TRU

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Duminică, 8 martie 2009, 20:25 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Greu de imaginat ceva mai comic decat un TRU enervandu-si colegii din pozitia de candidat iar cititorii sa tina totusi cu proaspatul politician, nu cu ziarul. Uitati-va la reactii pe site-ul Cotidianului: un ropot de aplauze pentru Ungureanu si averse de saliva pentru restul. Iar ziarul, caz unic in istoria presei, persevereaza impotriva cititorilor sai. TRU exagereaza voit, ca de obicei, intinde coarda  si rade. Ce-l salveaza oare pe TRU? Doar umorul si talentul sau? De ce-l iubesc cititorii lui chiar si atunci cand greseste? Ce are el si n-au cei care vor sa-l puna la punct?

N-au talentul lui Ungureanu. Ar fi raspunsul cel mai facil, dar partial valabil. E riscant sa te bati cu cineva care scrie cu acid si turnesol in loc de cerneala. E profund eronat sa-l ataci, sufocat de frustrare, cand tot ce ti-a ramas e o penita muiata in rahatii mancati de tine, printre glumite de salon. Catavencilor atat le-a ramas: un tipar imbibat cu o veselie tampa, dar indestulata.

TRU nu e jurnalist, pentru ca e mai mult scriitor. Nu e nici scriitor pur sange, pentru ca ii curge gazetarie prin vene. N-a fost niciodata om politic si nici nu va fi, cu toata candidatura lui la europarlamentare pe listele PDL. Acest mare scriitor despre politica va fi cel mai ratat politician.

Prin urmare, din ce specie face parte TRU? Are convingeri, idei, curaj si coerenta. Adica ceva pe cale de disparitie. Un ins periculos pentru o breasla populata cu impostori si devertebrati, cu ciutaci isterici, pentru care oportunismul e virtute, iar onestitatea semn de prostie. Luati, in schimb, ziarul: ba cu Basescu, ba cu liberalii, maine se aboneaza la PSD.

Toate pana la un punct. In presa n-ai cum sa minti, se simte repede. TRU n-a incalcat niciodata regula: nu a incercat sa pacaleasca. In schimb, adversarii lui si-au tras cititorii pe sfoara si cand i-au vandut lui Patriciu, si cand i-au vandut lui Vantu. Ii pacalesc si cand se dau jurnalisti, dar semneaza contracte cu statul. Si cand scuipa si ling in acelasi loc, vezi cazul Dinescu-Udrea.

La Traian, totul e la vedere: atitudinea pro-Basescu si PDL, discursul reformist si proocidental,  fuga aproape sinucigasa de populism, dispretul fata de oligarhi. Incercati sa gasiti o contradictie in textele lui din ultimii zece ani. Nu va obositi.

Aflam ca a tainuit, totusi, ceva: consultanta platita pentru PDL. Doru Buscu insinueaza, deloc elegant, ca plata ar explica textele pro-Basescu si pro- PDL. Daca politicienii l-au platit intr-adevar pe TRU sa scrie ceea ce oricum scria, atunci sunt prosti gramada.

Daca Cotidianul i-a publicat in campania electorala, cum vad ca-i repreoseaza astazi, zeci de texte propagandistice semnate TRU, atunci Buscu si Vantu completeaza gramada. Trebuiau sa-i ceara taxa de publicitate. Imi amintesc ca lui Buscu ii trecuse si asta prin cap.

Facuse el niste socoteli in timpul campaniei, cand ziarul continua sa-l publice desi avea atunci toate motivele sa-l trimita la plimbare. TRU sustinea, total neinspirat, sinistre finguri din PDL, falsa aiurea. N-a avut atunci nimeni curaj sa-l interzica. L-au dat acum afara cu entuziasm invocand principii care, aplicate strict, ar inchide ziarul.

Ce ii desparte totusi pe TRU si Cotidianul? Cu TRU, cititorul e avertizat. Stie de unde sa-l ia. Ceilalti triseaza, fac jocuri pe ascuns. Joaca astazi comedia impartialitatii si echidistantei, dar maine ii vedeti guvernatori sau impusca un contract de un milion jumate de euro ca sa salveze pestii din Dunare.

TRU e liber. Isi ia libertatea  sa sfideze, sa gandeasca autonom, sa critice cat, cum si pe cine vrea. Isi ia libertatea sa se arunce de pe bloc (pe Patriciu), sa candideze, sa faca ce crede el ca e bine. Ceilati fac ceea ce cred altii ca e bine si, evident, nu sunt liberi. Ura impotriva libertatii lui TRU de a gandi se naste din capete care urasc sa gandeasca liber. Care se tem de libertate si prefera robia profitabila.

Veti spune: coboara-l, domnule, de pe soclu! De acord, daca aveti ce pune in loc. Da, TRU intinde coarda cand sustine ca poti fi politician si jurnalist in acelasi timp. Evident, nu poti. Aici, TRU exagereaza. Dar o face obligandu-i pe ceilalti sa vorbeasca.

Efectul: fiecare argument chinuit pus pe masa de Buscu&co impotriva prezentei lui TRU la ziar se intoarce impotriva oamenilor lui Vantu. Dar acestia scriu bine-merci in continuare, asteptand noi ordine de la mogul. Degeaba le spui de Dinescu.  

Iata de ce e comic ce se intampla la Cotidianul. Ziarul se lupta cu proprii cititori si se afunda in mocirla unor principii inchipuite. O imbatosare caraghioasa a unor filfizoni pusi pe afaceri.

Exagerarile si provocarile lui TRU cer contraargumente de bun simt. Nu are cine sa le sustina in mod credibil, iar TRU stie si se bucura. E metoda lui preferata de aparare: asaltul total fara scut. La fel i s-a intamplat in 2003. Traian apasase pedala anti-PSD pana la podea. L-au dat afara de la BBC, dupa 20 de ani de radio, pe motiv ca n-avea voce.

Vesnic exilat, Traian n-a venit niciodata acasa pentru ca, in tara dezbaterilor eterne, ai lui pot fi numarati pe degete. Ceilalti nu se bat pentru nimeni, n-au idei, nu-si asuma nimic pentru ca nu sunt nimic.

Iar marea dezbatere pe care o rateaza ziarul e despre statutul intelectualilor in politica, in partidele romanesti rezistente la reforma interna, despre sansele lor aproape nule de a misca ceva din interior, despre perplexitatea unor Preda, Ungureanu si, daca o fi cazul, Macovei in fata Elenei Basescu.


Citeste mai multe despre   









6117 vizualizari
  • +17 (23 voturi)    
    Oh lala! (Duminică, 8 martie 2009, 20:50)

    Gicu Maracine [anonim]

    Maestre, chapeau bas!
    • +13 (17 voturi)    
      maestrii (Duminică, 8 martie 2009, 22:22)

      Cetatean [anonim] i-a raspuns lui Gicu Maracine

      TRU si Tapalaga, maestrii mei intru libertate, pe undele BBC-ului, nu s-au schimbat nici la Hotnews sau la Cotidianul!
      Sa ne traiti demni si liberi!
    • +10 (14 voturi)    
      huo buscu, sectorul agricol Ilfov! (Duminică, 8 martie 2009, 23:27)

      Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui Gicu Maracine

      bravo tapalaga, jos palaria TRU, felicitari PDL pentru asemenea prieteni! sa crape patricii, matusile tamara si ion ilicii iliestii!
      • -4 (6 voturi)    
        cum il chema pe ala din PDL (Luni, 9 martie 2009, 9:44)

        marius [anonim] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

        Dom Costel?
        Ai dreptate, felicitari PDL pentru asemenea prieteni!
  • -13 (23 voturi)    
    Fortat (Duminică, 8 martie 2009, 21:02)

    Jon [anonim]

    Adica TRU scrie din convingere, desi primeste bani de la PDL, iar ceilalti scriu doar la ordin, desi si ei primesc bani exact la fel ca TRU! E trasa rau de par.

    Intr-adevar este de admirat ca nu isi deghizeaza sub o pretinsa obiectivitate, dar nenumaratele articole de pura propaganda nu sunt in nici un caz ceva demn de admirat.

    De asemenea, subiectul pe care il ridica in articolul sau de despartire merita comentat dar expresii precum:
    "Şi tocmai pentru a da cenzurii aparenţa principiilor, Cotidianul şi-a intoxicat cititorii. Cu ajutorul câtorva fraude. "
    " Cine spune deschis că Băsescu e partea bună a politicii româneşti e lingău. Cine nu îl poartă prin toţi acizii pe Băsescu e lipsit de spirit critic. Aveţi în faţă harta idealurilor ziarului Cotidianul: jurnalismul e ruda prost scrisă a defăimării şi desăvârşirea ipocriziei."
    "Destui din aşa zişii mei colegi au preferat să mă insulte şi să mă împroaşte mârlăneşte"

    ...sunt dezamagitoare si descalificante pentru cineva care pana alaltaieri lucra acolo. Nu asa se pleaca de la un loc de munca.
    TRU putea sa se retraga elegant dintr-o echipa cu destui oameni de valoare, a preferat sa o faca precum o tata. Dezamagitor, dar coerent cu propaganda sa desantata din ultimii ani.

    Cat despre cei care il aplauda, sunt aceeasi care l-au aplaudat pe Basescu cand a numit o ziarista "tiganca imputita" si a refuzat cu incapatanare sa isi ceara scuze. Banalele scuze.

    Nu onestitatea aplauda ei la TRU, ci scandalul, galagia. Dupa cum tu aplauzi pur si simplu orientarea lui politica....
    • -9 (21 voturi)    
      De acord (Duminică, 8 martie 2009, 21:51)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Jon

      Nu e nimic admirabil in autosuficienta si rinocerismul jurnalismului de tip TRU. Sa-l numesti libertate si lipsa de inregimentare este pur si simplu ridicol.
    • -3 (15 voturi)    
      corecta analiza (Duminică, 8 martie 2009, 22:05)

      liviur [anonim] i-a raspuns lui Jon

      sustin intru totul parerea d-voastra. se spune mereu ca talentul lui de scriitor face "scriitura" remarcabila. egal, tot propaganda se numeste.
      o parte dintre intelectualii cu acces cvasi-nelimitat la mass-media (apropos de cat sunt de asupriti) au un limbaj si o atitudine de neinteles pt. mine. de unde atata orbire, naivitate, extremism? fara sa fiu neaparat adeptul "dusmanilor" lor, prefer sa cuget inainte sa pun pe cineva pe soclu, sa nu girez de 100 de ori pt cineva ca pt un zeu, sa accept nuante etc.
  • +18 (26 voturi)    
    superb (Duminică, 8 martie 2009, 21:08)

    gic [anonim]

    multumesc pentru articol!
    • 0 (0 voturi)    
      Da! SUPERB! (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 9:15)

      T. Bucur [anonim] i-a raspuns lui gic

      Semnez alaturi de tine!
  • +16 (24 voturi)    
    OK (Duminică, 8 martie 2009, 21:11)

    Dan [anonim]

    Genial.
  • +15 (21 voturi)    
    Bravos (Duminică, 8 martie 2009, 21:14)

    Viorel [anonim]

    Un articol de exceptie.. felicitari !
  • +14 (16 voturi)    
    Felicitari (Duminică, 8 martie 2009, 21:21)

    Maria [anonim]

    pentru acest superb, sclipitor si bine articulat articol! Am deplans plecarea ta de la evz, dar te-am redescoperit acum ceva vreme la hotnews. M-am bucurat enorm! Ar fi ideal daca te-ai mentine pe aceasta linie. Inca o data, felicitari!
  • +10 (16 voturi)    
    Daca (Duminică, 8 martie 2009, 21:35)

    IoanB [utilizator]

    ...ati fi spus cele de mai sus intr-o sala cu ascultatori si as fi fost printre ei probabil ca nu ma opream 5 minute din aplaudat. Pentru mine sunteti pe departe cel mai bun ziarist pe care-l avem la ora actuala.
    Daca ati candida undeva cred ca mi-as face mutatie in acea localitate ca sa am ocazia sa va votez.
  • -10 (16 voturi)    
    Pravda (Duminică, 8 martie 2009, 21:38)

    Alias [anonim]

    Marea problema a autorului acestui articol este ca traieste in umbra lui TRU. Incearca sa scrie ca el, vrea sa fie ca el. Un articol paradigmatic pentru presa romaneasca. Ma intorc la Wittgenstein. Noapte buna, tovarashi.

    P.S.: Regele a murit! Traiasca Regele! Pentru cine poate sa inteleaga, vorba fetishoarelor care scriu pe saituri de agatzament.
  • -9 (17 voturi)    
    Necredibil (Duminică, 8 martie 2009, 21:38)

    Inka [anonim]

    TRU nu mai e credibil demult. Scrie bine, articulat, nu-igasesti contradictii dar e NECREDIBIL, nu-l ia mai nimeni in seama. Ce scrie e doar eseu, e fun, e cool, dar nu e formator de opinie, nu fixeaza agenda publica. E un nimeni in peisajul media de la noi... Pacat, l-am ascultat ani si ani la BBC, imi place stilul lui. In sustinerea lui neconditionata Basescu/PDL a pierdut pe drum bunul simt si masura. Mai mult decit atit, nu sint fan PSD, dar nici simpatizant PDL, chiar daca ii prefer pe cei din urma din lipsa de optiuni.
    TRU va esua ca politician, ca ziarist a facut-o deja. E ca un clown intelectual, lumea se uita la el cu simpatie dar nu-l mai ia nimeni in seama, a ramas doar simpatic si atit.
    Mai are o sansa ca scriitor, poate n-o rateaza.
  • +9 (13 voturi)    
    Domnule ... (Duminică, 8 martie 2009, 21:52)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    ... sa ne traiesti !

    Oi fi dumneata taliban, dar cernela dumitale ustura ochii !
  • +13 (17 voturi)    
    Cenzura! (Duminică, 8 martie 2009, 22:03)

    renatta [anonim]

    Ziarul care l-a dat afara pe TRU, si-a inceput cenzura. Au cenzurat o postare in care-l intrebam pe dl. Doru Buscu, de ce ne insulta inteligenta, el fiind un tip inteligent, iar ziarul se lauda ca se adreseaza "cititorilor de elita".
    Credeti ca le merita, ceea ce fac?

    Ati scris un articol excelent. Ma bucur ca "l-am prins". Va doresc succes!
    • +10 (14 voturi)    
      Confirm Cotidianul a inceput sa CENZUREZE masiv (Duminică, 8 martie 2009, 22:49)

      Andra [anonim] i-a raspuns lui renatta

      CENZUREAZA: Buscu, P. Lucescu, C. Teodorescu.

      se pare ca opiniile impotriva Cotidianului nu sunt tolerate - iar ei STIU - si nu le pasa - pt. ca sunt constienti ca au pus mana pe un public captiv care nu are alternativa
      • -8 (8 voturi)    
        Scumpa Doamna (Luni, 9 martie 2009, 2:22)

        corbul [anonim] i-a raspuns lui Andra

        Cotidianul cenzura la greu si pana acum. Singura diferenta este ca pana acum aplaudati tot ce scria acolo fara sa ganditi. Acum, va apucati sa aruncati cu laturi pentru ca l-au parasutat pe TRU si va cenzureaza.
        • +8 (8 voturi)    
          corb la corb........ (Luni, 9 martie 2009, 5:10)

          directia 5 [anonim] i-a raspuns lui corbul

          de unde sti dumneata ce aplauda si mai ales cum gandesc 'cititorii de elita' de la cotidianu ?acum cand 'cotidianul' recidiveaza iar 'cazul' Avramescu are un corespondent in cazul TRU se pune intrebarea daca libertatea presei,dreptul la opinie si libera exprimare mai sunt standarde obligatorii pt presa din Ro,daca in presa romana pot avea loc dezbateri de idei sau sunt stimulate-financiar-numai 'o parte a presei' -buscu,dragotescu,tanase/dinescu,etc
          Am considerat 'cotidianul' frecventabil tocmai pt ca ii gaseam pe TRU,Morar,Patrasconiu,Bakonsky , sunt convins ca cititorii trebuie sa si 'urmareasca' ziaristii ,dar in conditile de tabloidizare aproape in masa a presei ,astazi cred ca ziaristii ar trebuii s a' urmareasca' cititorii,deci s a avem o presa mogulizata si ciucatizata dar in paralel si o presa unde dezbaterea de idei sa nu fie viciata de interesele meschine si de grup ale unor 'jurnalisti arvuniti'
      • 0 (4 voturi)    
        unde te-au cenzurat? (Luni, 9 martie 2009, 14:24)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Andra

        Nu te-au cenzurat, te-au lasat sa scoti din tine pe bloguri tot ce voiai - de ce minti?

        Bine, pe blogul lui Buscu n-am intrat (si poate ca ti-a si lasat mesajele, intre timp) dar te-am vazut zburdand in voie pe blogurile celorlalti... >:)

        Nu e frumos ce faci, stii?
        • +2 (2 voturi)    
          Tipuri de CENZURA la Cotidianul (Luni, 9 martie 2009, 15:12)

          Andra [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          Goes like this

          1. Daca ai o discutie care incomodeaza PNL-ul, te vor banna. Poti sa respecti orice Biblie a net-eticii, poti sa nu injuri, sa nu raspunzi cand esti injurat - nu conteaza.
          Ti se vor cenzura comnetariile - dupa care vei fi injurat in absenta.
          M-au cenzurat timp de 2 zile, dupa care am scris un comentariu chiar pe ziar in care am spus ca cei 2 cenzureaza - ca urmare, au ridicat cenzura pt. o zi.

          Dupa care au inceput din nou sa cenzureze.
          Evitati pe P. Lucescu, C. Teodorescu si D. Buscu - daca nu vreti sa pierdeti timpul degeaba.
          Daca aveti dreptate va vor cenzura.

          2. Al doilea tip de cenzura este AMANAREA.
          Nu dau drumul la comentarii decat foarte tarziu, dupa ce s-a strans un anumit numar de comentarii "contra".
          Sau, numai dupa ce, pe un blog, s-au asigurat si au scris un articol nou, astfel incat postarea ta sa fie scoasa din actualitate si sa nu mai deschida alte discutii.
          Chiar si Ioan T. Morar cenzureaza in felul asta, astazi mi s-a intamplat tot la un articol despre TRU.
  • +12 (18 voturi)    
    Adevarul gol,golut... (Duminică, 8 martie 2009, 22:08)

    steli [anonim]

    Chiar ma intrebam cum de nu-si trag doua perechi de palme peste figura.Ei {ziaristii lui Vintu} fac de citva timp ,ceea ce fac politicienii "322" de patru ani ! Scriu si vorbesc impotriva opiniei generale.Au facut din lupta antibasescu un stindard ,un hoby ,o obsesie sau chiar un cult.
    Cu cit sta mai bine Basescu in sondaje, cu atit il ataca ei ,conjugat,din toate partile si pe toate caile.Vor sa ne bage cu forta in cap , ura lor viscerala si interesata ,ptru Basescu.Ma uit si nu-mi vine sa cred ,cum ziaristi pe care ii citeam cu mare placere se prostitueaza acum,si fac subiecte de presa numai bune de "scuipati aici".
    Aveti dreptate ,d-le Tapalaga..TRU ,dar si dv.,sunteti ziaristi buni {din pacate un fel de "rara avis"}ptru ca scriet ptru cititori .Scrieti bine ,ptru ca sunteti liberi ,iar constiinta dv. nu este de vinzare...
  • +8 (14 voturi)    
    Felicitari! (Duminică, 8 martie 2009, 22:23)

    renatta [anonim]

    Am revenit cu laude, dar meritate, pentru acest articol. De data asta, aprecierile vin din partea sotului meu, care a citit intre timp si m-a rugat sa va transmit FELICITARI! Ne-ati facut seara mai ... buna!
  • +9 (13 voturi)    
    Felicitari. (Duminică, 8 martie 2009, 22:34)

    dora [anonim]

    Nu am timp sa ma inregistrez.Sunt dora.Vreau sa va felicit pentru acest articol.Nu stiu cati ar fi capabili din presa de azi sa apere dezinteresat un coleg de breasla numai pentru ca ii recunoaste genialitatea.Poate aveti dreptate!Tru nu va fi la fel de stralucitor ca politician sau scriitor.Dar poate sa fie!Si i PE este nevoie de creer ilustru de principii si mai ales de puterea de a le sustine.Inca odata va felicit.Sper sa nu fiti ultimul mohican din presa romaneasca -obiectiv si cu coloana vertebrala.
  • -7 (17 voturi)    
    dezamagitor (Duminică, 8 martie 2009, 22:34)

    oltea [anonim]

    pai, daca sunteti asa mare fan al lui tru de ce nu ii oferiti un loc de editorialist la hotnews?

    si haideti sa nu ne mai mintim. tru nu este liber. daca era liber, nu era in niciun partid. era jurnalist si atat. asa cum, citind textul asta, imi dau seama ca nici dvs nu sunteti liber. altfel, v-ar fi sarit mustarul cat casa auzind ca tru a luat bani de la un partid, indiferent care era partidul ala. dvs in schimb il scoateti basma curata si ii invinovati pe ceilalti. si numiti asta jurnalism. dezamagitor.
  • -6 (16 voturi)    
    io nu-l mai citesc (Duminică, 8 martie 2009, 22:35)

    taranistu [anonim]

    pe TRU de la faza cu blocu' . Si daca era sa nu se faca alianta FSN 2 tot ridicol era. A exagerat. Imi pare rau ca nu mai scrie despre fotbal (apropos, si acolo exagera), dar macar mintea frumos, era subiectiv dar un subiectivism placut. Ma enerveaza ca-si da cu parerea despre politica, economie. Nu se pricepe, mai bine lasi sau sprijini pe cei care se pricep. Ocupa-te de ceea ce stii cel mai bine sa faci!
  • +9 (15 voturi)    
    Un articol cum n-am mai citit de mult timp (Duminică, 8 martie 2009, 22:40)

    Mira [anonim]

    Dle. Tapalaga, FELICITARI ! Exceptional articol!
    Sunteti un adevarat frate in spirit al lui TRU

    Eu l-am vazut si ascultat pe TRU o singura data, la mitingul pro-Monica macovei din 2007; pare micut si firav ca fiecare dintre noi, nu are talent de vorbitor in public, nu e impunator, sau "bine imbracat" sau ... dar sinceritatea lui te cucereste instantaneu -
    n-am mai vazut asa un om care sa para ca vorbeste direct cu inima

    nu exista mediere intre el si tine, nu exista distanta
    omul asta vorbeste exact cu sufletul cu care scrie
    nu ma pricep sa scriu, dar asa e, e adevarat
    Felicitari inca odata, Dle. Tapalaga !
  • -7 (17 voturi)    
    TRU e un pupincurist liber (Duminică, 8 martie 2009, 23:02)

    nu conteaza [anonim]

    si atat
  • +7 (15 voturi)    
    dispret pentru jurnalistii de la trustul Realitate (Duminică, 8 martie 2009, 23:35)

    adrian [anonim]

    Pina la aparitia acestui conflict, ma informam din ziarul Cotidianul si Hotnews.De acum ma voi informa numai din Hotnews. Oricum ma umpleau de revolta articole scrise si emisiuni "moderate" de Corina Dragotescu, Ursu, etc.
  • +6 (12 voturi)    
    Sa recapitulam: (Duminică, 8 martie 2009, 23:38)

    judex [anonim]

    1) TRU il lauda pe Basescu, e adevarat.
    2) Basescu este impotriva Nastasului, Vantului, Voiculescului, Patriciului, etc..., si pentru asta majoritatea romanilor l-au pus in frunte
    Concluzie: TRU exprima parerea majoritatii romanilor, in timp ce Buscu et comp au taiat microfonul vocii care exprima parerea majoritara. Ce redactie de ziar are interesul sa-si instraineze cititorii ? Nici una, deci decizia redactiei Cotidianul de a-l indeparta pe TRU (probabil ca nici Dan Tapalaga nu va mai rezista mult) reflecta interesul Vantului&comp (....sau poate ca reflecta doar invidia mediocritatii, care astepta cu nerbdare acum citeva luni aruncatul de pe bloc al lui TRU). Cangrena presei romanesti este chair remorcarea presei la interesele mogulilor, care isi pun oamenii de paie in functii politice importante.
    PS
    Oare guvernator de delta este o functie politica ? va fi primit Liviu Mihai in presa Rro ? Pariez ca da, fara nici o obiectie a Buscilor...
  • -3 (7 voturi)    
    Domnule Tapalaga, comentati si asta: (Duminică, 8 martie 2009, 23:43)

    Florin Iaru [anonim]

    http://www.ancaconstantinescu.ro/
    Apoi mai vorbim.
  • +4 (10 voturi)    
    TRU (Duminică, 8 martie 2009, 23:49)

    gabi [anonim]

    alte cuvinte nu am: felicitari pt articol domnule Tapalaga.
  • +6 (12 voturi)    
    Pacat (Duminică, 8 martie 2009, 23:53)

    serban [anonim]

    cei ''322'' s'au mutat in presa ,noroc ca nu presa voteaza....s'a mai trezit romanul,mai greu de manipulat,deh
  • +7 (9 voturi)    
    Da! (Luni, 9 martie 2009, 0:07)

    Observator [anonim]

    Da, un articol inteligent si corect in fondul lui pe care l-am citit cu placere. Chiar asa stau lucrurile cu ziaristii de la Academia Catavencu (poate mai putin Mircea Toma, altul care apara cauze pierdute pentru timpul viitor). Pot confirma insa suficienta lui Buscu & Co (si a lui Biju, fiindca veni vorba...) Si problema nu e ca te blazezi, ci ca (offf!...) "pui botul", in cel mai pur stil impartial al Cetateanului turmentat. Ne asteptam la mai mult... pacat. Ca sa revin insa la articolul lui Dan Tapalaga - a fost o demonstratie de virtuozitate, inteligenta si eleganta stilistica.
    • +2 (4 voturi)    
      tin sa te contrazic (Luni, 9 martie 2009, 8:49)

      corvus [utilizator] i-a raspuns lui Observator

      Toma are si el bubele lui multe si mari pe cap legat de subiectul Rosia Montana. Si stiu ce vorbesc
      • 0 (2 voturi)    
        zauuu? (Luni, 9 martie 2009, 14:18)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui corvus

        Daac te sun, imi spui si mie ce "bube" are Toma, in legatura cu subiectul "Rosia Montana"?

        EXTREM de curioasa...
        • 0 (0 voturi)    
          e si normal (Luni, 9 martie 2009, 17:16)

          corvus [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          Codruta, ma poti suna oricand. Dar mai intai sun-o pe S.R. si intreab-o care a fost pozitia lui Toma prin 2002-2003. Marturie stau chiar numerele de atunci ale A.C. Asta in timp ce EVZ a fost singurul ziar din acea vreme care a scris cu lux de amanunte succesul a doua militante ecologiste la Banca Mondiala....

          Curios este ca acelasi Toma si-a schimbat pozitia cel putindefensiva, in momentul in care PNL s-a declarat impotriva proiectului!! Ai cumva impresia ca PNL a facut-o de dragul Muntilor Apuseni?! Ai impresia ca nepotul Gizelei Vass a mers la FanFest din prea mare iubire de motzi?!

          Nooo, au facut-o stiind ca PDL (mare parte niste boi, in frunte cu Berceanu, unul dintre artizanii afacerii) sustin proiectul. La fel si Basescu. Ceea ce este inadmisibil!

          Crezi ca UDMR-ul s-ar fi impotrivit proiectului daca nu aveau pozitia clara (dar dubioasa!) a Ungariei in raport cu acelasi proiect?!

          Crezi ca pe toti cei amintiti ii doare de motzi cu adevarat?! Ii doare in pene de motzi tot atat cat ii doare in pene de noi romanii...

          De aceea iti spun, ma poti suna oricand, dar nu pentru a-mi spune ca albul e negru si invers. Stim amandoi prea bine cam cum sta treaba cu culorile...politice
  • +7 (11 voturi)    
    excelent (Luni, 9 martie 2009, 0:28)

    nicolae d. [anonim]

    macar stim ca lui TRU ii calca cineva pe urme. Bravo, dnule Tapalaga, un comentariu excelent! De ce astfel de oameni, ca TRU sau Tapalaga, nu apar la televiziuni? De ce ni se baga pe git numai Ciutaci si Ciuvici?
  • +6 (10 voturi)    
    de ce sint optimist... (Luni, 9 martie 2009, 0:32)

    dpo_bvro [anonim]

    pentru ca nu sintem singuri, pentru ca ne regasim gindurile si sperantele intre ale confratilor, pentru ca stim sa fim liberi...

    Multumesc tututor care au postat mai jos pentru ca mi-au refacut doza de optimism si de incredere.
    Multumesc celor doi jurnalisti si atitor alti oameni de spirit care ne alimenteaza puterea de a merge mai departe si de a nu pierde curajul de a spera pina dincolo de capatul drumului.
  • -5 (13 voturi)    
    uratenia din spatele stilului (Luni, 9 martie 2009, 0:43)

    PaulR [utilizator]

    Adica TRU exagereaza sustinand ca poti fi si jurnalist si politician, prin asta incalca o politica de bun simt a ziarului si este penalizat.
    Cu toate astea il sustineti in aceasta chestiune si aveti clar o atitudine partinitoare demna de cauze mai bune.
  • +6 (8 voturi)    
    Bravo ! (Luni, 9 martie 2009, 0:45)

    Dragos [anonim]

    Ce sa mai comentez ? Articolul spune totul !
  • -3 (11 voturi)    
    tonomat (Luni, 9 martie 2009, 0:51)

    cititor [anonim]

    Sa inteleg ca daca lua bani de la pdl, sa scrie osanalele,este unul dintre "tonomatele pe ieuro",despre care vorbea marinarul?!?
  • +8 (14 voturi)    
    Va felicit! (Luni, 9 martie 2009, 0:58)

    sandy [anonim]

    Perfect scris,impecabil punctat,arveti un mare viitor in ale scrisului!
    Iar solidaritatea cu TRU efectiv imi da speranta ca mai exista voci in mass-media care nu accepta marlanismul si carpaceala ziaristica gemeralizate.
    De oameni ca dv., sau TRU avem nevoie,dar si de un Patapievici,Paleologu sau Liiceanu.Nici ei nu ar trebui sa taca.Pacat ca murmura,neauziti, din paginile unor publicatii pe care doar initiatii le citesc.
    Fara a intentiona sa fiu patetic,cel putin pentru mine,voi sunteti elita actuala NECESARA.
    Altfel,vom avea o populatie de ciutaci si ursi sa stiti.
    Cu drag,
  • +7 (13 voturi)    
    esti tare vere! (Luni, 9 martie 2009, 0:58)

    alex [anonim]

    nu am mai citit de la referendum ceva atat de tare. te felicit pentru atitudine...chiar nu a sesizat nimeni ca pe lumea asta mai suntem si noi?

    "Ceilalti nu se bat pentru nimeni, n-au idei, nu-si asuma nimic pentru ca nu sunt nimic. " din perspectiva oamenilor care mai continua sa mai viseze asta e cel mai adevarat lucru posibil. poti sa imi spui de unde te-ai inspirat? sau daca nu...inca o data felicitarile mele si tutoror celor care gandesc ca mine. nimeni din jurul meu nu gandeste asa cum gandesc eu si vroiam sa va multumesc ca existati, macar pe un site . va urez traditionalul..prin noi insine!
  • -4 (10 voturi)    
    Basescu (Luni, 9 martie 2009, 1:19)

    Sorin [anonim]

    ma uimeste cand vad atata naivitate pe hotnews in comentarii. Si eu l-am votat pe Basescu(ca nu il puteam vota pe Nastase). Inteleg ca nu avem alternativa la prezidentiale momentan(nu pot vota cu Geoana sau Tariceanu. in privinta lui Crin Antonescu ma mai gandesc, poate).
    Dar a-l ridica in slavi pe Basescu in fata nesimtirii crase si evidente: grupuri de interese sunt si in barca lui, isi pune fata foarte competenta pe lista de europarlamentari, ii da un minister Udrei, si fiind ministru al transporturilor in fiecare guvernare noi nu avem autostrazi!
    Sunteti toti atat de naivi incat sa nu vedeti asta? Ok, n-avem prea multe alternative la el, dar macar nu-l mai ridicati in slavi.
  • -4 (12 voturi)    
    Aaa, deci era platit de PDL??? (Luni, 9 martie 2009, 1:20)

    vio [anonim]

    Ca sa vezi! Chiar nu stiam, si il admiram pe TRu pentru sinceritatea convingerilor. Nu ii agream partinirea politica si laudale la adresa PDL si base, dar credeam ca o face sincer. Asta imi placea la el.

    Si acu aflu ca, de fapt, era si el un tonomat: bagi banii, iese articolul pro.
    Penibil si descalificant.
    Ca talent avea si Paunescu, si Vadim, si alti lingusitori de-ai lui Ceausescu.
  • +10 (12 voturi)    
    felicitari (Luni, 9 martie 2009, 2:00)

    ampersand [anonim]

    Foarte fain articolul, felicitări, l-am citit şi recitit cu reală plăcere, cam ca mai toate cele scrise de dvs.

    Ca opinie personală, nu mă deranjează publicaţiile sau jurnaliştii partinici (şi nu mă refer exclusiv la partid politic, ci în sensul une cauze, convingeri, personalităţi) atâta vreme cât se autodeclară a fi partinici.

    Din partea mea, dacă prezintă argumente pertinente, documentate, acceptă părerile diferite, poate fi şi politician şi preşedintele ţării cel care scrie. Mă enervează în schimb ipocrizia şi falsa echidistanţă. De-asta am să prefer unul ca TRU şi nu o publicaţie de genul celei menţionate.
  • +10 (10 voturi)    
    bine scris (Luni, 9 martie 2009, 2:07)

    olu [anonim]

    bun tapalaga asta
  • -4 (12 voturi)    
    Un fel de Iliescu (Luni, 9 martie 2009, 2:37)

    Raluca9 [utilizator]

    TRU e un fel de Iliescu. Are idealuri, convingeri sincere, principii, dar minte de-ngheata apele (direct sau prin omisiune). Nu pune botu', dar ii lasa pe altii sa puna, in folosul cauzei. Mi-e putin mila de el, ca si de Iliescu.
  • +7 (9 voturi)    
    Iacobinism de presă (Luni, 9 martie 2009, 4:55)

    Marius Delaepicentru [anonim]

    <b>Mi-e prieten Adevărul dar mai duşmană mi-e Realitatea Cotidiană.</b>

    Se vehiculează ideile că presa ar fi "a patra putere în stat", şi că “separarea puterilor în stat” trebuie să fie totală. De dragul adevărului, formularea completă este: "separarea şi echilibrul puterilor în stat". Echilibrul dă şi sensul virtuos atribuit formulei.

    La fel e şi cu Presa. Ocupată cu separarea ei de celelalte Puteri, a omis echilibrul. Iar în cazul colaboratorilor externi, precum dl. TRU, echilibrul era deja stabil, prin plasarea mai mult decît clară a semnatarului, la rubrica Opinii. Aşadar, nu putea fi vorba de vreun complot, de o încălcare a separaţiei, atîta timp cît uniforma combatantului era vizibilă.

    Acesta ar fi fost un motiv suficient de solid ca trustul să evite efectul pervers dat de supra-separaţie. Pentru că, ştiţi tot din viaţă, excesul duce la abuz. Iar în cazul TRU a fost un abuz. De ce a fost un abuz? Pentru că, iacobinismul în “separarea puterilor” a dus la o încălcare a contractului de colaborare. Pe scurt, pe dl. Buşcu “l-a luat ura pe dinainte”, şi nicio contrapondere n-a existat. A făcut-o de pe poziţii de forţă, cu aroganţă, cu acelaşi bizantinism ce a dus şi la executarea lui Carol Sebastian. Am avertizat la vremea aceea că, dacă în termenul a 2 ani, vreun caţavenc va prelua un post vizibil în TVR, acela va fi fost mobilul mazilirii lui Carol Sebastian. (Vă amintiţi contextul.) N-au trecut nici trei luni de la incident, şi dl. Liviu Mihaiu a preluat un “tont-show” la TVR.

    Acuma, lipsa unei contraponderi la mazilirea domnului Ungureanu, va duce la un alt efect pervers. La scăderea încrederii în (un)trustul R-C. Iar asta nu va întîrzia să se reflecte în cifra vînzărilor. Cel puţin eu nu mai accesez saitul "Relativitatea TV" de cîteva luni. Ieri am şters link-ul către saitul Cotidianul.
  • -4 (8 voturi)    
    Pata cafenie (Luni, 9 martie 2009, 6:04)

    Florin George [anonim]

    Minunat domnule tapalaba! Adica trungureanu e curat ca apa distilata ca lua spaga de la portocalii (prosti sunt aia care au dat)!?!? Dupa neuronul matale, speculantul care iti cere este baiat destept, dobitoci sunt aia care scot banu din portofel. Sa ne amintim totusi ca melcu' se prostitua inca de pe vremea impuscatului, cand asternea omagii nesrusinate doar, doar primea ceva in schimb. Acum, cu mitocanu, asisderea. A lins cat a lins si si-a primit techinii. Mare om, mare caracter! O pata cafenie pe chilotii presei romanesti.
  • -5 (9 voturi)    
    Cine e TRU? (Luni, 9 martie 2009, 7:16)

    abc [anonim]

    Asta pentru cei ca nu-si pierd vreama citind mereu ziarele.
  • +4 (8 voturi)    
    dreptatea si credibilitatea (Luni, 9 martie 2009, 7:49)

    marina [anonim]

    Problema lui Buscu este de aceasta data nu dreptatea, pe care partial o poate avea, ci credibilitatea, pe care nu o mai are demult. Degeaba sustine, corect, ca in Anglia parlamentarii nu sunt editorialisti - si nu sunt, iar TRU minte putin la acest capitol. Inregimentarea lui Buscu si a colegilor sai, cu Hurezeanu in frunte, in echipa de zgomote a lui Vantu anuleaza orice disputa ar avea cu TRU.
    In privinta banilor primiti de la PDL de TRU, desigur au fost primiti si poate ca primitorul ar fi trebuit sa-si suspende temporar activitatile jurnalistice. Dar spagile primite de marii ziaristi de la Realitatea ce sunt? Dar marele ziarist care are o firma de consultanta pe la care trec cei intervievati? Si care face media training pe mii de euro cu politicienii? Asta la ce capitol de deontologie se mai incadreaza, domnule Buscu?
    • 0 (0 voturi)    
      Inregimentarea lui TRU (Marţi, 10 martie 2009, 12:30)

      Ramstein [anonim] i-a raspuns lui marina

      Ce parere ai de "inregimentarea lui TRU si a altor colegi de la Cotidianul si A.Catavencu in echipa de zgomote a lui Basescu"?
  • +6 (8 voturi)    
    Despre Catavenci, numai de bine (Luni, 9 martie 2009, 8:46)

    corvus [utilizator]

    Dane, imi aducm aminte de o intamplare. Ea este istorie deja, cel putin pentru mine, dar o repet de cate ori pot, pentru ca ea, propria mea istorie, inca nu imi da pace...

    Era in perioada in care conduceam campania impotriva Dracula Parc. Colaborasem destul de des la AC pentru a ma simti in sinea mea flatat. Aveam atunci in presa romaneasca aproape in totalitatea ei, un adversar. Toti sustineau proiectul acesta de rahat, unsi de Agathon cu reclame si promisiuni... Se simteau flatati ca smecherul cu nas de Pinnocchio ii plimba cu autocarul coada dupa el prin tara

    Am apelat atunci la ei sa nu faca altceva decat sa devoaleze intreaga afacere dubioasa ca se intrevedea... Am aflat chiar ca in sedinta de redactie se decisese ca toti sa ia la purecat proiectul. Inca odata, nu aveam nevoie de presa partizana ci de una corecta. Era perioada in care, numai EVZ nu se facuse pres sub talpile lui Nastase...

    Asteptam cu nerabdare numarul de miercuri, si surpise-surpise, Ivanciuc insusi se ocupa de subiect in vestita pagina 3! Si unde nu ne-o trage noua la pielea goala, insailari de minciuni si zvonuri, de mi s-a facut greata. Desigur, au urmat reclamele la proiectul Dracula Park, pe un sfert de pagina... Daca pana atunci citeam AC ca pe o biblie a adevarului spus cu umor, din acel moment, nimic nu a mai fost ca inainte...

    Ca s-au vandut lui Vantu, nu a mai fost nicio surpriza! Din acel moment nu am mai citit acest ziar, tot asa cum de la plecarea lui TRU, Cotidianul a devenit Cotidiotul

    inca odata felicitari!!
    a.g.
    • 0 (4 voturi)    
      hey, Corvus :) (Luni, 9 martie 2009, 14:13)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui corvus

      Uiti ca, dupa aia, au trecut "de partea ta" ("a noastra"), dupa cum uiti ca, intr-o disputa de acu' vreo 3 ani, ai luat (fatza de mine) apararea celor de la Catavencu, ba te-ai mai si suparat pe mine, ca ziceam ceva despre "a accepta sau nu ziaristi in chestia X"? ;)

      Si mai uiti si ca Ivanciuc nu mai scrie la Catavencu tot de vreo 3 ani? ;)

      Acu', intre noi fie vorba: CUM poate sa ti se para "acceptabil" ca o persoana sa faca PE FATZA campanie electorala, PE BANII unui ziar? Si inca unui partid ca PD? si unui tip ca Basescu (nu ca ar fi mai ok s-o faca oricui altcuiva)?

      Doar stii FOARTE BINE ce e in capul lor, in problema care ne "roade" pe amandoi (adica asa sper!) - si CUM procedeaza, sa nu-mi zici ca nu stii!

      ???
      • 0 (2 voturi)    
        te inteleg (Luni, 9 martie 2009, 17:41)

        corvus [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Codruta, am spus-o si o repet. Buscu, Ursu, Lucescu, Dinescu, ei ce au facut?!!! Tot pe bani! Sigur, nu au avut atatea cojones sa fie deschisi, pe fata. Pentru ca sunt mult prea curve...

        De ce s-au schimbat Catavencii?! Ti--am raspuns altundeva, tot aici. In niciun caz din prea mare iubire pentru motzi! Ii doare drept in c...r de Apuseni. Niste snobi pentru care doar Vama Veche, Delta inseamna ecologie. pentru ca ii priveste direct... te rog...

        Cat despre PDL si Rosia Montana, m-am pronuntat clar. Sunt idioti!!!
        • 0 (2 voturi)    
          ideea e ca totusi s-au schimbat ;) (Luni, 9 martie 2009, 19:10)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui corvus

          Si pentru asta au mai SI renuntat la o groaza de bani (cat era reclama aia, a lu' Gabriel).

          Oricum, si la Catavencu (ca peste tot) sunt oameni si oameni, unii cu mai multe "bune", altii cu mai multe "rele"... ;)

          In alta ordine de idei: n-am vazut nici la Buscu, nici la ceilalti pomeniti de tine asa pupincurism pe fatza ca la TRU - adica zi-mi si mie: pe CINE au "spalat" (sa nu zic "lins", ca suna nashpa) asa intens cum a facut TRU cu PDL in general si cu Base (inclusiv fiica-sa, acum) in special?
  • +5 (9 voturi)    
    TRU (Luni, 9 martie 2009, 8:53)

    ada [anonim]

    Excelenta argumentatie. Regret ca nu pot sa comentez mai mult, fiind in timpul serviciului... Ce putini jurnalisti verticali! Si cat de invadata e "piata"
    de pseudo...
    • +1 (1 vot)    
      Si TRUI era "in timpul servicului"! (Marţi, 10 martie 2009, 12:25)

      Ramstein [anonim] i-a raspuns lui ada

      Si acest TRU era "in timpul serviciului" atunci cand facea propaganda nesimtita in favoarea tribului "basescu-pdl" in paginile Cotidianul.
      Plata "consultantei" de catre PDL era, insa, mai putin la vedere
  • -2 (8 voturi)    
    parere (Luni, 9 martie 2009, 9:29)

    fair [anonim]

    Indraznesc sa spun ca sunt un cititor fidel al lui TRU. De aceea cred ca il cunosc bine pentru ca de altfel opiniile mele se regasesc in mare parte printre ale lui si oricum asa cum le spune el nu le spune nimeni. Inteleg pe undeva si "sustinerea" lui pentru Marinar pentru ca proiectul lui este declarativ cel putin generos si mai ales necesar. Din pacate sufar pentru el pentru ca iata face o greseala pe care am facut-o si eu la vremea mea: s-a atasat sincer de proiectul unui om politic roman. Ce va sa zica om politic roman?! Nu exista asa ceva in spatiul romanesc. Gunoi, numai gunoi. Va suferi mult, culmea e ca si el stie lucrul asta....
    • +5 (7 voturi)    
      oarecum ai dreptate (Luni, 9 martie 2009, 10:43)

      corvus [utilizator] i-a raspuns lui fair

      Dar macar o face PE FATZA, corect, fara falsa pudibonderie. Asta in timp ce fostii lui coledzi de la Cotitiotul o facea marlaneste, curveste, pe sest. Dar Dinescu plin de bale ce face?! O mai face si la Irealitatea TV impreuna cu celalalt mancator dein troaca Vantului, Stelian Tanase?! Dar Dumitrescu de la Punctul pe ZId?! Ei sunt deontologii jurnalismului de la R-AC?!

      TRU a avut curajul sa spuna mereu ceea ce gandeste, chiar daca a mai si gresit?! Tocmai din acest motiv merita apreciat. Poate ar fi interesant de aflat cum a fost mazilita echipa de la BBC, sectia romana, care a inceput cu demiterea lui TRU. Atunci, in semn de protest, a plecat si un alt mare jurnalist, Gelu Trandafir. Poate ca Bombonel si Mititelu Christian ar putea sa ne spuna mai multe. Era perioada cand doar BBC si EVZ au mai avut respect pentru informarea corecta!!! Deci, personal, constat cu tristete ca in Romania sunt exact atatia jurnalisti cu coloana vertebrala cati politicieni cinsititi exista.
      • 0 (4 voturi)    
        n-am inteles faza! (Luni, 9 martie 2009, 14:33)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui corvus

        Deci TRU, PLATIT de PD (si de Cotidianul), "isi spune sincer si pe fatza opinia" - iar ceilalti, care NU sunt platiti de PD (ci doar de Cotidianul) zici tu ca nu si-ar spune-o cinstit - inteleg de aici ca numai naimitzii PD au "opinii cinstite"?

        Ia zi, Corvus-care-le-stii-asa-bine - pe mine CINE ma plateste, de am pareri TOTAL contrare ale lui TRU? Ia zi! ca doar ma cunosti si in realitate!

        Hai, spune...!
        • 0 (4 voturi)    
          chiar, de ce Codruta?! (Luni, 9 martie 2009, 17:59)

          corvus [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          ... de ce gandesti doar in alb si negru?! Consecventa noastra este mai importanta de inconsecventa unora. Ca nu iti place TRU nu e absolut nicio problema, nici eu nu am cazut pe spate la multe din articolele sale... Imi mplace foarte mult stilul sau, si asta de multa vreme

          Aici discutam niste principii. Sunt jurnalistii ramasi la Cotidianul (Buscu, Dragoteacsa, Dinescu, Ursu, Lucescu, Turcescu) mai plini de principii deca TRU?! Asta vreau sa imi raspunzi, restul nu are rost sa discutam tocmai ca ne stim foarte bine!!! Si daca imi raspunzi cu da, te rog sa imi spui ce unitate de masura ai folosit! Daca nu, acest dialog nu isi are sens intre noi doi ;)

          Dan Tapalaga a pus exact aceasta problema in discutie. Au dreptul fostii colegi ai lui TRU sa dea cu piatra?! Deci principiile Codruta, nu emotiile!!!
  • +6 (8 voturi)    
    esti bun, dom' le Tapalaga (Luni, 9 martie 2009, 9:47)

    sorin [anonim]

    Pe ceata asta esti exact ce trebuie!
    • +2 (2 voturi)    
      o margine a prapastiei in ceatza (Marţi, 10 martie 2009, 12:28)

      Ramstein [anonim] i-a raspuns lui sorin

      Mda... nu se stie daca e chiar "exact ce trebuie". Ar putea fi si o margine a prapastiei ascunsa in ceatza
  • +6 (8 voturi)    
    zbaterile Cotidianului (Luni, 9 martie 2009, 10:33)

    Dr Marutza [anonim]

    Superb scris, domnule Tapalaga! Cum de nu pricep cei de la Cotidianul, ca mistocaria sprintara a unui dinescu s-a tocit, ca zaiafeturile sale dunarene cu "adversarii" politici scarbesc, ca un buscu se zbate sa se ridice si el la nivelul lui TRU,, incercand palid si penibil sa-i dea contre, dar in zbaterea lui se duce tot mai la fund , ca un ursu se vrea un CTP clontos, dar nu-i decat un urs purtat cu lantul prin redactiile si televiziunile bantuite de Vantu...?!
    Sunteti cel putin penibili, domnilor! Va lipseste nu doar harul jurnalistic , ci si coloana vertebrala!!
  • +5 (7 voturi)    
    Excelent articol (Luni, 9 martie 2009, 10:55)

    Radu [anonim]

    Excelent articol. Cu totul de acord. Propun Hotnews sa il gazduiasca ei in continuare pe TRU. Ar fi un castig pentru Hotnews si pentru cititori.
  • -2 (6 voturi)    
    Ma indoiesc, deci cuget! (Luni, 9 martie 2009, 11:28)

    ILE [anonim]

    "Ura impotriva libertatii lui TRU de a gandi se naste din capete care urasc sa gandeasca liber" ... suna frumos dar e FALS: TRU nu are nici o indoiala. TRU e liber sa gandeasca dar o face din ce in ce mai rar. De ce spun asta? Pai, cum bine remarca tot Dan Tapalaga: "TRU sustinea, total neinspirat, sinistre finguri din PDL, falsa aiurea". Facand asta TRU era, intr-adevar, liber sa gandeasca ... si poate ca, cine stie, chiar se gandea la contractul de consultanta semnat cu PDL.
    In contextul asta TRU pare un ex perfect de 'tonomat de presa'.
    Ne cereti sa credem ca TRU e "un personaj onest, motivat doar de convingeri". Ca are "convingeri, idei, curaj si coerenta". Hai sa ne rezumam doar la convingeri si coerenta.
  • +5 (7 voturi)    
    Bravo, Domnule Tapalaga...! (Luni, 9 martie 2009, 11:33)

    judex1 [anonim]

    De mult nu am mai citit o asemenea excelenta si pertinenta analiza. In privinta "Cotidianului", avem un al doilea exemplu, dupa Catalin Avramescu, de "echidistanta" si politica promovata de naimitii lui Vantu. Adica, daca nu esti cu noi, esti impotriva noastra, pentru ca avem de-a face cu o echipa intreaga de latrai tupeisti, goi la suflet si constiinta. Macar sa recunoasca ca sunt servitorii lui Vantu! Nu observati ca, mai nou, s-au specializat in "spalarea" lui Nastase? TRU este cu sapte capete deasupra lor, asa cum esti si tu, Dane, dar, se pare ca bunul simt si profesionalismul nu prea conteaza in Romania lui Vantu, Voiculescu si Patriciu.
  • +5 (7 voturi)    
    Presa care pierde bani ca sa existe (Luni, 9 martie 2009, 12:35)

    Andra [anonim]

    Realitatea de azi este atat de stramba incat se poate intampla ORICE (rau).

    Intr-o presa de monopol detinuta de doar 4 oameni care reprezinta interesele politice ale unui singur grup politic - UNICUL cu proprietate si acces media - evident ca libertatea e limitata si nu pot exista decat extrem de putine miscari de substanta - ca-n presa comunista.

    Asta este una din ele, si urmeaza unui sir consistent de excluderi din aceeasi "presa".

    Si tot ca-n presa comunista oamenii isi permit sa mearga pana acolo incat sa PIARDA bani ca sa faca ceea ce fac.
    Adica sa faca o presa IMPOTRIVA propriilor cititori.

    Diferenta fara de comunism este ca acum suntem un public captiv, si voi stiti asta, iar alta sansa – adica Presa Alternativa - n-avem.
    Pana si Europa Libera si BBC au disparut....

    Asa ca de-acum inainte poate sa-nceapa joaca: vori putea sa-si bata joc de noi - fara numar...!
  • -3 (5 voturi)    
    patetic (Luni, 9 martie 2009, 12:38)

    wow [anonim]

    daca tru are talent, eu, scriind aici aceste vorbe, sunt un tolstoi. ii lipseste talentul si coloana vertebrala. articolele lui parca sunt cladite cu limba de lemn a lui ilici. cititorii cotidianului sunt de partea lui? probabil fanaticii pedisti. nu imi pot inchipui un om normal care poate sa citeasca mai mult de 3 randuri de propaganda ca aia in vremurile bune. omul e pur si simplu un smecher de doi bani cum gasesti gramada in presa noastra.
    • +1 (3 voturi)    
      lui wow, ceea ce merita! (Luni, 9 martie 2009, 13:23)

      Dr Marutza [anonim] i-a raspuns lui wow

      Esti penibil si ai o judecata de doi bani! Nu sunt "pd-ist fanatic", dar admir verticalitaea caracterului si talentul in ale scrisului. Daca asta este un pacat, atunci - DA - recunosc ca am pacatuit! De cand oamenii cu judecata trebuie sa se jeneze pentru apartenenta lor? Ca nu pricepi ce scrie TRU in "limbajul lui de lemn"(!) se vede de la posta! El nu scrie pentru alde matale care dovedesti ca n-ai citit mai mult de trei randuri in general, nu doar din TRU! Interventia ta grosolana te descalifica ! Citeste ce scriu forumistiisi vezi ca esti cam singurel!! Daca taceai sau alegeai alt mod de exprimare, intelept ramaneai!!
      • +1 (1 vot)    
        verticalitatea orizontala a caracterului lui TRU (Marţi, 10 martie 2009, 12:38)

        Ramstein [anonim] i-a raspuns lui Dr Marutza

        Stimate Doctor Marutza,
        Vreau sa-ti semnalez, numai, faptul ca "verticalitatea caracterului" acestui TRU are o... pozitie perfect orizontala. Se poate vorbi in acest caz de vreo afectiune a coloanei vertebrale a respectivului?! Esti... "doctor", deci lumineaza-ne!
  • -3 (5 voturi)    
    BRAVO! (Luni, 9 martie 2009, 12:54)

    Cosmin [anonim]

    Super articolul, am şi eu o întrebare: cine naiba e TRU? :)
  • +4 (4 voturi)    
    Curaj dlor. de la Cotidianul (Luni, 9 martie 2009, 13:02)

    hotnewsfil [utilizator]

    Curaj, domnilor care l-ati exclus pe TRU
    Propun ca ziarul Cotidianul sa publice extrase semnificative (reprezentative) din ceea ce au scris Ursu, Buscu, Dinescu, Lucescu in timpul si despre "Piata Universitatii", despre cat au sustinut sau au atacat ei acea manifestatie democratica. Comparativ, sa se prezinte si ceea ce spunea atunci Traian Ungureanu la BBC, de cateva ori pe zi. Pe atunci, fugeam seara din Piata Universitatii, sa-l aud pe Traian Ungureanu cum ne sustinea pe cei de acolo, din "Zona libera de neo-comunism". Ne insufla putere si curaj.
    Dinescu s-a fofilat, s-a ferit de Piata, oprtunist cum il stim. Adrian Ursu, ca si CTPopescu erau adversarii Pietei.
    De Buscu nu se auzea. Nu i-am auzi vorbind de la balcon", nu i-am vazut infruntandu-i deschis pe FSN-isti.
    Ca si Neculai Constantin Munteanu, Traian Ungureanu era un sustinator "trup si suflet", al acelor cateva zeci de mii de visatori, de curajosi care manifestau nu numai impotriva lui Iliescu, a celor ce instaurau neo-comunismul, ci si pentru a demonstra intregii tari ca se poate manifesta fatis. Era prima chemare deschisa de angajament politic democratic, impotriva mostenitorilor regimului totalitar.
  • -1 (7 voturi)    
    cam manipulati, domnu' Tapalaga! (Luni, 9 martie 2009, 13:08)

    Codruta N [utilizator]

    UNDE vedeti ca opiniile impotriva placarii lui TRU sunt majoritate, pe site la Cotidianul???

    Mie mi s-a parut ca sunt cam fifty-fifty! In afara de asta, nu luati in considerare ca multi care considera plecarea lui TRU ca foarte oportuna s-ar putea sa nu scrie acolo, pentru ca nu vor sa se bage in laturile aruncate de asa-zisii "sustinatori" ai lui (in realitate, cred, pedisti extrem de nervosi ca si-au pierdut "vehicolul electoral").

    IA mai cititi cu atentie blogurile Cotidianului - se vedeti mai bine CE "atmosfera" e pe acolo - si cine a creat-o!


    Nu de alta, dar sper ca nu doriti si Dvs. sa va pierdeti stima unei bune parti a cititorilor, asa cum a pierdut-o TRU!
    • +3 (3 voturi)    
      adaugati postarile cenzurate (Luni, 9 martie 2009, 13:41)

      dan tapalaga [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      cateva mostre la gasiti aici pe site. nu i-au validat la cotidianul, au venit aici. cati or mai fi, dumnezeu stie.
      • -1 (5 voturi)    
        :)) (Luni, 9 martie 2009, 14:05)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui dan tapalaga

        Pai nici mie nu mi-au "validat" o opinie - ca, "infierbantata" fiind... uitasem sa-mi pun adresa de e-mail :)))

        Daca au "validat" opinii care contineau injuraturi si insulte la greu, nu vad de ce n-ar fi "validat" altele ;)

        Oricum, chestia cu "adresa de e-mail" nu e (in)validata de cineva de la Cotidianul - ci de softul blogului, insusi.
        • +3 (3 voturi)    
          Postare cenzurata la P. Lucescu (Luni, 9 martie 2009, 15:38)

          Andra [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          Ionut S. says: "Omagiile sunt omagii. Cultul personalitatii nu a inceput cu Ceausescu, si nu s-a sfarsit cu Ceausescu. Valabil atat la nivel general, cat si pentru TRU, in speta. Ceea ce a scris el a fost gretos. Niciodata nu am avut ocazia sa citesc ceva comparabil de la cei citati de tine(...)."
          http://teodorescu.blog.cotidianul.ro/2009/03/06/saritura-lui-tru-pe-blocul-pdl-ului/

          Cenzura a aparut dupa ce i-am ceut lui Ionut S. sa dea exemple din textele lui TRU de astfel de omagii.
          L-am ajutat oferindu-i reteta Cultului personalutatii pe care trebuie s-o caute in textele lui TRU si ale altor jurnalisti, ca sa justifice ceea ce a afirmat mai sus.

          Cultul personalitatii

          Cultul personalitatii unui personaj politic se construieste astfel:

          ■ TOATE trasaturile de caracter, toate faptele si actiunile unui om politic sunt prezentate NUMAI in context pozitiv
          ■ Omul politic respectiv nu este NICIODATA comentat negativ sau plasat intr-un context mediatic negativ.
          ■ Aceste operatii se repeta insistent, de mai multe ori pe zi timp foarte indelungat
          ■ Pe TOATE posturile de televiziune
          ■ In TOATE ziarele
          ■ De catre TOTI – sau daca nu se poate obtine TOTALITATEA atunci de catre: MAJORITATEA
          ■ Jurnalistilor cunoscuti opiniei publice

          Exemple de cult al personalitatii in Romania: Ceausescu, Regimul Nastase, Nastase Insusi.

          Tb. aratat ca asta e o activitate facuta in mod repetat, nu doar de TRU - ci de MAJORITATEA jurnalistilor cu NOTORIETATE, vizibilitate si influenta din spatiul public, pe MAJORITATEA televiziunilor cu influnenta si putere din Romaia, si pe o durata de timp care pleaca din 2004 si se termina in 2009, ziua de astazi.

          Cu nume de persoane, texte omagiale, cu nume de televiziuni cu influenta care le difuzeaza, frecventa difuzarii care sa acopere MAJORITATEA spatiului de emisie, and all that.

          NB: Ca urmare, pt. ca IS n-a putut sa aduca argumentele resp - m-au cenzurat pe mine.
        • +3 (3 voturi)    
          Postare cenzurata la I. T. Morar (Luni, 9 martie 2009, 15:52)

          Andra [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          Dezamagitor, Ioan T. Morar

          Argumentatia dvs. e construita pe presupunerea ca Dinescu Buscu, Lucescu, Teodorescu, Rogozanu si restul *nu fac politica* - ceea ce e ne-adevarat. Fac politica PNL si PSD si ceea ce-i desparte de “publicistii” Nastase, Severin sau Patriciu e doar faptul ca “oficial” n-au carnet de partid.
          De la dvs. chiar nu m-asteptam sa spuneti asa ceva, pt. ca asta inseamna ca le validati acestor indivizi un statut pe care nu-l au (de independenti). Un jurnalist nu poate face exclusiv politica pro-PSD si pro-PNL patru ani cu consecventa si sa mai spuna apoi ca e “independent”.
          Deci validati o minciuna, si vreti - ca in comunism - sa ne prefacem toti ca-i adevarat, ca oricum suntem un public captiv si alta sansa – adica Presa Alternativa - n-avem: pana si Europa Libera si BBC au disparut….

          Ceea ce fac jurnalisti de la CTD - propaganda de partid sub acoperirea “independentei” - poarta un nume si se numeste “propaganda neagra” - iar dvs. stiti foarte bine asta, la fel ca toti din redactie. Numai ca asta e o metoda folosita in razboiul POLITIC, si in campaniile politice agresive asa cum e campania electorala continua din presa romaneasca – si nu are nimic de-a face cu jurnalismul de opinie

          Jurnalismul de opinie se face intr-un singur fel: pe fata. Pe fata, in mod deschis, ca o fereasta spre cer - sau ca TRU -


          http://morar.catavencu.ro/2009/03/09/mi-e-prieten-traian-dar-mai-prieten-mi-e-adevarul/
          • +1 (1 vot)    
            chiar? :) (Luni, 9 martie 2009, 18:28)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Andra

            Morar nu "se pune", mi s-au plans multi prieteni ca "cenzureaza" - si nici macar n-au reusit sa gaseasca un criteriu clar (decat cel mult ca de unii nu-i placea, ca aveau argumente greu de combatut).

            Cu toate astea postarea ta chiar a APARUT - la ora 12,22 :))

            Asa ca uitati-va mai cu atentie pe blogurile care sunt moderate permanent, se poate ca postarile sa apara cu niste minute de intarziere (si ale mele au aparut binishor mai tarziu, la Morar - dar m-am obisnuit cu asta)
            • +1 (3 voturi)    
              Citeste mai sus (Luni, 9 martie 2009, 18:57)

              Andra. [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

              Am spus ca exista 2 tipuri de cenzura la Cotidianul, al 2-lea este cenzura prin amanare.
    • +3 (3 voturi)    
      nu crezi ca esti prea patetica?! (Luni, 9 martie 2009, 17:33)

      corvus [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Codruta, ma cunosti multe prea bine pentru a sti ca nu fac partipriuri. Plec de pe o pagina, cea a Cotidiotului dar si de pe blogurile unora dintre ei din aceleasi motive. Cenzurat. Fara a fi fost violent sau injurios. Motivele sunt simple. Exista la grupul Realitatea+AC o limita a dreptului de exprimare. Daca treci dincolo de ea si incepi sa critici (admit, poate ne-indreptatit) esti cenzurat. SOV este un cuvant tabu ;)). Nu ai dreptul sa te atingi de mogul...

      Ce vrei mai mult decat faptul ca cei de la AC (ziarul mergea bine!!!) s-au vandut lui SOV?! Se poate numi asta prostitutie?! DA, se poate... Catavencii asta fac acum... Cu atat mai trist!

      Ecologisti?! Hai sa fim seriosi. Liviu Mihaiu si ecologismul. Nu are habar cu ce se mananca, nu este suficient sa te imbraci in haine de camuflaj, sa iti iei alura de "Che cel verde" pentru a fi ecologist! Pentru Bucurenci este o trambulina, Ecologismul face frumos, este cool, atat este de snob. Daca il mai si amesteci cu marijuana e betooon! E doar o modalitate de a iesi in evidenta si Bucurenci nu rateaza niciuna sa fie buricul sezatorii!!! Un soi de Alex L.S. al ecologismului. Fandoseli de mazete!

      Nu cred ca vrei sa iti explic ce inseamna cu adevarat ecologist, stim amandoi prea bine...
      • 0 (4 voturi)    
        :)) (Luni, 9 martie 2009, 18:42)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui corvus

        Cine te-a cenzurat, mai? Sub ce nick-name? Vezi sa nu fi patit si tu ca Andra :))

        Si ce daca AC si celelalte au fost cumparate de Vantu? Tu chiar iti inchipui PE BUNE scena in care Vantu ii ia pe toti la refec si le zice: "aia scrieti - aia nu scrieti" iar ei zic "s'traiti, shefu'"? :))) Fiecare din ei are bani (si "nume" = "brand propriu") SI in afara ziarelor, nu-s obligati sa il asculte pe Vantu - pe de alta parte CINE ar fi trebuit sa cumpere ziarele alea ca ele sa fie "credibile"? Silvian Ionescu? :-p

        Nu mor nici de dragul lui Mihaiu nici al lui Bucurenci - dar au reusit sa aduca des ideea de "ecologie" in atentia unui public larg - iar Mihaiu chiar a ACCEPTAT sa renunte si la presa si la afaceri (in plus, mai fiind si tavalit de "colegii oengisti") ca sa ajunga guvernator acolo. Repet: nu mor de dragul nici unuia din ei - insa orice ar fi facut ei nu inseamna ca TRU a fost "bun" (dpdv. al ideilor) sau ca n-ar fi avut dreptate cei de la Cotidianul. Si la urma-urmelor iti amintesti, sper, ca din cauza lui Bucurenci ne-am "certat" >:

        Si nu-s chiar deloc "patetica", mai degraba sustinatorii lui TRU au inundat Internetul cu lacrimi si vaiete - mie mi se cam rupe, si asa ajunsesem sa nu-l mai citesc decat cand voiam sa ma enervez... si cum imi da guvernul motive zilnice de enervare in realitate... crede-ma ca, din partea mea, putea sa si ramana acolo linistit, atata paguba...

        Hai, pace! - ca am de lucru cam mult... :)
        • +2 (2 voturi)    
          pace... (Luni, 9 martie 2009, 19:06)

          corvus [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          inca o intrebare Codruta. CARE PUBLIC LARG?! Daca te duci cu adevarat in mijlocul “publicului larg” nimeni nu stie de Mihaiu sau de Bucurenci. Actiuni?! Ha, strangeau peturi alaturi de Sulfina, apoi de Korodi.

          Repet, nu sunt aici sa il apar pe TRU ci niste principii. Si fara emotii...

          Spor la treaba...
      • 0 (4 voturi)    
        pe de alta parte... (Luni, 9 martie 2009, 18:53)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui corvus

        ... repet: nu inteleg CUM de era "credibil" TRU, scriind la ziarul "lui Vantu" (si fiind, in plus, PLATIT de PD) in schimb colegii lui, scriind la ACELASI ziar "al lui Vantu" (dar NEfiind platiti de PD) nu sunt "credibili" - vrei sa dai de inteles ca numai mercenarii PD sunt "credibili"?

        Mai, Corvus! tu vrei sa ma faci sa cred ca intr-adevar nu VEZI ce FAC astia din PD??? Da-o-ncolo de treaba!!! >:(

        Vezi, ca zilele trecute a fost sedinta CNA - si a participat la ea "insasi" fosta consiliera a lui Base - acum, consilier "personal" al ministrului de resort - ia ghici: DE CE?!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Mai bland, domnilor Pavel Lucescu, etc... (Luni, 9 martie 2009, 13:08)

    hotnewsfil [utilizator]

    Multi dintre noi s-au hranit din emisiunile BBC. Ii admiram si stimam profund pe toti cei ce faceau emisiunile, inclusiv pe Traian Ungureanu. Sunt convins ca si Pavel Lucescu era printre admiratorii lui Traian Ungureanu. Pe vremea aceea il accepta asa cum este, un netalentat ziarist, un prea-implicat in politica.
    Intr-un fel sau in altul, mai mult sau mai putin, noi toti, atat cei care scriu cat si cei care citesc Cotidianul facem politica, ne iplicam partizan, fara a fi inscrisi intr-un partid. Atata timp cat Cotidianului nu-i lipsesc comentariile politice ale redactorilor contra-Basescu, face politica partizana.
    Chiar in acest articol nereverentios la adresa lui Traian Ungureanu, Pavel Lucescu face politica agresiva la adtresa lui Traian Basescu. Asa o face apasat in ultimul timp. Nu am citit nici un text din Cotidianul in care Pavel Lucescu, sau oricare alt redactor, sa il atace virulent pe SOV, sa ii dezvaluile caile de imbogatire. Tacere absoluta. De ce? Nu cumva...
    Mircea Dinescu, carciumarul de succes in productia de vinuri si in oportunismul politic scrie permanent dur, vulgar, in Cotidianul,la adresa lui Traian Basescu. Pavel Lucescu nu ii atrage atentia ca se implica prea mult politic, nu subliniaza ca Bucatarul de la Cetate (la care se mananca si se bea bine, pe gratis, pentru unii) n-ar fi jurnalist, numai asa ca sa il hartuiasca, asa cum o face dizgratios cu Traian Ungureanu. Pavel nu-l stigmatizeaza pe carciumar ca a fost furnizorul casei regale Vanghelie, la vangheliada precedenta. Autocenzura functioneaza selectiv.
    Raman un fidel cititor al Cotidianului. Nu avem alt ceva mai
  • +5 (5 voturi)    
    Articolul lui A.Ursu :"Pupati aici, PD-L-isti" (Luni, 9 martie 2009, 13:18)

    hotnewsfil [utilizator]

    Domnule Adrian Ursu,
    ati intrecut masura. V-ar fi iertata grosolania daca ne-ati marturisi ca, si de aceasta data, erati cu o sticla golita (de tarie), pe masa la care v-ati ticluit excelentul articol-pamflet.
    Cum v-ar veni dvs. daca cineva ar scrie ca Sorin Ovidiu Vantu sta permanent ridicat pe jumatate de pe scaun, ca sa faca loc garnizoanei celor de la Cotidianul, sa ii pupe fundul, atacandu-l violent si ordinar pe Traian Basescu? Aceasta poza a lui SOV sta cumva atarnata pe toti peretii redactiei Cotidianul, pe ea fiind inscris, cu litere de-o schioapa "Pupati aici"? Asta, asa, ca sa nu uite vreun angajat care este rostul acestui ziar scris de elite, pentru elite, patronat de un personaj-elita.
    Imi pare rau ca ne siliti sa va raspundem pe masura la aceasta deraiere desi, sa recunoastem, sunteti un ziarist imbatranit nu numai in rele.
    Pe scurt, in piesa pe care o prezentati in articol, rolurile personajelor -Basescu si "membrii PD-L"- pot fi interpretate excelent de dublurile -SOV si "redactorii de la Cotidianul"-. Acceptati distributia aceasta de roluri? Este destul de onorabila pentru dumneavoastra?
    Aceeasi piesa, aceleasi roluri, alti actori.
  • -2 (4 voturi)    
    Catavencu (Luni, 9 martie 2009, 16:22)

    Maria [anonim]

    Cei de la Cotidianul intr-adevar nu au stiut sa isi argumenteze decizia. Insa Catavencu ramane cel mai bun saptamanal si nu inteleg de ce loviti in el. De asemenea nu inteleg de ce loviti in actiunile ecologiste si in cel care a acceptat sa fie guvernator tot din principii constante si valoroase. Asadar si problema acestui articol este ca nu stie sa argumenteze logic, nu cu patima si improscari.
  • -2 (4 voturi)    
    Nu va e rusine? (Luni, 9 martie 2009, 16:43)

    Esmeralda [anonim]

    Nu trebuia oare TRU sa ne spuna de la inceput ca e pedalist? Nu e suficient pentru a-i desfiinta statura morala?
    • +1 (3 voturi)    
      tismaneanu, neamtu si preda (Luni, 9 martie 2009, 17:06)

      paralaxa [anonim] i-a raspuns lui Esmeralda

      citiva prieteni s-au solidarizat cu TRU. Neamtu chiar si-a dat si el demisia de la Cotidianul!! Un gest fara precedent pe la noi...

      http://grupareaaproape.wordpress.com/2009/03/09/tru-divort-si-solidaritate/

      http://tismaneanu.wordpress.com/

      Traian a decis sa candideze pentru Parlamentul European pe lista PDL. Mi se pare un gest normal pentru un intelectual public sa se angajeze in actiunea politica menita sa sustina valorile in care crede. Inceteaza Traian Ungureanu sa fie un analist stralucit? Nu a mai fost Bronislaw Geremek un ginditor de mare rafinament dupa ce a devenit ministru de externe, presedinte al Senatului ori europarlamentar? Ar fi ezitat Michnik sa-i ofere o rubrica in Gazeta? Cind se va scrie istoria presei romanesti a ultimelor doua decenii, si nu ma indoiesc ca se va scrie, contributia lui Traian Ungureanu va fi mentionata sa cum o merita un om care a scris ceea ce a crezut, cu argumente rationale si cu un talent pe care nu-l pot nega nici macar criticii sai cei mai inversunati (nu ma refer la cei care se afla in treaba sa-l acuze de “impostura”, o alta stupiditate ce nu merita mai mult de o secunda de uimire dezgustata). In plus, istoria nu poate fi pusa intre paranteze, ocultata ori refulata: Traian a fost la BBC o voce magnetizanta, autor al unor comentarii de o impecabila acuratete si probitate.

      la fel, cristian preda
  • -1 (3 voturi)    
    @ mr marutza (Luni, 9 martie 2009, 17:26)

    wow [anonim]

    verticalitate spui nene marutza? desigur, vertical inseamna sa-ti schimbi peste noapte parerea si sa ti-o adaptezi dupa cum bate vantul in pupa marinarului.
    daca ar fi fost vertical, odata cu alianta pd-psd, ori si-ar fi scrantit coloana vertebrala ori s-ar fi aruncat de pe bloc. dar, deh, nevertebratele isi permit asemenea contorsiuni dizgratioase fara cea mai mica paguba de constiinta. asta e mai rau decat romanul smecher normal: el e romanul smecher intelectual si deontolog.
  • +2 (4 voturi)    
    O intrebare simpla despre asa-zisa "independenta" (Luni, 9 martie 2009, 18:20)

    Andra. [anonim]

    Cand 4 oameni care sustin TOTI un singur bloc politic detin in acelasi timp TOATA PRESA - si nu exista niciun fel de presa de aceeasi putere si audienta care sa sustina IN MOD EGAL si celalalt bloc politic (PDL) - se mai poate pune problema de "independenta" ?

    Poate cineva sa lamureasca conditiile/CRITERIILE lumea normala (UE su USA) si daca ea mai este posibila in conditii de Monopol ?
  • 0 (2 voturi)    
    Bravo! (Luni, 9 martie 2009, 21:27)

    Mihai C. [anonim]

    Il cunosc pe TRU de mai mult de 20 de ani si este unul dintre putzinii ziaristi romani pur-singe.
    Buscu? Incerc ca sa imi aduc aminte macar un titlu bun dat de el si nu gasesc! articolele lui sint la fel de excitante intelectual ca si o reteta de medicamente.
    TRU? Imi aduc aminte si acum un titlu dat de el acum mai mult de 20 de ani: "Nodul Gordian de la Cravata lui GIno Iorgulescu!"

    Bafta TRU!
  • 0 (2 voturi)    
    Comentariul cu subiect 'Ma indoiesc, deci cuget" (Marţi, 10 martie 2009, 10:50)

    EI [anonim]

    Buna ziua,

    Am postat ieri un comentariu cu acest subiect. Cred ca ar fi fost singurul care era oarecum critic la adresa lui TRU. Sa fie acesta motivul pentru care nu a fost postat?
    • 0 (2 voturi)    
      Si eu am indoieli! ;) (Marţi, 10 martie 2009, 12:18)

      Ramstein [anonim] i-a raspuns lui EI

      Cel mai probabil, tocmai faptul ca era un comentariu critic este si motivul pentru care nu a aparut.
      Am trimis si eu un comentariu critic. Sa vedem daca apare. In orice caz m-am confruntat cu "neaparitia comentariilor critice" (scrise intr-un limbaj foarte adecvat) si pe blogurilor altor jurnalistii, notorii sustinatori PDL. Iti sugerez sa scrii despre acest "sport" - cenzura - pe care il practica unii jurnalisti pro-PDL pe alte bloguri. Si, mai ales, mentionand si numele respectivilor. Poate ca astfel putem contribui la educarea unora dintre jurnalisti.
  • 0 (2 voturi)    
    TRU - Monumentul Lingaului Roman la Bucuresti (Marţi, 10 martie 2009, 12:02)

    Ramstein [anonim]

    @D.Tapalaga:

    "TRU sustinea, total neinspirat, sinistre finguri din PDL" - chiar asa, neinspirat?! Poate ca "neinspiratia" venea, totusi, de la partid...

    "TRU e liber [...] Ceilati fac ceea ce cred altii ca e bine si, evident, nu sunt liberi" - si, evident, acest TRU nu face... "ceea ce cred altii ca e bine", are numai "neinspiratii".

    In privinta platilor facute de PDL in favoare acetui TRU... putem vorbi despre ceva foarte concret, ceva ce nu are nevoie de "nuantari".

    Dincolo de o anumita exaltare ce emana din acest articol, asteptam si... argumente - poate ca intr-un articol ce va urma.
  • 0 (2 voturi)    
    'Ma indoiesc, deci cuget' (Marţi, 10 martie 2009, 13:03)

    EI [anonim]

    TRU are, intr-adevar, coerenta si verb. Dar TRU nu ar nici o 'indoiala', convingerile lui sunt prea clare si prea de nezdruncinat. TRU isi face 'chip cioplit' si se inclina la el 'la vedere', cu 'curaj' si 'convingere'.
    Doar ca una este sa ai principii si consecventa, si alta e sa admiri fara discernamant, fara dubii, fara spirit critic (exista si o denumire populara pentru asta).

    TRU are 'libertatea sa sfideze, sa gandeasca autonom, sa critice cat, cum si pe cine vrea', dar criticile lui se indreapta invariabil catre o singura directie.

    Asa ca nu reusesc sa vad la TRU nici inteligenta, nici curaj. Citandu-l pe dl Tapalaga, vad mai degraba ca 'TRU exagereaza voit, ca de obicei, intinde coarda si rade' ... sau ca 'TRU sustinea, total neinspirat, sinistre finguri din PDL'.
    E adevarat ca 'La Traian, totul e la vedere'. PREA LA VEDERE!

    "Veti spune: coboara-l, domnule, de pe soclu! De acord, daca aveti ce pune in loc" ...
    Atatia ani de comunism m-au invatat ca e mai sanatos sa nu pui pe nimeni pe soclu, 'sa nu iti faci chip cioplit'. Ca e mai important sa ne pastram simturile: pe cel bun si pe cel critic.

    In concluzie: in povestea asta nu exista nici o fata mare, nici o 'alba ca zapada'. Pur si simplu cred ca acel contract de consultanta a ajuns prea la vedere. Cand contractele lui Bogdan Chiriac au ajuns si ele la vedere, readactia in care lucra la pus pe tusa. Bogdan Chiriac a pozat o vreme in victima, a stat putin retras si acum e bine mersi. Si TRU va fi la fel..
  • 0 (0 voturi)    
    sictir (Miercuri, 11 martie 2009, 9:22)

    Cornel [anonim]

    Eu nu voi vota nici TRU, nici Elena Basescu, nici PSD, nici PNL, si nici alte specimene asemenea pentru ca nu merita nici unul dintre ei votul meu.
    Pupincuristi au fost si vor mai fi, noi sa fim sanatosi...
  • 0 (0 voturi)    
    Chapeau en haut (Joi, 12 martie 2009, 10:45)

    Lc [anonim]

    Poate ca intrarea in politica a lui TRU e saritura mult asteptata de pe bloc. La Bruxelles sunt blocuri mai inalte...