Ministrul Predoiu: Daniel Morar e bun, deci trebuie schimbat

de Dorin Petrisor     HotNews.ro
Marţi, 12 august 2008, 12:37 Actualitate | Opinii

Dorin Petrisor
Foto: Hotnews
Argumentele oferite ieri de ministrul Justitiei, Catalin Predoiu, pentru inlocuirea lui Daniel Morar de la conducerea DNA par mai potrivite nivelului intelectual al lui Tudor Chiuariu, decat puterii de judecata a actualului ministru. Predoiu a apelat la doua tipuri de sofisme cand a argumentat inlocuirea lui Morar cu fosta consiliera a lui Ilie Botos, Monica Serbanescu.

Primul sofism folosit de Predoiu s-ar putea rezuma astfel: Daniel Morar e bun, e verificat, de aceea trebuie schimbat. Doua fraze consecutive din discursul ministrului ilustreaza contradictia perfecta. "Doresc sa afirm fara echivoc ca DNA este o institutie care a abordat cu determinare si lipsa de complexe lupta anticoruptie. De aceea, pe buna dreptate, DNA a fost notata ca una din institutiile cu activitate pozitiva in directia lansarii de anchete", afirma ministrul. In fapt, Predoiu procedeaza la o manipulare grosolana cu aceasta fraza cand vorbeste de "una din institutiile" apreciate pozitiv de Comisie in directia "lansarii de anchete". CE a apreciat doar DNA si Parchetul General din intregul sistem judiciar romanesc.

In continuare, Predoiu a preluat pur si simplu argumentatia folosita anul trecut de predecesorul sau, Tudor Chiuariu, atunci cand a incercat sa-l demita pe seful Sectiei a doua a DNA, Doru Tulus. "Ramane insa deschisa chestiunea eficientei institutiei si anchetelor. Aceasta se datoreaza absentei unor rezultate concrete in marile dosare deschise in ultimii trei ani". Mai la vale, Predoiu enumera cauzele care au blocat "marile dosare". Nici una dintre cauzele enumerate de ministru nu este imputabila DNA, ci Curtii Constitutionale sau Inaltei Curti de Casatie si Justitie. E drept ca pomeneste "lipsa de acuratete in cazul unor anchete", dar fara a oferi vreun exemplu concret.

Pentru a duce contradictia pana la ultimele consecinte, Predoiu conchide ca "experienta actualului procuror sef al DNA si angajamentul sau incontestabil in lupta impotriva coruptiei sunt elemente de care sistemul justitiei nu se poate dispensa". Tocmai asta a facut ministrul, s-a "dispensat" de Daniel Morar pentru o procuroare care n-a facut nici o singura ancheta penala in cariera ei.

Al doilea tip de sofisme folosit de Predoiu in argumentatia sa consta in identificarea unor "vulnerabilitati institutionale" care nu apartin DNA, ci unor texte de lege, acte normative pe care ministrul nici nu a incercat sa le modifice desi este titularul initiativei legislative in ce priveste sistemul judiciar. El a amintit "o arie extrem de mare de competente", care a condus la o "supraincarcare" a activitatii DNA. Corect, numai ca "aria competentelor" nu este decisa de DNA. In plus, singura competenta care ar putea fi "nespecifica" DNA ar fi evaziunea fiscala mai mare de un milion de euro. In rest, Directia investigheaza strict infractiuni de coruptie.

Ministrul a amintit si modul de recrutare a procurorilor DNA, "exclusiv pe baza unui interviu", care ar fi condus la cooptarea in institutie a unor "procurori fara experienta necesara". Din nou, este o prevedere legala, de care DNA nu este raspunzatoare. Cine l-a impiedicat pe Predoiu sa initieze modificarea statutului magistratului? Iar chestiunea experientei este discutabila din moment ca conditia minimala de acces in DNA o constituie cel putin 6 ani de vechime in profesie pentru procurorii care aspira la un astfel de post. Iar accesul pe baza de interviu este prevazut si pentru judecatorii care vor sa ajunga la Inalta Curte de Casatie si Justitie, chiar daca in acest caz vechimea ceruta este dubla, de 12 ani. In acest din urma caz, chiar ministrul Predoiu a afirmat ca nu vede nici un inconvenient in recrutarea prin interviu, desi metoda lasa loc arbitrariului membrilor CSM.

Pentru a da mai multa "greutate" acestui tip de argument, Predoiu a afirmat ca "expertii Comisiei Europene s-au pronuntat in principiu impotriva recrutarii in magistratura prin interviu". Ministrul, intentionat sau nu, a incurcat borcanele: Comisia critica intrarea in magistratura prin interviu, nu promovarea la instante sau parchete superioare a unor magistrati deja calificati pentru asta.

Mai argumenteaza Predoiu ca, din pacate, in dezbaterea publica adesea problema DNA ar fi fost confundata cu persoana procurorului sef, or in Directie activeaza 120 de procurori, deci a lasat sa se inteleaga ca nu este chiar atat de important cine conduce aceasta structura de parchet. In aceasta logica, Ioan Amarie a fost un sef la fel de eficient si de "determinat in lupta anticoruptie" ca si Daniel Morar.

In ce priveste "apetenta excesiva pentru televiziune", care ar fi afectat "reputatia si credibilitatea institutiei", Predoiu iar a fost pe alaturi de subiect. Morar nu poate sa alunge pur si simplu operatorii TV care stau cat e ziua de lunga "la vanatoare" pe strada Stirbei Voda din simplul motiv ca acestia stau pe domeniul public, nu in curtea institutiei. In ce priveste "scurgerile de informatii" in mass-media, acestea se produc in orice tara din lume, indiferent ce masuri de ingradire a fenomenului ar lua un ministru sau altul. Iar DNA – o stie orice jurnalist care lucreaza pe domeniului justitiei – este chiar cea mai ermetica structura de parchet din Romania, de unde transpira cele mai putine informatii. Faptul ca presa este interesata tocmai de dosarele instrumentate de Directie nu poate fi retinut insa ca "deficienta manageriala" a lui Daniel Morar.

In fine, faptul ca ministrul i-a oferit lui Morar un premiu de consolare constand intr-un post de "inalt reprezentant al Ministerului Justitiei pe langa Comisia Europeana" e pur si simplu o insulta. Altfel nu poate fi interpretata intentia de a-l transforma pe seful DNA intr-un soi de postas de "rang inalt".























2075 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Aşadar (Marţi, 12 august 2008, 12:49)

    aac [utilizator]

    au reuşit să-l facă de rahat şi pe Predoiu. Dar parcă şi el s-a lăsat.
  • +6 (6 voturi)    
    am observat (Marţi, 12 august 2008, 13:01)

    sandoval [anonim]

    am observat si eu...pai,daca e cu adevarat bun,lasa-l acolo,sa faca treaba buna,nu-l schimba.sau,poate se vrea cineva care nu e bun,care nu deranjeaza
  • +3 (3 voturi)    
    Predoiu ne-a dezamagit... (Marţi, 12 august 2008, 14:24)

    Silviu [anonim]

    Inca un politician caruia nu ii pasa de noi si isi vinde sulfletul diavolului...
    Est clar acum ca Predoiu a fost numit Ministru al justitiei tocmai ca sa-i faca scapati pe marii corupti, inclusiv (si in curind) pe Tariceanu, care va trebui sa justifice misculatia cu actiunile lui Patriciu.
    Biata tara, furata si mintita de proprii ei politicieni...
  • -3 (5 voturi)    
    pora si cu petrisor doua voci ....pentru popor ? (Marţi, 12 august 2008, 14:38)

    constantin [anonim]

    s-a procedat corect , democratic , dupa lege . nu cautati nod in papura , pare un ministru bun . induceti idei false , nu mai aburiti poporul .gata cu bocitul , faceti analize serioase. puteti ?
    • +3 (3 voturi)    
      imn patriotic pt constantin (Marţi, 12 august 2008, 15:11)

      The Wisest Fool [utilizator] i-a raspuns lui constantin

      Petrisor a scris un articol coerent, democratic, in conformitate cu deontologia profesionala. N-a facut decat sa arate decat lipsa argumentelor reale din discursul ministrului pentru inlaturarea sefului DNA.

      Nu a sugerat ca ar fi procedat nedemocratic sau ilegal si nici nu a creat scenarii cu privire la motivele pt care s-a facut aceasta schimbare. Chiar nu vad ce te deranjeaza la articol.
      • -2 (4 voturi)    
        multi vad putini pricep ! (Marţi, 12 august 2008, 16:02)

        constantin [anonim] i-a raspuns lui The Wisest Fool

        citeste mai atent despre insulta adusa prin oferirea unui post la CE marelui MORAR= SEFUL DNA .mai ,sa fie ! in democratie nu sunt sefi , sunt oameni cu responsabilitati , mai mari , sau mai mici , alesi , sau numiti temporar ,de la presedinte la ultimul functionar (in sistemul public ) .pora ,petrisor s.a, sar in sus la orice schimbare ce afecteaza PPE , desi acesta se face dupa legile recunoscute de CE. monica s. nu e buna ca a lucrat cu botos , chiuariu are un nivel intelectual care nu-i convine ,reporterii sunt de vina ca primesc informatii (chiar filme ). astea-s argumente de ziaristi seriosi ?
    • +2 (4 voturi)    
      da (Marţi, 12 august 2008, 16:14)

      io [anonim] i-a raspuns lui constantin

      Acest articol este unu din cele mai bine scrise articole citite de mine vre-odata in Romania. La obiect si fara speculatii(exceptie facand ultimul paragraf :P)

      Felicitari autorului si la mai multe
    • +1 (3 voturi)    
      inductie (Marţi, 12 august 2008, 16:20)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui constantin

      cand spui "pare un ministru bun" eu pot sa te acuz ca induci idei false. pentru ca din declaratiile lui nu pare a trata subiectul cu obiectivitate si corecta ratiune. deci, ca ministru al JUSTITIEI, nu pare deloc bun, cand rationamentele lui nu sunt JUSTE.
      corect?
    • +2 (2 voturi)    
      Pt.Constantin (a) (Marţi, 12 august 2008, 16:43)

      Cela [utilizator] i-a raspuns lui constantin

      Iti plac versurile ? Altfel n-ai nici o logica decit sa te afli in scris. Pacat ca sint doar PORA si Petrisor si alti citiva care mai au curajul sa scrie asa cum sint lucrurile de adevarat . O tara furata pina la refuz de niste nesimtiti care nu se mai satura de averi. Pt cite generatii ati FURAT ????? Mai uitati-va la tarile vecine (ungaria) unde se mai fac lucruri si pt. oameni . Respectiv au mincarea mai ieftina si niste sosele ...... de mai mare dragul sa pleci in calatorie . Cine sa vina sa ne vada frumusete de tara cu asa nenorociri de drumuri . Cum au reusit altii sa faca asemenea drumuri si noi NU. Pt ca aici doar s-a furat in nestire . Mai ales padurile care probabil transformate in lemn stau bine mersi prin alte tari . Iar noi ne inundam . Si cum scrie careva despre HOTII din PSD care au distrus tara gata e dusman si e pro Basescu / Si ce-i rau sa fii pro Basescu ??? Macar declarativ Basescu incearca sa faca ceva. Dar SINGUR cum este n-are cum. Nici prerogativele de presedinte nu-l ajuta. Asa ca mai schmba-ti parerea mai Constantine si ceilalti ca tine . Mai lasa jos COMUNISMUL ...... de demult .
      • -2 (2 voturi)    
        dragoste oarba (Marţi, 12 august 2008, 17:13)

        constantin [anonim] i-a raspuns lui Cela

        n-ai inteles nimic .daca vrei la nivelul asta , intreaba-l si pe flutur despre paduri , pe dobre ,boagiu ,berceanu si chiar basescu despre drumuri , pe sulfina despre mediu si indiguiri si pe multi altii din grup .pe cei din alte grupuri i-a intrebat DNA-ul. poate afli mai multe de la ce-i pe care-i iubesti si ajuti la actul de justitie .
        • +2 (2 voturi)    
          omule... (Marţi, 12 august 2008, 20:07)

          alex [anonim] i-a raspuns lui constantin

          esti fantastic omule! toti pedelistii sunt vinovati pentru starea deplorabila a tarii, desi din 19 ani de la revolutie, acesti oameni au facut parte din guvernarea tariceanu 1, doar 2 ani!

          Ce treaba are flutur cu padurile? de ce nu vorbesti de caltabosarul remes si de prietenul lui taranist? sau de fostul ministrul pesedist care a fost impuscat in outze la o partida de vanatoare?

          dobre si berceanu au stat la carma ministerului de transporturi doar 1 an si 8 luni (impreuna)! de ce nu vorbesti de contractul PAGUBOS cu bechtel asigurat de PSD???? sau de vanzarea dubioasa a Petrom, Romtelecom, contractele de achizitie gaze prin intermediari (asa cum nicio alta tara europeana nu achizitioneaza gaze)???
          DE CE????

          Iti sta pe creier Basescu? Te cred...
          De aia dorim un Morar la conducerea DNA, un ministru la justitie ca Macovei, un presedinte ca Basescu si un parlament in care majoritatea sa fie data de PDL, pentru ca cei de mai inainte sa nu mai fie faultati iresponsabil!!!
          • -1 (1 vot)    
            lupul schimba parul ...... (Miercuri, 13 august 2008, 7:29)

            ccc.ttt. [anonim] i-a raspuns lui alex

            ai dreptate ,PD-L a aparut in 2007 din spuma marii ,sunt ingerasi ! (flutur a condus romsilva in zona cea mai despadurita a tarii .ai vazut inundatiile ,ai vazut cum lupta pe baricade ,e un om de nadejde ?)ai rabdare c-o sa afli adevarul ,daca esti de buna credinta .si multi altii au avut functii executive inalte in stat !
        • +1 (1 vot)    
          Pt.Constantin (Sâmbătă, 16 august 2008, 23:10)

          Cela [utilizator] i-a raspuns lui constantin

          "Dragoste oarba" ?????? Aici e vorba de dragoste sau de FURT in stil barbar. Nu vezi cine fura de 19 ani ???? Te pomenesti ca a condus tara Basescu pina acum si noi nu stim. Noroc cu tine Constantine (comunist get-beget ) ca mai aflam si noi cine a taiat padurile( Hassam , Verestoy sint nevinovati ???? ) Deci esti din teapa celor care daca ningi daca ploua de vina e Base !!!! Halal locuitori in tara asta . Eu nu as da voie oricui sa voteze desi e cam greu sa faci o asemenea clasificare. Sa speram ca la vot vor fi mai multi ca mine decit ca tine . ADIO !!!
  • +2 (4 voturi)    
    Profesionalism (Marţi, 12 august 2008, 14:41)

    The Wisest Fool [utilizator]

    Excelent articolul. Puncteaza foarte bine si obiectiv lipsa logicii de a-l schimba din functie pe Daniel Morar. Analizata e facuta strict pe discursul ministrului si nu da interpretari cu privire la motivatia reala din spatele schimbarii sefului DNA, lucru pozitiv pentru ca nici nu se cunoaste.

    Este genul de articol care iti da de gandit, iti prezinta informatia si te lasa pe tine sa faci conexiunile. Foarte profesionist!
  • +1 (3 voturi)    
    Ministru de cacao (Marţi, 12 august 2008, 15:22)

    SD [anonim]

    si eu am crezut ca dupa "experimentul Chiuariu", Predoiu este o mare pas inainte dar se pare ca dincolo de fatada de normalitate si Predoiu este tot un Chiuariu mai mic, doar cu papion.
  • +1 (1 vot)    
    o 'radiografie' argumentata (Marţi, 12 august 2008, 15:56)

    directia 5 [anonim]

    a discursului justificator al min. justitiei,un discurs tipic pentru politicianul dambovitean,se poate constata o apropiere a punctului de vedere ministerial, asupra aparitiei in presa a unor date din dosare, cu constatarea CSM, ca aceste 'transpiratii' provin de la DNA ,dar nici d.Predoiu si nici CSM nu aduc argumente si dovezi care sa justifice aceste constatari.Inca odata s a demonstrat ca tot ce vine pe filiera Rompetrol este nociv.
  • -1 (1 vot)    
    halal (Marţi, 12 august 2008, 18:24)

    agora [anonim]

    ASA E ....dar necazul cel mare e ca noi vedem si cu atata raminem ; cum e posibil sa-si tot faca alde unii mendrele ;cine se mai incumeta om cinstit sa se gindeasca macar la o functie care mai apoi sa-l transforme in marioneta ???Daca ministrul ar avea coloana vertebrala /nu trestie/ n-ar accepta sa se faca de rusine asa la o lume /as zice intreaga dar nu pot/Si eu cred ca daca n-ar fi asa "codite de topor" si ar refuza sa se" prosteasca"poate am mai avea o sansa Dar cum la noi daca esti bun apoi iute trebuiesti inlocuit...halal
    • +1 (1 vot)    
      cinste si onoare (Marţi, 12 august 2008, 20:10)

      alex [anonim] i-a raspuns lui agora

      Asa este agora, ministrul Predoiu s-a compromis in fata Comisiei Europene...
      A ales sa se compromita la CE decat sa dea prost in fata tariceanului si a patriciului.

      E pacat sa renunti la aprecierea comunitatii internationale doar pentru a face jocurile unor oameni care astazi sunt mai, maine nici naiba nu va mai sti de ei...

      Totusi, ministru Predoiu va intra in istoria romaniei ca "the bad guy"... cel putin asta este aprecierea mea...

      Pacat dle ministru...
      • 0 (0 voturi)    
        Ministrul Predoiu... (Miercuri, 13 august 2008, 11:28)

        Observator [anonim] i-a raspuns lui alex

        m-a dezamagit profund.Va ramane pentru toata viata,dupa efemerul sau mandat de ministru,cu aceasta pata de indecizie.Pacat.Va pierde si din punct de vedere profesional in cariera sa de avocat.S-a agatat insa de scaun.Dupa cati-va ani,dupa ce se vor normaliza treburile in Romania,cum se va justifica?
  • 0 (0 voturi)    
    tinerii (Marţi, 12 august 2008, 23:17)

    ddd [anonim]

    zicea cineva ca sunt asteptati tinerii sa intre in politica si sa schimbe mentalitatea... deocamdata se vand toti
    predoiu s-a vandut si el. inca un nemernic...
  • 0 (0 voturi)    
    un articol clar directionat (Miercuri, 13 august 2008, 0:27)

    tudor [anonim]

    Ministrul Predoiu a argumentat si prin ideea ca schimband seful DNA, institutia ar beneficia de o imagine mai buna, cunoscute fiind suspiciunile cum ca DNA ar fi un instrument politic al lui Traian Basescu. Domnul Morar in continuare ar fi folosit ca procuror-adjunct putandu-si folosi in continuare competentele si experienta in slujba cauzei pentru care lupta cu atat devotament, combaterea coruptiei. Un argument corect din punctul meu de vedere, dar deh...ne facem ca nu l-am auzit.