- 6,4 procente din PIB

de Dan Selaru     Romania obiectiva
Vineri, 15 mai 2009, 12:03 Actualitate | Opinii

O cifra mult mai mare decat cea de -4.6 care este preconizata pe intreg anul. Atata e scaderea economiei pe primul trimestru fata de T1 2008. Un an agricol prost poate sa conduca la ratarea cifrelor stabilite cu FMI si incetarea acordului cu acesta. De acum avem nevoie numai de vesti bune, mai curand decat vesti, de cifre.

Bugetul de Stat e in mod clar in dificultate. Cifrele nu mint, degeaba incearca Mugur Isarescu sa dea incredere.

Daca Guvernul Boc mai pedaleaza mult pe ideea ca un bun castigat nu poate sa fie abrogat o sa intre in faliment. Legea salarizarii unice vrea sa aduca salariile mici din sistemul public la 1/15 din cele mari si asta in nu stiu cati ani.

Eu cred ca azi, maine ar trebui sa faca salariile mari de 15/1 fata de cele mici. Altfel ajungem ca Letonia.

Si asa salariile din mediul public sunt mai mari decat cele din mediul privat. La fel si cu pensiile aberante. Trebuie scazute. Fara mila.

Acum nu mai poate nimeni sa spuna ca n-avem criza. Daca e vorba de solidaritate asa trebuie inteleasa, nu prin transferarea intregii poveri pe economia privata. Care deja a incasat cresteri de taxe. Ea e deja solidara, si nu face greve. Doar se contracta. Se adapteaza conditiilor interne si externe. Economia se scurge printre degetele lui Pogea pentru ca n-o intelege. Poti sa incerci sa iei 7 piei de pe ea, o sa treaca la negru, o sa se mute, o sa se adapteze prin scaderi de salarii si prin somaj. O sa revina atunci cand o sa aiba o fiscalitate sau conditii si facilitati mai bune.

Iar planul anticriza, care nu exista, trebuie imprumutat, prin copiere, de la tarile unde astfel de planuri au dat rezultate. Si pus in practica, acum, nu de la 15 iunie sau din 2010.

Este absolut necesara mobilizarea lui Boc, Basescu, Geoana, Pogea, Nica, Isarescu si cine mai e pe acolo si trecerea la masuri concrete. Chiar cu consecinte sociale in mediul bugetar. Unde sunt banii accesati pana acum? Proiectele pentru care urla Boc in februarie ca da afara nu stiu cati functionari?

Daca Uniunea ne taie banii din cauza lipsei de reforme in Justitie poate intelege si clasa politica necesitatea integrarii reale in UE nu doar mimarea acestei integrari. Pentru ca lipsa banilor o sa adanceasca si mai mult rahatul in care ne scaldam.

Sa vedem ce face leul.

Citeste si comenteaza pe Romania Obiectiva.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1511 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Scaderea PIB (Vineri, 15 mai 2009, 12:16)

    OVE [anonim]

    Sefu' vorbesti singur.
    Poate sa se contracte PIB-ul si cu 50%, ca lipitorile statului nu o sa renunte la supt sangele. Lipitorile o sa suga banii statului prin salarii bugetare si pensii mari chiar daca crapa statul.
    • +1 (1 vot)    
      Trebuie vorbit (Vineri, 15 mai 2009, 12:53)

      Andreia [anonim] i-a raspuns lui OVE

      Nu, trebuie vorbit. Frumos, decent, fara nervi... calm, la rece, fara lehamite... Oricate minciuni ni se spun, oricat de incompetenti si necinstiti sunt. Trebuie vorbit pana la capat.... Este singurul lucru care ne-a mai ramas, dreptul la opinie si la libera exprimare.... Atunci cand si spatiul public va fi acoperit numai de discursul mincinos al unora si altora, atunci cu adevarat suntem in plina oligarhie - cu un stat corupt, condus de o mana de familii care practic si-au insusit o tara.
  • 0 (0 voturi)    
    a se vedea hotararile din justitie ... (Vineri, 15 mai 2009, 12:27)

    gicacontra [anonim]

    Sunt perfect de acord cu tine ...
    Dar din pacate trebuie sa arunci o privire peste deciziile luate de "instatele" din Romania referitoare la actiunile deschise de catre diverse persoane/grupuride persoane , de regula angajati ai MJ, pentru revendicari de "drepturi castigate".
    Prin urmare daca nu se clarifica acest aspect dpdv juridic orice decizie de acest fel poate produce efecte neprevazute in viitor.
  • 0 (0 voturi)    
    Ipocrizie ! (Vineri, 15 mai 2009, 12:39)

    Motul [anonim]

    Nici Basescu nici Boc nu vor cu adevarat sa puna in practica nici legea unica a salarizarii,nici legea unica a pensionarii. Dimpotriva, cauta mijloace a le eluda,inca inaintea adoptarii lor.Oricum, veniturile privilegiatilor nu vor scadea,iar raportul de 1 /70 intre veniturile minime si maxime se va mentine . Au tot interesul pentru aceasta !
  • +2 (2 voturi)    
    "Un bun castigat nu poate fi abrogat" (Vineri, 15 mai 2009, 12:40)

    Bug Zileriu [anonim]

    Eu nu prea inteleg acest rationament.
    Pot sa inteleg ca, individual, daca cineva a fost angajat pe un post cu un anumit salar (pe o perioada nedeterminata), aceasta functioneaza ca un contract, cu obligatii intre parti.
    Dar asta nu inseamna ca ma oblig, ca pe viitor, oricine va fi angajat pe acest post, sa ii dau acelasi salar. Asta inseamna ca o lege proasta poate pune economia Romaniei la pamant, fara ca nimeni sa poata schimba acest lucru. Este pur si simplu absurd.

    Pe de alta parte, un calcul elementar arat ca alinierea salariilor la limita superioara inseamna cel putin DUBLAREA fondului de salarii! In cat timp se va putea realiza asta? SI PE SPINAREA CUI?

    Si, la sfarsit: desigur, restrangerea personalului bugetar, pe timp de criza nu este o masura foarte populara. Dar, din nou, de ce doar sectotul privat sa plateasca? Daca raportul angajatilor in domeniul bugetar fata de restul angajatilor este 1:2, cam acelasi ar trebui sa fie si raportul disponibilizarilor, mai ales ca numarul actual al bugetarilor este, in mod evident, nejustificat
  • +1 (1 vot)    
    ei sunt criza (Vineri, 15 mai 2009, 13:05)

    bozo [anonim]

    criza sunt cei enumerati in articol, cei ce conduc tara.
    Daca ei ar fi competenti si dornici sa faca bine atunci ar lua masurile aferente, inclusiv cele legate de salarii si pensii preferentiale.

    Dar ei sunt de fapt criza, salariile si pensiile mari au aparut pentru a fi rasplatita camarila de partid.
    Nu exista post bine remunerat care sa nu fie alocat de partidul la putere.
    Serviciile secrete sunt mai numeroase decat in vremea comunismului si cam toate sunt mai degraba angrenate in activitati pentru partide si lideri decat in a servi tara. Toti sunt bine platiti.
    Armata romana cred ca se bate cu cea americana la numar de ofiteri superiori activi si in rezerva.
    Sunt actuali generali in rezerva care acum 10-15 ani erau locotenenti sau capitani. Cum e posibil sa avansezi asa d erapid la exceptional daca nu suntem in razboi, nu ne luptam cu nimeni?

    Planuri de criza....actualul guvern si presedinte fac orice numai de criza nu se preocupa.
    Impozitul forfetar e gluma cea mai sinistra: au clocit in timp indelungat o taxa discutabila care in cel mai bun caz ar aduce la buget 300 mil lei. Marirea TVA la 20% aducea cam 1,2 miliarde lei. Sunt nebuni oare?
    Acum ne arde de descentralizare, lucru extraordinar daca ar fi fost facut rapid, dar in acest moment prioritatea zero este stoparea declinului economic.
    Altfel ne vom trezi descentralizati in a administra dezastrul.
    Presedintele si el are alte probleme, vad aici pe pagina ca face contradictii logice pe tema unui tratat cu Moldova, se cearta cu aliatul Geoana (alta matracuca) dar se impaca cu Hrebenciuc (ex-cuscru), lanseaza camania europarlamentara a partidului drag etc.

    Avem prosti la varful politicii, sunt repetentii de alta data, ratatii, cei ce n-au facut niciodata nimic, golanii , fostele miss...ce ne mai miram ca o ducem prost, ce ne mira atat ca nu au niciun plan de criza? Criza noastra sunt chiar ei, ei distrug Romania parazitand-o pana la ultima suflare.
    • -1 (1 vot)    
      Criza sant cei ca tine (Vineri, 15 mai 2009, 16:15)

      geba [anonim] i-a raspuns lui bozo

      /

      Bai e tupeul pe peneleii astia cat casa frate. Ei si-au batut joc de banii nostri fara nici o tresarire desi stiau ca e groasa, si acum vin ca florile sa propuna TVA de 20% (ca sa iasa toate sindicatele in strada) si SCADEREA impozitelor (ca sa intram clar si fara dubiu in imposibilitate de plata probabil)./
  • 0 (0 voturi)    
    Selaru cazut in cap (Vineri, 15 mai 2009, 13:32)

    - [anonim]

    Interpretarea lui Selaru, vs. datele din doua stiri, din ACEEASI zi, de pe ACEEASI agentie de stiri:


    ♦ "In Zona Euro, produsul intern brut scazand cu 2,5% in trimestru I 2009"

    http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-5707896-update-zona-euro-cadere-record-pib-ului-2-5.htm

    ♦ "Produsul intern brut al Romaniei a scazut cu 2,6% in primul trimestru din 2009"

    http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-5707873-suntem-oficial-recesiune-economia-romaniei-redus-primul-trimestru-6-4.htm

    ♦ Cu cat a scazut PIB-ul principalelor economii europene:
    • Italia - 2,4%
    • Spania - 1,8%
    • Marea Britanie - 1,9%

    ♦ Bugetul lui Pogea s-a întâlnit cu realitatea
    05 Mai 2009 Ionut Tudorica

    Încasările statului în aprilie au fost identice cu cele prevăzute în programul bugetar făcut de ministrul Pogea şi cu cele de anul trecut din aprilie.

    http://www.cotidianul.ro/bugetul_lui_pogea_s_a_intalnit_cu_realitatea-83278.html
    • 0 (0 voturi)    
      MAD ORANGE (Vineri, 15 mai 2009, 14:24)

      kolo [anonim] i-a raspuns lui -

      alexandra p. linisteste-te! nu mai inunda forumurile cu propaganda portocalie. gata, treci la loc!
      • 0 (0 voturi)    
        TOMATO IDIOT (Vineri, 15 mai 2009, 14:37)

        - [anonim] i-a raspuns lui kolo

        bine, Selaru
        • 0 (0 voturi)    
          ESTI PENIBILA:)) dar asa esti tu... (Vineri, 15 mai 2009, 14:49)

          kolo [anonim] i-a raspuns lui -

          Nu te lasa, baga texte pe forumuri ca se supara nea Stolo pe tine.

          O zi frumoasa si tie alexandra p.
          • 0 (0 voturi)    
            free all idiots (Vineri, 15 mai 2009, 15:23)

            TOMATO IDIOTS [anonim] i-a raspuns lui kolo

            omule, nu sunt nicio Alexandra.p
            tragi cu gloante oarbe
            • 0 (0 voturi)    
              da portocalii ne-au supt (adica rosii cu galbenii) (Vineri, 15 mai 2009, 16:07)

              geba [anonim] i-a raspuns lui TOMATO IDIOTS

              Laaasa-i bre ca atata stiu - sa urle ca cretinii.
              Uita-te si la boii ailalti: cand Boc voia sa taie in carne vie la salarii i-au sarit toti in cap ca e populist, in pana mea. Nici macar nu se puteau pronunta cuvintele "inghetam salarii" daramite de scadere. cum?? ca ati promis aia si aia, 50% alea alea!
              DA au promis ca vitele asa e. Dar n-au facut-o da? Ca se putea, daca era sa fie populisti pana la capat.
              Dar hai sa vedem. In timp ce astia promiteau cai verzi pe pereti ailalti ce faceau? a? stie careva? CHELTUIAU TOT. De la noi pentru ei si campania lor. Ce e mai grav?
              Sa inteleaga si prostii: Deficitul de anul trecut ne-a bagat de tot in groapa. E CLAR?

              Si pentru verzele care tot recita poezii despre masuri anticriza "concrete" fara ca macar sa stie despre ce vorbesc. Ca doar da bine la presa asa: "SA SE IA MASURI!". Nu se stie ce dar sa se ia. Intreb si eu: care tara a inlalturat caderea economica prin vre-o masura "anti criza"? Stiti bei aberantilor despre ce vorbiti? Cand ii aud cu "sustinerea intreprinderilor mici" si cu scaderea impozitelor ma apuca stenahoria. Ei or fi auzit de termenul INCAPACITATE DE PLATA?
              Bai tata, cand santeti facuri gramada, macar aveti bunul simt sa nu mai fiti si fuduli.
  • 0 (0 voturi)    
    scadere (Vineri, 15 mai 2009, 13:42)

    alex [anonim]

    Scaderea asta a PIB e mana cereasca pt Romania... deja o luasem rau de tot pe aratura cu "duduitul" economiei (si cheltuielile bugetare aferente care la fel "duduiau"), asa se mai calmeaza spiritele...
  • 0 (0 voturi)    
    un nou punct 0 (1) (Vineri, 15 mai 2009, 14:33)

    salariatul numai cu sporul de vechime [anonim]

    patriotic act,un nou punct 0 pt salariatii bugetari si pensiile sistemului public***
    dlor guvernanti,masinaria(dezmatul,obezitatea salariala si de schema(conf.celor afirmate de dvs),nu se poate remedia prin fitness sau jogging,ci chirurgical, prin liposuctie) trebuie sa poata fi oprita,exact cum,la avarie,tragi un heblu,la nevoie,deconectind curentul. altfel,se alege praful.constitutia,nu contine precizari exprese,in acest sens,dar are un articol generic(53 )[b],cred, pt.cauze de "forta majora"*****deci,intrebare:

    ce se intimpla daca alunecarea economiei nationale (publice si private) pe toboganul crizei mondiale globale actuale se apropie de un punct critic-de faliment(ceeace nu ne dorim sau poate chiar si am atins acest punct, deja)?pt.eliminarea("tunderea") aberatiilor si dezmatului in sectorul de stat(nu uitati, obama, a umblat,recent, chiar la salariile directorilor de banci private) a sporurilor si pensiilor speciale(acumulate in 20 de ani de experimente, asa zis democratice), aducerea lor chiar prin diminuare(recalculare) la acelasi numitor pt. toti cetatenii tarii conf. unor noi legi unitare de salarizare si pensii, care sunt in curs de elaborare la ministerul muncii,pt. o reasezare a lor pe principii economice,predictibile de incadrare in posibilitatile bugetului de stat,in baza actualei constitutii[b],conf cu ARTICOLUL 53- restrângerea exercitiului unor drepturi sau al unor libertati(slava domnului ca, parintii constitutiei s-au gindit si la "forta majora",nedeclarata explicit)- se poate da o lege in parlament de situatie de urgenta(sau altfel denumita),un fel de "patriotic act", care sa rezolve aceste probleme,precum si altele grave cu care ne vom confrunta(de ex criza alimentara,sa),fara a invoca cutuma "bunului odata cistigat..."?trebuie interesat si la ue.****://***.hotnews.ro/stiri-international-5668597-ungaria-pregateste-majoreze-tva-reduca-pensiile.htm
  • 0 (0 voturi)    
    un nou punct 0 (2) (Vineri, 15 mai 2009, 14:34)

    salariatul numai cu sporul de vechime [anonim]

    nu vad cum s-ar asigura stabilitatea economiei nationale daca nu se vor tine in friu, predictibil salariile si pensiile publice,prin legi unitare si omogene.nu mai vb ca media salariilor publice trebui sa ajunga sub cele din privat,ca si in statele cu regim politic similar noua.e bine sa ne gindim din timp,inainte de a ajunge "acolo".asa ar gindi orice contabil,chiar din fostele cap-uri:intai trebuie tinute in mina cheltuielile cu salariile(forta de munca) si cu mijloacele de productie,binenteles mai mici decit veniturile.ori la noi acum e pe dos: veniturile la buget mai mici decit cheltuielile=> f a l i m e n t!
    ********
    [b]constitutia romaniei-****://***.cdep.ro/pls/dic/site.page?id=339
    ARTICOLUL 53 Restrângerea exercitiului unor drepturi sau al unor libertati
    "(1) Exercitiul unor drepturi sau al unor libertati poate fi restrâns numai prin lege si numai daca se impune, dupa caz, pentru: apararea securitatii nationale, a ordinii, a sanatatii ori a moralei publice, a drepturilor si a libertatilor cetatenilor; desfasurarea instructiei penale; prevenirea consecintelor unei calamitati naturale, ale unui dezastru ori ale unui sinistru deosebit de grav.
    2) Restrângerea poate fi dispusa numai daca este necesara într-o societate democratica. Masura trebuie sa fie proportionala cu situatia care a determinat-o, sa fie aplicata în mod nediscriminatoriu si fara a aduce atingere existentei dreptului sau a libertatii."
  • 0 (0 voturi)    
    Eurostat: Recesiunea din Europa, mult mai grava de (Vineri, 15 mai 2009, 16:46)

    Selaru, nu fi Egoist [anonim]

    Selaru, nu fi egoist, da-te cu fundu de pamant si pt. restul de restul de 20 de tari din UE care stau mai prost ca Romania


    Eurostat: Recesiunea din Europa, mult mai grava decat cea din SUA
    de D.G. HotNews.ro
    Vineri, 15 mai 2009, 15:59 Economie | Finanţe & Bănci

    Europa s-a confruntat la inceputul acestui an cu o recesiune economica mai grava decat cea din SUA, unde a izbucnit de altfel criza. Acest lucru a generat tensiuni sociale in contextul in care multe companii si-au concediat angajatii, relateaza AFP.

    http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-5708997-eurostat-recesiunea-din-europa-mult-mai-grava-decat-cea-din-sua.htm
  • 0 (0 voturi)    
    efectul de scara (Vineri, 15 mai 2009, 23:16)

    peter [anonim]

    motto:"de departe calul-si bate,|de apropape ochii-i scoate!|"
    comparatia tarii noastre cu superputeri, foste imperii, chiar si coloniale nu este fezabila din cauza "efectului de scara" din inginerie si teoria sistemelor, ce denota superficialitatea ziaristilor si politicienilor,care ne-a condus unde suntem: jos,f.jos.
    noi trebuie sa ne comparam cu tari similare noua ca istorie politica, spatiu geografic, cultura,economie,sa.
    altfel, apar mari erori de sistem, inclusiv management politic.una, doua, vorbim de franta, germania ,USA, sa.cind om avea , dimensiuni geografice,economie, cultura,istorie politica si de populatie, putem sa facem analogii cu statele respective. dar, nu avem.atunci sa stam in banca noastra si sa ne gindim ce avem noi de facut.ce,la noi economia merge de la sine ca la altii?la noi,pe fondul gilcevii,cresc: cursul leu/euro, somajul,birocratia care anesteziaza societatea,in general,etc.
    • 0 (0 voturi)    
      Atunci de ce SUNT EVITATE pana si astfel de (Sâmbătă, 16 mai 2009, 7:54)

      efectul de idiotizare [anonim] i-a raspuns lui peter

      comparatii?
      Pt. ca orice comparatie se bazeaza pe CRITERII iar astfel de CRITERII ucid teoria lui "toti-sunt-la-fel", fara de care nu s-ar mai realiza teoria lu Patriciu cf. careia "romanii NU TREBUIE sa-si bage nasul in politica".


      Romania TVA = 22% CU = 16%
      UNGARIA: TVA = 25% CU = nu exista, a REDUS pensii si salarii
      Bulgaria: excedent bugetar dupa crestere economica in 2008, CU = 10%, fara imprumut FMI, autostrazi din fd. europene in 2008, isi recupereaza acum si fd. tinute on hold de CE ca sanactiune pt. justitie.
      Letonia, Estonia, Lituania - nimic ?

      GH. Pogea despre:

      Nr de falimente trim 1 2008 vs trim 1 2009
      si despre nivelul veniturilor din taxare:

      El a mai arătat că România este pe ultimul loc în ceea ce priveşte veniturile publice ca urmare a taxării în Europa, fiind de 32,8 la sută din PIB, în condiţiile în care media statelor membre din zona euro este de 45 la sută, iar Bulgaria are valoarea taxării de 40 la sută.


      http://www.mediafax.ro/economic/pogea-se-face-prea-multa-zarva-privind-impozitul-minim-obligatoriu.html?1686;4376910
  • 0 (0 voturi)    
    "reforma",prin dilatare (Vineri, 15 mai 2009, 23:43)

    consonantul [anonim]

    "odata ce se deschide un borcan cu rame, singurul mod de a le introduce la loc este acela de a utiliza un borcan mai mare"... Zymurgy- Prima lege a sistemelor dinamice