Masa rotunda in Moldova. Acum.

de Alina-Mungiu Pippidi     HotNews.ro
Marţi, 7 aprilie 2009, 23:26 Actualitate | Opinii

Alina-Mungiu Pippidi
Foto: Hotnews
Cit noi ne batem joc de libertatea noastra, in Republica Moldova situatia a devenit dramatica brusc. Acolo nu e vorba de EBE, Becali, Ciuvici si alte personaje kitsch dintr-un teatru de papusi, pe care ai nostri si-l pot permite pentru ca libertatea lor a fost cistigata de altii, in general de oameni care nu au mai ajuns sa aiba bucurii de pe urma ei. In Basarabia, batalia nu s-a cistigat inca, si daca nu punem umarul acum cu totii, televiziuni oligarhice, diplomati de cariera, societate civila adormita, chiar ca nu sintem buni de nimic. Basarabenii au nevoie de ajutorul nostru. Acum.

Evident, e important cine si cu ce poate sa-i ajute. Primul ajutor, dupa parerea mea, ar trebui sa le vina de la diplomatia noastra, cea oficiala, dar si cea informala. Domnii Diaconescu si ambasadorii sai, domnii Geoana si Severin ar trebui sa inroseasca telefoanele la ora asta sunind la Bruxelles, la Washington si la Viena pentru a arata ca intr-adevar alegerile din Moldova au fost trucate - de la o legislatie electorala care a trezit doar proteste blegi, desi era inacceptabila, la eliminarea ultimelor insule de presa libera.

Revolutia din Moldova se desfasoara pe Internet pentru ca numai Internetul le-a mai ramas. Cit o mai dura si el, ca nu cred ca au Internet prin satelit, si or sa li-l taie. Si, bineinteles, efortul diplomatic trebuie secondat prin canale informale, de societate civila. Nici o grija, pe astea le-am activat deja.

Ce trebuie sa spunem si sa cerem? In primul rind, ca alegerile nu au fost corecte, si ca marea indiferenta occidentala a permis sa se ajunga aici. Acum vreun an de zile m-am uitat la legislatia anticoruptie a Republicii Moldova, un stat captiv perfect, dar care a luat unul din cele mai mari granturi din lume de ajutor oficial american, ca sa lupte cu coruptia (din care nu fac mai nimic).

Ca sa beneficieze de ajutor, Moldova trebuie sa adopte niste legi. Le-a adoptat pe toate, dar cam in stilul asta: facem declaratii de avere, dar publicul nu are voie sa le citeasca, facem alegeri, dar punem pragul asa sus ca sa se piarda o treime din vouri si sa avem de unde ne redistribui tot noua, nu permitem aliante preelectorale, nu permitem sa candideze celor care au si cetatenie romana, media o persecutam in toate felurile etc. Deja o coalitie a societatii civile de acolo a facut un raport despre incorectitudinea alegerilor. Pe acesta trebuie sa-l sustinem si sa-l diseminam.
     
Oricita vointa ar avea tineretul din Chisinau si alte orase nu vor putea sta vesnic in strada. Au mai stat, si nu a dus la nimic. Nu spiritul civic lipseste in Moldova, ci sprijinul occidental, pe de o parte, si o opozitie institutionalizata, pe de alta. Acum trebuie sa presam sa le obtinem pe ambele.

Stiind care sint reprezentantii occidentali in Chisinau, nu sint prea optimista. Dar mandatul pe care il primesc conteaza. Uniunea Europeana ar trebui sa organizeze acum o masa rotunda de impartire a puterii ca in Polonia lui 1989 (ca tot o sarbatorim anul acesta prin manifestatii) in care sa se stabileasca de acum alte alegeri, cu alte reguli, si pina atunci eliberarea presei si impartirea puterii. Cam asta cred ca ar trebui sa fie a doua cerinta a noastra. Nu cred ca putem anula alegerile. Dar putem organiza altele, dupa ce schimbam regulile.

Europa trebuie sa auda si sa priceapa, daca nu vrea ca si acest ultim milion de tineri din Basarabia sa treaca pe jos frontiera spre Vest. Exista o enorma responsabilitate a Vestului fata de Republica Moldova, niciodata asumata. Rusii au incercat sa organizeze diversiuni si in Tarile Baltice. Dar acolo occidentalii au fost intotdeauna mai atenti si mai gata sa protesteze. In vreme ce, apropos de Moldova, nu am vazut niciodata decit indiferenta cea mai crunta.

Chiar diplomatii occidentali, trimisi la Chisinau fara instrumente, ajungeau un fel de voce minora a Rusiei, care dadeau din umeri si iti vorbeau de ambele parti ale conflictului. Voronin a incercat a treia cale, spre deosebire de Georgia si Ucraina, el nu a vrut in NATO, sperind ca astfel rusii vor ajuta la rezolvarea conflictului din Transnistria. Nici asta n-a servit la nimic.

Daca nu reusim sa facem din situatia din Moldova in 2009, la douazeci de ani dupa caderea zidului, macar cit au facut kirghizii acum citiva ani la asa-zisa lor revolutie a lalelelor chiar pierdem o ocazie istorica. E deja de necrezut ca Partidul Comunist mai cistiga alegerile intr-un singur stat din Europa, si anume in Basarabia bunicilor mei. Chiar asa?

Cine nu cred ca ar trebui sa faca ceva public este seful statului. E popular in Moldova, dar acel grup de oameni la care are trecere e deja mobilizat. As zice ca partidele din Romania ar fi trebuit sa faca ceva sa ajute la unirea opozitiei din Chisinau, daca nu as sti cu ce suturi in spate le-am unit pe ale noastre si cum s-au purtat. Puse la un loc, PDL si PNL tot numai pe Melescanu, ex PCR, l-ar putea produce cu competenta externa, asa de grozave partide sint. Iar in plan extern, Basescu e vazut mai curind ca nationalist si imprevizibil.

Nu: aportul nostru trebuie sa fie diplomatic, la nivel de promovare a democratiei, si mediatic, ca totusi televiziunile noastre sint receptionate. Pe Prut lumea nu se uita decit la Realitatea si la TVR 1. Cu cit tinem noi steagul revolutiei sus pe ecranele noastre, cu atit mai mare ajutorul. Si nu ne strica nici noua sa luam o pauza de Bogdan Teodoresti, Gigi Becali, Mircea Basesti si alte personaje. Alaturi de noi se joaca o drama adevarata, cu eroi adevarati. Sa ne concentram la ea. Ca pina acum as zice ca ungurii au facut mai mult in 1989 sa ne ajute pe noi la Revolutie decit am facut noi in astia 20 de ani pentru schimbarea din Moldova.


Citeste mai multe despre   











VIDEO Reactia cercetatorilor din Buzau atunci cand au gustat "legumele viitorului": rosia-banana si rosia-ananas

Ce ati spune despre o bucata de branza noua cu o rosie ca o banana langa? Sau de niste slanina cu o rosie... ananas. In acest moment suna mai degraba ciudat decat tentant, insa acestea sunt legumele viitorului.
3930 vizualizari
  • +2 (6 voturi)    
    Scapare pentru Basarabia (Miercuri, 8 aprilie 2009, 0:06)

    Patriot [anonim]

    Chiar este nevoie de AJUTOR!!!!!!!
    • +2 (4 voturi)    
      ??? (Miercuri, 8 aprilie 2009, 9:48)

      RolandTM [anonim] i-a raspuns lui Patriot

      Unde erati in ani '90 dna Alina-Mungiu Pippidi?
      Ion Ilescu a castigat la noi, linistit. I-a masacrat pe tinerii, si-a batutu joc de timisoreni revolutionari.
      Dar nici un cuvant din occidentul mult pretuit.
      A 'domnit' linistit un deceniu, o eternitate pt. noi, si din occident nimic. ... negocierile cu UE si Nato au fost incepute de PNT.. deci mici carpeli au inlocuit politica de dimbovita. Unde ati fost in tot timpul asta? O, sper ca nu mijita prin colcaiala politicului...
      • -1 (1 vot)    
        inteligent... (Miercuri, 8 aprilie 2009, 18:41)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui RolandTM

        ...dar eu totusi as face un pariu cu d-na Mungiu. ...si anume: daca cumva protestatarii vor castiga ceea ce vor sa castige si vor ajunge la conducerea tarii, vor aparea nu unul ci doi Gigi Becali moldoveni si Ciuvici si asa zise alte personaje de kitsch la fel cum au aparut la noi. E o chestiune care tine de cultura si civilizatie care lipseste si in Moldova cel putin la fel de mult ca si la noi. Nu inteleg comparatia pe care o faceti si nici relevanta ei.
    • -5 (7 voturi)    
      Muuu (Miercuri, 8 aprilie 2009, 9:56)

      nam [anonim] i-a raspuns lui Patriot

      Zicea vacuta... hai sa-i salvam si pe moldoveni de sub papucul rus vecin si sa-i vindem unor oligarhi americani de peste mari si tari, sa-si faca si ei vile si palate tiganesti si sa-si vanda mana de lucru ieftin, sa fie sclavi ca noi. Probabil ca oftica e destul de mare in vest ca lase sa existe o tara independenta de jocurile oligarhilor vestici. Dar gazul... tot de la est vine iar iarna e lunga si grea. Normal ca ar fi minunat sa mai lipim o bucata romaneasca la tara noastra dar daca nu cred ca e o cale buna, si apoi asta seamana a meci de fotbal nu a alegeri libere. Pipidi nu stie decat sa ne invete cum sa te vinzi ieftin altui stapan.
    • +1 (3 voturi)    
      Super (Miercuri, 8 aprilie 2009, 10:59)

      Leila [anonim] i-a raspuns lui Patriot

      articol,ca de obicei Alina Mungiu,noroc cu oameni ca ea,ca ai nostri sunt ocupati cu Gigi,vezi Geoana si Crin,plus alte nulitati pe la TV-uri
  • 0 (0 voturi)    
    Speram, dar oare se mai poate face ceva? (Miercuri, 8 aprilie 2009, 0:26)

    sile [anonim]

    Din cate stiu UE a avut observatori la alegeri si nimeni n-a sesizat vreo neregula, n-am auzit de nici un protest. Ar fi bine sa reusim sa implicam UE in proces, dar eu unul nu sunt prea optimist. Dar eu nu le stiu pe toate, poate ma surprinde UE de data asta.
    • +3 (3 voturi)    
      Alegeri corecte? Mai ganditi-va! (Miercuri, 8 aprilie 2009, 8:55)

      Albu Zahar [utilizator] i-a raspuns lui sile

      Pe Ceausescu il votau 99% din alegatori, Nu era nevoie sa fure la numararea voturilor.
      Ai fi putut spune ca alegerile s-au desfasurat corect, daca ai fi atat de ingust la minte si vederi ca orbii de la OSCE.

      Altfel fura alegerile Partidul Comunist si la fel fura si acum in Moldova. Opresiunea si frica este tactica lor.

      Si cine e asa nebun sa creada ca o schimbare de regim opresiv se face conform legii?

      Cine a vazut revolutie legala?

      Ganditi, nu va lasati castrati de minte si asteptati s-o faca altii pentru voi!
  • +1 (1 vot)    
    bine (Miercuri, 8 aprilie 2009, 0:34)

    bender [anonim]

    foarte bine
  • +2 (4 voturi)    
    Auda-va Vantu', doamna Mungiu! (Miercuri, 8 aprilie 2009, 0:35)

    atari [anonim]

    Nu vor face nimic televiziunile din tara noastra. In primul rand nu cred ca au rabdare sa va citeasca textul. E lung si are litere. In al doilea rand, nu cred ca patronii lor ar accepta sa ii sustina pe fratii nostri romani pentru ca nu le-ati prezentat in ce fel castiga ei.
  • 0 (8 voturi)    
    Bravo! (Miercuri, 8 aprilie 2009, 0:50)

    I.J. [anonim]

    Felicitari D-nei Pippidi, pentru analiza pertinenta, dar si pentru apelul pe care, noi, romanii, trebuie sa-l auzim!
    Si, à propos, alaturarea EBA de Becali este cat se poate de nimerita. Sorginte, obiective, calitati umane si "filosofii" comparabile...
    • 0 (2 voturi)    
      tot un roman (Miercuri, 8 aprilie 2009, 9:05)

      un_cetatean [anonim] i-a raspuns lui I.J.

      Dar alaturarea "Ciuvici" la cele de mai sus ce legatura are cu Moldova ?
  • +3 (5 voturi)    
    nu mai e vremea podului de flori (Miercuri, 8 aprilie 2009, 0:58)

    Mos Ion Roata [anonim]

    cred ca au trecut 20 de ani de la podul de flori...acum e podul de lacrimi! Aveti dreptate, doamna Mungiu, trebuie secat Prutul la modul simbolic si capacitata diplomatia si politichia Romaneasca...dar nu vad pe nimeni in stare sa duca povara acestei glorii...Poate Monica Macovei? Doar Dumneaei ar putea duce la Bruxelles, pragmatic si persisitent , mesajul Moldovei...Din , pacate doar Dumneaei mai are credibiltate externa...Insa mai sunt doua luni pana la alegerile Europene...timp suficient ca Moldova sa se numeasca Transnistria extinsa!
    Realitatea si TVR wake -up! Becai nu mai face audienta...Acum doar revolutille fac! si nu cu moderatori ca Gadea si Laptop! Trebuie un TRU si un Carol Sebastian!
    • -4 (6 voturi)    
      Pacat de tinerii aia de peste Prut! (Miercuri, 8 aprilie 2009, 3:11)

      un roman [anonim] i-a raspuns lui Mos Ion Roata

      Bai nea Ion, esti dus rau cu pluta! Esti perseverent.
      TRU si Macovei revolutionarii lu' peste prajit! La revolutia noastra Macovei era procuror ceausist, ai uitat? Pacat de tinerii care mor acolo, ca-i politizam basescian si pe ei! Auzi, TRU si Macovei! Ce sa faca aceste creaturi pt romanii de peste Prut? Sa le cante un imn de slava pt Basescu?
      Iar partidele politice din Romania ce pot face concret pentru oamenii aia? Repet, concret nu declarativ. Eu zic ca singura solutie e sa fim toti romanii in strada in semn de solidaritate cu revolutia lor. Sa fim cu miile in fata la ambasadele occidentale. Asta se poate face. Dar cere efort si parca e mai comod sa carcotesti si sa faci pe net politica portocalie cu orice prilej, nu?
      • +2 (6 voturi)    
        Corect (Miercuri, 8 aprilie 2009, 9:19)

        Albu Zahar [utilizator] i-a raspuns lui un roman

        Aseara in piata nu s-au strans oameni nici macar ca la meci.

        Peste Prut romani se lupta si mor sa isi castige libertatea.

        Cine poate sa stea in casa si sa se uite la TV? Cati oameni mai traim in Romania? 1000? 2000?
      • +1 (1 vot)    
        Despre plute si plutasi (Miercuri, 8 aprilie 2009, 9:31)

        doi romani [anonim] i-a raspuns lui un roman

        "... parca e mai comod sa carcotesti si sa faci pe net politica... "

        Batrane, am postat un exras, dintr-un citat; sa vad, te prinzi al cui este... "citatul'?

        Pana una, alta, faci dovada unei rautati perverse. Ori, esti dus cu pluta pe Bistrita - iremediabil; daca nu, paranoia - bat-o vina! - te-a subjugat pe vecie...
      • +2 (2 voturi)    
        bey nea "un roman" (Miercuri, 8 aprilie 2009, 10:29)

        cosmin [anonim] i-a raspuns lui un roman

        apelativul lui peste...
        ce legatura are ce era macovei la revolutie cu situatia de fata? majoritatea romanilor erau comunisti cu carnet de membru, dar n-are niciun sens sa le arunci asta in fata.
        plus eterna obsesie pentru basescu.
        plus reprosul "parca e mai comod sa carcotesti si sa faci pe net politica", adica exact ce faci tu prin comentariul de mai sus...
        deci comentariul tau e egal cu zero, pentru ca "e usor a scrie versuri cand nimic nu ai a spune"
  • 0 (0 voturi)    
    observatii (Miercuri, 8 aprilie 2009, 1:05)

    atreus [anonim]

    A fi imprevizibil in politica este o calitate!
    Opozitie in moldova nu prea exista, motiv pentru care opozitia adevarata trebuie sa iasa din randul manifestantilor. Sa isi faca un cartier general si un guvern de tranzitie care sa organizeze alegeri libere, la care sa poata candida si cetateni cu nationalitate romana!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu e ultimul loc din Europa unde castiga PC (Miercuri, 8 aprilie 2009, 1:25)

    Razvan [anonim]

    Tot vad eroarea asta in diverse locuri. Mai cititi fratilor: in Cipru presedintele (=seful guvernului) Demetris Christofias, ales democratic cu un an in urma, este seful Partidului Comunist.
  • 0 (2 voturi)    
    LIBERTATE (Miercuri, 8 aprilie 2009, 1:35)

    urban_girl [anonim]

    Intr-adevar....e podul de lacrimi....pana acum a picurat in noi durerea....ne-a durut indiferenta, am fost o scena a jocului marilor puteri.
    VREM LIBERTATE si avem nevoie de AJUTOR!
  • -1 (3 voturi)    
    constitutia romaniei (Miercuri, 8 aprilie 2009, 1:47)

    atreus [anonim]

    Romania ar trebui sa aiba in constitutie urmatoarea precizare: orice stat, teritoriu sau colonie care adopta in mod liber principiile si valorile constitutiei Romaniei si accepta la modul oficial textul acesteia asa cum a fost el adoptat prin referendum se poate alatura statului roman, cetatenii devenind cetateni romani cu drepturi depline si nediferentiate! Este o necesitate pentru tarile care au fost divizate in trecut de catre puteri straine si care au ocazia sa se reintregeasca. De asemenea orice forma de alipire prin federalizare sau printr-o forma care ar aduce un prejudiciu notiunii de stat national, unitar si indivizibil trebuie respinsa din start. M-as bucura sa se ajunga la UNIRE!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Sa nu uitam!!! (Miercuri, 8 aprilie 2009, 5:47)

    des [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?v=0fUjKrAIf00&feature=related

    http://www.youtube.com/watch?v=ZO5_zrd4NUk&feature=related
  • +2 (4 voturi)    
    D-na Mungiu, (Miercuri, 8 aprilie 2009, 7:01)

    directia 5 [anonim]

    chiar nu observa ti ca mogulii' teveristi' cumpara proprietati in vest si se inchina la est ?chiar ati uitat cum au fost tratati georgieni si Saakasvili ? cum plangeau tonomatele pe 'micile ecrane' de insolenta lui base in relatia cu 'maica' Rusia ,cea care ne da gaze ?
    D.Mungiu, in Ro sunt multe cozi de topor dar in Basarabia este o adevarata inflatie de ele,cu o polulatie care a fost educata intr un spirit anti-romanesc-datorita greselilor facute de Ro in modul de tratare a Basarabiei intre cele 2 razboaie,-si cu o conducere comunista neantrerupta de 70 de ani,cu o puternica minoritate slava si 'bucurandu se' de impasibilitate complice a Occidentu lui, Basarabia nu are sanse mari s a ieasa din sfera de influenta rusa
    • 0 (0 voturi)    
      Nu mai e nevoie de umanitate? (Duminică, 12 aprilie 2009, 18:12)

      andries malaies [anonim] i-a raspuns lui directia 5

      Domnilor, chiar daca la frontiara cu ro ar fi locuit tigani, leprosi, etc, si tot ar fi trebuit sa luam o atitudine, sau nu mai avem nimic in inimile si sufletul nostru in afara de bani, proprietate, etc?

      Daca aveti dubii, vedeti ce se intampla macar aici, daca inca rusii si SIS-ul de la chisinau nu le-au scosȘ http://www.youtube.com/watch?v=N66tcslS0U4
  • +1 (3 voturi)    
    A. Mungiu sunteti un model de CINISM romanesc (Miercuri, 8 aprilie 2009, 9:32)

    Andra [anonim]

    A. Mungiu: "Si, bineinteles, efortul diplomatic trebuie secondat prin canale informale, de societate civila. Nici o grija, pe astea le-am activat deja".

    Acum un an, la fel ca acum 2 ani - si la fel ca-ntotdeauna - noua romanilor ne spuneati ca nu aveti timp pentru noi, ca sunteti ocupata cu "democratia" si "sociatetea civila" din Caucaz. sau pentru ca aveti o leafa foarte buna in Germania.

    Acum aflam ca de fapt in timpul asta n-ati avut vreme pt. noi, dar "ati avut grija" de societatea civila din Moldova.

    Lucru care nu-i rau - dar lor le-ati spus si c-ati avut "grija de ei" doar ca sa-i pregatiti sa devina niste mutanti ca noi, spalati pe creier de televiziunile lui Vantu si Patriciu - cu deplina dvs. complicitate ?

    Politicienii romani mai pastreaza inca o doza de onestitate - pt. ca televiziunile sunt toate ale lor si si-am ajuns sa-i cunoastem si pe fatza si pe dos.

    Dumneavoastra sunteti insa un om politic mai bun decat cei mai rai dintre politicienii romani, pentru ca sunteti mai cinica decat toti.
  • -3 (3 voturi)    
    Cazusi din pat? (Miercuri, 8 aprilie 2009, 11:18)

    Rad [anonim]

    Ok ok, asa e, dar trebuie sa spunem, partea cu societatea civila adormita, are o latura cel putin involuntar amuzanta...

    Ma rog, asa e, si de altfel, cred ca Basescu o sa fie singurul care o sa va asculte, pentru ca a mai mers pe mana dumneavoastra vizionara (demult, pe vremuri de trezie...) si i-au iesit socotelile. Si acum o sa-i iasa tot din pricina asta.

    Eu prorocesc astfel: Basescu o sa iasa dupa o lunga pauza si o sa spuna ceva de genul: "Sustinem populatia/fratii de peste Prut, sustinem democratia, Europea yada yada yada".

    Instantaneu, evident, diplomatia romaneasca o sa intre in vrie, impreuna cu diplo-junkies ca Geoana, ca sa stinga focul aprins de Basescu si sa ne scoata din rahatul unui scandal international. La sfarsit, Basescu o sa fie reales ca salvator al neamului, iar restul o sa fie rasi de pe fata pamantului politic, ca buni, dar dispensabili, pompieri diplomatici.
  • 0 (2 voturi)    
    Moldova (Miercuri, 8 aprilie 2009, 11:50)

    Nano78 [utilizator]

    Doamna, v-ati gandit ca poate moldovenii vor doar sa scape de comunism? poate nici nu le trece prin cap sa aibe vreo legatura cu noi. De ce sa intervenim noi sa ii ajutam? Ei vor doar libertate in tara aia a lor, asa cum cred ei de cuviinta, nu cred ca ne vor pe noi.
  • +1 (1 vot)    
    Ce-i de facut? (Miercuri, 8 aprilie 2009, 13:40)

    Gabriel [anonim]

    Politicienii romani sunt ca o echipa de fotbal de categoria B.Presedintele Basescu nu-si gaseste locul la fotografia de grup de la Praga si se enerveaza.Pozna mare.Cr.Diaconescu sta la Bucuresti cand ar trebui sa fie la Bruxelles.Geoana vorbeste fara sens.Nici nu zici ca a fost ministru de externe si ambasador in SUA.In toate trebuie sa ai chemare.Cei care sunt implicati in politica romaneasca,o fac pentru ca e de bon ton.NU AU VOCATI SI CHEMARE.Studentii de la Chisinau vor muri de batranete si politicienii nu vor fa ce ni-mic.Pentru ca marile puteri nu prea se implica.Restul e d-ale carnavalului.Nenea Iancu nu a fost un mare scriitor.El a scris ce a vazut si stia ca va vdea peste 100 de si 1000 de ani si in vecii vecilor in scumpa noastra patrie!
  • 0 (0 voturi)    
    Ce putem face (Miercuri, 8 aprilie 2009, 14:36)

    maria [anonim]

    Scrieti ziarelor din Occident - si noi putem face asta
    Mai multe detalii , aici: http://www.curaj.net/?p=14041
  • 0 (2 voturi)    
    Mai exista o cale madam Mungiu! (Miercuri, 8 aprilie 2009, 17:13)

    Vali Cel Batran [anonim]

    Sa ne vedem de belelele nostre si sa-i lasam sa se gospodareasca singuri ca doar sunt majori. Adica pe mine nu prea ma intereseaza necazurile vecinului de la etajul patru (si daca m-ar interesa s-ar uita chioras la mine) si trebuie musai sa ma strofoc pentru cel de peste Prut. Hai sa fim seriosi! Puteti sa-mi sati cate minusuri vreti ca eu tot asa am sa gandesc. DRAGOSTEA CU FORTA SE CHIAMA VIOL!
  • 0 (0 voturi)    
    excelent articolul - i-as zice: MANIFEST (Miercuri, 8 aprilie 2009, 23:30)

    horia_m [utilizator]

    nu am ce sa comentez, decat ca ar fi nevoie de mai multi oameni cu astfel de pozitii clare si europene, ca ale Alinei Mungiu Pippidi!
    (adica pozitii intelepte, corecte, pasoptiste, nu bascalioase, prostesti sau de lemn, ca in cazul majoritatii politicienilor si comentatorilor media!)
  • 0 (0 voturi)    
    MASA ROTUNDA PE TEMA PROBLEMEI BASARABIEI (Luni, 13 aprilie 2009, 13:45)

    RAPTOR [anonim]

    doamna pippidi, eu sunt de parere ca nu trebuie sa dati curs nici uneia din provocarile anteopinatorilor mei cu privire la ce-ati facut sau nu intr-un trecut nu foarte indepartat. am mai precizat si repet faptul ca sunt deosebit de fericit pentru aceea ca exista cetateni de nadejde ca dumneavoastra in aceasta tara. numai astfel de persoane au capacitatea lansarii unor nobile initiative caracteristice mileniului al iii-lea,apte sa puna in miscare si sa mobiliteze opinia tuturor celor ce nu vor sa doarma ,si care pot face diferenta in lupta pentru cistigarea si respectarea tuturor drepturilor si libertatilor democratice in oricare din teritoriile romanesti actuale. asadar va indemn la a continua aceasta batalie incurajindu-va si asigurindu-va de intreaga mea solidarietate. va multumeste si va saluta al dumneavoastra nou gardian raptor.
  • 0 (0 voturi)    
    Romanul e las; numai gura e de el (Luni, 13 aprilie 2009, 19:05)

    Sabina [anonim]

    Cu stupoare am aflat asta si la romanii de aici , din Canada. Nu am vazut nici un roman, in afara de mine, la mitingul din Toronto de sustinere al moldovenilor: http://picasaweb.google.com/pozelapatrat/Protest#
    Si doar de la romanii de aici am aflat si eu de miting.
    La afirmat ca Moldova e a noastra si la tinut lectii de istorie de fiecare data cand vine vorba de ea, toti sunt buni, dar cand trebuie sa sustina in practica ceea cea ce spun.....
  • 0 (0 voturi)    
    Daca-ar fi vorba doar de Ciuvici si Ciutaci da-i v (Vineri, 24 aprilie 2009, 18:35)

    VALENTIN [anonim]

    Daca-ar fi vorba doar de Ciuvici si Ciutaci da-i vorba ca suntem jefuiti sistematic chiar la noi acasa de inculpati si invinuiti de teapa directorului general al SC Hidroelectrica-SA!!!
    Pe mine pana nu se solutioneaza in justitie jaful de la SC Hidroelectrica-SA nu ma intereseaza ce se petrece in alte parti.
    Intai sa ne facem curatenie la noi acasa si apoi beneficiind de bunastarea de care am fost privati vom putea sa-i sustinem si pe fratii de dincolo de Prut.