O tehnica de manipulare

de Dan Selaru     Romania obiectiva
Miercuri, 6 mai 2009, 9:02 Actualitate | Opinii

Nicu [anonim]
Ma bucur ca apar si sondaje corecte ! Presedintele este net in fata asa-zisilor sai contracandidati. Eu cred ca are chiar mult mai mult - este iubit de popor si la alegeri va matura pe jos cu asa-zisii "baieti fini".
Sa moara gaozarii de ciuda ca tot veninul varsat de ei nare efect si toti petrodolarii au fost dati pe degeaba. Parca vad gaozarii cum vor srie pe aici la comentarii tone de prostii contra Presedintelui. Ati luat tzeapa !!!!

Tent [anonim]
Mda. Din nou gaozarii n-au ce face si lovesc in apropiatii Presedintelui pentru ca nu pot lovi direct in acesta. In loc sa cautati subiecte din astea cu lupa mai bine ati munci cinstit undeva. Presedintele e iubit de popor si vom matura gaozarii astia de doi lei carcosati odata cu alegerile din toamna.

Vali [anonim] i-a raspuns lui Catalin
Ce teapa o sa luati voi toti obsedatii antibase! O sa ma tavalesc pe jos de ras cand o sa va vad mutrele stalcite de ura si obsesie proletaro-fascista cand o sa vedeti rezultatele!

Dan [anonim]
Presedintele tarii va tine o declaratie... nici nu stie nimeni ce vrea sa zica dar apar carcotasii de 2 lei, gaozarii platiti de Patriciu, Vantu si Voiculescu si scriu si ei ce-i duce capul. Bai gaozarilor, va zic una dar buna: Presedintele are de partea sa majoritatea poporului, daca nu va convine atunci VALEA ! Astia care comenteaza pe aici miros de la o posta a bani de la trusturi....

Toate aceste comentarii sunt luate de pe Hotnews din trei articole de ieri. Exista trei variante. Prima este ca omul, sper ca nu aveti indoieli ca e unul singur, e putin dus. A doua varianta este ca e de la PDL, pentru mine e improbabila, nu pot sa cred ca PDL-ul angajeaza asemenea personaje care-i fac deservicii. Ultima varianta, e angajat de opozitia PDL-ului pentru discreditarea acestuia. Nu ca nu se straduieste PDL-ul s-o faca singur.

Daca acum au aparut asemenea personaje nici nu vreau sa ma gandesc in ce mizerie o sa ne scaldam in campaniile care vin.

Si, ma intreb, daca nu ne aflam in prima varianta, pe care nu o cred pentru ca un asemenea personaj poarta acelasi nume de obicei cand posteaza, vezi judex1 de exemplu, chiar cred cei care platesc asemenea personaje ca functioneaza? Daca e angajat de PDL nu, daca e angajat de alt partid cred ca da.

Si se observa atacurile la PNL si lipsa atacurilor la PSD. Deci am aflat si cine plateste comentariile. Si va asigur ca si autorul posturilor si cel care a impus tehnica sunt baieti destepti. Folosirea obsesiva a cuvintelor teapa si gaozar, iubit de popor, enerveaza, agreseaza si scoate in relief tocmai defectele Presedintelui Basescu. E, de fapt, o contra sustinere. Primele doua au ca scop indepartarea nehotaratilor, ultima expresie influentarea nehotaratilor.

Cand cineva sustine violent un subiect indeparteaza sustinatorii moderati din preajma lui si chiar de obiectul sustinerii lor si balanseaza intr-o directie favorabila contracandidatilor opinia celor nehotarati. O tehnica de manipulare.

PS Am ramas acelasi opozant al Guvernului Boc dar asta nu inseamna ca accept asemenea porcarii.



Citeste si comenteaza pe Romania Obiectiva.


Citeste mai multe despre   






















2573 vizualizari

  • -7 (13 voturi)    
    Cineva citeste (Miercuri, 6 mai 2009, 9:31)

    vio [anonim]

    Am crezut mereu ca nimeni n-are rabdarea sa citeasca zecile (uneori sutele) de dejectii varsate pe "forum".
    Eh, se pare ca m-am inselat, exista oameni interesati care nu numai ca le citesc, dar le si intorc pe toate fetele ca sa scoata din ele ceea ce doresc ei sa demonstreze.
    Daca o fac dintr-o placere perversa sau e sarcina de serviciu (a la TRU, deontologul si nepatatul) conteaza prea putin.
    Dar, totusi......
    • +11 (13 voturi)    
      interesant (Miercuri, 6 mai 2009, 10:11)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui vio

      Adevarul este ca, pentru mine, sunt mult mai interesante comentariile decat articolele. E drept ca nu acord atentie decat acelor comentarii care aduc ceva in plus articolului la care fac referire.
  • -4 (12 voturi)    
    SA nu uit (Miercuri, 6 mai 2009, 9:39)

    vio [anonim]

    N-as fi scris cele de mai sus daca dv nu ati fi exclus absolut fara nici o baza, prima ipoteza: individul e un postac al PDL-ului.
    E PDL-ul un partid al "elitelor"? Sa fim seriosi, au si ei fruntile lor inguste si haidamacii lor. Unii sechestreaza persoane cu lanturi, altii candideaza la deputatie si poarta bata in masina.
    Apropo, "tiganca imputita", "gaozar", "pasarica" sunt obscenitati introduse in exprimarea "politica" de insusi....insusi.........cine oare?
    Sprijina ei pe una care nu stie sa vorbeasca corect, de n-ar angaja un "luptator" al netului?
  • -1 (7 voturi)    
    Ura... (Miercuri, 6 mai 2009, 10:00)

    Rali [utilizator]

    Cineva citeste si judeca aceste comentarii.
    Manipulare pe fata, iar asta nu se invata decat la anumite scoli. In general cei scoliti in asa ceva sunt cumparati.
    PSD sau PDL sigur nu PNL.
    Si totusi nu inteleg de ce se da in PNL un partid de 15%?
  • +8 (10 voturi)    
    Mass Media (Miercuri, 6 mai 2009, 10:07)

    xyz [anonim]

    Dle. Selaru. Toata Media romaneasca (TV, radio, ziare, Internet) este controlata politic. Sper sa nu va deranjeze aceasta afirmatie in asa mod incat sa opriti postarea comentariului meu. Sa continuu ideea: comentariile cititorilor erau un domeniu nou, neatins de politic pana nu demult. Imi facea placere sa citesc ce scriu oamenii mai mult decat ce scriu multi asazisi ziaristi. Asta pana cand au avut grija baietii destepti de la partide sa isi bage coada si aici, pe forum, ultima reduta in lupta pentru libertate de exprimare. Ar mai ramane blogurile personale. Sunt curios (nu nerabdator) sa vad cu ce gaselnita vor veni ei pentru influentarea acestui mod de exprimare in masa.
  • +7 (11 voturi)    
    Dezacord. (Miercuri, 6 mai 2009, 10:09)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    nu cred in teoria conspiratiei sustinuta de dumneavoastra.

    omu' (recte judex1) este un taliban basescien. asta este clar ! probabil cel mai vocal dintre toti cei care posteaza, si tocmai din acest motiv este si combatut prin raspunsuri de catre "ceilalti". discursul i s-a radicalizalizat, evoluand de la unul moderat la unul extrem, cu argumentare suburbana (a se vedea "gaozar").

    dar argumentarea aceasta suburbana, nu a fost inventata de el. a fost nascuta de basescu (o data !) si dusa la gradul de arta de catre tv-urile de stiri (becalitatea tv si a3), precum si presa online (becalitatea.net, cotidianul.ro, evz.ro - in ultima vreme, etc ... se stiu, marea parte intram pe ele).

    hotnews,ro a ramas unul din putinele site-uri care sunt pro-basescu. dar in ultima vreme s-a observat o crestere a postarilor "anti", si mai mult decat atat, apartitia user-ilor fictivi care dau multe minusuri (-) la comentariile din articolele pro-basesciene, si plusuri (+) la comentariile din articolele ce ar aduce atingere asa-zisei glorii presidentiale (duda, antonescu, etc). mai mult decat atat, comentariile reflective controlate - pro, apar in numar mare imediat la aceste din urma articole (duda, antonescu), gen "am incredere in el, cred ca o sa-l votez ", fara a se argumenta si alegerea facuta.

    personaje precum "judex1" nu sunt o creatie-malefico-conspirationista. este o reactie disperata (si uneori neinspirata in limbaj) la caracatita intinsa de catre baietii-destepti care pe langa ca au acaparat toata presa, incearca sa "lucreze" si la cotidianele on-line. si o fac bine si concertat.

    domnule dan selaru., reanalizati teoria dumneavoastra, prin raportare unitara la toate comentariile postate.
    • 0 (2 voturi)    
      e (Miercuri, 6 mai 2009, 19:29)

      silovik [utilizator] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      interesant cum nu a observat autorul decit comentariile mai vulgare pro-basescu. Zecile de comentarii care contin insulte si jigniri anti-basescu, postate in general cam de aceiasi de fiecare data, nu l-au impresionat deloc. De problema zecilor de minusuri sau plusuri, dupa caz, care apar in citeva minute la adresa celor care nu-l injura pe basescu, sau cum ai scris, pro duda de ex., nici n-are rost sa mai vorbim. Atita vede dnul Selaru, de atita scrie.
      Mai mult e lipsit de sens sa spui.
  • -3 (7 voturi)    
    Unde e? (Miercuri, 6 mai 2009, 10:49)

    fane [anonim]

    Poate ca manipularea este tocmai in articolul dvs., care sub aspectul unei analize rationale, lasa sa se inteleaga ca este un om al PSD-ului. Excludeti prea repede unele ipoteze care nu va convin, pentru ca, trebuie s-o recunoasteti, dvs. sunteti un consecvent sustinator basescian, un TRU al net-ului.
    Si asta se observa din acel PS menit sa va situeze pe o pozitie impartiala. In nici unul dintre comentariile mentionate nu se zice ceva despre guvernul Boc, dar dvs. nu va puteti dezice de Basescu nici chiar pentru a parea credibil, asa ca va folositi de Boc.

    Si la cate porcarii se petrec in tara asta cum de ati gasit atat de inacceptabile tocmai niste comentarii obscure presarate pe un forum? Sunt chiar atat de daunatoare jucatorului de v-ati grabit sa le dati replica?

    Nu stiu exact. Ati protestat pentru mizeria cu legea "50%"? Ati mai comentat atunci cand Basescu si-a tras casa din Mihaileanu sau cand s-au descoperit legaturile de "afaceri" cu Popoviciu?
  • +5 (5 voturi)    
    manipularea (Miercuri, 6 mai 2009, 11:04)

    sile [anonim]

    Incercarea de a decripta unele comentarii,de a pune in lumina caracterul evident manipulatoriu al acestora,merita a fi salutata.

    Pe de alta parte e bine de stiut ca manipularea,ca modalitate de influentare a alegatorilor,face parte din arsenalul echipelor de campanie electorala a partidelor din intreaga lume.
    Daca acestia,alegatorii,se lasa manipulati ar trebui sa le fie rusine lor,in primul rand,pentru ca nu-si folosesc inteligenta pentru a discerne intre ce e bine si ce e rau.
    E drept insa ca unii stau mai prost cu inteligenta!!
  • +2 (4 voturi)    
    Draga Dan (Miercuri, 6 mai 2009, 11:13)

    Io [anonim]

    Bun venit pe internet!
    Nu inteleg de ce te miri atat de tare ca toti retarzii scriu pe internet, ca gasesti in acelasi loc lucruri inteligente si stupiditati? Tocmai asta-i frumusetea internetului, ca poti sa selectezi singur.
    Daca nu esti in stare sau nu ai ches sa faci singur selectia etc., ai oricand optiunea sa te uiti la TV.
  • 0 (2 voturi)    
    carti (Miercuri, 6 mai 2009, 11:27)

    igsadrian [anonim]

    este incredibil tipul cu cartile
  • +4 (8 voturi)    
    Domnule Selaru (Miercuri, 6 mai 2009, 11:57)

    marius [anonim]

    Cred ca cel care a facut acele postari, citind articolul de astazi, incearca o mare frustrare: aceea ca nu va poate da minusuri...
  • -1 (7 voturi)    
    PDL (Miercuri, 6 mai 2009, 12:32)

    George [anonim]

    Eu vad acolo un votant tipic al pdl. Argumentele astea le aud la multi sustinatori ai lui Base. Altfel teorii ale conspiratiei sunt multe.....
    E noua faza cu gaozarii ?. Chiar fratele lui Basel a spus recent ca "bine v-a zis fratemiu' ca sunteti gaozari!" A inventat vreun conspirator fazele cu petrodolarii, , mogulii etc ? Stranie conspiratie mai scoate la lumina autorul, una in care un papagal pe forum imita identic pe idolul sau dar este suspectat de scenarii intergalactice....
    Aginturili straine, ele sunt de vina....
  • +1 (5 voturi)    
    Chiar asa sa fie? (Miercuri, 6 mai 2009, 13:14)

    Andrada [anonim]

    O fi avand si PDL-ul sustinatori mai nedusi la biserica si mai certati cu gramatica.
    Insa de ce nu pomeniti nimic, d-le Selaru, despre ciutomatele PSD-PNL care nici macar nu se mai ascund. Cristoiii, gâzii, stanii, ciutacii radulestii, care de 5 ani de zile folosesc aceleasi expresii, invective, injurii si jigniri la adresa lui Basescu?
    Aia nu va deranjeaza deloc ?
    Avand in vedere ca pe cel dat de dvs ca exemplu il citesc poate 10 persoane, pe cei amintiti de mine ii vad/aud/citesc sute de mii de persoane.
    Care din ei credeti ca sunt mai nocivi pt societate?
  • 0 (4 voturi)    
    hotnews da voie, mai nou, la astfel de opinii (Miercuri, 6 mai 2009, 13:19)

    anton beton [anonim]

    interesant ca a aparut un atare articol pe o tema care e clara de cel putin 2 ani de zile. bravo baieti, e semn ca in urmatorul secol avem sanse sa ne apropiem de democratie :)
    ramane sa incercati sa echilibrati si articolele, sa dati drumul si la comentariile reale, nu doar pdl, si o sa fie de bine
  • -4 (6 voturi)    
    e un model... :) (Miercuri, 6 mai 2009, 13:35)

    Codruta N [utilizator]

    Nu ar trebui sa aiba importanta daca Dl. Selaru e pro- sau anti-Boc sau Base sau nu-conteaza-cine - e bine ca a aratat aici un "model" prin care se pot aplica (in general) "filtre" (sa zicem: dupa cuvinte-cheie) la postarile de pe forumuri. Mai departe, fiecare poate interpreta dupa "capacitati" :)

    Eu aplic de mult astfel de "filtre" - si am depistat astfel si destule "clone". Pica bine, cand vrei sa te feresti de manipulare.

    Cat despre "lupta pe internet": Basescu (sau vreun consilier al lui) a fost primul "personaj important" care i-a sesizat importanta si impactul, daca va amintiti, a folosit bine internetul la alegerile din 2004 si a avut succes! Eu cred ca isi tine niste oameni speciali pentru asta.
    Intre timp s-au mai "prins" si altii ca e o kestie - dar ceva mai tarziu si nu stiu daca echipele lor au "experienta" sau daca sunt la fel de bine "sudate" :)

    Chestia e ca... fiecare pasare pre limba ei piere - asa ca... om trai si om vedea... >:)
  • -3 (5 voturi)    
    cat despre judex1 (Miercuri, 6 mai 2009, 13:40)

    Codruta N [utilizator]

    judex1 are pregatire informativa - nu stiu daca o fi lucrat / lucrand pt. "servicii" sau daca doar a fost la un moment dat in vreo conjunctura in care sa i se fi facut vreun instructaj mai scurt, inclin catre o colaborare sporadica dar continua si veche; bineinteles, ref. la forma de "colaborare" se poate sa ma insel...
  • -2 (6 voturi)    
    Manipulare (Miercuri, 6 mai 2009, 14:13)

    Bos [anonim]

    Asa e, niste manipulatori ordinari l-au luat pe Base si l-au fortat sa vorbeasca ca la usa cortului ! El nu a vrut, dar te pui cu manipulatorii ? Vrei o manipulare mai subtila anti-base decat sa-l obligi chiar pe el sa injure ca un birjar ? Manipulatorii astia l-au fortat sa simplifice politica interna doar la lupta cu dusmanii sai iar politica externa la fraza sa "sug la licuriciul cel mai mare" (zau asa, tot manipulatorii au inventat-o, el nu a vrut sa zica asta !) Tot astia l-au manipulat pe Boc sa zica doar "Da, Shefu !!!"de pare ca cineva i-a clonat creierul cu cel al lui Base.

    Ce nemernici astia ca regretatul Paler care-l suspectau pe Base ca e "marlanul absolut". In realitate manipulatorul din spate era marlan, Base e un Sir.
  • +3 (5 voturi)    
    e suficient.. (Miercuri, 6 mai 2009, 14:34)

    Andrada [anonim]

    sa vezi ca 4-5 talibani PSD-isti au pus mâna pe comentarii si anuleaza tot ce nu le convine.
    Asta denota totodata si interesul scazut pt articolul respectiv.
    Bagati minusuri baieti si lasati la suprafata numai gaozariile voastre anti-Basescu. La Kisseleff inca se mai plateste bine, vorba lui Mitrea ca e de-al vostru. Sau a fost? :)
  • -1 (3 voturi)    
    nu cred (Miercuri, 6 mai 2009, 15:03)

    me [anonim]

    Mda, cred ca supraestimezi putin inteligenta atat a postangiilor de serviciu de la partide cat si a electoratului tinta. Cred mai degraba ca domnul in cauza chiar e un postangiu zelos PDL care chiar incearca sa-i sustina saracul. Poate pe unii ca tine si ca mine ne enerveaza, dar la multi chiar ar putea sa mearga genul asta de campanie pamfletara. Nu mai cred demult in inteligenta electoratului roman. Adica de la ultimele parlamentare ca sa fiu precis (FSN 75%?)
  • +3 (5 voturi)    
    Dle Dan selar, observati si acest fapt : (Miercuri, 6 mai 2009, 15:05)

    Alex [anonim]

    Majoritatea postarilor confirma psihopatologia tipica forumistului platit sau doar interesat ca Mafia anti-Basescu sa se perpetueze ! Fara sa vrea, evident, acestia se legitimeaza doar cu vesnica lor reactie obsesiv-compulsiva : ura viscerala fata de oricine spune adevarul despre Mafia pe care o apara ei. Chiar daca peste 6 ani presedintele Ro va fi, sa zicem, un oarecare Stefan Vasilescu - frumos, extrem de cult, poliglot, integru moral, orfan, fara avere sau afaceri - daca va ataca sau deranja Mafia, i se va aplica celasi tratament ca lui Basescu ! PSD-ul, PNL-ul, PRM-ul isi vor trimite la Realitatea TV si la Antene armatele de analisti, comentatori etc. care il vor linsa pe tiranul autocratic Stefan Vasilescu, pedofilul corupt si pervers care-si crease inca din orfelinat o retea de mici sclavi sexuali dintre care, domnugadea, va prezint pe acest amarat, Ionel Securescu, de care presedintele Romaniei a abuzat ani in sir, domnugadea, incredibil, domnustan...
  • -2 (6 voturi)    
    Ati ramas atat de putini.... (Miercuri, 6 mai 2009, 16:18)

    Radu Humor [anonim]

    Au ramas atat de putini sustinatori ai lui Basescu (doar cei fanatici si cei bine platiti) si cu toate astea , paradoxal,parca inca nefiresc de multi , dupa cate face asta spre a-i indeparta .....
    • +2 (4 voturi)    
      Tocmai un mercenar ca Radu Humor (Miercuri, 6 mai 2009, 16:56)

      Andrada [anonim] i-a raspuns lui Radu Humor

      s-a apucat sa planga de mila PDL-istilor cand de fapt duda lui nici macar nu e bagata-n seama :) :)
      Hai ca de data asta ai avut umor (chiar daca involuntar) :)
  • +2 (4 voturi)    
    Ma intreb cine e de fapt manipulatorul (Miercuri, 6 mai 2009, 17:05)

    licurici [anonim]

    N-as fi asa de sigur ca este vorba de aceiasi persoana; cuvantul "gaozar" se pare ca este la moda, mai ales bloguri.
    Si ce imi spune ca de fapt autorul mesajelor nu este acelasi cu autorul articolului care printr-o tehnica abila de negare a negatiei incearca sa discrediteze partidul pe care nu-l agreaza?
    Ma intreb oare cine e de fapt manipulatorul?
    • +1 (5 voturi)    
      Interesanta opinie... (Miercuri, 6 mai 2009, 18:04)

      Valentin R [anonim] i-a raspuns lui licurici

      Am recitit articolul d-lui Selaru si ultima propozitie ma face sa dau dreptate ipotezei ridicate de licurici. As baga mana in foc ca D-l Selaru este cu o probabilitate ridicata si autorul posturilor pe care acum le analizeaza din o perspectiva critica. Atacul real (cel putin asa incearca d-l Selaru sa faca) este impotriva adversarilor PDL invocand vezi Doamne o conspiratie a adversarilor care incearca sa mimeze niste useri fani idioti. De ce sunt aprope sigur ? Am citit mai multe postari ale sale de pe blog unde un user incerca sa anime discutia simuland fanatism pentru cauza adversa. Mai multi comentatori ai blogului invocau acolo ca este posibil ca Selaru sa fie si autorul acelor comentarii la propriul articol. Iar la cateva zile de acele comentarii hopa si articolul de fata ca raspuns la "comentariile" de ieri. Unde vom ajunge ?
      • +2 (2 voturi)    
        E criza mare la PSD... (Joi, 7 mai 2009, 0:30)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui Valentin R

        Te-a trimis Dan Andronic repede repede sa postezi ce ti-a scris el pe-o hartiuta ?
  • +1 (1 vot)    
    sunt mai ieftini postacii de serviciu (Joi, 7 mai 2009, 12:16)

    Razvan_M [utilizator]

    Indiferent de la care partid sunt, este mai ieftin sa angajezi 50 de indivizi care sa dea copy/paste din niste mesaje pregatite timp de cateva ore pe zi, decat sa cumperi spatiu publicitar sau sa platesti cu sute de euro articole "la comanda". In plus, se atinge un al doilea scop: nehotaratii sau oamenii care au deja greturi in ceea ce priveste politica vor sta deoparte, eventual nu vor mai vota deloc sau nu vor mai discuta deloc. Rezultate: radicalizarea politica si absenteismul. Si radicalizarea politica si absenteismul avantajeaza candidatii fara idei, slab pregatiti, manevrabili, cu un CV de proasta calitate.
    Asta nu inseamna ca oamenii de buna calitate nu ar trebui sa se implice in viata cetatii. Nu-i normal ca la alegerile parlamentare sau la prezidentiale sa predomine candidatii de o calitate slaba, iar oamenii de calitate sa spuna "nu votez, nu ma bag". Este normal sa existe si candidati de foarte proasta calitate, ce nu-i normal este ca acestia chiar sa castige alegeri!
  • +1 (1 vot)    
    Da iaurtul si covrigul! (Joi, 7 mai 2009, 13:07)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    Milca saraca sora cu bugetul.Toooaaateeee pe coarnele ei.Cine da Socolata cu bule mici mici ca Ursu...