Analiza HotNews.ro

Stridente romanesti in chestiunea Kosovo

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 19 februarie 2008, 13:49 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Romania a strigat mai tare decat era cazul in problema Kosovo. S-a auto-inclus intr-un grup de tari cu reale probleme separatiste, nu inventate si supralicitate de politicieni, cum se intampla la Bucuresti. Prin contaminarea cu Spania, Grecia, Cipru si Slovacia, Romania induce, in mod artificial, ideea ca in Transilvania pandeste riscul real al separatismului, amenintare inexistenta in realitate. Ne-am supraexpus si am exagerat ca stat UE declarand ilegala nasterea statului Kosovo, la fel ca Spania.  Politicienii romani au probat ca n-au depasit complexul etnic si viziunea nationala ingusta, cedand mult prea usor tentatiei nationalismului primitiv.

Guvernul de la Madrid isi poate oricand justifica pozitia radicala in chestiunea Kosovo aratand cadavrele lasate in urma de terorismul basc. De bun simt, Grecia sau Cipru nu aveau cum sa recunoasca in Kosovo ceea ce au refuzat 30 de ani in propria ograda: independenta turcilor din jumatatea de nord a insulei. Dupa ce jumatatea greceasca a Ciprului a aderat la UE in 2004, turcilor ciprioti le-a iesit separatismul din cap. Trei decenii s-au chinuit sa-si proclame o republica nerecunoscuta pe plan international. Acum se roaga de greci ca sa obtina reunificarea insulei. Altfel spus, nici Grecia, nici Cipru n-ar fi riscat mare lucru daca recunosteau indepenta Kosovo, la fel ca alte state UE, numai ca ar fi fost un gest imoral si cinic.

Sperietoarea “pericolului maghiar”

Dar noi? Noi pe cine aratam cu degetul? Cum ne justificam noi radicalismul? Cu Bela Marko si cu Vadim Tudor. Cu doi politicieni in prag de pensionare. Cu un Bela tot mai parasit de electoratul maghiar si cu un Vadim Tudor abandonat pana si in propriul partid. Cine cauta totusi un nod in papura va gasi conflictele etince din 1990 de la Targu Mures. Nu tine. Stim azi ca scenariul violentelor cu maghiari si romani in fundal s-a scris in birourile Securitatii care isi punea serviciile in slujba noii puteri amenintate de “pericolul maghiar”. Fosta securitate a regizat  mascarada de la Targu Mures ca sa-si castige o noua legitimitate, transformandu-se  in devotatul SRI-ul spalat peste noapte de trecutul comunist.

Ani de zile, “pericolul maghiar” a fost diversiunea salvatoare din care s-au hranit paiate nationaliste ca Vadim Tudor sau populisti mai subtili ca Ion Iliescu. Psihoza “pericolului maghiar”, intretinuta de serviciile de informatii nereformate, l-a tinut zece ani pe un Ghita Funar in fruntea Clujului, spre rusinea  Romaniei, sugrumand dezvoltarea orasului. Din nationalismul delirant al PRM si PSD si-au extras energia radicalii maghiari. In lipsa unor patriotarzi ca Vadim Tudor, Adrian Paunescu, George Pruteanu sau Ion Iliescu, radicalii maghiari n-ar fi existat. Pe scurt,  partidele conservatoare care au i-au refuzat minoritatii maghiare drepturi elementare au facut din Transilvania un caz in anii 90, nu invers.

Romania si complexul etinc

Tentatia national-populismului n-a ocolit insa nici un partid. Din acest motiv, arhitectura institutionala a Romaniei s-a construit dupa 1990 avand la baza un complex etnic. Nici Constitutia revizuita in 2003 n-a facut mari progrese. Legea fundamentala exclude minoritatile din componenta statului, Romania fiind definita, la fel ca acum doua secole, ca “stat national, suveran si independent, unitar si indivizibil”. Or, “statul natiune” este un concept depasit in toata Europa Occidentala. Constitutia franceza, de exemplu, garanteaza egalitatea tuturor cetatenilor sai, “fara deosebire de originea etnica” iar statul francez se defineste ca “republica indivizibila, laica, democratica si sociala”, dar nu ca stat national.

Dupa ce liderii de la Pristina au proclamat pe 17 februarie in mod unilateral independenta Kosovo, Romania a facut un salt in timp, intorcandu-se la retorica agresiv-nationalista si irationala din negura anilor 90.   Politicieni de la stanga la dreapta, de la Emil Boc la Vadim Tudor, de la Calin Popescu Tariceanu la Adrian Paunescu au gasit un bun prilej sa-si spele pacatele cu detergentul patriotismului inflacarat. E drept, pe tonuri diferite, dar mesajul a fost in esenta acelasi: de straja patriei. O aiureala. Ne ameninta cineva? Parlamentul si-a umflat gusa patriotismului votand o declaratie bombastica. Si aici se vor gasi unii care vor tipa: doar ati vazut reactia liderilor UDMR! De ce vor ca Romania sa recunoasca independenta provinciei Kosovo? Pun ei ceva la cale, clocesc separatisme si independenta!

Vadimizarea UDMR

Din pacate, liderii UDMR s-au vadimizat si paunescizat ca sa-si camufleze cei zece ani petrecuti la guvernare in interes propriu. Astazi, UDMR are un rival oficial cu care se va bate la algerile locale si la cele din toamna: Partidul Civic Maghiar. Din acest motiv, liderii Uniunii se iluzioneaza ca, recuperand tema autonomiei teritoriale, vor opri hemoragia voturilor scurse catre noul PCM. Cu ajutorul elitelor romanesti, incapabile de reforme administrative profunde si care mentin mai departe un stat excesiv centralizat, tema autonomiei va mai avea sens o vreme.

Dar adevarul, marele adevar este ca maghiarilor de rand putin le pasa de ce s-a intamplat in Kosovo. Ii doare in cot de gogosile vandute electoral cand de Lazslo Tokes, cand de Marko Bela.  Aparitia statului Kosovo  va avea efect zero in Transilvania. Maghiarii  din Harghita si Covasna stiu ca nu le va folosi la nimic sa-si ridice un gard, un steag si un imn peste saracie. Lor le pasa, ca si noua, majoritarilor, mai mult de rata la banca, de un job bine platit in UE, de preturi si inflatie. Imi amintesc bine cum, prin 2007 pe cand lucram ca gazetar la Cluj, lideri UDMR de toata isprava imi demonstrau cu cifre si studii interne ca tema autonomiei teritoriale se afla pe locul zece pe agenda de interes a comunitatii maghiare. Altfel spus, tema moarta. Astazi, au inviat-o ca sa nu moara ei de tot.

Solutia: autonomie pentru toti

Cred ca tema autonomiei ii fascineaza pe maghiari cam cat ne doare pe noi de unirea cu Moldova. Cei 30 de udemeristi  care au iesit duminica seara foarte spontan in centrul Clujului masoara cu precizie cata emotie a starnit cu adevarat proclamarea independentei Kosovo printre maghiarii obisnuiti. Doar populisti si paiate de la PRM si UDMR aprind fitilele unor bombe care explodeaza exclusiv in capul lor, cum se intampla de vreo 18 ani incoace.

Romania n-a gresit protejandu-si spatiul politic de derapaje nationaliste si extremiste. Si-a ales doar un ton total nepotrivit si disproportionat cu realitatile din Transilvania. Am putut vedea iarasi cum intre galagia politica si cetateni se casca o prapastie umpluta cu spumele unor lideri de opinie injectati pe viata cu “pericolul maghiar”.

Regionalizarea pe principii europene, infiintarea unor mini-parlamente sau guverne regionale  care sa distribuie bugete locale la fel ca in alte tari europene, pe scurt desfiintarea statului centralizat imaginat de comunisti dupa care functionam din pacate si astazi ne-ar salva si extremismul maghiar sau romanesc. Ne-ar salva si pe noi, ca tara aflata de doua decenii la cheremul unor politicieni care fac si desfac la Bucuresti.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


4367 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Domnului Tapalaga (Marţi, 19 februarie 2008, 14:13)

    Levente [anonim]

    Felicitari pentru acest articol prin care ati spus lucrurilor pe nume.

    Pentru cei speriati de unguri:
    Cititi acest articol cu mare atentie !
    • +2 (4 voturi)    
      GRESIT !!! - Articol subiectiv si populist! (Marţi, 19 februarie 2008, 15:23)

      Romanul [anonim] i-a raspuns lui Levente

      Stimate Dle Tapalaga,

      0. Apreciez interviurile realizate de Dvs impreuna cu BBC.

      1. Romania a facut EXACT ceea ce trebuia in aceasta problema.

      Se vede si din coerenta tuturor factorilor politici care au avut un singur glas DAR ...

      cu o exceptie UDMR

      2. Marko Bella si-a permis, ca reprezentant al Guvernului, sa emita o directiva contrara interesului national al Romaniei (desi Presedintele si Ministrul de Externe, cele mai autorizate voci) au spus altceva.

      3. Atitudinea sus numitului impreuna cu intentia UCM de a organiza MITING de SUSTINERE, maine, 20feb08, sunt dovada cea mai vie ca Dumneavoastra gresiti fundamental in acest articol, bagatelizand problemele maghiarilor din Romania.

      4. Va rog ca pe viitor sa renuntati la acest ton populist si, mai degraba sa ne bucurati cu articole obiective.

      5. Intr-adevar, probabil se face cam mult tam-tam in tara pe tema Kosovo insa, pe plan extern nu exista decat o voce ferma "NU independentei Kosovo) ceea ce este foarte bine!

      QED
      • -2 (2 voturi)    
        QED?! (Marţi, 19 februarie 2008, 16:04)

        Me Again [anonim] i-a raspuns lui Romanul

        Acel QED este complet în plus. Ce ai demonstrat mai exact? Nu ai spus decât că România face bine că se opune şi că autorul articolului greşeşte.

        Ei bine, tu eşti cel care greşeşte.

        QED
      • 0 (0 voturi)    
        Articol subiectiv si populist? (Miercuri, 20 februarie 2008, 15:57)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui Romanul

        Imi cer scuze ca poate nu inteleg eu ce inseamna populist dar mie nu mi se pare o actiune populista sa contrazici majoritatea... Mi se pare in schimb populist sa iei o decizie pe care majoritatea o asteapta chiar daca nu ar fi chiar treaba noastra ce se intampla in familia vecinilor. Nu eu trebuie sa reunosc divortul vecinilor, sa il aprob sau dezaprob, e treaba lor, eu sa-mi vad de casnicia mea... si ca roman ca treieste in Sfintu Gheorghe va spun ca nu sunt probleme, sigur, au si ei vadimii lor(si in caz ca nu ati prins, si noi), dar asta nu inseamna nici pe departe ca maghiarii ca un tot vor sa ne scalpeze sau sa ne fure tara sau mai stiu eu ce.
        Si inca ceva, m-am saturat sa tot vorbim de NOI si EI sau NOI si VOI. Suntem cetateni romani cu totii chiar daca unii sunt de alte nationalitati. Si daca asta nu va ajunge, suntem OAMENI toti.
    • 0 (0 voturi)    
      Are dreptate, dar numai in parte... (Miercuri, 20 februarie 2008, 16:24)

      Badea [anonim] i-a raspuns lui Levente

      Domnul Tapalga are intradevar dreptate, atunci cand remarca exitenta unei histerii, in special printre comentariile cititorilor HotNews, care n-are nici-o legatura cu problema Kosovo si cu nici o alta realitate. Cineva, niste latratori de serviciu, cum bine i-i denumesc unii comentatori, se ocupa sistematic, utilizand orice imprejurare posibila, de a ai instiga pe romani si unguri in Transilvania, unii impotriva celorlalti. Cele mai diferite articole, care nu au nici o legatura cu romanii si ungurii din Transilvania, sunt cu o incapatinare diabolica uitlizate pentru a invrajbi. Cui i-i foloseste aceasta vrajba? Lui Vadim? Vadimizatilor? Trebuie sa vedem cine are de castigat din aceasta invrajbire, pentru a sti cine o face! Dar simpla realitate ca o mai practica inca, dupa 18 ani de practicare, ne spune clar ce succes a avut activitatea lor.
      Dar sa revenim la problema in dicutie, la Kosovo. Domnul Tapalaga are si aici dreptate, cand intelege dece Grecia si Cipru nu pot admite o declartie de independenta unilaterala, ca autoproclamata republica turca din Ciprul de nord le constringe pe amindoua sa nu accepte aceasta procedura (nu Kosovo ci procedura!) Dar el nu remarca ca Romania, Republica Moldova si Transnistria sunt exact in aceiasi situatie, ca Romania nu poate admite aceasta procedura din aceleasi motive ca si Grecia. Si nu trebuie sa ne intereseze o eventuala unire cu R.Moldova pentru a avea aceasta atitudine. Nici pe greci nu-i intereseaza unirea cu Cipru, dar nu pot ramine indiferenti la soarta fratilor lor. Deci si in cazul nostru e inainte de toate un gest de solidaritate.
  • +1 (3 voturi)    
    . (Marţi, 19 februarie 2008, 14:13)

    serban [anonim]

    bun articol, dar parca seamana cu ce-a zis Basescu ieri la realitatea ( la 100%)
  • 0 (4 voturi)    
    ref la post (Marţi, 19 februarie 2008, 14:17)

    ana [anonim]

    Dan, chiar exista amenintare cu privire la faptul ca in Transilvania pandeste riscul separatismului, chiar daca ne place sa credem sau nu asta...si pe deasupra exista foarte multe lucruri (si nu numai in zona vizata) care arata foarte clar aceasta amenintare. Si pana la urma urmei, de ce sa exista un precedent si sa dam ocazia unei minoritati care doreste sa fie exclusiva in Transilvania, sa faca aceste lucru oficial cand putem inca mentine sub control acest aspect?!!
    • +2 (6 voturi)    
      amenintare? (Marţi, 19 februarie 2008, 14:33)

      eu [anonim] i-a raspuns lui ana

      ana, tu pe ce meleaguri traiesti? ai fost vreodata in Transilvania? ce "amenintare cu privire la faptul ca in Transilvania pandeste riscul separatismului" exista acolo, vrei sa fii mai explicita? esti ambigua in exprimare, vrei sa fii eleganta dar nu reusesti decat sa fii ambigua.

      si care sunt acele lucruri care arata foarte clar aceasta amenintare? care amenintare? care lucruri?

      Dl. Dan Tapalaga, pe care tu il apelezi Dane asa, ca la o bere (miram-as ), scrie un articol documentat, concis, la obiect. La care tu vii cu "riscuri" si "unele lucruri", nu vii cu nimic concret. Daca treaba e asa de grava, spune lucrurilor pe nume, nu fa propaganda aiurea.
      • -1 (3 voturi)    
        re (Marţi, 19 februarie 2008, 15:41)

        ana [anonim] i-a raspuns lui eu

        Domnule "eu", din pacate pentru dumneavoastra, ceea ce se intampla cand ajungi in Transilvania si iti da complet impresia ca esti intr-o alta tara si nu in Romania poate face mai mult decat o documentare si reprezinta, de fapt, "faptele concrete". Din carti poate vorbi oricine sau politica se poate interpreta poate mult mai usor, dar ceea ce se intampla cu adevarat acolo, unde te simti strain in propria tara, sunt faptele concrete care sustin parerea mea si a celor care au postat comentarii ref la acest articol. Poate ca ar trebui ca cei care sustin ca nu exista o reala amenintare sa traiasca acolo, sa simta cu adevarat ce presupune acest lucru. Suntem obisnuiti sa ne lasam influentati de opiniile altora poate chiar manipulare sau propaganda, doar pentru ca nu putem verifica cu adevarat ce inseamna "sa fii acolo, sa simti". comentariul postat la 14:41 divulga cateva din ce inseamna sa fii strain in propria tara, si poate mai mult decat atat (in sensul mai putin placut).
        • 0 (0 voturi)    
          re:re (Marţi, 19 februarie 2008, 15:54)

          eu [anonim] i-a raspuns lui ana

          din nou un comentariu lipsit de continut. inca nu mi-ai spus ce ma ameninta in Ardeal.
          cat despre faptul ca "te simti ca in alta tara", asta asa este, sunt de acord. si sunt de acord cu mine multi ROMANI din tara asta. De ce te simti ca in alta tara? Pentru ca esti inconjurat de CIVILIZATIE ! Draga Ana ! De CIVILIZATIE ! De CURATENIE ! De BUN SIMT !
          Daca toate astea constituie pentru tine o amenintare...mi-e mila pentru tine !
          • -1 (1 vot)    
            kosovo (Marţi, 19 februarie 2008, 18:58)

            anonim [anonim] i-a raspuns lui eu

            eu sunt de acord cu cea zis respectivu mai sus si anume ca ne paste un pericol,de asta UDMR a recunoscut independenta,are un interes si anume sa se creeze un precedent,maghiarii traiesc in romania si daca nu le convine sa se duca la ei in tara sau in kosovo poate acolo isi declara autonomie sa independenta sau ceor vrea ei
        • 0 (0 voturi)    
          re:re:re (Marţi, 19 februarie 2008, 15:56)

          eu [anonim] i-a raspuns lui ana

          a, si inca ceva: eu chiar traiesc "acolo" si nu ma simt amenintat, ba dimpotriva, ma simt excelent. si ca mine sunt multi.
          • -1 (1 vot)    
            re (Marţi, 19 februarie 2008, 16:19)

            ana [anonim] i-a raspuns lui eu

            Atunci se explica tot....pentru ca traiesti acolo. De aici atata inversunare pentru ungurii care sa-i spunem "exclud" romanii in propria tara. Iar daca pentru tine aceasta teritoriu se rezuma la "civilizatie", "curatieni", "bun simt" atunci bati campii complet. Ar trebui sa te gandesti la alte etnii care locuiesc pe teritoriul romaniei si nu au atat de multe drepturi ca si ungurii si poate chiar pretentii. De ce nu avem nimic cu etnia de tatari, de macedoni etc? De ce se pun probleme doar cu privire la unguri? Pentru ca fara foc nu iese fum! Ce s-ar intampla daca s-ar extrapola toate acestea, daca si celelalte etnii si-ar dori independenta teritoriala?! Poate ar trebui sa deschizi ochii mai bine, asta daca nu esti ungur.
        • +1 (1 vot)    
          strain in ardeal (Marţi, 19 februarie 2008, 17:23)

          arabu [anonim] i-a raspuns lui ana

          Te simiti strain in Ardeal, fiindca ai preconceptii, si nu accepti diferentele. Sincer imi pare bine ca nu este ca in Moldova, sau in Regat. Voi ati vrea sa fie ca la voi, ca "sa va simtiti ca acasa" dar 1000 de ani de istorie si de cultura nu se sterge asa usor. In loc sa accepti realitatea, ca nu este ca la voi, si sa te bucuri de diversitatea asta, ti-e frica... Si oamenii carora le e frica, si sunt frustrati stiti cum se comporta...
          • 0 (0 voturi)    
            re (Marţi, 19 februarie 2008, 17:46)

            ana [anonim] i-a raspuns lui arabu

            Nu este vorba de nici o preconceptie si nici macar de stergerea a 1000 de ani de istorie, ca sa nu mai vorbim de diversitate si internationalism. Doar ca atata timp cat nu esti in tara ta, respectati gazdele. Atat!! E chiar atat de greu de inteles?!! Nu, pur si simplu nu se doreste asta!
            • 0 (0 voturi)    
              gazdele? (Marţi, 19 februarie 2008, 19:41)

              eu [anonim] i-a raspuns lui ana

              cine sunt gazdele si cine nu e in tara lui?
              explica-te
            • 0 (0 voturi)    
              Explicatii de la Ana (Marţi, 19 februarie 2008, 19:55)

              eu [anonim] i-a raspuns lui ana

              Inca ceva: despre ce este vorba in afara de diversitate si internationalism? de azi dimineata trag de tine sa spui CONCRET ce pericole aduc ungurii, dar nu esti in stare. In schimb, vii cu comentarii stufoase care nu spun nimic. Cu toate astea ai reusit sa ma lamuresti, ai spus-o: ungurii nu sunt in tara lor si deci trebuie sa respecte gazdele, adica romanii. Asta e tot ce poti in locul argumentelor solide pe care le tot astept.
              De ce urasti ungurii?
              Te crezi privilegiata fiind gazda? Ce tampenie......
              Stand de vorba cu oameni ca tine incep sa nu ma mir de ce vor unii unguri autonomie.
              Rusine ! Rusine ! Rusine ! Nu ai ce cauta in Europa ! Pleaca !
              • 0 (0 voturi)    
                re (Miercuri, 20 februarie 2008, 13:45)

                ana [anonim] i-a raspuns lui eu

                Se vede ca nu ai inteles nimic, dar nu comentez acest aspect, fiecare intelege ce vrea si ce poate.
                Nu urasc nici un ungur, pur si simplu nu ii simpatizez datorita tratamentului lor fata de romani. Si aceasta atitudine vine indiferent ca este vorba de unguri sau orice etnie care se comporta (pana la urma urmei, cu ura - din fericire pentru noi ca romani, doar ungurii-dintre toate etniile din Romania, sunt cei care doresc sa excluda romanii din viata lor, in Romania). Iar daca vrei exemple concrete le ai mai jos, in celelalte posturi, asta doar daca vrei sa le accepti si sa nu ma pui pe mine sa le repet.
                Iar daca vrei si mai multe dovezi ca acolo se intampla "ceva" care sustin cele spuse de mine, mergi si fa o vizita acolo de cateva zile (Tg Mures, Harghita etc) o sa faca mai mult decat orice explicatie pe care ti-o pot da eu sau oricine altcineva.

                Pana la urma urmei fiecare gandeste ce vrea si cum vrea, asa cum si tu si eu avem dreptul; si tot dreptul fiecaruia este sa accepte sau nu parerea celuilalt (fondat sau doar din orgoliu ca parerea lui e mai buna).
    • 0 (0 voturi)    
      o intrebare (Marţi, 19 februarie 2008, 16:26)

      ten [anonim] i-a raspuns lui ana

      poti sa-mi spui unde locuiesti?
      • 0 (0 voturi)    
        re (Miercuri, 20 februarie 2008, 13:49)

        ana [anonim] i-a raspuns lui ten

        in Romania!
    • 0 (0 voturi)    
      nu e vb de precedent (Marţi, 19 februarie 2008, 17:14)

      Dodo [anonim] i-a raspuns lui ana

      si pana la urma,daca ei sunt majoritari in zona aceea sa fie sanatosi..orikum ka si romani am fost si vom mai fi calcati in picioare de toti...ne-ar fi mai bine fara o bucata din tzara...mai multi bani pt restul...va pup
      • 0 (0 voturi)    
        dialog, dialog, dialog (Miercuri, 20 februarie 2008, 8:07)

        Manticore [anonim] i-a raspuns lui Dodo

        Nu, nu! In nici un caz calcati in picioare! Da eu-s secui (ungur daca doriti) si mi-as dori o putinica autonomie pe acest mic tinut. Si ce? Sa fiti siguri ca nu mi-as lasa concetatenii, prietenii, colegii mei romani sa fie jigniti de nimeni!! Asta e isterie. Nu confundati autonomia cu independenta! Se vede ca ungurii vorbesc intre ei despre aceasta tema, si nu conduc un dialog adevarat cu romanii. Autonomia inseamna cu putin mai mult, decat un culeur local. Si tocmai: se dialogeaza, se negocieaza conditiile ei. Nici vorba independenta, secesiune etc! Unde? In mijlocul Romaniei?
        Iar eu cred ca romanii Banateni si Transilvaneni sunt mult mai secesioniste decat ungurii, care considera Romania "tara lor".
  • +2 (6 voturi)    
    excelent (Marţi, 19 februarie 2008, 14:18)

    Alex Leo Serban [anonim]

    Excelent comentariu: inteligent, cumpanit si de bun simt. Ce pacat ca este atit de rar - si ca risca sa fie acoperit de urletele isterice ale celor care s-au trezit strigind fara sa-i intrebe nimeni cum ii cheama...
  • +2 (6 voturi)    
    exceptional ! (Marţi, 19 februarie 2008, 14:19)

    IT [anonim]

    Articol excelent, perfect adevarat, autorul e un fin cunoscator al realitatilor "zonei".
    In sfarsit apare si in media o analiza obiectiva si calma a relatiilor intre romani si maghiari, ca de "pericolul transilvan" aducator de imagine, audienta, putere si bani (!!) eram satui de multa vreme.
  • 0 (4 voturi)    
    da (Marţi, 19 februarie 2008, 14:20)

    bokor [anonim]

    Cel mai bun articol pe care l-am citit vreodata de acest site.Si probabil cel mai adevarat. Cei care ieri, la un articol despre acasta tema adaugau comentarii dupa comentarii despre ,,pericolul maghiar'', cititi si voi asta, poate asa o sa fiti mai bine informati, ca realitatea nu o cunoasteti deloc, numai va inflacarati unii dupa altii de un patriotism orb si chiar fara rost, fara sa stiti despre ce vorbiti, poate unii dintre voi in viata voastra nu ati intalnit un maghiar . Eu va zic asta , un maghiar ca oricare din Transilvania.
  • +2 (2 voturi)    
    Subiectiva analiza (Marţi, 19 februarie 2008, 14:21)

    alk [anonim]

    Sa nu uitam ca totusi "retorica nationalista" a enuntat violarea Cartei ONU si a Declaratiei de la Helsinki. Vei spune ca altii le-au facut tandari si nu s-a intimplat nimic. Ok, atunci in aceiasi idee sa incepem si noi sa alimentam cu impulsuri nationaliste zonele locuite compact din afara granitelor Romaniei sa vedem ce iese.... Asa ar fi mai bine?
    Singurul lucru pe care il consider USOR exagerat in atitudinea Romaniei il constituie baterea pra mare a tobei in privinta unei presupuse asemanari a situatiilor din Kosovo si Transilvania (ambele provincii ale unor tari!).
    "Maghiarii din Harghita si Kovasna stiu ca nu le va folosi la nimic sa-si ridice un gard, un steag si un imn peste saracie." De parca kosovarii stiu la ce le foloseste..
  • +2 (8 voturi)    
    Comentariu. (Marţi, 19 februarie 2008, 14:22)

    alex [anonim]

    Tot articolul se bazeaza pe o presupunere: " Aparitia statului Kosovo va avea efect zero in Transilvania." Autorul nu are calificarea sa cuantifice impactul asupra zonei Transilvaniei. Problemele de acolo sunt reale si nu trebuie nici ignorate si nici amplificate. Autorul da dovada de putin profesionalism atunci cand spune ca ne alaturam prin decizia luata, altor tari. Este din nou o presupunere. Faptul ca s-a luat o hotarare de a nu recunoaste independenta Kosova nu inseamna ca ne "asociem" altor tari. Este o decizie politica a Romaniei care trebuie privita prin prisma simplicitatii ei: s-a votat in acest fel ! Articolul este fara nici un pic de valoare si include mult populism ieftin. Se vrea citit. Nu are nici un pic de obiectivism.
    • -2 (2 voturi)    
      Tu esti, mai Ghita Funar? (Marţi, 19 februarie 2008, 14:41)

      vadim tudor [anonim] i-a raspuns lui alex

      I-os aicea, hai se le venim de hac ungurilor astia, acum sau niciodata !!
  • +3 (5 voturi)    
    semnez si eu (Marţi, 19 februarie 2008, 14:22)

    asa este [anonim]

    descentralizare vrea lumea, si nu pe criterii etnice
  • +1 (3 voturi)    
    Bun comentariu (Marţi, 19 februarie 2008, 14:23)

    Zsolt Bodola [utilizator]

    A aminti in aceeasi tabara pe Vadim si pe Marko e o greseala frecvent comisa de analistii romani. Din pacate, nu reusiti sa invatati nimic.... :( Vadim si gasca e doar un tembel fara viziune politica, dar cu un discurs sforaitor nationalist, care e inghitit usor de romanii needucati.
    In schimb daca nu ar fi fost un Marko Bela, Gyorgy Frunda sau Borbely Laszlo, politicieni cu tact si rabdare, atunci lucrurile nu erau asa calme prin tara asta. Iar ungurii stiu foarte bine ca relativa normalitate din viata lor se multumeste si acestor polticieni mult huliti din UDMR.
    • +2 (4 voturi)    
      OARE? Care politicieni adevarati la UDMR? (Marţi, 19 februarie 2008, 14:32)

      Romanul [anonim] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

      Cred ca nu stii ce scrii sau esti spalat la creier.

      "Marko Bela, Gyorgy Frunda sau Borbely Laszlo, politicieni cu tact si rabdare,"

      Au facut tot ce-au vrut si au putut mai ales pentru ca s-au aflat la guvernare aproape NON-STOP!

      De furat au facut-o intr-un mare stil: la greu!

      Cat despre patriotismul lor, s-au saturat si etnicii maghiari de ei, drept dovada au infiintat UCM care nu e deloc de neglijat!

      Crezi ca n-au taiat si padurile din Harghita si Covasna? BA DA! Deci? Buzunarul!!!

      Si daca pentru asta e nevoie de tact si rabdare, e OK! dar nu pentru rezolvarea situatiei romani-maghiari.

      QED
  • 0 (2 voturi)    
    Nu mai scrieti prostii (Marţi, 19 februarie 2008, 14:23)

    nu Conteaza [anonim]

    Domnilor ziaristi, va rugam insistent sa nu mai scrieti prostii. Puneti paie pe focul altora. Romania nu este cea mai slaba tara din Europa si politicienii nostrii nu iau numai deciziii gresite
  • +2 (2 voturi)    
    OARE CHIAR ASA SA FIE? (Marţi, 19 februarie 2008, 14:25)

    Romanul [anonim]

    Romania nu a motivat in acest fel refuzul recunoasterii independentei Prov. Kosovo.

    Desi multi romani se gandesc la ceea ce spune articolul (riscul incurajarii unei atitudini separatiste in cazul unui anumit segment de populatie dintr-o anumita zona a tarii), motivatia Romaniei este diferita si poate fi identica cu cea a Rusiei: prevederile Cartei ONU din 1996 care garanteaza integritatea teritoriala a Republicii Sarbe (care, atentie, nu mai este Federatie din care se pot desprinde state)

    Un al doilea argument, desi mai slab, este ca o zona nu-si poate declara independenta pur si simplu, deoarece nu a existat ca stat vreodata. Deci, care independenta? Probabil "infiintare", dar nu "independenta"

    Mai sunt si alte argumente dar in diplomatie sustii cel mai puternic argument (si care este perfect valid) pentru a-ti impune punctul de vedere.

    ____________________

    Revenind la lucruri mai sentimentale, faramitarea nu este deloc benefica. Ea serveste principiului "divide et impera" si asta s-a intamplat si cu RFY. Erau mult mai bine cotati decat Romania si au ajuns, dpdv geopolitic, outsideri. Doar Croatia ridica putin capul, in rest ...

    Kosovo reprezinta un exemplu de revolta si un imbold la destabilizare statala pentru multe etnii care se considera nedreptatite.

    Kosovo nu are puterea de a se autosustine, cu exceptia cazului in care ar deveni un paradis fiscal (ceea ce este, practic, imposibil). Astfel, in loc sa traiasca impreuna cu Serbia, vor fi o gaura neagra pentru multe state (SUA ~100mil USD, UE ~ 300mil EUR, State islamice ...)

    "Independenta Kosovo" = NU !

    QED
    • 0 (0 voturi)    
      kosovo (Marţi, 19 februarie 2008, 15:13)

      levi [anonim] i-a raspuns lui Romanul

      ma bucur ca stam asa de bine incit ne permitem sa ne facem probleme in locul sarbilor si a kosovarilor,sa analizam in principiu de ce nu e bine ca Kosovo sa fie independent,pe mine nu ma intereseaza cu ce vor trai albanezi sunt maturi si cind au proclamat independenta si au asumat aceasta responsabilitate!si care e solutia? sa lasam sa le extermina sarbi?sa ajuns aici ptr.ca ambele parti au puncte de vedere recalcitrante si incompatibila,este singura solutie si situatie se cere solutionata,Nimeni nu vrea sa traiasca in aceasi casa cu criminali care le au exterminat familia,PUNCT nici eu! nici tu! nici altul!!!!!!
      Un ungur
    • 0 (0 voturi)    
      kosovo (Marţi, 19 februarie 2008, 15:14)

      levi [anonim] i-a raspuns lui Romanul

      ma bucur ca stam asa de bine incit ne permitem sa ne facem probleme in locul sarbilor si a kosovarilor,sa analizam in principiu de ce nu e bine ca Kosovo sa fie independent,pe mine nu ma intereseaza cu ce vor trai albanezi sunt maturi si cind au proclamat independenta si au asumat aceasta responsabilitate!si care e solutia? sa lasam sa le extermina sarbi?sa ajuns aici ptr.ca ambele parti au puncte de vedere recalcitrante si incompatibila,este singura solutie si situatie se cere solutionata,Nimeni nu vrea sa traiasca in aceasi casa cu criminali care le au exterminat familia,PUNCT nici eu! nici tu! nici altul!!!!!!
      Un ungur
  • 0 (2 voturi)    
    Bravo! (Marţi, 19 februarie 2008, 14:31)

    Stefan [anonim]

    Foarte bun articol si la obiect.
    Pacat de "deceni", "etinc" si "Kovasna".Plus ca maghiarii din Romania sunt doar cetateni de etnie maghiara.
  • 0 (2 voturi)    
    Gand la gand... (Marţi, 19 februarie 2008, 14:31)

    sile [anonim]

    Exact ce la spuneam si eu ieri colegilor. Bineinteles, mi se aducea drept contraargument faptul ca prin nu's ce localitati n-au fost serviti ca vorbeau romaneste...
  • 0 (2 voturi)    
    Ar fi frumos daca ar fi asa (Marţi, 19 februarie 2008, 14:32)

    Un roman anonim [anonim]

    Probail ca ungurii obisnuiti asa gandesc. inflamarile nationaliste sunt caracteristice unor lideri politici care cauta capital si nu stiu ce priza au la oamenii care se gandesc in primul rand la problemele lor cotidiene. Mie mi-e frica insa de amestec extern si nu sunt adeptul teoriei conspiratiei dar declaratiile repetate ale lui Putin pot fi escamotate? Oare a vorbit doar ca sa nu taca? Dupa cat de mult ne iubeste nu cred. Ma deranjaza insa ca diplomatia noastra nu i-a dat o replica hotarata. Si nu cumva sa-mi pomeniti de politica lui Basescu pentru ca nu e cazul duopa cum nu e cazul nici de povestea cu robinetul de gaz ieftin. Cred ca este mai bine sa nu recunoastem Kosovo, nu din simpatie fata de sarbi, pentru ca istoria pe care o stiu imi confirma ca ne-au fost cei mai buni prieteni dar pentru a evita atomizarea Europei si lumii.
    • 0 (0 voturi)    
      prietenie? (Marţi, 19 februarie 2008, 15:36)

      Isti [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

      Interesante afirmatiile cu "prietenii" nostrii sarbii, cei mai buni prieteni ai nostri in istorie. Intreband niste sarbi din curiozitate cum e cu prietenia asta a noastra am fost surprins sa aflu ca ei nu stiu nimic despre aceasta prietenie secreta intre romani si sarbi. asa ne-o fii demonstrat o data istoria ca ne-au ajutat, dar credeti-ma, generatia din ziua de azi habar nu are de prietenia romano-sarba
  • +3 (3 voturi)    
    Uitatzi niste detalii importante! (Marţi, 19 februarie 2008, 14:34)

    Valentin [anonim]

    Realitatea nu-i asa. Omiteti cu buna stiinta sa dati date precise.
    1.Cum s-a modificat Har-Cov în ultimii 20 de ani demografic in dezavanzajul net al românilor.
    2.Cui apartin bogatiile naturale din acelasi spatiu in momentul de fata? ( Explozia constructiilor din lemn, din Ungaria are ca baza lemnul din Ardeal).
    3.De ce episcopul Ioan Salajean nu conteneste sa faca publice durerile ortodocsilor de-acolo? E oare Sfintia Sa un populist?
    Domnu Tapalaga, nu bagatelizati un lucru extrem de serios care ameninta cu adevarat integritatea tarii !!!
    • -1 (1 vot)    
      Sase ! (Marţi, 19 februarie 2008, 14:45)

      hun [anonim] i-a raspuns lui Valentin

      Vezi ca ai un ungur in spate ! Te ameninta ! Fereste-te !
    • -1 (1 vot)    
      comunistule (Marţi, 19 februarie 2008, 15:25)

      levi [anonim] i-a raspuns lui Valentin

      limbajul folosit de tine te tradeaza ,esti din vechea garda!Ai dreptate numarul romanilor scade in judetele noastre din mai multe motive:
      1.au fost alungati fosti comunisti,politisti care bateau oameni ,javrele intr-un cuvint,nu am ce sa fac ca erau romani,in timpul regretatului unguri nu puteau fi militieni
      2.pleaca copii in Bucuresti,sau alte orase mai mari,sau chiar in Europa si SUA si ungurii si romani,din zona Harcov au emigrat 300 mii de unguri.
      3.deja lemnul din Ucraina e mai ieftina vindem mai mult la prieteni vostri arabi
    • 0 (0 voturi)    
      Demagogie comunista (Miercuri, 20 februarie 2008, 8:35)

      Manticore [anonim] i-a raspuns lui Valentin

      1. De fapt in ultimii 100 de ani, dar si in ultimele 20 s-a modificat in dezavantajul maghiarilor.
      2. Bogatii naturale? La ce te referi? Asta-i un tam-tam din vreo carte de geografie comunista de vremuri? A, padurile? Pai apartine fostilor proprietari de inainte. Ca si oriunde in tara unde s-a facut dreptate. Ce nu mai sunt alte paduri in tara asta?
      3. Durerile ortodocsilor exponate in Formula AS si genul de catre ps sa Salajean sunt false. Da este un populist, findca are putini credinciosi in zona, si deci n-are cum sa se imbogateasca, ca altii.
      4. Care integritate? La cap? De ce insinuezi, ca in Tara Secuilor legile nu se aplica. Ba adevarul e invers: aici se aplica adeseori, mult mai sever, si tocmai de aceea baronii nu au pus stapinire pe aici.
  • -2 (2 voturi)    
    excelent comentariu (Marţi, 19 februarie 2008, 14:34)

    ardeleanul [anonim]

    Bravo!
    "sperietoarea maghiara" se flutura de fiecare data cand cei interesati vor sa blocheze o remaniere a formelor de administrare teritoriala falimentare (si comunist-centraliste).
    Parlamente regionale si impozite ridicate de catre regiuni si cheltuite de aceste regiuni e solutia. Indiferent de kosovo sau ce se petrece in alte locuri.
  • +2 (2 voturi)    
    deplorabil articol (Marţi, 19 februarie 2008, 14:36)

    bunicu' [anonim]

    Este realmente deplorabil. Si ma refer si la articol, si la aplaudaci.
    Amatorismul in care traim creaza confuzie asupra calitatii, iar virtutile sunt aratate drept defecte.

    Conventia oamenilor de ceva secole are un singur nume: legea. Iar independenta autodeclarata pe spatiul teritorial care nu iti apartine de drept este ilegala. Lucrurile sunt atat de simple incat nu se vede padurea din cauza copacilor.
    Restul.....baliverne.
    Faptul ca unii recunosc ca fiind corect un lucru ilegal, iar altii fac apel la respectarea legilor de catre chiar cei ce le-au intocmit e o lupta intre interes si bun simt.
    Din pacate, castiga cel care are forta. Un lucru cunoscut, pe planeta asta, toti tampitii au arme.
  • +1 (1 vot)    
    D-le Tapalaga (Marţi, 19 februarie 2008, 14:41)

    echos [utilizator]

    Nu va cunosc originea celor afirmate mai sus unde va-ti documentat, ce cercetari a-ti efectuat DAR VA INSELATI!.
    Am trait evenimentele din Tg Mures din anii 90 si mi-e greu sa cred ca ele au fost regizate de securitate. Ma indoiesc ca securitatea isi confectiona arme albe clandestin cu luni inainte de acel fatidic martie, prin intreprinderile de stat muresene. Mi-e greu sa cred ca securitatea a regizat atacarea politiei si a sediilor armatei din Tg Mures. Ma indoiesc ca securitatea efectua treierea ranitilor la urcatul in ambulante DUPA NATIONALIATE. (Noroc cu armata ca a oprit nebunia aia, ca acum ne trebuia pasaport sa intram in Mures).
    As vrea sa stiu "feeling-ul" d-vs din momentul cand nu sunteti servit la alimentara pentru ca nu a-ti intrebat in ungureste! As vrea sa stiu cum reactionati cand dati binete vecinului si acesta nu va raspunde ca nu l-ati salutat in ungureste!
    As vrea sa stiu, cum v-ati simtiti cand rudele d-vs au trait evenimentele ocupatiei maghiare si au si suferit de pe urma ei - scoala in limba maghiara(erai spalat cu sapun pe gura daca vorbeai romaneste, alintarea "budah olah" era la ordinea zilei) Ma intreb, cum v-ati simti dupa cateva zile de lagar unguresc (munca voluntara desigur!)
    Va mai intreb d-le Tapalaga, cum categorisiti concedierea romanilor din administratie pe motiv ca nu stiu maghiara(H&C)?(ASTA SE INTAMPLA IN ROMANIA!!) A-ti discutat cu primarul Calan-ului, sa vedeti cum sunt apreciati romanii in administratie ungureasca???
    pericolul extremismului maghiar exista chiar daca d-vs ii minimizati amploarea!
    Cu toate astea, sper sa aveti dreptate si eu sa ma insel!
    • -1 (1 vot)    
      Minciuna (Marţi, 19 februarie 2008, 15:03)

      Muresean [anonim] i-a raspuns lui echos

      Tu nu ai fost la Targu Mures. Minti cu nerusinare. Cine a atacat sediul politiei si a armatei, bre? habar n-ai unde sunt. Cea mai mare dovada ca totul a fost regizat de Securitate, sunt aberatiile tale.
      • 0 (0 voturi)    
        @muresean (Marţi, 19 februarie 2008, 15:33)

        echos [utilizator] i-a raspuns lui Muresean

        Din pacate pt matale am fost....
        daca vrei detalii:
        -cu cateva zile inainte toti colegi mei magiari de clasa au refuzat sa intre la ore, au refuzat sa mai vorbeasca cu noi
        - primile incidente din 20 au pornit de la farmacia din complexul fortuna, colt cu strada muncii... gestionarul(a) farmaciei(pe atunci era de stat) a sters inscrisul in limba romana si l-a inlocuit cu cel in limba maghiara...
        - "bombonarul" ce vindea bomboane pe bat in fata magazinului de paine(langa aprozar) a fost unul dintre cei mai vehementi "protestatari" a acestei schimbari...
        - cineva de la blocul de garsoniere de vis-a-vis, etaj 3 inspre partea dreapta a cladirii, a arborat atunci un cearceaf pe care era desenata harta ungariei mari si a strigat mai multe slogane in ungureste.... l-au cautat mai multi barbati... nu mai stiu daca l-au gasit ca nu i-am urmarit
        - "protestatarii" pasnici maghiari au atacat sediul politiei si armatei - comandantul garnizoanei Mures a fost injunghiat - pasnic; acolo si-a pierdut Suto ochiul! poti sa-l intrebi!
        - in seara aceea la toate geamurile locuintelor unguresti din cartier(Todor Vladimiresu) au fost aprinse lumanari - draq mai stie de ce si-au aprins lumanarile, ca curent aveau!
        - cateva zile dupa incidente nimeni nu mai umbla pe strazi noaptea - au aparut si cateva intamplari pline de umor negru pe care le dezbateam in acea perioada
        - armata a blocat toate iesirile intrarile in oras
        cu tancuri si au efectuat perchezitii: la ierirea spre Corunca a doua zi dupa "actiune" pana la amiaza s-a strans un camion de topoare, coase, cutite, chiar si arme de vanatoare - elemente de convingere pasnica si democratica

        mai vrei detalii????
        • -1 (1 vot)    
          Detalii (Marţi, 19 februarie 2008, 15:46)

          Levente [anonim] i-a raspuns lui echos

          Da, eu mai vreau detalii: despre cum a fost batut si maltratat scriitorul maghiar Suto Andras. Si de catre cine. Este important, pentru ca de fapt, bataile aplicate acestui scriitor maghiar au declansat evenimentele de la Tg.Mures in 1990.

          In asteptarea raspunsului, un mic remember pentru improspatarea memoriei: Suto Andras a fost batut de romani. De ce? Pentru ca era ungur !
          Restul despre Tg. Mures sunt povesti si minciuni ale voastre, dar sa nu credeti ca noi am uitat !!
          • 0 (0 voturi)    
            @detalii (Marţi, 19 februarie 2008, 16:11)

            echos [utilizator] i-a raspuns lui Levente

            hai sa fim seriosi...
            Chestia cu Suto s-a'tamplat dupa ce au pornit toate evenimentele! Daca e sa iau cronologic cred ca ele au inceput din Ianuarie(imediat dupa revolutie) cu tot felul de mitinguri numai cu steaguri unguresti, vizite de-a lui Tokes, vizite la Budapesta, tot felul de "comemorari" deschise de "Istvan Kiraly"(imnul ungariei)... De ce au refuzat elevii maghiari sa intre la clase?De ce au refuzat sa colaboreze cu noi (romanii)? pentru ca cineva le-a zis sa faca asta! De ce se turnau bile si se confectionau tot felul de "chestii pasnice" prin turnatoriile din Mures inca de prin Ianuarie???? pentru ca cineva pregatea 20 martie! Poate il mai tii minte pe "Cofariu" saracul "ungur" nenorocit de "romani"... Intrebare: Cine a avut intereseul sa anunte in modul asta BBC???? Cum ca ungurii sunt exterminati???? Si-a mai cerut cineva scuze pentru eroare????
            D-le Levi, trebuie sa recunoasteti: nu v-ati descurcat ca stapani! de asta cand au avut ocazia toti au fugit din Ungaria mare! Din cauza asta nimeni nu va mai vrea!
            Din pacate pt d-vs, experienta mea personala si cea mostenita de la rudele mele ma indreptatesc sa afirm ca exista un asemenea "pericol maghiar"... si e periculos sa fie minimalizat
            D-l Tapalaga are dreptate! Securitatea a actionat! Doar ca greseste nationalitatea serviciilor de securitate maghiare cu cele romanesti!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu te-au servit la alimentara? (Marţi, 19 februarie 2008, 15:25)

      vanzator la alimentara [anonim] i-a raspuns lui echos

      Probabil pentru ca...meriti !!
    • 0 (0 voturi)    
      pentru IA, Ana si altii ca ei/ele (Marţi, 19 februarie 2008, 16:43)

      Dania [anonim] i-a raspuns lui echos

      Pentru IA: suntem nationalisti, urlam ca noi suntem romani si nu ne vindem tara, dar nu avem bunul simt de a invata sa scriem corect in limba romana...asa ca mai lasati-o cu pericolul maghiar. Pericolul adevarat este ca asa-zisii romani nu fac de fapt altceva decat sa pandeasca si sa urle ca li se fura tara, cand de fapt ei si-o fura singuri (cam ce procent din totalul hotiilor din tara asta, la orice nivel, le apartine ungurilor si cat romanilor?), ca romanii nu isi cunosc limba si uite asa isi pierd identitatea. Nu ati vazut la TV romani care dupa cateva luni de munca in strainatate se balbaie deja in limba romana? Mari patrioti, intr-adevar.
      Acesta este pericolul, dragilor: ca noi ne abandonam tara, nu ne-o iau altii.
      Si, printre altele, sa stiti ca si eu stau in Transilvania si, desi sunt romanca, nu ma simt in nici un fel in pericol, pot munci si trai foarte bine. Si administratia municipiului are multi unguri in varf, dar de aceea nimeni nu a refuzat sa stea de vorba cu mine daca am intrebat ceva in limba romana. Iar acest lucru tine de oameni, nu de caracteristica natiunii. Ca tare nu as vrea sa cred ca Funar sau Vadim sunt emblematici pentru romani! In general, ca pentru unii sunt - spre rusinea lor.
  • +1 (1 vot)    
    Te-ai gandit mult inainte sa scrii? (Marţi, 19 februarie 2008, 14:42)

    Alex [anonim]

    Pai trebuie sa asteptam sa moarta cineva pentru ardeal ca sa putem sa ne justificam opinia, asa cum spui despre Spania ca isi justifica opozitia cu mortii ucisi de Eta? Dar noi nu avem mortii nostri? Cei de la Tg. Mures din `90, cei din 40-44 din Ardealul ocupat sau Horia, Closca si Crisan, ce sunt? Normal ca ne opunem unei incalcari a integritatii si suveranitatii unui stat pentru ca si noi am trecut prin asta in 1940, in plus independenta provinciei incalca rezolutia ONU care stipuleaza integritatea teritoriala a statelor din balcani.
    Ca sa-ti fac un rezumat : Kosovo nu e tara, e un judet unde primarul se crede presedinte!
  • -1 (1 vot)    
    drobul de sare (Marţi, 19 februarie 2008, 14:44)

    vigyaz! [anonim]

    Subiectul Kosovo le-a venit ca o manusa politicienilor nostrii(ii numesc asa prin abuz de limbaj).Uitam de toti si toate,ei se zbenguie in voie.
  • +1 (1 vot)    
    Axioma (Marţi, 19 februarie 2008, 14:50)

    Bogdan [anonim]

    Exista o mica eroare in rationamentul dumneavoastra Domnule Tapalaga. Va folositi de axioma Uniunea Europeana.

    Incercati un mic exercitiu de imaginatie. Cum ca Uniunea Europeana este "al III-lea Razboi Mondial". Cand toata Europa este cu garda jos.

    "Regionalizarea pe principii europene, infiintarea unor mini-parlamente sau guverne regionale care sa distribuie bugete locale la fel ca in alte tari europene"

    Apoi dreptul la autodeterminare. Si reformarea statelor nationale (cele expirate in opinia dumneavoastra).

    Acum incercati sa va raspundeti la o singura intrebare... de ce tari cu rol neutru in confruntarile militare au ramas in afara Uniunii Europene ?
  • +1 (1 vot)    
    Extremism (Marţi, 19 februarie 2008, 14:51)

    Sinoda [anonim]

    Domnule autor mi-e teama ca trebuie sa va contrazic. Noi niciodata nu trebuie sa renuntam la mandria de a fi roman si trebuie sa criticam in primul rand pe altii . Niste indivizi reprobabili ca Bela, PAtrubany, Tokes ascultatori de budapesta trebuie contracarati cu personaje pe masura cu privirea fixa si atitudini pe masura. Saltimbanci precum CVT nu trebuie luati in calcul. Din pacate noua romanilor ne lipsesc lideri nationalisti pe masura susnumitilor. Noi nu trebuie sa plecam capul in fata lor sub nici o forma. Si a nu vedea ca ei urmaresc pe toate caile ruperea ardealului e cel putin naiv.
    Daca e sa facem putina istorie ne amintim ca au inceput cu drepturi individuale, cu invatatul limbii materne, folosirea limbii materne in admiuistratie, au continuat cu "autonomie culturala" si acum nu vor decat autonomie teritoriala pe criterii etnice. Consider ca pasul urmator este foate usor de prevazut deoarece pana acum au obtinut cam tot ce si-au dorit
    Haideti sa-i criticam mai mult pe unguri si mai putin pe romani daca dorim sa fim mai respectati. ASta e exact ce fac ei !!! Eu nu am auzit vreun ungur criticand vre-un altul.
    Noi de ce facem exact pe dos?
  • 0 (2 voturi)    
    Ramin surprins placut (Marţi, 19 februarie 2008, 14:52)

    Ion Vasile [anonim]

    Ramin surprins placut de faptul ca HotNews a publicat -in sfirsit-un articol care arata adevarta situatie. Foarte bine arata autorul faptul ca situatia din Romania nu este deloc comparabila cu cea din Spania , Cipru, Grecia . Nokia vine la Cluj , se aude ca si Mercedes - cea mai renumita firma producatoare auto din lume- ar intentiona sa vina in Romania. Cu citiva ani inainte , fostul primar al Clujui, Gheorghe Funar ,a dispus vopsirea bancilor din parc cu tricolorul romanesc , numai cu scopul de a-i provoca pe maghiari si de a-i aduce voturi. Trebuie sa avem mare grija ca prin politica noastra atit interna cit si cea externa , sa nu ne izolam. Sa folosim intelept sansa care are tara, de mambru NATO si mai ales de membru al UE.!
    • +1 (1 vot)    
      ce are baba cu calu? (Marţi, 19 februarie 2008, 15:05)

      echos [utilizator] i-a raspuns lui Ion Vasile

      nu inteleg... ce are faptul ca Funar a vopsit bancile cu tricolorul cu pleaiada de firme ce investesc acum la Cluj?
      faptul ca Funar a utilizat tricolorul pentru a decora obiecte de uz comun e laudabil... vezi conceptia SUA legata de steagul lor, ce si-l expun si prin locuri mai mult sau mai putin intime...
      faptul ca vin abia acum investitorii la Cluj se datoreaza inertiei guvernelor anterioare in a contracara "loby"-ul facut de UDMR... schimbarea primarului a lasat UDMR-ul fara obiectul activitatii relativ la Cluj...
      • 0 (0 voturi)    
        Sigur ca da... (Marţi, 19 februarie 2008, 15:28)

        Levente [anonim] i-a raspuns lui echos

        Poate vrei sa spui: Ce au avut firmele care NU AU INVESTIT atunci cand era primar Funar ? Ce au avut cu Funar? Nu le-o fi fost simpatic...:))
        • 0 (0 voturi)    
          @Levi (Marţi, 19 februarie 2008, 15:40)

          echos [utilizator] i-a raspuns lui Levente

          Dupa cum spuneam d-le Levi: citeste discursurile externe ale UDMR din acea perioada in care prezentau Clujul ca un cuib de extremism si radicalism romanesc... atunci intelegi de ce nimeni n-a venit acolo!!!!
          Hai incearca! Esti ungur si citesti mai bine ca mine ungureste! Documenteaza-te!
          Nu neg ca Clujului i-ar fi fost mai bine inca de atunci fara Funar! Insa alegerea lui s-a facut pentru ca era exponentul organizatiei vatra romaneasca(ulterior PUNR/Romania Mare)
          • 0 (0 voturi)    
            @IA (Marţi, 19 februarie 2008, 16:04)

            Levente [anonim] i-a raspuns lui echos

            Pai UDMR-ul , daca e s-o luam drept, face declaratii extremiste si acuma si totusi investitorii vin !
            Hai sa nu ne ascundem dupa degete si sa nu-i atribuim lui funar niste merite pe care nu le are. si nici udmr-ului sa nu-i punem in carca toate relele din tara asta !
            sa fim cinstiti macar cu noi insine!
            • 0 (0 voturi)    
              vinovati (Marţi, 19 februarie 2008, 19:28)

              levi [anonim] i-a raspuns lui Levente

              iti spun un secret unguri au omotit si peisus,si seara uitate sub pat e Bele cu Verestoy sub e si fura pamintul romanesc,prima data de sub patul vostru ca sa nu observati!!
      • 0 (0 voturi)    
        Bancile vopsite (Miercuri, 20 februarie 2008, 8:42)

        Manticore [anonim] i-a raspuns lui echos

        Totusi, nicicodata nu am avut ocazia sa-mi pun c*rul pe drapelul american. Pa cand la Cluj n-aveam alta optuiune, decat sa stau cu fundul pe tricolorul romanesc. ... A da, si am fost crescuta sa respect simbolurile altora... Adica nu-mi prea placea.
  • +1 (1 vot)    
    patos (Marţi, 19 februarie 2008, 15:00)

    bogdan [anonim]

    Domnule, din pacate si dumneata sustii cu patos o opinie privitoare la aceasta independenta declarata unilateral de catre cei din Kosovo. Contrara pozitiei oficiale a Romaniei, dar suferind de acelasi fundamentalism ca aceasta.
    Cred ca discutia ar trebui mutata in planul legalitatii unui astfel de act. Din cate inteleg incalca cateva tratate internationale, si astfel creeaza un precedent. Primii care ar putea profita sunt transnistrienii.
  • 0 (2 voturi)    
    Chestiunea Kosovo (Marţi, 19 februarie 2008, 15:06)

    Peter Badesco [anonim]

    Excelent punctat articolul.
  • +1 (1 vot)    
    Autorul este un naiv (Marţi, 19 februarie 2008, 15:12)

    timisoreanul [anonim]

    Autorul articolului este naiv atunci cand vorbeste de iredenta maghiara ca fiind o chestiune insignificanta. Daca ar face o mai buna documentare ar putea observa ce istorie invata copii maghiari la scoala; ar putea consulta orice forum maghiar de pe internet in care poate va fi mirat ca roman=tigan; ar putea citi opinia politicienilor maghiari de 9 decenii incoace privitoare la romani etc.
    De asemenea, as fi curios despre cum ar suna acest articol in cazul in care autorul ar fi avut o ruda masacrata la Ip, Trasnea, Moisei.
    Sunt complet de acord ca Vadim e o paiata la fel cu multi altii... dar de acolo si pana la nerespectarea Constitutiei de catre unii cetateni ai acestei tari mi se pare o cale extrem de lunga.
    Precum probabil ca autorul stie, marea masa a oricarei natiuni este foarte usor manipulabila...asa ca orice atitudine provocatoare trebuie eliminata din faze incipiente. Nu sunt convins ca lasand nationalistii maghiari sa se manifeste in interiorul granitelor Romaniei dam dovada de intelepciune/toleranta ci de incapacitate de previzionare a unor potentiale incaierari etnice prostesti.
  • 0 (2 voturi)    
    Stridente romanesti in chestiunea Kosovo (Marţi, 19 februarie 2008, 15:14)

    marian [anonim]

    Pentru marea majoritate a romanilor care nu au trait pe viu evenimentele din Bosnia si nici nu stiu ce inseamna viata acestora dupa razboi , probabil ca articolul d-nului Tapalaga are sens.

    Pentru altii care au vazut ce s-a intamplat acolo si stiu ca tot ce am vazut la TV sau in filme despre epurarile etnice din Bosnia ,etc insemna 98% dezinformare, articolul d-nului Tapalaga si comentariile tuturor analistilor sau altor asemenea "atoatecunoscatori" este praf in ochi pentru noi.

    Realitatea este alta insa si aprobarea tacita sau nu a independentei Kosovo nu va aduce nimic bun in viitor.

    Daca D-nul Tapalaga este atat de cunoscator si initiat , poate sa ne spuna noua celor care suntem mai neinitiati de ce nu s-au retras trupele KFOR nici acum din BH dupa mai mult de 10 ani de cand trebuia sa se intample acest lucru?

    I-ati vazut vreodata pe sarbi cum isi apara interesele si pamantul pe care traiesc d-nule Tapalaga?Nici nu va doresc sa vedeti si sa scrieti despre asa ceva in viitor despre Kosovo.

    Cam atat pe scurt despre acest subiect.Las pe altii mai initiati sa comenteze despre legatura dintre acest subiect si alte eventuale cereri de autonomie
  • +1 (1 vot)    
    Adevarat in parte (Marţi, 19 februarie 2008, 15:15)

    Anton [anonim]

    .... dar .... prin atonomie pentru toti pe baza principiilor europene cum spui matale nu are o baza reala. E mai utopica decat comunismul. Ar fi adevarata daca de la cea mai mica entitate autonoma pana la cea mai mare ar avea si din ce sa traiasca "autonom".
  • 0 (0 voturi)    
    Articolexceptional si de exceptie (Marţi, 19 februarie 2008, 15:18)

    Clujeanul [anonim]

    Felicitari domnule Tapalaga pt. articol. Din pacate, nu prea gasesti astfel de articole in presa romaneasca, plina de ziaristi incompetenti si personaje caragialesti.
  • 0 (0 voturi)    
    UE (Marţi, 19 februarie 2008, 15:19)

    Cornelius [anonim]

    UE nu va mai avea granite interioare , mai sint cativa pasi , turcii asta vara nu vorbeau decat de integrarea in UE , si asta oamenii simpli , nu politicienii lor.
    ultimele asa zise enclave nu-si vor mai avea rostul, toti vrem sa castigam bani , sa ne miscam liberi si sa se uite de toate fantomele.
  • 0 (4 voturi)    
    Tg.Mures (Marţi, 19 februarie 2008, 15:19)

    Levente [anonim]

    Exact cum a spus si Dl. tapalaga: o sa va agatati de Tg. Mures ! Era de asteptat. A, si mai condimentati cu anecdote despre cum nu ati fost serviti daca nu vorbeati ungureste. Sunt vechi si rasuflate bancurile astea. Si, daca intr-adevar se intampla, nu sunt de condamnat, nu pot fi de condamnat in conditiile in care ungurii sunt pusi la zid doar pentru ca sunt unguri ! Domnilor, de 60 de ani incoace , adica din 1940, va este teama, tremurati de frica ungurilor, care unguri , de 60 ani incoace nu au facut nimic din ceea ce va temeti ! Este cel putin hilar ca 20 de milioane sa se teama de 2 milioane ! Cat despre amestec din afara, ar trebui sa stiti ca nu mai suntem in evul mediu, cand fiecare facea ce vroia, suntem totusi supervizati de niste puteri mai mari decat noi, care pana la urma fac legea. Si va spun eu, ca daca SUA va dori independenta Ardealului, apai asa va fi, dar nu pentru ca va dati voi de ceasul mortii ci pentru ca vor avea motive intemeiate. Un motiv intemeiat ar fi, de exemplu, exterminarea fizica si culturala a minoritatilor din Ardeal . Nu s-a ajuns inca pana acolo, dar ,in stilul in care ganditi si va manifestati, nu suntem departe de exterminare. Dar, nimeni nu va mai permite asa ceva. Asemenea mod de a gandi despre minoritati si despre unguri in special nu caracterizeaza Europa si nu are ce cauta acolo. Continuati domnilor, poate vom fi dati afara mai repede din Europa, sa poata mama rusie sa ne reia sub tutela. sau nici macar nu am iesit de sub tutela ei?
    • 0 (0 voturi)    
      PENIBIL !!! (Marţi, 19 februarie 2008, 15:46)

      Romanul [anonim] i-a raspuns lui Levente

      Ma mir cu poti sa bagatelizezi dovezile si sa bagi capul in nisip gandindu-te doar ca sunt niste rau-voitori care imporasca cu noroi...

      Desteapta-te romane!
      • 0 (0 voturi)    
        Penibil?? (Marţi, 19 februarie 2008, 16:17)

        Levente [anonim] i-a raspuns lui Romanul

        Care dovezi?
        Ca nu ai fost servit in alimentara?
        Nu bagatelizez nimic. Spun doar adevarul.
        La Tg.Mures conflictul s-a organizat si pornit de catre romani ! Ungurii nu au facut decat sa se apere ! Sunt multe dovezi , slava domnului nu toate au putut fi distruse, unele au ajuns si prin Europa si prin SUA.
        Am mai scris cuiva pe acest forum despre scriitorul maghiar Suto Andras. Te intreb si pe tine: cine l-a batut in 1990 la Tg Mures??
        Ungurii??? Nu, romanii, dragule, l-au batut pana a orbit in cladirea UDMR-ului din razbunare ca este ungur. Evenimentele de la Tg. Mures au fost declansate de ROMANI !!!
        Asa ca bine zici, desteapta-te romane si nu mai baga capul in nisip, asumati cu responsabilitate greselile, vor fi mai usor de indreptat !
        • 0 (0 voturi)    
          Adevarul ( ?I ) (Marţi, 19 februarie 2008, 16:28)

          Roman [anonim] i-a raspuns lui Levente

          Spune-ne te rugam care au fost MOTIVELE pt. care au declansat romanii evenimentele din 1990 de la Tg. Mures !
          Asteptam ...
          • 0 (0 voturi)    
            si eu astept motivele pentru care (Marţi, 19 februarie 2008, 16:43)

            gigi [anonim] i-a raspuns lui Roman

            iliescu a chemat minerii tot in 90. nationalisti exista si pe de-o parte si de alta. sper ca majoritatea pe care o reprezinta ceilalti sa deschida ochii si sa se intrebe alte lucruri de genul 'cum de n-avem o autostrada dupa 20 ani de 'democratie'', cum de s-au imbogatit unii cand majoritatea au ramas faliti, de ce 2 milioane de romani au decis sa plece din supertara romania, si altele.
            am oricum un sentiment ca majoritatea 'nationalistilor' nici nu sunt din ardeal.
            • 0 (0 voturi)    
              Motive ... (Marţi, 19 februarie 2008, 17:00)

              Roman [anonim] i-a raspuns lui gigi

              " am oricum un sentiment ca majoritatea 'nationalistilor' nici nu sunt din ardeal "
              Adica ?? Numai cei din Ardeal ( apropo, se scrie cu litera mare ...) au voie sa fie 'nationalisti' ?! Daca te intereseaza soarta tarii tale inseamna ca esti nationalist !?
              Aici se discuta problema relatiilor intre romani si romanii de etnie maghiara, nu motivele pt. care a chemat Iliescu minerii in 1990 si de ce nu avem autostrazi.
              • 0 (0 voturi)    
                da, pretene ma intereseaza (Marţi, 19 februarie 2008, 22:40)

                gigi [anonim] i-a raspuns lui Roman

                ti-am si mentionat acolo ce ma intereseaza.

                cei ca tine se complac privind o harta cu mandrie, cu locuri in care n-au fost niciodata si probabil nici nu vor merge.
            • 0 (0 voturi)    
              poti fi sigur (Marţi, 19 februarie 2008, 20:11)

              levi [anonim] i-a raspuns lui gigi

              sunt oameni care 99% nici in Ardeal nu au fost,vorbesc din auzite!
          • 0 (0 voturi)    
            @roman-completare. (Marţi, 19 februarie 2008, 16:48)

            Echoux [anonim] i-a raspuns lui Roman

            Dau dreptate d-lui Levente! Romani s-au rasculat si au vrut autonomie/independenta pentru vecinii lor maghiari. Dar acestia s-au suparat si au ripostat! Ei au luptat pentru mentinerea statului national unitar Romania.
            Ei n-au vrut independenta nici autonomie. Nici un ungur n-a suportat ca romania sa fie faramitata asa ca aluptat cu arma in mana sa-si apere idealurile. Rusine SRI ca ai facut o asemena masinatiune... SRI, ne e rusine ca suntem romani!
          • 0 (0 voturi)    
            ilici stie raspunsul (Marţi, 19 februarie 2008, 19:30)

            levi [anonim] i-a raspuns lui Roman

            intreaba pe el !
        • 0 (0 voturi)    
          Romani (Marţi, 19 februarie 2008, 16:42)

          Sinoda [anonim] i-a raspuns lui Levente

          Cofariu a fost omorat in bataie de unguri si e handicapat pana in ziua de azi . A vazut toata lumea ca a fost filmat. Frate ungur Romania e minunata si are oameni extrem de intelegatori, dar nu cu unul ca tine.
          Iubita ta Ungarie a organizat evenimentele de la Tg Mures, asa cum a organizat si o mare parte din revolutia sangeroasa din Romania.
          In alte tari s-a spus initial ca acel om cazut pe jos in care dadeau conationalii tai cu batele este ungur. Ulterior adevarul a iesit la suprafata. Despre astfel de dovezi vorbesti?
          M-am saturat sa aud ca ungurii sunt superiori de la oameni ca tine. Numai de provocari sunteti in stare.
          • 0 (0 voturi)    
            cofariu (Marţi, 19 februarie 2008, 19:32)

            levi [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

            ce a cautat le tg-mures in ziua aia ?ca era din Hodac,a primit ce ameritat,cititi raportul oficial a comisiei numit de catre parlamentul Romaniei.si suntem superiori...
            • 0 (0 voturi)    
              ACEASTA E ADEVARATA VOASTRA FATA! (Marţi, 19 februarie 2008, 22:07)

              vlah [anonim] i-a raspuns lui levi

              te-ai abtinut cit ai putut de mult pana ti-a rabufnit prin toti porii adevarat voastra motivatie si credinta: Superioritatea fata de tzaranii de romani.

              De aceea va trebuie voua ardealul, nu sinteti obisnuiti decit sa calariti pe altii.

              Si da, du-te si plangete USA si UE in speranta unui nou Kosovo - o sa-l aveti la pastele cailor.

              Cofariu era probabil in tranzit (cam pe cum sinteti voi prin ardeal, asa ca sa fiu rau),ca Hodacul nu e in Moldova.
              • 0 (0 voturi)    
                nu mam- abtinut,am crezut ca stiti (Marţi, 19 februarie 2008, 22:52)

                levi [anonim] i-a raspuns lui vlah

                si stiu unde e Hodac,am copilarit in zona,si am vorbit cu oameni care au fost la Tg-Mures,e pe valea Muresului o zona pe care ati distrus precum si Delta Dunari!Nu sunt in tranzit in Ardeal!Dar vazind jurnalul de seara iar am vazut ca traiesc in tara lui voda papura,sunt totus curios cum o sa iesiti din chestia asta cu basma curate,ca asunat telefonul rosu si vi sa zis ca sa faceti si va veti conforma ppun la bataie o lada de bere ca in 2 saptemini se va accepte in unison independente zonei Kosovo!
            • 0 (0 voturi)    
              Condamnare (Miercuri, 20 februarie 2008, 11:09)

              Sinoda [anonim] i-a raspuns lui levi

              Cosider ca, asa cum nu ai voie sa negi holocaustul si nu ai voie sa spui ceva negativ despre poporul evreu ca esti acuzat de antisemitism asa ar trebui sa fii si tu acuzat pentru xenofobie. Din pacate o astfel de atitudine va atrage ura poporului roman. Trebuie sa fii lipsit total lipsit de respect fata de concetateanul tau sa spui ca un roman (indiferent de statul sau) a meritat sa ia bataie de la unguri.
              Daca iti place si tie sa asculti de budapesta afla ca s-a afirmat de Stolojan intr-o emisiune cu Iliescu ca in 1990 s-a incercat ruperea ardealului de Romania
              Consider ca esti un individ demn de tot dispretul meu
            • 0 (0 voturi)    
              Mda... (Miercuri, 20 februarie 2008, 12:48)

              FM [anonim] i-a raspuns lui levi

              Esti un zero.

              "ce a cautat le tg-mures in ziua aia ?ca era din Hodac,a primit ce ameritat"

              Cu comentariul asta ti-ai aratat valoarea. A primit ce a meritat? Nimeni nu merita asa ceva! Hai pa!
          • 0 (0 voturi)    
            Stop 1990 Tg-Mures! (Miercuri, 20 februarie 2008, 8:46)

            Manticore [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

            Pai, daca se ajunge la bataia... se intimpla lucruri de ambele parti... Din pacate asa-i bataia. N-are rost sa ne irosim energia pe niste machinatii ale SRI-ului. Eu zic ca e bine ca s-a oprit acolo.
    • 0 (0 voturi)    
      pt. Levy (Marţi, 19 februarie 2008, 20:18)

      alt roman [anonim] i-a raspuns lui Levente

      tot respectul pt. seriozitatea cu care participi la aceasta discutie.
      O mica scapare insa: "Si va spun eu, ca daca SUA va dori independenta Ardealului, apai asa va fi, dar nu pentru ca va dati voi de ceasul mortii ci pentru ca vor avea motive intemeiate".

      Desi diaspora maghiara din USA a suferit recent o pierdere insemnata, se pare ca nu doarme. Mai nou iti pot indica un alt punct de sprijit: Rusia.

      Acuma comentind un pic cuvintele tale: dar daca noi romanii ardeleni nu ne dorim independenta ipotetic oferita/ceruta de USA, voi cum veti reactiona?

      Foarte sincer, imi pare ca voua chiar nu va ajunge nimic, niciodata (imi aduce aminte de un anume motto:-) ), si aici nu ma refer la maghiarul de rind ci la elitele politice; elite ce nu pot pur si simplu uita vremurile cind conduceau topt ardealul. Scuza-ma, nu vreau sa te jignesc personal, dar politicienii vostri desi au scoala de secol XX - XXI traiesc inca in secolul XIX.
      • 0 (0 voturi)    
        pt. un alt roman (Marţi, 19 februarie 2008, 21:55)

        Levente [anonim] i-a raspuns lui alt roman

        "Foarte sincer, imi pare ca voua chiar nu va ajunge nimic, niciodata"

        Te-am citat ca sa iti raspund: ba da ne-ar ajunge un lucru destul de mic: sa fim lasati in pace ! Ne-am saturat sa fim folositi pe post de sperietori ori de cate ori nu merge ceva in tara asta si mai nou, ori de cate ori vreun eveniment international nu convine ! Suntem cetateni ai Romaniei, muncim in tara asta, platim impozite pentru tara asta, convietuim pasnic cu voi, romanii, majoritatea noastra nu fac politica si totusi suntem alungati din "tara voastra" pentru ce? Nu va suntem datori cu nimic, nici voi noua ! Ni se cere sa fim recunoscatori ca suntem tolerati in tara voastra ! Este si tara noastra, va place sau nu (mai mult nu va place ). Nu ne-a adus nimeni aici, aici avem radacinile pur si simplu. Ca de-a lungul timpului evenimentele au degenerat si s-a ajuns la starea de invrajbire de acum, nu este nici vina noastra, nici a voastra. Cu totii suntem cetateni ai Europei secolului xxi si ar trebui sa ne comportam ca atare, adica sa ne acceptam reciproc, fara sa nescoatem ochii din motive pur nationaliste.
        Nu vreau sa jignesc nici eu, dar orice alta nationalitate in tara asta este tolerata si acceptata, inclusiv tiganii, numai ungurii nu. Cu toate ca noi, ungurii, nu am facut niciodata Romania de rusine asa cum o fac cu perseverenta tiganii sau chiar romanii puri. Corect?

        Apropos, ai vazut stirile? Un purtator de cuvant al presedintiei a declarat ca "ne mai gandim, in functie de evolutiile viitoare, daca recunostem sau nu independenta Kosovo" ????
        Cine crezi ca a sunat pe telefonul rosu, USA sa USSR?
      • 0 (0 voturi)    
        pt.alt roman II (Marţi, 19 februarie 2008, 22:03)

        Levente [anonim] i-a raspuns lui alt roman

        "Acuma comentind un pic cuvintele tale: dar daca noi romanii ardeleni nu ne dorim independenta ipotetic oferita/ceruta de USA, voi cum veti reactiona?"

        Te citez din nou...
        99% dintre voi, romanii ardeleni s-ar bucura sa scape de Romanica - si tu stii bine asta, daca esti ardelean - asa ca nu e cazul sa ne intrebam de reactii.

        Oricum, era o ipoteza, cum bine ai observat.
  • 0 (4 voturi)    
    Felicitari (Marţi, 19 februarie 2008, 15:21)

    Ciprian [anonim]

    Felicitari, Dan Tapalaga. Primul articol (editorial, analiza sau ce o fi) pe care il citesc si e normal.
  • +2 (2 voturi)    
    pt Ion Vasile (Marţi, 19 februarie 2008, 15:26)

    un roman din Ardeal [anonim]

    Inca nu e comparabila situatia dar daca dormim si lasam ungurii sa-si faca de cap poate deveni.Mai bine sa previi decat sa vindeci.Nu am inteles legatura articolului cu venitul companiei Nokia sau Mercedes pe la noi.Crezi ca nu mai pot de grija ta? Au venit pt ca gasesc sclavi ieftini aici.Si ce sansa are tara ca membra NATO, o alianta inutila din momentul in care a disparut Pactul de la Varsovia? Sansa de a fi merceri pe unde americanii lasa dezastre in urma.Ma lipsesc de asa ceva.
  • 0 (2 voturi)    
    Ardealul (Marţi, 19 februarie 2008, 15:34)

    Buba Gray [anonim]

    Ardealul e acelora care au grije de el.
    • 0 (0 voturi)    
      Bv! (Miercuri, 20 februarie 2008, 8:49)

      Manticore [anonim] i-a raspuns lui Buba Gray

      Bine zis! Asta ar putea fi baza unei noi identitati comune.
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Marţi, 19 februarie 2008, 15:41)

    Alin [anonim]

    Din articolul Dvs. lispesc cu desavarsire referirile la dreptul international, dar si la deciziile adoptate de Consiliul de Securitate in aceasta problema. Poate doriti sa evaluati pozitia Romaniei si din aceasta perspectiva si nu numai din cea a potentialelor asocieri politice conjuncturale.
  • 0 (0 voturi)    
    Cred ca gresesti (Marţi, 19 februarie 2008, 15:46)

    Aneta [anonim]

    Cred ca de data asta gresesti .Spun de data asta .
    alte dati te-am citit cu interes si ti-am dat dreptate.
    TOTDEAUNA trebuie sa spunem raspicat ce vrem ca tara .
    Apoi , daca s-ar face ce spui tu , cu parlamente regionale , unul dintre ele ar fi curat unguresc , in centrul tarii . Nu cred ca este ceva acceptabil .
    Sau poate unii romani de prin Ardeal viseaza sa aiba si ei numele pe un chei la Budapesta , ca Petru Groza ?
    Nu cred ca oferta de atunci a ungurilor mai e valabila.
    Nu suntem de acord cu americanii si ceilalti pe tema Kosovo , so what ? Inca suntem o tara destul de mare , si este normal sa avem interese specifice.
  • 0 (0 voturi)    
    Kosovo, loc de dat cu parerea (Marţi, 19 februarie 2008, 15:48)

    Mihai Iorga [anonim]

    Articolul dlui Tapalaga este excelent, mai ales atunci cand vine vorba de submediocra clasa politica de la Bucuresti. Indivizi cu cultura putina, care se pronunta adesea dupa ureche si se inflameaza dupa cum le vine la gura. Boala romaneasca este si boala celor care ne reprezinta in Parlament: toata lumea isi da cu parerea, putini stiu despre ce e vorba. Doritorii pot citi un articol foarte bine documentat, semnat de Florian Bichir, in editia de ieri a evz.ro. Acolo puteti vedea ca acest Kosovo nu a fost al Serbiei de cand lumea, cum sunt prezentate lucrurile de propaganda sarba si de cea rusa. Intrebarea pentru cei care le stiu pe toate e urmatoarea: daca declararea independentei Kosovo e atat de ilegala, cum de e ea recunoscuta de democratii consolidate precum Germania, Franta, Italia, Marea Britanie si Statele Unite? Cu SUA stim cum stau lucrurile (imperialistii cei rai!), dar cu ceilalti? Dupa Basescu, Vadim si ceilalti, Sarkozy, Merkel, Bush, Brown sunt niste ilegalisti, care au calcat in picioare normele juridice si tratatele internationale. Noroc cu ai nostri, patrihoti din tata-n fiu!
    • 0 (0 voturi)    
      Dictat (Marţi, 19 februarie 2008, 16:05)

      Sinoda [anonim] i-a raspuns lui Mihai Iorga

      Pai Franta, Germania, UK si SUA au lucrat impreuna la spargerea Yug si mai nou a Serbiei. Daca ei au pus la cale acest dictat cum sa nu recunoasca independenta?
  • -1 (1 vot)    
    beton armat (Marţi, 19 februarie 2008, 15:52)

    semenescu [anonim]

    cel mai bun articol de cand a inceput povestea Kosovo.
  • +1 (1 vot)    
    Love it or leave it (Marţi, 19 februarie 2008, 15:55)

    Pithon [anonim]

    Amice , esti in Bucuresti si il urasti. E dreptul tau , dar
    ar trebui sa fii consecvent cu tine insuti . Ori privesti obiectiv locul si oamenii printre care iti castigi o paine probabil foarte alba , ori te intorci de unde ai venit.Sunt sigur ca o multime de concetateni de ai tai de acolo s-ar calca in picioare sa-ti ia locul printre mitici. Daca nu faci asta , inseamna ca ai devenit tu insuti un mitic dambovitean sudist acomodant dispus la compromisuri de constiinta .
    Te somez , daca ai constiinta de jurnalist (!) sa le spui miticilor in fata ce gandesti despre ei .
    Mai bine vultur o zi , decat cioara tot timpul .
  • +1 (1 vot)    
    Kosovo, sau cum sa obtii independanta in zece pasi (Marţi, 19 februarie 2008, 15:55)

    Leon [anonim]

    Dl. Tapalaga a cam dat-o in bara de data aceasta. Tendintele autonomiste ale secuilor nu se manifesta in primul rind in discursul interesat si gaunos al liderilor UDMR, ci in realitatile tacute din Covasna si Harghita. Pina acum, tot ce se putea obtine era o autonomie regionala reala, acceptata de autoritatile de la Bucuresti. Proclamarea independentei provinciei Kosovo ofera insa un ghid practic la indemina minoritatilor separatiste din intreaga lume, ghid care se bucura si de contributia unor personalitati celebre ca G. W. Bush si alti lideri occidentali sensibili in mod preferential la suferintele unei populatii.
    Romania nu duce nici ea lipsa de promotori mai mult sau mai putin entuziasti ai acestui ghid. Acestora, o intrebare : Cu Nagorno-Karabagh cum ramine ?
  • 0 (2 voturi)    
    Rusia (Marţi, 19 februarie 2008, 16:00)

    Radu [anonim]

    Dar, nu cumva ne-am dat impotriva Kosovo SI ca sa ne dam pe langa rusi?
  • 0 (0 voturi)    
    _ (Marţi, 19 februarie 2008, 16:16)

    fermierul [anonim]

    Tapalaga vorbesti prostii de data asta, poate ar trebui sa faci o vizita in Harghita si Covasna ca sa intelegi si tu
    • 0 (0 voturi)    
      Nici asa (Marţi, 19 februarie 2008, 16:43)

      Stan [anonim] i-a raspuns lui fermierul

      Fermierule una este problema de sovinism a celor mai multi maghiari si alta este problema din Kosovo.
  • 0 (0 voturi)    
    articol excelent (Marţi, 19 februarie 2008, 16:36)

    turmentatul [anonim]

    felicitari pentru acest articol reusit
    nationalistii nu cred ca sunt la ei acasa in aceasta situatie pentru ca, maghiarii din HC sunt mai destepti ca liderii lor, care nu ar avea paine pe masa daca nu si-ar baga coditza in a provoca cate o isterie in randul concetatenilor.
    uitati-va la nivelul de cultura si de trai, cand intri din partea de sud a tarii in transilvania si asta spune tot
    cel mai de condamnat este "liderul" maghiarilor, si sai fie rusine pentru acest vot de "nu" impreuna cu tovarasii gasca lui, a uitat ca este la guvernarea romanie? de fapt, ma intreb care guvernare? cea care nu exista numai pentru interesele lor meschine
    • 0 (0 voturi)    
      institutii ale statului (Marţi, 19 februarie 2008, 22:56)

      levi [anonim] i-a raspuns lui turmentatul

      consiliul suprem al clingonienilor este o institutie mai serioasa decit presedintia si parlamentul Romaniei care s-au facut si azi de cacao,....sa vezi bilbiieli la sfirsitul saptaminii,dar nu e nimic mai fluturam putin problema ungurilor si romanasul nostru de rind nu o sa observe nimic...
  • 0 (0 voturi)    
    articol (Marţi, 19 februarie 2008, 17:16)

    PaulR [utilizator]

    Surprinzator de bun articolul. Felicitari. O voce moderata printre atatea tipete.
  • +1 (1 vot)    
    PNL trebuie sa plece de la guvernare ... (Marţi, 19 februarie 2008, 17:42)

    Bascaliosul [utilizator]

    ...pentru ca nu se solidarizeaza cu pozitia UDMR-istilor.

    Asa vom sti si noi, una si buna, cine guverneaza in atata armonie, veselie si, desigur, bascalie.

    Ar iesi ei impreuna de la actul cu pricina, dar nu se pot armoniza in veselie si prefera sa ramana doar cu ultima calitate a guvernarii.
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte bun (Marţi, 19 februarie 2008, 17:44)

    hermilus [anonim]

    In sfarsit se mai vede si altceva, decat ,ce ne arata acesti politicieni de mana a saptea si aceasta presa ultranationalista .
  • 0 (0 voturi)    
    kosovo (Marţi, 19 februarie 2008, 18:23)

    orădeanul [anonim]

    Nu trebuie bagatelizată problema! Poziţia României în cazul Kosovo este cea firească. Ceea ce fac unele organizaţii maghiare nu trebuie ignorat, chiar şi la Oradea au desfăşurat (18.02.2008) o manifestare în genul celei de la Cluj Napoca.
    • 0 (0 voturi)    
      se bagatelizeaza (Marţi, 19 februarie 2008, 20:16)

      levi [anonim] i-a raspuns lui orădeanul

      deja pozitia guvernului nu mai asa de fireasca...
  • 0 (0 voturi)    
    Act ilegal pe care Romania trebuia sa-l denunte (Marţi, 19 februarie 2008, 19:14)

    Un om [anonim]

    Romania a motivat nerecunoasterea declaratiei unilaterale de independenta a kosovarilor prin faptul ca aceasta incalca un principiu fundamental de drept international: integritatea teritoriala a unui stat democratic - Serbia din anul 2008, nu Serbia din anul 1998 - garantata prin rezolutia 1244 a Consiliului de Securitate al ONU in 10 iunie 1999:

    "The Security Council ... reaffirming the commitment of all Member States to the SOVEREIGNTY AND
    TERRITORIAL INTEGRITY of the Federal Republic of Yugoslavia and the other States of the region, as set out in the Helsinki Final Act and annex 2...

    decides on:

    - A political process towards the establishment of an interim political framework agreement providing for a substantial self-government for Kosovo, taking full account of the Rambouillet accords and the principles of SOVEREIGNTY AND TERRITORIAL INTEGRITY of the Federal Republic of Yugoslavia and the other countries of the region, and the demilitarization of the KLA."

    Sursa: http://www.unmikonline.org/press/reports/N9917289.pdf

    Statele care au recunoscut independenta Kosovo au comis o ilegalitate prin incalcarea cu buna-stiinta a Rezolutiei 1244 a Consiliului de Securitate al ONU (in care 3 dintre ele - SUA, Marea Britanie si Franta sunt membri permanenti, la fel ca Rusia si China, care insa nu au recunoscut acest act).

    Pe langa Rezolutia 1244, statele care au recunoscut declaratia unilaterala de independenta a kosovarilor incalca si Actul Final al Acordurilor de la Helsinki din 1975, distrugand astfel fundamentele dreptului international.

    Pe ce se bazeaza statele care au recunoscut acest act ilegal? NU pe rezolutiile ONU, nici pe acorduri sau tratate internationale, nici macar pe decizii ale Consiliului Uniunii Europene sau ale Organizatiei pentru Securitate si Cooperare in Europa sau ale Consiliului Europei.

    De ce s-au grabit cu recunoasterea independentei inainte sa vada cat de democrati sunt politicienii kosovari abia alesi in functii (in noiembrie 2007)?
  • 0 (0 voturi)    
    realitate sau moda! (Marţi, 19 februarie 2008, 19:21)

    Albu Zahar [anonim]

    Ce pericol ne paste pe noi ca cetateni romani faptul ca avem o situatie in Transilvania rascolita de 19 ani de extremisti?

    Sa va raspund:
    - statul Iugoslav avea o dezvoltare economica si un nivel de trai superioare Romaniei in 1989. Cetatenii iugoslavi traiau mult mai bine ca cetatenii romani.
    - dupa 19 ani Iugoslavia nu mai exista si fostii cetateni iugoslavi au ajuns cersetorii europei. Fara nici un viitor, la mila comunitatilor.
    - dupa 19 ani, minoritatea albaneza din Kosovo traieste un cosmar. O societate sodomizata, ocupata cu furtul, traficul de carne vie, trafic de droguri si de arme, terorism.

    Sunt doar 19 ani domnule Tapalaga.

    Daca posezi un nivel superior de informatii, premite-mi mie sa consider acesata evolutie periculoasa si repetabila si ingaduie-mi bunul simt sa ma tem de viteza de evolutie - numai 19 ani.

    Macar atata timp cat nu stiu inca cine a organizat dezmembrarea Yugoslaviei si cu ce scop!

    As fi foarte multumit de un articol care incearca sa lamureasca aceasta incurcatura istorica.
    • 0 (0 voturi)    
      Nationalismul sarb (Miercuri, 20 februarie 2008, 8:54)

      Manticore [anonim] i-a raspuns lui Albu Zahar

      De ce oare sarbii au conflict cu mai toate natiunile? Au atacat pe toate lumea, inclusiv pe maghiarii din Voivodina, numai ca acestia, ca de obicei, au ramas pasnic, si nu au ripostat. Restul a ripostat, si si-a proclamat independenta, fata de STAPINII sarbi. Stapani pe baza a ce?
  • -1 (1 vot)    
    coloana vertebrala din mamaliga (Marţi, 19 februarie 2008, 19:35)

    levi [anonim]

    Azi in jurnal purtatorul de cuvint al presedintiei a declarat ca nici nu este asa de sigur ca Romania nu va recunoaste independenta Kosovo,depinde de imprejurari si trenduri ...no comment
  • 0 (0 voturi)    
    Precedent periculos (Marţi, 19 februarie 2008, 19:41)

    Un om [anonim]

    Romania NU "s-a auto-inclus intr-un grup de tari cu reale probleme separatiste" si nici nu s-a aliat cu Rusia sau China in aceasta privinta, intorcand spatele Occidentului, ci a sustinut respectarea dreptului international, a rezolutiilor ONU, a tratatelor si acordurilor la care atat Romania cat si statele care au recunoscut intempestiv independenta kosovarilor sunt inca parte.

    Deocamdata nu exista nici un alt principiu, acord sau tratat care sa justifice recunoasterea declaratiei de independenta a unei regiuni separatiste - recunoastere venita chiar inainte sa ne dumirim cine sunt de fapt politicienii kosovari alesi in noiembrie 2007 si cum respecta ei principiile democratice.

    Domnule Tapalaga, va referiti la statul-national ca la un concept desuet si salutati independenta Kosovo, fara sa remarcati ca noul "stat" balcanic isi justifica legitimitatea tocmai prin dreptul la auto-determinare a natiunii kosovare, drept care sta la baza formarii statelor-nationale.

    Pledati pentru federalizare dar aplaudati separatismul.

    Uitati ca liderii politici ai kosovarilor nu au acceptat o Federatie Serbia-Kosovo in care ar fi avut autonomie totala ci au cerut crearea unui stat-natiune al celor peste 95% albanezi din Kosovo.

    Daca v-ati propus sa sustineti statul federal in defavoarea conceptului de "stat-natiune" (chipurile "depasit in toata Europa Occidentala"), ati gresit foarte tare exemplificand cu noul stat Kosovo. Un nou stat-natiune.

    SUA, Marea Britanie, Franta si alte cateva state care se grabesc sa recunoasca independenta Kosovo au deschis cutia Pandorei.

    Degeaba incearca sa se justifice spunandu-ne ca acesta nu e nicidecum un precedent. Asta e mai degraba wishful thinking decat real politik. Sa le spuna asta bascilor, catalanilor, corsicanilor sau palestinienilor, kurzilor, taiwanezilor, celor din Kashmir, Osetia, Abhazia, Cecenia, Transnistria, Tibet, Nagorno-Karabah...

    Sa vedem daca o sa-i creada!
    • 0 (0 voturi)    
      Au alternativa? (Marţi, 19 februarie 2008, 20:49)

      un alt om [anonim] i-a raspuns lui Un om

      Este posibil sa aveti dreptate din anumite puncte de vedere. Totusi, ce parere aveti, cam ce alternativa ar avea kosovarii in afara de macel ? Cum ar putea ei convietui mai departe cu niste oameni care le-au ucis familiile? Dvs. ati putea ?
    • 0 (0 voturi)    
      Stat national (Miercuri, 20 februarie 2008, 8:55)

      Manticore [anonim] i-a raspuns lui Un om

      Ai dreptate, s-a creat un alt stat-national.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce cred unii politicieni occidentali? (Marţi, 19 februarie 2008, 19:53)

    Un om [anonim]

    Iar ca sa nu creada lumea cumva ca politicienii occidentali aplauda la unison declaratia de independenta a kosovarilor, redau mai jos fragmente din pozitia presedintilor grupului politic al Stangii Unite Europene din Parlamentul UE si din Adunarea Parlamentara a Consiliului Europei:

    "The chairmen of the two European United Left political groups – in the European Parliament and the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) – have condemned the decision of the Kosovo provincial government to issue a unilateral declaration of independence from Serbia.

    Chairman of the European United Left/Nordic Green Left in the European Parliament, Francis Wurtz, and his counterpart in the European United Left in PACE, SP Senate Leader Tiny Kox, point out that the action is in conflict with resolutions of the UN Security Council.

    As well as this, however, secession from Serbia is against international law. It is also in defiance of a recent PACE resolution which calls for continuation of negotiations, rejecting a unilateral decision.

    Kox and Wurtz urge European Union Foreign Affairs Ministers, who will meet tomorrow in Brussels, to "face up to their responsibilities. Either they support this decidedly dangerous act by inciting each Member State - as the Bush Administration is eagerly pressing them to do - to recognise this fait accompli, or they urge the protagonists to be cautious and to continue discussions in order to reach a negotiated agreement in accordance with international law."

    The course of action of the Kosovo government could open a real Pandora's box, the European United Left statement warns. “This danger applies in particular to countries where there are what are known as 'frozen conflicts', such as Georgia, Russia, Armenia, Moldavia and Cyprus," said Senator Kox. "So today's decision sets a dangerous precedent that should be the subject of criticism from the international community."
  • 0 (0 voturi)    
    Opinii vs. Analize (Marţi, 19 februarie 2008, 20:04)

    Daniel Ivascu [anonim]

    "Romania a strigat mai tare decat era cazul in problema Kosovo. S-a auto-inclus intr-un grup de tari cu reale probleme separatiste, nu inventate si supralicitate de politicieni, cum se intampla la Bucuresti."

    Romania are o pozitie - asta nu inseamna ca se auto-include intr-un grup; dealtfel, cu sau fara Romania, nu se poate vorbi de grupuri - fiecare tara are dreptul la o opinie. Sau nu?

    "Ne-am supraexpus si am exagerat ca stat UE declarand ilegala nasterea statului Kosovo, la fel ca Spania. Politicienii romani au probat ca n-au depasit complexul etnic si viziunea nationala ingusta, cedand mult prea usor tentatiei nationalismului primitiv."

    Imi pare rau, asta nu e analiza - e ...altceva.

    "Guvernul de la Madrid isi poate oricand justifica pozitia radicala in chestiunea Kosovo aratand cadavrele lasate in urma de terorismul basc.
    [...]
    Dar noi? Noi pe cine aratam cu degetul? Cum ne justificam noi radicalismul?"

    Cum au mai spus-o si altii, pentru a respinge o declaratie unilaterala nu trebuie sa astepti pana apar cadavre (sa nu mai vorbim despre faptul ca declaratia incalca reguli UE considerate pana nu de mult democratice, din cate stiu eu).

    "Stim azi ca scenariul violentelor cu maghiari si romani in fundal s-a scris in birourile Securitatii care isi punea serviciile in slujba noii puteri amenintate de “pericolul maghiar”. Fosta securitate a regizat mascarada de la Targu Mures ca sa-si castige o noua legitimitate, transformandu-se in devotatul SRI-ul spalat peste noapte de trecutul comunist."

    Sunteti multi, cei care stiti asta? Imi cer scuze, n-am auzit de nimic oficial pe tema asta... Datul cu parerea e liber, normal - dar asta nu va face analist (desigur - nici pe mine, nici pe ceilalti "comentatori sportivi" carora ma alatur acum)
    • 0 (0 voturi)    
      Opinii vs. Analize (Marţi, 19 februarie 2008, 23:14)

      Daniel Ivascu [anonim] i-a raspuns lui Daniel Ivascu

      "Dupa ce liderii de la Pristina au proclamat pe 17 februarie in mod unilateral independenta Kosovo, Romania a facut un salt in timp, intorcandu-se la retorica agresiv-nationalista si irationala din negura anilor 90."

      Sunt curios (si-mi recunosc ignoranta), "grupul tarilor cu probleme separatiste" la ce s-au intors? Sau la ei e voie, pentru ca au cadavre - probabil ca asta trebuie sa fie...

      "...Dar adevarul, marele adevar este ca maghiarilor de rand putin le pasa de ce s-a intamplat in Kosovo. Ii doare in cot de gogosile vandute electoral cand de Lazslo Tokes, cand de Marko Bela. Aparitia statului Kosovo va avea efect zero in Transilvania."

      Vorba lu' Moromete: pe ce va bazati? Din nou - opinii personale; daca ar exista si niste argumente, chiar ar fi interesant sa le aflam si noi, boboru'...
  • 0 (0 voturi)    
    Vrem BASARABIA SI BUCOVINA DE NORD (Marţi, 19 februarie 2008, 20:31)

    Lucianmotzul [anonim]

    Noi vrem BASARABIA SI BUCOVINA DE NORD , unguri care nu se supun constitutiei ROMANIEI sa fie arestati,demonstrati fara autorizatie ? la puscarie cu ei pt. conturbarea linisti PUBLICE ,ce fac autoritatile,
    • 0 (0 voturi)    
      intrebare (Marţi, 19 februarie 2008, 21:35)

      levi [anonim] i-a raspuns lui Lucianmotzul

      Daca era o demonstratie spontana pro Bsarabia ,trebuiau inchisi ,amendati...taiati in patru?
    • 0 (0 voturi)    
      Cine pe cine? (Miercuri, 20 februarie 2008, 8:57)

      Manticore [anonim] i-a raspuns lui Lucianmotzul

      Pai da, dar ei va vreau oare?
  • 0 (0 voturi)    
    kosovo (Marţi, 19 februarie 2008, 20:47)

    koharit [utilizator]

    atitudinea Romaniei seamana mult cu povestea lui Creanga cu drobul de sare ,,,,,mult zgomot pentru nimic,,,,si inca ceva ,nu potzi inota inpotriva curentului,rist sa te ineci,,,,,,,,
  • 0 (0 voturi)    
    Cred ca habar nu aveti de situatia din Ardeal (Marţi, 19 februarie 2008, 22:28)

    mcsergiu [anonim]

    Domnule ziarist,
    Cred ca v-ar prinde bine o vizita in Harghita si Covasna ca sa vedeti cum sunt vazuti romanii acolo.
    Pericolul separarii interetnice exista in Ardeal si nu este unul neglijabil.
    Probabil din biroul dvs din Bucuresti nu se vede acest lucru, dar faceti bine si macar da-ti niste telefoane si faceti un sondaj daca va este lene sa va miscati fundul pana in asa numitul "tinut secuiesc".
    O sa aveti mare noroc daca o sa auziti un cuvant in romana, iar daca o sa vorbiti romana acolo o sa aveti mare noroc sa scapati fara sa fiti batut sau in cel mai bun caz injurat si facut tigan. Ce sa mai vb daca intrati intr-o farmacie sau magazin, daca nu ceri in ungureste nu te serveste nimeni...
    Deja separatismul exista dar vad ca va este frica sa recunoasteti...
    L-ati auzit pe ministrul mediului vorbind romaneste?
    Ii varza, habar nu are de limba romana si-i ministru.
    Ce sa mai zic de restul ungurilor din Ardeal...
    Prea multe drepturi li s-au dat din cauza ca ei sunt uniti, si noi nu.
    • 0 (0 voturi)    
      Fals (Miercuri, 20 februarie 2008, 8:58)

      Manticore [anonim] i-a raspuns lui mcsergiu

      mcsergiu. cuvintele tale te-au tradat. Nici tu n-ai fost niciodata in secuime. Cin e a fost stie mai bine.
  • 0 (0 voturi)    
    inca o parere (Marţi, 19 februarie 2008, 23:44)

    Georgiana si Andrei [anonim]

    Am citit cu rabdare toate comentariile scrise mai sus.Nu cred ca ar trebui sa fim nepasatori si sa ne prefacem ca nu vedem si nu auzim si nici nu ne putem imagina ce s-ar putea intampla atata timp cat oamenii (de etnie maghiara) ies in strada si manifesta pe tema autonomiei.Vreau sa va intreb pe voi cei care ati scris pana acum si care sunteti tot de etnie maghiara cam care e parerea voastra, cam cum ar trebui sa se simta un roman cand vede la stiri ca in Ardeal ungurii ies in strada si cer autonomia?Cam ce parere ar avea el voie sa aiba in legatura cu acest subiect astfel incat sa nu fie catatogat ca ultra-nationalist?De ce nu au putut acei oameni sa ramana in casele lor, sa se duca la serviciu ca de obicei, sa-si vada de treburi cand au auzit de proclamarea independentei?Ce anume i-a scos in strada in pofida parerii pe care spuneti voi ca o au romanii?Parerea mea e ca i-a scos din case ideea de precedent.Intai au cerut scoli in limba magiara, apoi folosirea in administratie si justitie,apoi universitate in limba maghiara,reprezentare in parlament si au participat constant la guvernare.Si cu toate astea va plangeti de romani!!! Spuneti ca suntem nationalisti si ca nu va vrem in tara noastra!Ca nu aveti drepturi!Mi se pare ca aveti destule drepturi, mai multe decat au spre exemplu romanii din Ucraina, din zona Cernauti.Ce vreti mai mult decat atat?De ca nu puteti sa fiti multumiti si sa va vedeti de treburile voastre ca orice om?Tocmai de atata, si apare intrebarea fireasca pentru noi, ceilalti, majoritarii cum ne spuneti voi: nu va ucide nimeni, nu sunt conflicte armate, aveti toate drepturile de care se poate bucura orice cetatean roman si in plus aveti si drepturi legate de folosirea limbii maghiare in educatie, administratie, justitie.Aveti si dreptul de a lua un examen de bacalaureat fara a cunoaste limba romana!Si atunci apare intrebarea, de ce au iesit oamenii aia(unguri) in strada la Cluj ca reactie la situatia Kosovo?
  • 0 (0 voturi)    
    continuare (Marţi, 19 februarie 2008, 23:53)

    Georgiana si Andrei [anonim]

    Autorul articolului minimalizeaza dorintele etnicilor maghiari care nu ar trebui sa uite ca atata timp cat s-au nascut, traiesc si muncesc in Romania SUNT cetateni romani!!! Nu va purtati ca fiind altfel si nici nu o sa fiti priviti altfel! Daca cineva ar fi iesit in strada sa faca o demonstratie pentru Basarabia sau Bucovina de Nord fara a avea autorizatie ar fi iesit un adevarat conflict international cu Rusia(reprezentata de Voronin) si Ucraina. Si sa stiti ca romanii din Transnistria nu au nici pe departe atatea drepturi legate de limba cate au aici etnicii maghiari!
    • 0 (0 voturi)    
      Remember (Miercuri, 20 februarie 2008, 9:11)

      un ungur [anonim] i-a raspuns lui Georgiana si Andrei

      Nu noi, ungurii, suntem cei care uitam ca suntem cetateni romani, ci acei romani care ne considera straini in tara asta . Avem drepturi, da, dar nu le-am dobandit pentru ca ati fost voi marinimosi, le-am dobandit cu ajutor european, asa ca nu-mi fluturati in fata ochilor aceste drepturi la care voi nu ati contribuit cu nimic. Daca era dupa voi, aveam dreptul la cate o fiola de cianura si atat ! Si nu ma intereseaza drepturile romanilor de nu stiu unde, sa lupte si ei pentru ele, nu sa astepte sa le pice in gura para malaiata !

      La fiecare problema interna sau externa suntem fluturati pe post de bau-bau fara nici un motiv.
      Apartenenta noastra la Ardeal poate fi verificata in cimiterele din Ardeal, unde exista mormintele stramosilor nostri vechi de sute de ani ! Sau in arhivele statului unde actele de nastere, casatorie etc. pot fi verificate pana prin anii 1600-1700 !
      Tiganii/ RRomii care va fac de tot c...tul prin lume nu sunt bau-bau? Sau ei va reprezinta si totul este OK?

      Nu-mi dati mie lectii cum sa ma comport in tara in care m-am nascut si am radacinile ! Pana una alta , voi aveti de invatat multe despre si de la Europa din care nu-mi vinesa cred ca faceti parte !
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns unui ungur (Miercuri, 20 februarie 2008, 18:36)

        Georgiana si Andrei [anonim] i-a raspuns lui un ungur

        In primul rand din toate cele 100 si ceva de comentarii nimeni nu a negat existenta maghiarilor in Ardeal sau radacinile
        lor de sute de ani.Stim cu totii cand au fost adusi sasii si secuii de catre Imperiul Austro-Ungar in Transilvania, pentru
        a lucra in administratie,mestesugarit,etc.Nu asta era ideea.Iar daca aveti drepturi este pentru ca Guvernul Romaniei vi
        le-a acordat, nu din marinimie, ci pentru ca asa este normal. Iar faza cu fiola de cianura reprezinta victimizare inutila.
        Minoritatile de romani din afara granitelor lupta si ele pentru drepturi dar guvernele tarilor respective nu considera normal
        sa le acorde.
        In al doilea rand, in privinta tiganilor, nimeni nu e bucuros sau mandru de faptul ca ne fac de rusine.Exista programe
        guvernamentale si ONG-uri axate pe educarea si includerea lor in societate.Mai mult de atat ce vreti sa le facem?Ca si ei
        tipa ca au drepturi si nu vor sa fie discriminati!Nu putem sa le dam in cap pur si simplu ca sa scapam de ei,dar asta nu
        inseamna ca ne place atitudinea si modul lor de viata!
        Sincer, ma uimeste tonul extrem de rautacios pe care-l folosesti.Pe de o parte spui ca ai radacinile aici,in tara unde
        te-ai nascut si pe urma spui ca nu-ti vine sa crezi ca suntem in UE.Nu inteleg asa atitudine.Am intrat in UE cu totii,
        toate regiunile din Romania!
        Si un ultim aspect.In Romania exista mai multe minoritati nationale(turci,tatari,lipoveni,ucrainieni,tigani,sarbi,unguri
        si altii) insa nimeni in afara de unguri nu a indraznit sa ceara autonomie teritoriala pe criterii etnice.Si nimeni altcineva
        nu a iesit in strada ca sa sarbatoreasca proaspata independenta autoproclamata a Kosovo!
  • 0 (0 voturi)    
    poate vrei sa zici transnistria... (Miercuri, 20 februarie 2008, 10:59)

    cristi [anonim]

    domnule tapalaga, nu locuiesc in romania de cativa ani si nu stiu exact ... ce scrieti si despre ce , nici nu va citesc articolele in mod constant. in consecinta nu imi permit sa va judec opinia doar prin prisma acestui articol - sau analize Hotnews.ro, desi mie mi se pare ca un comentariu ca doar nu esti dumneata expert in politica internationala.
    consider ca ati gresit cand ati comparat Transilvania - ca provicie Romaneasca - cu Kosovo.
    Romania nu recunoaste independenta Kosovo pentru ca interesul nostru este sa nu ajungem in situatia de a recunoaste independenta TRANSNISTRIEI - nu a Transilvaniei... Undeva prin toate stirile astea de pe Hot news.ro puteti gasi si informatia ca Republica Moldova NU a recunoscut independenta Kosovo _ tocmai pentru ca are aceleasi probleme in dincolo de Nistru.
    Politica externa a Romaniei a fost,este si va fi - in mod mai mult sau mai putin pronuntat- aducerea Republicii Moldova cat mai aproape de Bucuresti.Prin nerecunoasterea Kosovo noi nu ne pregatim sa nu recunoastem o eventuala autonomie maghiara in Transilvania, ne pregatim sa nu recunoastem Transnistria.
    Acuma dumneata domnule Tapalaga, nu ca sunt in pozitia sa te judec - dar eu cred ca sau nu esti prea bine pregatit in materie de politica internationala si/sau regionala, sau matale scrii la ordin. Dupa cum vezi toata lumea sare pe subiect , relatiile romano-maghiare. Eu zic ca sunt ok, mergem bine, si noi romanii om fi gresit pe undeva, candva, si ei ungurii au gresit candva, acuma hai sa uitam si sa traim ca oamenii civilizati.
    Patriotismul romanesc nu este necesar in Transilvania, este necesar peste Prut.In 1918 ei au ales sa se uneasca cu romania si noi i-am abandonat de cateva ori de atunci incoace, consider ca ar fi corect sa fim consecventi si sa avem taria sa ne cerem pamanturile si cetatenii inapoi ... dar de la rusi nu de la unguri ...
  • 0 (0 voturi)    
    Raspuns la Tapalaga (Miercuri, 20 februarie 2008, 16:41)

    antonescu [anonim]

    Maestre,<br><br>Premisele de la care ai pornit sunt false sau partial adevarate. In spatele unei imagini de cunoscator in ale relatiilor internationale si a altor aspecte cum ar fi etnicitatea si alte prostii, ceea ce pot sa spun este doar ca bati dar bati clar campii in solda unor interese straine tarii in care te-ai nascut si in care traiesti.<br>Dar cea mai mare aberatie este concluzia de la final care denota cit esti de afon....Mergi maestre si citeste......informeaza-te si apoi vino sa iti exprimi un punct de vedere in fata opiniei publice....ceea ce ai facut nu este decit un exemplu clasic de dezinformare si influentare, care din pacate asa cum rezulta din comentarii si-au gasit pelicanii care sa inghita "mesajele" pe care ai primit ordin sa le imprastii in articol....<br>Rusine, Rusine, Rusine
  • 0 (0 voturi)    
    Iedul cu trei capre (Miercuri, 20 februarie 2008, 18:40)

    Dani [anonim]

    Cu referire la citatul de mai jos, din articol:

    "Regionalizarea pe principii europene, infiintarea unor mini-parlamente sau guverne regionale care sa distribuie bugete locale la fel ca in alte tari europene, pe scurt desfiintarea statului centralizat imaginat de comunisti dupa care functionam din pacate si astazi ne-ar salva si extremismul maghiar sau romanesc".

    Regionalizarea nu impiedica nici frecusurile interetnice, nici extremismul politic, si adauga noi structuri politice si administrative care se hranesc din bani bugetari. Platitorii de impozite din Germania duc in spate administratia de stat pentru 16 landuri. Functionarii de stat de nivel regional din Germania au salarii si alte beneficii importante, umplu structuri stufoase, suprapuse celor orasenesti si zonale. Cat este de justificata aceasta super-birocratizare? Nu stiu.

    Din impozitele noastre se mai hranesc si organele centrale, si cele europene. Trei -poate si mai multe capre- la un amarat de ied...Nu e cam mult?
  • 0 (0 voturi)    
    Concluzie (Miercuri, 20 februarie 2008, 19:55)

    mona [anonim]

    Unde este prosperitate si libertate este si PACE.
  • 0 (0 voturi)    
    nuantari (Miercuri, 20 februarie 2008, 20:54)

    ionel [anonim]

    1. "Legea fundamentala exclude minoritatile din componenta statului" - o eroare neintentionata, cred, a d/lui Tapalaga

    art. 6 din Constitutia Romaniei recunoaste dreptul la identitate a minortitatilor nationale, garantand dreptul la pastrarea, dezvoltarea si exprimare identitatii etnice, culturale, lingvistice si religioase, in baza principiilor de egalitate si nediscriminare in raport cu ceilalti cetateni romani.
    Negarea existentei acestor drepturi cred ca nu poate fi invocata de nici un maghiar,

    in rest, pericolul inducerii unor curente de opinie care sa genereze atitudini revansarde si extremiste de ambele parti exista, datorita propagandei . promovata irational uneori prin media

    2."Regionalizarea pe principii europene, infiintarea unor mini-parlamente sau guverne regionale care sa distribuie bugete locale la fel ca in alte tari europene" - aceste aspecte sunt prevazute in legea descentralizarii - chiar daca institutiilor mentionate de dl. Tapalaga le spune altel: Consiliu Judetean sau servicii deconcertate sau descentralizate. Insa descentralizarea este un proces care dureaza si s-a initiat de ja pe zone pilot. pacat ca presa nu scrie mai mult despre asta
  • 0 (0 voturi)    
    o parere. un susupin dupa Dl Pruteanu. (Joi, 27 martie 2008, 22:25)

    o fata [anonim]

    Chiar as fi fost curioasa ce-ar fi spus dansul dac-ar mai fi avut putere despre aceasta chestiune.
    Insa eu ma intreb: De ce am avea ceva de justificat?!
    radicalism !..Sunt in consens cu decizia luata de , politicienii nostrii nu pentru ca, intamplator, o de aceasta data a coincis cu pozitia justa, dreapta. Desigursa probabil ei au mai avut si alte temeri/argumente, dar am si eu 2 argumente:
    1. este revoltator ce au facut Americanii (nato) acolo. Talibanii darama o statuie a lui Budha si sunt teroristi, intreg mapamondul e revoltat, dar musulmanii din Kososvo DARAMA PESTE 30 de Biserici, si e just si drept au facut-o.
    2. din cata istorie am citit eu, (nu sunt de specialitate), dreptul istoric este de partea sarbilor.

    Eu am cunoscut Ardealul, recunosc, as fi incantata sa avem si in regat acelasi bun simt, si, am cunoscut si unguri, (in Tarnaveni, in Sighet), nu cred ca ar fi cazul sa tremuram pt Ardeal. desigur ca exista si sovini - bunica MI-A POVESTIT, (desi eu una nu am cunoscut) insa vorba ceea, nu exista padure fara uscaturi. Deciar nato(America ) nu pt dreptate au intervenit (bucovinenei de peste Prut au stat in custi precum fiarele, si nimeni din vajnicii aparatori ai drepturilor omului nu -a sesizat),