Alianta bugetarilor. Impotriva cui?

de Cristian Orgonas     khris
Joi, 10 septembrie 2009, 17:52 Actualitate | Opinii

Iata ca ceea ce asteptam de mai multe luni sa se intample, s-a intamplat. Aproape 800.000 de bugetari si-au unit fortele pentru a lupta importiva guvernului, cerand salarii mai mari, stoparea disponibilizarilor din sectorul de stat si renuntarea la cele 10 zile fara plata pe care toti bugetarii ar trebui sa le ia pana la sfarsitul acestui an, scrie Cristian Orgonas, pe blogul lui.

Trebuie spus de la bun inceput ca este dreptul sindicatelor sa protesteze si sa ceara orice, problema apare insa atunci cand guvernul cedeaza, iar consecintele acestor cedari sunt suportate in primul rand de altii.

Nu doresc sa reiau teoria aparatului administrativ romanesc supradimensionat, nerestructurat, consumator de resurse si lipsit de eficienta – s-a scris si am scris destul pe aceasta tema, insa ceea ce eu nu inteleg este atitudinea sindicatelor prin comparatie cu situatia in care se afla economia romaneasca.

Este usor sa faci greva si sa ceri, insa este mult mai greu sa spui si de unde ar trebui sa scoata guvernul banii pentru onorarea acestor cereri. Nu concediem oameni, nu reducem salariile, marim coeficientii din Legea de salarizare unica, facem toate acestea desi guvernul traieste practic de pe azi pe maine, "de la un imprumut la altul" cu alte cuvinte, iar perspectivele nu sunt deloc roz din moment ce, in prima jumatate a anului, deficitul bugetar a ramas in limitele stabilite cu FMI doar pentru ca unele dintre cheltuieli au fost amanate pentru semestrul doi.

In acest moment, consider cererile angajatilor din sectorul bugetar ca fiind nerealiste si lipsite de fair play fata de angajatii din sectorul privat si, in plus, as dori sa aflu raspunsul la urmatoarea intrebare:

Cum inteleg cei 1,4 milioane de angajati din sectorul public sa isi asume in solidar cu restul populatiei efectele crizei economice, daca nu accepta nici reducerea temporara a salariilor, nici reducerea numarului de angajati, nici reducerea cheltuielilor prin luarea unor zile de concediu fara plata?

Comenteaza pe Khris, un 'blog cu atitudine'.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

2660 vizualizari

  • +10 (18 voturi)    
    bugetari (Joi, 10 septembrie 2009, 18:02)

    ileana [anonim]

    Perfect de acord!
    Cred ca mass-media ar trebui sa fie un pic mai "acida" cu bugetarii care cer mariri de salarii.
    Poate ca medul privat ar tebui sa se sezeze si sa protesteze impotriva acestor cerinte ale bugetarilor!
    Nu am auzit angajatii din mediul pivat sa proteseze ca li s-a micsorat salariul pe aceasta perioada de criza! Poate ptr ca ei nu au timp de poteste ptr ca munesc?!
    • -7 (15 voturi)    
      ... (Joi, 10 septembrie 2009, 19:03)

      zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui ileana

      Angajatii din mediul privat general nu pot sa protesteze pentru se lucreaza la negru sau se lucreaza in afaceri de familie/prieteni sau se lucreaza intr-un mediu super concurential unde daca nu ai atitudine modesta, chair masochita, in privinta salariului tau - esti dat afara si inlocuit rapid.

      Angajatii din mediul -privatizat- mai au inca sindicate si chiar protesteaza, cand e necesar, daca urmaresti stirile...
      • +8 (16 voturi)    
        nu zau (Joi, 10 septembrie 2009, 19:20)

        danutlvd [anonim] i-a raspuns lui zdragomir

        asta sa o crezi tu ca se lucreaza la negru sau in afaceri de familie ori esti un functionar la stat unde salariile sunt foarte mari nejustificat de mari ori esti unu care habar nu are de economie si piata, adica mai pe romaneste esti prost
        • -3 (5 voturi)    
          danutl(i)v(i)d(ul) (Joi, 10 septembrie 2009, 22:31)

          misilcon [anonim] i-a raspuns lui danutlvd

          doar o virgula ai gasit, desteptule?
    • +8 (14 voturi)    
      Recomandare pt Orgonas:masoara de 2 ori (Joi, 10 septembrie 2009, 19:08)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui ileana

      Dumneata nu sti ,domnule Orgonas ca in cei doi ani in care a guvernat singur (UDMR nu se pune) PNLul a angajat absolut tot ce inseamna membru de partid si/sau mason la stat ! cca 200.000 de trantori care aveau afacerile lor ,nu erau muritori de foame , au venit pe posturi grase incepand de la consilieri pana la dublarea numarului de directori absolut in toate companiile si agentiile statului ;unii adusi din pensie in acest scop! situatie intolerabila care in mod ciudat continua si astazi..
      la "Greva generala'cum arunca postul de defaimare Realitatea va participa ,e mult spus 100.000 bugetari plus lichelele sindicaliste care se perinda la TV si a carui sir e interminabil
    • +8 (10 voturi)    
      care "presa"?? (Joi, 10 septembrie 2009, 20:03)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui ileana

      aia in care bate vantu' sau secu'? ia gandeste-te la ce televiziuni au acces amaratii din fundul tarii - si ai sa vezi ce informatii primesc aia!
      • +1 (1 vot)    
        TVR (Vineri, 11 septembrie 2009, 15:58)

        soferul [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        este mult mai echilibrat decat Antena 3 sau Realitatea.
    • -2 (4 voturi)    
      Serios?!?! (Vineri, 11 septembrie 2009, 8:58)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui ileana

      Dar acum 1-2 ani, cand cei de la privat (o parte, nu toti) beneficiau de telefon, masina, etc de la firma, platita de firma?!?!
      Sau cand toti "patronii" cumparau (o parte mai cumpara) masini, plasme, detergent, etc. pe firma, in leasing, pentru uz propriu, sau cand s-a propus impozitarea acestor avantaje (telefon, masina, etc) erai tot ocupat cu munca??? De ce nu protestai????
      Sau era in avantajul tau????
      O mare parte din bugetari au acceptat un job la stat, considerand ca este sigur!!!
      Pentru asta au acceptat salarii mai mici, unii.
      Judeca cu aceeasi masura. Nu folosi in interes privat masina de la firma, telefonul, nu deconta nimic pentru uz privat... si dupa asta spune ca esti ocupat cu munca!!
      • +1 (1 vot)    
        Pai cine le permitea (Vineri, 11 septembrie 2009, 16:01)

        soferul [utilizator] i-a raspuns lui Eu

        Nu cumva acei bugetari care ar fi trebuit sa-si faca meseria si sa verfice daca ce s-a decontat e corect? Pai nu sefu, fiindca acei bugetari isi iau spaguta si inchid ochii.

        Uita-te numai la ce mega afaceri se fac cu statul. Daca bugetarii si-ar fi facut datoria, statul ar fi platit preturi corecte si ar fi ramas bani in visterie si pt salarii... dar spagutaaa.
  • +9 (15 voturi)    
    Pai aici e problema (Joi, 10 septembrie 2009, 18:06)

    dorin [anonim]

    Ca nu inteleg. Sau, mai bine zis, nu vor sa inteleaga! Sa fie limpede pentru toata lumea ca salariatii din sectorul privat au avut si au cel mai mult de suferit! Ei au ingrosat randul somerilor. Nu cei din sistemul bugetar! Ceea ce vor salariatii din sistemul bugetar (si cu precadere "justitiabilii") este lipsit de bun simt si poate fi incadrat la atentat la siguranta statului roman. Atata vreme cat bugetarii, in marea lor majoritate, isi doresc sa iasa la pensie de acolo de unde muncesc, fiind exclusiv "hraniti" de cei care lucreaza in sistemul privat, totul pare hilar daca n-ar fi tragic. Discriminarea celor care lucreaza in sistemul privat si care isi aduc cel mai important aport la alimentarea bugetului din care se infrupta toate categoriile de bugetarii este incredibila! Tara asta traieste intr-o anomalie de neimaginat iar rezistenta la reforme este evidenta din partea cui vine. Rusine si sindicalistilor de profesie care tipa isteric pe toate ecranele televizoarelor! Ceea ce dovedesc acestia prin actiunile pe care le intreprind este ipocrizie si fatarnicie in stare pura.
  • +11 (15 voturi)    
    da (Joi, 10 septembrie 2009, 18:06)

    marius [anonim]

    Sunt bugetar, si sunt de acord sa imi iau 10 zile libere sau sa mi se reduca salariul pt. a ne fi ceva mai bine pe viitor. Sa nu imi sariti in cap, pentru ca nu am zis asta din cauza ca as avea un salar mare...
    • +5 (9 voturi)    
      stimate domn... (Joi, 10 septembrie 2009, 20:41)

      superior [utilizator] i-a raspuns lui marius

      respectele noastre!
      Acum vine intrebarea...mai ai colegi cu care sa impartasiti aceste credinte, eventual sa ajungeti la acei penibili lideri de sindicat si sa ii sugrumati in locul nostru?
      • +1 (3 voturi)    
        nu este singurul (Joi, 10 septembrie 2009, 22:04)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui superior

        Ma bucur sa vad ca exista si bun simt in tara asta. Sper ca toata lumea sa stea de-acum cu ochii pe Guvern si Parlament ca pe butelie.
    • -1 (3 voturi)    
      stiam (Vineri, 11 septembrie 2009, 10:13)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui marius

      ca matale esti bugetar, probabil angajat de tzaraceanu, asa cum spunea dl Eneas mai sus.
      De unde stiam? Pai dupa postarile matale in care slavesti pnlsd-ul si injuri pdl si basescu.
  • -11 (23 voturi)    
    impotriva portocaliilor!!! (Joi, 10 septembrie 2009, 18:09)

    sindicalist [anonim]

    Haideti sa ne intelegem! Este vorba de o incercare de finalizare a negocierilor pe timpul carora REPREZENTANTII GUVERNULUI mai toti portocalii , au incercat prin tertipuri pe care numai cine nu cunoaste tehnica negocierilor nu le poate pricepe, sa fure cetatenii ccare muncesc cinstit din sectorul bugetar.
    S-a incercat si se incearca favorizarea clientielei din sectorul dominat de evaziune, adica cel privat, unde mai bine de 25% din salariati sunt handicapati altfel nu pot sa inteleg faptul ca sunt platiti cu salariul minim. Basescu si portocalii lui au reusit s aduca tara la nivelul cel mai de jos din istoria sa, concretizat prin foame, mizerie, asmutirea unor categorii sociale impotriva celorlalte, furt constant din banii publici prin impunerea unor demnitari care nu au alta misiune decat aceea de a furniza bani pentru campania electorala.
    Jos portocaliii!!!!
    Jos Mafia sus Patria!!!
    • +10 (14 voturi)    
      Ma mir! (Joi, 10 septembrie 2009, 19:06)

      ????? [anonim] i-a raspuns lui sindicalist

      Cred ca suna mai bine din gura unuia ca tine ceva de genul: "Sus Mafia, jos patria!" Apropo... ministrul muncii carui partid ii apartine rosule? Esti la fel de nerusinat precum primitivii si istericii aia de "reprezentanti" ai sindicatelor. Care, cu totii, pana la urma, aterizeaza intamplator (?) prin partide. Cu precadere PSD. N-am idee ce culoare reprezinti tu dar pari un imbecil veritabil fie si datorita modului reductionist si aberant in care "rationezi".
    • +8 (14 voturi)    
      ce specimene mai traiesc si in Romania?? (Joi, 10 septembrie 2009, 19:09)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui sindicalist

      Bai sindicalistu-le, tu ai habar cit era PIB-ul in 2004 si cit e acuma? Cum te-au dus in saracie mai?
      Tu stii ca din 2005 pina-n 2008 s-a dublat PIB-ul si implicit bugetul?
      Sinteti niste trintori care stiu doar sa cerseasca la usa guvernului.
      Si daca altadata va mai credea lumea, acum e strigator la cer sa cereti mariri de salariu cind toata lumea e in criza economica.
      Eu as propune o reducere de 30-40% a slujbelor la bugetari, iar cei mai nemultumiti de salariul actual sa aibe posibilitatea sa plece primii. Sa se duca in domeniul privat, sa invete ce inseamna valoarea lor reala pe piata muncii!!!
      • +1 (1 vot)    
        He he (Vineri, 11 septembrie 2009, 16:03)

        soferul [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

        Stai tu linistit, ca sindicalistii nu cersesc, ci negociaza. Pt cine negociaza ei, este o alta poveste.

        PS: nu uita ca mafia italiana din New York nu controla politicienii, ci sindicatele!
  • +13 (17 voturi)    
    Alianta (Joi, 10 septembrie 2009, 18:13)

    Dragos [anonim]

    In cinstea grevei generale din 5 Octombrie, nu voi platii impozitul pe venit si TVA in valoare de 8500 lei in data de 25 septembrie. Ma bucur ca un bugetar nu-si va lua 50% din salariu. La mai mare !
    • +7 (11 voturi)    
      greva fiscala (Joi, 10 septembrie 2009, 20:59)

      privatu' [anonim] i-a raspuns lui Dragos

      chiar asa... ar trebui sa facem si noi o greva si sa nu mai platim o perioada taxele si impozitele. sa nu-si mai ia nimic din salarii
  • +5 (5 voturi)    
    cati bugetari la mia de locuitori (Joi, 10 septembrie 2009, 18:15)

    mis [utilizator]

    http://www.capital.ro/articol/cati-bugetari-avem-la-mia-de-locuitori-124212.html
    asa, ca sa putem comenta in cunostinta de cauza (pro sau contra!)
    • 0 (0 voturi)    
      statistica (Vineri, 11 septembrie 2009, 14:46)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui mis

      lucrez in multinationala dar colaborez cu toate soc de stat mari si cu ceva bugetari si :
      1) electrica (ploiesti, brasov,cluj-restul sunt privatizate) , electrica serv, radiocomunicatii, nuclearelectrica, hidroelectrica etc, stau pe banii lor, nu sunt bugetari propiuzisi
      2)transelectrica (-1500), transgaz (-1500), ratb (-4000), padurile (-1000), raan(-1000), etc, au ceva subventii sau pozitie de monopol si pot rezista fara nr de angaati pe care i-am pus in paranteza
      3)apele romane (-2000)si drumurile nationale(-2000) agentii nationale dar acelasi lucru ca la pct 2
      4)spitale , maoritatea nu primesc bani de la buget ci doar tarif de la cnas. dppm de profesionalizat si merita marirea salariilor
      5)adm publica locala (primarii, consilii), in unele locuri poate fi micsorata si cu 40%
      6)adm publica centrala (ministere, agentii, dgf) multa reducere, poate si 50%. la finante, protectia copilului si alte cateva eu as taia in carne vie
      7)invatamant, greu de apreciat de mine
      • +1 (1 vot)    
        Dar (Vineri, 11 septembrie 2009, 16:07)

        soferul [utilizator] i-a raspuns lui catalin

        nu conteaza doar asta. Sunt foarte multi asistati social. Parca pe blogul khris.ro era un grafic cu nr de persoane pensionate "pe caz de boala". Pur si simplu nr lor a explodat in anii '90. Mai adaugam si sporul natural negativ...
  • -8 (10 voturi)    
    in perioada alegerilor prezidentiale (Joi, 10 septembrie 2009, 18:23)

    Ovidiu [anonim]

    vom vedea o tara paralizata de miscaro sociale, de greve de lupte de strada...

    cel mai probabil la cateva saptamani dupa alegerea lui Baselu, guvernul Boc isi va da demisia si va declara falimentul Romaniei...
  • +9 (11 voturi)    
    Nu trebuie reduse salariile, curatati sistemul ! (Joi, 10 septembrie 2009, 18:25)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    Sunt prea multe locuri de munca platite de la buget in care se merge la serviciu ca sa ai de unde veni !

    Sunt prea multe locuri de munca platite de la buget in care se depune mai mult efort ca sa faci rost de o spaga, in loc sa se rezolve problemele de serviciu.

    Lasati-i sa munceasca pentru noi toti pe cei care stiu ce fac si curatati sistemul de paraziti ! Numai asa vor ajunge banii pentru salarii decente si vom avea servicii de calitate...
    • -7 (11 voturi)    
      PRIVATI de ragat ... (Joi, 10 septembrie 2009, 19:54)

      mira [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      ...pai eu as incepe curatenia, in primul rand, cu angajatii incompetenti din zona privata - depasesc 50%. tu stii ce calificare au angajatii din constructii? ai facut o casa cu firme private? ai vazut cat te costa? ai vazut calitatea? eu am patit si sunt satul cand aud de angajat privat. abia astepta sa plece acasa. astia sunt privatii nostri. noroc de contractele cu statul ca altfel erau zero.
      vezi articolele cu cartelurile din zona de distributie? stii cum a devenit privata zona cimenturilor din romania?
      nu stii ce vorbesti tataie cand iei aparare patronilor.
      • 0 (0 voturi)    
        Stii de ce apar carteluri? (Vineri, 11 septembrie 2009, 16:14)

        soferul [utilizator] i-a raspuns lui mira

        Fiindca bugetarii care ar trebui sa supravegheze piata sunt ori incompetenti, ori corupti.

        Stii de ce calitatea e jalnica?
        Fiindca depui plangere, dar bugetari sus-pusi au grija sa le faca pierdute.
        In plus, tu crezi ca un privat isi permite sa angajeze la negru fara a avea un "inger pazitor" la o autoritate din Romania?


        Si uite asa bugetarii incompetenti sau corupti lovesc de doua ori in cetateanul de rand: prima data ii ia bani din taxe, iar a doua oara cand permite functionarea unor firme ce nu respecta legea, ducand astfel la concurenta neloiala si la falimentul celor care respecta legea.
  • +8 (10 voturi)    
    Contraoferta (Joi, 10 septembrie 2009, 18:31)

    Anomin [anonim]

    Guvernul nu prezinta sub nici o forma si pe nici un canal media, ce se intampla daca legea salarizarii unice , respectiv reducerea cheltuielilor bugetare NU se realizeaza intr-un termen decent.
    - ajunge cursul la 7 lei / EUR ? foarte posibil
    - creste gradul de indatorare si insolventa al tarii (di implicit dobanzile bancare) . Cu cat
    - creste inflatia la 100% ? (am mai avut aceasta problema)
    - creste somajul in ritm galopant ?

    Alo, economistii, unde mama d...lui sunteti ? De ce taceti chitic, NU e si viata voastra afectata?
    Va credeti toti Dalai Lama si asteptati tura urmatoare ?!?
  • +11 (13 voturi)    
    Pai nu accepta (Joi, 10 septembrie 2009, 18:44)

    bogdan [anonim]

    Bugetarii s-au invatat sa ceara, indeosebi in preajma alegerilor, atunci cind guvernele sunt mai santajabile. Tun crezi ca pe ei ii intereseaza de situatia economica, de criza mondiala, si alte nimicuri de astea? NU. Ei considera ca au dreptul sa ceara oricit si in orice conditii.
    Nici macar nu realizeaza ca in cazul in care guvernul cedeaza, toata cresterea lor salariala se va transforma in 6 luni in inflatie, care va afecta direct salariile lor, si pe linga asta si restul economiei, si vom plati cu totii timp de citiva ani prostia lor.
    Iar de cei din mediul privat nu le pasa deloc! Ce daca in majoritatea firmelor private s-au facut micsorari temporare de salarii de 10-20%. Ce daca 3-400.000 de oameni din mediul privat au devenit someri. Nu e treaba lor.
    • -5 (9 voturi)    
      ce creduli suntem.... (Joi, 10 septembrie 2009, 19:49)

      amarandei [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      ...iar pentru ca guvernul nu accepta acel surplus se transforma in bunstare!!!!!! Ce naiv esti tu!!!!!!! Surplusul se va duce in mita catre politicieni, data de managerii firmelor private. Daca banii ar fi ajuns la un bugetar, el ar fi cumparat ceva de la un privat si astfel aveai si tu loc de munca....asa acesti bani se duc in conturile SUSPUSILOR societatii.
  • -5 (9 voturi)    
    solutii (Joi, 10 septembrie 2009, 18:52)

    GoPo [anonim]

    Bugetarii nu fac decat ceea ce trebuie si anume cer anumite drepturi ANGAJATORULUI, adica guvernului. Nu ai cum sa mergi , ca bugetar, si sa ceri anumite drepturi unui patron, pt. ca nu el iti e seful.
    Angajatii din privat sa faca bine sa ceara acelesi drepturi angajatorului lor - PATRONUL. Daca vom face asta impreuna nici guvernul nu va mai boieri si nici patronii nu vor pune la tescherea.
    Voi va dati seama ca politicienii "rezolva problemele" invrajbindu-ne intre noi ?
    Si acum sa zicem ca e ca a vostra, adica bugetarii nu vor mai cere salarii DIN RESPECT pt. mediul privat, cu toate ca nu se merita o asemenea plecaciune, credeti ca va fi mai bine in romania? NU. Voi veti avea tot atat salariul si vor pune mai mult in buzunar POLTICIENII.
    Cam asta vorbim......
    Sincer, daca nu voi fi platit conform asteptarilor ma voi duce in privat si voi ocupa locul unui angajat privat. Pana asytazi am colaborat cu zona privata si pot spune ca e jale cat de slab pregatita e "clasa muncitoare privata", nici studii, nici meserie, nici dorinta, nici talent ....NIMIC. Zona privata ( per ansamblu) e periferia societatii, in privinta calificarii fortei de munca.
    • +9 (9 voturi)    
      Solutiile lui peste prajit (Joi, 10 septembrie 2009, 19:23)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui GoPo

      Bai baiatule, atit Guvernul (in masura in care nu se apuca de tiparit bani) cit si patronul unei firme au resurse limitate. Nu stau pe niste saci de bani si dau salarii cit vor ei. Eu daca ma duc la patronul meu si-i cer marire de salariu imi spune politicos ca nu se poate, ca n-are de unde. De 6 luni stau cu 80% din salariu pentru ca trebuia facut ceva ca sa scadem cheltuielile (ori 20% din angajati pe liber, ori toti cu 80% din salariu), pentru ca daca am fi cheltuit mai mult decit produceam, ajungeam in faliment.
      Asta nu inteleg bugetarii, ca nici guvernul, nici firmele private nu sunt niste saci cu bani fara fund , din care oricit ai scoate tot mai ramine ceva. Iar perioada care o traversam acum e de criza. Nu sunt bani nici la firme si nici la guvern. Cind isi va reveni situatia economica se poate discuta, pina atunci NU E DE UNDE!!!
      • -4 (8 voturi)    
        pt. angajatii ce gandesc in locul patronilor. (Joi, 10 septembrie 2009, 19:45)

        Gopo [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        tu cand te-ai angajat la privat si-a promis procent din profit? nu inteleg de ce sa-l intelegi acum, tu, cand e rau pt. ca atunci cand e bine oricum nu-i pasa de tine ci doar de profitul sau. eu am inteles ca in capitalism patronul isi asuma toate riscurile, adica, atunci cand e bine are profit iar cand e rau scoate bani din buzunar. nu e asa/ daca era altfel atunci cand te angajai trebuia sa-ti promita cota parte din profit. evident ca nu vrea pt. ca doreste sa spuna ca e firma sa. daca e firma sa, atunci sa-si rezolve problemele. as vrea sa cred ca dupa ce trece criza patronul tau va imparti profitul cu tine, daca te-ai dovedit un angajat atat de intelegator. eu cred ca esti prostul firmei. de ce trebuie sa avem noi grija de patroni si nu putem sa avem grija de noi?
        eu am de mine, tu faci cum vrei. sa nu uit, patronut tau tot grija lui are si-l doare-n pix de tine....la fel e si in cazul meu ...guvernului ii apar dureri in pix de mine...asa ca singura masura ramasa este greva.
        • +5 (7 voturi)    
          mai... (Joi, 10 septembrie 2009, 20:55)

          superior [utilizator] i-a raspuns lui Gopo

          nu stiu cum sa-ti spun...bugetar sadea...afirmi ca "guvernului ii apar dureri in pix de tine"? Bai da cine iti da painea tie si familiei tale...un sfant sau un ingeras? Esti dus cu pluta mai rau decat estimam, incorigibil si fara salvare...hai sa lucram impreuna sa-ti vad valoarea, sa vad daca esti capabil sa produci 10.000 ron pentru 1000 ron salar (desi asta ar iesi din calcule de minim 50% adaos, scoase taxele si impozitele cas-uri)...ma rog, pentru suma asta ar trebui sa lucri cu capul si nu comert, dar la lucrul cu capul vad ca nu te descurci.
    • +6 (8 voturi)    
      fals (Joi, 10 septembrie 2009, 20:34)

      Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui GoPo

      in cazul unui conflict de munca intre un sindicat si un patron, sindicatele nu pot cere mariri salariale mai mari decat marja de profit a companiei si antrenarea ei intr-un regim de pierderi. Daca ar face astfel, orice judecator va declara greva ilegala la cererea patronului. De obicei se negociaza la cat se renunta din profit. Daca nu exista profit si nu-ti convine salariul, fie pleci de buna voie sa-ti cauti altceva mai bun, fie faci greva ilegala si zbori de acolo legal, fie protestezi neindeplinindu-ti atributiunile de serviciu si iarasi zbori la fel de legal.

      Aceleasi reguli ar trebui sa guverneze statul si bugetarii.
    • +5 (5 voturi)    
      doar atat... (Joi, 10 septembrie 2009, 20:49)

      superior [utilizator] i-a raspuns lui GoPo

      bine ca esti tu cel mai tare...penibil. Vrei concurs domnul Senior? Ce stii? Din ce am deslusit in comentariul tau esti un bugetar care "a avut legaturi cu sectorul privat"...ceva spaguta?
    • +3 (5 voturi)    
      solutie:patronii sa renunte la castiguri in favoar (Joi, 10 septembrie 2009, 21:30)

      ionescu [anonim] i-a raspuns lui GoPo

      si toti cei care au o asociatie familiala sau o afacere cat de mica, sa renunte macar la o parte din castigurile lor si castigurile pe care le dau angajatilor (chiar daca sunt mai mici decat ale celor de la stat), deci sa renunte si sa le cedeze pentru plata bugetarilor, facand astfel o fapta patriotica. Pentru ca avem nevoie de toti bugetarii asa cum sunt, de cei din justitie asa cum sunt.
      Si cred ca s-a vazut foarte bine ca in ultimii ani ai guvernarii Tariceanul, datorita maririi salariile, imediat au inceput sa lucreze impecabil si cu inalt profesionalism functionarii din administratie, cei din justitie, cei din politie, fara ca nimeni sa le mai poata reprosa ceva, toti cetatenii fiind multumiti de serviciile primite. De aceea, cred ca sunt in asentimentul tuturor cetatenilor Romaniei si cer cu orice pret mentinerea si marirea in aceasta periaoda de criza a salariilor, chiar cedand fiecare din banutii pe care-i strange pentru copii sai, medicamente etc., pentru a fi mandri de bugetarii tarii, multumiti de multumirea lor, fericiti pentru fericirea lor.
      Asta inseamna patriotism (eu asa am vazut la Marile Televiziuni din Tara).
      Si mai propun o solutie: bugetarii pot fi platiti si din profiturile pentru exploatarea petrolului romanesc, cel din tara si cel din Marea Neagra-Insula Serpilor.
      Cum nu-l mai avem?? De ce??? L-au vandut pe mai nimica doi bugetari sefi impreuna cu doua comisii de bugetari? Atunci inseamna ca asta e patriotismul????
      Asa am vazut la televizor......
    • +2 (2 voturi)    
      Zona privata iti da de mancare ratule... (Vineri, 11 septembrie 2009, 12:18)

      Terebent [anonim] i-a raspuns lui GoPo

      Angajatii aia de care vorbesti tu iti dau de mancare, ce sa vorbim de competivitate cand vine vorba de bugetari, cum pot sa va laud mah cacatilor cand merg la un amarat de ghiseu in oricare institutie a statului si vad orarul pe usa in care sunt trecute doar 4 ore de lucru cu publicul. Sunteti cei mai mari pomanagii ai tarii, va credeti deasupra tuturor, de aici si atitudinea pe care o afisati cand lucrati cu publicul... Vezi situatia din justitie, invatamant sau sanatate ce sa mai vorbesc de angajatii din institutiile statului.... aceasta situatie e tot ma gri, invatamantul in loc sa creasca in valoare el se duce in jos, in justitie tot aia cu bani fac legea iar in ultimul timp o fac fara nici o jena chiar in fata camerelor de filmat... In sanatate sunt tot mai multe cazur de malpraxis si nimeni nu e tras la raspundere....
      Ar trebuii sa va fie rusine ca existati
  • +8 (10 voturi)    
    punctul pe i (Joi, 10 septembrie 2009, 18:58)

    anda [anonim]

    lucrez in sistemul bugetar ...intradevar este ineficient , supradimensionat si corupt...evident ca nu puteam generaliza insa pe medie asta e adevarata situatie...30% din cei ce lucreaza in sistemul bugetar ar trebui concediati...astfel s-ar creea posibilitatea ca restul sa fie mai bine platiti....insa e aproape imposibil pentru ca in buna parte sunt clientela politica...sunt cei ce sustin sistemul...ne-ar trebui mai multi medici si mai bine platiti ...mai putini profesori si mai bine platiti...mai putini functionari de toate felurile care nu fac nimic doar plimba hartii si iau spaga....dar cine se incumeta sa schimbe ceva....sindicatele nu stiu ale cui drepturi apara insa in nici un caz ale salariatilor.
  • +6 (6 voturi)    
    Ar trebui facuta o comparatie cu mediul privat (Joi, 10 septembrie 2009, 19:03)

    Nitz [anonim]

    Sunt undeva statistici, cate disponibilizari au fost la stat si cate la privat?
  • +8 (8 voturi)    
    Impotriva statului de drept. (Joi, 10 septembrie 2009, 19:08)

    Gheorghe [anonim]

    Aceste este raspunsul! Si tonul l-au dat magistratii penali din Romania, si daca guvernul s-a dovedit slab si a cedat in privinta lor de ce sa nu sara si sindicatele ca poate poate!! In tara este o situatie de nonguvernanta si nu vad cum s-ar putea iesi din aceasta situatie fara o masura forte.
  • +6 (8 voturi)    
    jegtr (Joi, 10 septembrie 2009, 19:11)

    rep [anonim]

    chiar asa ce-ar fi sa faca si privatii greva prin neplata impozitelor chir din luna asta ca sa vedem de unde bugetarii isi mai iau banii..
    nu pot sa-i bag in aceeasi oala chiar pe toti dar deja unele categorii sint chiar nesimtite( ''justitiari"",politisti,chiar profesori).
    de ce nu renuntati si voi stimabililor la anumite drepturi pe perioda de criza asa cum mie mi s-au impus impozite in plus?????????aha am inteles ,voi sinteti multi si noi prosti...numa ca incepeti sa-ntindeti coarda prea mult...eu am inceput prin e refuza plata unora din domniile voastre ,care lucra la caldurica si ne sug singele(gen radiodifuziune si altii),....gata.....
  • +4 (4 voturi)    
    Alianta bugetarilor. Impotriva cui? (Joi, 10 septembrie 2009, 19:18)

    gabi [anonim]

    tousi deranjant nu este faptul ca bugetarii cer salarii,unele sectoare chiar merita,ci momentul ales.
    acum trebuie sa fim drepti si sa ne dam seama ca aceste disponibilizari nu fac alteca decat sa duca la neplata unor credite,la scaderea consumului,etc.
    pe de alta parte stiind ca o mare parte din bugetari habar nau cei aia competitie, ce inseamna sa te bati pt locul tau de munca,sa fii eficient,miar place sa fie lansati pe piata privata sa vada si ei cum este!!
    si sa nu uitam ca si alesii nostrii sunt bugetari.deci au impresia ca totul li se cuvine!
    concluzie?nu cred ca oameni de rand sunt vinovati,fie ei si bugetari.sau poate da?
  • +4 (8 voturi)    
    Ce reactie vor avea privatii? (Joi, 10 septembrie 2009, 19:23)

    Gaby [anonim]

    Sindicalistii acestia justitiabili nu inteleg un lucru simplu: in toata lumea privatii isi selecteaza cei mai dinamici si cei mai bine pregatiti oameni de oriunde ar veni. In aceste conditii un privat nu poate plati un angajat supercalificat mai slab decat cei din sistemul bugetar. Ori in conditiile in care acesti inchipuiti de calificati din sistemul bugetar vor salarii atat de mari sectorul privat va trece la disponibilizari masive pentru a creste salariile angajatilor lor. Sectorul privat ar trebui sa se solidarizeze asa cum fac sindicatele si sa intre in greva fiscala pe aceesi durata de timp. Sa vedem de unde ar mai avea bani acesti bugetari care nu sunt angajati pe ici un criteriu de competenta ci doar pe sistemul pile si relatii. s-ar balansa astfel protestul. Ma tem insa ca PSD-ul coordoneaza aceste proteste fortand mana lui Base in preajma alegerilor. Nu mai este mult pana aceasta strategie devine evidenta, de a arunca tara intr-un haos total. Lor oricum nu le pasa asa cum nu le-a pasat nici cand au votat cu doua maini marirea salariilor bugetarilor cu 50%. Cum ei n-au mama si tata iar fara accesul la resursele publice sunt morti devin un fel de bugetari in raport cu sectorul privat. Sunt un fel de carnivori sociali care in loc sa-si caute singuri hrana vor sa le fie livrata direct la gura. Iar cand aceasta intarzaie sunt capabili de parjlol si para...
    • 0 (0 voturi)    
      vot (Joi, 10 septembrie 2009, 23:04)

      victor [anonim] i-a raspuns lui Gaby

      nu uita ca s-a votat in unanimitate acel 50%.
  • -7 (9 voturi)    
    degeaba stam 10 zile acasa (Joi, 10 septembrie 2009, 19:29)

    andrei [anonim]

    si eu sunt bugetar.....si grevele mi se par mai mult decat justificate. Ma apuca rasul cand vad cum scriu unii ca cele 10 zile fara plata vor salva economia Romaniei...CHIAR CREDETI LUCRUL ASTA... Daca nu s-ar mai spala atatia bani in contracte de milioane de euro poate ar fi bani si de salarii decente. Oare nu aici este problema...Nu avem bani de salarii dar exista 700.000 de euro pt scena lu Udrea, sau a lu Ritzi, exista 60.000 de euro pentru toaletele lu Oprescu si exemplele pot continua la nesfarsit.....si totusi....hai sa trimitem bugetarii 10 zile acasa si se rezolva problema. SUNT DISPUS SA STAU NU 10 ZILE, CI O LUNA ACASA DACA ASTA FACE O DIFERENTA....numai ca la modul asta nu vom rezolva nimic..credeti-ma
    • +3 (5 voturi)    
      domnule... (Joi, 10 septembrie 2009, 21:03)

      superior [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      vin si te intreb: scena lui Udrea, a lui ritzi, nu tot "bugetarii" au validat-o? Si banii unde s-au dus...a in privat...care privat ca eu nu am simtit..a la fratele cuiva...privat!
      Contractele de milioane de euro crezi ca ajung pe la noi...dar cine le face..a, tot sectorul bugetar...multumesc.
    • +7 (9 voturi)    
      Nu ti-e rusine? (Joi, 10 septembrie 2009, 21:13)

      Coco [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Poate ar fi mai bine sa stai acasa definitiv. Cunosc prea bine ce inseamna sistemul bugetar si cat de corupt este. Las-o balta! Pretentiile voastre sunt nejustificate! Inca ceva... Nimeni n-a afirmat aici ca acele 10 zile fara plata ar rezolva problemele. Minti cu nerusinare. Problema ar fi rezolvata prin plecarea acasa a 40% dintre cei care lucreaza in sistemul bugetar. Ca din sistemul privat saracii angajati au plecat cu zecile si poate chiar cu sutele de mii in somaj.
  • +5 (7 voturi)    
    greva fiscala la privati!!!!! (Joi, 10 septembrie 2009, 20:35)

    aa [anonim]

    greva fiscala la privati!!!!!

    nu mai platim impozite daca nu putem beneficia de serviciile institutiilor statului!!!!!!!!!!!!!

    asta a trebui sa fie raspunsul angajatilor privati, la actiunile bugetarilor.

    sa taiem ombilical trantorii de la tzata statului.
  • +3 (5 voturi)    
    ma gandesc... (Joi, 10 septembrie 2009, 20:36)

    superior [utilizator]

    cu stupefactie ce salicitari au aceste persoane...reduceri in sectorul privat "ducem" de mai bine da un an...si nu am comentat nimic, cifrele firmei "vorbesc singure".
    Ma gandesc cum o sa ne uitam in curand toti privatii cu invidie la cate un politist sau profesor si cum o sa zicem...in soapta...sarutmana conasule...
  • +3 (5 voturi)    
    sindicatele si guvernul (Joi, 10 septembrie 2009, 20:39)

    urania [utilizator]

    Am auzit o replica a d-lui Cornea, conform careia, citez din memorie, sindicatele au dreptul sa faca greva, nu sunt subordonate Guvernului...bla, bla... Dar sindicatele nu au o lege care le reglementeaza activitatea, sindicatele nu sunt formate din angajati -in sitem particular sau bugetar - iar acesti lider nu sunt in functii datorita acestor membrii de sindicat care formeaza acel sindicat? Ei nu sunt platiti din cotizatiile membrilor de sindicat care castiga bani din sistemul bugetar sau privat? Si atunci? Cum e cu faptul ca niciun lider de sindicat nu vrea sa inteleaga ca este criza mondiala care a afectat serios si tara noastra? Un alt lider de sindicat spunea ca face greva pt ca nu a vazut masurile anticriza ale guvernului. Pai de cand si in ce tara guvernul conduce impreuna cu sindicatele?
    In concluzie, va aduceti aminte de sindicatele din metalurgie, din anii '95 - '98, ce greve generale si mitinguri organizau? Acum toate societatile metalurgice sunt privatizate si nu am mai auzit de niciun lider de sindicat din metalurgie. Sindicatul este cel care mediaza problemele salariatilor cu patronatul in acest caz. In sistemul bugetar sindicatele sunt cele care dicteaza guvernului conditiile lor, nu este dialog, ci monolog. Plus ca imi miroase putin si a politica in jurul acestor lideri de sindicat.
    In situatii de criza, natiunea se uneste pt depasirea greutatilor. In Coreea de Sud, in criza din anii '90 de pe pietele asiatice, populatia a donat aur statului pt constituirea unui fond de relansarea economica. La noi vin toti si cer cand se stie ca visteria e goala. Aici e diferenta.
  • +5 (7 voturi)    
    Mentalitati comuniste la bugetari (Joi, 10 septembrie 2009, 20:55)

    Micu [anonim]

    Pt..GOPO, mai nene daca nu esti multumit ca bugetar, nu te tine nimeni...mergi in sectorul privat, sau fa-ti firma, munceste si ai grija de tine; nu mai cersi din banii pe care-i produc eu si ti-i dau tie sub forma de impozit....dupa ce sustin ca patron angajatii mei mai te tin in carca si pe tine...vrei sa castigi mai mult?....du-te frate unde vezi cu ochii, in Spania, Italia, Anglia, America, ca doar stii limbi straine, esti bine pregatit esti harnic si o sa te descurci sa castigi de 10 ori cit la Stat in Romania...daca cumva te duce capu' si pregatirea...
  • -5 (7 voturi)    
    bugetarii sunt vinovati de tot ce se intampla ... (Joi, 10 septembrie 2009, 21:15)

    roxi [anonim]

    Vorbiti in necunostinta de cauza.De unde atata ura ?
    Celor care spun ca le platesc bugetarilor salariile , le spun ca bugetarii sunt cei mai buni platnici la buget.Evaziunea cea mai mare e in mediul privat.
    Nu uitati! Bugetari sunt si medicii ( care invata 10-12 ani si au salarii de mizerie ) si profesorii si politistii, etc.Bugetari au fost si sunt si acum , in mare parte parintii vostri.Vi se pare ca traiesc bine ?
    Tot in necunostinta de cauza sunteti atunci cand sustineti ca bugetarii au salarii mari.
    E adevarat ca acum unele salarii de la stat sunt mai mari decat cele de la privat.Dar se intampla acest lucru cam de 8 luni.Pana anul trecut salariile bugetarilor erau de 2-3 ori mai mici decat cele de la privat.Ati auzit atunci vreun bugetar tipand sa va reduca salariile ?
    Cat despre competenta ?Stau si ma intreb daca toti competentii s-au dus la privat , de ce stau acolo cand salariile sunt mai mari la stat?
    • +4 (4 voturi)    
      s-au dus (Joi, 10 septembrie 2009, 22:59)

      superior [utilizator] i-a raspuns lui roxi

      la stat se intra "in formatie completa", toata familia,...nu ta grabii, stiu institutii unde lucreaza toata familia, cu fii, nepoate, veri si unchi...asa ca nu prea mai este loc....sincer sa fiu structurile statului au ramas nemiscate, probabil te gandesti ca este potrivit sa se schimbe raportul de 2 privati la un bugetar, sustii ca mai "economic" ar fi 3 bugetari la un privat? Nu vezi ca este "full" in ograda voastra (si asta in conditiile in care natalitatea e pe duca, deci justificarea mantinerii invatamantului la aceleasi cote este incorecta; agricultura pe duca deci ministerele si comisiile STAU; constructiile s-au dus, deci bugetari cu duiumul nu-si gasesc rolul; finantele echilibrate la un numar mult mai mare de firme, care acum nu mai sunt, nu mai stiu "ce sa atinga")...deci ne inviti sa ne infruptam din sacul fara fund (asa pare dar si imprumuturile de la FMI se termina, si mai ales VINE SCADENTA, pentru toti)...sincer nu mai este loc sa mai angajezi nici un om in aparatul bugetar...dar sa dai afara eu cred ca ar fi corect dar doar acolo unde se impune!
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns pentru superior (Joi, 10 septembrie 2009, 23:41)

        roxi [anonim] i-a raspuns lui superior

        Ai dreptate in multe din cele ce spui.Eu doar am vrut sa explic faptul ca nu toti bugetarii sunt rai , puturosi , nepriceputi ,prost crescuti , canibali , hoti si nici toti privatii nu sunt buni , cinstiti , ,harnici , priceputi , modesti.De altfel mita o dau , in general privatii de exemplu.Darea e cam pe acelasi nivel cu luarea.
        Si mai cred ca nu trebuie sa ne asmutim asa tare unii impotriva altora.Ca nu noi profitam.
        Si inca ceva , economiile care s-ar face prin toate reducerile posibile de salarii si de oameni , nu cred ca ar depasi 1 % din PIB.
        • +3 (3 voturi)    
          corect...de data asta (Vineri, 11 septembrie 2009, 0:46)

          superior [utilizator] i-a raspuns lui roxi

          daca afirmi ca mita o dau in general privatii te intreb unde? tot la privati sau la bugetari...crezi acum ca trebuie "curatat" sistemul,crezi ca unul care SIMTE ca plateste destul si este tratat ca un hot nu-si ia campii? Nu este vorba de ura aici, este vorba doar de bun simt, lucru care lipseste cu desavarsire "sindicatelor voastre".
          Ideea este ca sunt salarii la bugetari care sunt mult superioare unor top manageri din mediul privat in conditiile in care de cele mai multe ori programul si responsabilitatea difera...si aici balanta nu este echilibrata.
          Eu cred ca problemele provin exclusiv din interior, sunt oameni capabili care nu sunt platiti corect, dar si nenumarate lichele care doar profita de sistem...pe aia doar voi puteti sa-i inlaturati ca viata sa devina mai usoara. Inca un aspect, daca Romania este fruntasa la raportul dintre privati si bugetari, iar acestia din urma afirma ca muncesc foarte mult, pot trage doar doua concluzii: se plang doar aceia care muncesc (si fac si treaba colegilor care "odihnesc pe banii statului") sau eficienta este asa de scazuta incat in timpul programului nici macar acest numar mare de bugetari nu reusesc sa termine treaba...ma intreb oare:in Germania de ce merge? Eu cred ca sunt putini, eficienti, pragatiti, cu simt de raspundere si lucra absolut toti. Inca nu am reusit sa vad intr-o institutie un aparat care sa dea numere de ordine (cum este peste tot in vest) si sa stii exact cat dureaza rezolvarea unei probleme...nu, la noi sechelele au ramas, statul la coada la platit taxe, intratul in fata sau prin spate, aproape CLASIC.
    • +3 (3 voturi)    
      evaziune... (Joi, 10 septembrie 2009, 23:30)

      superior [utilizator] i-a raspuns lui roxi

      ce stii de acest lucru? Dar de spaga? Cunosti termenul, caci la doctor dai, la finante dai, peste tot dai spaga daca vrei sa fii servit...iti spune ceva atitudinea unor functionari (nu toti, din fericire sunt si oameni buni) care discuta intre ei amical si iti dau termen peste 3 saptamani sa-ti dea un aviz...si asta in conditiile in care in 15 minute ar putea sa arunce o privire si sa puna stampila?
  • +4 (6 voturi)    
    nesimtire (Joi, 10 septembrie 2009, 21:24)

    Privatu [anonim]

    Daca sectorul privat suporta "curbe de sacrificiu", gen impozit forfetar samd, bugetarii de ce sa nu faca acelasi lucru ? Pe hienele sindicaliste ii anunt sa nu isi mai imparta banii mei, pe care luna de luna de luna ii plateam la stat sub forma de impozite , pt ca incepind de aceasta luna nu mai vad un sfant de la mine. Pina cind voi fi servit si respectat pt. banii acestia, pe care bugatrii ii toaca si-i fura intr-o veselie, sa nu mai contati pe mine. Ar trebui deschisa o pagina de web, pe care sa se poata organiza privatii in vederea declansarii grevei fiscale. Atunc sa vedem ce mai "imparte" guvernul la capusele sindicale.
    • +3 (3 voturi)    
      pana una-alta (Vineri, 11 septembrie 2009, 1:42)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Privatu

      cititi in EvZ petitia http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/867251/Noi-cetatenii-cerem-justitiei-sa-respecte-legea/
  • +6 (8 voturi)    
    nesimtire (Joi, 10 septembrie 2009, 21:24)

    Privatu [anonim]

    Daca sectorul privat suporta "curbe de sacrificiu", gen impozit forfetar samd, bugetarii de ce sa nu faca acelasi lucru ? Pe hienele sindicaliste ii anunt sa nu isi mai imparta banii mei, pe care luna de luna de luna ii plateam la stat sub forma de impozite , pt ca incepind de aceasta luna nu mai vad un sfant de la mine. Pina cind voi fi servit si respectat pt. banii acestia, pe care bugatrii ii toaca si-i fura intr-o veselie, sa nu mai contati pe mine. Ar trebui deschisa o pagina de web, pe care sa se poata organiza privatii in vederea declansarii grevei fiscale. Atunc sa vedem ce mai "imparte" guvernul la capusele sindicale.