Despre Ion Iliescu

de Dan Selaru     Romania obiectiva
Miercuri, 4 martie 2009, 8:38 Actualitate | Opinii

Asadar, marti, Ion Iliescu a implinit 79 de ani. Si-a primit darurile, omagiile, linsul in cur obisnuit.

Niste tineri, nu conteaza cine sunt, au manifestat pasnic impotriva "batranului edec comunist". Si au luat ghionturi de la gorilele puse sa pastreze linistea distinsului eveniment.

Au fost luati de Jandarmerie pentru ca "aveau de depus o plangere", asta in fata camerelor, dupa, au fost luati pentru "tulburarea linistii si ordinii publice". Au fost, 6 dintre ei, amendati cu sume intre 200 si 1000 de lei. Unul o sa aiba dosar penal pentru ca avea un lant pe post de curea la nadragi.

La comemorarea Revolutiei in Ion Iliescu au fost aruncate oua. De catre un batran caruia comunismul i-a distrus viata.

Nu leaga nimic batranul de tinerii in cauza decat Ion Iliescu. Simbolul, dupa 20 de ani, al lipsei de adevar de care societatea romaneasca da dovada. Nu stim adevaruri esentiale despre societatea romaneasca, vinovatii pentru mortii din '89, vinovatii mineriadelor, vinovatii tuturor matrapazlacurilor de dupa '89, multe altele.

Ion Iliescu apara ieri personajul, fiul ideologic, Adrian Nastase spunand ca e o deviere de la regimul politic, o incalcare a Constitutiei. Un regim care nu a trimis pe nimeni din clasa politica acolo unde-i e locul. Dupa dreapta judecata.

Ion Iliescu este simbolul pastrarii cutumelor totalitarismului in Romania. Si pe care nimeni nu a incercat sa le schimbe. Un batran si niste pusti sunt prea putin. Chiar daca batranul e putin scrantit si tinerii impertinenti au dreptate si ma alatur lor.

Citeste restul articolului si comenteaza pe Romania Obiectiva.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

1992 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    este regretabil (Miercuri, 4 martie 2009, 8:53)

    Gogu [anonim]

    Pacat ca se intampla asa ceva in Romania de astazi. Am urmarit reportajul la ProTV si am observat ca tinerii erau chiar pasnici, fata de comunistii care-l aparau pe bosorogula ala comunist! Iliescu ar trebui sa stea dupa gratii daca ar fi corectitudine in tara. Oricum il iertam, va plati altundeva!
    • -4 (6 voturi)    
      LA MULTI ANI INCA ODATA DOMNULE PRESEDINTE! (Miercuri, 4 martie 2009, 11:44)

      observator [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      o manifestatie la care se profereaza injurii si ninsulte, precum si acuzatii nefondate nu poate fi considerata una "pasnica".
      Eu as angaja un detectiv sa aflu cine a organixzat mascarada asta cu "tineri nevinovatui si iubitori de democratie" in realitate niste derbedei platiti cu bani.
      • +3 (3 voturi)    
        inapoiat (Miercuri, 4 martie 2009, 12:36)

        olandezu [utilizator] i-a raspuns lui observator

        cum adica?! cum nu e pasnica? l-au atacat pe bosorog? a fost cineva ranit?

        daca erau 20 de oameni care urlau "la multi ani" era bine? De ce? Pentru ca strigau ce trebuie?

        cred tu, cu creierul intins cum il ai, consideri probabil ca venirea minerilor a fost pasnica, pentru ca faceau "ce trebuie", nu?
    • 0 (0 voturi)    
      sa-l ierte Dumnezeu (Joi, 5 martie 2009, 10:56)

      Croco [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      Noi NU!
  • +3 (7 voturi)    
    Bolsevicul (Miercuri, 4 martie 2009, 9:05)

    gososan [utilizator]

    Nu se dezice de vechiile obiceiuri , a devenit traditie ziua lui de nastere , COMUNISTUL.
  • +3 (7 voturi)    
    bineinteles (Miercuri, 4 martie 2009, 9:15)

    mikaela82 [utilizator]

    ca si eu ma alatur lor, Domnule Selaru.
    Dupa parerea mea, tinerii au dat dovada de curaj.Daca toti romanii ar fi avut curajul lor,acum poate aveam un stat democratic 100%.E incredibil ce mult seamana jandarmeria cu MILITIA lui Ceausescu.
    Ma intreb oare mai avem o sansa(fie ea cat de mica), in inlaturarea hotilor care ne conduc incepand cu ILIESCU?
  • +2 (6 voturi)    
    Cum adica nu conteaza cine sunt? (Miercuri, 4 martie 2009, 9:21)

    Axul [anonim]

    Zici ca vrei sa te alaturi lor, dar nu spui cine sunt?
    In mod normal, ar fi trebuit sa ni-i prezinti, atat cat ai aflat despre ei si mai ales cum putem sa-i contactam.
    Cele cateva momente prezentate la stiri m-au convins si pe mine sa ma alatur lor, pentru ca au fete de romani, pentru ca nu le este rusine sa poarte o haina cu tricolorul romanesc, pentru ca sunt rationali.
    Pentru mine conteaza in primul rand cine sunt.
    • +1 (1 vot)    
      Noii Golani (Joi, 5 martie 2009, 21:29)

      paulmateescu [utilizator] i-a raspuns lui Axul

      Ei se auto-intituleaza Noii Golani, au site-ul www.noiigolani.ro si sunt studenti, din cate am vazut.
  • -3 (7 voturi)    
    ! (Miercuri, 4 martie 2009, 9:29)

    a [anonim]

    "Zici ca vrei sa te alaturi lor, dar nu spui cine sunt? "

    Sint penibili si nici macar motivati.
  • +1 (5 voturi)    
    bun (Miercuri, 4 martie 2009, 9:31)

    roman [anonim]

    Un articol bun ! Felicitari !
  • +1 (5 voturi)    
    Acest criminal, trebuia de mult sa fie judecat (Miercuri, 4 martie 2009, 9:54)

    Romanul [anonim]

    si condamnat .Iliescu, este vinovat de instigare la crima,diversiuni si ordine ilegale date armatei de a trage in demonstranti.Natiunea romana, daca respecta adevarul si dreptatea, trebuie sa-l aduca pe iliescu in fata justitiei.
  • +3 (7 voturi)    
    Revolutia sovietica a lui Ilici-Iliescu (Miercuri, 4 martie 2009, 10:05)

    costi [anonim]

    Va mai amintiti de CFSN ? Sau de indemnul lui Ilici Iliescu de a se forma Comitete in toate fabricile si uzinele ? Sau in toate primariile ?
    Aflati ca in limba rusa Comitete =Soviete.
    Deci in Decembrie 1989 Ilici Iliescu din prea mult elan a luat-o razna si a facut SOVIETE si Revolutia a iesit SOVIETICA. Mai tarziu cred ca a atras atentia si a dat-o pe FRONT, FSN .Prea batea la ochi zelul sovietic al batranului bolsevic . De ce nu a observat nimeni .Puteam rade mai mult in perioada asta .
    • +2 (4 voturi)    
      Rectificare (Miercuri, 4 martie 2009, 10:47)

      costi [anonim] i-a raspuns lui costi

      Consilii = Soviete , nu Comitete.Scuze ptr eroare .
  • +2 (6 voturi)    
    Mi se pare corect! (Miercuri, 4 martie 2009, 10:05)

    Wyatt Earp Dambovitzean [anonim]

    Pe al de purta lantu' la nadragi un lantisor trebe sa-l bage la parnaie! Asa-i trebuie! Daca era tigan si avea pistol mitarliera sau sabie trebuia sa fie liber, nu? Romanii nu are voie sa poarte arme, ca sa fie mai usor macelariti de tigani!
  • +2 (6 voturi)    
    propunere (Miercuri, 4 martie 2009, 10:38)

    skandikul [anonim]

    .

    pentru ca multi comentatori sugereaza ca locul lui Iliescu este la inchisoare, si acest lucru il sustin si eu ,

    propun autoritatilor sa schimbe destinatia imobilului cu sediul din strada Atena ,stiti voi care ,

    in inchisoare / penitenciar ,

    si astfel ar fi impuscati mai multi iepuri de` odata !


    .
  • 0 (4 voturi)    
    Faptele de arme ale jandarmeriei... (Miercuri, 4 martie 2009, 10:43)

    judex1 [anonim]

    si ale ministrului de interne PSD-ist arata ca traim mai degraba in RRRomania decat in Romania. Si cei vinovati pentru aceasta situatie sunt romanii, pentru masochismul lor si asa numita lor toleranta, echivalenta cu prostia si iresponsabilitatea fata de viitorul lor si al copiilor lor.
  • +1 (3 voturi)    
    un cont, ceva? (Miercuri, 4 martie 2009, 10:50)

    Codruta N [utilizator]

    Eu le-as plati o parte din amenzi, de exemplu...
    • 0 (0 voturi)    
      Mai degraba ... (Joi, 5 martie 2009, 11:01)

      Croco [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      as pune bani intr-un cont pentru a plati un avocat bun care sa conteste amenda, sa dea in judecata jandarmeria s.a.m.d.
  • 0 (2 voturi)    
    Va felicit bucuresteni ! (Miercuri, 4 martie 2009, 10:52)

    cornel [anonim]

    Aveti intotdeauna un reprezentant de frunte la aniversarile publice ale lui Iliescu de zilele lui.Il aveti pe primarul pe care l-ati ales. Sa va traiasca alaturi de cel mai bun si mai iubit tatuc.
  • 0 (2 voturi)    
    Plata amenzilor (Miercuri, 4 martie 2009, 11:01)

    Andreia [anonim]

    Si eu as plati! Ar trebui facut un protest pe petitiionline, respectiv cei ce semneaza petitia sa aiba posibilitatea si sa transfere intr-un cont bancar donatii pentru plata amenzilor. Macar atat sa facem!
  • -1 (3 voturi)    
    e discutabil (Miercuri, 4 martie 2009, 11:40)

    comentator [anonim]

    nu-i ia nimeni apararea lui iliescu, are pacatele lui.

    dar vad ca nimeni nu se intreaba cine sunt acesti "studenti". de unde si pana unde au aparut? oare sunt teribilisti, dornici de publicitate sau pur si simplu PUSI???

    v-ati gandit ca acesti "studenti" aveau cam 2-3 ani la revolutie???? ce naiba de semnificatie ar putea avea revolutia pentru ei???? la fel cu mineriadele...

    in fine, cred ca au vrut sa se vada si ei la TV...
    • +1 (1 vot)    
      conteaza? (Miercuri, 4 martie 2009, 12:39)

      olandezu [utilizator] i-a raspuns lui comentator

      nene comentator, daca tinerii astia rageau "la multi ani dom' presedinte", era bine, nu? de fapt ei au luat amenzi pentru ca nu spuneau "ce trebuie"! chiar ti se pare normal?!

      sunt multi ca tine, din pacate, de aia e RO asa cum e.
    • +1 (1 vot)    
      Da' matale te-ai gandit? (Miercuri, 4 martie 2009, 13:23)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui comentator

      Iliescu a facut raul ce l-a facut in majoritate in anii de dupa '89, si raul ala probabil ca astia de aveau 2-3 ani in '89 l-au simtit al mai aprig. Plus ca Iliescu inca otraveste politica romaneasca. Cre' ca el e in buna masura motivul pt. care PSD nu reuseste sa se curete de lichele, ceea ce se transmite la mai toate partidele.

      Mai exista si varianta ailalta, ca au crescut pustii astia in familii cu traditie puternic anticomunista (de ex. pusti din familii traditional taraniste, sau familii de fosti detinuti politici), si au ajuns relativ devreme sa priceapa mai bine ca multi altii ce fel de otrava reprezinta Iliescu.

      In plus, indiferent ca vor sa faca spectacol sau ca i-a pus cineva, problema ca jandarmii s-au comportat ca vechea militie comunista nu dispare. Nici faptul ca treburi asemanatoare se intampla cu regularitate cand e vorba de Iliescu.

      In alta ordine de idei, e o chestie cu "pusi". Ca le-o fi dat careva instructiuni despre cum sa procedeze, se poate, dar eu nu cred ca ei s-ar fi bagat la asa ceva fara sa aie si un dram de convingere ca fac un lucru bun. La varsta lor, te bagi usor din interes la o treaba violenta, nu la un protest pasnic.

      Asa ca eu nu m-as grabi sa aplic vreo prezumtie de vinovatie. Pentru mine, faptele sunt fara echivoc: n-au dat cu oua, n-au injurat, n-au batut pe nimeni, dar au fost arestati pt. tulburarea linistii publice. Ca ce chestie?
  • +1 (1 vot)    
    pt observator [anonim] i-a raspuns lui Gogu (Miercuri, 4 martie 2009, 13:26)

    Liviu [anonim]

    Ce-i cu raspunsul asta comunist, psd-ist sau probabil securist ? Seamana atat de mult cu discursul lui Iliescu din anii 90, in care Coposu si Ratiu aveau dolari in sediule PNCTD si PNL, platiti de agenturile straine pentru agitatorii din Piata Universitatii, "niste golani platiti cu bani", incat cred ca ati scolit impreuna pe la Moscova... Vezi ca site-ul Hotnews nu e accesat nici de mineri nici de CAP-isti, ca sa prinda discursul asta nesimtit de grosier.

    Iliescu e prea in varsta ca sa mai stea dupa gratii, insa o condamnare cu suspendare ar trebui data pentru implicarea in mineriade. Altfel cum am scapa de trecut ?
  • -1 (1 vot)    
    conteaza! (Miercuri, 4 martie 2009, 13:29)

    Tudor [anonim]

    Sigur ca nu trebuiau umflati acei tineri daca nu au incalcat legea, dar nu e inutil sa analizam si ce anume cautau acolo. Nu inteleg cum pot unii oameni sa puna toate problemele unei tari in carca unui om sau a unui grup de oameni. Justitia s-a pronuntat din cate stiu in cazul Iliescu din iunie '90. Ce anume ii motiveaza pe unii sa rascoleasca un trecut din care poate nici nu au facut parte? Spiritul de turma in ziua de azi este incredibil.
    • +1 (1 vot)    
      Adevarul doare, iar Dreptatea inca mai asteapta (Miercuri, 4 martie 2009, 18:43)

      uluit [utilizator] i-a raspuns lui Tudor

      Nici macar Justitia lui Iliescu (fiind compusa din judecatori si magistrati pusi pe criterii de servilism politic). Nici macar aia nu s-au pronuntat!

      Dosarele Revolutiei si ale Mineriadelor au fost taraganate si blocate in mod inadmisibil. Intrebati-i pe cei din Asociatiile de Revolutionari adevarati, nu cei falsi, ce probleme au intampinat si cum vor sa li se faca dreptate.

      Daca Iliescu se considera nevinovat, trebuie sa apara in fata unui Complet International de Judecata, format din judecatori impartiali, asemeni celor care l-au judecat pe Milosevic pentru crime impotriva umanitatii sau crearea unui Nuremberg al comunismului.

      Numai atunci Romania isi va reveni ca natiune.
      Imi doresc ca, macar sa-l vad judecat pe Iliescu judecat, fiindca condamnarea este prea departe, pentru o natiune prostita si badjocorita ca a noastra.
  • +1 (1 vot)    
    De ce va mirati? (Miercuri, 4 martie 2009, 13:50)

    Un roman anonim [anonim]

    Tovarasul Iliescu e obisnuit cu manifestaiile organizate de pdsr prin Vanghelie, la care participantii primesc in mod sigur ceva de obicei sume de bani sau mici si bere. Asa ca nu poate concepe ca mai exista si oameni care pot participa la o manifestaie pur si simplu din convingere. Si la fel gandesc se pare si unii dintre cei ce comenteaza, formati fara indoiala in spiriul pedeseristo-vanghelist, consecinta a perioadei in care mos Ionel a condus cu dezonoare Romania.
  • +1 (1 vot)    
    abuz (Miercuri, 4 martie 2009, 16:23)

    Bender [anonim]

    Mi-ar placea ca Jandarmeria sa fie la fel de prompta in alte chestiuni. In cazul asta, cata vitejie!, au arestat cativa tineri "inarmati" cu lumanari.
    Din indignarea admiratorilor aniversatului iti dai seama cat de putin tolerata este expirmarea publica a unei opinii conestatare.
    Jurnalistii ar fi trebuit sa protesteze mult mai clar impotriva unei arestari abuzive. Este inadmisibil sa fii ridicat de pe strada doar pentru ca ai alta parere.
    Din punct de vedere formal, ca nu convine sau nu cine sunt tinerii cu pricina, este vorba de un abuz. Dar care pare atat de normal!
  • +1 (1 vot)    
    rusine criminal comunist (Miercuri, 4 martie 2009, 16:38)

    sandu [anonim]

    desi in virsta, Iliescu pare la fel de infect si ticalos ca din 90 incoace. Are aceiasi alergie la democratie, la alte opinii, la adevar. Cred ca nu e nici o solutie, e intr-adevar un cinic si un nemernic. In ce priveste vina lui, e enorma, a nenorocit o tara intreaga pe mai multe generatii. Un criminal, cea mai mare pacoste, poate mai mare ca Ceausescu pentru ca fata de Iliescu orice alternativa ar fi fost mai buna.
  • 0 (0 voturi)    
    poate ar fi bine.. (Miercuri, 4 martie 2009, 17:11)

    claonic [utilizator]

    poate ar fi bine daca la anu' or sa fie o mie de persoane acolo care sa scandeze acelasi lucru.. sa vedem dc or sa mai intre jandarmii in ei.. S6au facut de tot rahatul in orice caz cand i-au saltat... tipic pt niste maimute ca ei...