Revelatia post Colectiv

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 30 octombrie 2017, 11:31 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
„Ia bagă aici!
E arsă acolo, domnu’ doctor, nu merge.
Mă doare, vă rog, mă doare capul!
E, te doare, nu te doare nimic!
Apoi îmi intoarce iarăși capul pe partea stângă cu aceleași gesturi dure.”


Este doar un fragment din marturia cutremuratoare a unei supravietuitoare din clubul Colectiv, Alexandra Furnea. Intr-un text postat pe Facebook pe 27 octombrie, tanara descrie in cuvinte imbibate cu sange doar o mica parte din infernul trait zilnic la spitalul de arsi, din dramele inimaginabile prin care au trecut victimele incendiului soldat cu 64 de morti.

Din acest fragment, ca dealtfel din tot textul Alexandrei Furnea, greu de citit pana la capat, razbate indiferenta crasa la suferinta, abrutizarea totala a multora din semenii nostri. Ca un fir rosu, nepasarea si lipsa de empatie a personalului medical curg printre randuri ca puroiul din ranile ei.

Ne-am obisnuit cu clisee jurnalistice: echipe de medici, asistente si infirmiere cu inima mare compenseaza cu daruirea lor totala lipsa dotarilor, a medicamentelor si a banilor din spitalele romanesti. Chiar asa sa fie? Realitatea descrisa de victimele Colectiv arata foarte diferit. Or fi fost cativa ingeri pierduti printre demoni, cateva suflete sensibile ratacite prin armatele de macelari care populeaza spitalele romanesti infectate cu coruptie si cultura dispretului fata de pacient. Dar ma tem ca ele, figurile solare, sunt exceptiile care confirma o regula macabra.

Iar regula este ruina morala, dupa cum constata Alexandra Furnea la finalul textului ei: “Toată stima mea și pentru cei câțiva doctori onești și profesioniști de acolo. Foarte puțini dar care îți oferă speranță. E timpul, insa, sa ne trezim cu totii si sa incetam sa mai fim complici la ruina, inclusiv morala, a spitalelor noastre.”

S-o credem pe ea sau pe exaltatii care ridica in slavi virtutile corpului medical romanesc din spitalele de stat? Iar de aici incepe discutia cu adevarat grava: nu cumva o mare parte din vina este la noi? Nu cumva raul trebuie cautat ceva mai aproape?

E convenabil si linistitor sa dam mereu vina pe politicieni, pe sistem sau pe entitati abstracte. Aruncand toata responsabilitatea in carca lor, ne absolvim pe noi, ceilalti, de orice culpa. Dar refuzam sa admitem ca, in realitate, celor mai multi dintre noi nu le pasa de tara in care traiesc. Nu doar ca grosul cetatenilor se complace in indiferenta, compromisurile si mizeria din jur, dar le accepta ca mod de viata.

Cei care inteleg asta parasesc tara in viteza. Dupa Colectiv, un nou val de plecari in randul elitelor, comparabil cu cel de dupa mineriadele anilor ‘90, pare iminent. Acesti oameni fac deja tot ce pot sa-si fereasca macar copiii de ororile din tara lor, doar in parte opera politicienilor. Marlania din trafic, indolenta functionarului de la ghiseu, muntii de gunoaie aruncate peste  tot, analfabetismul functional in masa critica (doar bulgarii ne intrec la capitolul asta in UE, vezi rapoartele PISA) si, da, jungla din spitale nu mai sunt rezultatul direct al actiunii politice, ci ilustreaza felul de a fi al compatriotilor nostri.

Colectiv si ce a urmat dupa m-a ajutat sa accept o realitate pe care am refuzat-o timp de 20 de ani. Am crezut tot timpul, naiv, dintr-o dorinta stranie de a crede in miracole, ca in Romania se duce o lupta intre tabere relativ egale, in esenta intre sustinatorii modernizarii si dusmanii ei, intre pro-occidentali si nationalisti si ca doar intamplarea si nesansa fac uneori sa invinga franarii democratiei.

Abia in ultimii doi ani am acceptat ca noi, ca popor, avem o mare problema. Cum a fost posibil ca la un an dupa Colectiv, cand zeci de mii de oameni au strigat pe strazile Bucurestiului “coruptia ucide”, Romania sa aleaga un partid profund corupt condus de un condamnat penal? Cum este posibil ca la doi ani dupa tragedie, puterea si o buna parte din societate sa arate mai multa grija fata de drepturile infractorilor decat de viata din spitale, de scoli si de drumuri? Cum se explica faptul ca cele mai infecte posturi de televiziune domina topul audientelor, in loc sa fie sanctionate de public?

Din aceleasi motive: indiferenta crasa, complicitate cu raul, un mod stricat de a ne purta prin lume, goliti de ultimele farame de umanitate. La doi ani de la tragedie, majoritatea marturiilor post-Colectiv reclama “indiferenta totala” (vezi detalii in reportajul Pro-TV), starea de mortificare sociala sub care abuzul de orice tip ramane nescantionat astfel ca o noua tragedie devine nu doar din nou posibila ci si probabila.

Din cele cateva sute de mii de romani care au iesit pe strazi in iarna lui 2017 impotriva ordonantei 13, cateva zeci de mii vor fi iesit dupa Colectiv, impotriva lui Ponta in 2014 sau mai devreme impotriva proiectului Rosia Montana. Dar ma tem ca acestia sunt cam toti, unii si aceiasi, pe care se poate conta cu adevarat. Nu sunt doua tabere relativ egale. N-au fost niciodata.

Vom fi, dimpotriva, tot mai putini. Cei care ramanem avem obligatia sa ne facem datoria pana la capat, daca tot am ramas. Avem o mica datorie fata de cei ca Alexandra Furnea, sa incercam macar sa-i scoatem pe ceilalti din indiferenta, sa-i ajutam sa inteleaga. Chiar daca nu se schimba mare lucru, tot ar fi un pas.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

22614 vizualizari

  • -105 (125 voturi)    
    mi se pare mie sau (Luni, 30 octombrie 2017, 11:49)

    Mazeta [utilizator]

    Tapalagă se apropie de Biserică? I-auziți: revelație, post, colectiv, apocalipsă, îngeri, demoni, suflete rătăcite...
    • +79 (95 voturi)    
      pai la cati prostalai sunt... (Luni, 30 octombrie 2017, 12:27)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Normal ca iti vine sa-mi faci cruce si sa te gandesti la forte supranaturale.
      Studiu de caz : mazeta. Dar si orice alt pesedist.
      Cum puteti fi atat de prosti si de nemernici, greu de explicat
      • +38 (40 voturi)    
        Iti dau dreptate... (Luni, 30 octombrie 2017, 12:53)

        valll [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        Nu poti glumi oricat si oricand si, chiar daca este din tabara adversa, nu ataci omul atunci cand vorbeste despre lucruri tragice...
      • +38 (46 voturi)    
        Suntem tot mai multi, domnule Tapalaga! (Luni, 30 octombrie 2017, 13:54)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        Nu uitati ca sustinatorii PSD sunt doar 18% din totalul celor cu drept de vot. Adevarul acesta se confirma la prezidentialele din ultimii 13 ani, cand PSD a fost batut la presedentie, ultima data la peste un milion de voturi, ceea ce arata ca suntem clar tot mai multi.
        Nu putem veni in piata in fiecare zi, dar cand vom veni din nou, va fi ultima zi pentru psd in aceasta tara!
        • -14 (42 voturi)    
          Vise, maică (Luni, 30 octombrie 2017, 14:25)

          war4peace [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          "Nu uitati ca sustinatorii PSD sunt doar 18% din totalul celor cu drept de vot."

          Nu ştiu cine te-a minţit, dar dacă ieşi din bula informaţională vei avea o surpriză neplăcută şi cu gust amar.
          • +33 (41 voturi)    
            Vorbesti prostii! (Luni, 30 octombrie 2017, 14:59)

            Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

            Ia vezi scorul PSD la locale raportat la prezenta! Exact 18%. Tot ce trebuie facut e doar sa se iasa la vot ca la parlamentare si PSD e istorie, sustinatorii lui fiind doar 3 milioane de batrani nostalgici comunisti, infractori, interlopi, nomenclaturisti, securisti si bugetari de lux. A, am uitat si cadrele cu pensii speciale. Atatia mai sunteti, fraiere! Doar ca sunteti disciplinati si votati pe un kg de malai sau faina, pentru o pensie speciala sau in majoritate pentru ca vreti sa furati!
            • +6 (20 voturi)    
              Da (Luni, 30 octombrie 2017, 16:23)

              miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

              Dar nu vor iesi pt ca nu ii intereseaza. Deci PSD va casiga detasat. Again.
              • +15 (19 voturi)    
                Ba vor iesi de data asta! (Luni, 30 octombrie 2017, 18:07)

                Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui miss saloane

                Caci au iesit in strada cand au vazut cat au gresit stand acasa. Mai vorbim!
            • +9 (23 voturi)    
              Stai potol (Luni, 30 octombrie 2017, 20:01)

              war4peace [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

              Stai potol, dragul meu. Sunt mai de dreapta decât tine. Pe de altă parte, lucrez cu date statistice, nu cu presupuneri.
              Voi, cei care tot spuneţi că PSD-ul e slab reprezentat, vă minţiţi singuri. Este unul din marile motive pentru care dreapta zace cu ochii umflaţi în colţul ringului de box: aşteptaţi ca PSD-ul să se prăbuşească singur... şi uite că n-o face.
              Cristian Tudor Popescu spunea la alegerile de anul trecut că "PSD-ul în formele sale (FSN, PDSR etc) nu a ieşit niciodată în 27 de ani pe locul II la alegeri" - adică nu a fost niciodată învins decât de coaliţii. Este cel mai mare partid din România de 27 de ani încoace!
              Da, acest lucru mă scârbeşte, dar măcar nu mă mint singur, cu aberaţii de genul "toţi cei care n-au votat ar fi votat împotriva PSD" - astea sunt, repet, aberaţii. Atâta vreme cât continuaţi să vă minţiţi colectiv şi să încercaţi să scoateţi la vot o populaţie imaginară, veţi pierde şi veţi tot pierde.

              Realitatea dureroasă e că o mare parte a populaţiei (cei care nu votează) sunt sătui nu atât de PSD, cât de ORICE partid politic. Ei nu vor ieşi la vot indiferent de rugăminţile voastre, iar dacă totuşi vor ieşi (obligaţi prin lege, de exemplu), vor vota după cum consideră ei, nu după cum visaţi voi - şi conform legii numerelor mari, procentele se vor păstra, cu o marjă de eroare de sub 5% (aici sunt generos).

              Aşa că daţi minusuri până nu mai puteţi, realitatea rămâne aceeaşi şi nu este cea pe care v-o închipuiţi. Suntem, la modul general, un popor fără educaţie politică, ce votează persoana, promisiunea sau avantajul, nu ideea sau schimbarea.
          • +12 (12 voturi)    
            pai... (Luni, 30 octombrie 2017, 19:13)

            gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

            ai dreptate nu sunt 18% sunt 18.03% mai exact...
        • +10 (14 voturi)    
          venit in piata (Luni, 30 octombrie 2017, 18:48)

          grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Nu trebuie venit in nicio piata.Trebuie mers la vot si atat.Daca chiar vrem sa ni se auda vocea,atunci trebuie sa o facem auzita.Restul e tacere.
          • +11 (15 voturi)    
            PSD e destept! Ca ne fura voturile de sub nas! (Luni, 30 octombrie 2017, 22:47)

            mireb [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

            .. un an dupa Colectiv
            Romania "a ales" un partid corupt condus de un condamnat?
            Esti sigur ca au votat toti romanii? 5.000.000 de romani sunt plecati la munca in afara! Cati au avut dreptul sa voteze? 600 de mii. Atat! De ce? Pentru a vota, legea le cere rezidenta in tara in care lucreaza.

            Acum hai sa analizam romanii din tara: in Bucuresti, Cluj si Iasi lucreaza peste 1.000.000 de romani care vin din alte localitati,dar trebuiau sa se deplaseze sute de km ca sa poata vota in localitatea de pe buletin.

            Iaca 6.000.000 de romani , in general forta activa de munca a Romaniei care trebuie sa se deplaseze pt a-si castiga traiul, a fost si este impiedicata sa voteze.

            Da, trebuie sa votam. Dar TOTI romanii!

            Si daca am vota toti, prin vot online, prin vot in avans cu o luna etc.. atunci sa vedem daca mai iese PSD. Pai nu mai iese!
          • +10 (12 voturi)    
            ...și dvs. vă imaginați că (Luni, 30 octombrie 2017, 23:52)

            Compresa [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

            ... mai stăm bine-mersi încă trei ani cu PSD la guvernare, neștiind, în fiecare dimineață, ce au mai legiferat pe ascuns la o băută în anticamera Monitorului Oficial, peste noapte? Că vom mai sta încă trei ani privindu-i cum juisează fiindcă noi băltim în comentarii furioase pe Facebook și pe forumuri? Etc. Etc.
        • +2 (2 voturi)    
          stiu si eu...??? (Marţi, 31 octombrie 2017, 12:18)

          Cocut [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Bucurestiul a fost intotdeauna un etalon de masura pentru restul tarii. Ok, si alte orase mari (Timisoara, Clus, Iasi).

          Cum este posibil ca in Bucuresti sa fie aleasa Firea, dupa tzeapa cu ....Oprescu?!? Oare oamenii sunt atat de usor de pacalit (sa nu zic prosti) sa le ofere acestor ...gunoaie 8 ani din viata orasului in care locuiesc?!?

          Inclin sa cred ca suntem din ce in ce mai putini, dar exista speranta totusi.
      • +6 (6 voturi)    
        nu e prost! (Luni, 30 octombrie 2017, 21:13)

        un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        Isi face doar meseria, pentru asta este platit!
    • +37 (51 voturi)    
      Nu o zic cu rautate (Luni, 30 octombrie 2017, 12:29)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      De ce nu citesti toata fraza si scoti din context?
      Folosind ratiunea ta, PSD si ALDE vor sa puna pe picioare cea mai corecta tara care va defini pilonii justitiei in toata Europa. De ce? In aproape fiecare declaratie folosesc cuvintele "justitie" si "dreptate".
      Pacat ca de fapt contextul lor este "abuzul justitiei" si "dreptatea noastra" care se traduce in frica de a raspunde in fata legii si dorinta macabra de a pune justitia pe butuci.

      Atat ai inteles din tot ce a scris DT mai sus? De coruptie nu ai vazut nimic? De renuntatre si cedare in fata realitatii nu ai vazut nimic? Mi-e greu sa cred ca nu stii sa citesti printre randuri. Intrebarea mea este de ce preeri abordarea curenta?
    • +20 (26 voturi)    
      Mie se pare mie, Mazeto (Luni, 30 octombrie 2017, 13:16)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sau nu ti-ai luat leafa de la ambasada sovietica, si plusezi ca sa arati ca iti meriti banutii ?

      Si, in plus, altceva mai inteligent nu ai gasit de spus ?
    • +14 (16 voturi)    
      Bai Mazeta, botanistul de la MosCow (Luni, 30 octombrie 2017, 17:57)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Tu chiar nu ai pic de bun simt in tine???
    • +5 (7 voturi)    
      Se apropie de lipsa de cultură medicala (Marţi, 31 octombrie 2017, 0:23)

      Gray51 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Din putinele cuvinte din articol, că nu am reușit să găsesc textul original, reiese că doctorul incerca sa bage o branulă in jugulara fetei, una din putinele vene care mai pot fi accesibile în multe situații. Cum am văzut că cel puțin un braț era ars, mâna aia nu mai avea vene. Și dacă nu sunt vene, unde sa bagi analgezicul?
      Dar nu am ce sa zic. România a luat o pe o cale foarte greșită în multe, multe privințe.
  • -30 (58 voturi)    
    raspunsul e simplu (Luni, 30 octombrie 2017, 11:51)

    Adran [utilizator]

    SARACIA. Asta e raspunsul. SARACIA lucie a majoritatii oamenilor din tara asta. Pe cand noi, locuitori ai marilor orase, care ne permitem tot felul de luxuri si traim ca regii ne asteptam la civilizatie, compatriotii nostri traiesc in saracie si mizerie crunta. Cand traiesti in saracie, nu prea te gandesti la viitor, te gandesti ce sa pui in farfurie acum si diseara.
    Cine e de vina pentru saracie? Pai cine a secat tara asta de resurse? cine seaca africa, orientul si orice tara de mana a 3-a de resurse? cine seaca lumea de resurse? nu oare cei care se numesc capitalisti ? nu cei din 1% ? sau s-a dus taranul romana sa fure petrol si resurse din alte tari platind guverne si politicieni? la noi postcomunistii au facut fix ce fac capitalistii in alte tari de mana a 3-a , au furat pana n-au mai putut. acelasi comportament. banul e universal. fie ca se numeste democratie, fie postcomunism, banu' si sexu' o sa faca mereu oamenii sa se comporte MAI RAU ca ANIMALELE.
    • +29 (33 voturi)    
      Stimate domn (Luni, 30 octombrie 2017, 12:31)

      miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      Aproape v-as da dreptate insa vedeti Dvs, sunt doua probleme. Haideti sa discutam despre fapte.

      1. "Colectiv" a fost in Bucuresti. Nu in Suricatii de Vale, in BUCURESTI.

      2. Cand iesi pe strada in Bucuresti, spune-mi ce masini vezi. E plin de Dacii? Nu cred.

      Deci chestia cu saracia nu tine. In plus, uita-te la Secureanu. Manajer la un spital de stat. Ti se pare exponentul lui Iisus, sarac si rupt dar cu suflet mare pentru pacientii sai?

      Deci asta cu saracia se potriveste ca ursul in Bucuresti. Deci plimba-l!
      • -15 (27 voturi)    
        deci (Luni, 30 octombrie 2017, 14:54)

        Adran [utilizator] i-a raspuns lui miss saloane

        majoritatea votantilor din tara asta conduc audi si mercedes prin bucuresti si sunt manageri de spitale si mebri ai lojei masonice? asta e concluzia ?
        • +16 (16 voturi)    
          Iti pot face (Luni, 30 octombrie 2017, 16:24)

          miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui Adran

          O poza din spatele blocului in care stau parintii mei. Crezi ca pe acolo sunt doar masoni si directori de spitale? Si cu toate astea Daciile sunt cateva.
        • +6 (8 voturi)    
          In plus (Luni, 30 octombrie 2017, 17:20)

          miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui Adran

          Eu am vorbit de Bucuresti dar tu ii dai inainte cu "majoritatea votantilor din tara". Eu zic "pruna" dar tu nu si nu ca "para". Bucurestiul il poti cataloga cum vrei dar nu ca oras sarac.
          • +2 (10 voturi)    
            e greu sa discutam (Luni, 30 octombrie 2017, 18:02)

            Adran [utilizator] i-a raspuns lui miss saloane

            cand iti lipseste logica. PSD-ul a fost ales de Bucuresti si tara a ales altceva ? Ai putea sa zici ca Firea a fost aleasa de Bucurestieni si aici ai dreptate. Doar ca masinile pe care le vezi tu sunt luate pe rate multe si majoritatea sunt sclavi la banca. bogati nu sunt sigur.
    • +23 (27 voturi)    
      oare n-om avea si noi vro vina? (Luni, 30 octombrie 2017, 12:43)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      Asta e atitudinea tipica a poporului PSD. O ducem rau pentru ca forte externe nu ne lasa sa traim bine. Oare n-om avea si noi o vina pentru saracie? Oare daca am avea niste autostrazi spre vest din Moldova sau Oltenia, n-am avea fabrici acolo la fel ca-n Ardeal? Oare daca am avea ministri ai educatiei profesionisti si nu sfertodocti care nici macar nu stiu sa vorbeasca, nu am fi duce-o mai bine? Oare daca fiecare parinte si-ar indemna copilul sa invete si fiecare profesor ar urmari educarea copilului si nu numarul de ore de meditatii, n-am fi mai bogati?

      Cum de capitalul ala putred genereaza un nivel de trai crescut in ardeal si scazut in Moldova? Oare cum de acelasi capital are ceva special cu romanii si nu are nimic cu polonezii, cehii, slovacii, etc?

      Sau cum de acelasi capital hulpav genereaza bunastare si salarii mari in IT?

      Pina nu vom realiza ca NOI suntem principala cauza a propriei saracii, ne vom invirti in jurul cozii. Cind vom alege parlamentul dupa criterii de competenta si nu dupa cine da mai mult in schimbul votului, cind vom fi mai preocupati de meritocratie decit de pile si relatii, cind vom consimti sa punem osul la munca in loc sa ne facem ca muncim, atunci o vom duce mai bine. Iar in ziua de azi bunastarea nu vine din resurse, nici macar in tarile care inoata in petrol. Bunastarea vine din educatie si corectitudine.
      • -12 (32 voturi)    
        sa-mi arati si mie o tara mare bogata (Luni, 30 octombrie 2017, 14:51)

        Adran [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        care nu si-a facut bogatia pe spinarea altora. prin sclavie, colonii, razboi si apoi prin multinationale etc.
        • +10 (12 voturi)    
          Elvetia (Luni, 30 octombrie 2017, 17:24)

          miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui Adran

          Sau asta e exceptia care intareste regula?

          Vatican?

          Aaaaaaa, am ghicit. Acolo e prin coruptie si prin foloase necuvenite. Pai nene: da macar o definitie completa atunci!

          Canada. Ia sa vedem care sunt coloniile Canadei...
          • +2 (4 voturi)    
            Alea mici, mici, se pun ? (Marţi, 31 octombrie 2017, 1:30)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui miss saloane

            Luxemburg !
        • +7 (9 voturi)    
          Cel mai bun exemplu... (Luni, 30 octombrie 2017, 22:30)

          motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Adran

          pentru ce inseamna economie de stat planificata vs. libera initiativa, izolare vs. deschidere este cel al Coreei de Nord comparativ cu cea de Sud.

          Practic acelasi popor, traind in doua tari aflate la extremele opuse: pe de o parte unul din statele cu cel mai ridicat nivel de trai din lume, pe de cealalta parte o natiune careia in vremuri de foamete i se explica la televiziunea nationala cum sa caute prin paduri radacini comestibile.
      • +4 (6 voturi)    
        nu, niciodata, noi nu! (Luni, 30 octombrie 2017, 21:39)

        un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        "oare n-om avea si noi vro vina?"

        categoric NU!
        In asta consta formidabila atractie doctrinei pedeseriste: totdeauna ALTII sunt de vina, fortele externe sau complicii lor din interior: basistii, sorosistii, johanistii, corporatiile, agenturili, bancile, bubulii sau reptilienii!

        Pui o grmada de intrebari, te-ai demascat!

        Un bun votant pedesere nu isi pune niciodata intrebari!
  • +31 (37 voturi)    
    da! NU sunt 2 tabere egale (Luni, 30 octombrie 2017, 11:58)

    moka [utilizator]

    ati surprins foarte bine starea de fapt.
    pentru mine este socant cand vad la adultii din jurul meu (rude apropiate) cum gandesc, pentru ei nefiind o problema ca se fura fiindca si "ceilalti" fura si oricum n-avem cum sa impiedicam chestia asta.

    Dar, ar mai fi o chestiune... mi-am dat seama ascultand Europa FM dimineata... accesul la viata politica....
    practic este imposibil sa ajungi in Parlament.
    Sigur, ei au dat voie sa-ti faci partid cu 3 oameni dar practic este imposibil sa ajungi in Parlament. Barierele sunt aproape insurmontabile pentru o organizatie nou infiintata. Si de aici si sictirul de la alegerile trecute fiindca nu ai avut ce alege.

    Iar Peneleul este direct vinovat fiindca a contribuit din plin la aceasta situatie in cadrul USL. Inclusiv cu alegerea intr-un singur tur si multe altele
    • +22 (24 voturi)    
      fix asta vor pesedistii (Luni, 30 octombrie 2017, 12:48)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui moka

      E fix atitudinea care le convine. Electoratul care gindeste sa fie demobilizat, si la vot sa vina doar poporul PSD, cumparat bucata cu bucata cu o galeata si un kil de ulei.

      Poti sa nu voezi cu un partid anume, ci sa iei frumos la puricat VCV-urile tuturor candidatilor de la tine din circumscriptie si sa votezi cu partidul/candidatul cel mai bun dintre ei. Chiar toti prosti sa fie, tot e mai bine sa iasa cel mai putin nociv dintre ei. Iar organizatiile mici fix de asta nu ajung in parlament, pentru ca unii gindesc ca tine.

      Iar la alegerile trecute a fost si USR, care a avut cam peste tot candidati cu 10 clase peste ce au propus PSD si PNL. Doar ca unii prefera, constient sau nu, sa nu faca acest minim efort, dupa care sa se plinga ca toti fura la fel.
      • +11 (11 voturi)    
        eu asta am facut (Luni, 30 octombrie 2017, 15:30)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        dar trebuie sa faca toata lumea lucrul asta
  • +3 (17 voturi)    
    Pentru ca reperele morale sunt GRESITE. (Luni, 30 octombrie 2017, 11:58)

    Habermas [utilizator]

    La fel reperele de practica de zi cu zi.

    Pe acestea trebuie sa le schimbam, si tara se va schimba dupa ele. Reperele sunt bunul (sau raul) comun de la care pleaca orice colaborare intru bine (sau intru rau).

    In prezent, aceste repere sunt, pe scurt, "cum se face la Bucuresti" - pentru ca aia se vede (si se amplifica) la televizor.

    - Calea imposibila: schimbarea reperelor in Bucuresti, printrun efort foarte mare. Teoretic posibil (dar extrem de costisitor in resurse, timp si vieti irosite), practic nerealist.

    - Calea eficienta: mutarea capitalei - si construirea unor NOI REPERE pentru toata tara, actuale, moderne, eficiente, logice, inspiratoare, eficiente.

    De exemplu la Brasov, sau Targu Mures, sau Piatra Neamt, pe-acolo - un oras de dimensiuni medii dar cu potential pentru acest rol (criterii minimale pentru a putea fi luat in discutie), si apoi decisi prin vot national.

    In acest mod, acea minoritate buna poate constitui un nucleu de la care sa se regenereze toata Romania.

    Bucurestiul va beneficia si el de aceasta revigorare, la fel ca restul tarii, pentru ca nu va putea ramane de card, si in plus va putea sa devina un pol economic in aceasta parte a Europei - pentru a fi asta, nu este nevoie sa fie si capitala.
  • +33 (35 voturi)    
    engage (Luni, 30 octombrie 2017, 11:59)

    Reshape [utilizator]

    "sa-i ajutam sa inteleaga"
    PSD-ul a facut atitea mizerii incit i se poate face opozitie fara cuvinte, numai cu poze. De exemplu, poza lu' Dragnea alaturi de poza cu vila lui din Teleorman. Poza lu' Firea alaturi de traficul din Bucuresti. Ala cu Vrabi alaturi de arsii de la Colectiv.
    Sigla CNA alaturi de Antena 3. Si tot asa.
    • +7 (7 voturi)    
      supraapreciati (Luni, 30 octombrie 2017, 17:35)

      oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

      Campania asta de imagini in paralel e sortita esecului. Cei care au inteles deja corelatiile dintre imaginile propuse ori nu mai sint in tara, ori nu voteaza oricum cu PSDul.
      Iar cei care voteaza PSDul sint fie atit de indobitociti ca nu inteleg nimic. Iar daca inteleg, nu le pasa, pentru ca sint direct interesati in conducerea PSDista (pensii speciale, sinecuri, nepotism, etc)
  • -37 (45 voturi)    
    domnul T (Luni, 30 octombrie 2017, 12:02)

    xanti [utilizator]

    Acu va casuna pe doctori ,nici astia nu va mai plac dupa ce ca au plecat pe capete.
    Poate ca asa trebuie sa fie medicii duri sa nu lesine cand vad o rana sau un sughit de la pacient dar domnului T nu ii place asta ,vrea pisicute care sa dea din coada pe langa pacient.
    Acum ca sa fiu sincer chiar nu-mi pasa ce tratament primesc TFL-istii,ei sunt puternici ies in strada la miting cu copii de mana ,darama guverne dar cand vad un ac sau un halat alb o iau la fuga devenind mielusei.
    • +13 (19 voturi)    
      Tu mai postezi aici (Luni, 30 octombrie 2017, 12:47)

      Gruia.Novac [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Doar fiindca e respectat dreptul la opinie.
      Pe site-urile voastre nu exista asa ceva. In curand o sa afli si tu ce-i comunismul la cum merg lucrurile in tara.
      Va fi cool. Bafta!!
    • +14 (18 voturi)    
      crede-ma (Luni, 30 octombrie 2017, 13:09)

      gogu_milogu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ca am incercat din rasputeri sa inteleg ce vrei sa spui si am ajuns la conlcuzia ca fumezileustean.....pacalici ce esti
    • 0 (2 voturi)    
      Mai xanti (Luni, 30 octombrie 2017, 23:58)

      happylight [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Esti de-un cinism gretos! Dar dreptul la libera exprimare ne expune din pacate pe toti si la greata unor astfel de revarsari de rautate inexplicabila pentru o fiinta umana!
  • +17 (29 voturi)    
    Batalia finala (Luni, 30 octombrie 2017, 12:03)

    Gruia.Novac [utilizator]

    Va fi anul acesta. Daca o pierdem- pentru cei care mai citim cate ceva pe aici- urmeaza dezastrul absolut,: social , politic si economic. Am aproape 50 de ani, sunt antreprenor si sunt pregatit sa plec.O fac pentru copii, desi mi-e foarte greu la varsta asta. Vand tot si nu ma mai uit in urma.
    • +13 (19 voturi)    
      Toata stima, (Luni, 30 octombrie 2017, 12:45)

      Aphex [utilizator] i-a raspuns lui Gruia.Novac

      Eu deja am facut asta acuma 3 ani. Din articolul de mai sus mi-am dat seama un lucru. Ca nu mai avem nici o sansa. Sau una mica in batalia finala. Dupa trecerea acestui an, Romania ca natie va fi terminata. Au sa ramane ei cu ei.
    • +7 (11 voturi)    
      Nu te uita inapoi! (Luni, 30 octombrie 2017, 14:33)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Gruia.Novac

      Priveste cu incredere inainte!
  • +31 (35 voturi)    
    Ati pus pur si simplu punctul pe I. (Luni, 30 octombrie 2017, 12:07)

    clint [utilizator]

    Problema suntem noi, nu politicienii. Politicienii pot sta la putere cel mult 4 ani, noi insa... Iar prin "noi" inteleg toate clasele sociale, nu doar cei din tabara adversa pe care ii aratam noi cu degetul.

    Noi facem ceea ce in psihologie se numeste "gasirea tapului ispasitor", mereu dam vina pe altcineva dar foarte rar am admite ca e vreo problema cu noi.
    Da, politicienii sunt rai si fura, dar daca noi am fi mai buni, ei ar pleca. Sau daca noi invatam mai bine si nu stateam cu mana intinsa la stat, furturile lor ar fi mai putine si nu s-ar vedea in sistem.

    Numai ca la noi indiferenta si egoismul, care se manifesta in multe feluri la orice pas, in felul in care conducem, aruncam pe jos sau spargem seminte in parc, in materie de vot are 2 forme mari si late:

    - cei care merg la vot pentru 50 de lei fara sa le pese de consecintele pe termen lung, vanzand viitorul copiilor pe un castig imediat sau uneori pe niste promisiuni gogonate, si la polul opus:
    - cei care nu merg la vot, prea ocupati sa isi "trateze" prin absenta propria scarba fata de tara in general, fara sa le pese de consecinte, la fel ca si celor din prima grupa.

    Exista si o mica parte de oameni cu atitudine si conduita civica pe masura, dar cei 10-15% cat reprezinta ei, oricate initiative ar avea si oricat ar fi dispusi sa traga dupa ei, sunt usor de inecat in marea de nesimtire.
    • +20 (24 voturi)    
      Poporul roman e profund bolnav (Luni, 30 octombrie 2017, 13:02)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui clint

      Romania are o societate bolnava care functioneaza exact invers de cum ar trebui sa fie. Educatia publica te prosteste, Sanatatea publica te imbolnaveste, etc.

      In loc ca romanii sa se ajute reciproc, se dusmanesc si se cearta din motive absolut stupide. Avem o populatie infantila, necivilizata, lacoma si lenesa, ca sa nu spun ticaloasa de-a dreptul.

      Credeti ca vom ajunge la civilizatie vreodata?

      Luati-va gandul, apoi luati-va bagajele, ca nu se schimba nimic.
      • +12 (14 voturi)    
        pana la urma este o problema simpla... (Luni, 30 octombrie 2017, 14:32)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

        Legata de modul in care ai fost crescut in familie si cat de tare esti...

        Familia iti poate oferi/educa in adevaratele valori dar daca tu abdici de la ele, atunci ce mai poti sa faci?

        Starea asta de necivilizatate este incurajata de societate - unde valorile ei sunt fura, dar ai grija sa furi sub pragul ala, si abuzeaza ca in serviciu nu se mai baga de seama...

        Se va schimba societatea atunci si numai atunci cand cei care pervertesc valorile acum vor intelege ca se poate castiga acum si in viitor, nu numai acum, daca te respecti permanent pe tine si pe cei din jurul tau - adicalea daca respecti adevaratele valori.

        Sigur mass-media ar putea ajuta - sa ne arate cat mai des pe cei care intra in puscarii, raman fara averile nemeritate, pe de o parte, si pe cei care construiesc corect si cinstit, de partea cealalta. Numai o parte fara cealalta nu se intelege prea bine, cred. Stiu ca se poate!
    • 0 (4 voturi)    
      zici tu: (Marţi, 31 octombrie 2017, 5:48)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui clint

      - "cei care merg la vot pentru 50 de lei fara sa le pese de consecintele pe termen lung, vanzand viitorul copiilor pe un castig imediat sau uneori pe niste promisiuni gogonate"
      zic eu versus cei care s-au ingramadit la un spectacol moka,pierzandu-si viata!
      si aia si aia sunt victimele saraciei si:sau lacomiei?
      daca nu ar fi asa de saraci romanii nu s-ar vinde pe ei si copiii lor pentru un litru de ulei,daca nu era intrarea mokala la spectacol nu s-ar fi inghesuit 400 de oameni intr-un spatiu care putea gazdui doar 100-150!
      lacomie peste tot inclusiv cea a organizatorilor!
      Dumnezeu sa-i ierte si pe unii si pe altii!
    • +2 (2 voturi)    
      educatia incepe in burta mamei (Marţi, 31 octombrie 2017, 6:39)

      migus [utilizator] i-a raspuns lui clint

      si continua ora cu ora apoi: " Marlania din trafic, indolenta functionarului de la ghiseu, muntii de gunoaie aruncate peste tot, analfabetismul functional in masa critica (doar bulgarii ne intrec la capitolul asta in UE, vezi rapoartele PISA) si, da, jungla din spitale nu mai sunt rezultatul direct al actiunii politice, ci ilustreaza felul de a fi al compatriotilor nostri."

      Fibra noastra morala ca natiune pare diferita (dupa secole pe pervetire) chiar si de cea din vecini: Unguri, sarbi etc. Aici cancerul PSD/FSN/etc. a gasit mediu favorabil.

      Decenta, profesionalismul, politetea, optimismul exista - dar in minoritate.
  • -23 (45 voturi)    
    problema dvs. (Luni, 30 octombrie 2017, 12:11)

    GeorgiaaFB [utilizator]

    Problema dvs., domnule Tapalaga, este ca nu va dati seama ca sunteti neo-comunist. Iar articolul acesta este una dintre cele mai clare exprimari ale comunismului radical al dvs. Comunismul in mod esential a fost bazat pe lupta de clasa. Din aceasta lutpa de clasa au izvorat ororile comunismului. Ori aceasta impartirea pe clase este revelatia dvs. in acest articol: noi, cei buni, ei cei rai. Este exact fundamentul pe care a pornit USR-ul, ei fiind cei integri si ceilalți cei corupti, și vedeti ce spune acum intemeietorul Nicusor Dan despre colegii lui. Cu cat va veti dezvolta mai mult pe directia impartirii in clase, cu atat veti gresi mai mult si ii veti indemna si pe altii sa greseasca. Sper ca veti constietiza esenta comunismului si cum demonul lui se strecoara in inchipuirea de sine: eu si noi suntem cei buni, ei sunt cei rai.
    • +15 (21 voturi)    
      zi sa faci tu plici (Luni, 30 octombrie 2017, 13:11)

      gogu_milogu [utilizator] i-a raspuns lui GeorgiaaFB

      ca ai gandit textul asta singur/a......unde dreaq ai vazut la comunisti impartirea pe clase?..... si nu-mi spune ca daca la tine la birou (lucrezi cumva sau o freci pe tastatura pentru cativa lei pe 100 de cuvinte???) tu ai munci si ai fi mai bine pregatit/a decat altul din acelasi birou ti-ai dori sa fii platit/a la fel.... ai dreaq sunteti voi cu exemplele date din carti.....
    • -3 (7 voturi)    
      Confruntarea moral-imoral, (Luni, 30 octombrie 2017, 18:32)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui GeorgiaaFB

      cinste-hoție, minciună-adevăr este o farsă politică. După n alegeri pierdute cei de dreapta încă nu reușesc să privească dincolo de această confruntare și să vină cu soluții mai convingătoare ca ale stângii.
  • +18 (28 voturi)    
    Cine sunt ei? (Luni, 30 octombrie 2017, 12:17)

    dice [utilizator]

    Pai raspunsul la intrebarile dumneavoastra nu e asa greu. Cati citesc Hotnews? Dar Romania Libera, Republica, Adevarul, Rise Project?
    Cati se uita la Digi sau Pro Tv?
    Ceilalti sunt ei, cei multi, care stau cu ochii pe antene si rtv, si o fac pentru ca ce vad acolo se potriveste mai bine cu ce au ei in cap.
    Despre sistemul medical?
    Pana nu inteleg oamenii ca "marile valori" medicale romanesti, cu mici exceptii, sunt niste hoti, nu rezolvam nimic.
    Statul este, pentru "marii" medici, profesori, cea mai buna vaca de muls. Oamenii obisnuiti nici nu mai pot vorbi cu ei de cate figuri au in cap. Ei sunt ocupati cu altele, cu conferinte, cu intalniri, in timp ce prostii de noi stam pe la usi prin spitale ca vitele, tocmai pentru ca ei nu-si fac treaba, sunt "ocupati".
    Sa lase pe altii si sa plece in mediul privat, la Stat sa vina doar medici dedicati, carora sa li se ofere salarii corecte, care sa se poarte decent cu pacientii, pentru ca vorbim de servicii medicale, nu de favoruri medicale.
    Ar trebui departament de resurse umane care sa apartina de DSP sau de mai stiu eu cine, unde toti doritorii sa fie testati si sa terminam odata cu marile valori. Sa fie selectati cei care pot sa ofere SERVICII MEDICALE. Cei mai multi "grei" sunt niste "Burnei", doar ca n-au fost inca dati in gat.
    Daca vor creste salariile primii tot ei vor fi, asa ca DRUM BUN!, mergeti unde vreti, dar sa nu va mai gasim prin spitale, aici sa fie DOAR cei care ofera servicii medicale.
    • +15 (15 voturi)    
      Din pacare, e vid (Luni, 30 octombrie 2017, 14:09)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui dice

      Ce povesteste victima despre medicii ei vedem la orice pas. Nu sunt acestia medicii care s-au complacut in dezastrul din spitale si din sistemul de sanatate in intregul lui? Nu stiu ei cel mai bine ca sistemul de sanatate, in ce priveste omul de rand, este mult mai slab decat in comunism?
      Si totusi nu s-au opus, au acceptat aberatiile guvernantilor, desi ei erau cei darotori sa se opuna. .
      Este adevarat ca o categorie sociala hulpava, rudimentara, priceputa mai mult la mintit si la furat, declarandu-se clasa politica, s-a instapanit pe tara si o nenorocesc. Dar tara ar scapa de sub teroarea acestor ticalosi daca intre ei si poporul mult blamat s-ar afla niste elite profesionale in regula. Din pacate, nu sunt, e vid..
      Stim cat de putin a facut lumea academica pentru a evita decaderea invatamantului, inflatia de universitati-taraba si de doctori plagiatori, cum contribuit Biserica la sanatatea morala a romanilor, in ce masura este Justitia aparatoarea dreptatii!
    • +4 (4 voturi)    
      dice, a dureros de multa dreptate! (Luni, 30 octombrie 2017, 18:05)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui dice

      Asa nu se mai poate!
    • +2 (2 voturi)    
      Statul? (Marţi, 31 octombrie 2017, 14:18)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui dice

      Staul face coada la "marii" doctori hoti din Romania? NU! Pancientii! Care au auzit de domul doctor sa-i dea darul si nu s-ar duce nici un ruptul capului la un doctor mai tanar, dar poate mult mai preocupat si mai informat.

      In sistemul medical coruptia si saracia este rezultatul direct al gandirii romanesti. Sa dau ceva ca s afie bine chiar daca nu iti cere nimeni. Si asa usor usor se invata toate asistentele, toti doctorii si isi bat joc.

      Ca si la scoala, sa-i dam doamnei invatatoare, asa si in administratia publica, sa dam la ghiseu. Daca nu exista corupator nu exista nici coruptie. Iar la nivelul serviciilor publice cu interfata cetateanul vina directa este a cetateanului. Dar politicienii sunt raul absolut cand fura, insa noi nici nu ne vedem cum intretinem acest sistem pas cu pas
  • +18 (18 voturi)    
    trist (Luni, 30 octombrie 2017, 12:18)

    gelu antigelu [utilizator]

    Da. Cam asta-i tara. Cu bune si rele, ca mai are si bune. O iei ca atare sau pleci. E o vorba care spune ca nu poti sa faci bici din rahat.
    sa incerce sa schimbe cate ceva poate fiecare in parte. Chit ca realizezi ca de multe ori pari doar un nebun care se lupta cu morile de vant. Iar ce vine din urma nu difera foarte mult de ce aveam deja. si nici n-are cum. Aschia nu sare departe de trunchi, nu-i asa?
  • +20 (24 voturi)    
    Punctul pe i (Luni, 30 octombrie 2017, 12:22)

    lp [utilizator]

    Articolul de mai sus este esenta concluziilor pe care le-am tras vineri seara, cand mi-am dat seama la marsul chitarelor ca ii cunosc din vedere pe cei mai multi participanti. Sunt aceiasi oameni care ies de fiecare data cand trebuie luata pozitie fata de o noua mizerie din politica / societatea romaneasca. Aceiasi oameni reusesc sa gaseasca timp, aceiasi oameni vin si cu copiii pe care n-au cu cine-i lasa acasa, aceiasi oameni renunta de fiecare data la putinul timp liber, sau (se pare ca cel mai greu) striga in gura mare in fata jandarmilor, in loc sa injure in fata televizorului, dupa care sa mute pe alt program, de divertisment
  • +20 (24 voturi)    
    Cred ca incepeti sa acceptati... (Luni, 30 octombrie 2017, 12:28)

    CetateanulRoman [utilizator]

    ceea ce sintem noi ca popor in relitate
    Imaginea bucolica creata in speranta ca talpa tarii, de rusine, se va civiliza pt a se conforma imaginii a fost speranta desarta a unor romantici.
    Un popor ce a trebuit din vremuri vechi sa supravietuiasca orice ar fi trecut peste el, plateste acum acea abilitate care l-a adus in contemporaneitate. Trebuie sa ne dezbaram de metehne vechi, sa ne civilizam pt a fi la nivelul mielniului.
    Cei pregatiti sa supravietuiasca sint mereu in frunte, indiferent pe cite cadavre trebuie sa calce. Si vor fi mereu supravietuitori. Din ei nu vor naste samariteni sau daca se va intimpla asta vor disparea rapid.
    Kurt Vonegutt spunea: "nu exista nici o regula care sa impiedice binele sa triumfe cel putin la fel de des precum raul. Doar ca ingerii ar trebui sa fie organizati in acelasi mod precum mafia"
    Parlamentul, administratia, partidele nu sint decit EMANATIA acestui popor. Il reprezinta. Copie fidela la scara.
    Ne lipsesc cam 200 de ani de civilitate pina cind mafoamea, mahalaua va invata ca nu capatuiala e totul, pina vom avea clasa de mijloc adevarata, pina cind "specialistii" nostri vor avea mai multe generatii intre ei si primii veniti in oras.
    • +12 (12 voturi)    
      Imaginea romantica (Luni, 30 octombrie 2017, 14:03)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

      este si din proasta educatie. Am fost educati, noi, astia care am mai dat pe la scoala, sa credem ca taranul roman din care ne tragem cu toti are o bunatate si un bun-simt nativ, dar vedem pe masura ce inaintam in democratie ca lucurile stau cam pe dos.
      Taranii, aia 45% de la tara si inca multi de la oras, ne-urbanizati dealtfel, sunt rai, egoisti si cu multa neincredere si nepasare fata de ceilalti.

      Orice societate moderna se bazeaza pe "comunitati" oamenii se aduna si au incredere unii in altii, incep sa se organizeze, sa vada ce trebuie facut ca sa le fie mai bine.
  • +8 (14 voturi)    
    Finalul articolului nu il vad realizabil (Luni, 30 octombrie 2017, 12:41)

    AlinaBuzatu [utilizator]

    Stimate d-nule Taplaga,

    Va urmaresc de mult cu interes. Ma bucura de cele mai multe ori modul in care luati pozitie si cum reusiti sa subliniati situatille cheie si sa trageti semnale de alarma.

    Postul de azi se incheie totusi dupa descrierea unei stari generale de indolenta si de fapt sora cu disperarea, in mod optimist si cu indemnul la lupta.

    Insa eu nu vad cum am putea noi cei cativa sa schimbam mentalitati. Luam exemplu medicului despre care Alexandra spune ca i-a umblat mai mult de o ora cu acul bont prin ceafa in incercarile repetate de a-si demonstra ca nu il ingenuncheaza pe el un ac bont.

    Vorbim aici despre umanitatea care lipseste, despre o pozitie de viata de tipul 'eu sunt ok (medic), tu esti ok (pacient)' total inexistenta. Nu este nimeni mai presus de nimeni. Relatia medic - pacient ar trebui sa fie una de tipul - suntem aici sa colaboram, sa facem ca lucrurile sa mearga. Cand toate acestea lipsesc si sunt esenta, sunt baza, sunt minimul si bruma de bun simt, despre ce schimbare de mentalitate vorbim?

    Cum as putea eu cetatean sa schimb o astfel de mentalitate impamantenita de ani de zile si exersata probabil o viata - intr-un mediu care desigur a sustinut-o?

    Inainte sa plec din tara tin minte o imagine care ma urmareste si acum. O varza mare, murata, pusa de un vecin gospodar la borcan zacea aruncata pe caldaram in dreptul unui gratar de la o scurgere. Mirosea, se adunasera muste iar varza isi schimbase culoarea deja de la verde la violet spre negru.

    La o analiza mai amanuntita, varza asta murata aruncata pe jos (intr-un cartier respectabil al Bucurestiului), precum si acul bont au foarte multe in comun. Indolenta. Indiferenta pentru celalalt. Satisfacerea propriilor nevoi fara sa iti pese de consecinte.

    Chiar daca as fi ramas in tara consider ca nu este in putinta mea si nici rolul meu sa pot reinvia la scara mare un bun simt elementar care din pacate este inexistent in comportamentul si mentalitatea multor romani.
  • +8 (10 voturi)    
    aproape imposibil (Luni, 30 octombrie 2017, 13:03)

    beatman [utilizator]

    n-as vrea sa fiu negativist,dar e cam tirziu de schibat si aproape imposibil;au cumparat toti primarii cu salari,toate televiziunile presteaza pt ei,justitia e ca girueta ,asa ca mai ca nu_mi vine sa cred in reusite,avind in vedere ca majoritatea romanilor care muncesc au cam plecat ....colectiv e un exemplu de
    sistem sanitar in colaps cu lipsa de personal calificat,materiale si bani orientati catre firmele,, noastre"
    • 0 (0 voturi)    
      nimic nu este imposibil... (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 12:23)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui beatman

      Oamenii se trezesc - timpul insa se scurge, dar, mai devreme sau mai tarziu, vor realiza ca asa nu se poate continua.

      Pe de alta parte timpul poate sa stearga din amintirile dureroase ale trecutului si atunci unii vor vrea sa reia ceea ce nu a functionat in trecututl nu prea indepartat.

      Poate ca este un destin pe care trebuie sa il parcurgem si, daca vrem sa il schimbam, ar trebui sa actionam in sensul schimbarii - se poate sau poate nu se poate schimba mai repede dar cred ca avem datoria de a incerca si de a lupta.

      Fiecare are o contributie si daca nu intelegem si nu ne sustinem unii pe altii in lupta impotriva cancerului boala va dura mai mult si iesirea la lumina va fi mai dureroasa.

      Ma gandesc mereu ce se va intampla cand mare masa de pensionari se vor stinge - pensionarii sunt cei care sustin aceasta g Va ramane in spate o masa de lichele care nu vor putea sa supravietuiasca singure pentru ca nu sunt in stare sa se conduca singure - vezi ceea ce se intampla acum.

      Deci o masura concreta este SA NU COLABORAM SUB NICI O FORMA cu acesti nesimtiti.

      Ei vor muri mai repede decat restul - uitati-va la scandalul cu puscariile si va veti convinge -

      Ce frumos era daca ieseau mai repede din puscarie DAR FARA BANI/ AVERE... Atunci sa ii vezi cum se cereau inapoi, in puscarie, dar evident in conditii mai bune... Va veni si aceea vreme.

      Ceea ce face ca acest regim nesimtit sa continue este simplul fapt ca sunt multi, prea multi, care sunt dispusi sa colaboreze cu mafiotii -

      Le doresc mafiotilor din suflet sa dispara sau sa devina, ceea ce este estrem de greu de crezut, dar nu imposibil, oameni cinstiti, evident dupa ce vor fi obligati de imprejurari/viata.

      Pentru toate aceste este nevoie de o justitie independenta, de un DNA si ANI institutii puternice si de aceea mafiotii trag tare in aceste institutii.

      Culmea nesimtirii Ministrul Justitie ajunge sa fie parte implicata in aceasta lupta dirijata impotriva independenti si puterii justitiei in RO - un mare paradox
  • -9 (23 voturi)    
    credibilitate zero! (Luni, 30 octombrie 2017, 13:03)

    El Ciupacabra [utilizator]

    Articolul debuteaza intr-o nota tragica (fapt cat se poate de inteles), dar nu pentru a ne oferi o emotionanta poveste umana. Nu. Doar pentru a fi mai apoi inca o rampa de lansare a unui atac furibund la PSD. Ca tot veni vorba despre infestiile astea nozocomiale blestemate... nimic despre Hexi Pharma? nimic despre ancheta ingropata de DNA si SRI? avem doi amarati trimisi in judecata pe post de tapi ispasitiri si in rest o tacere mormantala. Mai tineti minte ca SRI pretindea ca a informat in repetate randuri autoritatile competente despre situatia HexiPharma? de ce nu vedem si noi detalii? de ce nu cere dl. Tapala spumegand acele informari ca sa stim ce ministru / ministri se fac vinovati? Stimabile, e cinic sa va folositi de durerea autentica a unor oameni ca sa va atingeti agenda. Daca aveati un pic de demnitate de ziarist autentic, ati fi cerut in fiecare zi, in mod public, scoaterea la lumina a adevarului, tragerea la raspundere a celor cu adevarat vinovati Nimic. Credibilitate zero. Lacrimi de crocodil. Urat..
    • +1 (11 voturi)    
      Bre, (Luni, 30 octombrie 2017, 14:17)

      Landser [utilizator] i-a raspuns lui El Ciupacabra

      Pesedeu' trebuie distrus prin orice mijloace fie ca s legale sau nu!Este cancerul acestei tari!Chiar daca psd tau presupunand ca face ceva bun el trebuie terfelit! Si nu numai psd ci toti cei cu vederi de stanga!
      Behaie te rog pe un forum pe la ant 3,luju sau jurnalu'!
      • -3 (5 voturi)    
        esti varza! (Luni, 30 octombrie 2017, 16:50)

        El Ciupacabra [utilizator] i-a raspuns lui Landser

        Ma doare in beep de PSD. Nu lor le iau apararea, in caz ca nu ai priceput. E asa greu de priceput ce vreau sa subliniez?
    • 0 (4 voturi)    
      poate aici sa gasesti ceva... (Luni, 30 octombrie 2017, 15:03)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui El Ciupacabra

      https://www.youtube.com/watch?v=4A93a3vpsS8
  • +6 (12 voturi)    
    Te contrazic, DT pt ca nu ai dreptate ! (Luni, 30 octombrie 2017, 13:30)

    Susufler0 [utilizator]

    Daca-i scoatem pe ceilalti din indiferenta, pasul nu este mic ci e urias, deoarece "neindiferentii" or sa mature pe jos cu partidele care nu au alt scop decat propasirea elitelor lor (aproape 100% penale)

    Trebuie sa daramam muntele de indiferenta si crusta de disperare ce e pe cale sa ii acopere pe cei care altfel ar putea muta muntii din loc !

    PS. Dar cum ?
    • +6 (8 voturi)    
      secretul consta in conducerea prin elite (Luni, 30 octombrie 2017, 14:51)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Si nu prin marionete - de partid si/sau de conjunctura.

      Exista si sunt activi profesionistii si nu oamenii manipulabili - ei ar trebui sa ne conduca.

      Cei care nu sunt indiferenti ar trebui sa faca niste pasi inainte spre a deveni profesionisti in domeniile in care activeaza si mai prezenti, vizibili in viata publica-sociala a localitatii/ zonei/tarii.

      Disperarea se trateaza la doctor sau/si prin educatie - intelegi ce se intampla si reactionezi, dar cel mai bine este sa incerci sa prevezi si cauzele disperarii sa fie prevenite.
    • +3 (3 voturi)    
      Prin perseverenta (Luni, 30 octombrie 2017, 23:43)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Vorbesti despre muntele de indiferenta...
      Geologii afirma ca stravechii munti ai Dobrogei au fost candva mai inalti decat Carpatii, dar eroziunea apelor si a vanturilor i-au redus treptat la inaltimea de astazi, a unor simple dealuri.

      Asa si noi. Fiecare discutie semnificativa pe care o avem cu rudele, prietenii sau cunoscutii, fiecare exemplu pozitiv pe care il oferim celorlalti, fiecare reactie curajoasa impotriva nedreptatilor - fiecare din aceste lucruri mai tocesc cate putin din "muntele de indiferenta si crusta de disperare".
      • +5 (5 voturi)    
        De cand am capatat drept de vot (Marţi, 31 octombrie 2017, 1:37)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

        si am inceput sa votez si pana acum am facut exact ce-ai spus tu.

        PS. Dar parca eram mai multi decat suntem azi si parca era mai usor decat este acum !
  • +12 (18 voturi)    
    Țara de nebuni! (Luni, 30 octombrie 2017, 13:37)

    Alui [utilizator]

    Am venit pentru puțin in țara. Cu ocazia asta l-am auzit pe tatăl meu (pensionar, telespectator fidel Antena 3) zicând, iar, ca comunismul de pe vremea lui Causescu a fost epoca de aur.
    Atunci i-am arătat filmul cu orfelinatul de la Sighet filmat in 90 sa ii aduc aminte de realitățile “epocii de aur”.
    A încercat sa-i acuze pe cei care au filmat sa au fost spioni, ca i-au legat pe copii de paturi doar pentru filmarea respectiva ca sa se denigreze țara. In fine, cineva e vrut răul României cu filmarea respectiva.
    Apoi i-a văzut pe copiii care se mișcau ritmic aplecandu-și corpul in fata. A zis,”vezi, erau bolnavi psihici!”. I-am zis “Nu, așa se manifesta copiii neglijați de mici, copiii de care nu se ocupa nimeni”. Apropo,
    La orfelinatul din Sighet era 1 îngrijitor la 50 de copii.
    Acum realizez ca de fapt, majoritatea romanilor sunt pur și simplu bolnavi psihici. N-au avut educația cinstei și corectitudinii, n-au avut educația dragostei de aproape. Au fost abrutizați la fel ca acei copiii de la Sighet.
    Și din experiența copiilor respectivi, chiar și cei care au fost adoptați după 90, îmi dau seama ca persoanele respective nu se vor schimba niciodată orice ai face!
    Un copil adoptat de la Sighet spunea ca nu s-a putut adapta in familia adoptiva pentru ca era obișnuit cu bătăile și strigătele, nu cu dragostea și vorba buna, așa ca a fugit de la familia adoptiva. Dacă printr-o minune, schimbam țara, majoritatea nu se vor adapta la o societate civilizata și vor fugi, probabil in Rusia, sau intr-o țara unde vor fi abuzați “ca acasă”!
    • +1 (3 voturi)    
      interesant comentariu (Luni, 30 octombrie 2017, 23:45)

      MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Pacat ca nu ne putem alege parintii.
  • +4 (6 voturi)    
    Vina apartine indoctrinarii comuniste. (Luni, 30 octombrie 2017, 13:59)

    MateiCraciun [utilizator]

    Oamenii simplii, sunt ''dusi cu zaharelul'' la vot de urmasii comunismului, urmasi care au acaparat aparatul birocratic si politic. Lipsa de educatie ''promovata'' de conducatori, isi spune cuvantul. Schema asta se repeta cam peste tot, in locurile unde a actionat cortina de fier. Devine o schema clasica, se pare. Problema este ca a inceput sa prinda tot mai mult, datorita faptului ca elitele parasesc tara, fapt ce duce la ''nepromovarea'' adevaratelor valori. Solutia? Poate schimbarea capitalei dar, cine va aplica dezideratul?
    Cine sa mai lupte pentru patrie? Avem nevoie de un ''CATALIZATOR'' sa uneasca luminitele raspandite prin tara. Din fericire exista multe ''luminite'', oameni care doresc schimbarea doar ca, au nevoie de un catalizator sa-i uneasca. Atat! Simplu!
    • +1 (1 vot)    
      As! (Marţi, 31 octombrie 2017, 10:17)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui MateiCraciun

      Vina este in noi!

      Astia tineri de tipul Monta sau cei si mai tineri decat el nu prea au avut contact cu comunismul si vezi ce si cum procedeaza. Este o chestiune de alegere a valorilor.


      Despre astia mai batraiori alde ala ce fu primil PM la parnaie are o alta problema - este un setat de putere si de control care se pot executa mult mai usor in comunism decat intr-o democratie care presupune ca avem libertatea de a alege fata de obligatia de a spune zi de zi DA la sefuț al mare - oricare ar fi el/ea.

      Acum daca vrei sa inveti ai ce sa inveti, daca vrei sa citesti ai ce sa citesti - numai ca trebuie sa vrei si sa iti faci timp sa iti urmezi planul. Altfel te duce valul care este majoritar si in RO este majoritar P$D - agresivi, nene, rau de tot!

      CATALIZATOR este fiecare pentru el si pentru familia/vecinul/prietenii sai - asa ca la treaba! Ideile comune sunt cel mai bun si sincer catalizator. Oamenii vin si pleaca - este un fenomen firesc dar ideile raman.
  • +16 (16 voturi)    
    Degeaba cotizam!! (Luni, 30 octombrie 2017, 14:02)

    tirolez [utilizator]

    Nicio mila in sistemul medical pentru cei ajunsi la nevoie. Bunicii mele(85) i-au refuzat sa-i faca tomografia pentru ca e oricum prea batrana(au murit altii de varsta mea zice dr- 65 de ani). Dupa aia i-au pus diagnosticul limfom pe baza unei radiografii. Cand le-a cerut la externare mama sa-i treaca diagnosticul, i-a zis dr. ca "i s-a parut". Asta dupa ce ii facusem programare la oncolog la privat? Bine, fix cand a auzit asta s-a razgandit, probabil se gandeau ca o luam acasa si asteptam sa moara. Diagnostic neconfirmat ulterior. Dar in ce stres am stat toti. Bataie de joc. Cat vrei sa mai traiesti mamaie?! Astea sunt vorbe? Nu pot sa-i scriu antibiotic ca ma trimit astia la comisie ca am depasit plafonul? Le-a cumparat mama. Mori cu zile, degeaba cotizam.
  • +12 (12 voturi)    
    Doarme linistit Arafatul ? (Luni, 30 octombrie 2017, 14:13)

    Plagarus [utilizator]

    Se revarsa pe ecrane si perora autosuficient,ca-i totul sub control profesionist de inalta clasa !!!!!!
  • +9 (9 voturi)    
    nu cumva o mare parte din vina este la noi? (Luni, 30 octombrie 2017, 14:27)

    Martinezu [utilizator]

    Ba da. Si lucrul asta este vizibil de ani si ani....
    Cum altfel s-ar putea explica aceasta mocirla de o numim clasa politica? Nu este ea compusa din romani?
    Nu poporul asta ii alege? NU poporul asta isi arunca gunoaiele in strada? NU?
    Suntem un neam cu pretentii europene si comportament oriental african de secol 17. Daca nu cumva ma insel asupra secolului.
    • +1 (1 vot)    
      in ceea ce priveste drama COLECTIV _ NU! (Marţi, 31 octombrie 2017, 10:30)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Acolo, la Colectiv a iesit la suprafata ceea ce era mai urat in societatea romaneasca.

      L-am vazut pe distinsul si nemuritorul Secretar de Stat de la Ministerul Sanatatii cum ne-a mintit si a blocat salvarile private - DEMISIA - nu stiu de ce mai sta in aceea postura si de ce strada, colectivitatile il mai accepta..

      Am vazut cat de greu au fost transferati arsii in strainatate - NU MA INTERESEAZA ce fel de procedura era - totul trebuia subordonat salvarii de vieti omenesti. DEMISIA tuturor celor care au acceptat si continua sa fie in acest sistem rigid - infect, fara de suflet.

      Am vazut ceea ce s-a intamplat cu o sectie noua de la Spitalul FLoreasca - a fost cineva destituit??? ALO Ministerul Sanatatii!!!!

      Inainte de organele de ancheta trebuiau sa fie luate masuri disciplinare, masuri administrative care se puteau realiza pana la aceasta data - prea putin sau deloc. Cei care ne conduc poarta o imensa responsabilitate pentru care vor raspunde in fata legii. Dar pana atunci victimele si rudele celor disparuti sau afectati de aceasta tragedie inca sufera!!!!

      In cazul COLECTIV raspunderea putea sa fie relativ usor de impartit si cum scriam mai sus luate masuri administrative rapide.

      Si atunci si acum spun ca nu masurile pot sa fie trecute un pic prin cap si asta ajuta ca ele sa fie corect administrate.

      Astazi toate controalele facute rapid, la comanda imediat dupa drama de la COLECTIV au fost uitate - toate afacerile care au fost inchise atunci s-au redeschis in aceleasi locatii fara prea mari modificari.

      Vina nu este a mea - vina este in exclusivitate lanivelul administratiilor locale care actioneaza precipat la o criza si dupa care se relaxeaza ulterior cu un nivel corespunzator de spaga.

      Cel mai maret exemplu de spaga si trafic de influenta este in cazul Teatrului Nottara - care a fost inchis, au plans la usile Presedentiei si au jucat acolo o vreme, dupe care fara sa mari modificari si oarecum la ceva vreme dupa drama de la Colectiv s-a redeschis acolo.
  • +1 (5 voturi)    
    si inca ceva ce nu trebuie sa uitam... (Luni, 30 octombrie 2017, 15:14)

    ..13 [utilizator]

    Suntem a doua tari din toata lumea asta care inregistreaza o scadere a populatiei, a doua tara dupa Siria care se confrunta cu un raboi de mai bine de 5 ani de zile

    Asta spune asa de mult.

    Pe de alta parte, in Europa populatia mai multor tari se afla in scadere - nu cred ca este intamplator.

    Se produce, la scara Europei, o regrupare a populatiei - ceea ce este firesc, din punctul meu de vedere - tot la fel cum populatia in tarile dezvoltate este, in marea ei majoritate, peste 70%, in orase.

    Oamenii isi urmeaza traseul firesc in viata cautand oportunitatile cele mai bune pentru ei si familiile lor - deci parasesc corabiile care se scufunda - cine nu o face risca sa dispara inainte de termen, din cauze nenaturale, sau sa sufere pentru o cauza care nu are indreptare.

    DT, la final, o sa stinga lumina in RO?
    Nu cred.
  • +5 (7 voturi)    
    2 tabere (Luni, 30 octombrie 2017, 15:29)

    razeshu [utilizator]

    taberele ar fi fost poate egale daca nu se pleca masiv din tara. Va trebui sa invatam sa convietuim unii cu altii se pare. Nu cred ca exista vreun mecanism civilizator pentru privitorii de antene. Pur si simplu nu exista. La fel ca pentru suporterii infocati ai lui Trump. Acesti oameni neaga evidenta, prefera sa fie mintiti permanent, cred orbeste in teoriile conspiratiei, nu verifica faptele, ... .
    Singura sansa, ratata magistral, a fost a lui Ciolos. O persoana prea onesta pentru nivelul politicii din tara noastra. Daca insa intra cu forta in legea alegerilor locale si le taia accesul la posturile de primar din primul tur poate altfel se scria istoria. Asa insa si-au asigurat continuitatea. De aia sunt si asa de aroganti, nu se mai tem de nimic. Si mai trebuie sa recunoastem ca Dragnea e foarte bun. Stie sa ii tina grupati. De obicei apareau factiuni, aripioare,.. acum numai Ponta a ramas solist in afara haitei si urla singur nebagat in seama. Din pacate pe astia ii poate matura doar o noua criza, un alt 2008, cand or sa ramana iar fara bani d epomeni. Curios cine o sa vina in locul lor insa. Ametitii de la USR care nu au fost in stare sa organizeze niste alegeri interne cu 270 de electori ? PNL ul care e un PSd mai mic si mai fomist ? Viitorul nu suna deloc bine.
  • +7 (7 voturi)    
    Ne amăgim, (Luni, 30 octombrie 2017, 15:47)

    unTaran [utilizator]

    sperând că este doar o greșeală, că sunt doar "ăștia", că mai târziu se va schimba ceva, nu , este pur și simplu ceva intenționat. Chiar dacă ești orb și tot nimerești sa bagi ață in ac. 28 ani de la Revoluție au trecut și suntem conduși de unii care urăsc Romania.
  • -3 (13 voturi)    
    suspicios T (Luni, 30 octombrie 2017, 16:37)

    Kosmos [utilizator]

    1. Victima a ales sa vorbeasca dupa ani de zile
    2. Marturia victimei este nula din 2 motive:
    - victima era in stare de soc si este greu sa crezi ca intelegea fiecare fraza la momentul tragediei
    - ca in orice proces este nevoie de martori pt ca afirmatia sa ramana in picioare
    3. Chiar si doctorii pot fi in stare de soc la suferinta altora si sa reactioneze diferit.

    P.S In Romania exista neprofesionalism :sunt doctori si asistente care nu poarta manusi chirurgicale la interventii, diagnosticari gresite sau tratamente fara a fi la curent cu istoricul pacientilor. Dar nu se poate generaliza
  • +8 (8 voturi)    
    Atat timp cat . . . (Luni, 30 octombrie 2017, 16:45)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    ...in Romania exista peste 50% din populatie atat de saraca incat, accepta cu recunostinta un Kg de malai sau de ulei, partidul care stie sa speculeze o asemenea situatie, va face uz de asemenea pomeni minore pentru a le castiga voturile celor saraci. Este un cerc vicios din care aceasta tara nu va putea iesi! Acesta este raspunsul la intrebarile repetate ale autorului articolului: Cum este posibil . . . .Uite asa cu ulei, cu malai va mai dam o suta de lei la salariu si tot asa!
    • -1 (7 voturi)    
      daca iesi unde vrei sa ajungi? (Luni, 30 octombrie 2017, 17:12)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Daca locuitorii din satele alea grecesti au interzis masina si au impus turistilor sa mearga doar cu magarul, barca sau bicicleta noi de ce am fi altfel?
      Societatea trebuie construita in jurul oamenilor si nu exclusi din societate ..fiecare dupa posibilitati si capacitati
      • +3 (3 voturi)    
        Multumesc pentru . . . (Luni, 30 octombrie 2017, 17:30)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        . . .raspuns, desi nu am inteles talcul!
        • 0 (0 voturi)    
          in satele grecesti... (Marţi, 31 octombrie 2017, 10:46)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

          Unii, cu fondurile europene, si-au luat niscavai masini luxoase.

          Ulterior a venit indicatia sa se schimbe schimbarea -

          Stiu si in RO proiecte unde si-au luat si pe mama si pe tata fara sa fie in stare sa le intretina si fara macar sa aiba nevoie de ele - le erau suficiente mijloace mai modeste, mai ieftine, dar daca balta avea pesti de ce sa nu traga lozul cel mare???

          Sper ca am inteles corect ceea ce a vrut sa spuna.

          Si daca iesi unde vrei sa ajungi inseamna ca trebuie sa te gandesti la tinta pe care ti-o propui caci numai asa poti sa iesi din cercul vicios - altfel ramai acolo la zidul plangerii si mai bagi un ravas...
    • 0 (2 voturi)    
      nu tine de saracie (Marţi, 31 octombrie 2017, 10:42)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Am vazut oameni extrem de saraci care decis si au riscat si au plecat din RO pentru a castiga o paine mai buna si acum se pot considera oameni realizati.

      Nu poti sa stai sa astepti sa se imbunatateasca aici viata ta cand vezi ca toate merg inapoi sau se deruleaza cu viteza melcului - tu si familia ta trebuie sa manci, sa te imbraci sa iti educi copiii s.a.m.d.

      Deci pleaca - nu te uita in urma!

      Poti sa revii dupa o vreme sau NU!
      Fiecare decide pentru sine!

      Daca mereu o sa vezi numai pasul urmator care nu te ajuta sa progresezi prea mult si nu intelegi ca trebuie sa schimbi mai mult inseamna ca nu ai inteles prea multe din ceea ce se intampla in jurul tau si cu viata ta.

      oamenii astia saraci ar trebui sa aiba la randul lor un sfatuitor din categoria celor care inteleg mai multe decat ei si ii pot indruma cu adevarat.

      Partidele politice mereu au atras persoanele sarace ca sa le fie suporteri - si aceste partide nu sunt numai cele de stanga, bine merci sunt si cele de dreapta.

      Nu asa, cu promisiuni marunte se poate schimba ceva - sigur, poate sa fie un pas pe care un partid de dreapta sa si-l propuna pe termen scurt, dar nu o directie pe termen mediu si lung.
  • +12 (12 voturi)    
    moarte domnului Lazarescu (Luni, 30 octombrie 2017, 16:54)

    MarianPConstantin [utilizator]

    Un film exceptional care arata exact realitatea din spitale. Marea parte a doctorilor din Romania se comporta ca niste caini fara pic de empatie fata de pacienti. Cand te duci la ei sa te consulte, te trateaza ca pe ultimul paduche. Te privesc de sus de parca ar fi Dumnezeu. Presa are o mare vina la divinizarea acestor specimene la fel cum se intampla si cu vechii actori, asa zisa "generate de aur".

    Imi aduc aminte dupa tragedia din Colectiv cum presa scria despre "eforturile" doctorilor ca despre niste lucruri iesite din comun cand de fapt aia isi faceau treaba ca doar de aia sunt platiti. Acum daca cineva va spune ca sunt platiti prost si este normal sa se comporte asa ei aflati ca nu le-a pus nimeni cutitul la os sa se se faca doctori. Cand te faci doctor stii care sunt salariile si conditiile din Romania. Daca vrei sa faci bani multi atunci te faci programator, economist, etc dar nu DOCTOR. Te faci doctor NUMAI DACA AI EMPATIE fata de semeni. Daca nu ai, mai bine las-o moarte.

    Exact acelasi lucru se intampla si cu vechii actori. Sunt laudati, ridicati in slava de presa de parca altii tineri, la fel de buni ca ei, nu mai sunt. Imi aduc aminte acum cativa ani cand ma uitam la premiile Gopo, o actrita care a jucat cu Piersic in mai multe piese de teatru si era numita "Dorulet" a tinut un discurs de multumire pentru premiul primit. Doamne fereste cat de patetica putea fi fiinta aia. Isi plagea de mila si ridica in slavi asa numita "generatie de aur" insa NICIUN CUVAND despre noii actori. Pur si simplu mi s-a facut greata si am schimbat canalul TV. Iti era rusine de rusinea ei.
  • +13 (13 voturi)    
    Raspunsul e la noi? (Luni, 30 octombrie 2017, 18:38)

    n.dumiritu [utilizator]

    Daca medicul Ioan Lascar, sef de Clinica de Chirurgie Plastica din Spitalul Floreasca, intra de bunavoie intr-o ticalosie prin care se cumpara cu 3,4 mil un utilaj inutil de 0,5 mil (7x pret de achizitie), atunci ce pretentii sa ai de la personalul din subordine? Serios, trebuie intrebat Ioan Lascar ce l-a determinat sa faca ce a facut. Poate in raspunsurile lui aflam solutiile. Afirm asta pt. ca Ioan Lascar nu era un magazioner hot, un politruc lichea mediocra pus de partid sa dijmuiasca bugetele, un tilhar care si-a cumparat functia de la partid si primar. Medicul Ioan Lascar era un om cu pozitie sociala de exceptie, cu o reputatie profesionala considerabila, si totusi s-a pretat la excrocherie si furt. Poate medicul Ioan Lascar ne va spune ca onoarea si reputatia sint inutile si caraghioase, ca omenia si compasiunea sint jalnice slabiciuni, ca a-ti face meseria constiincios e dovada de prostie. Este important sa intelegem ce asteptari are un medic ca Ioan Lascar de la societatea in care profeseaza, inainte sa platim politie ca sa-l pazeasca.
    Repet, pina la exasperarea voastra, un medic ca Ioan Lascar care si-a dedicat viata construirii unei reputatii, care avea o stare sociala de invidiat si totusi s-a pretat la hotie, care a vazut viata si moarte si suferinta cit nu vedem noi in o suta de vieti, poate sa ne spuna daca mai merita efortul de a-ti face datoria cinstit in tara asta. Poate ca ne mintim singuri crezind ca merita.
    • -13 (17 voturi)    
      te intrebi de ce? (Luni, 30 octombrie 2017, 19:55)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui n.dumiritu

      Sa iti spun de ce a furat Lascar si foarte bine a facut altfel era un fraier.
      Pentru ca toti fura ,absolut toti ,aia care nu fura ori sunt idioti complet ori se cred foarte inteligenti.
      Din cauza asta sunt de acord cu furtul, in capitalism castiga cine are tupeul mai mare ,Trump,Soros ....toti au furat de au rupt si au ajuns miliardari.
      • +9 (11 voturi)    
        Esti un om chinuit (Luni, 30 octombrie 2017, 22:04)

        Grandgousier [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Urasti pe cei care au reusit,dispretuiesti pe cei care nu au reusit.As vrea sa aprind o lumanare pentru linistea sufletului tau...unde sa o pun, la morti sau la vii?
        • +5 (7 voturi)    
          la morti (Luni, 30 octombrie 2017, 23:39)

          MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui Grandgousier

          ca omul e mort demult...
  • +4 (4 voturi)    
    Corect: vina ne apartine. (Luni, 30 octombrie 2017, 21:17)

    grunespferd [utilizator]

    Ii toleram si ii acceptam, (eu cel putin, ca pe niste exceptii), pe politicienii corupti, pe medicii spagari, pe marlanii din trafic, pe profesorii incompetenti samd.
    Ii vad, totusi, ca exceptii. Nimeni nu vrea sa fie “rau”, un ticalos. Toti suntem personaje pozitive in fictiunile noastre subiective. Problema este cat de multa toleranta avem la propria noastra imperfectiune morala.

    Educatia si modelele Romaniei de astazi sunt din pacate, bine rablagite de elita politica din ultimii 30 de ani (inante erau pur si simplu falsificate si cenzurate).

    Romanii care au votat cu Psd, ei ar trebui sa ne preocupe mai mult, ei sunt victimele de serviciu, si asta ne asteapta si pe noi, ori copiii nostri, daca nu opunem rezistenta.

    Viitorul Romaniei arata momentan sumbru spre intunecat. O tara condamnata la provincialism in toate privintele, la mila talharilor (copiii tortionarilor) care isi fac legi cu dedicatie. Daca avem o sansa, aceea va veni din partea “manipulatilor”, “tristilor”, “sarantocilor” care au votat cu Psd-ul, adica cei care sustin raul moral, pentru ca le este mai familiar decat curajul celor care il infrunta.
    Nu stiu deocamdata cum, insa sutele de mii de ticalosi gusati si mustaciosi care distrug tara asta ca sa isi sporeasca bogatia lor oarba nu vor pleca singuri, vor tine si cu dintii de fiecare privilegiu pe care si-l voteaza acum cu atata generozitate.

    In definitiv, avem obligatia morala sa ne opunem. Ba mai mult, cred ca avem datoria sa-i invingem.
    E un conflict de durata, constant, in fiecare zi, la fel ca indreptarea morala, nu are capat, dar trebuie castigat. In fiecare zi.
    • +3 (3 voturi)    
      frumos comentariu (Luni, 30 octombrie 2017, 23:42)

      MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui grunespferd

      numai bun, de adormit copii.
      Mult success la schimbat mentalitati si la a-i convinge pe votantii PSD sa voteze altceva!
  • 0 (2 voturi)    
    Lipsa investitiilor (Luni, 30 octombrie 2017, 23:22)

    motanul_gri [utilizator]

    In sistemul medical de stat problema esentiala este lipsa cronica a investitiilor.

    Reteaua de spitale este in linii mari cam aceeasi din urma cu 30 de ani. Dar, in acest interval, numarul pacientilor s-a triplat ca urmare a cresterii numerice a populatiei de varsta a treia.- cea care necesita cea mai multa ingrijire medicala.

    Salile de asteptare din spitale sunt permanent ticsite de lume - se sta in mod curent la coada cam jumatate de zi. Medicii chirurgi opereaza 7-8 pacienti pe zi lucrand 10-12 ore in sir. Numarul asistentelor si infirmierelor este total insuficient (situatie care practic obliga apartinatorii pacientilor sa stea non-stop alaturi de acestia).

    Consider ca lipsa de implicare, superficialitatea sau indiferenta anumitor cadre medicale pot fi si niste consecinte ale supraaglomerarii si suprasolicitarii cronice.

    Solutii? Imi vin acum in cap doua variante:
    1) demararea de urgenta a constructiei de noi spitale de stat, plus dotarea lor cu aparatura moderna si stoparea exodului medicilor peste hotare prin salarii corelate cu dificultatea si raspunderea muncii;
    2) incurajarea constructiei de spitale private, prin posibilitatea ca o parte din contributia obligatorie de sanatate platita de fiecare salariat sa mearga catre scheme optionale de asigurari de sanatate private (dupa modelul practicat de multa vreme in Occident).
    • +1 (3 voturi)    
      sa o luam usor (Marţi, 31 octombrie 2017, 11:42)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

      1. Despre Hexi Pharm s-a mai auzit ceva??? daca s-a ajuns pana la aceea mega afacere oare credeti ca a fost numai patronul si cativa nici slujbasi implicati in aceea afacere sau cu mult mai multi? Stiu ca este vorba despre un consumabil, dar...

      2. Daca nu era dezastrul infectiilor COLECTIV s-ar fi auzit ceva despre minunatele afaceri efectuate cu dezinfectanti?

      3. Spitalul Floreasca este un spital care a fost modernizat si a beneficiat atat de fondurile publice cat si de granturi private. Conditiile sunt mult peste cele din 89 - nu am date exacte - intrebare care se pune daca ele au fost corect dirijate si cum s-au cheltuit acei bani? Stim ca tot la Spitalul Floreasca exista o sectie care...

      Modernizari au fost facute - cat de eficiente si cat de eficace?

      Nu cred ca s-a investit putin in sanatate - multe s-au schimbat si din ceea ce am vazut io arata cat de mult sunt schimbate in bine. Echipamente, consumabile, chiar si salarii sunt mai mari.

      4. Constructii noi de spitale unde??? Cumva cat mai departe de oras??? asa cum se doreste in mega afacerea cu centrul Hematologic??? A trebuit pe vreme lui Ceasca sa fac o analiza de sange, hai sa ii zic mai speciala, si singurul loc din tara era in Bucuresti la CEntrul Hematologic - trebuia cumva sa merg si cu copilul si deci daca era la mama lui Stefan cel Mare caram copilul dupa mine pana acolo unde isi intarca D, copiii - mult in afara Bucurest-iului unde este propunere pentru un sediu nou - sau este mai simplu sa iau un mijloc de transport in comun si sa ajung ca tot omul, rapid si linistit, la acel centru???

      5. Ca si persoana mai tanara mereu ma izbesc de persoanele mai in varsta cand ma duc sa imi iau un simplu act de la doctorul de familie - acolo sunt adevarate cozi si sa vezi cat de mult stau de vorba cu doctorul ca ma duc sanatos la usa lui si intru bolnav din cauza asteptarii ...

      Si in final UE ne permite acum sa ne tratam acolo - nu e usor de ajuns, dar ce bine!
      • +1 (1 vot)    
        ... (Marţi, 31 octombrie 2017, 19:24)

        motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Dl Tapalaga si colegii de forum au indicat cat se poate de clar si de corect o serie de probleme cu care se confrunta atat sistemul de sanatate, cat si societatea in ansamblu.

        Pentru evitarea redundantei, nu am mai insistat asupra acestor aspecte deja dezbatute pe forum, ci am dorit sa atrag atentia asupra unui alt element vazut cu ochii mei: supraaglomerarea din spitale. Departe de mine intentia de a justifica in acest mod lipsa de profesionalism sau de umanitate a unora din cadrele medicale.
        Ceea ce am vrut a fost sa atrag atentia asupra unei probleme reale, care va trebui cumva rezolvata.
        • +1 (1 vot)    
          supraaglomerarea din spitale (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 13:12)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

          Se poate rezolva prin partea de preventie.

          Ro este inca departe de a realiza o preventie reala inr andul populatiei - este doar o parere bazata pe niste observatii personale.

          Cei care doresc sa aiba grija de sanatate ar trebui sa isi faca la timp analizele si sa se trateze corespunzator de afectiunile depistate si asa nu ajung asa de repede in spital.

          Doctorul de familie are un rol important de jucat aici si deasemenea programele publice de educatie si prevenire a imbolnavirii - de ce nu sunt campanii de informare care sa raspunda punctual celor care sustin ca vaccinurile impotriva nustiucareiboli nu sunt indicate? Unde este pozitionarea activa a Ministerului Sanatatii, a mediului medical???

          Este o lipsa de comunicare intre mediul de specialitate medical si publicul larg care este tarat dintr-o parte in alta, dupa cum se doreste.

          Nu este permis din punctul meu de vedere sa mori in 2017 pentru ca nu ai fost vaccinat impotriva rujeolei sau sa te duci in spital si sa iei nustiuceinfectie cum a fost in cazul celor de la COLECTIV- unde am ajuns???

          Sunt multe afectiuni care
          a. pot sa fie prevenite - nu se ajunge in spital
          b. se trateaza prin mijloace moderne care permit ca dupa 1-3 zile sa te intorci acasa si asta ajuta spitalele sa nu fie supraaglomerate.

          Medicul meu de familie este extraordinar - imi da atat de multe sfaturi bune incat multe lucruri am reusit sa le indrept fara medicamente, fara spitalizari sau alte analize costisitoare - a diagnosticat corect comportamente gresite si mi-a spus cum sa le indrept. Am cooperat cu medicul de familie si astfel am reusit sa previn si sa rezolv o parte din problemele de sanatate.

          Cred ca drama cea mai mare este a celor care sufera de afectiuni grave - cancer, hepatita cronica.

          daca preventia medicala ar opera in RO atunci spitalele si medicii nu s-ar sufoca cu bolnavi si poate ar putea sa acorde mai multa atentie pacientilor.

          Medicina din RO acorda atentie bolii si nu PACIENTUL, oare asa ajuta suficent bolnavul??
    • +2 (2 voturi)    
      Chiar asa? (Marţi, 31 octombrie 2017, 15:07)

      dice [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

      Pai investitiile cu ce sa le faci daca managerii si medicii fura ca la Floreasca si Malaxa? Pai ala de la Malaxa pleca zilnic cu 2-3000 de lei, despre ce vorbim? Ca inteleg ca de-asta nu sunt bani de medicamente, nu ca "s-au terminat fondurile".
      • +1 (1 vot)    
        ... (Marţi, 31 octombrie 2017, 19:11)

        motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui dice

        Cauza pentru care nu se fac suficiente investitii este exact aia pe care ai scris-o.
        Eradicarea mafiei care paraziteaza sistemul de sanatate si ii secatuieste resursele este conditia sine-qua-non care trebuie sa stea la temelia oricarei incercari de reforma.

        Nu am insistat in comentariul meu asupra acestui aspect intrucat mi s-a parut o chestiune mult prea evidenta, de la sine inteleasa...
      • +1 (1 vot)    
        orice functie de conducere permite (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 13:37)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui dice

        Strangerea unei spagi...
        Omul insa sfinteste locul! _

        Cel putin asa ar trebui sa fie, dar realitate bate uneori filmul...

        Si daca colaboram chestiunea aceasta cu ideea ca partidul care este in toate te pune pe functie si dupe iti cere o crestere a cotizatiei ca PARTIDUL te-a pus in FUNCTIE - cred ca se intelege cum circula spaga in natura.

        De aceea se doretec asa de mult de cate unii sa fie eliminat abuzul in serviciu - caci asa incepe sa picure spaga in buzunarul celui/celi care trebe - si mai apoi introduca un prag...

        Spagile se vor inmulti si vor mai dese pentru ca ceea ce conteaza este suma finala - ceea ce este mai greu de demonstrat...
  • +3 (3 voturi)    
    Colectiv (Marţi, 31 octombrie 2017, 7:03)

    remicristian [utilizator]

    Romania este o tara bolnava psihic cu oameni in general
    tristi si abrutizati cu educatie precara si aici nu vorbim de educatia formala scolara ci de educatia celor sapte ani de acasa ce nu are de unde sa vina de cele mai multe ori. Elitele meritocratiei au fost distruse de comunism in anii 50 iar cei ce au scapat au fugit asa ca locul acestora au fost luate de catre elitele provenite din activul partidului comunist si ale cadrelor din securitate. Acestora le lipsesc reperele morale asa ca furtul din banul public este o virtute, mirlania un fel de a fi si ei dau tonul in societate. Elitele formate cu greu in ultimii 28 ani ori traiesc in bula lor de confort si nu se implica ori si-au facut un rost altundeva.
    Personal pot sa spun ca din 1986 am contact periodic cu sitemul sanitar romanesc. La 16 ani mi-sa declansat un diabet zaharat cu coma de debut iar de atunci au trecut 31 ani in care am avut parte de competenta, bunatatea si omenia multor medici si cadre din sistem dar si de incompetenta unora care acum sase ani ma adusesera in pragul orbirii si a unui episod de ateroscleroza ce apropace ca imi faceau deplasarea un chin. Din fericire acum am trecut peste aceasta etapa si sunt bine. Numai ca experienta aceasta m-a facut sa imi pierd increderea ca Romania este locul unde sa iti tratezi probleme grave de sanatate. Sistemul nu este capabil sa puna un diagnostic corect si sa coordoneze cum trebuie diferitele tratamente care sa nu se bata cap in cap. In cazul meu tratamentul prescris pentru tensiune arteriala mi-a declansat retinopatie galopanta si in mai putin de un an a trebuit sa fac o vitrectomie pe ochiul sting si sedinte de laser pe ochiul drept iar iesirea din problema a fost accidentala insa asta este alta poveste. Concluzia este ca mai bine mergeti la tratament pentru boli grave in strainatate si mergeti in sistemul public sau privat din Romania numai pentru lucruri simple dar fiti cu bagare de seama si informati-va cit puteti de riscurile medicatiei .
  • +1 (5 voturi)    
    Hegel (Marţi, 31 octombrie 2017, 7:19)

    Dedalus [utilizator]

    Nu exista solutii punctuale, ci doar globale.

    Altfel spus, socialismul (=criptocomunism) in care traim nu va admite in veci solutii capitaliste, nici macar in anumite zone minuscule.

    Trecerea de la socialism (=criptocomunism) la capitalistm se face doar prin suferinta, atunci cand rezultatele catastrofale ale ideilor socialiste ajung sa afecteze majoritatea populatiei, inclusiv pe asistati si alti profitori.

    Problema socialismului este ca banii altora se termina.

    Unii - putini - inteleg acest lucru si lupta ca trecerea la capitalism sa se faca fara trecerea prin iad. Altii asteapta ca iadul sa se declanseze, crezand ca nu exista alternative. Pe altii ii doare in basca, se vor "descurca" oricum.

    Nu e o lupta inegala, este pur si simplu istorie traita "pe viu".
    • 0 (0 voturi)    
      optiuni... (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 14:06)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Nu este numai o optiune personala- pe care poti sa o controlezi mai usor si deci poti sa ajungi pana la a pleca din tara ca sa iti fie bine acum si nu mai tarziu - ci este vorba mai mult de o optiune pe care fiecare comunitate ar trebui sa o ia.

      evident ca nu exista o optiune unica depinde de ceea ce doreste societatea, in marea ei majoritate.

      Optiunea aceasta poate sa fie influentata de specialisti, politicienii nu preau mai au credibilitate, asta este, de cei care sunt activi si evident de mass-media.

      Cu libertatea de miscare poti sa controlezi mai bine locul si viata ta, sigur ca depinde si de resursele pe care le ai.
  • +8 (8 voturi)    
    Cine este doctorul respectiv ? (Marţi, 31 octombrie 2017, 9:50)

    lp [utilizator]

    hai sa nu ne mai prostim vorbind despre "doctori", "politicieni", toti la gramada. Asa pierdem. Sa vedem exact ce face fiecare, ca unii sunt ingeri, iar ceilalti demoni. Cine este nenorocitul care o tortura pe biata fata ? pt ca citind marturia ei, inteleg ca a venit dupa zece minute o alta doctorita si a reusit imediat manevra, ingrozindu-se ca primul medic a chinuit-o fara anestezie. Deci, se putea si fara teroare. Unde esti monstrule ? Vino si spune-ne in fata de ce te comporti asa !
  • +2 (6 voturi)    
    bla (Marţi, 31 octombrie 2017, 12:07)

    Heretic [utilizator]

    Bla, bla, bla, PSD, comunism, bla, bla, altceva blablabla, nu-stiu-care-alt-partid, bla, capitalism, bla, bla, bla, etc. (si inca un 'bla' ca nu strica inca unul in plus).

    Eu cred ca educatia si bunul simt tin de individ, de fiecare in parte.

    Pana sa vina prietenii sau autoritatile trece timp destul si "somebody gonna get a hurt real bad" (probabil va este cunoscuta expresia). Colectiv e doar unul dintre exemple.

    Tine de noi, de fiecare in parte, sa prevenim si sa acordam ajutor la nevoie, sa influentam in bine pe cei din jur. Pana o sa realizam cu totii acest lucru hai sa aruncam vina pe votaci, autoritati, prietenii pe care nu te poti baza, pe Dorel sau pe coruptia care pluteste peste tot in jurul nostru si ne ocoleste doar pe noi, oameni cinstiti pana in maduva oaselor, etc. De ce sa aruncam vina pe altii ? Pentru ca la momentul curent asta stim sa facem cel mai bine.
    • 0 (0 voturi)    
      bun - corect, dar... (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 13:27)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Heretic

      Va rog un exemplu din viata Dvs. in care ati incercat sa corectati ceva sau daca cumva ati ajutat concret pe cei de la COLECTIV. Multumesc mult!

      Personal nu am reusit sa fac nimic pentru cei de la #COLECTIV decat sa le arat compasiune si sa ma bat pentru o schimbare in societate.

      Da, am reusit sa mai schimb cate ceva, evident ca se vede ca nu este suficient - va stau la dispozitie daca doriti o exemplificare.

      Va multumesc si va astept de la dvs. un raspuns daca se poate si doriti.
  • +2 (2 voturi)    
    Schimbare (Marţi, 31 octombrie 2017, 17:16)

    revolution2017 [utilizator]

    Eu zic ca schimbarea trebuie sa se realizeze in doua planuri: la nivel individual prin atitudinea fiecaruia dintre noi asupra societatii
    si asupra respectului pe care trebuie sa-l avem fata de cel de langa noi
    la nivelul colectivitatii fara de care progresul individual nu este sustenabil
    Fiecare dintre noi poate schimba ceva in jurul sau daca ne dorim cu adevarat. Uneori ma dispera aceasta atitudine a unor semeni care ne spun ca nu se poate schimba nimic
    ca asa sunt romanii. Sunt increzator ca soarte Romaniei se poate schimba daca avem o atitudine pozitiva, daca credem cu adevarat in puterea noastra de a schimba lucrurile.
    Asta incepe de la luarea unei pozitii atunci cand vezi o hartie pe strada pana la a-i trage la raspundere pe cel pe care l-ai ales sa te reprezinte in Parlament (poti comunica cu el
    prin telefon, email etc.).
    Implicarea civica trebuie sa fie continua, presiunea asupra politicienilor trebuie sa fie permanenta.
    Nu toti policitcienii sau partidele politice sunt la fel, asa cum vrea PSD sa creeze impresia. Exista si romani care incearca sa
    faca ceva pentru comunitatile din care fac parte.