Felicitari, Bucuresti! A cistigat restauratia! 

de Andreea Pora     HotNews.ro
Luni, 16 iunie 2008, 15:45 Actualitate | Opinii

Andreea Pora
Foto: Romania libera
Bucurestenii au adus la putere PSD-ul si consecintele politice ale acestui gest se vor vedea la alegerile parlamentare. Raporturile de forte din PSD se vor schimba in favoarea aripii conservatoare a lui Ion Iliescu, partidele se vor coaliza din nou impotriva lui Traian Basescu, la a carui suspendare deja se lucreaza, iar sansele PD-L de a cistiga alegerile la un scor care sa-i permita sa formeze guvernul par tot mai relative. Prin votul pentru Oprescu, Bucurestiul a dat unda verde revenirii PSD la guvernare si aliantei cu PNL. Pe fond, este victoria lui Iliescu si implinirea visului lui Dinu Patriciu. Prin Oprescu incepe restauratia.

Este prematur sa analizam motivatiile votului dat lui Oprescu. La prima vedere, este vorba de atractia pentru cabotinism si miticism, de refuzul de informare, pe de o parte, dar si de nocivitatea televziunilor, pe de alta.

Electoratul s-a dovedit imun la marile teme ( campaniile manipulatoare au dat rezultate) care trezeau pina acum spiritele: coruptie, comunism-Iliescu, mineriade, restauratie. Acesta este unul dintre motivele pentru care votul politic negativ nu a mai functionat, iar cel personalizat impotriva lui Oprescu nu a fost suficient. Desigur, aici e vorba si de lipsa de atractie a lui Blaga, de incapacitatea lui a transmite mesaje si emotie, de a convinge. Mai e vorba si de o campanie destul de slaba, lipsita de idei si de viziune, care ar fi trebuit sa suplineasca minusul de charisma a lui Blaga.

Ceea ce este insa cu adevarat important in momentul de fata este consecinta politica a votului. PSD-ul in forma sa cea mai retrograda si corupta, reprezentata de Iliescu si Nastase, revine in forta pe scena si prinde aripi pentru alegerile parlamentare.

Cine si-ar fi imaginat ca Nastase va defila pe la toate televiziunile cu binecunoscutul tupeu mai vivace ca oricind, dupa ce matusa Tamara devenise brand de tara? Cine s-ar fi gindit ca Iliescu, al carui cadavru politic parea, acum vrero doi ani, tocmai bun de impaiat la poarta din Kiseleff, o sa traga iar sforile intr-o tara care ii datoreaza in exclusivitate Raul ? Prin votul lor pentru Oprescu, bucurestenii sint, de fapt, partasi la reinvierea din propria-i murdarie a acelui PSD care a dominat Romania doisprezece ani din optsprezece.

Dupa cum era de asteptat, liberalii au dat si vor da o consistenta mina de ajutor. Fara indemnurile unor lideri (Crin Antonescu urla si il aplauda frenetic pe Oprescu la finala de la PRO TV), fara ambiguitatile altora, fara votul liberal, Oprescu nu ar fi iesit si lui Iliescu i s-ar fi sters zimbetul de trista amintire de pe fata. Asa cum au tiriit-o doi ani la putere cu sustinerea PSD, asa vor sa ramina inca patru la marele ciolan. Cu orice pret. Inclusiv acela de a da tara pe mina unui PSD la cirma caruia se afla cuplul Iliescu- Nastase.

Guvernarea PSD- PNL nu va fi insa posibila cit timp Basescu ocupa Cotroceniul. Presedintele a spus clar ca va nominaliza un premier de la PD-L in situatia in care niciun partid nu obtine peste 50%. Conditia este insa ca democrat-liberalii sa se plaseze cu citeva procente inaintea PSD.

Ceea ce devine problematic in conditiile monopolului informatic al televiziunilor si al existentei Coalitiei 322. Scopul comun al aliantei care s-a mobilizat impotriva lui Blaga este nu doar erodarea PD-L, ci si tragerea pe linie moarta a presedintelui, asa incit ea sa formeze guvernul si sa numeasca premierul.

Scenariul care se prefigureaza, analizat pe larg de citeva ziare, cel al (re)suspendarii presedintelui Basescu, prinde contur si are logica. Ideea a fost lansata de Vacaroiu si preluata cu voluptate de Iliescu, Nastase, Olteanu. De data aceasta, nu se va mai merge la plezneala si scenariul va fi gindit in amanunt. Chiar daca populatia il va readuce la Cotroceni pe Basescu, in perioada interimatului se vor arunca zarurile noii guvernari.

Spre deosebire de 2007, sansele de reusita sint mult mai mari, acum, in 2008. Tocat minut de minut de televiziuni, avind impotriva sa o coalitie de o amploare unica in istoria post-decembrista, pe fondul esecului anticoruptiei si a reformei clasei politice, Basescu este pe punctul de inflexiune.

Dar cea mai mare problema o constituie chiar PD-L, care nu reuseste sa transmita mesajul unei alternative viabile si credibile, singura care l-ar scoate din clenciul in care se afla. Un lucru e clar, daca partidul nu se va reforma, nu va oferi personalitati noi, cu un alt background, nelegate de politica dimboviteana a acestor ani, care sa inspire increderea ca istoria incompetentei, clientelismului si hotiei nu se va repeta, PD-L nu are sanse. Experienta Blaga a dovedit-o.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

8343 vizualizari

  • -19 (35 voturi)    
    comunistii tot comunisti (Luni, 16 iunie 2008, 15:53)

    vasile ionescu [anonim]

    si cu basescu, fost fesenist si pedist de frunte, fost comunist asa cum recunoaste si securist cum se banuieste (insa devenit brusc
    'de dreapta'), de ce nu e restauratie?
    doar pentru ca e foarte vocal iar voi il promovati cu incapatanare?
    e acelasi lucru, doar ca intr-o nuanta mai deschisa de rosu! e tot un produs politic expirat al tranzitiei!
    • +11 (25 voturi)    
      Basescu (Luni, 16 iunie 2008, 16:38)

      Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui vasile ionescu

      1. "fost FSN-ist" - da, insa A PLECAT din aceasta mizerie de partid dupa ce Ilici a invitat minerii sa dea cu ciomagul in cei ce-si aparau "revolutia" platita cu sangele lor; nu faceau decat sa pazeasca tara asta de comunistii ce se instalasera sa-si faca locul caldut;

      2. "fost PD-ist" - imi e Ok cu asta;

      3. "securist, cum se banuieste" - "banuieste" nu e termenul corect; "cum se incearca a se inventa" - e mai potrivit.

      4. "de ce nu e restauratie?" - simplu omule: NU E. restauratie a ce? E omul care a condamnat comunismul, omul care s-a luptat cu 322 comunisti cand s-a pozitionat de partea cealalta a lor, omul care promoveaza ideea schimbarii (reforma administrativa).

      5. expirati suntem noi, bucurestenii.
      • -7 (21 voturi)    
        basescu (Luni, 16 iunie 2008, 17:19)

        gabi [anonim] i-a raspuns lui Claudiu T.

        ce tot ii dati cu basescu ?voi nu vedeti ce politica stramba face?si mai e ceva ,e cel mai necioplit presedinte din cati am avut si vom avea.
        • +1 (7 voturi)    
          corect gospodareste (Luni, 16 iunie 2008, 22:27)

          dedeiu [anonim] i-a raspuns lui gabi

          "e cel mai necioplit presedinte din cati am avut si vom avea."

          Iliescu care a macelarit intelectuali pe la universitate e mic copchil pe langa ce face Basescu. Tapul geolog este un mic prichindel marioneta pe langa ce a facut Basescu.
          • +1 (3 voturi)    
            plangeti si dati cu minus. atat v-a ramas (Marţi, 17 iunie 2008, 10:37)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

            cam mult timp ti-a luat doamna sa scrii articolul asta? sunt curios daca presedintia numara si caracterele pozitive sau doar pe alea din scrierile negative. daca nu le numara inseamna ca nu-i intereseaza cine-i pupa si va murdariti degeaba la gura
          • +2 (2 voturi)    
            unde nu-i cap.... (Marţi, 17 iunie 2008, 14:01)

            roxana [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

            cine e prezidentul care a condamnat oficial comunismul ???
            Miticii din pacate au votat cu posteriorul, de altfel, nici nu prea aveam alte asteptari de la regateni, sorry.
          • +1 (1 vot)    
            CU VOTANTI CA VOI, copchile... (Marţi, 17 iunie 2008, 14:23)

            EL [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

            Care ati votat un primar psd-ist mort.
            Din pacate ptr voi mai suntem si noi, mai spre vest, care vrem altceva...
        • +6 (6 voturi)    
          oprescianule (Luni, 16 iunie 2008, 22:28)

          mortal [anonim] i-a raspuns lui gabi

          "presedinte necioplit"... mai mult nu poti... nu degeaba ti-a iesit oprescu primar. esti tipic mitica. dar, asa cum spunea un ilustru "fiecare cu alesii pe care-i merita". altceva nu mai e de spus !
      • -8 (14 voturi)    
        stanga devenita brusc dreapta (Luni, 16 iunie 2008, 17:34)

        vasile ionescu [anonim] i-a raspuns lui Claudiu T.

        a plecat din mizeria de fsn doar dupa ce a fost problema cu petre roman (in 1991) nu in 1990 (cine isi mai aduce aminte de ce era atunci - 13-15 iunie, etc).
        a fost un gest de oportunist politic, nu o alegere de principiu. de altfel toata gasca lor se regaseste cand la dreapta, cand la stanga, dupa cum le dicteaza interesele de moment.
        basescu insusi s-a decolorat politic, impreuna cu fsn-ul lui, abia foarte recent, vazand ca e loc de manevra, cu vestejitii din pntcd si liberalii de carton.
        • 0 (0 voturi)    
          Indiferent de cite ori se repeta (Joi, 19 iunie 2008, 11:00)

          Maggie13 [utilizator] i-a raspuns lui vasile ionescu

          dl Basescu nu era in FSN in 90, dar, desi stiu destul de multi, o tin mortis. Oportunism inseamna sa pleci de la putere? Cine a ramas la cirma dupa 92? Nu PDSR? Cap ai, minte ce-ti mai trebuie?
      • 0 (2 voturi)    
        Poate tu! (Marţi, 17 iunie 2008, 10:36)

        Alexu [anonim] i-a raspuns lui Claudiu T.

        Expirat poate esti tu , ca noi ne-am saturat de idioti si prosti , de repetenti , de oameni care au facut facultate fiindca s-au inteles cu securitatea ( altfel nu treceau clasa ) de analfabeti . Stiu ca o sa imi spui ca psd fura, ca sunt comunisti , DAR NU SUNT PROSTI ! Am o scarba cand vad repetentul clasei in fruntea statului .... si o sila cand te vad ridicandu-i osanale ...
      • -1 (5 voturi)    
        demagogia nu se voteaza (Marţi, 17 iunie 2008, 10:43)

        yanex [anonim] i-a raspuns lui Claudiu T.

        sigur ca da Claudiu cat o sa mai fii asa de credul in ce-l priveste pe Basescu:

        - a plecat din FSN pentru ca avrut sa roada mai mult la os, nu sa stea la coada, n-are nici-o legatura cu minerii stai tu linistit, mai mare demagog ca el nu cred sa existe;

        - vrei sa cred prima parte si sa nu-l banui ca a fost securist, prietene ori te-ai nascut dupa 90 ori nu stii despre ce vorbesti, nu ai aveai cum sa fii ceva daca nu erai securist (nu spune nimeni ca a fost general sau colonel, dar securist a fost)

        - si partea finala care arata adevarat lui fata dar inteleasa gresit de adepti Ce treaba are ca a condamnat comunismul? - nu s-a intamplat nimic nu are nici-un efect "mare lui condamnare"
        Ce treaba are ca a aratat vezi dom'le magfistrati ministri etc corupti? Nu qa intreprins nimic impotriva lor?

        Ganditi-va bine oameni buni, n-avem nevoie de oameni care sa tipe si sa arate toate relele si sa nu faca nimic. Esti Presedintele Tarii nu arunci in toti dar nu faci nimic.

        Apropo, blogurile si comentariile userilor sunt campanii ale PDL, tot ce lauda partidul prezidential are note maxime, restul nici nu mai apar. In realitate s-a vazut la vot ca parerile sunt impartite chiar cu o majoritate impotriva, asa ca rog putina decenta
        • +2 (4 voturi)    
          Clasa prostiei politice (Marţi, 17 iunie 2008, 12:15)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui yanex

          Toti incercam astazi sa comentam actiunile lui Basescu din trecut: k a apartinut nustiu carui partid politc, ca a furat nustiu ce flota... Fratilor, haideti sa fim seriosi! Dati-mi un nume de politician roman pentru care puteti baga mana in foc ca e cinstit, ca nu fura, ca tot ceea ce face face pentru tara. Poate k nu o sa gasiti niciunul nici azi si nici peste 100 de ani.
          In cazul asta nu credeti ca ar trebui privita altfel problema? Poate ca intradevar Basescu nu este alceva decat un Catavencu, dar este singurul care a pus clasa politica romaneasca pe jar. Este singurul care a avut curajul sa incerce macar sa lupte contra coruptiei, si prin urmare este singurul care a meritat pana la ora actuala sa fie presedinte al romaniei. Spuneti-mi ce ar face Geoana, de exemplu? Sau Tariceanu, sau multi altii? Credeti ca voi veti trai mai bine daca basescu nu va mai fi presedinte iar in locul lui se va reinstala update-ul partidului comunist (PSD)?
          Niciunul nu e bun dar ditre toti la-s alege pe cel mai putin rau!!!
      • 0 (0 voturi)    
        expirati? (Marţi, 17 iunie 2008, 15:36)

        Bogdan Paunescu [anonim] i-a raspuns lui Claudiu T.

        Tin minte ce spunea Petre Tutea unui rus care i-i prezenta o diorama cu maimute intr-un muzeu darvinist: "Domnule, mainuta aceasta poate ca este ruda cu dumneavoastra, cu mine nu este cu siguranta"
        • 0 (0 voturi)    
          Eu mi-am atins scopul: (Miercuri, 18 iunie 2008, 0:29)

          Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan Paunescu

          EXPIRÁ vb. 1. a se isprăvi, a se încheia, a se sfârşi, a se termina. (A ~ termenul de garanţie.)

          Termenul a fost 15.iunie.2008 in cazul bucurestenilor. De acum daca'l desfaci pute (mai exact, oricum o intorci, tot am dreptate - si ma numar in multimea bucurestenilor)
          Oricum ai zice si orice ai face e expirat pt Bucuresti.

          Te sfatuiesc, inainte sa-ti iei apararea, sa vezi daca mai conteaza. Urmatorul termen e in toamna, la parlamentare.
    • +4 (10 voturi)    
      va propun un articol din provincie (Luni, 16 iunie 2008, 17:59)

      Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui vasile ionescu

      poate mai meditati la cit sinteti de cirpe kaghebiste unii de pe forum:

      http://www.citynews.ro/Ciutacul-un-sobolan-cu-privire-de-caprioara+11177
      • -2 (4 voturi)    
        fsn si/sau psd = kgb (Luni, 16 iunie 2008, 20:42)

        vasile ionescu [anonim] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

        formula de mai sus spune totul despre cine e kaghebist.
        spune-mi cu cine ai votat, ca sa iti spun cu care kaghebist ai facut-o :)
        si mai spune-mi daca esti sau nu de acord ca sa inteleg daca esti capabil de a intelege
      • 0 (0 voturi)    
        Fantastic !!! (Marţi, 17 iunie 2008, 19:23)

        Andra [anonim] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

        va jur ca am citit abia astaz articolul pe care-l recomandati, mi l-a aratat cineva, am crezut initial ca e un articol de slava la adresa lui ciutacu, si nici macar nu l-am citit.

        Mai jos o sa vedeti 2 postari in care am scris si eu aproape, cuvant cu cuvant acelasi lucru.

        Daca nici acum PDL nu intelege, atunci nu stiu ce se mai poate face!

        Va multumesc mult,
        pentru ca ati postat acest articol.
        Am crezut mult timp ca eu sint singura care gandeste asa.

        Andra
    • 0 (2 voturi)    
      Defapt (Marţi, 17 iunie 2008, 13:07)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui vasile ionescu

      In realitate, conform ultimelor aliante la nivel de Consiliu General, se pare ca a castigat VALIZA CU BANI!
      Astept cu interes articolul doamnei Pora prin care va justifica aceasta alianta si prin care va explica cum Becali defapt e victima celor 322 si a minerilor iliescieni, iar previzibilul NUP din partea DNA o victorie a justitiei, intr-o lume ticalosita!
  • -15 (25 voturi)    
    Zero (Luni, 16 iunie 2008, 15:57)

    Geo [anonim]

    Bucurestenii au fost sictiriti de guvernarea trecuta si au ales schimbarea.
    Articolul asta e egal cu 0, mai bine incepeai cu lucrurile bune facute de PNL-PD si de ce trebuia sa votam din nou aceiasi structura.
    A stai, nu poti sa zici nimic ca nu au facut mare branza.
    • +15 (21 voturi)    
      ... vrei schimbare? (Luni, 16 iunie 2008, 16:45)

      Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui Geo

      Zi-mi te rog de cate ori ai luat o hartie aruncata de altii pe jos? De cat ori ai atras atentia vecinului care nu se ostenea sa-si duca gunoiul pana la ghena? de cate ori ai luat de guler un hot de buzunare in autobuz sau sa iei apararea pagubasului? De cate ori ti-ai lasat masina acasa, ca sa nu circuli un om intr-un autoturism de 4-5 locuri si ai luat un mijloc de transport in comun? Ca nu mai sunt autobuzele de acum 4-5 ani, nici metroul nu mai e groaznic. De cate ori ai facut TU ceva ca aceasta capitala sa se schimbe?

      Cat timp nu ai facut TU ceva sa SCHIMBI Bucurestiul - TACI !

      Macar atata lucru sa faci TU pentru orasul asta: SA TACI !
      • +1 (3 voturi)    
        pai, cand sa faca atatea lucruri bune? (Marţi, 17 iunie 2008, 9:54)

        judex [anonim] i-a raspuns lui Claudiu T.

        Nu are timp, pentru ca trebuie sa asculte manele cu volumul la maxim, sa scuipe cojile de la semintele pe care le mananca cu pasiune, sa se dea cu transpirant-spray ca sa indeparteze calatorii din metrou sau tramvai, sa injure si sa copie si sa foloseasca, in mod "intelectual" limbajul de mahala. De fapt, face si el ce poate. Deocamdata, si-a adus contributia la readucerea lui Iliescu in prim plan, prin "independentu" Oprescu.
    • +14 (22 voturi)    
      sa mori tu? (Luni, 16 iunie 2008, 17:02)

      assassin22 [anonim] i-a raspuns lui Geo

      Hai sa-ti spun io ce-au facut Base si Videanu 8 ani in Bucale.Jura-te pe familia ta ca nu e asa:
      -Nimeni n-a mai zis ca drumurile sunt proaste
      -au terminat cu chioscaraia de mahala
      -Au rarit considerabil cainii vagabonzi(in primii ani cel putin, ca dupa aia au venit ONG-urile...)
      -Au modernizat linia de tramvai 41 cu care faci 35 min Ghencea -Casa Presei
      -Au propus proiecte si s-a si apucat de ele
      -Au dat exemplu prin Liviu Negoita de cum se poate civiliza un sector
      Blaga, spre deosebire de Oprescu arvea niste proiecte clare, insa intr-un oras care iese cu frenezie la vot doar pentru Piedone si Vanghelie nu mai e nimic de facut.
      • -5 (13 voturi)    
        Sa muriti bine (Luni, 16 iunie 2008, 17:19)

        fane [anonim] i-a raspuns lui assassin22

        Haoleu, manca-ti-as famelia ta da jmecher. De unde ai mai haparut si tu? Ah, din Ghencea, acu' am citit. Imi ia mai mult la cele 2 +1/2 clase cat am.

        Hai sa-ti mai zic si io:
        - indreptat da janta - 50 de lei
        - cauciuc da firma - 300 de lei
        - placerea de a vedea aceeasi strada asfaltata an de an - nepretuita, sau, ma rog, cat un Bugatti Veyron cu numar da Oituz.
        • +8 (12 voturi)    
          sa traiesti bine cu oprescu (Luni, 16 iunie 2008, 17:42)

          assassin22 [anonim] i-a raspuns lui fane

          Limbajul tau imi confirma tipologia alegatorului bucurestean de ieri.
          • 0 (6 voturi)    
            L (Luni, 16 iunie 2008, 18:54)

            fane [anonim] i-a raspuns lui assassin22

            Asasinule, era un pamflet, daca stii genul.
            Vezi, tu stai pe net, scrii tot felul de comentarii pline de argumente strambe, invective si imprecatii la adresa celor care au alte opinii si in timpul asta eu ma duc frumusel la urna si pun o stampila care e infinit mai valoroasa decat toate dejectiile plasmuite pe hotnews in ultimele doua saptamani de catre simpatizantii PDL.
            Ia spune, cine a castigat?
            • +4 (4 voturi)    
              cu asta sunt de acord--- (Luni, 16 iunie 2008, 21:05)

              georgeb [utilizator] i-a raspuns lui fane

              Votul e puterea. Fara discutie, toti cei care au stat plictisiti acasa si nu au votat sunt cei ce au pierdut.
            • +3 (7 voturi)    
              Pofta buna! (Luni, 16 iunie 2008, 22:28)

              assassin22 [anonim] i-a raspuns lui fane

              Sa stii ca si eu am votat duminica, la fel cum am facut din 1990 incoace, la toate alegerile si referendumurile.Cine a castigat, spune f.clar autoarea articolului.Binenteles prin gratia celor care si-au expus dejectiile pe buletinele de vot in haznalele Vanghelie si Piedone, in compania carora vad ca te simti f.
              bine.
              Poate imi spui si de ce argumentele mele sunt strambe.
              • -1 (7 voturi)    
                Iata de ce (Marţi, 17 iunie 2008, 0:19)

                fane [anonim] i-a raspuns lui assassin22

                Mare atentie ca jignesti. Acele dejectii de pe buletinele de vot reprezinta baza democratiei. Demonizarea sau detractarea celor care au alta optiune e primul argument stramb pe care-l introduci. Si vad ca e o trasatura printre simpatizantii PDL.
                • +1 (7 voturi)    
                  democratia are mai multe fetze (Marţi, 17 iunie 2008, 0:31)

                  georgeb [utilizator] i-a raspuns lui fane

                  Baza democratiei e votul. asta nu inseamna ca cei ce il acorda au dreptate.

                  Baza jignrilor la adresa lui Vanghelie, Piedone &co este cat se poate de clara si onesta -- acei oameni sunt redusi intelectual. Sper ca macar cu asta suntem toti de acord.
                  • 0 (6 voturi)    
                    ...dar are si niste piloni (Marţi, 17 iunie 2008, 0:56)

                    fane [anonim] i-a raspuns lui georgeb

                    Pai daca n-au dreptate hai sa nu-i mai lasam sa voteze. Mosule, te inteleg, gustul infrangerii e amar, dar schimbarea de putere este tocmai esenta democratiei. Gandeste-te ca politicienii nu pierd niciodata. Ei doar se rotesc. Daca pierde cineva, este tot omul de rand.
                    Si daca tot te obosesti sa-mi raspunzi ai putea sa te abtii din a-mi da vot negativ la comentariu, ca sa fie vizibile ambele pareri.
                    • 0 (2 voturi)    
                      affirming the consequent (Marţi, 17 iunie 2008, 11:27)

                      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui fane

                      Uite cine vorbea despre respectul fata de democratie.

                      Democratie inseamna si dreptul de a avea o parere gresita, si de a o exprima prin vot, "moshule" (pentru mine aceasta formula de adresare are o conotatie peiorativa, asa ca ti-o intorc din respect).

                      Politicienii sunt si ei oameni de rand. Este datoria oamenilor de rand sa isi promoveze in politica valorile. La noi astea sunt "valorile" si sunt promovate cu succes.
                      • -1 (1 vot)    
                        Going the extra mile (Marţi, 17 iunie 2008, 12:25)

                        fane [anonim] i-a raspuns lui georgeb

                        Bine tinere, eu sunt mai colocvial. Daca apelativul "mosule" te-a iritat, imi cer scuze.

                        Fondul ramane insa. Cine stabilieste ca parerea unora este gresita sau nu, cine imparte dreptatea de care vorbesti, tu si chibitii de pe net, Basescu si ciracii lui?

                        Diferenta dintre Basescu si simpatizantii lui este ca el stie cand sa se inmoaie. Stie sa afirme raspicat ca majoritatea are dreptatea.
                        • 0 (0 voturi)    
                          doamne fereste, nu.... (Marţi, 17 iunie 2008, 14:03)

                          georgeb [utilizator] i-a raspuns lui fane

                          "Cine stabilieste ca parerea unora este gresita sau nu, cine imparte dreptatea de care vorbesti"

                          Istoria, nu eu.

                          Adica: peste un numar de ani ne vom da seama ca unii au gresit si ceilalti au avut dreptate. Dupa cum ziceam, nu se poate pune egalitate perfecta intre doi candidati. Chiar daca diferenta este de un micron, unul e mai potrivit decat celalalt pentru post.

                          Asa ca, peste un numar dat de ani vom descoperi fie ca Oprescu a facut treaba mai buna la capitala decat ne asteptam noi, adversarii lui, fie ca nu a facut treaba mai buna. Oricum ai lua-o, unii am gresit si ceilalti am avut dreptate. Evident ca nu am cum sa stiu a priori cine va fi confirmat de istorie, dar pot face o predictie (si chiar m-as bucura, foarte foarte tare, sa fiu eu ala care a gresit, avand in vedere ca deja s-a determinat castigatorul).
                • +1 (1 vot)    
                  Scuze, (Marţi, 17 iunie 2008, 21:37)

                  assassin22 [anonim] i-a raspuns lui fane

                  daca te-ai simtit jignit. Faptul ca Oprescu a castigat mi-l explic prin faptul ca lumea poate aprecia uneori o caricatura reusita, dar ca trebuie sa-l mai suport in sectorul meu inca 4 ani pe Vanghelie si ca 2/3 din VCapitala il voteaza pe un... ca Piedone nu pot sa-mi explic altfel decat prin ceea ce am scris in postarea mea anterioara.
      • 0 (2 voturi)    
        Jos palaria! Felicitari! (Luni, 16 iunie 2008, 20:28)

        bugsy [anonim] i-a raspuns lui assassin22

        Ai dreptate in ce spui. Nu vei primi raspuns. Manelistii nu stiu sa scrie/citeasca/vorbeasca!!
      • 0 (2 voturi)    
        ti'a scapat ceva... (Marţi, 17 iunie 2008, 9:24)

        viomobil [utilizator] i-a raspuns lui assassin22

        ai uitat de nenumaratele proiecte imobiliare care au distrus spatiile verzi si au umplut Bucurestiul de praf, de cainii raspanditi cu camioanele prin jurul Bucurestiului si care tind sa se transforme in veritabili caini dingo de Ilfov, de bordurile schimbate non-stop care de bune ce'au fost trebuie deja schimbate (a se vedea cele "supraetajate" de pe Baba Novac care sunt serios deteriorate in momentul de fata), de strazile gaurite continuu de furnizorii de gaze, apa etc chiar si atunci cand sunt proaspat asfaltate, de spatiile de parcare inventate in fiecare loc mai mult sau mai putin liber din oras, de pietele mizere si pline de speculanti, de autobuzele fara aer conditionat, de strazile a caror reparatie dureaza cu mult mai mult decat ar trebui, de strazile pline de praf udate in mod inutil chiar si atunci cand ploua si de multe altele.
        • +1 (1 vot)    
          doar atat? (Marţi, 17 iunie 2008, 21:18)

          assassin22 [anonim] i-a raspuns lui viomobil

          Ai uitat sa specifici incalzirea globala, cresterea pretului petrolului, SIDA, noaptea este intuneric, apa este uda, conjectura lui Goldbach este nerezolvata...Esti penibil, vorbesti ca la Sinteza zilei.
  • +19 (25 voturi)    
    Intru totul de acord! (Luni, 16 iunie 2008, 16:00)

    gabifm [utilizator]

    Sa oferi un om de calibrul lui Blaga si sa votezi un ... smecheras, un baiat de cartier, este cel putin jenant.
    V-a facut Iliescu cum a vrut el. E tare mosul!
    Zicea aseara ca se culca devreme cand colo era in primul rand la PSD, alaturi de Geoana, dar calcandu-l pe picior (precum mireasa in biserica)!
    • -9 (17 voturi)    
      Oare (Luni, 16 iunie 2008, 16:24)

      catman [anonim] i-a raspuns lui gabifm

      Il cunosti personal pe Blaga, prietene? De ce spui tu ca este un om de calibru? Nu mai judecati nici unul dintre voi? Compari mere cu pere.
      • +1 (5 voturi)    
        sa inteleg ca nu am voie (Marţi, 17 iunie 2008, 0:37)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui catman

        Sa inteleg ca nu am voie sa imi formez opinii despre politicienii care candideaza la posturi publice decat daca ii cunosc personal?

        Blaga si Oprescu au devenit amandoi "mere" atunci cand para de Oprescu s-a hotarat sa se apuce si de alte matrapazlacuri in afara cabinetului medical. Inainte sa intre doctoru' in politica, intr-adevar ar fi fost o comparatie intre un mar si o para. Dar para s-a apucat sa se catzere alaturi de mar in copac, asa ca deodata pot fi comparati.
  • -8 (16 voturi)    
    borduriada (Luni, 16 iunie 2008, 16:01)

    im [anonim]

    Borduriada a avut efect!
  • -16 (24 voturi)    
    Ah, Andreea de cand te asteptam (Luni, 16 iunie 2008, 16:03)

    grigore [anonim]

    Nici nu ti-am citit articolul. Vroiam doar sa te salut si sa te intreb ceva.
    Nu te incearca un sentiment de slabiciune, de neputinta cand vezi ca dupa toate laturile pe care le-ai aruncat in capul doctorului, tot el a iesit primar?
    Sa te oferi tu, asa neprihanita, pe altarul luptei anticomuniste! Ce soarta!

    Stau si incerc sa ma pun in locul tau. Ce-as mai putea sa zic? Hm! Pai as da-o cu Iliescu care a preluat puterea (sic!), cu amenintarea bolsevismului, cu fuga investitorilor, cu prostia bucurestenilor. Daca fantomele trecutului creionate cu cerneala portocalie n-au speriat pe nimeni, poate niste blesteme stil mama Omida sa va mai amorteasca mana aia cu care au pus unii stampila.
    • +7 (15 voturi)    
      pacat ca n-ai citit articolul, bah (Luni, 16 iunie 2008, 16:24)

      zaboo [anonim] i-a raspuns lui grigore

      1.printre randuri zice ca esti prost, dar ceva imi spune ca nu te prindeai oricum =))
      2. faptul ca doar tu vrei sa spui ceva intr-un astfel de "dialog" spune foarte multe despre muhaiele ca tine
    • +3 (9 voturi)    
      ...slabiciune? (Luni, 16 iunie 2008, 17:57)

      Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui grigore

      Nu dragul meu. Sunt roman trecut prin multe. O lupta pierduta nu slabeste ci te face mai puternic sa castigi razboiul.

      O sa ai o surpriza la urmatoarele alegeri cand isi vor spune cuvantul TOTI romanii ... nu doar cei care asculta manele in orasele Romaniei.

      Stiu ca nu pricepi ce spun. Si nici nu o sa intelegi de ce dreapta o sa castige pentru prima data alegerile intr-o proportie coplesitoare (eu as paria pe un 58%)

      Sa traiesti bine ! :-)
      • +1 (1 vot)    
        Resaurarea din unicul tau neuron (Marţi, 17 iunie 2008, 10:50)

        andreauamasii [anonim] i-a raspuns lui Claudiu T.

        Faptul ca au pierdut idiotii ( ma refer la PMB ) cretinii si analfabetii nu inseamna ca vine psd. suntem satui de oamenii care spun : Daca nu esti cu BASE esti cu psd, si base este un cretin , si psd are cretinii lui , refuz sa fiu de acord sa aleg intre 2 rele , le trimit multa UE si unora si altora cu singura deosebire ca cei care au votat impotriva lu base , videanu si bleaga nu ii pot pune de-a drepta lui iliescu . Daca atata te duce pe tine neuronu , lasa spatiul asta mazgalit in zadar pentru altii care si inteleg ce scriu , du-te si cauta-ti o slujba ca asta e doar simulare ce faci aici .... LASA-NE !!!!!!!!!!!!!!!!
        • 0 (0 voturi)    
          PSD? PD-L? (Miercuri, 18 iunie 2008, 0:42)

          Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui andreauamasii

          N-am spus PSD. In acest caz n-am spus nici macar PD-L. Am spus dreapta si atat.

          Sa-ti dau un exemplu: in orasul meu natal a castigat cineva care a fost pe listele PC (asta pt ca nu si-a gasit loc la nici unul dintre celelalte partide). Il stiu de mai bine de 25 de ani; e cert un reformist, un om drept, corect si cu suflet mare.

          Asta numesc eu DREAPTA (reforma, schimbare, investitii, justitie).

          Iar cand zic TOTI romanii ma refer la cei (N persoane) care si-au lasat rudele aici in Romania (+ N persoane) si au plecat la munca in vestul Europei. Sunt vreo 2.500.000 romani. Adun inca macar 2.000.000 pe care ii pot convinge de la telefon, fara macar sa se intoarca acasa si obtin 4.500.000 liberali.

          Hai ca'i simpla matematica.
      • -1 (1 vot)    
        care dreapta fratilor??? (Marţi, 17 iunie 2008, 15:48)

        Pongo [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu T.

        Zi-mi si mie care dreapta? PDL? Daca trec inapoi la socialisti pana la toamna ? Esti dispus sa te risti?
    • -1 (1 vot)    
      vinovatii (Marţi, 17 iunie 2008, 15:46)

      Pongo [utilizator] i-a raspuns lui grigore

      Nu, nu ai vazut, Patriciu e de vina!
      Agenturilii straine, legionarii, comunistii,etc (ma intreb ce urmeaza?)AH: cei 322!! Batem campii tovarasi. Totul nu este decat abureala de Johny Walker.Cred ca si unii din PDL s-au cam saturat de abureala asta care nu duce la nimic bun pentru nimeni. Nici macar pentru ei.

      Zeama de varza Fratilor, multa zeama de varza!!
  • -12 (20 voturi)    
    Pupincureala (Luni, 16 iunie 2008, 16:06)

    Nascut in 80 [anonim]

    Poate candva pe parcursul vietii, toti portocalii astia care il divinizeaza pe Basescu vor avea si ei o revelatie si vor vedea ca Romania nu avea nevoie de un Presedinte ca Basescu, poate un Prim-Ministru, dar nu un Presedinte ca el si sper ca greseala facuta de romani in 2004 sa fie indreptata in 2009.
    Oameni de presedentie sunt: Cristian Diaconescu, Crin Antonescu...
    • +8 (12 voturi)    
      logica sovietica (Luni, 16 iunie 2008, 17:24)

      CelCeCiteste [anonim] i-a raspuns lui Nascut in 80

      Nascutule, a aprecia un set de fapte nu insemna divinizare, mesajul e clar: Base a reusit sa faca contrastul cu gasca vesela din jurul bolsevicului de nea Nelu. Nu poti sa fii amic cu raul asa din ratiuni procedurale, pur si simplu esti in aceeasi caruta.
      Iar daca chiulangiul de Cais Antonescu e bun de presedinte atunci e jale.
  • +14 (18 voturi)    
    Dezamagire (Luni, 16 iunie 2008, 16:06)

    Cosmin [anonim]

    Adevarul este ca Bucurestiul a fost o dezamagire. Nu ma asteptam de la orasul mineriadei, orasul plin de studenti si intelectuali la asa un rezultat. Imi este greu sa inteleg cum au putut vota un Oprescu impins de la spate de Iliescu, un Oprescu sustinut de o gasca care miroase de departe a puscarie.
    Singura explicatie, firava insa, este ca multi sunt scarbiti si au mers pe ideea "da-i in masa, ca oricine iese tot aia e".
    Fals, iar concluzia este ca ne meritam soarta.
    • +1 (7 voturi)    
      Da, ne meritam soata (Luni, 16 iunie 2008, 19:07)

      Escu [anonim] i-a raspuns lui Cosmin

      Explicatia este una pe care a scris-o cineva mai sus. Oprescu nu a fost votat de bucuresteni, de intelectuali ci de "ascultatorii de manele" pentru te miri ce sume derizorii. Ei au fost motivati sa mearga la vot. Bucurestenii au stat nemultumiti in fotolii. Si vor culege ce au semanat. Romanii nu vor sa-si depaseasca conditia de slugi ale europenilor. Asa a cam fost de-a lungul istoriei. Iar articoul de mai sus este bun. Dar trebuie sa stii ceva carte sa-l intelegi. Comportamentul lui oprescu la aflarea vestii victoriei nu ma reprezinta!
      • -2 (10 voturi)    
        Ma insulti (Luni, 16 iunie 2008, 20:10)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui Escu

        Eu ascult rock, citesc carti, am facultate si un venit de 4000 de ron pe luna. Si l-am votat pe Oprescu.
        A fost votat de aproape toti cunoscutii mei, femei si barbati, batrani si tineri, angajati sau studenti.
        • +3 (7 voturi)    
          Pentru ca meriti (Luni, 16 iunie 2008, 20:36)

          bugsy [anonim] i-a raspuns lui cristi

          ....degeaba, tot manelist esti! Numai un papagal cu lant de aur ca zgarda de caine la gat se lauda cu venitul pe care il are.
          "Fara numar! Fara numar!"
        • +2 (6 voturi)    
          minti ca nen'tu securistescu (Luni, 16 iunie 2008, 20:50)

          Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui cristi

          peste 35% dintre votacii de duminica au fost cu virsta intre 50 si 65 de ani, 35% au fost peste 65 de ani, vreo 20% au fost intre 35 si 50 de ani si de restul, sub 10% au fost tinerii de care faci tu vorbire. ai tu un venit de 4000 de ron (poate pe cincinal), cum este capra automobil. si nu e: este pozitie, exact ca pozitia in care stai tu in fata idolului tau securistescu.
          • -1 (5 voturi)    
            Cum adica ? (Luni, 16 iunie 2008, 22:24)

            crispavel78 [utilizator] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

            Am trei servicii si atata castig. Punct
            • 0 (4 voturi)    
              Bafta (Marţi, 17 iunie 2008, 10:39)

              fane [anonim] i-a raspuns lui crispavel78

              Cristi, n-are sens sa incerci sa-i convingi. Simpatizantii PDL au convingerea ca ei sunt singurii care detin dreptatea si adevarul (D.A., nu?). Ei au confiscat orice drept la intelect, parere, decizie, gust, stil. Pentru ei, toti cei care au alte opinii sunt mitici, securisti, manelisti, gaozari, pasarici. Daca ai citit hotnews in ultimele doua saptamani ai observat ca toate comentariile pro Oprescu, chiar si cele bine argumentate, scrise intr-un limbaj elevat au voturi negative.
              Mie imi convine asa.
              Pentru ca mi-e mai teama de un om rational care poate sa identifice opozitia si sa o contracareze decat de un fanatic. Diferenta a fost facuta de faptul ca ei voteaza pe net, iar noi la urna. Bafta
        • +1 (3 voturi)    
          pics or it didn't happen :D (Luni, 16 iunie 2008, 21:04)

          georgeb [utilizator] i-a raspuns lui cristi

          atat votul cat si rockul, evident...
        • +3 (5 voturi)    
          Before you speak, listen (Marţi, 17 iunie 2008, 0:06)

          Escu [anonim] i-a raspuns lui cristi

          Nu te insult dar care sunt argumentele pentru care l-ai votat? E doctor? Intamplator eu am masterat in administratie publica iar pentru mine este un gargaragiu perfect. Habar nu are de bugete, de venituri, de cheltuieli. Stii ca medicilor nici sa scrie o reteta nu le face placere! Cu ce administrezi un oras? Nu poate vorbi coerent pentru ca vocabularul lui este format doar din expresii" mistocare'.Nu are o familie inchegata, nu a fost bun manager nici pentru organizatia psd Bucuresti. Refacerea Municipalului a durat din 1995 pana in 2005. Probabil nu ai foarte informatii si te-ai lasat manipulat. I-ai vazut pe votantii lui Vanghele? Te-ai intrebat cumva ce reprezinta de fapt 30000 buletine de vot disparute in Bucuresti? Si stii de fapt ca si in spatele lui se ascund mari interese imobiliare ? Cand vei realiza va fi prea tarziu. Iar de pierdut pierdem amandoi .
          • -1 (1 vot)    
            2 pere (Marţi, 17 iunie 2008, 16:06)

            Pongo [utilizator] i-a raspuns lui Escu

            Stii care este diferenta? Ca unii iau un sut in fund. Sper ca nu sustii ca in randul portocaliilor nu se ascund interese imobiliare, ca bugetul PMB a fost o "floare" sau alte chestii de genul asta. Crezi ca mie mi-a placut ca l-am votat pe Oprescu? Dar intre Oprescu si aia din PMB i-l prefer pe Oprescu oricand! Macar atat sa facem, sa i-i mai schimbam. Pentru ca oricat de capabil ar fi fost Blaga, oricat de indragostit ar fi fost de "mitici" (apropos... totusi), aparatul din primarie l-ar fi invins in 3 ore ca pe Videanu. Care Videanu eu nu cred ca este mai putin capabil decat Blaga btw. Tii minte pe ala care ne zicea ca pune semafoare pe DN1 pentru "siguranta" noastra? E, eu pe ala vreau sa l-l vad zburat si inlocuit cu cineva tanar , poate cu master in administratie. In rest, ai dreptate in ce spui referitor la Oprescu, insa pentru mine este mai acceptabil (digerabil)
    • +2 (6 voturi)    
      studentii nu prea au votat (Luni, 16 iunie 2008, 23:00)

      Psycon [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin

      A fost scoasa sectia de votare din cantina, se pare ca studentii nu voteaza pe cine trebuie si trebuie sa orbecaiasca pe stradute laturalnice poate nimeresc sectia de votare potrivita.

      Un mic amanunt relevant e faptul ca adresa din regie unde sunt caminele nu e repartizata clar la nici o sectie. Se merge la noroc...
  • +15 (19 voturi)    
    Conducatori (Luni, 16 iunie 2008, 16:07)

    Andreiu [anonim]

    D-na Pora, nu uitati banalul dar atat de adevaratul:
    " Fiecare popor are conducatorii pe care ii merita".
    Miticii isi merita primarii (care sunt...).
  • +15 (19 voturi)    
    ce vremuri.. (Luni, 16 iunie 2008, 16:07)

    edif [anonim]

    imi aduc aminte de bucuresteni cum aratau cu degetul pe moldoveni pentru optiunea lor PSD-ista. ia uite acum ce fumusete de comunist au ales
    • -1 (1 vot)    
      coimunistii si vardistii (Marţi, 17 iunie 2008, 10:12)

      viomobil [utilizator] i-a raspuns lui edif

      nu stiu cat de relevanta este treaba cu moldovenii (la origini moldovean fiind) insa ani de zile am fost dezamagit de faptul ca populatia din Moldova era majoritara psd. asta pana de curand cand am constatat ca primarii psd au facut treaba foarte buna prin zonele respective, desigur existand si exceptii, ca doar nu exista padure fara uscaturi. in bucuresti constat ca lucrurile sunt sub orice crittica insa nu ma mira acest lucru din moment ce marea majoritate a cetatenilor maretei noastre capitale sunt mai degraba specialisti in nimicuri decat gospodari. atata vreme cat "murdarirea este buna" pt mitici nu vad cum ar putea un primar sa se descurce in jungla asta. cu atat mai putin independentul Oprescu (pt ca pana la proba contrarie este independent, insa romanul dupa ani lungi de coimunism nu e in stare sa accepte ca oamenii isi mai si pot schimba convingerile) care, intre noi fie vorba, e atat de bucurestean incat s'a mutat in afara Bucurestiului.
  • -11 (13 voturi)    
    ce flacau eram .....odata !!!!!! (Luni, 16 iunie 2008, 16:07)

    casandru [anonim]

    ca sa -ti asumi rolul de casandra trebuie sa fii sincer ,nu interesat .schimbati tema ,ne-am plictisit de obsesii ,priviti si partea buna a ceea ce s-a intimplat .poporul nu greseste niciodata : el iarta si mai da o sansa !
  • +16 (22 voturi)    
    Aveti dreptate, doamna Pora....! (Luni, 16 iunie 2008, 16:07)

    judex [anonim]

    Din pacate, victoria lui Oprescu poate fi considerata victoria celor 322, daca ne reamintim de fetele cu ranjete din preajma sa.
    PDL-ul, din pacate, a facut cateva greseli grave. Dupa parerea mea:

    1. interventiile neinspirate ale presedintelui Basescu si scoaterea in fata a unor politicieni fara experienta in lupta cu sacalii politici (Elena Udrea, Elena).
    2. incapacitatea lui Videanu de a-si arata realizarile, estompate de manipularea cu bordurile.
    3. lipsa mass media pentru PDL. Tonomatele si fripturistii din aproape intreaga mass media (cu exceptia presei cu patronat starin: EVZ, RL) si Hotnews), au contribuit cu cel putin 40% la succesullui Iliescu si a reactiunii comunisto-bolsevice. Daca PDL nu-si face, cat mai urgent, posturi de televiziune si nu scoate ziare si reviste, va fi expus in continuare.
    4. tinerea in umbra a unor personalitati din echipa lui Stolojan, mai eficiente si mai credibile decat multi PD-isti.
    5. o campanie neinspirata, foaarte ciudat.
    6. nerespectares promisiunilor de eradicare a hotiei nationale si coruptiei
    7. incapacitatea de a trimite in justitie pe Iliescu, precum si pe hotii nationali

    Sper ca factori de decizie din PDLsa citeasca aceste comentarii, exprimate fara patima, sa le analizeze cu discernamant si sa ia masuri. Altfel, sperantele noastre si ale tuturor romanilor cinstiti si civilizati vor fi definitiv spulberate.
    • +7 (13 voturi)    
      Coruptie (Luni, 16 iunie 2008, 16:20)

      Sinoda [utilizator] i-a raspuns lui judex

      Si ai uitat sa adaogi pastrarea in echipa a unui indivizi precum Boureanu si altii a carui retorica la TV parca e copiata fidel cu cea a lui Nastase&company.
      Declaratia lui Stolojan care suna ceva de genul "Coruptii nostri sunt mai buni decat ai lor"
      Lipsa adunarilor publice promise de Basescu prin care sa dea in ei ca in saci ide box si altele
      • +2 (4 voturi)    
        ai dreptate, mi-ar fi greu... (Luni, 16 iunie 2008, 17:18)

        judex [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

        sa te contrazic.
  • +2 (8 voturi)    
    greseala lui Basescu (Luni, 16 iunie 2008, 16:07)

    Bogdan [anonim]

    Desi scopurile lui Basescu au fost cat se poate de bune, tactica aleasa de a forta tot timpul nota ne-au adus in acest punct: toata lumea impotriva lui si a PD-L. Reforma justitie va ramane in pom pentru o buna perioada de timp...
  • -4 (12 voturi)    
    Marile teme (Luni, 16 iunie 2008, 16:07)

    Stoewer [anonim]

    Dna. Pora scrie de marile teme care nu au mai prins. ca de ex. mineriadele, Pai e clar, pentru 99% din romani marile teme sunt scumpirile, ziua de maine. Efectiv mineriadele nu ne mai intereseaza. Pe mine ma intereseaza pretul la alimente, pretul la gaze, lipsa locurilor la gradinite, starea jalnica a invatamantului, gropile din asfalt, cainii maidanezi s.a.m.d. Pentru mineriade nu mai am nervi (ar insemna sa fiu ipocrit sa spun ca ma intereseaza) Efectiv aceste teme rasuflate sunt o cauza pierduta.

    Dreptate are in ultimul paragraf. PD-L nu are oameni. De exemplu in judetul Iasi a aruncat in lupta pentru sefia CJ un escroc precum Dan Carlan. Cum D-zeu sa castigi cu un asa individ?
    • +6 (8 voturi)    
      Cauza - Efect (Luni, 16 iunie 2008, 16:49)

      Razvan Marin [utilizator] i-a raspuns lui Stoewer

      Poporul care nu-si cunoaste istoria este sortit degradarii continue.
      Un porverb spunea ca prostul invata din propriile greseli. Daca nu invata nimic nici din ele.. ma intreb cum sa-i mai spunem..
      Am ajuns unde suntem tocmai datorita faptului ca nu ne-au interesat si analizat indeajuns cauzele.
      Degeaba va intereseaza efectul, daca uitati cauza.
      • 0 (6 voturi)    
        Probleme (Luni, 16 iunie 2008, 17:36)

        Stoewer [anonim] i-a raspuns lui Razvan Marin

        Sunt probleme care au cauze in trecut (ca de exemplu coruptia), dar majoritatea au cauze actuale. Majoritatea sunt probleme aparute DUPA 1989.

        Cred ca in privinta istoriei Romaniei am cunostinte destule si cred ca romanul s-a plictisit (exact acesta e cuvantul potrivit) sa mai aleaga, fiind de fiecare data dezamagit. Daca nu avem paine, macar sa avem circ : Oprescu, Vanghelie si Piedone la Capitala, Basescu la Presedintie. Si slava Domnului, din 2004 avem destul......
        • +1 (3 voturi)    
          oarecum de acord (Marţi, 17 iunie 2008, 0:29)

          Razvan Marin [utilizator] i-a raspuns lui Stoewer

          Totusi - "Pentru mineriade nu mai am nervi (ar insemna sa fiu ipocrit sa spun ca ma intereseaza)" nu cred ca este normal.
          Nu pot sa nu iau in calcul ca cei nu au fost interesati, si au inchis ochii la evenimente de acest gen, au votat persoane si formatiuni cu conotante FSN-iste, si nu doar odata, dupa care brusc au devenit plictisiti...
          (nu ma refer sub nici o forma la pers. dvs)
  • +8 (14 voturi)    
    Europa (Luni, 16 iunie 2008, 16:08)

    Sinoda [utilizator]

    Oare cei de la UE nu vor avea nici un cuvnat de spus pe tema resuspendarii presedintelui.
    Oare vor lasa sa ne intample o forma fara fond de genul asta?
  • +12 (16 voturi)    
    Desteapta-te Romane (Luni, 16 iunie 2008, 16:09)

    Razvan Marin [utilizator]

    Premisele viitorului sunt sumbre, macabre, reale si groaznic de tangibile. Situatia socio-politica este abslolut inimaginabila, pur si simblu vad si nu pot crede, sau nu vreau.. . Intr-o disperata ultima speranta rog romanii sa-si aminteasca Imnul National. Trebuie votat viitorul, nu trecutul. Chiar vreti ca Iliescu & Co sa dovedeasca prin fapte concrete ce inseamna "Intinarea Comunismului" ?!
    • -5 (9 voturi)    
      Se desteapta dar greu (Luni, 16 iunie 2008, 16:38)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Razvan Marin

      Esti patetic si ai dreptate intr-o oarecare masura privind viitorul. Unde nu ai dreptate este acolo unde iti imaginezi (adica visezi frumos) ca bunastarea noastra sta in PDL si Basescu. Iti spun acum ceva ce doresc din toata inima sa intelega toti romanii ca sa nu se mai amageasca si sa gaseasca drumul spre lumina:
      TOATE FORTELE POLITICE CARE CONTEAZA ACUM IN LUPTA ELECTORALA APARTIN SISTEMULUI CARE NE CONDUCE DIN 1990 SI PANA ACUM SI INDIFERENT CE VOTAM VOTAM SISTEMUL.
      Asa se explica de ce nu iesim din fundatura: votam mereu papusile vopsite democratic si care ne vorbesc ceeace vrem noi sa auzim prin intermediul televiziunilor care apartin aceluiasi sistem. O data ajunse sus ele servesc sitemul si nu pe noi. Cei ce au inteles asta nu se mai duc la vot pentruca voteaza papusile scoase in fata de sistem. Calea este una singura : NU CLASEI POLITICE ACTUALE.
      • -3 (5 voturi)    
        de acord (Luni, 16 iunie 2008, 17:25)

        paul [anonim] i-a raspuns lui Dan

        intru totul :)
      • +5 (7 voturi)    
        Aveti dreptate (Luni, 16 iunie 2008, 17:28)

        Razvan Marin [utilizator] i-a raspuns lui Dan

        desi nu stiu daca sunt pregatit sa accept, dar incerc
        Acum ma gandesc ca:
        plecand de la premisa ca sunt inca destui ca mine care inca cred in existenta unei stangi/drepte politice reale, ma sperie faptul ca majoritatea tinde catre stanga.
        Adica vreau sa spun ca daca realismul reliefat de dvs este terifiant, iata ca la fel este si in "lumea viselor".
        Revenind cu piciorele pe pamant, si tinand cont de sfatul dvs, ma simt dezorientat - adica ce sa fac? Am inteles. Nu votez. Dar cum schimb?. O pot face in general in fiecare zi printr-un un anumit comportament dar imi pare a a avea prea mic efect.
        • +1 (1 vot)    
          Aveti incredere in ce va spun (Marţi, 17 iunie 2008, 12:31)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui Razvan Marin

          Draga Razvan imi este clar ca ceeace am scris eu este foarte greu de acceptat dar o spun cu ceea mai mare raspundere posibila : Suntem marionetele care voteaza ce ne propune sistemul. Ei nu pierd niciodata pentruca toti candidatii prezenti pe liste sunt oamenii lor. Aceasta situatie va continua atata timp cat acceptam promovarea in functia de lideri (sindicali sau politici) oameni propusi de sus in jos si nu invers. Aceasta presupune un inalt simt civic si implicarea noastra in viata de sindicat si politica in mod activ. Daca vom sta deoparte si vom vota o data la 4 ani ce ne propune sistemul prin intermediul televiziunilor lui evident nu vom iesi la lumina niciodata.
        • +1 (1 vot)    
          premisa (Marţi, 17 iunie 2008, 16:21)

          Pongo [utilizator] i-a raspuns lui Razvan Marin

          I-mi permit sa intervin si eu cu o costatare:
          Timp de niste sute sau mii de ani, poporul care a trait in aceasta zona a fost supus factorilor de infuenta externa, raspunzand la randul sau. Procesul asta- cred eu- a dus la coagularea (timida) a unor elite: boierime, mai tarziu burghezime. Cei "ajunsi" au reusit in oarecare masura si din cauza unui bagaj genetic superior. Nu insist.
          Acum priviti dupa 1945: Dosarul. Originea sanatoasa. Cred ca toate astea au dus la o "triere inversa". Clasa conducatoare- noua burghezime comunista- fiind inversul celei vechi. Trierea genetica insa, a fost efectuata implicit in mod invers. Din pacate. De aia poate "ai nostri" sunt mai prosti decat "ai lor". Pur si simplu au fost "atent selectionati".
          • +1 (1 vot)    
            Corect (Marţi, 17 iunie 2008, 16:59)

            Dan [anonim] i-a raspuns lui Pongo

            Corect Pongo comunistii instalati in Romania dupa 1945 au facut trierea sociala pe criterii inverse in nici-un caz pe "capacitate profesionala". Si astazi un om corect la serviciu care nu vine sa traga sfori ci doar sa lucreze constiincios este rejectat de colectiv ca o ciudatenie a naturii. Din smecheri, lenesi, invartiti, buni de gura s-a creat o lume a conducatorilor in Romania. Astia sunt cei ce apar pe listele electorale cerandu-ne votul.
    • -8 (14 voturi)    
      hai ma pd-listule lasa-ne :)) (Luni, 16 iunie 2008, 17:18)

      paul [anonim] i-a raspuns lui Razvan Marin

      revino cu picioarele pe pamant, cei mai profunzi centri de coruptie sunt in pd-l. Uita-te de cine este inconjurat presedintele pd-lului Traian Basescu si apoi gandeste-te bine pe cine sustii. Eu sunt de acord, trebuie schimbata clasa politica, si intradevar sunt oameni care trebuie schimbati in psd, dar acest proces se realizeaza in timp. A vorbii inca de comunism in Romania secolului 21 cred ca este deplasat. Tot in psd este evident conflictul intre generatii, intre seniorii si tineret. Primii se incapataneaza sa ocupe in continuare pozitii importante iar tinerii sa se promoveze prin forte proprii. Schimbarea este pe cale sa se realizeze dar probabil acest proces va mai dura. Este iminent momentul cand balanta va inclina pentru innoierea clasei politice iar atunci vom putea vorbii intradevar de performanta sociala si economica in Romania. Sa privesti psd-ul ca pe raul absolut este o greseala, sa idolatrizezi caractere precum basescu, boc, videanu, blaga.. este rusinos.. si patetic. Iti recomand sa reanalizezi pozitia pe care te afli astfel incat sa ai o imagine de ansamblu, corecta, asupra societatii in care traim si nevoilor ei. Este si o chestiune de igiena morala sa faci asta periodic.
      • +4 (6 voturi)    
        Coruptia (Luni, 16 iunie 2008, 18:27)

        Pepi [utilizator] i-a raspuns lui paul

        Ca sa fii corupt, trebuie sa ai putere (de decizie). Ce putere de decizie are Basescu? Citeste constitutia si te informeaza! Sa dea decoratii!!!! A, si sa intoarca in parlament legile (dar numai o data, dupa aceea e obligat sa le promulge). Puterea in Romania e la nivelul guvernului in primul rand, apoi in mai mica masura la nivelul parlamentului si apoi la nivelul administratiilor locale. Si guvernul ce face? Spune in gura mare ca face descentralizare si ia banii de pe tranzactiile imobiliare la bugetul central! Mai spune ca e liberal si face politica PSD-ului! Ca sa nu vorbim de conflictele de interese!
        • -1 (1 vot)    
          paul si prietenii sai politici.... (Marţi, 17 iunie 2008, 15:15)

          judex [anonim] i-a raspuns lui Pepi

          au un vocabular foarte sarac, doar un substantiv propriu - Basescu si unul comun - bordura. La atat se rezuma orizontul lor politic si cultural.
          • -1 (1 vot)    
            putem discuta pe ce tema doresti (Miercuri, 18 iunie 2008, 1:07)

            paul [anonim] i-a raspuns lui judex

            dar ma deranjeaza faptul ca doamna pora il tot ataca pe oprescu iar de blaga nu zicea nimic. ii cauta nod in papura lui oprescu pe cand in cealalta parte la pd-l nu privea deloc. Iar legat de borduri.. cat de nerusinat fi, candidat la primaria bucurestiului, sa iti incluzi in constructia panourilor electorale proprii, borduri.. ? zi-mi tu cat? sunt nspe mii de panouri care se sprijina pe borduri la propriu. A fost si un articol si pe hotnews despre asta, este sfidator.. Tu iti dai seama in ce tara traim? explica-mi cum au ajuns bordurile acolo? dar ce zici daca facem un exercitiu de gandire impreuna? Discutie la pd-l: V Blaga: nu stiu ce sa ma fac.. ca-mi ia vantul panourile nu sunt ancorate bine. Videanu: da intradevar este o problema asta. Insa cred ca se poate rezolva. daca mai aduc eu niste borduri si le punem ca punct de sprijin? ca si asa mi-au ramas destule pe stoc de la lucrarile efectuate... Aveti voi alta varianta?
        • -1 (1 vot)    
          puterea lui basescu ? (Miercuri, 18 iunie 2008, 0:48)

          paul [anonim] i-a raspuns lui Pepi

          n-are rost sa ma repet dar daca vorbim de puterea presedintelui as mentiona parchetul si serviciile secrete. nu e suficient ca sa fii corupt si santajist ?
      • +4 (6 voturi)    
        incearca sa privesti The Big Picture.... (Luni, 16 iunie 2008, 19:07)

        Razvan Marin [utilizator] i-a raspuns lui paul

        Nu am fost, nu sunt, si va mai dura probabil pana ce voi deveni membru de partid. Si asta tocmai datorita "igienei morale" care m-a impiedicat sa ma murdaresc pana acum. NU eu am spus ca PSD este raul absolut. Pur si simplu mi-am exprimat o opinie la nivel general, iar daca asta este interpretarea... Era o vorba.. hotul se gandeste ca va fi furat.., fa o extrapolare mica si vei intelege ce vreau sa zic.
        Nu am idolatrizat pe nimeni. Dealtfel am destule de spus si despre basescu, sau altii. Nu am spus nimic nici de el nici de alta persoana din cealalta tabara. Nu asta era ideea. DECI CHIAR NU ASTA ERA IDEEA!
        Cat de greu poate fii?...
        • -2 (2 voturi)    
          este foarte simplu (Miercuri, 18 iunie 2008, 1:40)

          paul [anonim] i-a raspuns lui Razvan Marin

          ai un comportament pd-listo-comunist si vorbesti ca un activist de partid. Explica-mi de ce te f ierbe pe tine grija de alegerile din bucuresti cand tu esti din provincie, mai exact din Slobozia judetul Ialomita. Ai un nume de oras predestinat in sensul ca ar trebui sa-ti muti centrul atentiei exact acolo in Slobozia si sa numai vorbesti de problemele bucurestenilor daca nu locuiesti aici si nu esti in tema. Dupa ce ca te bagi aiurea in seama.. mai si minti ca nu esti membru pd-l. Blogul tau este plin articole partizane.. parca sunt venite pe linie de partid. Viziunea ta este aidoma cabalinelor, inainte si doar inainte spre muza ta suprema- marinerul. Ai putea mai bine sa te speli cu el pe cap dar in privat nu in public ca asa se intampla cu rufele murdare-este de bun simt. Pozitia mea- CORUPTI NU SUNT DOAR CEI PE CARE II ATACI TU CI SI CEI PE CARE TE FACI CA NU-I VEZI, ASEMENEA DOAMNEI PORA. Asta te compromite pe tine. Daca tot vrei sa rupi capul, rupe-le la toti !
          • +1 (1 vot)    
            Pentru anonimul Paul (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:26)

            Razvan Marin [utilizator] i-a raspuns lui paul

            Faptul ca nu te duce mintea de ce il intereseaza pe unul din provincie ce se intampla in capitala, spune extraordinar de multe despre viziunea ta in general.
            Pe de alta parte daca pare pertinenta observatia ca vorbesc de rau numai de unii, este falsa concluzia ca ii ridic in slavi pe ceilalti. Explicatia este simpla, am scris in primul rand de persoanele de pe urma carora, personal nu am sesizat absolut nimic bun pe langa rele. Mai viziteaza blogul respectiv si ai sa vezi ca nu vor fii articole indreptate catre o singura tinta politica. In ceea ce priveste acuzatia mai mult decat directa, conform careia sunt mincinos - te invit sa imi ceri pe mail toate datele personale care le consideri tu necesare pentru a verifica apartenenta mea politica. Vazand acuzele si jignirile dure din partea ta, initial imi venea sa raspund cu alte cuvinte mult mai colorate, dar ma gandesc ca probabil pe undeva in mai mica sau mare masura s-ar putea sa avem si idei comune, iar iesirile de acest gen reprezinta defapt o alta victorie a unor mari interese.
            Nu am facut/fac parte si nu simpatizez cu nici un partid politic din Romania desi spun sincer ca mi-ar fi placut. Dar, FSN, PSD, au iesit din calcul din start, m-am orientat catre PNL care m-a dezamagit personal si direct acum ceva ani; dupa aceea au aprut partidele de tip strutocamila in care nu aveam cum sa ma regasesc.
            In fine am sa imi revizuiesc atitudinea, faptul ca sunt acuzat de unele persoane ca sunt comunist si vorbesc ca un activist, ma jigneste, socheaza si sperie deopotriva. Esti primul care ma acuza de asfel de lucruri, dar cu siguranta exista mai multe persoane care probabil ma vad cu aceeiasi ochii.
            Mea culpa.
    • -1 (3 voturi)    
      Ce-si face omul cu mana lui... (Luni, 16 iunie 2008, 22:09)

      Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui Razvan Marin

      ... scrie in carte, mai departe!

      Doar problemele de fiecare zi, ce actioneaza sistematic si agasant, sunt cele care vor da o noua combustie viitoarelor campanii.
      Indemnurile se dovedesc inutile; oamenii nu mai au timp si chef sa mediteze asupra mesajelor ultimative. Doar concretul este cel care convinge si determina tendinta de deplasare si actiune (este valabil si pentru proaspatul ales la PG Bucuresti: "Independentul", de stanga/dreapta si de aiurea).
    • +3 (3 voturi)    
      nu trebuie sa disperam, Razvan... (Marţi, 17 iunie 2008, 9:30)

      judex [anonim] i-a raspuns lui Razvan Marin

      trebuie numai ca cei inteligenti, cinstiti si patrioti sa faca mai mult pentru a scoate pe romani din intunericul in care ii tine grupul fatidic 322 si slugile lor din mass media, pentru a-i manipula si fura Trebuie sa le arate romnailor adevarul si ca se poate trai mai civillizat si mai bine, pentru ca de ei depinde aceasta si nu de cei 322 si lacheii lor.
  • +9 (11 voturi)    
    Mesaj pentru PDL (Luni, 16 iunie 2008, 16:10)

    LINA [anonim]

    Andreea , transmite-le daca vrei PDL-istilor ca daca nu sponsorizeaza pe Dan Diaconescu si OTV , sau pe turcii de la Dogan sau pe cine or putea s-a dus PDL-ul pana la toamna.
    Parerea mea e ca i-au distrus in egala masura:
    -PARTIDUL TELEVIZIUNILOR
    -Bordurile lasate nejustificat de mult timp fara explicatii + traficul
    -nedesemnarea lui Negoita.
    Dar poate ca stiu ei mai bine si ca totul a fost calculat.Cine stie?!?1
    • -5 (9 voturi)    
      completare (Luni, 16 iunie 2008, 16:22)

      Stan [anonim] i-a raspuns lui LINA

      Contributia majora a avut-o si faptul ca nu se poate merge la infinit cu lozinca "Hotii" dar sa nu faci nimic sa-i si prinzi. Iar scuza ca nu pot am mai auzit-o si sub forma "m-am invins structurile".
      • +5 (9 voturi)    
        Cum poti Guverna ORICAT DE RAU (Luni, 16 iunie 2008, 17:30)

        Andra [anonim] i-a raspuns lui Stan

        Televiziunile PSD-PNL au impus si aceasta tema falsa profitand de lipsa de atitudine a PDL.

        Adevarul este altul: Comisia Europeana lauda DNA si critica RESPONSABILII PUTERII adica parlamentul si guvernul.
        Tema falsa "basescu cel rau" a estompat iata RAUL de langa tine, raul pe care-l face constant LA PUTERE PSD-PNL.

        Temele false impuse de PSD-PNL sunt extrem de multe si au ca scop sa faca din basescu si PDL "raul cel mai mare" - adica sa faca din Basescu si PDL= the usual suspect, "dusmanul de clasa" din vremea lui ceausescu.

        DE CE ?

        Pentru ca avand la dispozitie un astfel de "dusman de clasa" tu poti guverna ORICAT DE RAU.
        pentru ca raul adevarat (cel pe care NU il vad ochii populatiei tembelizate de televizor) sa stea linistit si sa opereze ferit de ochii lumii.
        • -5 (7 voturi)    
          Cum poti doar vorbi (Luni, 16 iunie 2008, 18:30)

          Stan [anonim] i-a raspuns lui Andra

          "Comisia Europeana lauda DNA si critica RESPONSABILII PUTERII adica parlamentul si guvernul." O lauda diplomatic dar coruptii zburda in voie si nu au de ce sa se teama nici de DNA nici de nimeni altul.
          "Tema falsa "basescu cel rau" a estompat iata RAUL de langa tine, raul pe care-l face constant LA PUTERE PSD-PNL." Basescu cel rau nu, Basescu care doar vorbeste ca face si nu face altceva de 4 ani decat vorbeste. Unde sunt marii corupti ca asteptam de patru ani sa-i vedem in puscarii. Stii de ce a castigat Oprescu? Ca nu-l judeca nimeni pentru plagiat si nici pentru fals in acte publice. Stii de ce ne rade in nas Iliescu? Ca nu-l condamna nimeni pentru instigare la omor.
          Au trecut patru ani de cand am votat Basescu si de atunci doar vorbe.
          Guvernarea este PNL-PSD clar vedem cu totii dar vedem si ca Basescu doar vorbeste si atat.
          • +1 (5 voturi)    
            Teme false (Luni, 16 iunie 2008, 20:46)

            Andra [anonim] i-a raspuns lui Stan

            Toata populatia net-ului care sustine pe basescu si PDL a fost prinsa in ghemul asta de paianjen al discutiilor sterile despre Basescu.
            Tipul asta de discutii nu aduc beneficii decat celor de la PSD si PNl si-n acelasi timp fac din basescu omul responsabil pt. orice - astfel incat PSD si PNL sa fie feriti de orice critica si responsabilitate PENTRU EXERCITAREA PUTERII..

            Tehnicile de invazie a net-ului folosite de Finkelstein au functionat astfel si acest lucru a servit PSD si PNL
            Asta arata ca PDL nu are consilieri comparabili cu PSDPNL.

            Nastase - probabil sfatuit de acelasi Finkelstein - folosea aceeasi metoda :

            Adrian Nastase: “Trebuie sa-l folosim pe Constantinescu pe post de perete in antrenamentul de tenis”

            Constantinescu ce vrea sa faca? Sa ne enerveze ca sa reactionam si, in felul asta, sa creasca. El are nevoie de reactii din partea noastra ca sa se certe cu noi si sa apara in presa si in televiziune. Asta este ceea ce a incercat sa faca cu Rus, a incercat sa faca cu altii, sa se agate de noi.

            Stiti foarte bine regulile din campaniile de imagine. Dorina, da, te rog, de pe Romnet speech-ul lui Constantinescu pentru mai multi colegi, faceti mai multe exemplare. E un speech lung, amplu, cu o multime de acuze. Noi trebuie sa atacam la nivelul partidului, dar la declaratii politice, colegi pe diferite departamente, deci trebuie luat si facut bucati.

            Vorbeste de o multime de teme si atunci nu trebuie la nivel de partid si atunci trebuie facuta o mica strategie, cine sa preia jocul asta si el trebuie in fiecare zi tocat si trebuie sa i se aduca aminte ce a facut, ce a insemnat... Noi putem sa-l folosim pe el (n.r. - Constantinescu) pe post de perete in antrenamentul de tenis si atunci trebuie facute exercitii.


            http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1607870-stenogramele-secrete-ale-psd.htm
          • +3 (3 voturi)    
            definitii (Luni, 16 iunie 2008, 21:00)

            georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Stan

            CONSTITÚŢI//E2 ~i f. 1) Lege fundamentală a unui stat care determină forma de guvernământ, structura social-economică şi politică, modul de organizare şi de funcţionare a organelor de stat, drepturile esenţiale şi obligaţiile cetăţenilor. 2) Broşură care cuprinde această lege.

            Stane, iti recomand sa arunci o privire prin brosura care cuprinde acea lege.
          • +1 (1 vot)    
            Da totusi unde s-au oprit coruptii? (Marţi, 17 iunie 2008, 15:30)

            Sile [anonim] i-a raspuns lui Stan

            E drept ca Basescu are si el bube-n cap, dar unde s-au oprit coruptii? DNA a pus pe tzeava vreo 5 bivoli mari (Nastase, Mitrea, etc.) si i-a trimis in judecata (dosare finalizate). De ce nu au ajuns ei acolo? Din cauza lui Basescu? Ia priveste ce se intampla in parlament unde Vacaroiu si Olteanu isi dau mana si fac niste legi super misto pentru ei. Eu zic ca din contra, dincolo de pacatele lui, Base a fost singurul care a deschis tzeava. Si pana la urma de asta e si urat atat de tare de ailalti. Idiotu asta nu sta dracu linistit si sa aplice sistemul inaugurat de Iliescu: acum furam noi, acum furati voi. Din cand in cand Iliescu ne mai dojeneste parinteste, etc. Pana cand nu va fi jupuit un rechin mare frica nu isi va face efectul. Dar mi se pare prea mult sa ii pui toate nerealizarile asta in carca lui base..
            • +1 (1 vot)    
              Focus, zisera ei... ! (Marţi, 17 iunie 2008, 19:30)

              Andra [anonim] i-a raspuns lui Sile

              Concentrarea atentiei pe basescu, demonizarea lui basescu dand impresia prin magnitudinea isteriei "ca de el depinde" totul si el nu face, deci cumva EL ESTE PUTEREA - care putere e "mereu de vina" nu ?

              Asta e manipularea cu care au spalat PSD-PNL creierele amaratilor.

              mi-e teama ca e prea tarziu ca aceasta manipulare sa fie "intoarsa".
              Acum ei incearca sa o legitimeze cu "victoria" lor in alegeri.

              chit ca nimic nu e adevarat, sau dovedit in justitie, ce conteaza : invingatorul are intotdeauna dreptate, nu ?
          • 0 (0 voturi)    
            Aberatii (Joi, 19 iunie 2008, 11:15)

            Maggie13 [utilizator] i-a raspuns lui Stan

            Recunosteti cine guverneaza, dar basescu e de vina. Mars la Antena 3, pe seara!
    • +3 (3 voturi)    
      OTV (Luni, 16 iunie 2008, 19:58)

      mariad [utilizator] i-a raspuns lui LINA

      Dupa ce am postat mai sus am cautat OTV in grila de programe.Si ce-am vazut? O emisiune a lui Horica Alexandrescu cu un domn Paveliu de la PDL(nu ala mic cu capu mare ca ala era la B1 cu Andreea in "si dai si lupta nene iancule" ca sa-l intorci in mormant pe Corneliu Coposu ) .Sper sa nu fie doar o coincidenta .
      Oricum ar fi ironia sortii sa ne vedem exilati la OTv dar as prefera sa reintroduc OTV in grila de programe decat sa-si faca Flinkenstainii jocul.
      Si ce credeti ca nu s-ar asorta o emisiune a lui Liiceanu cu Patapievici intre Elodia si Crima din Primaverii?Credeti ca ne-ar pica mai rau la stomac decat o emisiune a lui Liiceanu cu Plesu intre manipularile lui Razvan Dumitrescu si balele lui Nistorescu? Eu cred ca m-as simti confortabil si cred ca si OTV si-ar mari audienta cu un public pe care nici in visele cele mai frumoase nu l-ar putea avea.
      As prefera asta unei aliante cu Gigi Becali.CE ziceti?
    • 0 (0 voturi)    
      si in plus (Marţi, 17 iunie 2008, 9:58)

      sico1 [utilizator] i-a raspuns lui LINA

      si in plus asocierea cu basescu!
  • -6 (12 voturi)    
    basescu (Luni, 16 iunie 2008, 16:10)

    pop cristian [anonim]

    Problema lui Basescu e Basescu. Incapacitatea de a negocia, chiar si cu dusmanul, i se intoarce impotriva
    Cand nu-l lasi pe om sa moara, nu te lasa sa traiesti. Cam asta a facut cu Iliescu. Aici a gresit si de aici i se va trage sfarsitul politic. Parca si cancelariile europene s-au cam saturat de scandal in ROMANIA. Nimic concret, nimic pedepsit, doar o mare, mare zarva.
    Pacat, am fost un sustinator al lui Basescu, dar parca m-am saturat si eu de atata scandal.
    Va fi greu la toamna la parlamentare.
    • +6 (8 voturi)    
      lasa d.cristian (Luni, 16 iunie 2008, 17:35)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui pop cristian

      ca din toamna se va rezolva cu scandalurile,cei 8 se vor dovedii victimile lui Morar omul lui Base,iar cazuri ca cel de acum de la Pitesti garnisit cu 2 vamesi si 2 'nasi' te vor oripila ,dar te vei culca linistit stiind ca justitia condusa magistral de Quriu,Andon,Nicolai,S Nicolae consiliati de Bolcas si tanti Lidia vegheaza exact ca aia de la FNI.Sigur ca daca te vor revolta preturile de la gaze si energie,cunosti placa? este greaua mostenire lasata de Base care a incheiat cu Gazprom un contract pana in2012 si a bordurilor lui Videanu care ne impedica sa dam in gropi de prosti ce suntem
    • 0 (0 voturi)    
      Ia te uita (Joi, 19 iunie 2008, 11:18)

      Maggie13 [utilizator] i-a raspuns lui pop cristian

      Un familiar al cancelariilor din Europa!! Ma impresionezi pina la lacrimi, ba chiar si dincolo de ele.
  • -7 (9 voturi)    
    gramatica romana (Luni, 16 iunie 2008, 16:11)

    ion [anonim]

    ce inseamna "monopol informatic al televiziunilor ", cum scrie in articol?
    Adica, prelucrarea cu sisteme informatice a datelor se poate face doar de catre televiziuni? Matale ai un calculator pe birou sau scrii la masina?
    Mai treceti pe la scoala primara inainte de a scrie asemenea aberatii.

    DEX:
    INFORMÁTIC, -Ă I. adj. referitor la informatică. II. s. f. ştiinţă aplicată care studiază prelucrarea informaţiilor (2) cu ajutorul sistemelor automate de calcul. (< fr. informatique)
  • -7 (13 voturi)    
    Electoratul nu greseste (Luni, 16 iunie 2008, 16:12)

    stefan v [anonim]

    Sau foarte rar. daca a votat asa, stie el de ce. Una e sa tipi: hotzii, hotzii si alta e sa-i starpesti. Sunt chestiuni total diferite. Pe urma cum de toti ingerii s-au strand la PD-l si toti hotii si securistii la restul partidelor. Mai sa fie, chiar asa tampitzi sa fie bucurestenii? Ca doar toata lumea vede ca s-au raspandit democratic, peste tot. Asa ca i-au aratat pisica d-lui Basescu. Daca nici asa nu intelege, o sa-i explice PD-L-istii cum devine cazul. Daca nici asa, pa si sanatate. Un an trece repede.
    • +5 (9 voturi)    
      Manie Proletara (Luni, 16 iunie 2008, 17:06)

      Sinoda [utilizator] i-a raspuns lui stefan v

      Combateti domnule Vlaston cu manie proletara, asa cum ati invatat la scoala Activistilor PCR de la Stefan Ghiorghiu.
      A, dar dumneavostra suntei membru PNL, imi cer scuze ca am uitat
      Apropos exista vreo diferenta?
    • +3 (5 voturi)    
      hai mah ca nu e asa... (Luni, 16 iunie 2008, 18:05)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui stefan v

      Diaconescu, chiar si Ponta, Orban (Leonard) si intr-o mai mica masura frate-su, Razvan Ungureanu, si multi multi altii. Oameni de valoare de la alte partide.

      E vina PD-ului ca Diaconescu nu a avut sustinerea PSD? E vina PD-ului ca a trebuit sa vina palma UE vis-a-vis de Vosganian ca sa ajunga Orban comisar?

      Si mai e ceva, PD-ul are si el multe hibe (Berceanu e copie desul de fidela a lui Antonescu, la fel si Boureanu, etc).

      Nu e adevarat ca s-au polarizat valorile. S-au polarizat pozitiile fata de Presedinte. Unii il sustin (inca), altii il ataca.

      A sustine pe cinvea si atunci cand se intampla sa greseasca (in ideea ca e doar o greseala) nu este anormal. A ataca pe cineva in permamenta, si atunci cand nu greseste, este absurd.
  • +17 (21 voturi)    
    Oameni şi locuri (Luni, 16 iunie 2008, 16:12)

    Wasile [utilizator]

    În general, cei ce frecventează Internet-ul au un nivel de informare crescut. - ştiu să citească printre rânduri, să vadă nişte lucruri care nu sunt chiar în regulă.
    Majoritatea acestora au votat cu Blaga. Nu ştiu dacă exact pentru capacitatea sa, cât şi ca un vot negativ contra celui ce vrea să construiască "flyway over Bucharest".
    Din păcate, există şi oameni care, deşi "se dau pe net", habar nu au ce să citească, unde să citească, sau cum să înţeleagă. Sunt cei care nu vor să ştie, vor să fie cuceriţi. Nu aşteaptă şi nu acceptă argumente logice. Nu primesc şi nu demonstrează creativitate. Aceştia sunt votanţii lui Oprescu: obişnuiţii ineficienţei şi ai românescului "merge şi aşa".
    Pe aceştia din urmă îi invit să circule peste doi ani pe flyway, dar şi peste două săptămâni să dea câte 10 euro pentru cantinele din jurul bisericilor.
    Mă bucuram cândva să văd că bucureştenii sunt mai deştepţi decât media pe ţară, că nici un primar roşu nu ne-a fraierit. Cât m-am înşelat... păcat.
    • -9 (13 voturi)    
      Perfect de acord (Luni, 16 iunie 2008, 16:36)

      weebo [anonim] i-a raspuns lui Wasile

      Sunt de acord cu tine.. nici un primar rosu nu ne-a fraierit in acesti ani. ne-au fraierit insa primari albastri portocalii, etc.
      parca il vad pe videanu desenand spatii verzi pe harta bucurestiului in 2004.toti cei care <aşteaptă şi nu acceptă argumente logice> cum spui tu erau in al 7-lea cer.dupa 4 ani, raman doar bordurile si nimic altceva.
      Nu inteleg de ce jurnalisti precum doamna de mai sus au inceput sa cante prohodul bucurestiului. in fond si la urma urmei de ce n-ar fi oprescu un primar bun?
      • +1 (5 voturi)    
        de ce n-ar fi oprescu un primar bun? pentru ca... (Luni, 16 iunie 2008, 18:15)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui weebo

        este un om prost. Incult as spune.

        Eu am facut o mica inventariere a cercului meu de cunoscuti. Am incercat sa determin cate persoane dintre cele pe care le cunosc nu stiu diferenta dintre diametru, circumferinta si raza.

        Pai, bunica-mea, la 91 de ani, cred ca nu stie chestiile astea (dar nu bag mana in foc). Probabil inca vreo 2 persoane, de care insa in general imi este frica sa ma apropii si pe care le evit ca pe ciuma. In rest, nu prea cunosc pe nimeni despre care sa pot banui ca nu au cunostintele astea elementare.

        Evident, elimin din calcul persoane cu care am intrat o singura data in viata in contact (zugravii aia care mi-au facut apartamentul, care au 4 clase - daca au noroc - nu se pun la socoteala).
        • +1 (3 voturi)    
          Cunoscutii tai... (Marţi, 17 iunie 2008, 10:33)

          Pepi [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

          Dar tu stii care e diferenta? Divagam, nu cunoscutii tai au castigat primaria capitalei...
          Problema e ca Oprescu este cica om educat, chirurg, doctor, profesor. Sa faci asa niste confuzii si sa ai asa fantezii... Ma intreb daca atunci cand facea operatii nu confunda sectiunile transversale cu cele longitudinale...
          • +1 (3 voturi)    
            Evident, era o divagatie (Marţi, 17 iunie 2008, 11:36)

            georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Pepi

            dar consecinta investigatiei mele era una foarte sumbra: cunostintele pe care doctorul nu le are sunt cu adevarat elementare din moment ce practic toate persoanele din anturajul meu imediat si din cel extins cunosc termenii si intelesul lor. Iar anturajul meu extins este suficient de variat.

            Si eu, ca si tine, am dubii substantiale despre aptitudinile lui medicale dupa ce a facut asemenea confuzii.

            "Dar tu stii care e diferenta?" -- asta e o rautate? Nu inteleg... chiar crezi ca ma hazardam intr-o critica la adresa doctorului pe o tema pe care nu o cunosc?
    • 0 (4 voturi)    
      Dar ceilalti primari ... (Marţi, 17 iunie 2008, 8:02)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Wasile

      Ceilalti au fost neintinati, corecti, si responsabili?

      Ne place sa dam repede cu parerea ... De ce nu i dati nici o sansa ... Sau va place ca Videanu trateaza cu Becali pentru o majoritate (asa spune presa) ....

      PS: Nu am votat cu Oprescu, dar acum el e primar si trebuie sa vedem ce poate.
      • +1 (3 voturi)    
        Nu cred ca il putem da jos, (Marţi, 17 iunie 2008, 11:38)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

        asa ca da, trebuie sa stam sa vedem ce poate. Altceva nu avem ce face... deci este o afirmatie fara sens. Nu ma astept sa faca nimic, ba chiar ma astept sa faca mult rau si cred ca asta este un sentiment generalizat printre colegii de forum.
  • -15 (21 voturi)    
    Miracolul Oprescu (Luni, 16 iunie 2008, 16:12)

    anda [anonim]

    De cand aveam vreo 10 ani nu mai credeam in miracole. M-a contrazis decembrie '98 (credeam ca nea Nicu este nemuritor!!!) si 15 iunie 2008 (victoria unui om de bun simt). Toti boierii din PSD, PD-L, toti gazetarii si televiziunile, cu exceptia Antenei 3 si mai grav presedintele cu constitutia facuta harcea parcea s-au napustit asupra bietului Oprescu.
    Si ce pancarte scumpe in metrou si la tot pasul prin capitala cu sfidarea minimului bun simt a plantat partidul prezidential alimentat din greu la tzatza plina cu lapte a primariei. Ce rusine!!!
    Bravo locuitorilor capitalei care in majoritate au stiut ce trebuie facut!!!
    Citeam la bravii barbati de la Cotidianul care explicau fiecare de ce-l voteaza pe Blaga (parca fiecare se visa cate un ambasador, un reprezentant cultural, cata umilinta!!!!)
    Si doamna Pora si-a vandut talentul pe rusine. Cred ca dansa viseaza la un loc langa Elena Udrea in partidul bocilor.
    Ma bucur tare mult ca cei pe care i-am enumerat s-au aflat intre cei care s-au innegrit la anuntarea rezultatului. Uneori se mai intampla si lucruri bune in lumea asta pacatoasa
    • +9 (13 voturi)    
      Miracolul cretinilor! (Luni, 16 iunie 2008, 16:32)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui anda

      Daca la tine retardatul de Oprescu este un miracol, inseamna ca tu esti plecata cu pluta. Bine ca sunt doar 17% de tampiti din electoratul din Bucuresti care au votat cretin ca tine! Mai avem o sansa ca acest electorat sa realizeze unde a gresit si sa faca pasul inainte pentru a vota decisiv impotriva unor facaturi securiste gen Oprescu.
      Oprescu are momente clare de amnezie cand bate campii la greu, nu are mesaj si atunci citeste fituica strecurata de marii analisti gen Pasti, omul lui Vantu.
      In spatele lui Oprescu stau jigodiile Patriciu, Voiculescu, Vantu, Iliescu si Nastase, care nu au pace pana ce Traian Basescu nu este doborat.
      Tot in spatele lui Oprescu sunt si cei care l-au votat, niste tampiti ce sustin partide retrograde de genul PSD,PNL,PRM sau PC!
      • -2 (6 voturi)    
        :) (Luni, 16 iunie 2008, 19:07)

        dragos [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        ce ai zice de un pardid unic...PD_L???
        ti-ar fi pe plac?:)
        • +1 (5 voturi)    
          da de un PSD/Iliescu... (Luni, 16 iunie 2008, 20:28)

          judex [anonim] i-a raspuns lui dragos

          ce zici? Ca tocmai si-a dat arama pe fata.
        • +1 (5 voturi)    
          -- (Luni, 16 iunie 2008, 20:57)

          georgeb [utilizator] i-a raspuns lui dragos

          Ce-ai zice de un om de paie? Tie ti-ar fi pe plac?
      • +3 (3 voturi)    
        LA voi numai ... (Marţi, 17 iunie 2008, 8:06)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        intelectuali, oameni cu IQ mare si foarte mare, nu tampiti care voteaza alte partide.

        Vreti sa ne inchinam in fata PD-L, cel mai bun, corect, cinstit si imaculat partid din istoria Romaniei? Nu vedeti ca faceti spume pentru ca ati pierdut. In democratie se respecta omul cu alta orientare politica, voi sunteti ca ultrasii aia de pe stadioane care daca comentezi ... (restul se vede la TV).
    • +11 (15 voturi)    
      Rusinea cui? (Luni, 16 iunie 2008, 16:34)

      Razvan Marin [utilizator] i-a raspuns lui anda

      Cred ca dumneavoastra sunteti cea care viseaza si nu se mai trezeste...
      nu inteleg unde este rusinea doamnei Pora? In ce consta? Este o rusine sa faci analize pertinente? Este o rusine sa iti exprimi liber opinia? Este o rusine sa vorbesti si nu taci? Este o rusine sa iei atitudine?
      Cam asta era doctrina comunismului..
      Mie unul mi-e rusine de rusinea dvs....
      • +10 (14 voturi)    
        felicitari (Luni, 16 iunie 2008, 16:49)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui Razvan Marin

        Articolul dnei Pora este excelent scris si foarte obiectiv felicitari.
  • -12 (16 voturi)    
    mda (Luni, 16 iunie 2008, 16:12)

    liviu [anonim]

    inca un articol de kko...
    intrebare... cum a ajutat mass-media sa iasa oprescu cand nu stiau cum sa-l critice mai mult...

    in fine... parerile personale nu ar trebui scrise in ziare... stiti impartialitatea...

    ca basescu nu e comunisc ca pe vremea lui nea nicu in strainatate puteai iesi fara sa dai raport la securitate...............
    • +2 (6 voturi)    
      op-ed (Luni, 16 iunie 2008, 18:22)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui liviu

      "ca basescu nu e comunisc" -- cred ca formularea corecta este "ca basescu nu era comunist" si nimeni nu a facut afirmatia asta. Ba din contra.

      "parerile personale nu ar trebui scrise in ziare" -- editorial piece este un tip aparte de jurnalism. Cred ca este destul de clar ca articolul de fata este op-ed si este absurd sa critici exprimarea de opinii intr-un opinion piece.

      "cum a ajutat mass-media sa iasa oprescu" -- placa folosita, videanu nu a facut nimic, blaga este omu' lui basescu si va distruge bucurestiul, etc. Media nu a fost critica la adresa lui Oprescu, partidele au fost cele ce au facut toata critica la adresa doctorului. Dupa ce au iesit din cursa, au incetat criticile.
  • -7 (11 voturi)    
    Prea inversunata (Luni, 16 iunie 2008, 16:13)

    Florin [anonim]

    Doamna draga, s-a votat! La fel a castigat si Basescu acum ceva timp! Dar defapt doresc sa va spun ca ati devenit un fel de opusul lui Stan de la Antena 3! Sunteti de o inversunare aproape fanatica! Trebuie sa acceptati ca PD-istii nu sunt tocmai maicute virgine si se situeaza defapt in aceeasi oala cu toti politicienii nostri!
  • +3 (7 voturi)    
    Ce este de facut (Luni, 16 iunie 2008, 16:15)

    Alex [anonim]

    Sint curios daca PDL va continua in acelasi stil sau va urma o perioada de autoanaliza si redefinire.
    In orice caz, dupa dezertarile inerente, va trebui sa vada cine si unde a gresit.
    Daca rupe pisica va avea de cistigat, daca se complace in spiritul de turma va urma disolutia.
    Va fi distractie mare la parlamentare, cu siguranta.
    Nu ne vom plictisi.
    • +1 (1 vot)    
      trebuie sa se schimbe.... (Marţi, 17 iunie 2008, 9:24)

      judex [anonim] i-a raspuns lui Alex

      oameni noi la vremuri noi. Altfel, Romania este terminata.
  • -5 (9 voturi)    
    Situatia (Luni, 16 iunie 2008, 16:16)

    Dan [anonim]

    Dragii mei situatia este asa:
    De 18 ani suntem impartiti in doua tabere una reprezinta sitemul cu oamenii lui si cu massmedia iar cealalta noi electoratul. Sistemul prin intermediul massmediei ne prezinta pe unii din oamenii lui sub forma unor papusi vopsite democratic care vorbesc despre ce vrem noi sa auzim si ne cer votul. Noi mergem si votam "schimbarea" promisa iar papusile ajunse pe scaunul dorit trec si servesc sitemul care le-a propulsat eventual plangandu-se ca "le-a invins securitatea" sau "clanul coruptilor" sau "cei 322"... Eventual se mai incaiera intre ele pe tabere ca sa dea impresia de lupta.
    Noi cei ce ne-am lamurit ca nu avem ce vota pentruca sistemul joaca si cu albele si cu negrele si nu are cum pierde nu ne mai prezentam la vot.
    • +8 (12 voturi)    
      De aia a iesit Oprescu, ca stai acasa! (Luni, 16 iunie 2008, 16:35)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      Nu ai inteles nimic sau poate nu ai familie si traiesti de azi pe maine si nu te intereseaza! Daca ai fi avut familie, te-ai fi gandit la ea si ai fi iesit pentru 10 minute care sunt singurele care iti dau putere in societate si te lasa sa ai optiuni.
      Stand acasa ii lasi pe cei prosti si de la tara sa te conduca prin mita pe care o primesc!
      • -7 (7 voturi)    
        Joc cu ambele maini (Luni, 16 iunie 2008, 16:43)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Du-te la vot si voteaza alta himera si dupa aia intreaba-te de ce e tot rau. Eu am fost la vot nu pentru Blaga ci impotriva criminalului de Iliescu dar de pomana pentruca daca iesea Blaga tot un drac.
        • +6 (6 voturi)    
          nu te duce la vot si dupa aia intreaba-te de ce (Luni, 16 iunie 2008, 18:24)

          georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Dan

          Daca votezi, oamenii pe care i-ai votat te reprezinta. Daca nu votezi, oamenii pe care altii i-au votat te reprezinta. Treziti-va din adormirea asta, oamenilor, _nimic_ nu se rezolva prin absenteism.
          • -4 (4 voturi)    
            du-te la vot si voteaza ... (Luni, 16 iunie 2008, 18:57)

            Dan [anonim] i-a raspuns lui georgeb

            "nimic_ nu se rezolva prin absenteism" Dar prin prostie ce se rezolva?
            Daca gresesti o data e gresala, a doua oara tot gresala dar a n oara este idiotenie sadea.
            Votati papusile pe care sistemul ticalosit vi le scoate in fata si credeti aiurelile lor. Dupa care va mirati de ce va merge rau. Pai Oprescu sau Blaga tot aia. PSD, PNL, PDL, ... (si toate celelalte prezente in prim plan) de la tata lor se trag si doar prostii sau simbriasii partidelor se mai duc la vot sa aleaga intre drk-ul si tatal sau.
            • +3 (5 voturi)    
              O alegere proasta este mai buna decat o absenta (Luni, 16 iunie 2008, 20:45)

              georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Dan

              da-ti o palma, stai singur in colt si scrie de 100 de ori pe tabla "non sequitur".

              Oprescu si Blaga nu ar fi tot aia nici daca ar fi frati gemeni identici. Pe langa faptul ca _eu_ consider ca e o diferenta de la cer la pamant in favoarea unuia din ei (nu spun care), _oricine_ poate sa stea sa ii asculte si sa isi formeze o opinie si dupa aia sa se duca si sa voteze.

              Daca nu te prezinti la vot ii lasi pe altii sa aleaga. Chiar daca se prezenta un singur om la vot duminica, tot iesea unul din ei primar. Doar ca decizia era luata de acel unic votant. Restul, voi, astia multi si prosti (prosti da' multi) care credeti ca faceti un "statement" prin absenteism, voi nu contati. Voi dati automat incuviintarea celorlalti sa voteze in numele vostru. Daca nu v-ati prins de treaba asta pana acum cred ca nu va veti prinde niciodata.
              • -1 (1 vot)    
                Alegrea buna sau proasta (Marţi, 17 iunie 2008, 19:07)

                Dan [anonim] i-a raspuns lui georgeb

                O alegere proasta este o alegere adica un act democratic. Daca sistemul joaca si cu albele si cu negrele mersul la vot legitimeaza democratia practicata de sistem. O legitimeaza si o incurajeaza sa faca la fel peste 4 ani. Nu exista alegere buna si alegere proasta cand candidatii sunt desemnat de acelasi sistem. In acest caz exista doar ca 50% din electorat legitimeaza o alegere democratica a slugilor hotilor votandu-i democratic. De asta nu iesim din fundatura, votem ce ne propun ei prin intermediul televiziunilor lor.
                • +1 (1 vot)    
                  continui sa spui un lucru fara sa il dovedesti (Marţi, 17 iunie 2008, 20:28)

                  georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Dan

                  Tu spui ca nu exista alegere buna si alegere proasta. De ce ar trebui sa te cred? Sistemul ala din care provin candidatii se numeste societate.

                  Uiti de asemenea sa precizezi in ce fel este mai putin legitim un mandat castigat cu putine voturi fata de unul castigat cu multe. Regula democratiei este ca majoritatea voturilor valabil exprimate isi spun cuvantul.

                  Daca legea ar spune ca nu poti deveni primar decat daca ai cel putin x% voturi din totalul masei electorale, atunci da, exista o delegitmare a mandatului.

                  Faptul ca _tu_ consideri mai putin legitim un mandat castigat cu mai putine voturi nu spune nimic. Legea este cea care spune ce este legitim si ce nu. Nu exista o degradare a puterilor unui mandat ales prin direct in functie de numarul de voturi primite.

                  DEX spune:

                  LEGÍTIM, -Ă, legitimi, -e, adj. 1. Care este întemeiat pe lege, care se justifică prin lege.
  • +7 (9 voturi)    
    PSD (Luni, 16 iunie 2008, 16:17)

    mozzy [utilizator]

    Sincer, cu toata parerea de rau, PDL nu cred ca-si va reveni pentru a putea lupta cu cu PSD-PNL; cat a fost in opozitie, nu au facut nimic notabil, sa-i aduca in centrul atentiei, decat sa se comporte ca ecoul lui Traian Basescu. Plus marea gafa: fuziunea cu liberalii lui Stolojan, care nu a facut decat sa dispara acestia din urma impreuna cu procentele pe care le adunasera si le mai puteau aduna de la PNL. Asa ca cel mai probabil PSD va convinge prostimea cu sloganuri de genul "marea schimbare" in care dusmanul principal va fi Traian Basescu. Si norodul o sa se intrebe: da ce a facut Basescu, ca nu e bun ca se cearta cu toata lumea!? (precum am auzit niste voci zilele trecute) uitand ca prea multe nu poate sa faca cu un parlament impotriva, uitand ca a fost singurul care s-a opus ministrilor corupti, motorul care a mai miscat niste dosare pe la DNA si nu in ultimul rand cel care a avut vointa sa CONDAMNE COMUNISMUL printr-un act oficial. Dar cel putin, cei care vor alege PSD sau PDL sau orice alt partid si implicit viitorul tarii pentru 4 ani au o mare calitate: spre deosebire de majoritatea romanilor VOR VOTA!
  • -9 (13 voturi)    
    poate trece (Luni, 16 iunie 2008, 16:17)

    cenzuratul [anonim]

    felicitari si dvs, draga doamna (putin probabil) jurnalista independenta, pentru modul in care stiti sa va exprimati impartial opiniile si sa acceptati comentariile cititorilor, cernute prin sita valorilor proprii.
    acum poti sa te intorci de unde ai venit, la hibernare pana la urmatoarele alegeri - ti-ai jucat rolul fara succes.
    la revedere, drum bun!
  • +11 (11 voturi)    
    Nu este restauratie (Luni, 16 iunie 2008, 16:17)

    adik [anonim]

    Nu cred ca este vorba de restauratie aici.
    Nu ma faceti analize politice, sociologice, statistice...

    Electoratul este pur si simplu bulversat.
    A fost manipulat si a votat "cum trebuie".

    Pur si simplu au invins banii.
    Nu cred ca se poate analiza "de ce" au votat bucurestenii cu Oprescu.
    Putea sa se numeasca oricum candidatul independent, ar fi castigat, deoarece forta oligarhilor a fost mai mare de data asta.

    La fel o sa fie si la "generale".
    Ba nu.
    Cred ca Basescu o sa-si dea demisia, o sa vina la conducerea PD-L, o sa castige alegerile si o sa formeze guvernul.
    Daca la scorul electoral obtinut de PD-L la locale adaugam inteligenta si simtul politic al lui Base = 50%+1.
    • +7 (7 voturi)    
      Atentie (Luni, 16 iunie 2008, 16:26)

      Steriu [anonim] i-a raspuns lui adik

      atentie !!! atata timp cat nu ai televiziunile pierzi!!! daca nu azi dar pe termen mediu pierzi sigur.
    • -1 (1 vot)    
      eroare! (Marţi, 17 iunie 2008, 10:41)

      sico1 [utilizator] i-a raspuns lui adik

      "Pur si simplu au invins banii", & "forta oligarhilor a fost mai mare de data asta".


      Cred ca nu interpretezi corect! Sa nu uitam ca strazile Bucurestiului erau portocalii. Nu au ajuns asa fara bani. Multi bani! De care parte or fi oligarhii cand sunt aruncate asemenea sume in joc????
  • -9 (9 voturi)    
    Articol extrem de slab (Luni, 16 iunie 2008, 16:19)

    Ji [anonim]

    Nu inteleg cum sunt capabili jurnalistii de asemenea expresii precum "cadavru politic", nu inteleg cum poate cataloga autoarea campania lui blaga drept slaba.

    Aveti un singur punct de care sa va legati si acela ca PSD va incerca din nou suspendarea lui Basescu. In rest tot articolul e o simpla atitudine politica, jalnica.

    Fiti profesionista doamna, si nu mai scrieti prostii.
  • +13 (13 voturi)    
    Bravo Bucuresti imbecil!!! (Luni, 16 iunie 2008, 16:21)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Jigodiile pesedise si peneliste freamata de fericire. Le vezi peste tot, cu fetele lor schimonosite de ura anti Basescu, dornice sa faca din natiune un pres si o vaca de muls in acelasi timp.
    Bucurestenii au dovedit la 18 ani de la mineriada ca sunt total pe dinafara, ca nu-si cunosc interesul lor si al copiilor lor, ca un gratar e mai important ca un primar. Sectorul 3 e elocvent prin crasa prostie de care a dat dovada, compromitand orice idee de normalitate. Si restul Bucurestiului e la fel de vinovat, dand girul unor Piedone, Vanghelie ca sa nu mai spun de facatura Oprescu.
    Bucurestenii o sa-i vada rictusul de baiat de securist 4 ani de acolo pe toate televiziunile zambindu-le dupa ochelarii de tataita cu licariri de tamp cu dorinte prezidentiale.
    Televiziunile au lucrat la greu pentru desavarsirea facaturii Oprescu. Mai ales Realitatea TV, care ni l-a aratat pe Oprescu, omul mita dar anti-sistem, care se batea cu falsurile semnaturilor luate din cine stie ce baza de date. Cat despre Antene, ele sunt imaginea vie a imbecilitatii romanesti la rang de cultura si arta manipularii. Stan, Ciutacu, Tudor, Gadea si Cristoiu ne demonstreaza ca suntem niste boi de mare anvergura, capabili sa credem ca seful lor, Voiculescu, le baga fise doar pentru mai buna noastra informare.
    Bucurestiul copilariei mele, esti un oras manea, incapabil sa fii Capitala unei tari europene.
    Capitala s-a mutat peste noapte in Transilvania...
    • +7 (7 voturi)    
      din pacate, ai multa dreptate... (Luni, 16 iunie 2008, 17:15)

      judex [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      dar, sa nu disperam. Nu cred ca Romania va fi coplesita de rau din nou. Pana in toamna se mai pot intampla multe.
  • -10 (10 voturi)    
    Modelul statului securist propus de Basescu (Luni, 16 iunie 2008, 16:25)

    Andrei [anonim]

    Personal cred ca regimul basescu implica o restauratie mai periculoasa decat cea a lui Iliescu. Transformarea parlamentului prin votul uninominal intr-un fel de "marea adunare nationala" un fel de anexa a palatului controceni, instaurarea unui sistem politic format din doua partide mari intre care exista "chipurile" concurenta, un model de conducere structurat pe verticala si pe relatia de subordonare, servicii secrete supradimensionate platite exorbitant si folosite in lupta politica toate acestea consituie tabloul statului securist multi-lateral dezvoltat propus de Basescu. E trist dar dupa 18 de democratie mvem de ales intre activisti si securisti.
    • +1 (1 vot)    
      Lipsa de repere reale (Luni, 16 iunie 2008, 23:20)

      Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Prietene, personal, consider ca esti pe langa problem;. spui niste aberatii, de toata tristetea...
      Vreo antena, oarecare, ti-a tulburat echilibrul interior sugerindu-ti viziuni apocaliptice.
      Revino cu picioarele pe pamant, cat mai este timp!
    • 0 (0 voturi)    
      Un sistem cu doua partide mari (Joi, 19 iunie 2008, 11:25)

      Maggie13 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      este in America, in Anglia si nu in Rusia favoritului Iliescu
  • -11 (11 voturi)    
    Oprescu inseamna renasterea tarii (Luni, 16 iunie 2008, 16:26)

    dinu [anonim]

    Alegerea lui Oprescu va insemna peste un an, inceputul sfarsitului dominatei portocaliilor si a basescilor.Sa alaturi numele acestui om (S.Oprescu) cu coruptia pesedista si sa-l consideri doar un smecheras este o dovada de miopie politica,cel putin.Sorin Oprescu este cel prezis de Nostradamus sa curete(nu singur,binenteles) Romania de mafie si coruptie,"cel cu inima inalta,intelept",cum se exprima vestitul vizionar.In jurul lui se va forma un megapartid national romanesc care va domina scena politica a tarii in urmatoarele decenii si care va impune un model politic autentic democratic demn de urmat pentru alte tari.
    • +12 (12 voturi)    
      Nostradamus?!? (Luni, 16 iunie 2008, 16:53)

      cristihan [utilizator] i-a raspuns lui dinu

      Uite-i! Astia sunt votantii lui oprescu! Mi-e rau!
    • +12 (12 voturi)    
      Renasterea??? (Luni, 16 iunie 2008, 17:04)

      nicoleta [anonim] i-a raspuns lui dinu

      Doamneeeee, mare e gradina ta... O fi Oprescu asta vreun Iisus si nu ne-am dat noi seama? Pai ajuta-ne sa ne luminam :P
    • +12 (12 voturi)    
      Cam asa va renaste Romania.... (Luni, 16 iunie 2008, 17:14)

      bugsy [anonim] i-a raspuns lui dinu

      OPRESCU, PIEDONE, VANGHELIE!

      gratare, burti revarsate din tricouri transpirate, gure stirbe prin care se scurge saliva, covor de flegme pe strada peste alt covor de hartii si mucuri de tigari, manele la maxim din masini, de pe terase si din piete, revelioane la tot poporu' infometat, pomanagiu si cu creierii spalati la OTV&A3.
    • +4 (4 voturi)    
      Doamne (Luni, 16 iunie 2008, 18:10)

      Keanutza [anonim] i-a raspuns lui dinu

      cum se face ca toti care ati votat pentru oprescu, primele cuvinte pe care le spuneti sunt "sfarsitul portocaliilor si al lui basescu"... ////, asa sa votati si la prezidentiale! impotriva lui basescu, dar pentru raul tarii! atat va duce capul, nu va duceti sa-l votati pe ala care e macar putin mai bun, va duceti voi zmei sa votati impotriva lui basescu...atat de prosti sunteti...imi pare rau ca jignesc, dar n-are rost sa ma ascund dupa deget ca altii...prea m-am saturat de prostia din tara asta...

      spuneti fratilor: am votat cu oprescu ca e un intelectual: ca exemplu, pentru el raza=diametru, deci este un intelectual...am mai votat cu el pentru ca ne-a promis autostrada suspendata, si o va face sigur; am votat cu el pentru ca e independent si nu mai vroiam sa votez cu nici un partid...am votat cu el pentru ca are niste proiecte minunate (n-a spus nimic in afara de autostrada) si la sfarsit adaugati un "atat de prost sunt"...astia sunteti voi, sustinatorii lui oprescu...si mai taceti cu "doctor" ca daca e doctor nu inseamna ca stie sa conduca si o capitala...de unde faceti voi legaturile astea...e ca si cum ati spune "lasa ca e doctor, stie el sa faca si contabilitatea firmei x..."
    • +2 (2 voturi)    
      Fanatism, fara opreliste (Luni, 16 iunie 2008, 23:31)

      Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui dinu

      Domnu' Dinu!!!

      "In jurul lui se va forma un megapartid national romanesc care va domina scena politica a tarii in urmatoarele decenii si care va impune un model politic autentic democratic demn de urmat pentru alte tari"

      Nu-i adevarat! Parca asa se vorbea si despre Nicolae Ceausescu!

      E de rau, fratilor! E groasa de groasa, cu astfel de votanti! Hitler, in anii '30, a preluat puterea cu sprijinul unor asemenea electori.
  • -9 (9 voturi)    
    FSN (Luni, 16 iunie 2008, 16:29)

    FSN vs FSN [anonim]

    Din pacate, in turul 2, am avut de ales intre FSN - Oprescu si FSN - Blaga.

    Nu-i asa mare problema ca a iesit FSN-Iliescu.
    De ce? Dat fiind ca FSN -Basescu are consiliul, cu Oprescu primar sper sa se certe intre ei si sa fure mai putin.
  • +12 (12 voturi)    
    si ce restauratie (Luni, 16 iunie 2008, 16:30)

    Semaca [anonim]

    E pertinent articolul. Si calculele par corecte daca e sa ne raportam la valorile unui om normal la cap. Exista o singura problema si anume lipsa oricarei logici din tot ceea ce se intampla. Daca nu o fi devenit logic intre timp ca, reducand un pic la absurd, liberalii sa se alieze cu neocomunistii impotriva democratilor. Suna ca in filmele de groaza. Si totusi, succesul politicienilor de astazi este, printre altele, si acela ca folosesc cuvinte si denumiri care nu au nici cea mai mica legatura cu realitatea ! Nici una ! Denumirile partidelor de la noi sunt false. Ar trebui sa se numeasca Partidul Social Ciolan , Partidul Ciolan Liberal, Partidul Ciolan Democrat, Partidul Ciolanul Mare si asa mai departe. Asta este de fapt ceea ce uneste marea clasa a politicienilor din Romania si de asta nu exista de fapt diferenta intre doctrine necum intre fapte (a se citi ciordeala cu comision). Pentru ca in practica toate doctrinele aplica tactica bordurilor si a comisioanelor si a vilelor si a smenurilor. Asta e singura logica ce poate fi aplicata cu succes la comentariile politice. Eu unul nu am votat, m-am saturat de toti pacalicii. Desi m-am nascut in el, Bucurestiul nu mai e orasul meu de mult.

    p.s. ca sa nu ma pomenesc ca voi fi intrebat acuzator ce am facut eu pt Bucuresti mentionez ca incerc sa fiu cu darile la zi, nu arunc hartii pe strada, nu flegmez peste tot, nu umblu cu tricoul ridicat peste burta vara si-mi sting tigarile exclusiv in scrumiera cand sunt cu masina.
  • +14 (14 voturi)    
    ALOOOOOOOO (Luni, 16 iunie 2008, 16:33)

    alin farcas [anonim]

    Tovarasi!!! De ce nu zice nimeni nimic?! Voi macar intelegeti ceva dintr-un articol de genul astuia? Creierul vostru imbibat cu manele, OTV, si emisiuni de divertisment, mai e in stare sa absoarba informatia potrivit careia "iar si-au pus romanii rahatul in ventilator"? Dar ce spun eu... voi nu cititi asemenea articole! Daca nu regasiti cuvinte cheie ca Simona Sensual, Banel Nicolita, sex in biserica, porno scolarita, macel, sange neinchegat, senzational, Ana Lesko, fotbal, samd... nici la finalul titlului nu ajungeti cu lectura. Ca sa nu mai vorbesc de cei care se uita doar la poze si imagini in miscare. Iar voi l-ati votat pe Oprescu! Voi v-ati batut joc de mine si de votul meu dat, nu pro Blaga, ci contra Mitocanului Independent. Da, sunt frustrat! Frustrat ca, intr-adevar fericiti sunt cei saraci cu duhul! Problema e, dragi tovarasi, ca "imparatia cerurilor" e doar o utopie, iar pe Pamant traim cu totii in iadul creat de impotenta voastra mintala.
    • +1 (1 vot)    
      subscriu... (Marţi, 17 iunie 2008, 9:22)

      judex [anonim] i-a raspuns lui alin farcas

      din suflet, cu amaraciune, dar si cu speranta in acelasi timp. Am sa fiu cu ochii pe ispravile mascariciului si il voi combate cu toata fermitatea si ii voi arata adevarata fata.
  • +12 (12 voturi)    
    Suntem din ce in ce mai putini? (Luni, 16 iunie 2008, 16:33)

    cristihan [anonim]

    Andreea, corect as usual. Din pacate, ne cam dovedesc imbecilii si netrebnicii... Acum vreo 2 ani, cand si-au aratat "liberalii" adevarata fata si chiar acum un an, cand l-au suspendat pe Basescu, nu credeam ca o natiune se poate indobitoci programat prin intermediul televiziunilor. Acum insa, cand nici pe Realitatea nu ma mai pot uita pt ca dau de ursu, de "me" ionita, de stelian & comp, imi dau seama ca doar cei care sunt capabili sa judece cu propriul cap mai au sansa sa discearna intre elucubratiile servite zilnic si adevar. Mai trebuie insa o conditie: sa te intereseze si sa vezi mai departe de 1m in jurul tau. Din pacate, si cei care inca mai gandesc au dat de bine si au inceput sa-si inchipuie ca de acum inainte politica nu mai conteaza si ca urmare si-au transferat cu totul interesul catre lucruri cu efecte mai directe si mai limitate (ce tin doar de propriile persoane). Vor constata poate peste cativa ani ca nu le mai merge asa de bine si vor cauta cauza... Va fi cam tarziu insa, pentru multi. Ma gandesc din nou, dupa mai bine de un deceniu, sa emigrez. Sansele unei intoarceri catre bun simt, adevar si justitie sunt pierdute si cred ca doar istoria va mai arata, peste 50 de ani, ceea ce se intampla cu adevar in Romania in zilele noastre. :(((
  • +12 (12 voturi)    
    Alegerea lui Oprescu (Luni, 16 iunie 2008, 16:36)

    Anonimul [anonim]

    Se spune ca alegatorii stiu pe cine sa aleaga.Da,daca au minte destula.Nu este cazul romanilor nostri.Un popor indobitocit de comunismul care a inversat valorile.Sa votezi un pui de comunist sustinut pe fata de un activist de partid,spune totul despre poporul roman.Halal catindat, halal alegatori!
  • -10 (10 voturi)    
    In sfarsit dupa atatia ani (Luni, 16 iunie 2008, 16:37)

    Mihai [anonim]

    E simplu nu va mai chinuiti degeba, dupa atatia ani de furt in bucuresti s-a saturat lumea, gata cu bordurile si astfaltari facute ca sa fie sa avem de unde sa ne umplem buzunarele, gata cu baselu... ii astept sa plece pe toti care ziceau ca daca iese Oprescu pleaca din bucuresti, sa se mai elibereze din trafic :D Iar despre baselu daca continua cu prostia lui o sa iasa din functie mai repede decat ar trebui, si-o sa vedem si ceva dosare cu flota redeschise si altele... ca deja a intins prea mult coarda.. gata cu mascaricii de la putere...
  • +11 (11 voturi)    
    ... SEPARAREA A INCEPUT ! (Luni, 16 iunie 2008, 16:39)

    Marcus [anonim]

    ... cred ca acesta e momentul care va fi consemnat de istorie ...in care regiunile au decis separarea de tara pe care au cosntruit-o altii cu mult efort si sacrificii ! Pacat de munca lor ... dar dragoste cu forta nu se poate ... iar Ardelenii nu mai suporta sub nici o forma Miticii !

    ... sa dea D-zeu sa citim in Almanahe cum va plimbati pe autostrazi suspendate ! ...
    • 0 (0 voturi)    
      @Marcus (Marţi, 17 iunie 2008, 9:21)

      cynical ali [anonim] i-a raspuns lui Marcus

      Da, frate, abia astept sa va separati. Mai bine o faceati pe vremea cind era Funar primar cu anii in Cluj si n-avea nimeni nimic cu voi. Dar am o rugaminte: atunci cind va separati luati-va toti ardelenii de la noi din Sud (inclusiv pe Blaga), ca ne-am saturat de ifosele voastre de uebermenschen. By the way: nu l-am votat nici pe doctorul penal, nici pe vamesul cu ghiul. Si de fiecare data cind o sa am de ales intre doi naspeti o sa stau frumos acasa la aerul conditionat pe care mi l-am cumparat din cadoul fiscal dat de liberali.
  • -10 (10 voturi)    
    treaba cu suspendarea mi se pare corecta (Luni, 16 iunie 2008, 16:43)

    paul [anonim]

    din punct de vedere al cutumei constitutionale presedintele trebuie da desemneze premierul de la partidul cu cea mai mare sustinere in parlament; asa este gandit sistemul: guvernul sa fie legat de parlament, si in aceelasi timp de presedinte iar procesul de desemnare al guvernului sa se desfasoare in armonie pentru a putea fi functional mai apoi. Practic poporul da doua instituii parlamentul si presedintele iar rezultatul sinergiei acestora este guvernul. Daca presedintele se incapataneaza si nu tine cont de parlament acesta ii da in cap prin suspendare si cu acordul poporului prin demitere, daca parlamentul se incapataneaza si nu tine cont de presedinte, presedintele da in cap parlamentului, adica il dizolva iar poporul voteaza alt parlament. Din declaratiile presedintelui inteleg ca oricat ar obtine pd-lul in alegeri el tot de acolo va numi premier, ceea ce contrazice regula mai sus pronuntata, asta inseamna ca parlamentul automat ii va da sah. Din moment ce presedintele trebuie sa fie centrul de echilibru intre puterile politice iar el in speta de fata se comporta ca un docil membru de partid pd-list si incalca legea fundamentala a tarii nu se poate alege cu altceva decat cu o suspendare.
    • +4 (4 voturi)    
      conflictual (Luni, 16 iunie 2008, 18:46)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui paul

      1. Cutuma constitutionala este aceea ca Presedintele este obligat sa numeasca un premier de la partidul sau coalitia care a obtinut 50%+1 din scaunele parlamentare. Daca nu exista o asemenea coalitie sau un asemenea partid, Presedintele desemneaza un candidat la alegerea sa. Parlamentul are oricand posibilitatea sa nu ii acorde increderea, si atunci se reia procesul

      2. Presedintele nu poate fi suspendat pentru ca nu e pe placul parlamentului, ci pentru ca incalca constitutia. Asta inca nu s-a intamplat. Parlamentul a abuzat de puterea sa in mai anul trecut.

      3. Presedintele nu poate suspenda parlamentul decat intr-o singura situatie. Vezi constitutia.
  • +13 (13 voturi)    
    Fara presa PDL nu poate face nimic (Luni, 16 iunie 2008, 16:46)

    Andra [anonim]

    Doamna Andreea Pora, sunteti jurnalist, as vrea sa va rog mult sa faceti un interviu cu cineva de la PDL ca sa ne spuna si noua cum concep dansii relatia cu presa ?

    Intre partide noi nu mai avem alternativa anti-PSD-PNL, asa ca dansii au ramas ultima noastra sansa. De aceea au datoria sa nu o risipeasca, asa cum a facut PNTCD din nestiinta si ignoranta.

    Ce as vrea sa stiu eu, ar fi sa spuna clar: care e motivul pentru care au acceptat situatia asta in care televiziunile au fost acaparate toate de PSD-PNL ?

    Mai pot fi niste alegeri considerate DEMOCRATICE in conditiile in care media e dominata de ideologia unei singure grupari politice ?

    De ce nu isi fac atunci televiziune si presa la nivel comparabil cu presa acaparata de PSD-PNL ?
    Nu au bani ? Sa ne spuna direct si sincer, ca sa stim macar care e situatia.

    Apoi, programul lor anti-coruptie trebuia facut cu sprijin masiv in presa. Nu poti porni sa faci asa ceva atunci cand presa e detinuta de oameni cu dosare penale.

    Reforma justitiei a plecat la drum cu un mare suport popular, care a fost pierdut datorira atacurilor presei.
    Reforma justitie este un lucru tehnic pe care oamenii obisnuti il inteleg greu.
    Niciodata in 18 ani presa nu a explicat sau nu a batut moneda pe explicarea reformei justitie.
    Presa a profitat de senzational si de justitiarism, presa a creat jurnalisti justitiari gen CTP care nu au avut niciodata interesul ca justitia sa functioneze, ci dimpotriva, sa nu fucntioneze - pentru ca justitiarismul ieftin de ziar era painea lor.

    Neavand presa PDL a pierdut din mana sanse uriase. ORICE se face daca ai presa. Veti vedea ca si oprescu va deveni din nimic un primar bun - pentru ca are presa.

    Cu atat mai mult un partid - ULTIMUL - care si-a mai propus reforme in romania ar fi putut face extraordinar de multe avand presa.
    • +5 (5 voturi)    
      Buna Andra, (Luni, 16 iunie 2008, 18:40)

      Andu [anonim] i-a raspuns lui Andra

      Sarut mana,

      Daca sunteti aceeasi persoana de pe forumul Realitatii - ma bucur sa va reintalnesc parerile si gandurile! Daca nu, placerea ramane, pentru ideile f pertinente!

      Am un raspuns,daca imi este permis:

      De 18 ani ne complacem intr-o pasivitate vecina cu sinuciderea, nu credeti? Nu mergem la vot, cautam tot timpul Fat-Frumosul care va veni pe calul alb si ne va salva de Iliescu % Co....in 90 credeam ca e Coposu, om care putea face ceva, daca ar fi avut macar 20 de ani in minus, apoi a fost Milica, o crunta deziluzie, acum Basescu....intrebarile mele sunt simple:

      1.Cat ne mai trebuie sa invatam ca 1 om nu va putea face NIMIC fara ajutorul nostru, al celor multi?
      2. Ce ne opreste sa NE facem PARTID, TELEVIZIUNE,ziar, etc?
      3.CE ne impiedica sa punem ban pe ban pentru a putea alege, pentru NOI, dintre NOI, oameni NOI?
      4. De ce asteptam intotdeauna sa ne pice "miracolul" din ceruri?

      Eu cred ca am inteles ceva...lamentarile continue aici sau pe alte forumuri nu-s, din nefericire, deloc productive...Clica comunisto-securista rade citindu-ne peroratiile, in timp ce noi ne tanguim ca suntem blestemati, ca Blaga n-a fost bun sau ca Basescu trebuia sa faca asa sau pe dincolo....

      Astept cu mult interes raspunsul dumneavoastra.

      Multumesc,

      Andu
      • +4 (4 voturi)    
        Buna, Andu (Luni, 16 iunie 2008, 20:30)

        Andra [anonim] i-a raspuns lui Andu

        Nu stiu cine esti dar ma bucur sa-ti raspund : asa este, am scris aceste lucruri si pe forumul RTV.

        Dorinta de a face ceva am intalnit la multi prieteni pe forumuri, dar de aici si pana la lucruri concrete : Cum se face, Cine sa inceapa, si asa mai departe, toata lumea asteapta asta de la neferiticul care vine cu ideea )) Bun, am inteles si asta, si am inceput ceva (nu despre televiziuni, era vorba de o initiativa legislativa cetateneasca pt. Revizuirea constitutiei), pt. care e nevoie de un comitet de initiativa si de strangerea a 500.000 de semnaturi.
        Acum, problema e ca un singur om nu poate face asta, asa ca am cautat ajutor pe la PD, la PLD, la SAR, la GDS - si peste tot m-am izbit de un fel de zid. Aveam nevoie de o personalitate PUBLICA credibila care sa poata gira un astfel de demers.
        Pana la urma am gasit ajutor la Mona musca cu care am vorbit la telefon si niic macar n-a trebuit sa-i explic prea mult a inteles imediat, si mi-a promis ca daca fac comitetul de initiativa, dansa ma ajuta si ma pune in legatura cu APDemocratia, si cu avocati, etc.
        N-a durat mult insa si a trebuit sa paraseasca politica, asa ca am pierdut-o.
        Problema cand faci astfel de lucruri este cum sa castigi increderea oamenilor.
        Nu m-am gandit la un post de televiziune, pt. ca e si asa greu sa castigi increderea oamenilor pt. ceva care nu presupune bani, cu atat mai mult atunci cand e vorba de bani.
        In orice caz, pe undeva prin arhive, trebuie sa fiu membru fondator al primei televiziuni libere, SOTI - daca-ti amintesti.
        Nu stiu cu ce fonduri si ce logistica ar putea fi infiintata o televiziune libera.
        Dar mi-ar place sa discutam despre un astfel de proiect, daca crezi ca poate fi facut.

        Un link despre un partid online :
        http://www.hotnews.ro/articol_56778-In-Olanda-s-a-infiintat-un-partid-online.htm
        Andra
        • +1 (1 vot)    
          am avut si noi doua doamne in politica... (Marţi, 17 iunie 2008, 9:19)

          judex [anonim] i-a raspuns lui Andra

          si le-am alungat. Ma refer la Monica Macovei si Mona Musca. Cred ca ele ar putea constitui solutia pe care o astepti. Te vom sprijini.
  • -6 (10 voturi)    
    de la bbc la .... scanteia (PERSONALA) (Luni, 16 iunie 2008, 16:47)

    corin dragotescu [anonim]

    andreea ,ia exemplu de la sora mea,lasa idealismele,ajunge ,ai facut destule.cere ,sau da-te cu poporul ,gata cu munca in zadar !
    • +6 (6 voturi)    
      Glumim (Luni, 16 iunie 2008, 19:37)

      Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui corin dragotescu

      ...dar o facem pe spinarea noastra (acum) si pe a copiilor nostri (maine).
  • +6 (8 voturi)    
    articol bun (Luni, 16 iunie 2008, 16:49)

    johny [anonim]

    are dreptate... tine minte ziua asta... peste fix 4 ani o sa vin si o sa te intreb de autostrazile zburatoare construite pe raza, nu pe diametru!
  • +11 (11 voturi)    
    Capitala (Luni, 16 iunie 2008, 16:52)

    decebal [anonim]

    Sunt bucurestean dar sincer nu meritam sa fim ``capitala tarii`` cu oamenii astia. Cautati alt oras mai civilizat!
  • -10 (10 voturi)    
    atractia pentru cabotinism si miticism (Luni, 16 iunie 2008, 16:54)

    croc [anonim]

    "atractia pentru cabotinism si miticism" este expunerea fetei tale pe site. Mi-ar fi sila sa scriu asa ceva. In votul bucurestenilor este vorba de influenta unor interpusi ale unor gasti de interese. Mi-e sila de institutia Vamala Romana si consider ca fost o perioada neagra in instoria pre-aderare A avut un o istorie cum numai la noi se putea perpetua hotia. Avand in vedere ca specimenul numit Blaga este exponentul unei astfel de perioade in care VAMA era D-zeu in Romania....as fi bine sa te apuci de scris in gazete de Shopping.
    Mi-e sila de ce scrie aici cum mi-e sila de Bucuresti...un oras care se sufoca si moare.
  • +10 (10 voturi)    
    scapa cine poate (Luni, 16 iunie 2008, 16:54)

    directia 5 [anonim]

    alianta DA a murit in primele zile de guvernare,ea nu a reusit sa ocupe nici un post de presedinte al unei a din cele 2 camere iar refuzul pnl de alegeri anticipate in 2005,alegeri care ar fi inmormantat psd ,a fost gura de oxigen oferita de pnl pentru a salva aliatul din umbra,psd.. Din pacate Brucan a facut misto de noi,avem nevoie de 20 de ani,dar nu pentru a intelege democratia ci pentru a ne intoarce la comunismul cu fata umana propus de Iliescu
  • -10 (12 voturi)    
    Motivul pentru care a pierdut Blaga (Luni, 16 iunie 2008, 16:54)

    Simona [anonim]

    Eu cred ca nu "televiziunile" si "nocivitatea" sint de vina ca nu a cistigat Blaga, ci Videanu, ca nu si-a tinut nici macar o promisiune din cele facute in campania electorala. Si Basescu, ca nu a "intuit" ca nu mai tine sa ii injure pe toti ca sa "fie popular", si ca toti papagalii din PDL care repeta aceleasi lozinci rasuflate - denigratoare pentru alte personaje politice - nu mai conving pe nimeni.

    Din cauza PD care vrea tot ciolanul (si nu sa il "imparta" cinstit cu alte partide de dreapta) e foarte posibil ca PSD sa invinga la alegerile parlamentare din toamna. Sa dea Romania din nou putin inapoi.
    • +3 (3 voturi)    
      promisiunile si implinirile (Luni, 16 iunie 2008, 18:58)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Simona

      http://web.archive.org/web/20040605203900/www.basescu.ro/?pag=planuri

      Sa luam asta ca set de platforma (nu gasesc platforma lui Videanu, dar presupun ca are puternice similitudini cu cea a lui Basescu in 2004). Mie mi se pare ca din alea 10 puncte, doar vreo 2 scartzaie: managementul traficului si scolile. Deci 8/10 nu e un scor deloc rau pentru 4 ani de primarie.

      Acum, de la treaba asta pana la "Videanu nu si-a tinut nici macar o promisiune"... e maaaare distanta...
      • -1 (1 vot)    
        Poti sa le enumeri pe cele 8? (Marţi, 17 iunie 2008, 12:08)

        Simona [anonim] i-a raspuns lui georgeb

        Nu inteleg care sint cele 8? Unde sint parcarile subterane, zonele de agrement, orasul vechi reconstruit, strazile terminate (Stefan cel Mare in constructie de 2 ani), contorizare, canalizare la periferie.

        Cred ca ai numat din 2 in 2.

        Dintre toate 10 numai unul a inceput - pasajul Basarab. Cine stie cind va fi gata.
        • +1 (1 vot)    
          ia-le pe cele 10 si scoate-le pe cele 2 (Marţi, 17 iunie 2008, 14:48)

          georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Simona

          http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/2006-03-15/bucuresti-parcarile-subterane-in-stadiul-de-proiect.html
          http://www.presaonline.com/stire/sase-firme-vor-proiecta-cele-20-de-parcari-subterane-din-bucuresti,23094.html
          http://www.bloombiz.ro/auto/primul-parcaj-subteran-din-capitala-va-fi-gata-in-doi-ani-de-zile

          Ai mai fost prin centrul istoric in ultima vreme? Sa stii ca s-a lucrat si acolo foarte mult. BTW, nu reconstructie (asta ar fi un macel) -- renovare.

          Strazi terminate -- pai eu circul in fiecare zi pe zeci de astfel de strazi.

          Contorizare -- s-a facut aproape peste tot.

          Canalizare la periferie -- unul din motivele pentru care atate strazi au fost dezgropate.

          Zone de agrement -- chiar si in buricul targului, in spatele parcarii Unirii, a rasarit una. Prin cartiere, pe unde te astepti mai putin, vezi spatii de joaca amenajate pentru copii. Lucru care nu s-a mai facut de pe vremea lui Ceausescu (nu ca as vrea sa il laud).

          Pasajul Basarab e in constructie, evident, ca si toate celelalte. La Baneasa se va construi vreo 5 ani de zile. Cine se asteapta ca proiectele sa fie pornite azi si finalizate maine viseaza la autostrazi suspendate.

          Dupa cum spuneam si in dscutia cu TB, Videanu sufera la capitolul PR. Ar fi trebuit sa tina oamenii la curent, pas cu pas, legat de toate proiectele Bucurestiului.

          Sper din tot sufletul sa nu vedem peste cateva luni de zile toate proiectele astea ca se anuleaza dintr-un moft al lui Oprescu, cine stie, pentru a finanta autostrada.
          • 0 (0 voturi)    
            Tu vorbesti de planuri, nu de realizari (Joi, 19 iunie 2008, 13:50)

            Simona [anonim] i-a raspuns lui georgeb

            Tu argumentezi cu "vor incepe constructiile la parcarile subterane", desi Basescu promitea ca se vor termina repede repede. Nu au ajuns 4 ani. Pentru pasajul Marasesti - care nu a fost decit "renovat", a durat 4 ani si inca nu e gata gata.. Ce sa mai vorbim despre parcarile subterane.

            Poate tu mergi zilnic pe strazile terminate, eu trec pe drumul sarii care e in reparatie de 1 an de zile si inca nu au de gind sa termine.

            Ia uite ce promite Basescu: "Basescu termina contorizarea: încheie lucrarile la sistemul de tevi, monteaza toate contoarele si definitiveaza lucrarile la toate punctele termice. " Poate daca e ales de 4 ori consecutiv, nu? Videanu nu a reusit sa termine in 4 ani.

            Negoita ce a facut in primii ani de mandat? A vopsit stilpii in cartier. Activitate intensa.

            Stiu despre locurile de joaca pentru copii. Dar Basescu promitea altceva: "La parcuri, la stranduri, la grãdini publice, la zone de agrement. ". A facut Vanghelie un parc frumos, Videanu era cit pe ce sa il piarda pe Bordei.
  • +1 (7 voturi)    
    Nu bucurestenii sunt vinovati (Luni, 16 iunie 2008, 16:57)

    TB [utilizator]

    Nu inteleg de ce toti dam vina pe bucuresteni pentru ceea ce s-a intamplat. Nu ei sunt de vina! Sintagma aia care spune ca 'electoratul are intotdeauna dreptate' este cat se poate de adevarata in cazul asta, in opinia mea.

    Bucurestenii au dat un vot pozitiv celor care auau facut treaba intr-o mai mica sau mai mare masura (Negoita si Ontanu si in mai mica masura Poteras, Chiliman Vanghelie) si au dat un urias vot negativ celor care nu si-au facut bine treaba: Videanu si Inimaroiu.

    Sunt convins ca foarte putini bucuresteni il admira cu adevarat pe Oprescu. Sunt convins ca cei mai multi bucuresteni au votat nu pro-Oprescu ci anti-Videanu. Imi pare rau sa o spun, Videanu a fost groparul lui Blaga (si cred eu ca va fi si al PDL-ului).

    PDL si Blaga personal au facut dupa mine cateva greseli majore:
    - nu s-au delimitat de Videanu
    - au dus o campanie prea tehnica
    - nu l-au atacat pe Oprescu indeajuns de puternic acolo unde conta: frauda de la inscriere, lipsa unui program, minciuni evidente in trecut si in prezent
    - l-au atacat pe Oprescu pe teme nerelevante pentru populatia Bucurestiului anului 2008: apropierea de Iliescu, mineriadele

    Parerea mea sincera este ca treaba asta cu restauratia, cu Iliescu care vine din nou la putere, cu fortele oculte care fac si dreg sunt discursuri dintr-o epoca ce incepe sa apuna. Astazi conteaza alte lucruri. Conteaza ca cineva la sectorul 3 a facut o treaba excelenta timp de 4 ani si a fost votat cu majoritate zdrobitoare. Conteaza ca cineva la primaria generala nu a rupt deloc gura targului, ba dimpotriva, si atunci s-a votat impotriva lui. Este foarte simplu. Se transmite un mesaj excelent - fa-ti treaba ta, in liniste, cat mai bine, si vei fi votat din nou. Nu-ti faci treaba - atunci imi pare rau, dar trebuie sa lasam pe altcineva in loc.

    PS: Am votat cu Blaga pentru ca oricat m-ar fi dezamagit Videanu, stiu ca Oprescu m-ar fi dezamagit inzecit mai mult. Si asta se va vedea pana la urmatoarele alegeri.
    • +5 (5 voturi)    
      ai multa dreptate.... (Luni, 16 iunie 2008, 17:13)

      judex [anonim] i-a raspuns lui TB

      Videanu si-a facut datoria, poate sa treaca in spate. PDL-ul are nevoie de oameni noi in fata, oameni de alta factura, mai seriosi si mai credibili.
    • 0 (2 voturi)    
      functia formeaza organul ? (Luni, 16 iunie 2008, 17:14)

      un neutilizator [anonim] i-a raspuns lui TB

      utilizeaza alte informatii si s-ar putea sa nu mai fii asa sigur ca vei fi dezamagit , pari recuperabil ! succes !
    • +4 (4 voturi)    
      nu inteleg (Luni, 16 iunie 2008, 19:01)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui TB

      Nu inteleg de ce zici sa Videanu nu si-a facut datoria. In rest - da, situatia din sectorul 4 este discutabila, dar duelul nu a fost intre Inimaroiu si Piedone, deci nu imi este deloc clar de ce, intre doi oameni noi, Piedone ar fi iesit invingator din cauza ca Inimaroiu nu si-a facut datoria.
      • 0 (2 voturi)    
        Piedone si Videanu (Marţi, 17 iunie 2008, 9:35)

        TB [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

        Iti raspund in ordine inversa la intrebari.

        PDL este vazut de majoritatea populatiei ca fiind continuator al aliantei DA - lucru pe care ei si l-au si dorit de altfel si l-au afirmat explicit in multe randuri. Inimaroiu a fost ales ca reprezentant al alientei DA. Iti spun sincer ca pana acum cateva zile si eu am trait cu impresia ca a fost de la PD si nu de la PNL. Pt majoritatea populatiei Inimaroiu = alianta DA = PDL. De ce ar vota din nou candidatul propus de PDL? Sigur, el nu se mai numeste Inimaroiu, dar votul negativ a afectat foarte tare si candidatul PDL.

        Videanu a fost un primar foarte slab din urmatoarele motive:
        1. a mintit. Proiectele lui anuntate cu mare pompa in multe cazuri rivalizeaza cu autostrada suspendata pe raza a lui Oprescu. Imi aduc aminte numai de zona comerciala si de birouri pe care a anuntat ca o va construi vis-a-vis de junior, cu gradini pe acoperisurile cladirilor si cel mai mare zgarie nori din europa. Hai sa fim seriosi. Stia foarte bine ca minte.
        2. nu a explicat indeajuns de clar ceea ce face si ceea ce vrea sa faca. Nu a vorbit atunci cand trebuia sa explice si a vorbit aiurea si agresiv atunci cand a incercat sa explice.
        3. bordurile. Chiar nu stiu ce naiba e cu bordurile astea si nu am nici o dovada ca Videanu face bani din ele, dar pe cuvant ca cineva face o gramada de bani, prea le schimba unde trebuie si mai ales unde nu trebuie de 10 ori pe an.
        4. a lasat impresia de aroganta si indiferenta. A negat de multe ori probleme care pentru orice Bucurestean erau evidente, in loc sa le admita si sa explice de ce se intampla si cum va incerca sa le rezolve.
        5. oarecum legat de 1 si 2: nu a avut niste obiective clare si la obiect. Daca iti aduci aminte, Basescu a venit cu un program scurt si clar: caini vagabonzi, chioscuri, asfalt si pasajul Basarab. Programul a fost clar, rezultatele au fost clare si vizibile pentru toata lumea. S-a tinut de promisiuni. Videanu nu se stie clar nici ce a promis, nici ce a facut :)
        • +1 (1 vot)    
          bun (Marţi, 17 iunie 2008, 11:49)

          georgeb [utilizator] i-a raspuns lui TB

          Deci votul din sectorul 4 s-a bazat pe o confuzie. Fair enough.

          Referitor la Videanu -- eu nu am gasit in archive.org (sau nu am stiut sa caut) platforma program pe care a folosit-o in campanie. Am gasit in schimb platforma lui Basescu din 2004 si banuiala mea este ca e foarte similara.

          As avea nevoie de textul programului ca sa pot sa imi dau seama despre ce vorbesti la punctul 1. Judecand dupa platforma Basescu 2004, a fost un primar al naibii de bun.

          Acum, 2 si 4 sunt dovezi clare ca Videanu nu este un politician abil. Si sunt 100% de acord. Dar asta nu inseamna ca nu si-a facut treaba. Inseamna ca sufera la capitolul PR.

          3 -- Poate insemna ca este cel mai priceput si abil mafiot al vremurilor noastre. Cu justitia pe mana, PNL avea posibilitatea sa il demaste de foarte mult timp.

          Eu iti spun ce stiu din zona in care traiesc eu si din cea in care lucrez, caci nu cunosc si nu umblu prin toate zonele din Bucuresti. La noi (sector 4 si sector 1) s-au pus borduri. O singura data. Nu s-au schimbat a doua oara. A durat mult pana au fost montate -- au fost transportate intr-o zi, si montate efectiv dupa cca o saptamana. Asta s-a facut in paralel cu o refacere completa a infrastructurii.

          Zona arata de nota 10 dupa montarea bordurilor si refacerea strazilor. Avem acum, mai nou, si parcari amenajate, trotuarele sunt in sfarsit clar demarcate de spatiile verzi si de carosabil, iar bordurile sunt montate pana la ultimul centimetru la scara blocului. Treaba este facuta -- in comparatie cu ce eram noi obisnuiti -- de nota 10. Dezavantaje -- praf, mizerie, ca la santier (lucru pe care nu il vezi in vest). In putine locuri s-a lucrat romaneste. Dar per total a fost o treaba excelenta.

          5. Avantajul si dezavantajul unui primar continuator. Dupa parerea mea totipoliticienii in Romania sufera la capitolul PR. Cred ca e o prostie ca platformele program nu sunt tinute pe site-urile politicienilor (ex: videanu.ro, basescu.ro, ca de astia doi ma leg).
          • +2 (2 voturi)    
            cred ca suntem de acord (Marţi, 17 iunie 2008, 12:03)

            TB [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

            nu ma intelege gresit, intre videanu si oprescu tot pe videanu l-as alege.

            dar videanu a gresit mult la capitolul PR, cum ii spui tu. A dat senzatia de aroganta, in multe situatii a parut depasit, a lansat multe "proiecte" bombastice.

            Legat de borduri - la mine s-au schimbat de multe ori in ultimii ani. chiar ieri se schimbau din nou pe soseaua virtutii, cele care delimitau pamantul din jurul pomilor de pe trotuar. Crede-ma, cele vechi erau ok, nu erau mai vechi de 2-3 ani si in plus exista lucruri mai urgente de facut in zona. Plus ca daca chiar era nevoie sa faca asta, se putea face odata cu schimbarea gardurilor de acum cateva luni, scutea un pic din deranj. Si da, sunt constient ca asta tine mai mult de primarul de sector decat de cel general, dar era un exemplu concret.
            • +1 (1 vot)    
              Organizare proasta (Marţi, 17 iunie 2008, 14:12)

              georgeb [utilizator] i-a raspuns lui TB

              Da, suntem de acord se pare.

              Si da, reparatiile (reabilitari, caci nu au fost simple reparatii) s-au facut haotic si dezorganizat. Blaga avea in program si o referire la acest aspect -- gasirea rutelor alternative viabile pentru locurile unde se fac reabilitari. Semn clar ca organizarea a fost un punct slab si din punctul lui de vedere.

              Ce nu am fost de acord (nu in discutia cu tine, ci cu alti forumisti,) este ca Videanu n-ar fi facut nimic. Dupa parerea mea a fost un mandat foarte fructuos, ignorand PR-ul si trauma (doar partial evitabila), nu doar pentru Videanu, ci si pentru primariile de sectoare (nu peste tot au fost primari PD, ci doar in 2 sectoare, ca si de acum incolo).
  • +11 (11 voturi)    
    Imi este rusine (Luni, 16 iunie 2008, 17:02)

    George [anonim]

    Am 48 de ani .Sunt nascut crescut in Bucuresti .
    Imi este rusine de ceea ce sa votat .Cum pot oamenii alege un cabotin de 2 lei .Colac peste pupaza mai locuiesc si in sectorul 5 .Alta rusine .
    Cu un sfertodoct primar. Nu-mi vine sa cred ce se intampla .In august ma reintorc in California .Am sa vin din ce in ce mai rar acasa. Ma simt invins de catre nonvaloare .
    • +1 (1 vot)    
      Nu vreau sa te contrazic neaparat... (Marţi, 17 iunie 2008, 9:50)

      TB [utilizator] i-a raspuns lui George

      Si eu simt aceeasi revolta... cum e posibil ca niste semidocti sau chiar analfabeti sa fie alesi sa conduca sectorul 4, sectorul 5 si primaria capitalei. Putem extinde... si vom vedea ca multe astfel de specimene populeaza bancile parlamentului si culoarele palatului victoria.

      Iti aduc aminte insa ca se mai intampla lucruri de astea si prin alte parti... un actor pe care l-am vazut in cateva din cele mai proaste filme facute la holywood a ajuns guvernator al californiei... din cate am citit a facut insa o treaba excelenta... un alt semidoct este in acest moment presedintele statelor unite... si nu face deloc o treaba buna... am simtit aceasi revolta atunci cand americanii l-au ales pentru al doilea mandat...

      Asta e lumea in care traim din pacate... sunt riscurile democratiei, dar le prefer oricarei dictaturi de orice fel.
  • +7 (7 voturi)    
    Mersi, popor... (Luni, 16 iunie 2008, 17:05)

    P.S. [anonim]

    ... a zis cineva (nu spui cine, persoana importanta) acum vreo 18 ani, cind romanii cu r mic l-au ales prima data pe iliescu cu i mic. Romanii cu r mic l-au meritat si il merita in continuare pe iliescu de nimic, ca si pe oprescu, doctorul (fals, desigur)) de nebuni.
    Sa va fie de bine, mitici idioti! Sa aveti viata pe care o meritati sub primarul oligofren si viitorul guvern de impaiati ai lui ili baba si cei 40 (de mii) de hoti.
    Va meritati soarta de neam prost. Eu am fost Roman, dar m-am tratat.
    • -3 (3 voturi)    
      dorele ... (Luni, 16 iunie 2008, 20:54)

      dorel [anonim] i-a raspuns lui P.S.

      e bine, daca marinaru' te face sa te simti mare roman, du-te unde stii tu mai bine sa te implinesti.
      sunt curios ce pareri aveai in 1990 cand marinaru' era in fsn, pentru ca atunci era vizibil nivelul de prostie al romanului (de atunci incoace s-a impanzit tara de si mai multi natarai, daca se spera cu basescu).
  • +9 (9 voturi)    
    comentariu (Luni, 16 iunie 2008, 17:09)

    ucin [anonim]

    imi pare rau ca locuitorii acestui oras, o citadela a luptei pt democratie, nu au avut rabdarea de a vedea finalizate proiectele care ne-au stresat pe toti.Au acceptat acest ipocrit, fals prof in medicina. Acest individ care ia facut pe cei cu care a dat mana "pularaii" (scuze dar a asa a spus)si a cerut spirt sa se dezinfecteze de prosti care-l voteaza. Votul dat impotriva lui Videanu o sa ne coste foarte mult pe toti. Imi doresc sa fie bine pt. toti si sa votam cu mai mult simt civic.D-na Pora are multa dreptate, sper sa cititi fara patima parerea mea.
  • -9 (9 voturi)    
    putin bun simt (Luni, 16 iunie 2008, 17:09)

    marius [anonim]

    cand oamenii au votat conform gusturilor dvs, stimata dna Pora, a fost bine si vai ce-am mai laudat "poporul" ce destept este. acum cand "ne-am intors la popor" si poporul a votat altfel decat pe gustul dvs vai prosti sunt bucurestenii. aveti putin bun simt si faceti o analiza obiectiva a alegerilor. nastase si toti coruptii din psd trebuia bagati la puscarie in acesti 4 ani daca erau corupti. daca nu sunt la puscarie inseamna ca ori nu sunt corupti ori cei care trebuiau sa-i bage la puscarie sunt incompetenti. asa ca mai usor ca vai ce destepti sunt cei de la pdl dar nu au niciodata suficienta putere cat sa faca ce au promis si mereu cer mai multa.
    • +4 (4 voturi)    
      nu fi prost (Luni, 16 iunie 2008, 17:36)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui marius

      Iliescu, Nastase si toti ceilalti sunt gasca mare si greu de tras la raspundere (sunt in pozitia din care fac legi cu care sa se poata apara). Nu pt ca sunt nevinovati sau PDL e incompetent.
      Daca erau nevinovati, mergeau cu totii in procese sa demonstreze, nu fugeau folosind cele mai josnice tertipuri, scuipand pe obrazul nostru.
  • +10 (10 voturi)    
    Cat de prost poti sa fii? (Luni, 16 iunie 2008, 17:15)

    razvan [anonim]

    Sa vezi doar la suprafata?

    Cred ca aveti creierul ocupat cu povestile de tipul 'Elodia' mai tot timpul. Din cand in cand, va uitati la stiri si cititi ceva in presa. Nu aveti antrenament sa ganditi in profunzime nici macar 1 mm. Va impresioneaza usor aparentele. Sunteti usor de manipulat de mascaricii prezenti in diverse show-uri TV sau in presa scrisa.
    Il urati pe Basescu pentru ca e genul de om care spune ce gandeste fara sa cosmetizeze.
    In schimb, va plac Iliescu si Nastase pentru ca vorbesc intr-un fel care va impresioneaza.
    Dar nu sunteti capabili sa vedeti ce se intampla in jurul vostru.
    Va place cum traiti? Credeti ca anii de guvernare PSD sub Ion Iliescu au pus Romania pe fagasul normal? Aveti impresia ca va vor duce pe drumul drept daca vor pune din nou mana pe putere? Nimic mai fals. Va vor duce intr-adevar pe alt drum, dar nu pe cel bun.

    Ion Iliescu a organizat si participat la lovitura de stat din decembrie '89. A avut o echipa bine pusa la punct. Odata ce a preluat puterea, cei care erau mai aproape (bucurestenii) au realizat falsul (non comunism, democratie veritabila) si au iesit in strada. Asta a fost adevarata revolutie. Daca ar fi existat mijloacele de comunicare de acum, ar fi fost in toata tara. Iliescu ce-a facut? A inecat in sange revolta. A desfiintat opozitia fragila la vremea aia (2 partide politice istorice, cu personaje ce aveau deja greutate). Nu avea nevoie de concurenta. Trebuia sa pastreze puterea cu orice pret. A batut studentii si intelectualii care au indraznit sa i se opuna. A batut bucurestenii care i s-au opus.

    Asta este echipa pe care o promovati la conducerea tarii.

    Pe youtube.com gasiti filmari din timpul mineriadei. Poate ar fi util sa le re/vedeti. Sa ascultati din mesajele celor direct implicati. Poate o sa intelegeti ceva.

    Felicitari pt articol Andreea Pora.
  • +8 (8 voturi)    
    NU E UN SEMNAL PENTRU GENERALE!!! (Luni, 16 iunie 2008, 17:17)

    calif [anonim]

    Tot aud teoria ca rezultatul algerilor in Bucuresti ne arata trendul pentru alegerile generale. Teoria e falsa. In 1992 dreapta a castigat capitala (Halaicu), iar la alegerile generale din acelasi an victoria PSD a fost zdrobitoare. La fel a fost si in 2000: Basescu a castigat Bucurestiul, iar la generale a urmat victoria PSD. Nici 2004 nu prea confirma o astfel de teorie: victoria zdrobitoare a lui Basescu (din primul tur) a fost urmata de un usor avans al PSD la alegrile parlamentare. In 18ani a existat un singur caz in care rezultatul de la Bucuresti a semanat cat de cat cu cel de la parlamentare, in 1996! In rest mai degraba a fost invers...
    Pe de alta parte victoria lui oprescu este foarte atipica. Daca nu ar fi existat intreaga telenovela antisistem, probabil candidatul PSD (oricare ar fi fost acesta) nu ar fi ajuns in turul 2. In conditii normale cred ca turul 2 ar fi fost intre Blaga si Orban
    • -2 (2 voturi)    
      PSD a cistigat in toti anii astia (Marţi, 17 iunie 2008, 13:29)

      Simona [anonim] i-a raspuns lui calif

      Poti generaliza in felul urmator: pina acum in Bucuresti nu a cistigat niciodata PSD, si PSD a cistigat aproape intotdeauna mult la alegerile parlamentare.

      Cred ca si anul asta PSD va cistiga alegerile parlamentare, si ca probabil va reusi sa faca si guvern.
  • +9 (9 voturi)    
    Fara presa PDL nu poate face nimic - 2 (Luni, 16 iunie 2008, 17:17)

    Andra [anonim]

    (continuare)

    Nu vreau - Doamne fereste ! - sa vad PDL facand campanii negative asa cum fac PSD si PNL.
    Vreau numai sa existe o televiziune ALTERNATIVA, cu potential comparabil cu RTV-Antena – care sa propuna si alte teme decat temele cu care ne-au intoxicat PSD-PNL.
    O televiziune care sa critice puterea, in sfarsit, si care sa dea replica constructiilor mediatice de la RTV-Antena.
    Astfel incat noi - poate "ultimul" electorat activ si interesat de politica - sa nu vedem numai un un PDL lovit de toti si incapabil sa riposteze pe masura (deci si incapabil sa devina o alternativa credibila la puterea actuala), ci sa vadem un PDL puternic si militant.

    As vrea o televiziune care sa lanseze in sfarsit TEME puternice si importante pentru romani, cum spunea cineva mai sus : inflatie, pensii, criticile Comisiei Europene in legatura cu lipsa reformelor economice. Daca nu se poate fara circ - pentru ca asta e moda lansata de RTV-Antena - atunci vreau astfel de discutii cu circ, poftim !
    As vrea sa dispara de pe agenda publica temele FALSE care au napadit ultimul an, probabil concepute de dr. Finkelstein-monstrul adoptat de PSD-PNL (tema basescu-dictator, PDL partid de hoti si FSN-isti, si alte tampenii care prin repetare ca in timpul propagandei ceausite au prins).
    As vrea sa existe o critica a presei dupa sistemul Elodia, adica dilematic si incitant, facuta de oameni foarte bine pregatiti, care sa expuna modalitatile de manipulare si control pe care le inghitim nemestecate si inconstienti de pericolul la care ne expunem. Si despe cum functioneaza campaniile negative, mai ales
    « Sa-i criticam pe manipulatori » – va dati seama ce cursa teribila intre manipulatori ar starni asta !

    Dar, pana la urma e inutil sa dau eu idei, pentru ca exista regizori de film si studenti geniali care n-au bani sa se afirme. E culmea ca in tara care primeste premii de film, noi sa acceptam sa fim manipulati de spin doctors din america...

    Multumesc mult,
    A.
    • +4 (4 voturi)    
      >anda (Luni, 16 iunie 2008, 17:49)

      mariad [utilizator] i-a raspuns lui Andra

      Anda , de acord cu tine. Asta sustin si eu inca de anul trecut de la suspendare cand incepuse sa se prefigureze ce va urma in TV.Cred ca am mai discutat si pe forumul RTV subiectul asta.
      Dar nu pot sa cred ca PLD nu a identificat pericolul ! Chiar nu au ce face sau traiesc intr-o lume iluzorie !
      Am pot si mai sus , cred ca solutia ar fi la OTV.Nu il am in grila de programe dar nu e nici o problema sa-l introduc daca e necesar.
      • +4 (4 voturi)    
        mariad&Andra (Luni, 16 iunie 2008, 19:17)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui mariad

        deacord cu voi , dar nu cred ca se mai poate face mare lucru ,Base nu a reusit sa aiba un reprezentant in cons. de adm.rtv iar Con.Nat. al AudioVizualului este controlat de pnl si psd, asa ca este greu pentru pd-l sa obtina licenta pentru unpost tv singura solutie ar fi sa cumpere una de pe piata actuala ,dar din pacate oamenii de afaceri din pd-l nu inteleg ca o televiziune ar aduce,cred ,4,5 procente partidului
        • +2 (2 voturi)    
          Directia 5 (Luni, 16 iunie 2008, 20:34)

          Andra [anonim] i-a raspuns lui directia 5

          Ce sa spun? daca ei nu inteleg, atunci asta e.
          Reversul e ca n acest caz nu trebuie sa mai astepte compatimire in postura de victima de la nimeni.
          Astazi, ca sa fii "victima" ca oprescu, te costa bani FOARTE MULTI si televiziuni.
          Onest ar fi totusi sa spuna asta oamenilor pe care-i mai intereseaza soarta lor.
      • +2 (2 voturi)    
        Maria (Luni, 16 iunie 2008, 20:36)

        Andra [anonim] i-a raspuns lui mariad

        ca si tine, nici eu nu ma pricep la astfel de lucruri, asta e si motivul pentru care intreb.
        Uite, suntem deja doua persoane care isi pun aceeasi intrebare.
        Ar trebui sa ne dea un raspuns.
  • +3 (3 voturi)    
    ales (Luni, 16 iunie 2008, 17:27)

    manytu [anonim]

    am avut de ales intre iisus si barabas....................si-am ales
  • +1 (5 voturi)    
    ce au in comun "savantii cu IQ" cu tov. Iliescu ? (Luni, 16 iunie 2008, 17:32)

    nume [anonim]

    "A cistigat restauratia! " -
    - tocmai la cateva zile dupa ce aflam de pe site-ul dumneavoastra ca oamenii de stiinta englezi au stabilit ca desteptii sunt din ce in ce mai multi, iar numarul prostilor este in continua scadere !
    • +2 (2 voturi)    
      unde? (Luni, 16 iunie 2008, 19:11)

      olandezu [anonim] i-a raspuns lui nume

      unde au facut englezii studiul? in RO, cumva? nu prea cred :)
      • +1 (1 vot)    
        IQ (Luni, 16 iunie 2008, 20:43)

        nume [anonim] i-a raspuns lui olandezu

        Nu ne lipseste inteligenta in general (daca ar fi asa nu ar atrage vestul toti oamenii capabili de la noi) ci ne-a fost slabit simtul de orientare politic pentru ca avem impresia (falsa) ca nimeni nu mai poate face nimic pentru a indrepta lucrurile. Uitati ce spune d-na Pora:

        "mesajul unei alternative viabile si credibile"
        • +1 (1 vot)    
          gresit (Marţi, 17 iunie 2008, 0:26)

          olandezu [anonim] i-a raspuns lui nume

          vestul nu atrage oamenii capabili ci oamenii capabili sunt atrasi de vest :)

          ar fi bine sa ne scoatem din cap teoria asta cu romanul destept si frumos care traieste in aia mai faina tara de pe planeta. este ridicol.

          nu va da de gandit ca peste 2 milioane de romani (din 22) au ales sa paraseaca romania? credeti ca sta vestul sa-i atraga?
          • 0 (0 voturi)    
            75% nu s-au prezentat la vot (Marţi, 17 iunie 2008, 17:36)

            nume [anonim] i-a raspuns lui olandezu

            Sigur ca trebuie sa ne dea de gandit problema asta, dar solutia inversarii tendintei de emigrare este ca in tara sa simta o schimbare semnificativa in bine. Acest lucru va depinde in mare masura de performanta viitorului guvern care va avea de gestionat mostenirea celor anterioare.
            Principala problema , care depaseste de fapt, sfera guvernarii este situatia dezastruoasa din domeniul justitiei. Ultima noutate este neadmiterea actiunilor in revendicare intemeiate pe dispozitii ale codului civil pentru imobilele care fac obiectul legii aceleia comuniste, a lor.
            Baietii destepti se pregatesc de mari tunuri imobiliare .
  • -5 (5 voturi)    
    lupul moralist (Luni, 16 iunie 2008, 17:40)

    videanu, blaga si base [anonim]

    Daca vedeti pe unul ca ii urmareste cu privirea pe ceilalti din jur si cum arunca cineva vreo hartie pe jos, el se repede, o ridica victorios si o pune la cos, sa nu va inchipuiti ca e vreun handicapat . E Claudiu T care vrea sa faca ceva pentru Bucuresti.
    Cand il vedeti alergand pe strada ca tramvaiul 41, nu e un speriat, ci e ClaudiuT care vrea sa prinda vreun hot de buzunare si astfel sa faca si el ceva pentru Bucuresti.
    Cand ii gasiti semnatura pe forum, fugiti cat puteti, nu va mai pierdeti timpul sa cititi ce a scris. E Claudiu T care face morala altora. Cine e Claudiu T? Un neispravit, saracu? Nu, e ultimul moralist in viata.
  • -6 (6 voturi)    
    Basescu = Oprescu (Luni, 16 iunie 2008, 17:47)

    King Crimson [anonim]

    Din cauza "ziaristilor" gen Pora au aparut politicieni gen Basescu si Oprescu. Da, nu e nici o diferenta intre cei doi: doi populisti, nitel mitocani. Asa cum si votantii PDL si PSD se aseamana. incetati cu considerarea PDL drept partid de dreapta .. orice ar fi, tot FSN se numeste.
    • +6 (6 voturi)    
      Corect (Luni, 16 iunie 2008, 18:01)

      - [anonim] i-a raspuns lui King Crimson

      In vremea cand era PSD-ist - dar si dupa asta - oprescu s-a "sacrificat" si a facut o opozitie crancena PSd-ului cand PSD blocat lbanii primariei pentru parcari si pentru pasajul basarab.

      Ce-a mai luptat oprescu cu PSD-ul si cu Iliescu pentru binele tau !
    • +3 (3 voturi)    
      Degeaba (Luni, 16 iunie 2008, 20:58)

      Escu [anonim] i-a raspuns lui King Crimson

      Multa manipulare si lipsa de informatie reala pe la dvs. Poate mai citesti ceva si pe la presa straina.
    • +5 (5 voturi)    
      Citeste si vezi diferenta! (Luni, 16 iunie 2008, 23:13)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui King Crimson

      Daca ar fi sa-l definim pe Oprescu, Hurezeanu a nimerit-o acum cateva minute pe Realitatea TV: "Oprescu este un maimutoi pe langa Traian Basescu! Nu vedeti cum vorbeste, ce spune, cum nu priveste omul in ochi?"
      Eu as spune ca bucurestenii au ales un om usor retardat, putin tamp si care incurca lucrurile cu nonsalanta. Prietenia lui cu Piedone, aratata pe toate televiziunile, il defineste.
      • +2 (2 voturi)    
        vai de prostii din sectorul 4.... (Marţi, 17 iunie 2008, 7:08)

        judex [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        care l-au votat pe Piedone. Or sa-si dea pumni in cap cat de curand.
  • +5 (5 voturi)    
    Un editorial excelent (Luni, 16 iunie 2008, 18:05)

    mihnvoda [anonim]

    merita citit:

    http://citynews.ro/Ciutacul-un-sobolan-cu-privire-de-caprioara+11177
    • +6 (6 voturi)    
      Da, (Luni, 16 iunie 2008, 18:21)

      mariad [utilizator] i-a raspuns lui mihnvoda

      Cam asta am vrut sa spun si eu.
  • -4 (4 voturi)    
    timpenii (Luni, 16 iunie 2008, 18:36)

    cc [anonim]

    Articolul este o "sanctificare" penibila a lui Basescu & Co.
    De fapt, nu a fost un vot pentru Oprescu, ci (asa cum se intimpla de 20 ani) un vot "contra".
    Contra cui? Tocmai a lui Basescu... Individul a sarit calul cu amestecul in campania electorala si sprijin fatis pt PD-L.
    Coruptia? Pai el este primul...
    Restauratie? Sa fim seriosi... a fost o palma data lui Basescu si PD-L. Sper sa nu se trezeasca, sa nu iasa in toamna...
  • +7 (7 voturi)    
    Care independent? (Luni, 16 iunie 2008, 18:40)

    rovama [anonim]

    E perfect asa. Bucurestenii au exact primarul pe care il merita ! Se va arata in timp!
    Alegerile generale vor fi in toata tara nu numai in Bucuresti! Si pana la toamna se va afla (doar nu vor sta ziaristii degeaba) si cine a scris scenariul cu independentul…
    Dupa mine asa gaselnita nu putea sa-i treaca prin minte dacat lui Iliescu! Bucurestiul a fost batalia dintre Iliescu si Basescu si a castigat Iliescu. Era de stiut ca Bucurestenii nu voiau nici PSD-ul,niciPNL-ulsi cu atat mai putin PDL-ul, deci a scos din palarie un “Independent” care nu-i iese din cuvant, adica marea marioneta independenta a PSD de stil vechi!De aceea se mandresc toti PSDii cu victoria lui Oprescu!
  • +7 (7 voturi)    
    alegeri (Luni, 16 iunie 2008, 18:49)

    baciu [anonim]

    Rusine bucuresteni ! Daca in locul lui Oprescu ar fi candidat Johanis, probabil ca tot pe Oprescu l-ati fi ales!!!! Aceeasi remarca fac si pentru Vanghelie daca l-ar fi avut contracandidat pe Klaus Johanis de la Sibiu......
    Sa-l propunem pe Iliescu prim-ministru !!!!
    Hai Romania !!!!
  • +7 (7 voturi)    
    felicitari (Luni, 16 iunie 2008, 19:04)

    giogio [anonim]

    felicitari bucuresteni;de-abea astept de 23 august sa va vad cum defilati prin fata tovarasului ilici.l-ati readus la viata , dar mai scuturati-l de tarana.
  • +5 (5 voturi)    
    sa va triaiasca (Luni, 16 iunie 2008, 20:04)

    jorj [anonim]

    bucalezi, sa va traiasca mitica oprescul ca va reprezinta !
  • +6 (6 voturi)    
    inca mai exista speranta... (Luni, 16 iunie 2008, 20:35)

    judex [anonim]

    Am citit cu multa atentie toate postarile. Cei de dreapta dovedesc mult bun simt si inteligenta, semn ca sunt oameni superiori. Cei de stanga, din pacate (ar trebui sa existe si un tineret inteligent si cu bun simt de stanga), sunt superficiali si agresivi; agresivitatea este caracteristica primitivismului. Nu ramane decat ca cei care gandim si simtim la fel sa fim uniti, sa trecem peste momentele de cumpana, si sa ne concentram pentru a invinge. Retineti, dreapta nu a condus inca Romania. Tara ne asteapta !
  • +1 (1 vot)    
    si ce simplu ar fi (Luni, 16 iunie 2008, 20:44)

    Reshape [utilizator]

    PDL are totusi un as in mineca. Are, in rindurile sale, citiva membri nu tocmai curati si nu tocmai morali. Sa le organizeze niste executii de toata frumusetea, cu tot tam-tam-ul, in prime-time si vor creste in sondaje.
    • +2 (2 voturi)    
      ai multa dreptate... (Marţi, 17 iunie 2008, 7:07)

      judex [anonim] i-a raspuns lui Reshape

      in Romania exista foarte multi tineri intelectuali de valoare si perspectiva cu gandire de dreapta. PDL-ul trebuie sa ii atraga si sa-i bage in fata. Cei cu experienta, deja uzati, sa treaca in spate si sa-i sprijine pe cei noi sa invinga. Lupta de-abia incepe si va fi nevoie de multi oameni de valoare care sa arate adevarul romanilor, sa le demonstreze ca numai inteligenta si vointa politica pot duce la civilizatie si prosperitate, nu manipularea si furtul. Romanii trebuie reeducati, sa iasa din negura in care ii tine stanga pentru a-i manipula si fura mai usor. Este timpul ca dreapta sa ajunga la conducerea tarii si majoritara in parlament, pentru a putea schimba Constitutia si legile strambe si a pune baze reale pentru o dezvoltare sanatoasa a tarii.
  • -3 (5 voturi)    
    Bravo (Luni, 16 iunie 2008, 20:59)

    oschy [anonim]

    Excelent articol plin de adevaruri si de invataminte pt clasa politica. Realist ca si opera lui Marx.
    Felicitari pr reusita
  • -5 (5 voturi)    
    independentul si ... lacrimile ! (Luni, 16 iunie 2008, 21:22)

    cozmin iliescu [anonim]

    As avea si cateva intrebari, daca se poate:

    1. spuneti-mi si mie ce diferenta fundamentala este intre "independenta" doctorului si "lacrimile" marinarului de la retragerea bolnavului de stolojan ?
    nu cumva cele doua au fost niste jocuri de scena reusite, in ambele cazuri, si nimic mai mult ? nu cumva amandoua sunt de blamat sau de apreciat cu aceeasi masura ???

    2. sunt fundamental diferiti bucurestenii din 1992 - care l-au ales pe Halaicu, de cei din 1996 - care l-au ales pe Ciorbea, de cei din 1998 - care l-au ales pe Lis, de cei din 2000 si 2004 - care l-au ales pe Basescu, de cei din 2005 - care l-au ales pe Videanu, DE CEI DE IERI, CARE L-AU ALES PE Oprescu ???

    3. Locuitorilor acestei capitale : va place in ce oras traiti de 18 ani ? stiti ca in acesti ani nr. de metri patrati de spatiu verde ce revine unui locuitor a scazut la jumatate ? cum vi se pare ? cine este vinovat de aceast stare de lucruri ? ce gasca a vrut sa nenoroceasca parcul Bordei ? baietii destepti care au pus ochii pe Strandul Tineretului din ce mare partid prezidential faceau parte ? daca peste 1 sau 2 le-ar fi atras privirea si Complexul Agronomiei (asa cum se vorbeste deja ...) ??? Ce parere ati fi avut ?

    4. Si o observatie : Oprescu estetot atat de inDependent (De Iliescu) pe cat este Blaga de ... bucurestean , nu ? cam de o luna , hai , doua ???

    PS.: Stimata Doamna A. Pora, incrancenarea extrema urateste o femeie ! Aveti grija ! Este pacat ...
    • +5 (5 voturi)    
      As vrea sa stiu de unde ai (Luni, 16 iunie 2008, 22:26)

      - [anonim] i-a raspuns lui cozmin iliescu

      informatia de la pct. 3
      Ai vreun link unde scrie asta ?

      Eu citesc 16,8 mp/locuitor :
      http://www.videanu.ro/primarul

      Am dorit sa cream o centura verde in jurul Capitalei, lata de 2 km, prin plantarea de copaci in zonele limitrofe. Nu am gasit niciun fel de sprijin din partea primarilor comunelor si oraselor vecine Bucurestiului.


      De altfel, nici primarii de sectoare nu au fost interesati de propunerea Primariei Municipiului Bucuresti de a planta 200.000 de platani, pentru a creste suprafata spatiului verde de calitate. Doar administratiile sectoarelor 2, 3 si 6 au pus la dispozitia Primariei Municipiului Bucuresti spatii pentru plantarea de copaci.

      Din pacate, legislatia actuala, total aberanta in ce priveste administrarea Municipiului Bucuresti se reflecta si in privinta spatiului verde.

      Spatiile verzi apartinand domeniului public al Municipiului Bucuresti se afla doar in proportie de 8% in administrarea Primariei Municipiului Bucuresti.

      Mai precis, Primaria Capitalei are in intretinere si dezvoltare, prin intermediul Administratiei Lacuri, Parcuri si Agrement, numai parcurile Herastrau, Cismigiu, Carol, Tineretului, Circului si Crangasi, la care se adauga spatiile verzi din Piata Unirii, Piata Universitatii (in fata Teatrului National), cel de pe axa Bd. Lascar Catargiu si cel de pe esplanada de la Sala Palatului. Culmea e ca arterele rutiere care se afla in administrarea Primariei Municipiului Bucuresti au spatiile verzi in administrarea sectoarelor. Un asemenea labirint legislativ aduce numai greutati in administratie.

      Cu toate acestea, am militat permanent pentru imbunatatirea calitatii spatiului verde, caci aceasta este problema Capitalei si nu neaparat suprafata ce revine fiecarui locuitor, care se situeaza la 16,8 mp, aproape de media europeana. Problema Capitalei este ca acest spatiu verde este in mare parte doar inierbat si nu amenajat dupa standarde europene.

      Mai departe aici:
      http://www.videanu.ro/primarul
      • -4 (4 voturi)    
        idee post-mortem (Marţi, 17 iunie 2008, 0:14)

        vidu [anonim] i-a raspuns lui -

        au, vai, oh,... Primaria nu are in administrare decit 8% din spatiile verzi...
        alea 107 ha de linga Unirea de ce nu le-o facut spatii verzi si le-a dar 'gratis' lui Rotschild si Paskany?

        Daca vroia sa ramina in istorie cu +, nea' Videanu din Rosiori dona din alea "n" zeci de ha pe care le are pe locul fabricii Vulcan si care fac lejer suta de bulioane euroi, dona si el macar 5% la bucurestenii pe care i-a praduit... sa faca si el un parc, putea sa-i zica Parcul Videanu, sa-i faca templu lu Base sa vina tot pdelistu' sa puna ofrande.. da' sa faca un (1) parc!

        Da' primaru vostru era prea ocupat sa fie in concediu ..... eh, tzeapa, acuma e primaru nostru, indurati-l si voi dupa cum l-am indurat si noi pe al vostru nu 4 ci 8 ani! Ciini omoriti salbatic de basescu inca se razbuna... acuma stiti de ce ati pierdut?

        Pe scaunul lui Pache si Dem Dobrescu stau de prea multa vreme numai nevolnici fara viziune, niste pigmei in caracter, securi profitoare...

        Daca n-ati inteles de ce ati pierdut alegerile astea in Bucuresti, eu ma bucur sincer: e garantia ca veti repeta greseala!

        Ma bucur din totii PORII care n-au uitat ca Adriean si-a tras toata marmura romaneasca, pe zeci de ani, 'gratis', pe vremea guvernarii ... P.... S ............... D ! si care observa ca licuriciul vostru s-a stins sau, ma rog, lumineaza mai maro--galbui- spre-negru :-) si mai e si din alta specie de licurici.
        Multe multe succesuri!
        Ospatar! Una rece!
        • +1 (1 vot)    
          you can't handle the truth...? (Marţi, 17 iunie 2008, 1:05)

          georgeb [utilizator] i-a raspuns lui vidu

          Auzi ca idee, vorbesti de toate chestiile alea de pe Trafic Greu? Alea care sunt proprietatea Fabrica Vulcan S.A.?

          Intreb si io ca idee, aia nu a fost la vreunul din SIF-uri si s-a privatizat? Si daca da, intreb si io iara tot ca idee, ce treaba are Primaria in afacerea asta?

          Sau... sugerez tot ca idee, ca vorbesti prostii.
    • +3 (3 voturi)    
      raspunsuri (Marţi, 17 iunie 2008, 0:51)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui cozmin iliescu

      1) pe buletinul de vot de la prezidentiale nu scria "Traian Basescu -- inlacrimat dupa plecarea lui Stolo". Scria in continuare "Traian Basescu - D.A.".

      2) Nu. Fundamental diferiti nu sunt deloc. Presa pe care o citesc insa, este foarte diferita.

      3) Nu stiu ca oamenii care au facut cererile de retrocedare sa aiba legaturi stranse cu partidul prezidential. In alta ordine de idei, stiai ca parcul auto a crescut exponential in Bucuresti? Ai fi de acord sa platesti o taxa de cca 60RON/zi pentru a avea acces cu masina in centrul Capitalei? Eu as fi, da' daca s-ar incerca asta ar iesi cu linsaj. Nu imi place orasul in care traiesc. Dar, o sa fii surprins, imi place mult mai mult decat orasul de acum 8 ani. Chiar si decat acum 4 ani.

      4) Din cate stiu Blaga are buletin de Bucuresti. Este la fel de Bucurestean ca jumatate dintre locuitorii acestei metropole.

      PS: cainele moare de drum lung si prostu' de grija altuia. Nu vreau sa insinuez ca ai fi caine...
  • -6 (6 voturi)    
    25% (Luni, 16 iunie 2008, 21:50)

    dark [anonim]

    Cam asta a fost prezenta la vot in Bucuresti. Autoarea articolului inainte de a vorbi de bombo, ilici si altii "ilustri" politicieni care " prind aripi " in politica ar trebui sa ia in calcul procentul ala de 75 % care nu a votat. Cred ca pe asta ar fi trebuit sa se bazeze articolul. Ingrijorator procent de neprezentare nu credeti? ei se bat pe voturile a doar 25% din populatie ? Jenant. Inca o data jurnalistii lu' peste sau " deontologii" ne dovedesc k nu prezinta situatia asa cum ar trebui si se complac in aceeasi mocirla ca si " ilustrii" despre care scriu .
    • +3 (3 voturi)    
      eu cred ca tu nu cunosti legea (Marţi, 17 iunie 2008, 0:42)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui dark

      Daca nu votezi, atunci nu vrei sa fii luat in calcul. Nici articolul, nici autoarea si nimeni nu _trebuie_ sa ia in calcul nici un votant caruia i-a a fost "prea lene" Duminica.
  • -5 (5 voturi)    
    necaz (Luni, 16 iunie 2008, 22:17)

    bobo [anonim]

    Mare necaz la Pora.Poti sa dormi noaptea?Mai bine te-ai marita si ai fi mai fericita,nu te-ai lua de toata lumea.
  • -4 (6 voturi)    
    Bucuresti (Luni, 16 iunie 2008, 22:41)

    Observator [utilizator]

    Stimata doamna P, stimate doamne si stimati domni,
    Sunteti in grava eroare ! Bucurestiul nu doreste oameni "seriosi" - doreste bucuresteni. Asta este greseala PD-L. Din toata organizatia Bucuresti nu gasea un bucurestean ?
    Apoi afisele electorale + mesajele lor.
    1. Pe flyier-ele de pe stalpi Blaga apare cu mana la burta ca in salutul "maestrului mason" (vezi internet). adica este obedient undeva, dar nu fata de Biserica crestina. Cel ce a propus poza trebuie sanctionat.
    2. Chestia cu harta lui Blaga. OK. Eu sunt inginer constructor. Mi-a trebuit mult timp sa ma prind ca treaba aia cu trei linii din pumnul lui Blaga inseamna un pasaj. Initial am crezut ca vrea sa ne puna pumnul in bot !
    3. Afisul cu sarpele simpatic si buldogul serios. Proasta alegere. Bucuresteanul este boem, poet, nonconformist etc..

    Concluzie: Nu va lamentati. Bucurestiul are un PRIMAR BUCURESTEAN.

    Ce o fi o fi. Eu care am votat am dreptul sa comentez, sa dau cu rosii in primar, sa protesez, sa-mi spun parerea, sa aplaud, sa -l ... sa fac ce vreau pentru ca m-am exprimat la vot. Voi ... ?
  • -1 (1 vot)    
    I'm back baby (Luni, 16 iunie 2008, 23:54)

    comentator [utilizator]

    Is good to be alive....
    • +1 (1 vot)    
      poate vrei sa spui "It is good to be alive"... (Marţi, 17 iunie 2008, 10:01)

      judex [anonim] i-a raspuns lui comentator

      Mai pune mana pe cartea de engleza. Poate te exprimi mai bine in limba rusa ?!
  • -5 (5 voturi)    
    doamna GOE (Marţi, 17 iunie 2008, 0:00)

    aldo moro [anonim]

    ziarista asta contesta ce au votat cetatenii.eu nu l am votat dar accept regulile democratiei.mai schimbati va naibii stilul de Goe
    • +3 (3 voturi)    
      whoa... (Marţi, 17 iunie 2008, 0:40)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui aldo moro

      Citat din articol.... ok nu citat -- si mai rau, prima propozitie din articol: "Bucurestenii au adus la putere PSD-ul"...

      Nimeni nu a contestat dreptul Bucurestenilor de a face echivalentul unui sepuku colectiv. Faptul ca au dreptul sa o faca insa nu schimba cu nimic rezultatul gestului, anume eviscerarea.
  • +6 (6 voturi)    
    inutil (Marţi, 17 iunie 2008, 1:10)

    irina [anonim]

    Am stat ieri toata seara si m-am uitat pe internet la RTV.. Si m-am enervat cumplit.. Si degeaba.. I-am urat din tot sufletul pe miticii care l-au votat pe oprescu, mi-am urat prieteni buni care nu s-au dus la vot si au dovedit din pacate ca isi merita soarta.. M-am revoltat, m-am calmat si iar m-am revoltat..

    Iar apoi am avut o revelatie. Desi 30,000 de voturi au fost furate probabil, RTV a dat stirea asta la finalul buletinului de stiri de la ora 1, pe hotnews nu a aparut un rand despre asta, nici macar in ziua sau alte ziare nu scria nimeni nimic despre subiectul asta.

    Tacere totala.

    Iar asta ce ne spune? Ca presa e aservita? N-ar fi o noutate, nu?

    Dar de ce naiba nu au urlat FRAUDA cei de la PD_L?? De ce nu s-au revoltat, de ce nu au sarit sa tipe pe toate posturile?? Sa fie oare pentur ca toti au furat? Si ei, si psd-ul, si pnl-ul si toate ororile astea pe care, pana la urma, majoritatea le merita?

    Nu au iesit la vot.. pentru ca vezi doamne, le era scarba.. Dar tot ei sunt cei care se vaita, care ii dispretuiesc pe romani, care se considera mai buni decat restul..

    L-au votat pe oprescu, pentur ca e domnu doctor si e independent. Aiurea, l-au votat pentru ca s-au recunoscut in el -- smecheri si impostori, incapabili sa vorbeasca corect limba romana, drept care o dispretuiesc, incapabili sa aiba vreo logica, drept care fac misto de orice demers intelectual.

    V-ati uitat aseara la RTV, la emisiunea lui Tatulici? E atat de reprezentativa pentru cum suntem noi. O nulitate ca Ponta jignind pe oricine zicea ceva cu care el nu era de acord, un Ciorbea ajuns aproape la paroxism din cauza frustrarii (perfect intemeiate), un Tatulici gaunos si cu aere de inteleptul satului, mai ca se trasnforma in Creanga sau in Almanahul Cutezatorii cu intrebarile lui retorice si jenante; cu Adriana Saftoiu si Corina Dragotescu total impasibile, in ciuda penibilului si sfidarii bunului simt. Ca doar primesc niste bani si oricum ce conteaza, neamul asta e pierdut!
  • +5 (5 voturi)    
    continuare (Marţi, 17 iunie 2008, 1:15)

    irina [anonim]

    Si ma intreb acum de ce stau sa scriu aici.. Ca oricum nu conteaza, oricum nu rezolv nimic.

    Dar poate ca daca fiecare am face ceva, am vorbi cu cei din jurul nostru, am reactiona, am spune cand vedem o porcarie, poate s-ar schimba dracului ceva.

    Sunt asa de suparata pe tara asta si pe oamenii de aici!

    Eu reactionez cand vad pe cineva ca arunca hartii pe jos, reactionez cand un ghertoi de patron de bar urla la o fatuca angajata acolo, si mai ca ii da o palma.
    Dar de cele mai multe ori, lumea se uita la mine de parca-s nebuna.
    Ceea ce pentru mine nu conteaza deloc..

    Insa asa mi-as dori ca mai multi sa reactionam, mai multi sa incercam sa schimbam naibii ceva.

    Pe forumul asta cateodata pare ca e aer curat, ca suntem multi cei care gandim la fel. De ce naiba pe strada asta nu se simte??

    Trebuie sa facem ceva, ca altfel chiar ca emigram cu totii.
    • +3 (3 voturi)    
      Irina, (Marţi, 17 iunie 2008, 9:03)

      mariad [utilizator] i-a raspuns lui irina

      Santem putini Irina ,din pacate din ce in ce mai putin cei care reactionam si simtim ca tine.Totul e o manea si o becalizare generala in Bucuresti ,parerea mea.Primul semnal de alarma l-am avut cand distinsii domni profesori dansau cu Vanghelie la o petrecere la circ.De aici pana la generalizare n-a mai fost deacat un mic pas.
      Dar oricum, eu incep sa ma simt din nou bine intr-o minoritate cu care eram obisnuita.
    • +3 (3 voturi)    
      da, Irina, ai dreptate.... (Marţi, 17 iunie 2008, 9:13)

      judex [anonim] i-a raspuns lui irina

      pe acest forum numarul celor cinstiti si corecti este mult mai mare si nu vom permite celor 322 si slugilor lor ticaloase sa ne copleseasca. Trebuie sa continuam cu fermitate sa aratam romanilor adevarul si fata hada a celor 322 si namaitilor acestora. Sa-i avertizam pe romani la ce se pot astepta daca cei 322 vor domina tara, sa le aratam consecintele pe termen scurt si lung. Dreapta nu a condus inca Romania, a venit timpul sa o faca si sa scoata tara din marasmul si mizeria comunisto-bolsevica.
  • -4 (4 voturi)    
    D-nei Pora (Marţi, 17 iunie 2008, 1:18)

    lucky luck [utilizator]

    D-na Pora,
    Nu mai cautati vinovati de infrangerea lui Blaga acolo unde nu sunt!... Daca vreti totusi sa-i gasiti, uitati-va
  • -3 (3 voturi)    
    D-nei Pora (Marţi, 17 iunie 2008, 1:26)

    lucky luck [utilizator]

    Stimata Doamna,
    Nu mai cautati vinovatii victoriei lui Oprescu acolo unde nu sunt!
    Daca Oprescu a castigat, aceasta este consecinta a doua mandate consecutive si falimentare de primari catastrofali: Dl Basescu (2000-2004) si Dl Videanu (2004-2008), ambii P.D!
    Dincolo de PSD, PNL, PNG si alte "alea", ramane viata chinuita, imposibila a bucuresteanului pe nedrept batjocorit de, pe de o parte, un insetat de putere si, pe de alta parte, de un nesatul afacerist.
    Lasati paiul! Priviti si admirati bârna!
    Piteux votre parti-pris!
  • -4 (4 voturi)    
    Alegatorul bun si alegatorul prost (Marţi, 17 iunie 2008, 5:30)

    worker [anonim]

    "Cind alegatorii voteaza cu noi inseamna ca au fost inteligenti si vizionari; cind voteaza cu ceilalti inseamna ca sunt needucati si sedusi emotional" - astea sunt spuse normale in gura unui politician. Dar un analist politic nu are de ce sa vorbeasca la fel. Decit daca are motive sa fie mai putin "analist" si mai mult "politic".
    A! Si sa nu uitam: orice face Basescu si PDL-ul e bine; orice fac ceilalti este rau - traiasca seriozitatea ziaristului roman!
  • +3 (5 voturi)    
    Tovarasilor bucuresteni sunteti penibili! (Marţi, 17 iunie 2008, 5:53)

    ALEGATORUL [anonim]

    In primul rand ca nu ati mers la vot si in al doilea rand ca ati votat cu criminalul iliescu si echipa acestuia;echipa de comunisti vinovata de dezastrul Romaniei.Cauza dezastrului are doua componente de baza:1.Faptul ca din anii 60, Romania, (dupa datele oficiale ale statului comunist), coborase la principalii indicatori economici-financiari-sociali, pe penultimul loc in Europa.Propietatea privata de productie si consum era interzisa.2.Votul pro comunism tip perestroica, model Dambovita, din anii 1990 si 1992.Votul de 87% pentru iliescu-fsn. Aceste doua voturi de inceput au facut ca nomenclatura comunista sa devina mai puternica politic si economic-financiar, decat inainte de 22 dec.89.Tampenizarea este atat de mare in Bucuresti, incat s-a ajuns la rezultatul ca omul lui iliescu ,"independentul" oprescu, un produs al securitatii ,al comunismului si fesenismului sa castige primaria capitalei.RUSINE!
  • +3 (5 voturi)    
    Contributia decisiva a presei (Marţi, 17 iunie 2008, 6:52)

    hotnewsfil [utilizator]

    Unii ziaristi si analisti considera ca revenirea lui Iliescu in prim-planul politicii romanesti este datorat exclusiv insucceselor PD-L.
    Eu consider ca "meritul " trebue sa fie impartit chiar cu acei ziaristi si analisti. Acestia au muncit asiduu, in special axati pe axioma "Basescu este vinovat". Mentionez, in acest sens,grupul puternic de la Antene (Cristoiu, Laptop, Gadea, Ciutacu, Radu, Mircea Badea, etc.), C.T.Popescu, Oana Dobre, etc, etc..
    Avind in vedere activitatea stralucita a acestor corifei, propun ca CRP sa examineze contributiile cele mai eficiente, sa le aleaga pe primele trei.
    Sunt convins ca se vor oferi oameni de afaceri bogati care sa-l rasplateasca pe cel mai bun, cu un premiu generos, cum ar fi o masina foarte scumpa, iar pe cei de pe locurile doi si trei, cu cate o masina mai ieftina, de pana la douazecidemii de euro.
    Concursul s-ar putea repeta anual, S-ar declansa o emulatie de mare interes patriotic, care ar scapa tara de PD-L si de Traian Basescu.
    • +2 (4 voturi)    
      aceste tonomate si fripturisti... (Marţi, 17 iunie 2008, 9:08)

      judex [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      adevate slugi fidele, sunt la fel de vinovati ca si cei 322 pentru manipularea romanilor, tinerea lor in bezna pentru a fi pacaliti si batjocoriti, fara remuscari si in modul cel mai ticalos. ....Vor trebui sa plateasca ca si stapanii lor, cand va veni vremea.
  • +2 (4 voturi)    
    Suntem niste hahalere (Marţi, 17 iunie 2008, 7:09)

    hotnewsfil [utilizator]

    Bucurestenii,acesti mitici damboviteni , aiuriti, superficali si iresponsabili, s-au incsris pe axa "Iliescu -Patriciu", manipulati de aparatul politic, de propaganda si diversiune, al "322".
  • -3 (5 voturi)    
    restauratie??? (Marţi, 17 iunie 2008, 8:20)

    dorinteodor [anonim]

    bucurestenii au ales corect din oferta propusa. dupa atita timp cind "ailaltzi" au facut ce au vrut, acum putem, poate, sa vedem cite magarii au facut. daca oprescu face lumina atunci este omul potrivit. daca-l mininca "aia" cu fulgi sau daca ajunge la o intelegere, atunci doar se va putea spune ca alegerea a fost gresita....
    • +1 (3 voturi)    
      Alegere corecta bazata pe oferta? (Marţi, 17 iunie 2008, 10:36)

      Pepi [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

      Hai sa fim seriosi... Ce a propus Oprescu? Ceva de genul unui chirurg de doi lei: te deschidem si abia dupa aia ne gandim ce diagnostic ai si daca putem sa te reparam.
      Alegerea a fost oarba, ca in "Titanic Vals": "Nu ma votati!" si votantii s-au ds la vot in delir....
      • -1 (1 vot)    
        chiar sa fim seriosi (Marţi, 17 iunie 2008, 13:16)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Pepi

        pepi,
        e nu sint partizanul lui oprescu dar nici a lui blaga. "ofertele" lor ma lasa rece. bucurestiul nu poate fi nici pe departe condus de un om. ce se face si ce nu se face are multi factori in ecuatie, stiuti sau nestiuti, legali sau ilegali,....eu doar am zis ca intre blaga si oprescu (doua rele, fiecare in felul sau....), bucurestenii au ales raul cel mai mic. "oferta" consta deci in aceste doua persoane nu intre ce balmajesc ei ca or sa faca si or sa dreaga. blaga este ridicol cind spune ca va rezolva problema traficului iar oprescu si mai ridicol cu autostrada lui zburatoare. ambii sint deci populisti, fiecare in felul sau.
  • +2 (4 voturi)    
    Avem ce meritam! (Marţi, 17 iunie 2008, 10:41)

    Tom Macaragiu [anonim]

    Oprescu a ajuns primar in Bucuresti ca urmare a faptului ca 70% din votanti sunt persoane in varsta de peste 50 de ani.
    Absenteismul tinerilor a dus la toata mizeria asta! Opiniile stupide conforma carora nu merita sa votezi au adus acest rezultat.
    Urmatorii 4 ani vor fi un dezastru pentru acest oras. primaria are sa fie capusata de baronii PSD iar oprescu are sa ne rada in nas ca un golan.
    Asadar la urmatoarele alegeri incercati sa sariti peste gratar si manele si mergi la vot! Altfel natia asta se va scufunda in mizerie oricat ar incerca UE sa ne ridice din mocirla in care ne scaldam.
  • -3 (3 voturi)    
    Restauratie? (Marţi, 17 iunie 2008, 11:07)

    un PNList [anonim]

    /// Cum adica restauratie?

    Cum vine chestia asta, noi bucurestenii, asa prosti cum suntem, am votat bine sau rau ramane de vazut. Dar rogu-va, un pic de respect pentru capitala.
    • +1 (3 voturi)    
      respectul se castiga, nu este un drept innascut (Marţi, 17 iunie 2008, 11:52)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui un PNList

      -- asa ca, daca vreti respect, votati cu capul.
      • -1 (1 vot)    
        Nu restauratie ci fixatie (Marţi, 17 iunie 2008, 13:04)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui georgeb

        of greu de tot cu tine. de 18 ani votam ce ni se arata la televizor. votam, omul ajunge in scaunul dorit si nimic concret adica : "m-a invins securitatea", "a fost mostenirea grea a regimului anterior", "de vina sunt cei 322", "clanurile mafiote sunt avantajate de guvern", etc, etc. si trec anii peste noi de pomana. milioane de romani s-au saturat de saracie si pleaca in lume alte milioane abia asteapta sa plece. atata timp cat vom vota ce ne sugereaza sistemul prin media votam oamenii sistemului si nu vom iesi la lumina. acest lucru ii face pe cei ce nu se mai duc la vot sa stea acasa. ei s-au lamurit ca nu voteaza decat oamenii sistemului si prezenta lor la urne este doar legitimarea democratica in fata europei a unui stat nereformat si care prin politicieni nu are nici-un interes sa se reformeze pentruca lor le merge extraordinar de bine.
        • +1 (1 vot)    
          alta discutie (Marţi, 17 iunie 2008, 14:13)

          georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Dan

          si repet, a mia oara, absenteismul nu este o solutie.
          • -1 (1 vot)    
            Aceeasi discutie simpla (Marţi, 17 iunie 2008, 15:53)

            Dan [anonim] i-a raspuns lui georgeb

            A milioana oara incerc sa te lamauresc pentruca din ce postezi constat ca ai inteles multe. Problema nu este sa nu mergi la vot ca aici ai dreptate nu se rezolva nimic stand acasa Problema este ca degeaba mergem la vot daca ce ni se ofera este drk-ul ori taica-sau. Atunci stradania normala si democratica de a vota este nula din start pentruca nu conteaza ce aleg eu, sistemul merge inainte ori cu unul ori cu altul din candidati. Sistemul realizeaza tot ce isi doreste in felul asta punandu-si in functii oamenii care sa-l serveasca alesi democratic de popor ca sa vada Europa cat suntem de democrati.
            • +1 (1 vot)    
              algoritm genetic (Marţi, 17 iunie 2008, 20:37)

              georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Dan

              Nu exista egalitate perfecta intre candidati.

              Stiu ca tu sustii contrariul, dar nu este adevarat. Daca ar exista egalitate perfecta intre indivizi atunci ar trebui rescrisa toata biologia si genetica.

              Asa ca nu exista niciodata alegere inutila. Votul se bazeaza pe diferentierea intre ofertele electorale (in care, informal, caracterul candidatului are o pondere majora).

              Nu uita ca s-a votat masiv cu Iliescu (dracu') atunci cand Vadim (tac'su) era contracandidat. Si pe _foarte_ buna dreptate. Aia a fost o alegere care, oricat de amara ar fi fost, avea un suport extrem de solid.

              Daca intre Iliescu si Vadim il preferi pe unul din cei doi (nu conteaza pe care, pentru cadrul acestei discutii) atunci nu vad cum ai putea sa nu ai preferinte cand vine vorba de Oprescu vs Blaga.

              As intelege toata discutia daca oferta electorala si candidatii aferenti erau undeva aproape de perfectiune -- nu conteaza pe cine alegi ca tot o sa fie bine. Dar stiu ca nu crezi asta si nici eu nu cred.

              Consider ca sintagma aia cu alesu' dintre doua rele este overrated -- i.e. este foarte logic ca intotdeauna vei avea de ales dintre doua rele (doi oameni, doua partide, doua oferte electorale; nu exista om perfect => ai de ales intre 2 rele), doar ca este absurd sa spui ca nu poti vedea, niciodata, diferentele (subtile sau nu) dintre cele doua rele pe care le ai de ales.
              • -1 (1 vot)    
                Simplu (Marţi, 17 iunie 2008, 21:30)

                Dan [anonim] i-a raspuns lui georgeb

                Problema ca sa fie clar hotul imi propune 2 candidati amandoi ai lui. Unul X si altul Y. Cand ma duc la vot zic X e mai cu mot ca Y si il votez pe X. Ce am realizat am votat omul hotului care isi freaca mainile si continua hotia cu X omul lui pe scaun. Daca votez Y acelasi lucru. Hotul castiga si ma fura in continuare ori cu X ori cu Y.
                • +1 (1 vot)    
                  agoritm si variatii (Miercuri, 18 iunie 2008, 12:27)

                  georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Dan

                  Pe de o parte sunt _ferm_ convins ca nu este si nu a fost niciodata cazul la noi. Nu cred ca exista un asemenea nivel de ocultism in politica romaneasca.

                  Tocmai ai zis ca ca X e mai cu mot. Deci ai facut o alegere. Daca tot ai de ales inte doi oameni ai "hotului", de ce sa nu votezi pentru cel care e mai cu mot? Poate ca unul din cei doi are obrazul ceva mai subtire (cu un mm) si va avea ceva mai multa retinere in a executa unele din ordinele "hotului"... poate ca unul din cei doi este ceva mai independent si va avea ceva mai mari sanse sa se certe cu "hotul" atunci cand va veni vorba de imparteala.

                  You get the picture. Daca societatea voteaza oameni in functie de caracter atunci va exista o tendinta naturala a politicii de a promova oameni pe baza de caracter. Daca societatea este indiferenta atunci politica va abuza de aceasta indifierenta.
                  • +1 (1 vot)    
                    Somn usor (Miercuri, 18 iunie 2008, 13:48)

                    Dan [anonim] i-a raspuns lui georgeb

                    Stii teoria chibritului? Un chibrit are cap, mijloc si coada, capul chibritului are cap, mijloc si coada, mijlocul chibritului are cap, mijloc si coada .... (asa mai departe la nesfarsit). Esti un as al invartitului in jurul cozii. Evident ca ai inteles ce am vrut sa spun dar o intorci cum vrei ca sa ramai cu ultimul cuvant. Iti las ultimul cuvant si nu o sa-ti mai raspund pentruca tu ai inteles.
  • -4 (4 voturi)    
    Felicitari doamnei Pora pentru temele enorme! (Marţi, 17 iunie 2008, 12:41)

    Anonim [anonim]

    Domnia sa nu poate decat cu teme mari de prea muuulta vreme. Atat de mari incat incap intr-o campanie electorala. Poate ca nu lipsa de charisma i-a daunat domnului Blaga, vames aparent cinstit si drept, bun administrator etc. V-ati gandit ca cu inflatia de teme mari pe care insistati sa le goleiti de orice continut, doamna Pora, ati obosit votantul. Dumneavoastra si pseudoelitele ca dvs. ati pregatit terenul domnului Doctor, cu nimic mai prejos ca teme demagogice si abulice fata de domnul Basescu cel care in urma cu 4 ani lupta pentru Primaria Capitalei. Ce mi-e podul, CSAT-ul sau autostrada suspendata. gasiti vreo diferenta? Va doresc succes in demersul genial de a pregati patria si poporul pentru apararea impotriva loviturii de stat care i se pregateste in toamna. Mare tema si asta doamna! E cu ceva diferita Piata Universitatii aia pe care a resuscitat-o dom' Cozmin Gusha in 2004, de mineriada pe care urmeaza s-o dati pe lovitura de stat? Mare tema si aia! Va simtiti inteligenta cand scrieti despre mari teme, sau doar pioniera luptand pentru partea imaculata a clasei politice ( de mult n-am mai auzit-o pe aia cu sa o schimbam - tot din categoria ce mari teme ne framanta!). Chiar asa o fi doamna Pora, de-o pare Base si din cand in cand PD-l-ul, care lanseaza doar teme enorme - si de cealta doar oligarhi, comunisti, securisti (vezi cazul Monei Musca). Mie de imaculati mi-e cel mai frica ca habar n-am de unde vin :). Pe astialalti ni-i dati dvs, mura-n gura, gata repartizati pe categorii ca sa nu ne mai obosim noi. Astept cu interes desfiintarea Parlamentului, si o Constitutie roz care sa ne placa la toti. Va recomand discutia saptamanii de pe BBC regizorii din noul val vs mineriadele hotnews si nu numai, poate o sa intelegeti in sfarsit ce e cu temele astea mari.
  • +1 (3 voturi)    
    O noua tema mare PNG+PD-L (Marţi, 17 iunie 2008, 13:07)

    Sufixul Anonim :))) [anonim]

    Banui ca maine ne veti oferi o radiografie la fel de obiectiva :), a aliantei democratice dintre PD-L si PNG in CGMB. Dupa ce va va fi trecut mirarea in fata pozei Becali Videanu, ne veti explica despre tema mare a democratiei ... la Consiliu' Local si ne veti desena frumos ca menirea partidelor este sa faca aliante si sa apuce la majoritate. Corect fara deosebire de partide si de tara sau consilmiu local. O sa ne explicati probabil ca pe axa dreapta ( stanga ati desfiintat-o) PNG si PD-L sunt din aceeasi falmilie ideologica, ca de cand cu catindat independent v-ati amintit de ideologiile politice.
    Si am o veste buna pt dvs, intr-un astfel de editorial, nu va fi cazul sa folositi cel 5 cuvinte cheie pe care le stit atat de bine: oligarhi, corputie, securisti, comunisti, Iliescu (alterantiv cu Nastase, Vacaroiu), ar fi bine sa nu folositi nici numele Basescu - nu de alta da poate-si aminteste vreun tonomat de istoria de la Golden Spritz si oricum presedintele nu se amestica in chestiuni lipsite de dimensiunile marilor teme, cum sunt aliantele din CGMB e preocupat de lovitura de stat a celor 322.
    Sau scenariul numarul doi, ne veti explica din nou catd e nefireasca e apropierea dintre PNL si PSD, pe cand treaba cu Becali e cat se poate de normala si fireasca. Restul o sa ne spuna el si noua si domnului Videanu cand nici n-o s ne asteptam.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu inainte de a porni de la tema democratica (Marţi, 17 iunie 2008, 14:45)

      *** [anonim] i-a raspuns lui Sufixul Anonim :)))

      care se numeste "izolarea" PDL

      Pe care trebuie s-o explice PSD-PNL, care SUNT LA PUTERE.

      PUTEREA izoleaza asadar OPOZITIA

      1. Ce fel de tema "democratica" avem aici
      2. ce fel de tema "morala" avem aici
      3. ce fel de tema "nationala" avem aici ?

      Restul, adica alinata PDL cu PNG este o tema cu adevarat secundara. Sa te aliezi IN OPOZITIE ca sa nu dispari in fata asaltului PUTERII, care este si nociva si toxina,
      E cel mai legitim lucru pe care-l pot face niste partide.
      • +1 (1 vot)    
        Serios? (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:14)

        Sufixul Anonim :))) [anonim] i-a raspuns lui ***

        Cine spune ca PSD-PNL sunt la putere? Tu? Domnul presedinte, cel care cu Alianta BA a castigat atat de tare alegerile de nu s-a descurcat fara "solutii imorale"?
        Aliantele pentru a forma tot soiul de majoritati si pentru a izola partidul advers :) (puterea opozitia si invers) nu ar trebui sa aiba nimic iesit din comun. Au fost transformate in aberatii ale naturi de trompetele domnului prezident si ale PD-L. N-au de cat sa faca si sa desfaca, sa se descurce sa iasa din izolare. De asta fac politica.
        Astept sa vad ce vor intelege fanii PD-L si ai domnului Basescu. Care va fi ocaua de masurat o alianta cu PNG facuta pe fata si cu acte-n regula? Pragmatism sau imoralitate?
        Si astept ca in 4 ani domnul Oprescu sa revina in campanie si sa citeze din nou din dom' presedinte cerandu-le bucurestenilor un Consiliu general ca sa le arate ce poate si tipand ca din gaura de sarpe ca a fost izolat si ticalosit 4 ani.
        In rest toate cele bune si inca o data salutari doamnei Pora!
    • +1 (1 vot)    
      ba au oferit-o, (Marţi, 17 iunie 2008, 20:49)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Sufixul Anonim :)))

      "Banui ca maine ne veti oferi o radiografie la fel de obiectiva :), a aliantei democratice dintre PD-L si PNG in CGMB"

      Ba au oferit-o, prin maiestria lui Dan Tapalaga: http://www.hotnews.ro/stiri-politic-3292458-cat-costa-pactul-diavolul.htm
  • +3 (3 voturi)    
    Reteta victoriei sau de ce a pierdut Blaga (Marţi, 17 iunie 2008, 13:10)

    Stan [anonim]

    Reteta victoriei folosita de Radu Mazare:"am dat gratis de mincare la babe o data pe luna".
    • +3 (3 voturi)    
      continuare (Marţi, 17 iunie 2008, 13:15)

      Stan [anonim] i-a raspuns lui Stan

      "De acum o sa le dau de doua ori", a anuntat Mazare, ajuns la al treilea mandat.
  • +2 (2 voturi)    
    primarul oprescu (Marţi, 17 iunie 2008, 18:40)

    profesoru [anonim]

    -Sinteza:-Crin Antonescu=un gainar notoriu iresponsabil.
    - Oprescu nu va fi niciodata independent
    - O coalitie PSD+PNL+PRM+PC= distrugatoare si paguboasa pt. romani.
    • -1 (1 vot)    
      as fi votat +1 pentru sinteza, (Marţi, 17 iunie 2008, 20:46)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui profesoru

      dar nu cred ca Crin Antonescu este un gainar. Notoriu este, iresponsabil de multe ori, demagogic (cand trebuie sa isi sustina un punct de vedere si nu are argumente) de asemenea. Dar gainar? Chiar de ar fi corupt (si nu am motive sa cred ca est), nu cred ca s-ar ocupa cu maruntisuri incat cred cu convingere ca este un tip destept (e drept, si de Remes credeam dar el s-a dovedit a fi, in mare masura, un "gainar")
  • +2 (2 voturi)    
    Liberul Arbitru (Marţi, 17 iunie 2008, 19:35)

    Viteazul [anonim]

    Din pacate, cred ca ne meritam soarta! Sa NU fim in stare sa recunoastem un CABOTIN, un SMECHERAS deghizat in Mare DOCTOR?! Pacat pentru copiii nostri----trebuie sa traga dupa greselile parintilor!
  • 0 (0 voturi)    
    "Majoratul uitãrii" (Joi, 19 iunie 2008, 14:44)

    Gicã Contra [anonim]

    De ce nu scrieti un articol in care sa le solicitati bucurestenilor sa raspunda cum au putut ca in ziua in care se implinesc 18 ani de la multumirile adresate minerilor de Ion Iliescu, ei sa aleaga ca Primar General un om care a fost, este si va fi in echipa lui Ion Iliescu - fapt de altfel de apreciat cu sinceritate daca ne gindim la toti oportunistii si schimbaciosii de partid din politica romaneasca ?
  • 0 (0 voturi)    
    sunt identici (Vineri, 20 iunie 2008, 9:51)

    marina [anonim]

    Da, restauratie, mai ales ci Becali aliat cu PD! Pe asta cum o explicati ? Tot rin prostia bucurstenilor ? Bucurestenii aia destepti erau probabil la munte si la mare, nu s/au inghesuit sa isi sustina buldogul portocaliu. DVS unde ati fost ?! Restauratie era in ambele acazuri.Si poate Basescu a primit un cartonas galben, ca ni l/a vindut si pe Videanu ca pe un produs bun,autentic si el era alterat de coruptie ? de ce un corupt PD e mai bun decit unul PSD ?!
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Vineri, 20 iunie 2008, 11:58)

    anonimarticol-comentariu [anonim]

    Numai daca renunta la "locomotiva"-care este deja doar caruta cu roti patrate.
  • 0 (0 voturi)    
    Extraordinara previziune ! (Vineri, 20 iunie 2008, 13:16)

    Elena [anonim]

    D-na Pora sunteti nemaipomenita asa prin felul cum punctati toate aceste evenimente care se petrec in fata noastra si la care noi nu putem decit sa ne uitam sa ne lamentam si asta pt. ca multi dintre romani n-au facut decit in loc sa voteze s-au dus bine mersi in plimbare sau pur si simplu si-au ignorat viitorul.
    E adevarat ca daca electoratul PD-ului nu va fi mobilizat ,daca cei cu vederi de dreapta ,cei care vor schimbarea clasei politice nu vor sti sa-si aleaga conducatorii atunci ne vom intoarce in timp si asta o meritam cu deplin dupa prezenta pe care am avuto la vot si dupa interesul aratat viitorului copiilor nostri ,.

    Ceea ce se intimpla pe scena politica cu aliante contra naturii ma face sa cred ca nimic nu se va schimba ,nu avem justitie pt. demnitari , pentru cei sus -pusi se face trafic de orice si in final totul se termina cu un final fericit."VICII DE PROCEDURA"
    Bine D-na Pora ca se mai poate scrie pe net alfel nu vad cum am putea afla atitea noi oamenii simpli.
    Eu cred ca acea clauza pe justitie va fi activata .
    Sper sa se termine peste un an peste doi toate aceste mizerii si sa am un motiv sa-mi privesc cu respect conducatorii pe care ii voi vota !
  • 0 (0 voturi)    
    PORA CEA MAI OBIECTIVA (Vineri, 20 iunie 2008, 19:56)

    barbulescu carmen [anonim]

    draga pora,
    felicitari pentru articol.
    ai surprins exact realitatea. ceeace scrii tu cunoaste un segment mic al populatiei care este informata .asa se explica cum bucurestenii au putut sa voteze un pacalici la primarie
  • 0 (0 voturi)    
    activista de partid (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 14:06)

    a [anonim]

    Am incercat sa urmaresc analizele si articolele semnate de Andreea Pora, acolo unde acestea apar (uzual in Cotidianul, Evenimentul si Realitatea tv). Ca si acest articol, in loc de opinii critice dar si jurnalistice, parerile analistei/ziaristei se departeaza extrem de mult de realitate schimonosindu-se doar in lumea portocaliu-basesciana. De aceea va propun, stimata Domnisoara: INSRIETI-VA IN PARTIDUL PREZIDENTIAL, sa puteti sa actionati ca o eficienta activista. E pacat sa va uzati pe tarimul neutralitatii atatea calitati de ACTIVIST DE FRUNTE!