Criza pe nemteste

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 16 octombrie 2009, 1:18 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Sa zicem ca aveti in fata trei corespondenti externi de la mari gazete din Germania - Frankfurter Allgemeine Zeitung, Suddeutsche Zeitung si Handelsblatt - putin intrigati ca neamtul lor din Sibiu nu e bun de premier in Romania. Ce le-ati spune? De ce l-a respins Traian Basescu pe Klaus Johannis, un primar performant? De ce seful statului sfideaza solicitarea unei coalitii puternice? De ce se opune majoritatii din Parlament? Cum va putea guverna impotriva ei? Cum e posibil sa prelungesti criza acum, cand e nevoie de actiune ferma? Cum sa explici, in cateva ore, ce se intampla azi in Romania? Desenul, veti fi poate de acord, se vede clar in linii simple. Iar azi apare mai clar ca niciodata. 

Ca sa aiba sens, criza politica se cere povestita exact ca unor nemti picati intr-o Romanie politica trucata, detestabila, irationala. N-are rost sa cautati, le spui din prima, personajul pozitiv. Aflati-l pe cel mai putin nociv. In acest razboi pe viata si pe moarte nu veti gasi ratiune, logica sau coerenta. Aici ne zbatem mereu pe buza prapastiei, intre caderea in trecut si saltul intr-un viitor incert. 

Cei trei stiu despre Romania ca arata la fel ca toate tarile foste comuniste din Est: cu o justitie slaba, corupta, cu partide politice in razboi continuu si cu media tycoons, numai ca pe aici li se zice neaos moguli, nu magnati. E o premisa, totusi, corecta de discutie cu cei trei nemti.

Ce are Traian Basescu cu unul ca Johannis, neamtul lor gospodar? Nimic. N-are nimic doar ca primarul Sibiului merge pe mana celor care nu vor anticoruptie, nu vor justitie si au in spate oameni ca Patriciu, Voiculescu si alte sinonime cu antireforma. Acum s-au deghizat in nemti. E si asta un truc. Si primarul s-a romanizat putin mintind ca e independent. In realitate, s-a inteles de vreo trei ani cu liberalii.

Le mai spun ca si ceilalti, pretinsii reformatori, n-au prea facut treaba. Au guvernat cu politruci, cu oportunisti si oameni slab pregatiti. Din cauza asta, sunt greu de inghitit. Si ei sunt azi in criza de solutii, si ei s-au deghizat in tehnocrati. Isi ascund incompetenta in spatele lor. Gaselnita se numeste inamplator Lucian Croitoru, dar l-ar fi ales fara ezitare pe Klaus Johannis daca neamtul gospodar mergea pe mana lor. Amandoi sunt paravane pentru minciuni, hotie si slaba calificare.

Prin cele doua nominalizari din afara lor, partidele romanesti arata ca si-au epuizat complet resursele interne, ca traverseaza cea mai mare criza de solutii si credibilitate de dupa '89. Arata cat de nereformate, imbatranite si putrede sunt pe dinlauntru. Intrucat nu mai pot pacali pe nimeni, apeleaza la solutii din exterior, la nemti si tehnocrati in spatele carora isi incoloneaza toti ratatii politici.

Partidele se deosebesc astazi foarte vag intre ele, ideologia nu conteaza, reformismul si antireformismul unora sau altora e greu de stabilit in termeni categorici. Sunt totusi concepte indentificabile in domenii cheie: unii il vor pe Morar la DNA, altii nu; unii pretind ca vor schimbari radicale, altii cauta sa conserve sistemul asa cum e. Aici mai putem face o minima distinctie intre partide.

Avem astazi doua tabere bine conturate inca din 2007, insa mastile au cazut definitiv pe 13 octombrie, cand a picat si Guvernul. Stim astazi precis cine cu cine defileaza. Au iesit la lumina.

Viitorul premier va trebuie sa faca exact ce scrie in acordul cu FMI: sa treaca la concedieri masive in sectorul bugetar si sa treaca legile convenite in acordul de imprumut, adica sa grabeasca reformele administrative. Pentru aste nu trebuie sa fi economist, nici bancher, ci un bun administrator. Vezi Bulgaria sau Ungaria. Deci putea fi Johannis”. A fost remarca ziaristului de la Handelsblatt.

Putea fi, dar n-a fost. Simplu: Johannis se afla in tabara anti-Basescu. Presedintele e in campanie, ceilalti alearga si ei dupa voturi. Nici unii, nici altii nu fac cadouri gratuite adversarului.

Dar Croitoru n-are nici o sansa, pica in Parlament. Pica o data, dar a doua oara va trece. Daca nu el, alta propunere, n-are importanta. De ce? Pentru ca altfel, dupa alegeri, risca anticipate. Nimeni nu vrea asta. Toti, dar absolut toti parlamentarii tin la scaunul lor castigat cu bani grei in campania de acum un an. Alegeri anticipate pe criza asta? Nebunie curata, sunteti inconstienti. Nu meritati nici un ban de la FMI. Adevarat, dar asa stau lucrurile la noi. E care pe care. Ca peste tot in Balcani.

De ce Basescu sfideaza cu incapatanare greu de inteles majoritatea parlamentara? Cum poti conduce asa? Romania li se pare nemtilor tara vointei unui singur om. Si in Germania voastra, zic, democratia functioneaza probabil dupa Constitutie, nu dupa ureche.

La noi scrie ca presedintele desemneaza premierul, ca-l poate furniza partidul cu majoritate in Parlament, ca n-avem asa ceva si ca majoritatea formata ulterior alegerilor de catre cele trei partide n-are nici o legitimitate legala sa impuna seful Guvernului. N-au decat sa respinga de doua ori investirea unui nou cabinet, sa mearga la anticipate peste cateva saptamani si sa intrebe poporul manipulat masiv de cei trei media tycoons ce vrea.

Asa se intampla intr-o democratie, chiar si una trucata ca a noastra. De ce nu vor fi anticipate? Pentru ca marea coalitie se teme de popor. Exact aceleasi trei partide au picat rusinos testul referendumului, cand s-au caznit acum doi ani sa-l suspende pe Traian Basescu. Cine dicteaza pana la urma? Care dintre partide se poarta abuziv si discretionar?

Perceptia nemtilor e ca Traian Basescu joaca o carte riscanta, ca totul depinde de credibilitatea si eficienta noului Guvern si ca a intins coarda la maxim. Li se pare si lor ca Romania se afla intr-un moment crucial, in fata unor alegeri dificile dar hotaratoare pentru viitorul ei in UE.

Le mai spun ca mai e posibil ca UDMR sa sparga marea coalitie, cativa de la PNL sau PSD sa tradeze si Guvernul sa treaca, cu chiu, cu vai. Ar fi, desigur, un dezastru pentru marea coalitie din opozitie. Maghiarii au anuntat ca-l sustin mai departe pe Klaus Johannis, dar ca negociaza cu PDL. Ce au de negociat? Nu stim exact. Asta-i Romania: impredictibila, labila politic, aproape debila.

Aici ii pierd. Pur si simplu, cei trei nemti nu inteleg jocurile balcanice de-a tradarea peste noapte si prefera, mai bine, o bere. Totusi, ce vor scrie in ziarele lor: de ce neamtul gospodar, Johannis, n-a ajuns premier in Romania?

P.S. Romania nu mai e doar tara intreselor meschine de partid, tara mogulilor si a unei nomenclaturi care se tot roteste la putere de vreo 20 de ani. Aici isi cheltuiesc banii contribuabilii neamt, francez sau olandez, aici varsa UE cateva miliarde de euro. Poate ca doar asta ne mai tine, de fapt, pe linia de plutire.


Citeste mai multe despre   
























8914 vizualizari

  • -16 (48 voturi)    
    Doctatorul basescu (Vineri, 16 octombrie 2009, 1:34)

    Titirca1 [utilizator]

    trebuie si cozi de topor ca altfel nu poti taia padurea.
    Sersio si constitutional vorbind Dane, faci o greseala ( mai multe dar ma aplec asupra uneia singure, esentiale): IMPOSIBILITATEA ALEGERILOR ANTICIPATE (cvasi-imposibilitatea lor.
    De ce ? Pentru ca in situatia data, e nevoie de minim 4 (patru) nu 2 (doua) desemnari de PM respinse de Parlament, pentru a ajunge la anticipate. Ma explic:
    1. In ultimele 6 luni presedintele nu poate dizolva parlamentul => chair daca sunt doua respingeri basescu nu il poate dizolva.
    2. Tu crezi (si aici gresesti) ca o poate face automat dupa prezidentile daca e reales. NU O POATE FACE AUTOMAT. Noul mandat (al 2-lea) RESETEAZA CONSTITUTIONAL LA ZERO desemnarile de candidat la functia de PM, caci ele se socotesc IN CADRUL UNUI MANDAT.
    3. Ar trebui asadar sa avem minim inca doua desemnari nereusite in 60 de zile.
    4. Nu are rost sa mai spun ca pana atunci basescu ar fi deja suspendat din functie.
    Am zis.
    • +9 (35 voturi)    
      ... (Vineri, 16 octombrie 2009, 2:16)

      Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui Titirca1

      Ai zis prost.
      • -4 (18 voturi)    
        ... (Vineri, 16 octombrie 2009, 9:57)

        festinalente [utilizator] i-a raspuns lui Don Ciccio

        are dreptate. Citeste constitutia si apoi mai vorbim.
      • -5 (9 voturi)    
        Serios? (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:47)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Don Ciccio

        Pai da-ne si argumentul. Asa-i ca nu ai niciunul?
    • +22 (36 voturi)    
      .4 (Vineri, 16 octombrie 2009, 2:34)

      jeanvaljean [utilizator] i-a raspuns lui Titirca1

      or fi multi politicieni tampiti, dar totusi bunul simt imi spune ca nu sunt chiar atat de prosti incat sa suspende un presedinte care tocmai a fost validat de catre popor...
      • -19 (31 voturi)    
        5. Ba da si foarte bine, foarte usor (Vineri, 16 octombrie 2009, 2:51)

        Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljean

        atata timp si DACA, abuzul prezidential e posterior mandatarii populare. Abuzul posterior ar anula / stribi grav mandatul popular.
        Ar fi deci de datoria Parlamentului sa stavileasca acest abuz.
        6. Ulciorul POLITIC nu merge de doua ori la apa: pariez cu oricine ca in caz de o a 2a suspendare basescu e demis. Pentru "necredinciosi": va amintesc un experiment politic real, concret si recent: referendumul irlandez privind tratatul de la Lisabona. Intai l-au respins cu vreo 60% iar un an si jumatate mai tarziu l-au aprobat cu 67%.
        • -19 (35 voturi)    
          GRESELA PRIMARA a lui basescu (Vineri, 16 octombrie 2009, 3:06)

          Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui Titirca1

          A fost ca a fost dispus sa joace viitorul Romaniei la poker: e evident ca nu l-ar fi demis pe Nica (caci fostul majur boc doar a executat) daca ar fi estimat ca opozitia e dispusa sa mearga atat de departe (parasirea gucvernarii + adoptarea motiunii).
          Greseala lui se numeste....TEAMA. i-a fost teama ca e prea uzat politic sa castige alegerile printr-o lupta acerba DAR RELATI FAIR PLAY (cat se poate in Ro). Nu s-a mai simtit cel mai tare si la adapost de infrangere.
          TEAMA lui plus inclinatia lui despotica ne-au adus aici.
          Murea lumea daca ramanea Nica Apetrei inca o luna jumate la interne ?? Bunul simt ne zice ca NU.
          Plateste cam mult romania pentru eroarea de apreciere a carmaciului, dar... cum zicea unul din parintii "Reformei", Calvin "cine ridica sabia de sabie va pieri". Personal cred ca basescu se autostranguleaza politic.
          • -13 (27 voturi)    
            Si ca in curand urmeaza (Vineri, 16 octombrie 2009, 3:24)

            Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui Titirca1

            "kakarisirea" finala (pentru a folosi expresia consacrata a fostului ministru al Culturii, Toader Paleologu), cand se relaxeaza sfincterele dupa strangerile spasmodice.
            Pai ce ? voi credeti ca i-a fost usor sa il "oueze" pe croitoru ?? E ca in "ALIEN" cand ouale matcii nu ajung la maturitate.
            • +18 (24 voturi)    
              Greseala lui Basescu? (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:01)

              GT2 [utilizator] i-a raspuns lui Titirca1

              Ce greseala?

              Basescu a mers inainte. Tara merge inainte si scapama de psd-PC si toti aliatii lor cu averi facute pe nustiu unde.

              Sa existe o lege ca cea din Germania: orice bun peste o suma de zeci de mii de euro care nu poate fi justificat sa fie confiscat.

              Atunci sa vezi plans si jale :))
          • -21 (27 voturi)    
            Basescu a generat toata criza (Vineri, 16 octombrie 2009, 9:55)

            marc73 [utilizator] i-a raspuns lui Titirca1

            Ai perfecta dreptate, toata criza a fost generata de Basescu, care acum nu stie cum sa o foloseasca mai bine in interesul sau electoral, aruncand, desigur, vina pe opozitia care isi face doar datoria.
        • -8 (18 voturi)    
          haha (Vineri, 16 octombrie 2009, 9:30)

          ela [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

          nu compara capra cu varza ...
          irlandezii au respins tratatul si a doua oara - nu doar in romania se pot fura alegeri
          • +8 (8 voturi)    
            @ela-imbecilitate crasa sau dezinformare (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:34)

            MIRUNA banicioiu [anonim] i-a raspuns lui ela

            Ela, daca si basescu traieste in "realitatea" ta paralela, s-a dus naibii Romania.
            "Ireland says 'yes'
            Published: Tuesday 6 October 2009

            Following Ireland's approval of the Lisbon Treaty in a second referendum last week, most analysts see the country's change of heart not as an ideological move, but akin to a cry for help, as the Irish government predicts that the budget deficit is set to increase."
      • -6 (8 voturi)    
        ... (Vineri, 16 octombrie 2009, 9:58)

        festinalente [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljean

        se valideaza singur presedintele asta tinere :)) tocmai asta e problema :))
    • +15 (21 voturi)    
      da cum ai ajuns la concluzia asta? (Vineri, 16 octombrie 2009, 3:22)

      Lucian Ilea [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

      Citeste art 89 din Constitutie
      nu se vb de nici o persoana,de nici un reset,pur si simplu parlamentul nu poate fi dizolvat decat odata intimp de un an si deloc in ultimele 6 luni de mandat al presedintelui Romaniei.
      Nu are importanta cine e presedintele ,cate mandate de premier au fost respinse de parlament,etc
      Tot ce conteaza este termenul de 60 de zile si cel de 2 respingeri
      • -2 (4 voturi)    
        CITESTE CU ATENTIE (Vineri, 16 octombrie 2009, 15:10)

        Tim [anonim] i-a raspuns lui Lucian Ilea

        Presedintele POATE sa dizolve Parlamentul in termen de 60 de zile si ...numai dupa respingerea a cel putin 2 solicitari de investitura... Deci e SIMPLU:POATE.
        Daca vine alt presedinte acesta poate decide sa mai incerce o noua investitura....nu e OBLIGAT sa dizolve Parlamentul. Iar ce a spus Base azi e o megaprostie: ca el poate dizolva Parlamentul pe 7 decembrie. NU POATE! Pentru ca nu poate sa-l dizolve in ultimele 6 luni de mandat iar pe 7 inca va fi in mandat. Doar daca va castiga alegerile poate probabil pe 8-9 dec, dupa investitura sa-l dizolve. Altfel, vine alt presedinte si poate sa incerce un alt guvern! Deci cititi cu atentie si terminati cu speculatiile de 2 lei a la Base....E JENANT ce face zilele astea ...
    • +20 (26 voturi)    
      Iti tot citesc postarile! (Vineri, 16 octombrie 2009, 7:11)

      domino63 [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

      In afara de venin, nimic!
      Argumente, ioc.
      Logica, ioc.
      Limbaj, ioc.
      Inteligenta, ioc/
      Bun simt, ioc.
      Mesaj, ioc.
      Daca la toate e ioc, logic... esti ioc.
      • -13 (19 voturi)    
        ... (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:05)

        festinalente [utilizator] i-a raspuns lui domino63

        esti pocait sau mi se pare mie? Stai si citesti ca prostu' mesajele altuia in loc sa belesti ochii in jurul tau sa vezi ce se mai petrece. Ti s-a netezit creierul de la atata portocaliu.
        Ce-ti mai place dictatura =))
    • +12 (14 voturi)    
      adica daca poporul il alege presedinte (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:20)

      neanonim [utilizator] i-a raspuns lui Titirca1

      Parlamentul il suspenda ??!

      adica pe cine reprezinta parlamentul??

      pe cativa dinozauri?
      • -8 (8 voturi)    
        Poporul nu il mai alege (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:47)

        Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui neanonim

        cu toate urnele dosite ale lui blaga.
        nu puteti voi fura cat putem noi vota.
        sa-ti explic, desi ai inteles si doar faci pe prostul: persoana "a" e aleasa presedinte in momentul t. daca a comite un abuz constitutional in t+1, e de datoria parlamentului sa il supsende in t+2.
        " fraus mandatum cancelat".
    • -4 (4 voturi)    
      ce-ai putea oare sa le spui? (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:34)

      Thor [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

      simplu. presedintele nu l-a vrut chiar daca e performant si nu e de datoria noastra(romanilor) sa ne explicam altora(germanilor). johannis e roman de lata etnie. daca base nu la vrut asta e...cu toate ca ar fi putut face ceva mai mult... cred.
    • 0 (0 voturi)    
      DT (Vineri, 16 octombrie 2009, 23:33)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

      D-le Tapalaga ma adresez direct dvs. Sper sa cititi cele ce urmeaza. Cand ati fost trecut in tabara pro-Basescu de catre Realitatea TV, v-ati suparat si ati scris un articol din care razbatea frustrarea. Nu va statea bine in postura de obedient fata de o persoana. Ati fost dernajat de faptul ca vi s-a contestat impartialitatea de jurnalist. Dar cu articolul asta ce e? Ideea intregului text e ca Basescu si ai lui sunt baietii buni, aia care vor binele tarii. In schimb ceilalti, absolut toti, sunt niste persoane meschine, corupte care isi urmaresc interesul. Se trece cu vederea ca si Basescu si ai lui sunt nu au imagine de sfinti si avem exemple clare (Monica Iacob-Ridzi, Elena Udrea). De altfel nici un partid din Romania nu e mai bun decat altul, politicienii sunt sensibil diferiti.
      Daca ar veni la mine aceesi germani, le-as spune sa nu creada nimic din ce le spuneti; sunteti mai mult decat subiectiv, nu aduceti nici o proba in sprijinul celor scrise (asta inseamna jurnalism profesionist: cand faceti o afirmatie grava, o argumentati temeinic cu probe, acte - asa cum se face o ancheta a unui procuror, doar stiti foarte bine). Daca v-ati recunoste deschis optiunea, nu ar fi nici o problema. Dar asa, cetateanul are despre un jurnalist o parere de impartialitate, ceea ce in cazul dvs nu e corect.

      Nota! Titirica1 imi cer scuze; nu-ti adresez tie aceste randuri
  • -11 (25 voturi)    
    haideti d-le Tapalaga (Vineri, 16 octombrie 2009, 1:38)

    gigi [anonim]

    "N-are nimic doar ca primarul Sibiului merge pe mana celor care nu vor anticoruptie, nu vor justitie si au in spate oameni ca Patriciu, Voiculescu si alte sinonime cu antireforma."
    Poate muscam asta acum 4 ani... cum puteti sa mai spuneti asta acum si sa credem? Sunt cam dezamagit.

    Nu ma intelegeti gresit, nu votez impotriva lui Basescu, pur si simplu nu mai votez cu nimeni. Mi-e la fel de sila fata de toti.
    • +16 (18 voturi)    
      asumarea raspunderii ?! (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:02)

      neaos [anonim] i-a raspuns lui gigi

      "Nu ma intelegeti gresit, nu votez impotriva lui Basescu, pur si simplu nu mai votez cu nimeni. Mi-e la fel de sila fata de toti"
      pai tocmai genul asta de atitudine permite "reformarea". De asta vedem inca in parlament personalitati ca Iliescu, Voiculescu, Nastase, Olteanu, etc.... Pentru ca d-vs a-ti renuntat! in schimb se duc la vot cei care primesc un litru de ulei.... Asa ca "dezamagirea" vine cu consecinte, ce trebuie asumate!
      • -6 (12 voturi)    
        deci scapam de iliescu (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:25)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui neaos

        si o aducem pe udrea, ridzi si videan? sa fim seriosi.
        ne vedem peste hotare in cel mai bun caz.
      • +7 (11 voturi)    
        indiferenta oamenilor buni... (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:25)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui neaos

        Asta era mesajul lui Basescu in 2004: Exista ceva mai rau decat oamenii rai, indiferenta oamenilor buni!
        • -5 (7 voturi)    
          exista ceva si mai rau decat indiferenta (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:21)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui gigi

          naivitatea oamenilor care pretind ca sunt destepti. mai degraba se rezolva ceva daca nu mai voteaza nimeni in tara asta decat sa voteze intre fasole boabe si fasole pastai. nu credeti ca ajung 20 ani de tepe?
  • -2 (26 voturi)    
    cam adevarat (Vineri, 16 octombrie 2009, 1:44)

    nnn [anonim]

    Este cam adevarat ce spuneti in privinta nemtilor. Nu pot sa inteleaga infantilismul asta.

    Tot asa nu pot sa va inteleg nici eu pe dvs, pentru infantilismul dvs. In Romania fiecare om puternic politic are in spate pe altcineva. Romania nu se va schimba peste noapte, si se va schimba prin schimbarea de jos. Important este acum sa trecem criza economica. Iar Basescu dovedeste ca este doar un prefacut. Daca ii pasa asa de mult de interesul national il punea pe Johannis si putea sa se certe cu el ca si cu Tariceanu dupa alegeri pana se satura si se ducea inapoi la Sibiu. Dar nu, pe Basescu nu-l intereseaza stabilitatea politica.

    Astfel, acum avem o criza economica si politica. Tara nu este guvernata. Sa traiti bine D-le Tapalaga. Mai vorbim in cateva luni cand consecintele economice ale acestui circ vor fi mult mai vizibile si dureroase.
    • +12 (18 voturi)    
      criza si autorii ei (Vineri, 16 octombrie 2009, 9:42)

      Rosu [anonim] i-a raspuns lui nnn

      Domnule, iarasi ca la legea cu salariile profesorilor: unii dau iresponsabil cu pietre in palatul de sticla si Basescu e chemat sa puna pieptul in fata lor... NU Basescu a cauzat criza politica ci aceia care au rasturnat guvernul in plina criza. Basescu nu poate da guvernarea pe mana lor doar pentru ca s-au inteles ei peste noapte ca vor sa faca altceva... De ce doar Basescu e nepasator? Oare pesede-penele nu poate sa "lase de la ei" si sa participe la guvernul Croitoru?
      De bine de rau pana acum pedele a fost singurul care a cedat cate ceva de cand a cazut guvernul...
      Asa cum zice Dan Tapalaga si pedele este gaunos, dar in gaunosenia lui strange totusi si masa pentru schimbare. Cand masa asta va ajunge critica se va schimba in bine. Ceilalti au ales sa serveasca interese care nu ajuta Romania in niciun fel, au ales un sistem netransparent, periculos si care compromite democratia in final.
    • +11 (17 voturi)    
      Geoana sau Crin? (Vineri, 16 octombrie 2009, 9:54)

      noki [anonim] i-a raspuns lui nnn

      Nu mai vrem PSD si PNL.
      Ei au adancit criza economica si acum cea poltitica.
      • 0 (2 voturi)    
        "nu mai vrem"? (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 0:59)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui noki

        in numele cui vorbesti? exprimarea asta imi aminteste de celebrele anonime de pe vremuri, semnate curajos "un grup de oameni ai muncii indignati"!
  • -7 (31 voturi)    
    Deci Basescu e... (Vineri, 16 octombrie 2009, 1:45)

    Dan [anonim]

    Deci Basescu e ultima stavila impotriva coruptiei absolute? Nu se poate fara el?

    Nimeni altcineva din PDL sau de altundeva nu poate lupta cu fortele raului din tara asta? De fapt, ce ne-ar face fortele raului mai exact, d-le Tapalaga?

    Mie nu mi-a fost prea bine in ultima vreme si nici nu cred ca mi-ar fi fost in continuare cu acest guvern "demis". Nici cu Basescu. Deja simt ca batem pasul pe loc de cativa ani si nu il simt pe Basescu drept promotorul unei schimbari.

    Sa il schimbi pe Tariceanu cu Boc nu e schimbare. Sa il schimbi pe Varujan cu Pogea nici atat. Nici sa le promovezi pana in panzele albe pe Ridzi, Udrea sau pe propria fiica la Strasbourg (nemtii au fost delicati si nu au intrebat de asta, nu?). Sa il schimbi pe Iohannis cu Croitoru nu e schimbare.

    Ce vrea Basescu? Concret. In afara de putere. Ce vrea sa faca cu puterea ma intereseaza.

    Nu mai am naivitatea sa cred in despoti luminati, imi pare rau... Iar Basescu e deja din ce in ce mai despot, si din ce in ce mai putin luminat.
    • -11 (21 voturi)    
      Bine ai spus Dane (Vineri, 16 octombrie 2009, 2:43)

      Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      Nu mai suntem porsti ca in 92 sau 2000, discursul sofist al lui Tapalaga e "fumat".
      Ca vorbeai de despot: despotii se inlatura prin "varsare de sange", iar aceasta rafuiala poitica e tocmai "varsarea de sange" prin care a fi inlaturat.
    • -2 (10 voturi)    
      corect (Vineri, 16 octombrie 2009, 8:38)

      Paul [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Ca si sustinator al lui Basescu in 2004, acum sunt de aceeasi parere cu tine. Parca in spatele presedintelui e doar poporul. Sa fim seriosi, si Casuneanu chiar nu-l cunoaste pe Basescu. La fel si Umbrarescu, Cocos si ceilalti.
    • +11 (17 voturi)    
      Incerc sa explic (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:42)

      silicon [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Recunosc ca inclin spre a il vota pe basescu, si va spun asta de la inceput, ca sa stim cum stam

      Hai sa incerc sa va raspund, de dragul discutiei in sine:

      Eu cred Basescu vrea puterea pentru a face lucrurile asa cum crede el ca trebuie facute. E o gandire autoritarista, asta e clar. Ce e in capul lui? Cel mai probabil omului ii place sa schimbe lucrurile. Cateva lucruri pe care insearca sa le schimbe in viata politica sunt pozitive zic eu: vot uninominal, un parlament mai mic, mai multa descentralizare locala, parlamentari fara imunitate.

      Observatiile mele se bazeaza pe:
      - propunerile de referndum facute pana acum
      - pe comisiile promovate la Cotrceni pe probleme de Educatie, Sanatate si Politici sociale. Comisiile astea chiar au facut treaba buna (zic eu)lucrand mai multi ani, altii nu vad decat droguri cu curve in acele documente
      - pe faptul ca pdl-ul a votat (fortat sau cum a votat) pentru ridicarea imunitatii parlamentarilor cand a fost cazul

      Basescu a fost tras inapoi de:
      - faptul ca nu avut nici guvern 100% si nici majoritate parlamentara de partea lui in niciun moment in ultimii 5 ani
      - de faptul ca pdl-ul nu e vreun partid minune, ci tot un partid romanesc care are poate si cativa oameni politici ok, dar e si el intesat de cutre politice si de migratori politici fugiti dupa bani
      - de natura domnului basescu. Eliminarea consilierilor de talia domnului Plesu sau promovarea excesiva a damelor EBA/Udrea sunt exemplele cele mai bune. Daca ceva i se poate reprosa lui Base, asta e punctul cel mai greu. Si asta a depins exclusiv de el.
      • +5 (9 voturi)    
        Argumentele Dumneavoastra (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:14)

        kecske [anonim] i-a raspuns lui silicon

        sint OK dar am o mica observatie in privinta Domnului Plesu. Acesta a recunoscut el insusi ca motivul pentru care s-a despartit de Presedintele Basescu este unul personal si anume faptul ca nu a facut fata ritmului impus. Acest lucru l-am inteles dintr-unul din articolele Domniei sale din revista Dilema (nu mai stiu numarul, dar e destul de recent). Afirmatia o face voalat dar cam acesta ar fi sensul. In rest aveti dreptate.
      • -3 (7 voturi)    
        Naivitate perfecta (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:42)

        Natafletz [anonim] i-a raspuns lui silicon

        apreciez argumentele optziunii dumitale. sunt in general corecte. numai ca atunci cand judeci, trebuie sa vezi mai mult!
        1. uninominalul, comisiile, parlamentul mai mic, mai multa descentralizare...sunt lucruri la care si'a schimbat optiunea. despre uninominal a spus ca e "demagogie", "anticomunismul" l'a respins intai, cand era de stanga... acuma asta vrea pt ca asta vrei dumitale sa auzi. a avut timp de 10 referendumuri in mandatul sau, dar nu face decat de alegeri? de ce oare? pt ca nu'l intereseaza rezultatul ci doar sa fie vazut luptand contra tuturor railor, repetand iarasi, ce vrei dumneata sa auzi de la presedinte.
        2. totul a depins exclusiv de el, nu numai damele... dupa 18 ani in demnitati publice la cel mai inalt nivel, omul asta n'a realizat nimic din ce'a spus ca face! decat scandal cu totzi. chiar nu tzi se pare ciudat ca toate guvernele in care a fost pd'ul cu el au cazut dupa aceeasi retzeta? o cearta intre ministri? dumneata chiar crezi ca numai basescu vrea reforma in romania???
      • -3 (5 voturi)    
        Silicon (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:00)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui silicon

        /
        Explica-ne te rog si cum va schimba Basescu parlamentul dintr-unul bicameral intr-unul unicameral cand nu are majoritate in parlament.

        Zi-ne si de politica externa a presedintelui nu de alta dar depindem de exterior pentru a iesi din criza. Cum va imbunatati Basescu imaginea atat timp cat nimeni nu-l baga in seama?

        Atata timp cat peste tot pe unde a fost a dezbinat cum as putea sa votez inca 5 ani de scandal? Nu am dat destul inapoi, crezi ca e nevoie sa ne intoarcem in 1996 dupa inca un mandat de 5 ani?

        Ceea ce ai expus tu e praf in ochi pentru bobor.
        Poti sa-mi dai niste argumente solide la intrebarile de mai sus?
  • 0 (18 voturi)    
    alte artide (Vineri, 16 octombrie 2009, 1:47)

    Unurau [anonim]

    Astept sa se formeze alte partide. In toate tarile est europene apar noi concurenti politici. Numi la noi nu.

    Johannis - presedinte , Croitoru - prim ministru

    Astept in primul rand un nou partid de stanga. Tineri intelectuali de stanga. Acum s-a ajuns ca cei mai bogati politicieni sa fie din PSD.

    Johannis , curaj ma, ca si Obama e negru si ...
    • 0 (6 voturi)    
      coruptul PNL presedinte? (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:28)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Unurau

      Cam naiv sa votezi presedinte un primar care a facut 6 case din salariul de primar. In plus si-a dat singur o casa de la primarie in centrul Sibiului pe niste acte de proprietate care au fost considerate invalide de catre tribunalul Brasov. Ca sa nu zic false... :)
      Asta cu bun administrator iar e indoielnica... cand ai 200milioane de euro pe mana sa varui niste fatade de cladiri, ar fi culmea sa nu reusesti... indiferent cat ai fura din ei pt casele tale :)
      • -1 (5 voturi)    
        Basescu (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:02)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui ion

        Pai pe Basescu l-ai votat dupa ce si-a dat casa din Mihaileanu nu?
        Il vei vota si dupa ce fiica-sa si-a luat apartament de 800.000 Eur din taxe notariale. :)
        Naivi mai sunteti. Invatati sa ganditi constructiv nu distructiv.
        • +2 (4 voturi)    
          ... (Vineri, 16 octombrie 2009, 14:50)

          Aph [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

          Ehe, daca ai stii cat face pe zi un notar...
          Mentionez ca pentru mine ambele sunt niste fitile puerile, atat cel cu casa din Mihaileanu cat si asta cu casele lui Johannis.
          • -1 (1 vot)    
            casa din Mihaileanu fitil pueril? (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 1:01)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui Aph

            e limpede ca esti un simplu postac platit, atata nesimtire nu poate veni din partea unui forumist cinstit!
          • 0 (0 voturi)    
            inca un lucru (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 1:02)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui Aph

            un notar dintr-un mare oras castiga mult; unul dintr-o comuna vranceana, unde a fost d-ra Basescu, nu are, obiectiv, cum sa castige mult; pa
  • +2 (14 voturi)    
    ...bravo...asa da articol... (Vineri, 16 octombrie 2009, 1:47)

    Conu Leonida [anonim]

    …gioana si crin, copii zburdalnici scapati din zgarda mamicii, nu intuiesc nici macar cat de rau fac ei pentru scorul psd/pnl in viitoarele anticipate…
    ...ca autorul a luat-o pe aratura dupa copii sburdalnici...nu e de mirare...d-lui nu are habar cum sa interpreteze...simplu pentru ca traieste pe malul dambovitei si nu pe malul Oder-ului...
  • -3 (13 voturi)    
    Johannis, Masoneria si puterea in Romania (Vineri, 16 octombrie 2009, 1:48)

    George [anonim]

    Articol din 2005:
    http://www.ziaruldesibiu.ro/fullnews.php?ID=1565

    Cat despre Johannis vad ca are toate atuurile sa ajunga intr-o functie inalta:

    http://www.youtube.com/watch?v=-pStRlaAbqI&feature=player_embedded

    http://www.napocanews.ro/2009/10/johannis-primarul-sase-case-este-cercetat-de-dna-dovada.html
    • -7 (19 voturi)    
      pe langa (Vineri, 16 octombrie 2009, 2:36)

      b@selu [utilizator] i-a raspuns lui George

      Amice, esti pe langa subiect. Apropo' matale ce grad ai ? Capitan, maior, locotenent ? Ca te vad combatand cu spor. Ai grija ca din decembrie o sa trebuiasca sa tragi la alta caruta - asa ca nu face acum exces de zel. Marineru e pe farash...
      • 0 (0 voturi)    
        scuze, ti-am dat minus din eroare (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 1:04)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui b@selu

        ai de la mine o caruta de plusuri; apropo, n-ai idee ce program de schimbare rapida a username-ului folosesc astia de la PDL ca sa voteze in balarii? mi-ar trebui si mie pt. alte utilizari, mai folositoare!
    • 0 (4 voturi)    
      ? (Vineri, 16 octombrie 2009, 7:52)

      horia [anonim] i-a raspuns lui George

      sunt curios daca ai fost prin sibiu in ultima vreme, sunt curios daca l`ai cunoscut pe Johannis personal sau pe sotia lui si, mai ales, sunt curios daca stii ce inseamna Masonerie si cu ce se mananca.
  • +3 (11 voturi)    
    Bravo! (Vineri, 16 octombrie 2009, 2:04)

    blackhat [utilizator]

    foarte bun articolu. toata stima.
  • -1 (15 voturi)    
    articol relativ ok (Vineri, 16 octombrie 2009, 2:11)

    Andradda [utilizator]

    Altfel spus, dl Tapalaga are impresia ca a inteles democratia occidentala dupa ce s-a plimbat de cateva ori prin occident. Puneti cap la cap zilele pe care le-ati petrecut in occident, scadeti de-acolo orele petrecute in camera de hotel , in restaurant sau la masa cu prietenii care v-au invitat si o sa ramaneti uimit ca, de fapt, n-ati petrecut decat cateva ore, ca turist, in occident.
    • -7 (9 voturi)    
      Tot din DEX (Vineri, 16 octombrie 2009, 9:20)

      Arthur [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      Dupa ce o serie de pedelisti in frunte cu Basescu au descoperit ca exista DEX si s-au documentat in privinta semnificatiei cuvantului "desemneaza" ar trebui sa consult si un manual de logica poate asa ar iesi din penibil! In acelasi text se spune ca desmnarea se face "dupa consultarea partidelor". Ce sens ii da acestei consultari basescu astfel incat sa pasteze o urma de logica si de bun simt: partidele au venit cu 2 propuneri dar EU ZEUS ,desemnez pe al 3-lea! Pana si umilul PD a luat teapa dar bineinteles ca nu protesteaza ca asa-i jocul! Si ii vad tot pe ei ca il sustin pe Croitoru ,ba chiar il felicita pe Basescu.
      Asta spune totul ,ca de fapt nu avea importanta cine era propus si ca de fapt se doreste respingerea lui pentru mentinerea lui Boc. Mai ales ca PD o propusese pe Macovei pe care nu ar fi votat-o nimeni! Astfel se naste intrebarea : cat de naiv poate fi Croitoru ca sa nu-si dea seama,sau e cumparat petru viitor?
      Iata de ce Iohanis este mai bun!
  • -1 (11 voturi)    
    Liber Schimbismul (Vineri, 16 octombrie 2009, 2:15)

    Yov [anonim]

    "unii pretind ca vor schimbari radicale, altii cauta sa conserve sistemul asa cum e"

    Pentru cine se indoia ca exista si un substrat profund filozofic pentru basescianism: ei bine el exista si se numeste liber-schimbism. Atat a mai ramas din viziunea liberala si democratica a Romaniei destepte. Halal!
    • -4 (10 voturi)    
      Bine vazut (Vineri, 16 octombrie 2009, 2:54)

      Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui Yov

      Mai pune si tapalaga "talpi" logicii si esteticii scrisului...om e si el.
  • +3 (15 voturi)    
    4 ANI (Vineri, 16 octombrie 2009, 2:32)

    Unurau [anonim]

    SITUATIA DIN ULTIMII DOI ANI INSEAMNA ESECUL IDEII DECALARII ALEGERILOR. TREBUIE REVENIT LA TERMEN DE 4 ANI SI DATA COMUNA DE ALEGERI.

    TREBUIE SA CONSTIENTIETIZAM CA SUNTEM ROMANI SI TRAM IN ROMANIA :)
    • +1 (7 voturi)    
      si de ce tipi? (Vineri, 16 octombrie 2009, 3:25)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Unurau

      .
  • +7 (13 voturi)    
    Imi pare rau (Vineri, 16 octombrie 2009, 2:40)

    Nae [anonim]

    Ca omul a acceptat.Articolul este corect.Ar musca Romania dintr-un mar oferit de Voiculescu chiar daca e el mare si copt?Eu nu.
  • +7 (13 voturi)    
    O intrebare tehnica (Vineri, 16 octombrie 2009, 2:41)

    Catalin Dimofte [utilizator]

    Stiu ca o sa-mi iau minusuri cat cuprinde maine, cand se trezesc aplaudacii, dar asta sa fie toata paguba daca aflu si-un raspuns.
    Toata lumea scrie si vorbeste despre cei trei crai... aaaa... despre cei trei moguli de presa care manipuleaza bobulatia, nu mai vorbesc de supt sangele etc.
    Eu, in naivitatea mea, sa nu-i zic de-a dreptul prostie, am crezut multa vreme ca aia trei carora li s-ar potrivi titlul de moguli media sunt, in ordine alfabetica, Sarbu, Vantu si Voiculescu (ce chestie, toti sunt la coada alfabetului... o insemna si asta ceva...).
    In ultima vreme insa, constat tot mai adesea ca, nu stiu prin ce mecanism, Patriciu i-a uzurpat locul lui Sarbu, asa incat noua Triada e Patriciu-Vantu-Voiculescu.
    Acu', drept e ca Realitatea si Antenele au ajjuns pana mult dincolo de panzele albe cu anti-basescianismul lor (na, ca inventai si-un cuvant nou..). Ceea ce-as vrea sa-mi spuna insa si mie cineva este -- 1) care-s alea multe si tari vehicule de presa care-l fac pe Patriciu mogul media, respectiv 2) care din ele il injura pe Basescu asa cum fac multi altii?
    As aprecia un raspuns scurt si la obiect, fara fantezii, cantece patriotice, ode si-alte cele.
    • +4 (8 voturi)    
      Sublime dar lipsa (Vineri, 16 octombrie 2009, 4:38)

      Yov [anonim] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

      Corect surprins. De altfel, improprietatea listei a fost diseminata si prin alte locuri, inclusiv Oxford Analytica (sau cum o chema-o pe duduie...) Nu lipsit de interes ar fi si adaugarea Paunestilor cu B1TV (asta daca am fi mai putin capcauni in convingeri).
    • +5 (7 voturi)    
      Raspuns? (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:47)

      silicon [anonim] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

      E corect ce spuneti. De multe ori Patriciu e adus in discutie fiindca da bine pentru sustinatorii lui base (cred ca si eu am facut asta, mea culpa) Ziarul Adevarul e chiar ok pana la urma, eu il citesc periodic. Si Dilema Veche este foarte buna.

      Opozitia lui Patriciu la Basescu e destul de clara si de inteles, dar presa patronata de el este ok in materie de obiectivitate, mult peste ce se intampla in media patronata de Voiculescu si Vantu.
      • 0 (0 voturi)    
        lamurire (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 1:06)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui silicon

        Patriciu era inspector Secu si l-a controlat pe Basescu la Anvers, dupa care a urmat chemarea in tara a carmaciului; de atunci li se trage dusmania!
    • 0 (2 voturi)    
      Mogul? (Vineri, 16 octombrie 2009, 23:24)

      maximlemetru [anonim] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

      Zi-mi si mie, stimabile, unde vezi matale politica in trustul mogulului Patriciu? Sau vorbesti dupa ureche? Tocmai, mogulul :) a interzis orice fel de politica in ziarele lui.
      • 0 (2 voturi)    
        Exista o gluma amara... (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 0:15)

        Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui maximlemetru

        .. printre cei dezamagiti de calitatea medie a jurnalismului romanesc (oameni printre care ma numar).
        Zice ca prea multi jurnalisti din ziua de azi scriu mai mult decat citesc.
        Dvs. sunteti vreun astfel de jurnalist? V-ati ostenit macar sa cititi ce-am scris eu mai sus inainte de a va slobozi pe forum?
        Am spus eu ceva de politica facuta (sau nu) in publicatiile lui Patriciu???
        Cum dracu' altii au inteles perfect intrebarea mea -- foarte simpla, de altfel -- si dvs. deloc???
  • +3 (15 voturi)    
    Pentru ca e corupt! (Vineri, 16 octombrie 2009, 3:08)

    Analfabet [anonim]

    E marioneta! D-aia nu e bun Santa Klaus Johannis.
    Niciodata nu va fi bun cineva propus de Geoana sau de Crin Antonescu. Sa plece din tara toti hotii! Sa nu propuna pe nimeni.
    • +1 (1 vot)    
      coool (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 1:08)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Analfabet

      auzi, ce-ar fi sa te muti mataluta in Corea de Nord, Transnistria, Cuba, Venezuela, cevasilea? numai pe acolo mai sunt descreierati de seama ta!
  • +10 (14 voturi)    
    Super (Vineri, 16 octombrie 2009, 4:57)

    Nelu [anonim]

    Unul dintre cele mai bune articole pe care l-am citit. Felicitari Dane ! Ai prins super bine esenta si realitatea romaneasca. Nu tin cu nimeni, dar daca tot e Basescu pesedinte eu zic sa il lasam sa isi joace cartea pana la sfarsit, poate totusi reuseste sa sparga marea cloaca PSD-PNL-PC adica Iliescu-Geoana-Adrian Nastase - Patriciu-Tariceanu-Voiculescu.

    As vrea gasca asta sa se sparga si sa se faca tandari.!!!!
    • -2 (4 voturi)    
      SuperB (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:08)

      Puternik [anonim] i-a raspuns lui Nelu

      felicitari Dane, felicitari Nelule!

      intelegeti extrem de bine esenta si realitatea romaneasca!
      nu tin cu nimeni, dar daca tot era Ceausescu acum 20 de ani presedinte, eu zic ca am gresit ca nu l-am lasat sa isi joace cartea pana la sfarsit...

      ca doar asta dorea, saracu.

      pacat ca - daca ar fi trecut de anul de gratie 89 - oricum nu ar fi avut sanse sa traiasca pana azi, pentru ca vad ca l-ati fi ales cu drag.

      pentru ca asta vrea "esenta si realitatea romaneasca": o dictatura.
  • +8 (12 voturi)    
    pina sa citesc articolul (Vineri, 16 octombrie 2009, 6:44)

    sadwank [anonim]

    Pina sa citesc articolul, ca sa nu fiu influentat, astea ar fi raspunsurile mele:
    - pentru ca are 3 case si 3 apartamente in Sibiu in conditiile in care toti oamenii pe care ii cunosc si care si-au cumparat apartamente dupa 1990 au facut-o cu mari sacrificii;
    - pentru ca ANI l-a amendat pentru depunerea cu intirziere a declaratiei de avere;
    - pentru ca e sustinut de o coalitie de conjunctura, neoficiala, care nu poate demonstra cu nici un document semnat ca exista;
    - pentru ca a avut, in trecut, afinitati cu PSD si PNL, fiindu-i astfel grav afectata imaginea de independent, imagine pe care coalitia cu pricina pedaleaza intens;
    - pentru ca singura ratiune de a fi a coalitiei e sa scape de Basescu;
    - pentru ca toti capii coalitiei fie au probleme cu justitia, fie au un puternic background securisto-comunist;
    - si, nu in ultimul rind, pentru ca am si eu mindria mea de presedinte.
  • +5 (5 voturi)    
    und? (Vineri, 16 octombrie 2009, 6:54)

    sadwank [anonim]

    Si daca se ajunge la anticipate care e faza? Cu ce schimba alegerile anticipate situatia actuala? Componenta Parlamentului nu va fi aceeasi? Exista vreo prevedere in Constitutie care sa reglementeze acest lucru, ceva de genul ca daca se ajunge la anticipate guvernul va fi impus de partidul care obtine majoritatea simpla sau ca este obligatorie numirea unui guvern de uniune nationala?
    Mi se pare ca singurul efect al alaegerilor anticipate este faptul ca in cursa vor ramine numai cei mai bogati, care au bani de campanie.
  • -4 (6 voturi)    
    Unilateralitatea opiniilor (Vineri, 16 octombrie 2009, 6:58)

    Garett [utilizator]

    Stiti povestea cu hotul care striga hotul? Asta se poate aplica si lui basescu. Daca toata presa ar scrie despre el laudativ toti ar fi buni daca sunt impotriva sigur sunt tonomate, vanduti "mogulilor" etc. Adevarata vocatie a lui basescu este cea de dictator, el comandante caruia nu-i comenteaza nimeni deciziile. Ati observat exprimarea de ieri? "Au fost 3 propuneri: una a mea, una politica a PDL si cea publica" Morala: am ales-o pe a mea pentru ca eu stiu ce e cel mai bine pentru tara, eu sunt cel mai patriot, etc. etc. De fapt este doar o stratagema meschina de a mai trage de timp si de a se asigura ca blaga va fi cel care va "superviza" alegerile. Ce conteaza ca intre timp tara se duce de rapa, este doar un amanunt!
  • +8 (10 voturi)    
    raspuns pentru Catalin Dimofte (Vineri, 16 octombrie 2009, 7:54)

    CD [utilizator]

    Buna ziua,Domnule Patriciu ,
    Aveti raspunsul la obiect :Adevarul si CTP .
    Si ,mai lasati diversiunilr ca in cazul lui caracterizarii
    lui Bogdan Olteanu -dupa ce a fost votat la BNR-labil psihic si alte alea ... Ca ne-am prins si noi ca v-ati infiltrat la BNR ca sa existe scurgeri la rusi ...
    • -1 (5 voturi)    
      Esti bine, Gogule? (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:13)

      Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui CD

      CTP parca era la Gandul, care nu e al lui Patriciu. Dar sa nu ne-mpiedicam de fapte, daca o cere cauza...
  • 0 (2 voturi)    
    pai de aia (Vineri, 16 octombrie 2009, 8:33)

    Catelu [anonim]

    La fel cum le-as explica ca Maricica Puica a fost o atleta foarte buna si totusi nu a fost numita prim-ministru.
  • -6 (8 voturi)    
    d. morar la DNA? (Vineri, 16 octombrie 2009, 8:35)

    clujean [anonim]

    inca il mai prezentati pe acest slugoi sinistru si incompetent drept o "lumina" a luptei anticoruptie, eventual laolalta cu celalalt "miracol", m. macovei? chiar asta ati ajuns sa ne sugerati, ca alegerile lui basescu sunt cele mai bune, pe motiv ca, sub saua tatareasca a stramosilor sai, se gasea piatra filosofala, sau de ce? va credeam nitel mai bine garnisit cu onestitate, d-le Tapalaga...
  • +6 (10 voturi)    
    Klaus, un german prea romanizat? (Vineri, 16 octombrie 2009, 8:43)

    hotnewsfil [utilizator]

    Am un respect si simpatie pentru poporul german.
    Am urmarit evolutia politica a lui Traian Basescu, cu bune si cu rele. Pretuesc mult faptul ca el a facut ceva util in viata,ca a fost supus la incercari grele, in practicarea meseriei lui, care i-a format caracterul, i-a dezvoltat simtul responsabilitatii fata de munca in echipa si fata de viata altora, i-a dat priceperea, bunul simt de a-si masura faptele, de a fi pragmatic, i-a dat stiinta suprema, ce da valoare unui om, de a ramane copil toata viata (aceasta capacitate a sa ii da bucuria apropierii naturale, sincere, de ceilalti oameni).
    Regret mult ca Emil Hurezeanu se balaceste in mocirla Vantu, ca a admis sa fie printre cele mai pretioase constiinte cumparate de acest profitor cinic. Se spune: "spune-mi cu cine te insotesti, ca sa-ti spun cine esti".
    Am scris cele de mai sus ca sa fie cunoscut de pe ce pozitie mi-am format pozitia actuala asupra situatiei politice "de moment", din Romania.
    Consider ca primarul Sibiului a gresit masiv lasandu-se tarat intr-o lucratura politica mizeramila, tesuta de oameni lipsiti de scrupule, gen Hrebenciuc.
    Faptul ca domnul Klaus nu face o distinctie neta intre calitatile forjate de viata, ale lui Traian Basescu si cele ale lui Crin Antonescu demonstreaza ca domnul Klaus Johanis "nu stie ce nu stie" despre ce inseamna conducerea unei tari ca Romania, asa cum arata aceasta, ca urmare a celor cincizeci de ani de comunism si a intrarii ei pe mana fostilor corifei ai comunismului si a fostilor experti-securisti.
    Prefer sa cred
    • -1 (5 voturi)    
      Hurezeanu (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:48)

      Natafletz [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      era la Vantu si cand era pro-besescu. Atunci nu era vandut?
  • +5 (9 voturi)    
    Klaus, un german prea romanizat? (Vineri, 16 octombrie 2009, 8:46)

    hotnewsfil [utilizator]

    URMARE
    Prefer sa cred ca domnul Klaus nu intelege bine in ce porcarie s-a lasat atras, devenind o coada de topor, decat sa imi inchipui ca a facut acest lucru deliberat, cu discernamant.
    Domnul Klaus face un enorm rau tarii, sprijinindu-i pe cei ce au ca unic scop sa il impiedice pe Traian Basescu sa fie reales de popor, pe acei cinici ce au ca unic scop salvarea intereselor lor personale, uniti in gasti trans-partinice, intr-un moment de varf al dificultatilor tarii, contribuind si el, Klaus, constient sau nu, la franarea unor timide inceputuri de insanatosire a societatii romanesti, de reparare a prestigiului in raporturile cu UE (economice, juridice, etc.).
    Se considera domnul Klaus infinit mai destept, mai moral, mai pregatit decat domnul Boc (si acesta, om onest, un primar ardelean de succes, reales de populatie intr-un oras ceva mai mare decat Sibiul), ca sa intelega brusc, mult mai bine, toate problemele pe care le implica guvernarea unei tari aflate in criza economica determinata si de puernica criza generala, din intreaga lume?
    Decizia de intrare intr-un joc daunator tarii ne dezvalue un cetatean romn, domnul Klaus, fie cam necopt pentru intelegerea si rezolvarea problemelor de mare anvergura ale unei tari, fie un "deja mult prea romanizat", devenit un practicant al "se poate si asa".
    Domnul Klaus ar trebui sa profite de pozitia responsabila, inteleapta, a presedintelui tarii (de respingere a solutiei "Klaus") si sa se retraga rapid din mocirla in care a intrat, constient sau nu. Daca va continua sa ramana pe calea pe care a intrat, sa adopte solutia "fuga inainte", se va decredibiliza rapid in ochii concetatenilor, isi va narui prestigiul, ii va face pe romani sa creada ca nu toti cei de origine germana sunt morali, profunzi, temeinici, responsabili.
    • +2 (4 voturi)    
      Va multumesc (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:26)

      kecske [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      pentru modul in care ginditi. Pe linga faptul ca va declarati "om bun" aveti si ceea ce lipseste multora dintre asa numitii "ziaristi", "formatori de opinie" sau cum le-o mai fi zicind, adica mult bun simt. Care e deficitar in Romania in ultima vreme si care din pacate nu se poate obtine decit in primii sapte ani de existenta.
  • +7 (9 voturi)    
    Hai,baieti, cu minusurile... (Vineri, 16 octombrie 2009, 8:46)

    Nicu [anonim]

    Felicitari, domnule Tapalaga. Situatia este exact cum o descrieti. Doar ca, citind comentariile postate pana acum, constat ca ziaristii angajati la moguli isi fac foarte bine treaba: au reusit deja sa schimbe modul de a gandi al celor multi, fara putere, doar comentatori de apartament. Drept dovada, intelegerea acestui comentariu. Tara este asa si politicienii pot sa faca ce fac pentru ca oamenilor le plac barfele, le place sa arunce cu piatra, sa puna un om la zid, sa aleaga hotul in locul "invatatorului". E mai usor asa. De ce sa intelegem si sa fim buni, sa ne gandim la aproape si la viitor, sa-l facem bun pentru copiii nostri ? Mai bine gasim un singur vinovat pentru nereusitele noastre si nu ne uitam si la noi sa vedem ce facem pentru a fi alaturi de el si de dorinta lui de a schimba.
  • +4 (8 voturi)    
    ? (Vineri, 16 octombrie 2009, 8:48)

    ileana [anonim]

    acum e "neamtul lor"?
    este romanul lor, este neamtul nostru!...
    nu stiu ce l-a apucat sa accepte.
    stiam de cand era premier adrian nastase, ca-i cu psd-ul...si tragea si celelalte minoritati dupa el, dar nu ma asteptam sa se afiseze asa pe fata!
    el nici la uniunea lor n-am avut "platforma program"..cu ce era premier acum?

    ii recunosc toate meritele pt. ce-a facut in sibiu, chiar daca a avut si perioada economica favorabila, dar au avut si altii si n-au facut nimic....
    nu-l vad premier ( ne-am strans mainile odata la o manifestare, nu pot sa zic ca-l cunosc...) este sas! ...il mamanca psd+ pc+ pnl in 3 minute....
  • +6 (8 voturi)    
    Politicul (Vineri, 16 octombrie 2009, 8:58)

    Mihai [anonim]

    Domnule Tapalaga,
    Eu cred ca principala noastra insusire, ca popor, este ipocrizia.
    In opinia mea, clasa politica romaneasca este o oglinda perfecta a societatii noastre si cu oameni buni si cu oameni rai, asa precum este si poporul. Nu neaparat politicienii romani sunt urati in Italia, alungati din Franta, injurati in Spania, incendiati prin Irlanda samd, ci noi romanii, noi care suntem... cum suntem.
    E o utopie sa crezi ca crezi ca poti avea o clasa politica diferita de societatea in care traim. Este ca si cum te-ai supara ca "personajul" din oglinda e urat si nu se schimba.
    DIn pacate, in lenea noastra, asteptam un fat frumos - fie el si neamt - care sa vina sa ne schimbe, sa ne faca mai putini agresivi, mai putin ipociriti.
    Dl Iohannis, la Sibiu, a schimbat doar decorul, ce-i drept frumos acum.
  • -3 (5 voturi)    
    Corectie necesara (Vineri, 16 octombrie 2009, 9:05)

    Margelatu [anonim]

    La sfarsitul articolului spuneti:
    "Aici isi cheltuieste banii contribuabilul neamt, francez sau olandez, aici varsa UE cateva milioane de euro. Poate ca doar asta ne mai tine, de fapt, pe linia de plutire."

    Incorect, din 2007 (de cand am intrat in UE) Romania este un contributor net la bugetul Uniunii, contributia sa anuala depasind nivelul fondurilor primite de la bugetul Uniunii. Asa incat, practic, se poate spune ca taranul roman ce isi ara petecul de pamant cu animale de povara subventioneaza (din taxele si impozitele pe care le plateste statului roman) pe fermierul francez sau german. Cum ar explica SI acest lucru ipoteticii ziaristi nemti?
  • +8 (10 voturi)    
    Care majoritate parlamentara? (Vineri, 16 octombrie 2009, 9:15)

    A Dandanache [utilizator]

    Tot articolul porneste de la premisa ca intilnirea Geona-hrebe-Crin-orban-Marko este confirmarea unei majoritati parlamentare. Pai atunci de ce se mai voteaza investirea unui guvern? De ce se mai voteaza o motiune de cenzura? De ce se mai voteaza legi in plen? Nu ca sa se verifice existenta unei majoritati parlamentare? Ca asa am putea avea parlament din 10 insi, presedintii de partide cu valetul lor de camera. Iar teoria ca aceasta majoritate este dovedita de votul la motiune este falsa. Este dovedit doar ca toti au avut interesul sa demita guvernul Boc. Nu mai are nici o legatura cu investitura altui guvern. Este ca si cum am spune ca daca le trei cetateni nu le place ceapa, atunci musai la toti le place mierea. Tocmai ca unul poate are diabet si nu vrea nici ceapa nici miere.
  • -3 (7 voturi)    
    Dezgust (Vineri, 16 octombrie 2009, 9:22)

    mali [anonim]

    Comentariu pertinent pe alocuri, dar trebuie sa intelegeti d-le Tapalaga, ca ne-am saturat de partizani ai unui partid, sau a unei persoane, indiferent de coloratura lor. Cred ca sunt multe persone care si-ar dori sa citeasca comentarii obiective, reflectand realitatea. Asa ca, comentariile dumneavoastra, fatis in favoarea presedintelui Basescu, ma fac sa-mi exprim dezgustul si0mi intaresc opinia ca nu mai trebuie sa citesc nici un comentariu al dumneavoastra.
  • +7 (9 voturi)    
    Klaus Iohanis, neamtul salvator. (Vineri, 16 octombrie 2009, 9:44)

    Costi [anonim]

    Problema mediei nu este ca ar fi antiBasescu ci modul cum o face. Basescu are destule defecte si a facut destule greseli pentru a-l ataca dar o presa corecta te ataca pentru ce faci nu pentru lucruri inventate si vine cu argumente nu cu invective.
    In al doilea rand tot ce se intampla acum n-are nicio legatura cu criza economica ci cu alegerile prezidentiale.
    PSD a votat motiunea de cenzura spunand ca a facut-o pentru a da jos un guvern de incompetenti , guvern din care facea parte si din care a fost dat afara asa incat votul este o razbunare nu o critica adusa guvernului.
    Treaba cu asigurarea de alegeri corecte mi se pare o copilarie , dupa 20 de ani de la caderea comunismului si dupa intrarea in UE sa vii sa spui ca nu esti in stare sa faci alegeri corecte , ca nu ai incredere in partide ca pot fi corecte si trebuie sa aduci tehnocrati intra cel putin in categoria asta daca nu si mai rau a penibilitatilor.
    Domnul Iohanis are un mandat temporar si atunci stau si ma intreb ce masuri pe termen lung poate lua. In schimb principala sarcina este sa organizeze alegeri deci aici ar trebui sa fie priceperea lui.
    Se vorbeste de tehnocrati dar domnul Iohanis nu este un tehnocrat pentru ca in felul asta ajungem la judecati de tip domnul Jourdain- oamenii sunt de doua feluri oameni politici si tehnocrati. De fapt domnul Iohanis ar trebui prezentat ca neinregimentat politic desi nici aici nu prea poate fi incadrat, dansul fiind cam cu PNL-ul., s-a vehiculat la un moment dat ideea sa fie candidatul PNL la presedintie.
    de asemenea dansul este prezentat ca neamt, neamtul salvator, desi ar trebui sa ne intrebam de ce dansul este neamt fiind aici iar Herta Muler este romanca traind in Germania.
    Cea mai buna intrebare in legatura cu situatia de acum ar fi sa ne gandim de ce nu s-a putut aplana conflictul Boc -Nica si cine l-a alimentat mai mult PDL -ul sau PSD-ul.
  • +6 (8 voturi)    
    Oare cat mai pot suporta romanii .....??? (Vineri, 16 octombrie 2009, 9:45)

    kan [anonim]

    Nu pot sa inteleg cat o sa mai inghita romanii mizeriile pe care le suportam deja de 20 de ani, cat sa-l mai suport pe Iliescu, Voiculescu, Vantu si alti comunisti - Nu le ajunge cat au devavalizat si furat tara asta?
    Imi pare rau pentru Dl Klaus ca s-a lasat implicat in mizeria asta si a ajuns sa reprezinte exact aceeasi oligarhie comunista care a fost la putere din '89.
    Nu-l agreez pe Baselu, dar din pacate rezultatele sunt notabile - a inseminat FRICA ,in randul oligarhilor care ne conduc de 20 de ani, ca vor pierde toate privilegiile si scaunele de care tin cu dintii si pentru asta poate conta pe votul meu
    • -3 (5 voturi)    
      Sigur ca da. (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:33)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui kan

      Vreau un nume de oligarh gasit vinovat de justitia lui Baselu in 5 ani de 'domnie'. Aud?
      Tu crezi ca Baselu traieste din salariu?
      HA,HA,HA!!!!
  • -3 (7 voturi)    
    Daca si Johannis iti pute... (Vineri, 16 octombrie 2009, 9:47)

    Vlad [anonim]

    ... atunci inseamna ca nu e nici o diferenta intre tine si ciutacu de exemplu. Sunteti la fel, din acelasi aluat numai ca sunteti in tabere diferite.
  • +6 (8 voturi)    
    bun articol (Vineri, 16 octombrie 2009, 9:49)

    doru [anonim]

    Excelent articol.Sintetizeaza perfect situatia.
    Populatia intradevar il sustine pe Basescu pt ca vad in el singurul pion important ce se opune unei "odioase coalitii"cu miros de oligarhie nadusita.
    Oamenii simt imensa presiune mediatica pusa pe tema "desfintarea lui Basescu",toata media,toti miliardarii Romaniei sunt impotriva lui.
    Apoi toata clasa politica e perceputa ca aservita intereselor dubioase iar cei mai detestati sunt parlamentarii.
    Daca Basescu imprima in campanie accenta mai populiste si antioligarhice,cistiga.
    De altfel e singura alternativa
  • +8 (10 voturi)    
    Tot Base e cel mai bun ! (Vineri, 16 octombrie 2009, 9:53)

    Anca [anonim]

    Raman la convingerea mea ca Basescu a fost si este cel mai bun presedinte al Romaniei din ultimii douazeci de ani! Eu tot cu el voi vota. Si ca mine vor face multi alti oameni simpli, care au decenta, discernamant si demnitate. Ma indoiesc ca actioneaza cu discernamant cei care il sustin pe omul lui Iliescu sau pe cel al lui Patriciu. De ceilalti ''catindati'' nici nu ma obosesc sa amintesc.
    • 0 (0 voturi)    
      ramai linistit! (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 1:12)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Anca

      in 7 decembrie va puteti jelui unul altuia la un whisky la Golden Blitz.
  • +5 (7 voturi)    
    despre nemti (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:18)

    adrian@ [anonim]

    cred sincer ca autorul articolului are perfecta dreptate,avem o clasa politica expirata.dar ce este mai tragic este ca cei care vin din urma nu reusesc sa aduca o schimbare,au acelasi fel de comportament(badaran si injurios in multe cazuri).referitor la dl.klaus-neamtul,de ati vrea sa scrie presa germana?sincer respect natia germana in special pentru disciplina dar si competenta,dar domnul klaus s-a decredibilizat in momentul in care s-a pus la aceiasi masa cu slde voiculescu si iliescu,pacat ca poate am ratat unul din posibili premieri cu adevarat buni pentru ROMANIA.
  • -5 (7 voturi)    
    completari obligatorii (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:18)

    gavril [anonim]

    Dane, este clar ca nu esti independent!
    Pentru o minima corectitudine trebuia mentionat ca Basescu a facut de doua ori guvern cu Voiculescu(2005 si 2008 care a fost ”un vis vazut cu ochii”).
    De asemenea si Croitoru are un magnat media in spate.Pe cel pe care il are si Base.Este evident, nu?S-a vazut aseara ca si in alte dati.
    Este evident si ca Basescu este captiv intr-un urias sistem de interese care acum il obliga sa-i arunce la gunoi si pe cei din PDL si sa ia decizii halucinante.
    Care este diferenta intre Ceausescu si Basescu, de fapt?
  • +5 (7 voturi)    
    Felicitari ! (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:20)

    dum_i [utilizator]

    Chiar sunteti un om extrem de inteligent. Sper doar sa nu ramaneti singurul.

    Pentru ca in final, adevarul este fapta pe care in mod conventional o cred cei mai multi oameni.

    Iar manipularea este in floare.
  • +7 (11 voturi)    
    criza pe nemteste (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:26)

    anusca [anonim]

    ma intreb: daca totusi desemnarea premierului este o prerogativa a presedintelui , de ce sa-i luam si acest drept? de ce nu a acceptat aceasta majoritate formata ad hoc in parlament propunere presedinteluiu? Din cate se vede vor sa forteze constitutia cum forteaza si mintile oamenilor prin manipulare.
    • +6 (8 voturi)    
      Stimata Doamna/Domnisoara (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:40)

      kecske [anonim] i-a raspuns lui anusca

      Eu as avea o mare retinere pentru tot ce se intimpla in gradina lui "felix". Iar intilnirea de taina cu omul de paie johanis a avut loc tocmai in aceasta gradina. Si daca aceasta ar fi fost singura eroare in alegerea lui johanis m-ar fi facut sa am mari indoieli in privinta lui. Mai sint si altele. Cea mai mare eroare este a continua sa se sustina ca exista o "majoritate" in parlament. Pentru a fi "majoritate" conform legii trebuie sa se ia cu acte la tribunal. Si nu-i vad facind acest lucru fiindca si-ar cam da arama pe fata. Incercati un exercitiu de memorie privind puzderia de partide si partidulete care au fost "comandate" de iliescu in `90 pentru a diminua ponderea celor cu adevarat importante. Acest lucru i-a reusit de minune facind ca opozitia reala sa fie diminuata drastic.
      • 0 (0 voturi)    
        Foarte corect zici,dar... (Duminică, 18 octombrie 2009, 4:50)

        mpcj [anonim] i-a raspuns lui kecske

        Ilici a neglijat internetul, acum e tarziu nimeni nu mai poate face ceva. Daca pana si primarele a aflat de goagle.
  • -5 (7 voturi)    
    L O G I C A (Vineri, 16 octombrie 2009, 10:37)

    Pongo [utilizator]

    "Prin cele doua nominalizari din afara lor, partidele romanesti arata ca si-au epuizat complet resursele interne"

    -"Si primarul s-a romanizat putin mintind ca e independent, pe cand, in realitate, s-a inteles de vreo trei ani cu liberalii"

    Pai hotarati-va, ORI "partidele nu mai au resurse interne" ORI Johannis s-a inteles cu liberalii!!
    Si i-l mai faceti si mincinos, in lumina logicii dumneavoastra minunate!
    Stiti care este problema noastra?
    TARA E PLINA DE PROSTI. Peste tot.
  • +5 (9 voturi)    
    "'marea majoritate" (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:11)

    Coop [anonim]

    Antonescu clameaza pe toate posturile ca ei reprezinta 65% din parlament,implicit din electorat.Mare hahalera!El,care datorita unei legi strambe, a ocupat un loc in parlament de pe locul 3,votat fiind de cca 1600 de votanti,deci el are tupeul sa vorbeasca in numele celor 65% din electorat. Daca aduni voturile unora ca el,ca Tariceanu,ca Olteanu,se aduna de un cvartal de blocuri.ATAT reprezinta ei si nu poporul roman,in numele caruia vorbesc. Reprezentativitatea lor este DOAR in masa politicienilor si nu a votantilor! A facut cineva un calcul al voturilor intrunite de fiecare partid din parlament?Ar fi interesant de vazut cati cetateni sunt reprezentati de fiecare "gasca" parlamentara.
    • -4 (8 voturi)    
      "marea majoritate" e exprimarea ta? (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:45)

      Puternik [anonim] i-a raspuns lui Coop

      sau e exprimarea altui intelept in viata?

      uitati ca in 2004, 4.881.520 de romani (48.77%) l-au votat la alegeri (turul 2) pe Adrian Nastase.

      iar Basescu se chinuie de 5 ani sa le zica acelor romani ca au fost niste tampiti. si? asta inseamna ca sunt?

      reprezentativi erau, la acel moment, doar cei care l-au votat pe el ?!

      stiti care e de fapt problema lui?

      ca cei care il voteaza pe el sunt din ce in ce mai putini. e bine - pentru el - ca macar sunt din ce in ce mai fanatici...

      si?
      • 0 (0 voturi)    
        Care romani? (Duminică, 18 octombrie 2009, 4:54)

        mpcj [anonim] i-a raspuns lui Puternik

        rromanii care l-au votat pe nastase sunt romani? Idiotii aia care l-au votat pentru o litra de tuica sau un kil de ulei, sunt romani. In nici un caz
    • +3 (5 voturi)    
      Interesanta idee (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:46)

      kecske [anonim] i-a raspuns lui Coop

      Cred ca daca se gasesc pe undeva si listele de la alegerile parlamentare (au fost publicate) si s-ar face calculul ar cam da cu virgula.
  • +5 (7 voturi)    
    Multumim, Dane, o noua analiza profunda,... (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:13)

    judex [anonim]

    profesionista si responsabila. As dori sa adaug si eu doua observatii.
    1. Cei mai vocali si tupeisti in acest parlament manipulat de Hrebenciuc, Nastase si Vanghelie sunt liberalii, adica cei care stim bine cum au intrat in parlament, prin subterfugii mai mult decat stranii, prin redistribuire. Oare acesti indivizi chiar se bucura de increderea romanilor, mai ales ispravile din guvernarea lor de lacuste pustiitoare?
    2. A doua observatie are in vedere tupeul cu care o cardasie a jefuitorilor si tradatorilor, constituita adhoc, forteaza prevederile constitutionale si incearca sa-l determine pe presedinte sa incalce constitutia. Nu am alte comentarii. Sincer, sper in alegeri anticipate, intr-un nou parlament cu oameni responsabili, patrioti, cu demnitate si responsabilitate autentica pentru soarta R|omaniei si romanilor.
  • -1 (3 voturi)    
    Ultima fraza a articolului (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:21)

    Lars [anonim]

    Deocamdata Romania e contributor net la bugetul UE, deci nu prea isi varsa aici fondurile contribuabilii olandezi, nemti bla bla asa cum zici in articol. Dimpotriva din pacate.
    • -4 (6 voturi)    
      art (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:53)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Lars

      articolul e scris neobiectiv si de unul din admiratorii lui basescu..
      l-am votat am vazut de ce e in stare..
      iar toarna aceeasi chestie...mogulii, nu m-au lasat altii,
      dusmanii poporului..
      ha,ha,...asta tinea acu 4 ani
      trebuie sa recunosc am inghitit atunci
      bun daca stiai asta de ce acum zici, unde sunt probele
      spui ca la ministerul de interne...deci stiai daca era asa, de ce nu ai sesizat parchetul..sunt oamenii tai acolo
      gogosi domnule presed, asa cum ataci tu creezi un climat de ura si apoi pozezi in victima cand ti se raspunde..
      gogsile astea nu mai merg...ameninti cu alegeri anticipate
      nu poti dizolva Parlamentul in ultimele 6 luni..
      si dupa aia chiar daca iesi, cand alegeri anticipate...in primavara
      fara buget, deci pensii si salarii ioc
      si iar sa zici ca nu e vina mea, eu am vrut da astia nu m0-au lasat
      ref astea ma lasa rece ptr ca nu sunt ref vrei un nou mandat tu si clica ta fara sa iti pese de oamenii care sufera in cond crizei
      vrei anihilarea oricarei opozitii..nu se poate guverna asa
      eu unu, desi te-am votat te penalizez clar..eu si multi altii pe care ii stiu
      adios barcagiule, esti ieftin si ne crezi pe unii dintre noi prosti...esti de aceeasi teapa cel putin cu cei pe care ii acuzi, vii tot de acolo
      ai avut 5 ani si nu ai reusit nimic..dar in stilul tau joci pe o singura carte...o tara nu se joaca la poker pe spatele nostru
      restul..e doar discutie a unor analisti, negri in cerul gurii,, ca trebuie sa se poz si ei in timpul campaniei
    • +5 (5 voturi)    
      Fonduri europene (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:07)

      lupulsas [anonim] i-a raspuns lui Lars

      UE, ca si dumnezeu, itzi da, da nu-tzi baga in traista!
      Adevarat e, ca Romania ar fi avut dreptul la citeva miliarde bune excedent, dar bineintzeles a avut grija sa investeasca pe cei mai timpitzi clientzi politici in functzii legate de accesarea fondurilor. Edificator este faptul, ca aceasta situatzie aberanta s-a intimplat atit in vechiul guvern, cit si in cel nou, si acum demis.
      MORALA: multa prostie la romanii parlamentari, multa ingaduintza la alegatori.
  • +7 (9 voturi)    
    Ideea este ca trebuie continuata schimbarea... (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:30)

    florin [anonim]

    Basescu trebuie sa-i tina in sah pe cei de la PSD pana se face alegerea presedintelui apoi sa se faca anticipate si ca apoi sa fie scosi pe tusa.

    Alta solutie nu este mai ales ca ei au creeat criza nepropunand un alt ministru in locul lui NICA. Ceea ce demonstreaza pe fata intentia lor de a bloca reformele care clar ii dezavantajeaza.

    Dau numai un exemplu: Legea Educatiei.
    Cum a fost macelarit proiectul Miclea de Androneasca de la PSD.
  • -5 (7 voturi)    
    Basescu (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:37)

    Anonim [anonim]

    Va pierde la vot daca toti cei scarbiti de politica vor veni sa voteze.
    Singura varianta prin care putem impidica inradacinarea coruptiei este alternanta la putere.
    Cine crede ca Basescu e mai bun decat Voiculescu, Patriciu et comp crede si ca Pepsi e mai bun decat Cola sau viceversa. Realitatea este ca TOTI sunt toxici si corupti, dar fanboy-ii nu vor sa vada asta pentru ca au un val de ceata peste ochi.
    • +5 (7 voturi)    
      Eroare, eroare, eroare ! (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:49)

      kecske [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      ORICINE e mai bun decit ORICE persoana sustinuta de Patriciu, Vintu, Voiculescu si acolitii. Si, intr-adevar, Coca e mai buna decit Pepsi.
      • 0 (0 voturi)    
        bai, capra (kecske in ungureste) (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 1:16)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui kecske

        ti-am mai scris undeva ca esti descreierat scriind asa ceva! de ce nu abandonezi "munca" asta de postac platit? esti atat de antipatic incat o sa-l enervezi pe careva, pana la urma, de-i da cu piatra-n cap marinarului! ai mila macar de chelia lui!
  • +4 (6 voturi)    
    .. (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:41)

    tilden bill [anonim]

    hai s-o luam si asa: trebuie sa trecem prin toate astea ca sa ne maturizam dpdv democratic, si asta chiar se intampla, desi cam lent ptr nerabdarea noastra, sa nu mai dramatizam. basescu desemneaza, parlamentul voteaza dc vrea, daca nu, nu. nu e nimic grav, asa scrie in constitutie. intre timp exista un guvern interimar, intr-o luna si ceva sunt alegeri si se rezolva tot. sa-si faca dreaq fiecare treaba acolo unde e pus si sa nu ne mai facem viata grea unii altora..
  • +2 (4 voturi)    
    ciolanu' frate..asta e (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:47)

    ady [anonim]

    cei 3 nemti trebuie sa traiasca printre romanii de rand sa inteleaga cat de mare e lacomia unui roman..lacomia asta schimba personalitatea chiar si celui mai inversunat luptator anticorpuptie
  • -4 (6 voturi)    
    Afacerile FMI intii; Romania poate sa crape (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:50)

    Duduveche [anonim]

    Unii spun ca Johannis avea "bune intentii". Johannis nu a avut niciun fel de “intentii”, bune sau rele.
    El a primit ordin: “vei fi PM”. De la cei care l-au si “ajutat” sa devina primar (primar gospodar, asta e clar, bravo lui.).
    Pina una alta aflam ca Romania danseaza dupa cum cinta Basescu, sau mai degraba dupa cum cinta FMI, pt. ca inclin sa cred ca FMI a dat ordin sa fie scos din joben acest necunoscut Croitoru.
    Vezi aceasta declaratia deloc vaga a lui TB (de pe hotnews), declaratie care arata ca pe loc 1 este afacerea FMI nu afacerea “stabilitatea tarii”:
    “Traian Basescu a facut anuntul joi, la ora 13.35, dind si o alta informatie extrem de importanta: misiunea FMI de urmarire a aplicarii tratatului si-a aminat vizita la Bucuresti pina la momentul instalarii unui nou guvern. Basescu si-a motivat alegerea prin faptul ca Lucian Croitoru, actual consilier al guvernatorului BNR, are expertiza economica necesara pentru acest moment.”
  • +1 (5 voturi)    
    concluzia mea (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:50)

    tanar 22 ani [anonim]

    romania ca tara are multe probleme in principal in sistemele de baza: sanitar, invatamant si mai nou (mai pronuntat decat alte dati) juridic.
    eu am inceput sa rad cand am auzit ca o sa cada guvernu, efectiv. Cum va asteptati sa mearga o tara cand se ajunge la probleme de genu.
    Cine vrea un trai mai bun si-l face. (asta e ideea care o are fiecare in vedere, sau na macar in romania asa se gandeste) pentru ca sa fim seriosi romania nu stie cum e sa traiasca ca o comunitate (o tara)
    De abia s-a iesit din comunism, si fiecare deschie ochii, cu pretentiile lui (care le vede in alte tari sau a auzit el undeva, fara sa se informeze exact ce inseamna asta). Comunismu era simplu: fa ce zic eu si o duci bine. Acum toti cei care au prins acele vremuri trebuie sa isi faca si ei o viata nu? deci modeleaza romania fara prea multe schimbari.

    Deci Romania nu se va schimba pana cand generatiile de la putere se sting. Drept urmare lasati jocul politic pe seama oamenilor politici, sau invatatii pe copii dumneavoastra ce ar trebui sa stie si ce sa faca sa modeleze aceasta "realitate".

    Concluzia mea la viata din Romania: trebuie sa plec de aici. (o greseala ati putea zice, insa nu e asa, tara asta mai are pe putin 20 de ani pana se schimbe, nu vreau sa ii pierd aici)
  • +5 (7 voturi)    
    Felictari Dane, Super Logica (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:00)

    Mos Ion Roata [anonim]

    Sunt si eu tare curios ce o sa scrie ziaristii nemtii.
    Aseara , la B!, la Nasu, dl Basescu si-a explicat un pic mai bine decizia! II place Iohannis ca primar , dar in Croitoru are incredere pentru ca l-a vazut la lucru intr-o situatie similara, cand era in guvernul Isarescu. Iohannis a fost naiv cand s-a urcat in elicopterul mogulilor si a venit la Bucuresti fara sa il intrebe pe dl Basescu : are rost sa ma expun sau ma fac de ras? Iohannis este manipulabil, Croitoru nu pare. Intr-adevar Iohannis poate aduce finantari europene , dar astea trebuie returnate.Croitoru este bun la strans cureaua. si nu in ultimul rand , Romania are urgenta de o reforma constitutionala , ( macar pentru a reglementa cine pe cine supsenda : e o republica prezidentiala/parlamentara cu cati parlamentari etc) ce nu se poate face decat cu un Parlament cooperant cu Presedintele.Parlamentul nu poate fi suspendat decat daca ai Prim Ministru! Iohannis ar fi devenit un alt Tariceanu, blocand orice intentie reformatoare de la cotroceni! Alles klar?
  • +5 (7 voturi)    
    de ce nu s-au dus ziaristii nemti la Realitatea? (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:19)

    Herr Musterman [anonim]

    O intrebare: oare de ce nu s-au dus ziaristii germani la Realitatea sau la Antena 3 sa puna intrebari si au venit la Hotnews? Simplu.pentru ca Hotnews si dl tapalaga in special au dovedit impartiabilitatea si este singura media romaneasca credibila si citabila de presa internationala! Nici macar TVR sau radio-ul public nu mai au ziaristi asa buni, ca dl Tapalaga! ce vor scrie nemtii in ziarele lor? As putea sa le traduc eu articolul asta in germana ...))
  • -1 (5 voturi)    
    Deductii logice (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:29)

    Natafletz [anonim]

    aha, deci bag de seama, ca realizezi ca nemtzii ar fi contrariatzi, dar de fapt itzi cautzi tzie, scuze.

    a doua deductie> spui ca "celor care nu vor anticoruptie, nu vor justitie si au in spate oameni ca patriciu, voiculescu si alte sinonime cu antireforma"...inteleg de aici ca ceilaltzi, adica pdl si basescu ar vrea reforma si anticoruptie si ca sa fim echitabili dam si de aici doua exemple> cocos si berceanu vor, nu?

    "adevarat, dar asa stau lucrurile la noi. e care pe care. ca peste tot in balcani." scuza celui care recunoaste ca nu e bine...dar asa "e totzi neica"

    " ca n-avem asa ceva si ca majoritatea formata ulterior alegerilor de catre cele trei partide n-are nici o legitimitate legala sa impuna seful guvernului." cine tz'a zis asta???

    "pentru ca marea coalitie se teme de popor. exact aceleasi trei partide au picat rusinos testul referendumului, cand s-au caznit acum doi ani sa-l suspende pe traian basescu. cine dicteaza pana la urma? care dintre partide se poarta abuziv si discretionar? poftim? acum doi ani? esti comic. si in doi ani zici matale ca situatia nu se poate schimba? cica "picat rusinos?" rusinos prin invalidare?

    un singur lucru corect si bun in articol> macar realizezi ca nu'i duci pe nemtzi cu argumentele dumitale!!! bravo
  • -3 (5 voturi)    
    Parerea mea! (Vineri, 16 octombrie 2009, 12:45)

    cetatean roman [anonim]

    Stimate domn Tapalaga,

    Cred cu tarie ca orice poate sa evolueze in bine pe lumea asta.A ramane prizonierul unor abordari de genul: sistem ticalosit, 322, moguli,etc. atunci cand observi ca cel ce tipa mai tare nu este cu nimic diferit, vezi alianta cu PSD,"competentii" Udrea-Ridzi-si altii, nepotismul jegos cu Eba, Jafo-Rafo sau sa vorbesti de Grivco cand tu te afli la GC Paunescu (am uitat oare cu totii asa de repede Lido, Inter, Bancorex?) mi se pare deja partizanat. E foarte bine sa luptam sa schimbam Romania, insa in felul nostru, sanctionandu-i pe toti fara partinire si cu mai mult realism. Nu cred in oameni providentiali, administrarea unei tari e o munca de echipa, totul se face in echipa, se armonizeaza opinii diferite, se negociaza, se fac compromisuri. Asa observ eu ca este peste tot. Sa santajezi cu FMI-ul, cu mogulii, cu 322-ul, sa refuzi orice dialog cu 65% din parlamentari (uninominali!) mi se pare jignitor. Eu nu cred ca romanii, dupa Ceausescu, au dorit in Constitutie ca decizia sa fie a unui singur om, de ce totusi nu acordam nici cea mai mica bruma de incredere si celorlalti, punctual, pe aceasta situatie;tehnic ar fi fost cea mai buna solutie.
  • +6 (8 voturi)    
    Domnule Tapalaga, (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:17)

    vera [anonim]

    dar faptul ca acest Iohannis este cercetat de parchetul Alba Iulia pentru neglijenta in serviciu, am inteles ca este bagat si in niste adoptii ilegale, deci cam miroase, nu inseamna nimic ? Pai cum sa-l numeasca Basescu PM cind omul este indoielnic ? Cum poate un om onest sa se inhaiteze cu Patriciu, Voiculescu, Hrebenciuc, Vanghelie etc. Pai ce facem ne intoarcem in 1990 ?
    • 0 (0 voturi)    
      asa, ai? (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 1:18)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui vera

      Base a fosat cercetat ani de zile pt. Flota, si doar dupa ce-a ajuns presedinte a reusit sa ingroape dosarul! sau la el e corect asa, pt. ca-ti place tie, nefericitule?
  • -1 (5 voturi)    
    ...putina credinta :) (Vineri, 16 octombrie 2009, 13:22)

    Alex [anonim]

    From bitter searching of the heart,
    Quickened with passion and with pain
    We rise to play a greater part...
  • -5 (7 voturi)    
    Basescu va fi reales de poporul de plastelina (Vineri, 16 octombrie 2009, 14:06)

    ovidiu [anonim]

    http://unsingurviciu.blogspot.com/2009/10/eu-votez-cu-washington.html
  • +2 (4 voturi)    
    Reforme (Vineri, 16 octombrie 2009, 16:32)

    cinevatus [utilizator]

    "Prin cele doua nominalizari din afara lor, partidele romanesti arata ca si-au epuizat complet resursele interne, ca traverseaza cea mai mare criza de solutii si credibilitate de dupa '89. Arata cat de nereformate, imbatranite si putrede sunt pe dinlauntru. Intrucat nu mai pot pacali pe nimeni, apeleaza la solutii din exterior, la nemti si tehnocrati in spatele carora isi incoloneaza toti ratatii politici."

    Pot doar sa accept. Aceast moment, astfel descris de dumneavoastra, arata starea de plans a politicii romanesti.
    Avem nevoie de reforme.
  • 0 (2 voturi)    
    alegerile anticipate nu sunt solutia (Vineri, 16 octombrie 2009, 17:00)

    alex [anonim]

    sa zicem ca avem alegeri anticipate si iese rezultatul la fel - adica fara un partid cu majoritate absoluta sau sa zicem ca castiga PSD.

    iar se ajunge la Base sa desemneze premierul - si poate sa refuze chiar si partidul cu majoritate absoluta - de ex. sa le zica, eu il pun pe Marian Sarbu, nu pe ala care il vreti voi.

    pe urma iar iese scandal.

    cred ca mai degraba curtea constitutionala trebuie sa clarifice lucrurile, sa dea o solutie clara pentru toata lumea si fara posibilitatea de a mai face interpretari - gen ce insemna consultare si ce inseamna desemnare.
  • 0 (2 voturi)    
    alegerile anticipate nu sunt solutia (Vineri, 16 octombrie 2009, 17:00)

    alex [anonim]

    sa zicem ca avem alegeri anticipate si iese rezultatul la fel - adica fara un partid cu majoritate absoluta sau sa zicem ca castiga PSD.

    iar se ajunge la Base sa desemneze premierul - si poate sa refuze chiar si partidul cu majoritate absoluta - de ex. sa le zica, eu il pun pe Marian Sarbu, nu pe ala care il vreti voi.

    pe urma iar iese scandal.

    cred ca mai degraba curtea constitutionala trebuie sa clarifice lucrurile, sa dea o solutie clara pentru toata lumea si fara posibilitatea de a mai face interpretari - gen ce insemna consultare si ce inseamna desemnare.
  • +1 (3 voturi)    
    Dle tapalaga dvs ati citit "care constitutie"? (Vineri, 16 octombrie 2009, 17:38)

    Shadow [anonim]

    hal de "jurnalism". de fapt hal de "habarnism".
    ex:
    "La noi scrie ca presedintele desemneaza premierul, ca-l poate furniza partidul cu majoritate in Parlament ca n-avem asa ceva si ca majoritatea formata ulterior alegerilor de catre cele trei partide n-are nici o legitimitate legala sa impuna seful Guvernului. "

    citez:
    "Presedintele Romaniei desemneaza un candidat pentru functia de prim-ministru si numeste Guvernul pe baza votului de incredere acordat de Parlament."

    Deci desemneaza "un candidat" nu primul ministru. Pt "jurnalistii" care ar cunoaste ceva "notiuni" de "limba romana" desemnarea unui candidat nu inseamna "numirea unui prim ministru". Numirea survine doar in urma "votului de incredere" din parlament. Nu scrie nimic de "partid" majoritar, etc.

    Majoritatea parlamentara nu are nici o legatura cu "formarea ei" ulterioara alegerilor altfel pana si alianta pdl-psd de dupa alegeri nu ar avea "legitimitate legala". Majoritatea parlamentara se poate modifica pe parcursul unui mandat fara ca aceasta sa o "deligitimeze" in vre-un fel.

    >N-au decat sa respinga de doua ori investirea >unui nou cabinet, sa mearga la anticipate peste >cateva saptamani si sa intrebe poporul manipulat >masiv de cei trei media tycoons ce vrea.

    Garbage IN Garbage OUT asta este articolul dlui tapalaga. ca el "sustine" incalcarea Constitutiei practicata de presedinte nu ma uimeste. Dar calitatile sale de jurnalist au ramas la "nivel de jocuri pe calculator".
  • +1 (3 voturi)    
    De ce NU Johanis 2 luni (Vineri, 16 octombrie 2009, 17:52)

    Oreste [anonim]

    dragul meu dan tapalaga, raspunsul pentru nemti e simplu.

    care patron in tara asta, normal la cap, ar accepta sa angajeze pe un post de raspundere un candidat care vine si zice: io vreau sa vin la firma ta pentru 2 luni.
    si nu voi face tot ce scrie in fisa postului, ci voi avea grija sa raspund doar la e-mail-uri si sa verific ca salariile s-au platit la timp. atat.

    dupa 2 luni, imi analizezi performanta (he-he) si decizi daca ma mai pastrezi.
    ---> ca asa a declarat johanis + geoana + crin

    deci: tu ai angaja un astfel de om???
    sincer, mie mi se pare f.f.f. neserios.

    p.s. si nu m-am legat de afinitati politice, propunerea cui este, etc. ce mi-ar fi adus mult mai multe motive, sublinaite de altfel de tine in articol
  • +1 (1 vot)    
    Care NEAMT ? (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:04)

    Marian [anonim]

    Pentru cine nu stie, in judetul Sibiu traiesc (cf. Recensamantului 2002): Romani-382.061, Maghiari-15.344, Romi-17.125 si... ATENTIE: Germani-6.554 (sasemiicincisutecincizecisipatru) !!!
    Hai sa vedem componenta Consiliului Judetean Sibiu: PD-L - 10, PSD - 9, PNL - 4 si atentie FDGR - 9 !!!! Se stie ca PNL nu a avut candidat la alegerile locale din 2008 pentru fotoliul de Primar al Mun. Sibiu. Deci ce culoare are jud. Sibiu?
  • +2 (2 voturi)    
    ce chestie (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:11)

    accidutzzu [anonim]

    fiecare ziarist tremura azi de frica sa nu isi piarda painea si sa nu mai poata plati ratele la credite - de aia fiecare scrie din greu pentru mogulii aia de care vorbea si autorul articolului - si sa nu fim copii si sa credem ca autorul articolului nu e sub influenta mogulilor respectivi! stiti ceva dragilor - eu m-am saturat de politicienii romani pana peste cap - poate tara asta nu poate fi guvernata decat cu o dictatura fie ea si militara. Politicienii din toate partidele fara exceptie sunt niste laturi, niste oameni ratati care nu au stiut sa realizeze ceva in domeniul lor de activitate si niste hoti! TOTI! Suntem in NATO si UE pentru ca suntem o piata de desfacere mare in zona si pentru ca Serbia a fost scoasa din joc de Milosevici! Sa nu ne amagim!
  • 0 (2 voturi)    
    putina varza (Vineri, 16 octombrie 2009, 23:11)

    petrub [anonim]

    domnule scriitor de articole pro basescu esti putin mai mult varza.
    la fel de bine cum scrii articole ai putea sa mergi pe luna cu bicicleta.
  • 0 (0 voturi)    
    Criza - Criza - Criza ! (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 20:04)

    Olguta [anonim]

    Un singur cuvint pentru dvs. : FELICITARI !
  • 0 (0 voturi)    
    Propunere pt.prim ministru-2 (Duminică, 18 octombrie 2009, 5:05)

    mpcj [anonim]

    Monica Macovei, ca sa crape de necaz coalitia lu peste.
  • 0 (0 voturi)    
    nici anticipate nici Croitoru (Duminică, 18 octombrie 2009, 9:01)

    vasile popescu [anonim]

    Nu vor fi anticipate in nici un caz. La a doua propunere guvernul (Croitoru sau altul) trece, a doua zi se introduce motiune de cenzura, noul guvern pica si ne-am intors de unde am plecat, la un guvern interimar care nu poate negocia cu FMI si nu poate face bugetul.