Doctor in fraude

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 3 iunie 2008, 16:19 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: HotNews.ro
Cele 30 de procente obtinute de independent rezulta dintr-un reusit furt de incredere. Oprescu n-a castigat votul alegatorilor, l-a obtinut prin inselaciune. Candidatura sa sta, cap-coada, sub semnul fraudei. De la listele cu semnaturi mistificate grosolan pana la discurs - o capodopera de minciuni spectaculoase, o colectie de insulte la inteligenta medie - doctorul Oprescu opereaza magistral cu falsuri legale, morale si de logica elementara.

De ce sa ne mire succesul furtului electoral? Localele din 2008 ne arata ca oamenii par dispusi sa accepte usor hotia cu fata umana, ca voteaza masiv primari-banditi dar care “fac ceva pentru oameni”. La Stefanesti, alegatorii ies in strada pentru ca binefacerile haiduciei cu voturi n-a mai ajuns si la ei. In Romania trucata, inselaciunea a ajuns virtute, nu pacat.

Pe acest fundament moral vascos, Oprescu pare omul vremurilor sale. Ultimul sau discurs, aplaudat in mod suspect de analisti amnezici, poate fi calificat bun si interesant exclusiv prin forma de prezentare. Dar in continut, e gol si putred. Oprescu a spus luni la ora 19.30 ca mineriadele au dat Romania inapoi si ca au facut rau bucurestenilor. Doua ore mai tarziu, la televizor, ii declara iubire si respect lui Ion Iliescu.

Din doua, una. Ori minieriadele sunt rele, si atunci te delimitezi politic de  toti cei care le-au sustinut direct sau indirect. Ori stai cu Iliescu la masa, cu parintele mineriadei, si atunci declaratiile despre raul facut de mineriade Romaniei sunt praf in ochi si o noua tentativa de inselaciune. Oprescu s-a pozitionat aparent corect fata de o tema sensibila pentru ca turul doi se va desfasura exact la 18 ani de la mineriadele din 13-15 iunie. Insa compasiunea sa este un fals grosier, o minciuna ordinara si o insulta, data fiind optiunea sa politica ferma pro-Iliescu.

Tentativele publice de relativizare a temei mineriadei, prin abordarea trecutului FSN-ist al lui Vasile Blaga, sunt inspaimantator de ilogice. Blaga l-a ales pe Iliescu antefactum, nu postfactum ca Oprescu. A mers cu Iliescu si FSN temporar, inainte de mineriade, si l-a parasit la scurt timp dupa. Oprescu l-a ales pe acelasi Iliescu la cinci ani dupa mineriade, cand vinovatia sa devenise deja notorie, deci a optat in cunostinta de cauza, si i-a ramas fidel 13 ani. S-a executat docil de fiecare data cand Iliescu i-a ordonat sa candideze la Primaria Capitalei. E aproape ridicol sa faci diferenta intre doua destine politice evident diferite.

Dar demonstratiile logice in cazul lui Oprescu sunt de prisos iar cautarea de repere inutila. Omul spune azi ce vrea publicul sa auda. A crescut un deceniu in umbra lui Iliescu fara nici gand pios indreptat catre bucurestenii pisati de minerii chemati de magistrul sau. Independeta sa declamata il tine totusi legat de Ion Iliescu de care, iata, n-are puterea sa se rupa si sa-i denunte explicit relele. Oprescu demasca in campanie mafia din spatele partidelor iar astazi vedem cum PSD il sustine la scena deschisa. Dar de ce ar imbratisa partidele cu interesele lor veroase un candidat care pretinde ca nu asculta de stapani? Gluma independentei sale s-a rasuflat astazi, cand Mircea Geoana si-a luat progenitura in brate si a ridicat-o deasupra capului.

Din nou: este aproape obositor sa arumentezi lipsa de logica si labilitatea morala a lui Sorin Oprescu, independentul infectat cu toti virusii sistemului din care s-a nascut. E adevarat, Bucurestiul are nevoie urgenta de un doctor. De un terapeut capabil sa vindece alegatorii sedusi de furtul cu fata umana. 





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

5559 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    mhm (Marţi, 3 iunie 2008, 16:30)

    cristi [anonim]

    Asa au votat si acum 4ani sau cum?
    • -11 (19 voturi)    
      Si BlEaga cu ce e mai bun? (Marţi, 3 iunie 2008, 16:47)

      IceCub [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Si de ce l-ar vota bucurestenii pe Blaga? Sa schimbe iarasi bordurile?
      Tot subiectul legat de mineriada e "rasuflat", Blaga l-a adus in duscutie si tot in fata lui s-au spart oalele. Degeaba incercati sa-l periati acum.... 1-0 pentru Oprescu.
      • 0 (0 voturi)    
        Replica eleganta (Miercuri, 4 iunie 2008, 12:11)

        Maggie13 [utilizator] i-a raspuns lui IceCub

        Lasind deoparte bancul rasuflat cu pocirea numelui ( nu cred ca ati aprecia daca s-ar face si cu dv. glume de -astea), pentru postul de primar Blaga e cu MULT mai bun decit mistocarul neputincios si mincinos de doctor. Intrebati CUM a condus cele n spitale si mai ales Municpalul, care si acum e in cirpe de pe urma lui.Si cit muncea si cind si unde cind era platit, ca si acum de altfel, din banii publici. Chiulangiu notoriu!
  • -12 (20 voturi)    
    Ma intreb... (Marţi, 3 iunie 2008, 16:36)

    jon [anonim]

    Dan Tapalaga si cu Andreea Pora or fi una si aceeasi persoana?
    • -13 (17 voturi)    
      Raspuns (Marţi, 3 iunie 2008, 16:45)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui jon

      Cu siguranta.
      Te rog sa nu uiti ca ei nu sint tonomate, ci niste adevarati ziaristi. Tot lachei ramin.
      La aproape 20 ani dupa comunism, avem de ales intre doi comunisti.
  • -14 (20 voturi)    
    Nu te lasi, este? (Marţi, 3 iunie 2008, 16:36)

    666 [utilizator]

    Omule, iar scrii mult si pe langa realitate.

    Vezi ca PRM a intrat in consiliu desi i-ai cantat prohodu' inca de duminica.
    Nu vezi ca nu tine faza cu "opinilii"? N-ai si tu o specializare serioasa?
    • +7 (11 voturi)    
      mirko militianul de servici (Marţi, 3 iunie 2008, 17:19)

      uluit [utilizator] i-a raspuns lui 666

      Iar tu esti militianul de servici care da sfaturi "bune" pentru cladirea unui spirit muncitoresc adecvat cu politica partidului stat?
      Vezi ca vremurile alea au trecut... nu mai suntem in comunism. Iar daca nu-ti place, iti recomand sa emigrezi la Nord Koreeni, poate acolo vei mai avea o speranta.

      Nu pot sa remarc decat c-au sarit toti cateii de 'serviciu' in primele postari, cu aceleasi fumigene si manipulari securistice.

      Excelent articol Domnule Tapalaga. Ma bucur ca mai sunt ziaristi ca dumneavoastra.
      • -2 (6 voturi)    
        Dap (Marţi, 3 iunie 2008, 17:50)

        666 [utilizator] i-a raspuns lui uluit

        Evident, spre Coreea (nu cu "k") ar trebui sa-mi fac planuri daca as da crezare incercarilor astora de spalare a creierelor cu care insista joldunarii presei, indiferent in a cui solda ar fi.

        Un singur lucru (imi) e clar: nimeni, absolut nimeni din PDL-ul slavit prin intermediul hotnews.ro nu are o individualitate; cu totii sunt aplaudacii potentialului dictator Basescu - iata lucrul caruia ma impotrivesc.
        Tu pari lucid - ar trebui sa faci cam la fel.
        Multumesc de sfat, oricum.
        • +2 (6 voturi)    
          Sau in Cuba la taiat trestie de zahar (Marţi, 3 iunie 2008, 18:18)

          uluit [utilizator] i-a raspuns lui 666

          North Korea sau Corea de Nord nu conteaza.
          Important e c-ai inteles mesajul.

          De cand a ajuns sintagma: "potentialul dictator" o gogorita de manipulat masele?

          Asa-ti pot spune si eu "potentialul criminal" si sa te bag la beci pentru faptele pe care inca nu le-ai facut. (vezi c-ai vazut prea multe filme de genul: Minority Report)
          • -1 (5 voturi)    
            ee (Marţi, 3 iunie 2008, 18:52)

            jamal [utilizator] i-a raspuns lui uluit

            Nu Corea, ci Coreea. Omul ti-a scris mai sus.
            Mirko e banatean, nu mitic, si are o parere echilibrata si obiectiva. Poate ar trebui si tu sa incerci sa scrii ca el, dar fanatismul se vindeca greu.
            • 0 (2 voturi)    
              aseara la Realitatea TV... (Miercuri, 4 iunie 2008, 6:55)

              judex [anonim] i-a raspuns lui jamal

              cand Boureanu condamna hotia, prietenul tau Medalin Voicu o incuraja, intr-o veselie. Va este foame, vreti iar la conducerea tarii?
              • -1 (3 voturi)    
                boureanu (Miercuri, 4 iunie 2008, 10:53)

                deus [anonim] i-a raspuns lui judex

                Ar trebui sa taca, macar un timp, daca n-a fost in stare de nimic la aceste alegeri. Sa mai mediteze la ce ar trebui el sa faca si sa nu-si mai dea atata cu parerea, ca nu valoreaza doi bani!
        • +2 (4 voturi)    
          Aplaudaci? Dictator? (Marţi, 3 iunie 2008, 18:45)

          Nicolae [anonim] i-a raspuns lui 666

          Stimate domn, chiar nu filtrati deloc prin intelectul propriu dejectiile varsate seara de seara de Antenele lui Felix?

          Oricum, imi place ca folositi termenul "potential" dictator. Asa cum si Dvs puteti fi un potential criminal, nu? Sper ca intelegeti usajul cuvantului "potential"

          Excelent articol, Dl Tapalaga!
    • +1 (3 voturi)    
      vezi ca nu te-ai uitat bine... (Miercuri, 4 iunie 2008, 10:29)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui 666

      cu 4% sta acasa..Poate asa mai scapam si de vadim..alta pleava. Felicitari d-l Tapalaga; ca intotdeauna..la obiect..
  • +14 (18 voturi)    
    excelent articol (Marţi, 3 iunie 2008, 16:36)

    un cititor printre altii [anonim]

    Dupa cum vedeti cei ce se lupta de zor si din rarunchi cu dreapta au decis sa-l sustina pe Chiliman. Acum ori PNL-ul e de stanga, ori astia isi bat joc de noi luandu-ne de tampiti, sau si una si alta ( ceea ce e foarte probabil).
    Cat priveste faptul ca isi platesc votantii cu 1000 lei, nici usturoi n-au mancat si nici gura nu le pute. Dar au castigat alegerile.... Halal sa le fie ca multu au mintea scurta.
  • -16 (24 voturi)    
    Fumigene pedeliste (Marţi, 3 iunie 2008, 16:37)

    Liviu [anonim]

    In timp ce unii ne flutura bau-baul cu Iliescu, minerii si alte grozavii, PDL sta frumusel cu mana in buzunarul nostru si se pregateste, prin Blaga, sa continue politica lui Videanu de asfaltari, contracte grase pentru clienti, parcari pentru amici etc. :)
    • +12 (18 voturi)    
      Tu meriti (Marţi, 3 iunie 2008, 16:50)

      Sorin Blaj [anonim] i-a raspuns lui Liviu

      sa circuli prin noroiul psd-ist.
      • -2 (6 voturi)    
        tu meriti sa parchezi la dalli (Marţi, 3 iunie 2008, 17:24)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Sorin Blaj

        si sa nu primesti bon fiscal. e singura firma din tara fara bonuri fiscale. cum dracu e posibil aia in targul vitan sa umble cu casa de margat legata de gat si la dalli nu se poate? sa intre banii la partid!
  • -15 (23 voturi)    
    Articol la comanda, asa-i ? (Marţi, 3 iunie 2008, 16:39)

    Dorin Sorescu [anonim]

    Domnule Tapalaga, mi-e rusine mie de lipsa dvs de rusine. Prostul satului sa fi fost si n-ar fi crezut articolul scris de dvs. Comanda a venit de sus, inteleg, dar nu mi-as fi asociat numele cu acest arrticol asa cum ati facut-o dvs.Pana si in Bolivia este mai multa sinceritate ! Mi-e scarba de articolul acesta, mi-e sila sa ma gandesc la cine l-a comandat, mi-e scarba de influenta politicului si in mediul online si detest faptul ca cineva s-a uitat la bani cand a acceptat sa apara acest articol
  • -16 (24 voturi)    
    cat te-au platit portocalii? (Marţi, 3 iunie 2008, 16:39)

    florin [anonim]

    e un articol jenant. si nici macar nu ii sustin pe pesedei sau pe portocalii.
  • -16 (20 voturi)    
    Puteai sa-l injuri mai tare la banii astia! (Marţi, 3 iunie 2008, 16:41)

    traianel [anonim]

    Gata, maestre Tapalaga, ca se inchide urna! L-ai injurat destul. Desi puteai sa-i mai zici cateva. Te cam repeti si esti si prea abscons. Nu te-ntelege toata lumea. Fie ce-o fi, du-te repede la caserie sa-ti iei paraii ca fata pleaca mai devreme. A spus ca are bilete la film si nu sta dupa fundul fiecarui mitocan.
  • +14 (18 voturi)    
    Doc ai dreptate dar... (Marţi, 3 iunie 2008, 16:41)

    A Dandanache [utilizator]

    Din pacate votul merge pe emotii si nu pe logica. Cind "doctorul" oracaie ca Blaga a fost in FSN in epoca mineriadelor oamenii asta aud si imediat asociaza. Dupa aceea putin conteaza ca "doctorul in falsuri" la ales pe Iliescu stiind implicarea lui in mineriade. Cuiul a fost infipt si pe el asta il intereseaza. Pina cind oamenii vor fi cu adevarat interesati in asi alege conducatorii si vor iesi la vot, Bucurestenii vor defila cu Oprescu. In care caz nu mai ramine decit: doamne ajuta, ca noi se pare ca nu suntem in stare.
    • +4 (4 voturi)    
      NU FSN este important (Marţi, 3 iunie 2008, 18:48)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui A Dandanache

      nici macar Mineriadele lui Ilici.

      Ci este important sa avem un primar credibil, capabil si muncitor, nu un doctor universitar care recunoste singur ca si-a pus "sclavii" sa-i faca dosarul de doctorat. PUNCT
  • -14 (20 voturi)    
    Pacat DT (Marţi, 3 iunie 2008, 16:42)

    jamal [utilizator]

    Esti in mod vadit partinitor. Te iei de toata lumea, de Oprescu, de analisti, de cei care l-au votat. Si simpla critica n-ar fi problema, dar sa mai si incerci sa-l perii pe Blaga spunand ce curat si nevinovat e el si cum s-a dezis el de Iliescu e cel putin demagogie. Ca informare, grupul fidel lui Iliescu a parasit gasca Roman, Basescu, Blaga, care a ramas FSN.
    Si mai curata tastatura de la care scrii, in special litera g (sa arumentezi). Bine ca e Blaga vamesul cinstit, bugetarul chibzuit, politicianul vigilent.
  • +13 (19 voturi)    
    nu votati oprescu (Marţi, 3 iunie 2008, 16:42)

    johny [anonim]

    motivele sunt simple:

    - se va repeta tzeapa data de marean cum 4 ani prin reintoarcerea in psd pe fata sau ascuns
    - nu are consiliul... degeaba vrea sa aplice planurile lui orban si ale lui diaconescu prin consiliul lui Blaga...
    - e supervarza din punct de vedere tehnic, mult sub Blaga. La fel si din punct de vedere al experientei in administratie...

    si in plus, asa cum observa si autorul, minte mult!
  • -6 (16 voturi)    
    Parerea mea (Marţi, 3 iunie 2008, 16:42)

    Alex [anonim]

    Avem de ales intre doua rele - un aparatcik comunist cu ceafa groasa, mitocan si fara bun simt si o beizadea de general de securitate, demn stramos al epocii, vrem noi sa credem, apuse.
    Cui sa-i multumim ?
    Eu sint sigur ca o sa-i multumim, celui mai de succesuri roman, Basescu.
    Intre cele doua tururi, tonomatele isi fac treaba.
    Mai nou, am auzit ca PDL este de dreapta.
    Avem, oare, pe cine sa votam ?
    • +9 (11 voturi)    
      unde-i liberalu' ? (Marţi, 3 iunie 2008, 17:08)

      peizan liberal [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Spune-mi 3 motive ptr. care PNL este partid liberal si PDL nu:
      -singurul actual membru PNL care a participat la intocmirea programului de guvernare al Aliantei DA este Vosganian
      -electoratul de duminica al PNL este mai aproape de PSD decat de PLD - vezi orasele de peste 200K- adica locuitor al zonelor sarace, educatie medie, venituri mici.
      -dupa ce a dat afara PD-ul de la guvernare s-au pus pe pomeni electorale, dar cu plata preponderent dupa 1 ian. 2009 (pagubitii Dacia, Fondul Proprietatea, pensii)
      • +1 (1 vot)    
        iti pierzi vremea.... (Miercuri, 4 iunie 2008, 6:57)

        judex [anonim] i-a raspuns lui peizan liberal

        unii se afla pe acest site numai pentru a baga strambe. fac numai ceea ce stiu si sunt in stare. Atat !!!
        • -4 (4 voturi)    
          autoportret (Miercuri, 4 iunie 2008, 10:56)

          ana [anonim] i-a raspuns lui judex

          Ce bine te-ai descris, judex!
  • -6 (12 voturi)    
    mda (Marţi, 3 iunie 2008, 16:43)

    iskander [anonim]

    oprescu e candidatul tip baselu. antisistem, singur impotriva tuturor, limbaj colorat si, ca si baselu, apreciat de mase.

    vedeti dvs, asta e esentialul in politica, votul oamenilor. din cate se pare, chiar nu le-a pasat ca ati vorbit de falsuri, de discurs lipsit de continut sau de 'prietenia' cu psd.

    s-au dus si au ales, probabil ca va iesi si primar in ciuda masinariei pd-l-iste. inca un democrat ca sa ce? sa continue haosul lasat de videanu? sau ar trebui sa ne impresioneze harta frumos colorata din google maps?
    • +6 (10 voturi)    
      deosebiri fata de basescu (Marţi, 3 iunie 2008, 17:11)

      florin [anonim] i-a raspuns lui iskander

      deosebirile doctorului fata de basescu:
      la oprescu retin mitocania, gluma de foarte prost gust si lipsa de idei
      pe basescu l-au votat la referendum 75% din cei prezenti la vot si este omul care a castigat individual 4 scrutinuri spre deosebie de doctor care deocamdata a castigat doar pozitii eligibile pe liste de senator si a pierdut 2 sau 3 confruntari individuale.
      poate castiga daca interevine taticu cu relatiile de la secu!
      putem face comparatii?!
      • -9 (9 voturi)    
        Comparatie (Marţi, 3 iunie 2008, 17:36)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui florin

        Amindoi au sustinut din rasputeri regimul comunist.
        Amindoi au dat cu limba, pentru a fi promovati.
        Basescu a dat mai tare, ca sa poata avansa.
        Oprescu nu a dat asa de tare, ca tasu a fost cu grade mai multe decit tata lui basescu.
        Mai putem face multe comparatii daca vrei.
  • +14 (20 voturi)    
    Curiozitate (Marţi, 3 iunie 2008, 16:45)

    Razvan007 [utilizator]

    Domnule Tapalaga, ceea ce spuneti in articol este, in opinia mea, adevarat. Cu toate acestea, ma intreb daca aceste articole pot avea vreo influenta la votantii lui Oprescu. La inceput nu stiam nimic despre Oprescu, dar pe masura ce s-a facut cunoscut prin mistocarii, m-am indepartat complet de ideea unui vot pro-Oprescu. La fel au facut si ceilalti oameni care gandesc ca mine. Tare mi-a frica ca in tabara Oprescu au ramas cei carora "mistocareala" li se pare un lucru de apreciat la un primar.

    Eu pot sa imi inchipui lejer astfel de dialoguri cu domnul Oprescu:

    “-Domnule primar, ajungem in strada ! Suntem disperati, nu ne puteti ajuta ?”
    “-Ha ha ha ! Nu va mai plangeti atat ! Apa de ploaie face bine la par, iar daca va imbolnaviti va tratez gratis !”

    sau:

    “-Domnule primar, este o galagie teribila de la noua autostrada suspendata !”
    “-De ce nu te duci sa dormi la soacra-ta ? Doar nu vrei sa dau peste cap planurile la tot Bucurestiul pentru tine ?”

    Eu sunt in Sibiu, deci sunt doar spectator la problema cu Oprescu, dar un lucru este cert: nu mi l-as dori pe Oprescu primar aici.
    • -5 (11 voturi)    
      exact.... (Marţi, 3 iunie 2008, 17:05)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      bine spus:
      "Tare mi-a frica ca in tabara Oprescu au ramas cei carora "mistocareala" li se pare un lucru de apreciat la un primar"...

      dar ce faci cu aia la care "mistocareala" li se pare un lucru bun la un presedinte??

      mai usor cu jumatatile de masura...nu e totul alb sau negru....

      deontologi mici si poznasi ce sunteti..:))
  • +4 (18 voturi)    
    Nu inteleg un lucru (Marţi, 3 iunie 2008, 16:45)

    TB [utilizator]

    Ca sustinator al lui Blaga (as opposed to Oprescu) nu inteleg un lucuru - de ce se bate atat de mult moneda pe mineriade in aceasta campanie electorala? Acesta este oare calcaiul lui Ahile pentru Oprescu? Echipa lui Blaga chiar nu gaseste alte lucruri de care sa se lege?

    Daca e sa judecam cinstit, Oprescu nu a fost cu nimic implicat in mineriade (nici Blaga de altfel). Da, este sustinut puternic de Iliescu. Si? Daca Iliescu declara ca il sustine pe Blaga il puteam ataca pe acesta pentru mineriade? Blaga e sustinut de Videanu - in mai mare masura il pot acuza pe Blaga de nerealizarile lui Videanu cred decat pe Oprescu pentru trecutul lui Iliescu. S-a dezis Blaga de Videanu? Nu.

    In al doilea rand, mineriadele sunt un subiect fumat. Nu vb din punct de vedere moral sau judiciar ci din punct de vedere al electoratului. Pe tinerii sub 30 de ani (electoratul tinta al lui Blaga) nu prea ii mai intereseaza subiectul. Multi nici nu stiu despre ce este vorba.

    Oprescu poate fi atacat in multe alte feluri - frauda de la inscriere in cursa, programul absolut penibil, impostura de a se declara independent si anti-sistem atat timp cat a fost partinic si parte a sistemului ani de zile. Astea sunt subiectele reale, cred eu. Si de fapt daca stau sa ma gandesc bine astea sunt si motivele pentru care nu l-as vota pentru nimic in lume. Nu mineriadele.
    • -4 (8 voturi)    
      TB++ (Marţi, 3 iunie 2008, 17:15)

      jamal [utilizator] i-a raspuns lui TB

      Eu sunt anti-Blaga dar imi place cum argumentezi. Ai un vot de la mine. Doar tu, nu si favoritul tau. Poate asa vede si domnul Tapalaga cum trebuie scris un articol.
    • 0 (0 voturi)    
      explicatii (Sâmbătă, 7 iunie 2008, 8:30)

      Ro [anonim] i-a raspuns lui TB

      dupa mine ar fi doua explicatii care nu se exclud, ci se completeaza reciproc :
      - politizarea campaniei ca sa se evite dichutiile serioase despre proiectele candidatilor, din care doctorul ar iesi anentizat sau n-ar mai iesi de loc, ci ar ramane inecat
      - mineriadele, da sunt un subiect care e abordat de ambele tabere :
      1. cei contra lui ilici ca sa aminteasca electoratului cine e sforarul din spatele candidatului pseudo-independent
      2. cei pro-oprescu/iliescu care dezgroapa mortii si ajung la FSM care ar fi marcat pe toata lumea, inclusiv pe candidatul Blaga (fals, mai ales in ceea ce priveste mineriadele. Ca si presedintele Basescu, dl Blaga este unul dintre fesenisti care au stiut sa se rupa de acest partid si au evoluat pozitiv). Ideea e cea practicata cu succes de multi ani si la care mass-media pune solid umarul : sa se convinga electoratul ca TOTI SUNT LA FEL, toti sunt murdari si in aceasta masa de jeguri se camulfleaza pacatele durilor din PSD sau ale coruptilor opotunisti din alte partide. Da, cu ajutorul presei, electorul nu mai vede nimic, ci se ineaca in laturi si asta ii face pe cei mai rai sa fie mai putin vulnerabili.
      In sceasta situatie electoratul neimplicat politic sau prin interese fie nu mai merge la vot si le lasa lor camp liber pentru manevre, fie voteaza emotional, la inspiratie sau la o bere sau un mic.
      Iata, draga TB, cum imi explic eu lucrurile.

      Felicitari si multumiri dlui Tapalaga pentru articol !
  • +7 (15 voturi)    
    Oprescu si minerii... (Marţi, 3 iunie 2008, 16:46)

    solitaire [anonim]

    Super articolul !
    Ne arata adevarat fata a doctorului si a mentorului sau: Vladimir Ilici Iliescu, un comunist imputit care inca mai bantuie printre noi. Si care nu se dezice nici azi de omucidrea facuta de minerii chemati la ordinul lui.
    Nu cred ca bucurestenii sunt atat de tampiti incat sa-l voteze indirect pe criminalul de Iliescu !
    • +4 (10 voturi)    
      :) (Marţi, 3 iunie 2008, 17:02)

      TB [utilizator] i-a raspuns lui solitaire

      S-ar putea sa ai o surpriza :) L-au votat ei si direct de cateva ori... Chiar si eu l-am votat o data, spre rusinea mea - atunci cand a ramas in turul 2 cu Vadim.
  • +7 (15 voturi)    
    articol corect (Marţi, 3 iunie 2008, 16:48)

    florin [anonim]

    D-le Tapalaga traim intr-o tara cu 40% neinteresati de soarta lor iar 50% din cei ramasi sunt ori fara ratiune ori cu ratiune schilodita de socialismul stiintific al tineretii lor sau si mai rau sunt aparitii de "om nou" la care iliescu ion a contribuit din plin.
    Sper ca la 15 iunie sa fie totusi o mobilizare a ratiunii acestui oras si sa nu incapem pe mana ciumei rosii de tip nou
    • -4 (8 voturi)    
      Indiferent de rezultat, tot ciuma rosie este ! (Marţi, 3 iunie 2008, 17:40)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui florin

      Sau de iese Blaga sau Oprescu, fostii comunisti tot cistiga.
      In frunte cu Basescu.
      Cind am spus ca bucurestenii sint cel mai usor de dus de nas, la cita foame si saracie au in ei, lacheii PDL au sarit ca arsi.
      Acum, previziunea s-a adeverit.
      Sint curios ce o sa urmeze dupa marea de borduri a lui Videanu.
      • +4 (6 voturi)    
        ce va spune? (Marţi, 3 iunie 2008, 18:14)

        florin [anonim] i-a raspuns lui Alex

        ce va spune:
        Nastase 4 case
        scandalul Morega-PNL-Pacuraru
        matusa Tamara
        scandalul CFR Mitrea
        scandalul Zambaccian
        retin o demisie din palament (singura in 19 ani) pentru a fi anchetat in dosarul flota renuntand la imunitatea (jalnic antidemocratica) parlamentara
        balciul cu comisiile parlamentare care decid daca diversi anchetati penal sa fie sau nu judecati!
        putem compara Basesecu cu toate aceste mizerii morale?!
        • -4 (8 voturi)    
          asta (Marţi, 3 iunie 2008, 18:40)

          jamal [utilizator] i-a raspuns lui florin

          Ne spune:

          Flota
          Casa din Mihaileanu
          Bordurile
          Pasarica
          Gaozar
          Sticla la gura
          Parcul Bordei
          Schimbul de terenuri armata - Becali
          Asfaltarile la autostrada in perioada 97-2000
          Bodu TVA
          Presedintele Norvegiei
          Subminarea lui Ciorbea

          Nu e alb sau negru. E gri. E maro. E rozaliu.
          • +3 (5 voturi)    
            penibilul extrem (Miercuri, 4 iunie 2008, 0:13)

            alex [anonim] i-a raspuns lui jamal

            esti PeNibiL omule...
            Bodu TVA?
            Sticla?

            astea iti reduc tie din nivelul de trai? astea tin romania in subdezvoltare, astea mentin un sistem juridic corupt?

            Pasarica?
            Gaozar?
            Terenurile lui Becali care au fost date de ministrul apararii din PSD?

            Ce treaba au bordurile? 1% provin de la firma lui Videanu, dar sunteti microscopici pentru a vedea adevarul, miticilor!

            Flota?
            Esti giga penibil...
            • -1 (1 vot)    
              Replica (Miercuri, 4 iunie 2008, 12:19)

              jamal [utilizator] i-a raspuns lui alex

              Se pare ca avem standarde diferite si probabil si niveluri de educatie si prestanta.

              Iti raspund nu pentru ca m-ai jignit ci pentru ca introduci niste informatii si idei false.

              Da, faptul ca un functionar guvernamental platit cu 4000 de euro de la buget nu stie sa faca o simpla operatie matematica ma intristeaza. E un incompetent spanul.

              Sticla - nu avem ce dezbate sau poate suntem o natie de alcoolici si exhibitionisti.

              Schimbul de terenuri intre Becali si armata s-a facut in iunie 1999 cand Becali a primit 20,9 hectare detinute de UM 01847 in Pipera contra 21 de hectare detinute de patronul echipei Steaua in comuna Stefanestii de Jos. Ministru era Victor Babiuc din PD.

              Nu conteaza ca a fost 1% sau 10% (oricum nu stim exact), e o chestiune de principiu (daca stii notiunea). Se cheama conflict de interese.

              Si simplul fapt ca ma faci mitic, arata ca nu ai habar de realitatile din capitala, ca nu prea-i cunosti pe bucuresteni.
          • 0 (0 voturi)    
            Superpenibil (Miercuri, 4 iunie 2008, 12:18)

            Maggie13 [utilizator] i-a raspuns lui jamal

            Enumerarea facuta trimite cu gindul la un IQ extrem de mic, in schimb un coeficient de rautate foarte mare.
            • 0 (0 voturi)    
              Plusez (Miercuri, 4 iunie 2008, 13:28)

              jamal [utilizator] i-a raspuns lui Maggie13

              Bun. In afara de jigniri mai ai si altceva de zis?
  • -6 (12 voturi)    
    Oprescu (Marţi, 3 iunie 2008, 16:56)

    doru [anonim]

    Ce eforturi inutile fac unii oameni ca sa promoveze in conducerea societatii Videni, Berceni, Traiani Mihaileni, Cocosenii, Casuneni, Hrebenciuci, Zambaccieni!!!!!!!
    Acest Oprescu este curat ca lacrima, dar va place sa-l asociati cu Iliescu pentru ca nu aveti ce face, Ce pacat...
  • +9 (15 voturi)    
    Dublul limbaj la Oprescu (Marţi, 3 iunie 2008, 16:56)

    Stefan Ionescu [anonim]

    Pozitia lui Oprescu fata de mineriade nu e chiar atat de relativa cum o vedeti. Luni a spus ca in calitate de doctor "a ingrijit victime ale evenimentelor". Cu ceva timp in urma, in timpul campaniei (se pot vedea inregistrari ale emisiunilor la care a participat) a precizat si ce victime a ingrijit: "mineri raniti". Probabil Oprescu deplange mineriadele vazute ca "evenimente regretabile" care au adus "prejudicii de imagine Romaniei" din cauza minerilor nevinovati care au cazut victime "golanilor" anarhisti din Bucuresti.
    • 0 (0 voturi)    
      JENANTULE... (Miercuri, 4 iunie 2008, 16:56)

      ardelean [anonim] i-a raspuns lui Stefan Ionescu

      Vreau sa spun ca nu ma intereseza jalnicele voastre jigniri reciproce insa a-i reprosa unui medic ca a tratat un ranit(fie el si miner} mi se pare o mojicie de neimaginat Ca n-ai auzit de juramantul lui Hipocrat nu e ,desigur,vina ta Singura ta vina e ca faci umbra!!! O logica similara am auzit de la celebrul actionar dinamovist Turcu ,care-l acuza pe dr Muresan, presedintele echipei CFR Cluj ca a fost doctor de puscariasi Un puscarias sau un miner daca se imbolnaveste nu trebuie tratati? Tin sa va amintesc ca in ultimele zile ale vietii seniorul Coposu a fost tratat chiar de Oprescu! A gresit sau a dat dovada de caracer si probitate profesionala chirurgul Oprescu Sper sa nu fie multi care cred precum desteptul de mai sus
  • +6 (12 voturi)    
    statul de drepti !!!!!!!!!!!!! (Marţi, 3 iunie 2008, 16:56)

    fost alegaret [anonim]

    un stat democratic,fara opozitie,fara curent politic, un stat pur si simplu anarhic,unde dictatura celor 322 (pcr,pc pdsr,fsn,prm.....) va continua sa ne sufoce,iar coruptia va da pe afara si in urmatorii 4 ani...!!!!!!!!
  • +3 (7 voturi)    
    Logica usor defecta (Marţi, 3 iunie 2008, 17:04)

    constatator (www.manipulare.wordpress.com) [anonim]

    Daca tot ii judecam pe cei doi functie de moralitate, atunci etic ar fi sa nu fortam logica. In privinta raportarii candidatului Oprescu la mineriade, Dan are dreptate in analiza sa. Dar in privinta candidatului Blaga apeleaza la artificii care exclud realitatea istorica si forteaza mult logica.

    Zice Dan: "Blaga l-a ales pe Iliescu antefactum, nu postfactum ca Oprescu. A mers cu Iliescu si FSN temporar, inainte de mineriade, si l-a parasit la scurt timp dupa." Blaga l-a ales pe Iliescu antefactum fix in ianuarie si februarie, momentele in care minerii si "IMGB face ordine" bumbaceau militantii antifesene pe strazile Bucurestiului. 13 iunie nu a fost prima venire a minerilor in Bucuresti. Iar Blaga era parte si avea functie in partidul, miscarea care incita romani impotriva romanilor. Pentru ca seful de atunci al lui Blaga, Iliescu, sa-si intareasca dominatia. Dane, incerci sa minimalizezi importanta acelei perioade in devenirea lui Blaga, dar uiti ca prefect FSN in 1990 nu era orisicine. Din punct de vedere moral, prin apartenenta sa la organizatia care a stalcit sperantele Romaniei, Blaga este mult mai vinovat ca Oprescu.

    Iar plecarea sa din FSN are ratiuni foarte simple si oportuniste, fara nicio legatura cu mineriadele sau caracterul lui Iliescu. L-a urmat pe Petre Roman, cand s-a rupt de Iliescu pentru ca i-a adus si lui minerii pe cap. Pentru aducere aminte, in timpul mineriadei din 13-15 iunie '90, Petre Roman era prim-ministru.
    • 0 (0 voturi)    
      Usor cu logica.. (Miercuri, 4 iunie 2008, 12:21)

      Maggie13 [utilizator] i-a raspuns lui constatator (www.manipulare.wordpress.com)

      Totusi, oamenii aceia au plecat de la putere, unde le-ar fi fost mai bine pina la urma. Deci asta ne arata parasirea PDSR-ului de catre cei de la PD.
  • -5 (11 voturi)    
    Incompetentul vs. Hotul (Marţi, 3 iunie 2008, 17:09)

    stef [anonim]

    Draga Danutz,

    Intelegem DE CE sa nu voteam cu Oprescu.
    Ne-ai explicat deja de mai multe ori cum sta treaba, ca bietu' doctor e incompetent si copil de casa al lui nea Nelu, asa ca nu inteleg de ce ai simtit nevoia sa ne obosesti iar cu inca un articol pe tema asta.
    Ce am astepta noi de la tine, este sa ne explici DE CE sa votam cu Blaga. Am vrea sa vedem un articol impartial pe tema asta, care sa aiba la baza si altceva decat tema marelui organizator.

    De unde stam noi, cei multi, vedem cu tristete cum Bucurestiul va ajunge fie pe mana unui incompetent, fie pe mana unui hot de partid, copil de casa al lui nea Base, declarat admirator al lui Videanu si "proiectelor" sale, care cu siguranta vor fi duse mai departe intr-un eventual mandat Blaga.

    Explica-ne, daca poti, ce beneficii o sa avem noi daca alegem Hotul si nu Incompetentul.....si mai lasa-ne cu articole de genul asta, la fel de golite de repere si continut ca si declaratiile TUTUROR politicienilor. Incearca sa fii un ziarist serios, ca potential ai!
    • -3 (7 voturi)    
      Bravo ! (Marţi, 3 iunie 2008, 17:43)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui stef

      Deontologic vorbind, l-ai scos din minti pe autor.
      O replica plina de acuratete.
    • +2 (4 voturi)    
      varza... (Miercuri, 4 iunie 2008, 0:23)

      alex [anonim] i-a raspuns lui stef

      stefanele, hai sa te luminez eu de ce ar trebui s il votam pe Blaga.

      Blaga a fost ministru al Administratiei si Internelor in perioada in care aderarea Romaniei la UE necesita rezolvarea unor stegulete rosii...
      Blaga a reusit sa le rezolve, dovada ca suntem in UE

      Blaga a facut front comun cu Macovei pentru stoparea coruptiei; un prim pas a fost proiectul ANI, de care toate partidele mai putin PD (actual PDL) au incercat din rasputeri sa il omoare din fasa... si au reusit.
      tariceanu se lauda cu functionalitatea ANI, dar aceasta agentie functioneaza pe o lege schioapa, oarba si oloaga, asa incat hotii tarii sa nu ajunga pe mana justitiei.

      Blaga a reusit sa administreze proiectul de securizare a granitelor Romaniei, fara de care tara noastra nu reusea sa adere la UE. Mai mult, au fost economisite 500 mil EURO prin contractul cu EADS.
      Blaga a reusit...

      Pentru mine Blaga are calitati de administrator, de asemenea certificate de experienta sa. Mai mult, are un consiliu din PDL deja votat pentru PMB. Va putea lucra cu acesti consilieri.

      Oprescu?
      Potrivit stirilor publice, umbra acestui om rimeaza cu penalul... Semnaturi falsificate, lucrari stiintifice plagiate, etc. Omul asta nu a demostrat NICIODATA calitati care sa il recomande a fi un bun manager al unei administratii locale.

      Tu de ce l-ai alege pe acest mishtocar?
      Cum crezi ca va lucra Oprescu fara consilieri?
      De ce ar fi oprescu mai bun ca primar, atata tip cat experienta sa este de pansat mineri?
  • +8 (12 voturi)    
    mineriade pe forumuri (Marţi, 3 iunie 2008, 17:11)

    emil [anonim]

    kgbistii fesenisti, ulterior pedeseristi, actualmente pesedisti si-au dat seama ca mineriade ca cele din 90 nu mai sunt posibile; in consecinta, au rascopt putreziciunea si au inventat mineriadele pe forumuri.

    adicatalea se iau armate de activisti, se platesc in mici si bere care sa umple golurile din vietile lor fade si se pun la ros tastaturi si umplut internetul cu dovezi ale neputintei logice

    dragii mei, mie personal (dar cred ca vorbesc in numele multora) pe de o parte imi smulgeti un zambet, dar pe de alta parte recunosc ca am parte si de o frustrare: raposatu darwin a gresit, legea lui nu mai functioneaza.. mare pacat, da n-avem ce face si trebuie sa va suportam si pe voi - gunoaiele/rebuturile societatii

    tre sa va recunosc totusi o calitate: sunteti niste buni robotzei; probabil va ajuta mult spalarea creierului prin ascultarea obsesiva a melodiilor cu dedicatie de la unul din multii vostri reprezentanti de gen, adi-minune-incantatorul-epitet-epitet etc

    eu va spun atat:
    V-as coase la gura cu sfoara, vreau sa va doara
    Sa ne mintiti doar din priviri, pentru ultima oara
    Iubiti-ne, cum iubiti parfumurile tari
    Cand va numim tarfe politice, calai si mercenarï
    • +1 (1 vot)    
      mai sunt de adaugat.... (Miercuri, 4 iunie 2008, 6:59)

      judex [anonim] i-a raspuns lui emil

      iudele infiltrate in partidele istorice care le-au distrus. PNTCD nu mai exista, iar PNL a luat de-a binelea catre Iliescu.
      • 0 (0 voturi)    
        @judex: corect (Miercuri, 4 iunie 2008, 13:07)

        Code Blue [anonim] i-a raspuns lui judex

        Nu m-as mira sa se faca un merger PSD-PNL, in realitate caracatita subsidiata de Gazprom&Co, poate sub un nume echivalent - sa zicem Noua Romanie. Asa ca visul lui Stalin, Groza si Dej se va implini: partidele burgheze au fost distruse. Asa ca va intreb: cine a cistigat de fapt razboiul rece?

        Singura solutie este sa se voteze. Cu numai 30% prezenta la vot bucurestenii practic s-au impuscat in picior. E clar ca cei 10% din populatie care au afinitate cu unul ca Oprescu vor cistiga daca nu e prezinta la vot oameni care chiar vor sa schimbe ceva. O sa avem un Quack Doctor primar cu o camarila pusa pe capatuiala. Oamenii iar se vor plinge ca nu sint strazi, dispar spatiile verzi etc.

        Dar cu resemnare mioritica o sa il lase pe baciul sarlatan sa ii jefuiasca in continuare. Sau poate e de vina tot prostia. Campania electorala ar trebui sa sune: cei care aveti cit de cit o minte de gindit, votati! Numai prostii se lasa manipulati.
  • +5 (9 voturi)    
    2 probleme.... (Marţi, 3 iunie 2008, 17:13)

    barykelo [anonim]

    1. D-le autor, toata stima pt articolul in discutie...Sincer sa fiu , parca v-as fi dictat eu tot ceea ce contine el.. Ader 100% la continut si , in general, va sprijin de aici de la distanta, va adimr si va sutin in liniste...:)
    2.Voi cei de dincolo de Carpati aveti o mare problema cu mentalitatea vostra..problema voastra e veche si grava.. se tot acutizeaza pe zi ce trece..Eu nu fac politica, am urmarit insa , de curiozitate ce si cum face Videanu asta.. A lucrat bine , temeinic si meticulos.Ardeleneste chiar, as putea sa zic !!! In mod normal ar tre sa-i sarutati mainile si sa-l rugati frumos sa stea primar acolo inca , macar 25 de ani... O sa-l pomeniti voi pe Videanu...Acum nu puteti sa intelegeti ceea ce a facut el. Nu aveti cum. Sunteti inca in perioada toaletelor turcesti !!!! Ce sa asteptam , noi, cei de dincolo de Carpati , de la voi ????? Tot ceea ce aveti acum , tot ceea ce traiti voi , acolo , in Bucuresti, de fapt , MERITATI !!!
    • -3 (3 voturi)    
      "meritam" (Marţi, 3 iunie 2008, 18:14)

      xy [anonim] i-a raspuns lui barykelo

      ce fel de logica ai? "tot ceea ce traiti voi, acolo, in Bucuresti, de fapt, MERITATI" - adica de prosti si orbi ce suntem, cum ne descrii, il meritam pe eroul civilizator Videanu, pe care il ridici tu in slavi?

      m-am cam saturat de sfaturile celor care nu stau aici, dar ne tot indeamna cu cine sa votam si ne spun ce e mai bun pentru noi. "nu puteti sa intelegeti ceea ce a facut el" - ce anume nu intelegem, nu se poate vedea cu ochiul liber cum cad casele vechi, se taie pomii, se ciuntesc parcurile si in locul lor se betoneaza si se inghesuie turnuri peste turnuri? din fericire, n-a mai apucat sa-si realizeze proiectul cu turnuri trantite in Piata Revolutiei. probabil ca tie ti-ar fi placut si proiectul ala.
    • +1 (1 vot)    
      Meritam! (Marţi, 3 iunie 2008, 18:36)

      Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui barykelo

      @barykelo_spus verde-n fata:
      -suntem, din pacate, in sus-pomenita perioada - cea a closetelor otomane; si vom mai fi, ceva vreme, tot sezut pe vine...
  • -6 (8 voturi)    
    Masinaria portocalie loveste din nou (Marţi, 3 iunie 2008, 17:37)

    Cris [anonim]

    Oprescu nu a participat la mineriade. A continua sa il bagi pe Oprescu in mineriade nu dovesdeste decat impotenta intelectuala.
    Oprecu a strans peste 40000 de semnaturi (poate unele false); cate a strans Blaga ?
    Chestia cu mineriadele e la fel ca suspendandarea presedintelui: intrebarea era daca Basescu a violat sau nu constitutia iar masinaria portocalie a schimbat asta in : alege intre Basescu si parlament. Chiar si dracu in comparatie cu parlamentul iesea invingator. Trebuie sa recunoastem ca manipularea PD-Lista e cea mai tare din parcare.
    PS: chiar urasc autostrada supendata a lui Oprescu si pt asta as putea vota cu Blaga - Euroconstruct- Golden Blitz. Sau votez cu Oprescu ca nu imi plac cei care arunca cu noroi.
    • +2 (2 voturi)    
      Citat (Marţi, 3 iunie 2008, 21:25)

      Demagogul [anonim] i-a raspuns lui Cris

      " Sunt independent, nu am stapan, nici gasti flamande langa mine". Tot il votezi pe cel ce s-a exprimat astfel acum cateva zile si care taman parasise un "sistem ticalosit"?
  • -7 (7 voturi)    
    Pentru Dl. Tapalaga (Marţi, 3 iunie 2008, 17:41)

    Doru [anonim]

    Domnule Tapalaga,
    De ce va puneti inteligenta si talentul pentru o cauza nedreapta? Nu vi se pare superflua invocarea listei incomplete de semnaturi (unele chiar falsificate)?
    De ce fugiti de esenta si nu vedeti padurea din cauza copacilor? Daca doctorul nu avea acoperire in aur mai castiga el primul tur? Si asta fara banii PD-L ului fara timpi de antena... Nu vi se pare ca totul este un miracol sa castigi in conditiile date? ICu siguranta ca un inger rade acolo in ceruri...
  • -5 (5 voturi)    
    pd-l (Marţi, 3 iunie 2008, 17:47)

    teo [anonim]

    Pentru ca turul 2 se va desfasura cam in acelasi timp cu europenele de fotbal, fac o asociere intre fotbal si politica, spunand ca intre galeria Rapidului si PDL exista o mare asemanare - sunt singuri impotriva tuturor, Deci, macar rapidistii sa-i sustina !
  • -6 (6 voturi)    
    Penibil (Marţi, 3 iunie 2008, 17:50)

    gigi [anonim]

    Penibil articol, penibil ziarist :)
  • -6 (6 voturi)    
    Miracolul Oprescu (Marţi, 3 iunie 2008, 18:02)

    Mariana-N [anonim]

    Intr-adevar intamplarea traita -castigarea turului I- m-a convins pentru prima oara in viata mea ca mai exista si miracole. Fara niciun ajutor, cu dusmani in toata presa scrisa si vorbita (exceptie Antena 3), doctorul a trait un miracol. La mai mare, Doctore!!!!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Jigodiile (Marţi, 3 iunie 2008, 18:12)

    Transilvanian man [anonim]

    Daca vreti sa ne fie bine BLOCATI PSD SI ILICI STALIN sa ii dam peste bot ...eu sunt din oradea dar daca as putea as iesi pe strada cu o pancarta anti iliescu!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    nu cred... (Marţi, 3 iunie 2008, 18:30)

    egroeg [anonim]

    ca sunteti atat de suparati pe Oprescu cat pe PSD-PNL-PRM-PC si ceilalti care-l vor scoate primar .
    Nu vedeti ca hienele politice frustrate nu se uita daca are sau nu programe si solutii,nu intereseaza daca poate sau nu sa faca ceva pt Bucuresti si bucuresteni,conteaza doar cum sa sfasie adversarul politic,doar doar vor reusi sa puna mana pe capitala.Sunt apolitic si nu stiu daca sub guvernare PDL este mai bine decat sub PSD,nu stiu care ne-ar saraci si mai mult,dar tare mi-ar place Oprescu sa le dea o palma hienelor care au inceput sa se gudure pe langa el si sa treaca la PDL.
  • +3 (3 voturi)    
    nu pot sa nu constat ca.... (Marţi, 3 iunie 2008, 18:48)

    judex [anonim]

    internetul a inceput sa fie asaltat de pripturisii flamanzi de la PSD si PRM. Va e foame, vreti iar la bucate?
  • +4 (6 voturi)    
    felicitari, dan (tapalaga)! (Marţi, 3 iunie 2008, 19:09)

    mihai [anonim]

    cred ca e interesant sa punem un banner mare in Pta Universitatii cu o caricatura a lui ilescu cu zambetu' lui inconfundabil toastand cu o cupa de sampanie si sus "De mineriada voteaza Oprescu, mai animalule/mai draga!" si jos "Nelule - nu te vom uita niciodata!" sau ceva similar, insa sunt plecat din tara pana la sfarsitul lui iunie...din pacate! daca il pune cineva, dau o bere rece!
  • +6 (6 voturi)    
    Mizerabil! (Marţi, 3 iunie 2008, 19:20)

    Constantin [anonim]

    Daca Oprescu ar fi fost sustinut de PSD si Iliescu nu ar fi impartasit punctul de vedere al partidului ar fi fost un joc democratic in PSD.. dar lucrurile sunt cu mult mai grave; Oprescu este sustinut de Iliescu pe fata fara rezerve.Iliescu care reprezinta chintesenta cancerului politic, dejectia impachetata in ambalaj democratic. Bucurestiul este in pericol de septicemie domnule Tapalaga! Iliescu exprima singur autoritar punctul de vedere al partidului iar dl. Geoana, matura covorul rosu din fata omului de la carlige. Marele papusar se deconspira si putem vedea ca la ecograf viscerele unui partid comunist cosmetizat. La vermuri noi tot noi ! Timpuri noi !
    • -2 (2 voturi)    
      perfect de acord, INSA... (Marţi, 3 iunie 2008, 21:26)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      ... trebuie sa admitem ca si blaga e un militzoi transparent ca si consistenta (si a si obtinut scor mai slab decat pdl), iar campania lui e patetica! omu' are impresia ca poate castiga doar prin prezentare... cu un candidat in regula, nu mai eram DIN NOU in rahatul asta.

      M
  • -1 (5 voturi)    
    este hotnews sau blog ? (Marţi, 3 iunie 2008, 20:19)

    Nercea [anonim]

    Domnule autor, de ce nu va creati un blog unde sa puteti emite pareri cu mult mai personale, sa nu va mai obositi a da si un aer obiectiv afirmatiilor dv.? Poate ca unii, in naivitatea lor, vor sa incerce un primar general gen ,,Ontanu" (cica de stanga), satui de lucrari sufocante in trafic si de perspectivele tot mai sumbre ce ameninta parcurile bucurestenilor sub administrarea celor "de-a dreapta" lui Basescu.
  • -3 (3 voturi)    
    tonomate (Marţi, 3 iunie 2008, 21:28)

    cristi [anonim]

    asta sunteti, si dv si pora. fiecare isi castiga banii cum poate.
  • +3 (3 voturi)    
    nu-i nevoie (Marţi, 3 iunie 2008, 21:53)

    jacob [anonim]

    Întîi de toate trebuie sa spun că nu sînt pătimaş.Gîndesc că patima e de folos în cu totul alte domenii,aici,în susţinerea unei opinii,e cel mult nevoie de puţină voinţă.La cît mai multe scrieri,domnule Tapalagă!
  • -2 (2 voturi)    
    pozitia licurici (Marţi, 3 iunie 2008, 22:31)

    secu [anonim]

    oare secu are emotii?

    vai, vai, vai,.... ce distractie ar fi cu secu daca se razbuna pomii taiati, hectarele concesionate, bordurile, asfaltul, pasajul, benzile de biciclisti, parcul Bordei, Parcul IOR, Parcul Tineretului, PUZ-urile, retrocedarile, mall-urile, parcarile - toate astea ce se mai stiu si cite nu s-or mai sti!
    supre ditractie, n-am mai ris atita din 2004, cu Nastase dupa alegeri :-)

    ce distractie sa vada si baietii astia cum e cu "pozitia licurici"
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Marţi, 3 iunie 2008, 22:41)

    Opposite [anonim]

    Unul din multele lucruri rele pe care le-a dezgropat Basescu din inconstientul colectiv ar romanilor este porcaria asta cu "tonomatele". Atunci a spus exact ceea ce vroiau romanii sa auda: toti jurnalistii mint si sunt vanduti - ba de o parte, ba de alta.

    Cand injura PNLul, sunt vanduti PDLului, cand injura PDLul sunt vanduti PSDului si PNLului si astfel absolut nici o opinie jurnalistica, indiferent cat de pertinenta, nu are vreo greutate in fata bizonului roman.

    Pentru el, nu exista nuante, nu exista argumente pro si contra, cale de mijloc sau aliante. El nu isi vinde tara, el munceste nu gandeste, uraste bogatii, stie ca toti politicienii sunt la fel, toti jurnalistii sunt vanduti dar inghite pe usa din dos toate informatiile cu iz de scandal pe nemestecate.

    Exact la fel si pe internet.

    Bizonul roman stie ca hotnews e cumparat de portocalii si vede dovezi peste tot, chiar si la rubrica bancuri, bizonul roman o sa voteze cu Oprescu pentru ca Andreea Pora il vorbeste de rau, bizonul roman pleaca din tara pentru ca toti politicienii sunt la fel si nu a fost si nu o sa fie la vreo votare ca sa schimbe asta pentru ca toate voturile sunt cumparate.
  • +4 (4 voturi)    
    A P E L (Miercuri, 4 iunie 2008, 2:04)

    MihaiC [anonim]

    CATRE TOTI SIMPATIZANTII PD-L :
    Incercati sa convingeti cat mai multi prieteni, amici, colegi, vecini, rude... sa mearga pe 15 iunie la vot si sa-l voteze pe Vasile Blaga, iar cei din provincie (acolo unde este cazul) sa voteze candidatii PD-L.
    Doar asa putem opri restauratia comunisto-securista !
    • +3 (3 voturi)    
      turul doi va fi cu totul altfel... (Miercuri, 4 iunie 2008, 7:00)

      judex [anonim] i-a raspuns lui MihaiC

      sa nu ai nici ogrija !!!
      • 0 (0 voturi)    
        Va fi altfel sigur (Miercuri, 4 iunie 2008, 12:00)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui judex

        Pai va fi diferit pentruca acum voi vota ca sa-i crape ranza lui Ilici comunistul.
  • +3 (3 voturi)    
    Impostura (Miercuri, 4 iunie 2008, 9:10)

    gica contra [anonim]

    Mie mi se pare ca tot ce face Oprescu este in privinta cuceririi postului de primar general impostura si cred ca insistarea pe mineriade este paguboasa.
    In primul rand Oprescu nu s-a desprins de PSD pnertu ca este nemultumit de politica PSD ci de faptul ca n-a fost propus drept candidat. Atunci ca sa poata candida si-a dat demisia. Deci este independent de nevoie.
    Apoi PSD -ul il recunoaste ca al lor , n-are de ce sa se dezica de el pentru ca nu s-a desprins in urma unor critici.
    Apoi este important ce gandeste el despre coruptia din PSD nu despre mineriade , despre Mitrea si Nastase si alti baroni locali.
    Apoi modul cum a strans listele este inafara legii si nu vrea sa dea nicio lamurire.
    Care sunt planurile lui si cum vrea sa combata coruptia din Primarie si cu cine iar nu se stie,
    Pratic Oprescu este un om ce se ambitioneaza sa-si treaca in palmares un stagiu de primasr in Bucuresti. Nu este un neocomunist cat un aventurier
  • +3 (3 voturi)    
    politica (Miercuri, 4 iunie 2008, 9:19)

    miki [anonim]

    si noi, votantii, ce putem face in conditiile in care unul din "catindati" a obtinut un nr. de voturi maricel, dar teoretic nu ar fi avut dreptul sa candideze ?
    ce institutii ar trebui sa ne apere de fraudatori ?
    aveti impresia ca exista cineva sau o institutie in tara asta care sa apere interesele cetatenilor ?
  • -3 (3 voturi)    
    jurnalism independent? (Miercuri, 4 iunie 2008, 9:46)

    sempere [anonim]

    Domnule Tapalaga, atata inversunare impotriva unui candidat mai rar.
    V-ati inspirat din modul de a scrie al jurnalistilor vest-europeni? Cata neutralitate, impartialitate, distanta, ptiu!!!
    • +1 (1 vot)    
      ode conducatorilor iubiti (Miercuri, 4 iunie 2008, 11:18)

      State [anonim] i-a raspuns lui sempere

      De ce omule jurnalistul nu are dreptul la opinie? Opinia au voie sa si-o spuna numai cei ce dau cu Basescu si PDL-ul de pamant zi de zi la televiziuni si in presa? Tanjesti dupa comunicate oficiale care sa prezinte pozitia partidului si guvernului si in rest liniste? Iti doresti ode conducatorilor iubiti? ptiu!!! pe astfel de oamneni ca tine.
  • -3 (3 voturi)    
    ... (Miercuri, 4 iunie 2008, 9:52)

    Claudiu Vasilescu [anonim]

    Ce mizerie de articol....
  • +2 (2 voturi)    
    il meritati pe oprescu,va reprezinta! (Miercuri, 4 iunie 2008, 9:53)

    adi [anonim]

    Un oras ca bucurestiul merita un primar ca oprescu, m-am convins...este exact exponentul lipsei bunului simt, smecheriei, ipocriziei. tin minte cand a inceput nicolaescu reforma in sanatate cum urla oprescu in parlament ca trebuie oprit, ca va distruge sistemul sanitar!!!:)))hahahaha, era distrus, nu se mai dadeau medicamente de 6 luni...atata tupeu mai rar...
    domnilor, va doresc sa va iasa primar oprescu, vi s-ar potrivi
  • -2 (4 voturi)    
    ziarist necinstit (Miercuri, 4 iunie 2008, 10:32)

    rosina [anonim]

    Este stupefiant ca vorbim despre mineriade cand ar trebui sa decidem cine e mai bun pentru Bucuresti.
    Politicienii mizerabili si ziaristii asemanatori lor incearca un argumentum ad hominem (atac la persoana) justificat numai de mizeria lor interna. De ce nu-l ataca pe Oprescu si ca poarta ochelari sau ca are 50 de ani sau cat o avea. Oprescu a spus destule prostii in aceasta campanie - acolo e locul unde trebuie atacat. dar cine e interesat de proiecte sau treburi serioase?! In schimb argumentele impotriva lui sunt referitoare la mineriade si Iliescu de care, cica, nu s-ar fi detasat! (de ce trebuie sa se detaseze?! la ce foloseste in administrarea orasului treaba cu detasarea?), sau argument ca C.Municipal este al PD-L, deci Oprescu nu va putea face nimic...
    Oameni buni, acestia sunt oamenii PD-L! ei sunt capabili, fara sa clipeasca, sa blocheze Bucurestiul prin consilierii locali, pentru urmatorii patru ani doar pentru ca nu e primarul lor... cu oameni ca ei vom stagna continuu pentru ca nu se gandesc decat la ei.
    Rusine sa-ti fie ziaritule ca scrii mizerii de genul acesta!
    Rusine sa-mi fie si mie ca am crezut in tine ziaristule, iar tu erai un mizerabil ca si politicienii!
    Rusine sa-mi fie mie ca am votat PDL, dar au pierdut votul meu pentru totdeauna!
    • +1 (1 vot)    
      cititor comunist (Miercuri, 4 iunie 2008, 11:12)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui rosina

      Rosina ai votat tu PDL? Aiurea Rosina tu esti psd-ista cum ai fost si comunista inainte. Zici tu "Rusine sa-ti fie ziaritule ca scrii mizerii de genul acesta!". Pai ziaristul comunisto scrie ce crede el ca trebuie sa scrie adica isi spune parerea. De unde si pana unde trebuie sa-ti fie rusine sa-ti spui parerea? Nu propui si lagare de munca unde dusmanii poporului (adica ce se impotrivesc directivelor CC al PSD (sau PCR) ) sa fie exterminati? Rosina ne aflam in democratie unde ne exprimam liber opiniile sau tu ai ramas in comunism? Oprescu habar nu are de administratie si nici nu doreste sa invete. Pe unde a trecut a trecut potopul. Este un fante de mahala bucuresteana convins de puterea conferita prin marlanie.
  • +1 (1 vot)    
    socoteli (Miercuri, 4 iunie 2008, 11:05)

    deus [anonim]

    "Oprescu l-a ales pe acelasi Iliescu la cinci ani dupa mineriade, cand vinovatia sa devenise deja notorie, deci a optat in cunostinta de cauza, si i-a ramas fidel 13 ani. " Sa ma lamureasca cineva in legatura cu fraza de mai sus - nu prea imi iese socoteala - mineriade au fost pana nu demult, sau e vorba de cele din 90? Oprescu parca i-a fost medic "de familie" lui Iliescu, nu? Poate il cunostea mai demult?
    • 0 (0 voturi)    
      Completare (Miercuri, 4 iunie 2008, 12:04)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui deus

      Atentie Oprescu a fost si medicul marelui dizident Corneliu Coposu.
      • 0 (0 voturi)    
        ? (Miercuri, 4 iunie 2008, 13:08)

        deus [anonim] i-a raspuns lui Eu

        Da, si ce vrei sa spui cu asta? Eu socoteam doar anii si cautam o explicatie. Dar daca tot vorbim - le-a fost medic chirurg (adica i-a operat sau le-a dat o consultatie chirurgicala)? sau le-a fost "medic de familie"? Sincer, ma indoiesc ca d-l oprescu stie si altceva din medicina, in afara de (eventual!) chirurgie!
        • 0 (0 voturi)    
          !!! (Miercuri, 4 iunie 2008, 14:49)

          Eu [anonim] i-a raspuns lui deus

          Imi cer scuze. Nu am nimic de obiectat la ce ai scris Deus. Propozitia "Atentie Oprescu a fost si medicul marelui dizident Corneliu Coposu" inafara subiectului oarecum pleaca dintr-o nelamurire care ma macina de ani de zile si anume: Cum un om urmarit si schingiut de securitate o viata intreaga inainte de a muri isi alege ca medic pe fiul unui general de securitate?
          • 0 (0 voturi)    
            te-am iertat (Miercuri, 4 iunie 2008, 15:59)

            deus [anonim] i-a raspuns lui Eu

            raspunsul cred ca e simplu - Domnul Coposu era inconjurat si urmarit de securitate. asta inainte si dupa 1989.
            • 0 (0 voturi)    
              Oare doar atat? (Miercuri, 4 iunie 2008, 16:09)

              Eu [anonim] i-a raspuns lui deus

              Aici ma blochez eu daca era doar "inconjurat si urmarit de securitate" sau mai mult de asta pentruca a multumit si el in timpul vietii dar si familia dupa moarte "marelui" "doctor" Oprescu pentru "tratamente".
  • +1 (1 vot)    
    blaga a reformat Politia (Miercuri, 4 iunie 2008, 11:11)

    bedeu [anonim]

    Blaga a reformat Politia, a pus bazele unor proiecte utile , i-a dotat si le-a dat bani.

    In administratie, se pricepe.
  • -1 (1 vot)    
    Campanie (Miercuri, 4 iunie 2008, 11:42)

    adrian [anonim]

    Ai probabil dreptate. Dar asta nu e analiza, e campanie. Ar trebuie sa pui si un "P" in colt sus, ca sa stim ce citim.
    • 0 (0 voturi)    
      raspunsuri la acuzatii (Miercuri, 4 iunie 2008, 12:25)

      dan.tapalaga [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Nu raspund de obicei la acuzatii nesustinute pentru ca as intra in polemici absurde. Tie, Adrian, si celor care ma acuza ca as fi scris un articol publicitar, le spun asa: am scris onest si din convingere. N-am incercat sa va pacalesc, sa sugerez perfid o optiune sau alta. V-am spus deschis si cu argumente ce cred. Puteti fi de acord sau nu cu mine, dar aduceti va rog contra-argumente. Aproape la fel au scris si alti colegi de la EVZ sau Ziua, semn ca ce vad eu vad si altii. Acesta este un text de opinie, deci nu-mi cereti sa fiu nici echilibrat, nici impartial. E limpede optiunea mea anti-Oprescu si n-am de ce s-o ascund. Am incercat sa argumentez cat mai logic de ce Oprescu fraudeaza alegerile prin comportamentul sau, dar cei care imi spun ca n-am dreptate nu aduc nici un argument in favoarea lor.
      • 0 (0 voturi)    
        Impartialitate (Miercuri, 4 iunie 2008, 13:29)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui dan.tapalaga

        Multumesc pentru raspuns. Dupa cum spuneam, ai probabil dreptate. Lamurirea pozitiei tale ca si comentator este oricum bine venita.
        • 0 (0 voturi)    
          ma mira (Sâmbătă, 7 iunie 2008, 8:43)

          fil [anonim] i-a raspuns lui adrian

          ca la raspunsul clar, sincer si POLITICOS al domnului Tapalaga, dumneavoastra va permiteti sa-l tutuiti. Asta dezvalui multe despre carcter si educatie.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru votantii d-lui Oprescu (Miercuri, 4 iunie 2008, 12:20)

    marius [anonim]

    1. Celor care vor un bun administrator si nu le pasa de politica: Stiu ce performante a avut Spitalul Universitar sub conducerea d-lui Oprescu?

    2. Celor de varsta a 3-a care traiesc amenintati de costul ingrijirilor medicale: Stiu cat ar trebui sa "cotizeze" pentru a beneficia de atentia d-lui doctor chirurg Oprescu?

    3. Celor care vor un primar "independent", ne-aservit clientelei politice a unui partid sau altul: Isi dau seama cator grupuri de clienti politici trebuie sa le faca pe plac pentru a obtine o majoritate (aprobare) in Consiliul Municipal?
  • -1 (1 vot)    
    comentariu (Miercuri, 4 iunie 2008, 14:20)

    taticul [anonim]

    In primul rand, mi se pare normal ca PSD-ul sa-l sustina pe Oprescu. Pe cine ati vrea sa sustina, pe Blaga??? Cei care se mira de acest lucru mi se par un pic redusi intelectual... Nu inteleg de ce va mirati atata pe marginea acestui subiect. Si eu, daca as fi in locul PSD-ului, tot pe Oprescu l-as sustine, pentru ca dintre doua rele, O. e mai putin rau pt mine (PSD).

    In al doilea rand, Blaga nu mi se pare mai curat decat Oprescu. In timp ce Blaga lua spaga ca vames, Oprescu lua spaga ca doctor, dar macar salva o viata, Blaga doar baga banii in buzunar. In cel mai rau caz (sau bun, cum vreti), sunt amandoi la fel de "patati".

    Ce nu inteleg eu este de ce dl Tapalaga il ataca doar pe Oprescu? Ar putea macar sa fie echidistant. Sau macar ar putea incerca...
  • -1 (1 vot)    
    Grea viata pe unii spagari... (Miercuri, 4 iunie 2008, 15:00)

    George [anonim]

    Foarte interesant articol.
    Chiar asa, cu cat v-au platit cei de la PD-L pentru acest articol? Vi se pare ca ei au habar despre ce se intampla si sunt mai buni decat Oprescu, Orban sau mai stiu eu cine???
    Sa va fie rusine, mr Dan Tapalaga!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Vai de voi, bucurestenilor (Miercuri, 4 iunie 2008, 23:23)

    Adi [anonim]

    Locuiesc in UK si, din pacate, din cand in cand mai am treaba prin Bucuresti. Din start trebuie sa spun ca este cel mai urat oras, nu capitala, pe care l-am vazut in viata mea. POate daca ar fi ras totul si reconstruit peste sute de ani s-ar putea compara cu Budapesta, Praga sau orice oras din Ardeal. Ideea este> dupa ce v-a dus mintea atat de tare incat ati avut primari ca Viorel LIs /lol/ Crin Halaicu /loool/ Ciorbea /lool/ AdrIEAn Videanu /loooooooolllllll/ sau Basescu /loooool/ . acum chiar vreti sa-l aveti pe Blaga primar? Ma scuzati, dar va meritati soarta din plin. O stiti pe aia cu three strickes you're out? Tataaa sunteti la stricke 7!!!! Enjoy your city and your life ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Dar de inselaciunile astea ce ziceti? (Joi, 5 iunie 2008, 11:32)

    Arthur [anonim]

    Ce vreti mai mare inselaciune ca sa spui ca Bucurestiul a fost tot timpul condurs de dreapta cand in ultimii 8 ani au fost primari Basescu (5 ani in IS) si Videanu (din stanga la dreapta peste noapte la fel ca Oprescu - independentul!) ?
    De altfel cred ca este mai plauzibil sa abandonezi o doctrina trecand la "fara" decat de la stanga la dreapta ca Basescu=PD!
    Ca tot se vorbeste de "vopseli" politice : cum este cu vopsirea lui Ontanu din pesedist in pedist? Aranjamentul a fost facut inainte de alegeri cand PD a pus un candidat fara nici-o sansa ,care nu l-a atacat de loc si invers,iar acum Ontanu plateste sustinandu-l pe Blaga si apoi ,in functie de rezultat ,trecand la PD.
    Asta e defectul principal al lui Basescu si compania de sunete pedista: ii cred pe toti romanii prosti sau fanatici. O sa vada ca nu e chiar asa,cand Blaga o sa piarda (si fara mine,caci nu-i apreciez pe nici-unul!).