Domnule Presedinte, de asta n-o sa va mai votez

de Dan Popa     Dan Popa's Weblog
Luni, 4 mai 2009, 17:36 Actualitate | Opinii

Citesc o stire conform careia va asumati eroarea promulgarii legii cresterii salariilor din invatamant. Gestul pare cavaleresc si mai gasesc resurse pentru a va felicita. Ceea ce ma desparte de Dvs este faptul ca ii credeti pe romani, prosti. Cum adica, domnule Presedinte? Admit, la limita, ca pentru a mai fura niste voturi (pentru ca asta au facut cei din partidul Dvs), au promis in necunostinta de cauza cresteri salariale. Poate nu stiau cat de prost stam cu banii, ca tara. Dar Dumneavoastra, ca Presedinte, trebuia sa le spuneti ca nu se pot creste salariile. Nu-mi spuneti, rogu-va, ca nici Dvs nu stiati ca suntem in rahat; mi-ati insulta bruma de inteligenta si nu se face….

Dupa atatea luni, in care ati recunoscut ca abia gasiti bani pentru pensii si salarii, veniti sa recunoasteti ceea ce stia orice om de bun simt?

Nu pot sa va mai cred de acum inainte, imi pare rau. Domnule Basescu, un om vertical din punct de vedere politic, ar demisiona. Stiu, veti spune ca nu puteti sa demisionati, ca ati arunca tara in haos samd. Eu cred ca dimpotriva, abia daca ati reda demnitatea functiei pe care o ocupati. Pana la urma, nimeni nu e de neinlocuit, domnule Basescu. Sau, vorba aceea celebra…cimitirele sunt pline de oameni de neinlocuit.

V-am cunoscut nu cu multa vreme in urma, in avionul prezidential. Am admirat atunci modul deschis si sincer cu care ati venit din compartimentul Dvs printre ceilalti ocupanti ai aeronavei si ati discutat deschis. Chiar credeam ca sunteti alt Ceva. Acum insa, realizez ca habar nu aveti pe ce lume conduceti o tara. Si, iertati-mi impertinenta, dar nu va voi mai acorda votul meu, indiferent de ce veti spune. Pentru ca nu voi fi convins cateva luni mai tarziu ca nu a fost doar o minciuna ca sa mai castigati cateva voturi, trecand peste ceea ce Dvs vi se par a fi cadavre ale inteligentei.

Marturisesc ca nu am incredere nici in Geoana, nici in Voiculescu si ca nu sunt platit de niciunul dintre moguli. Nu sunt membru de partid si nici nu intentionez sa devin. Pur si simplu m-ati scarbit. Daca un presedinte de tara nu stie situatia financiara a statului pe care il conduce, lucrurile sunt mai mult decat grave.

Sper insa ca, in calitatea de sef de familie, lucrurile stau cu totul altfel in ceea ce va priveste. Pentru mine, ca sef de stat sunteti fie un mincinos, fie un impostor care ascunde adevarurile. In ambele cazuri, sunteti de ne-votat.
Aproape cu respect…

PS. Poate va ganditi totusi, la demisie…

Citeste si comenteaza pe Dan Popa's Weblog.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3773 vizualizari

  • +5 (45 voturi)    
    ?! (Luni, 4 mai 2009, 17:44)

    ion [anonim]

    Eu il votez. Din multimea celor care candideaza la presidentie este, cu toate minusurile lui singurul care stie sa utilizeze si sa -si avume continutul cuvantului RESPONSABILITATE. Restul vorba lui Eminescu "pleava vanturata"
    • +7 (17 voturi)    
      unu (Luni, 4 mai 2009, 18:10)

      unu [anonim] i-a raspuns lui ion

      baselu merita ca tariceanu sa aplice legea 50%. poate acum ti-ai fi dat seama care e diferenta dintre responsabilitate si lipsa ei.
    • -1 (11 voturi)    
      prietene... (Luni, 4 mai 2009, 20:53)

      haplea82 [utilizator] i-a raspuns lui ion

      tu ai ceva probleme ,ca sa ma exprim elegant!unde dracu este responsabilitatea?
    • +2 (14 voturi)    
      ca-ntotdeauna (Luni, 4 mai 2009, 20:56)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui ion

      romanii sunt extrem de buni in identificarea problemei dar nesimtit de habarnisti in a da solutia. daca materialul de mai sus avea un alt scop, acel scop, mie cel putin personal, imi scapa cu desavarsire.
      si nu am nevoie de explicatii savante pentru ca ar trebui sa citez autorul: "mi-ati insulta bruma de inteligenta si nu se face…."
      pacat ca la doua articole obiective, al treilea vine si rade de pe fata pamantului orice urma de apreciere, domnule Dan Popa.
  • +5 (29 voturi)    
    Asa e (Luni, 4 mai 2009, 17:45)

    aDRIAN [anonim]

    Avem doua situatii clare

    1.Cand a aprobat un partid cresterea pensiilor Baselu a invocat lipsa banilor, iar perioada la care s-a referit a fost de 1-2 ani, ca nu vom avea bani

    2.Cand s-a votat legea cu 50% a zis ca sunt bani.Iar acum invoca faptul ca nu stie evolutia economiei.Dar la punctu' 1 cum stiati ? Venea de la un alt partid sau erati in campanie electorala?

    Basescu sa se mai gandeasca la ceea ce le cerea adversarilor in trecut ... demisia de onoare
    • +5 (19 voturi)    
      Poate in capul tau... (Luni, 4 mai 2009, 18:20)

      NisanFlexan [anonim] i-a raspuns lui aDRIAN

      banii de pensii se afla amestecati cu cei pentru profesori intr-o oala mare sub parlament. Trebuie doar sa scoti si sa imparti. Cand lucrurile sunt dubios de simple si "clare" iti sugerez sa mai tragi o privire precauta ca sa fii sigur ca ai inteles problema. Banii de pensii si salariile profesorilor vin din doua surse diferite. Cand Basescu iti spunea ca nu mai sunt bani de pensii, mentiona clar ca nu mai sunt in "Fondul de pensii" si ca exista riscul ca acest fond sa se prabuseasca, adica sa trebuiasca sa scoata mai multi bani decat intra in el. Da un google si vezi stirile mai vechi.
      • -2 (14 voturi)    
        Pt domul din Modrogan (Luni, 4 mai 2009, 18:21)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui NisanFlexan

        Pensiile private iti spun ceva ?
        • +4 (16 voturi)    
          Pt tovarasu din Kisseleff (Luni, 4 mai 2009, 18:29)

          NisanFlexan [anonim] i-a raspuns lui Adrian

          mai sapa la IP tovarasu... si poate ma localizezi. In rest, pensiile private nu prea au nimic cu subiectul de fatza... lasa diversiunea.
        • +11 (13 voturi)    
          Nu are nici o legatura (Luni, 4 mai 2009, 18:37)

          Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

          Pensiile private nu au nici o legatura cu fondul de pensii sau cu bugetul statului.

          Pensiile private sunt administrate de firme private care trebuie sa respecte un set strict de reguli in privinta riscurilor de investitie.
    • +6 (8 voturi)    
      nu e chiar asa (Luni, 4 mai 2009, 22:25)

      catalins [anonim] i-a raspuns lui aDRIAN

      Vorbind de pensionari cred ca avem de-a face cu vreo 4-5 milioane la nivel national. Nu cred ca sunt mai mult de 1 milion de profesori. Si cred ca sunt multe pensii mai mari decat salariul mediu din invatamant.
  • +5 (23 voturi)    
    Demisie? (Luni, 4 mai 2009, 17:45)

    Dacus [utilizator]

    Da, demisia lui Base si a guvernului ar rezolva o problema morala a clasei politice de la guvernare. Dar avem alternativa la presedentie/guvernare? Cat e de buna alternativa? Cine/cum/cand decide cat e de buna alternativa?
    • -4 (20 voturi)    
      Inainte de a avea acces la o alternativa (Luni, 4 mai 2009, 18:03)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Dacus

      Trebuie sa scapam de el si de guvernul asta de analfabeti.

      Demisia Base, si Boc si tot FSN-ul!
      • +3 (7 voturi)    
        E usor sa fii distructiv (Marţi, 5 mai 2009, 8:11)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui un roman

        Si daca scapam de actuala conducere (nici eu nu simpatizez cu ei, in special cu "competentii" pdsr-isti din guvern dar nici cu multi din ceilalti nu mi-e rusine in acest sens negativ) pe cine punem in loc? Pe Mirciulica prostanacu in echipa cu cancerul sectorului V si toti escrocii de baroni locali, pa oamenii lui Patriciu care au aratat ce sunt in stare, pe pseudoprincipele Duda si clientela sau stapanii lui, pe Jiji, clientii Spiatlului 9 de la PRM? Blestemul nostru continua. Din nou trebuie sa votam negativ si sa alegem raul cel mai mic. Oare nu ajungem niciodata sa votam binele?
        • 0 (2 voturi)    
          Nu inteleg (Marţi, 5 mai 2009, 11:14)

          sabertooth [utilizator] i-a raspuns lui Un roman anonim

          Cine ti-a dat vot negativ pentru postul asta de bun simt.

          Ai un plus mare de la mine.
        • +1 (1 vot)    
          Pai nu prea avem pe cine pune in loc... (Marţi, 5 mai 2009, 17:41)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui Un roman anonim

          Pt ca alternativa la acest guvern ar fi un guvern PNL...care a fost deja..si care tot rau a facut. Cred ca la finalul mandatului FSN, ii vor depasi pe cei din PNL la rau...dar tot rau pana la urma. Bine nu exista. In legatura cu "competentii pdsr-isti"...nu zic ca n-ar fi...insa mai "competenti" sunt cei PDL-isti. La urma urmei ei au luat pana acum cele mai idioate masuri... Si cum alternativa la guvernare nu exista...nu avem ce alege. Demisia actualului guvern, oricat de rau ar fi el, este imposibila. In tara asta nu avem pe cine alege...pt ca toti isi urmaresc acelasi interes..adica propriu. Insa articolul este despre Presedinte...iar alternativa la presedintie exista. Care ar fi aia...ramane la alegerea fiecaruia...insa eu nu-l voi mai vota pe Basescu. Ai si de la mine un plus...pt ca trebuie sa votam, iar parerea nu-i de minus.
    • +6 (12 voturi)    
      cum cine decide ??? (Luni, 4 mai 2009, 19:10)

      the [utilizator] i-a raspuns lui Dacus

      Dan Popa's !
      ca e vertical, analist, obiectiv, a umblat cu avionul si are si o bruma de inteligenta ...
      Cum bruma se întâmpla doar toamna târziu, o sa mai asteptam cam multisor, sa se manifeste ... deocamdata primeaza caldura si gesticulatia.
      Ca sa nu vorbesc de respect.
      Dan Popa's (sic) îmi aduce aminte de o prietena care nu se întelegea cu soacra, dar o înjura politicos ... "duceti-Va în (aia ...) a mamei Dumneavoastra" ... aproape ca spunea si Va rog ... Asa si Popa's (sic) curespectu' (tot sic).
      • -2 (4 voturi)    
        cum cine decide???? (Luni, 4 mai 2009, 20:44)

        predan [anonim] i-a raspuns lui the

        bruma este si in luna aprilie daca nu stiai si apropo asta se intampla in romania
    • -4 (10 voturi)    
      pe cine intereseaza... (Luni, 4 mai 2009, 20:57)

      haplea82 [utilizator] i-a raspuns lui Dacus

      alternativa!daca base este un adevarat conducator ,normal ar fi sa-si dea demisia alaturi de guvern,fara a candida la aceste alegeri prezidentiale!asa ar fi un exemplu de moralitate pt clasa politica romaneasca ,si tot vulgul ar pricepe asta si anume ca nu poti face ce te taie capul fara sa platesti!asta indiferent cine ar veni la conducere!ar fi un exemlu pt toti!da nu base ,pt el sefia este ca si aerul....
  • +1 (27 voturi)    
    eu am sa va votez (Luni, 4 mai 2009, 17:45)

    sorin [anonim]

    eu am sa va votez
  • +3 (29 voturi)    
    o noua postare de rahat a lui Dan Popa (Luni, 4 mai 2009, 17:47)

    darco [anonim]

    ca de obicei nu intelegeti nimic. ca de obicei deformati realitatea. ca de obicei eludati esentialul si va deformati pana si aparentele.
    ca de obicei sunteti un grobian lipsit de umor.
    iar faptul ca nu votezi cu Basescu nu e vreo surpriza.
    ghiolbanii manelisti cu fitze nu fac asta oricum.
    • -2 (8 voturi)    
      Atac la persoana (Luni, 4 mai 2009, 18:04)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui darco

      Oare de la cine ai invatat?!
  • +7 (21 voturi)    
    bruma si promoroaca lui popa (Luni, 4 mai 2009, 17:48)

    cocosila [utilizator]

    "Nu-mi spuneti, rogu-va, ca nici Dvs nu stiati ca suntem in rahat; mi-ati insulta bruma de inteligenta si nu se face…."

    sunt de acord cu bruma ta de inteligenta

    ps. poate te gandesti si tu ,totusi, la demisie...
    • +1 (11 voturi)    
      a sa iti dea un minus, minusul asta! (Luni, 4 mai 2009, 18:10)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui cocosila

      'mama prostilor e permanant gravida 'citez din I.V. Stalin-jurnalisti care asteapta ca altii sa ii lumineze, altii sa explice situatiile -iti dai seama cat de jos a ajuns media ?
  • -4 (20 voturi)    
    100 % de acord cu articolul (Luni, 4 mai 2009, 17:52)

    andrei [anonim]

    vai de bietul popor roman. cu asa lideri, nu mai avem nevoie de dusmani...
  • +8 (20 voturi)    
    si (Luni, 4 mai 2009, 17:53)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    daca nu promulga o lege votata in unanimitate, repet in unanimitate, prin ridicare de mina, de catre parlament, teoretic cel putin, reprezentantul cetetenilor cu drept de vot, ieste ca ar fi fost dusmanul numarul unu al poporului, dle Selaru? Ca se opune cu orice pret, ca vrea numai scandal, ca face numai contra binefacatorilor din pnl si pdsr, etc.? Ce spume ar fi facut confratii Dvs pe la televiziunile de partide, nici n-are rost sa mai vorbim.
    E suficient atit, dle Selaru?
    • +5 (11 voturi)    
      nume autor (Luni, 4 mai 2009, 18:08)

      miruna [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      pe bloggerul asta il cheama Popa nu Selaru, chiar daca seamana cateodata la continut.
      • +1 (5 voturi)    
        aveti (Luni, 4 mai 2009, 21:34)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui miruna

        dreptate in ambele afirmatii, dna sau dra miruna.
        Aveti un plus de la mine.
    • +2 (10 voturi)    
      AUTORUL (Luni, 4 mai 2009, 18:16)

      Dan Selaru [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Ba, asta cu Selaru, articolul e scris de Dan Popa, care e altul. Citeste macar autorul inainte de a injura.
      • -5 (7 voturi)    
        Ti-ai gasit cu cine sa discuti (Luni, 4 mai 2009, 20:02)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui Dan Selaru

        Bec nu face decat sa imparstie propaganda pro FSN, el nu gandeste doar executa.
      • +2 (4 voturi)    
        corect, (Luni, 4 mai 2009, 21:32)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Dan Selaru

        scuze, mi-am insusit critca Dvs.constructiva.
        Si daca citeati comentariul, mai draga domnule Popa, observai ca nu injuram pe nimeni. Dar de, unii percep numai injuraturi si interjectii, ce sa faci, daca atita poate omu'...
    • -3 (9 voturi)    
      demisia (Luni, 4 mai 2009, 18:19)

      1059 [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Nu fac parte din nici un partid politic, nu l-am votat pe actualul presedinte si nici nu am sa o fac.Nu imi spune nimic dumnelui ca Presedinte, dar nici ca om.Consider ca profesori merita salarii mult mai mari deasemeni cei care sunt acum la putere sa nu uite ca au invatat tot ce stiu de la dascali.Daca Presedintele iese pe post sa afirma nu sunt bani pentru mariri salariale atunci cu tot respectul nu meritati sa ne reprezentati.
      • +3 (9 voturi)    
        1059 (Luni, 4 mai 2009, 18:37)

        Me [anonim] i-a raspuns lui 1059

        Eu cred ca profesorii nu merita salarii mai mari fiindca nu-si fac bine treaba. Cea mai buna dovada este textul scris de tine. In plus, sa nu uiti ca tot ceea ce nu stii de la dascali trebuia sa inveti.
  • +7 (13 voturi)    
    responsabilitate (Luni, 4 mai 2009, 17:55)

    x-ulescu [anonim]

    Cred ca e primul politician roman care admite in pragul campaniei electorale ca a gresit intr-o problema foarte sensibila. Riscul de a pierde voturi e mare, iar gestul de a pune interesul national inaintea celui personal e de salutat.
    • -4 (8 voturi)    
      vorbe goale (Luni, 4 mai 2009, 20:02)

      lucian11 [utilizator] i-a raspuns lui x-ulescu

      doar cuvintele "imi asum responsabilitatea" au acceasi valoare ca si "sunt responsabil" sau "sunt sincer" fara a fi insotite de fapte sau dovezi.

      v-ati obisnuit cu vorbe goale, servite de politicienii vostri dragi.
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Marţi, 5 mai 2009, 9:53)

      xyz [anonim] i-a raspuns lui x-ulescu

      Doamne, cat esti de naiv! Catre cei ca tine s-a adresat strategia presedintelui. Este clar pentru toata lumea ca a "gresit" intentionat acum cateva luni, iar acum nu mai poate ascunde gresala (deoarece nu sunt bani pur si simplu pentru a se tine de promisiune). Asa ca iese in fata si isi pune cenusa in cap, ca sa creada fraierii ca se sacrifica pentru binele tarii. Aduceti-va aminte cand Tariceanu (nu sunt fanul lui) spunea ca nu sunt bani pentru 50% pt. ptofesori, inainte de alegerile parlamentare. Aceea a fost o dovada de responsabilitate, care l-a costat scump dpdv politic. Basescu va cadea tot in picioare, pentru ca poporul roman este atat de usor de prostit...
    • 0 (2 voturi)    
      minte (Marţi, 5 mai 2009, 10:34)

      Catelu [anonim] i-a raspuns lui x-ulescu

      Foarte frumos ca isi asuma, dar din pacate isi asuma ce nu are. El nu a gresit nimic, stia exact care e si starea curenta si probabilitatea de evolutie a economiei, dar a preferat sa il faulteze pe Slabiceanu'. Acum minte, crezand ca electoratul prefera un ignorant in locul unei canalii. Ceea ce e discutabil...
  • +7 (15 voturi)    
    Bullsh... degeaba. (Luni, 4 mai 2009, 18:03)

    NisanFlexan [anonim]

    Stimabile revoltat, spunene si noua muritorilor de rand cine e mintea luminata care merita votul tau si in ce secol va candida ? Pe langa celelalte caricaturi jalnice de prin conducerea romaniei (executiva/legislativa), Basescu e o figura decenta. In lipsa de altceva, eu zic sa alegi raul mai mic.
    Bafta
  • +3 (13 voturi)    
    si eu il votez (Luni, 4 mai 2009, 18:03)

    Dragos [anonim]

    pe cine ma? pe crin? sau dude? fugi ma.. tot base tura asta
  • +7 (15 voturi)    
    bine dane, dar... (Luni, 4 mai 2009, 18:04)

    mitza [anonim]

    ...vino si tu cu o alternativa la basescu. sau crezi ca a critica si atat e dovada de inteligenta? fa o propunere si sustine-o argumentat, altfel nu o sa te mai citesc ;)
  • -6 (12 voturi)    
    Acum sa va vad pedelici!! (Luni, 4 mai 2009, 18:06)

    rosu [anonim]

    Dupa cum s-a demonstrat pana la urma, culoarea portocaliu trebuie interzisa in Romania ea fiind cancerigena.
    Pacalicii de pedelei indoctrinati ar trenbui sa va asumati si voi rezultatuel votului vostru iresponsabil!
    Cand poporul a trait experienta terifianta cu cdr-ul lui diaconescu si constantinescu portocaliu ne trebuia noua?
    Sper ca anul acesta sa intram in normalitate....
    Indemn pe toata lumea sa voteze fie pnl fie psd!
    Sa intram si noi odata uin randul lumii.
    • +3 (9 voturi)    
      De trei ori: Uraaaaaa! (Luni, 4 mai 2009, 20:00)

      Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui rosu

      Am inteles indemnul tau rosu/galben inflacarat... Deci:
      - Votati secera si ciocanul! Votati dudele!
    • -3 (7 voturi)    
      Ti-ai gasit de la cine sa ceri responsabilitate (Luni, 4 mai 2009, 20:06)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui rosu

      E o caracteristica tipic romaneasca sa cauti vinovatul oriunde doar in casa ta nu.

      Daca mai traiesti in Ro muta-te si ai sa vezi ca altii sunt oameni, nu oi ca astia de da minusuri la oricine are curaj sa ridice vocea impotriva FSN-ului.

      N-ai sanse sa faci schimbare cu prostii care nici macar nu realizeza pe ce lume traiesc.
    • +1 (3 voturi)    
      Rosul e mai cancerigen (Marţi, 5 mai 2009, 8:24)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui rosu

      Alo tovarasul trezeste-te! Aminteste-ti cine ne-a dus la fundul gropii! pdsr-ul-minuscule intentionate-(am mai scris si repet la infiinit, noi nu avem un partid social-democrat real) condus de Mirciulica prostanacul , cancerul sectorul V si de baronii locali nu merita nici un loc in parlament cu populismul, demagogia si prostiile debitate permanent de liderul lor. Locul lor e la groapa de gunoi a istoriei, ca sa ma exprim in stilul pe care ei il inteleg cel mai bine. Poate asa vom avea sansa de a avea un partid social democrat real. Iar PNL trebuie sa scape in primul rand de Patriciu si de clientii lui spre a deveni acel partid care a fost si care sa merite respectul si votul alegatorilor. Pana atunci, asa cum am mai scris tot vot negativ si raul cel mai mic.
  • +4 (12 voturi)    
    d-le Popa (Luni, 4 mai 2009, 18:13)

    papiciulo [anonim]

    Daca v-ati scarbit acum,inseamna ca erati dinainte de fapt.Si erati hotarat sa nu-i mai dati votul(daca i l-ati dat vreodata).
    Nici eu nu am fost de acord cand a promulgat legea,dar asta nu e un motiv suficient sa nu-l mai votez.
    Cu ce partid totusi veti vota,pt. ca toate au aprobat legea la vremea respectiva?
    Ati uitat faza cu pensiile cind Base a iesit cam sifonat iar PSD-ul in avantaj?Atunci a fost facuta greseala dpdv economic si nimeni nu si-a asumat-o.
  • -4 (8 voturi)    
    Nici eu (Luni, 4 mai 2009, 18:14)

    gabriela [anonim]

    Subscriu. Si maine fac greva.
  • +3 (11 voturi)    
    ok (Luni, 4 mai 2009, 18:15)

    o'malley [anonim]

    si atunci pe cine o sa votati, dle Popa? exista vreo varianta mai buna?
    • -1 (7 voturi)    
      Pe altu' (Luni, 4 mai 2009, 20:07)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui o'malley

      Are dreptul omul sa voteze pe cine vrea, nu spune legea sa-l votezi pe Base, INCA!
  • -5 (13 voturi)    
    Multi PDL-isti pe aici. Platiti sa jigneasca (Luni, 4 mai 2009, 18:16)

    MAX [anonim]

    mai dragi portocalii, cum nu va convine cite un subiect, un comentariu, o idee, cum va grabiti sa-l improscati cu invective pe autor. unde mama naibii e libertatea de exprimare pe care o proclamati peste tot. omul asta a spus parerea lui. atit. si voi ii si turnati rahat in cap. mari oameni de partid !!!! bravo...
  • +6 (16 voturi)    
    fatarnicie (Luni, 4 mai 2009, 18:16)

    chiuariu [utilizator]

    oricum nu il votai. dar, nu-i asa, trebuie mentinuta ideea prabusirii marinerului. daca esti asa istet, de ce nu trambitai criza acum 8-9 luni? dar singurul lucru care il stii e sa stai la colt si sa pandesti gafele altora. ca barna e prea groasa in ochiul tau ca sa o mai si vezi.
    • -2 (6 voturi)    
      Ba l-ai votat (Luni, 4 mai 2009, 20:08)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui chiuariu

      Nick-ul tau te da de gol.
      • +1 (3 voturi)    
        Eu recunosc deschis (Marţi, 5 mai 2009, 8:36)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui un roman

        Eu l-am votat. Si in perspectiva situatiei de la alegeri nu regret ce am facut. Nu aveam alternativa. Regret schimbarea lui in altceva decat ceea ce anunta sa fie. Regret ca PDL-ul si-a tradat alegatorii si a intrat in coalitie cu baronii locali din pdsr. Regret ca din nou nu am alternativa, ca nu exista oameni politici adevarati, ca majoritatea covarsitiare a parlamentarilor sunt arivisti marunti care ne sfideaza pe noi alegatorii. Noua ni se cere austeritate ni se scad veniturile si asa destul de mici, ei si voteaza fonduri marite. Regret ca romanii au ramas sensibili la mita electorala (vezi si paranghelia de 1 mai la care Mirciulica, care sa da om fin si educat, a subscris), la demagogie, la populism de joasa speta. Regret ca nu am cu cine sa votaz pozitiv, ca vatrebui din nou sa votez negativ, raul cel mai mic. Regret ca multi nu inteleg nimic din ceea ce exprim eu. Regret ca probail cei care nu inteleg sau sunt deranjati de putinul adevar pe care l-am exprimat in loc sa gandeasca se vor apuca sa-mi dea minusuri.
  • +2 (6 voturi)    
    sunt/nu sunt bani (Luni, 4 mai 2009, 18:19)

    Io [anonim]

    De fapt, nu erau bani nici pentru pensii, asa cum a zis Basescu (vezi deficitul de anul trecut, iar acum imprumut de la FMI/UE, tot pentru pensii - deocamdata doar poate).
    Acu' sincer, nici o tara din lume nu cred ca si-ar permite vreodata sa mareasca salariul la profesori cu 50%. Poate doar in Burkina Faso, fiindca acolo n-or fi avand mai mult de 10 in toata tara...
    Oricum, ca isi asuma asta sau nu, in cateva luni va fi irelevant; la alegeri va trebui sa decidem noi daca e ok sa fim tratati astfel.
    La alegerile parlamentare, macar aveam penibila scuza ca toti au votat la fel.
  • +4 (16 voturi)    
    Un manipulator ...si atat (Luni, 4 mai 2009, 18:31)

    doi si-un sfert [utilizator]

    Un articol de tot rahatul scris evident cu sopul de a-i manipula pe cei care nu sunt in stare sa judece cu propria minte ceea ce se intampla de fapt de vreo 4-5 ani in Romania.O majoritate formata din securistii care detin puterea economica si mass media se lupta din rasputeri sa-l elimine pe singurul om de care se simte amenintata...Traian Basescu.
    Acest "jurnalist" de 2 parale vine si ne explica teoria batului de chibrit : o lege care a fost votata in unanimitate de Parlamentul Romaniei, pe care presedintele este obligat sa o promulge, este in explicatia acestui martafoi, responsabilitatea exclusiva a presedintelui Traian Basescu.
    Trebuie sa fii idiot ca sa consideri aceasta lege ca vina exclusiva a presedintelui, facand abstractie de ceea ce au votat in unanimitate de fapt toti politicienii din Romania in acel moment!
  • +5 (11 voturi)    
    tot base (Luni, 4 mai 2009, 18:40)

    sorinache [anonim]

    Totusi care ar fi alternativa viabila la Basescu?Dati si solutii domnule blogger.Din pacate presa romaneasca s-a specializat in oferirea de contraexemple decat de exemple.Nu mai spun de frumoasa traditie romaneasca de-a lua la misto orice si pe oricine. Dintre toti catindati,pe langa Basescu ceilalti sunt o gluma proasta.
    • -4 (6 voturi)    
      De ce sa-ti dea solutii? (Luni, 4 mai 2009, 22:33)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui sorinache

      Tu n-ai cap sa gandesti? Il ai doar ca sa nu-ti ploaie in gat?
      Se pare ca ai nevoie de basescu ca sa gandeasca si sa injure in locul tau.
  • +3 (11 voturi)    
    Auzi Popica! (Luni, 4 mai 2009, 18:45)

    Gore [anonim]

    Voteaza Duda! Duda este al primului benzinar al tarii.
    Voteaza Antonescu ca tot de-acolo ia benzina. Mie nu-mi ramâne decât Basescu.
    • -4 (6 voturi)    
      Si poti sa ti-l pastrezi (Luni, 4 mai 2009, 22:31)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Gore

      Ia-l acasa, pupa-l in fund, lustruieste-i fruntea, n-am nimic impotriva atat timp cat scapam de diletantismul lui si mai ales de badaranie.

      Sa traiesti bine cu el si sa ai parte de multe succesuri!

      Pa!
  • +3 (9 voturi)    
    De ce nu-l mai votezi pe Presedinte este treaba ta (Luni, 4 mai 2009, 18:48)

    Epaminondas ODANGIU [anonim]

    Mai draga !
    Vezi ca pui virgulele anapoda. Mai treci pe la scoala si dupa aceea mai stam de vorba.
    Oare de ce simti tu nevoia sa ne explici de ce nu vrei sa-l mai votezi pe Presedinte ?
    Chiar nu mai poti sa dormi noaptea din cauza asta sau ai alte motive, mai omenesti si care tin de nivelul tau de trai.
    Fara strop de stima,
    E. ODANGIU
    • +1 (5 voturi)    
      merci (Luni, 4 mai 2009, 21:39)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Epaminondas ODANGIU

      atit.
    • -4 (6 voturi)    
      Are si el o opinie (Luni, 4 mai 2009, 22:29)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Epaminondas ODANGIU

      Asa cum ai si tu una.
      Diferenta este ca el o exprima in mode civilizat in timp ce tu scrii de parca te-a intepat o albina undeva.
  • +4 (8 voturi)    
    parere (Luni, 4 mai 2009, 18:48)

    andreid [anonim]

    datele financiare le are guvernul, nu presedintele, iar relatia tariceanu - basescu a fost asa cum stim cu totii.
    dane, cred ca pe undeva te pripesti cu cele spuse.
    think again.
  • -2 (8 voturi)    
    La teapa (Luni, 4 mai 2009, 18:49)

    Vlad [anonim]

    Ne-a mintit in fata. Cei care il mai sustin probabil au trait in pestera in ultimele 4 luni (cel putin).
  • +3 (7 voturi)    
    fiecare are dreptul la opinie dar totusi... (Luni, 4 mai 2009, 19:01)

    anonim [anonim]

    E usor sa-i descrii pe unii ipocriti din cauza contextului actual. Sa nu uitam totusi ca aceste persoane care au fost "injosite" cand criza isi face de cap erau "ridicate in slavi" cand totul mergea de minune. Si nu numai atat, acei "bancheri", economisti, oameni de afaceri nu au fost unii oarecare si oameni foarte pregatiti in ceea ce fac.
    Daca ei nu au putut-o anticipa si mai mult efectele acesteia si nici nu pot determina cat are sa tina e bine ca un presedinte trebuia sa stie tot!
    Frumos domnule, te inteleg, insa nu uita ca aceste mariri se fac pe seama unor presiuni din partea unor colective care pun accent pe "puterea lor". Si aceei indivizi ii consider ipocrizi care boicoteaza cu grevele lor (CFR, invatamant etc) puncte cheie, asa-i?

    majoritatea sa fie multumiti ca nu ii concediaza in masa, asa cum se intampla in alte state (cu putere economica mult mult mai mare)

    In USA somajul depaseste 10% oficial, neoficial pest 16% (incluzand imigrantii pe care oficialitatile nu ii iau in calcul).
  • +4 (10 voturi)    
    ai votul meu Base (Luni, 4 mai 2009, 19:30)

    cetateanul turmentat [anonim]

    Eu il votez. Un gest onest si corect, de abureala sunt satul. Asta e, cine a putut sa prevada nenorocirea, pana si Isarescu care ramane cel mai tare spunea in octombrie 2008 ca ne isterizam. Iaca ca nu ne isterizam dar cine putea atunci sa stie. Lumea ramane pe drumuri si n-are ce da de mancare la copii si altii se trantesc cu fundul de pamant ca niste prescolari in fata bicicletei din vitrina. Sa mai aiba rabdare si sa termine macar anul asta cu santajul anual c-au ajuns mai rau ca minerii.
  • -1 (7 voturi)    
    cine putea sa prevada criza .. (Luni, 4 mai 2009, 20:10)

    gigi [anonim]

    Cum adica ? America era de circa doi ani in criza, iar in momentul aprobarii la noi a acestei legi probabil ca acolo criza era la apogeu si in Europa exista multe semne ale crizei si noi nu puteam sa prevedem ? D-l Basescu credea ca vom scapa neatinsi pt ca el conducea arca ? Inseamna ca este ageamiu rau de tot sau are consilieri economici foarte slabi.
    Pur si simplu a vrut voturi, est clar. La pensionari s-a opus pentru ca stia ca aceasta categorie nu voteaza cu PDL-ul in general ci cu PSD-ul, dar la profesori a crezut ca mai are o sansa.
    Cine a crezut ca se putea aplica aceasta lege ori este naiv ori prost. Daca se putea nu o aplica Tariceanu sa castige niste voturi? Sau nu se dadea legea cand era si PDL-ul la guvernare ? Pur si simplu au vrut sa i-o traga lui Tariceanu si sa castige alegerile...Si le-au castigat ....
    • +2 (6 voturi)    
      gigi (Luni, 4 mai 2009, 21:36)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      de la scularie, pardon, sculatorie, cumva?
      Si daca da, scularia din kiseleff nr.10, cumva?
  • +5 (9 voturi)    
    Exact de-aia moare natiunea (Luni, 4 mai 2009, 20:48)

    Adriana Muntean [anonim]

    ...ca Dan Popa nu-l va mai vota pe Basescu. Mai scutiti-ne domnilor cu importanta asta artificiala pe care v-o dati, pt simplul fapt ca aveti un blog. La ora asta numai cine nu vrea n-are blog! Va folosit de "Hotnews" ca sa va faceti reclama blogului amarât pe care-l "patronati"
  • +2 (10 voturi)    
    Ipocrizia, bat-o vina... (Luni, 4 mai 2009, 20:50)

    Cristina P [anonim]

    Un alt exemplu de articol ipocrit...pe vremea cand Dl. Basescu cerea reexaminari de legi sau le contesta constitutionalitatea, stimabilii jurnalisti si politicieni din tabere adverse strigau cat ii tineau plamanii de imixtiune in prerogativele Parlamentului, de incalcare a rolului de mediator intre puterile statului, de exces de zel/abuz de putere s.a.m.d. caci imaginatia romanului este fara limite iar nesimtirea si mai si...

    Reamintim faptul ca legea in cauza a fost votata cu unanimitate in Parlamentul Romaniei, forul legislativ al Romaniei conform Constitutiei.

    Daca Presedintele Basescu ar fi refuzat promulgarea legii atunci, ati fi sarit de..scuzati...posterior in sus si ati fi acuzat un conflict constitutional...

    Domnule Popa, nu mai votati cu Dl. Basescu, votati cu Dl. Geoana - va reamintesc ca, potrivit unui comunicat PSD dinainte de promulgare, PSD il indemna agresiv pe Dl. Basescu sa promulge legea, afirmand ca "Traian Băsescu tratează cu indiferenţă problemele reale ale profesorilor, deoarece el nu a fost impresionat şi nu a promulgat încă legea privind majorarea cu 50% a salariilor profesorilor, deşi Curtea Constituţională a decis din data de 15 octombrie că această lege este constituţională".

    Ce repede uitam...cata ipocrizie se afla in spatele acestei amnezii bruste...
  • +2 (8 voturi)    
    Gaozarii (Luni, 4 mai 2009, 21:08)

    Laur [anonim]

    Paguba-n ciuperci ca un sclav a lui Voiculescu/Vantu nu-l va vota pe Presedinte. Poporul este alaturi de Basescu, ne doare-n cot ca un gaozar se da aici in sepctacol ca nu-l va vota. Popa, lasa-ne si dute !!! Esti un gaozar ca multi altii. Poporul il iubeste pe Basescu.
    • -2 (6 voturi)    
      .... (Luni, 4 mai 2009, 21:29)

      ileana [anonim] i-a raspuns lui Laur

      Cred ca "poporul"de care vorbesti, e somer in Spania...si nu-i mai pasa....
    • -4 (6 voturi)    
      Prostii si hotii (Luni, 4 mai 2009, 22:27)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Laur

      Il iubesc.
      Cei care incep o postare cu injurii asa cum faci tu il iubesc si ei, pentru ca e badaran ca ei.

      Basescu, PDL-ul si sustinatorii lor sunt definiti prin lipsa de orice simt civic, de orice respect si de o nesimtire netzarmuita. Chiar ma intreb de ce imi mai pierd timpul rasounzand unor astfel de personaje.
  • -1 (7 voturi)    
    sunt de acord cu articolul de mai sus (Luni, 4 mai 2009, 21:39)

    constantin [anonim]

    Un articol scris fara patima! Bravo!
    Vreau totusi sa adaug ca Basescu depaseste un nivel record de cabotinism.. Observ o organizare de raspandaci si aplaudaci de joasa speta prin zoologia comentatorilor. Probabil impulsuri de la tineretul muncitor si doritor de "succesuri".
    Si daca presedintele recunoaste gresala si si-o asuma ar insemna o retragere. Gesturi de opereta politica de 2 bani.
  • +5 (7 voturi)    
    alegeri prezidentiale (Luni, 4 mai 2009, 21:49)

    Bula [anonim]

    Ba baieti!
    Vad ca nu stiti cu cine sa votati.
    M-ati convins. Candidez si va scot din dilema.
    Trimiteti bani de campanie in contul RO........
    Multumesc anticipat.
    Al vostru Bula.
  • -3 (9 voturi)    
    foarte bun articol (Luni, 4 mai 2009, 21:57)

    Nibiru [anonim]

    D-le Popa, va multumesc sincer ca ati demontat si demonstrat ipocrizia omului Traian Basescu, indiferent de motivele pentru care ati facut-o.
  • +1 (5 voturi)    
    si eu ci cine votez? (Luni, 4 mai 2009, 22:01)

    cut [anonim]

    intrebarea vesnica a romanului turmentat de atitea bauturi contrafacute
  • -3 (5 voturi)    
    Da, PDL-ul si Basescu - Cea mai CRUNTA dezamagire (Luni, 4 mai 2009, 22:58)

    Cioara din varful parului [anonim]

    I-am sustinut cu frenezie pana in toamna trecuta, cand cu aberanta lege a salariilor profesorilor.
    Apoi mi-am dat seama ca ceva e totusi putred si ca parca prea alearga dupa ciolanul puterii.
    Mi-am dat seama de neobrazarea lor abia atunci cand am fost scuipat in fata cu dispret, in Decembrie anul trecut, dupa alegeri, cand au facut IMPOSIBILA CARDASIE.
    Imi venea sa intru in pamant de rusine.
    Si-au batut joc de mine, de vointa mea politica si a altor sute de mii de sustinatori.
    Numai ca sa se ghiftuiasca la masa puterii.
    Sunt niste lasi, tradatori si netrebnici.
    Si-au batut joc de vointa a milioane de oameni. Tocmai de cei care i-au votat.
    Sper din tot sufletul sa dispara ca partid.
    Prea sunt niste jigodii avide de putere.
    Doamne si cat de infocat eram in a-i sprijini, pana in Decembrie trecut
    Dar nu-i nimic. Vor mai fi alegeri.
    .
  • -1 (3 voturi)    
    sa-l votam pe negru (Luni, 4 mai 2009, 23:13)

    Bascalitoru de cotroceni [anonim]

    si sa ne autoproclamam al 51 stat.
    ca tot avem un precedent in propria noastra istorie.
    mai smecheri decat jmecherii.
    nu am avut voiezozi destoinici, ne-au dat altii fanarioti sa ne-ajunga, nu am reusit sa ne unim tarisoarele normal, am facut o smechereala si l-am ales pe unul domnitor in ambele, nu au mai fost buni domnitorii nostrii, ne-am tras rege de la germani, nu am putut sa ne tinem nici regele, ne-au dat iar unii niste bastinasi numa ca scoliti mai prin est ....

    hai, ca tine , fratilor.
    votati negrul.
    dupa ce-o fi votat de toti, vedem noi ce iese.
    poate iese bine si accepta.
    cu toata criza lor, tare-as vrea sa fie negrul presedinte aici si sa-si mai puna o stea pe steag.
  • 0 (2 voturi)    
    niste solutii (Marţi, 5 mai 2009, 1:43)

    daniel [anonim]

    vad ca toata lumea spune ca vedem problemele dar nu suntem in stare sa oferim si solutii la ele
    pentru eficientizarea si imbunatirea serviciilor oferite de organele statutului propun :

    introducerea unui sistem de salarizare in trepte pentru fiecare post precum si creeare unui sistem de monitorizare-evaluare atat a activitatii efectuate cat si de testare a cunostiintelor...
    pentru cei care nu inteleg, o sa dau un exemplu de astfel de sistem:

    -sa fie 2 salarii pe acelasi post, unul de merit care sa se acorde la maxim 30% dintr-un esantion de 50 de oameni... daca local nu exista numarul se va aplica la nivel de judet, daca nici asa se vor strange 50 de oameni la nivelul tarii, daca nici asa nu se strange numarul sa se ia numarul maxim si sa se aplice salariul

    -la fiecare 50 de oameni sa existe maxim 2 persoane care fac doar evaluare activitatii lunare se ocupa de organizarea unui test care sa verifice nivelul cunostiintelor in domeniu tot lunar

    -cei 2 sa stabileasca un clasament pe baza observatiilor facute si la fiecare 3 luni sa se stabileasca ce salarii se acorda

    - sa se stabileasca un scor minim care trebuie obtinut in urma evaluarilor

    -salariu de merit sa fie acordat timp de 3 luni celor care la evaluarile anterioare au obtinut scorurile cele mai mari pana se ajunge la limita de persoane care pot beneficia de el...

    -cei care timp de 3 luni nu sunt in stare sa obtina scorul minim sa se astepte sa fie retogradati pe o pozitie inferioara sau la penalizari salariale, si de asemenea sa fie cap de lista in urma unor disponibilizari...

    -cei care evalueaza sa aiba la randul lor o supervizare din partea unui sef...
    un astfel de sistem nu e greu de implementata si se poate adapta la sistemul actual... la firma unde lucrez eu este ceva asemanator si treaba merge foarte bine... toata treaba sa porneasca de la nivel de presedinte ca oricum nu poate fi schimbat timp de 5 ani si el este cel care numeste guvernul...
  • +2 (4 voturi)    
    Da si. . ? (Marţi, 5 mai 2009, 8:46)

    Vali cel batran [anonim]

    Omul isi cere scuze ca nu a avut taria sa nu promulge o lege, pentru care stia precis ca nu sunt resurse, (ba chiar i le-a cerut lui Tariceanu si acesta i-a spus sa nu-si bata capul ca sunt) din prima data. Ea oricum ar fi fost promulgata la a doua lectura pentru ca este putin probabil ca liberalii sa fi renuntat la ea., Asa ca mult zgomot pentru nimic. Dar ca dumneata esti incorect in aprecierea situatiei este clar. Si it voi plati cu aceiasi moneda. Nu te voi mai citi niciodata! Nu esti fazetar esti gazetar-mercenar.
  • +2 (4 voturi)    
    E cam nasol sa fi ciutac, nu, Popa Dan ? (Marţi, 5 mai 2009, 9:52)

    Alex [anonim]

    Ciutacul este o fiinta care se crede jurnalist, dar se afla la antipodul acesteia. El este, de fapt, un aplaudac caruia i s-a inversat bornele de alimentare, plusul devenind minus iar motorasul rationamentelor aplaudace invartindu-se in sens opus. Astfel, ia nastere un ciutac. Adica un Popa Dan, colt cu Popa Nan, aproape de Hopa Ciuvica. Mai exista si pareri cum ca ciutacul, ciuvicul si cristoiul au devenit, in timp, unitati de masura ale josniciei. Eu propun ca si popadanul sa fie o astfel de masura. Asa ca poti deveni foarte, foarte mare, popadan ! Nu trebuie decat sa fi tot mai josnic.
    • -1 (3 voturi)    
      Atlasul de mitologie urbana (Marţi, 5 mai 2009, 10:20)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Un articol perfect ptr o minciuna grosolana a unui presedinte care merita inclus in atlasul de mitologie urbana ca si toti aplaudacii lui de mai sus care nu fac decat sa jigneasca. Peste tot unde apare numele Basescu pe hotnews sustinatorii lui trec imediat la jignirea tuturor celor cu alte opinii.
      • +2 (4 voturi)    
        Adica opiniile Mafiei sunt respectabile ? (Marţi, 5 mai 2009, 11:05)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui gabi

        nu o sa-ti jignesc intr-atat inteligenta incat sa te cred un naiv care nu vede manipularile grosolane la care se preteaza massmedia. adica trusturile de presa ale mafiei. asa ca o sa te consider un om pur si simplu interesat sa sustii aceste manipulari, din considerente pe care nu ma obosesc sa le analizez. poti pune lupa cat vrei pe defectele lui basescu, sa le exagerezi si sa rastalmacesti vorbele lui, dar n-ai sa poti anula adevarul simplu si evident : mafia se teme de basescu ! daca simti ca faci spume cand citesti aceste cuvinte, inseamna ca am avut dreptate. iar ca sa te pretinzi si naiv, si de aceeasi parere cu mafia, e imposibil.
        • +1 (1 vot)    
          penibilism (Marţi, 5 mai 2009, 12:46)

          gabi [anonim] i-a raspuns lui Alex

          Deci cu alte cuvinte alex, cine nu-i cu voi e impotriva voastra? Automat ptr ca sunt de parere ca Basescu ne minte cu nerusinare cot la cot cu toata clasa politica sunt cu mafia?
          Nu esti decat un biet penibil.
          • -1 (1 vot)    
            Deci, pretinzi ca esti naiv...Oare ? (Marţi, 5 mai 2009, 15:45)

            Alex [anonim] i-a raspuns lui gabi

            Adica, de fapt, tu nu esti cu Mafia si e o simpla coincidenta ca ai aceeasi parere cu ea ! Vrei sa ti se respecte ca fiind opinii personale exact dejectiile revarsate de la Antene ! Pai, tocmai tu creezi astfel o impresie neplacuta, suparatoare si jenanta la adresa inteligentei celorlalti. Ceea ce este fix definitia din DEX a cuvantului PENIBIL !
  • +2 (4 voturi)    
    O MANIPULARE CALPA (Marţi, 5 mai 2009, 10:52)

    Alexandru Mitache [anonim]

    Avem de-a face fie cu un model de manipulare grosolana, fie cu un nou esec al inteligentei.

    «Admit, la limita, ca pentru a mai fura niste voturi (pentru ca asta au facut cei din partidul Dvs), au promis in necunostinta de cauza cresteri salariale. Poate nu stiau cat de prost stam cu banii, ca tara. Dar Dumneavoastra, ca Presedinte, trebuia sa le spuneti ca nu se pot creste salariile. Nu`mi spuneti, rogu`va, ca nici Dvs nu stiati ca suntem in rahat; mi`ati insulta bruma de inteligenta si nu se face….»

    Domnule Popa, nu stiu al cui angajat sunteti, dar aveti un dar al dezinformarii frate cu cel al unui Prelipceanu: pai cum “asta au facut cei din partidul Dv.”??? Dar unanimitatea din parlament la votarea legii ce-a fost? Dar initiatorul legii cine e si din ce partid a fost? Aud?

    Iar presedintele nu putea sti mai mult decat stiau Tariceanu si Vosganian, operatorii praduirii bugetului. Acestia DE ACEEA s-au opus legii de majorare cu 50% a salariilor cadrelor didactice, pentru ca stiau ce gaura lasa in urma, nu pentru ca ar fi prevazut criza, cum mint acum (ei si altii ca ei). Vezi proiectul LOR de buget pe 2009 si promisiunile liberale din campanie, trecute acum sub pres de catre oameni ca Dv.

    «Dupa atatea luni, in care ati recunoscut ca abia gasiti bani pentru pensii si salarii, veniti sa recunoasteti ceea ce stia orice om de bun simt?»

    Domnule Popa, aveti vad, totodata, si o propensiune pentru incongruente mentale: din fraza de mai sus rezulta ca profesorimea, in frunte cu liderii sai de sindicat, ca si intregul parlament, sunt... lipsiti de bun simt. Altfel, se intelege ca profesorii care manifestau toamna trecuta pentru acea marire o faceau la misto.

    Inteligenta Dv. pare a fi insultata congenital, nu mai dati vina pe altii!
  • 0 (2 voturi)    
    este f.f.f. real..ne crede prosti !!! (Marţi, 5 mai 2009, 11:44)

    cetateanu [anonim]

    Trebuie sa stitzi ca dl. presedinte Basescu a afirmat, razand zglobiu, in nenumarate randuri, inca din '99 : ,,romanii sunt usor de pacalit si uita repede"
  • 0 (2 voturi)    
    da (Marţi, 5 mai 2009, 11:59)

    mark_atmail [utilizator]

    Subscriu. De acord cu autorul.
    Observ de asmenea ca pedeleii si-au pus oamenii sa se bage in seama si sa intervina promt pe orice blog unde le este atacat tatucul. O idee f buna, recunosc...
    • -1 (1 vot)    
      Ceeee ....? (Marţi, 5 mai 2009, 12:49)

      MAFIA PSD [anonim] i-a raspuns lui mark_atmail

      Cum adica, recunosti ca e o idee foarte buna ? Vrei sa se creada ca noi, pesedistii suntem incompetenti - inclusiv pe forumuri - si mai si recunoastem ? Nu v-am zis sa nu recunoasteti nimic niciodata ? Azi si maine nu esti pontat si sa vii cu 2 bonuri de masa inapoi, in Kiseleff 10.
      • +2 (2 voturi)    
        poftim nu ce (Marţi, 5 mai 2009, 13:22)

        mark_atmail [utilizator] i-a raspuns lui MAFIA PSD

        nu dau doi bani nici pe pesedei nici pe pedelei. de fapt nu dau doi bani pe nici un partid politic. ma amuzam de faptul ca e batator la ochi cum sar in sus pedeleii sa-si apere rateul.
        asta este ultimul post al meu la acest articol, nu e necesar sa mai dai alte penalizari
        • -1 (1 vot)    
          Demisia ti-a fost acceptata. (Marţi, 5 mai 2009, 15:25)

          Geoana [anonim] i-a raspuns lui mark_atmail

          Angajamentul ramane insa la noi...
  • +2 (2 voturi)    
    articolul (Marţi, 5 mai 2009, 15:08)

    Grigorescu [anonim]

    La cei mai mulţi dintre scribălăii de mai sus se vede că sunt nişte lingăi!
    Altfel nu văd pentru ce ar vorbi de calităţi la un om ca Băsescu?!
    În cazul unor alegeri curate, Băsescu ar ieşi ultimul şi dacă s-ar face alegeri săptămînal!
    • -2 (2 voturi)    
      VREM ALEGERI CURATE ! (Marţi, 5 mai 2009, 15:21)

      MAFIA PSD [anonim] i-a raspuns lui Grigorescu

      si sa le organizam noi !
  • 0 (0 voturi)    
    popa ironia sortii (Duminică, 10 mai 2009, 11:06)

    tepes [anonim]

    Dle.popa doar o vorba,ca sa-l parafrazez pe Domnul nostru IISUS HRISTOS cine nu a gresit sa arunce primul cu piatra.