alti oameni onesti din spatiul public, care pot face ceva pentru a aduce lumina in intunericul mintii atator conationali. e adevarat ca prostia nu se trateaza, insa sunt sigur ca exista si oameni de buna credinta care pot lua decizii mai bune pentru ei si cei din jurul lor daca sunt bine informati.
  • +10 (10 voturi)    
    Ce frumos ar fi... (Duminică, 15 noiembrie 2009, 20:57)

    TB [utilizator]

    ...daca toate disputele din presa s-ar purta in acest registru... Respectul meu pt doi oameni cu mult bun simt: Dan si Radu.
  • +4 (4 voturi)    
    interesant (Duminică, 15 noiembrie 2009, 21:08)

    Jordania [utilizator]

    V-am citit cu placere ( ca de obicei), m-am regasit in multe idei si va mai astept. Eu si inainte de a primi pensia visez cu ochii deschisi. Alt guvern, alt calcul, alta pensie,alta viata...
  • +5 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 15 noiembrie 2009, 21:08)

    [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      ... (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:36)

      xyz [anonim] i-a raspuns lui

      Ne asteptam in '89 ca problemele sa se rezolve de la sine si democratia si bunastarea sa se instaleze singure. Ei bine, acum aflam ca nu este asa, ca e nevoie de timp, de suferinta, de efort pentru a ajunge unde ne dorim. Eu cred ca suntem pe drumul cel bun, pentru ca un om mai inteligent decat mine spunea "daca te afli pe un drum drept si fara piedici, inseamna ca acel drum nu duce nicaieri".

      Dle. Zaraf, toate popoarele au luptat la vremea lor pentru civilizatie, democratie si o viata decenta. Ei au reusit si de aceea sunt mandri in tara lor, iar eu daca as pleca din tara ma tem sa nu ma coplesasca sentimentul ca am renuntat la lupta prea repede, ca tot din ceea ce este bun in acele tari unde m-as muta, nu mi se datoreaza, ca nu le merit. Acesta este un motiv pentru care raman.

      Ce sa le raspundeti copiilor? Spuneti-le ca tatal lor nu a ales calea usoara, a ales sa lupte. Pentru ca nici Roma nu a fost construita intr-o zi, nici Romania cea Mare si Puternica nu se va contrui intr-un deceniu.

      Sa auzim de bine!
  • +10 (10 voturi)    
    Privind inapoi cu manie (Duminică, 15 noiembrie 2009, 21:12)

    onefortotality [anonim]

    Am plecat din Romania privind inapoi cu manie, Dupa doua trei guvernari ale lui iliescu a venit emil. Aproape ca il urasc mai tare pe emil dacat pe iliescu. de la ilici nu aveam asteptari de la emil aveam o multime. Dar azi din mesajul lui dan am inteles in sfarsit de aici departe de casa ca romania poate sa fie cu tine oriunde. romania pe care o visezi indiferent ca esti in canada, australia sau europa.
  • +2 (4 voturi)    
    dezamagire ? (Duminică, 15 noiembrie 2009, 21:14)

    Alex [anonim]

    D-le Tapalaga, in primul rand felicitari pentru articolele pline de substanta pe care le scrieti, cat si pentru schimbul civilizat de idei avut cu dl. Moraru pe acest site.

    Dar articolul acesta este unul din cele mai pesimiste scrise de dvs. in ultimul timp. Ce sa intelegem noi, cei ramasi "acasa": ca desi acum ne aflam in fata unei rascruce de drumuri, tot ce putem sa facem e sa votam "bine" si sa plecam in lumea buna unde sa asteptam inca 20 de ani ? Chiar daca prin noroc chior progresistii vor avea mai multa putere dupa alegeri si vor pune trenul pe sine (ca sa va citez): cine va mai avea grija de macaz ca sa nu deraieze, sa-l intretina, sa-l renoveze, sa dea blatistii jos la prima statie ?

    Ar mai fi o solutie: diaspora romaneasca sa fie atat de unita incat sa poate hotari in balanta votului. Credeti aceasta? Eu cred ca ei voteaza doar in masura in care inca mai spera sa se intoarca acasa.
  • +4 (6 voturi)    
    precizare (Duminică, 15 noiembrie 2009, 21:16)

    bizonul [anonim]

    Dle Tapalaga, sinteti prea tinar dar mult prea pesimist. Si totusi, trebuie sa credem in ceva, in cineva, fara sa adoram. De asemenea, in afara de TRU eu nu vad nici un ziarist de talie mare angajat in batalia pentru Cotroceni. (ba da, gresesc: radu moraru)
    Toti ceilalti o baltesc in vesnica aparenta obiectivitate: nici cu basescu, dar nici contra lui in totalitate. Nu cred ca este o rusine sa fii probasescu, cum v-au inoculat milioanelor de romani citiva ticalosi din caracatitza V-V-P.

    Si in alta ordine de idei zgribulitii care o sustineau pe Monica Macovei - asta s-a intimplat in februarie 2007 si nu dupa ce a fost azvirlita din guvern pe 1.04.2007. Atunci in februarie s-a vrut un semnal de alarma de care nimeni nu a luat seama.
  • +2 (4 voturi)    
    Pe culmile disperarii? (Duminică, 15 noiembrie 2009, 21:28)

    Mos Ion Roata [anonim]

    Domnule Tapalaga,

    Speranta moare ultima. Joi am fost la inmormantarea unei fetite de 5 ani (www.liviana.ro) .Cancer, neuroblastom. Sunt lucruri pe care nu putem sa le controlam .Acum 6 luni a murit tatal meu.Tot intr-un spital din ROmania!
    Ca jurnalist, va admir si va apreciez.In opinia mea , sunteti cel mai bun ziarist de presa scrisa roman. Analiza lucida, condei ironic, dar acum sunteti aproape cinic. Cioran ar fi invidios , nu ar mai fi scris Pe culmile disperarii , daca citea articolul asta. Fatalismul nu ajuta pe nimeni! De aceia nu pot sa va las sa capitulati.Cred insa ca exagerati un pic. Stiu ca ne-am saturat sa alegem raul cel mai mic. dar defetismul nu face bine.Se raspandeste mai rau ca gripa porcina. Entuziasmul nu e molipsitor de loc. Mesajul Dvs, ca ziarist talentat si reporter genial ar trebui sa fie mai otimist! Il inteleg pe omul Dan taTapalaga care poate fi suparat, deceptionat , disperat. Pe ziaristul tapalaga nu pot sa il iert. Mesajul cred ca ar trebui sa fie: Sa nu pierdem pariul, nici acum , nici peste 20 ani, sa facem o tara decenta si civilizata astfel incat copiii nostri sa nu mai plece. Sa vina copiii lor la noi sa invete in Romania!Multa sanatate va doresc!!!
  • -5 (9 voturi)    
    rm nicio diferenta fta de obedientii di anii 70-80 (Duminică, 15 noiembrie 2009, 21:31)

    rogvaiv [anonim]

    barbison,in sfarsit,a iesit ca sarpele ce e,din barlogul de la b1tv,pe drumul forumurilor, sa fie calcat in pixuri, ca de acolo din barlog sustine numai monoloagele sale obediente,care-i convin .
    ramane sa mai scrie poezii de adulare,caci restul le-a facut pe toate,inclusiv carti dedicate iubitului conducator si sali pline cu aplaudaci,care aplauda inaintea poantelor-mingilor sale ridicate la fileu.
    in plus, a plagiat titlul emisiunii dupa un film cunoscut,antreul audio de la rrl,chestia cu sala in semiintuneric,un fel de halloween, de peste ocean,samd.
    norocul e ca,destinul a vrut ca, sambata, ecoul media obedient al ultimii sale emisiuni cu public,care a fost retransmisa si pe etnotv, sa fie acoperit de "meciul" de la cluj,care a aratat ce inseamna adevaratul moderator,cu verbul la el: noul adversar si incuietor politic al subiectului adulatiei rm si a patronilor sai goniti de unii si luati in brate de altii.
  • +1 (3 voturi)    
    Domnule Tapalaga, aveti inca o data dreptate! (Duminică, 15 noiembrie 2009, 21:32)

    Florin [anonim]

    Dincolo de luptele politice dintre cei vechi (si multi) si cei noi (tare putini) ramanem noi sa tragem ponoasele. Un presedinte singur impotriva celor vechi, cu toate intentiile bune pe care le-ar avea nu poate sa faca mare lucru. Toti suntem vinovati intr-un fel sau altul pentru situatia in care s-a ajuns. In loc sa vedem ca efectele si oamenii comunismului dispar din istoria post-decembista a Romaniei, acum la 20 de ani de la Revolutie, cu regret trebuie sa spun, ca vor mai trebui inca 20-30 in plus ca lucrurile sa prinda forma pe care am visat-o atunci. Nu este o gluma proasta. As fi bucuros sa fie asa. Probabil pt ca urmele comunismului sa se stearga este nevoie de o perioada egala de timp cu cea in care a fost prezenta acest regim. Ca natie, comunismul ne-a indobitocit. Suntem un popor bolnav. Asta datorita educatiei si mentalitatii de atunci. Stiti ca mentalitatea e cel mai greu de schimbat. Am stat si m-am gandit. Pana la un moment dat credeam ca cei care inca nu se nascusera sau aveau o varsta frageda la caderea comunismului, daca vor ajunge la putere, lucrurile se vor schimba. Dar m-am inselat. Fiindca in acesti 20 de ani trecuti de la Revolutie, au trait, au invatat, intr-un mediu otravit de fostii comunisti. Si multi dintre acesti tineri s-au molipsit, si-au pierdut orientarea si poate si identitatea. Ei nu vor fi deci capabili sa schimbe ceva in tara mai mult decat s-a facut sa spunem, in ultimii 5 ani in care am fost condusi de o persoana care a condamnat in mod oficial comunismul si care pare sa fi evoluat fata de acea mentalitate paguboasa de atunci. Revenind la cele spuse de dv, ma bucur ca a-ti inteles ca viitorul copiilor de acum este incert daca vor continua sa traiasca in Ro. Risca sa devina o generatie "de sacrificiu" asa cul am fost obisnuiti sa n-i se spuna. Ganditi-va deci pt ei (inca de pe acum) la o alta Romanie. Poate vor creste si vor invata altfel. Poate odata vor vrea sa se intoarca si sa faca o Romanie a visurilor noastre!
  • +5 (7 voturi)    
    Pentru domnul Tapalaga (Duminică, 15 noiembrie 2009, 21:57)

    adrian88000 [utilizator]

    Sunteti prea pesimist! Probabil treceti printr-o perioada de depresie ( legata de boala mamaei si de faptul ca aveti o problema medicala). Nu vreau deloc sa fiu cinic. Tin mult la dumnneavoastra , v-am cunoscut la..."Nasul" .De atunci va citesc articolele de pe HotNews. Vrau doar sa va inteleg. De unde atitudinea aceasta demisionara? De ce credeti ca totul e pierdut? Incepeti o batalie pe frontul massmedia. Faceti ca ADEVARUL sa triumfe. Romanii sa primeasca informatii adevarate si nu minciuni. Aliati-va cu oamenii de buna credinta , Romania nu are numai escroci!
    Hai la lupata! Hai la Referendum! Hai la vot!
  • +6 (8 voturi)    
    Draga D-le Dan Tapalaga (Duminică, 15 noiembrie 2009, 22:06)

    ramas in Romania [anonim]

    Ce ziceti sa nu mai punem trenul pe sine, ci sa-l aruncam dracului peste rambleu cu roatele-n sus?!!
    Ca oricum nu putem face nimic. Nu-i asa? Asta suna a anarhism.Prin atitudinea dvs faceti exact campania de tip 'Adevarul", pe care chiar dvs o semnalati la emisiunea "Nasul". Ne-am saturat de politica si hai s-o dam mai bine pe manele si can-can.
    Eu nu sunt un admirator al nici unui ziarist sau politician. Ii privesc critic pe toti si pe Radu Moraru si pe Dan Tapalaga., si pe Basescu si pe Antonescu, Geoana etc.. Dar parca Radu Moraru are un plus fata de dvs,desi ii reprosez si acum faptul ca prin 2003-2004 cam tacea.Si-a mai schimbat omul stilul, si cred ca nu neaparat din interese meschine.
    Cu Antonescu si Geoana ne-am lamurit de mult timp, dar cu Basescu inca nu, mai speram. Cel putin el e singurul care declara si care chiar sprijina punerea trenului pe roti si chiar a facut cate ceva. Ceilalti zero, ba din contra. Si Basescu e om si are pacatele lui, dar nu justifica atacurile dvs., unele chiar suburbane( a se vedea cel dinainte de europarlamentare, cel cu chiorul cu martoaga), fata de care cele a lui Antonescu sunt nimicuri.
    Chestia asta cu impartialitatea jurnalsitilor este de mult "fumata". Am mai scris in comentariile mele , faptul ca multi scriu initial laudativ la adresa unui om politic, iar apoi asteapta recompensa, iar daca nu o primesc trec pe partea cealalta fiind chiar mai virulenti. Sper sa nu fie si cazul dvs, desi cam asa miroase.
    Toti avem anumite optiuni si trebuie sa ni le asumam. Il prefer pe Basescu celorlalti, asa cum l-am preferat pe Emil Constantinescu in 96,si m-a dezamagit, dar nu regret alegerea , pentru ca atunci s-au facut si lucruri bune: de exemplu Romania a schimbat macazul in alta directie. Si il prefer pe Moraru lui Tapalaga, pentru ca reflecta mai mult optiunile si atitudinea mea, dar asta nu inseamna ca va voi jigni insultandu-va sau defaimandu-va.
    Deci sa nu ne ascundem dupa degete, toti avem optiuni: sa punem trenul pe sine!
  • +5 (5 voturi)    
    nu sunt prea multe de adaugat (Duminică, 15 noiembrie 2009, 22:16)

    karellen [utilizator]

    nu pot vorbi decat in nume propriu - iar alegerea care inceput sa prinda de ceva timp contur nu este aceea ce implica stampilarea unui buletin de vot (desi votez consecvent de la 18 ani) ci aceea mai prozaica si mai realista: emigrarea. romania le poate ramane „lor”
    • +2 (4 voturi)    
      Nu poate ramane "lor" (Duminică, 15 noiembrie 2009, 21:59)

      C [anonim] i-a raspuns lui karellen

      ... iar pe acolo pe unde mergi sau esti, TOT trebuie sa te lupti cu viata. Nu exista pauza. Nu va faceti iluzii, chiar daca ai o speranta ca in alte parti este mai bine, TOT trebuie sa lupti. O fi mai bine din unele puncte de vedere dar asta nu insemna ca nu exista greutati si lupta aferenta!!
      • +2 (2 voturi)    
        ... (Luni, 16 noiembrie 2009, 1:00)

        karellen [utilizator] i-a raspuns lui C

        da, evident, nu-si face nimeni iluzii. e vorba doar de civilizatie
        • -1 (3 voturi)    
          Si daca peste 10 ani, de exemplu, (Luni, 16 noiembrie 2009, 2:45)

          Necivilizatul [anonim] i-a raspuns lui karellen

          Romania ar deveni civilizata, ai veni din nou aici? Ca sa ce? Sa iei totul de-a gata? Cine ti-a spus ca meriti asa ceva? Daca toti am fugi in Elvetia, de exemplu, ca e civilizat, nu crezi ca s-ar alege praful si de noi si de ei? Sau te duci acolo ca sa TE civilizezi si tu, ceea ce inseamna ca esti la fel de necivilizat ca toti pe care ii lasi aici?
          Esti ceea ce lasi in urma! Ceea ce construiesti!
  • +4 (4 voturi)    
    de ce (Duminică, 15 noiembrie 2009, 22:36)

    nae [anonim]

    Oare de ce Dumnezeu sunt atat de putini oameni de calitate in presa. Va dati seama unde eram acum daca in presa 80% din ziaristi ar fi fost de calitatea umana in primul rand a acestor doi baieti? Complimente parintilor lor care i-au educat si crescut. Tara asta are nevoie in primul rand de caractere.
  • -2 (6 voturi)    
    admiratie (Duminică, 15 noiembrie 2009, 22:50)

    marcon [anonim]

    Felicitari dle Dan Tapalaga pentru finetea cu care deconspirati servilismul pe care-l afiseaza dl. Radu Moraru fata de "conducatorul iubit" si fata de acolitii acestuia. Oare ce se va intampla cu dl. Radu Moraru daca dl. Basescu va pica? Se va alatura oare celor de teapa lui Adrian Paunescu? Ma tem ca nu deoarece, Adrian Paunescu a fost nu numai un poet de curte dar este si un mare poet national, ceea ce despre Radu Moraru nu putem spune decat ca este un "cantator al puterii".
  • +2 (2 voturi)    
    realismul necesar (Duminică, 15 noiembrie 2009, 23:10)

    Vlad Ionescu [anonim]

    Domnule Tapalaga, aveti foarte multa dreptate in ceea ce scrieti. Realismul este necesar chiar si pentru cei ce nu abandoneza lupta, speranta. Insa nu de lipsa de realism il banui pe "prietenul" Moraru. El nu este nici naiv si nici visator. Nu vorbeste in numele unor valori sau a unor crezuri. Doar se foloseste de ele. Si nu vreu sa continui fiindca este evident ceea ce face. Va rog sa observati ca nu opunand unor grupari politico-securisto- mafiote niste talibani isterici, vom reusi sa schimbam ceva fundamental. Din modul in care puneti problema se intrevede si o intrebare foarte importanta. Care sunt limitele democratiei si cum ar trebui ea sa functioneze. Discutia este foarte serioasa si nu isi poate gasi locul intr-un comentariu. Dar trebuie facuta. In spatiul public ma refer, fiindca in cel intelectual ea exista. In esenta eu cred ca nu poate exista un sistem institutional care sa functioneze bine, oricat ne-am stradui sa-l imaginam, daca nu se schimba calitatea umana, caracterele, competentele, sistemul de valori. Iar toate trebuie schimbate impreuna, in acelasi timp. Solutiile nu trebuie inventate. Ele exista de cand lumea si pamantul. Trebuie doar sa vedem si sa intelegem lucrurile esentiale. Am totusi o curiozitate. Ati putea detalia afirmatia din articol referitoare la adversarul care "a lovit atat de des sub centura, neprincipial si inconsistent". Este singura pe care nu prea am inteles-o.
  • -2 (2 voturi)    
    . (Duminică, 15 noiembrie 2009, 23:25)

    m.s. [anonim]

    Pana acum, Basescu a demonstrat ca se tine de promisiuni, atat timp cat cretinii din opozitie nu isi baga cozile... tot respectul pentru el si cu siguranta are votul meu ;)
  • +3 (3 voturi)    
    va multumesc, dle Tapalaga (Duminică, 15 noiembrie 2009, 23:30)

    taranistu [utilizator]

    va multumesc pentru "scrisoare"...
    Va multumesc pentru ca va faceti meseria, gratis. Stiu ca suna ciudat, dar ganditi-va ce ciudat e sa spui unui medic caruia i-ai dat spaga: "Va multumesc!" In loc sa-i spunem: "arzate-ar ..."
  • +3 (3 voturi)    
    speranta (Duminică, 15 noiembrie 2009, 23:37)

    mar [anonim]

    Ma bucur nespus cand doi ziaristi reusesc sa schimbe idei si sa transmita mesaje. In societatea noastra si in media controversata din ultimi ani, sunteti o raza de lumina si transmiteti un dram de speranta, ca putem spera la aparitia reperelor morale si profesionale de care societatea duce lipsa. Sper ca in Romania sa avem si noi o presa si ziaristi de dreapta sau stanga, care sa tina la optiunile lui nu sa migreze dupa cum bate vantul. Ori pe directia asta se pozitioneaza sau incepe sa se pozitioneze Radu Moraru.
    De acord cu tine ca Romania rurala ingrozeste, stiu bine ce inseamna acest lucru prin prisma meseriei mele. Dar de noi depinde sa repunem locomotiva pe sine.
    Daca noi cei multi vom abandona lupta, jumatatea de Romanie, cea de la tara, nu va fi decat o masa de manevra electorala care se va scalda intr-o saracie lucie.
    Cred in acest moment ca Basescu este singurul politician care a inteles necesitatea de a se face ceva si pentru aceasta jumatate, pentru Romania rurala. Menirea lui ca presedinte nu este sa faca reforma si modernizarea mediului rural(nu are atributiuni prin constitutie) ci sa de tonul pentru reforma si sa o sustina. Este singurul politician care propune o politica de dezvoltare economica si sociala pe termen mediu si lung si pentru Romania rurala.
    Nu fac parte din categoria fanaticilor si nu cred ca lucrurile se vor schimba imediat. Un sistem se reformeaza in timp. De noi depinde daca il sprijinim sau din contra, suntem de acord cu mizeria in care ne balacim de 20 de ani. Nu cred ca emigrarea este o solutie, unii se adapteaza alti nu. Dar daca toata lumea fuge, inseamna ca parafrazand o vorba celebra"ne-a invis sistemul" si nu trebuie sa se intample asta. Am senzatia de multe ori ca unii ne considera amnezici si masa de manevra.
    • +4 (4 voturi)    
      E prima data cind ... (Luni, 16 noiembrie 2009, 2:25)

      The dreamer [anonim] i-a raspuns lui mar

      in Romania se intimpla ceva!
      Basescu are meritul de a fi scos la iveala toata mizeria. Nu poti sa te apuci de curatenie daca nu stii cit e de mare dezastrul. Ne-a dus pe fiecare dintre noi pina la esenta. E greu sa admitem, cautam disperati sa dam vina pe cineva, iar Basescu e cel mai la indemina. Din pacate, nu e decit vina noastra! Am fugit de fiecare data la celalalt, care ne-a promis marea cu sarea. De data asta nu mai avem unde sa fugim. Chiar daca va cistiga Geoana, toti stiu ca Basescu are dreptate! Dupa parerea mea, punctul de cotitura, fundul crizei, a fost atins. De acum depinde numai de noi cit de repede ne revenim. Va fi greu dar nu ne ramine decit sa punem umarul...
  • 0 (2 voturi)    
    Avem de ales: (Luni, 16 noiembrie 2009, 0:09)

    Paganel [anonim]

    România LOR sau România NOASTRĂ?
  • +3 (3 voturi)    
    Oamenii se iau dupa modele (Luni, 16 noiembrie 2009, 0:15)

    Sarsaila [anonim]

    Daca ai un model, urmareste-l, ajunge-l din urma si depaseste-l pina devii tu model pentru altii, inclusiv pentru cel care ti-a fost tie model prima data. Daca nu ai model, gaseste-l, niciodata nu ai ajuns la perfectiune. Atitudinea de genul nu sint fericit din cauza celorlalti este egala cu recunoasterea incapacitatii de sine! Daca nu mai simti ca esti capabil sa schimbi nimic, esti mort! Fuga in alta parte, nu rezolva problema. Si nici scuza ca drumul e prea greu! Nimeni nu e vinovat de nefericirea ta!
    Altfel spus, domnule Tapalaga, apreciez enorm ce ati realizat aici. Daca acum va simtiti dezamagit de rezultate, de efectul asupra celorlalti, nu inseamna decit ca totul a fost un calcul, o investitie proasta.Cind o faci din pasiune si convingere, e o iubire. Daca pui problema sacrificiului, e un calcul banal, un business. Singurele lucruri care dureaza in lumea asta sint cele facute din iubire. Neconditionat! De aceea, prefer atitudinea domnului Moraru, care face "propaganda" din convingere, nu cu un calcul in spate. Daca il iubeste pe Basescu, foarte bine! Ca se va dovedi mai tirziu ca e gresit sau nu, ramine de vazut, nimeni nu are de unde sa stie. Numai din greseli inveti cu adevarat, dar ca sa faci o greseala, trebuie sa crezi in initial ca e bine. A renunta inseamna a te anula. Poti fugi la nesfirshit la mai bine, problema e de fapt a ta si ramine. Cu atit mai mult, sa folosesti scuza cu viitorul copiilor. Invata-ti copii sa lupte, nu sa fuga! Fericirea si-o face fiecare cu mina lui! ...daca lupta pentru ea...
    • +3 (3 voturi)    
      mutlumesc ,Dan, ca esti! (Luni, 16 noiembrie 2009, 1:25)

      dor de duca [utilizator] i-a raspuns lui Sarsaila

      Draga Dan,

      Eu iti multumesc ca esti. Si dincolo de politica, eu sper sa iti fie bine, si spitalele, asa cum sunt ele, sa te lase sa existi asa cum esti.
      Stiu ca spiritele sunt incinse. Ne gandim cu totii la asa-zisul bine comun, ceea ce e foarte bine. Si fiecare dintre noi reprezinta cumva binele comun.
      Sa-ti fie bine, Dan. Si cumva, nu sistemul, ci omul. Ca fiecare din noi, ca tine. Multumesc inca o data, pentru tot ce daruiesti. Pe tine. Ceea ce inseamna bine comun. Multumesc ca esti si formezi cumva sistemul. Multumesc, Dan. si sper din toata inima, in ciuda, sau datorita sistemului, sa-ti fie bine!
  • +1 (1 vot)    
    Excelent! (Luni, 16 noiembrie 2009, 0:33)

    Leo [anonim]

    Bravo, Dan Tapalaga!
  • 0 (2 voturi)    
    bravo (Luni, 16 noiembrie 2009, 0:38)

    george [anonim]

    Este interesant cum un articol bine scris si argumentat, naste polemica, naste dialog si impresii de calitate, aduna idei si pareri.

    Este clar ca oamenii si partidele politice sunt varful icebergului numit Romania. Si ca schimbarea se va mai lasa asteptata...

    Basescu e departe de ce ar fi trebuit sa fie un presedinte. Dar uitandu-ma la cum s-au aliat toate televiziunile impotriva lui, cum se cenzureaza pe fata la maretul post Realitatea, singurul unde mai ma uitam la stiri... parca imi vine sa votez cu el.

    Parca nu as vrea inca 5 ani de "liniste" cu Geoana.

    Un roman care face 29 chiar de ziua alegerilor si caruia i-ar place sa fi vorbit germana in Berlin in acea zi...
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari Dane (Luni, 16 noiembrie 2009, 2:18)

    vlad [anonim]

    Felicitari Dan Tapalaga pentru scrisoarea trimisa lui Radu Moraru.

    Desi sunt anti-Basescu, nu ma uit decat rar la Realitatea sau Antena 3 pentru ca nu sunt in tara, dar m-am uitat de mai multe ori la Nasul si atitudinea lui Radu Moraru ( si Doamne ce mult mi-a mai placut de el) nu este cu nimic mai putin "murdara" decat atitudinea incriminata de Basescu la Ciutacu, Gadea and co.

    Ambele tabere sunt partizane insa nu am auzit pe Crin spunand ca Basescu e sprijinit de mogulul Paunescu pentru ca Nasu ii cheama pe toti ministri falimentari ai cabinetului Boc si incearca sa ii spele in public desi au fost niste calamitati.

    Apreciez atitudinea echilibrata a ta Dane si imi fac mea culpa pentru parerea pe care am avut-o pana acum. Toate bune!
  • 0 (0 voturi)    
    o tema evitata (Luni, 16 noiembrie 2009, 2:52)

    MB [anonim]

    Dle. Dan Tapalaga va urmaresc intotdeauna cu interes articolele scrise cu un verb alert si fraze sanatoase, sincere.
    Salut si eu, ca multi altii inaintea mea, pastrarea unui dialog civilzat in presa la timpuri de stress mental colectiv

    As vrea insa sa comentez vis-a-vis de tema emigratiei .
    O tema care nu se discuta in Romania, decit in stilul rastit sau siropos, sau mai periculos - ca o ratare (pt cei ramasi)

    E nevoie de o analiza serioasa a fenomenului, si din toate punctele de vedere, inclusiv din perspectiva istoriei trecute - si ma refer aici la generatile pre-89 : acelasi motiv (de a nu-si sacrifica viata ) a impins nenumarate persoane sa devina informatori si turnatori la Securitate, primind in schimb dreptul de a-si dezvolta cariera , de a nu ajunge undeva intr-un oras anonim sau intr-un post minor si claustrofobic, o casa etc

    Sa ne intelegem - nu reprosez nimic celor ce aleg sa plece, dar celor care se gindesc sa se intoarca cind lucrurile vor fi sta mai bine in Romania le sugerez sa se mai gindeasca odata.
    Lucrurile se vor schimba doar din interior, de la romanii din tara.
    Diaspora, si ea farimitata, nu de putine ori e prinsa in scandaluri a caror rezolvari (care cer mai ales timp) stau numai acasa, in Romania. Nu stiu daca in viitor omul se va defini in fata societatii si prin locul de bastina (cu relele si bunele), dar deocamdata asta, azi, conteaza.
  • +1 (1 vot)    
    Domnule Tapalaga (Luni, 16 noiembrie 2009, 2:53)

    Particularul [anonim]

    Trebuie sa recunosti ca ai reusit sa aduni destui oameni de calitate in jurul tau. Asta e marele succes! Intotdeauna vei fi la inceput, oricit de multe ai fi reusit in urma. Trebuie doar sa ai rabdare, multa multa rabdare... Bafta multa! Traim vremuri interesante...
  • +3 (3 voturi)    
    Romani din toate partile,uniti-va! (Luni, 16 noiembrie 2009, 3:00)

    Luana [anonim]

    Dragi romani care traiti si ganditi romaneste, uniti-va si mergeti duminica la vot! Analizati bine si ganditi-va ca in NOI sta puterea. E cazul ca si guvernul roman sa ajunga sa tremure cand iese poporul sau in strada. Nu mai injurati atata, lasati rautatile, ganditi-va la copiii nostri care poate nu vor sa emigreze,ci vor sa faca ceva in tara lor. Dati-i afara pe comunisti odata pentru totdeauna! Din pacate nu se pot face miracole in 20 de ani, oricum am evoluat mult. Poate au fost prea multe schimbari in asa un timp scurt. Basescu nu e usa de biserica,dar care din noi este? Mai dati-i o sansa,e singurul care, cat de cat stie ce spune si a facut mai mult decat toti presedintii la un loc. Doamne ajuta!
    • 0 (0 voturi)    
      Draga Luana (draga Dan si draga Radu) (Luni, 16 noiembrie 2009, 10:19)

      Frobenius [anonim] i-a raspuns lui Luana

      Traiesc si gindesc romaneste (zic eu). Voi merge duminica la vot. Am analizat si am gindit (dupa puterile mele). Singur. Nu am nevoie de "formatori de opinie". Opiniile mi le construiesc singur, mai trebuie sa fac si eu ceva, nu pot trai luind totul de-a gata. De la presa nu astept "opinii" ci informatii.
      Ma gindesc la copiii mei atunci cind refuz sa aleg intre rau si mai putin rau. Vreau sa aleg intre bine si mai putin bine. Daca nu gasesc binele, nu "aleg". Ma duc la vot, scriu pe buletinul de vot "NICI UNUL" si asta "aleg". Si voi face asa pina cind mi se va oferi sa aleg binele. Nu-ti cer sa faci si tu la fel. Fa asa cum te indeamna propria constiinta.
      Vei spune ca in acest mod nu fac altceva decit sa incurajez raul. Eu te intreb daca nu cumva tocmai votind raul (fie el si mai mic) il incurajez.
      Imi sugerez sa votez "Basescu". Poate ca l-as vota daca nu m-as uita si la cine se aliniaza in spatele acestui "Basescu" (am pus ghilimele pentru a fi interpretat ca un nume generic; il puteti inlocui cu oricare altul). Ma uit si vad acelasi sir flamind de ticalosi si oportunisti. Nu pot vota cu ochii inchisi.
  • -1 (1 vot)    
    Dan Taplaga (Luni, 16 noiembrie 2009, 3:02)

    Dan D. [utilizator]

    Basescu i-a raspuns lui Antonescu cu un shut sub centura pentru ceva mai vechi...

    http://www.jurnalul.ro/stire-politic/crin-antonescu-boc-saluta-amanta-presedintelui-119779.html

    "Domnul Boc este fericit. Se închină la Elene mai mari sau mai mici, este fericit pentru că trebuie să-i salute zilnic familia domnului Băsescu, îi salută fiica, îi salută amanta!!, îi salută fratele, îi salută cîinele şi este fericit".
    • -1 (1 vot)    
      stii care-i diferenta? (Luni, 16 noiembrie 2009, 8:11)

      Lute [anonim] i-a raspuns lui Dan D.

      sa zicem ca-i asa, Boc se inchina la un roman dar tu te inchini la niste tigani. Va e frica ca se desteapta romanii si nu va mai voteaza. N-aveti ce face, ati pierdut trenul. Mai rasfirati si ciocu mic.
  • 0 (0 voturi)    
    Tara mea e Romania, (Luni, 16 noiembrie 2009, 3:18)

    Geo [anonim]

    aici in spatiul ei geografic si nu aiurea, indiferent cat de bine sau de rau ar fi in ea.
    Am 29 de ani, dar nu astept sa vina 60 ca sa ma odihnesc cand voi fi batrana! Lupta pentru idealuri si pentru mai bine in tara mea e in fiecare zi si va fi in fiecare zi cata vreme sunt in viata, indiferent daca am 29 sau 40 sau 80 de ani. Idealul este ceva care nu va fi atins iar lupta pentru mai bine este continua.
    Vreau ca fii si ficele mele sa traiasca in Romania mea geografica, nu in alte Romanii ... vorbesc serios!
    Anii cei mai frumosi din viata sunt anii in care lupti pentru ceea ce crezi si pentru ceea ce iti doresti, nu anii in care iti e bine si vegetezi ca o leguma! Mai ales un om ca dumneata, domnule Tapalaga, care ai talentul si priceperea de a scrie lumii si de a incerca sa schimbi mentalitati si idei.
    Si apropo de mentalitati, gestul de a protesta cand un ministru bun este schimbat este ceva care se educa , in genul celor 7 ani de acasa, iar noi dupa 50 de ani de comunism si 20 de vegetatie nu suntem inca deprinsi sau educati sa avem constiinta civica, sa actionam, sa protestam. E greu sa schimbi mentalitatea la nivelul asta pentru un popor dupa 70 de ani, dar cu siguranta ne vom reveni, sunt convinsa. Romanul e genul care pune repede mana pe coasa sau pe topor, si initiativa civica a protestului va reveni.
    Relaxarea si finalul luptei vin in ziua in care murim, pana atunci fiecare zi e o oportunitate, se poate sa fie mai bine si va fi mai bine, cred asta din tot sufletul, oamenii adevarati nu renunta din dezamagire, nu se dau batuti!
    • 0 (0 voturi)    
      Asa este (Luni, 16 noiembrie 2009, 9:40)

      xyz [anonim] i-a raspuns lui Geo

      Asa este, Geo, multi ducem o lupta continua pentru a schimba ceva in bine. Sunt multi ca tine si ca mine care inca mai cred in idealuri si dupa discursul tau indraznesc sa sper ca au si mijloacele necesare.

      Democratia noastra a ajuns la 20 de ani, finalul copilariei si al adolescentei, varsta la care furia te cuprinde pentru ca visurile copilariei nu au fost implinite, insa urmeaza 10 ani de maturizare, de reevaluare a realitatii si de recapatare a optimismului. Sunt extrem de optimist ca acesti 10 ani care vor urma vor aduce multa intelepciune si vor reaprinde speranta.

      Capul sus, romani! Suntem liberi, sa scriem ce gandim, sa calatorim, sa muncim, sa invatam, sa ne traim viata asa cum vrem. Acesta este marele castig al ultimilor 20 de ani. In rest, criza si hotii vor deveni istorie, "ce e val, ca valul trece".
  • +3 (3 voturi)    
    Resemnare si tristete (Luni, 16 noiembrie 2009, 9:23)

    Emma din Sibiu [anonim]

    Draga domnule Tapalaga,
    noi platim acum factura pentru cei 50 de ani de lasitate, acomodare vinovata si pactizare cu un regim care ne-a mutilat si a distrus fibra profunda a acestei natii, tesatura ei intima. Suna nedrept si chiar crud, dar platim factura parintilor nostri. Iar copiii nostri o vor plati pe a noastra daca lucrurile merg in continuare ca acum. Am 41 de ani si o fata de 13 si tot ce-mi doresc este s-o vad traind intr-o lume normala, asezata pe niste baze cat de cat sanatoase, o lume in care relatiile intre oameni nu se creioneaza pe principiul "smechereste si da tepe". O lume in care sa nu-i fie mai frica de spital decat de boala, in care sa poate circula pe bicicleta intr-un oras de dimensiunile Sibiului fara sa se teama ca o ucide vreun smecher in jeep, o lume in care toate lucrurile mici si aparent lipsite de importanta, dar care alcatuiesc impreuna angrenajul unei vieti normale. Lucruri pe care noi le-am pierdut si nu mai reusim sa le refacem. Aceasta lume nu este in granitele acestei tari si nici nu va fi prea curand. De ce? Fiindca marea majoritate dintre noi, cei care avem luciditatea de a vedea dezastrul in dimensiunile lui reale, a ales sa nu se mai implice, sa nu-i mai pese si sa nu mai vrea altceva decat masina, casa si concediu in Turcia.
    Romanii sunt un popor admirabil, dar nu rezista la efort. Sa iesi odata in strada si sa te bati cu scutierii e usor. Sa strangi din dinti si sa te bati zi de zi, an de an, cu lenea, indolenta, indiferentismul, prostia si ticalosia, sa te bati cu incrancenare si perseverenta, asta e infinit de greu.
  • +3 (3 voturi)    
    Dan Tapalaga - fa-ti macar un saptamanal (Luni, 16 noiembrie 2009, 9:23)

    Rosu [anonim]

    Domnule, esti extraordinar.
    Simtul realitatii, echilibru intre constatare, evaluare si speranta este. Ar trebui sa ai macar un saptamanal propriu, unde sa impui redactiei acest mod de lucru: fara infatuari naive, fara critici puerile despre culoarea sosetelor, fara aere de apocalipsa.
    Presa are nevoie de asa ceva: de normalitate.
  • -3 (3 voturi)    
    DRAGA TAPALAGA! (Luni, 16 noiembrie 2009, 10:40)

    AVRAMESCU MARIN [anonim]

    sunteti prea subiectiv,si nu publicati decat comentariile favorabile dv si lui nasu moraru.asta insamna ca si la basecu dictarura in presa de asta data.daca tot va iubiti,tu si moraru de ce dracu nu va luati? b1 tv sponsorizat de basescu si ai lui nu e mai braeaz decat celelate doua televiziuni invocate des de stapanul vostru basecu.numai ca fratii paunescu care au dobandit averea furand ca si vantu si voiculescu .dar acum sevesc pe zeus,si nu e a mogulilor.dar intelegerea dintre basecu si paunescu cu hotelul lido e curata?basecu i-a ajutat sa-l ia si acum platesc paunestii.mie sila de voi toti si tu publici numai comentarii favorabile tie lui base si moraru.dar ai vazut fata hidoasa a lui basecu atacand un subiect atat de personal ca moatrea cuiva?si vrei sa vezi inca 5 ani de dictatura?sigur voua va merge bine primiti bani portocalii.dar toate se vor deconta candva!
  • +2 (2 voturi)    
    ce frumoasa e o polemica... (Luni, 16 noiembrie 2009, 12:09)

    zenboy [utilizator]

    intre doi oameni normali. comparati asta cu ce vedeti la tembelizor!

    cred ca articolele celor doi se completeaza la fix: sa nu dezarmam, sa continuam sa ne exprimam optiunile, alegand raul cel mai mic in absenta binelui evident, dar si sa nu ne mai aruncam in bratele oamenilor aparent providentiali, ci dimpotriva sa ramanem circumspecti si sa ii tragem de maneca cand derapeaza; in rest multa rabdare, vorba aia, nici Roma nu s-a construit intr-o zi...

    PS. cateodata ma gandesc ca tot pesimismul asta debilizant ni se induce pe cablu - suntem iradiati zilnic cu propaganda desantata, minciuni sfruntate, grozavii personale, stiri panicarde, mitocanie si superficialitate, etc. din cauza asta s-ar putea ca Romania sa arate mult mai rau in mintile noastre decat in realitate...
  • 0 (0 voturi)    
    "CAINELE DE PAZA" ARE LANTUL SCURT! (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:25)

    GAVRILACHE [anonim]

    Domnule Tapalaga,
    "cainele de paza" are lantul scurt! Si asta pentru ca, de o vreme, el nu mai apara democratia ci apara interese! A devenit pazitorul celui care il tine in curte, ii da de mancare si-i arde, din cand in cand, cate un sut in fund! Noua "misie" a devenit atat de importanta incat tinde sa transforme paznicul inteligent si tandru intr-un lup feroce! Un lant mai lung i-ar permite "paznicului" sa inteleaga ca "apararea democratiei", pentru ziarist, este mai importanta chiar decat banii, pozitia sociala, whisky-ul fin si icra cu bobul mare si negru! Un lant mai lung l-ar scoate pe ziarist din liga "castronul cu 50000 Euro" si l-ar aduce in liga "nici un castron fara stevie". Ipocrizia ziaristului batran ajuns, dupa o viata in care a mirosit si florile de langa gard si rahatul de sub pres, o fiara intepenita pe pragul casei, cu limba la vedere si burta plina, s-a putut admira in toata splendoarea in emisiunea de sambata seara, moderata de Turcescu, la Realitatea! Decat asa, stimate domn, mai bine ferecam usile, baricadam ferestrele, stingem lumina si ne uitam la desene animate! Barem, acolo, cainele de paza se multumeste cu un os si, cand motanul ii trage un pumn in bot, da din coada!
    Atat va rog, si pe dvs. si pe dl. Moraru, ramaneti la stevie!
  • 0 (0 voturi)    
    pentru ro. (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:27)

    o alegatoare [anonim]

    la aproape 60 de ani n-am obosit si nu mi-am pierdut speranta sa mai apuc o ro. schimabata in bine, iar copilul meu in f. bine; sper ca o mare parte a alegatorilor sa voteze nu persoane, ci pentru binele tarii.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu s-a coagulat încă... (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:43)

    Revolutionarul [anonim]

    ...mămăliga care a explodat în decembrie 1989. Deocamdată ştiu că fiecare a pus mâna pe câte o bucată de mămăligă şi de 20 de ani, caută să convingă pe ceilalţi, prin toate mijloacele, că a lui e cea mai mare, prin urmare i se cuvine rolul lui Ceauşescu, care era stăpân pe toată mămăliga. Nu le-a spus nimeni la români în aceşti 20 de ani, că gata s-a terminat cu indicaţiile. Românii aşteaptă în continuare, de proşti ce sunt, un mesia, indiferent de ce orientare politică, este suficient să-i asigure lui, fânul şi apa. De aceea au şi succes în România, campaniile electorale, unde "catindaţii", zic că ei vor face şi vor drege. Ce are sula cu prefectura, nimeni nu spune. Odată ce există un sistem de legi, care stabilesc clar fiecare funcţie ce rol are, votez acum eu preşedinte pe ăla, că va mări salariul, că va micşora facturile la gaz, apă şi electric, că va face benzina 2 lei, şi alte abureli pentru turmă. Dar se găsesc unii, care au talentul de a da din gură sau pix, pentru foarte puţini români. Articolul d-lui Tapalagă, este o mică operă, dar care poate fi înţeleasă şi comentată de nu mai mult de una sută de mii de români. Dar restul?! Restul vă spun eu ce fac. Sunt preocupaţi de existenţa vieţii lor. Sunt convins că jumătate dintre români, îşi cresc şi cultivă mâncarea de zi cu zi cu mâna lor, singuri. Ei merg la vot şi votează cu inima, nu cu capul. Pe ăştia îi prostesc politicienii, şi nu numai pe ei.
  • +3 (3 voturi)    
    profesionalism (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:51)

    KlausM [utilizator]

    Apreciez profesionalimul ambilor jurnalisti. mi-as dori sa vad o emisiune "Nasul" in care Radu Moraru il are invitat pe Dan Tapalaga. Poate chiar saptamana aceasta, inainte de alegeri...
  • +1 (1 vot)    
    frumos (Luni, 16 noiembrie 2009, 14:09)

    gantz [anonim]

    Nu am citit comentariile si nici nu ma intereseaza foarte mult polemica. Vreau doar sa zic ca mi s-a facut putin pilea ca de gaina... e scris sanatos si cu o oarecare melancolie printre randuri. Felicitarile mele.
  • +1 (1 vot)    
    excelent articol (Luni, 16 noiembrie 2009, 14:27)

    dragos [anonim]

    Felicitari domnule Tapalaga.
    Ai scris in aceste randuri tot ce simt eu in aceste momente si din pacte de cativa ani incoace.
    Nu am decat 26 de ani dar....caut peste acea Romanie a mea si a noastra a fiecaruia dintre noi.

    Eu nu mai am nici o speranta pentru generatia mea aici in aceasta tara...dar sper (sper sper sper) ca va deveni o Romanie pentru ai nostri copii.
  • 0 (0 voturi)    
    D-le Tapalaga (Luni, 16 noiembrie 2009, 14:41)

    votant [anonim]

    Am tot respectul si aprecierea pt. oameni ca dumneavoastra si ca Moraru. Vreau ,totusi sa va intreb daca putem face mai mult decat sa ne recunoastem "invinsi de sistem"? Eu cred ca avem DATORIA aceasta. Sa va dea Dumnezeu putere si izbanda in gandurile si faptele bune! Recunosc ca am un interes in ceea ce spun: eu personal (si cred ca si multi altii) am nevoie sa stiu ca EXISTATI IN ROMANIA!
  • 0 (0 voturi)    
    Draga Dane (Luni, 16 noiembrie 2009, 17:15)

    DlGoe [anonim]

    draga dane,

    imi amintesc cand te-am criticat si ti-am spus ca nu te las sa gresesti. faceai cam ce face acum nasul si de data asta l-am 'certat' pe el.

    cred ca aveti valoare amindoi, sunteti doi puternici care vor lucruri bune. doar ca aveti momente cand ati incurcat stanga cu dreapta si trandafirii intre ei.
    ori dragilor , dupa inca 20 de ani pe cat aveam la revolutie, nu mai ne este permis sa incurcam petalele.

    am avut si eu incredere si am votat schimbarea.
    s-a votat in disperare impotriva mogulilor de orice fel. impotriva baronilor. impotriva luxosilor . de mila astui popor caruia inca ii este fiame. caci e foame in tara in timp ce ticalosii zburda in bolizi de lux .la doar cateva zile dupa votul disperat, am fost anuntati ca ...vointa noastra..a pulimii, a fost unirea trandafirilor.
    atunci s-au indeparat ei pentru totdeauna de sufletul nostru al romanilor adevarati !

    din pacate dragilor , nu ati facut ce era corect: sa sustineti un independent, oricine ar fi el, sa se termine odata cu fratia trandafirilor.


    semnez
    un simplu cititor .(editat de HotNews.ro)
  • 0 (0 voturi)    
    ADN (Marţi, 17 noiembrie 2009, 2:46)

    Ion Bulion [anonim]

    Problema este in ADN-ul romanilor, iepurasilor!!
    Asta nu se schimba dupa o alegere sau doua si nici dupa 1x, 2x, ... nx "doua zeci de ani brucanieni".
    Dixit.
    Uite d'aia acu' douzeci de ani mi-am luat catrafusele si-am plecat "izmene pe calator'" , ca un las (vorba unuia de'a postat mai sus), intr-o alta Romanie, vorba lui Dan.
    Asta nu ma impiedica (cu masochism zilnic) sa citesc si sa ma intristez de tot ce se intampla acolo.
  • 0 (0 voturi)    
    Scriitor adevarat (Marţi, 17 noiembrie 2009, 6:20)

    California [anonim]

    Admirabil.....Excelent ...si as putea continua cu elogii sterile.... Articolul de astazi Dan, te- a ridicat in sufletul meu mult deasupra numelui de jurnalist....compromis total in ultimii ani de mult prea multi infractori de drept comun si penal. Retrag cu toata sinceritatea toate resentimentele avute candva fata de talentul tau....Azi am simtit ceva suflet printre randuri. Acum te poti numi scriitor. Fara suflet te numesti slujbas. Sper sa intelegi exact admiratia pe care o am si promit sa nu ma mai indoiesc de calitatile tale. Nr trebuie atat de putin sa ne meritam numele de OM. Putina responsabilitate doar, supravietuire poate sa faca orice animal. Felicitari inca o data.