Sa candideze ca independenta: mustele nu umbla cu roiul

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 21 august 2008, 16:51 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Facts: Mona Musca n-a spus inca nimic. N-a spus daca va candida pe listele PD-L, independenta sau deloc. Stim doar de la Gheorghe Stefan ca aproape ar fi convins-o sa candideze intr-un colegiu din Neamt. Tot Pinalti l-a curtat pe Mitica Dragomir, refuzat ulterior de PD-L. Mai stim de la Emil Boc ca,  spre deosebire de cazul Mitica,  PD-L ar accepta-o pe liste. In rest nu stim mai nimic, sursa zero tace, dar tara spumega. Dar daca va candida de pe pozitii de independenta? N-ar fi mai simplu?  

Opina indulgentilor din PD-L este ca faptele ei bune cantaresc mai greu decat faptele rele in balanta judecarii carierei sale de om politic. Tot ei considera ca Mona Musca a platit destul in plan politic, suferind un meritat oprobiu public, totusi disproportionat in raport cu pacatele sale: a turnat si a mintit. Cele doua pacate, la ordinea zilei printre politicienii romani, sunt mai greu de iertat unui om care clama deunazi onestitate si o inalta statura morala. Ei, indulgentii, considera totusi ca Mona Musca nu este exilata pe veci din politica si ca, la fel ca in dreptul penal sau civil, o greseala se poate rascumpara printr-o sanctiune. Tot ei cred ca si-a ispasit pedeapsa: a demisionat din Parlament, s-a retras din viata politica activa, s-a acoperit de rusine si umilinta. Acum, gata!   

Opinia intransigentilor este ca partidul incalca mari principii ridicate la rang de stindard de Traian Basescu si de insasi Mona Musca: condamnarea comunismului, legea lustratiei, dreptate si adevar. Ei, intransigentii din sfera intelectualilor de dreapta, cred ca aceste valori vor fi spulberate de revenirea unui anti-simbol pe listele PD-L. Recuperarea Monei Musca ar amplifica dezamagirea si confuzia. Tot ei pledeaza pentru condamnarea pe viata a politicianului Musca, fara drept la apel, amnistiere sau reabilitare. Deceptia lor este prea mare ca sa mai poata ierta, consecventa lor nu accepta nuante.   

Opinia pragmaticilor este ca PD-L nu risca nimic in plan politic recuperand un om considerat de valoare. Tot ei, pragmaticii, sustin ca Mona Musca inca aduce voturi, ca se bucura de popularitate si ca poate fi recuperata fara probleme pe o scena politica dominata de personaje complet amorale si cu grave probleme penale. Prin urmare, ce o impiedica sa candideze? De ce doar in cazul ei se aplica standarde iacobine, iar in cazul altora, ca Voiculescu sau Ghise, gradul de toleranta este extrem de mare?  

Dar, inapoi la facts: n-avem inca o declaratie din partea Monei Musca, n-avem o cerere inaintata partidului de a candida si nici o decizie formala din partea PD-L. Doar declaratii de intentie, tatonari, balonase de incercare. Ele nu merita inca patima aprinsa in mintea unor comentatori care o vad deja candidata sigura sau ghicesc jocuri complicate de putere in interiorul PD-L, intre gruparea Stolojan si Traian Basescu. Sunt fie stangacii, fie judecati pripite, fie incercari de manipulare. Cum bine a observat deja Andreea Pora, felicsii, quintusii si alti ghise ai politicii abia asteapta sa profite de un precedent deschis chiar de PD-L ca sa-si legitimeze propria impostura.

Ar fi o uriasa eroare ca Mona Musca sa candideze pe listele PD-L, dar nimic n-o impiedica sa revina ca independent. Daca ar accepta oferta lui Gheorghe Stefan Pinalti, si-ar compromite ce i-a mai ramas din blazon.

Invitatia lui  Pinalti fusese adresata si lui Mitica Dragomir. Ce mi-e Mona, ce mi-e Mitica! In lumea lui Pinalti, tot un drac. Dar informatorul Mitica si turnatoarea Dana sunt la antipozi in plan uman si politic. Asadar, Mona Musca ar pierde din start revenind in politica pe un teren mocirlos pregatit de oameni mai degraba priceputi in blaturi si aranjamente fotbalistice. In treacat fie spus, sunt putin uimit cum un personaj ca Gheorghe Stefan a ajuns sa oferteze de capul lui oameni ca Mitica Dragomir si Mona Musca.

Facts: Mona Musca a depus in toamna anului 2004, de una singura, o plangere penala impotriva premierului Adrian Nastase. Partidul a sustinut-o cu jumatate de gura, dar prea putin riscau sa se expuna sub atotputernica guvernare PSD, care controla justitia.

Cei care nu-si amintesc “vreo victorie rasunatoare sau vreo luare de pozitie cu adevarat curajoasa”, cum e cazul prietenului Costi Rogozanu, merita sa-si improspateze memoria cu aceste mici detalii. Pe atunci, cand justitia era la picioarele PSD, o plangere penala impotriva lui Adrian Nastase echivala cu un act sinucigas. Cei care o infiereaza astazi, pe atunci taceau malc, nu ridicau o spranceana impotriva atotputernicului Nastase, daramite sa-i faca plangeri penale.

Mona Musca, interviu in Evenimentul Zilei (septembrie 2004) semnalat de un cititor HotNews: “Nu vad de ce Adrian Nastase impreuna cu alti lideri l-au insotit pe infractorul Gabriel Bivolaru la procuratura si l-au sustinut in grup, nu vad de ce noi, tot in grup, sa-l intrebam daca este sau nu vreo legatura intre premier si infractorul Gabriel Bivolaru. Cred ca este suficienta o musca intr-o asemenea actiune. Nu trebuia sa mergem cu roiul, mustele nu umbla cu roiul”.

O declaratie vizionara. Nici atunci, intr-o situatie delicata, Musca n-a umblat cu roiul PNL, nici astazi, intr-o situatie si mai complicata, daca va dori sa revina in politica, n-ar trebui sa intre in roiul PD-L. N-ar trebui sa intre deloc, dar o eventuala candidatura independenta devine exclusiv problema doamnei Musca si a potentialilor sai sustinatori. 

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1697 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    mda... (Joi, 21 august 2008, 17:30)

    johny [anonim]

    ati gasit-o pe musca cea mai mare securista... cand alti tortionari care au omorat zeci de oameni in inchisori stau bine mersi...

    sa decida poporul... eu as vota-o de exemplu!
    • +10 (10 voturi)    
      si eu as vota-o (Joi, 21 august 2008, 18:02)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui johny

      Cred ca e mult mai important sa scapam de mizeriile umane care ne calca cu Ferrari-ul pe trotuar si cu Jeep-ul pe plaja decit sa ne intoarcem de fiecare daca la problema asta, pe baza unor rationamente care oricum toata lumea stie ca se aplica preferential...Vezi Voiculescu, etc..

      Avem votul uninominal, daca PD-L doreste sa o arunce in lupta este riscul lor. Nu pot fi acuzati ca incearca sa o bage in parlament cu forta, oamenii vor alege. Iar daca circumscriptia unde va vota va dori sa ii reprezinte , toate "exempele de moralitate" care bat acum din cioc pot sa taca
    • -2 (4 voturi)    
      Securist mic sau securist mare? (Vineri, 22 august 2008, 11:38)

      TNT [anonim] i-a raspuns lui johny

      Nu exista securist mic sau securist mare ! Exista doar securist...
  • +7 (7 voturi)    
    Propunere interesantă (Joi, 21 august 2008, 17:59)

    aac [utilizator]

    Nu consider că Mona Muscă n-ar trebui să mai facă politică. Dacă ar alege să participe ca independentă dar susţinînd platforma PDL cred că am avea cu toţii mai mult de cîştigat. Sînt de acord cu Johny. Mona Muscă nu este ceea ce spun securiştii maro ci ceea ce a dovedit că este în ultimii 20 de ani. În plus are calitatea, de acum încolo, de a nu fi şantajabilă, manipulabilă, controlabilă. Eu cred că ne va fi greu să găsim politicieni care să atingă măcar acest standard, independenţa.
    • +6 (6 voturi)    
      cazul 'Saul' din PD-L (Joi, 21 august 2008, 19:29)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui aac

      intr o tara plina de coruptie dar fara corupti,in care separatia puterilor este caricaturizata de parlament, unde nu avem o lege a lustratiei, avem in schimb un lustrabil.Si eu sunt de acord cu Johny, Mona poate candida ca independent si astfel sa i si castige iertarea electoretului
  • +7 (7 voturi)    
    Mona Musca e raul Romaniei ??? (Joi, 21 august 2008, 18:04)

    Ovidiu [anonim]

    Presa e bagata pana la gat in manipulari... Comisia Europeana ne taie fondurile pentru dezvoltare. Parlamentul in loc sa vegheze la binele cetatenilor isi apara coruptii....si totusi, enorm de mult spatiu din presa este alocat Monei Musca.

    Pe mine , personal NU MA INTERESEAZA daca candideaza sau nu Mona Musca....dar ma infricoseaza linistea care se aude din zona coruptiei si resemnarea media in fata faptului ca Justitia nu poate ancheta un Politic pentru ca Parlamentul nu ii permite..

    Credeam ca de aia s-a murit in 89 si a fost Revolutie.. ca sa fie si muritorii egali cu secretarii de partid, si sa nu scuipe nimeni de sus in cap seminte romanilor...

    Acest subiect "Mona Musca" este o perdea de fum pentru a acoperi:

    1. Adrian Nastase raspunde sau nu raspunde? Daca i se pastreaza imunitatea de ce nu este anchetata sotia sa Dana, care nu are imunitate si este si ea inculpata?

    2. Miron Mitrea isi da demisia sau nu iti da demisia din Parlament asa cum a promis?

    3. Carmen Paunescu raspunde sau nu raspunde pentru uciderea a 3 persoane intrand pe contrasens?

    4. Pentru a face un document de identitate, pana la urma Politia trebuie sa se deplaseze la domiciliu sau nu penturu orice cetatean sau doar ptr dna Tariceanu?



    Sper sa iasa romanii la vot, ca se scufunda tara cu comunistii astia de gat...
    • +5 (5 voturi)    
      Punct ochit , punct lovit. (Joi, 21 august 2008, 19:52)

      gerula2008 [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      Felicitari si , in rest , numai de bine.
    • +3 (3 voturi)    
      Mestere ..... (Joi, 21 august 2008, 22:09)

      DRAGOS ESCU [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      ZI-mi unde sa-ti trimit o lada de bere.

      O meriti!
  • +8 (8 voturi)    
    Independent e la moda... (Joi, 21 august 2008, 18:25)

    Kennedy [utilizator]

    In sfarsit un articol echilibrat...ar fi mult mai bine pentru toata lumea daca Mona Musca ar candida independenta...astfel le va da peste nas tuturor listacilor care-si cumpara colegiile uninominale pe bani grei pentru a intra in parlament...

    Berceanu si Preda,tatal celui care a batut un politist, nu vor putea starnge niciodata la un loc la fel de multe voturi ca Mona pentru ca sunt terbil de plicticosi si mereu santajabili!!!
    • -3 (3 voturi)    
      Mona Musca e o martafoaie (Joi, 21 august 2008, 21:49)

      Doriana [anonim] i-a raspuns lui Kennedy

      Daca va apare din nou in parlament, o sa vedeti si dv cat e de plicticoasa si penibila Mona Musca. Chiar e important subiectul asta. Eu as vedea altfel lucrurile. De pilda la Piatra Neamt sa candideze persoane din judetul Neamt. Ce ! acolo e un car de prosti si nu e chiar nimeni care sa merite sa reprezinte judetul ala?
      In orasul meu a ajuns din intamplare parlamentar un domn avocat destul de serios care chiar si-a vazut de treaba si a avut o prestatie foarte buna
      Mai sunt inca oameni in tara asta dar ei vor sa dainuie acolo pana se tampesc
      • +4 (4 voturi)    
        ! (Joi, 21 august 2008, 23:41)

        ileana [anonim] i-a raspuns lui Doriana

        O preferam pe "martafoaia"Mona decat pe "stilata"Norica!
        Va readuc aminte ca Mona Musca- i autoarea "legii 2 %"...singurii bani din impozitul nostru pe care putem sa-i directionam si sa vedem unele rezultate!
      • +2 (2 voturi)    
        nu-ti face probleme, o sa te incante.... (Vineri, 22 august 2008, 7:04)

        judex [anonim] i-a raspuns lui Doriana

        Rodica Stanoiu, Olguta Vasilescu, Buruiana, Lavinia Sandru si alte "doamne" ale politicii romanesti...sprea marea desfatare a ta si a celorlalti oameni de bine. Va urez sa fiti fericiti si sa contribuiti din plin la ridicarea Romaniei pe "noi culmi de progres si civilizatie".
      • +1 (1 vot)    
        Au , autoarea postarii e o lady (Vineri, 22 august 2008, 18:47)

        gerula2008 [utilizator] i-a raspuns lui Doriana

        Vai , ce exprimare.In definitiv, votul dvs. e egal cu al altui elector.Sa "martafoiti " bine.
        PS Uneori DEX ajuta.
  • +3 (3 voturi)    
    corect si clar, dane... (Joi, 21 august 2008, 18:40)

    judex [anonim]

    I fully agree with you.
  • +2 (2 voturi)    
    Uzurpatorii (01) (Joi, 21 august 2008, 19:27)

    Excalibur O.S.S.E.R. [anonim]

    Dupa o scurta perioada de incertitudini ce s-a facut simtita la inceputul anului 1990 , structurile fostului P.C.R. au initiat procesul de restructurare a sistemului neo-comunist, perenizind traditiile tipice ale nomenclaturii, creind structuri adiacente de diferite orientari ( partide politice cu doctrine false ) ce au rolul de a interveni in scena politica atunci cind se contureaza o amenintare la adresa marelui consiliu al conspiratiei .
    Opozitie nu a existat ci doar a fost creata artificial pentru a intretine imaginea unui sistem de stat democratic , structurile serviciului securitatii , planificatorii si ideologii fostului partid , dupa o activitate de propaganda si manipulare a opiniei , si-au realizat planul , farimitind toate incercarile timide de organizare a unei opozitii post decembriste cu persoane neideologizate in vechiul sistem .
    Cind a fost nevoie au creat inscenari, au compromis personalitati pentru a impiedica initierea actiunilor de organizare, utilizind cu machiavelism media aservita, derutind si anihilind toate tendintele reformatoare .
    Au reusit sa impuna legea lor neocomunista unui popor intreg , erijindu-se intr-o elita socio-economica ce tine cu orice prêt sa-si mentina privilegiile si puterea de decizie .
    Puterea lor este coeziunea structurilor ( o suta de mii de persoane ce controleaza partide ,ong-uri , administratie , justitie , servicii secrete , politie , armata ) intretinind in umbra relatii de interes de clan cu caracter antistatal .
    Dominarea cvasi totala a institutiilor statului de catre membrii celui de-al doilea si al trilea esalon al structurilor neo-comuniste sufoca scena politica si anihileaza din start orice incercare de reforma (Legea Lustratiei , Vot uninominal pur , Revizuirea Constitutiei ) .
  • +1 (1 vot)    
    Uzurpatorii (02) (Joi, 21 august 2008, 19:29)

    Excalibur O.S.S.E.R. [anonim]

    Duc o lupta disperata pentru a interzice accesul la arhivele securitatii (ceea ce nu au reusit sa distruga ) pentru a nu fi desconspirati opiniei publice .
    Toate aceste actiuni premeditate, cu caracter de aranjamente disimulate, au atins apogeul in acest an electoral cind nemultumirea crescinda a poporului indica o stare de iritare la adresa propovaduitorilor de pripas , demagogilor conspiratiei anti-statale , uzurpatorilor neo-comunisti .
    Simulacrul de vot pe care l-au adoptat poarta doar titulatura de uninominal (opinia publica a dorit uninominal fara sa se implice activ in a obtine dreptul de a decide ) astfel incit nu se va putea reforma nimic .
    Patrioti se apropie momentul cind va trebui sa impliniti aspiratiile poporului manipulat , tradat in sperante , umilit de uzurpatori .
  • +2 (2 voturi)    
    Lichelismul , impostura , aroganta si prostia ne f (Joi, 21 august 2008, 19:36)

    Gerula 2008 [anonim]

    Lichelismul , impostura , aroganta si prostia ne fac agenda.
    Haideti sa privim lucrurile in fata.Ma refer la bravii nostri politicieni .Nu va simtiti deranjati , sunt alesii nostri , sunt oglinda noastra si ne reprezinta .Agenda politica a Romaniei ?Lichelismul , impostura , aroganta si prostia ne fac agenda.
    Da, ne fac agenda.Cetateanul sa se simta corect reprezentat ?Cetateanul sa se simta aparat ? Binele cetatii sa primeze in fata binelui personal ? Mofturi pentru pulime , cum spunea endependentul Oprescu , cel care spunea nonsalant : "Ma gandesc sa-ti dau un cap in gura".
    As fi foarte bucuros daca cineva mi-ar demonstra lipsa de adevar a afirmatiei "Lichelismul , impostura , aroganta si prostia ne fac agenda." Incearca cineva ?
    PS Cu sau fara PDL, daca doamna Musca va candida, castiga.Inainte de a croi planuri din cutite si pahara , nu vi s-ar parea corect sa asteptati sa isi precizeze si aceasta doamna pozitia ? Interesanta situatie.Toata lumea despica firul in patru dar...omite sa o intrebe pe persoana in cauza.A intrebat-o presa si nu a dat un raspuns? Intervin in viata fiecaruia momente cand trebuie sa luam o decizie extrem de dificila dar f.importanta...Sovaim , analizam....Sa lasam doamnei Musca o perioada de reflexie.
  • +1 (1 vot)    
    lucruri complicate (Joi, 21 august 2008, 19:41)

    Reshape [utilizator]

    Mona Musca trebuie sa revina in politica dar numai dupa ce-si spala pacatele.
    Ce zic sustinatorii dinsei, ca a platit destul, e departe de adevar. Pai ce, a stat 2 ani pe bara si gata? Iar la PDL sa candideze, dar sa o ia incet, pas cu pas, nu direct la Parlament ci mai intii la o functie interna in partid (ceva secretar, ceva presedinte sau pizza boy).
    Sorry, imi place Mona Musca, simpatizez PDL, dar nu pot aplica dubla masura. PDL-ul mai are ceva bube in cap (Ioan Oltean, care desi avea casa in Bucuresti primea 1000USD lunar de la Parlament ca sa-si plateasca chiria, Videanu, finul de la Arad acum Cezar Preda cu junioru') si nu se cade sa-si mai faca una.
  • 0 (0 voturi)    
    Facts (Joi, 21 august 2008, 19:51)

    Ovidiu [anonim]

    Nu stiu daca Mona trebuie sa nu sa candideze. E treaba partidului, a ei si a celor care voteaza. Stiu insa ca articolul ar trebui sa inceapa cu "Fapte" nu "Facts" .
  • -2 (2 voturi)    
    iar a dat deontologu' cu piatra in balta (Joi, 21 august 2008, 20:16)

    dragos voda si-a lui ceata [anonim]

    Asa se intampla cand este vorba de jurnalisti care se misca zilnic doar intre Calea Victoriei si Berceni. Asta e perimetrul de unde iau pulsul realitatii. Nu stiu care sunt durerile adevarate si atunci le confectioneaza ei. Ce importanta are ca e Mona, ca nu e Mona, ca e Udrea, ca nu e Udrea, cand politica o fac doar cativa smecheri, si ei primind ordine de la vreun licurici.
    Politica romaneasca se reduce la o lupta in draci intre cateva gasti arondate pe langa cate o mare putere, fiecare cu ochii pe casacaval. Si vine cate un "deontolog" care ne explica in ce rahat putem intra daca nu-i apaludam pe stapanii lui. Nu ne spunem in ce rahat ne aflam deja.
  • -2 (2 voturi)    
    s-a facut tarziu (Joi, 21 august 2008, 21:10)

    infirmierul ghita [anonim]

    judex, iubitule,
    m-a sunat doctorul si mi-a spus ca ti-ai uitat pilulele la el. Pai, se poate? In loc sa faci si tu piata, stai cu ochii in computer toata ziua si te-juri cu nebunii ailalti! daca va opresc securistii lumina?
    • +1 (1 vot)    
      mai ipochimenule, du pilulele... (Vineri, 22 august 2008, 7:07)

      judex [anonim] i-a raspuns lui infirmierul ghita

      lui Iliescu si Patriciu, mentorii tai. Se vede cu cine esti inhaitat dupa poantele pe care le faci !?
      • +1 (1 vot)    
        infirmierul ghita.... (Vineri, 22 august 2008, 10:32)

        judex [anonim] i-a raspuns lui judex

        are probleme cu mintea; s-a facut tarziu in mintea sa si tot nu da semne de trezire.
  • +2 (2 voturi)    
    Si cat timp ar trebui sa plateasca Mona Musca? (Joi, 21 august 2008, 22:38)

    clemycali [anonim]

    @sadwank, cam cat ar trebui sa tea pe bara si sa-si spele pacatele Mona Musca? 1 an? 2? 10?
    Si pe urma cat de grele sunt pacatele ei? Ptr ca daca le pun in balanta cu ale altor specime din politica romaneasca, colaborarea Monei Musca cu securitatea devine un fapta reprobabila dar nu iesita din comun ptr perioada respectiva si, nu in ultimul rand, lipsita de consecinte. Asta cel putin pana nu se dovedeste ca Mona Musca si-a turnat colegii romani care spuneau bancuri cu Bula si Ceausescu.
    • -1 (1 vot)    
      Si eu vreau sa revina MONA MUSCA (Vineri, 22 august 2008, 6:01)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui clemycali

      ...de fapt doamna MM este un monument ....de plicticosenie....isi dadea cu parerea in toate emisiunile tv....despre orice subiect....de la incalzirea planetei....pana la importanta crosetatui...si altceva decat banalitati rostite cu aer de profesoara ...vorba aceea daca nu esti fudul...nu spunea....In plus cei care ii cantaresc ....greutatea notelor informative....si le gasesc cam usurele....deci nepericuloase....omit voit ca EXACT IN MOMENTUL DESCONSPIRARARII....Mona lucra la Legea Lustratiei...unii zic ca asta e un mare merit...dar la mine in cartier...o chestie ca asta se numeste TUPEU....totusi mai rau.....muuult mai rau decat Mona Musca.....este Liiceanu....care i-a scris candva o celebra scrisoare ....cu penita inmuita in vitriol....Revenirea doamnei Musca este absolut necesara....pentru efectul NASHPA pe care il va avea asupra lui Gabriel, luminatorul neamului....
  • +2 (2 voturi)    
    Inca ceva (Joi, 21 august 2008, 22:42)

    clemycali [anonim]

    @Sandwak, cred ca esti tanar si probabil ca nu sti dar Mona Musca a fost unul din intemeietorii PAC la inceputul anilor 90. Cu alte cuvinte a muncit mai mult ptr consolidarea dreptei in Romania decat unii din detractorii ei de azi. Sa-i ceri sa o ia de la inceput cu lipirea de afise mi se pare o exagerare.
    • -1 (1 vot)    
      ...Pai vezi ? Participarea ei la infiintarea PAC (Vineri, 22 august 2008, 6:12)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui clemycali

      ....nu vei sti niciodata...daca a PACanit din proprie initiativa....sau LA ORDIN SA TRAITI....Oare este ceva tainic pentru tine....faptul ca baietii cu ochi albastri ....si-au infiltrat oamenii ....prin toate partdele ....oooops....la inceputul anilor 90....Logica ar cere ....ca pe masura ce sunt prinsi....sa ne lese....Conventia şi jurispruudenta CEDO spun ca a trecut cam multisoara apa ....pe albia democratiei....ca sa mai poti face lustratie....Asa incat ...ori NU o lasam pe Musca sa revina...şi riscam niste condamnari la CEDO...vorba aia dai un ban dar te clarifici....ori o lasam....dar desffinntam naibii odata CNSAS ul ...ca poate domnul Tiicu ...ar avea nevoie si de o perioada in care sa se impace cu Dumnezeu....iar domnull Dinescu....oricat de hraparet ar fi...se poate dispensa de salariul de secretar de stat degeaba....
  • +2 (2 voturi)    
    !spumega tara (Joi, 21 august 2008, 23:38)

    ileana [anonim]

    Cred ca spumega ca unu'ca "Felix Motanu', n-are verdict de colaborare , dar altii, cu 3 notite, au...

    Mona a avut bunul simt sa-si sustina cauza...n-a fost crezuta, s-a mentinut verdictul, si-a dat demisia din Parlament!
    Sa nu mai spun ca Mona, a fost singura care si-a respectat si cuvantul, la momentul X si si-a dat demisia din Guvern, cum spromisese Taricelu', dar el s-a razgandit!
    • +1 (1 vot)    
      Sarut mana. (Vineri, 22 august 2008, 18:48)

      gerula2008 [utilizator] i-a raspuns lui ileana

      Tine loc de comentariu.
  • -1 (1 vot)    
    prostia la romani (Joi, 21 august 2008, 23:52)

    sile [anonim]

    Da dom'ne.Sa candideze independenta.
    Se vor gasi destui idioti sa o voteze,ca doar e plina Romania de ei.

    Astia de care vorbesc,ma refer la idioti,n-au inteles si nici nu or sa inteleaga vreodata ca exista lucruri care pur si simplu nu se fac daca esti om de onoare, iar daca totusi le-ai facut,trebuie sa platesti pentru ele.
    • 0 (0 voturi)    
      Onoare (Vineri, 22 august 2008, 7:47)

      aac [utilizator] i-a raspuns lui sile

      Cînd vorbeşti de onoare parcă zici de funie în casa spînzuratului dacă-i califici drept idioţi pe cei care o votează. Cine e deranjat de MM are deranjuri în dulap.
  • +1 (1 vot)    
    Cu doua maini. . . . (Vineri, 22 august 2008, 8:33)

    Vali Cel Batran [anonim]

    . . . .as vota-o pe Mona Musca daca pe listele de candidati se vor gasi nume ca Paunescu sau Vadim.
  • -1 (1 vot)    
    Ce'mi place de moralistu Tapalaga (Vineri, 22 august 2008, 9:10)

    Natafletz [anonim]

    ... Da domnu Tapalaga, bag de seama ca matale esti foarte bun in a eticheta oamenii. Pe Patriarh, Dumnezeu sa'l odihneasca, l'ai facut in tot felul, nu l'ai iertat. EL NU ISPASISE precum madam Musca??? Ba chiar el ceruse si iertare, si el era pe o sarma, nu ca Mona Musca pe care n'o costa nimic sa refuze... dar atunci erai la Intransigentzi, acu vad ca esti la indulgentzi. Chiar nu'tzi dai seama cat esti de ridicol??? Te faci ca te miri ce'a ajuns Pinalti? Itzi pute, dar n'ai ce face ca esti cu ei. Uita'te bine in oglinda. Cine se aseamana se aduna. Asuma'tzi macar colegii> Pinalti, Musca, Mitica, Udrea, Basescu, Tapalaga, Pora, Avramescu
  • -1 (1 vot)    
    O chestie secundara (Vineri, 22 august 2008, 13:48)

    Rali [utilizator]

    Pinalti ii propune pe diversi sa candideze la el la Piatra Neamt.
    E ca si cum, daca candidez si eu la Neamt din partea PDL-ului care il are sef pe Pinalti, ies obilgatoriu deputat.
    Nu vi se pare ciudata chestia asa? Cu ce ii momeste Pinalti pe astia care voteaza en gros cu cine vrea el, adica oamenii aia voteaza cum vrea el si gata?
    Poate ma lumineaza si pe mine cineva de pe la Neamt!
    • 0 (0 voturi)    
      Are credibilitate... (Vineri, 22 august 2008, 22:08)

      Psycon [utilizator] i-a raspuns lui Rali

      Pinalti a iesit din primul tur primar si are o sustinere puternica in Piatra Neamt... Daca ar fi o idee mai inteligent ar fi perfect, dar tot fotbalist a ramas. Spre deosebire insa de altii, in timpul lui orasul s-a schimbat foarte mult... lumea il apreciaza pentru asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Diferenta (Duminică, 24 august 2008, 12:36)

    englezu [anonim]

    Tocmai am aflat ca MM nu candideaza nici asa nici altfel.Este bine. Este rau ca cei mai rai ca ea vor candida deoarece au o calitate pe care MM se pare ca nu o are.Au bani.Rezultatul acestui demers mi-e teama ca va fi unul negativ si va putea fi inregistrat ca o noua victorie a securitatii asupra oamenilor de buna credinta.Care pot dormi linistiti ca au rezolvat problema MM.Corect dle Tapalaga?