Opinie

Traian BASESCU a castigat alegerile prezidentiale

de Claudiu Minea     Jeopardy
Vineri, 25 septembrie 2009, 13:56 Actualitate | Opinii

Nu e un titlu de ziar, dar va fi la inceput de decembrie. Puteti considera ca suntem primii care au anuntat acest lucru.

Nu e o predictie. Nici nu citim viitorul. E, pur si simplu, consecinta unei miscari ce a avut loc ieri. Clasa politica s-a dovedit, pentru a cata oara, infantila. Seful ei a fost Crin Antonescu cu ale sale referiri la Marea Adunare Nationala. Marea speranta liberala a fost, din nou, depasit de miscarile din politica mare. Cea facuta la nivel de stat, nu doar sub aripa ocrotitoare a lui Victor Ciorbea sau Emil Constantinescu, la insignifiantul minister al tineretului.

O paranteza mai intai: prin 1994 sau 1995 am avut o seara de discutii intense cu un deputat taranist, plecat intre timp dintre noi. O fraza mi-a ramas intiparita in minte: “in politica, trebuie sa incerci sa aplici maximum din programul TAU politic, pe voturile adversarilor politici, care sunt majoritari in parlament”.

Acum la prezent. Traian Basescu a lansat o idee, parlament unicameral si reducerea numarului de parlamentari. Fara exceptie, inclusiv batranul bolsevic (ale carui instincte politice s-au tocit), politicienii au sarit ca arsi pentru a se opune. Ma intreb daca vreunul din ei a mai iesit in strada in ultimii ani, sa vada starea de spirit a electoratului.

Actualul sistem parlamentar este falimentar din punct de vedere practic. Ca sa treci o lege prin parlament trec luni de zile sau ani. Si atunci, cum isi indeplineste parlamentul principala menire, cea de LEGIUITOR?

Apoi, cum poti cere oamenilor simpli sa stranga cureaua, fara a da un exemplu de la cel mai inalt nivel?

Au iesit legi proaste din parlamentul bicameral. Alternativa preferabila este parlament unicameral PLUS controlul activ al presei si al societatii civile (cu toate tarele ei, presa din Romania a fost un opozant mai eficient al puterii decat opozitia politica in aproape toti anii de la Revolutie incoace). Mecanismul este oricum de preferat legiferarii prin ordonante de urgenta.

A facut Traian Basescu un gest genial ieri? Categoric nu. A facut o mutare, care a devenit geniala exclusiv datorita reactiei opozantilor. O reactie infantila, prosteasca si de Gica Contra.

Citeste restul materialului si comenteaza pe Jeopardy.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

8081 vizualizari

  • -10 (34 voturi)    
    asa castigator... (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:02)

    silviu [anonim]

    pai daca un presedinte castiga alegerile pentru atata lucru...... asta e
    • +23 (25 voturi)    
      de acord, (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:31)

      autocriticu [anonim] i-a raspuns lui silviu

      ca nu ar trebui sa fie suficient pentru a castiga un electorat! insa, daca inteleg bine, ideea articolului este ca el castiga pentru ca ceilalati pierd!

      totusi, sa asteptam sa declare ca va candida. oricum, raman la parerea ca parlamentul nostru (majoritatea parlamentarilor) reprezinta cea mai retrograda si mai ineficienta structura dintre cele cu atributii in gestionarea societii noastre.
    • +8 (20 voturi)    
      Anti Mafia (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:49)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui silviu

      Romania de acum nu poate fi curatata decat prin actiuni de acest fel, simple, directe, legale, clare. Cei carora nu le convine adevarul, n-au decat sa inventeze alt candidat sau sa voteze cu oameni de paie ca Geoana, je m'en fiche-isti precum Antonescu sau flecari ca Oprescu. In spatele acestora sta Mafia...Orice om onest si nemanipulabil vede asta limpede, iar alegerea este extrem de simpla, oricat de exagerat ar fi prezentate defectele lui Basescu, zilnic, prin lupa si filtrele tonomatelor, politicienilor corupti sau altor slugi ale Mafiei.
      • -4 (12 voturi)    
        de acord, dar nu cand sunt alegerile prezidentiale (Vineri, 25 septembrie 2009, 16:22)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        de acord, dar nu cand sunt alegerile prezidentiale
        • +6 (6 voturi)    
          Boala lunga. (Vineri, 25 septembrie 2009, 23:10)

          Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

          Moarte sigura. Mai nou chrurgia cu laser.DDD
      • -2 (6 voturi)    
        Mafia (Vineri, 25 septembrie 2009, 16:36)

        OVE [anonim] i-a raspuns lui Alex

        1. De ce Mafia s-ar ascunde dupa toti ceilalti candidati numai dupa idolul tau, nu am inteles!
        Cati Mafioti sunt bagati la zdup in ultimul 5 ani.
        2. Autorul articolului se grabeste! Basescu a castigat referendumul, nu alegerile!
        Criza in Romania nu a fost depasita. A fost mascata pana la alegerile prezidentiale, dar toti stim asta, o simtim zi de zi.
        • +6 (10 voturi)    
          informaite (Vineri, 25 septembrie 2009, 17:30)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui OVE

          1. pt ca cei care judeca procesele sunt judecatorii. iar acestia sunt condusi de csm care la randul lor sunt condusi de psd. d-aia mafia se ascunde dupa ceilalti si tot d-aia nu au fost bagati la zdup in ultimii 5 ani.

          2. basescu a castigat puncte si a demonstrat ca e abil. astea sunt jocuri politice, nu fapte de samaritean.
    • +10 (14 voturi)    
      dar cum se castiga? (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:53)

      suca [anonim] i-a raspuns lui silviu

      strigand zilnic: "Huooo Base"?
      asa se castiga???

      prefer un pas mic in eficientizarea parlamentului decat tipand zilnic la base.

      si marele castig este ca va fi doar o camera si anumite legi nu mai trebuie sa treaca prin doua camere ca sa se voteze. procesul legislativ se va eficientiza. acesta este marele castig.

      ca base a pus-o o data cu alegerile este ceva normal. orice om politic vrea sa beneficieze de fiecare actiune pe care o intreprinde in fata electoratului. nu rezisti in politica facand pe bunul samaritean. e criticabil ca a ales acel moment, dar daca te gandesti ca-i om politic se schimba discutia. si pnl-ul a marit pensiile anul trecut cu 2 luni inainte de alegeri. de ce crezi ca au asteptat pana atunci?

      din punct de vedere politic base a punctat formidabil si orice argument contra al altui politican acum nu face decat sa-l ingroape pe respectivul gica contra.

      metoda aleasa de base este una politicianista pt simplul motiv ca alegerile sunt politice. moralitatea nu exista in politica. si asta nu se intampla doar la noi. asa se-ntampla peste tot.
  • -12 (18 voturi)    
    daca nici asta nu e manipulare... (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:08)

    cristi [anonim]

    subliniez ca nu am pareri politice bine definite, si sunt nehotarat intre basescu si cernea.

    dar trebuie sa protestez in fata titlului articolului, care e la fel de nesimtit ca si clasa politica...
    • +10 (16 voturi)    
      Cernea (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:16)

      dum_i [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      In general tin cu Basescu pentru ca a reusit sa coalizeze cu succes toti mafiotii si imbuibatii impotriva lui.

      Referitor la Cernea, totusi, mi s-a parut o optiune interesanta.

      Asta pana luni, cred, cand tot pe Hotnews.ro am citit ca marti urma sa anunte cum Base se retrage si il sustine pe el. Ce fel de gest a fost asta? Infantil, prostesc? Pentru ca odata ce am vazut ca omul asta spune asa ineptii (nu s-a adeverit, nu?), mi-am pierdut orice intentie de a vota.

      Probabil ca este o alta papusa menita sa mai rupa din voturile pentru basescu, alta explicatie nu am.
      • +5 (5 voturi)    
        Gluma (Vineri, 25 septembrie 2009, 15:20)

        kinn [anonim] i-a raspuns lui dum_i

        Cred ca e o gluma. Il sustine Basescu Iulian :)) . E postata stirea pe siteul lui.
    • +9 (11 voturi)    
      cernea s-a retras (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:17)

      claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      ieri a declarat ca "Romania va fi libera cand va avea presedinte o lesbiana rroma si atee". Presupun ca partidul ecologist are deja pregatita o candidata lesbiana rroma si atee... :)))
    • +9 (11 voturi)    
      draga cristi (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:25)

      autocriticu [anonim] i-a raspuns lui cristi

      sa protestezi e OK. dar sa consideri articolul "nesimtit" nu mai este OK. da-le voie altora sa-si exprime parerile

      zici ca este manipulare! adica suntem suficient de saracuti la minte ca sa fim manipulati de un titlu?
      • +5 (5 voturi)    
        raspuns (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:29)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui autocriticu

        nu suntem deloc saracuti la minte, doar ca suntem bombardati zilnic cu mii de mesaje, din care unele raman ascunse in creieras pana cand fara sa ne dam seama apelam la ele si le luam de bune.
        In alta ordine de idei, "daca iti zic 2 ca esti beat du-te de te culca". daca iti zic 100 pe cine sa votezi, tu pe cine crezi ca votezi? asta este manipulare.
        • +6 (10 voturi)    
          serios? (Vineri, 25 septembrie 2009, 15:11)

          io [anonim] i-a raspuns lui cristi

          de luni de zile auzim intr-una "oricine sa fie presedinte, numai nu Basescu", "inca cinci ani cu Basescu ar fi o catastrofa" etc...
          inclusiv bolsevicul nea nelu' mai draga, a aruncat vorba asta in meandrele concretului ...
          aia nu era manipulare?
          dar emisiunea lui Gadea intitulata "intelectuali pro si contra Basescu", in care a avut DOAR invitati anti-basescu ?
          domnul Minea si-a exprimat o parere, justa dealtfel: prin reactia orbeste contra propunerii presedintelui majoritatea liderilor politici s-au descalificat.
          si nu vorbim aici de Crinulet, ca ala oricum e prea marunt si nu avea nici o sansa de a spera la turul 2.
          Geonelul s-a abtinut, insa doar pina azi, cind a venit cu gogoasa locuintelor sociale.
  • +7 (11 voturi)    
    Parlament si parlamentari (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:09)

    Dan Vasilescu [anonim]

    Daca parlamentul va fi unicameral nu va mai fi falimentar??? Va fi compus din ALTI parlamentari ??? Vor fi alesi din alta Romanie???
    Nu daca este bicameral sau unicameral este important, ci calitatea parlamentarilor este importanta !!!!
    • +2 (6 voturi)    
      PArlament uniameral (Vineri, 25 septembrie 2009, 15:37)

      Adrian US [anonim] i-a raspuns lui Dan Vasilescu

      Dan,
      sunt 471 de parlamentari in momentul de fata fiecare su cel putin 3 pameni in spate (sofer, asistent, purtator de cuvant, etc) . Nu ti se pare de bun simt sa ii reduci la jumatate? Pentru ca oricum sunt tot atat de ineficienti si de ce sa tii atatia in spate. Nu vreau sa intru in discutii despre asta ca orice om normal din Romania ti-ar da sute sau char mii de exemple de ce trebuie facuta treaba asta. Si trebuia facuta de mult.

      Adrian US
    • +5 (9 voturi)    
      mda, ai dreptate, dat totusi ... (Vineri, 25 septembrie 2009, 15:48)

      dragos [anonim] i-a raspuns lui Dan Vasilescu

      ... tu ce preferi intre 600 de jigodii si 300 de jigodii?
      Asta e doar un pas, care e bun, oricum ;)
  • -1 (13 voturi)    
    D-le Minea, (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:13)

    Pantera Roz [utilizator]

    nu te grabi...Mai sunt 2 luni...Daca,doamne fereste,cedeaza ficatul presedintelui intre timp?De la zahar,sare si grasimi?
    • +1 (11 voturi)    
      Asa e (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:27)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

      aceasta miscare e facuta cam devreme de Basescu. Nici macar nu s-a inchis lista cu candidati. Pot aparea surprize de proportii mult mai mari decat acest anunt facut de Basescu, de la schimbarea candidatilor pana la cruda realitate a economiei romanesti.
  • 0 (10 voturi)    
    Si daca Geoana ... (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:13)

    gigi [anonim]

    pune de un referendum sa fie maxim 200 parlamentari ... sau Gigi spune ca nu nu mai avem nevoie de parlament ...
    Eu cu cine votez ?????
  • +8 (18 voturi)    
    Da, le-a castigat (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:14)

    misha [anonim]

    Pentru ca este cel mai destept dintre ei si pentru ca ideea chiar este viabila si oportuna.
    Si acum....shoot me! :))))
    • -2 (12 voturi)    
      Ei,na. (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:20)

      Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui misha

      Copii,persoanele cu dizabilitati si animalele sunt protejate prin lege.Stai linistit.
      • -1 (9 voturi)    
        Si probabil stii asta din experienta proprie???? (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:39)

        misha [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

        Asa pari..
      • +1 (1 vot)    
        copiii (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 17:03)

        Sam [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

        Cu trei "i". Dupa ce inveti sa scrii revino!
    • -1 (7 voturi)    
      Cel mai destept? (Vineri, 25 septembrie 2009, 15:45)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui misha

      Poti sa spui multe despre Basescu....are destule calitati....dar tu ai dat gres din prima. Cel mai destept? Poate smecher, viclean.... Destept ?!?!?!?!? Ma faci sa rad.... Scara de valori la noi in tara e distrusa complet.
      • +5 (5 voturi)    
        da (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 10:50)

        misha [anonim] i-a raspuns lui bgd

        A demostrat-o in multe confruntari directe. A demostrat-o castingand de fiecare data cand si-a propus asta. Si stie sa aminteasca oamenilor asta.
        A demostrat-o spunand lucruri concrete exact atunci cand trebuie, iar asta ii aduce voturi.
        Vorbeste concret, clar, raspicat si isi asuma spusele.
        Iar masele receptioneaza astfel de mesaje. Si reactioneaza la ele.
        Iar el reactia asta o cauta.
        De asta cred si eu ca va castiga.
        Si pentru ca ai sai opozenti bat campii cu gratie si nu au nici un succes personal la activ.
        • -1 (1 vot)    
          Asta nu inseamna ca e destept. (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 15:53)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui misha

          Si in nici un caz cel mai destept. Cat despre vorbe....tot vorbe raman. Fapte...0
  • -4 (14 voturi)    
    mai degraba malefic (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:17)

    radu [anonim]

    iti inteleg bucuria tu fiind clar un simpatizant al lui "bravo base" cum vad ca il numiti pe aici. Dar daca sustii cu atata convingere ca are dreptate, de ce nu se multa referendumul? cu o saptamana, cu o luna cu cat vrea Maria Sa! daca esti asa obiectiv vezi Doamne, de ce nu? sunt de acord cu propunerea DOAR daca nu influenteaza in mod incorect si fara scrupule alegerile prezidentiele, asa cum intentioneaza idolul fals la care te inchini, draga lingaule!
    PS atata vreme cat comisiile prezidentiale dicteaza legile de ce nu se desfiinteaza si guvernul? Sa se faca doar un Comitet Central al PDL si gata. Te las pe tine sa argumentezi cata economie s-ar face.
    • +8 (12 voturi)    
      tu pe cine propui sa alegem? (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:39)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui radu

      E o intrebare serioasa. Eu n-am gasit un raspuns viabil, stiu momentan (si pe zi ce trece devin mai convins) pe cine nu voi alege. Nu e greu de ghicit, ii gasiti poza in dictionar la definitia prostanacului.
    • +5 (9 voturi)    
      ce zice de fapt autorul (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:41)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui radu

      "Daca as fi fost in locul lui Crin Antonescu, as fi fost primul care as fi salutat decizia presedintelui. Mi-as fi declarat sustinerea fata de ea si as fi cerut simpatizantilor liberali sa merga la referendum si sa sustina propunerea. As fi mers prin tara in campanie si as fi facut din ea unul din primele puncte de discutie. In loc de asta, Crin a amintit de Marea Adunare Nationala, sperand ca cei dezamagiti de Basescu sa fie incantati instantaneu."
      • +7 (7 voturi)    
        Crin e slab...slab tare ! (Vineri, 25 septembrie 2009, 15:47)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui if0014

        M-am uitat la Tariceanu in Parlament....deci omul ala e cu 10 clase peste Crin. N-am sa inteleg niciodata ce e in mintea liberalilor....
      • +3 (3 voturi)    
        Mai si daca era blond si mai purta mini. (Vineri, 25 septembrie 2009, 23:17)

        Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui if0014

        @ Mai intelegeam ceva.El nu si nu.E prea batran sa mai invete .DDD.
  • -5 (13 voturi)    
    Doamne fereste! (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:20)

    Ovidiu Hengea [anonim]

    SPER sa nu mai avem parte inca 5 ani de Basescu!!! A patimit destul Romania de pe urma lui.
    • +4 (10 voturi)    
      Anti Mafia (Vineri, 25 septembrie 2009, 15:08)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu Hengea

      Cu adevarat au patimit doar victimele sistemului mafiot al lui Iliescu si Nastase. Cei care propaga dezinformarea crasa si nerusinata sunt cei care nu au mai putut fura ca inainte de 2005, cei care sunt protejati de Parlament, cei care au averi de miliarde si si-au facut trusturi de presa ca sa manipuleze opinia publica... Si alti mafioti, domule Ovidiu Hengea ! Sper din tot sufletul ca sunteti doar foarte, foarte naiv si traiti doar in Imperiul Mediatic al Minciunii, Realitatea Antenelor. Va doresc sa va scuturati valul de pe ochi. Cu adevarat se poate trai bine doar ]n cinste si adevar, chiar cu ceva mai putini bani, dar onest castigati.
      • 0 (0 voturi)    
        degradare morala (Duminică, 27 septembrie 2009, 19:03)

        Alex & co [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Incep cu o intrebare: Cand te-ai privit ultima oara autocritic intr-o oglinda?
        Sau poate ai facut vreodata asa ceva?
        Cunosc si eu o serie de tineri dornici sa parvina si in acest sens s-au lipit de minunatul pdl... Cam la asa ceva se reduce simtul lor moral. De patriotism si altruism ce sa mai vorbim!
        In cazul meu valul a cazut dupa ce l-am votat pe acest individ pe care il admiri atat! A fost o MARE DEZAMAGIRE dar la tine va fi si mai mare daca vei avea curajul sa recunosti deoarece te-a prostit (daca aceasta este situatia) pentru mai mult timp.
        Relatia electoratului cu acest individ este oarecum similara cu o casnicie. Si-a irosit sansa dupa suspendare. Corul sustinatorilor are comportamentul unei sotii maltratate care ramane intr-o relatie pentru s-a cununat la biserica sau pentru copii, casa si contul comun ori Dumnezeu stie ce alte motive... Daca sotul este alcoolic si aplica si o corectie cu aceasta ocazie, situatia este cu atat mai dramatica.
        Sa speram ca romanii au curajul sa o ia de la inceput desi ramane riscul ca si partenerul urmator sa aiba tot atatea defecte daca nu mai multe, dar mai bine sa incerci sa faci ceva decat sa stai cuminte cu baticul pe cap!
  • -7 (17 voturi)    
    Basescu (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:20)

    Crina Andrei [anonim]

    infantilism cras. morcovii cu frunze, cu tot. manevre marinaresti, cauta locul sa arunce ancora si nu-l mai gaseste :)) Oprescu va castiga alegerile, romanii il vor pe doctor. hai, pass, next :))
    • +8 (12 voturi)    
      eu nu il vreau (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:39)

      dum_i [utilizator] i-a raspuns lui Crina Andrei

      Si sunt din bucuresti. unde nu a facut nimic. O bula umflata de mass media disperata dupa candidati anti-basescu, asta e si nimic mai mult.

      Asa ca te rog sa vorbesti in nume personal, ca nici eu nu spun "romanii il vor pe basescu". Dar ma rog, aici se simte influenta partidului dupa care scrii, nu?
      • -3 (5 voturi)    
        Basescu + Videanu (Vineri, 25 septembrie 2009, 16:50)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

        Dar Basescu si Videanu ce au facut in 8 ani de zile?
  • +13 (15 voturi)    
    era oarecum normal, dar sa vedem alegerile intai! (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:20)

    Lucian* [utilizator]

    Opozantilor le era cam greu sa zica ca TB a venit cu o idee buna. Mai degraba se dezic de neveste decat sa zica ca TB are o idee buna.
    Faza naspa este ca nici macar nu este ideea lui TB.
    TB, fiind un jucator politic, nu face altceva decat sa vada cam care este cererea pe piata (scuze, electorat) si pune ceva frumos in fata.
    Ideea de a cumula cele doua voturi intr-o singura actiune nu este altceva decat o influentare a electoratului. Voteaza omul pt Parlament unicameral si la al doilea vot isi aduce aminte cine a venit cu ideea si mai voteaza odata.
    Este clar pt cel putin 95% din electorat (estimare proprie in urina, tot proprie :)) ca cele DOUA (2) camere ale parlamentului sunt complet inutile!
    Din moment ce aproape fiecare guvern isi face treaba aproape exclusiv doar prin ordonante de guvern este clar ca ceilalti parlamentari sunt doar un consumator fara rost.
    Revenind cei care sunt in Gica Contra si-au cam dat foc la valiza. Dar urat de tot!
    Institutia cea mai urata de populatia din Romania este ..... Parlamentul asa cum este el acum!
    Mupetii care au strigat ca nu se poate asa ceva n-au facut decat sa-si omoare din popularitatea castigata cu greu!
    Din pacate politicienii nostrii sunt prea rupti de realitate.
    Romania chiar are nevoie de o schimbare! Parlamentul unicameral ar fi o solutie pt ca nu cred ca o sa mai fie prea curand un decembrie 1989 cu sute de mii de oameni satui de "actiuni" parlamentare care sa vrea sa schimbe ceva. Probabil ca cei care ar fi avut energia pt asa ceva sunt acum prin alte tari.
  • -4 (16 voturi)    
    ilariant (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:24)

    Stancu [anonim]

    Nu e un titlu de ziar, ci doar o mare baliverna. Se vede ca autorul acestui articol nu e circumspect deloc, ci se arunca in supozitii ilare. Masura pe care a luat-o Basescu nu il va propulsa pe acesta in scaunul de presedinte. Este o fumigena marca Basescu menita sa recreeze mitul presedintelui providential. Poate ca aceasta strategie functiona, daca nu existau cazurile "muieretului"!
  • -2 (12 voturi)    
    subscriu (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:30)

    semaca [anonim]

    Citindu-l am avut senzatia ca se doreste a fi ceva subliminal, in stilul pe care mare parte a presei romane l-a consacrat, o ia elegant prin spatele ciresului. Mie unu' mi se pare un pic jenant sa publici un articol fie el si de bun simt dar care are un titlu nesimtit prin faptul ca poate influenta mintea adormita a multor alegatori. Presa ar trebui sa fie puternic ancorata in realitate nu sa prezinte fapte sau opinii care n-au legatura cu aceasta si nici cu bunul simt. Din pacate nu suntem cu totii atat de tampiti incat sa fim luati la pachet. Poate era mai bine ca cel ce a scris articolul (precum si genialul editor care a inclus materialul in Hotnews) sa stampileze deja un buletin de vot si sa se culce.
    • +5 (9 voturi)    
      alegatorii cu mintea adormita... (Vineri, 25 septembrie 2009, 15:32)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui semaca

      nu citesc Hotnews, ei se uita la OTV / PrOTV / Antena O(ne)TV samd.

      Oricum, apreciez ca printre noi, cei incapabili de a intelege ceva, sunt si oameni lucizi ca tine, sa ne explice cum stau lucrurile.

      Acum, permite-mi sa-ti explic eu cum stau lucrurile (daca esti cititor de Hotnews, nu scriitor de partid pe forumuri).
      Chestiunea e foarte simpla: in loc sa gaseasca o solutie de bun simt ca ALTERNATIVA, ni se baga pe gat "solutia" Geoana / Antonescu / Oprescu (ma oprescu aici, vorba lui Base, restul nu conteaza in lumea reala) ca si cum ei ar fi salvatorii Romaniei. Iar stupizeniile merg si mai departe: in loc de propuneri / idei noi auzim doar "Jos Basescu", daca se suie Basescu in tractor, se suie si Geoana in tractor (cred ca Agamita Dandanache era un geniu al politicii pe langa asta), daca Basescu zice ceva bine (ca nu-l costa nimic SA SPUNA) Crin repede sare sa-l contrazica s.a.m.d.

      Eu traiesc cu 2 sperante: sa apara cineva care sa fie votat, sau brusc sa ne demonstreze Crin ca poate sa emita judecati si singur, nu doar in antiteza cu Basescu. Insa la cum merg lucrurile, Basescu ar trebui sa le multumeasca daca castiga in primul rand PNL-ului si PSD-ului, si nu PD-L-ului, care cel mult reuseste sa-i mai scada din popularitate cu d-alde Boc, Pogea, Ritzi. Ca Elenele sunt contributia personala a lui Basescu pentru tara.
  • -4 (14 voturi)    
    Votati Baseeee!!! (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:34)

    tipatescu [anonim]

    Cum se gandi iubitul nostru conducator ca tocmai acum sa lanseze aceasta idee (poate buna, poate proasta, cine stie?). Ce a facut 5 ani? A, era sa uit, s-a luptat cu coruptii. :) Dar noi nu stim ca suntem prosti :).
    Iti multumim "Base" ca ai facut din aceasta tzara una fara corupti unde toti suntem fericiti si traim bine. Iar daca a mai ramas un corupt in aceasta tzara atunci, la tzepe in Piatza Victoriei. A, cum era raportul ala al mandatului tau pe ultimii 5 ani? :)
  • -5 (15 voturi)    
    basescu (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:37)

    reteta [anonim]

    Iliescu fata de base' este ca Ronaldino fata de Cesinha . Base' e 2 x bolsevic. prin mascarada care o face... Iar Crin Antonescu il va face pulbere in turul doi pe Basescu. . Esti cam infantil baiatu' in politica !
  • +6 (10 voturi)    
    ALES DIN PRIMUL TUR! (Vineri, 25 septembrie 2009, 15:08)

    Simplucetatean51 [anonim]

    Sunt de acord. Dl Basescu a facut o mutare excelenta cu reducerea numarului de parlamentari. Si pana la data alegerilor din 22 noiembrie a.c. mai are multe miscari-surpriza pe tabla de sah a politicii romanesti. Si culmea, nu a utilizat donatii financiare sau asistenta manageriala in acest scop. In final, toate problemele ridicate sau propuse spre rezolvare in fata natiunii, vor duce la castigarea alegerilor prezidentiale din primul tur (iar economii la buget!). Cu o conditie: sa se inscrie oficial in cursa!
  • -4 (8 voturi)    
    Tzara arde-h foc si baba se piaptana la... (Vineri, 25 septembrie 2009, 15:46)

    Tipatescu [anonim]

    Criza financiara se adanceste din ce in ce mai rau, avem aproape 1 mil de someri, institutiile statului sunt slabite, avem din ce in ce mai multe jafuri armate, si voua va arde daca va fi Base presedinte sau nu? Cat de idioti sunteti! Nu inteleg cum unii numiti anticomunisti pot sustine pe unul declarat comunist. Sa va aduc aminte de confrumtarea televizata cu Nastase inainte de a fi ales presedinte? Au fost oameni care au murit in puscarie din cauza comunistilor si voi nu i-ati admirat si acum sustineti un comunist? Ce ati vazut in 5 ani inafara de scandaluri? Parca seful statului trebuia sa fie un diplomat, un factor de echilibru pt ca tzara sa mearga bine. In afara de acuze nedovedite, corupti nenumiti ati mai vazut ceva?
    Cred ca cei care il sustin sunt ori lingaii care au interes de pe urma lui (Ciocul mic ca noi suntem la putere!) ori naivi care cred ca va fi prins vreun corupt. Haaaaaa!!
    • +3 (5 voturi)    
      idioti da'multi (Vineri, 25 septembrie 2009, 15:58)

      un idiot [anonim] i-a raspuns lui Tipatescu

      poate idioti dar suntem destul de multi draga domnule.
      limbajul dv semana cumva cu starea de fapt din tara, felicitari , avem nevoie de si de oameni destepti.
      • -1 (3 voturi)    
        multi si prosti (Vineri, 25 septembrie 2009, 16:33)

        caragea [anonim] i-a raspuns lui un idiot

        chiar ca sunteti multi ,,,,si prosti
      • +2 (4 voturi)    
        TB (Vineri, 25 septembrie 2009, 16:54)

        Tipatescu [anonim] i-a raspuns lui un idiot

        Chiar nu-si da nimeni seama ca cel mai mare rau pe care poti sa il faci lui TB este se il ignori, si cel mai mare bine este sa il bagi in seama, fie sa il critici, fie sa il lauzi? Acest om nu traeste prin faptele lui ci prin mass media. Nu a facut nimic notabil, faptic vorbind. Deci idioti suntem ca-l bagam in seama. Eu nu vreau decat o tzara in care se pot munci cinstit, sa imi platesc ratele, si sa am sigurantza zilei de maine. Voi vreti altceva? Vad ca tzara s-a impartit intre sustinatorii si opozantii lui Basescu. Nu se vorbeste de proiecte, solutii anticriza. De aceste lucruri nu se vorbea nici inainte de criza darmite acuma. Insa personajul principal este tot Basescu. Las-o in colo de criza! Sus Base, Jos Base. Sunt scarbit de clasa politica si de cei care se lupta cu sistemul asta ticalosit pana incep sa se identifica cu el.
  • +2 (6 voturi)    
    A castigat cu intelectualii si a uitat asta (Vineri, 25 septembrie 2009, 16:36)

    GHEORGHE [anonim]

    Acum se bazeaza pe prostime.
    E posibil sa mearga, dar nu va fi usor deloc
  • -1 (5 voturi)    
    tactic, partide la pamant (Vineri, 25 septembrie 2009, 16:43)

    Radu [anonim]

    Ader la aceasta analiza si punctez aici mai putin titlul dar cu siguranta reactia clasei politice. Poate ca toate partidele politice ar avea de pierdut printr-un Parlament unicameral DAR trebuie sa primeze binele societatii…ca va fi bine sau nu ramane de vazut dar o miscare de genul asta e buna pentru resuscitarea entuziasmului politic…in mediul privat, rotatia jobului sau reorganizarile ierahice au rolul de a recladi entuziasmul sau a transfera know how pe orizontala si verticala. Si PSD-ul si PNL-ul ar fi trebuit sa adere la aceasta miscare, macar tactic, si atunci meritul lui Basescu era estompat.

    As avea multe ce sa-i reprosez oricarui Presedinte al Romaniei, mai cu seama lui Basescu, care a blocat reforma sociala si de modernizare a Romaniei printr-o lupta de uzura cu CPT fara sa-si dea seama ca urmatorul propus in schema e o nulitate economica, o crima impotriva reformei. Dar nu pot sa nu apreciez interventiile marinarului si preocuparea pentru unde o sa ajungem in 30 de ani daca nu facem reforma la anumite capitole. Cu toate astea, Basescu nu-si merita urmatorul mandat pentru ca a ratat obiectivele si asa ar fiu just, sa ne lase. Dar noi, poporul, de ce trebuie din nou sa alegem raul cel mai mic? sa vina tehnocratii…
  • +3 (9 voturi)    
    Fara legatura, sau...? (Vineri, 25 septembrie 2009, 16:58)

    dum_i [utilizator]

    "Primarul Capitalei, Sorin Oprescu, a spus că membrii ONG-ului nu au fost primiţi în sala de consiliul deoarece "nu mai erau locuri". Totuşi, "Salvaţi Bucureştiul" avea locuri rezervate la eveniment. Edilul i-a sfătuit pe manifestanţi să afle deciziile "de la televizor". Mai mult, deşi este şedinţă publică, cetăţenii interesaţi nu au putut intra în sală." PUBLICA !

    Pe asta il prezinta ciutacistii ca fiind candidatul prezidential salvator? Pe mafiotul asta? Carnatarul naibii.....
  • -2 (4 voturi)    
    Autorul articoluli are dreptate (Vineri, 25 septembrie 2009, 17:56)

    cddff [anonim]

    "Traian BASESCU a castigat alegerile prezidentiale"

    Va fi vai de noi, dar asa este.
  • +2 (6 voturi)    
    din pacate mai e turul 2 (Vineri, 25 septembrie 2009, 19:52)

    Lucius [utilizator]

    Basescu va castiga de departe primul tur, dar in turul 2 scorul o sa fie mult mai strans...
  • 0 (4 voturi)    
    mesajul hotnwes: ce tare e base! (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 9:41)

    Alin [anonim]

    Ce tare e base, ce cool e, ce mutare de maestru a facut, cum "i-a facut" el pe cei 322, etc, etc, etc.... Cam asta a fost mesajul pe un site care prin partizanatul evident nu se deosebeste prea mult de antene. In rest, nimic despre criza, despre sutele de mii de someri, despre imprumuturile de miliarde de euro, despre balbele si incompetenta unui regim condus dupa principii de clan.
    • 0 (2 voturi)    
      manipulare securistica jalnica (Duminică, 27 septembrie 2009, 2:13)

      Socrate [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Foarte corect comentariul lui Alin!
      Articolul asta e o "opinie" stupida care incearca o manipulare stangace: Ce tare e Basecu, cum "i-a facut" el pe ceilalti, etc.
      O opinie care face abstractie de fratele lui Base si afacerile desfasurate de el. O opinie care uita si de subiecte sensibile cum ar fi averea lui Base si proprietatile fetelor, sau campania electorala inceputa in tigania din Sintesti cu pupaturile lui "omului de afaceri" Bercea Mondial.
      O opinie care uita de dezinteresul lui Basecu de a face ceva bun pentru oameni si tine cont doar de vorbele lui goale rostite cu prefacuta preocupare in fata fraierilor care mai pun inca botul la vrajeala. O opinie la fel de falsa si manipulatoare ca subiectul ei.
  • 0 (0 voturi)    
    pt cei ce au dat bookmark (Miercuri, 30 septembrie 2009, 2:47)

    semaca [anonim]

    M-am uitat la cei ce sustin |teoria conspiratiei" , multe minusuri, cei ce-l sustin pe base, multe minusuri, cei ce nu-lsustin, iarasi minusuri. Da hotarati-va n plm odata ce vreti.
  • 0 (0 voturi)    
    Base ne lasa (Duminică, 4 octombrie 2009, 18:27)

    vic [anonim]

    Base are treaba si va veni sa ne conduca Crin Antonescu. Un presedinte adevarat, ca asta de acum e cam in plus de orice si e timpul sa ne cam lase. Bafta Crin!
  • 0 (0 voturi)    
    votez basescu (Duminică, 11 octombrie 2009, 22:34)

    andrei [anonim]

    domnilor,am fost condusi din 1989 exact dupa revolutie,de un partid comunist(chipurile democrat) si ne-a adus la sapa de lemn.puterea de cumparare e foarte mica(vb de omul de rand), cu majoritatea bogatiilor naturale vandute.s-au bagat bani grei in buzunar de cei care au fost in fruntaea acelui partid(ex.petrom=800mil $$) si-n momentul de fata nu mai au control asupra puterii datorita lui basescu.sa fii prea chior(scz de expresie)sa nu vezi ca-n spatele acestor contracandidati a lui basescu se afla mafia romana(ex.petromidia:D).va zic sincer ca acum depinde viitorul nostru.ori votam mafia ori basescu.nu conteaza ce zic ei de udrea,sincer nu au de ce sa se lege.poate nici basescu nu e de viitor,dar e miere pe langa ei!!!!va pup
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 3 martie 2012, 22:01)

    DAN DADA [anonim]

    usl-pdl= aceeasi mizerie, aceeasi secu, aceeasi comu...., aceeasi acti.......aceeasi viata care o ofera poporului roman !!! bastoane, initium, spitale inchise si taieri salariale !!! jos ciocoii care au distrus 1260 intreprinderi, au distrus viata a milioane de romani. romania, trezeste-te! usl-pdl, fura prin rotatie! stop genocidul !!!