Opinie

Despre naivitatea proaspetilor absolventi de facultate

de Cristian Orgonas     khris
Marţi, 15 septembrie 2009, 10:27 Actualitate | Opinii

Conform unui studiu al companiei germane de cercetare Trendence Institute citat de Business Standard, asteptarile salariale ale proaspetilor absolventi pentru primul lor loc de munca sunt in medie de 800 de euro pe luna pentru cei din domeniul economic, in timp ce absolventii unui institut politehnic s-ar multumi cu 1000 de euro.

Vazand aceste cifre, ma intreb ce este in mintea acestor tineri din moment ce spera la astfel de salarii inca de la primul job. In esenta, nu este rau sa vrei mult, insa cu mici exceptii, trebuie sa fii de-a dreptul naiv sa crezi ca poti obtine un venit de 800-1000 de euro daca nu ai macar cativa ani de experienta in spate.

Tu ti-ai plati un salariu de 1000 de euro?

Intrebarea pe care ar trebui sa si-o puna fiecare absolvent este urmatoarea: daca tu insuti ai fi patron sau manager intr-o multinationala, iar in fata ta ar sta un candidat cu backgroundul tau, ce salariu i-ai oferi?

I-ai da 800-1000 de euro cand stii ca in echipa pe care o conduci acest nivel salarial este atins de o persoana cu 3-5 ani de experienta? Daca raspunsul este nu, atunci intreaba-te de ce ai tu asemenea pretentii.

Aha, nu ai experienta, dar esti dispus sa inveti si crezi ca ai potential. Ok, in cazul asta, invata pe un salariu mai mic dupa care, daca ai rezultate, iti vei dezvolta cariera.

Tinerii absolventi trebuie sa inteleaga ca, cel putin la inceput, constituie un cost pentru companie – trainingul facut de colegi costa timp, deci bani, eventualele “excursii” peste granita la alte locatii ale multinationalei costa, greseli pe care le faci datorita lipsei de experienta costa, lipsa randamentului costa….etc, toate aceste costuri sunt luate in considerare atunci cand firmele angajeaza o persoana fara nicio experienta in spate.


Citeste restul materialului si comenteaza pe khris.ro.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4062 vizualizari

  • -5 (13 voturi)    
    Salariii (Marţi, 15 septembrie 2009, 10:44)

    Dan [anonim]

    Numai cine cere primeste.Daca nu cerem o sa ramanem tot la salarii mici spre bucuria patronilor si a sefilor de HR care o s-a primeasca bonusuri grase.
    • +8 (8 voturi)    
      Cerem (Marţi, 15 septembrie 2009, 11:50)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Dar hai sa fim rezonabili. In orice domeniu, un angajat fara experienta "produce" mai multe cheltuieli decit venituri. Dupa 1-2 ani, daca tragi tare, poti spera la 1000 EUR, dar la inceput e mai greu. Mai ales acum cind sunt deajunsi concurenti cu experienta care pot fi angajati cu 1000 EUR
      • +3 (3 voturi)    
        Nu ai ceea ce meriti, doar ceea ce negociezi (Marţi, 15 septembrie 2009, 16:51)

        Free Face [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Domnule Orgonas, exprimarea e la modul general. Tot la modul general iti spun si eu ca de obicei studentii lucreaza inca din anul 2-3. Daca termina facultatea in 5-6 ani atunci absolventii de care se vorbeste in studiu au deja cativa ani de experienta. Realitatea trista este ca, desi valoarea unora creste in timp, angajatorul 'uita' sa mai faca upgrade la salariu si atunci apare migragrea la o alta firma unde se poate negocia ceva mai bun; si uite asa 'necazul' celor care au facut 'investitia' si altcineva se bucura de ea.
  • -1 (7 voturi)    
    de ce?! (Marţi, 15 septembrie 2009, 10:44)

    viktor [anonim]

    Pentru ca oamenii viseaza sa traiasca frumos, sa isi permita macar o garsoniera, sa se duca cateva zile in vacanta, sa isi ia, poate, o masina, sa nu manance doar mustar pe paine, etc.
    Chiar vi se pare reprobabil ca speram sa traim si altfel decat intr-o crancena mizerie, domnule Orgonas? E adevarat ca e greu in romania, nu insa imposibil, ce e rau in a spera si a vrea?
    Nici macar sa speram sa traim mai bine nu mai e voie acum?!
    • +7 (7 voturi)    
      ... (Marţi, 15 septembrie 2009, 11:53)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui viktor

      Pai sa visezi e una si sa ai pretentii e alta. Ca sa cistigi 1000 EUR trebuie mai intii sa-i meriti. Poti spera ca dupa 1,2,3 ani, daca tragi tare si esti serios, sa ajungi sa tei de 1000 EUR, poate chiar de 2000 EUR. Dar trebuie intii sa produci si mai apoi sa primesti salariu mare.
      • +3 (3 voturi)    
        Partial de acord (Marţi, 15 septembrie 2009, 12:31)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

        Sunt de acord cu tine ca iti trebuie experienta pentru un salariu mare dar hai sa judecam si altfel, plecand de la un salariu mic e putin probabil sa ajungi in 2 ani la un salariu mare.

        Eu unul nu am auzit de cazuri in care sa pleci de la un salariu de 300 Eur si sa ajungi la 1000 Eur in 1,2 ani. Inseamna o crestere anuala de 100%.
        Spune-mi te rog o companie care face asta. :)
        • +2 (2 voturi)    
          nici una...DAR.... (Marţi, 15 septembrie 2009, 14:06)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

          invata cat poti. fura meserie... si cauta`ti de lucru la o alta companie poate chiar si rivala de ce nu. si uite asa de la un nou inceput. cauta sa devii mai bun si te vinzi `dincolo`. Ai sa fii surprins cum peste noapte obtii o crestere salariala de cca 50% poate chiar si considerabil mai mult. ;).
        • +1 (1 vot)    
          exemplu... (Marţi, 15 septembrie 2009, 14:25)

          eu [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

          eu castigam in 2005 in 2005 250 euro...acum 2000 euro....se poate daca insisti...
          • +1 (1 vot)    
            Principiile (Marţi, 15 septembrie 2009, 15:22)

            Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui eu

            Nu se rezuma la exceptii. Stiu cazuri de persoane care in 2005 castigau 200 Eur si acum castiga 3000 Eur. Persoanele astea reprezinta probabil maxim 1%. Ce facem cu restul de 99%?

            Ceea ce a fost pana acum pe piata muncii, cresteri cu 50% a salariului anual nu se va mai intampla prea curand.
        • +1 (1 vot)    
          as cunoaste... (Miercuri, 16 septembrie 2009, 0:31)

          superior [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

          ceva cazuri, poate ceva mai multi ani pe sume mai mari...ideea este alta, trebuie sa fii constient de valoarea ta si sa o aplici, apoi vine si recunoasterea...nu crezi ca este mai corect asa?
          Un exemplu ar fi mai concludent: vrei 1000 euro in mana, inca 1000 taxe, inca 1000 sa zicem ca acoperi strict cheltuielile firmei cu tine ("partea ta" de chirie, eventual masina si cheltuieli combustibil, revizii, parte din management, contabil, infrastrucura, consumabile si multe altele). Mai punem 1000 pentru actionariat si dezvoltare firma. Am ajuns usor la 4000 cheltuieli directe....la un adaos de 10% (asta in cazul in care nu vinzi "inteligenta" si lucrurile ar sta putin altfel ci te situezi pe palierul vanzarilor, serviciilor, productie) care ar fi de bun simt intr-o economie functionala rezulta ca ar trebui sa facturezi un minim de 40.000 euro lunar (fara TVA si fara impozit pe profit) ca sa poti ramane cu acei bani in mana...lucrurile suna cu totul si cu totul altfel daca esti "la carma". Acolo suma de 40.000 euro nu mai este chiar asa de "surprinzatoare" dupa ce tai toate costurile. Sigur un muncitor poate zice ca 1000 de euro din 5000 facturati sunt doar 20%, si ii merita, inrebarea ramane: sunt din total facturat sau din profit!
      • -3 (5 voturi)    
        De ce trebuie sa-i meriti ? (Marţi, 15 septembrie 2009, 12:49)

        ddalex [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Nu este corect sa-ti pui tu problema cat trebuie sa "meriti". Problema ta este sa gasesti un angajator care sa-ti plateasca banii pe care-i vrei, nu sa lasi din pretul muncii tale la cat crezi ca vrea angajatorul sa dea.
        Este problema angajatorului sa gaseasca oameni cu competenta necesara la pretul pe care este dispus sa-l plateasca, nu-i problema ta de angajat.
        Mi se pare anormal sa sfatuiesti oamenii sa ceara mai putin din punctul lor de vedere - trebuie pusi sa ceara mai mult. Angajatorii trebuie sfatuiti sa ofere mai putin daca nu le ies calculele ! Dar de vreme ce salariile astea se ofera inseamna ca asta e echilibrul pietei.
      • -1 (5 voturi)    
        corect, DAR (Marţi, 15 septembrie 2009, 13:53)

        Viktor [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Mie mi-a luat doar 3 luni sa stiu tot ce stiau cei cu experienta, apoi i-am depasit lejer. Asta e legea firii, cei tineri invata mai repede, au mai multa putere de munca, le merge capul mai repede (ca regula) decat cei de 50 ani (no offence, sunt sigur ca si eu o sa fiu depasit de cei ce vin din urma).
        Visul oricarui angajator este sa aiba angajati buni pe care sa-i plateasca cat mai putin, de loc daca se poate. Dar nu e chiar asa. Fiecare stie cat valoreaza si ce poate face sau ce poate invata. In urma cu 10 ani 1000 de euro era o suma mare, acum numai chiria unei garsoniere, intretinerea, mancarea ajung lejer la 500.
        Unii sunt suficienti de tampiti sa nu merite 1000 de euro nici cu 20 de ani de experienta, altii ii primesc din prima zi. De ce trebuie sa generalizam?
        Spre exemplu, din cate stii, unele companii au profituri nete de zeci de mii de euro pe cap de angajat. E mult ca un astfel de om sa primeasca 1000 sau doua cand produce 10000 pe luna? Va las sa-mi raspundeti.
        O alta chestine- sunt sigur ca sunt domenii (medicina de exemplu) in care experienta se acumuleaza greu. Dar credeti ca in toate? Chiar credeti ca un informatician in varsa de 55 de ani e mai bun decat unul de 22? Or fi cativa, dar cati? Hai sa fim seriosi....
        Daca as incepe o afacere pe cont propriu as alege doar tineri, buni, fara "experiente" idioate, fara obieiuri proaste, fara sa "stie" tot felul de lucruri inutile, sau cum sa o frece fara sa observ, pe care sa-i formez asa cum trebuie. Si i-as plati super bine, atata timp cat ar face treba foarte buna.
        • +2 (2 voturi)    
          nu e chiar asa... (Marţi, 15 septembrie 2009, 15:12)

          UnCapsunarCanadian [anonim] i-a raspuns lui Viktor

          in Canada pe unde sunt ceva capsuni, daca angajezi o firma sa-ti faca ceva in IT te costa cam 1200 $/zi sau 600/zi un consultant sau 35-40/hr + ceva taxe pt un permanent... Ca sa merite sa outsource in Romania trebuie sa te coste mai putin altfel nu se merita. Cat exact nu stiu, dar poate sti tu.

          Pe de alta parte la firma ta care e plina de tineri buni, fara "experiente" idioate, etc prinde un contract, dar angajatii tai tineri, fara experienta platiti super bine platiti care habar n-au nimic si asteapta sa fie formati de tine ca de aia i-ai angajat si sa fie platiti intre timp. Ce crezi cat timp vei rezista? Crezi ca poti dobandi cunostinte peste noapte numai ca esti tanar?
  • 0 (8 voturi)    
    Normal (Marţi, 15 septembrie 2009, 10:55)

    Constantin [anonim]

    ar fi, cand absolvi o facultate, sa fi capabil sa-ti practici meseria la cel mai inalt nivel, ca doar d'aia e facultate. Normal, un prospat absolvent, trebui sa fie pregatit mai bine decat unul care a absolvit acum 10 ani, fiindca lucrurile au evoluat.

    In concluzie, e normal sa ceara asa salarii.

    Problema este ca la salariu se cere normalul, dar normalitatea nu se regaseste si in pregatirea profesionala.
    • +2 (4 voturi)    
      nu-i chiar asa (Marţi, 15 septembrie 2009, 12:02)

      lmc [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

      Adica cel care a absolvit acum 10 ani a stat pana acum degeaba si nu a invatat nimic? Si astfel proaspatul absolvent este mult mai "dotat" decat cel de acum 10 ani? Wrong my friend. Si inca ceva: este o diferenta intre a avea experienta si a sti nenumaratele tehnologii care apar si dispar pe zi ce trece. Eu nu am multa experienta, insa am suficienta ca sa inteleg diferenta enuntata mai sus. Succes tuturor, si tinerilor absolventi, si celor mai putini tineri :)
      • -2 (4 voturi)    
        Experienta (Marţi, 15 septembrie 2009, 12:41)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui lmc

        nu este bine s-o folosesti cand iei decizii.
        Cele mai bune decizii se iau pe baze de calcule si analize statistice, si nu dupa cum simte unul sau altul. Pentru asta nu-ti trebuie experienta, ci trebuie sa sti sa strangi date si sa le analizezi.


        Daca vrei sa-ti masori calitatile profesionale, provoca-l pe unul care a terminat anul trecut o facultate renumita din lumea larga, unde se invata in mod normal, si vei vedea ca stie meserie mai bine ca tine. Dar cred ca e posibil sa gasesti si proaspeti absolventi din Romania care te depasesc in meserie.
        Bineinteles asta e valabil si pentru mine si pentru altii mai vechi in meseriile lor.
  • +7 (9 voturi)    
    salar?! (Marţi, 15 septembrie 2009, 11:03)

    JE [anonim]

    Au mai fost facute astfel de studii si tot asa au reiesit. pai cum sa ceri 800-1000 E cand nici nu stii ce e aia munca, responsabilitate sau obiective. Eu m-am angajat dupa facultate pentru un salariu de 100 E (mi se pareau o gramada de bani) si abia in 4 ani daca am ajuns la 700 (29 ani), si asta intr-o companie respectabila, unde deja am peste 1 an vechime.
    /
  • +5 (5 voturi)    
    Ce este in mintea acestor tineri? (Marţi, 15 septembrie 2009, 11:05)

    AlinN [anonim]

    Raspuns: plecatul in strainatate.
  • -5 (7 voturi)    
    aiurezi (Marţi, 15 septembrie 2009, 11:15)

    calugaru' vaxile [anonim]

    primu' meu job (si inca post-doc in univ, deci nu cine stie la ce mare companie) a fost platit cu fro 2500 eur/luna. 800 de euro pe luna pentru 5 ani de vechime? pentru ce profesie? in uie atita se da la casieritele de la carrefour. faci facultate, eventual master si dofturat si itz da multinationala 800 de euro dupa 5 ani de vechime? uuuahahahahahahahaha!!
    • +1 (3 voturi)    
      calugaru' vasile (Marţi, 15 septembrie 2009, 12:03)

      popescu ion [anonim] i-a raspuns lui calugaru' vaxile

      daca UE se scrie uie, doctorat se scrie doftorat, vai de capul angajatorului tau.
      • +1 (3 voturi)    
        Zambet (Marţi, 15 septembrie 2009, 12:34)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui popescu ion

        Invata sa zambesti si nu mai fi incordat. Chiar nu mirosi deloc mistourile?
    • +3 (5 voturi)    
      prietene.... (Marţi, 15 septembrie 2009, 12:12)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui calugaru' vaxile

      ...tineri ca tine vad des. f des. proaspat iesiti din facultate cu diplome dar fara experienta. Ai idee ce se intampla cu majoritatea in lumea reala a afecerilor? Multi dintre ei clacheaza din cauza stresului si a volului `imposibil` de munca / responsabilitate.
      Asa ca d`le vaxile, iti doresc sa fie asa cum spui tu. Sunt curios in ce domeniu lucrezi ( si unde ).
      Modul tau de exprimare nu se asociaza cu imaginea pe care ti-o prezinti..
  • 0 (2 voturi)    
    la ce tara se refera studiul? (Marţi, 15 septembrie 2009, 11:26)

    Justin Puscasu [anonim]

    amanuntul asta mi se pare important.
  • +3 (3 voturi)    
    asa este (Marţi, 15 septembrie 2009, 11:34)

    Andrei [anonim]

    bun articol.. am dat de multi absolventi care doreau din prima zi salariu imens, bonusuri, facilitati diverse, dar daca ii puneai sa faca ceva, sa lucreze la un proiect nu erau capabili decat la comentarii de genul.. pai nu stiu nu am mai facut, mai intai invata-ma..ok.. te invat.. dar in aceasta perioada de ce ai pretentii?
    in zilele noastre cam toti au facultate.. cam toti cunosc engleza (ma refer intr-o multinationala) deci cu ce esti tu peste alte persoane?
  • -2 (8 voturi)    
    1000 de euro (Marţi, 15 septembrie 2009, 11:35)

    spysoby [anonim]

    Dac stai putin si te gindesti nu este mult.Absolvenitii de azi au avut costuri foarte mari in timpul facultatii.Cazare ,masa,transport pus consumabile.Nu mai pui si cite un jegos care nu trece pe nimeni fara spaga.In plus exacerbarea banului in romania .Angajatorii trebuie sa inteleaga ca vremea absolventului de facultate care se ducea ori unde si facea maistri misto de ei a cam trecut.Multinationalele trebuie sa plateasca ,au de unde:in romania toate au facut profit.Am o intrebare cit costa sa aduca un absolvent de la ei aici?Parerea mea este ca baieti astia merita 1000 de euro.(am mai mut de 10 ani decind am terminat)
    • +6 (6 voturi)    
      Piata muncii. (Marţi, 15 septembrie 2009, 12:01)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui spysoby

      Salariul nu se va da niciodata in functie de nevoile angajatului, cin in functie de cererea si de oferta de pe piata muncii.
      Adica in functie de numarul de posturi necesare pe o anumita meserie si de numarul de oameni capabili sa practice meseria respectiva.
      Nu vad de ce o multinationala ti-ar da tie 1000 EUR ca proaspat absolvent, cind la pretul asta gaseste pe cineva cu 3-4 ani experienta.
      Daca vrea un proaspat absolvent il vrea si pentru cae mai ieftin.
      Iar in legatura cu profitul: scopul fiecarei societati comerciale e sa produca profit cit mai mult, nu sa dea salarii mari...
      • +1 (1 vot)    
        foarte corect spus (Marţi, 15 septembrie 2009, 12:56)

        ddalex [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Din cauza asta toti angajatii ar trebui sa inceapa sa ceara salarii mai mari (inclusiv cei cu experienta !!!) pentru a manevra pretul stabilit de cerere si oferta.
    • +2 (2 voturi)    
      povesti de adormit fraierii (Marţi, 15 septembrie 2009, 12:24)

      stupidu [utilizator] i-a raspuns lui spysoby

      cum sa-i dai unu-i spiru haretist ce a terminat o facultate de balet, fara experienta, habarnist total si cu besini in cap 1000 EUR? nu cred ca la ora actuala mai mult de 2% din absolventi sa ia 1000 EUR primul salar. Mai bine cautati sa vedeti statisticile, cite salarii peste 1000 EUR sint in RO si dupa aceea mai vorbim.
    • +4 (4 voturi)    
      partial de acord cu tine (Marţi, 15 septembrie 2009, 12:29)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui spysoby

      ar trebui ca studentii sa aibe posibilitatea sa lucreze ca interni in diverse institutii / firme inca din timpul facultatii.
      Astfel nu ar iesi niste tocilari f buni in probleme teoretice dar cand ii pui sa conduca o echipa clacheaza o dau in balbaiala si rezultatul vorbeste de la sine.
      Stiu ce vorbesc, am facut politehnica si am lucrat inca din anul 2 de facultate prin mai multe multinationale. chiar daca aveam ore de le 8 la 20 si lucram de la 9 la 18. Absente....restante... nopti nedormite... ulcer si altele. In final am terminat cu rezultate mediocre spre slabe dar cu o bogata experienta pt un proaspat absolvent. Acum colegi bursieri din aceasi generatie lucreaza pt mine chiar daca dpdv tehnic sunt mai buni . Sistemul de invatamant este dezastruos pt ca nu permite studentilor sa isi dezvolte o oarecare cariera mai devreme de 24...25 ani. e deja tarziu.
      Ca sa nu mai zic ca este un chin pt o familie din Romania sa intretina pe cineva la 20 de ani la scoala departe de casa. De ce? pentru ca tanarului nu i se da ocazia sa lucreze in paralel cu studiie. Si cand spun sa lucreze nu ma refer sa fie chelner in complexul regie sau sa imparta pliante.
      mediul universitar este extrem de corupt si ticalos. Unii dintre voi va mai aduceti aminte. Daca studentul nu este prezent la ore nici macar nu e primit in examen sa i se dea o sansa. dar cu atentii se poate trece cu vedere poate chiar promova. Ca sa nu mai zic de dispretul profesorilor cand un student ajunge sa castige mai mult decat un cadru didactic inca de pe bancile facultatii pentru ca pustiul a avut ideea de a face un magazin online sau cine stie ce idee nastrusnica.
      Nu mai spuneti ca stundentii sunt slab pregatiti. Sistemul ii pregateste asa cum sunt.
      Incep sa vad altfel cuvintele.....``tara te vrea prost``

      e doar o parere a unui ex student frustrat :)
  • 0 (4 voturi)    
    Oare? (Marţi, 15 septembrie 2009, 11:41)

    andrei s [anonim]

    Cine spune ca daca esti proaspat absolvent nu poti sa ai ceva experienta in spate? Si ce salariu ti s-ar parea tie normal? 10 -15 milioane ? Normal, mai mult decat suficient chiar daca ai o chirie de platit si poate o familie de intretinut. NOT
    • +3 (3 voturi)    
      Pai daca ai experienta se discuta altfel. (Marţi, 15 septembrie 2009, 12:04)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui andrei s

      daca ai experienta, atunci discutia se poarta altfel. daca in momentul cind ai terminat facultatea ai 1-2 ani de experienta, si mai ai si referinte extrem de bune de la firma unde ai mai lucrat, atunci poti primi si mai mult.
      Dar cind tu vii de pe bancile facultatii, fara pic de experienta, nu val;orezi mare lucru.
  • +2 (2 voturi)    
    Recompensa muncii si valorii (Marţi, 15 septembrie 2009, 12:22)

    radu [anonim]

    Problema este ca multi dintre absolventii care cer aceste salarii sunt tip Spiru Haret, adica la un nivel de cunostiinte extrem de scazut, nemaivorbind de experienta. In momentul angajarii nu se pune problema de cat ai tu nevoie, ci de cat PRODUCI pentru banii primiti!!! Aici e problema, ca asa toti vrem luna de pe cer. Din experienta am intalnit absolventi de drept , economice, IT care nu aveau cele mai elementare cunostiinte. Vremea in care datorita cresterii economice nr. de posturi era mai mare decat oferta si se ofereau salarii aberante a trecut, acum s-a revenit la normal. Imi pare rau, dar mai trebuie si ceva munca, mai trebuie si sa demonstrezi ceva, nu numai sa ceri!!
    • +2 (2 voturi)    
      Corect! (Marţi, 15 septembrie 2009, 12:59)

      misha [anonim] i-a raspuns lui radu

      Pe langa legea cererii si a ofertei de pe piata muncii se mai pune si problema cati bani face ceea ce stii tu sa faci.
      Dar generatiile crescute de parintii lor fara sa fie pusi sa faca NIMIC ( sa ma scuze cei care nu se situeaza pe acest palier) si nu au habar despre responsabilitati, nu vor intelege asta. Parintii lor sunt la fel de responsabili de aberatiile pe care le au in cap.
      Aceste generatii au invatat "niste smecherii" inainte de a invata despre meseria de baza.
      Au aflat ca se pot castiga bani usor inainte de a afla ce valoare au lucrurile. Sau li s-a spus "lasa, mama, ca te ajutam noi...
      E usor sa crezi ca meriti 800 EUR. Sau sa spui ca ai cheltuieli de 800 pe luna deci iti trebuie banii astia (asta e cel mai "comic" argument pentru o cerere de salariu).
      Intrebati-va ce stiti sa faceti de banii astia. Diploma e doar inceputul.
  • +1 (5 voturi)    
    De acord cu Radu... (Marţi, 15 septembrie 2009, 12:48)

    Mos Ion Roata [anonim]

    Perfect de acord cu dl Radu. Eu , patron imi fac socoteala asa... Ca sa ii dau lui Absolventu 1000 de Euro net , eu trebui sa cheltui aproape 3000 cu taxe, costul locului de munca etc...ca sa bugetez 3000 el trebuie sa imi aduca profit de cel putin 10 000 lunar adica vanzari de cel putin 100 mii Euro ( 1 milion, doua sute de mii pe an, fara TVA!..)
    .Aratati-mi mie unul care face asta si pe loc il angajez! si nu numai eu, cred ca si Hotnews si alti oameni seriosi!!!! Daca ar exista asa speciman in ROmania , apoi ala nu se duce sa se angajeze , ci prefera sa fie on his own...)Mai bine milionar in 5 ani , decat sluga toata viata!!!Unde sunt antreprenorii romani?
    • 0 (0 voturi)    
      Mosule (Marţi, 15 septembrie 2009, 15:33)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Mos Ion Roata

      Hai ca si tu aberezi la greu. Ce firma conduci? Ce fel de produse vinzi?

      Deci tu oferi 1000 Eur net, adica 1900 Eur costuri totale salariale la un volum de vanzari de 100.000 Eur, deci oferi comision 1.9%.
      Comisionul este foarte bun pentru vanzare de credite de exemplu, dar extrem de mic pentru alte produse.
  • +3 (3 voturi)    
    ??? (Marţi, 15 septembrie 2009, 12:55)

    nahir [utilizator]

    E vorba de studentii romani? Pt. ca in cazul acesta, cu siguranta pretentiile unui proaspat absolvent de studii superioare, sunt cam foarte mari. Eu unul, cu 24 de ani de munca si cu 10 ani experienta in functia pe care o am in prezent si nu am ajuns nici macar la 1000 Euro/luna, brut.Sa nu uit sa mentionez ca lucraez in sectorul privat si nu in cel bugetar, unde, dupa cum se stie, sunt foarte multe posibilitati (cei drept, nu pt. toata lumea) pentru obtinerea unui salariu de 800-1000 euro lunar, chiar din primii trei ani de munca, pe tarlaua muncii.
    Pt. studentii din Europa occidentala, nu e exagerat.
    • 0 (0 voturi)    
      nu e corect,.... (Marţi, 15 septembrie 2009, 16:16)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      ....sa raportezi intreg universul dupa modelul tau, nu crezi?
      daca la tine nu s-a putut... nu inseamna ca nu e normal sa se poata .
      hai sa iti zic ceva. Daca ai experienta de 10 ani pe aceasi pozitie banuiesc ca esti f bun in ceea ce faci. Incearca sa iti gasesti in job similar in alta companie. similar am zis nu identinc. Evolueaza un pic. Daca faci mereu acelasi lucru nu crezi ca e absurd ca dupa un timp sa ceri mai mult doar pt ca faci acelasi lucru?
      experienta 10 ani....stii cum se traduce pt superiorii tai? 3 ani experienta si 7 de plafonare.....
      nu te supara pe mine, scriu acestea in speranta de a te ajuta nu in speranta de a te deranja (daca s-a intamplat imi cer scuze anticipat )
      mult succes in ceea ce iti propui....numai propune`ti ceva ;)
  • +1 (5 voturi)    
    azi e 1 aprilie? (Marţi, 15 septembrie 2009, 14:12)

    Anonim [anonim]

    Eu cred ca articolul e comandat, noroc de comentarii. Nu vad rostul unei asemenea discutii din moment ce exista interviu in primul rand si perioada de proba in al doilea. Daca omul merita banii se vede in mare masura la interviu. Ca sa fii sigur: contract pe termen limitat(6 luni, 1 an) si vezi ce-i de capul lui.
    Si pentru patronii de "buticuri" ce vor angajati pe 100EUR ca-n India: voi cu cat ati inchiriat/cumparat sediul firmei? Au ajuns speculantii sa castige mai mult decat cei ce muncesc. Asta-i unul din motivele pentru care s-a dat peste cap sistemul de valori in Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      se pare ca da :D (Marţi, 15 septembrie 2009, 16:20)

      si eu [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      nu vad ce probleme - economice sau de alt gen - ar putea crea "naivitatea tinerilor absolventi" astfel incat sa merite atentia autorului articolului de fata.
      am vazut insa ca lipsa de scrupule a angajatorilor nu creeaza nici ea probleme, pentru ca bietii absolventi sunt de obicei mult prea usor de manipulat incat sa inghita inca de la inceput teoria cu rolul lor in echipa bla bla bla si sa accepte salarii mizerabile. vorbesc de infectul domeniu "customer care" unde ajung prea multii absolventi de litere, filologie etc. si unde salariul, cum spunea un banc, este mai mic decat al unui vanzator, casier, maturator etc. mai mult ca sigur ca facultatile respective produc un numar nerealist de absolventi, de asemenea multi dintre ei sunt prost pregatiti (dar acelasi lucru se poate spune despre majoritatea facultatilor din romania), dar ideea nu este asta; ci ca acei tineri lucreaza foarte mult pentru bani foarte putini, intr-un domeniu care interzice orice avansare reala, orice variatie intelectuala, si care, fluturand motivatia "externalizarii serviciilor" furnizeaza o noua ipostaza a sintagmei "mana de lucru ieftina" - de data asta supracalificata. sa nu imi spuneti ca asta este inceputul unei cariere - tot ce poti invata este inutilitatea completa a activitatii pe care o depui. iar salariul lancezeste pe la 200 de euro, asa ca sa lasam gogorita cu cei 1000E.
      oare chiria cu ce ti-o platesti din cei 200 de euro? ca sa sustii totusi importanta veriga economica reprezentata de sistemul imobiliar, nu?
      in romania salariile sunt groaznic de disproportionate fata de costuri. astfel ca naivitatea de a cere un salariu decent ar trebui privita dintr-o cu totul alta perspectiva
  • 0 (0 voturi)    
    Schimbarea personalului - o mare pierdere (Marţi, 15 septembrie 2009, 22:45)

    Oana din Montreal [anonim]

    Un nivel prea ridicat al schimbarii de personal intr-o companie reprezinta o foarte mare pierdere pentru compania respectiva. Oamenii trebuie incurajati sa ramana. Totusi, cred ca tinerii romani sunt idealisti. Salariu se obtine nu numai in functie de performantele individuale, ci si de cele ale companiei. Exista companii care pur si simplu nu au de unde sa dea banii astia.
  • +1 (1 vot)    
    fdg (Marţi, 15 septembrie 2009, 23:09)

    ccp [anonim]

    haideti ma la mine ca va dau eu salarii de 1000(bineinteles si pe carte de munca trecuta suma reala)..aaaa..am nevoie asa de vreo 2000000 studenti ..va dau masina de serviciu si secretara la dispozitie si bineinteles program redus,bonusuri vacante prin hawai..singura voastra treaba e sa stati asa vreo 2000 de oameni pe linga un taran si sa-i aratati cum sa minuiasca sapa(lovituri pe minut,adincimea loviturii si mai ales viteza frate ca asta trebuie sa produca pt voi astia 2000 care stati la coada lui)...idioti..ha ha ha ha ha ha ha ha
  • 0 (0 voturi)    
    Solutia pentru tineri. (Marţi, 15 septembrie 2009, 23:41)

    Catalin [anonim]

    Solutia este sa plecati in afara cu vreun doctorat/masterat etc, si veti avea salarii mari. In Romania e sclavie. Am un cunoscut care e electrician in Spania si castiga 2400 de euro net. Voi ramaneti aici sa va explice stapanii de sclavi ca meritati doar bani de chirie si mancare.
    • 0 (0 voturi)    
      ouai, monsieur (Miercuri, 16 septembrie 2009, 0:24)

      si eu [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      si ajungem la ce spuneam eu (si nu domnul cu articolul): deseori nu ni se dau nici macar banii de chirile si de mancare - trebuie sa alegem, ce naiba - asa ca, dupa ce explicam acest impas (e drept, personal si cam vulgar pentru augusta sa persoana) angajatorului (ca avem chiar NEVOIE de mai multi bani), ne luam talpasita in franta, anglia, spania, suedia etc. unde castigam minunat, mai facem si ceva studii interesante, ne mutam cu totul si nici gand de intoarcere. economia lasata acasa tanjeste azi mai putin, maine mai mult, iar poimaine o sa observe ca si-a pierdut jumatate din tineretul "naiv". si incepe sa scartaie economia, asa ca angajatorul va da acuma salarii minuscule motivand ca tre sa ramana si el cu ceva, iar daca economia merge jalnic nu mai are cu ce sa-si plateasca si angajatii.
    • 0 (0 voturi)    
      asta e ce-am facut si io (Miercuri, 16 septembrie 2009, 4:48)

      calugaru' vaxile [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      pus palma-n fund si adios amigos. pe mine nu ma deranjeaza ca x sta pe 800 de euro si-mi critica limbaju' mishtoist.

      da' vezi, basexu avea dreptate la faza cu frizerii, sau ce-or fi fost ei: romania nu e pregatita sa plateasca ingineri(aka salarii serioase, 6000-7000 de eur)!! romanica e pregatita sa plateasca muncitori slab calificatz. well, de ce nu? asa scria in carta comunista, vorba cintecului.

      se mai buricara astia p-aciulea ca nu ie profii buni si medicii ia shpaga, tuimpix. pi daca-i platitz ca-n zimbabwe?

      in final, axioma calitatii muncii, scoasa de u c berkeley: "if you pay peanuts, you get monkeys".
  • 0 (0 voturi)    
    E foarte greu de generalizat (Miercuri, 16 septembrie 2009, 1:32)

    Gix [anonim]

    Sunt tineri absolventi care merita si 5mii poate,dupa cum dinozauri sau câini bãtrâni care nu merita nici 5 sute. In general la angajare ai salariu mic. Sa nu uitam insa ca un butonar care se respecta lucreaza deja de prin anul 3 deci când termina studiile are cel putin 2 ani vechime.
  • 0 (0 voturi)    
    articol despre nimic (Miercuri, 16 septembrie 2009, 3:47)

    goe [anonim]

    Piata muncii stabileste cat "merita" fiecare, dar si abilitatile de negociator. Daca ai ce vinde poti negocia, daca nu, te multumesti cu ce primesti, daca primesti ceva. E simplu. Cui ii pasa ca absolventii fara experienta au pretentii exagerate? Sa fie sanatosi.
    Dar cum se face ca un angajat in Romania castiga de 2-3-4-5 ori mai putin ca un angajat care face exact aceeasi munca in SUA , de exemplu? Diferenta o iau actionarii/patronii, nu-i asa? Nu, nu-i asa. Patronii din SUA castiga muult mai mult decat patronii din Romania. Si atunci cum se explica? Explicatia e una singura: patronul american scoate din munca ta de 20 de ori mai mult decat patronul roman. Managementul romanesc e problema, de jos pana sus. 90% din managerii romani sunt incompetenti. De aia nu merge treaba in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Mda (Marţi, 22 septembrie 2009, 13:08)

    Maxx [anonim]

    Spuneti voi ca cerem mult, dar chiria pentru a sta intr-o garsoniera e numai aia de la 200 de euro in sus... Si in rest ce fac mor de foame? Ca sa nu mai pun ca trebuie sa fac un master la buget si tot iti consuma bani ca ai o disertatie de facut. Si distractia unde-i oameni buni?
    Pentru ce am muncit si am fost pe la concursuri si am invatat meserie in 4-5 ani de scoala si nu ma refer la cursuri ca alea lasa de dorit, dar am facut practica la greu? Tocmai ca sa stiu sa fac ceva cand termin. Si pentru asta sa fiu batjocorit ca inginer cu 300 de euro? OK in cazul asta sa fie si chiria 20 de euro si sunt de acord. Si abonamentele la mijloacele de transport sa fie 1 euro, nu aproximativ 30-40 chiar 50.