Romania - Serbia 2:3 sau moartea unei pasiuni

de Cristian Orgonas     HotNews.ro
Duminică, 29 martie 2009, 10:22 Actualitate | Opinii

In copilarie, in anii in care clanul Becali facea bisnita cu bilete in fata la cinematograful Patria iar George Copos isi facea veacul prin Partidul Comunist Roman, imi amintesc cum ascultam in fiecare week-end etapa la Radio Romania Actualitati si ma bucuram enorm de fiecare victorie a echipei nationale formata pe atunci din Hagi, Popescu, Lacatus, Petrescu si altii, jucatori care in anii ce au urmat aveau sa formeze 'Generatia de Aur, scrie Cristian Orgonas, pe blogul lui.

Anii treceau, echipa nationala a devenit tot mai buna, Romania a inceput sa conteze in fotbalul mondial iar pasiunea mea pentru acest sport crestea pe masura ce victoriile asupra unor adversari puternici se inmulteau, totul culminand cu parcursul de legenda pe care Hagi & co l-au avut la Mondialul din `94 atunci cand doar 'capul' lui Andersson din prelungirile cu Suedia ne-a privat de o semifinala cu Brazilia.

Din acel moment, valoarea echipei nationale a inceput sa scada incet dar sigur, la fel si pasiunea mea pentru fotbal. Jucatorii care evoluau in campionatul national se transferau in strainatate dupa primele goluri marcate iar fratii Becali isi sporeau averea cu fiecare jucator transferat.

Performantele din cupele europene ale echipelor romanesti de club au devenit mediocre si sub-mediocre, numarul spectatorilor la meciuri s-a redus drastic insa, pe masura ce fotbalul romanesc devenea tot mai mult o umbra a ceea ce a fost odata, steaua lui Gigi Becali devenea tot mai luminoasa iar conducatorii echipelor au devenit mai importanti decat jucatorii.

Fotbalul s-a manelizat, 'vedetele' din teren au devenit tot mai fitoase si mai lipsite de valoare, scandalurile de coruptie tot mai dese iar eu nu mai urmaream aproape deloc acest fenomen.

Dar cum Romania ca natiune are uneori noroc cu carul, pe la inceputul anilor 2000 se parea ca o noua generatie de fotbalisti crescuti in mizeria campionatului intern dar perfectionati in campionatele puternice din Europa, va calca pe urmele Generatiei de Aur iar locul cuplului Popescu-Hagi va fi luat acum de Mutu-Chivu.

Din pacate a fost doar o iluzie iar sambata am trait o mare si ultima dezamagire. Datorita infrangerii cu Serbia, echipa nationala nu numai ca a pierdut calificarea la Mondialele din 2010 dar actuala generatie de fotbalisti milionari care obisnuiesc sa petreaca mai mult timp prin cluburi decat la antrenament a irosit ultima sansa de a mai demonstra ceva.

Iar eu, desi probabil ca voi continua sa urmaresc meciurile echipei nationale, o voi face fara nici un fel de pasiune.

Astept urmatoarea generatie.

Comenteaza pe Khris, un 'blog cu atitudine'.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

4617 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    nesimtire (Duminică, 29 martie 2009, 10:30)

    nationalu [anonim]

    sunt niste nesimtiti,ar trebui sa joace cu tribunele goale ,
  • +2 (2 voturi)    
    meciul (Duminică, 29 martie 2009, 10:31)

    wasabi [anonim]

    Ati reusit sa fluierati, ca si spectatori, imnul de stat al Serbiei, de parca era cel mai mare dusman al Romaniei! Domnule Piturca ati ales un stadion pe cinste dar si jucatorii tot pe spranceana. Desigur ca ati observat ca mingea sarea din ei ca din coltul mesei, asta spune mult despre tehnica. Daca o sa continuati cu Cocis, Codrea care sunt niste nulitati patentate, va spun ca nici peste 10 ani nu ne vom mai califica undeva. Ati facut atata tam-tam cu Max Nicu si pana la urma ati ales sa il lasati in tribuna. Bravo. Va urez mult succes in continuare cu Echipa (mediocra) Nationala a Romaniei!
  • +3 (3 voturi)    
    Fotbalul romanesc (Duminică, 29 martie 2009, 10:55)

    Ion Apolzan [anonim]

    Absolut corect. Fotbalul romanesc nu va avea nici o alta sansa daca nu vor fi inlaturate radical tumorile maligne care sunt Bealii(la plural), Mitica Dragomir, Mircea Sandu si altii binecunoscuti de pe la cluburi care au distrus totul si si-au umplut buzunarele de bani. Trebuie regandit totul iar fotbalul repus pe baze sanatoase. Uitati-va la fotbalul din Anglia, Spania, Germania, Franta, la ei de ce se poate, doar acum avem acelasi sistem? Despre Piturca ce sa mai vorbim, el nu este decat o scula a celor pe care i-am mentionat.
  • +3 (3 voturi)    
    corect (Duminică, 29 martie 2009, 10:56)

    grecu [anonim]

    Din pacate pt milioane de romani, sansele de a avea o echipa competitiva, atat nationala cat si de club, tind spre zero. La fel ca toate sporturile olimpice! Corect comentariul tau!
  • -2 (2 voturi)    
    Piti (Duminică, 29 martie 2009, 10:58)

    ttavi [anonim]

    Ai scris frumos, si ma bucur ca n-ai amintit nimic de Piturca.
    Toti care au urmarit meciul de aseara , nu au uitat sa scape cateva vorbe murdare si pentru Piturca. Eu inca cred ca el e cel mai potrivit la nationala. Nu va mai uitati la meciul cu Olanda de la Euro, uitati-va la cel de la Constanta.
    Am o intrebare de final, cine urmeaza dupa Mutu-Chivu?
    Raspunsul meu: nimeni.
  • +3 (3 voturi)    
    imn (Duminică, 29 martie 2009, 11:00)

    Adrian [anonim]

    Dar canta bine imnul, nu e asa? Tipau toti ca din gura de sarpe. Care care sa se auda mai tare. Doar doar nu mai zice presa nimic. Ca doar asta intereseaza presa - cum canta Mutu imnul. Nu cate goluri da. Urmariti atitudinea jucatorilor sarbi in momentul intonarii inmnului lor. Si apoi pe a romanilor. Si acum urmariti meciul, sa vedeti ce conteaza cu adevarat. In nici un caz cum canta Mutu si Chivu toate strofele. In fine. Presa romana e jos de tot. Undeva in noroi.
  • -1 (3 voturi)    
    sa nu plece Piturca! (Duminică, 29 martie 2009, 11:24)

    eunuamid [utilizator]

    ca oricum degeaba pleaca, oricine ar veni nu are ce sa faca!
    toti sunt niste manelisti fecalizati(clanul becali)!
  • 0 (0 voturi)    
    corect (Duminică, 29 martie 2009, 11:26)

    licuriciul [anonim]

    subscriu in totalitate. in schimb am inceput sa joc eu fotbal si ma simt mult mai bine decat sa ma uit la fitele astora la tv.
  • 0 (0 voturi)    
    asa este... (Duminică, 29 martie 2009, 12:14)

    opinia [anonim]

    Foarte frumos exprimat si foarte adevarat ceea ce scrii. M-am intristat si mai mult. Eu zic altceva: La asa tara, asa fotbal. :(
  • 0 (0 voturi)    
    rromania a ramas doar cu nulitatile (Duminică, 29 martie 2009, 12:16)

    Je [anonim]

    Se vede clar rezultatul politicilor duse in ultimii ani. Oamenii care faceau diferenta in orice domeniu, de la sport la stiinta...au plecat si s-au realizat in cadrul natiilor adoptive.

    In rromania au ramas doar smecherii, spagarii, coruptii si cei saraci cu duhul....care nu au sanse sa se realizeze in alte parti.
  • +2 (2 voturi)    
    Roade... (Duminică, 29 martie 2009, 12:19)

    Buster [anonim]

    Sau culegem ce s-a semanat. Ce ne puteam imagina ca se va-ntampla cand cei care managerizeaza fotbalul au creier de maimuta ....Nu ma vorbim de antrenor...el este "on top"! Adica sa fie rahatul perfect punem un "barbugiu" antrenor...si cand zic barbugiu nu ma refer la pasiunea pentru jocuri de noroc ...ma refer la el ca om..
  • +1 (1 vot)    
    Ochelari de cai (Duminică, 29 martie 2009, 12:42)

    Iulian [anonim]

    Mai exista si alte sporturi in afara de fotbal. Sporturi in care am facut si performanta. Nu ca-n fotbal unde consideram performanta faptul ca ne calificam.
  • +1 (1 vot)    
    moartea subra a unei "mari iubire" (Duminică, 29 martie 2009, 12:52)

    anderson [anonim]

    Cu siguranta trebuie sa dispara si aceasta generatie de tinichea" Mutu & Co, iar jucatatorii isi vor petrece mai mult timp in teren decat in alte locuri(baruri si cluburi),disciplina va refeni si ea in relatia jucator antrenor,iar spiritul footbalului va redeveni cel initial:Competite sportiva si nu aducator de profituri.

    Speranta moare ultima,dar moare si ea
  • 0 (0 voturi)    
    merg (Duminică, 29 martie 2009, 12:57)

    Leo [anonim]

    Merg si eu la faza asta
  • +1 (1 vot)    
    meciul Romania - Serbia (Duminică, 29 martie 2009, 13:52)

    Antonie [anonim]

    Sarbii au fost cu cel putin doua clase mai buni de cat noi si cred ca ne dadeau gol de fiecare data cand voiau acest lucru. Am fost sub orice critica. Avem un antrenor care se aseamna perfect cu sefii Federatiei.Ca sa mai fie schimbat acum, e mult prea tarziu. El trebuia schimbat de atunci cand Lituania ne-a dat acasa 3-0. Rusine! Pentru mine meciurile echipei nationale nu mai prezinta interes. In Austria vom pati ceea ce am patit si samabata seara. Adio Mondiale! Adio Europa! Adio fotabal!
    • +1 (1 vot)    
      Te contrazic, Piturca trebuia schimbat ... (Duminică, 29 martie 2009, 16:03)

      Freelancer [anonim] i-a raspuns lui Antonie

      ... dupa esecul catastrofal de la Europene. Acolo s-a vazut clar ca n-avem nicio sansa si niciun viitor cu un asemenea selectioner... Ati uitat jocul rusinos, fara nicio noima, niciun sens, cu Italia???!!!
      Acum s-a dus definitiv totul de rapa si ne uitam unii la altii cu sprincenele arcuite de uimire, desi stiam de mult cum stau lucrurile...
      Dracu' se mai duce sau se mai uita la meciurile nationalei lui Piturca, Mircea Sandu, Mitica Dragomir si compania ! Rusine !
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns (Luni, 30 martie 2009, 11:29)

        aditza [anonim] i-a raspuns lui Freelancer

        Care esec ma baiatule?tu ai vazut ce grupa am avut?Stii bilantul lui Boloni cu campioana mondiala:1-2 acasa si 0-3 in deplasare ;asa ca 1-1 e f bun (cu putin noroc castigam);casa nu mai spun ca i-am batut pe olandezi pentru prima oara cu Piturca;asa ca lasati-l fratilor ca are performante cu ciurucurile astea de jucatori(exclusiv mutu,Chivu si Lobont)
  • +1 (1 vot)    
    Rusine (Duminică, 29 martie 2009, 16:13)

    Augustin [anonim]

    RUSINEEE!!!, Cum e posibil ca dupa atatia ani de esecuri, idiotul asta de Piturca inca este la carma nationalei. Candva echipa nationala a Romaniei era "cineva" in fotbalul mondial dar acum am ajuns sa luam bataie pe paine. Inca odata RUSINE!!!
    Fotbalul romanesc este o increngatura de cunostinte, amici, nepoti, fini, veri s.a.m.d, cat timp nu se va face ceva in privinta asta vom asista la umilirea noastra ca romani in lumea fotbalului.
  • 0 (0 voturi)    
    rom_sr (Duminică, 29 martie 2009, 19:17)

    lau [anonim]

    amintiti-va ,oameni buni....rom vs yug ,cred ca prin 1980, 4_6
    am condus la pauza cu 3-2
  • +2 (2 voturi)    
    nedumerire (Duminică, 29 martie 2009, 21:01)

    clujean [anonim]

    de vreo 25 de ani, comentatorii nostri sportivi acuza starea terenului sau a mingii (nu mai vorbesc de arbitri) pt. esecurile fotbalistilor romani, pe motiv ca baietii sunt foarte tehnici si nu se pot desfasura decat in conditii ideale! cand aproape la orice dribling castiga adversarul, cand preluarile sar la metri distanta iar pasele ajung mereu la adversarul mai bine plasat, cand suturile ajung cel mai adesea peste sau pe langa poarta, despre ce tehnica vorbim? poate ma lamureste cineva! tehnica nu, conditie fizica nu, forta nu, determinare nu, atunci CE DRACU AU AI NOSTRI?
  • +2 (2 voturi)    
    Reclama... (Luni, 30 martie 2009, 9:15)

    IceCub [anonim]

    Atata reclama s-a facut la meciul asta de m-am scarbit auzind-o. Voi chiar va asteptati ca manelistii aia figuranti sa castige ceva?
  • +2 (2 voturi)    
    slab,foarte slab (Luni, 30 martie 2009, 9:31)

    anonim [anonim]

    mai aveti vreun motiv sa pierdeti timpul la televizor sau sa aruncati banii pe bilete pentru amatorii astia?
    De ce nu mergeti la handbal sau gimnastica unde avem cu ce sa ne laudam?
  • 0 (0 voturi)    
    ghinionul l-a adus Basescu (Marţi, 31 martie 2009, 11:18)

    un roman [anonim]

    Se putea mai mult, dar nu ai ce face atunci cand soarta iti este potrivnica, Basescu a venit cu ghinionul la meci, el este cel care distruge tot in tara asta...