Comentariile cititorilor HotNews.ro la propunerea lui Basescu privind Parlamentul unicameral: Buna idee. Sa ramana 300 de spartani!

de R.F.     HotNews.ro
Joi, 24 septembrie 2009, 17:00 Actualitate | Opinii

Cititorii HotNews.ro comenteaza propunerea lui Traian Basescu de a face referendum pentru Parlament unicameral si reducerea numarului de parlamentari la maxim 300, exact in ziua alegerilor prezidentiale, 22 noiembrie. Nelu apreciaza solutia presedintelui: Buna idee. Sa ramana 300 de spartani, iar luxor spune ca vom intra in exclusivistul club al tarilor cu parlament unicameral: China, Venezuela, Iran, Iraq, Lybia, jumatate de Africa, Mongolia, si Papua Noua Guinee, in timp ce Ovidiu se intreaba: Avem nevoie de atat de multi parlamentari?

Nelu

Buna idee. Sa ramana 300 de spartani

luxor

Asta e tare, si dupa cate s-au intamplat cred ca o sa tina si asa ceva. E simplu, imi dau seama cat de mult erau supaestimati romanii ca mod de intelegere a unor lucruri d-astea politice.
Cred ca romanul in simplitatea lui va zice bravo, iata cum se reduc costurile la aia care nu fac nimic, insa dragi romani e inca un pas sper dictatura, pe care se pare ca majoritatea o imbratisati.
Vom intra in exclusivistul club al tarilor cu p. unicameral: China, Venezuela, Iran, Iraq, Lybia, jumatate de africa, Mongolia, si Papua Noua Guinee.
luati de va minunati http://en.wikipedia.org/wiki/File:Unibicameral_Map.svg, si aplaudati dragi romani, ca am descoperit ce idiotii de nemti, americani, francezi, japonezi, italieni, spanioli, englezi nu stiau.

Ovidiu

Avem nevoie de atat de multi parlamentari?
Sa ne uitam comparativ la cateva tari:
Germania:
Conducere: 611 membri ( Bundestag)
Populatia: 82 mil
Raport: 1 reprezentant la 134.472 cetateni.

USA:
Conducere: 535 ( Congress= Camera Reprezentantilor 435 + Senatori 100 )
Populatia: 304 mil
Raport: 1 reprezentant la 568.000 cetateni.

Romania:
Conducere: 471 ( Senat+Camera Deputatilor)
Populatia: 20.5 mil.
Raport: 1 reprezentant la 42.524 cetateni.

Avem de 3 ori mai multi parlamentari decat nemtii, si de 11 ori mai mult decat americanii, pastrand proportiile.

Daca am urma modelul german, ar trebui sa avem 110 reprezentanti, daca am urma modelul american, 40 ar fi suficienti.

Si totusi Basescu propune 300. Greseste?

Codruta N 

Nu e bine "cu o singura camera"!
Numai existenta a DOUA camere garanteaza ca ne indreptam spre democratie.

Oricum, astept dezbateri si informari pe aceasta tema, minumum jumatate de an (asa cum ar fi corect) !




Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1675 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    ... (Joi, 24 septembrie 2009, 17:14)

    zippo [anonim]

    cititorii spuneau si de ineficenta sistemului politic, comentau de nereprezentarea alegatorului si ca de fapt isi reprezinta interesele, mai incolo gasesti un articol fain pe un blog legat de guvern/autostrazi. deci pe scurt problema e de eficientizare si ejectare a celor ce se afla acolo sa isi numere banii. aceleasi magarii le fac si aia cu o singura camera. pe scurt, problema e la legislatie si aplicarea ei.
  • +6 (6 voturi)    
    super tare! (Joi, 24 septembrie 2009, 17:17)

    Victoria [anonim]

    e cea mai inteleapta chestie care poate fi facuta intr-o tara si asa macinata de prea multe! o simplificare a sistemului legislativ nu poate fi decat ceva extrem de propice!
  • +4 (6 voturi)    
    avem parlament ? (Joi, 24 septembrie 2009, 17:48)

    carjan adrian [anonim]

    avem parlament tricameral - Parlament European , Senat , Camera Deputatilor , cam mult , o camera trebuie sa dispara . La numarul OUG mai avem parlament national ?
  • +4 (6 voturi)    
    sa fie asta (Joi, 24 septembrie 2009, 17:56)

    autocriticu [anonim]

    "cantecul de lebeda" al presedintelui?
    un pay-back pentru 322.

    lasind gluma la o parte, e o initiativa buna: este demonstrat ca un grup mai mic este mai eficient decat un grup mai mare.

    in plus, daca legile pe educatie, "codurile" si alte exemple din guvernarile anterioare sau facut prin "asumarea raspunderii" de catre guvernarile respective inseamna ca parlamentului nu a fost in stare sa le promoveze el insusi (e prea mare si se "misca" greu)
    • -5 (7 voturi)    
      cel mai "eficient grup" (Joi, 24 septembrie 2009, 18:14)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui autocriticu

      Conform logicii asteia (apropo: UNDE e "demonstratia"? si la CE se refera "eficienta"?) cel mai "eficient grup" este cel format dintr-o SINGURA persoana! :-p

      Ceea ce e si visul lui Base, de altfel...

      Apropo: la legile alea, pline de greseli (inclusiv gramaticale) te referi? :-p
      • +7 (7 voturi)    
        draga Codruta, (Joi, 24 septembrie 2009, 19:26)

        autocriticu [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        se pare ca nu poti vedea dincolo de amanunte!

        sunt convins ca activitatea a x parlamentari poate fi realizata de x/2 ( se reduce numarul celor care dorm la sedinte, care citesc ziarul, care-si verifica casuta postala, etc). eu, cetatean roman, nu sunt incantat de faptul ca majoritatea parlamentarilor care voteaza (da sau nu) o lege habar nu au ce voteaza.

        democratia nu inseamna numar mare! (apropo de logica: un grup minim are doi; evident in situatiile patologice - dedublare de personalitate - un grup poate fi o persoana fizica - sper ca nu este cazul tau!)

        second: eu nu am laudat legile si codurile asumate de guvern. Eu am accentuat ca DACA parlamentul ar fi realizat si legiferat legile necesare atunci nu ar mai fi existat acest vid legislativ pe care guvernul sa trebuiasca sa-l umple cu ceva (bun sau rau).
  • +3 (5 voturi)    
    luxor n-are dreptate (Joi, 24 septembrie 2009, 18:09)

    autocriticu [anonim]

    daca avem bicameral ca nemtii americanii, etc, nu inseamna ca si functioneaza ca la ei

    existenta parlamentului bicameral nu este o garantie a democratiei intr-o tara care inca invata ce inseamna "democratia"
    • 0 (6 voturi)    
      Ai dreptate (Joi, 24 septembrie 2009, 19:01)

      dexter [anonim] i-a raspuns lui autocriticu

      La fel cum un sistem unicameral n-o sa functioneze ca in Suedia.....De aceea avem nevoie de dezbatere publica asupra acestui subiect. Nu de injuraturi pe forumul de doi lei al hotnews-ului. Dezbater pt care este nevoie de timp....nici vorba sa fie de ajuns 2 luni.
      • +2 (2 voturi)    
        Fie ca este bi- sau unicameral tot cu (Vineri, 25 septembrie 2009, 8:43)

        gabifm [utilizator] i-a raspuns lui dexter

        romani e populat. Dar cel putin scade numarul si implicit cheltuielile.
        Dezbaterile pe aceasta tema nu au inceput de ieri ci de cel putin 15 ani in mass media, de 10 ani (mai in "varful buzelor" si de ochii alegatorului) in mediul politic iar in urma cu 5 ani Basescu a iterat-o si sustinut-o in progamul lui.
        In ceea ce priveste faptul ca este un forum de 2 lei pe hotnews, iti recomand sa te retragi pe site-urile celor de la antene si realitatea; acolo s-au strans cei destepti!!!
        • +1 (1 vot)    
          Amice (Vineri, 25 septembrie 2009, 12:38)

          dexter [anonim] i-a raspuns lui gabifm

          Nici macar nu meriti un raspuns.....
    • 0 (2 voturi)    
      ce zice de fapt luxor (Joi, 24 septembrie 2009, 23:46)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui autocriticu

      "Jumatate din Africa are parlament unicameral"

      Adica cealalta jumatate are bicameral? Ha ha ha.

      Iar pe criteriile lui, Suedia, Norvegia si Iraq formeaza un club. Astea plus restul tarilor intre care nu exista nicio alta legatura relevanta pentru discutia noastra, cu exceptia parlamentului unicameral.

      Luxor, inteleg ca faci parte din selectul club al violatorilor recidivisti, ca doar ai si tu p...a, nu? Sau noi nu intelegem cum e cu chestiunile astea politice complexe?
    • +1 (1 vot)    
      si zicem si noi ca aia 322 (Vineri, 25 septembrie 2009, 19:07)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui autocriticu

      o luam ca pe un exercitiu democratic!! la ei era ok si suna biiiiiiine de tot! toti imbecilii apareau si rumegau ranjind "argumentul' asta! am vazut cum e cu presedinte suspendat, vrem sa vedem daca nu cumva e mai bine cu parlament unicameral... ce? aia 322 mi-au dat mie o informare corecta juma' de an?
  • +5 (5 voturi)    
    cine vorbeste de dictatura in UE bate campii (Joi, 24 septembrie 2009, 18:11)

    MG [utilizator]

    cine vorbeste de dictatura in UE bate campii; In afara UE, se poate si chiar exista.
  • -5 (7 voturi)    
    asta e manipulare!!! (Joi, 24 septembrie 2009, 18:12)

    Codruta N [utilizator]

    NU au fost numai acel gen de pareri care reiese din titlu!

    Rusine, Hotnews! Nu v-as fi crezut in stare de asa ceva!

    Voi chiar NU va dati seama ca deciziile proaste va vor influenta viata si VOUA?

    Sa nu spuneti ca nu sunteti jurnalisti - si ca habar nu aveti care e importanta unui titlu - si pozitionarea acestuia!

    Macar, daca faceti campanie electoraal, spuneti-o pe fatza!

    :(
    • +3 (5 voturi)    
      codruta (Vineri, 25 septembrie 2009, 0:13)

      emman01 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      esti NF? atunci du-te la nastase, ca si-a aratat disponibilitatea pe cand era pm. te rezolva, te lasa sa-i numeri si ouale... baiat bun.
    • +3 (3 voturi)    
      Codruta (Vineri, 25 septembrie 2009, 9:10)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Mai taci!

      Ne-am lamurit deja cu totii ca sustii anumite interese, asa ca dupa ce ai postat de minim 2 ori, ti-ai facut treaba asa ca mai fa o pauza.

      La noi bicameralul nu functioneaza, fiindca cei de aciolo habar nu au cu ce se mananca politica. Toti sunt acolo pentru afaceri, pozitie, bani. Doar au cotizat cu totii, indiferent de partid, sa ajunga pana acolo "sus".

      Ei dorm, citesc ziare, cheltuie bani si nu fac nici cat 2 cepe degerate. Sunt prea multi, si votul parlamentului se poate face simtit si cu un numar mai redus. Tot vot este.
  • +4 (6 voturi)    
    o masura buna LUATA (Joi, 24 septembrie 2009, 18:13)

    zaboo [utilizator]

    e preferabila unei masuri mai bune NELUATE! argumente gen "minim juma' de an pentru corecta informare" sau "nu o sa se schimbe nimic oricum" - nu fac decat sa ne tina pe loc, iar un management eficient inseamna sa iei decizii, nu sa stai sa astepti ca boul!
  • -1 (3 voturi)    
    Povestea e veche... (Joi, 24 septembrie 2009, 18:20)

    Dan [anonim]

    Trebuie doar sa cititi ce a scris Caragiale ca sa vedeti ce valoare are propunerea: http://ro.wikisource.org/wiki/Situa%C5%A3iunea

    Citez un pasaj relevant:
    <<
    - Ştii ce-ar trebui la noi? zice Nae.
    - Ce?
    - O tiranie ca în Rusia... Nu mai merge, mă-nţelegi, constituţia, care aceea ce vezi că se petrece, nu poţi pentru ca...
    Zic:
    - Nae! scuză-mă: e aşa de târziu, care nu pot pentru ca să mai merg...
    >>

    Diferenta esentiala (si infricosatoare) e ca Nae nu era presedinte, ci era un cetatean afumat pe o strada pe undeva prin Bucuresti.
    • -1 (3 voturi)    
      Genial (Joi, 24 septembrie 2009, 19:01)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Caragiale!
      Si tie iti multumesc pentru citat!
  • -1 (3 voturi)    
    @Ovidiu (Joi, 24 septembrie 2009, 18:30)

    Dan [anonim]

    Mi se pare gresit sa gandesti asa de liniar. Folosind argumentul tau ar insemna ca, dupa modelul american, intr-o tara de 1.136.000 cetateni -- de exemplu Estonia -- e in regula sa fie dictatura (un "el" si o "ea").
  • +3 (3 voturi)    
    EU stiu? (Joi, 24 septembrie 2009, 18:33)

    stefan [anonim]

    Am citit demult undeva, nu mai stiu unde, ca in general o buna reprezentare ar fi radacina cubica a populatiei. Nu stiu daca e bine sau nu, dar vorbind strict de numar.
    Atunci Ro ar trebui sa aiba cam 273-274, SUA-672, iar Germania 434.
    Avind in vedere ce in SUA trebuie sa te inscrii ca alegator si nu toti o fac, posibil ca 505 sa fie destul de aproape-da cam 129 milioane de cetateni cu drept de vot. In plus nu uitati ca SUA si Germania sunt federatii, ele au si parlamente lae statelor, respectiv landurilor.
    La noi cei 273-274 sunt apropiati de cei 300 propusi de Basescu.
    Dar in nici un caz unicameral. SI cred ca 1 cam la 75-100.000 locuitori ar fi OK.
  • +5 (5 voturi)    
    @Codruta (Joi, 24 septembrie 2009, 18:35)

    Codrutz [anonim]

    'ne indreptam spre democratie' de 20 de ani. Dupa tine cand vom ajunge?
    • 0 (2 voturi)    
      Cam atunci (Joi, 24 septembrie 2009, 19:03)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui Codrutz

      Cica Ceausescu l-ar fi intrebat pe Colombo, cit mai are Ro pina in comunism.
      Dupa o lunga pauza de gindire, i-a raspuns: cam 30 de Km.
      Cum asa?
      Pai daca fiecare cincinal e un pas spre comunism si un pas are cam 50 cm....
      Asa si cu democratia la noi.
      Multumit?
      • -1 (1 vot)    
        Not really.... (Vineri, 25 septembrie 2009, 6:28)

        Codrutz [anonim] i-a raspuns lui stefan

        Tocmai am vazut niste poze de la o demonstratie anti-criza. Pe un banner scria: 'Capitalism doesn't work'...
  • 0 (2 voturi)    
    Bicameral, dar restrins ca numar (Joi, 24 septembrie 2009, 19:00)

    stefan [anonim]

    Romania pina la venirea Comunistilor a avut parlament bicameral.
    Trebuie privit pe termen lung si nu in perspectiva ca vrea Basescu sau ca nu vrea Iliescu. Ei trec, Romania ramine.
    Prin propunerea de referendum Basescu da o lovitura in perspectiva campaniei electorale, nu neaparat pentru reforma.
    Sustin un senat cu 2 senatori de judet plus vicepresedinte ca senator de drept si cu vot in caz de balotaj. In plus, in caz de vacanta prezidentiala (boala, suspendare, etc) nu se mai amesteca legislativul (presedintele senatului) in treaba presedintiei.
    Sustin ca pentru urmatorii 20 de ani numarul mandatelor de deputati si senatori sa se limiteze la 2 (trebuia de acum 20 de ani. Ne-am multumit numai pentru presedinte, dar uite ce clasa politica a aparut). SI sa nu fie 2 de deputat si 2 de senator, ci 2 mandate in legislativ.
    Interzicerea cumulului de functii, cu exceptia parlamentar si ministru. (Aceasta recomandabil)
    La fel ar trebui si pentru primarii. SI toate functiile eligibile (consilieri judeteni si locali). Asta as aplica-o retroactiv. Stiu,e impotriva principiilor de drept, dar pentru Ro ar fi buna.
    Am putea ca si in interbelic sa avem un numar de 4-6-8 senatori de drept (de ex. fostii presedinti, dar nu mai mult de 3 sa zicem si pentru maxim 2 mandate, fosti presedinti ai Curtii Constitutionale...).
    Limitarea imunitatii parlamentare strict la declaratiile din Parlament (plen si comisii). Atunci sa vezi ce-si vor controla vorbele si faptele. Si nici nu se vor mai inghesui pe sticla.
    Pentru calomnie sau frauda nu mai e nevoie de avizul plenului.
    Stipularea in Constitutie a atributiilor fiecarei camere, foarte simplu si clar.
    Interzicerea prin Constitutie a dreptului Guvernului de a emite ordonante (numai in caz de calamitati si razboi).
    Obligativitatea ca in parlament sa apara nu numai legile ci si normele lor de aplicare. SI numai asa sa se publice si sa intre in vigoare.
    Stipularea in Constitutie care sunt urmarile rezultatului unui referendum.
    • +1 (1 vot)    
      Parlament bicameral restrans... (Joi, 24 septembrie 2009, 20:57)

      cobra [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Initial am imbraţişat în bună măsură punctul de vedere al lui stefan, dar acesta nu tine cont de reprezentativitate intr-o forma corecta.
      După mine, ar trebui ca judeţul cel mai puţin populat să aibe un senator şi, plecând de la această reprezentativitate să se ajungă la x senatori pentru judeţul cel mai populat. Uitându-mă la datele din ultimul recensământ, conform acestui principiu şi rotunjind corespunzător, Covasna, ar avea 1 senator, Satu Mare 2, Neamţ 3, Prahova 4, iar Bucureşti 9. In caz că se ajunge la număr cu soţ, să se facă redistribuirea ca şi până acum.
      La Camera Deputaţilor judeţul cel mai mic să aibe 2 deputaţi şi numărul lor să crească proporţional. Exclusă bazaconia aia cu reprezentanţi minorităţi. Reprezentarea să se facă pe ideologie, nu pe etnie. În consecinţă, deputaţii să reprezinte un partid, nu organizaţii civice, etnice, neguvernamentale sau mai ştiu eu ce. În felul acesta ar dispărea struţocămile de tip udemerist (ca şi panarama peremistă) şi nu ar mai exista grupuri parlamentare de minorităţi, ci formate pe baze ideologice.
      Daca ar fi dupa mine, executivul ar fi după modelul american. În felul acesta, nu ar mai apărea situaţii gen Iliescu-Roman sau Băsescu-Tăriceanu. Preşedintele îşi face echipa şi nu mai poate invoca motive că n-a putut pune în aplicare planul propus în campania electorală.
  • -3 (5 voturi)    
    De ce 300? (Joi, 24 septembrie 2009, 19:03)

    gigel [anonim]

    Cum s-a ajuns la aceast cifra?
    De ce nu 200? Sau 100?
    Nu mai bine 50?
    Dar daca ar fi 10, va dati seama ce putini corupti ar fi si ce economie s-ar realiza?

    Cel mai bine sa fie doar 1. Si sa-l numim "carmaci".

    Hopa, pai Base e la origine marinar! Deci, se leaga. El sa fie!
  • -4 (4 voturi)    
    numarul e problema? (Joi, 24 septembrie 2009, 19:04)

    Ovidiu Cocieru [anonim]

    Domnul Basescu face o manipulare grosolana, incercand sa directioneze nemultumirea oamenilor spre parlament. Nu parlamentul este problema, ci persoanele care ajung acolo. Sunt de acord cu un referendum: ca sa candidezi in Parlament sau la Presedintie trebuie sa ai minimum un an de studii in strainatate la zi si maximum 45 de ani.
  • +1 (1 vot)    
    Ar mai trebui cateva propuneri (Joi, 24 septembrie 2009, 19:14)

    Liviu [anonim]

    Este o idee buna. Acum platim 470 de trantori sa frece menta in parlament. Daca nu sunt trantori n-au decat sa ma dea in judecata, dar m-am uitat pe www.cdep.ro si am vazut ce muncesc deputatii. La senatori e la fel. Din punctul meu de vedere nu justifica cheltuiala. Anul asta NU AU FACUT altceva decat sa se certe si sa se dea la TeVe-uri.
    In schimb, nu vad de ce nu ar profita si celelalte partide sa mai propuna si alte subiecte de referendum. Macar se umple o pagina si dam si noi cu DA sau NU.
    De exemplu: propun reducerea numarului de semnaturi pentru o initiativa de lege la 10000 in loc de 100000. Ca sa aiba orice cetatean sansa de a propune ceva spre analiza si legiferare.
    Dar ce sa propuna astia ca nu ii duce capul. Si unde nu e.... Noi platim
  • -1 (1 vot)    
    constatare proprie (Joi, 24 septembrie 2009, 19:32)

    stefan [anonim]

    Ne-am inghesuit toti la gogoasa aruncata de presedinte si n-am bagat de seama o lata magarie, dupa mine extrem de importanta.
    Azi s-a discutat si votat motiunea de cenzura. A fost respinsa de o maniera oarecum ciudata. PSD nu a participat la vot. Si nici PD-L, parca.
    Nu stiu cine ma poate lamuri, dar care e chichita legislativa ce permite asa ceva?
    Aceasta maniera de a transa o disputa justifica actiunile presedintelui impotriva parlamentului. Dar din pacate problema nu e institutia in sine, ci persoanele ce ajung acolo. Stiu, o institutie functioneaza cu oameni, dar eu continui sa ma minunez de cite smecherii pot gasi acesti parlamentari. SI in acelasi timp sa ma ingrozesc.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce se agita partidele? (Joi, 24 septembrie 2009, 20:26)

    gheorghe [anonim]

    Facem referendum si vointa populara va arata care are dreptate. Alea jacta est stimabililor!
  • +1 (1 vot)    
    Unicameralul... (Joi, 24 septembrie 2009, 23:42)

    Tanasie [anonim]

    dupa parerea mea , capata rolul absolut necesar si unicul rol in forjarea destinului societatii romanesti. Restul "se joaca " la Bruxelles si inca intr-un mod pozitiv veritabil . Europarlamentarii nostri , a caror responsabilitate si posibiltate de actiune in interesele tarii, de fapt ale tuturor romanilor(sic si subliniez !) cresc in mod considerabil. Prin ei, societatea romaneasca se va integra in societatea europeana largita ,ca destin, ca scopuri , ca mod de actiune. Societatea romanesca va raspunde la aceleasi imperative, la aceleasi valori si la cautarea acelorasi impliniri. Oricum, prin adancirea europenismului, se va ajunge , nolens-volens la renuntarea unor prerogative de suveranitate in folosul unei solidaritati ,poate ,exemplare. Ideea poporului roman unic si a doua state romanesti, capata valente cu totul valabile in contextul formulat ,mai ...european decat m-as fi putut imagina. Si asta nu e putin lucrum ,iar rezolvarea , de-a dreptul ingenioasa.
  • -1 (3 voturi)    
    De la Tricameral la bicameral (Joi, 24 septembrie 2009, 23:53)

    Casargoz [anonim]

    Din 2007 suntem in UE, care propune cadrul legislativ ce trebuie dezbatut si aprobat de parlamentul national. Acum avem trei camere, UE care vine cu aqui-ul si doua camere nationale.
    Parlamentul unicameral in contextul UE, este o evolutie naturala. Ceea ce nu ma va impiedica sa votez pro unicameral si anti basescu :)
  • -1 (1 vot)    
    pt ce atâta agitaţie? (Vineri, 25 septembrie 2009, 0:11)

    kk [utilizator]

    Gargară politică şi atât. Hoţi sunt cei de la conducere şi hoţi vor rămâne, eu nu ies la nici un vot, din partea mea să fie în ţara asta dictatură. Toţi sunt o apă şi un pământ.
    • +1 (1 vot)    
      Votati !!! (Vineri, 25 septembrie 2009, 10:09)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui kk

      Daca nu iesi la vot, cineva tot o sa iasa ! Chiar daca se prerzinta la vot 10 insi, tot o sa iasa cineva....si s-ar putea chiar sa nu-ti convina. Gandeste-te ca, intr-un fel sau altul tot esti inflkuentat de clasa politica, asa ca varianta cu << eu nu votez >> e cea mai proasta, nu face decat sa bucure clasa politica.
    • 0 (0 voturi)    
      Daca gusti dictatura, iti cade greu... (Vineri, 25 septembrie 2009, 20:49)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui kk

      Pe scurt, dictatura inseamna sa faci ce vrea ala care se numeste dictatator, nu ce vrei tu !

      Daca dictatorul zice sa se taie internetul celor cu IQ prea mare/prea mic, se face si nu te poti opune. Tu din ce categorie crezi ca faci parte ?
  • -1 (1 vot)    
    DA (Vineri, 25 septembrie 2009, 7:53)

    sabo [utilizator]

    domnule !
    este bine cu camera, insa scopul propunerii este de a masca starea si imaginea publica a actualului presedinte,
    deci, da , o camera, dar fara actualul.
    merge?
    va convine?
  • +1 (1 vot)    
    PROPUNERE DE NORMALITATE! (Vineri, 25 septembrie 2009, 8:28)

    gabifm [utilizator]

    Ceea ce a propus Presedintele, propuneri pe care si le promoveaza de la instalare dar neavand sustinerea guvernului si a parlamentului pana acum, vor duce la modernizarea societatii, la scaderea cheltuielilor, la scaderea traficului de influenta, trecerea legilor se va face prin dezbatere nu prin aprobare tacita pentru ca acum cele doua camere lasa una pe cealalta, etc.
    Faptul ca a propus el si nu ceilalti contracandidati nu este vina lui. Si Geoana si Antonescu s-au "lansat" cel putin o data in cursa prezidentiala; puteau propune atunci insa ei aveau nu grija unui program, a unor proiecte cu priza la popor ci sa-l faca pulbere pe Basescu.
    • 0 (0 voturi)    
      Propunere (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 21:48)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui gabifm

      Eu zic sa-l propui pe Basescu presedinte pe viata, ca s-ar celtui mult mai putin si traficul de influienta ar fii si mai scazut
  • 0 (2 voturi)    
    oricum e ineficient (Vineri, 25 septembrie 2009, 10:04)

    anonim [anonim]

    Daca stam bine sa ne gandim, la noi o mare parte a legilor (si mai ales cele importante) sunt adoptate prin asumarea raspunderii de catre guvern.
    Parlamentul actual e extrem de ineficient. Daca luam in calcul si numarul mare al absentelor din plen atunci chiar pare o idee buna. Asta nu inseamna ca basescu nu a lansat propunerea in scop electoral.
    • 0 (0 voturi)    
      Sa voteze cu amprenta sau cu retina (Vineri, 25 septembrie 2009, 20:53)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Eu intru la locul de munca dupa ce mi se scaneaza amprenta si retina (nu lucrez nici la NASA, nici la CIA), asa incat sa intre numai cine trebuie acolo...

      Parlamentarii voteaza cu o cartela ca aia de la metrou, pe care si-o paseaza "colegial" ca sa se acopere unul pe altul atunci cand absenteaza sa-si rezolve afacerile personale, in timp ce sunt platiti din banii nostri.

      Sa le introduca votul cu amprenta si retina si lor, sa vedem cine isi taie un deget si isi scoate un ochi de dragul de a face bani nemunciti!
  • 0 (0 voturi)    
    pt luxor (Vineri, 25 septembrie 2009, 19:16)

    cetateanul turmentat [anonim]

    De la 1 ianuarie 1971, parlamentul suedez a trecut de la un sistem bicameral, la unul unicameral si se misca ff bine. O camera e de ajuns si cu 100 - 120 parlamentari pe toata tara. Chestia asta trebuie continuata si in adminstratia locala ca si acolo sunt o gramada de lichele care nu fac nimic. Daca senatorii s-ar fi ocupat exclusiv de politica externa iar deputatii de cea interna cred ca ar fi fost mult mai bine si s-ar fi miscat mai cu talent. Dar tot sunt prea multi. Cred ca ar mai trebui si un sistem de sanctiuni financiare pentru absenteism motivat si nemotivat si chiar excluderea din parlament pentru un anumit nr de zile de absente, indiferent de care. Sunt platiti pentru a fi in Parlament nu unde au ei chef.
  • 0 (0 voturi)    
    Comparatii care manipuleaza (Sâmbătă, 26 septembrie 2009, 21:44)

    Gica [anonim]

    Cei care ne compara cu Statele Unite sau Germania uita ca acestea sunt state federale si mai au cateva zecii de parlamente care nustiu cati menbrii au fiecare. De acea cred ca intentionat sau nu comparatia este o manipulare. Au mai fost astfel de comparatii in anii 70 si 80 cand se comparatia era raportata la tone de otel/locuitor sau tone ingrasaminte, ciment, zahar....acestea au dus la constructia de combinate si cumpararea de tehnologii si utilaje de la cei care au lansat astfel de comparatii, costurile au infometat o tara si acum toate sunt in ruina. Cred si eu ca numarul de parlamentarii este mare dar fara comparatii mai ales cand nu sunt facute corect.