Cum trebuie taxat succesul “Dacia”

de Doc     Inventarul stricaciunilor politice
Joi, 3 septembrie 2009, 15:18 Actualitate | Opinii

Da, fara indoiala ca e vorba despre un succes incontestabil, constructorul auto de la Mioveni reuseste in ultima vreme sa concureze cu succes alte marci de automobile. Dupa ce spre sfarsitul anului trecut criza economica incepuse sa-si spuna cuvantul si muncitorii de acolo erau pusi la program redus de lucru, in ultimele luni vin periodic stiri despre numarul din ce in ce mai mare de automobile vandute in tari cum ar fi Franta si mai ales Germania.

Sigur, se poate spune ca succesul e datorat unei conjuncturi: programele “Rabla” din aceste tari, menite sa ajute industria afectate de criza, se conjuga cu pretul relativ mic al autoturismelor Dacia si le face pe acestea atractive. E adevarat, dar asta nu poate fi baza unui repros: un factor important in orice afacere de succes e exploatarea unor astfel de conjuncturi.

Reprosul care trebuie facut celor de la “Dacia” este de fapt o rememorare si un avertisment. Stiu ca subiectele importante ale zilei sunt altele, asumarea raspunderii si viitorul coalitiei; dar uneori morala importanta a unor episoade politice sau economice nu devine evidenta decat intr-un moment in care episoadele in sine, daca nu au fost cu totul uitate, sunt departe de a mai fi stire proaspata. In cazul de fata ma refer la subiectul numit “taxa de prima inmatriculare”. Taxa sustinuta de guvernul trecut in principiu pentru scopuri ecologice, protejarea mediului inconjurator de “rablele” aduse la mana a doua din strainatate, si sustinuta, in realitate, pentru motive protectioniste – de altfel fostul premier a spus la un moment dat pe sleau ca e menita sa protejeze producatorii interni de automobile si locurile lor de munca, in numele “interesului national”.

Citeste restul materialului si comenteaza pe Inventarul Stricaciunilor Politice.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2537 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    slabuta teorie (Joi, 3 septembrie 2009, 16:07)

    Alex [anonim]

    poate ar prinde la roman, care pune problema "dacia noua versus straina SH", dar ce se intampla cu mica teorie cand ajungem in strainatate si se pune problema "Dacia noua vs alta masina, tot noua"? unde Dacia a cunoscut cresteri ale unitatilor vandute in ultima vreme din cu totul si cu totul alte motive.
    vorba aia: "neamtul e prost, isi ia Dacia si-si arunca harbul de masina pe piata SH, noi nu dam doua cepe degerate pe acea Dacie si preferam sa le cumparam gunoaiele pe post de bune".
    Domnule Doc, aici nu-i vorba de conjuncturi, ci pur si simplu de mentalitate. am devenit noi peste noapte cei mai destepti dintre europeni, singurii capabili inca sa apreciem un Golf 3 de 15 ani la adevarata lui "valoare".
    Iar cat priveste "reprosul" despre care mentionati, ma simt obligat sa-l cataloghez drept oftica de joasa speta. Dacia aia, cat de slaba si nedemna ar fi ea, la ora actuala e singura pe piata care ofera ce ofera la banii ce-i fac pretul de cost. nu 500euro/1000euro/1500euro mai mult. Piata a dovedit ca la fix banii astia nimeni nu a mai putut oferi mai mult, sau macar atat cat a oferit Dacia, oricat de putin ar insemna.
    • 0 (6 voturi)    
      Rabla (Joi, 3 septembrie 2009, 16:23)

      G [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Treaba e ca Dacia a oferit nemtilor posibilitatea sa isi ia o masina de carat, la valoarea a doua salarii lunare (tinand cont de programul rabla nemtesc).

      Asta e cheia succesului si atat.

      Sa vedem pe viitor, pt ca programul rabla nemtesc tocmai s-a terminat. Sa traiti bine!
  • -3 (7 voturi)    
    mda (Joi, 3 septembrie 2009, 16:42)

    hahah [anonim]

    in 2010 nu va exista programul rabla in germania..

    atunci sa vedem "succesul dacia"

    ideea este una.. decat sa-mi iau un cosciug pe roti numit logan, mai bine ma duc in germania si imi iau un golf cu 4-6 airbag-uri, cu ASR, ABS, ABD, ESP... etccccc si cu dotari superioare.

    sa traiti sanatosi, prefer sa contribui la economia germana decat la cea romana :-)
    • +3 (7 voturi)    
      mda.. (Joi, 3 septembrie 2009, 17:26)

      JJ [anonim] i-a raspuns lui hahah

      am Logan de 4 ani; se comporta exceptional.
      Cu oameni ca tine nu o sa-si mai revina economia romaneasca. Cum sa-i facem pe oameni sa consume produse romanesti cand ei ii iubesc pe nemti?
      • 0 (0 voturi)    
        prostii (Vineri, 4 septembrie 2009, 20:51)

        sadwank [anonim] i-a raspuns lui JJ

        Oameni buni, dragi compatrioti, ba spalatilor pe creier!
        Despre care produse romanesti vorbim aici cind Grup Dacia e detinuta in proportie de 99,9% de Group Renault iar Renault e destinuta in proportie de 14% de statul francez???
        Nu va mai luati dupa Tariceanu, ca ala are interese mari.
    • +2 (4 voturi)    
      Re:Hahah... (Joi, 3 septembrie 2009, 20:56)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui hahah

      "Cosciug pe roti" este numai pentru cei care se dau grozavi pe sosele si oricum pe aia nici "golful cu 4-6 airbaguri, ASR, ABS ABD etc" nu-i protejaza.
      Contribuie dumneata la economia germana, ca ei or sa te tina la tine acasa in noroi si cu burta goala.
      Pacat ca prostia nu doare, ca probabil te-ai tavalii pe jos.
      • 0 (2 voturi)    
        mda (Vineri, 4 septembrie 2009, 9:34)

        hahaha [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        mai vrabiutelor...

        eu lucrez in mediul privat, statul roman imi ia aproape 500 lei lunar din salar.

        ce vad inapoi din ei ? NIMIC!!!!!!!!!!!

        spitalele romanesti sunt niste daramaturi, iesi cu toate bolile posibile de acolo

        invatamantul e la pamant, profesorii te cheama la pregatire, sa faca bani pe tine.

        asa ca lasati-o mai moale cu patriotismele. Sau ce.. voi lucrati la buget ? adica taiati frunze la caini zilnic pe aceiasi bani pe care eu ii muncesc zilnic.

        Cumparati voi produse romanesti, ca sigur o vom duce bine, sau voi sunteti copii si nu stiti ca de fapt economia poate sa duduie, ca banii oricum ajung in conturile mafiotilor ce conduc tara.

        eu am sa cumpar in continuare de la nemti, macar acolo au bun simt, si banii nu se sparg pe ceasuri publice placate cu aur.

        macar stiu ca banii au fost folositi cu cap, si nu au ajuns in buzunarele lui nastase, mitrea, hrebenciuc si acolitii lor...
      • 0 (0 voturi)    
        de UE ai auzit? (Vineri, 4 septembrie 2009, 12:27)

        Technicus [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        Ce tot dai cu nationalismul de mucava?
        Facem parte din UE si asta inseamna ca nu mai sunt bariere nationale.

        Iar profiturile de la Dacia sunt ale Renault, nu ale "boborului" roman.

        Sper cu dupa 20 ani de la caderea comunismului macar sa am voie sa aleg eu ce vreau sa cumpar.
        • 0 (0 voturi)    
          Da (Vineri, 4 septembrie 2009, 15:17)

          Detinator de Logan 4 airbaguri [anonim] i-a raspuns lui Technicus