Dreptul la opinie

de Dan Selaru     HotNews.ro
Luni, 9 martie 2009, 8:44 Actualitate | Opinii

TRU e scriitor si jurnalist. Cine a citit si cateva din cartile lui stie ca omul este rational, logic si documentat. Nu-mi plac articolele lui in care ia apararea oricarei pozitii pe care o afiseaza presedintele Traian Basescu sau PDL. Dar este dreptul lui sa o faca. Si sa candideze pentru PDL, scrie Dan Selaru pe blogul sau.

Daca principiul inregimentarii politice duce la excluderea din trustul SOV asta e o treaba interna a unei afaceri private si care nu priveste nici masele de comentatori nici pe cele de cititori si la care nu cred ca reprezentantii trustului trebuie sa dea socoteala. Totul se vede in cote de piata, numar de cititori si parametri financiari atinsi sau nu pe care gestul indepartarii lui TRU o sa-i masoare.

Aparatorii trustului sunt atat de vehementi ca miroase urat.

TRU ramane cu dreptul la opinie si ca europarlamentar si cred ca o sa se gaseasca nenumarate gazete sa-l publice. Cred ca doar Cotidianul a pierdut in credibilitate nu TRU din cititori.

Iar pentru Romania, un TRU europarlamentar este un lucru bun.

Citeste si comenteaza pe blogul lui Dan Selaru.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1282 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Stiti ceva ? (Luni, 9 martie 2009, 9:50)

    ionescu [anonim]

    In politica romaneasca nu conteaza personalitatea omului politic. Va putea fi acest domn oricat de bun daca - sa zicem- partidul ii va interzice initiativele. Si, atunci, ce rost are atata tevatura. Functiile de europarlamentar sunt incredintate fie ca fiind o rasplata pentru servicii credincioase adresate intereselor partidului, fie o consecinta a nevoii de "rating politic (mediatic) individual".
  • -5 (7 voturi)    
    axiome (Luni, 9 martie 2009, 10:08)

    ANA [anonim]

    pai, domnilor de la hotnews, eu constat ca aveti pretentia sa credem ca tru e cinstit doar pt ca spuneti voi kestia asta, si de asemenea sa credem ca aia ramasi la cotidianul sunt necinstiti tot pt ca voi ziceti asta. dar de ce sa va credem, daora pt ca sunteti voi?
  • -3 (7 voturi)    
    cotidanul vs tru vs hotnews (Luni, 9 martie 2009, 11:08)

    corbul [anonim]

    eu unul nu am citit cotidianul sa vad ce miroase mai urat acolo tru sau restul
    Ce imi miroase mie urat este suportul neconditionat si fara argumente oferit lui tru pe hotnews si lovirea in cotidianul (ziar care pana la demiterea lui tru era cel mai bun si mai frumos)
    Apropo esti deja al doilea care ne spune cat de bun e tru ca parlamentar fara nici un argument
  • +2 (4 voturi)    
    Dreptul la libera exterminare. (Luni, 9 martie 2009, 11:12)

    psd-os-ul [anonim]

    In viziunea Cotidianului, cam acesta ar fi sensul libertatii de exprimare prevazute in art. 30 al constitutiei, pentru ca nu au fost invocate motive ce tin de "treaba interna a unei afaceri private" din punct de vedere managerial ci doar o motiv de discriminare pe criterii politice, la fel de bine apreciat in constitutie.
    Se intelege ca niciunul din aceste pretexte nu reprezinta cauza reala, dar e la fel ca in bancul cu Bula si chibritul din buzunar:
    "Imi pace cum gandeste Cotidianul"
    -La mai multe si mai mari, (gafe de) gazetari cu dreptul la libera auto-exterminare !
    • +3 (5 voturi)    
      Tonomatele (Luni, 9 martie 2009, 11:59)

      georgio [utilizator] i-a raspuns lui psd-os-ul

      As intelege si as sustine gestul lui Vantu si a ziarului Cotidianul daca ar fi ceva legat de deontologie si independenta editoriala. Atata timp cat in grupul lui Vantu , tonomatele nu sunt doar tolerat dar incurajate sa serveasca interesele politice a celor care platesc mai mult este doar un gest scarbos. Cotidianul doar se imbarca in campania electorale de o anumita parte a baricadei. Asa-zisi ziaristi "independenti" ramasi la Cotidianul sunt doar "prostituate" care vor presta pe tarif fix in campania electorala impresariati de "pestele" Vantu.
  • +4 (6 voturi)    
    Dupa motto:cei buni la gunoi,prostii la noi (Luni, 9 martie 2009, 11:55)

    Walter [anonim]

    Eu cunosc si ministrii din cabinetul Merkel,care scriu cate un editorial la un cotidian central.
    Numeni nu vede un conflict intre jurnalism si politica,nimeni nu se arata deranjat,nimeni nu este aservit!
    Este vorba de libertatea fiecarui cetatean de-a-si exprima gandurile(atata timp cat ele nu sunt din domenii criminala,teroriste,pedofile,etc.).
    Ceeace Cotidianul face:ai puna botnita in gura luiTRU,ptr.ca este un jurnalist cu tendinte
    democratice cu viziuni mai decente si civilizate.
    Daca nu era un adept al lui Basescu,cred ca acest dat cu piciorul la fund nu ar fi existat!
    Dar cum in Ro.presa inca nu are libertatea,
    profesionalismul la un grad normal(nu cel performat)si este controlat de cei care se vad in conflict sau urmariti(paranoidie cronica)de Basescu,jurnalisti de genul TRU,saturati de ipocrizie vor arunca prosopul si se vor orienta in alte directii.
    Cine va ramane?Curvele si semianalfabetii,care vor torpila in modul lor,societatea,care vor incerca sa educe dupa cum sunt directivele.Este f.trist!
    Viitorul societatii romanesti este un fel de Can Can!
  • -1 (3 voturi)    
    Cred ca (Luni, 9 martie 2009, 13:13)

    resistnik [anonim]

    avem nevoie, in Parlamentul European (PE), de personalitati semnificative, care sa demonstreze competenta, echilibru, deschidere, rationalitate si, mai ales, credibilitate. TRU este, cu regret afirm, agent personal de promovare a actualului presedinte. Neconditionat, acritic, total devotat. Se subintelege ca este recomandat ca reprezentand o extensie a dlui Basescu in aceasta institutie europeana. Adaugand si candidatura drei Basescu, pare ca se creaza o sinergie probasesciana excesiva, nedorita insa intr-o democratie de tip european. In plus, dl TRU are dificultati de control al comportamentului, ceea ce evident nu-i stirbeste din talentul gazetaresc, dar NU DE ASTE ESTE NEVOIE ACOLO. Cat priveste prezenta drei Basescu in PE, deocamdata cred ca este mai oportuna pe catwalk. Este frumoasa, eleganta si ...cam atat. Sper sa vina si timpuul ei, ca om politic. Dna Mungiu Pippidi insa, chiar daca este vectorizata de Soros (SAR a fost fondat pe finantarea sa), cred ca reprezinta o alternativa credibila pentru Ro. in PE.
    • -1 (1 vot)    
      Am incredere in amandoi,fara pupancurisme (Luni, 9 martie 2009, 18:43)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui resistnik

      (ma refer la Pippidi si TRU)
      In Ro.cineva care-si merge calea si nu sare calul din mers este stampilat de pupancurism!
      Este o pozitie pers.a lui TRU simpatia sa fata de Basescu!El crede in mitul Basescu!Noi nu!De ce?Noi nu cunoastem adevaratul Basescu,
      precum TRU.Noi repetam ceeace scrie presa;ne lasam manipulati de pers.care au anumite interese,noua ne place barfa si sadismul(ceeace unii dintre voi sustin despre Basescu este o ura sadista)!
      Uneori stau si ma intreb:cu ce a gresit Basescu de-a intrat in disgratia romanilori(vorbesc in general si nu de cate un agitator)?Cred ca raspunsul nu mi-l puteti da.Si daca da atunci sunteti din tabara cealalta de pupancuristi.
      Adevarul despre Basescu TRU il cunoaste mai bine decat noi,pupancuristii cuiva si de acea ramane fidel idealurilor si sentimentelor sale!
  • -2 (4 voturi)    
    TRU e scriitor, jurnlist si pupincurist... (Luni, 9 martie 2009, 13:33)

    Marcu [anonim]

    Nimic nou sub soare. TRU e un pupincurist din seria lui Vadim si Paunescu. E diferit doar fundul pe care-l pupa neconditionat. Aia doi lingeau posteriorul lui Ceausescu, TRU linge posteriorul lui Basescu. Gretos, dar folositor daca ai limba moale si fina. Desigur, este dreptul lui sa faca asta. Are o singura problema, ca sa ajunga europarlamentar, trebuie sa fie votat, nu merge cu numire de la Cotroceni.