Liniste, e summit.  Afara cu anarhistii !

de Andreea Pora     HotNews.ro
Miercuri, 2 aprilie 2008, 18:21 Actualitate | Opinii

Esti anti-NATO? Anarhist te numesti. Vrei sa fie desfiintata Alianta si sa protestezi impotriva ei? Pofta-n cui ca ajungi la zdup, te salta mascatii si te duc la sectie. Ai la tine afise, vopsea, inscrisuri, bannere, carioca, spayuri? Ai incalcat legea. Porti un tricou inscriptionat cu anti? Esti suspect. Nimic nu trebuie sa strice linistea fortaretei in care se desfasoara summitul. Politia romana a fost lovita in plina figura mascata de fobia anarhismului. Protestatari, go home, Bucurestiul e de necucerit, chiar si de pe frontul de la Timpuri Noi. Liniste, e summit! Doar zelosenia ii poate veni de hac.

E pace, strazile sint curate, masinile ridicate, maidanezii strinsi. Citiva straini privesc nedumeriti pustietatea culoarelor unice si se informeaza unde sint locuitorii. Nu-s. Fie au plecat in vacanta summitului, fie stau in casa si se uita la televizor la marea desfasurare de stapini ai lumii, fie se defuleaza pe forumuri. Nimic nu misca, nici macar scafandrii de la Neptun, vorba unei reporterite inspirate. Cit despre lunetistii din jurul Mariottului, toti stiu ca exista, dar de vazut nu-i vede nimeni. Ai naibii americanii astia. Au amutit toate, sirenele salvarilor, politiei, pina si oamenii vorbesc, asa, mai in soapta, impregnati de respect.

O veste naprasnica zguduie insa studiourile. Anarhistii! Au venit anarhistii la fabrica Timpuri Noi. Sa nu-i lasam sa ne strice cu protestele lor anti-NATO bunatate de summit. Au un camion cu vopsea, striga o comentatoare. Afise, hirtie si pinza, completeaza alarmata o alta. Fac bannere. Sint multi, multi, unii sint straini. E lata rau. Informatiile curg. Iata-l pe viteazul domn Ciocan, seful Politiei, i-a si inhatat cu mascatii lui. La Sectie cu voi anarhistilor! Ciocan recunoaste ca nu exista lege care sa interzica opiniile anti-NATO, dar asta n-are nicio importanta, tot anarhisti sint. Cum altfel? Dovezile exista, lipsesc doar drogurile de la sediul PNT. Stati linistiti, se vor gasi si alea la sectie.

Dar cum or fi ajuns, cum au intrat, cum de au trecut de vigilenta granicerilor, a politiei, a serviciilor? Cum, cum? Cind parea ca nici o pasare nu va razbate, dara-mi-te 30 de protestatari. Cind totul mergea ca uns, na si pacostea asta. Hala de la Timpuri Noi e mare, cam cit o fabrica, incap multi acolo. Un adevarat cuib de anarhisti.

Protestatarul anti-Nato e un monstru, un terorist, un periculos. Inca de la timida si esuata tentativa de intrare in tara a celor 6 anarhisti, aceasta a fost mesajul lansat de autoritati. Impotriva lor trebuie luate toate masurile si chiar mai mult de atit. Nici un glas contra nu trebuie sa se auda de-a lungul si de-a latul culoarelor unice. Bucurestiul va deveni astfel prima tara-gazda in care nimeni nu a protestat. Motiv de justificata mindrie pentru niste incepatori ca noi.

Dar nici nu s-a bucurat. Sau daca s-o fi bucurat, n-a avut alt loc de manifestare decit in sufragerie la el acasa. Summitul e o chestie prea mare pentru un oras atit de mic si locuitorii lui, care au doar doua optiuni: televizorul sau vacanta.

Bucurestiul arata ca o fosta statiune balneara cucerita de teroristi. "De unde i-or fi scos doamne?", se cruceste o baba iesita la plimbare pe Calea Victoriei sa-l vada pe Bush. Ii priveste cu drag pe politisti si comenteaza nostalgica " seamana cu aia de pe vremuri de li se zicea capra cu trei iezi, doar ca au uniforme mai frumoase". N-are timp insa sa se bucure de Bush, coloana se apropie, un freamat trece prin aparatele de receptie ale politistilor, jandarmilor, sereistilor, body-guarzilor, pompierilor si tuturor celor care stiu sa tina o arma si un bulan in mina. Baba e pusa in miscare. "Circulati, circulati", se aude de jur imprejur. E una din devizele organizatorilor.

O alta e zelosenia. Doar ea poate veni de hac summitului.























2380 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Bravo (Miercuri, 2 aprilie 2008, 18:51)

    Stalker [anonim]

    Tot respectul pentru aceasta opinie
  • +1 (3 voturi)    
    LOL! (Miercuri, 2 aprilie 2008, 18:57)

    Circulati [anonim]

    LOL!

    Circulati, circulati!
  • -1 (3 voturi)    
    Liniste, e summit. Afara cu anarhistii! (Miercuri, 2 aprilie 2008, 18:58)

    drsuz [anonim]

    Stimata Andreea Pora,
    Aritcolul acesta scris, nu fa face cinste.
    No regards.
    • +1 (1 vot)    
      nani nani (Joi, 3 aprilie 2008, 0:58)

      Lupul cel rau [anonim] i-a raspuns lui drsuz

      Drsuz, stim ca no regards - poi cum ai putea sa vezi prin ochelarii de cal?!
      Dar puteai macar sa fii politicos, ca pana si Garcea e policos....
      'Seara!
  • +2 (4 voturi)    
    Excelent (Miercuri, 2 aprilie 2008, 19:00)

    LaStOfThE [anonim]

    In sfarsit s-a gasit cineva care sa scrie despre atitudinea scandaloasa a "fortelor de ordine".
  • +1 (3 voturi)    
    Multumesc (Miercuri, 2 aprilie 2008, 19:06)

    loco [anonim]

    si bravo pentru articol.
    Poate intr-un alt articol ar trebui sa dezbatem problema politiei din Romania. Eu cred ca situatia e destul de grava in privinta politiei, jandarmeriei, etc. si nu e de facut mistouri. Politia Incalca drepturile omului intr-un stil ruso-comunist. Nici in China nu se mai intimpla asa ceva.
    • -1 (1 vot)    
      Da-n Tibet ce se intimpla? (Miercuri, 2 aprilie 2008, 19:28)

      Lorenzo Monkson [anonim] i-a raspuns lui loco

      Esti avocatul chinezilor? Dar in Tibet ce se intimpla? Ai habar cum se procedeaza intr-o lume democrata? Tu nu vezi ce infrastructura de doi bani avem (nu) in Romania? In conditiile date cum visezi tu ca s-ar putea asigura protectia oficialilor?
      • +1 (1 vot)    
        protectia oficialilor (Miercuri, 2 aprilie 2008, 19:41)

        cris [anonim] i-a raspuns lui Lorenzo Monkson

        mei, nu vad de ce un oficial are nevoie de mai multa protectie decat un cetatean oarecare ( fie iel si turmentat ). daca e vorba de aceleasi eforturi pentru cetateni nu sunt fonduri dar pentru cateva zile au gasit fonduri sa protejeze oficialii. m-am cam gandit si eu oleaca si pe fiu-meu il fac oficial ca doar asa o putea trai saracu' ...
  • +1 (1 vot)    
    NWO (Miercuri, 2 aprilie 2008, 19:10)

    GR [anonim]

    Viitorul e aici si noi nu mai avem nici un cuvant de spus. De fapt ne-am intros in trecut!!!
  • 0 (2 voturi)    
    pace (Miercuri, 2 aprilie 2008, 19:12)

    marius [anonim]

    toata lumea poate face ce isi doreste respectand legeile tarii in care se afla
    ps:parca trebe sa ceri aprobare pt orice miting cu ceva timp innainte
    • +1 (3 voturi)    
      Poate pt. mititnguri (Miercuri, 2 aprilie 2008, 19:41)

      ictin [anonim] i-a raspuns lui marius

      Da, poate pt. mitinguri trebuie o autorizatie, dar ca sa porti un tricou cu "Fuck NATO" nu iti trebuie autorizatie (http://www.piticu.ro/2008/04/02/webber-retinut-pentru-un-tricou-anti-nato/index.html)
      Asa ca voi sclavi ai americanilor mai terminati cu prostiile. I-au luat pe aia de la Timpuri Noi, si chiar dobitocul de Ciocan a recunoscut ca nu era nimic ilegal si totusi ia saltat ca pe teroristi. Si bou de la fabrica afirma ca a inchiriat hala la o persoana, asa ca ce cautau mai multe?
      Si sa fi anti-NATO nu inseamna sa fi anarhist, voi toti desptepti astia sclavi de americani ar trebui sa va mai documentati care e diferenta dintre anarhism si nesupunere civica sau exprimarea opiniilor.
      Voua la toti sclavi astia ai americanilor nu pot sa va doresc decat sa dea peste voi o masina la volanul careia se afla un soldat american beat mort!
    • +1 (1 vot)    
      da, dar nu erau la miting! (Joi, 3 aprilie 2008, 1:02)

      Pax vobiscum [anonim] i-a raspuns lui marius

      Asa este, dar in momentul in care au fost ridicati de politie erau in perfecta legalitate! Erau pe o proprierare privata inchiriata de ei.
      Cum ti s--ar parea sa fii saltat de politie de la o bere cu prietenii la tine de acasa fara motiv legal?
      Ca scuza aia cu paznicul e transparenta rau...

      In mod normal la asa ceva ar trebui sa cada niste capete (sau trese sau ce au ei) in Politie/Jandarmerie. Ca nu suntem in Somalia sa faca tot ce vor...
  • +2 (2 voturi)    
    Anarhist nu e o jignire (Miercuri, 2 aprilie 2008, 19:16)

    adrian [anonim]

    Cred ca ati incurcat borcanele: anarhisti se numesc singuri cu mandrie proletara. Nu e o jignire, afara de situatia cand intervine vreun jurnalist cu pasiuni ceghevariste sa ii apere jignindu-i.

    Contra-curentul e o virtute numai cand ai ceva de spus. Altfel e doar o prea buna parere despre sine. Aplicabil si pentru ei si pentru domnia voastra.
  • 0 (4 voturi)    
    Huligani tolerati de democratie (Miercuri, 2 aprilie 2008, 19:21)

    ROMAN [anonim]

    Andreea Pora ar merita sa fie ziarista in Liban, Pakistan, Egipt sau Arabia saudita, sa observe diferenta de comportament cu "anarhistii" intre politia romana si fortele de securitate din tarile "fratesti" arabe (parca asa se zicea pe vremea dictaturii comuniste).
    Atunci ar fi masurat cu propria ei suferinta diferentialul democratic intre o tara europeana ca Romania si una unde urletul "circulati" e insotit si de un bocanc pe ceafa (vezi imagini cu feministe batute pe strada de politia turca in fata ziaristilor!).

    In mod voluntar se confunda libertatea de exprimare cu protejarea condescendenta (lasa-i ba si pe astia ca sunt niste pushti!) a extremismului.
    Nu, o democratie chiar are datoria sa mai dea peste bot alora care profita de democratie pt. a incerca sa o gatuie!
    Spiritul unora seamana cu al desteptilor aia de la Munchen care se tot felicitau in turma ca "vezi domle' cum l-am manevrat si pe Hitler asta, toata chestie e sa stai de vorba cu oricine", inclusiv cu cei care ascut cutzite! Cativa ani mai tarziu Europa era un camp de ruine insangerat, cu zeci de milioane de morti. Asta pt. ca unii "lideri" europeni au ezitat sa-l lichideze pe Hitler si miscarea nazista la mommentul potrivit!

    Mai nou trebuie sa ne indusoiam de dorinta atat de simpatica a unor huligani veniti special din Germania pt. a zbiera contra Occidentului.
    Pt. ca contrar a ceea ce lasa sa se inteleaga in articol, ei nu sunt "doar" contra NATO, sunt contra a tot ce inseamna cultura si civilizatie occidentala, ar distruge NATO, UE, crestinismul, democratia parlamentara, etc.
    Acesti anarho-comunisti care tipa dupa "dreptul la exprimare" sunt primii care au scris cu rosu pe zidurile Sorbonei in toamna lui 2007, "Moarte democratiei"! Sunt primii care ar interzice existenta altor curente de opinie. Ah, au facut-o deja acolo unde au ajuns la putere. Numai ca istoria si popoarele au dat verdictul in ce priveste comunismul: o experienta tragica, auto-distrugatoare. La gunoi cu el!
    • 0 (2 voturi)    
      ce fel de anarhisti? (Miercuri, 2 aprilie 2008, 19:47)

      cris [anonim] i-a raspuns lui ROMAN

      daca as fi in locul dumneavoastra, eu as mai citi un pic despre anarhisti, si ce vor ei de fapt. adica ar trebui sa studiati un pic diverse puncte de vedere privind anarhismul, de exemplu anarho-sindicalismul, da-i un search pe net, sau cauta ceva carti care ar explica ce inseamna asta, cand si unde in lume a fost aplicat.
    • 0 (0 voturi)    
      Romane (Miercuri, 2 aprilie 2008, 20:02)

      Imperialistu' [anonim] i-a raspuns lui ROMAN

      Romane, eu ti-am mai zis ca esti de-al nostru. ( patrupedbun.net/ ). Sper ca ai trecut si pe acolo, desi nu pari genul de om care sa citeasca un articol fara sa lase un comentariu :) .
    • +1 (1 vot)    
      argumentul tau este ca (Miercuri, 2 aprilie 2008, 22:43)

      gg [anonim] i-a raspuns lui ROMAN

      dincolo e mai rau.
      pe mine m-ai convins inca o data ca esti un bun analist si un tip amuzant :)))))))) foarte chiar :)))))

      compari anarhismul cu comunismul, chiar cu nazismul... penibil

      daca tu ai impresia ca esti liber, ca traiesti in democratie, si ca faci alegerile pe care le vrei, ce sa zic... gandeste-te mai bine.

      cum iti explici ca in germania, o tara care, trebuie sa recunosti, e mult mai democrata (sic), libera, cum vrei tu sa-i spui, exista mii de anarhisti care doresc mai multa libertate, mai putin control, si in romania ta, se aresteaza unicii 40 oameni care protesteaza impotriva NATO. chiar asa de spalat ti-e creierul? iti doresc copiii in afghanistan atunci, sau in irak, sa lupte pentru 'libertate' (libertatea de a cumpara benzina la un pret acceptabil). salut.
  • +1 (1 vot)    
    Securitatea n-a murit si nici n-are de gand (Miercuri, 2 aprilie 2008, 19:24)

    emil si detectivii [anonim]

    Te bagasi si tu in sama? Ce n-ai aflat ca ai mai mari politisti din lume sunt americanii? Si te faci ca nu stiai ca spiritul Securitatii comuniste n-a murit? Ca el traieste si in prigona lui Ticu, si in incrancenarea lui Dinescu, si in ura Antenei 3, si in jegul"maestrului" Cristoiu, si in flegma pe care ne-o trage tot timpul Tariceanu, si in scandalurile nesfarsite ale lui Basescu, si panseurile lui Ilici, si in blandetea chinuita a lui Nastase, in multe altele. Abia asteapta Securitatea si Militia capitalista sa ne traga o batuta ca sa ne sara odata democratia din cap. Are ocazia acum. Peste cateva zile, va incepe Occidentul sa faca misto de democratia de carton din Romania, de populatia terorizata de mascati, de
    figuirl obosite ale trecatorilor, de saracie, de snobism, de polarizare sociala, de tiganeala, de defectiunile tehnice de la summit, de tot ce trece prin manutele romanilor si iese pe dos.
    • 0 (0 voturi)    
      Securitatea nu a murit (Joi, 3 aprilie 2008, 10:28)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui emil si detectivii

      Ea este stapana Romaniei de azi pentruca a acaparat prin mandatari (oameni de afaceri) puterea economica si politica a tarii. Cred ca nu este nimeni naiv sa creada de exemplu ca miliardul de euro a lui Tiriac este al lui si ca daca fluiera in biserica (adica supara organizatia) ramane cu altceva decat chilotii de pe el.
  • 0 (2 voturi)    
    Doamna Pora (Miercuri, 2 aprilie 2008, 19:24)

    Imperialistu' [anonim]

    Nu pricep de ce va aruncati si dvs. cu capul inainte. Cum vi se pare bataia administrata portarului? Sau pe portar nu il bagam in seama ca nu e anarhist si nu putem sa mai vorbim despre democratia din Romania?
  • +1 (1 vot)    
    Respect! (Miercuri, 2 aprilie 2008, 19:34)

    Vlad [anonim]

    10x
  • 0 (2 voturi)    
    am si eu o intrebare nevinovata... (Miercuri, 2 aprilie 2008, 19:44)

    judex [anonim]

    cand acesti anarhisti (nevinovati, frumosi si jegosi, adevarate exemple numai bune de urmat pe calea promiscuitatii) sparg vitrine si fura, sau dau foc la masini, cine ii despagubeste pe cei pagubiti (daca mai au si ghinionul sa nu aibe bunurule asigurate)? Mie, personal, mi se pare foarte ciudat ca argumentele lor seamana foarte bine cu ale rusilor. Oare, acesti anrhisti sunt chiar asa de anarhisti? Cine ii plateste?
  • +1 (1 vot)    
    fain comentariu (Miercuri, 2 aprilie 2008, 19:49)

    cris [anonim]

    felicitari si asteptam urmatorul punct de vedere, doamna/domnisoara!
  • 0 (0 voturi)    
    politistii romani (Miercuri, 2 aprilie 2008, 19:54)

    danuta [anonim]

    Felicit baietii romani.
  • 0 (2 voturi)    
    ordine si disciplina prin prevenire (Miercuri, 2 aprilie 2008, 20:06)

    myx [anonim]

    Da' ce vreti? Sa-i lasam sa ne faca de ras?? Nu-i vedeti ce fete au? Adevarate exemplare. Politia are tot dreptul sa previna incidente. Ati auzit de vreo autorizatie pe care o au exemplarele astea pentru a putea organiza un protest? Pe ei.
  • -2 (2 voturi)    
    andreea, tu esti? (Miercuri, 2 aprilie 2008, 20:15)

    escu [anonim]

    Andreea, nu stiu ce s-a intmplat cu tine, dar eu cred ca summitul asta iti prieste..

    eu sincer credeam ca mai ai un pic si te califici in finala concursului al carui prim castigator a fost Catalin Avramescu..conduceai detasat, mai ceva decat don Costel la fii lui Babel ;)

    in mod total neasteptat, in lipsa unui semn divin sau macar al unui curcubeu aparut pe neasteptate, draga andreea..ai inceput sa ai intrebari in afara marotelor de pana acum..Ciudat..s-o fi schimbat actionariatul la Hotnews?

    In concluzie, observ ca este prima data cand exprimi o opinie ce nu se incadreaza in linia deja celebra a site-ului Hotnews..Apreciez asta, e o dovada de curaj si independenta profesionala, desi dupa cum observi, deja esti criticata pentru lucrul asta..
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Miercuri, 2 aprilie 2008, 20:17)

    andrei [anonim]

    ma umple de nervi cat de prosti putem fi ca natie.
    avem si noi o sansa unica sa demonstram ca puteam face ceva cum trebuie - in speta acest super event ca summit-ul nato si sa scapam de imaginea de hoti, drogati, copii bolnavi etc asa cum suntem vazuti. dar noi ce facem? toata presa e impotriva summit-ului: ca nu au saracii pe unde sa traverseze, ca ii legitimeaza politia, ca i-au arestat pe niste nenorociti. pai mai nene aia in londra erau legitimati zi de zi in ultimii 15 ani ca ii aruncau IRA in aer mereu. in spania la fel. si astia care manifesteaza - ce pun ei in loc, ce solutii ai? spartul geamurilor, dat foc la masini etc asta propun ei? asa ca mai lasa-ti-ne cu asemenea prostii. dar e ceva tipic romanesc- ai o sansa sa arati lumii ca poti face ceva bun, dar iti dai singur in cap.
  • 0 (2 voturi)    
    andreea draga ce-i cu tine? (Miercuri, 2 aprilie 2008, 20:22)

    andreas [anonim]

    nu vezi mai departe de anarhism? orice se opune fortei e bun pentru tine? dar forta de la est ti se pare chiar asa de neinsemnata? asa memorie scurta ai? nu vrei sa reinfiintam Tratatul de la Varsovia ca o alternativa la raii din nato? putem sa-l facem la Pekin de exemplu, e bine? scoateti capul din cur si gindeste.
  • 0 (2 voturi)    
    Nu va dau dreptate (Miercuri, 2 aprilie 2008, 20:42)

    Sandy [anonim]

    Doamna pora,desi in general va apreciez articolele,de data aceasta va suspectez de naivitate.Si asta pentru ca in afara ca nu asteptati sa vedeti ce s-a intamplat cu adevarat,generalizati,chiar si in titlu,inducand cititorilor ideea ca ar fi vorba de vreo isterie politieneasca impotriva unor "nevinovati" ce nu vor decat sa-si exprime "pasnic"(cum credeti dvs.,de parca i-ati cuniaste personal)pacifistele pareri.
    De obicei nu va inregimentati la paranoia colectiva din presa,dar se pare ca e un fel de virus 100% romanesc,daca iese ciorba prea buna,mai bine sa scuipam in ea ca altfel nu mai avem stare.
    Stiti eu traiesc de 18 ani in germania si stiu ce spun:acesti"pasnici" cu chitari(hehehe),pot deveni in orice moment extrem de violenti si asta chiar la evenimente mult mai putin importante.
    Preventiunea este absolut indispensabila.Asa fac si nemtii,si francezii si americanii,toti.Daca nu ma credeti,cititi atunci va rog(si)presa straina.
    Sunt sigur ca puteati sa scrieti ceva cu mult mai la obiect despre ceea ce n-a pupat inca Romania neam de neamul ei-adica acest summit.
    Scuze pentru ton,dar mi-as dori sa scapam de acest complex de barfa si tzatzism pur romanesc.
    Cu mult respect,
    • 0 (0 voturi)    
      dupa 'raketi' interlopi (Miercuri, 2 aprilie 2008, 21:18)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Sandy

      Moldova sora ,a hotarat sa cunoastem si unul anarhist [nu m ar mira sa aflu ca este sponsorizat de cel ce simte NATO ca o permanenta amenintare]Interventia Politiei a fost una care din imaginile tv nu mi se pare a fi una in forta ,poate cel mult disproportionata dar probabil au vazut prea multe imagini cu demonstatii pasnice ale anarhistilor de la Berlin sau Roma.D.Andreea nu cadeti in plasa manipulatorilor din presa ,intinsa chiar si de ongeul lui Toma M. cel care monitorizeaza bacsisul venit de la Tariceanu ,nu presa.
    • 0 (0 voturi)    
      18 ani (Miercuri, 2 aprilie 2008, 21:50)

      levi [anonim] i-a raspuns lui Sandy

      in 18 ani nu ai invatat nimic,te au deranjat demonstranti cind ai vrut sa cumperi Rimmel?eu sunt adept NATO,dar am trait in timpul lui ceasca si simt diferenta chiar daca nu o pot formula ca dna.Pora
      • 0 (0 voturi)    
        da (Miercuri, 2 aprilie 2008, 23:01)

        Sandy [anonim] i-a raspuns lui levi

        ce am invatat sau nu in 18 ani,las-o in grija mea.dar am vazut in schimb femei gravide lovite cu pietre in cap,copii de 16 ani pocniti cu picioarele in gura,masini rasturnate si arse,magazine devastate,si cate si mai cate,numai ca sa enumar victimele care nu aveau decat vina ca treceau pe strada in drum spre casa sau se duceau sa cumpere lapte.Te rog sa ma crezi,tu mai ai de anvatat,si anume sa discerni cu propriul creier ce e bine pentru tine si ce nu.
        Cat despre Rimmel,cred ca numai pe la tine prin oras mai e "IN",de vreo 30 de ani ;))
        • 0 (0 voturi)    
          prezumtia nevinovatiei (Joi, 3 aprilie 2008, 12:50)

          levi [anonim] i-a raspuns lui Sandy

          de asta nu ai auzit!Nu arestam si impuscam pe nimeni numai ca presupunem va vor sparge masini si vor face toate oribilitatile despre care vorbesti si tu ,erau cam 30 de tineri intr-un depozit care nu au comis nimic,si organele pe care le platesc si ei din buzunar le au arestat(se numeste lipsire de libertate)pentru nici un motiv,au agresat o fata (putea sa fie si a ta) care a ajuns la spital etc..etc..Azi au fost eliberati!
  • +1 (1 vot)    
    Democratia asta (Miercuri, 2 aprilie 2008, 21:46)

    LEVI [anonim]

    Chiar daca e ceal mai mare eveniment din istoria Romaniei nici atunci nu agati pe cuie principiile democratiei,cine a agresat pe proprietarul depozitului trebuia arestat ceilalti lasati in pace,vopsitul bannerelor nu este un lucru interzis,personal cred ca politicieni sunt pentru noi,cetateni al oricarui tarii si trebuie sa ne respecte politicieni pe noi si nu invers, capacitatea unui ofiter de politie de a intelege principiile democratiei este egala cu zero,asa ca ma mira cea nu au impuscat niscaiva "anarchisti",mai bine se ocupau de maidanezi din fata hotelului Marriot..
  • +1 (1 vot)    
    Bravo !! (Miercuri, 2 aprilie 2008, 22:02)

    gigi [anonim]

    Un articol echilibrat scris de o persoana care stie ce ar trebui sa insemne democratia !
  • -1 (1 vot)    
    a vorbi cuvinte... (Miercuri, 2 aprilie 2008, 22:10)

    Calin [anonim]

    Stimata... daca a vorbi romaneste inseamna si a gandi, asta da performanta. Imagineti-va cum ar fi fost cu o intrunire CSI in Bucuresti,( intre doua rele o alegi pe cea mai mica...).
  • -1 (1 vot)    
    anarhisti=ana pauker (Miercuri, 2 aprilie 2008, 22:15)

    serban [anonim]

    anarhismul este o ideologie mai urata decat national-socialismul lui hitler... toti adeptii acestui curent ar trebui sa imparta acelasi destin cu cel al nazistilor, inclusiv tinerii "filozofi" cu barba a la ceghevara si ochelari de cal
    • 0 (0 voturi)    
      (Miercuri, 2 aprilie 2008, 23:54)

      cris [anonim] i-a raspuns lui serban

      mai serbane, cauta si tu alta definitie la anarhism lasand la o parte manifestarile unora. anarhismul respinge orice forma de autoritate... acuma intr-adevar, unii se comporta civilizat doar daca stai cu parul langa ei si le impui frica. unii, considera ca nu ar fi nevoie de armata, politie sau orice alta forma de constragere a cetatenilor pentru a forma o societate civilizata. acum, depinde de fiecare, ma repet sa inteleaga cat mai multi, unii considera ca ar fi nevoie de autoritate in societate, altii nu. cei din urma - nu asa cum ai invatat tu la tv, prin cateva clipuri - sunt anarhistii. dupa cum stim nu putem sa generalizam o anumita categorie dupa manifestarile unor persoane care spun ca ar fi anarhisti. eu nu am auzit de o forma de organizatie a anarhistilor - ar fi culmea, nu?- deci nimeni nu le da legitimatie. la fel cu tiganii care papara lebede in occident si acum occidentul stie ca romanii papa lebede din lacuri ...
  • -1 (1 vot)    
    Cap ai minte ce-ti mai trebuie? (Miercuri, 2 aprilie 2008, 22:20)

    Eu [anonim]

    Andreea tata ti-e dor de periada cand America, Nato, Europa occidentala erau diavolul iar Moscova aducea pacea si fericirea mondiala. Poate il inviem pe Ceausescu sa vezi ce infiereaza el democratia americana. Pai pe vremea lui era democratie adevarata . Eu cred ca ai cazut din pat si te-ai lovit la cap.
  • +1 (1 vot)    
    jandarmii (Miercuri, 2 aprilie 2008, 22:33)

    ionut badea [anonim]

    de la mascatii aia nu ai la ce sa te astepti...prea multa masa musculara si prea putini neuroni...la ei e natura, constructia lor, aia sunt suficient de retardati sa nu poata face judecati de valoare sau sa-si dozeze reactiile. problema e la conducatorii lor. aia sunt adevaratii responsabili. nishte cretini comunisti si securisti. ce credeati c-au disparut?
  • 0 (0 voturi)    
    jandarmii (Miercuri, 2 aprilie 2008, 22:33)

    ionut badea [anonim]

    de la mascatii aia nu ai la ce sa te astepti...prea multa masa musculara si prea putini neuroni...la ei e natura, constructia lor, aia sunt suficient de retardati sa nu poata face judecati de valoare sau sa-si dozeze reactiile. problema e la conducatorii lor. aia sunt adevaratii responsabili. nishte cretini comunisti si securisti. ce credeati c-au disparut?
  • +1 (1 vot)    
    Bravo! (Miercuri, 2 aprilie 2008, 23:17)

    ioana [anonim]

    Sunt de acord cu ce ati spus, ce bine ca cineva in tara asta le spune pe bune:)
  • 0 (0 voturi)    
    Nu mai exagerati ! (Miercuri, 2 aprilie 2008, 23:58)

    Vlad I [anonim]

    Populatia a fost pusa in tensiune, de catre mediile de comunicatie. Cei din provincie nu sunt deranjati de prezenta lunetistilor. NATO reprezinta 60% din fortele militare ale lumii, si acum sefii acestor forte sunt in Bucuresti. Romania prin definitie este o tara de caracter natural anarhic, si de multe secole luptam cu defectul asta. Nu degeaba poporul doreste un presedinte cu mana ceva mai dura.
  • +1 (1 vot)    
    atitudine (Joi, 3 aprilie 2008, 0:02)

    nicolae [anonim]

    Doamna Pora, felicitari. Inca odata imi rapiti timpul cu un subiect important si bine formulat.
    Faptul, ca este necesr de a asigura securitatea conducatorilor, nu excclde problema atitudinei politiei si securitatii fata de populatie. Un caz tragic, care s-a soladat cu moartea unei studente de numai 20 de ani ilustreaza cel mai bine atitudinea politiei (In reportajul TV s-a vazut toata indifirenta politistilor ...). Si aici nu-mi ramane, decat sa fiu de acord cu acei ce afirma ca atitudinea fata de cetateni a ramas neschimbata. Cum spun la noi, la Chisinau- politist nu e profesie, ci calitate umana. Ergo: cum sa le pese lor, ca poate aceasta fata era cea mai mare si poate singura speranta a parintelor, cu atat mai mult cu cat si instructiunile primite recomanda politistilor cu totul altceva...
  • -1 (1 vot)    
    Protectia personalitatilor nu e joc de foot- ball (Joi, 3 aprilie 2008, 8:24)

    hotnewsfil [utilizator]

    Este nostim articolul dvs.
    Ma intreb cum ati scrie daca ati constata ca un val de manifestanti "pasnici", ce i-ar urma celui de la Timpuri Noi,care ar putea face parte dintr-o schema mai ampla, enervati de lipsa de libertate din Romania, v-ar da foc la masina, in "focul" antiamericanei demonstratii anti-NATO.
    Recunosc ca jandarmeria a cam suflat in iaurt dar, stiti cum se spune :"paza buna trece primejdia rea".
    Sunt convins ca aveti cunostiinte temeinice de "Asigurarea Calitatii", concet complex aplicat in activitatile majore, de mare responsabilitate, ce pot avea consecinte foarte grave in cazul aparitiei unor disfunctionalitati.
    Stiti, de asemenea ca, in sistemele a caror nefunctionare poate provoca dezastre, se aplica masuri severe redundante(trei, patru bucle de siguranta, a caror functionare conditioneaza fiabilitatea acelor sisteme.
    Fiecare dintre noi stie sa faca ceva bine. Nu putem fi experti in toate, inclusiv in asigurarea sigurantei 100 la 100, a protectiei vietii celor ce conduc cele mai importante tari ale lumii.
    Daca sistemul de paza ar fi mai lax, asa cum il reclama cirtitorii de serviciu, specializati doar in a comenta (critica) orice, nu si in a face ceva util, si daca, in aceasta ipoteza, ar fi omorit presedintele unei tari aici, in Romania, circotasii de serviciu ar acuza autoritatile insarcinate cu paza ca nu sunt bune de nimic.
    Dozarea cu gramul si cu pipeta se face numai in retetele de prajituri, nu si in activitatea dura, de extrem de mare raspundere, prin care se protejeaza viata celor mai importante personalitati ale lumii, in conditiile terorismului ce prolifereaza continuu, incontrolabil.
    Veti spune ca sufar de "scenarita", asa cum au replicat si conducatorii serviciilor secrete din SUA, atunci cind au fost sesizati ca "pasnici" participanti la cursurile de pilotare a avionului B747, din democraticile scoli americane, sunt suspectati a fi teroristi.
  • 0 (0 voturi)    
    Ne-am dat in stamba iar (Joi, 3 aprilie 2008, 9:14)

    Lucian [anonim]

    N-am fost in stare sa strangem cainii de pe traseele oficiale, dar in schimb ne luam de niste protestatari pasnici care nici macar nu iesisera in strada. Aici se vede mentalitatea militieneasca a autoritatilor romane. In fond, ce e rau sa ai alta opinie? Asta-i frumusetea libertatii. Un summit NATO fara ceva protestatari parca n-are nici un farmec.
  • 0 (0 voturi)    
    corect, isreddog... (Joi, 3 aprilie 2008, 10:33)

    judex [anonim]

    Noi inca avem mari probleme cu democratia cu care ne-a pricopsit Iliescu si acolitii lui. Anarhie ne-ar mai trebui ?! Anarhistii astia care, in mod foarte suspect gandesc si exprima aceleasi idei ca Moskova, sa merga sa faca demosnstratii in Rusia sau la Tiraspol, ca acolo e mai multa democratie si oamenii au mai multe drepturi. Noi, in Romania, vrem sa terminam cu comunismul, sa avem o democratie autentica, civilizatie si prosperitate. Cui nu-i convine ordinea si civilizatia sa plece sa caute dezmatul si anarhia pe alte meleaguri, mai permisive.
    • 0 (0 voturi)    
      ha (Joi, 3 aprilie 2008, 12:30)

      Ioana [anonim] i-a raspuns lui judex

      Tu iti dai seama ca democratia INSEAMNA EXACT SA ITI FIE PERMIS ORICE si nu SA PLECI CA CELOR DE SUS NU LE CONVINE?
      Ce zici tu numai democratie nu e.
      • 0 (0 voturi)    
        ioana, democratia nu inseamna anarhie (Joi, 3 aprilie 2008, 18:53)

        judex [anonim] i-a raspuns lui Ioana

        Asa mai simplist, democratie inseamna sa nu faci altora ce nu-ti place tie. Mie imi place ordine, disciplina, curatenia si civilizatia. Acei anarhisti vor opusul. Atunci, logic, ei fac ceva ce nu imi place si mie si, prin urmare, nedemocratic. Poate fi si invers, este adevarat, dar, eu cred ca majoritatii ii place civilizatia.
  • 0 (0 voturi)    
    De data asta nu sunt integral de acord ! (Joi, 3 aprilie 2008, 13:33)

    martin [anonim]

    Doamna Pora, sper ca cititi comentariile la articolele dvs. ,asa ca stiti cat de mult le apreciez.
    In acest caz , insa cred ca desi nonconformismul este necesar societatii, nu prea mai vad unde este conformismul.
    Nu sunt sigur ca un grup de tineri netesalati, murdari ,plini de inele prin diverse parti ale fetei, in mod sigur plini de tatuaje, unul cu o basma palestiniana la gat, reprezinta salvarea libertatii si a omenirii. Poate au avut loc excese, dar nu se stie cine a inceput. In mod sigur NATO reprezinta in prezent singura organizatie reala a ordinii lumii si nu accept contestarea in numele libertatii, dar de fapt manipulata de interese obscure. Nu pot sa ma gandesc, cand aud de utilizarea disproportionata a fortei, decat de o ajutorare mascata a terorismului.
    Astfel cand Hamas trage cu rachete din Gaza si primeste riposte foarte motivate si punctuale, o mult prea mare parte a asa zisei opinii publice considera ca este un raspuns disproportionat de forta si astfel justifica de fapt metoda terorista !
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 3 aprilie 2008, 15:34)

    lolly [utilizator]

    ..ce ordine si disciplina? Dar pe minoritatile autohtone rezidente in palate si kilograme de aur la gat de ce nu le intraba nimic politia? S-au gasit acum sa faca pe eroii protectori.
  • 0 (0 voturi)    
    antinato (Vineri, 4 aprilie 2008, 19:40)

    Cristi [anonim]

    Buna seara!
    In toate statele europene manifestarile antinato sunt ceva normal, bineinteles la dimensiuni mai mari 1000-3000 de oameni si nu le este ingradit dreptul la exprimare, sunt democratii in purul sens al cuvintului
    ati inteles domnilor POLITZIENI, oamenii tipa, urla iau atitudine, dupa 89 parca sa schimbat ceva la noi in tara, nui asa domnule Basescu??
    • 0 (0 voturi)    
      pronato (Vineri, 4 aprilie 2008, 21:22)

      Sieu [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Tu le ceri politistilor romani sa procedeze ca-n vest dar ei sunt scoliti si folositi in est. Asta este eroarea ta de rationament. In rest ai dreptate ei procedeaza ca "politieni".
  • 0 (0 voturi)    
    cam fortata, doamna Pora ! (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 7:53)

    Dani [anonim]

    Ati vazut vreodata cum se intampla in democratiile vechi, de exemplu la un G7 ? Sa vedeti acolo bumbaceala ! si nimeni nu mai zice ca e lipsa de democratie .... ii luam chiar ca exemplu. Cel mai neplacut lucru e ca acesti "anarhisti" sunt mai mult subventionati decat convinsi. Se stie. Putini dintre ei sunt cu adevarat convinsi. Sincer, nu inteleg ce a vrut autoarea sa spuna : ca e bine ca toti sa se "exprime", cum se exprima "tinerii" in Franta arzand masinile oamenilor ?! E si asta un punct de vedere, mai ales cand face parte dintr-un val de articole aparute pe hotnews in care mirosim clar (si fara de placere) o subtila amprenta electorala. pacat !