Zilele rusinii nationale

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 26 august 2008, 20:38 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Sa declaram 13 si 26 august zilele rusinii nationale. Sunt datele exacte cand deputatii si senatorii au exilat justitia din ordinea de drept, inlocuind-o cu propria lor judecata, cu staborul micilor aranjamente de partid. Sunt datele precise cand Parlamentul de la Bucuresti a confiscat roba de judecator si a izbit cu ciocanul sofismelor politice peste degetele procurorilor. Unii sunt tentati sa laude Senatul pe motiv ca a dat drumul dosarelor Seres si Pacuraru, in timp ce Camera a blocat dosarele Mitrea si Nastase. Eronat. Senatorii au abuzat la fel de grav ca deputatii de justitie. Si unii si altii s-au transformat in judecatori supremi, incalcand elementare principii constitutionale.

  • Vot otravit. Votul de marti din Senat va permite procurorilor sa-si continue anchetele in cazurile Seres si Pacuraru, ceea ce nu se mai poate in cazurile Nastase si Mitrea. Dar senatorii PNL si PSD au subminat in mod premeditat credibilitatea celor doua anchete cu ajutorul consideratiilor politice din rapoartele Comisiei juridice. Astfel ca binele aparent facut prin avizarea cercetarii penale se va dovedi mai tarziu un rau cu premeditare. O viclenie prin care sunt compromise anchete, anchetatii sunt spalati, iar suspiciunea transferata asupra altor adversari politici.
  • O prima imixtiune s-a consumat cand senatorii au evaluat probele, calificandu-le drept confuze si neconcludente. In mod schizoid si greu de explicat logic, senatorii-juristi au scris intr-o fraza ca aprecierea probelor este strict treaba justitiei, iar in fraza imediat urmatoare le califica drept confuze si neconcludente.
  • A doua interventie, mai brutala decat prima, s-a consumat cand senatorii le-au cerut procurorilor sa extinda cercetarile in cazurile Videanu, Stolojan si Seculici. Altfel spus, le-au indicat pe cine sa ancheteze. Ce-i reprosau lui Basescu, fara probe, au comis sub ochii natiunii. Mai grav, senatorii-juristi si-au depasit flagrant competentele: cei trei n-au calitate de parlamentari.
  • Fumigene. Daca din interceptari rezulta un motiv ca cei trei sa fie cercetati, senatorii n-aveau decat sa faca o plangere penala. Astfel, aveau un prilej sa dovedeasca ca procurorii actioneaza cu dubla masura, dupa cum s-a plans ministrul Seres in Senat. Daca interceptarile in care apar pomeniti cei trei sunt atat de concludente, senatorii ar fi fost chiar obligati sa sesizeze in mod formal parchetul, sa-si asume gestul si riscul de a fi acuzati de denunt calomnios, nu sa se ascunda in spatele unei recomandari politice, care va deschide un nou joc politic.
  • Verdict de nevinovatie. Senatul i-a trimis pe cei doi in judecata cu verdict clar de nevinovatie.  Punand in discutie probele, natura acuzatiilor, Senatul s-a transformat, la fel ca si Camera Deputatilor, intr-un sinistru tribunal extraordinar. Grav este ca monstruozitatea juridica patentata in Senat si Camera incepe sa devina acceptata ca mecanism firesc de obstructionat justitia, care, vorba lui Melescanu si Diaconescu, mai trebuie putin rodat. In mod absurd, senatorii au intervenit in treburile justitiei in numele independentei sale.  
  • Frauda logica. Senatorii PNL si PSD comit fraude logice flagrante. Daca Seres e victima si totul e confuz si neconcludent, ce motiv ar avea sa ceara extinderea asupra unor terte persoane care apar in convorbiri telefonice, dar nu stim in ce context si ce relevanta are numele lor in economia anchetei.
  • Separatia puterilor in stat. Printr-o piesa pusa mai abil in scena decat de complicii lor deputati, senatorii PNL si PSD au actionat in dispret total fata de regulile statului de drept, incalcand principiul separatiei puterilor in stat. Iliescu, Vacaroiu, Geoana, Nicolai, Pacuraru au sters pe jos cu procurorii, le-au evaluat cu maxima incompetenta munca, i-au discreditat utilizand tot arsenalul manipulator de productie sovietica, avand tot ei obraznicia sa-i compare cu anchetatorii stalinisti. 
  • Coalizarea penalilor. CSM ar trebui sa reactioneze si acum, in apararea reputatiei magistratilor atacati masiv de un parlament intreg coalizat impotriva lor. In loc sa reduca la minim un raport nefiresc cu justitia, legalizat de o nefericita decizie a Curtii Constitutionale, senatorii au abuzat de el probandu-si astfel reaua credinta. Au tinut lectii juridice contabilul Nicolae Vacaroiu, Rodica Stanoiu, ministrul care cerea prin 2004 verde de la partid sa inceapa anchete, si-a pus semnatura pe doua rapoarte rusinoase pentru orice magistrat cu minime reflexe democratice Norica Nicolai, care se visa pana mai ieri ministrul justitiei. 
  • Frica de justitie. Nicolae Vacaroiu, contabilul care se plange ca n-a vazut dovezi clare in cele doua dosare, a contribuit politic la tergiversarea dosarelor, el fiind cel care a cerut, impreuna cu Bogdan Olteanu de la PNL, ca si Parlamentul sa-si dea aviz. La randul lor, parlamentarii care se plang ca sunt hartuiti politic taman inaintea campaniei au amanat cat au putut intalnirea cu judecatorii. Si senatorii si deputatii au dinamitat anchetele procurorilor cu arme diferite, avand in minte ceea ce Pacuraru si Mitica Dragomir le-au strigat de la tribuna, in momente diferite dar exprimand acelasi groaznic gand: ganditi-va ca maine ati putea fi voi!  
























Material sustinut de LIDL

FOTO Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Salate de paste

Pastele integrale sunt cea mai buna alegere in materie de paste, daca doresti un pranz satios si totodata nutritiv: sunt bogate in fibre care stimuleaza sistemul digestiv si micsoreaza nivelul colesterolului rau din sange, contin vitamine, minerale si nutrienti esentiali pentru o stare generala buna de sanatate, sunt indicate pentru persoanele care sunt atente la silueta si isi doresc un mai bun control al greutatii, contin antioxidanti si enzime. In combinatie cu sosul de vinete, salata de paste este un pranz excelent, pe care il puteti lua cu voi la birou!​



3081 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Ce a facut Basescu in situatia lor? A demisionat ? (Marţi, 26 august 2008, 20:49)

    Ovidiu [anonim]

    Aici e stenograma Camerei Deputatilor din 1996

    http://www.cdep.ro/pls/steno/steno.stenograma?ids=401&idm=1,05&idl=1

    Citez: "Din aceste motive, dar şi pentru a proba că niciodată nu am făcut din imunitatea parlamentară o pavăză pentru ilegalităţi, cu deplină încredere în justiţie, dar şi în corectitudinea actelor mele din timpul guvernării, astăzi, 9 aprilie 1996, demisionez din Parlamentul României."
    • -4 (4 voturi)    
      A demisionat... (Marţi, 26 august 2008, 21:05)

      judex [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      cum va face si Mitrea ca doar sunt cam de acelasi calibru....niste smecheri...
      • +5 (5 voturi)    
        Nu pune egal intre fapte si vorbe (Marţi, 26 august 2008, 21:18)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui judex

        au pus destul comunistii 50 de ani.

        Mitrea momentan are imunitate !!!

        Tu daca maine esti prins mituind un politist, intri la cercetari, fara ca nimeni sa poata opri asta, fara ca ai tai colegi de serviciu sa poata vota pentru sau contra !!!

        Ti se pare corect?
      • +1 (3 voturi)    
        Din pacate pt. Mitrea, el a demisionat pe bune (Marţi, 26 august 2008, 21:23)

        judex [anonim] i-a raspuns lui judex

        In cazul lui basescu ancheta ajunsese la final, cercetarea penala nu a fost impiedicata de vreun vot in parlament, ce urma era sa il trimita pe TB in judecata, dar se prevalau de "imunitate"
        TB a renuntat la ea si a plecat la Constanta, asteptand sa fie trimis in judecata - lucru care nu s-a mai intamplat cu toate ca acum nimic nu mai impiedica acest lucru.
        In felul asta, justitia lui Iliescu si-a pierdut pentru prima data credibilitatea, Traian Basescu si Gregorian bivolaru sunt singurii doi demnitari cercetati si trimisi in judecata in ultimii 18 ani in Romania.
        • 0 (0 voturi)    
          Erori (Vineri, 29 august 2008, 22:31)

          Maggie13 [utilizator] i-a raspuns lui judex

          1. NU Gregorian, ci Gabriel ; 2. NU era demnitar
  • +3 (3 voturi)    
    consecinte (Marţi, 26 august 2008, 20:59)

    anca atanasiu [anonim]

    In aceeasi zi, doua evenimente MAJORE:

    Rusia vs.ORICE&ORICINE.
    Intr-un mod lipsit de orice echivoc.
    Sa-l citam pe unul dintre clasicii lor:Ce-i de facut?

    Camera Superioara a Parlamentului Romaniei-lanseaza, mai mult sau mai putin subtil(excelenta analiza in 9 puncte a dlui Tapalaga), o bomba cu efect intarziat.

    Consecintele vor dainui mult dupa ce doamnele si domnii din Senat vor fi cedat locurile, inlocuiti fiind prin vointa populara.
    Sau nu?
  • -2 (8 voturi)    
    De ce suntem noi romanii blestemati ... ? (Marţi, 26 august 2008, 21:13)

    1001 [anonim]

    ... sa n-avem OPOZITIE ?

    Ascultam aseara discutiile de la Realitatea Tv si m-am ingrozit de ce fel de enormitati au putut debita Norica nicolai, Funar si Cristian Diaconescu - astia cel putin o faceau cu cinism si cu sange rece, insa Iosif boda spunea niste enormitati din PURA SI SIMPLA prostie si nesimtire
    (altfel nu pot cataloga prezenta unui astfel de asa-zis "analist" la tv care nu stie lucruri elementare despre functionarea justitiei)

    Nu vi se pare ca acolo trebuia sa se afle macar o urma de "opozant" ca sa nu spun "militant pentru reforma justitiei", sau macar "MILITANT PENTRU ADEVAR" din societatea civila (cea cu multe galoane pe umar) - si care sa puna lucrurile la punct ?

    Cu ce suntem noi blestemati sa avem o astfel de opozitie idioata si impotenta care nu e capabila decat sa se vaicareasca si sa-si planga de mila ???

    NU TOT NOI II PLATIM SI PE EI ? PENTRU CE II PLATIM ?

    Cu ce sunt ei mai buni decat ticalosii pe care-i critica daca prin absenta si non-combat sunt de fapt COMPLICII TICALOSILOR ?

    Cu ce sunt mai buni decat PSD si PNL daca nu sunt in stare sa aiba in 18 ani macar o televiziune de partid asa cum au PSD si PNL ?

    O sa votam iarasi niste impotenti ca PNTCD si o sa vedem iarasi ca ne-am inselat a 1001-a oara ?
    • 0 (4 voturi)    
      amice aberezi (Marţi, 26 august 2008, 21:27)

      x [anonim] i-a raspuns lui 1001

      no comment la tampeniile debitate.
  • +1 (5 voturi)    
    Marea Adunare Parlamentara (Marţi, 26 august 2008, 22:19)

    CapraVecinului [utilizator]

    nu raspund decat in fata Marii Adunari Parlamentare. Sa ma judece colegii mei, Senatorii si Deputatii. Judecata-i pentru fraieri .
  • -1 (3 voturi)    
    Eu nu inteleg (Marţi, 26 august 2008, 23:51)

    Dan [anonim]

    Nu inteleg logica editorialului. Deci acest grup de parlamentari au facut "ceva" pe ancheta procurorilor DNA si au actionat ca niste propangandisti sovietici (sau FoxNews) alaturi de aplaudacii si tonomatele de serviciu. Plus ca au aruncat deja celebrele petarde.

    Dar nu e mai adevarat ca unii dintre ei au votat totusi inceperea urmaririi penale (la noi se poate), deci cei 2 pot fi urmariti penal si eventual condamnati. Deci o veste totusi buna. Chiar daca au avut intentii meschine sau de alt fel, au dat drumul justitiei in aceste cazuri.

    Eu cred ca apropierea alegerilor are un pic de a face cu votul macar pentru anumite partide care se cred "liberale". Cine nu se astepta la deja celebrul arsenal de petarde+fumigene e pur si simplu fraier, singurul lucru ciudat e ca nu a fost urmat si de un vot NU.
    • +2 (2 voturi)    
      ptr.Dan (Miercuri, 27 august 2008, 8:55)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Nu e nimic ciudat in faptul ca nu au dat vot negativ inceperii urmaririi penale.
      Dupa episodul Nastase -Mitrea la Camera Deputatilor,prapaditii astia de parlamentari au sesizat valul imens de nemultumire iscat de comportamentul lor iresponsabil si,cum alegerile sunt tot mai aproape,au incercat sa "dreaga busuiocul" votand pentru inceperea urmaririi.
      Intr-un anumit fel,se poate considera ca cei doi, Pacuraru si Seres, au fost "sacrificati" de senatori pe altarul propriilor interese si anume acelea de a-si mai spala din proasta reputatie pe care si-au creat-o in timp si de a se prezenta pentru o viitoare candidatura cu "fruntea sus".
  • -3 (3 voturi)    
    ce logica?? (Miercuri, 27 august 2008, 10:00)

    popeye [anonim]

    Dane, la articolele lui Tapalaga nu trebuie sa te astepti la logica.El s-a specializat pe hiper-negativism,hiper-pesimism si nihilism,realitatea pentru el nu conteaza, ba din contra, e suparatoare.Exista un anume auditoriu în tara noastra care savureaza asemenea articole,tapalaga nu face altceva decât sa serveasca acest auditoriu.Dar câteodata mi se pare ca tapalaga chiar se excita scriind articole din astea; oricum exista la asemenea indivizi o anumita predispozitie mintala(si de mentalitate) de a privi si zugravi totul în cele mai negre culori posibile,indiferent cât de "alba" sau "gri" este situatia.Articole aberante de acest gen nu redau realitatea complexa dintr-o societate cum e cea româneasca,ci descriu mai degraba imaginarul "infectat" de negativism patologic si nihilism ale autorului lor.Problema este ca la noi, si nu numai la noi de fapt, jurnalistii sunt formatori de opinie,asa fiind ca pesimismul domina la români cu toate ca,obiectiv vazut, românii o duc mult mai bine decât acum 10 ani, iar situatia de azi nici nu suporta comparatie cu cea de acum 20 de ani.Asemena articole bizare si aberante nu fac altceva decât sa submineze încrederea românilor în democratie facându-i sa-si doreasca venirea la putere a unei "mâini de fier" care sa termine odata pentru totdeauna cu "haosul" democratiei.Exemple din istoria noastra??Anii '30, când "tapalagii" de atunci înfierau democratia(cu toate defectele de care suferea ea la români)facilitând astfel,intentionat sau nu, ascensiunea legionarilor,dictatura regala,iar apoi guvernarea Antonescu cu toate crimele ei!Azi exista la noi un vadim-tudor si un becali care asalteaza necontenit democratia;faptul ca sunt niste clovni politici si niste vulgari psihopati nu schimba cu nimic datele situatiei.Ce se întâmpla daca sunt înlocuiti de o persoana mai sobra,mai intelectuala mai inteligenta decât cei doi amintiti,dar animata de aceeasi dorinta de a înlocui democratia cu o forma autoritara sau chiar totalitara de guvernamânt????
    • +1 (1 vot)    
      Nu, Tapalaga e de obicei OK (Miercuri, 27 august 2008, 11:38)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui popeye

      Dan Tapalaga e unul din putinii editorialisti de pe media romaneasca pe care o mai citesc cu care ma identific de obicei 100%. De obicei, articolele si ideile in sine rezoneaza profund cu ce cred eu si cum simt eu despre anumite subiecte. De asta si aprecierea mea deosebita pt dansul.

      Pe undeva, inteleg si sensul acestui articol si implicit logica sa, dar dupa parerea mea e prea ancorat de normalitatea bunului simt din cum vad eu democratia si prea "logic" in ideile de manual din care rezida. Pur si simplu nu mai pot sa contrez anumite tendinte de deturnare a logicii cu care ne bombardeaza zi de zi f multi politicieni si tonomati, sprijinita de amortirea generalizata existenta in societatea noastra. Nu mai am puterea.

      Evident, vina imi apartine numai mie si din pacate am ajuns sa realizez asta fara a avea taria necesara sa mai fac ceva in privinta asta. Sper totusi ca viitorul sa mai schimbe ceva. Am repere morale de unde sa-mi formez o reduta, eu si altii.
  • -2 (2 voturi)    
    despre dosare (Miercuri, 27 august 2008, 10:51)

    sebi [anonim]

    Despre dosarele de care tot vorbiti atita justitia trebuia sa se pronunte demult. Daca un dosar cu termopane ajunge sa fie plimbat prin fata camerelor de luat vederi timp de 4 ani (la fel si celelalte) nu-ti trebuie prea multa minte ca sa iti dai seama de factura.
    Oricum un numar foarte redus dintre forumisti poate gindi cu putina lor minte. Repeta papagaliceste prostiile unor analisti platiti cu mii de euro/luna de la realitatea sau antene.
    Mai puneti mina pe carte fratilor, altfel o sa il votati tot pe Base sau Nastase si iar o sa va tinguiti.
    • +2 (2 voturi)    
      Justitia nu poate trece peste voia lui Nastase (Miercuri, 27 august 2008, 11:57)

      MINCIUNI PSD [anonim] i-a raspuns lui sebi

      nastase e unul dintre SUVERANII CORUPTIEI

      Nastase e cel care a amanat dosarele de la pronuntare; dosarele au fost trimise in judecata de catre DNA din 2006 dar au fost intoarse de nastase insusi de la judecata. E ciudat cum "uita" PSD-ul tocmai aceste "detalii" care dovedesc tocmai namaipomenita "dorinta" a lui Nastase de a ajunge in judecata.

      ● Cum isi amana "rechinii" procesele

      Virgil Burla
      Joi, 04 Octombrie 2007
      http://www.romanialibera.ro/a107711/cum-isi-amana-rechinii-procesele.html

      ● Patriciu nu a venit la procesul Rompetrol, pentru ca un caine i-a rupt citatia

      Joi, 26 Iunie 2008, ora 15:58
      http://www.ziare.com/Patriciu_nu_a_venit_la_procesul_Rompetrol_pentru_ca_un_caine_i_a_rupt_citatia-341590.html

      ● Nastase nu se duce la DNA pentru ca e plecat din tara

      Joi, 26 Iunie 2008, ora 11:14
      http://www.ziare.com/Nastase_nu_se_duce_la_DNA_pentru_ca_e_plecat_din_tara-341487.html
  • -1 (1 vot)    
    de vreo cateva zile.... (Miercuri, 27 august 2008, 11:08)

    SIC [anonim]

    judex a inceput sa abereze. ce s-o fi intamplat? a aparut cumva un alt judex? nu-l mai recunoastem.
    • -1 (1 vot)    
      tot el este, (Miercuri, 27 august 2008, 13:07)

      comentator [anonim] i-a raspuns lui SIC

      dar a mai avansat boala...
      • -1 (1 vot)    
        se pare ca la tine.... (Miercuri, 27 august 2008, 15:31)

        SIC [anonim] i-a raspuns lui comentator

        a avansat chiar mai mult.
  • +2 (2 voturi)    
    despre pesimism si luciditate (Miercuri, 27 august 2008, 12:14)

    nelu [anonim]

    nu mi se pare tapalaga pesimist, ci ca care il cred pesimist nu vor sa vada adevarul in fata. Voturile din parlament consfintesc ingroparea democratiei in Romania, in indiferenta populatiei, marcheaza prabusirea Romaniei intr-o zona de gri, si pecetluiesc imposibilitatea construirii in Romania a unui stat de drept national. Si ce se mai poate face: pai se stie, plecati care unde puteti, avem acuma noroc ca se mai poate pleca in UE. Asta insa e o solutie grea. Mai e a;ltceva si in afara de asta: sa ne mangaiem cu ideea ca e tapalaga trist si ca e fapt realitatea nu e asa de grea - asta e o minciuna, dar cine nu suporta adevarul n-are de cat. schimbarea clasei politice nu cred ca se poate face intr-o viata de om. asta ptr cine prefera adevarul. cat despre imbunatatirea conditiilor de viata in Romania: s-a facut foarte putin si prost. se putea mult mai mult si e mut loc de mai bine. Romania ca stat ramane o constructie fragila, cu picioare subtirele de lut, care se mentine gratie unor conjuncturi internationale si nu datorita unor forte interne. un stat moale, slab, corupt, dominat de hoti si de prosti. in frunte cu ion iliescu.
    • 0 (0 voturi)    
      mult mai grav este altceva : (Miercuri, 27 august 2008, 12:31)

      Requiem for a dream [anonim] i-a raspuns lui nelu

      Faptul ca avem mainile legate, din moment ce "impartialii" europeni impreuna cu "stindardul democratiei" adica USA declara Romania direct si irevocabil "o democratie PUTERNICA"
      Altfel spus, putem sa tipam pana n-om mai putea, ca dpdv al "parintilor democratiei", adica al UE si USA, astazi in Romania PSD si PNL au atins cele mai inalte "culmi" ale societatii capitaliste multilateral democratizate.
      La asta nimeni nu poate avea replica, pt. ca noi niste iobagi ne-civilizati si comunisti nu putem sa-i contrazicem tocmai pe "parintii" civilizatiei si demcratiei, si uite-asa vom muri ca Georgia cu "democratia"-n gura

      Cu atat mai mult cu cat "trompetele" acelorasi parinti ai democratiei, vin sa le dea dreptate "din interior" :

      20 Iunie 2008, dupa alegeri : Mungiu declara ca in romania democratia exista si este normala:

      ”Sunt doua lucruri importante de remarcat in incheiere. Unul ca, desi PD-L are o mana de lideri de clasa intai – Basescu, Stoica, Stolojan, Boc, Blaga etc. –, in alegerile locale a parut cam lipsit de leadership. A doua, alegerile din acest an vor fi primele fara sprijinul societatii civile. si in 1996, prin Alianta Civica si sindicate, si in 2004, prin CPC (si la referendumul din mai), societatea civila a jucat un rol decisiv in lupta anti-PSD. Ma indoiesc ca vom mai vedea asa ceva in acest an, cand miza pentru democratie nu mai e aceeasi, deci neutralitatea devine fireasca. Indoielile mele reflectate mai sus nu conteaza daca PD-L chiar e capabil sa castige alegerile din toamna prin forte proprii. In eventualitatea ca nu, trebuie luate cu caracter de avertisment.

      http://www.romanialibera.ro/a127603/proiectul-reunificarii-dreptei-la-zi.html
  • -1 (1 vot)    
    stat fragil??? (Miercuri, 27 august 2008, 13:43)

    popeye [anonim]

    Nu ma asteptam la alt gen de raspunsuri la postarea mea; cine e "infectat" de pesimism care frizeaza nihilismul nu scapa de aceasta "boala" niciodata.Un singur lucru privitor la acest nihilism aberant pe care cei care îl profeseaza nu îl înteleg în ruptul capului: el, ca de fapt si forma sa mai "moale", pesimismul, nu sunt "motoare"pentru viitor si submineaza încrederea românilor în democratie!Cine persista în acest mod de gândire, va ramâne astfel chiar daca emigreaza în nu stiu ce tara.Iar daca niste tari ca SUA sau Germania admit ca România e o democratie consolidata, atunci o fi adevarat asta,ca doar nu credeti ca aceste tari spun României dragalasenii gratuite, asa doar de ochi frumosi.Dar la noi trebuie sa vina mereu acei pesimisti si nihilisti de profesie,dpdv cu adevarat profesional în schimb în cel mai bun caz niste semidocti, acriti pâna în fundul sufletului,probabil si ratati din anumite puncte de vedere,care dau vina pe toti si pe toate(numai pe ei însisi nu!),pe democratia din România, pe politicieni(care sunt chipurile cu TOTII corupti, fara exceptie!),pe români în ansamblu(care nu sunt decât niste "boi", bineînteles excluzându-se pe ei însisi din aceasta ecuatie!)etc.etc.si trebuie sa-si dea si ei cu parerea lor necalificata si neprofesionista mai ales,însirând un "lant" interminabil de vaicareli,lamentatii,tânguieli si bocete cu privire la România.Iar faptul ca România ar fi un stat fragil cu picioare de lut care mai traieste doar gratie unor conjucturi înternationale(care sa fie acelea oare??),în frunte cu Ion Iliescu(n-o fi auzit "Nelu" ca celalalt "Nelu" nu mai e de 4 ani buni în fruntea tarii??)e o aberatie care nici nu merita comentata.Am auzit-o deseori în anumite cercuri "revizioiniste",pline de resentimente si furie neputincioasa la adresa României ca se încapatâneaza sa se dezmembreze la fel ca alte state din regiune.Un fel de gândire care exprima mai degraba o dorinta arzatoare("wishfull thinking") decât realitatea de pe teren.
    • +2 (2 voturi)    
      fragil (Miercuri, 27 august 2008, 14:47)

      nelu [anonim] i-a raspuns lui popeye

      in 1940 regele Carol II "Consolidatorul" declara la Chisinau ca tara e incinsa cu o centura de foc si beton. s-a vazut in retragerea haotica a armatei si administratie romanie din basarabia si bucovina de nord in numai cateva zile, lasand in urma bani, armament, arhive etc... ala a fost un context international neravorabil: romania a fost decupata asa cum au vrut altii (nordul ardealului, sudul dobrogei si estul romaniei) erau toate granite recunoscute international. ceea ce tie ti se pare stat puternic este un context favorabil: NATO si UE. daca insa nato si ue devin neputincoase, romania nu va fi capabila sa se apere singura, de exemplu, in scenariul in care republica moldova isi va cere reintregirea teritoriala cu restul de moldova luat de regimul mosieresc si pus sub umbrela nato. e poate un scenariu halucinant. foarte bine ca pare asa. ideea sa explic ce am vrut sa spun cu stat fragil cu picioare de lut. poate in acest scenariu pesimist :) o sa se spuna atunci: bine ca vor numai atat rusii, sa le dam, ca cine se poate pune cu ei. asta este viziunea mea de stat fragil. in viziunea mea de stat puternic, s-ar crea o administratie cu care orice om simplu sa se poate identifice, sa stie ca drepturile ii sunt aparate si protejate si nu mintit si chinuit de un stat corupt. nu pesimismul e problema noastra, ci starea de "lasa-ma sa te las". aparentul pesimism pe care il ataci are rolul de a forta societatea sa se trezeasca din inertie.
  • +1 (1 vot)    
    notati la democratie (Miercuri, 27 august 2008, 14:21)

    nelu [anonim]

    adevarata democratie in romanie o simt cei batuti de minerii din iunie 90, cei care nu si-au recuperat nici acum casele furate de comunisti, cei care tb sa dea spaga pe la toate colturile, cei care dau in gropi cu masina, cei care vad cum se fura pe rupte, cum se minte in fata etc.... dc georgia e lasat de izbeliste in fata rusilor, ce alta dovada mai vie vrem ? ce am patit in 1940 si in 1944 nu ajunge ? nimeni nu ne va apara interesele in afara de noi insine, toti isi vor proteja intai pielea lor si numai dupa aceea, in masura in care ii aranjeaza, si pe altii. ce daca spun americanii ca la noi e democratie ? ei spun ca sa auda rusii. nu mungiu e etalonul libertatii in romania. lupta intre rusia si sua ptr sfere de influenta nu e incheiata nici in romania. si o romanie slaba si fara substanta nationala avantajeaza rusia. este intr-adevar regretabil ca nu exista opozitie in romania, dar asta nu inseamna ca nu se poate infiripa ceva. miracole sunt posibile oricand si oriunde. o clasa taraneasca sacrificata de propriul sau stat, si devastata, o clasa de oameni corecti si muncitori chinuiti si alungati din tara si o noua clasa de escroci balcanici ciubucari, securisti si fara Dumnezeu crescuti de comunism care au acaparat posturile de conducere prin alegeri "libere". asta imi pare societatea noastra la 2008. incotro ? nu tb sa fii vizionar ca aceasta clica de hoti formata, crescuta, adusa si sustinuta la putere de KGB si Ion Iliescu va mai ramane inca la putere linistita ptr scurt timp (5 - 10 ani ?). dupa care o sa inceapa agitatiile... in functe de conjunctura internationala din acel moment romania se va apropia de un stat de drept sau se va afunda si mai mult in mocirla dictaturelii balcanice.
  • 0 (2 voturi)    
    penibil! (Miercuri, 27 august 2008, 14:54)

    popeye [anonim]

    "nelule" esti pur si simplu doar penibil.Vaicarelile si tânguielile tale au atins deja o cota periculos de aproape de paranoia.Amesteci totul fara nici un discernamânt, bagi într-o oala KGB-ul cu americanii; oare ce-o fi având KGB-ul la ora actuala de-a face cu România?Ai dovezi în aceasta privinta sau e mai degraba doar burtologie goala amestecata cu paranoia, vaicareli si bocete metafizice?Daca nu esti în stare sa accepti ca "tizul"tau, celalalt "nelu" nu mai e la puterea tarii de aproape 5 ani, atunci chiar ca ai mari probleme cu realitatea de pe teren si esti atunci incurabil!Personal presupun ca esti un ratat din vedere profesional iar acum cauti sa dai vina pe "comunisti" si pe altii, de fapt pe toti si pe toate,numai pe tine însuti nu!Degeaba îti voi spune ca România e deja pe primele 60 de locuri în clasamentul IDU(sunt sigur ca habar nu ai ce e aia!), ca durata medie de viata în ultimii zece ani a crescut cu 3 ani, ca au crescut salariile în mod real(te poti informa daca nu crezi!),ca România e în NATO si UE(lucru la care acum 20 de ani nici nu putea macar visa!),ca poti sa calatoresti de ex. de la Lisabona la Bucuresti azi doar pe baza de buletin de identitate,CA A DISPARUT FRICA, ca poti sa spui ce vrei fara sa-ti fie teama(unul ca tine poate sa se vaicareasca chiar ca totul e rau si dezastru si nu i se întâmpla nimic!),si câte si mai câte!Toate astea pentru tine si "tapalagii" de profesie nu exista, de fapt realitatea nu exista, exista doar mocirla de hiper-negativism si nihilism pe care voi v-o creati si în care va zbateti,luând-o în mod eronat si paranoid drept "dezastrul" din tara.Eu sunt convins ca voi de fapt sunteti depasiti si speriati de viata moderna,de cursul ametitor al schimbarilor din România,lucruri pe care nu le întelegeti, si le percepeti a fi "haos"reactionând cu teama si negativism la ele.Voi sunteti aceia care cu vaicarelile lor aberante si patologice inoculeaza românilor frica si repulsie fata de democratie si valorile occidentale!!!
    • +1 (1 vot)    
      democratia nu are treaba cu : (Miercuri, 27 august 2008, 16:11)

      Ghise POZITIVUL [anonim] i-a raspuns lui popeye

      democratia nu are treaba cu :

      "Degeaba îti voi spune ca România e deja pe primele 60 de locuri în clasamentul IDU(sunt sigur ca habar nu ai ce e aia!), ca durata medie de viata în ultimii zece ani a crescut cu 3 ani, ca au crescut salariile în mod real(te poti informa daca nu crezi!),ca România e în NATO si UE(lucru la care acum 20 de ani nici nu putea macar visa!),ca poti sa calatoresti de ex. de la Lisabona la Bucuresti azi doar pe baza de buletin de identitate,CA A DISPARUT FRICA, ca poti sa spui ce vrei fara sa-ti fie teama(unul ca tine poate sa se vaicareasca chiar ca totul e rau si dezastru si nu i se întâmpla nimic!),si câte si mai câte!'

      1. media de viata tb pusa fata in fata cu scaderea demografica care e dramatica, salariul tb. corelat cu inflatia si cu gradul catastrofal de indatorare al populatiei, calatoria libera in UE nu e un castig democratic in sine pt. ca duce la parasirea tarii la propriu de catre cei mai buni romani, a vorbi nu inseamna ca te si aude cineva sau ca nu exista TELEVIZIUNILE PSD si PNL care hotarasc ele CINE si CE spune si care e "AGENDA ZILEI"
      etc, etc, etc
      2. deci nu asta inseamna democratie
      3. daca "democratie" inseamna ca avem "voie" sa vorbim, asta nu se potriveste cu acuzatiile despre modul in care vorbim (negativism, etc) si nici cu acuzatiile la gramada (globale), astea sunt atacuri la persoana.
      In democratie nu ataci oamenii - nici individual nici la gramada - ci ii respecti, si combati IDEILE lor cu ARGUMENTE.

      Sper numai ca nu pregatesti ideologia noului Regim PSD-PNL dominat numai de stiri pozitive 100% - asa cum doreste tovarasul Ghise - puse in pagina de televiziunile 100% detinute de PSD si PNL, ca doar traim intr-o democratie, nu ?
      • 0 (0 voturi)    
        mda (Miercuri, 27 august 2008, 20:12)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui Ghise POZITIVUL

        punem media de viata in fata cu scaderea demografica si in alte tari europene in care, suntem cu totii de acord, lumea o duce bine. si vedem ca lucrurile sunt ca la noi. salariul il punem in realtie cu inflatia si costurile vietii si constatam ca puterea de cumparare a crescut. datoriile le punem in relatie cu procentul de credite nereturnate si iar vedem ca stam bine. si apropo de datorii: sua au o economie ce merge pe datorie si lumea zice ca oamenilor de acolo le este bine.
        langa grupurile de presa psd si pnl le punem si pe cele ale pdl si vedem ca lumea are de unde alege. daca vrea.
        democratie inseamna ca poti sa iti exprimi inclusiv parerea despre faptul ca unul sau altul e nihilist sau negativist. iar atacul la persoana inseamna altceva.
        si o ultiam observatie. dan tapalaga se lamenteaza ca s-a votat in senat pentru continuarea anchetei in cazurile seres si pacuraru. e asta rau? mie mi se pare ca e bine. daca s-ar fi votat impotriva sa inteleg ca domnul tapalaga era in extaz si ar fi laudat senatul?
        • 0 (0 voturi)    
          tampenii/democratia inseamna altceva (Miercuri, 27 august 2008, 22:27)

          Ghise POZITIVU [anonim] i-a raspuns lui andrei

          1. "scaderea demografica din alte tari europene" - asa, fara nicio referinta
          2. chiar daca minciuna de mai sus ar fi adevarata, populatia Romaniei ar scadea in acelasi ritm cu al celorlalte tari UE >>> dar ar duce-o constant la fel de rau pe cat a dus-o in comparatie cu ele in ultimii 18 ani
          IATA O STIRE POZITIVA.

          25 Iunie 2008
          ROMANIA SI BULGARIA, CELE MAI SARACE TARI DIN UNIUNEA EUROPEANA
          Romania si Bulgaria, tari care au aderat la UE in 2007, raman cele mai sarace din blocul european din punct de vedere al produsului intern brut pe cap de locuitor, ocupand penultimul, respectiv ultimul loc si fiind depasite de Turcia, tara candidata la UE. Luxemburgul este de departe cea mai bogata tara din Uniunea Europeana, urmata de Irlanda, care are totusi un produs intern brut pe cap de locuitor la aproape jumatate din nivelul acestui indicator inregistrat in Luxemburg, in timp ce Bulgaria se situeaza la polul opus, fiind cel mai sarac stat din UE, potrivit statisticilor Uniunii Europene.
          http://www.transilvaniaexpres.ro/index.php?mod=articol&id_articol=88423
          3. punctul 2 se refera si la puterea de cumparare - ref year 2007, inainte ca puterea de cump sa fie facuta praf de cresterea pensiilor
          4."datoriile le punem in relatie cu procentul de credite nereturnate si iar vedem ca stam bine"
          BNR tocmai a inasprit conditiilor de creditare.
          scumpirea creditelor iti spune ceva? fyi asta e o "stire pozitiva"
          5. nu exista "grup de presa" al PDL/nu exista presa alternativa de puterea/audienta presei PSD-PNL, deci nu exista alegere.
          Romania se compara dpdv al presei cu Rusia si Italia, nu o spun eu o spune raportul Dept. de stat al USA pe 2007
          6. "alternanta" la "conducere" exista si in Rusia (i-liberal democracy)
          Este democratia in care n-ai voie decat sa votezi.
          In rest, INTERNETU E LIBER.
  • 0 (2 voturi)    
    PS. (Miercuri, 27 august 2008, 15:01)

    popeye [anonim]

    PS. Georgia e un "failed state", adica mai pe româneste un stat esuat, care a încercat sa sustraga atentia cetatenilor sai de la mizeria interna printr-o actiune pe plan extern,nesabuita,prost conceputa si eronata din cauza ca credea ca SUA îi vor sprijini neconditionat.Au cazut ca niste fraieri în capcana întinsa de rusi,iar acum nu mai stiu pe unde sa scoata camasa.O fi Rusia mare c...a,careia îi revine o buna parte din vina pentru situatia din Caucaz, dar nici cu Georgia nu mi-e prea rusine.Dar totusi un lucru: ce au toate aste de-a face cu România oare???Georgia e la o departare de ani lumina fata de tara noastra( nu ma refer dpdv geografic!), în orice privinta, care o fi rationamentul pentru care tu amesteci astea toate???
    • +3 (3 voturi)    
      acuma am inteles (Miercuri, 27 august 2008, 15:56)

      nelu [anonim] i-a raspuns lui popeye

      deci iliescu nu mai are nici o treaba ca nu mai e presedintele republicii, KGB nu mai exista, iar romania nu are nici o legatura cu ce se intampla in georgia... acuma am inteles... pai da, tapalaga asta e prea nihilist.. intelectual cu barba... hai sa mai chemam minerii odata sa terminam cu nihilismul, sa aduca starea de fericire inapoi
  • 0 (0 voturi)    
    aha,am înteles! (Miercuri, 27 august 2008, 19:03)

    popeye [anonim]

    Clar,un nihilist de profesie transforma si cele mai evidente câstiguri ale democratiei în lucruri negative.Nu e bine ca exista dreptul la libera circulatie?Na hai sa abrogam acest drept iar!Sa trecem din nou ilegal granita cu riscul de a fi împuscati,ar fi si un fel de concediu de aventura,nu?Ce conteaza pentru un nihilist înrait ca fenomenul de plecare din tara a atins toate tarile fost comuniste,si ce mai conteaza ca acest fenomen s-a încetinit pentru România aproape pâna la oprire,în Polonia începând sa se inverseze deja(esti foarte neinformat amice, mai citeste si altceva decât "tapalgisme"!)?Si ce conteaza ca rata de nastere în România este cam de 11 copii la 1000 de locuitori(pe locul 3 în Europa,dupa Norvegia si Franta),ca mortalitatea infantila a scazut si ea foarte mult de la 1990 încoace?Ca exista o presa libera si mai ales diversificata din care te poti informa cu adevarat?Si faptul ca ai alegeri libere cu alternanta la conducere, pentru un hiper-negativist iar nu conteaza,nu?Fac orice pariu ca voi, astia care atâta cârcotiti si va vaicariti nici nu va duceti la alegeri,asa-i?Sunteti penibili cu vaicarelile voastre de doi bani, nu va convine democratia de aici?Mars în Coreea de Nord, Cuba sau China,acolo puteti sa luptati pentru democratia adevarata,sa vedeti si voi cum e sa ai parte de foarte mare atentie din partea organelor de stat atunci când spui CEVA!Înca o data: astia ca voi cu vaicarelile lor metafizice nu sunt decât niste ratati care încearca sa dea vina pe oricine si orice(în afara de ei însisi),zugravind tabloul din tara în cele mai negre culori posibile!Stare de neputinta a NATO si UE?Exista vreun indiciu ca aceste doua organizatii intra într-o asemenea stare?Presupunerile tale nu sunt decât enorme aberatii,iar fraza ca "pesimismul"tau patologic e un fel de a scoate tara din"inertie" tradeaza modul tau aberant de gresit de percepere a situatiei dinamice din tara(dinamism în orice privinta vrei tu, economie,cultura s.a.m.d.)Esti doar penibil!!!
  • 0 (2 voturi)    
    tapalagisme "alese"! (Miercuri, 27 august 2008, 20:00)

    popeye [anonim]

    În tara noastra exista o lehamite cvasi-generala fata de politica .Aceasta stare de fapt se datoreaza într-o buna masura si unei parti din presa noastra care cu putin profesionalism dar cu mult patos,pe alocuri isteric,inoculeaza si mai mult românilor ideea ca democratia nu e buna de nimic.De aceasta lehamite profita în general partidele extremiste si PSD-ul, care ia o parte importanta din voturi tocmai din cauza ca multi români îsi declina voluntar dreptul electoral.Cultura politica la români e aproape zero,adica foarte multi români habar nu au cum functioneaza un parlament democratic,cum ia nastere o lege,deci tot acest mecanism democratic indispensabil unui stat de drept."tapalagaii",plecând de la cazuri de coruptie printre parlamentari,le extrapoleaza cre
  • 0 (2 voturi)    
    continuare! (Miercuri, 27 august 2008, 20:06)

    popeye [anonim]

    "tapalagaii" plecând de la unele cazuri de coruptie la parlamentari, le extrapoleaza, creând printre români cu articolele lor patetico-isterice,pline de hiper-negativism impresia ca TOTI politicienii la noi sunt corupti!În loc sa încerce sa explice românilor cum functioneaza democratia,ei o submineaza,voluntar sau involuntar, facându-i pe multi sa doreasca venirea unui cu "mâna de fier"care sa termine odata cu haosul asta al democratiei.Iar ei cred ca asta e un mod de a scoate tara din "inertie"!!!Drumul catre iad e pavat cu bune intentii(eu as mai adauga si cu "tapalagisme alese"!)
  • 0 (0 voturi)    
    "democratia" in care n-ai voie decat sa votezi (Miercuri, 27 august 2008, 22:57)

    STIRI POZITIVE PSD-PNL [anonim]

    Democratia n-are nimic de-a face cu puterea de cumparare sau nivelul de trai sau cu gradul de indatorare al unei populatii sau cu "libertarea" de a spune prostii pe forumuri in timp ce lucrurile care trebuie sa preocupe OPINIA PUBLICA sunt atent "selectate" de televiziunile POLITICE.

    "i-liberal" democracy pe Wikipedia

    ● illiberal democratic governments believe they have a mandate to act in any way they see fit, disregarding laws or the constitution if they desire AS LONG AS THEY HOLD regular elections.
    ● they often centralize powers both between branches of the national government (HAVING NO SEPARATION OF POWERS) and between different levels of government and private associations. The former is more noticeable, the latter more common.
    ● television and radio is often controlled by the state and strongly support the regime.
    ● the lack of rights such as freedom of speech and assembly make opposition to the majority party extremely difficult
    http://en.wikipedia.org/wiki/Illiberal_democracy

    Potrivit criteriului "Suveranitatea legii", Romania ocupa pozitia 140 intre cele 212 state, fiind depasita de Bulgaria, India sau Chile, dar situandu-se inaintea altor state, precum Rusia, Mexic sau Belarus.

    In ceea ce priveste "Controlul coruptiei", studiul, care claseaza Romania pe pozitia 136 la egalitate cu Lesotho si Trinidad Tobago, releva ca acest indicator s-a inrautatit fata de 2006, desi s-a imbunatatit considerabil in ultimii 11 ani. La acest capitol, al controlului coruptiei, Chile, Ungaria sau Turcia sunt situate inaintea Romaniei.

    In functie de criteriul "Stabilitatea politica", Romania se afla pe pozitia 104, la egalitate cu Rwanda.

    Din punctul de vedere al "Eficacitatii guvernamentale", Romania este la egalitate cu Guyana, pe pozitia 99.

    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-3354249-romania-controleaza-coruptia-aceeasi-masura-lesotho-sau-trinidad-tobago.htm
  • 0 (2 voturi)    
    PSD SI VOICULESCU "SALVEAZA" DEMOCRATIA (Miercuri, 27 august 2008, 23:09)

    . [anonim]

    România, înspre modelul african
    08/07/2008

    SFAT. Dan Voiculescu îndeamnă puterea Băsescu – Tăriceanu să nu mai promită şi să se apuce de punerea în aplicare a unor măsuri imediate

    Preşedintele fondator al PC, Dan Voiculescu, a prezentat ieri un raport al Băncii Mondiale care arată că, sub conducerea actualei puteri, România se apropie de nivelul de dezvoltare al ţărilor africane.

    Dan Voiculescu a arătat că România se află pe locul 140 din 240 în privinţa suveranităţii legii, fiind plasată mai jos decît Bulgaria, India şi Chile. La capitolul stabilitate politică, România este pe locul 104, la egalitate cu Rwanda şi sub state cum e Botswana. La capitolul eficacitate guvernamentală, ţara noastră este la egalitate cu Guyana. "Ne apropiem foarte puternic de modelul african", a mai spus Dan Voiculescu, adăugînd că, în schimb, sîntem pe locul 1 la fenomenul de abandon matern şi că sîntem poporul care consumă jumătate din venituri pentru alimente, băutură alcoolică şi tutun şi doar 1% pentru sănătate şi 1,2% pentru educaţie. Dan Voiculescu a arătat că "această realitate" ar trebui să dea de gîndit puterii Băsescu şi că aceasta ar trebui să lase promisunile şi să înceapă să pună în aplicare măsuri imediate. "În cadrul campaniei sale anticorupţie începută acum patru ani, Traian Băsescu vorbea despre valize cu bani care umblau prin Ministerul Economiei. Şi cînd a fost întrebat cine ducea valizele şi cui nu a fost în stare să răspundă. Din circ în circ ne-am trezit la poziţia pe care o are România astăzi în lume şi pe care eu v-am explicat-o mai devreme", a mai precizat Dan Voiculescu. Raportul a fost analizat în cadrul PC, iar concluziile "nu tocmai îmbucurătoare" vor fi discutate, în următoarele zile, cu partenerii de alianţă de la PSD, pentru a se găsi măsuri care să rezolve problemele enumerate

    http://www.jurnalul.ro/articole/128916/romania-inspre-modelul-afr
  • 0 (2 voturi)    
    dv!!! (Joi, 28 august 2008, 17:12)

    popeye [anonim]

    Atunci când un voiculescu critica ceva în România, este ca si când legionarii criticau democratia din anii '20 din tara noastra!Adica mai pe sleau spus: legionarii, comunistii si nationalistii de tip securisto-turnatori(ca voiculescu) vor detesta tot timpul democratia, fie ea si cu defecte!Într-o asemenea orânduire asemenea indivizi nu se simt în apele lor deoarece se vede imediat nimicnicia lor din orice punct de vedere!Problema este ca "tapalagaii" cu hiper-negativismele si nihilismele lor aberante si grotesti, contribuie, voluntar sau involuntar, la crearea perceptiei ca democratia nu e buna de nimic si ca trebuie înlocuita cu venirea la putere a unuia cu mâna de fier!Aici "tapalagaii" cu "tapalagismele"lor îi cânta în struna turnatorului voiculescu, care are tot interesul de a prezenta situatia din tara în cele mai negre culori posibile, pentru a se prezenta el însusi mai târziu, sau pe vreun individ pe care îl agreaza, drept "salvator al neamului si al tarii" de la "dezastru catastrofal în care se zbate tara din cauza democratiei"!Pricep asta "tapalagaii"??Îsi dau seama ca din motive narcisiace,de a se profila cu semi-adevaruri,imagini distorsionate,exagerari grotesti si aberante,pentru a-si acoperi lipsa de talent jurnalistic, inoculeaza în români ideea ca "haosul" democratic trebuie înlocuit nefacând prin asta altceva decât sa aduca un deserviciu ideii de democratie???Îsi dau seama "tapalagaii" ca tocmai din cauza ca în România exista o democratie destul de consolidata, ei pot sa-si expuna parerile, fie ele oricât de grotesti si neadevarate?Ce cred "tapalagaii",daca ar veni un voiculescu, becali sau vc tudor la putere, ar mai putea ei sa-si expuna "tapalagismele" lor "alese" care mustesc de hiper-negativism si nihilism?Fara sa-si dea seama(sau cine stie de fapt??), ei fac tocmai jocul murdar al celor trei clovni politici amintiti câteva rânduri mai sus,netezindu-le calea spre putere!Sau în cel mai bun caz PSD-ului!!!Asta vor "tapalagaii" oare??Ma îndoiesc!!!