Opinie

Pro sau contra lui Basescu? Nu

de Mihai Damian     Inventarul stricaciunilor politice
Vineri, 25 septembrie 2009, 8:47 Actualitate | Opinii

Cu talentul sau binecunoscut de-a surprinde pe toata lumea, Traian Basescu a dirijat dezbaterea publica intr-o directie care ii e prielnica. Folosind una dintre prerogativele sale constitutionale - cea de-a initia un referendum -  a lansat o tema foarte populara pentru viitoarea campanie prezidentiala, obligandu-si viitorii adversari sa se pozitioneze in functie de aceasta. Partizanii sai isi freaca mainile de bucurie, dar cand e vorba de explicatii, vorbesc foarte serios de reforma statului promisa de presedinte si de guvernele care n-au intreprins nimic in aceasta directie. Si, pentru a justifica suprapunerea referendumului cu alegerile prezidentiale, de reducerea costurilor de organizare, in aceasta perioada de criza. De partea celalata a ringului, opozantii presedintelui sunt nemultumiti. Si replica spunand ca Traian Basescu foloseste aceasta metoda ca sa acopere faptul ca majoritatea dorita de el a esuat citand  exemplele din justite, salarizare, invatamant si asa mai departe.

Care e tabara in care ar trebui sa ne inrolam in numele binelui universal? Sa le analizam argumentele. Cele din tabara prezidentiala nu stau in picioare. Pentru reducerea numarului de parlamentari exista o formula cu zero costuri: o solicitare adresata premierului Boc pentru a modifica o lege. De exemplu prin asumarea raspunderii, daca majoritatea parlamentara nu pare suficient de hotarata sa aplice o masura atat de populara. Cat despre trecerea la parlamentul unicameral, aceasta presupune in fine organizarea unui referendum de revizuire a Constitutiei cu costurile aferente. Dincolo de aceasta, presedintele nu se poate situa permanent in afara grupului “politicienilor”, el face parte dintre ei si are unul dintre apropiati in fruntea executivului.

Tabara anti-prezidentiala uzeaza la randul ei de argumente subrede. Traian Basescu e acuzat de esecul reformelor din diverse domenii, dupa ce aceeasi acuzatori au incercat sa-l destituie fiindca se amesteca in treburile guvernului. Este acuzat ca n-a folosit calea legislativa normala pentru aceasta reforma, dar aceeasi acuzatori il numesc pe Emil Boc premier-marioneta care actioneaza la ordinele unui presedinte aflat la limita Constitutiei.


Citeste in continuare si comenteaza pe Inventarul Stricaciunilor Politice. 


Citeste mai multe despre   






















1785 vizualizari

  • -5 (15 voturi)    
    Comentariul meu... (Vineri, 25 septembrie 2009, 9:05)

    rodica [anonim]

    EU cred ca Basescu NU mai trebuie ales. Nu sunt fan prostanacul. L-am ascultat intr-un vast interviu la tvr si pot spune ca m-a dezamagit: prostul daca nu este fudul nu e prost destul. Laude si iar laude despre el insusi. Mi-e scirba. Antonescu o ia razna in filosofia lui ieftina, dar este cit de cit inghitibil. Oprescu este un procomunist fan ilici si asa o sa moara. Marinarul este dezgustator: viseaza o adunare nationala condusa de muc cel mic supus si neglijabil precum guvernul lui de azi, un guvern condus de cirnatara tiitoare lupeasca udreaca prim ministru care sa aiba in subordinea ei si ministerul prostitutiei si a cocainei. Si un popor supus, tacut care sa voteze unit numai pe ei, acesti farisei securisti ai natiunii. Nu degeaba marinarul crede ca (p)ulimea il voteaza pe el fara sa gindeasca. Cu un kil de zahar, ulei, patru mici si un pahar de palinca poate cumpara pe orice prostime. CRED CU HOTARIRE ca ar trebui la prezidentiale un candidat nou: de genul lui Tiriac, Iohanis ori si mai bine cred ca avem nevoie de REBENCIUC. Trebuie sa stringem semnaturi pentru acest mare erou al natiunii romane si sa-l obligam sa candideze. Este SPERANTA noastra! Treziti-va romanii mei iubiti !
    • +11 (11 voturi)    
      partial deacord (Vineri, 25 septembrie 2009, 9:33)

      jools [anonim] i-a raspuns lui rodica

      .. dar cred ca glumesti cand lansezi nume de genul tiriac sau iohanis??? Te asigur ca nu tiriac este speranta noastra, poate doar a ta....
      • +3 (3 voturi)    
        va asigur ... (Vineri, 25 septembrie 2009, 10:44)

        duda [anonim] i-a raspuns lui jools

        ... pe amandoi ca nici tiriac nici iohanis nici nu-si pun vreo clipa problema sa candideze ... cat despre sperante ... ele sunt oricum desarte ...
        • +1 (1 vot)    
          minte ingusta (Vineri, 25 septembrie 2009, 13:51)

          tollas [anonim] i-a raspuns lui duda

          numai cine nu vrea mai putina birocratie sau caruia i-au luat clar ochii gargarele de partid poate spune ca propunerea cu unicameralul nu e buna!
    • +1 (7 voturi)    
      trebuie (Vineri, 25 septembrie 2009, 10:06)

      qwerty [anonim] i-a raspuns lui rodica

      numai tradatorii de tara si oengeul lui patriciu (adica pnl) e impotriva lui basescu
      romanii adevarati, care isi iubesc tara, sint cu basescu
      • 0 (6 voturi)    
        vai tu (Vineri, 25 septembrie 2009, 10:53)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui qwerty

        ma simt un tradator de tara dintr-o data doar pentru ca NU vreau sa votez cu basescu!
        Cat de idiot poti sa fii sa spui asemenea aberatii?
        Daca nu imi place ca un circar betivan cu afaceri necurate in familie si nepotism de ultima speta sa fie cel care ma reprezinta imi spui ca sunt tradator?? Eu zic ca esti un indoctrinat patetic... asta ca sa nu te jignesc.
        • +2 (2 voturi)    
          moment important (Vineri, 25 septembrie 2009, 13:48)

          Dana [anonim] i-a raspuns lui justin

          sunt tanara si recunosc ca nu ma intereseaza politica foarte tare, dar recunosc ca momentul de ieri a fost unul dintre cel mai importanti pasi catre o romanie moderna!
      • +1 (3 voturi)    
        corectie (Vineri, 25 septembrie 2009, 12:05)

        gepeto [utilizator] i-a raspuns lui qwerty

        Daca tradatorii de tara "e" impotriva lui basescu atunci romanii adevarati, care "isi iubeste" tara, sint cu basescu
    • +1 (1 vot)    
      referendum (Vineri, 25 septembrie 2009, 10:15)

      opincaru ion [anonim] i-a raspuns lui rodica

      de acord cu rodica in totalitate insa ar trebui cei care mai gindim in aceasta tara sa si observam ca cei mai destepti si mai titrati politicieni ,sint terfeliti de toti incompetentii fara a vedea o decizie data de justitie si raman in spatele celor slabi si incompetenti{ vezi cazul Ad Nastase}
    • -2 (2 voturi)    
      Ministere si prezidenti (Vineri, 25 septembrie 2009, 11:01)

      Prostu [anonim] i-a raspuns lui rodica

      Imi place chestia cu MPC ( Ministerul Prostitutiei si Cocainei ) ! A propos -la o adica - poate fi rupt in doua : Ministerul Prostitutiei si Ministerul Cocainei. Cate unul pentru pentru eventualele top-modele guvernamentale.Evident fiecare cu buget propriu cu sume mari la pozitiile reclama,protocol,...........Deh familii mari, remuneratii mici, fete la pansion...........
      Base are dreptate cu referendumul.Daca e unicameral - procesul legislativ teoretic ar merge mai repede ( dezbateri in camera + promulgare ).Se paseste dezbaterea de la Senat . Reducerea numarului de parlamentari e stringenta.Un parlamentar costa mult iar tara e saraca.Problema -la fel de importanta- e cum sa alegi oameni de calitate din listele partidelor.Pline de panglicari la fiecare scrutin !
      Base putea insa sa demareze chestia asta mai devreme.Eventual sa o cupleze cu alte verigi ale reformei statului ( reducerea numarului de ministere ,reducerea agentiilor guvernamentale.....). De fapt prin ministere si agentii stau pititi gurmanzii salariali,oamenii de casa si salahorii mafiotilor .
      Oricum-e o lovitura de maestru ! Va trage discutiile pe un teren minat pentru restul candidatilor la prezidentiale.Personal nu vad un contracandidat la prezidentiale de calibrul lui.E foarte trist si stresant sa nu ai de unde alege.
      Eu as vota un om cult, cinstit ,energic. De unde sa-l iau ? Si daca ar apare ar fi sufocat imediat de " teoria almanacelor ".
      Sad but true !
      Sincer-Romania merita mai mult !
    • -2 (2 voturi)    
      bla (Vineri, 25 septembrie 2009, 11:09)

      popo [anonim] i-a raspuns lui rodica

      eu m am uitat la tv cind vorbea base si te am vazut pe tine cum te uitzi la tv ,prin reflexie ciudata ,imi place de tine vrei sa fii nevasta mea?
    • -2 (2 voturi)    
      tv (Vineri, 25 septembrie 2009, 11:11)

      popo [anonim] i-a raspuns lui rodica

      eu m am uitat la tv cind vorbea base si te am vazut pe tine cum te uitzi la tv ,prin reflexie ciudata ,imi place de tine vrei sa fii nevasta mea?
    • +2 (2 voturi)    
      Raspuns lui Rodica (Vineri, 25 septembrie 2009, 11:14)

      krin [anonim] i-a raspuns lui rodica

      V-ati intrebat vreodata cum a facut D-l Tiriac primii bani in Romania?Daca nu poate il intrebati pe D-l Petre Roman cum au facut smenul cu schimbul de dolari cumparati la un pret mic si vanditi la pretul pietei libere de atunci.Deci nu e un om intergru care sa merite sa fie ales
  • +6 (8 voturi)    
    . (Vineri, 25 septembrie 2009, 9:17)

    vala [anonim]

    sa presupunem ca basescu e cel mai mare rau al Romaniei...e clar totusi ca un parlament unicameral ar fi de preferat ...nu atat ca va reduce costurile cu aparatul de stat , dar macar vor fi mai putini hoti la vedere ... nu trebuie deci sa fi pro sau contra lui basescu ca sa votezi pro la referendum .. tare mi-e teama totusi ca nu va fi nici un referendum .. e doar alt nor de praf ... in ochi ...
  • -1 (7 voturi)    
    Se cheama... (Vineri, 25 septembrie 2009, 9:18)

    mike [anonim]

    ...Sah Mat ! Alegerile prezidentiale au deja un castigator.
    • -2 (8 voturi)    
      SUNTETI ORBIT (Vineri, 25 septembrie 2009, 9:31)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui mike

      de maniera de gang a ...omului dvs!
  • -1 (9 voturi)    
    surprize prafuite (Vineri, 25 septembrie 2009, 9:22)

    gepeto [anonim]

    Propunerea lui Basescu este in reluare. Ca orice film in reluare nu are efect de surpriza. Daca propunea ceva efectiv nou ar fi fost o surpriza. Noutatea este ca propune referendum in ziua alegerilor prezidentiale, lucru care nu se poate intampla. Astfel de referendum ar fi un mare FAS. Care va fi intrebarea la referendum? "Vreti parlament unicameral?" Si poporul va raspunde "DA". Apoi guvernul va face un proiect de lege pe care il va inainta parlamentului, care il va ingropa. Si astfel initiativa lui Base se va fasai. De fapt insasi reluarea de teme dovedeste ca Basescu insusi s-a cam fasait.
    • -1 (5 voturi)    
      Exact... (Vineri, 25 septembrie 2009, 10:04)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui gepeto

      Insa la cum il stiu eu pe Basescu....tare mi-e frica sa nu se apuce de strigat in gura mare ca trebuie desfiintat Parlamentul....si lumea sa-l urmeze....
      • -1 (3 voturi)    
        la cat de usor de manipulat suntem... (Vineri, 25 septembrie 2009, 10:56)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        nu trebuie sa te mai mire nimic. Nici daca parlamentul se va numi marea adunare nationala iar vadim va incepe din nou sa scrie poezii despre conducatorul nostru mult iubit...
  • -1 (5 voturi)    
    mda (Vineri, 25 septembrie 2009, 9:41)

    liviu_ [utilizator]

    mda nu sunt contra basescu, dar consider ca nu e bun ca presedinte (ca dealtfel toti candidatii).
    intrebarea este: pe cine votam?
  • +1 (3 voturi)    
    Si totusi... (Vineri, 25 septembrie 2009, 9:57)

    CostCutting [anonim]

    Trecand peste cine/de ce/cand a lansat aceasta propunere eu sunt intru totul de acord cu ea. Platim prea mult pentru niste oameni ineficienti, corupti si cu credinta adanc inradacinata in mintea lor bolnava ca sunt deasupra legii; daca te uiti pe o statistica cu cate legi sunt votate per parlamentar sau unitatea de timp o sa va speriati de cat de eficienti sunt alesii nostri...

    Iar ca o dovada vie --> de curand cineva a citit prostii in una din camere, pentru a fi aplaudata si laudata...

    Eu unul zic asa: sa rezolvam cu pestele mare (scapand de 1/2 din parlamentari), si sa il votam pe ... Remus Cernea!

    Macar asa o sa avem parte de free publicity in toata lumea ;-))
    • -1 (3 voturi)    
      dupa cum mai spuneam (Vineri, 25 septembrie 2009, 10:58)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui CostCutting

      cei pe care ii eliminam din parlament vor fi reintegrati in alte structuri de stat. de redus costuri nici vorba printr-o astfel de masura...

      doar nu ii vezi pe dragii nostri parlamentari someri.

      solutia: votat persoane nu liste/partide!
  • 0 (4 voturi)    
    O falsa intrebare! (Vineri, 25 septembrie 2009, 10:15)

    Traian Popescu [anonim]

    Intgrebarea "pro sau contra lui Basascu" este falsa. Eu voi vota la referendum cu ambele maini daca se poate, pentru un parlament unicameral cu 300 de parlamentari .Va fi mult mai eficient si cu cheltuieli mult mai mici pentru tara, daca va lucra cu seriozitate iar o seama de paraziti si infractori care s-au aciuit prin parlament doar pentru a face afaceri vor dispare. Ce a facut in aceasta sesiune "parlamentul nostru bicameral"'? Nimic ! A batut doar apa in piua si nu l-a luat nimeni in seama. Iata cea mai buna dovada! Experienta tarilor cu democratii stabile, care au parlament unicameral arata ca acest lucru nu aduce nici o stirbire democratiei, asa cum se teme Ion Iliescu , daca parlamentul isi face datoria in litera Constitutiei!
    In acelasi timp, voi vota impotriva lui Traian Basescu, pentru ca, intr-adevar, nu a facut nimic altceva in 5 ani de zile decat sa invrajbeasca institutiile statului si sa izoleze Romania pe plan extern, inclusiv in UE.
    Iata de ce intrebaarea de la inceput este falsa. Si desigur, multi romani vor vota ca mine!
    • -1 (3 voturi)    
      parlament (Vineri, 25 septembrie 2009, 12:19)

      gepeto [utilizator] i-a raspuns lui Traian Popescu

      Reducerea la 300 si chiar mai putini de membri se poate face si pastrand 2 camere. Ideea este ca cele doua camere trebuie sa aibe atributiuni diferite (nu sa se dubleze ca in prezent) si sa aibe drept de control reciproc si amandoua asupra presedintelui, care deasemeni trebuie sa fie clarificat ori este ales de popor si are puteri sporite (sef al guvernului) ori papagal ales de parlament. Ideea este ca acestea sunt schimbari majore pe care basescu trebuia sa le rezolve in cei 5 ani si nu cu o initiativa de campanie in alegeri.
    • -2 (2 voturi)    
      de ce nu e ok (Vineri, 25 septembrie 2009, 12:28)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Traian Popescu

      - referendumul nu ar trebui folosit cu usurinta
      - referendumul nu ar trebui folosit in scop personal
      - existenta acestui referendum odata cu alegerile prezidentiale produce o inechitate intre candidatii la presedentie si prin aceasta este un abuz
      - oportunitatea temei referendumului este dubitabila si demagogica. Probabil parlamentul ar trebui reformat odata cu modificarea constitutiei. Masura propusa de Basescu nu este una rea, dar efectele ei nu consider ca sunt suficient de importante pentru a justifica chemarea oamenilor la referendum.
      - alegatorii sunt inselati fiind momiti la votul pentru presedinte printr-o vrajitorie. Nu cred ca este etic ca alegatorii care aleg sa nu voteze sa fie pacaliti ca sa voteze. Acestia trebuie educati pe cai oneste despre importanta votului si sa o faca din vointa proprie si in cunostinta de cauza. Indicatorul prezentei la vot ar trebui sa reflecte realitatea, avand in sine o importanta aparte in ceea ce priveste starea democratiei in Romania.
      • +1 (1 vot)    
        referendum (Vineri, 25 septembrie 2009, 14:16)

        doru [anonim] i-a raspuns lui Mowgli

        referendumul e cel mai direct mod de a aplica democratia in luarea unei decizii de interes national
        ar trebui folosit mult mai des si cu mai mare usurinta.oricum clasa politica e incapabila sa ia decizii fundamentale si de cele mai multe ori cind le ia o face doar in propriul interes(de partid,clan,grup,gasca,etc)
        un parlament mai mic ca nr,unicameral e mai ieftin,trebuie sa creasca calitatea individuala a "alesilor",dezbaterea poate fi mai eficienta,deciziile mai rapide.
        partidele vor fi obligate sa si aleaga mult mai cu grija oamenii pe care vor sa i trimita in parlament.
        electoratul ii v a cunoaste mai bine pe cei ce trebuie sa i reprezinte si v a urmarii mai usor ce fac ,cum voteaza odata ajunsi in legislativ.
        sa fim constienti ca acum parlamentarii sunt cam amatori,multi nu stiu nici ce e principiul separatiei puterilor in stat si nici de unde vine,competenta lor in "a face legi "e minima.
        se ocupa cu alte lucruri mai ....lucrative.
        apoi romania are parlamentari cit usa,cam mult.
    • 0 (0 voturi)    
      o falsa intrebare (Duminică, 27 septembrie 2009, 18:19)

      andrada [anonim] i-a raspuns lui Traian Popescu

      Eu sunt de acord cu reducerea numarului de parlamentare, ar fi bine sa fie doar 200 de parlamentari dar as dori sa ramina 2 camere, acest lucru ne-ar putea feri mai mult de o dictatura, avind in vedere faptul cum se aleg conducatorii parlamentului vezi camera deputatilor, dar in acelasi timp voi vota impotriva lui Traian basescu, deoarece in cei 5 sni inafara de scandaluri,invrajbiri ale clasei politice, cuvinte urite spuse la adresa presei si a ziaristilor, nu are nici o realizare.La alegerile trecute l-am votat dar imi pare foarte rau.Mai bine nu mergeam la alegeri.Acuma trebuie sa mergem in numar cit mai mare , dar sa nu-l votam pe Basescu, ne va izola si mai mult de restul tarilor din ue ce sa mai vorbim de sua si alte state.
  • 0 (2 voturi)    
    In UE (Vineri, 25 septembrie 2009, 15:13)

    A-xyz [anonim]

    parlamentul unicameral este o structura moderna si flexibila...pe care tarile dezvoltate din europa o aplica de ceva vreme... la ei merge...va merge si la noi... in sfarsit a venit vremea sa luam si noi ceva bun de la tarile care se afla cu zeci de ani inaintea noastra
  • 0 (0 voturi)    
    PATRIOTISM (Duminică, 27 septembrie 2009, 18:32)

    andrada [anonim]

    Sa ma ierte bunul d-zeu, daca poate fi comparat patriotismul in tarisoara noastra ,cu unul ca basescu atunci ar trabui ca basescu sa fi facut mult mai mult pentru ca relatia tarii noastre cu tarile din comunitatea UE si SUa respectiv NATO sa fie una extrem de buna,nivelul de trai sa fie unul extraordinar avind in vedere sloganul de la alegerile prezidentiale 'sa traiti bine', familia presedintelui sa fie una exemplara in Romania, nu una patata cu afaceri murdare si avere care nu poate fi justificate,nici una din masurile din programul sau din cei 5 ani nu a fost infaptuita,desi este criza si-a dublat bugetul presedintiei,criza este doar pentru noi,si-a facut campanie electirala pe banii nostri,a promulgat legea pensiilor si salarizarii profesorilor dar nu s-a straduit sa aplice nici una din ele,nu lasa parlamentul sa lucreze fortind guvernul sa guverneze prin asumarea raspunderii pe legi organice si de importanta majora pentru Romania,desi nu intra in atributia presedintelui cheama clientela politica la cotroceni si face propuneri de legi dupa bunul plac,daca fica s-a cea mica in programul de campanie electorala pentru alegerile parlamentare la parlamentul European si-a atras tinerii pentru ca le-a promis legalizarea drogurilor, acuma vine cu aceasta propunere de lege, etc si etc sunt foarte multe exemple negative despre actualul presedinte.ACESTA SE POATE COMPARA CU DRAGOSTEA FATA DE TARA??? CU PATRIOTISMUL PE CARE IL SIMTIM IN SUFLETUL NOSTRU???/ EC CRED CA NICI NU SE POATE COMPARA FAPTUL CA NU SUNTEM DE ACORD CU MATRASELILE PRESEDINTELUI NU SUNTEM PATRIOTI,DIN CONTRA CEI CARE VAD REALITATEA SI VOTEAZA IMPOTRIVA LUI BASESCU SUNT CEI MAI MARI PATRIOTI AI ACESTUI NEAM.