Justitia lui Geoana si noii eurosceptici

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 12 mai 2009, 17:58 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
PSD franeaza marile dosare in justitie. Punct. Liderii PSD din Senat au amanat astazi, cu explicatii umaniste, dosarul Miki Spaga. E inca o dovada. E inca o mana de ajutor data colegului penal. La fel i-au scapat pe Nastase, pe Mitrea si pe altii pana sa ajunga in instanta: ani de zile, luni intregi pierdute cu proceduri si blocaje pur politice. Ce auzim de cateva zile? Cum Mircea Geoana face din negru alb,  cum se ingrijoreaza ca UE ne-ar putea taia fonduri europene din cauza justitiei pe care partidul sau o saboteaza zilnic. Ce a facut presedintele Senatului, liderul PSD, ca sa-si convinga partidul sa acorde astazi un simplu aviz, sa execute o formalitate?

Strategia lui Geoana a decriptat-o bine Liviu Avram, colegul de la Cotidianul, in editorialul sau. N-am mai fi prea multe de adaugat. Doar o idee suplimentara: creste valul de euroscepticism agitat de penalii Romaniei. Si aici suntem originali. Nu agricultorii saraciti, nu muncitorii prost platiti sau micii oameni de afaceri ruinati se revolta pe regulile UE, uneori ineficiente in Est. Nu, ei tac.

Euroscepticismul romanesc e de esenta penala. Si liberalii l-au frecventat cu entuziasm. La noi, marii penali si avocatii lor din politica si presa sunt azi marii critici ai Comisiei Europene. Marii teoreticieni ai demnitatii nationale, marii vanatori de atitudini antiromanestii injura Europa cu sete.

Ion Iliescu s-a apucat, ca in vremurile bune, sa infiereze Strainatatea. Ce cuvant magistral a gasit batranul comunist ca sa gadile orgoliul national si sa trimita un scuipat in directia Comisiei Europene! Iata: “Sperietoarea aceasta cu Comisia Europeană, că trebuie să dăm peste cap totul numai ca să plăcem străinătăţii este şi lipsă de demnitate”.

Si Calin Popescu Tariceanu ne invita sa ignoram regulile UE, sa ne indatoram masiv ca sa ne putem dezvolta. Si fostul premier s-a luptat cu Comisia Europeana, acuzata de-a dreptul ca saboteaza viitorul capitalist al Romaniei impunandu-ne un deficit de maxim 3% pe care Guvernul sau l-a depasit cu mandrie si in viteza pana la cota de 5, 4%. Pentru asta, Comisia Europeana va declansa miercuri procedura de deficit excesiv impotriva Romaniei, adica primul pas inainte de o actiune in justitie.

Tariceanu a teoretizat, in interviul pentru HotNews.ro – RFI,  ca nu ne putem dezvolta decat ignorand regula pe care toate celelalte membre UE fac eforturi s-o respecte, ca sa joace corect intr-o piata comuna.

Singurul partid german care a atacat la Curtea Constitutionala Tratatul de la Lisabona este partidul fostilor comunisti din RDG. Verdictul se va da in iunie, dupa alegeri. Dar daca pierd, euroscepticii de esenta penala din Romania ar putea ataca la randul lor, pe fata, Trataul la Curtea Constitutionala din Bucuresti. Aici au mai multe sanse. Sa-i dam o lectiei coanei Evropa, la noi acasa! Sa dam cu ea de pamant, sa-si bage mintile in cap!

Pe scurt: vrem banii UE, nu si regulile ei. Dorim sa fim respectati, fara sa respectam nimic. Cersim indulgenta mintind cu nerusinare. Cerem sa ni se faca dreptate, noi, tara cu cea mai stramba justitie din Europa. Dam vina pe tarile egoiste si bogate din UE, le acuzam ca-si urmaresc propriul interes, cautam explicatii aiurea in campaniile electorale din Germania dar nu mai judecam daca solicitarile Occidentului hain, daca Strainatatea injurata de Iliescu are dreptate cand ne cere sa facem, nu sa ne tot prefacem.

Iar tristul adevar e ca fara UE, fara bici, fara amenintari, fara masuri radicale, nu facem nimic. Baltim in demnitatea noastra nationala, bolborosind impotriva Europei atunci cand  n-o mai putem parazita, complet iresponsabili, la fel ca pana acum. Daca ne vor taia fonduri in lipsa unor reforme reale in justitie, nu vor pierde cetatenii Romaniei, cum ni se spune. Vor pierde marii penali. Punct.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2052 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    Noi si Europa (Marţi, 12 mai 2009, 18:21)

    Gheorghe Buhac [anonim]

    Aveti perfecta dreptate domnule Tapalaga .
    Din pacate aparitia pe sticla a acestor domni promoveaza ideea ca se poate si asa si ca Europa va inchide ochii in final,
    Sperante desarte .
    Acesti oameni uita cum a platit Romania datoriile - nu atat prin impulsul lui Ceausescu cat mai ales prin blocarea banilor prin conturi de catre vest suparati ca Romania nu maii cumparau pe datorie de la ei , au dat multi faliment din acest motiv si deasemeni prin blocarea accesului la finantari .
    Cei din vest stiu sa foloseasca aceasta tactica .
    Asa ca atentie vom avea din nou avant dar nu prin efort romanesc ci prin efort investitional extern - care creeaza un PIB volatil - si ii permite sa zica lui Tariceanu Geoana si etcompania ca Romania zboara .
    Fals .
    Romania - ca PIB este intr-o situatie jalnica .
    Am spus
    Va salut
    Cu stima
    Acelasi .
  • -8 (12 voturi)    
    The cake is a lie (Marţi, 12 mai 2009, 18:26)

    Lol [anonim]

    Cel mai indicat daca s-ar da de tot de pamant cu UE. Oricum coana Uniune se indreapta cu pasi mici, dar siguri spre soarta unei alte Uniuni glorioase cu care am fost vecini pana acu vreo 20 anisori. Plus ca mai seamana si tare mult intre ele surioarele astea doua. But wtf....Hasta la victoria siempre. :)
    Si stati linistiti ca nu pierd tovarasii nostri corupti decat o sursa de furat, dar balta are peste. Si mult chiar.
  • +13 (13 voturi)    
    Nota 10 ... (Marţi, 12 mai 2009, 18:36)

    Daniel [anonim]

    Bravo ... Acest articol contine 100% adevar ... Insa oamenii inteligenti cunosc aceasta realitate foarte bine ... mi-as dori din suflet ca si majoritatea sa perceapa realitatea descrisa in acest articol caci mereu la alegeri "penalii" se bazeaza pe vorba aceea veche "multi dar prosti". Si pe de alta parte, pe cine sa mai votezi? Cine mai e cinstit in Romania, ca eu nu stiu ...
  • +6 (6 voturi)    
    he,he (Marţi, 12 mai 2009, 18:51)

    liv [anonim]

    komunistii astia la noi au suferit tot timpul de un soi de schizofrenie. vor si cu aia stim noi unde, si cu sufletul in rai (pt ei raiul e pe pamintul asta; pentru noi,si datorita lor, e doar in ceruri),ceea ca evident nu se poate.
    oricum, nici unul din cei care gindesc cit de cit in vest nu se poate insela in privinta lor. si in nici un caz cei din germania,care dau majoritatea lovei...poate ca pina la urma modelul est german cu inlocuirea masiva a komunistilor astora de altii poate ca ar fi cea mai buna solutie. kuratam acvariul otravit de komunisti si clentii lor dintr-un foc astfel, ca prea pute.
  • +14 (16 voturi)    
    Țara prostănacilor (Marţi, 12 mai 2009, 18:53)

    corvus [utilizator]

    O nesimțire vulgară, ăsta e Geoană. În locul lui Nea Văcă, al doilea om în stat, catalogat de Ilici Iliescu ca fiind total prostănac, este și o persoană josnică. Obsesia asta împotriva lui Băsescu a devenit endemică, i-a căpiat pe toți, parcă sunt mușcați de streche... Unde butonezi pe dragile noastre televiziuni, afli numai fenomene generate de Băsescu. A fost cutremur în Vrancea?! Băsescu e de vină! A fătat Joiana?! Băsescu e de vină! N-a fătat Joiana?! Băsescu, clar!

    Psihanalizând puțin, poți vedea în toată această gașcă impotentă inși cu accentuat complex al lui Oedip care din păcate, în afară de ura împotriva "tatălui" Băsescu, se exhibează în văzul întregii lumi...

    România a evoluat în acești 19 ani mai mult de-a sila, fără presiunile externe permanente, nici nu îndrăznesc să îmi închipui unde am fi fost acum. Noroc că ticăloșii noștri iubesc banii Evropei...

    Nu cred că există o pedeapsă mai mare pentru România decât actuala clasă politică în cvasi-totalitatea ei...
  • +14 (14 voturi)    
    Nea Tapalaga ... (Marţi, 12 mai 2009, 19:03)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    ... intre analizele dumneavoastr pertinente si pline de adevar - interesul national, si micii suculenti ai lui penalului Vanghelis & berea la pahar de plastic, cine credeti ca v-a iesi invingator ?!


    Parerea mea: sa nu se nici un ban Romaniei. Nici un euro cent ! Nu politicienii sunt de vina ci poporul dobitoc. (cu scuzele de rigoare, un membru al aceluiasi popor).
  • +9 (9 voturi)    
    Iliescu- Geoana ataca Romania (Marţi, 12 mai 2009, 20:45)

    Giovani [anonim]

    Unica ţară în care planu­rile KGB nu au întâlnit piedici a fost România. Ei au dorit să-1 înlocuiască pe Ceauşescu cu Iliescu şi le-a reuşit. Iliescu s-a supărat foarte tare pe mine când am declarat că este omul Moscovei, că Gorbaciov îl cunoştea personal. Atunci însă când am propus să mergem în judecată, el a dat înapoi. Cred că s-a speriat deoarece nu ştia ce documen­te mai aveam. Eu nu ascund aceste documente, ele pot fi accesate pe internet (adresa: http://www.bukovsky-archi-ves.net/ - n. r.), dar acestea nu sunt transparente la prima lectură. Toate informaţiile sunt codificate, trebuie să ai un bagaj de cunoştinţe în do­meniu, să faci cercetare îna­inte de a le studia. Pot să vă mai spun că dacă după Revo­luţie Iliescu ar fi insistat asu­pra unirii Republicii Moldova cu România, Gorbaciov ar fi acceptat-o în final, în prima etapă, ar fi trebuit creată o comisie a experţilor istorici şi în final unirea ar fi fost posibilă, Gorbaciov avea pe atunci cu totul alte probleme decât Moldova. Nici Snegur nu a insistat pe tema unirii. Dacă ar fi existat insistenţă din ambele părţi, unirea s-ar fi produs foarte simplu.
    • +3 (3 voturi)    
      Din pacate.... (Miercuri, 13 mai 2009, 7:53)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui Giovani

      KGB-ul inca domina Romania, intr-un mod mai subtil si mai perfid, prin cei cu papioane, in frunte cu Patriciu si alti indivizi dubiosi din preajma lui, pentru care Romania este doar o vaca de muls. Asta este si motivul pentru care presedintele Basescu si alti romani care incerca sa faca putina ordine in aceasta tara sunt huliti si atacati in permanenta. Dusmanii au putere economica si mass media, sunt tari si, cu un popor tiganizat si idiotit de Iliescu, Nastase si PSD, s-ar putea chiar sa reuseasca. Intelectiualii romani sunt debusolati si, daca incearca sa ajute pe cei care vor sa schimbe Romania in bine, sunt balacariti si descurajati. Lupta este dura. Sa ne ajute Dumnezeu!
  • +7 (7 voturi)    
    analiza corecta (Marţi, 12 mai 2009, 23:48)

    roman [anonim]

    Domnule Tapalaga,
    De v-ar auzi cine trebuie...poporul.

    Asteptam si alte analize la fel de pertinente.
  • +3 (3 voturi)    
    Unde am fi fara UE ? (Miercuri, 13 mai 2009, 9:35)

    Alexandrescu [anonim]

    Felicitari domnule Tapalaga (nu numai pt. articolul acesta) si hotnews-ului ca va publica.
    Ma intreb ce ar fi fost Romania in afara UE ? Unde am fi fost ? Fara drept de circulatie, cu o coruptie (nu ca asta de acum) de tara sud-americana, fara investitii straine, cu conflicte gen Tg. Mures etc. etc.
  • +3 (3 voturi)    
    BRAVO (Miercuri, 13 mai 2009, 9:38)

    TAIFUN [utilizator]

    articolul de mai sus spune lucrurilor pe nume .
    ma intreb unde va ajunge ro in 15-20 de ani daca ar fi lasata exclusiv pe mina politicienilor romani . un fel de rep. mold . , sa ma scuze fratii
  • +1 (1 vot)    
    UE (Miercuri, 13 mai 2009, 10:26)

    popescu dan [anonim]

    trebuie sa respectam legile, sa respectam, trebuie sa armonizam legile la cele europene si sa le respectam , suntem mindri ca suntem in UE.
    Sa inpuna UE legi drastice, care trebuie urmate de toti, si de noi.
  • +3 (3 voturi)    
    lantul slabiciunilor (Miercuri, 13 mai 2009, 10:39)

    Dr Marutza [anonim]

    Va citesc intotdeauna cu mare interes, dle Tapalaga. Asa stau lucrurile , dar ce sa te faci cu o tara in care foamea de mici e mai mare decat foamea de adevar si dreptate? Cata vreme primitivismul, analfabetismul, mistocarela, prefacatoria dau tonul, nu se va schimba nimic! Oamenii astia fug de adevar ca dracu' de tamaie. Sunt legati unii de altii prin tot soiul de fire vazute si nevazute si daca pica unul, trage dupa el alti nemernici! De asta le e teama, de asta se apara prin "legi" cautand sa se puna la adapost pe ei si bunurile adunate ilicit! Cate generatii de sacrificati mai trebuie sa suporte??
  • +1 (1 vot)    
    Domnule Tapalaga (Miercuri, 13 mai 2009, 12:19)

    sabertooth [utilizator]

    In acest articol ati definit perfect "jmekerul de Romania".

    Acest "jmeker" crede ca respectarea regulilor este doar pentru prosti, el fiind exceptat.

    PS: Felicitari pentru articolele dumneavoastra.