Provocare

de Dan Selaru     Romania obiectiva
Joi, 4 iunie 2009, 9:34 Actualitate | Opinii

Aici vedem cum primarul Mazare introduce din nou taxa de statiune, de azi. Taxa respectiva este aplicata tuturor celor care nu locuiesc in judetul Constanta.

Primaria Constanta a pierdut, cu hotarare definitiva, un proces, Curtea de Apel Bucuresti a declarat respectiva taxa ilegala. Dar procesul era pentru taxa de anul trecut. Acum e o noua hotarare a Primariei. Deci Mazare poate s-o ia de la capat.

Problema nu e taxa in sine. Problema este ca e discriminatorie. Pare o chestie minora. Un primar, de altfel recunoscut ca excentric, pune o taxa aberanta. Daca s-ar aplica pentru toata lumea ar ramane doar aberanta. E plina lumea de legi excentrice.

Faptul ca e discriminatorie produce un precedent extrem de periculos.

Putem sa trecem la discriminarea oficiala bazata pe criterii rasiste. In comuna Rasistul din Deal nu intra decat caucazieni. Ca asa vrea primarul si consiliul local. Sau numai blonde.

Sau criterii economice, nu intri in comuna Banosul daca nu arati ca ai 1000 de RON la tine.

Sau criterii de varsta, in comuna Tinerelul nu intra cei peste 50 de ani ca poate mor si Primaria trebuie sa faca actele de deces.

Sau o copie dupa Mazare. In Harghita si Covasna se pune o taxa de 100 de lei pentru toate masinile inmatriculate in afara celor doua judete. Absolut naturala in contextul creat. Ba chiar posibila.

Sunt sigur ca protestele ar fi de strada si in doua zile s-ar gasi o metoda si taxa ar fi anulata. Dar ele nu apar in cazul lui Mazare. Primul cetatean care a platit taxa ar trebui pe la pranz sa dea in judecata Primaria Constanta. Iar onorabila noastra Justitie sa judece in regim de urgenta si vineri s-o declare ilegala. Sau sa se sesizeze Avocatul Poporului si s-o declare neconstitutionala. Iar Curtea Constitutionala s-o declare neconstitutionala si cu asta basta.

N-o sa se intample nimic din toate astea. Si atunci nu cumva ne meritam soarta si platim Statului tot felul de prostii doar pentru ca reprezentantii acestuia au chef sa vada daca le merge sa mai spolieze putin contribuabilul? Si merge.

Citeste si comenteaza pe Romania Obiectiva.


Citeste mai multe despre   






















1007 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Sesizare la avocatul poporului (Joi, 4 iunie 2009, 10:15)

    gica [anonim]

    "Primaria Constanta a pierdut, cu hotarare definitiva, un proces, Curtea de Apel Bucuresti a declarat respectiva taxa ilegala"

    Stie cineva datele procesului numar, data, etc...
  • +2 (2 voturi)    
    dracu mai merge la mamaia sau pe litoral la noi... (Joi, 4 iunie 2009, 10:24)

    luca [anonim]

    Ca asa suntem noi romanii - mamaligari !
  • +2 (2 voturi)    
    evul mediu (Joi, 4 iunie 2009, 10:41)

    sorin sorescu [anonim]

    In evul mediu, cind statalitatea era o realitate conjuncturala baronii locali impuneau taxe de trecere pe mosiile lor. Asa cum mentioneaza si autorul nu este o problema de suma ci de principiu. Sunt curios cum ar fi fost privita o astfel de taxa introdusa de judetele Harghita si Covasna. Sau ce vor putea invoca autoritatile care l-au lasat pe mazare sa isi bata joc de atita lume daca o vor introduce si autoritatile din judetele cu populatie majoritar maghiara.
    Daca vreau sa ajung in Navodari din constanta trebuie sa platesc taxa de statiune sau sa ocolesc. Imaginati-va o Romanie in care ai plati o astfel de taxa in fiecare localitate pe unde treci. Toata lumea blameaza parlamentul dar am observat de-a lungul timpului ca aceste masini anonime de vot care sunt consiliile locale nasc aberatii peste aberatii, in diverse zone ale tarii. iar tu cetatean trebuie la o adica sa te judeci cu ei, sa pierzi timpul in instante, Care este rolul prefectilor daca nu verifica legalitatea actelor autoritatilor legale, doar protocol si beneficii?
  • +1 (1 vot)    
    grecia (Joi, 4 iunie 2009, 10:46)

    radu [anonim]

    vineri seara/duminica seara pana in mamaia faci 6 ore si pana in vama 8 :), in grecia ajungi in 10 ore(Volos, daca se pleaca noaptea), daca nu va place de bulgari....
  • +1 (3 voturi)    
    Scandal (Joi, 4 iunie 2009, 10:55)

    bedexe [utilizator]

    Daca ajung pe acolo , sigur nu o platesc, fac scandal si ii bag pe penal cu "limitarea dreptului la libera circulatie". Plus ca in codul rutier, nu i se da voie cu aceasta taxa.
  • +1 (1 vot)    
    Cazuri similare (Joi, 4 iunie 2009, 10:58)

    Frobenius [anonim]

    Nu este singura primarie din Romania care inventeaza taxe ignorind legile. Mamaia (Constanta) este doar o localitate cu ceva mai multa vizibilitate. Faceti un sondaj printre cititori si veti avea surprize.
  • +1 (1 vot)    
    Legea naturala a selectiei.. (Joi, 4 iunie 2009, 11:26)

    turism [anonim]

    Dragilor, nu va mai enervati.
    Eu zic ca fiecare dintre noi suntem liberi sa alegem.
    In ceea ce ma priveste nu mai calc pe litoralul romanesc cate zile voi avea, atata timp cat nu se schimba situatia in bine (atitudine, taxe, preturi).
    Prefer sa merg la altii mai destepti ca noi (vezi turci, greci, chiar si mult hulitii bulgari).
    Ca mine banuiesc ca sunt din ce in ce mai multi romani. La final o sa se trezeasca si basinosii astia ca nu mai au ce taxe sa incaseze ca nu va mai merge nimeni la ei.

    Bafta! Legile economiei nu iarta prostia.
    • +2 (2 voturi)    
      Corect (Joi, 4 iunie 2009, 11:51)

      kid [anonim] i-a raspuns lui turism

      Si eu am ales sa fac acelasi lucru. Nu mai imi cheltuiesc banii la Marea Neagra tocmai din cauza acestor idiotzenii.

      Prefer sa dau aceeasi bani in alte locuri unde sint tratat corespunzator.

      Dupa mine, mentalitatea asta cu "taxa de statiune" este paguboasa si nu face decit sa alunge clientii/turistii.
  • -1 (1 vot)    
    ce ne mai place sa barfim (Joi, 4 iunie 2009, 14:04)

    Ionutzelu [utilizator]

    Taxe exista peste tot in lumea larga. Ca sa intri in Venetia cu masina platesti o taxa. La bulgari taxele de statiune sunt de obicei incluse in pretul camerei sau al sejurului. Ba mai mult, o taxa identica cu cea de la Mamaia se plateste la Albena. stai la bariera, apesi pe butonel si iei biletul. pe care il platesti la iesire. Daca ai cazare in Albena, platesti o singura data, la hotel.
    Alta aberatie de comentariu e aia cu discriminarea. Prietene, ti-ar placea sa locuiesti in venetia si sa platesti taxa de acces cu masina doar ca sa te duci sa o pui in parcare si sa iei apoi vaporetul pana la tine acasa?
    Eu sunt pentru instituirea unor astfel de taxe in toate locurile cu importanta turistica. Nu vor speria turistii, ci dimpotriva: le va da un semnal ca merg intr-un loc curat, sigur, ca de aia dau bani.
    Just think, it's not so hard!
    • +1 (1 vot)    
      . (Joi, 4 iunie 2009, 14:34)

      kid [anonim] i-a raspuns lui Ionutzelu

      Scuza-ma,
      ai vazut tu cumva curatenie in Mamaia ?

      Si platesti taxa sa intri in Venetia cu masina fiindca masina nu este mijocul de transport in Venetia. BARCA este.

      Oricum nu platesti taxa de intrare pentru ca intri in Venetia (sau iesi) ci platesti taxa ca sa iti duci masina intr-un loc destul de inghesuit in care oricum nu ai ce face cu ea. Si platesti taxa aia doar daca mergi cu masina pe stradutzele alea mici si inguste din centrul istoric, nu platesti taxa daca mergi la cumparaturi in ceva supermarket de la periferia orasului. sau daca doar tranzitezi orasul.
    • +1 (1 vot)    
      Nu fi ipocrit! (Joi, 4 iunie 2009, 14:47)

      Stef [anonim] i-a raspuns lui Ionutzelu

      Hai las-o la punctul mort, ca sa zic asa... De cand platesc taxa in Mamaia nu am vazut nici o imbunatatire. Dimpotriva lucrurile stau mai rau pe an ce trece. Nu-mi mai trebuie Mamaia, sa se duca Mazare sa faca plaja pe mucurile de tzigara.
      • -1 (1 vot)    
        nu fii tu imbecil (Joi, 4 iunie 2009, 15:23)

        superadi00 [anonim] i-a raspuns lui Stef

        nu vezi pt ca esti chior.. pt ca orice s-ar face cat d cat bun in tara asta, romanii tot gasesc altceva care nu merge.. acum 8 ani mamaia era o ruina, statiunile (neptun, jupiter) erau la putere.. tziganii umblau pe plaja cu "namolu si piatra de baie avem".. terasele erau niste paragini care abia se mai tineau pe picioare.. intre timp statiunea a devenit mai curata, a aparut o gondola, sunt spectacole gratuite la cazino, au aparut o gramada de terase, hoteluri, cluburi.. frumoase, nu jeguri.. pacat ca n-avetzi ochi sa vedetzi.. cat despre mucurile de tigara.. nu le mai lasatzi pe plaja nesimtitilor.. sau credetzi ca daca platiti taxa avetzi voie sa muradaritzi in voie??? mentalitate josnica.. in loc sa punem umarul sa facem ceva sa fie si mai frumos, noi ne chinuim sa vedem cum putem strica ceea ce s-a imbunatatit..
    • +1 (1 vot)    
      . (Joi, 4 iunie 2009, 15:16)

      . [anonim] i-a raspuns lui Ionutzelu

      "Eu sunt pentru instituirea unor astfel de taxe in toate locurile cu importanta turistica."

      Cu alte cuvinte ti se pare OK sa platesti pentru beneficiul de a-ti cheltui proprii bani intr-un anumit loc ?

      E exact ca si cum magazinul din coltz iti cere bani/taxa fiindca ai venit sa cumperi ceva de acolo.
      :)))

      Pentru unii e foarte dificil de inteles ca le merge afacerea daca si numai daca au clienti.
  • +1 (1 vot)    
    Turismul romanesc e varza!!! (Joi, 4 iunie 2009, 15:15)

    drushk [anonim]

    Am 23 de ani, iar de 4 ani nu am mai fost pe litoralul romanesc... ma duc la greci, turci pe aceeasi bani(uneori chiar mai putini), si sunt tratat altfel... daca m-as duce la receptia unui hotel de 3 stele de pe litoralul romanesc cu 1500 RON, si le-as spune ca doresc o cazare pentru 7 nopti+demipensiune, cred ca m-ar trimite aia la psiholog, sau ar muri de ras... :) :) :)
    Litoralul nostru e varza!!! Mizerie, aglomeratie, vulg, preturi extrasupermega mari, e.t.c....
    Pana si vecinii bulgari stiu sa faca turism mai bine ca noi... plus ca exista un tratament regeste din partea lor...
    Am renuntat sa mai vad litoralul romanesc, sa ascult manelele la maximum,.. etc... si cred ca am luat cea mai buna decizie! ....
  • +1 (1 vot)    
    . (Joi, 4 iunie 2009, 15:23)

    capatu satului [anonim]

    Mazare-a a uitat de vremurile in care era ziarist iar drepturile i-au fost incalcate de stat, castigand litigiul cu statul roman la CEDO, totusi ar face bine sa puna mana sa mai citeasca, daca o instanta din Romania a constat nelegalitatea actului administrativ - hotararea de consiliu necalificat local prin care se instituie o taxa, asupra careia s-a pronunta o instanta judecatoreasca ce constata nelegalitatea ei, constituie o forma grava de abuz, si daca Mazare a castigat procesu cu statu' roman la CEDO si a ceva maruntis nu inseamna ca nu va putea fi si el obligat sa ne dea ceva maruntis din averea sa la tot boboru de drepturile caruia isi bate joc, ar fi misto de tot sa putem obtine o hotare prin care membrii consiliului local necalificat ar fi obligati in solidar cu primaru' sa ne marce banu,
    adunati date si poze cu bariera, sunt o gramada de juristi in tara asta care oricum se plictisesc....
  • 0 (0 voturi)    
    taxa pe prostie (Joi, 4 iunie 2009, 16:25)

    escu [anonim]

    Aceasta taxa este taxa prostiei: cei care o platesc avind in vedere aspectul de bun simt ca este ilegala si ca este discriminatorie, cel putin nu gindesc si nu au coloana vertebrala. Pentru ca astfel de hotii si nedreptati trebuie taxate prin refuzul de a mai folosi acel serviciu . Refuzul de a mai intra in statiune refuzul de a mai sta acolo la vreun hotel refuzul de a folosi vreun alt serviciu din aceasta statiune.


    Soseaua din Mamaia este drum public ca orice drum si toti conducatorii auto care au actele in regula, au dreptul sa circule pe acolo daca doresc fara o suprataxare.

    Din acest motiv eu aleg sa taxez aceasta taxa prin a-mi petrece concediul de vara la mare in Bulgaria, ocazie cu care profit vor face bulgarii si nu hotii de romani de pe litoral care te jecmanesc la fiecare colt de strada.

    Imi doresc ca o cit mai mare parte din populatie sa taxeze in mod similar orice smekerie balcanica la care sunt supusi. Doar asa scapam de: manele, prost gust, prostie, incultura, furtisaguri, smekerii, etc...