Cardasia penala si-a pus piciorul in ghips

de Andreea Pora     HotNews.ro
Joi, 14 august 2008, 14:08 Actualitate | Opinii

Andreea Pora
Foto: Hotnews
Pe Nastase nu-l dau pe dinafara nici inteligenta, nici caracterul si nici barbatia. Se ascunde ca un puisor proaspat iesit din clocitoarele de la Cornu sub fustele colegilor, de unde piuie disperat: "dosar politic instrumentat de Basescu". Dupa NUP-ul deputatesc nici macar viitorii lui alegatori din Mizil nu mai cred o asemenea bazaconie si sansele ca Nastase sa fie readus la statutul de simplu cetatean au crescut considerabil incepind de miercuri. Multumita cirdasiei penale, Nastase poate sa-si atirne in cui proaspetele aspiratii la putere. Desi au scapat de pericolul precedentului, nu si de cel al monitorizarii Comisiei Europene, parlamentarii si-au mai batut un cui in sicriu. La urmatorul sondaj vizind increderea romanilor, ei vor ajunge nu doar in spatele pompierilor, ca acum, ci si in urma vidanjorilor. Macar acestia lucreaza in slujba comunitatii.

Rezultatul era previzibil, dar el demonstreaza ca nici macar cu o majoritate simpla cei doi nu ar fi putut fi trimisi in fata justitiei. Faptul ca s-au adunat cu chiu cu vai de abia 120 de voturi arata nu doar dimenisunile cirdasiei penale, ci si dispretul acesteia fata de alegatori.

Un asemenea gest in prag de campanie ar putea fi sinucigas, in special in conditiile uninominalului, dar parlamentarii sint convinsi ca asa cum au putut batjocori legile si statutul de drept, asa ii pot pacali si pe alegatori. Mizeaza pe faptul ca au reusit sa arunce in derizoriu anticoruptia si ca pomenile si indiferenta vor atirna mai greu.

Socoteala e proasta, iar votul pentru Nastase se va transforma in bumerang. Din simplul motiv ca Bombonel a fost si este simbolul national al coruptiei, lacomiei si tupeului, pe care multi ar fi vrut sa-l vada tremurind prin salile de judecata, cu ochii la zeghe. Macar atit. Pe de alta parte, zidul facut un jurul lui arata unde se gasesc adevaratii vinovati pentru esecul luptei anticoruptie. Misterul a fost dezlegat si responsabilii au aparut sub turnesolul votului din Camera. Va fi greu de explicat in campanie refuzul de a-l trimite pe Nastase in fata judecatorilor si plasarea lui deasupra legii si a cetatenilor.

Daca deputatii-NUP nu ar fi bolnavi de propria maretie si infailibilitate, fiind astfel convinsi de realegere, daca nu ar fi atit de speriati de avertismentul nastasian "puteti fi voi in locul meu", ceea ce arata ca fiecare are ceva coruptie in subconstient si in conturi, o minima precautie si inteligenta politica, le-ar fi spus ca Bombonel trebuia dat prada judecatorilor si boborului intr-o abila demonstratie de respect pentru institutii. Intr-o tirzie, dar nu inutila, tentativa de refacere a propriei imagini si, de ce nu, de indreptare a coloanelor vertebrale inmuiate de prea indelungata pozitie sezut in fotoliile parlamentare. "Sacrificarea" lui Nastase i-ar fi "scos" de pe rabojul coruptiei.

Socoteala e proasta si pentru ca votul a dat apa la moara PD-L, singurul care si-a aratat lumii bilele, aflindu-se astfel deasupra suspiciunilor de tradare, dar si a lui Basescu. Tema coruptiei va prinde aripi si ea va fi, pe buna dreptate, speculata la maximum. Mai ales ca drumul spre noi si noi NUP-uri e de abia la primul kilometru de asfalt. Urmeaza Zambaccian II, Matusa Tamara, Pacuraru, spionajul lui Seres, Miki Spaga. Cu alte cuvinte, munitie la greu. Daca pina pe 13 august anticoruptia intrase in adormire, prin stradania coalitiei de la guvernare si a televiziunilor intoxicatoare, iata ca votul dat in apararea lui Nastase a readus-o pe culmi. Tot asa, baieti!

Dispretul fata de amarastean este direct proportional cu cel fata de Comisia Europeana. Asa dat cu tifla, mai rar. Nu doar ca dosarele "coruptilor la nivel inalt" n-au fost deblocate, asa cum a cerut apasat Comisia, dar li s-a pus cruce definitiv. Morar a fost schimbat cu o doamna consilier-trepadus a sistemului, iar colac peste pupaza, parlamentarii vor sa modifice si legea de numirea procurorilor sefi. Mesajul gen "ba pe-a voastra", pare o cerere cu antetul si stampila parlamentului pentru activarea clauzei.

Revenind la Nastase, este de remarcat dorinta maladiva de a-si taia craca de sub candidatura la prezidentiale. Reactiile jenante de pe blogguri si televiziuni, plus votul de miercuri i-au rapit orice sansa de a mai fi contracandidatul PSD al lui Basescu. O sa ramina cu dosarul politic in gura. Sa i-o fi copt de fapt adversarii? E clar, PSD doar lovit de delirum tremens il mai poate lansa in cursa pe Nastase-NUP.























3241 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Inca o data (Joi, 14 august 2008, 14:24)

    ciupi 2 [anonim]

    Base a jucat impecabil...
    Unde mai pui ca si Mitrea a facut pasul la offside..
    • +1 (5 voturi)    
      ..daca il face si Nastase (Joi, 14 august 2008, 15:04)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui ciupi 2

      ..daca il face si Nastase, tot respectul.
      • +6 (8 voturi)    
        prea tarziu Alex (Joi, 14 august 2008, 15:30)

        ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        "PDL cere demisia deputatului Adrian Năstase."
        L-au lasat cu spielhosen-ul in vine...
        Magistrala mutare...
        Sa vedem ce zice Bombo la el pe glob...
      • +2 (2 voturi)    
        Poate...dar e o problema (Vineri, 15 august 2008, 11:09)

        Angel X [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Nu mai are cum, dupa ce a cotcodacit ce a cotcodacit pe bloguri. Trebuia atunci sa spuna. Acum este tardiv, si nu are tupeul asta. Mitrea l-a faultat rau. Mitrea a castigat un pic de imagine pe cand Nastase a pierdut si ce mai avea.
        P.S. Sunt convins ca dosarul lui Mitrea nici macar nu ajunge in instanta. Nu are cum.
        • 0 (0 voturi)    
          stai asa, (Vineri, 15 august 2008, 14:38)

          georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Angel X

          nu te grabi, ca Mitrea inca nu si-a dat demisia. Se poate razgandi oricand, oricum nici macar nu a declarat public ca si-ar da-o. Ce e prin intermediari nu se pune.
    • +3 (3 voturi)    
      Uzurpatorii (Joi, 14 august 2008, 15:35)

      Excalibur O.S.S.E.R. [anonim] i-a raspuns lui ciupi 2

      Clasa politica prin siretlicurile si tertipurile legiuitoare de care a uzat pentru a-si pastra privilegiile si imunitatea s-a desconspirat tratind poporul cu dispret si aroganta , erijindu-se intr-o clasa de stapini atotputernici fata de cetatenii tarii .
      Conform principiului moral de reprezentativitate cetateanul este suveran , reprezentantul ales (nu pe liste) are datoria de a respecta increderea acordata temporar de cetateanii ce l-au desemnat sa-i reprezinte .
      Actuala clasa politica a incetat sa mai fie legitima in fata cetatenilor de aproape doi ani timp in care a persistat sa sfideze principiile republicane aducind poporului si statului prejudicii imense .
      Procentul de reprezentativitate este fals , o treime din electorat (exilul, diaspora si migratia temporara ) aproape sase milioane de electori nu pot influenta desfasurarea evenimentelor chiar daca sint cei mai avizati electori , influenta lor este simbolica de ordinul a 1.7 % din totalul electorilor la scara nationala chiar daca reprezinta 34.73% din electorat , imens, nu ?!
      Electoratul national impartit in doua grupari distincte activi si seniori se manifesta printr-o abtinere de ordinul a 30 % la cel mai inalt nivel de participare , astfel incit procentul maxim de prezenta atins va fi de ordinul a 50% din totalul electoratului .
      Clasa politica actuala este legitimata de votul seniorilor amagiti de promisiuni si lozinci bine rodate influentati de pensionarii ce provin din structurile fostului partid stat .
      Electoratul activ , o treime din totalul populatiei , constituie deocamdata singura forta ce poate influenta scena politica printr-un vot unitar spre o platforma politica si chiar atunci ramin mari semne de intrebare .
      Cu stima
      • +4 (4 voturi)    
        Excalibur, (Joi, 14 august 2008, 16:27)

        ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui Excalibur O.S.S.E.R.

        Ai uitat sa oferi si o posibila solutie...
        uite una (nu stiu cat de fezabila rapid):
        Ce-l costa pe Tariceanu de exemplu sa dea o OUG
        pentru deschiderea de sectii de votare la Toate consulatele din tarile unde sunt comunitati importante de romani ???
        Si pe urma sa aiba grija sa fie destule cabine desigur, sa nu mai stea bietii oameni cu orele la coada???
        Iti zic eu, frica...
        In rest, de acord cu tine.
        • +1 (1 vot)    
          Solutia (Joi, 14 august 2008, 17:13)

          Excalibur O.S.S.E.R. [anonim] i-a raspuns lui ciupi 2

          Sa creem premisele necesare constituirii Aliantei Mondiale Republicane a Romanilor Liberi .
          a....Cel costa ? Imunitatea , privilegiile si poate chiar "Triumphul " (voiture de colection, vu ?).
          b....Daca mareste nr birourilor de vot in diaspora va submina toata clasa politica ( ce nu va mai putea spune ca sint doar trei sute de mii de cetateni in strainataturi )
          ce se va simti ofensata de gestul sau si va demisiona in semn de protest .
          Cu stima
        • +2 (2 voturi)    
          il costa (Joi, 14 august 2008, 21:43)

          Any [anonim] i-a raspuns lui ciupi 2

          pentru ca votarea in strainatate nu poate fi controlata de cine trebuie si in plus, anumite partide stiu ca nu prea vor fi votate, deci n-au interesul . De altfel nici pe patriciu nu-l aranjeaza, ca el controleaza in tara nu si in afara.
        • +1 (1 vot)    
          Ce ne facem? (Vineri, 15 august 2008, 4:52)

          M.O [anonim] i-a raspuns lui ciupi 2

          Okay! Si ce ne ramane de facut domnule EXCALIBRU!

          Continuam cu date statistice si ai lasam pe acesti banditi sa-si bata joc de noi in continuare?

          V-om resusi sa concrestizam ceva ?
          Asa am avut impresia ca vre.
          Cit mai astepta?
          Sau in opinia d-voastra nu e propice at this time?
          Mai asteptam sa moara acea clasa de batrini comunisti care prin progeniturile lor si-au lasat
          ideeile sa le duca mai departe?
          Cit timp sa-si mai bata joc de noi cu nesfiala , crezindune neducati, prosti , ne-informati.
          Cit mai resistam sa nu iesim in strada.
          Ce se intimpla cu noi?
          De ce suntem numai buni de vorbe goale si ne lasam calcati in picioare, pina cind.

          Au luat Romania si si-au dato lor insusi ca un lucru de gata.
          Noi nu mai contam?
          Suntem folositi ptr taxe mai rau ca in iobagie si ei se lafaiesc in munca noastra.
          Mai e cineva in aceasta tara caruia ai pasa cu adevarat de aceasta.
          Idealist? poate dar pina cind sa mai rezistam batailor de joc ale acestor nemernici.
          Am mai discutata cu domnia ta si prin e-mail si v-am raspuns si asteptam ceva concret, Am primit si ultimul Email, la ce folos daca nu intreprindem ceva.
          Suport va asigur, material si politic va fi, tot cce avem nevoie e de o noua platforma cu un plan bine dezvoltat si asa cum, v-am detaliat in acele scrisuri
          Intrebati aici si oriunde pe acesti oameni, Romania are nevoie de un sistem curat, de o clasa politica curata ca omul de rand sa simta ca intradevar o duce mai bine.
          Se merita acest sacrificiu domnule O.S.E.R

          Pentru o Romanie Curata
          M. O
    • +2 (2 voturi)    
      Vom scapa oare de ei ? (Joi, 14 august 2008, 17:49)

      Ana Popescu [anonim] i-a raspuns lui ciupi 2

      Adaptarea lor la mediu este inepuizabila.Asa ca atentie. In anumite cercuri se sopteste ca Nastase este America!?!!! Stiu ,asta ca sa se prinda.Deci inca odata ATENTIE !
  • -12 (14 voturi)    
    manie proletara (Joi, 14 august 2008, 14:26)

    Stoewer [anonim]

    Andrea Pora, care (intamplator????) are aceleasi initiale cu Anna Pauker, da dovada de un zel revolutionar demn de timpuri de mult apuse. Limbajul este combativ, la fel de amuzant ca un articol din "Scanteia" anului 1948.

    Important e ca PD-L si-a arat lumii bilele. Bilele astea sunt mai mari, sau mai mici ca ouale? Ca in definitiv asta conteaza la final......
    • -6 (12 voturi)    
      mda, limbajul lasa de dorit (Joi, 14 august 2008, 15:11)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Stoewer

      mda, limbajul lasa de dorit la d-na Pora, se putea spune acelasi lucru in cuvinte mai alese, doar ca e probabil sa fie avut mai putina penetratie in masele de alegatori. Bunul simt nu se vinde usor in Romania inca.
      • +7 (9 voturi)    
        PSD = terminati (Joi, 14 august 2008, 16:26)

        Gabriel T. [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Baietii din PSD sunt pusi la zid si se ia de limbaj si alte tertipuri. Sunteti terminati mai copii ceausisti ... in cativa ani sunteti un alt PRM pierdit prin parlament dar sincer o meritati din plin.

        Creste inima in fiecare roman cand vede cum va duceti ... si o sa moara si batranii aia care va mai voteaza. Aceia care nu au decat trandafirul in fata ochilor si Iliescu ca le-a marit pensiile si care nu stiu ce e ala un miner cu bata dupa tine transformat din student in antiiliescian.

        Sa traiti in iad toti cei care ne-ati adus aici.
        • -4 (4 voturi)    
          ...prietene (Joi, 14 august 2008, 17:29)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui Gabriel T.

          ...daca vezi numai in alb si negru o sa suferi mult in viata fiindca greselile se platesc. ...dar probabil ca nu intelegi despre ce vorbesc.
          • +3 (3 voturi)    
            ramanem prieteni (Vineri, 15 august 2008, 10:13)

            Gabriel T. [anonim] i-a raspuns lui Alex

            ... cum spui tu...

            Eu raman la premisa ca Iliescu e vinovat pentru foarte multe chestii si odata cu el trebuie sa intre toti ai lui care il ascund.

            Vor intra ... nu e timpul pierdut. Si la 90 de ani l-as baga in inchisoare pe Ilici.
      • -2 (2 voturi)    
        limbaj (Vineri, 15 august 2008, 10:45)

        jeni [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Dna Pora a uitat ca nu se adreseaza doar segmentului de "Vacanta mare" dar vorba lui Alex nu avea ecou in mase
      • +1 (1 vot)    
        Nici limba romana (Vineri, 15 august 2008, 10:55)

        gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        ...
  • +7 (9 voturi)    
    Lumea uita.... (Joi, 14 august 2008, 14:27)

    Joseph [anonim]

    Din pacate, marshavia este un pic cam "departe" de data alegerilor, adica suficient de departe ca lumea sa uite... Sper insa sa nu uite Comisia Europeana si sa tina sub presiune lucrurile. E singura sansa sa se mai scoata la iveala ceva in tzara asta...
  • +5 (7 voturi)    
    ia sa vedem cum sare goshpodarul comunist (Joi, 14 august 2008, 14:29)

    dedeiu [anonim]

    ia sa vedem cum sare goshpodarul comunist sa tipe ca din gura de sarpe ca de ce sa il ancheteze pe Nastase si ca de ce pe cei din PDL(ATENTIE, NU PC, NU PRM, NU PNL ci PDL) nu ii ancheteaza?
  • +8 (12 voturi)    
    corectii (Joi, 14 august 2008, 14:30)

    Reshape [utilizator]

    Andreea, nici tu nu traiesti in Romania??
    Zici ca Nastase nu mai are sanse la presedintie? Ba are, chiar mai mult decit acum 3 ani cind a raposat matusa. Ce nu se intelege e faptul ca poporul nu e prost, ci numai foarte slab informat. Populimea pur si simplu nu stie de faptele concrete ale lu' Nastase, de ce anume i se intimpla acestuia si cum a fentat justitia. Un simplu tabel cronologic cu aceste fapte e mai elocvent decit 10000 de cuvinte mestesugite. Astea sint faptele, pierdem timpul sa le amabalam in articole.
    Alta chestie: nu parlamentarii sint 100% de vina pentru acest vot. Ei sint de vina pentru ca au avut sansa de a alege si au ales prost. Prost pentru Romania, bine pentru ei iar asta e un lucru omenesc la urma urmei. Cel mai vinovat e sistemul care permite ca Parlamentul (puterea legislativa) sa se amestece in Justitie (o alta putere in stat). Un stat in care este incalcata grosolan separatia puterilor nu este un stat de drept si de aici incolo price discutie (ca parlamentarii sint niste porci, ca Nastase e sau nu vinovat) nu-si mai are locul. Ideea e simpla: intr-o cocina (un stat care nu e de drept) nu poti avea pretentia sa traiasca altceva decit niste porci (parlamentarii actuali). Daca ar trai niste ingeri ar fi nefiresc.
  • -11 (11 voturi)    
    pedelatura scarboasa (Joi, 14 august 2008, 14:32)

    lelu [anonim]

    Aceasta caricatura umana, acum nu mai poate de faptul ca Nastase nu va mai fi ales. Asemenea tuturor basarelelor, crede ca este detinatoarea adevarului absolut. De 4-5 ani au scris o multime de minciuni despre Nastase si PSD sperand ca o sa-i distruga, mizand pe faptul ca populatia va "pune botul" la laturile lor. S-au inselat amarnic, romanii nu sunt asa de prosti precum ii credeti voi, basarelelor scarboase!
    • +5 (5 voturi)    
      Ieri, pentru PRIMA data (Vineri, 15 august 2008, 11:00)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui lelu

      am deschis blog-ul lui Nastase. Am gasit cel mai abject limbaj! Este exact modul in care te adresezi tu acum.
      Iti doresc multa sanatate.
  • +5 (5 voturi)    
    penalii alesi (Joi, 14 august 2008, 14:36)

    dorin [anonim]

    Excelenta analiza ,felicitari autoarei si sa continue cu astfel de pozitii, ca poate se mai trezesc romanii!dar,daca votul coledzilor e o facatura marca' geana"tocmai pentru a-l ejecta pe" cocosel"din batalia presedentiala?
  • -4 (6 voturi)    
    Sunt de acord (Joi, 14 august 2008, 14:40)

    adik [anonim]

    100% sunt de acord cu analiza referitoare la NUP-ul dat de parlament si efectele acestuia asupra carierei lui Bombonel.

    1000% daca vreti.

    Dar, spune doamna pora:
    "Pe Nastase nu-l dau pe dinafara nici inteligenta, nici caracterul si nici barbatia."

    Acesta este, iarasi, un atac la persoana, abject si lipsit de sens.
    Vad ca doamna pora s-a specializat in marlanii.
    Simte ca iese vadim din scena si vrea sa-i ia locul.

    Ne mai miram ca am devenit intoleranti si violenti.
    Ne miram ca nu suntem in stare sa purtam un dialog civilizat.
    Aruncam vina pe Base, Parlament, Politie, pe toata lumea.

    Dar acceptam un limbaj suburban din partea jurnalistilor (scuze, din partea unor jurnalisti)
    Acceptam atacurile la persoana in locul argumentelor.

    Mai fratzilor, nu-l inghit pe Nastase deloc si cred ca a facut mult rau.
    Dar si cocoana asta 'ziarista" a luat-o rau de tot pe aratura cu limbajul ei.

    Stiti ce este cel mai trist?
    Ca daca va ajunge Nastase presedinte il va pupa in ... tot cu atata patos cu cat il injura acum.
    • -5 (7 voturi)    
      bravo, excelent comentariu (Joi, 14 august 2008, 15:11)

      comentator [anonim] i-a raspuns lui adik

      iar cu privire la inteligenta, e de inteles opinia d-nei pora, ptr ca nu ai cum sa intelegi ceva ce te depaseste...
    • +3 (5 voturi)    
      limbajul (Joi, 14 august 2008, 16:05)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui adik

      este de condamnat,chiar daca se doreste a fi un raspuns la marlaniile 'animalului politic',ca sa citez din omul politic Nastase atunci cand se refera la locatarul din Cotroceni,dar dincolo de acest limbaj sunt argumentele care justifica caracterizarea scurta a d.Pora facuta d. Nastase.Mai este mult pana ce romanii nu vor mai folosii si nici tolera limbajul care frizeaza vulgul
  • +5 (7 voturi)    
    Marele castigator (Joi, 14 august 2008, 14:40)

    Vasile [anonim]

    Marele castigator in toata povestea e Basescu, care tocmai ramasese in pana de subiecte dupa inundatii. Acum are absolut tot dreptul sa isi expuna parerea privindu-i pe cei 322 sau cati ori fi de data asta si orice va zice e prea bland.
  • +4 (6 voturi)    
    RAUL CEL MAI MIC (Joi, 14 august 2008, 14:47)

    *** [anonim]

    - pt. psd = pnl
    - pt. rusi = psd
    - pt. romani = pdl
  • +3 (5 voturi)    
    ... (Joi, 14 august 2008, 14:50)

    tantza [anonim]

    nota 10 pentru ceea ce a scris doamna Pora,nota 2 pentru noi,poporul roman care doar citim ce este mai sus,ii dam dreptate si.......................trecem la urmatorul subiect...........................linsajul=solutia(10 milioane de oameni sa inconjoare parlamentul si guvernul si linsaj in masa.........................urmatorii.............
  • -9 (9 voturi)    
    de acord (Joi, 14 august 2008, 14:53)

    cristi [anonim]

    Nastase nu mai are sustinatori in randul oamenilor de rand, ca mine.
    Dar lansez si eu o opinie, ca d-na Pora: D-na Pora, sunteti un tonomat fara pic de deontologie profesionala.
  • +7 (7 voturi)    
    Gainarii (Joi, 14 august 2008, 15:00)

    miki [anonim]

    NUP reprezinta ''Neobrazarea Unita a Politicienilor"sau o coalitie a celor 322 indoctrinati de ideea "Basescu-conducator unic",adusa de "prostanacul" de Geoana.Cert este ca cineva,la toamna,la alegeri ,va pierde,cine cu siguranta, vom vedea.Nastase nu va mai putea sa se bata cu Basescu la prezidentiale ,fiind prea
    "curat".Asa ca,veti avea mari probleme,cum de altfel a-ti mai avut cu Basescu dragi PSD-ei,insa acum va schimba Constitutia,Parlament unicameral,dosarele vor iesi la iveala,Voiculescu,Nastase,Mitrea si ceilalti vor ajunge in instanta.
  • +7 (7 voturi)    
    alegeri (Joi, 14 august 2008, 15:21)

    aida [anonim]

    sper din tot sufletul sa traiesc si sa vad cum justitia isi face treaba , sa-i vad pe hotii din politica la un loc cu hotii de 2 gaini si 3 curci.
  • +5 (5 voturi)    
    Petitie (Joi, 14 august 2008, 15:21)

    Mircea [anonim]

    Parlamentul nu ar trebui sa aiba astfel de atributii judecatoresti. E jenant ce se intampla.
    Ieri, am creat o petitie pe tema dizolvarii parlamentului.
    Daca considerati ca reprezinta si parerea voastra, va rog sa o semnati si sa o dati mai departe. O puteti gasi aici: http://www.petitieonline.ro/petitie-p38751052.html.
  • +5 (5 voturi)    
    tare articol (Joi, 14 august 2008, 15:31)

    b. [anonim]

    misto articol. all true.
  • +2 (2 voturi)    
    Institutionalizatii (Joi, 14 august 2008, 15:40)

    Excalibur O.S.S.E.R. [anonim]

    In contextul actual se observa o regrupare a clasei politice ce tine cu orice pret sa pastreze impotriva evidentei dominatia asupra statului prin institutiile reprezentative .
    Se cred mai presus de legile universale ale democratiei, cramponindu-se in a decide viitorul statului si al poporului intr-un continuu conflict de interese cu valorile republicane, punind inaintea intereselor natiunii interesele grupurilor socio-economice paralele ce le dirijeaza activitatea din umbra .
    Plecind de la ideea ca prin mecanismul votului se poate reinnoi clasa politica, ajungem sa constatam ca exista o contradictie majora care se evidentiaza dupa cum urmeaza :
    Structurile ce intretin din umbra clasa politica nationala sint partidele politice ce urmaresc obtinerea unei influente prin reprezentantii lor ce acced in functii legislative sau executive .
    Legaturile paralele transpartinice indica faptul ca aceste pseudo partide cu titulaturi pompoase si orientari false s-au metamorfozat dintr-o singura orientare ideologica ce
    si-a lasat adinc amprenta asupra membrilor , ce revendica astazi dreptul de a a-si impune directivele, erijindu-se in stapinii statului .
    Aceste structuri politice sint inchise , membrii lor provin din esalonul doi si trei al fostului partid , matca ce s-a multiplicat la inceputul anilor ’90 intr-o puzderie de partide , membrii lor, dupa ce au suferit mutatii, au devenit apostolii patriotismului si al generozitatii daruindu-se toti cauzei, autoproclamindu-se strajerii poporului impotriva ipoteticilor dusmani si de nu exista pericol ei il urzesc pentru a-l combate servind maselor dupa un scenariu bine rodat iluzii si amagiri .
  • +3 (3 voturi)    
    Nu va fie frica de clone Doamna Pora ! (Joi, 14 august 2008, 15:43)

    martin [anonim]

    Doamna Pora este evident ca sunteti usor masochista, indurand atacurile abjecte ale clonelor, incepand desigur cu nelipsitul Alex.
    Recunosc insa ca va si invidiez pentru tarie si va sunt alaturi. Eu am fost facut fiu al lui Cocos, nepot al lui Brucan,etc si le-am scris clonelor ca in eventualitatea tragica, in care ticalosii ar invinge, imi va ramane "panasul". Ei desigur nu au inteles, dar eu vi-l ofer sa-l avem impreuna ca stindard de lupta cu toti ticalosii !
  • -5 (7 voturi)    
    ... (Joi, 14 august 2008, 15:55)

    Dragos [anonim]

    AMIN, doamna Pora!

    PS; Si-o cruce mare .....
  • +5 (5 voturi)    
    Din pacate (Joi, 14 august 2008, 16:08)

    Nicolae [anonim]

    decizia Parlamanetului lasa majoritatea populatiei din Romania indiferenta. Ea (populatia) nu mai reactioneaza la mesajele anti-coruptie.
    Din pacate trebuie sa recunoastem realitatea care ne inconjoara, si anume:
    1. cei educati, activ profesional (potentiala clasa de mijloc din Romania ) sunt interesati numai de aspectele financiare, lucru de altfel per'fect normal. Ceea ce nu este normal in cazul lor este dezinteresul politic, lehamitea fata de mesajele anticoruptie, etc etc

    2. cei lenesi, obisnuiti sa nu faca nimic si sa traiasca bine, constituie segmentul conservator al populatiei, inclinat sa dea voturile unora de teapa lui Nastase. Ca doar, fura Sefu furam si noi.....

    Poate exagerez. Insa, daca PD-L nu va intelege ca doar pedaland pe tema 322 si anti-Nastase nu va ajunge prea departe. La ordinea zilei in Romania sunt alte lucruri acum: banii, cumpararea uni case, a celei de-a n masini, etc etc.
    • -6 (6 voturi)    
      Anticoruptia e ca o bata... (Joi, 14 august 2008, 17:05)

      Electricianu [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

      ...depinde la care capat te aflii. Va intreb: cum sa nu fie lumea scarbita si indiferenta de anticoruptie cand astia care umbla toata ziua cu anticoruptia in gura sunt si ei la randul lor corupti? Basescu cu flota, stolojan cu Megapower si Tofan? Credeti ca daca nastase iesea pres in 2004 se mai ingropa dosarul flota? Pai pana termina base al doilea mandat se si prescrie...asa ca trebuie sa ne multumim cu speranta ca poate macar vom afla adevarul despre termopane. Inca o intrebare: ce credibilitate mai are dna cand toata lumea stie ca in spate se afla basescu? De ce i-a prelungit mandatul lui morar cu 3 luni, nu cumva ca sa fie "ai nostrii" la dna de alegeri? Mai crede cineva ca in 3 luni face ceva morar daca in 4 ani n-a facut nimc?
  • -6 (6 voturi)    
    Scrieti sa va aflati i treaba. (Joi, 14 august 2008, 16:18)

    Moldovan [anonim]

    Toti intelectuali de pe acest forum nu santeti in stare sa va organizati si sa punet odata pentru totdeauna punct final acestor comunisti nenorociti. Tovarasi sant foarte bine organizati si vor avea si in continuare (succesuri multe! )Felicitari partidului comunist pentru victoriile
    rasunatoare pe tote fronturile. Voi desteptilor , ciocu mic si joc de glezne.
    • +4 (4 voturi)    
      Sefu' esti tare!!! (Joi, 14 august 2008, 16:47)

      adik [anonim] i-a raspuns lui Moldovan

      Nu am mai ras asa cu pofta de mult timp.
      Multumesc mult.

      Mi-ai inseninat restul zilei si parca nu mai este asa de cald afara.
      Te admir pentru curajul de a-ti scrie parerea (cred ca a fost greu).

      Faza cu "Toti intelectuali de pe acest forum nu santeti in stare" a fost tare, dar cu adevarat genial ai fost la: " Voi desteptilor , ciocu mic si joc de glezne".

      Multumesc mult.
    • +3 (3 voturi)    
      Sunt doar un biet cioban(fara oi) (Joi, 14 august 2008, 17:24)

      Rebelii Republicani [anonim] i-a raspuns lui Moldovan

      Criteriul dv care-i ? Cum va definiti profilul ? Sunteti capabil sa participati cu ideii si sugestii la o actine de organizare ?
      Sau sunteti doar critic literar si proslaviti victoriile neocomunistilor asupra ignorantilor.
    • +2 (2 voturi)    
      Sunt doar un biet cioban(fara oi) (Joi, 14 august 2008, 17:24)

      Rebelii Republicani [anonim] i-a raspuns lui Moldovan

      Criteriul dv care-i ? Cum va definiti profilul ? Sunteti capabil sa participati cu ideii si sugestii la o actine de organizare ?
      Sau sunteti doar critic literar si proslaviti victoriile neocomunistilor asupra ignorantilor.
  • +4 (4 voturi)    
    mda (Joi, 14 august 2008, 16:55)

    alex [anonim]

    pana nu va disparea PSD ca si partid din parlamentul romaniei.. nimeni nu ii vor atinge, mitrea anunta ca isi da demisia si ca se retrage... cred si eu dupa 2 miliarde de euro stranse prin conturi si proprietati.. si eu as face la fel.

    numai cat a fost ministru transportului, tot ce insemna lucrare publica, de el se semna, cu procentul de rigoare luat.

    de bombonel.... mai are rost sa zicem ceva ? la cate cunostiinte in lumea politica, si printre afaceristii cu putere din romania are... numai daca il impusca cineva, ca in mafia de la rusi.. numai asa scapam de el si de miliardele de euro stranse.
  • +1 (1 vot)    
    .......sperante, insolenta, si bataie de joc (Joi, 14 august 2008, 17:16)

    aga [anonim]

    ......sperantele, bineinteles ale noastre, cei mici, cei mai multi si cei mai ignorati.
    ......insolenta din partea lor, cei mai putini, cei mai hoti(actuali si bogati cu acte in regula), cei mai longevivi "asupritori"(desi nu stiu de ce am folosit ghilimelele) intr o societate democratica
    ......iar bataia de joc tot a lor, insa de data asta la adresa unei comisii care tpentru cei mai sus mentionati(al doilea paragraf) nu reprenzinta NIMIC, ASA CUM NICI NOI NU REPREZENTAM VREUN INTERES.
    Pacat, am ajuns sa ne uitam la altii si sa salivam la traiul lor, cand am fi putut fi una dintre cele mai frumoase si industrializate tarii din europa.
    RUSINE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +2 (6 voturi)    
    completare... (Joi, 14 august 2008, 18:29)

    alex [anonim]

    dna Pora, apreciez comentariile dumneavoastra...

    totusi, in opinia mea, nastase nu a dorit niciodata sa mai candideze impotriva lui Basescu la prezidentiale.
    candidatura lui nastase a fost un pretezt pentru a se apara de DNA, argumentand ca doar asa Basescu isi ataca adversarul.

    fara presupusa candidatura a lui nastase la Presedintia Romaniei, argumentul "dosarului politic impotriva unu iom politic" era golit de sens si continut.
    • 0 (0 voturi)    
      este plauzibil (Vineri, 15 august 2008, 15:04)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui alex

      ce zici tu. Dar cred ca Nastase va fi candidatul PSD in 2009. In afara cazului in care se intampla o minune si dosarul lui merge mai departe. Dar m-as mira.
  • -1 (1 vot)    
    citat: ”Tema corupției va prinde aripi” (Sâmbătă, 16 august 2008, 10:49)

    oarecare [anonim]

    ”Tema corupției va prinde aripi” când îl vom vedea pe Băsescu în fața judecătorului pentru flotă și Mihăileanu.
    Până atunci nu e decât justiție politică a procurorilor politici ai celui mai puternic om în stat, oamenii au văzut asta după 4 ani și la alegerile locale s-au exprimat adecvat votând msiv PSD-ul hărțuit de procurorii politici. Așa că în toamnă, dacă se va insista cu propaganda luptei anticorupție, singurii care vor avea de câștigat sunt PSD-iștii și Adrian Năstase.