Parlamentul lui Nastase i-ar da NUP si lui Ceausescu!

de Andreea Pora     HotNews.ro
Joi, 26 iunie 2008, 14:04 Actualitate | Opinii

Andreea Pora
Foto: Romania libera
Vreau sa ma judece Marea Adunare Nationala! Mai tineti minte? Vorbele lui Ceausescu sint mai actuale ca oricind, doar ca lui Nastase chiar i-a iesit pasienta. Marea Adunare l-a judecat, l-a iertat si l-a lins pe toate partile. Luarile de cuvint ale colegilor raportori care i-au dat NUP-ul pot intra intr-o antologie a lingusirii desantate. Daca dosarul lui Ceausescu s-ar afla acum pe miinile parlamentarilor, ar fi retrimis procurorilor si s-ar invoca lipsa avizului de urmarire penala pe legea retroactiva a raspunderii ministeriale. Parlamentul lui Nastase i-ar da NUP si lui Ceausescu!

Potrivit noii justitii romanesti, procesul lui Ceausescu, asemenea celui al lui Nastase, s-ar desfasura in Parlament si in comisiile juridice. Ar fi ajuns acolo trimis de procurorii lui Basescu, motiv pentru care ingerintele politice, lipsa probelor si relele intentii ar fi de domeniul evidentei. Cum si Ceausescu a fost la vremea lui "parlamentar" in Marea Adunare Nationala, iar legile functioneza retroactiv, s-ar invoca lipsa avizului de urmarire penala dat de forul mostenitor, adica actualul Parlament. S-ar vorbi de "facaturi", "razbunari" si "dictatura procurorilor". De atentatul la imagine.

Ticalosia si prostul caracter nu au limite. O dovedesc stenogramele discutiilor din Comisia juridica. Dusmani infocati ai lui Nastase, cel care nu mai departe de acum patru ani, reprezenta "raul suprem", liberalii Ghise si Dobre ii ridica acum osanale. La fel ar face si cu Ceausescu, daca in discutie s-ar afla propriile privilegii. Cotidianul a publicat citeva din luarile de cuvint. Cititi.

Ioan Ghise (PNL)

"Mie, cel puţin ca cetatean roman si acum ca membru al Parlamentului, mi se pare inadmisibil si o mizerie iesita din comun ca pe o personalitate a Romaniei, care a marcat istoria ultimilor 20 de ani, fie din postura de ministru de Externe, de presedinte al Camerei Deputatilor, de prim-ministru, de presedinte al partidului de guvernamint si acum din nou deputat si din nou presedinte al Camerei Deputatilor pentru o perioada de timp, sa se permita sa o aduca intr-o asemenea murdarie, o abordare politica evidenta printr-o structura a puterii judecatoresti. Dupa ce domnia sa a avut, sa spunem asa, sa nu spunem neaparat pe mina, dar in puterea de decizie, in pixul domniei sale, mii de miliarde de euro, bugetul public al statului roman, sa se vina si sa se acuze pentru dare, luare de mita pentru nişte termopane. Este ceva ce depaseste limitele oricarui bun-simt. Dincolo de adversitatea politica, merita sa judecam ca si cind noi am fi in cauza".

Traian Dobre (PNL)

Domnule prim-ministru, stiu cit ati muncit, cunosc rezultatele pe care le-aţi obtinut si cu ce sacrificii, daca va aduceti aminte, la 12.00 noaptea erati la birou si zau ca nu meritati aceste lucruri. Eu voi fi impotriva acceptarii urmaririi dumneavoastra in penal.“

Sorin Dumitrescu (PSD)

Ma uit la colegul nostru Adrian Nastase si ma gindesc: un om de valoarea dinsului, si i-am spus-o si in mod particular, ce ar fi putut sa faca in acesti trei ani pe care si i-a consumat, si nu mai zic de sanatate si asa mai departe, ca sa dejoace niste lucruri care sunt impotriva dreptului, impotriva practicii si împotriva a tot ceea ce inseamna, daca vreti, sistemul democratic.

Nastase nu va ajunge niciodata in fata instantei si, cu atit mai putin, dupa gratii. Asa cum n-a ajuns niciun demnitar de rang inalt. Motivul este simplu: Coalitia 322 a dat istoria inapoi.

Toate se leaga in Marea Adunare a anului 2008. Acum doua zile, judecatorii au returnat dosarul lui Mihai Chitac, pe motiv ca procurorii nu aveau avizul presedintelui pentru inceperea urmaririi penale. Necesar, nu-i asa, din moment ce Chitac a fost timp de doua luni ministru in guvernul provizoriu din 1990 si legile actioneaza retroactiv cu 18 ani in urma.

Tot in ultima zi de sesiune, deputatii au blocat retrocedarea in natura catre fostii proprietari a imobilelor nationalizate si vindute chiriasilor. Iata cum Ion Iliescu invinge din nou dupa 12 ani de la tezele de la Satu Mare, timp in care s-au retrocedat doar 10% din imobile. De data aceasta insa, intreaga suflarea politica e linga el. Tot inainte, tovarasi!

Ca sa nu mai discutam despre Codul de procedura penala, care ne face unici in Europa. Despre legea lui Ghisa si Ghita cu stirile bune si rele, de parca nu ar ajunge corul televiziunilor aservite si vindute.

Dar stradaniile Noricai Nicolai si ale lui Sergiu Andon de a distruge si ce a mai ramas din CNSAS? Sau legile cu dedicatie pentru clientela politica si de afaceri?

In patru ani, presedintele Basescu a refuzat sa promulge 70 de legi, 30 dintre acestea in 2007 si 13 in prima jumatate a lui 2008. Cele mai multe vizau diferite privilegii acordate fie parlamentarilor, militarilor, judecatorilor, alesilor locali, fie incredibile plocoane politice sau atentate la proprietate. Credeti ca a avut vreun succes? 75% dintre ele au trecut prin forma initiala, dupa pohta alesilor.

Asa arata unul dintre cele mai odioase parlamente de dupa '90. Dar sa te fereasca Dumnezeu sa spui asta clar si raspicat, ca sar alesii pina la ceruri. Subminezi, atentezi la insusi statul de drept, la democratie.

Pentru ca in mintile andonilor, ghisilor, bolcasilor, noricelor si, sa nu-i uitam, pe iliesti si nastasieni ei sint statul. Pe care l-au pus capra. Si pe care il vor asa pret de inca o generatie. Cel putin.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2042 vizualizari

  • -12 (20 voturi)    
    site-uri aservite (Joi, 26 iunie 2008, 14:11)

    marius [anonim]

    langa televiziuni si ziare aservite ( atat pro basescu cat si antibasescu) eu as mai aduaga si site-uri si ziaristi aserviti (pro basescu)
    • +10 (14 voturi)    
      (...) (Joi, 26 iunie 2008, 14:25)

      #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Incearca cu www.antena3.ro si televiziunea aferenta.

      Nu e vorba de telecomanda, e vorba de maus.
      Tu esti stapanul mausului !
    • +16 (16 voturi)    
      comentatori aserviti (Joi, 26 iunie 2008, 14:25)

      mihai popa [anonim] i-a raspuns lui marius

      si pe langa astea eu as mai adauga si "comentatori pe forumuri" aserviti, care asteapta un articol favorabil lui basescu si in secunda urmatoare incep sa scuipe in stanga si in dreapta, sa denigreze tot, incepand de la autor pana la basescu si la realitatea.
      am de mult banuiala ca exista oameni care fac asta "for a living" vorba romanului. si am impresia ca si pe hotnews exista vreo 2-3
      • +7 (9 voturi)    
        aveti dreptate, domnule mihai popa... (Joi, 26 iunie 2008, 14:56)

        judex [anonim] i-a raspuns lui mihai popa

        si sunt la fel de jegosi ca si stapanii lor pe care ii apara si ii proslavesc. Scuipa si arunca venin, alceva nu stu sa faca. In ce hal au putut sa aduca Romania, acesti nemernici si tradatori !!!
      • 0 (2 voturi)    
        A veti dreptate domnule Popa (Joi, 26 iunie 2008, 21:17)

        adrian porumbaru [anonim] i-a raspuns lui mihai popa

        Domnule Mihai Popa, recunosc ca eu sunt unul dintre cei care primesc bani ca sa scrie mesaje anti PDL si Basescu pe forumuri. Sa stiti ca e o meserie foarte banoasa si daca vreti, sunteti bine venit si dumneavoastra in echipa noastra (sunt sigur ca nu aveti convingeri atat de puternice pro Base care sa va impiedice). Exista totusi o calitate pe care trebuie sa o aiba cei care fac acest lucru si care cu siguranta dumneavoastra va lipseste: INTELIGENTA.
        • 0 (2 voturi)    
          sigur ca am dreptare domnule Adi (Vineri, 27 iunie 2008, 0:25)

          mihai popa [anonim] i-a raspuns lui adrian porumbaru

          :)) ok! de acum o sa ma duc sa stau cuminte in banca mea si o sa tac. ii las pe altii mai inteligenti! :))
          asta in primul rand. iar in al doilea rand convingerile mele nu sunt neaparat pro basescu. as zice mai degraba ca sunt anti comuniste, anti nastase, anti iliescu.
          dar sunt convins ca un om inteligent ca tine a remarcat asta deja acest lucru iar veninul pe care il arunci sper mine vine ca o obligatie de serviciu. nu-i asa? (retoric evident)
    • +4 (4 voturi)    
      cat si anti basescu (Joi, 26 iunie 2008, 15:01)

      GOGU [anonim] i-a raspuns lui marius

      cat si anti basescu... ai uitat sa fii impartial pe final
    • +4 (4 voturi)    
      zic si eu (Joi, 26 iunie 2008, 16:03)

      Reshape [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Zic si e ca Uzi, nu lasa mouse-ul sa te conduca!
      Iti recomand, pe linga antena3 si celelalte site-uri ale lu' Voiculescu, si blogul lu' Ciutacu si pe cel al lu' Nastase. Mergeti voi frumusel si postati acolo, nu va mai faceti rau vizitind hotnews.
      Atita timp cit mesajele mele sint cenzurate pe blogurile mai sus amintite nu mi se pare corect sa veniti pe hotnews sa poluati atmosfera.
    • +1 (1 vot)    
      Testament (Joi, 26 iunie 2008, 20:48)

      The Wisest Fool [anonim] i-a raspuns lui marius

      eu langa comentarii pro si contra Basescu as adauga si comentarii naive. In urma unor articole de genul asta ma scarbesc de Romania fiindca unii precum Marius nu vad ce se intampla cu adevarat desi stau cu mizeria pana in gat iar cei care vad se rezuma doar la a scrie, unii articole altii comentarii. Si atat, la nivel de fapte zero, cu fiecare generatie romanii retraiesc miorita. In fata unor situatii cat se poate de practice ne rezumam a face pe intelectuali, cautam cele mai mestesugite cuvinte si cel mai bun stil pentru a reda cat mai bine in cuvinte ticalosia, avand impresia ca asa ne-am indeplinit menirea. Avem atatia intelectuali de marca insa, ma intreb, sa nu fie oare, din cauza faptului ca in vremuri de actiune, s-au refugiat toti in lumea cuvintelor?

      Nu stiu...intreb...
  • +5 (11 voturi)    
    ALIANTA D.A. SE VA REFACE DUPA ALEGERI. GARANTAT. (Joi, 26 iunie 2008, 14:12)

    Presedintele [anonim]

    Stati linistiti. Din decembrie 2008 pana in decembrie 2012 Romania va fi guvernata de alianta PDL-PNL iar premier va fi Stolojan.Va garantez.
    • 0 (8 voturi)    
      ... (Joi, 26 iunie 2008, 14:33)

      sictireanu [utilizator] i-a raspuns lui Presedintele

      Super...abia astept :)))
    • +3 (5 voturi)    
      cu o conditie (Joi, 26 iunie 2008, 16:04)

      Reshape [utilizator] i-a raspuns lui Presedintele

      Sa mergem la vot, altfel iar ne incaleca Nastase si termitele pesediste.
  • -9 (17 voturi)    
    Ceausescu (Joi, 26 iunie 2008, 14:12)

    Nicolae [anonim]

    Ce a furat Ceausescu in comparatie cu Sorin Ovidiu Vantu ???
    • -3 (11 voturi)    
      SOV, (Joi, 26 iunie 2008, 14:20)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae

      macar, este superdestept. Dar divaghezi de la subiect.
    • +8 (10 voturi)    
      iti spun eu ce (Joi, 26 iunie 2008, 14:21)

      mihai popa [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

      libertatea, respectul de sine si identitatea nationala a romanilor
    • +10 (12 voturi)    
      Ce a furat .... (Joi, 26 iunie 2008, 14:40)

      cetatean turmentat [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

      > Ce a furat Ceausescu in comparatie cu Sorin Ovidiu Vantu ???

      Libertatea si visurile a 22 milioane de oameni ...
    • +6 (6 voturi)    
      Care-i legatura?!? (Joi, 26 iunie 2008, 14:50)

      Pepi [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae

      Ca unul a furat bani si celalalt a distrus constiinte? Unul a murit si celalat se plimba din cand in cand pe la parchet. Aici e vorba de Parlament! Ce au facut Vantu si Ceausescu nu scade cu nimic importanta iesirii in decor a parlamentarilor! Vantu si-a urmarit interesul propriu, parlamentarii trebuie sa urmareasca interesul tarii!
  • +10 (12 voturi)    
    Corect (Joi, 26 iunie 2008, 14:16)

    mihai popa [anonim]

    Aveti perfecta dreaptate.
    Pacat ca lumea vede doar stirile de la antene, iar "Nastase 7 case" devine peste noapte dintr-un hot ordinar ce este "victima sistemului".
  • +9 (11 voturi)    
    Excelent (Joi, 26 iunie 2008, 14:17)

    gabifm [utilizator]

    articol, paralelismul cu Ceausescu este jos palaria.
    Intreaga analiza mi se pare corecta.
    Iar pe Ghise si Funar sa ii judece colegii lor academicienii (oops! era sa zic turnatorii!)
  • -9 (9 voturi)    
    incrincenatii nu-l vad pe dumnezeu ! (Joi, 26 iunie 2008, 14:20)

    constantin [anonim]

    va disparea si BBC-ul ,asta nu va doare ? ce intelegeti prin " l-au pus capra ",raspundeti in limba romana ,sau traduceti , tot in romaneste !
    • +1 (3 voturi)    
      respect (Joi, 26 iunie 2008, 18:02)

      luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui constantin

      fraiere cand scrii despre Dumnezeu sa scrii cu litere marii ca nu te tragi de sireturi cu Creatorul
  • +8 (10 voturi)    
    (In)credibil (Joi, 26 iunie 2008, 14:21)

    ac [anonim]

    Incredibil si totusi de asteptat. Sunt putine decizii ale parlamentului, alesilor, autoritatilor noastre care ma mai pot uimi dupa atatia ani de exemple "dureroase".
    Si totusi... EI ne arata ca au resurse inepuizabile. Inca nu s-a inventat cuvantul care sa descrie fidel NESIMTIREA la care au ajuns!
  • +6 (8 voturi)    
    Parlagii nu Parlament (Joi, 26 iunie 2008, 14:22)

    VIRUSU [anonim]

    Acesti parlagii care trancanesc toata seara pe televiziuni verzi si uscate sunt niste viermi.
  • +6 (8 voturi)    
    Din pacate... (Joi, 26 iunie 2008, 14:27)

    aaa [anonim]

    Din pacate asta e situatia actuala (f. buna radiografia din articol!), insa istoria ii va consemna pe acesti "alesi" ca niste profitori care au abuzat de puterea avuta in mana ca sa aseze legile in asa fel sa fure legal.
    Si mai cred ca odraslele lor nu vor putea perpetua ce au furat inaintasii lor ptr. ca vor fi deja dezavantajati de faptul ca li se da totul de-a gata, si nu sunt in stare sa creeze nimic.
    Vor risipi tot ce-au "agonisit" parintii lor:)
    • +4 (6 voturi)    
      Ce le pasa lor de istorie? (Joi, 26 iunie 2008, 15:06)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui aaa

      Pe mine nu m-ar deranja deloc ca fi'miu sa-mi risipeasca banii furati pe Lamborghini + femei:). Da' sa am banii aia intai!!!

      Baietii astia din parlament (nu-i fac porci ca jignesc niste animale fara vina) din pacate traiesc in prezent si nu au nici un pic de rusine si masura. Ce le pasa lor de istorie cata vreme iese banu' acum?
  • -10 (12 voturi)    
    urat este sa fii sluga politica.. (Joi, 26 iunie 2008, 14:28)

    paul [anonim]

    mai ales cand stapanul tau este acest basescu....
    • +3 (5 voturi)    
      Trezeste-te (Joi, 26 iunie 2008, 16:29)

      Escu [anonim] i-a raspuns lui paul

      Si mai rau este cand nu vezi realitatea in care traiesti si te "hranesti" cu vorbele lui "stan leptop".
    • 0 (2 voturi)    
      Lichelele lui Nastase (Joi, 26 iunie 2008, 23:31)

      Odele lui Nastase [anonim] i-a raspuns lui paul

      Ca sa evitam inghesuiala la fundul domnului nastase, asteptati va rugam la locurile dumneavoastra, domnul Nastase este disponibil si va va primi pe toti.
      Poftiti, domnu liberal-bratian Dragoş Ujeniuc (PNL) :

      Comisia juridica, in apararea lui Nastase:
      „Dăm o nouă primă de încurajare imposturii, şi suficienţei, şi aroganţei unor organe care vin în contact cu Parlamentul României. Am da, cum v-am spus, o primă de încurajare suficienţei şi aroganţei acestei instituţii numite DNA.“
  • +4 (10 voturi)    
    322 (Joi, 26 iunie 2008, 14:30)

    MIKI [anonim]

    toti ne racim gura -pe caldumra asta-de pomana;solutia este mult lai simpla,facem o lista,cu alesii astia nesimtiti si cite unul,cite unul le dam viteza-sa-si ocupe locurile de veci pe care la au.un accident pentru olteanu,o tigara ,,turbata,,pentru norica,un termopan in cap lui nastese,niste medicamente de ,,tensiune,,pentru tov.andon,o votca ,,molotov,,pentru bolcas,pantaloni cu dinamita tov ghise.
    si uite asa scapam de dictatura celor 322 ca,alfel la toamna ne trezim cu al 4 lea mandat pentru iliescu ,nastase si vacaroiu.
    adevarat,in secolul 21 este cam urit dar,mai bine decit sa va gazam pe toti ,cum facea hitler la auschvitz.cel putin asa o sa muriti frumos rezbunind sacrificiul ceausestilor.
  • +6 (10 voturi)    
    ticalosia si nimicnicia la mare rang..... (Joi, 26 iunie 2008, 14:39)

    judex [anonim]

    "Este peste poate", vorba unui ilustru personaj. Dar, ce ne mai mira in Romania de astazi, unde jegul si mizeria umana se revarsa de pretutindeni? Vina este in primul rand a jegurilor din parlament, a ticalosilor care ii apara si le ridica osanale, precum si a aparatorilor raului, de pe forumuri si de prin toate cotloanele mahalalelor.Toti au o mareata contributie: distrugerea totala a Romaniei. Puteti fi fericiti tovarasi,v-ati indeplinit misiunea ticaloasa de distrugere a Romaniei si poporului roaman !!!
  • +5 (5 voturi)    
    Imposibilitate (Joi, 26 iunie 2008, 14:52)

    Anton KOVACS [anonim]

    Membrii actualulului parlament nu ar fi putut sa-i dea NUP lui Ceausescu pentru ca acesta i-ar fi impuscat de mult pe majoritatea dintre ei
  • -3 (9 voturi)    
    D-na Pora, (Joi, 26 iunie 2008, 14:54)

    andra [anonim]

    Doamna, Dumneavoastra nici cand aveti dreptate nu mai sunteti credibila, pentru ca niciodata nu am citit ca si base ar gresi cu ceva si ca e la originea tuturor relelor.
    • +2 (6 voturi)    
      stimata domnisoara,..... (Joi, 26 iunie 2008, 15:24)

      judex [anonim] i-a raspuns lui andra

      daca doriti sa cititi despre greselile lui "base", o puteti face la orice ora din zi si noapte uitandu-va la toate televiziunile si citind toata presa, in afara de Evenimentul Zilei, RL si Hotnews. Ticalosii si nemernicii au aproape toata mass media ! Va urez delectare placuta !
      • 0 (2 voturi)    
        Toata ziua sta pe lac MAC,MAC,MAC (Joi, 26 iunie 2008, 19:30)

        oschy [anonim] i-a raspuns lui judex

        Mai las-o cu toata mass media care lupta impotriva lui Basescu.
        In afara de Antena 3, Jurnalul si Gardianul restul
        sunt omagiale en gros mai putin la desena animate si sport dar si acolo aduc multumiri conducerii intelepte
        • 0 (2 voturi)    
          nu inteleg de ce insisti in minciuna... (Joi, 26 iunie 2008, 20:01)

          judex [anonim] i-a raspuns lui oschy

          cand stii foarte bine, la fel ca noi toti, ca am dreptate. Te priveste, dar nu incerca sa ne prostesti in fata !
    • +3 (3 voturi)    
      Schizofrenia clonarii in PNL.NET (Joi, 26 iunie 2008, 17:29)

      1990 [utilizator] i-a raspuns lui andra

      Roxana Iordache spune:
      iunie 20, 2008 la 12:46 am

      Frumoasă emisiune, domnule Năstase. Nu vă stă chiar rău împreună cu Ludovic Orban Dar, data viitoare - aţi reţinut - un pic mai mult galben la cravată

      J o h n s o n spune:
      vineri 20 iunie 2008 la 12:35:35 pm

      @ Roxana…Azi a fost Jihadul pe forumul de care-ti spuneam,cel putin la Cartarescu….I-am clonat in serie si ei stiu ca de la mine li se trage,i-am avertizat ca nu ma joc cu ei….Au tacut malc si au inghitit in sec.Le-a trecut (sper) smecheria.Si pe la 11 au ridicat o batista alba pe un ton civilizat.Au realizat ca isi pot pierde slujbele de forumisti la comanda si ca un singur nebun le poate strica definitiv jucaria daca-si pune mintea cu ei….:)))
      si raspunsul deranjatei la mansarda despre nebunul care cloneaza postattorii obisnuiti dupa forumul EV.Z :

      Roxana Iordache spune:
      vineri 20 iunie 2008 la 1:19:04 pm

      @Johnson. Bravo, bine le-ai făcut! Aşa le trebuie, să se sature! PNL ar trebui să cultive intens creierele ca tine. Ca voi, vizitatorii mei, cei mai inteligenţi din toată blogosfera, degeaba se laudă alţii, că ai mei sunt cei mai tari

      Roxana Iordache spune:
      iunie 17, 2008 la 3:57 am

      Era să-l îngropaţi pe Sorin cu declaraţia de la iRealitatea, conform căreia ar fi un bun candidat pentru funcţia de preşedinte contra lui Băsescu. Noroc că a trecut cam neobservată, era şi ora proastă. Sau poate, unii chiar pentru asta l-au votat Eu, nu. Eu l-am votat, printre altele, tocmai pentru ca preferatul meu prezidenţial să fie candidat. Unic, al unei coaliţii cam imbatabile Nu pariaţi, că nu ştiţi la cine mă refer! Şi dacă vreţi alianţă, o susţinere e frumoasă
      Zise Lulutza (Francoisa) la Bombo pe blog!
  • -5 (9 voturi)    
    ciutaca (Joi, 26 iunie 2008, 14:56)

    dan [anonim]

    O sa mori de grija lui Nastase intr-o zi...
    • +3 (5 voturi)    
      Reformulare (Joi, 26 iunie 2008, 16:50)

      Ignorantul [anonim] i-a raspuns lui dan

      Nu, murim de foame din cauza lui Nastase.
      • -1 (3 voturi)    
        sigur (Joi, 26 iunie 2008, 17:49)

        dan [anonim] i-a raspuns lui Ignorantul

        Mori de foame pentru ca esti ignorant. Se moare de foame in romania in statisticile alea idioate, realitatea e cu totul alta.
        • 0 (2 voturi)    
          Uita-te in jurul tau, nu la antene (Joi, 26 iunie 2008, 23:50)

          Ignorantul [anonim] i-a raspuns lui dan

          Mori de foame din cauza ignorantilor, din cauza lui nastase si nu din cauza unor cifre mazgalite pe hartie.Vorba unuia: "multi da prosti". Tara asta nu duce lipsa de asa ceva. Nu simti ca uleiul a ajuns la 2 euro?
  • -6 (8 voturi)    
    Basescu si Nastase (Joi, 26 iunie 2008, 15:12)

    John Raicu [anonim]

    Amandoi sunt mari excroci . Amandoi au averi de peste 1 milion de euro . Unul cu mafia baronilor locali, celalalt cu mafia asfaltului , bordurilor si parcarilor din Bucuresti.
    Fata draga nu-l mai linge atata pe Basescu ca -ti distrugi papilele gustative... Nu vezi ca tot ce face e doar de fatada. Iar fata de Nastase are o ura diabolica care se vede de la o posta... Ar fi mai bine pentru noi ca amandoi sa stea la "racoare " pe canicula asta...
  • +3 (7 voturi)    
    Pentru unul zis Paul ! (Joi, 26 iunie 2008, 15:13)

    martin [anonim]

    Eu unul nu ma simt deloc sluga politica a lui Basescu, pe care nu-l consider perfect, dar e oricum mult mai bun ,decat stapanii mercenarilor de pe site numiti Iliescu, Nastase, Tariceanu, Olteanu (pentru care mi-e rusine in mod particular) si in primul rand dupa valoarea economica si influenta perversa Patriciu si Felix Voiculescu !
    • -5 (7 voturi)    
      daca protestezi inseamna ca iti place. (Joi, 26 iunie 2008, 17:14)

      paul [anonim] i-a raspuns lui martin

      mie unul mi-e partial indiferent ce se intampla in viata politica dar ma uit cu mila la diversii "aplaudaci de cariera" si ma gandesc ca poate ar fi bine sa se introduca o lege asemeni celei despre stiri pozitive si negative la televiziuni, care de asta data sa se refere la politic, adica dai intr-unul, da si in celalalt, daca lauzi pe unul lauda-l si pe celalalt. Am dezvolta poate mai mult bun simt prin presa scrisa si chiar televiziune :).
  • -4 (8 voturi)    
    ce coincidenta (Joi, 26 iunie 2008, 15:45)

    comentator [anonim]

    ca acest articol a aparut chiar astazi cand Nastase si-a manifestat foarte clar intentia de a participa la alegerile din 2009, propunand chiar un tandem politic cu Mircea Geoana drept prim-ministru.

    eu am mai spus de nenumarate ori ca lui TB ii este frica de moare de Nastase, fiindca este singurul candidat (cel putin in acest moment) capabil sa-l infranga...din acest motiv TB ataca acum in disperare cu toate puterile si pe toate canalele mediatice pentru a-l manji pe AN, astfel incat PSD sa se teama de potentialele consecinte negative asupra imaginii partidului in cazul unei nominalizari a lui AN drept candidat la functia de Presedinte.

    probabil ca intr-adevar vor fi niste discutii si lupte dure in interiorul PSD, dar daca intr-un final AN va fi numit candidat la presedintie, fac pariu cu oricare de aici ca-l bate pe Base de-l rupe, cu toata politia lui politica si cantatorii, aplaudacii si deontologii.

    Nastase a dovedit (din nou) ca este cel mai inteligent om politic al momentului, pentru ca a facut anuntul astazi, cu un an si jumatate inainte de alegeri, fiindca stia (era evident) ca TB va ataca furibund, ceea ce a si facut si face in continuare...problema este ca TB si-a pierdut controlul si-si consuma munitia ramasa aiurea, iar intr-un an si jumatate opinia publica va fi deja imuna la aceste atacuri pirateresti...

    deci, face cineva pariu cu mine?
    • +4 (6 voturi)    
      Inteligent??? (Joi, 26 iunie 2008, 16:56)

      george [anonim] i-a raspuns lui comentator

      Iti dai seama ca nu stiu cine esti, ce varsta ai sau cu ce te ocupi, dar ma mira faptul ca apreciezi un om care a facut tot posibilul sa nu intre in competitie, iar atunci cand a facut-o a pierdut si va pierde mereu, tocmai fiindca ii este frica.
      Daca este inteligent, de ce nu cere el parlamentului sa aprobe cererea parchetului pentru trimiterea in instanta. Acolo s-ar putea sa fie gasit nevinovat si astfel sa termina tot scandalul. Daca nu are incredere in Justitia Romana, merge la CEDO si cu atat ar fi mai mare succesul, daca acolo af fi achitat.
      Dar "inteligentul" stie ca poate fi condamnat si face tot ce este posibil sa evite aparitia in fata justitiei.
      Desi nu sunt un admirator al lui Basescu, cred ca il va invinge pe Nastase tocmai pe acest motiv(nu uita ca si-a dat demisia din Parlament ca sa fie cercetat ca orice cetatean), ceea ce "inteligentul" se fereste ,sa faca, precum dracul de tamaie.
      Nu cred ca are rost sa-mi consum timpul cu principii precum egalitatea in fata legii, fiindca cei cu mentalitatile din vremea celui amintit de autoarea articolului nu vor intelege, numai disparitia lor de pe aceasta lume, ne va scapa de ei.
      In rest, numai de bine si sa ne intalnim dupa alegerile din 2009!
      • -5 (5 voturi)    
        cel putin (Joi, 26 iunie 2008, 17:18)

        comentator [anonim] i-a raspuns lui george

        tu pari a fi o persoana cu care se poate discuta in mod rational...

        da, tocmai din acest motiv este inteligent, fiindca il lasa pe base sa-si foloseaca toate armele de care dispune, astfel incat la anul chiar daca incepe si urla nimeni nu-i mai da atentie.

        tu chiar crezi ca daca Nastase se duce in fata justitiei o sa-i clarifice cineva situatia? dimpotriva, vor incerca sa o perpetueze cat de mult se poate pentru a-i afecta imaginea la maxim...de asta sunt 100%...iar Nastase nu pica in aceasta capcana oricat de tentanta ar fi...

        pai ia gandeste-te cum ar fi sa prelungeasca procesul pana dupa alegeri, dupa care sa-l declare nevinovat sau ca nu sunt probe suficiente la dosar? pai Base ar castiga exact ca in 2004 cu "s-au fraudat alegerile!!!". ce daca ulterior s-a demonstrat ca a fost o minciuna sfruntata? a castigat si uite in ce hal suntem...in aceste conditii, daca ai fi Nastase te-ai lasa pe mana justitiei?

        eu nu spun ca Nastase este nevinovat, dar daca este coruptul nr 1 al tarii, pai ce-i comedia asta cu termopanele? da-o-ncolo de smecherie...

        in fine...
    • +4 (6 voturi)    
      Gresit: NOUA ne e frica de Nastase (Joi, 26 iunie 2008, 17:17)

      Bolnav de putere [anonim] i-a raspuns lui comentator

      Basescu n-are nici ce pierde nici ce castiga daca nu mai e ales Presedinte, dar noi avem totul de pierdut pentru ca Nastase nu e un om normal, e bolnav de putere la fel ca Iliescu
    • -1 (1 vot)    
      da, bun tandem - cascadorii risului! (Joi, 26 iunie 2008, 19:11)

      Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui comentator

      ura si la gara cu nepotul matusii tamara si fiul generalului de securitate - iata cui iau "anonimii" apararea... normal, ar fi tandemul cel mai reusit al turnatorilor si ofiterilor de securitate, al tuturor banditilor.
    • -1 (1 vot)    
      ce de slugi patente de-a lui nastase (Duminică, 29 iunie 2008, 0:32)

      golanul [anonim] i-a raspuns lui comentator

      umblati si pe aici, slugoilor, nu va ajunge ca pupati talpa lui nastase pe blogul lui? lulutza, saluti! doamna domisoara! adevarul este ca basescu va sperie si va tulbura afacerile.
  • +3 (3 voturi)    
    Hot la hot nu-si scoate ochi! (Joi, 26 iunie 2008, 15:45)

    purtati de val [anonim]

    Cat ne ia ca sa ne prindem ca in parlament cearta este doar pe cine-si taie bucata mai mare din tortul ce se se imparte INTRE EI! Cine a zis ca-i ceva acolo pentru prostime? Si chiar ne-o meritam daca suntem mamaligi.... De ce nu ar fura, nu prea inteleg revolta unora...
  • -5 (5 voturi)    
    desi uneori cam aberezi, aici ai mare dreptate (Joi, 26 iunie 2008, 17:00)

    server voinescu [anonim]

    te cam aberezi tu, madam pora, in general, din prea multa dragoste pentru base, insa aici ai perfecta dreptate.

    clasa politica e zero [0] (y compris pedele), numai gasti de interese, desprinsi de orice reguli de bun simt.
    • +3 (3 voturi)    
      mai, e imposibil : (Joi, 26 iunie 2008, 17:23)

      TV-ALTFEL [anonim] i-a raspuns lui server voinescu

      e unul din cazurile in care nu pot avea toti dreptate, simultan

      la fel ca si dupa criteriul puterii, nu pot fi toti la putere simultan

      Numai daca s-ar indeplini astea 2 criterii SIMULTAN ai putea sa spui ca sunt toti la fel

      In conditiile cand niciun alt partid in afara de acelasi unul PDL nu a mai fost inlaturat fortat de la guvernare de catre aceeasi "toti" (PSD+clonele
      de 2 ori in istoria dupa 1990,
      de-aici incolo nu mai oytem sa spunem decat ca PSD si clonele sunt toate la fel; restul sunt ALT-fel.
      • -1 (1 vot)    
        aha, de la pdl (Joi, 26 iunie 2008, 18:57)

        server voinescu [anonim] i-a raspuns lui TV-ALTFEL

        destul de puerila observatia ta ca nu pot fi toti la fel;
        insa daca pornim de la parerea ca in pdl s-au refugiat sfintii (ca elena udrea), cei cu etica (asa, ca berceanu) si destepti (ca blonda ailalta propusa la minister dupa ce fusese calificata pe post la primarie), filantropii (ca videanu), etc, atunci se explica si parerile pline de logica de genul asta, total dezinteresate probabil.
        altminteri, ma refeream la pasiunea comuna pentru interesul personal, lipsa oricarei griji fata de interesul public, dispretul pentru lege, etc, care se vad peste tot, iar pdl nu este un partid infiintat in 2004 si dat afara de la guvernare in 2005;
        s-au adunat si acolo toate scursurile care nu au avut loc in alta parte
        • 0 (0 voturi)    
          Lichelele il iubesc pe Nastase (Joi, 26 iunie 2008, 20:55)

          Lichelele lui Nastase [anonim] i-a raspuns lui server voinescu

          Nu-ti place PDL nu manca. Poftim PNL :

          Si ca sa evitam inghesuiala la fundul lui nastase, sa incepem cu Ghise - PNL:
          Comisia juridica, in apararea lui Nastase:

          Ioan Ghişe (PNL) :

          “A doua valenţă a acestor discuţii constă în aceea că ele aduc în viaţa fiecăruia dintre noi, inclusiv a grupurilor parlamentare, aspectul potrivit căruia dacă roata vieţii se învârteşte, am putea să ne imaginăm, fiecare dintre noi, cum ne-am simţi dacă am fi în condiţia domnului deputat Adrian Năstase.

          De ce spun asta?

          Pentru că, într-o discuţie pe care am avut-o zilele trecute cu domnia sa, îi spuneam ceea ce vă spun şi dumneavoastră - mie, cel puţin ca cetăţean român şi acum ca membru al Parlamentului, mi se pare inadmisibil şi o mizerie ieşită din comun ca pe o personalitate a României, care a marcat istoria ultimilor 20 de ani, fie din postura de ministru de Externe, de preşedinte al Camerei Deputaţilor, de prim-ministru, de preşedinte al partidului de guvernământ şi acum din nou deputat şi din nou preşedinte al Camerei Deputaţilor pentru o perioadă de timp, să se permită să o aducă într-o asemenea murdărie, o abordare politică evidentă printr-o structură a puterii judecătoreşti.

          După ce domnia sa a avut, să spunem aşa, să nu spunem neapărat pe mână, dar în puterea de decizie, în pixul domniei sale, mii de miliarde de euro, bugetul public al statului român, să se vină şi să se acuze pentru dare, luare de mită pentru nişte termopane. Este ceva ce depăşeşte limitele oricărui bun-simţ.
  • 0 (2 voturi)    
    Justice delayed = Justice denied (Joi, 26 iunie 2008, 17:54)

    PSDPNL-PV [anonim]

    Justitia AMANATA = Justitia NEGATA

    CONSTITUTIA ROMANIEI, Art. 80 : "In acest scop, Presedintele exercita functia de mediere intre puterile statului, precum si intre stat si societate. "

    Presedintele are obligatia de a MEDIA intre stat si societate, si pt. asta trebuie sa reprezinte interesele cetatenilor nu ale puterii, adica ale majoritatii parlamentare PSD+clone

    Ori, interesul societatii este ca in Romania justitia sa se faca repede
    pentru ca o Justitie AMANATA = Justitia NEGATA
    Justice delayed = Justice denied
    Asta cere si Comisia europeana de la care primim 20 de miliarde de euro,.

    Ori, daca la varful societatii juatitia e negata, atunci cetateanul obisnuit simte ca traieste intr-un stat nesigur, in care PUTEREA este amenintatoare pentru el,
    Pentru ca singurul scop al PUTERII este sa-si protejeze interesele la nivel inalt - pe seama banilor de la UE.
  • -1 (1 vot)    
    Termopane, termopane (Joi, 26 iunie 2008, 19:03)

    Termo - pan [anonim]

    Ma uit si ma ingrozesc de prostia unora. Adicatelea de ce sa-l ia domne pentru niste termopane ? Cu alte cuvinte pana si pro-nastasienii lu' peste erau contienti ca primul vanator e corupt, dar au fost deceptionati ca, vezi doamne, pentru niste "ieftinaciuni" de termopane nu se pune ca ie putin.
    Ba berbecilor, in primul rand ca "termopanele" e doar o denumire generica minimalistica, de fapt e vorba de lucrari si elemente pentru celputin 3 cladiri.
    Al doilea rand, chiar daca ar fi vorba numai de un cablu electric si tot ar fi mult. Pe voi daca va prinde politia numa' cu o gaina furata'n traista luati cam 3
    ani usor, iar pretul gainii pe langa termopanele lu' nastase e de vreo 100000 ori mai mic. Daca mai punem si restul elementelor de constructie luate pe naspa ajungem usor la 1000000 de euro, bani pe care cei mai multi dintre aplaudacii bugetarului nastase nu i-ar strange nici intr-un milion de ani.
    Cum invatamantul nostru e pe duca, prostia infloreste pe zi ce trece. Sa traiti bine cu nastase ca poate va va lasa si voua vreun oscior de ros.
  • -1 (1 vot)    
    domnilor pnlisti (Joi, 26 iunie 2008, 19:34)

    vlad [anonim]

    NU mai faceti PNL-ul de ras. Inscrieti-va in partidul comunist, daca tot va e atat de drag Nastase. Si Hitler a marcat istoria Germaniei cel putin 12 ani, dar de aceea tot mai bine e de el acolo unde e acuma.
    • -1 (1 vot)    
      pai... (Joi, 26 iunie 2008, 21:20)

      judex [anonim] i-a raspuns lui vlad

      se vede ca nu au plecat niciodata de acolo, de langa tatucu Iliescu, Vadim si Voiculescu. Cum sa se schimbe daca le e mai bine acolo?
  • -1 (1 vot)    
    NISTE TERMOPANE (Joi, 26 iunie 2008, 21:14)

    LEVI [anonim]

    Termopanele aia valoreaza cit nu castiga multi intr-un an(cu munca cinstita),dar sigur pentru ei sunt fleacuri,de fapt si noi suntem niste fleacuri ptr.ei...
  • 0 (2 voturi)    
    Doamna Porea trebuie sa se lase de jurnalism (Joi, 26 iunie 2008, 21:22)

    Marius [anonim]

    Va rog eu doamna Porea nu mai insultati inteligenta oamneilor cu prostiile astea. Sunteti un jurnalist foarte slab si aservit. Am auzit ca sunt locuri de munca in gradinarit!!!!!
    • -1 (1 vot)    
      Ode si Stiri Pozitive ale Lichelelor lui nastase (Joi, 26 iunie 2008, 23:35)

      Ode si Stiri Pozitive [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Comisia juridica, in apararea lui Nastase:

      Ioan Ghişe (PNL)
      “A doua valenţă a acestor discuţii constă în aceea că ele aduc în viaţa fiecăruia dintre noi, inclusiv a grupurilor parlamentare, aspectul potrivit căruia dacă roata vieţii se învârteşte, am putea să ne imaginăm, fiecare dintre noi, cum ne-am simţi dacă am fi în condiţia domnului deputat Adrian Năstase. De ce spun asta? Pentru că, într-o discuţie pe care am avut-o zilele trecute cu domnia sa, îi spuneam ceea ce vă spun şi dumneavoastră - mie, cel puţin ca cetăţean român şi acum ca membru al Parlamentului, mi se pare inadmisibil şi o mizerie ieşită din comun ca pe o personalitate a României, care a marcat istoria ultimilor 20 de ani, fie din postura de ministru de Externe, de preşedinte al Camerei Deputaţilor, de prim-ministru, de preşedinte al partidului de guvernământ şi acum din nou deputat şi din nou preşedinte al Camerei Deputaţilor pentru o perioadă de timp, să se permită să o aducă într-o asemenea murdărie, o abordare politică evidentă printr-o structură a puterii judecătoreşti. După ce domnia sa a avut, să spunem aşa, să nu spunem neapărat pe mână, dar în puterea de decizie, în pixul domniei sale, mii de miliarde de euro, bugetul public al statului român, să se vină şi să se acuze pentru dare, luare de mită pentru nişte termopane. Este ceva ce depăşeşte limitele oricărui bun-simţ.

      Dincolo de adversitatea politică a noastră, merită să judecăm ca şi când noi am fi în cauză... Un proverb chinezesc spune că: «Cine spune într-o oră ce se poate spune în 3 minute poate face şi ticăloşii mai mari»“