Martoaga chioara

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 mai 2009, 0:04 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
De fiecare data cand o vad, tuguindu-si buzele la interviuri aranjate sau foarte complezente, cand o aud gafand ridicol chiar si in cele mai banale situatii posibile, imi vine in minte un banc. Nimic mai mult. Un banc stupid, dar care-i vine manusa. Un taran avea o martoaga chioara. Intr-o buna  zi, o scoate la targ. De vanzare iapa? De vanzare. Aude? N-aude, ca-i surda. Vede bine? Nu vede, ca-i chioara. Dar de tras, trage? Nu trage, ca-i obosita si cazuta. Pai, de ce-ai mai adus-o la targ? Sa-mi bat joc de ea, de aia.

A doua zi, taranul isi scoate iarasi martoaga la targ. Schimba foaia. De vanzare iapa? De vanzare. Aude? Mai ceva ca o iepuroaica. Urla in urechea rapciugii. Nici o tresarire. Da', de vazut, vede cu ochii astia umflati? Ca vulturul pe stanca. Omul ii trece mana prin dreptul ochilor. Nici o clipire. Da de tras, trage? Ca-mi pare costeliva rau. Ca bivolul in jug! Scutura zdravan de capastru, martoaga cade lata. Mai face o incercare: macar calare, tine? Jar mananca! Cand se suie omul in sa, ce sa vezi? Aratarea se ridica pe picioarele dinapoi si o ia la galop. Se izbeste cu capatana in primul copac, cal si calaret se fac praf.

Aproape fericit, taranul ii striga din urma: Nu vede, n-aude si nici nu trage! Da', vezi ce curajoasa e?


Citeste mai multe despre   






















10039 vizualizari

  • +23 (35 voturi)    
    No comment (Sâmbătă, 30 mai 2009, 0:10)

    monica [anonim]

    Mai bine de atat nu se poate.
  • +22 (32 voturi)    
    genial (Sâmbătă, 30 mai 2009, 0:40)

    rzv [anonim]

    Am ras cu lacrimi.
    • +16 (26 voturi)    
      io inca nu m-am oprit...ha-ha-ha (Sâmbătă, 30 mai 2009, 0:56)

      taranistu [anonim] i-a raspuns lui rzv

      de-abia am reusit sa scriu comentariul...
  • +9 (25 voturi)    
    pedeapsa (Sâmbătă, 30 mai 2009, 0:42)

    odorica ion [utilizator]

    Cum am mai zis asa ne trebuie, asta e pedeapsa lui D-zeu care nu da cu parul. Noi sintem de vina caci ni i-am pus in cap si in fruntea tarii. Cu asa parlamentari europeni ne facem si mai rau de ris decit sintem.Ester crucea noastra pe care trebuie sa o ducem, daca nu sa fugim cit mai departe de tara asta de prosti.Sa nu ne uitam inapoi. papapa
    • 0 (2 voturi)    
      nu noi! (Duminică, 31 mai 2009, 13:46)

      ciprian [anonim] i-a raspuns lui odorica ion

      Nu i'am pus noi in fruntea tarii! S'au pus singurei. Nu vezi ca din 90 incoa' nu se mai schimba? Si nici ca nu or sa se mai schimbe pana n'om iesi la iei sa le dam foc ca la 1907! Acush inteleg eu de ce aia de la 1907 a fost ultima rascoala din europa... si singura in secolul 20...
  • -5 (45 voturi)    
    Un pic de decenta (Sâmbătă, 30 mai 2009, 0:47)

    Horea [anonim]

    Domnule Tapalaga,

    Este de apreciat flerul dumneavoastra, care va spune ca era Basescu s-a terminat. Asa este. E gata.
    Cu toate acestea, nu este cazul sa va comportati la modul acesta si sa-l jigniti in cel mai grosolan mod pe cel caruia pana deunazi ii cantati in struna cu orice ocazie.
    Noi cei care mai citim una alta, nu va vom uita si nu vom uita cat de execrabil ati fost in toti acesti ani, ca poet de curte al lui Basescu, iar acest ultim articol, aceasta suprema tradare si batjocorire pe care nici macar un om de joasa speta ca si Basescu nu o merita, va defineste in totalitate: sunteti UN OM DE NIMIC, la fel ca si fostul dvs. idol.
    • +6 (18 voturi)    
      domnule tapalaga (Sâmbătă, 30 mai 2009, 2:56)

      gabriela [anonim] i-a raspuns lui Horea

      Corect !!!
    • +5 (15 voturi)    
      un pic de decenta? (Sâmbătă, 30 mai 2009, 8:24)

      dilema [anonim] i-a raspuns lui Horea

      Horea, nu putini oameni au fost pro Basescu atunci cand l-au votat (si nici atunci n-au fost toti, pt ca multi au votat negativ, adica pe Base ca sa nu iasa Tase) si, daca intre timp si-au schimbat parerea, nu e vina lor, ci a "alesului" care si-a dat arama pe fatza. Iar acum ca si-a scos martzoaga in targ a depasit orice limita...E de neiertat. Si pentru ea si pentru noi - si-a batut joc si de ea si de noi. Repet, e de neiertat.
      Asa ca cei multi si dezamagiti care si-au schimbat opiniile pot fi iertati, ca bietul cetatean turmentat (nu ma refer la cel ce s-a urcat baut la volan, in vazul lumii...).
      • -4 (6 voturi)    
        aici e vorba de jignire pe fata (Sâmbătă, 30 mai 2009, 16:11)

        Horea [anonim] i-a raspuns lui dilema

        De iertat, de neiertat, asta decide fiecare.
        In schimb, ca jurnalist cu oarecare pretentii (ca acest Tapalaga) este absolut incalificabil sa versi asemenea invective. Nu asa se face jurnalism.
        • +2 (6 voturi)    
          Aici e vorba de inteligenta nu de jignire (Sâmbătă, 30 mai 2009, 21:49)

          eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui Horea

          Stim cu totii vorba romaneasca : Bate saua sa priceapa iapa .
          Iapa inteligenta pricepe .
          Martoaga nu pricepe.
          Si de priceput pricepe fiecare despre cine este vorba dupa cum crede de cuvinta .
          Eu nu am vazut in intreg textul un Nume cunoscut la care face referire domnul Tapalaga.
          Este pur si simplu un text cu tilc.
          Uni ar avea cite ceva de invatat din morala povestii .
          Alti au insa libertatea de a se amuza de ea .
          Povestea este pe principiile :
          - E trist , dar adevarat .
          - Unde nu e cap vai de picioare

          Felicitari domnule Tapalaga .
          • -1 (3 voturi)    
            Nu te-ai uitat suficient nene... (Duminică, 31 mai 2009, 13:05)

            FLORIUN [anonim] i-a raspuns lui eugenrc

            Sub textul cu pricina scrie clar: "Citeşte mai multe despre elena basescu • eba "
            • 0 (2 voturi)    
              Ai dreptate (Luni, 1 iunie 2009, 11:48)

              eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui FLORIUN

              Nu m-am uitat
          • -1 (1 vot)    
            jignire? (Luni, 1 iunie 2009, 16:18)

            Dodo [anonim] i-a raspuns lui eugenrc

            eu si-acuma oscilez intre targetul antescriitorilor si ministreasa...nu stiu la cine s-a referit autorul
        • -1 (1 vot)    
          :)) (Luni, 1 iunie 2009, 12:00)

          eba! eba! [anonim] i-a raspuns lui Horea

          da' eminescu (daca nu stii ca a fost si jurnalist, incheiem aici) de ce avea voie? mai ales ca, din cate vedem, e vorba de aceleasi probleme...

          in conditiile in care "martzoaga" jigneste bunul simtz al tuturor si restul de mandrie de a fi roman care ne-a mai ramas, eu zic ca e chiar prea bland!
      • +4 (4 voturi)    
        prost (Duminică, 31 mai 2009, 11:53)

        Mihaela [anonim] i-a raspuns lui dilema

        e cel care cumpara martoaga,nu cel care a scos-o in targ.Ca asa e in targ.Se vand si lucruri bune, si gunoaie.Cumparatorul n-are decat sa aleaga ce e mai bun, iar daca totul este de proasta calitate, sa se abtina.Dar daca nu suportam sa plecam din targ fara macar ceva acolo, acum sa nu plangem dupa bani.Cat despre 'ales' care si-a scos 'martoaga' la targ, nu cred ca v-a pus pistolul la tampla sa o 'cumparati'.Asa ca ce faceti atata scandal?
        • 0 (2 voturi)    
          Ba da,a pus pistolul la tampla (Luni, 1 iunie 2009, 15:08)

          Leila [anonim] i-a raspuns lui Mihaela

          fiecare fialiala pdl din tara trebuie sa-i asigure martoagei 10% din voturile pedelistilor,deci cumparam si daca nu vrem!
          • +2 (2 voturi)    
            Dovada , unde e dovada (Luni, 1 iunie 2009, 15:27)

            eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui Leila

            O astfel de dovada ar fi cea mai tare bomba electorala si ar declansa o curatenie de primavara -vara binevenita pentru tot partidul.

            PD-L e partidlul cu cei mai multi tineri .
            Ce aveti de pierdut ?
            Acum este momentul sa puneti mina pe haturi si sa retreziti spearnta ca nu totul este pierdut si mai exista si altceva decit slugi de partid.

            Oricine poate fi inlocuit , inclusiv EBA si TB .
    • +4 (20 voturi)    
      iata fleoshc! (Sâmbătă, 30 mai 2009, 8:40)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui Horea

      Deci daca omul spune ce gindeste, e clar poet de curte. Eu ii citesc articolele de ceva vreme si am vazut ca Tapalaga se ia de banditi si mafioti (Nastase, Iliescu etc.) Nu-mi amintesc sa fi citit un articol in care il pupa in dos pe Basescu, dar poate mi-a scapat mie, poate imi dati un link? Adica poet de curte a fost Paunescu, Vadim, chiar Geoana cind i-a trimis faxul lu' Constantinescu ca sa-si pastreze functia de ambasador... Iliescu insusi a fost bufonul lu' Ceausescu. Eu nu vad vreo asemanare dar corectati-ma daca gresesc.
      Dupa care, daca omul face acelasi lucru (se ia de timpiti), sariti sa-l catalogati ca fiind un om de nimic si decretati ca era Basescu s-a terminat.
      Va dau exemplul meu: voi vota cu Basescu si cu Macovei. EBA se poate duce, exact ca iapa de mai sus, direct cu capu' in gard, alaturi de celelalte jumatati de oameni ca Geoana, Tariceanu, Iliescu, Nastase, Norica, Crin etc. Si stiti de ce? Pentru ca Basescu inca mai poate urni bolovanul anticoruptiei iar cel care va veni dupa el la Cotroceni nu-l va mai putea opri.
      • +1 (5 voturi)    
        Articolele lui Tapalaga (Sâmbătă, 30 mai 2009, 16:13)

        Horea [anonim] i-a raspuns lui sadwank

        Succes la vot, iti respect opinia, voteaza cu cine vrei si doamne ajuta sa fii fericit cu alegerea facuta.
        Uite aici operele lui Tapalaga - colectie completa. Judeca fiecare dupa cum ii permite intelectul: http://www.hotnews.ro/articole_autor/Dan%20Tapalaga
        • -1 (1 vot)    
          Uite un exemplu de articol pro-Basescu (Luni, 1 iunie 2009, 13:00)

          Poetu' de curte [anonim] i-a raspuns lui Horea

          Traian Basescu se desparte de procurori
          Miercuri, 18 martie 2009


          "Nici in fata acestui pericol Traian Basescu n-a reactionat corect. Seful statului sustine ca, stransi cu usa prescriptiei, procurorii vor lucra poate mai repede. Aici dovedeste pur si simplu rea credinta, minimizand una dintre cele mai grave consecinte ale reducerii pedepselor.

          Basescu pare sa uite subit ca franele in calea justitiei le-au pus in primul rand inculpatii, nu procurorii. Dosarele nelucrate nu justifica sub nici o forma mana intinsa coruptiei. In cazurile Nastase, Mitrea, Mantog, Falca, avocatii penalilor din PSD si PDL au tras de timp, spre disperarea procurorilor.

          Am auzit chiar teoria potrivit careia un stat nu-si face politica penala in functie de cazuri particulare, adica nu conteaza ca vor scapa cativa infractori prin sita noilor legi penale. Autostrada pe care ministrul Predoiu si Traian Basescu viseaza sa inscrie sistemul juridic duce spre o fundatura.

          Miroase a amnistie generala acordata coruptilor mari si mici, cu complicitatea partidelor din coalitie si cu binecuvantarea lui Traian Basescu. In campania electorala care va urma, Basescu se bazeaza in primul rand pe sprijinul politicienilor. Anticoruptia a murit iar tepele din Piata Victoriei sunt astazi pentru uzul celor care chiar au crezut in ele in 2004. "
      • -4 (4 voturi)    
        bolovanul coruptiei (Duminică, 31 mai 2009, 14:26)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui sadwank

        O fi putand Base sa-l urneasca - da' nu vrea!
      • 0 (2 voturi)    
        scuze! erata (Duminică, 31 mai 2009, 14:27)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui sadwank

        "bolovanul anticoruptiei", era postarea anterioara ;)
    • -5 (11 voturi)    
      un lucru interesant! (Sâmbătă, 30 mai 2009, 14:16)

      corvus [utilizator] i-a raspuns lui Horea

      @ Horea

      am remarcat că a fost prima postare critică la adresa articolului. Toţi lăudacii au primit plusuri la greu!!! Făcând o matematică simplă, cum naiba aţi reuşit să întruniţi 24 de voturi (12 pentru, 12 contra) ?!
      • -4 (12 voturi)    
        Explicatie (Sâmbătă, 30 mai 2009, 16:17)

        Horea [anonim] i-a raspuns lui corvus

        Foarte simplu. Postacii nu mai stiu daca acuma Tapalaga e pro sau contra Basescu. E o vraiste in capul tuturor.
        De aceea spuneam ca e inceputul sfarsitului. Videanu e condamnat, EBA e pe nicaieri, toata lumea e impotriva FSN-ului si atunci astia ca Tapalaga se gandesc ca poate ar fi oportun sa sara in alta barca, pana nu se scufunda cea pe care sunt acuma.
        Ceea ce nu stiu este ca in oricare barca ar vrea ei sa sara, ii asteapta un sut in cur, cu claparul de ski.
    • -1 (5 voturi)    
      martoaga chioara (Sâmbătă, 30 mai 2009, 20:04)

      ken [anonim] i-a raspuns lui Horea

      cred ca esti unul din cei 10 pedelei / fiecare sucursala care au obligatia de a vota aceasta martoaga chioara la europarlamentare.... si uite asa aceasta individa - nu am nimic personal cu ea, dar ma sunt jignit sa ajunga ea sa ma reprezinte pe mine in parlamentul european - o sa ajunga acolo, o sa dea si mai tare cu bata in balta, si sa vezi atunci ce tara de nimic reprezentata de oameni de nimic... deci mai degraba prefer un jurnalist de nimic, in locul unui europarlamentar de nimic... Doamne, unde vom ajunge in ritmul acesta, eu ma ingrozesc de politicienii nostri care isi bat joc intr-un asemenea hal... cum ajung in politica ai mai prosti, mai hoti, mai marlani si mai nehaliti romani...eu stiu sigur ca sunt si romani de calitate, si mai stiu ca nu sunt politicienii pe care ii meritam ... dar ma intreb cum de am ajuns in situatia asta?! Dumnezeu sa ne ajute, ca acum chiar avem nevoie de o minune....
  • +6 (16 voturi)    
    rade cu cei ce rad si plange cu cei ce plang (Sâmbătă, 30 mai 2009, 1:00)

    taranistu [anonim]

    sau ceva de genul asta e scris in Biblie. (Exagerez intentionat). Bai baiete tu nu vezi ca asta rade de EBA nu de TBA! De TBA radem maine, ca doar n-o bagat Dumnezeu zilele in sac! ha-ha-ha da vezi ce curajoasa e?
    • +3 (7 voturi)    
      Familia Bula (Sâmbătă, 30 mai 2009, 12:49)

      indianu gions [anonim] i-a raspuns lui taranistu

      credeam ca deja am invatat si de la altii, daca numele tau incepe cu "B", tatal tau a fost deja presedinte, nu a fost nici cel mai bun, dar nu e nici cel mai prost, dar nu realizeaza nimic important, daca toata viata ta nu ai facut decat sa stai in umbra tatucului, nu ai decat un neuron stingher, si mai mult ca sigur ai un potential dezastros... ei bine, nu ar trebui sa poti candida pentru vreo functie importanta.

      ar trebui sa exista o lege in acest scop, Legea Bula, care sa interzica tuturor Bulilor sa candideze.

      sunt sigur ca va fi adoptata si de alte tari si ar deveni primul lucru care sa ne uneasca pe toti indiferent de cetatenie, religie sau rasa.

      Long live Bula! Heil Bula! Ave Bula!... dar nu in posturi de conducere :D


      keep up the good work!
  • +4 (18 voturi)    
    stirea (Sâmbătă, 30 mai 2009, 1:13)

    marius [anonim]

    super tare stirea bun bancu:))
    am ras cu lacrimi nu alta.
  • +6 (16 voturi)    
    ups (Sâmbătă, 30 mai 2009, 1:43)

    Mihai-G [utilizator]

    Cineva nu va mai ajunge prea des in vizita la palatul de langa gradina botanica.
  • +3 (11 voturi)    
    http://graffiti.hbfx.com (Sâmbătă, 30 mai 2009, 2:54)

    eros [anonim]

    tare bancul, dar @marius [anonim] care era stirea, totusi?
    • -2 (2 voturi)    
      Lui http://graffiti.hbfx.com - Chiar asa????? (Sâmbătă, 30 mai 2009, 9:43)

      MIHAEL [anonim] i-a raspuns lui eros

      Chiar asa??? Serios??? Atunci e vai de tine!
  • +3 (21 voturi)    
    adevar graita-i (Sâmbătă, 30 mai 2009, 6:00)

    luceaf [anonim]

    Felicitari. Se vede ca mai sunt ziaristi cu sira spinarii dreapta.
  • +3 (9 voturi)    
    Martoaga Chioara -simbol national ? (Sâmbătă, 30 mai 2009, 7:35)

    directia 5 [anonim]

    judecand dupa cati oameni politici nimeresc copacul-dupa nr de metri cubi de cherestea la export pot afirma ca 'nimeresc' copacul la propriu,verestoi si prietenii stiu de ce-de cat de autista este societatea civila,pot afirma ca intradevar Martoaga este simbol national
    Dar probabil ca Tapalaga descoperind drumul spre statutul de invitat permanent alaturi de ciuvicii realitatii si 'chintesentii' antenisti nu poate evada din curentul modei si inevitabil, Martoaga=EBA

    Ca o Martoaga pur sange imi asum riscul de a lovi permanent 'copacul' sperantei intr o Romanie scapata de chingile unei oligarhi cu radacini securiste-comuniste ce sufoca tara astazi....,si nu duc lipsa de curaj
  • +2 (8 voturi)    
    Si martoaga? (Sâmbătă, 30 mai 2009, 7:56)

    st [anonim]

    Da martoaga, cine e martoaga, ca n-am inteles.:))))
    • 0 (4 voturi)    
      eba, tu esti? (Sâmbătă, 30 mai 2009, 20:33)

      ken [utilizator] i-a raspuns lui st

      eba, chiar tu esti...
  • +2 (12 voturi)    
    Super! (Sâmbătă, 30 mai 2009, 8:05)

    Crosheta [utilizator]

    :))))))))))
    Chiar ca i se potriveste manusa! :)))))
  • +1 (13 voturi)    
    lamurire (Sâmbătă, 30 mai 2009, 9:07)

    un bizon [anonim]

    Nu voi vota cu EBA, ci cu PDL. Dar vreau sa il intreb pe dl. Tapalaga daca articolul scris l-a lamurit asupra unor aspecte. Sau ce a vrut sa demonstreze prin acest articol de tip ctp? Avem campanie europarlamentara sau campanie prezidentiala (vezi pe toti peretii pozele lui crin, floarea mortului, si ale lui geoana, prosty prostilor) sau campanie anti-EBA? De fapt care a fost rostul acestui articol? este EBA mai mediocra ca ceilalti politicieni romani? si atunci de ce aceasta deversare de umori? daca erati femeie v-as fi inteles, ati fi invidios pe frumusetea ebei, dar asa nu va inteleg, cu ce va sta in git EBA. Traim intr-o democratie? are dreptul oricine sa candideze? nu o votati daca nu va place sau taceti din gura. Altfel ar fi trebuit sa scrieti articole similare despre toti candidatii. Asa ar fi fost mai fair, domnule Tapalaga>
    • 0 (0 voturi)    
      Un mic necrolog al selectiei naturale. (Duminică, 7 iunie 2009, 15:54)

      Pezevenghiu [anonim] i-a raspuns lui un bizon

      Domnule bizon, sunteti liber sa - si nu este interesat nimeni cu cine - votati cu cine doriti, asa cum sunt toti cetatenii romani (si europeni, dar mai este mult pana departe).
      Orice alt cetatean roman (sau european) este liber in a-si exprima orice opinie sub orice forma. Cata vreme si ideea si forma in care aceasta opinie au consistenta si denota bun simt in exprimare, aceasta initiativa este laudabila.
      D-ra pe care o mentionati in articolul dvs. nu da (si nu a dat) pana acum, public, dovada existentei nici unei idei coerente. Recent a exprimat prin vorbe ideea (gresita de altfel) ca un intelectual este acea persoana care detine multe diplome. Pe principiul tzaca-paca-ratza-cade.
      Eu am impresia pregnanta ca o persoana care doreste a accede la un post de parlamentar (national sau european) TREBUIE sa detina un minim de cunostinte (politice, sociale, economice, filosofice), capacitatea de intelegere a acestor cunostinte, aceea de procesare a acestor cunostinte si cea de actiune in numele unui ideal de dezvoltare - care poate lua mai multe directii. Si bineinteles, capacitatea de exprimare a acestor cunostinte, idei si idealuri. Nu neaparat orala. Exista si alte modalitati facile de exprimare. In ceea ce o priveste pe d-ra despre care vorbiti, niciunul dintre lucrurile mentionate in paragraful de mai sus nu s-a facut simtit. Niciodata. Dimpotriva, toate exprimarile sale (in principal orale) care ar fi putut face cunoscute lumii aceste lucruri nu le-au continut. Lucru grav. Nu neaparat pentru persoana in cauza, dat fiind ca nu este singura in aceasta situatie, ci pentru cei care mai au un minim de impresia cum ca o astfel de persoana are ce cauta intr-o institutie precum un parlament. Chiar si european.
      Iar daca acestia considera ca sunt reprezentati de persoana in cauza, si accepta ca aceasta este capabila de a decide in locul lor intr-un for , cred ca suntem in cofa pana peste cap.
  • +1 (11 voturi)    
    EBA (Sâmbătă, 30 mai 2009, 9:15)

    Mihai T. [anonim]

    Fiecare are dreptul la o sansa - inclusiv si tie ti-a fost oferit o sansa. In timp poate sa evolueze - cred ca te grabesti in jigniri.
  • +1 (11 voturi)    
    mirtoaga (Sâmbătă, 30 mai 2009, 9:20)

    Mihai [anonim]

    Mortala!... Cine-o fi mirtoaga?! Cine vrea sa mearga in Parlamentul European ca sa invete ce n-a facut in tara? Pai noi trimitem acolo la studii sau la munca?!
    Cine ar angaja un avocat mut sau balbait ca sa-si salveze averea?!
  • -3 (11 voturi)    
    doar titlul (Sâmbătă, 30 mai 2009, 9:24)

    Nae [anonim]

    am citit doar titlul; atat am putut. Jurnalismul de calitate nu are nimic de aface cu grosolania
  • +3 (5 voturi)    
    Alte opinii (Sâmbătă, 30 mai 2009, 9:28)

    Frobenius [anonim]

    Ne batem cu caramida in piept ca sintem europenii secolului XXI. Si ca ne-am luptat din greu sa ne cistigam niste drepturi. In Europa secolului XXI inclusiv mirtoagele au drepturi. Toate mirtoagele, si cele vopsite si cele... naturale. Asa umbla vorba.
    Si eu, cumparatorul, am drepturi. Printre care si dreptul de a-mi alege mirtoaga, in cazul in care as dori sa o cumpar. Daca ma duce mintea nu voi fi pacalit. Daca nu am ce alege nu cumpar. Mai astept, mai caut pina cind voi gasi o mirtoaga potrivita. Solutia nu intra in conflict nici cu drepturile mirtoagei nici cu drepturile mele.
    Unde ar fi problema? Problema este taranul!
  • -5 (17 voturi)    
    Eu nu! (Sâmbătă, 30 mai 2009, 10:07)

    inadora [anonim]

    Eu n-am de ce sa va felicit pentru asa o mizerie.In primul rand nu stiu daca interviul a fost aranjat de d-l Ciutacu binecunoscut pentru ura nutrita impotriva lu'tata.Intrebati tinerii care o sustin pe EBa si va lamuriti.
    • 0 (6 voturi)    
      Dora (Sâmbătă, 30 mai 2009, 18:50)

      Loda [anonim] i-a raspuns lui inadora

      Dar CINE ar putea sa-i impuna lui Ciutacu pe cine sa invita la el in emisiune ? Invita pe cine ii face rating, indiferent ca-i TRU, Oprescu sau EBA.Ce sa intrebe dl.Tapalaga,, pe'' tinerii care o sustin pe ZEba si cine sunt acesti tineri ?
  • +6 (18 voturi)    
    multumim pentru articol (Sâmbătă, 30 mai 2009, 10:55)

    Ana [anonim]

    Radem noi radem... Dar dupa 7 iunie cand ne vom trezi cu EBA in Parlamentul European, cine va mai rade? Europa!
    Dintre toti parlamentarii ajunsi la Bruxelles, trei dintre ei cu siguranta vor iesi in evidenta: Vadim, Becali si Elena Basescu. Trei exemple reprezentative ale societatii romanesti: extremistul, parvenitul si pitzipoanca.
    • 0 (12 voturi)    
      Foarte tare (Sâmbătă, 30 mai 2009, 11:47)

      M [anonim] i-a raspuns lui Ana

      Bin zis extremistul, parvenitul si pitzipoanca :))
    • +2 (2 voturi)    
      atat? (Duminică, 31 mai 2009, 13:25)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui Ana

      Ce nu inteleg eu: voi astia care stati si radeti la circul facut de Tapalaga ce o sa faceti de alegeri? 1. N-o votati pe Elena B (eu unul v-as intelege) 2. votati cu Adrian Severin sau Norica Nicolai si altii ca ei? Doar pentru ca altii nu sunt asa vizibili in prostia lor ca fata lu tata, dar mult mai profunzi cand vine vorba de gafe si mult mai invatati cand vine vorba de manareli si spaguieli?
      Acum, toata lumea si-a dat seama ce "calitati" are Eba. Care e motivul pentru care Tapalaga (care pana acum nu stia cum sa-l mai pupe-n dos pe Base) si-a gasit sa faca glume (cam proaste) pe seama ei? E clar ca fata n-are cum sa se aleaga deci nu e un pericol real pentru grei... Cat despre calitatea morala a dlui Tapalaga tare mi-e ca martoaga aia reala din banc era mai de treaba.
      • -1 (1 vot)    
        mda.. (Duminică, 31 mai 2009, 23:28)

        Ana [anonim] i-a raspuns lui vlad

        Pai da, dar ce sa facem? macar cu Adrian Severin sau Norica Nicolai mai salvam aparentele in PE. Dar cu EBa..? Dupa cata coruptie avem, deficit mare, reforma zero.. atata ne mai trebuie, sa mergem cu EBa in Parlamentul european. Ca parca nu eram destul de caraghiosi.
        • 0 (0 voturi)    
          Super stupiditate (Luni, 1 iunie 2009, 19:47)

          aac [utilizator] i-a raspuns lui Ana

          "macar cu Adrian Severin sau Norica Nicolai mai salvam aparentele in PE.".

          Doua exemple care arata exact radacina comun(ist)a a celor doi si cine esti mata.

          Pai cap de ranga, tu votezi ca sa salvezi aparentele? Nu te mai complica inutil. Da-te cu pompon s-un chiq di fard (cam 2 metri adincime) si n-o sa ti se mai poata ghici nici sexul. Atunci salvezi orice aparenta.
          • 0 (0 voturi)    
            nu ai inteles (Luni, 1 iunie 2009, 20:44)

            Ana [anonim] i-a raspuns lui aac

            Ideea era ca din doua rele o alegi pe cea mai putin rea.

            Adica mai degraba Norica Nicolai sau Adrian Severin decat EBa. Asta era ideea.

            Iar chilul de fard nu salveaza nicio aparenta. O demonstreaza chiar Elena Basescu. Nici botoxul.

            Dar un minim de cultura generala, da.
  • 0 (10 voturi)    
    Haios bancu'... (Sâmbătă, 30 mai 2009, 11:14)

    viq [anonim]

    ...şi inspirat paralelismul.
    De bună samă că EBA nu se compară cu TRU sau Liiceanu.
    Dar nici cu Avramescu de pildă, care spre jena lui s-a'ntors la grajd când a văzut cât e de mers pân'la pom.
    Deocamdată, cel mai haios e că corajul ei (aparent fără nici o bază) a dus-o mai departe decât a dus-o aroganţa pe madam Pippi.
    Şi dacă la capitolul "buze ţuguiate" concurează cu "faţa-de-lopată" a Noricăi şi poate klingoniana călcată de tractor pare mai drăguţă, dar la capitolul "intenţii" lucrurile stau altfel între cele două.
    Dane, mie-mi place şi cum scrii şi cum gândeşti. Tu şi alţi câţiva copii de treabă, rătăciţi prin hoarda de derbedei media.
    Dar aici tare mă tem că vă mai trageţi singuri încă o palmă intelectuală nemeritată, după cea pe care o luaţi acum de la madam Turism.
    Cine uită, repetă.
    Dar poate eu sunt cel care greşesc şi tu cel care ai dreptate.
    Vedem pe 7seara.
  • +11 (17 voturi)    
    O astfel de ironie acida nu-i clinteste pe Vadim (Sâmbătă, 30 mai 2009, 11:20)

    Ioana [anonim]

    pe Becali sau pe Iliescu - adica pe adevaratii nesimtiti ai politicii romanesti

    De-aia o folositi impotriva cuiva nou, care o "simte"

    Ati luat si dvs. calea "usoara" a Presei, Dle. Tapalaga:

    "DA IN CEL NOU CARE VREA SA-I SCHIMBE PE CEI VECHI"

    Omoara-l !

    E dezolant. Mi-e teama ca nu mai exista cale de scapare pt. romani.
    • -5 (7 voturi)    
      vax (Sâmbătă, 30 mai 2009, 21:26)

      codrutza [utilizator] i-a raspuns lui Ioana

      Nu ma intereseaza ca "cei noi care ii schimba pe cei vechi" sa fie la fel (daca nu chiar mai) prosti ca ei!
      • +5 (9 voturi)    
        Cei NOI care vor sa-i schimbe pe cei VECHI (Duminică, 31 mai 2009, 11:23)

        Ioana [anonim] i-a raspuns lui codrutza

        Si-a dat vadim demisia de onoare de undeva - si nu stiu eu?
        face vadim parte dintr-o familie politica (PPE, PDL) asa cum face parte Elena din singurul partid
        care a facut - in 20 de ani - reforme in Romania?
        ... sau, sa mai dam odata credit PNL-ului, sa ne mai insele asteptarile cum a facut in 2005, in 2007, in 2008 si cum va face intotdeauna - si nici macar nu mai e nimic de furat -

        E prea mult, 20 de ani. la gunoi cu vechiturile nesimtite!

        De vechiturile nesimtite nu se mai leaga nici macar "geniul Carpatilor" Tapalaga - de-aia ne alegem tot cu ele la nesfarsit !
        • -6 (8 voturi)    
          sa mori de ras! (Duminică, 31 mai 2009, 14:21)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Ioana

          Ce "singurul partid care a facut in 20 ani reforme in Romania"?

          Parca stiam ca EBA e in PD-LSD - de CAND dateaza "partidul" asta ("partid e un eufemism, de fapt, pentru sleahta care s-a adunat in el - si care fara Base se imprastie)?

          Da macar un SINGUR exemplu de "reforma" facuta DE EI (nu de partidele pe care le-au capushat la guvernare)! Si daca s-ar putea sa fie si "buna", poate n-ar fi rau...

          Si cu CE e Elena mai buna ca Vadim? Cat o fi ala de nebun, macar e cu prpria LUI minte, nu cu a altora - ca asta, care nu e in stare sa spuna nici 2 vorbe care sa fie "ale ei" fara sa scoata o prostie...
          • 0 (2 voturi)    
            PDL a facut reformele pe care le-anghetat PSD-PNL (Duminică, 31 mai 2009, 15:00)

            Ioana [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

            Raspunde-ti singur care-s alea si de ce s-au opus fratii de cruce, ca eu m-am saturat de ticalosi!
            • -1 (1 vot)    
              lasa vrajeala! (Luni, 1 iunie 2009, 12:05)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Ioana

              Da exemplu de 3 "reforme" - scurt!

              NU reforme facute cu picioarele si legi care sa-i imbogateasca pe pretini - ci "reforme", adica adevarate! adica lucruri care sa fi imbunatatit situatia din intreaga tzara si care sa fi "rasturnat" ceva rau - ca aia e "reforma", ceva ce schimba in intregime.
  • +2 (6 voturi)    
    nu-i de ras.... (Sâmbătă, 30 mai 2009, 11:23)

    Florence [anonim]

    De ce radeti? oare in tara asta nu-s o multime de vadimi ,o multime de becali si de ebe? logic, nu este ca acestia sa-i reprezinte in lume? Sa vedeti ce bine vor fi primiti , caci si unii si altii vorbesc aceeasi limba
    gangava si cu acelasi sunet de tinichea ....de lichea?!
  • +4 (14 voturi)    
    E usor sa razi de un tanar care.... (Sâmbătă, 30 mai 2009, 11:28)

    judex1 [anonim]

    este ambitios dar care nu are inca experienta si face unele gafe. Il facem praf, asa cum suntem noi romanii obisnuiti sa procedam cu toti cei care indraznesc sa vrea sa-si depaseasca statutul. Dar, noi, astia care facem misto libidinos, in permanenta, ne-am uitat in oglinda sa ne vedem adevarata fata? Sa vedem de ce suntem noi in stare si ce putem face pentru romani sa fim mai civilizati si sa ne fie mai bine? Daca nu ne plac candidatii supusi mistourilor noastre, de ce nu candidam noi? Poate suntem mai destepti si mai buni, de ce nu o facem? Pentru ca suntem lasi si cartitori fara continut. Pentru ca refuzam sa luam destinul nostru in serios si o ducem din mistocareala in mistocareala si ne miram ca suntem in curul Europei, in timp ce altii iau lucrurile in serios si abordeaza cu curaj si responsabilitate propriul viitor. Apropo de EBA, nu vede nimeni ca Adina Valean este tot mai impinsa in fata? Unde este Weber si Daianu? Unde sunt profesionistii? Unde sunt programele si proiectele candidatilor? Deocamdata, vad numai atacuri hilare la adresa presedintelui Basescu si PDL. Apropo de acuzatiile lui Crin Antonescu. Pentru a critica pe Basescu de incompetenta ar trebui sa aibe bunul simt si sa ne arate la ce este el competent. Basescu a condamnat comunismul, jaful national si a impus trimiterea dosarelor de securitate la CNSAS, atragand furia si incercarea de suspendare din partea bolsevicilor, agenturii KGB si marilor hoti nationali, in prezent mari moguli mass media. Crin Antonescu si Geoana ce au facut? Care este competenta lor?
    • -2 (12 voturi)    
      hmmm... (Sâmbătă, 30 mai 2009, 14:32)

      taranistu [anonim] i-a raspuns lui judex1

      cum sa iti explic ca sa poti intelege si tu?...
      Incerc: iti aduci aminte de acel ministru irakian al Informatiilor publice din ultimele zile de regim Saddam Hussein? Ei bine asta anunta cate progrese face armata irakiana impotriva celei americane iar in spatele lui se vedeau tancurile americane (in direct) cucerind Bagdadul! Cam asa si cu comentariile tale.
      • +2 (10 voturi)    
        Este ultima data cand iti raspund... (Sâmbătă, 30 mai 2009, 17:21)

        judex1 [anonim] i-a raspuns lui taranistu

        Pierd vremea cu tine, esti doar o prostituata a lui Pavelescu, Milut sau Patriciu. Esti ca o placa de patefon stricata si cu capul gol.
        Dupa ce ticalosia "cu fata umana" si-a batut joc de aceasta atara si de tineretul ei, un popor intreg a inceput sa-si puna speranta in cei care, la inceput i-au speriat prin actiunile, dar care erau reprezentati de un adevarat arhanghel, un senior. Din pacate, Seniorul a murit prea repede si epigonii i-au spurcat memoria. Cu propaganda anticomunista si antisecurista, PNTCD si CDR au castigat alegerile in 1996. Nu am sa uit niciodata acea seara de bucurie si speranta la care am participat si eu. Din pacate, dupa mai putin de un an ne-am dat seama ca am fost mintiti mai rau decat o faceau securistii si comunistii. Tara a fost distrusa, nu s-au facut reforme profesioniste, iar patrimoniul a fost dat mafiei KGB si altor neaveniti. S-a furat ca in codru. Cu alte cuvinte, PNTCD a sfarsit lamentabil si, faptul ca romanii ii tin in afara parlamentului, ar trebui sa le dea de gandit, mai ales lui Ciorbea, Radu Vasile, lui Constantinescu, Dorin Marian, Ciuvica si alti "faptuitori ". Din contra, nesimtirea care ii caracterizeaza, sau argintii pe care ii primesc de la fostii comunisti si securisti ii fac "imuni". Cum ar fi putut acestia sa schimbe Romania in bine? Basescu a condamnat comunismul, a trimis dosarele de securitate la CNSAS (chiar daca a fost si el securist) si a blocat jaful national practicat de Nastase, Patriciu si Tariceanu, Voiculescu si Vantu. A avut curajul sa o faca, infruntandu-le furia si tentativa de suspendare. Ceea ce un Milut sau un Pavelescu nu ar fi niciodata in stare sa faca. Felicit pe surorile Seniorului si pe luptatorul anticomunist, D-l Diaconescu, pentru curajul de a arata adevarata fata a celor care au "confiscat" PNTCD. Viitorul PNTCD-ului este alaturi de PDL si Basescu, singurii care vor cu adevarat o Romanie mai civilizata si o viata mai buna pentru romani. Si acest lucru se va intampla cat de curand.
        • 0 (6 voturi)    
          Basescu era ministru (Sâmbătă, 30 mai 2009, 21:32)

          codrutza [utilizator] i-a raspuns lui judex1

          Pe vremea CDR Basescu era ministru si PD la guvernare - si de fapt asa a si ajuns CDR sa dispara, ca si-a bagat asta coada si acolo, cat a putut...
          Cine a aranjat sa pice Ciorbea si sa vina un ghiloban ca Radu Vasile? RV cu ghiulu si unghia de la destiu mic, piratul cu suvitza peste chelie... o pereche frumoasa de manelisti.
          Nici o data Basescu n-a vrut o Romanie civilizata. A vrut sa-si vada saltat si cu sacii plini gasca lui de nehaliti.
          • -2 (2 voturi)    
            addenda (Duminică, 31 mai 2009, 16:19)

            taranistu [anonim] i-a raspuns lui codrutza

            Iti multumesc pentru ajutor, codrutza. I-ai raspuns tu deja domnului judexator no. 1. As vrea doar sa adaug ca daca m-ar cunoaste nu si-ar permite sa ma numeasca "prostituata" a nimanui. Familia mea a luptat, in micul-marele sau univers impotriva comunistilor, nu din 90 incoace ci de cam 60 ani si mai bine. Nu cred ca CDR a castigat doar datorita mesajului anticomunist, asta tine la oameni ca mine , ca tine. CDR a castigat pentru ca a promis mult. Prea mult. "Contractul cu Romania" "100 de zile". Oameni ca judex1 au votat cu CDR (daca au facut asta) pentru astfel de promisiuni nu pentru mesajul anticomunist. Ciorbea nu urmareste neaparat revansa contra lui Basescu, e important de amintit cand a devenit Basescu anti-Ciorbea: in momentul in care Ciorbea , prin Corpul sau de control a inceput sa-l cerceteze pe dom Basescu de barcutele vandute pe nimic, cestiune neelucidata intrutotul nici acum. A nu se uita dom judex1! Da, intr-adevar s-a privatizat neprofesionist, pe spaga uneori si din pacate vinovatii nu au fost pedepsiti, spre exemplu dom Berceanu, dom judex1! Sau ei au facut reforme profesioniste dl Sun Oil si dl Navrom? Da, fara indoiala ma doare ca PNTCD a incaput pe mana unui Milut&co., lupt si sper si cred ca o sa ne recastigam partidul, alaturi de surorile dlui Coposu, dar asta nu ma face sa-l cred mai bun pe Basescu, sau sa-l compar, asemeni dlui Preda (piei inapoia mea Satana!)cu Coposu! Mai terminati cu gogorita anticomunista a lui Basescu, el insusi nu s-a dezis de trecutul sau, el l-a numit pe Turianu in CNSAS, impotriva lui Ticu Dumitrescu (cititi prima declaratie a lui Ticu in Parlamentul nou format in 97!) Viitorul PNTCD este tot acolo unde este si trecutul, PPE dar nici vorba sa ne curvim cu PDL. Pdl n-are nici doctrina, sau mai bine zis o improspateaza in proportie de 90% la fiecare 5 - 10 ani. Asa ca, deschideti ochii domnule Judex1, daca ai buna credinta vei vedea adevarul , iar Adevaru va va face Liberi!
          • +1 (3 voturi)    
            Schimba placa... (Duminică, 31 mai 2009, 16:46)

            judex1 [anonim] i-a raspuns lui codrutza

            Tot Basescu eeste de vina? Sunteti bolnavi iremediabili. Dar, nu-i nimic, va vor vindeca romanii in toamna.
    • -1 (5 voturi)    
      da si el din gura (Sâmbătă, 30 mai 2009, 21:28)

      codrutza [utilizator] i-a raspuns lui judex1

      Nu-l doare sa critice jaful national, atata vreme cat poate sa-si puna pipitele ministri! Ba chiar sa inventeze 2 ministere pt asta.
    • -1 (3 voturi)    
      sa razi de un tanar... (Duminică, 31 mai 2009, 12:13)

      xy [anonim] i-a raspuns lui judex1

      daca tanarul respectiv n-are inca experienta si face "unele gafe", atunci sa stea frumos acasa in banca lui si sa nu se arunce aiurea sa se faca europarlamentar. consider o obraznicie fara egal candidatura acestei elena basescu pentru PE, care ne-a adus deja ironii in presa straina si o sa ne mai aduca. daca avea chef de putere, trebuia macar sa se multumeasca sa candideze pentru parlamentul nostru, aici macar nu se mai amuzau si altii ce cultura impresionanta si ce viziune politica are fata lui tata.
      si adina valean, daca nu stiai inca, e deja europarlamentar, asa incat nu era nevoie sa fie "impinsa in fata" de nimeni.
      • -1 (3 voturi)    
        Frumosule si desteptule... (Duminică, 31 mai 2009, 16:48)

        judex1 [anonim] i-a raspuns lui xy

        candideaza tu si te voi vota pe tine. Dar, deocamdata, esti un las, te ascunzi pe forum-uri, si nu meriti.
        • 0 (2 voturi)    
          eh, lasa ca tu debordezi de istetime (Duminică, 31 mai 2009, 23:33)

          Ana [anonim] i-a raspuns lui judex1

          Ca sa candidezi ai nevoie de o gramada de bani pentru o campanie electorala. Si e vb de sume in euro cu multe zerouri. Pe care multi oameni cu scaun la cap nu ii au. Spre deosebire de ei, au niste copii care desi habar nu au ce inseamna o zi de munca isi permit o campanie in toata regula.. Come on.. Din cauza celor ca tine merge tara asta cum merge. VOI nu ar trebui sa aveti drept de vot.
    • -1 (3 voturi)    
      cateva sute de mii (Duminică, 31 mai 2009, 14:03)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui judex1

      Exista cateva sute de mii de tineri (? la 30 ani) care "nu au inca experienta si fac gafe" in tzara asta - dar au bun-simt si stau in banca lor! Nu au pretentia sa mearga la Bruxelles sa (nu) ma reprezinte, pe banii MEI !

      Ar trebui ca toate acele sute de mii de tineri sa candideze? Pai nu - ca nu toti au tata presedinte de tzara!

      Existau si cateva sute de mii de scandalagii alcoolici, ca Nicu Ceausescu - dar numai acesta era "printisor".

      EBA n-are bun-simt! Si nici nu vad ce cauta ca candidata, daca nu "tzine" la niste intrebari simple - nu mai zic de "mistocareala".Daca nu e in stare sa se descurce in l. romana, cu niste tineri din Romania care ii pun niste intrebari simple si logice, nu vad ce rost ar avea sa o platim ca sa mearga la Bruxelles! Aaa... ca "sa invete"? Pai, aia care au bun-simt invata pe banii LOR, nu ai mei! sau isi tocesc coatele pana obtin burse!

      Oricum: eu in particular, ori de cate ori discut cu cineva si vad ca are simpatii pt. PD-LSD, ii recomand cu caldura sa voteze EBA - nu de alta, dar fiecare vot pentru ea inseamna un vot mai putin pt. PD-LSD :-p

      Hai, ca m-ai facut sa si plang... smiork...!
      • 0 (2 voturi)    
        Cu tine mai intru in dialog... (Duminică, 31 mai 2009, 16:49)

        judex1 [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        atunci cand vei dovedi intelepciune si discernamant. Pana atunci, flit!
  • +2 (12 voturi)    
    EBA (Sâmbătă, 30 mai 2009, 11:48)

    Alexa [anonim]

    De bine, de rau..EBA a pus in discutie o tema europeana, fata de ceilalti. Dar cand este determinare, parca mai conteaza....
    Substanta articolului, probabil ca ar trebui cautata pe la Vanghelie, care este....
    • 0 (10 voturi)    
      imi spui te rog ce inseamna determinare (Sâmbătă, 30 mai 2009, 14:33)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Alexa

      Sau poate doreai sa spui hotarare...
      Sau uichend, sau asignat, sau schegeluit, sau ....
  • 0 (12 voturi)    
    Din doua, una... (Sâmbătă, 30 mai 2009, 11:50)

    Viorel Padina [anonim]

    Ori autorul articolului e lipsit in mod flagrant de experienta, perspicacitate si intelepciune, ori e cu totul rau-intentionat, in spe, caci in caz contrar era absolut firesc ca surprinzatorul insultator sa constate ca, in raport cu varsta, experienta si presiunea publica ce se exercita asupra sa, EBA e absolut OK, cu mult peste media generatiei sale de politicieni... Ea are charisma, numele, pregatirea, ambitia si temperamentul de care e nevoie spre a deveni un politician redutabil, in cel mai previzibil viitor.

    Parerea mea, cu toata sinceritatea: articolul lui Tapalaga e consternant, in caz ca nu e pur si simplu provocator.
    • +2 (10 voturi)    
      Doar fata lu` tata (Sâmbătă, 30 mai 2009, 19:27)

      Tzepelica [anonim] i-a raspuns lui Viorel Padina

      "Ea are charisma, numele, pregatirea, ambitia si temperamentul de care e nevoie spre a deveni un politician redutabil, in cel mai previzibil viitor."
      Nu domn`e, n-are decat numele piratului !
      In plus, impingerea ei intr-o functie in care reprezinta Ro, functie pt. care n-are nici calitatile si nici pregatirea/experienta necesare, nu inseamna decat resaparea binecunoscutului procedeu "PCR" ("pile, relatii, cunostinte").
      Procedeu apartinand unui sistem pe care piratu` tocmai l-a condamnat.
      • 0 (6 voturi)    
        Tzepe, te-nseli... (Sâmbătă, 30 mai 2009, 20:41)

        Viorel Padina [anonim] i-a raspuns lui Tzepelica

        Ti-am spus-o si pe blogu lu Patrasconiu: Base nu e atat de puternic incat sa suporte loviturile voastre drept in inima. Si nu a promovat-o pe fii-sa, cum crezi tu, speriatule de bombe, ci a cimentat-o in zidul Manastirii Cozia (citeste: Romania Postcomunista), ca sa nu i se darame preste noapte constructia… Deci, ca-n bancu ala de la Radio Erevan cu Evtusenko si daru’ lu Brejnev: nu i s-a dat, ci i s-a luat…

        Cand vei intelege cati inimici a avut Base al tau si cat de singur a fost aproape tot timpu’ dupa ce a “tradat” cauza Tovilor si Baietilor sai, incumetandu-se sa demanteleze “sistemul ticalosit”, atunci vei pricepe, in fine, ca EBA e Ana, nu Lica…

        Insa tare ma tem ca va fi cam tarziu.
        • +1 (5 voturi)    
          Nu, nu ma insel (Sâmbătă, 30 mai 2009, 20:47)

          Tzepelica [anonim] i-a raspuns lui Viorel Padina

          In tara asta, cand “baietii” decid ca nu le mai esti necesar, te debarca.
          Indiferent cate “tzatzisioare/buzishoare” zidesti.
          Povestea nu se potriveste.
          Si stii de ce ?
          Pt. ca tzepele din Piata Victoriei au ramas tot goale, adica lupta cu “sistemul ticalosit” s-a dovedit a fi doar un frumos cadril.
          EBA ramane doar o mica profitoare.
          Mica da` profitoare.
        • -2 (4 voturi)    
          iar imi vine sa plang... (Duminică, 31 mai 2009, 14:09)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Viorel Padina

          Saracu Base... snifff... smiork...!

          Daca nu e destul de puternic, sa-si faca seppukku! Ce cauta acolo?
          Nu face altceva decat sa faca excursii pe banii mei - si sa bage bâze! Pana acum n-a dovedit altceva decat ca si-a luat salariul degeaba - si ca nu e capabil sa "construiasca" nimic!
    • -1 (3 voturi)    
      ce EBA? (Duminică, 31 mai 2009, 14:06)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Viorel Padina

      Unde vezi tu numele EBA in articol?

      Comentezi pentru ca pana si TU ai recunoscut-o in personaj pe EBA - ceea ce inseamna ca Tapalaga n-a facut altceva decat sa puna pe HotNews un banc nu doar bun, ci si relevant >:)
    • -1 (1 vot)    
      Viorel Padina, tu esti? (Duminică, 31 mai 2009, 19:30)

      Florin Iaru [anonim] i-a raspuns lui Viorel Padina

      Si tocmai tu, aparator al limbii romane si al inteligentei si al talentului, tocmai tu sa o preamaresti pe EBA? Te-a schimbat cineva pe vodca? Te-a clonat cineva pe forumuri? Elena Basescu? Despre ea vorbesti? Saraca, e o tuta, o redusa, o oligo-elementara. Ea nu greseste pentru ca e sub presiune, pentru ca e agresata, ori pentru ca trebuie sa fie intr-o suta de locuri odata – ci pentru ca nu stie. Nu intelege. Nu pricepe. N-o ajuta dovlecelul. E o bambooista ca toate bambooistele. E o piti. O pipiti.ro. O toanta. Un nimeni botoxat cu numele lu' tata.
      Sper, totusi, ca e numai un impostor care ti-a furat numele. Nici n-ar fi posibil altfel. Mi-e prieten Cato, dar mai prieten mi-e adevarul.
      • 0 (2 voturi)    
        Florine, eu sunt... (Duminică, 31 mai 2009, 21:14)

        Viorel Padina [anonim] i-a raspuns lui Florin Iaru

        ...si-ti spun si tie asa cum i-am spus unui pretind pe blogu lu Patrasconiu...:

        Mey, eu nu sustin ca EBA e un geniu (n-a facut nimic neobisnuit pentru conditia si varsta sa), ci doar ca e o fata absolut normala si-o politiciana care a putut invata rapid si care, de-acuma, face fata cu brio presiunii enorme ce s-a pus pe ea... Iar in filmuletul acela - "Pata pe tine" - e chiar impecabila, dovedind ca are real talent de actor, adica de politcian din era Media… Or, in aceste conditii, opozitia voastra incrancenata fatza de EBA nu se explica decat intr-un singur mod: sunteti niste perfectionisti talibani, niste purristi cam filisteni sau, doamne fereste, niste intoxicatori ori diversionisti. Asta in caz ca nu sunteti niste neinspirati ghinionisti.

        Eu n-am cum sa ma-nsel, pur si simplu fiindca n-am gresit niciodata in astfel de chestii, Florine... Si nu mai sunt copil, my freind...

        Eu o privesc pe EBA absolut obiectiv (caci nu sunt fanul lui taica-sau, pe care-l cred doar "raul cel mic"...), de la inaltimea staturii mele biologice, intelectuale si morale, hic et nunc...
  • +2 (8 voturi)    
    Deci aşa stau lucrurile ???? (Sâmbătă, 30 mai 2009, 12:37)

    Viq [anonim]

    Dan Tapalagă !
    Dat fiind că în paralel am aflat că cel puţin două persoane care au pus cuvinte "împotriva curentului" de aici sunt extrem de nemulţumite că vorbele le-au fost aruncate la gunoi fără a conţine niscaiva măscări, am revenit şi eu să obaserv dacă ale mele, (despre care sunt sigur că nu conţin nici măcar o idee de desconsiderare, necum vorbe nepotrivite) au ieşit la lumină.
    Nu au ieşit.

    În atare condiţii voi mai reveni spre sară, ca să nu am nici un dubiu, iar dacă vorbele mele precedente şi celelalte (AVP &...) tot nu vor fi demne a trece de grila domniei tale, atunci lucrurile se schimbă.
    Prin urmare ceea ce am spus de bine despre Dan Tapalagă, la prima postare numai este valabil.
    Cu alte cuvinte nici nu trebuia să apară.
    Şi mai tai un nume din puţinele rămase ce meritau a fi cetite cu vorbele de deasupra.
  • +3 (9 voturi)    
    am sperat (Sâmbătă, 30 mai 2009, 12:45)

    directia 5 [anonim]

    ca jertfa tinerilor din dec.'89,a mineriade lor din '90 si '91 au trimis cenzura in trecut iar dreptul la opinie este un drept definitiv castigat,se pare ca m am inselat si astazi cu regret constat ca cenzura este o practica instaurata pe un site care a reprezentat pana astazi o oaza de normalitate in lumea presei din Ro, plina de interese si servilism

    D-le Tapalaga sunt convins ca randurile de mai sus ca si' istorioara' cu care am s a continui nu v a trezi in d-v nici un interes,dar totusi am s o fac,deci: in 1 ian '90 urma s a fiu mutat disciplinar cu serviciul in localitatea Baneasa -adica la 110 km de familie-motivul? o scrisoare adresata d. Rates de la Europa Libera si cum eram recidivist -am mai scris o scrisoare in clasa 11 adresata regretatului Cornel Chiriac pt. emisiunea 'Metronom Duminical'-membru de partid sau utecism nu am fost ,s a luat decizia [curios la sugestia securitatii si nici macar nu eram 'ciripoi'] sus mentionata,am trecut prin clipe grele,prietenii m a evitau,colegii s au distantat,privirea parintilor plina de reprosuri,sotia incerca timid sa m a incurajeze,intr un cuvant aveam un sentiment de scarba ,iar astazi acest sentiment s a reinstaurat cand am constatat ca 2 postari 1la art.d-v iar 2 la art Luminitei au fost cenzurate fara a contine jigniri si nici cuvinte cu caracter obscen-pacat

    Cu respect...dar cu mai putina consideratie
    directia 5
  • -1 (13 voturi)    
    rautatea romanului! (Sâmbătă, 30 mai 2009, 12:48)

    ady [anonim]

    Care-i baiul?nu o votezi...
    Are votul meu
    • +2 (4 voturi)    
      mda (Sâmbătă, 30 mai 2009, 20:31)

      ken [utilizator] i-a raspuns lui ady

      poate ca pe tine chiar te reprezinta... sau poate esti doar angajat la "celula" menita sa contracareze atacurile pedeleilor...stii de care vb... cica pesedeul o are in Kisselef, voi unde aveti sediul?
  • +7 (11 voturi)    
    base si eba (Sâmbătă, 30 mai 2009, 12:53)

    marius [anonim]

    personal, consider ca presidentul actual are inca resurse politice si merita inca un mandat. INsa faptul ca isi sustine odrasla e o greseala. O fi fica-sa insa tipa e la furat rau de tot. Calca din strachina in strachina.
  • +2 (12 voturi)    
    Sa vedem .... (Sâmbătă, 30 mai 2009, 13:25)

    STELY [anonim]

    Aflu de la amicii mei de pe blogul Mount Thor ca si-au exprimat opiniile,decent ,fara injurii si bine argumentate ,referitor la acest (sa-i zic ..inept ?)articol.si I-ATI CENZURAT!!.Asta ma face sa cred ca ati intrat in "tagma"acelor jurnalisti pe care de curind ii ponegreati cu minie proletara..Nu ptru ca nu v-ar fi placut orientarea lor politica ,ci ptru modul execreabil prin care se exprimau : injurii,atac la persoana (nu la ide) si...bancuri de prost gust.
    Acum sa vad daca ma cenzurati si pe mine..Daca da,inseamna ca-i de rau..Mai jos de atit presa nu mai are unde cobori...Daca nu,mai sunt sperante ...si mai mult ...daca ii ve-ti publica si pe amicii mei de pe M.Thor...
    • +3 (7 voturi)    
      Steliana (Sâmbătă, 30 mai 2009, 18:55)

      Loda [anonim] i-a raspuns lui STELY

      Vai fata, ce te-ai mai ratoit la dl.Tapalaga si ce l-ai mai speriat! :) Pentru Dumnezeu, revino-ti si nu te mai lauda pe blogul lui Thor ca l-ai speriat si din cauza admonestarii tale a dat drumul la comentarii.Pur si simplu are platforma de moderare si ,daca lipseste putin administratorul, pana se reintoarce, nu intra nimc, la fel ca pe blogurile lui I.T.Morar si Patrsconiu. Hai ca m-ai amuzat super cu ,,interpelarea" ta ,,Aflu de la amicii mei" :) pe bune???
  • +1 (13 voturi)    
    Tapalaga s-a aliniat (Sâmbătă, 30 mai 2009, 13:26)

    Andra [anonim]

    frumusel alaturi de Nistorescu si ceilalti ciutaci. Si cand ne gandim cu cata "manie proletara" nu mai mult de o luna, acest pseudo-cavaler al condeiului ii infiera tocmai pe cei care se comporta execrabil sub scutul jurnalismului.
    Cand am citit bancul, m-am gandit in primul rând la jurnalistul român, nicidecum la EBA. Noroc ca ati specificat.
  • +5 (13 voturi)    
    Prima senzaţie.... (Sâmbătă, 30 mai 2009, 14:05)

    corvus [utilizator]

    ... a fost că site-ul HotNews a fost hecărit. E drept, eram încă cu ochii cârpiţi de somn. Apoi m-am trezit în plină realitate şi am revenit la marele adevăr personal. Suprizele mari şi triste nu se vor termina niciodată în România!

    Dane, să fim bineînţeleşi. Nu îmi place EBA de niciun fel. Este un personaj jalnic în lumea asta dominată de cocălari şi de prinţese. Şi face un deserviciu enorm propriului tată. Nici de dragul tatălui nu mor, aşa cum nu mor de dragul niciunui politician....

    Politica românească nu mai are cum să mă suprindă în rău în niciun fel. Tot aşa cum multe alte cotloane ale realităţii româneşti au devenit locuri comune. La fel au venit dezamăgirile imense din partea presei (da, catzavencii, îţi aduci aminte!) precum şi alte voci care păreau să răzbată dintr-o verticalitate devenită rarissimă. A capotat en-gros Cotidiotul, şi singurul meu spaţiu de manevră informaţională a rămas HotNews. Dar mai ales opiniile tale.

    Oare cum ţi-ar pica dacă un coleg de-al tău ar publica un articol cu titlul “Gloaba etilică” despre Monica Macovei?! Sigur, am forţat intenţionat nota...

    O lege nescrisă în jurnalism este aceea că nu se fac referiri la aspectul fizic, numele, familia unui personaj, fie el şi public. Iar o femeie rămâne o femeie, indiferent câtă repulsie, chiar şi intelectuală ne-ar crea. E vorba de Jurnalism Dane, nu de ciutacism...

    Şi cu asta închei, îmi caut un Hotnews în limba chineză, măcar nu înţeleg nimic ce scrie acolo...

    ramai cu bine
    aleXandru goţa, sighişoara

    P.S. apropos, ce spui despre “serviciurile” lui Antonescu?!
    • -3 (5 voturi)    
      ??? (Duminică, 31 mai 2009, 14:15)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui corvus

      Corvus, tu mai aveai simtul umorului - cu ce te-a deranjat un banc? Scrie in el la cine se refera? NU! Ce ai cu Tapalaga?
      De unde s-ar deduce ca un articol "Gloaba etilica" s-ar referi la Monica Macovei? Vrei tu sa zici ca Monica e etilica? sau "gloaba"?

      Daca ai dedus TU ca e vorba de EBA, inseamna ca pur si simplu ai recunoscut-o in banc! E vina lui Tapalaga?

      Nu e vina nici macar a ei - ca probabil n-ar vrea sa fie ca in banc - dar daca nu e in stare...

      Oricum: putea sa nu candideze - si nu se mai dadea in petic! La asta te-ai gandit?
      • +3 (3 voturi)    
        chiar era greu de dedus?! (Duminică, 31 mai 2009, 17:12)

        corvus [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        @ Codruta
        simplu, dupa tag-urile de la sfârșitul articolului?! Ce era atât de complicat?!

        Tot din presa (și, nu-i așa, presa trebuie crezută ;)) s-a povestit despre Monica Monica Macovei că ar fi fost surprinsă la un congres sau conferință de pe litoral, în stare de ebrietate.... Chestie pe care am refuzat sa o cred....

        BANCUL: Un tăran avea o gloabă. Gloaba nu mai făcea nicio treabă, se decide să o vândă la târg. Dar nu i-o cumpără nimeni. Se duce dezamăgit acasă, un vecin îl întreabă care-i motivul. Îi explică țăranul motivul și atunci vecinul îl sfătuiește ca înainte de a o duce în târg să îi dea gloabei un deț două de palincă. Așa și face! Să o fi văzut pe gloabă ce vioaie și deșteaptă de a rupt gura târgului. Îi găsește imediat cumpărător, un țăran din satul vecin. Primește o sumă frumușică pe ea. După câteva luni, se întâlnește cu cumpărătorul și îl întreabă de gloabă cum e. Ah, îi deșteaptă foc, oprește la fiecare crâșmă, așa că niciodată nu beau singur....

        Am specificat că exemplul este forțat, am un mare respect pentru Monica Macovei, și ea este singurul motiv pentru care voi merge la vot peste o săptămână....
        • -1 (1 vot)    
          bancuri, bancuri... (Duminică, 31 mai 2009, 23:49)

          taranistu [anonim] i-a raspuns lui corvus

          ...din betie te mai trezesti, din prostie...
  • -2 (10 voturi)    
    pedigree (Sâmbătă, 30 mai 2009, 14:31)

    ovidiu [anonim]

    E simplu: are pedigree de matelot....
    Succesuri!
  • +1 (7 voturi)    
    OK. Rămâne cum am stabilit. (Sâmbătă, 30 mai 2009, 16:18)

    Viq [anonim]

    Bag samă că s-a dezlegat sacu' de vorbe.
    Nu-i rău nici aşa.
    Putea să nu fie nevoie de plângăcelile alea penibile pe care le-am pus şi eu pe lângă alţi nedumeriţi, ca să fiţi un pic oneşti.
    Dar asta e.

    Prin urmare, rămâne cum am stabelit iniţial : ne vedem pe 7 seara.
    Şi după numărătoare, faci tu Dănuţ o socoteală comparativă între listacii dosiţi în herghelie pe listele fie ele galbene sau roşii, intre ce sufragii adună perechea Cavalerul Luminii proaspăt căsătorit cu Nebunul Ruşinii, intre ce obţin ceilalţi independenţi, şi ce adună "mârţoaga" ta.
    Şi musai să pui neşte vorbe despre asta şi, eventual, un banc despre un ziarist de treabă dar uneori neinsPIRAT.

    Roagă-te să iasă ultima la clasamentul ăla, ca să scapi. :D))

    Mai sunt 7 zile.
    • +2 (6 voturi)    
      Bag seama (Sâmbătă, 30 mai 2009, 18:58)

      Loda [anonim] i-a raspuns lui Viq

      Ca incepi sa te molipsesti si tu de la suspiciunile ,,colegelor" ,daca ai inceput cu suppectarile de cenzura ! Tu erai baiat lucid, revino-ti Viq ! Daca se voia cenzurare, puteati sa va dati cu fundul de pamant pana maine ca toto nu intrati si omul avea dreptul sa faca ce vrea, e blogul lui.In scimb a fosto banala blocare de platforma, nu ati castigat nici o lupta, mai, voi luptati si in somn :)
      • -2 (4 voturi)    
        http://civiq.blogspot.com (Duminică, 31 mai 2009, 11:38)

        viq [anonim] i-a raspuns lui Loda

        Aşa o fi, fetili !
        Că tu le ştii mai bine.
        Eream numa' amărăcinat că platforma a pus-o pe Dora mintenaş pe panou' de oroare, că ea avea 4 litiri, iar Viq, numa cu tri, a căzut prin sită în canalu' de scurgere.

        Cu reveneala e mai greu la mine, că nu poţi să intri în casă dacă eşti 'năuntru.
        Se trage poate de la cunfuzie : "Lucid" e altu' !

        Iar Toto nu se "dă" cu fundu' de pământ din cauză de coadă.
        Se aşează mumos, delicat, după ce face pişu pă stâlpii unde unu' cu fălcile rotofeie îşi pune imaginea ipotecă pentru un candidat-relicvă la euroP : "Avem nevoie de oameni ca....".

        Şi io nu lupt bre în somn !
        Lupt în guvizi.
        Că tot ce-am prins la viaţa mea, au fost 6 guvizi urâţi şi scofâlciţi ca dracu, de-i mai visez uneori, noaptea, în perioada electorală.
        • 0 (2 voturi)    
          Viq; (Duminică, 31 mai 2009, 15:01)

          Loda [anonim] i-a raspuns lui viq

          Mai, eu am spus lucid, nu Lucid :) .Slava Domnului ca esti Viq si nu Lucid, doi Lucizi ,ar fi prea mult pentru mine, iar un Viq in minus o treaba naspa ! Acum m-oi fi ratoit si eu un pic, dar cand vad stare de raboi in masa si orice banala intarziere la postare drept,,cenzura' nu pot sa nu incerc sa aduc lucrurile la normal.Parerea mea e si prea mult mult spirit razboinic si prea multe amazoane pe metru patrat dauneaza sanatatii, lor, nu mie :) salutari lui Toto si lasa guvizii, incearca cu pestii cei mari ,ca aia strica :)
  • -1 (13 voturi)    
    Si totusi... (Sâmbătă, 30 mai 2009, 16:20)

    Bogdan [anonim]

    Un articol mai grobian nici ca se putea. Si fara scop. EBA demonstreaza foarte bine calitatea politicienilor nostri, fie ei becali, vadimi, criniantonesti, basesti sau geoni. Aceleasi forme fara continut, aceleasi discursuri fara alt scop decat aburirea fraierilor, pardon, alegatorilor. Dar atunci cand te cobori la asemenea articole, nu te deosebesti cu nimic de leprele noastre politicianiste.
  • +8 (8 voturi)    
    Propunere (Sâmbătă, 30 mai 2009, 17:35)

    englezu [utilizator]

    Pentru reportajul acesta de pe front il propun pe autor la premiul Pulitzer.
    • 0 (8 voturi)    
      Go to Victory, ELENA ! (Sâmbătă, 30 mai 2009, 20:12)

      martin [anonim] i-a raspuns lui englezu

      Te stimez Elena,pentru curaj. Sper sa crape de ciuda toate clonele mercenare, toti prostii si frustratii.
      Am spus mereu ca sunt doi Tapalaga, chiar daca inclusi in aceeasi persoana, cu personalitate dubla sau multipla. Cred ca articol mai scarbos si grobian nu ai mai scris, dar daca perseverezi vei reusi, avand bine reprezentata gena tradarii !
      • +2 (4 voturi)    
        Martin, lacustele liberale iti ascund comentariul. (Duminică, 31 mai 2009, 16:52)

        judex1 [anonim] i-a raspuns lui martin

        Sa le aratam adevarata fata.
        PNL-ul actual nu are nimic de-a face cu PNL-ul, partid istoric, al Bratienilor. PNL-ul lui Patriciu, adevaratul conducator al partidului, este doar o caricatura jalnica, cu ifose numai de partid de dreapta. PNL-ul de astazi este o gasca de jefuitori si tradatori, cu mentalitate comunisto-securisto-kgb-ista, care si-au aratat adevarata "valoare" cu prilejul guvernarilor Tariceanu, adica un zero absolut. Nu a avut o singura masura de dreapta (cota unica este marca Videanu), si-a batut joc de romani, a risipit si pustiit banii contribuabililor, a intrat in parlament cumparand voturi si a dat Romania pe mana mafiotilor. Risipa, imobilism, lipsa reformelor, jaful national, incompetenta, tupeu si minciuni sfruntate ambalate in vorbarie goala, astea sunt dominantele guvernelor Tariceanu. Ne-au marit in permanenta si cu nerusinare facturile la electricitate si gaze, servindu-si clientela politica, finii si alte neamuri masofiote. Tariceanu a stat la guvernare sacrificand, fara pic de remuscari sau scrupule, pe termen mediu si lung, pe romani, satisfacand cererile tupeiste, golanesti si populiste ale PSD. Guvernarea PNL a fost un monument de incompetenta si impotenta, un mare rau adus Romaniei, pe care nu-l vom putea uita niciodata! In privinta lui Patriciu, unul dintre marii ciorditor nationali (a participat, conform legii, la vreo licitatie pentru a cumpara Vega sau Petromidia?), ati vazut vreun azil de batrani, sau spital construit de el pentru romani? Nu, Patriciu numai le-a furat si le fura in continuare banii. Iar in privinta lui Vozganian ce sa mai zicem, asa tupeu si minciuni ordinare nu s-au mai pomenit!? Se rasucesc Bratienii in mormant!
        • -1 (1 vot)    
          uite cine vorbeste de facturi! (Luni, 1 iunie 2009, 11:57)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui judex1

          In anii trecuti, pretul petrolului si gazelor au crescut incontinuu pe piata internationala - de asta-iarna a inceput sa scada si a scazut chiar "dramatic". Ce zici de Lificiu al vostru care, in timp ce pretul petrolului si gazelor SCADEA, a vrut sa CREASCA pretul gazelor?

          Apropo: cu CAT % a scazut pretul petrolului pe pietele internationale - si cu CAT % a scazut pretul energiei (pentru populatie) in Romania, de asta-iarna, de cand Lificiu al vostru, din PD-LSD, este la Agentia de Reglememtare?

          Nu va e rusine? Nesimtitilor!!!
  • +2 (8 voturi)    
    cu ce ne pierdem vremea.. (Sâmbătă, 30 mai 2009, 20:32)

    Ana [anonim]

    m-am uitat peste comentarii si nu imi vine sa cred. se vorbeste de Revolutie, despre Europa Libera, despre fostele guvernari.. Oameni buni, articolul e doar o ironie foarte bine aleasa la adresa unei persoane al carei demers este insusi o ironie. Faptul ca o copila de politician profita de imaginea parintelui si banii unui partid (sa fim seriosi, banii de campanie nu vin de la Luxten) sa apara pe sticla si sa ne faca de ras in Parlamentul European nu merita... nicio vorba mare.
    Pastrati aceste cuvinte pentru copiii dvs si nu uitati sa ii invatati adevaratele valori, deoarece tot mai multi asculta Guta si isi fac lactura cu Can Can.
    Si daca asa continuam sa evoluam sincer.. nu o sa mai fie niciun dubiu de ce poporul o va vota si pe EBA in PE.
    Pentru ca in momentul in care fetita asta va lua cuvantul in fata atator intelectuali europeni si va vorbi greu si aiurea (fiindca la ea nu e vorba doar de incultura ci de un defect de vorbire foarte evident).. suntem pierduti.
    • -1 (3 voturi)    
      Corect. (Duminică, 31 mai 2009, 11:51)

      viq [anonim] i-a raspuns lui Ana

      Anuşka, draghe.

      Nu m-am gândit până acu', da' nu cred că ai dreptate.

      Aşa pare la prima vedere.
      Pentru că dacă dezacordurile sunt "defect de vorbire" atunci incultura este sigur la cel ce a ajuns la o asemenea concluzie.

      Dar chestia e că incultura se piratează la liber, fără plata de "proprietate intelectuală" aşa că poate fi şi la tine şi la ea, fără nici o interdicţie.
      La ea în zona lu' gramatica, la tine în zona informaţiilor şi construcţiilor mentale.
      Să fie pentru toată lumea, fără supărare.
  • +4 (10 voturi)    
    Tupeu (Sâmbătă, 30 mai 2009, 22:20)

    mil [anonim]

    Inlocuiti martoaga cu substantivul cal si gustati bancul. Nu stiam decat prima parte...dar a doua e peste asteptari. Cu alegerile astea incep sa apreciez bancurile seci. Tapalaga nu a facut-o martoaga pe EBa...apropierea e doar in capul cititorului.

    EBa nu e un copil, face acus 30 de ani, 5 ani de experienta profesionala...varsta pana la care multi intelectuali dispretuiti de ea isi luasera doctoratele si scrisesera cateva carti.

    - Pana la varsta asta si dupa un an de stat in US, credea ca iarba e legala...atunci ce sa zic...nici la filme nu se uita?

    - Nu stia nimic la interviu de pozitia PPE in privinta drogurilor usoare, desi raportul Catania a fost votat acum 3 luni. Ea era "probabil" de acord cu iarba in timp ce deputatul european la care ea e in stagiu se opusese. Ca stagiara la PPE de peste un an de zile...asta nu e incompetenta, tinerete...e pur si simplu aflat in treaba, bani luati pe degeaba.

    Bag sama ca fata asta a trecut ca gasca prin apa cam peste tot. Si cand o tinerica, o eleva am inteles deci chair tanara, ii pune doua intrebari tintite...arunca jucaria si pleaca si dupa aia o face frustrata si inraita.

    Candidatura asta nu e nici macar dominata de curajul martoagei din banc...e pur simplu tupeu...mult tupeu.

    Semnez ca un frustrat si un inrait, plecat de 8 ani din RO...cu master si doctorat in Franta ce sunt.
    • 0 (6 voturi)    
      Mă, ce-mi plac gomoşii !!! (Duminică, 31 mai 2009, 12:16)

      viq [anonim] i-a raspuns lui mil

      Bă nene...
      ...jumulit dă pene !
      Eşti idolul meu, exemplar de diplomă cu om anexă şi ştampilă regurgitată.

      Masterul ăla te-a destupat destul să treci de la "mârţoagă" la "cal" ?
      Pentru "mustang" e nevoie de echivalări în rezervaţia din Munţii Stâncoşi ?

      "Intelectuali dispreţuiţi de ea" sunt găuri umane certificate cu diplome pe care se aburcă să fie mai 'nalţi cu un sfert de milimetru. Care vor să fie cât mai mari şi deseori reuşesc.
      La ce e bună adunarea aia de deşteptăciune recunoscută scolastic, dacă nu o foloseşti dracu' la ceva pentru cei din jurul tău ?
      Numa să faci pă prostu' la nivel naţional şi internaţional (că acu' "masterul la Sorbona" se poartă.de colo-colo) ?

      Un prost care stă ca idiotu' la marnea gârlei să prindă peştilici cu cârligu' gol-puşcă, e mai util decât o sută de masteraţi care stau şi aşteaptă să pape respectivii peştilici.
      Ei ştiu că trebe râmă-n cârlig, (deştepţi-de !), da's ocupaţi acuma cu critica prostului.

      Ia pune mâna şi sprijină pe cineva dacă vrei să te foloseşti în universu' cunoscut.
      Alege că ai de unde. Politica românească e cea mai mare menajerie umană live, iar catalogul "Nea Iancu" e la dispoziţie.
      • 0 (4 voturi)    
        Menajerie umană live (Duminică, 31 mai 2009, 13:12)

        Lolek [anonim] i-a raspuns lui viq

        Dincolo de "poezia" postului, cara până la urmă e o chestie de gust, aşa că nu o calific în nici un fel, pe fond menajeria de care vorbeşti este precum grădina zoologică din Bucureşti: numai mârţoage, nici un armăsar, dar nici unul!

        Asta potrivit definiţiilor pe care le cunosc eu.

        Sunt prea mulţi cei care văd cai verzi pe pereţi, aşa încât nici nu vor apărea armăsari pe scena poitică în viitorul apropiat, pentru că aceşti cai verzi pe pereţi au încă mare căutare, în lipsa unor definiţii coerente pentru armăsar şi mârţoagă.

        Articolul ajută la definirea conceptului de mârţoagă şi ajută (poate) pe unii să vadă mârţoaga care se ascunde în spatele unui cal verde pe un perete.

        Un alt frustrat înrăit.
        PS: Felicitări, domnule Tapalagă. Eu unul nu văd grobianismul articolului, cum o fac alţii. Probabil este tot o chestiune de definiţii şi asta...
    • +1 (5 voturi)    
      Corect (Duminică, 31 mai 2009, 12:21)

      Kitty [anonim] i-a raspuns lui mil

      comentariul tau. Bine punctat. E clar ca fata e pe alta lume si mai are si o parere grozava despre propria persoana. Subscriu si ma semnez si eu: "o frustrata si o inraita"

      PS: Nu am absolut nicio culoare politica si n-am avut niciodata. asa ca va rog sa ma scutiti de comentarii portocalii sau de orice alta culoare. Multumesc.
  • +4 (6 voturi)    
    DLUI TAPALAGA (Duminică, 31 mai 2009, 11:29)

    Le bison [anonim]

    Iata ce scrie dl. Tom Gallagher despre Dan Tapalaga in data de 26 mai 2009:


    Dan Tăpălagă este încă excepţia care confirmă regula, cel care sparge tiparele, reuşind cu agilitate şi tenacitate să găsească resursele pentru jurnalismul independent şi analitic.

    Dar el este aproape ultimul mohican. Un întuneric politic se lasă asupra României. În aceste vremuri crepusculare, există destul zgomot, venind mai ales dinspre blogosferă. Sunt foarte mulţi tineri care spun prostii şi lansează atacuri cinice la adresa oricui insistă să spună că mai există lucruri pentru care merită să lupţi în România. Mă întreb chiar dacă unii dintre tehnocraţii puterii ar putea lua o pauză pentru a reflecta asupra faptului că au mers prea departe, reducând aproape o generaţie întreagă la stadiul de legumă. //
  • -1 (1 vot)    
    simturi (Duminică, 31 mai 2009, 13:29)

    kronk [anonim]

    Oamenii au mai multe simturi:vaz ,auz,miros,tactil,etc.Din pacate unii sau unele care s-au catarat pe prostia altora nu au simtul penibilului sau pur si simplu nu au bun simt.
  • +2 (4 voturi)    
    O sugestie (Duminică, 31 mai 2009, 14:01)

    suki [anonim]

    Trebuie sa precizez din capul locului ca eu nu o voi vota pe d-ra cu pricina. Din motivele obiective care ma privesc. Pe de alta parte, banui ca foarte multa lume nu o va vota, pentru ca asa cum nu va place dvs, asa nu le place multor romani. Tocmai de asta nu va inteleg pofta de invectiva; e un text aproape furibund ceea ce ati scris, si pe deasupra.... va cam descalifica.
    Daca mai scrieti mult la modul asta, inseamna ca ne credeti pe noi prosti, si pe dvs nemeritat de destept; ar fi timpul sa acceptati ca lumea alege ce vrea, iar libertatea de a candida e un drept inalienabil. Sunt o gramada de idioti care candideaza vesnic, si nu ii alege nimeni. Dar deja avem suficienta maturitate politica incit sa ii ignoram cu gratie, nu e cazul sa incepem sa ii luam la bataie, nu?
  • -1 (5 voturi)    
    eba (Duminică, 31 mai 2009, 15:30)

    pusi [anonim]

    Problema care se pune in legatura cu aceasta "piptza" este de a face o alegere intre 2 posibilitati: eda sau eba.
    Eu cred ca deja ea si-a hotarat destinul: EBA !
  • +1 (5 voturi)    
    Tapalaga-Mojic ! (Duminică, 31 mai 2009, 19:20)

    Badea Ioan [anonim]

    Si asta s-a Prostituat ! Pacat ! Nu stiu daca EBA are un "blog" ?! Dar am un mesaj pentru EBA ! MERGI INAINTE ! Si transmite-i domnului Tapalaga : NU MOR CAII CIND VOR CIINII !
    • 0 (0 voturi)    
      Evident ... sunt facuti salam de Sibiu la Salonta (Luni, 1 iunie 2009, 21:22)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui Badea Ioan

      Evident ca nu mor caii cand vor cainii, ci impreuna ... sunt facuti salam de Sibiu la Salonta !
  • +4 (4 voturi)    
    MIRTOAGE (Duminică, 31 mai 2009, 20:25)

    Sile [anonim]

    Ce uita d-l jurnalist sa specifice e ca intreaga noastra clasa politica si chiar multi jurnalisti, enumerarea poate continua cu toate domeniile vietii sociale, e plina de astfel de mirtoage.Dinsul chiar se crede mai breaz?
  • +1 (3 voturi)    
    EBA e a noastra (Luni, 1 iunie 2009, 8:28)

    marius [anonim]

    Din pacate sunt aproape sigur ca EBA va realiza ce si-a propus... sa fie parlamentar si sa conduca... dar ce putem face? E reprezentativa pentru societatea romaneasca actuala. Putem sa scriem cate comentarii anti-EBA vrem scriem, degeaba o facem... e prezenta peste tot in media, in fiecare zi la fiecare televiziune... probabil ca face si rating iar televiziunile, oricat ar injura-o, tot la bani se gandesc.
  • +2 (2 voturi)    
    Tineti minte (Luni, 1 iunie 2009, 12:16)

    Dan [anonim]

    Am auzit odata o vorba care m-a marcat. Cum ca in Romania nu exista respect pentru o persona, ci numai pentru functia pe care o ocupa omul respectiv. Cred ca era un ministru gras de externe, dar nu mai tin minte numele(i-am retinut doar functia).

    Deci ca sa termine criticii cu injuriile, e obligatoriu sa ajungi intr-o functie. Sau sa ai bani, ca si asta e o functie. A da intr-o persoana tanara care nu a ajuns inca cineva e sport national. Care isi pierde farmecul odata cu obtinerea functiei.

    E vorba de un reflex al unei populatii care gandeste foarte rural, cu multe alte lacune (masina in fata geamului, garduri inclusiv la mormant etc).

    Dan,
    un cocalar (potrivit autorului)
  • +1 (3 voturi)    
    Pentru Doamna Profesoara de istorie - LODA (Luni, 1 iunie 2009, 15:31)

    canadianul [utilizator]

    Loda ,

    nu te dezminti ,

    ramai aceeasi profesoara de istorie la a 3'a tinerete cu radacini adanci in instruirea dura a profesorilor de tip maoist de pe vremea impuscatilor ; vai de capul copiilor pe care tu trebuie sa-i inveti istorie.
    20 de ani de libertate te-au facut doar sa fii si mai acerba in a combate pe cel situat de partea opusa a baricadei pe care crezi ca o reprezinti; sau sa re-distribui atentia colectiva spre alte posibile probleme ......
    Avea dreptate Carol cu : "Jap, jap!!!"