Bravo, Elena!

de Anne Marie Blajan     HotNews.ro
Joi, 19 martie 2009, 9:05 Actualitate | Opinii

Elena Basescu a demisionat din PDL si va candida independent la alegerile europene, e stirea care mi se pare cea mai importanta pe ziua de azi. Ok, lasand la o parte imprumutul de la FMI si UE, dar vreau sa mai respir un pic si sa las economia intr-un plan secund nemeritat, stiu, scrie Anne Marie Blajan pe blogul sau.

Deci Elena va candida independent - bine face! Poate asa PDL va avea o lista acceptabila pentru Alina Mungiu Pippidi, sa accepte sa candideze (vreau sa vad o lista cu intelectuali si sa vad ce sanse au acesti oameni in fata electoratului), poate asa Basescu nu va mai fi acuzat de nepotism, poate asa Elena va demonstra cu adevarat ce poate.

Mai ales pentru fiica presedintelui va fi bine. Chiar daca nu e total independenta de PDL. Inteleg ca va fi ajutata de colegii ei de la tineret sa adune semnaturile necesare candidaturii, 100.000 - si ramane de vazut daca vor reusi sa o faca pana pe 7 aprilie. Va putea candida, nu este sigura ca are vreo sansa sa fie aleasa. Inteleg ca ar avea nevoie de 300.000 de voturi. Ce ironie, va mai amintiti parlamentarul acela din diaspora care a intrat in Parlamentul Romaniei cu o mie si ceva de voturi?

De ce va fi bine pentru Elena Basescu? Pentru ca va putea sa isi demonstreze ei si celorlalti daca are stofa de politician si viitor politic, pana la urma.

    * Cand devii cunoscut publicului larg prin pictoriale - reusite, nimic de zis - e mai greu sa fii credibila ca tanar politician. Nici vanatoarea tabloidelor n-a ajutat-o, dimpotriva, iar intens mediatizata relatie cu fiul lui Hrebenciuc i-au subminat incercarile de a se vinde ca politician.

    * Cand aparitiile tale la tv sunt putine, iar atunci cand exista discursul tau este cu greseli - pentru ca vrei sa vorbesti pretios si o dai in bara - din nou nu pari calificat pentru statutul de om politic. Pe de alta parte, cred ca a si fost vanata mult si ca nu i s-a iertat nimic. A spus cineva ceva despre Tariceanu, care in loc de "pe care" foloseste intotdeauna care, precum fotbalistii? "Deciziile care le-am luat astazi...", nimeni nu s-a legat niciodata de asta. Veti zice ca nu echivaleaza cu "succesuri", dar pentru mine e la fel de grav.

    * Cand esti fiica presedintelui si vrei o cariera politica, trebuie sa muncesti de 10 ori mai mult decat altii, sa fii de 10 ori mai activ, mai implicat, mai serios si tot va exista acuzatia de nepotism. Chiar daca Elena nu ar fi vrut sa fie tratata preferential, toti din jurul ei o trateaza asa, ca doar e fata presedintelui.

Candidatura ei la europarlamentare, ca independent, ii ofera Elenei o mare sansa: sa arate ce poate. Chiar si simpla candidatura, nu neaparat obtinerea unui loc in Parlamentul European - greu, de altfel, chiar daca exista precedentul Tokes - o vor ajuta fie sa se infunde definitiv, fie sa ne demonstreze noua tuturor celor care o criticam sau nu avem incredere in capacitatile ei ca ne inselam teribil.

    * Participarea la dezbaterile electorale vor demonstra daca poate doar sa memoreze un discurs - si a facut-o bine cu ultimul, cel de astazi - sau sa faca fata unei confruntari de idei si de proiecte.

    * Nu are experienta dezbaterilor tv, e adevarat, dar va fi un exercitiu bun pentru ea. Si interesant pentru noi, privitorii si electorii.

    * Experienta de stagiar in PE a familiarizat-o cu temele relevante pentru un europarlamentar roman, probabil ca si-a facut si niste conexiuni sau cel putin a reusit sa vada care este mersul lucrurilor, complicat, de altfel. Daca a ramas cu ceva in urma acestei experiente sau nu, am putea vedea tot in campanie.

Nu ma lansez in analize, ce inseamna pentru presedinte victoria sau infrangerea fiicei sale, ce inseamna pentru partid, cine i-a facut strategia, ca inteleg ca se spune ca nu a fost decizia ei. Probabil ca cititi asta la toti analistii, comentatorii politici care au reactionat la gestul ei.

Am ales sa privesc asta dintr-un singur punct de vedere: Elena Basescu are ocazia sa demonstreze daca poate sau nu sa isi construiasca o cariera politica. Sper sa aiba forta si inteligenta sa recunoasca, daca va fi nevoie, ca politica nu e pentru ea. Iar pentru noi, privitorii si alegatorii, va fi chiar o campanie interesanta. Pentru mine va fi interesant de urmarit ce rezultat va avea PDL cu o lista pe care s-ar afla sau se vor afla TRU, Cristian Preda, Alina Mungiu Pippidi si Monica Macovei si ce va face Elena Basescu singura.

Citeste si cometeaza pe blogul Menaru.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

3424 vizualizari

  • +4 (14 voturi)    
    praf in ochi (Joi, 19 martie 2009, 9:12)

    tsunami [utilizator]

    politica in romania, ce gluma!
    iar teatrul asta ieftin cu fata presedintelui care participa la parlamentare... asa de ieftin.

    suntem considerati din nou prosti de catre fsn.
    nimic nou sub soare.
    poate ca au dreptate
    • +1 (3 voturi)    
      sigla ei de campanie este EBA (Joi, 19 martie 2009, 16:10)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui tsunami

      adica numarul de la masina...

      Fata asta are facultate? Nu ca ar conta, dar asa, de palmares.
  • +16 (18 voturi)    
    Hmmm (Joi, 19 martie 2009, 9:31)

    marius [anonim]

    Elena Basescu a spus ca nu vrea sa forteze PDL-ul sa aleaga intre intelectuali si ea. Ma bucur ca se delimiteaza de ideea de intelectual. Va fi mai usor pentru mine sa aleg.
    • +1 (3 voturi)    
      bravo ei! (Joi, 19 martie 2009, 12:37)

      mark [anonim] i-a raspuns lui marius

      problema? o presa flamanda de traffic si spectatori, ce se axeaza pe problemele mici.

      Cred totusi ca tot acest spectacol va da un exemplu de detasare si independenta politica. Sper ca si ceilalti "intelectuali" vor urma exemplul ei, si nu se vor ascunde in spatele partidelor, si evaziunilor verbale(ir: Nastase).

      Cheers!
  • +6 (6 voturi)    
    citeva precizari (Joi, 19 martie 2009, 9:38)

    Gibica [anonim]

    Care o mie si ceva de voturi, Koto Joszef a obtinut un mandat de parlamentar cu 34 de voturi !

    Acum citeva saptamini l-am vazut pe CTP intr-o emisiune cu Hurezeanu unde l-a cam luat in balon pe tariceanu pentru greselile gramaticale sistematice (pe) care le face.

    Cit despre Pippidi si Macovei as prefera sa ramina independente politic. Nu uit promisiunea din campanie a PDL cum ca Macovei va fi ministrul justitiei. Dar ce mai conteaza o promisiune in ziua de azi...
    • +4 (12 voturi)    
      Gresit; o critica nu se compara cu o campanie (Joi, 19 martie 2009, 10:57)

      linsaj vs faliment de stat [anonim] i-a raspuns lui Gibica

      impotriva elenei a fost montata o intreaga campanie - in timp ce tariceanu a fost "criticat" odata

      acest fapt arata exact care a fost orientarea presei: elena a demisionat din partid la 29 de ani pt. greseli gramaticale - tariceanu, pentru aceleasi greseli, facute in mod repetat - a ramas prim ministru si a dus tara la faliment.

      monica macovei ar fi putut fi numita ministru daca cei care-au votat pdl ii dadeau acestui patid si puterea sa o faca. psd si pdl au castigat alegerile dar n-au castigat si puterea - fiecare in parte, la fel ca cdr in 1996.
      puterea o impart fiecare cu celalalt - deci trebuie sa imparta si 50% din programul politic al fiecaruia

      cine vroia monica macovei trebuia sa voteze pdl cu minim 40%
      • -1 (7 voturi)    
        imbecilitate (Joi, 19 martie 2009, 12:05)

        litu [anonim] i-a raspuns lui linsaj vs faliment de stat

        Din cauza celor ca tine tara asta are o clasa politica de rahat. Cat de ingust la minte sa fii sa o compari pe eba cu tariceanu. Am fost pentru o perioada, spre rusinea mea, la tineret pdl. La intalniri politice elena nu putea lega o fraza intreaga, toti se uitau la ea ca la o proasta si ii zambeau in fata. Fata e chiar redusa si presa nu o prezinta la adevarata "valoare". Fericiti sunteti voi cei saraci cu duhul....
        • +1 (3 voturi)    
          :)) (Joi, 19 martie 2009, 12:50)

          neutrino [utilizator] i-a raspuns lui litu

          pai si tari a fost manechin:))..El are "exerienta de viata":))
        • -1 (3 voturi)    
          Linsaj vs. Promovare (Joi, 19 martie 2009, 13:00)

          Linsaj vs. Promovarea falimentului de stat [anonim] i-a raspuns lui litu

          Cat de imbecili trebuie sa ne crezi sa semnezi "litu" si sa-ti imaginezi ca te crede cineva -

          Cat de imbecil trebuie sa fii sa compari doi oameni dupa greselile gramaticale si nu dupa FAPTELE lor - cand FAPTELE unuia dintre ei se masoara in MILIARDE DE EURO faliment de Stat

          Care dintre ei doi merita sa fie Linsat asa cum a fost linsata Elena Basescu de presa

          Raspunsul se afla in buzunarul nostru.
          • +1 (5 voturi)    
            imbecilitate trista (Joi, 19 martie 2009, 13:41)

            litu [anonim] i-a raspuns lui Linsaj vs. Promovarea falimentului de stat

            Te pomenesti ca voiai pe langa nume sa iti dau si seria si numarul din bulentin. Nu am vrut sa fac "dezvaluiri" a unor fapte pe care le stie toata lumea. Toti din PDL o considera proasta pe eba pentru simplu fapt ca asa e. Tariceanu face greseli grave de gramatica, ieri la gadea, liviu voinea l a si corectat in direct cu "pe care" dar "fetitza" lu tata e analfabeta. Daca ai fi urmarit vreodata un interviu al ei de la cap la coada iti dadeai seama, nici nu trebuia sa o vezi live ca mine. Cat despre tine sunt 2 variante : una e ca esti forumist platit de pdl si atunci nu am ce sa comentez, bravo tie ca faci bani , si cea de a doua, care ar fi trista pentru tine e ca tu chiar crezi in ce scrii si atunci esti un sclav care in timpul liber aplauda succesurile delfinei pe banii din impozitele date de el la stat.
            • -1 (1 vot)    
              Daca-n afara de greseli gramaticale Tariceanu (Joi, 19 martie 2009, 14:13)

              DEFICIT PNL$ [anonim] i-a raspuns lui litu

              e imaculat - din pdv al PNL -

              atunci PNL sa ramana cu tariceanu
              iar noi sa asteaptam linistiti ca altii sa mai ridice inca odata tara asta din rahatul lui tariceanu - ca sa vina Patriciu sa-i dea din nou un sut in cap

              Ca asta e repertoriul de succesuri al PNL si-al lui Tariceanu: succesurile lor - numai pe banii nostri
            • 0 (0 voturi)    
              Imbecilitate vesela (Joi, 19 martie 2009, 14:15)

              DEFICIT PNL$ [anonim] i-a raspuns lui litu

              ***Bulgaria2008 EXCEDENT BUGETAR, Crestere economica

              Europarlamentar bulgar: "Excedentul bugetar - MARELE AVANTAJ AL BULGARIEI, pe perioada de criza" (Euractiv, 22 Februarie 2009)

              http://www.euractiv.ro/uniunea-europeana/articles|displayArticle/articleID_16485/Europarlamentar-bulgar-Excedentul-bugetar-marele-avantaj-al-Bulgariei-pe-perioada-de-criza.html

              ***Romania2008, DEFICIT PNL, pe timp de Crestere economica, la intrarea in Criza economica Mondiala

              *Liviu Voinea*: Deficitul bugetar era 1,3% din PIB in 2004, acum este nu 5,3,
              ci 6,6 după calculul deficitului structural şi cel mai probabil anul
              ăsta peste 7.

              Traian Basescu: "Stiti ce ministru de Finante excelent a avut Romania? Mihai Tanasescu. In 2004, an electoral, Mihai Tanasescu a lasat Guvernului urmator un deficit de 1,53%. Asta in conditiile in care PIB-ul Romaniei nu era atunci nici jumatate din cat este acum."
  • +6 (14 voturi)    
    asa si? (Joi, 19 martie 2009, 10:08)

    Xu [anonim]

    de unde pana unde bravo? sau e cu ironie, vorba aia "asa se spune la magari"?

    am ajuns sa o vad si pe asta. dupa ce am sustinut politicieni corupti si traseisti mai nou ne reorientam catre printese de bamboo. pe cand urmeaza cocalarii? nu de alta dar poate elena isi aduce si prietenii in PE.

    cine este elena basescu? ce realizari a avut ea pana acum? cum a ajuns in pozitia de a avea audienta? ce capacitate sa aiba ea sa convinga oameni? mi se pare incredibil modul in care "un om din popor" poate sa ajunga sa ne reprezinte in PE...

    mi se face scarba cand vad astfel de articole care par comandate, si sunt cu atat mai condamnabile cu cat sunt sigur ca nu sunt.
    • +2 (4 voturi)    
      asa, si? (Joi, 19 martie 2009, 11:04)

      nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui Xu

      Un om ajunge sa ne reprezinte in PE doar daca e votat si e liber oricine sa candideze. Inteleg sa te fi luat de ea in momentul in care a fost parasutata pe locurile eligibile ale vreunui partid (desi cred ca a fost mai mult o fumigena pregatita din timp) dar, in acest moment in care candideaza ca independent, de una singura (fie si cu suportul tineretului PDL) si poporul are dreptul sa puna stampila pe ea si numai pe ea, la VOT, mi se pare o tampenie victimizarea si atitudinea plangacios - mircea badiana "ah, vai, fata, mi-e scarba, proasta aia candideaza...". Te duci acolo si votezi pe cine vrei. In acest moment daca iese parlamentar iese pentru ca lumea a vrut-o parlamentar.

      Ar mai fi o varianta: pentru ca ma enerveaza atitudinea asta tampa a unora, daca in ziua alegerilor o sa am vreun dubiu in privinta votului meu, pe ea o sa pun stampila. Doar asa, de al dracului si pentru ca sunt de parere ca ideea votului in alb este o manipulare...
    • -1 (3 voturi)    
      :))..esti tare cu adiuenta... (Joi, 19 martie 2009, 11:07)

      neutrino [utilizator] i-a raspuns lui Xu

      sa inteleg ca pt. tine Elodia ar fi candidatul ideal (la cata audieta are)...Apropo..tu ce realizari aveai la cand erai de varsta ei?
      Felicitari pt. articol. Prin gestul ei, Elena mi-a castigat votul.
      • +2 (2 voturi)    
        Citeste mai cu atentie (Joi, 19 martie 2009, 14:09)

        lst [utilizator] i-a raspuns lui neutrino

        Xu a intrebat cum a ajuns sa aiba audienta EBA, nu sustine audienta ca fiind criteriu de promovare politica!

        Nu conteaza daca Xu are varsta EBA sau daca a avut ceva realizari pana acum, pentru ca nu isi propune sa candideze!

        Conteaza doar realizarile Elenei Basescu, pentru ca ea candideaza, Si care ar fi acelea?
        - baieti de baieti in palmaresul personal;
        - actiune sustinuta pe santierele tarii: Bamboo, Office si alte cluburi;
        - si cam atat; nici un fel de alte succesuri!

        A mai fost un presedinte al Romaniei al carui loc urma sa fie luat de progenitura. Nicolae & Nicu Ceausescu - iti spun ceva?

        PDLul a promovat-o pe EBA tot asa cum PCRul l-a promovat pe Nicu Ceausescu: din pupincurism, pentru nici un fel de merite (pentru ca totusi contraargumente ar fost in ambele cazuri).
        • -1 (3 voturi)    
          mai ist... (Joi, 19 martie 2009, 14:32)

          neutrino [utilizator] i-a raspuns lui lst

          tu te-ai uitat pe cv-ul ei? stii ce facultate a terminat? ce master? unde si-a facut stagiu?daca pt. tine referinte sunt alde libertatea, cancan si alte asemenea "mari jurnale"..problema ta. Incerca sa vezi mai departe de ce scrie libertatea si toate tabloidele obscure. :))
          In alta ordine de idei..de unde ai scos-o pe asta cu presedintele si cu progeniturile ..vrea sa ajunga presedinte..vrei sa ajungi tu si nu poti de ea???Mai mult..fata asta vrea sa candideze democrat..nu iti convine..nu o vota...sau mai bine spus...ai fost la vot? Traim intr-o tara libera, sau asa vrem sa credem fiecare voteaza cu cine vrea. Daca era pusa direct in PE in locul altuia..mai spuneam..dar asa..
    • +4 (4 voturi)    
      Draga Xu (Joi, 19 martie 2009, 13:46)

      lst [utilizator] i-a raspuns lui Xu

      Pari in regula, din punctul meu de vedere, asa ca am sa raspund intr-un fel pe care sper sa-l apreciezi. Si-ti dau si un vot pozitiv, sa se enerveze toti cei care-l urmeaza neconditionat pe cel mai iubit fiu al poporului.
      :-)
      Nu sunt fan Elena Basescu.
      Sunt fan Daniel Iancu.
      Si-ai sa intrebi: Si ce-are cantautorul cu EBA?
      Pai sa-ti spun: in piesa "Mitica Nemultumitu' ", Daniel Iancu pune in gura lu' Mitica versurile:

      "Sunt nemulţumit,
      Când m-am născut
      Nu eram gata.
      Cred că s-a grăbit,
      Tot neamu’ meu,
      Mama şi tata.
      Nu m-au consultat
      Când să mă nasc,
      Iarna sau vara,
      Dacă-mi convine, dacă-au ales bine,
      Maternitatea şi ţara."

      Ei, vezi, asta-i meritu' major al EBA:
      Ea este gata.
      Tata si mama au ales bine maternitatea si tara.
      Si partidu'.
      Ei ii convine.
      Si daca tata a ales bine tara (nu spun nimic de alegerea lu' tata de catre susnumita tara), crede ca tara tre' s-o aleaga si pe ea.

      Tu nu intelegi? Nu-i vorba de merite personale. Vorbim de drepturi dinastice. Ce conteaza ca-i zero? E suficienta ascendenta!
  • +2 (4 voturi)    
    O singura intrebare (Joi, 19 martie 2009, 10:26)

    Stefan [anonim]

    De ce doreste domnisoara Elena Basescu sa faca politica?!?E clar ca abia leaga 2 fraze cand are camere si ziaristi in fata, de ce tine mortis sa isi faca o cariera in politica???De ce nu alege jurnalismul, televiziunea, afacerile, moda ... ?????
  • -2 (4 voturi)    
    ... (Joi, 19 martie 2009, 10:30)

    ileana [anonim]

    Eu o votez!
  • -2 (4 voturi)    
    Pippi..di (Joi, 19 martie 2009, 10:32)

    EccE [utilizator]

    Eu i-as recomada d-nei Pippidi sa candideze si d-nia sa ca independent, sa nu se mai ascunda pe listele PD:)atunci am vedea ce stofa are
  • +2 (2 voturi)    
    Adevarat (Joi, 19 martie 2009, 10:49)

    Andra [anonim]

    Elena a creat acum o situatie complet noua pentru PDL; nu e usor sa fii partidul care aduna impreuna intelectualii cei mai valorosi si mai verticali din Romania

    Fata de toti acestia, si eu personal ma simt pe acelasi nivel cu Elena. Adica pur si simplu cred ca - personal - nu mi-ar fi deloc usor sa gasesc subiecte comune de discutie cu cineva ca TRU, Cristian Preda, Alina Mungiu Pippidi si Monica Macovei sau Catalin Avramescu.
    Ca membri si candidati PDL insa, cred ca dansii ar avea enorm de multe de spus (si de oferit tuturor) - daca vor hotari sa-si puna numele pe acele liste.

    Pe de alta parte, sper ca dna. Alina Mungiu sa-si respecte cuvantul si sa candideze, pentru ca gestul acesta ar da un semnal pentru intreaga clasa politica din Romania si pt. inteaga populatie, si anume, acela ca politica incepe sa devina un loc mai Curat.
    Poate ca astfel, si alti oameni valorosi vor incepe sa se gandeasca la ideea de a face ceva util in politica.
  • +4 (6 voturi)    
    bravo d c? (Joi, 19 martie 2009, 11:00)

    liviu_ [utilizator]

    ca si-a ascultat tatal?
    oricum ideea de "independent" e o abureala pentru fraieri...
    nu poti fi independent si sa ceri fortului partid sa te ajute sa strangi voturi...

    o sa aiba exact aceeasi sustinere, numai ca nu o sa fie oficiala.
    e o tactica pentru prosti prin care vrea sa castige odata voturi pentru "sarmana" de ea si de cealalta parte pentru tasu
    • +4 (6 voturi)    
      complet de acord (Joi, 19 martie 2009, 11:19)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      nu inteleg cum poate cineva sa o creada, cu boticul ala plin de botox si accentul ala dur...
    • -2 (4 voturi)    
      perseverent..perseverent... (Joi, 19 martie 2009, 11:39)

      neutrino [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      de ce nu te duci tu si votezi pe cine vei?Se pare ca PSD-ul e ideal pt. tine..poate stanoiu e simbolul tau feminin in politica;)
  • 0 (0 voturi)    
    Un titlu neinspirat, cred (Joi, 19 martie 2009, 11:12)

    L.A [anonim]

    Problema este de fond, iar comentariile pe teme asta sunt inutile si agasante.
    Sa fie sanatoasa!
  • 0 (4 voturi)    
    bravo :) (Joi, 19 martie 2009, 11:23)

    Istvan [anonim]

    si asa o sa ajunga fata lui tata sa dezbine electoratul PDL. sau poate ca nu. parca prevad o OG in care se va stabili ca toti alegatorii o sa aiba posibilitatea de a vota o lista de partid si un candidat independent. pare aberatie, dar sa nu uitati unde traim.
    (pt comentatorii cu care ma contrazic pe teme etnice: acum comentez ca un cetatean roman... ingrijorat de soarta tarii in care traiesc)

    si btw (ca nu se putea fara) articolul este unul comandat, in vederea martirizarii donsoarei succesuri...
  • -1 (1 vot)    
    Despre curaj... (Joi, 19 martie 2009, 11:54)

    Octav [anonim]

    As fi curios sa vad daca si Alina Mungiu va avea curajul sa candideze independent. Oare care dintre ele (Elena & Alina) ca obtine mai multe voturi? Atunci vor putea fi comparabile prin prisma aceluiasi criteriu.
    • 0 (0 voturi)    
      Diferenta (Joi, 19 martie 2009, 12:17)

      kinn [anonim] i-a raspuns lui Octav

      Diferenta e ca Elena Basescu nu are ce pierde - este o "vedeta" si in cel mai rau caz isi face doar publicitate. Alina Mungiu are un alt statut, nu mai are 28 de ani, si nu isi mai poate permite orice.
  • 0 (0 voturi)    
    neconcordanta (Joi, 19 martie 2009, 13:28)

    melic [utilizator]

    Daca tot s-a hotarat sa candideze independent, corect ar fi fost sa isi stranga semnaturile necesare fara a apela la fostii ei colegi de partid, pe care ii pune in situatia de a promova un candidat care nu este al lor. Pare a fi mai degraba un conflict de interese aici, ma mir ca tinerii pedelisti nu il sesizeaza.
    Pe de alta parte, cine o sustine clar nu are asteptari prea ridicate de la cei din clasa politica..
    • 0 (2 voturi)    
      corect... (Joi, 19 martie 2009, 13:51)

      neutrino [utilizator] i-a raspuns lui melic

      dar nu o sa o votez pe "alde stanoiu si buruiana". Macar fata asta are o scuza..e inca tanara
    • 0 (0 voturi)    
      A apelat la prieteni (Joi, 19 martie 2009, 13:53)

      ~ [anonim] i-a raspuns lui melic

      indiferent daca sunt membri PDL sau nu
      n-a plecat din PDL pt. ca s-a certat cu cineva
      si-a facut prieteni acolo
  • -1 (1 vot)    
    Intrebare (Joi, 19 martie 2009, 13:53)

    io [anonim]

    Catre autoarea articolului: glumiti, nu-i asa? Continutul laudativ al articolului e o ironie fina, nu-i asa?
    In cazul in care raspunsul este negativ, ce ordine a lumii promovati dvs?
    Dupa cum se vede, o ordine in care oameni care nu si-au parcurs inca toate stadiile de dezvoltare cognitiva (intelectuala, in sensul intelectului operational) si morala devin reprezentativi pentru noi, grupul larg de anonimi. Pentru ca reprezentativi sunt pentru noi oamenii care ne populeaza notorietatea publica, altfel spus oamenii despre care vorbim si care ne intereseaza, pe care ii urmarim cu privirea, pe care ii ascultam vorbind, pe care ii laudam sau ii criticam; aceste semne de interes echivaleaza cu atribuirea unei valori acelor oameni si cu recunoasterea identificarii noastre cu ei.
    Ideea dezbaterii publice este sa ne dezvolte inteligenta, nu s-o inhibe; acest articol are darul de a produce spaima prin materia cenusie.....
    • +2 (2 voturi)    
      Corect, si atunci "intelectualii" Ghise, Codrin (Joi, 19 martie 2009, 14:34)

      ~ [anonim] i-a raspuns lui io

      Stefanescu, Bolcas, Serban Nicolae, Aurelian pavelescu, Norica Nicolai, Mariana Buruiana, Elodia, - sunt "valori" cu care dvs. va identificati ?

      Pentru ca acesti oameni ne sunt serviti non-stop de Presa care Linseaza - in timp ce Plesu, Patapievici, Catalin Avramescu, Traian Ungureanu si altii - NU

      In PDL exista intelectuali cu care va puteti "identifica" daca aveti PRINCIPII/valori politice. Daca nu aveti PRINCIPII/valori politice, si aveti alte valori, puteti sa va identificati cu alti intelectuali.

      DAR IN NICIO SITUATIE Presa NU VA VA LASA SA VA "IDENTIFICATI" CU ALTCINEVA IN AFARA DE :
      Ghise, Codrin Stefanescu, Bolcas, Serban Nicolae, Aurelian pavelescu, Norica Nicolai, Mariana Buruiana, Elodia, Mihaela Radulescu, Mihai Tatulici, Monica Tatoiu, etc.

      ■ Deci, daca in PDL exista si intelectuali de marca – asa cum exista si oameni obisnuiti, ca peste tot in lume, ca sa ne putem identifica TOTI cu cate cineva -

      ■ In Presa in schimb NU AVEM DE ALES, si suntem obligati sa ne identificam *toti-la-fel* si anume, cu cei mai rai:
      Ghise, Codrin Stefanescu, Bolcas, Serban Nicolae, Aurelian pavelescu, Norica Nicolai, Mariana Buruiana, Elodia, Mihaela Radulescu, Mihai Tatulici, Monica Tatoiu, etc.

      ■ Ce sistem al valorilor e asta - cine e cel care il IMPUNE, si cu ce scop ?
  • +1 (1 vot)    
    vocatie (Joi, 19 martie 2009, 14:24)

    ion [anonim]

    Eu nu vad calitati de politiciana la domnisoara Basescu.Nu i contest capacitatea intelectuala dar pare prea fragila ca sa se lupte cu lupii din politica.Pana si vocea este de domnisoara de pension.Are dreptul sa incerce ca ca suntem intr o tara libera .dar ar trebui ocrotita de cei din anturajul ei pentru ca se face bascalie prea mare pe tema asta si este pacat.
  • -1 (1 vot)    
    €ba=euro basescu. (Joi, 19 martie 2009, 15:06)

    un muncitor [anonim]

    sa mearga intii la http://economie.hotnews.ro/stiri-eurofonduri-5502851-birocratii-trimisi-sapa.htm citiva ani, sa-si faca background!
  • 0 (0 voturi)    
    ??? (Joi, 19 martie 2009, 18:00)

    unu [anonim]

    magda si tolea candideaza?
  • 0 (0 voturi)    
    uimire (Joi, 19 martie 2009, 19:32)

    cristian [anonim]

    Sant uimit sa intalnesc un articol onest despre o tema in care ziarele s-au intrecut in stupiditati.
    Nu stiu da EB s-a lovit pana acum de probleme serioase in viata dar pare ca tenacitate are.
    Aparent e fragila si departe de anvergura tatalui ei dar... cine stie! Personal am privit cam critic tentativele ei de a iesi in fata, dar murdariile cu care toti ziaristii de trei parale au gratulat-o nu au putut sa mi-o faca simpatica.
  • 0 (0 voturi)    
    articol austria :d (Vineri, 20 martie 2009, 13:07)

    vg [anonim]

    un articol frumos tiparit de presa austriaca. Elena basescu -> Paris hilton a Romaniei :))))

    http://derstandard.at/?id=1237227643651