Populismul e mort

de Dan Selaru     Romania obiectiva
Miercuri, 20 mai 2009, 8:42 Actualitate | Opinii

Am stat cateva zile sa incerc sa inteleg ce se intampla in politica romaneasca. Importante sunt faptele, interviurile, dezvaluirile, palavrele referitoare la Traian Basescu. Inclusiv cele facute sau spuse de el.

1. Traian Basescu ne comunica faptul ca nu se lupta cu cei doi candidati, sinistri prin incompetenta, aparitie sau discurs. Corect.

Dusmanul sau real chiar este criza. Omul si-a asumat un proiect politic, absolut aberant, PSD-PDL, pe care-l regreta, proiect care nu se poate autosustine din lipsa de competenta. In principiu a PDL. Boc, Pogea, madam Udrea superfinantata, Videanu lipsa, si restul nu performeaza si aduc PDL-ului si lui Traian Basescu voturi in minus, zilnic. Aceasta incompetenta funciara a PDL exista din cauza fostului presedinte PDL, Traian Basescu. S-a inconjurat de incompetenti pentru ca sunt obedienti sau chiar pupincuristi. De altfel pupincurismul face ca sustinerea PDL sa fie de genul, ma critici, esti impotriva mea, fara dialog. Basescu, mai inteligent decat sustinatorii, incearca sa se autovalorizeze prin lipsa. Nu mai sunt eu, va descurcati cu restul sau cu Boc. Doamne fereste!

2. PSD se ratoieste, cu o imagine gonflata, penibila, la Guvernul din care face parte. Geoana doreste PSD in afara Guvernului, de care sa se dezica. Baronii PSD nu vor sa plece de la putere. Lupta interna e grotesca, atata vreme cat Vanghelie a devenit un om care face jocurile. Daca Vanghelie si reprezentantul sau, Mircea Geoana, se dau opozantii propriului Guvern nu fac altceva decat sa se decredibilizeze si mai mult. Geoana nu intelege subtilitatea evenimentelor. El stie una si buna. Geoana Presedinte! Trebuie sa schimbe atatea intr-un timp atat de scurt incat e aproape imposibil sa redevina, sau sa devina, credibil. Iar eticheta e definitiva si de nedezlipit. Daca Nea Nelu stia ca o sa trebuiasca sa-l sustina pe Geoana la Presedintie tacea. Acum e prea tarziu.

3. PNL, actualmente reprezentat de Crin Antonescu, o umbra a imaginii Bratienilor, plin de bube dupa imaginea lasata de Guvernul Tariceanu, se afla in treaba si propune in Parlamentul Europei persoane ca Norica Nicolai. Pot sa inchida sandramaua, principiul e bun, utilizatorii acestuia depasiti de realitate si interese. Daca si candidatul sta la cafele cand trebuie sa performeze public ce sa cerem? Daca Patriciu nu face ceva ordine o sa intre in istorie, PNL-ul nu el. O sa-i salveze Patriciu. Cu bani. Si cu maturarea lor din politica. Sau cu folosirea lor pe post de balama politica, mult mai probabil.

Basescu pune intrebarea "Daca nu eu, atunci cine?".

Cristian Diaconescu
Mihai Razvan Ungureanu
Daniel Daianu
Klaus Werner Johannis
Mugur Isarescu
Ion Tiriac

Mi-au trecut prin cap aleator si nu tin cu niciunul dar in turul doi contra lui Basescu l-as vota. Pe oricare.

Toate aceste nume pot sa aduca Romaniei putina normalitate sau, macar, decenta. Nu-l vad pe Daianu cu clop la Sambra Oilor sau pe Diaconescu dansand pe terase sau pe Isarescu band din sticla pe scena. Cum nu-l vad pe Johannis folosind expresia "gaozarule", pe Ungureanu rechizitionand telefoane sau pe Tiriac cu Gigi la sprit. Din pacate niciunul din cei enumerati de mine, sau altii posibili, nu participa la circoteca alegerilor prezidentiale. Si atunci ramanem cu Basescu. Pentru ca restul sunt nuli.

Votat de 12 la suta din electorat, ca raul cel mai mic. Cine crede ca nu participa sau nu castiga cu actualii candidati e pur si simplu lipsit de simtul masurii. Daca nu dam faliment intre timp. Cel mai mare dusman al candidatului Traian Basescu este Guvernul Boc.

Toate partidele gresesc bazandu-se pe cei care merg la vot in mod automat din diferite motive partizane si pe pomeni. In afara acestora exista 70 de procente care stau acasa. Care pot sa mature orice strategie a oricui daca oferta e credibila. Sau macar decenta.

Populismul e mort. Inca niciun partid politic n-a inteles. Dar asta presupune sa devina credibili, sa aiba programe, sa produca si altceva decat mascarici simpatici. Si sa-si asume responsabilitatile. Doar Traian Basescu s-a prins si de aia-si toarna cenusa in cap. Incearca, inca o data, sa se reinventeze ca om responsabil. Greu dar nu imposibil. Are deja un pas in fata.

Citeste si comenteaza pe Romania Obiectiva.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1713 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Populismul nu e mort (Miercuri, 20 mai 2009, 9:15)

    Costin [anonim]

    Ai vrea tu ca populismul sa fie mort. Eu te asigur ca NU este mort. Intradevar, dintr-un birou din Bucuresti el asa pare, dar probabil ar trebui sa umblii mai des prin tara si sa iei contact cu masa electorala.
  • +2 (2 voturi)    
    corect (Miercuri, 20 mai 2009, 9:30)

    hopamitica [anonim]

    Un articol corect.
    Cel mai mare dusman al lui Basescu e Pongea si Boc. Cat despre PSD, nici usturoi nu a mincat nici gura nu-i pute.
  • +1 (5 voturi)    
    Asa DA.... (Miercuri, 20 mai 2009, 9:36)

    Psychedelic [anonim]

    excelent articol
  • +4 (4 voturi)    
    populismul (Miercuri, 20 mai 2009, 9:41)

    bogdan [anonim]

    e strategie nationala in Romania de cel putin 70 de ani.

    exemplele sunt nenumarate, de la ajutorul de intretinere acordat iarna de primarii (absolut fara nici o baza legala) pana la plafonarea indemnizatiei pentru mame (impozitul perceput nu are plafon, nu?).

    Toate guvernele, primariile, etc sunt ocupate cu cumpararea electoratului. Mai mult de jumatate din populatia Romaniei primeste ajutoare sociale de o forma sau alta de la stat.

    Populism nu inseamna doar zahar si ulei in campanie; inseamna o politica perseverent orientata spre stanga, derulata in Romania in ultimiii 70 de ani fara exceptie
  • +3 (3 voturi)    
    esti un pic pe alaturi (Miercuri, 20 mai 2009, 9:46)

    Viorel [anonim]

    cum de ii pe aceeasi lista pe Isarescu si Tiriac?
    Tiriac care tocmai ne-a dat o palma la toti cu fisu, dealer de droguri, tu acum vii si il pui pe lista langa Isarescu.
    Daca numai politicienii ar fi problema in Romania am fi departe tare...
    • 0 (2 voturi)    
      da ma.. (Miercuri, 20 mai 2009, 10:59)

      hopamitica [anonim] i-a raspuns lui Viorel

      da ma, da banu conteaza .
      Domanul Tiriac a dovedit ca stie sa faca bani in timp ce poporu moare de foame.
      deci e buna l presedinte !
      vezi ca nu gandesti !?
  • 0 (4 voturi)    
    si una la subiect (Miercuri, 20 mai 2009, 9:48)

    Viorel [anonim]

    Basescu este cel mai nul dintre toti, timp de 5 ani de presedentie nu a facut nimic, exceptand cazurile cand si-a cerut scuze ca a gresit.
  • 0 (4 voturi)    
    "Dar asta presupune sa aiba programe" (Miercuri, 20 mai 2009, 10:06)

    Voiculescu-Patriciu-Vantu PRESEDINTE [anonim]

    Pai daca or veni cu programe - altele decat cele pe placul lui Voiculescu-Patriciu-Vantu - Programele alea ar fi facute praf si transformate in:

    - clop
    - gaozarule
    - rechizitionand telefoane
    - gigi sprit

    ► Prin comparagtie, cate din "programele" pe care le-am votat in 2004 au avut acces la TV? De cate ori am vazut-o pe monica macovei explicand ceva despre Reforma Justitiei?

    ► Dupa metoda blocajului total, in 2007 Referendumul pt. Vot uninominal majoritar a fost transformat de televiziuni intr-un boicot total ca sa alegem dupa VU pe placul PSD-PNL

    ► Dupa aceiasi metoda, a fost ratata sansa din 28 noiembrie 2008, sansa pe care romanii o asteapta de 20 de ani, si anume sa-i dea afara din politica PENTRU TOTDEAUNA pe toti mafiotii, securistii si comunistii, si Stapanii de televiziuni, simplu de tot, INTR-O SINGURA ZI: prin VOT

    Voiculescu-Patriciu-Vantu au spus "NU VOTATI" (ca toti sunt la fel") si atunci 70 % dintre romani au executat intocmai.


    Azi nu mai voteaza decat 30% dintre romani, adica 20% membri de partid si 10% amaratzi cumparati cu zahar si ulei.

    Si atunci, daca Voiculescu-Patriciu-Vantu PRESEDINTE au transformat alegerile din Romania intr-un proces controlat, de ce mai conteaza cine castiga alegerile?
    • +1 (3 voturi)    
      Membru de partid (Miercuri, 20 mai 2009, 10:21)

      kinn [anonim] i-a raspuns lui Voiculescu-Patriciu-Vantu PRESEDINTE

      "sa-i dea afara din politica pentru totdeauna pe toti mafiotii, securistii si comunistii, si stapanii de televiziuni, simplu de tot, intr-o singura zi: prin vot"

      si sa-i inlocuiasca cu cine ? cu pdl-ul tau, e clar. cu pogea, udrea si clonele lor. ca sa mananci si tu o paine. /
      • -1 (3 voturi)    
        Membru STERLING-PETROM-ROMPETROL-DEFICIT-PNL (Miercuri, 20 mai 2009, 10:31)

        Voiculescu-Patriciu-Vantu PRESEDINTE [anonim] i-a raspuns lui kinn

        Socoteala inlocuirii e simpla: cine a furat mai mult?
        Si cine are nevoie sa-i ingrase inca 20 de ani pe cei care au furat CEL MAI MULT ?

        Raspuns: Voiculescu-Patriciu-Vantu PRESEDINTE
  • 0 (2 voturi)    
    Clopul (Miercuri, 20 mai 2009, 10:23)

    nashu_mare [utilizator]

    Multe interpretari ciudate in acest articol dar una singura iese in fata tuturor: clopul. De unde si pana unde purtatul clopului este o actiune care aduce in vreun fel rusine institutiei prezidentiale _din Romania_?
  • 0 (2 voturi)    
    Al cui *populism" NE COSTA PE TOTI? (Miercuri, 20 mai 2009, 10:41)

    Voiculescu-Patriciu-Vantu PRESEDINTE [anonim]

    2007, Patriciu: "Un val de populism – va trece*

    ... spunea patriciu exact acum 2 ani, dupa referendumul din 2007 pt suspendare
    http://www.bursa.ro/on-line/?s=print&sr=articol&id_articol=11166

    Dupa care, IMEDIAT, Guvernul PNL a angajat bugetari in massa - cu 75% mai multi decat la sfarsitul guvernarii PSD in 2004 - a angajat salarii si pensii care-au distrus stabilitatea economica pe termen lung, si apoi au aruncat 3 MILIARDE DE EURO din fondul de dezvoltare al Romaniei - ca sa cumpere VOTURI


    Cine are nevoie de ACEST populism care se masoara in MILIARDE DE EURO - nu in "clop-gaozarule-gigi-sprit" ?

    Raspuns: Voiculescu-Patriciu-Vantu PRESEDINTE
  • -1 (1 vot)    
    Oare? (Miercuri, 20 mai 2009, 12:13)

    maria [anonim]

    " Traian Basescu ne comunica faptul ca nu se lupta cu cei doi candidati, sinistri prin incompetenta, aparitie sau discurs. Corect. "

    transpira o tenta basesciana din articolul tau. putina impartialitate nu ar fi stricat.

    iar populismul merge mana in mana cu politica, in toate tarile. iti imaginezi ca o campanie sau un partid politic se poate descurca fara?
    e in natura oamenilor placerea de a fi mintiti frumos..