Prima victorie a DNA

de Dan Selaru     Romania obiectiva
Marţi, 2 iunie 2009, 9:00 Actualitate | Opinii

DNA a reusit prima victorie. Aceasta victorie chiar a avut efecte in societate. E adevarat, minore, dar acestea chiar exista. Si sunt exemplul graitor al faptului ca lupta anticoruptie da rezultate si ca actualele ierarhii din societatea romaneasca sunt artificiale.

Ierarhiile sunt artificiale in toate domeniile. Renumitele pomeni electorale, ca tot se apropie alegerile, sunt cele care, la fiecare alegeri, perturba rezultatele. O arestare viguroasa a celor care impart galeti, porci, mici, telefoane si ce mai impart ei ar schimba rezultatul alegerilor. De ce nu se merge la vot? Pentru ca rezultatele sunt false. Mai ales acum cand la vot vin 20 de procente.

Arestarea celor care falsifica licitatiile ar scoate din anonimat firme mai eficiente, mai ieftine si care nu ar prelungi indefinit realizarea unei lucrari. Sa-mi aduc aminte de Bechtel care nici macar nu a avut licitatie? De Petrom? De Sterling? Sau de contractul confidential cu Gazprom?

Un val de arestari in randul functionarilor publici ar mai scurta cozile interminabile. Unui mort din aprilie 2008 o sa i se inchida PFA-ul cam in mai 2010 conform estimarilor functionaresti, nu s-a dat spaga. S-au pierdut actele, a fost pus sa plateasca penalizari printr-o scrisoare pe numele lui, recomandata, la 12 luni de la deces. Desi la Circa Financiara a fost anuntat decesul in doua saptamani.

"Tepele" de care vorbea, pe atunci candidatul, Traian Basescu trebuiau dupa 5 ani sa-si faca efectul. As fi spus pana duminica seara ca nu s-a schimbat nimic. Dar nu e asa.

Unirea Urziceni este prima beneficiara a luptei anticoruptie. Blocarea arbitrilor a adus schimbari majore in campionatului national. Daca ne uitam la rezultatele din ultimele etape vedem tot felul de rezultate surprinzatoare. De ce oare? Vedem cum "granzii" bucuresteni se prabusesc. Cum "echipele fanion" se taraie prin campionat. Cum fair play-ul, munca, valoarea si nu numele, gura bogata si banii triumfa. Pacat ca numai in fotbal. In doar doua luni. Ca dovada a faptului ca nu exista vointa, nu ca nu se poate.

Citeste si comenteaza pe Romania Obiectiva.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

3136 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    Ofilitzii din PNL au avut PUTEREA 2 ani (Marţi, 2 iunie 2009, 9:20)

    anti-prosti [anonim]

    au blocat justitia si au resuscitat PSD
    si vor veni din nou la putere cand se pune economia la picioare, sa faca din nou la fel

    Acum datorita PNL, PSD a crescut mare si-l are pe Marean care lace LEGEA

    Deci ia "justitie" de la Marean, de la PSD si PNL, oricare la alegere, ca sunt-la-fel


    daca vrei Justitie, fa si tu ceva,
    ca justitia nu pica dijn cer, si nici de la PNL, si nici de la PSD.

    VOTEAZA, si voteaza anti-PSD si anti-PNL
    • +6 (14 voturi)    
      adica? (Marţi, 2 iunie 2009, 9:46)

      goguleana lugojana [utilizator] i-a raspuns lui anti-prosti

      adica sa votam pdl, care sunt niste tradatori?
      datorita pnl, psd a supravietuit, in loc sa se tringa.
      datorita pdl, psd traieste si se simte bine.

      psd? no tahnks
      pnl? no thanks
      pdl? no thanks

      cand ma uit la afisele din campanie ma gandesc mereu "Colgate, si hiena zambeste frumos...". Mi-e o sila...
      • +9 (9 voturi)    
        corect, sila (Marţi, 2 iunie 2009, 11:24)

        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui goguleana lugojana

        Incercam sa evit formularea nefericita cu "mi se face greata", dar asta e realitatea.

        La mine in sector am deosebita placere sa-l vad din 50 in 50 de metri pe eminenta cenusie (la propriu) din spatele lui Severin. Si ma intreb de fiecare data oare ce retardati pot sa creada in continuare minciunile sfidatoare din sloganele electorale (ceva de genul "voi sunteti cei mai importanti").
        Evident, si pnl si pdl au aceleasi tip de minciuni mai mult decat gogonate.

        Dar vazand ca ai doua minusuri la comentariul tau, si stiind ca cimpanzeii, oricat de inteligenti ar fi, nu stiu sa citeasca, imi dau seama cu tristete ca sunt inca suficient de multi care inca mai cred ca "noi contam".
    • +2 (8 voturi)    
      Totusi, (Marţi, 2 iunie 2009, 9:52)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui anti-prosti

      sa nu dam nume.... :o)

      Votati raul cel mai mic!
      • 0 (4 voturi)    
        hai ma? (Marţi, 2 iunie 2009, 13:58)

        unu dintre ei [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        eu unul m-am saturat sa votez raul cel mai mic, pentru ca pe asta se bazeaza si ei, ca nu avem optiuni si atunci fac blat.
        uite ma duc la vot si pun stampila pe altu'
    • +2 (6 voturi)    
      Da, voteaza! (Marţi, 2 iunie 2009, 11:50)

      Ioan [anonim] i-a raspuns lui anti-prosti

      Anti-PNL, anti-PSD(PD-L)!
      Trebuie specificat, desi toata lumea stie ca PSD-ul si PD-L-ul sunt una! Sa nu creada cumva, cineva, ca justitia ar veni de la PD-L (Videanu, Poteras, Udrea etc.)
      Mergi la vot si arata-le ca te-ai saturat de hotiile, minciunile si botjocura lor!
  • -5 (11 voturi)    
    cum a fost platit articolul? (Marţi, 2 iunie 2009, 10:13)

    milo [anonim]

    cash sau prin carte de credit? este evident de mult ca hotnews e un site pdl, il citesc numai ca sa ma amuz cum sunt unii sclavi in secolul 21. sa ma anuntati daca ati pacalit vre-un prost care sa va voteze
  • +2 (2 voturi)    
    Care DNA?! (Marţi, 2 iunie 2009, 10:23)

    eugen [anonim]

    Exista asa ceva pe la noi;
    eu as numi acesta institutie, "statie de taxi de plimbat shmecherii prin oras in fata reflectoarelor", ca mai mult de atat nu au reusit.
    Adevarul e ca au umplut puscariile de corupti spagari si alte natii anti democratie
    :)))))
    Mai bine ar desfiinta aceasta directie, ca e doar un apendice la justitie care toaca niste bani in plus si sa puna adevaratii judecatori si procurori (daca exista) sa-si faca treaba.
  • +5 (5 voturi)    
    Dar cu Rosia Montana ce facem ? (Marţi, 2 iunie 2009, 11:04)

    anonim [anonim]

    In legatura cu proiectul Rosia Montana de ce nu se sesizeaza DNA-ul, caci desi au toate autorizatiile suspendate prin decizii irevocabile in instanta se mituiesc oameni din guvern ca sa dea niste avize impotriva deciziei justitiei !
  • +4 (6 voturi)    
    DA (Marţi, 2 iunie 2009, 11:13)

    cetateanul suspendat [utilizator]

    Aveti mare dreptate. Sunt intru totul de acord si trebuie sa recunosc ca si eu am gandit acelasi lucru. Dupa arestarile arbitrilor si drumurile pe la DNA, de-alde Mitica si Sandu si-au inchis telefoanele. Degeaba au sunat Borcea si Turcu in gol ca nu a mai raspuns nimeni. Toata lumea fotbalistica a fost speriata in ultimele 3 luni si toti au mers pe principiile: sa mai facem liniste o perioada sau fiecare pentru el. Ei bine victoria Unirii Urziceni este o victorie pentru democratie si pentru Romania. Multi poate nu inteleg asta, dar eu am inteles-o. Dl. Selaru a inteles-o si el. Cu timpul toti vor intelege ca nu se mai poate fura. Ca se cam termina benzina si risca sa plateasca acum pentru un ultim impuls de lacomie. DNA-ul nu a fost poate atat de eficienta pe cat ar trebui, dar asta tot din cauza sistemului si a celor care nu au dorit acest lucru. Cand dl. Emil Constantinescu a spus ca l-a invins sistemul toti au ras ca prostii fara sa inteleaga nimic, strigand: tapul, tapul. Dar asta e deja istorie. Vor aparea altii ca el, tot mai multi. Romania, din pacate, regreseaza in educatie si cultura, dar inevitabil va creste mai mult in democratie. Poti minti un om o data. Poti minti unii oameni de fiecare data. Dar nu-i poti minti pe toti oamenii intotdeauna.