Opinie

Despre relevanta unui subiect de presa: legalizarea prostitutiei si consumului de droguri

de Dan Selaru     Romania obiectiva
Miercuri, 23 septembrie 2009, 9:37 Actualitate | Opinii

Cat mi-a fost in putinta ieri am citit din raportul Comisiei Prezidentiala Pentru Analiza Riscurilor Sociale si Demografice.

Subiectul raportului, aici e varianta integrala, este drama demografica si sociala pe care o traim si care este doar la inceput. De o importanta covarsitoare pentru toti cetatenii acestei tari.

Si cum trateaza presa subiectul? Scoate din context doua subiecte de tip tabloid, prostitutia si drogurile si face din Basescu prin ricoseu un sustinator al drogurilor si legalizarii prostitutiei.

In raport este dezincriminat consumul de droguri si se pune problema unei discutii serioase pe marginea legalizarii prostitutiei. Iar subiectele sunt colaterale si neimportante in cadrul raportului.

Un blogger ca mine poate sa scrie ce vrea, de la cupletele lui Constantin Tanase la economie computationala sau dilema prizonierului. O institutie de presa serioasa trebuie sa scrie despre faptele importante care se petrec in tara. Ce se scrie in raport este relevant pentru societate si aduce atingere oricarui cetatean. Si nu-ti trebuie 5 zile sa faci o analiza a celor 382 de pagini.

Capitolele raportului ating veniturile si saracia, solutii pentru piata muncii, protectia sociala, serviciile sociale, grupurile sociale cu risc de excluziune sociala si dezechilibrele demografice.

Citeste restul materialului si comenteaza pe Romania obiectiva.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2178 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    Nu i-as spune presa (Miercuri, 23 septembrie 2009, 9:57)

    stefan [anonim]

    In mare parte, sunt numai niste mercenari gata sa pupe orice fund de unde ling niste arginti. Ma uitam ieri la mizeria aia de sinteza zilei. Cate minciuni, cata dezinformare, ce lichele apar acolo..... De asta am scapat de comunism, sa vina altii sa ne spuna "cum sta treaba" ?

    Stiam de exemplu, ca raportul se refera la "legalizarea drogurilor usoare". NU comentez daca este bine sau rau. Dar vorbesc de felul in care tonomacii aia tratau subiectul. Continuu rulau imagini cu drogati de heroina si cocaina (deci fara legatura cu drogurile usoare). Iar tonomacii urlau continuu "asa ne vrea baseeescu, drogati si curvaaaari".

    Citeam apoi subiectul de pe prima pagina a unui alt ziar, ce odata era un ziar bun. Se numea cotidianul si era a l unor cititori de elita, pana nea vantu a hotarat ca e al lui si si-a bagat gasca de tonomaci. Ei bine, scria mare ceva in genul "marinelul ne vrea drogati si curvari" Asa scria ..

    Pacat intr-adevar ca dintr-un raport muncit, care abordeaza sute de subiecte importante pentru tara, nenorocitii astia, doar ca sa il atace pe basescu, cauta exact ceea ce este mai controvesat,mint cat pot si ne spun noua cum "sta treaba".
    • -10 (10 voturi)    
      Daca ai avea copii, ai gandi altfel (Miercuri, 23 septembrie 2009, 10:47)

      Zgabeartza [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Am trecut azi dimineata pe langa un renumit liceu, incepusera orele dar la barul din imediata vecinatate un grup de elevi, stateau la o tigara si la o cafea! Maine ce vor consuma ei oare in loc de tigara nevinovata? Ai ghicit, marijuana, ca de, daca le da voie Presedintele tarii, de ce sa nu consume si ei, ca multi tineri americani dealtfel!
      Bai natiune, nu poporul american e modelul vostru, nu drogatii din Amsterdam, si curvele din Anvers sau din mai stiu eu ce port. Ca e nevoie si de alea, e alta discutie.
      Apoi, oare ce urmeaza dupa o nevinovata marijuana?
      Da ce-mi racesc eu gura degeaba, am vazut ce comentarii sunt pe stirea de ieri, si cine a primit voturi pozitive, adevarul ca suntem o natie in curs de dezintegrare, vai de capul nostru.
      • +13 (13 voturi)    
        Nu despre asta era vorba (Miercuri, 23 septembrie 2009, 11:18)

        stefan [anonim] i-a raspuns lui Zgabeartza

        Eu discut despre felul in care se face manipularea in tara asta. Daca te intereseaza neaparat parerea mea la subiect, ti-o spun :

        1. Pur personal, nici eu nu sunt de acord cu scoaterea de sub penal a drogurilor usoare.

        Dar Inca ceva, ca sa vezi ce inseamna manipulare. Comisia propunea ca in loc de dosar penal, numai pentru droguri usoare, consumatorii sa primeasca numai amenda. Tonomacii au tradus in "basescu vrea poporul drogat cu heroina". Pe mine ce ma deranjeaza este minciuna si manipularea ordinara si grosolana.Nu pentru asta s-a murit la Revolutie.

        2. Am fost la amsterdam, am fost la rotterdam si am vazut cum arata "drogatii" de acolo. Pot sa iti spun cu mana pe inima ca acolo ma simt de 100 de ori mai in siguranta decat in bucuresti. Pot sa iti spun ca acolo nu se claxoneaza in trafic. Ca biciclistii nu sunt calcati si injurati. Ca acolo, la ora 10 noaptea deja, nu mai e mai nimeni pe strazi. Ca nu am vazut drogati sau betivi. Asa ca hai sa terminam cu cliseele.
        • -4 (4 voturi)    
          O mica precizare: (Miercuri, 23 septembrie 2009, 15:37)

          Zgabeartza [anonim] i-a raspuns lui stefan

          In primul rand multumesc pentru voturi, sunteti niste draguti :)!

          Asadar, comisia prezidentiala recomanda legalizarea consumului de droguri indiferent daca e vorba de cele usoare sau de alea tari!!! Cititi raportul si va veti convinge.
          Spor la injectat heroina compatrioti.
          Sa traiti bine ;)
          • +4 (4 voturi)    
            o mica curiozitate (Miercuri, 23 septembrie 2009, 16:58)

            break a leg [utilizator] i-a raspuns lui Zgabeartza

            am o curiozitate: ce raport ai citit tu? ca ala pe care l-am citit eu si care se numeste "Analiza riscurilor sociale si demografice" nu are nicio legatura cu ce pretinzi tu ca ar contine.

            pot trage deci urmatoarea concluzie: ori ai incurcat rapoartele si ai citit altceva, ori esti rau intentionat si denaturezi, ori esti pur si simplu prost (spre binele tau, sper ca e valabil punctul 1)
            • -1 (1 vot)    
              Ia citeste matale aici: (Joi, 24 septembrie 2009, 10:00)

              Zgabeartza [anonim] i-a raspuns lui break a leg

              http://cparsd.presidency.ro/upload/CPARSD_raport_extins.pdf

              la pagina 325 sunt propunerile comisiei:

              "Dezincriminarea consumului de droguri"

              Nenea Break a leg, ciocu' mic si joc de glezne, face bine la neuronul stingher pe care cu mandrie il afisezi.
      • +11 (11 voturi)    
        Mda (Miercuri, 23 septembrie 2009, 11:22)

        Abs [anonim] i-a raspuns lui Zgabeartza

        Si eu fumam in liceu si beam cafele, am fost si la Amsterdam si mi-am facut de cap (de 3 ori anul asta si ma mai duc de 2) si am facut si altele mult mai rele asadar ma incadrez la ce tu cataloghezi drept "dezintegrat".
        In rest, am casa mea, am masina si sunt manager intr-o multinationala, castig de 8 ori salariul mediu pe economie, n-am terminat facultatea , pun insa semnalul de fiecare data cand schimb banda si n-am parcat niciodata pe o trecere de pietoni.
        Copiilor le trebuie educatie si bun simt, care se deprind in cei 7 ani de-acasa nu de la scoala sau biserica. In rest, toate celelalte sunt optiuni... Numai bine!
        • 0 (4 voturi)    
          Vorbesc cu Cornelia sa te tina acasa (Miercuri, 23 septembrie 2009, 11:29)

          clox [anonim] i-a raspuns lui Abs

          Pai de-asta te trimitem noi la Amsterdam ?
          Sa iti faci de cap ?
          Gata cu deplasarile !
          :-))))
          • 0 (0 voturi)    
            ... (Joi, 24 septembrie 2009, 0:46)

            Abs [anonim] i-a raspuns lui clox

            Nu m-a trimis nimeni la Amsterdam asa ca linisteste-te, cu siguranta ma confunzi.
        • -3 (5 voturi)    
          oare (Miercuri, 23 septembrie 2009, 11:43)

          eu [anonim] i-a raspuns lui Abs

          chiar asa de bine o duci? Asa crezi tu?
          Vad ca ti-ai facut de cap de vreo cateva ori la Amsterdam, sa inteleg ca ai fost la prostituate?
          Vad ca ai de toate, dar cel mai important lucru nu, familie. Daca ar fi toti ca tine, ce s-ar alege de neamul nostru?
          Am prieteni ca tine, axati pe cariera, dar cand si-au intemeiat si ei familie, nu prea au timp de copii. Pt copii, mama si tatal lor e bona.
          Care 7 ani de acasa, poate 7 ani de la bona.
          Biserica ne invata numai de bine. Nu te uita la ce face popa, ci la ce zice. Fiecare e om, si greseste.
          Iti doresc numai bine!
          • 0 (0 voturi)    
            Oare?!? (Joi, 24 septembrie 2009, 0:44)

            Abs [anonim] i-a raspuns lui eu

            Ca de obicei, adica tipic romanesc, in loc sa comentezi ceea ce am scris ai tras concluzii bazate pe ce am omis. Spre dezamagirea ta, am familie si nu am fost niciodata la curve. Astept reply...
      • +4 (4 voturi)    
        Am copil si gandesc (Miercuri, 23 septembrie 2009, 12:17)

        gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Zgabeartza

        ca daca, Doamne fereste, ar consuma droguri oricum e batut de soarta sa il mai si pedepsesc juridic?
      • +2 (2 voturi)    
        prostii! (Miercuri, 23 septembrie 2009, 13:54)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Zgabeartza

        Deci NU e "problema" faptul ca "stateau la o tigara si o cafea" - e o problema ce or sa faca maine?!!

        Treaba LOR ce or sa faca maine! din partea mea, n-au decat sa se otraveasca! Problema e CE cautau ei la bar, in timpul orelor? Nu cumva "problema" nu sunt drogurile - ci parintii si educatorii?
  • -6 (10 voturi)    
    O natiune in curs de distrugere (Miercuri, 23 septembrie 2009, 10:06)

    Prostu,Desteptu....... [anonim]

    Drama demografica ?
    Nu !
    Este o drama nationala !
    Cohortele de borfasi care au talharit tara in ultimii 20 de ani -si nu numai -au adus Romania la sapa de lemn ! Borfasi de care stie toata lumea dar care nu patesc nimic.Se fac comisii parlamentare, se fac dosare si atat ! De ce oare ?
    Iar poporului dupa ce bogatia nationala produsa de el a fost jefuita ( de la flota la fabrici, de la resurse naturale la orice va vine in minte ) ce i se propune in schimb:somajul,imigrarea , curbele de sacrificiu.......iar mai nou prostitutia, drogurile....
    Cine a produs tavalugul care a produs consecintele din raport ? Satana ? Nu !
  • +19 (19 voturi)    
    ce putini sunt (Miercuri, 23 septembrie 2009, 10:34)

    amidona [anonim]

    e singura observatie de bun simt asupra acestui raport pe care am citit-o sau pe care am auzit-o pana acum.
    sper sa ise inmulteasca vocile.
    e cu adevarat halucinant ce se produce in presa, la tv, la radio.
  • +3 (13 voturi)    
    nu era momentul (Miercuri, 23 septembrie 2009, 10:37)

    cet23 [anonim]

    Raportul cred ca e de buna credinta, dar nu era momentul. Personal consider ca sub nici o forma nu ar trebui legalizate drogurile, nici macar cele usoare, dar nu eu hotarasc.
    Legat de legalizarea drogurilor usoare, Basescu a facut aceeasi greseala ca si fiica-sa. Romania nu este pregatita pentru asemnea discutii. Pe de alta parte, Basescu este urat de majoritatea presei (mai bine spus de patronii din spatele presei, dar astia hotarasc ce si cum). Acum, aceasta presa va exagera teribil, cum face deja, proclamand sus si tare ca Basescu vrea sa drogeze tara, sau ceva de genul. Oamenii sunt prea lenesi, multi dintre ei, sa gandeasca singuri, si vor lua mura-n gura ce scrie presa.
    Privind legalizarea prostitutiei... aici totul miroase a ipocrizie in Romania. In mare, romanul se da mare moralist prinvind acest aspect, dar un mare numar dintre barbatii romani apeleaza la aceste servicii.
    Cat despre declinul demografic, eu consider ca se bazeaza pe date complet false. Populatia Romaniei creste. Nu e vorba de declin, ci de schimbarea raportului dintre etnii. Ma refer la tigani. Au o rata extrem de mare a natalitatii, si in conditiile in care sunt deja aproximativ 10% din populatie, sunt necesari mai putin de 50 de ani sa devina majoritari. Asta e si nimic si nimeni nu poate opri asta. Europa in sine va suferi niste modificari istorice dramatice. Estul Europei va fi preponderent tiganesc, iar vestul, preponderent arab. Numai un naiv nu poate vedea asta. Dar... asta e. :) Asa ca nu mai povestiti de declin demografic. Dimpotriva, peste 30-50 de ani, problema Romaniei va fi suprapopularea (cu tigani). Etnic vorbin, tiganii sunt indienii. Uitati-va la India, daca nu ma credeti. Are deja peste 1 miliard de locuitori.
    • +1 (1 vot)    
      de acord (Miercuri, 23 septembrie 2009, 11:01)

      un domn [anonim] i-a raspuns lui cet23

      cet..lipsa unei orientari clare de drepata care sa transmita civilizat tziganilor sa se potoleasca..face lucrurile posibile (in forma prezentata de tine) este cazul sa ne revenim..din adormire..macar sa ne modelam lideri de drepata adevarati..nu ca cel austriac..dar macar 50 % sa aiba ceva din gena lui...tziganii sunt de necontrolat..apar la teve..mai ramane sa cumpere si teveurile...(de notorietate unul din buftea care a a ajuns mahar la un trust de media).
  • +10 (10 voturi)    
    Ha,ha,ha...timpiti ne mai credeti (Miercuri, 23 septembrie 2009, 10:39)

    miki [anonim]

    Pai flota a furat-o Basescu,iete ca nu sau cel putin asa spun procurorii care au dat NUP,dar atunci cine?Cei ce dau intr-una cu Basescu?Inclin sa cred ca da.Mai continuati sa va va uitati la Antena 3 si Realitatea va pierdeti timpul de pomana,viata trebuie traita ca e scurta.Gadea,Ursu si Suzana Gadea(sinteza zilei) nu merita atentie.Omul pentru banii face orice,rabat la calitate,se denigreaza singur.Credeti ca lumea i-i mai crede si asculta pe SRS,Hurezeanu,Ursu,Gadea,Stan,Ciuvica,Ciutacu,aia de-i cade parul de la sinteza zilei?In primul rind cei mai multi alearga dupa bani cca 90% si nu efectiv timp de asa ceva ,ceilalti 10% au timp insa sunt destul de abili sa nu puna "botul" la toate timpeniile mogulilor si slugilor lor.
  • -11 (11 voturi)    
    basa (Miercuri, 23 septembrie 2009, 10:40)

    zorbinovici [anonim]

    pai nu de rasul lumii, cand basanbescu cu sleahta lui de sarlatani din guvern se gandesc la prostitutie in loc sa gandeasca la economia romaniei...pai nu-i de ras cand frana de basa lasa sa-i treaca pe la urechi afacerile meschine a lu' fratisu'...pa' euroi mari........pai nu-i de rusine ca la sectorul 5 sa aveti un "echimoza" numita..vanghelie.....si sa fie "pulbere" in acest sector al capitalei.....pai nu va este rusine de voi mai guvernanti inaintea romanilor!......hua!
  • +7 (7 voturi)    
    ... (Miercuri, 23 septembrie 2009, 11:02)

    Mowgli [utilizator]

    ce m-a deranjat foarte tare a fost ca presa a numit raportul propunere. Penibil.
  • +7 (7 voturi)    
    iar? (Miercuri, 23 septembrie 2009, 11:16)

    andrei [anonim]

    Tocmai esenta rticolului este ignorata in comentarii si incerc sa ma abtin din a-i jigni pe indoctrinatii tv-ului care, din nou, nu vad padurea si isi lasa propriile fobii libere sa se zbata pe forumuri intr-un noroi gros.

    Este o discutie de fond, despre relevanta unui subiect de presa - dar e ca si cum l-ai trata cu o turma de oi. Nu isi au rostul discutiile solide, un caine sa le mane si un toiag gros.
    • +3 (3 voturi)    
      Corect ! (Miercuri, 23 septembrie 2009, 12:18)

      Ioanas [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      Asta ma dezoleaza si pe mine parcurgand comentariile. Tot n-au priceput...
  • +1 (5 voturi)    
    ... (Miercuri, 23 septembrie 2009, 11:26)

    Abs [anonim]

    Eu sunt curios de reactiile celor 2 posibili contracandidati la Presedintie. Sa fim seriosi, numai capital electoral nu va castiga Basescu la cum au sarit trusturile TV pe subiectul asta ceea ce era de asteptat.
  • -3 (3 voturi)    
    ExPreş. Cotroceni-Hamsterdam (Miercuri, 23 septembrie 2009, 11:30)

    Rangă [anonim]

    E ba Dârdală - firmă din top oare ? E “da”, măsură de anticriză la criza feroviară ce loveşte linia de parapat a puterii vlăguite, presând tampoanele până la limita efectului eminescian de zdrobire, din capodopera „Preşedinte şi Proletar“.
    Garniturile de tren, sunt omogene, formate numai din vagoane noi acoperite pe patru osi, tip marfă, şi câte două vagoane platformă/tren pentru elicoptere. Pe podelele vagoanelor acoperite se află un strat gros de cânepă maturată, recent recoltată care, obligatoriu se schimbă la capete de cursă. « Serviciile speciale » sunt asigurate de fete
    proaspete care pendulează între vagoane şi clinici prezidenţiale de supraveghere, graţie elicopterelor, potrivit gradului de utilizare. Clienţii beneficiază de tot exotismul
    specific şi de antipoticnitoare. Cei epuizaţi sau care au uitat de ce se află în tren, sunt transportaţi cu elicopterele la cerere scrisă.
    Trenurile pleacă orar din Staţia Cotroceni, mai puţin ora 13.
    După recuperarea flotei, în mod similar, se vor organiza, de către aceiaşi firmă, curse orare regulate prin Canalul Bucureşti-Marea Neagră, către State şi alte state.
    Prima cursă cu trenul ExPres.este la 22.11.2009 ora o:oo când se face schimbul de târfe !!! Alte relaţii la firmă.
  • +4 (4 voturi)    
    Imaturi (Miercuri, 23 septembrie 2009, 11:39)

    Ioanas [utilizator]

    Asta dovedeste imaturitatea presei dar si a cititorilor ei. Numai ieri pe Hotnews intre cele 130 comentarii postate la articolul cu acest subiect numai 2 (doua), dintre care 1 al meu, au dovedit ca intr-adevar autorii lor CITISERA raportul (sinteza) inainte de a se exprima pe forum; de altfel acest raport nu trebuia cautat prea departe ci intr-un pdf pe care Hotnews a avut decenta si corectitudinea sa il alature articolului. Chiar langa titlu. In rest, lupte grele se dadeau pe forum intre pro si contra legalizarrii drogurilor si a prostitutiei. Si Hotnews a cazut in capcana "senzationalismului" din pacate, pentru ca nu a mentionat in articol decat aceste 2 puncte din raport. TOTUSI, liber era tot omul sa consulte raportul daca il interesa, printr-un simplu click! Pana cand o sa ne multumim sa ne mestece presa posmagii??? Acum, cand avem acces la informatie. Asta e problema noastra, nu am invatat inca sa gandim cu propriile noastre creiere. Incep sa ma intreb daca suntem doar lenesi sau pur si simplu incapabil de a gandi singuri.
  • +3 (3 voturi)    
    Corect: dezincriminarea consumatorului! (Miercuri, 23 septembrie 2009, 12:15)

    gabifm [utilizator]

    Cel putin eu asa am inteles. Insa antenele si realitatea au dat, ca de obicei, in clocot.
  • +2 (2 voturi)    
    Carcotasi si pizmasi ! (Miercuri, 23 septembrie 2009, 12:22)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    Romanul nu va vota niciodata o republica prezidentiala nici cu Vlad tepes reancarnat.Maleala,barfa de doi lei,manelele, micul si berea este orizontul creeat de partide incompetente si iresponsabile.Terfelirea numelui tarii,a istoriei ,a adevaratelor personalitati este sportul preferat.A denigra ceva de valoare ,lasa comentatorului anonim, impresia importantei sale de vedeta de 5 minute.Pescuitul in ape tulburi,mica ciupeala e visul oricui "neica nimeni"ca la plesneala poate deveni un Becali atat de criticat atat de invidiat.Mare e gradina ta Dne.Idealul Gradiniii Maicii Domnului o tara curata d.t.p.d.v. un vis, un orizont mult prea indepartat.DDD
  • +3 (3 voturi)    
    suntem jenanti (Miercuri, 23 septembrie 2009, 12:29)

    Laszlo [anonim]

    romanii formeaza un popor de ipocriti si de jenati care rosesc cand aud de c**ve, dar care o fac pe la colturi!
  • 0 (2 voturi)    
    poate, poate (Miercuri, 23 septembrie 2009, 12:31)

    Ionut [anonim]

    nu iesim din criza cu masura asta, dar rezolvam un fenomen care exista de cand lumea si pe care nimeni nu l-a starpit!
  • -1 (1 vot)    
    de fapt... (Miercuri, 23 septembrie 2009, 12:37)

    nu conteaza [anonim]

    tonomacii si altii ca ei arfi trebuit sa intre aici:
    http://presidency.ro/static/CPARSDR_raport_extins.pdf
    da, asta este: tiganii (voiculescu si vintu) se razbuna pe ROMANUL basescu !
  • +3 (3 voturi)    
    sincer ma intristeaza atitudinea ziaristilor. (Miercuri, 23 septembrie 2009, 13:10)

    Anbru [anonim]

    Cine nu a avut prin preajma o victima a consumului de droguri treateaza subiectul ca pe un argument politic, dar el este mai mult de atat. Problema drogurilor chiar este una acuta si in Romania desi nu se vorbeste prea mult despre ea. Si sincer ma intristeaza atitudinea ziaristilor.
  • +1 (3 voturi)    
    absolut corect! (Miercuri, 23 septembrie 2009, 13:52)

    Codruta N [utilizator]

    In loc sa se lanseze in niste dezbateri serioase (eventual si adaugand niste materiale de investigatie) asupra unor subiecte GRELE, presa s-a apucat de... CE?

    De bagat niste titluri de scandal, cu scoateri din context si manipulatoare la greu! Mai rau decat atat! instigatoare de-a dreptul si care numai sansa unei dezbateri "corecte" nu o ofera!

    Si asta - de ce? Numai ca sa-l desfiinteze pe Basescu!

    O fi Basescu un tip "evil" (eu personal nu pot sa-l sufar si consider ca prezenta lui la Presedintia Romaniei e o masura exacta a cat de jos am ajuns, ca tzara) - dar de aici si pana la a falsifica cu TOTUL o problema chiar "grea", e o distanta mare!

    RUSINE pentru toti cei din presa care s-au pretat la aceasta manipulare marlaneasca si la acest joc otravit!!!
  • +1 (1 vot)    
    este excelent raportul (Miercuri, 23 septembrie 2009, 17:27)

    ion [anonim]

    Am citit varianta mai scurta, de vreo 60 de pagini publicata pe hotnews si este exceptional.
    Il gasiti aici: http://media.hotnews.ro/media_server1/document-2009-09-22-6180947-0-riscuri-inechitati-sociale-romania-sinteza.pdf

    Presa din Romania nu mai are nici o legatura cu informarea. Este un circ de 2 lei. Libertatea si OTV care erau luate peste picior mai demult, sunt acum exemplul urmat cam de toata presa. Cu mici exceptii gen Hotnews sau Revista22.