Hocus-pocus cu taxe si impozite. Programul de guvernare al PSD si coabitarea Dragnea - Tudose produc efecte tot mai nocive in economie

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Joi, 26 octombrie 2017, 0:51 Actualitate | Opinii

Cristian Pantazi
Foto: Hotnews
Ati observat contorsiunile logice ale premierului, ministrilor si liderilor PSD-ALDE, care anunta taxe noi sau majorate, dar spun senin ca acestea nu sint taxe? Acest hocus-pocus cu politica fiscala, care frizeaza iresponsabilitatea, e raspunsul unor oameni inspaimintati de realitate. Realitatea ca programul de guvernare, Carticica Rosie cu Trandafiri a PSD, are efecte economice profund nocive. Si realitatea ca relatia dintre Liviu Dragnea si Mihai Tudose, o coabitare in care cei doi isi mascheaza prost antipatia reciproca, e nefunctionala.

Sa ne reamintim, rapid, despre taxele care nu sint taxe. Acum o saptamina, ministrul Finantelor, Ionut Misa, anunta singur la Antena 3 ca va introduce taxa de solidaritate pentru angajatori, 2% din veniturile salariale. A doua zi, tot el incerca sa explice ca taxa exista deja, admitind - greu, printre rinduri - ca e vorba despre majorarea de la 0,25% la 2%. Dupa inca o zi, premierul incerca si el sa ne spuna ca nu e o taxa noua, certindu-l pe Misa pentru ca vorbeste "finanteza".

Tariceanu insusi a incercat sa distorsioneze realitatea, spunind ca taxa de solidaritate nu e o noua taxa, ci o contributie.

Luni, ministrul Mediului, Gratiela Gavrilescu, anunta taxa de mediu pentru proprietarii de automobile vechi, dar preciza ca "nu va fi o taxa sau impozit".

Ascunderea grosolana a adevarului a inceput ceva mai devreme, acum citeva luni, cind a devenit evident ca maririle salariale uriase, de 25% sau 50% promise pentru 2018 vor fi de fapt modice, pentru ca ele sint insotite de trecerea contributiilor de la angajator la angajat.

A mai fost si episodul introducerii supra-accizei pe carburanti. Preturile au crescut instantaneu, dar absolut toti ministrii intrebati despre subiect au negat pur si simplu realitatea.

Sindromul Munchausen? Nu. Nu vorbim despre niste nebuni, nici vorba. Ci despre niste oameni politici perfect lucizi, constienti ca sint intr-o situatie ingrata. Isi dau seama ca programul de guvernare cu care au cistigat zdrobitor alegerile este catastrofal. Isi dau seama ca relatia tensionata dintre premier si presedintele partidului, dintre Palatul Victoria si Kiseleff, ingreuneaza si mai mult guvernarea.

Decontul a inceput. Deficitul bugetar creste, fara ca statul sa fi cheltuit mai nimic pentru investitii. In conditiile unei cresteri economice-record, e absolut ingrijorator. Mai simplu spus: cind economia produce enorm (crestere economica mare), e de neinteles sa cheltui mult din credit. Mai cu seama cind investitiile sint minime, iar cheltuielile pe credit sint doar pentru salarii si pensii, adica merg in consum. Inseamna ca ceva nu functioneaza corect in economie, ca drumul e gresit. Exact asa s-a intimplat in 2007-2008, sub guvernul Tariceanu, care a dus Romania intr-o criza profunda.

Diferenta dintre 2007-2008 si 2017 e ca acum Romania e singura tara din regiune cu asemenea dezechilibre. Uitati-va pe datele Eurostat: Bulgaria, Ungaria, Polonia si restul tarilor din est au cifre moderate la deficit. Si toate au in comun ceva: o politica fiscala prudenta si previzibila. Exact ce ii lipseste Romaniei.

Inca din campania electorala am aratat ca acest program poate produce derapaje periculoase. Aplicarea citorva dintre masuri in prima parte a anului, coroborata cu cresterile salariale votate anul trecut in Parlament in plina campanie electorala, a stopat practic investitiile publice si a dus la cresteri necontrolabile de salarii in sectorul public, mai ales in local. Avem deja stiri despre primarii mici si directii judetene ramase fara bani de salarii.

Cresterile de salarii si pensii nu sint rele in sine. Dimpotriva, asta e scopul oricarui guvern zdravan la cap. Problema e sustenabilitatea lor. Or, Romania a ajuns in situatia aberanta ca salariile la stat sa fie mult mai atractive decit in privat, cu o crestere exploziva. La pensii, deficitul bugetului a crescut si el, amenintind sa dezechilibreze bugetul de stat, dupa ce PSD a permis din nou in ultimii ani pensiile speciale si cumularea pensiei cu jobul la stat.

Mare parte din aceste cresteri sint facute peste posibilitatile bugetului si in detrimentul investitiilor aducatoare de valoare adaugata. Adunati la asta si furturile constante din banii publici, plus un Fisc nereformat, si intelegeti fundatura. Si unii dintre liderii PSD inteleg perfect situatia.

Dar ei nu pot denunta programul de guvernare cita vreme Liviu Dragnea, artizanul victoriei incontestabile din alegeri, patroneaza guvernul. De aici apar si unele dintre tensiunile evidente, tot mai prost mascate, dintre Liviu Dragnea si premierulMihai Tudose.

Coabitarea celor doi lideri PSD nu e doar o problema interna, de partid. Ea afecteaza, evident, actul de guvernare. Liviu Dragnea are o agenda proprie pe care incearca sa o impuna guvernului. Premierii de pina acum, Gindeanu si Tudose, au iesit destul de rapid din aceasta agenda, constienti ca ei ar fi primele victime ale unor derapaje economice majore. Grindeanu a fost maturat rapid de Dragnea, cu Tudose lucrurile sint mai complicate. Oricum, interesul major al lui Liviu Dragnea acum e sa treaca rapid prin Parlament modificarile la legile Justitiei; programul de guvernare e pe plan secund.

Dar asta nu inseamna ca Dragnea nu ii va pune bete in roate lui Tudose prin oamenii sai din guvern, cum scriam si saptamina trecuta. De asemenea, Dragnea ii va face viata un calvar lui Tudose daca acesta rateaza tinte mari din programul de guvernare sau inregistreaza derapaje macroeconomice. La rindul lui, Tudose incearca sa-si creasca baza de sustinere in partid, in detrimentul presedintelui PSD.

Sint convins ca si Tudose stie perfect jocul lui Dragnea, asa cum si Dragnea stie ca premierul are acum alta agenda decit el. Si, evident, doi lideri puternici nu au loc in conducerea aceluiasi partid.

Urmeaza un alt moment delicat in coabitarea dintre cei doi, dar ma intereseaza mai mult prin prisma impactului asupra tarii: elaborarea bugetului pe 2018, insotit de modificarea Codului Fiscal si a altor legi esentiale. Lupta dintre cei doi pe tema bugetului va fi decisiva atit pentru soarta PSD, cit si pentru buget. Daca programul de guvernare va ramine litera de lege pentru Guvern, 2018 va fi si el ratat pentru economie.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

7144 vizualizari

  • +29 (33 voturi)    
    sa nu prind pe careva (Joi, 26 octombrie 2017, 1:59)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    ca vrea alegeri anticipate ca sa-i scape de raspundere pe ALDE PSD si sa le ofere pe tava postura de victime. Protestele sunt necesare doar pentru aducerea lor pe drumul cel drept in privinta Justitiei.

    PSD si ALDE sa guverneze toti cei patru ani, asa cum si-au asternut, ca sa nu mai poata da vina pe Ciolos sau Soros.

    Personal, eu sper ca tot ei sa castige si alegerile parlamentare viitoare si sa duca Romania pe noi culmi de tampenie educationala si regres economic.

    dupa 8 ani batuti pe muchie si cu foamea la usa, e mai probabil ca votantii PSD sa-si linseze idolii si votantii abstinenti sa se decida, in sfarsit, sa aleaga niste rele mai mici.
    • +30 (32 voturi)    
      Asa crezi? (Joi, 26 octombrie 2017, 7:41)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

      Crezi ca exista vreo urma de inteligenta la votantii PSD neafiliati mafiei politice?

      Ii supraestimezi grav, oamenii astia cred orice li se spune la Antena 3. Daca li s-ar spune ca banii au fost toti furati de Soros, ei ar crede.

      Si nu-i impiedica nimic pe PSDisti sa dea vina in continuare pe Ciolos, votantii lor sunt prosti si, din nou, ar crede orice.
      • -7 (15 voturi)    
        "Prosti, da' multi!" (Joi, 26 octombrie 2017, 9:33)

        Geo6101 [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

        V-ati gandit vreodata ca daca toti asistatii social ar fi iesit din carciumi la vot PSD ar fi castigat alegerile cu peste doua treimi din voturi?
        • +14 (16 voturi)    
          de fapt (Joi, 26 octombrie 2017, 10:27)

          Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Geo6101

          Cred că de fapt au ieșit. Sau au fost scoși cu forța ca să voteze p$d! Trist e că dintre cei care nu au votat, larga majoritate nu ar fi votat p$d sau alde! Dacă ar fi votat absenții (cei vii), opoziția de acum ar fi avut relaxat guvernarea. Deci, rușine celor ce au dormit în papuci!
    • +11 (13 voturi)    
      Te inseli amice !!!! (Joi, 26 octombrie 2017, 8:44)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

      Subestimezi catitatea si calitatea prostiei votantilor PSD !!!! Zau.....
    • +20 (22 voturi)    
      Discutabil (Joi, 26 octombrie 2017, 9:15)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

      Eu as vrea sa raspunda cu puscarie pe viata pentru tradare. Prefer sa nu vad cum se scufunda tara din cauza unor orgolii: nici ale lor, nici ale noastre.

      Trebuie sa nu uiti ceva: daca tara se scufunda, noi mai tragem cum tragem, dar copiii si nepotii nostri vor fi adevaratele victime. Ma tem ca nu pot accepta asa ceva. Este un targ din care niciuna din parti nu castiga.

      Prefer anticipate sa preia cienva capabil fraiele si sa salveze ce se mai poate dar in acelasi timp sa trimita parazitii astia cancerigeni unde merita.
    • 0 (0 voturi)    
      vinovatii? (Joi, 26 octombrie 2017, 16:58)

      legolas13 [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

      Lumea nu a mers la vot. Dar va dori anticipate.
      Peste doi ani PSD-ul va face ceea ce face de cateva cicluri electorale: va iesi un an de la guvernare pentru a putea de vina pe "ceilalti" de situatia dezastruoasa in care a ajuns tara. Vor fi destule motive sa iasa, iar Johannis (reales de numai 1 an) va avea ocazia (nefericita) sa arate ca este un presedinte-jucator - atat cat va mai putea, avand in vedere ca i se ia tot mai mult din putere.

      Problema este ca si media ne-pesedista va ajuta apoi la castigarea alegerilor de catre PSD.
      Va rog sa va aduceti aminte de articolele celui de mai sus (Pantazi), de ale lui Tapalaga si altii, care zilnic dadeau in opozitie: ca PNL nu are oameni nici pentru Primaria Bucuresti (vezi Busoi-Munten-Orban etc.), ca sunt corupti, ca Ciolos nu trebuie sa se asocieze cu ei, ca USR-ul nu are logistica, PMP-ul e ca PSD-ul etc. Toate adevarate!
      DAR: asta a facut ca multi votanti de dreapta sa stea acasa. Si la toate articolele astea se adaugau comentarii bine plasate despre cat de rai sunt si cei din opozitie.
      Idiotii de serviciu (aka votantii PSD) s-au incolonat la vot, pe cand inteligentii de tastatura au stat acasa, ca nu au avut cu cine sa voteze...
      Sfatul meu: nu mai dati atata in opozitie, ca oricat de proasta e ea, e mult mai buna decat raul cel mare.
  • +15 (17 voturi)    
    "...oameni politici..." (Joi, 26 octombrie 2017, 8:33)

    Explicit [utilizator]

    Acesti indivizi nu sunt oameni politici, ci niste derbedei complet apolitici.

    Niste nulitati cu tupeu, constienti ca norocul lor se intinde cat "ecartul puterii" cu care s-au obisnuit locuitorii acestor meleaguri. Si zic locuitori pentru ca cetateni inca nu suntem, nu in masa critica.
  • +14 (16 voturi)    
    Completare (Joi, 26 octombrie 2017, 9:14)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "Deficitul bugetar creste, fara ca statul sa fi cheltuit mai nimic pentru investitii"

    Dl Pantazi, din pacate nu este doar asta problema. Intr-adevar, cum ati spus, nu au cheltuit pentru investitii, dar mai grav de atat, au taiat bugetul pentru investitii. Deci chiar daca cineva ar fi vrut sa schimbe pana si un surub, nu ar mai fi putut. Si nu o data. De multe ori. Si in detrimentul infrastructurii, versus biserica si statui si evenimente inutile.

    Ironic, chiar azi au repetat povestea:

    http://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-22075169-noua-rectificare-bugetara-primaria-capitalei-bani-luati-infrastructura-2-5-milioane-lei-pentru-statuile-lui-martin-luther-jean-calvin-inca-milion-lei-patriarhie.htm

    Si dupa cum am spus, mai sunt atat de multe cazuri.
  • +15 (17 voturi)    
    Doi ce? (Joi, 26 octombrie 2017, 9:40)

    tahomir [utilizator]

    Doi lideri puternici? Agenda diferita? Grija fata de buget, de derapaje economice?
    Cine mai, astia din PSD?
    Sunt doar 2 incomptentei din PSD, doi smecheri de duzina, doi sefi de banda, doi infractori.
    Doar asta are PSD , doar asta accepta si doar asta produce.
  • +13 (15 voturi)    
    Si la final, nota de plata pentru oalele sparte (Joi, 26 octombrie 2017, 10:28)

    bigbrother [utilizator]

    Va fi platita tot de noi, restul celor care si-au platit impozitele si taxele, care au sperat ca in tara asta - dupa 40 de ani de comunism si 27 de ani de democratie - am invatat sa nu mai credem in povesti de copii, in cresteri record ale productiei la hectar si mariri de salarii peste noapte.

    Este de inteles dorinta de a vrea mai mult. Ce nu reusesc sa inteleaga marea majoritate a romanilor si PSD speculeaza magistral asta (poate si cu sprijinul consultantilor) este ca NIMIC NU ESTE GRATUIT. Totul se plateste, mai devreme sau mai tarziu, totul are o scadenta pe care acum nu o simt bugetarii pentru ca salariul le-a crescut, pensionarii ca se bucura la 50 de lei (bani multi cand pensiile sunt asa mici) samd.

    Deci sa ne asteptam la o noua criza economica. Si sa ne asteptam din nou ca PSD sa invoce vreun motv sa iasa de la guvernare fix cand lucrurile o iau pe aratura, ca apoi sa dea vina pe cei care vor incerca sa rezolve dezastrul.
  • 0 (2 voturi)    
    Horcus Porcus (Joi, 26 octombrie 2017, 12:18)

    miss saloane [utilizator]

    Mai bine
  • +3 (5 voturi)    
    mda (Joi, 26 octombrie 2017, 13:20)

    ion-ion-ion [utilizator]

    Data trecuta Boc a fost de vina ca a redus salariile bugetarilor, el a facut rau tarii si nu hidosenia aia de Tariceanu.
    Acum vor face la fel, ne duc in rapa si apoi trec in opozitie si urla tare la fraierul care o sa vina sa ne aduca inapoi pe macaz. Prost sa fii sa faci aceleasi lucruri ca Boc.
  • -1 (3 voturi)    
    E trist ca singura noastra speranta (Joi, 26 octombrie 2017, 14:08)

    xerenius [utilizator]

    a ramas in disputele din cadrul acestei familii mafiote !
  • -2 (4 voturi)    
    Stiti ca era unu... (Joi, 26 octombrie 2017, 14:14)

    Gigi Kent [utilizator]

    Era unu, Hancu parca, de ne tot anunta ca vine cutremurul. Eu unul m-am cam plictisit de apocalipsa asta anuntata in permanenta si care nu vine niciodata.

    Astept cu interes bilantul de mandat al lui Iohannis cand se va lauda ca, in timpul guvernarilor PSD, pensiile au crescut cu X%, PIB-ul a crescut cu Y%, salariul minim / mediu au crescut cu Z% samd.

    Pana la urma, din greseala in greseala spre victoria finala, nici un partid nu a dovedit ca poate face fata unor probleme serioase: gradul mic de colectare al taxelor ca procent din PIB, structura arhaica a economiei romanesti (cu mult autoconsum si agricultura de subzistenta), incapacitatea administrativa de a derula proiecte mari de investitii, exodul fortei de munca active si calificate.

    Insa doar unele partide au dovedit ca nu pot renunta la furat si trebuie sa taie pensii si salarii.

    Cam asta e paradigma.
    • +2 (4 voturi)    
      mananci perje Jiji! (Joi, 26 octombrie 2017, 18:48)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Cel mai devreme in primavara Romania va fi in buda, fiindca legile economice nu iarta iar dobitocii astia repeta reteta lui Tariceanu din 2006-2008. Las-o balta cu autoconsumul si gradul mic de de colectare, palmasii astia nu fac absolut nimic sa combata chestiile astea doua ba dimpotriva.
      Cat despre aluzia finuta la alte partide si furat canta la alta masa!
  • 0 (0 voturi)    
    sa fie (Joi, 26 octombrie 2017, 14:21)

    victor L [utilizator]

    Dragnea si Tudose din partide diferite? ii stiam pe ambii din PSD.
    Si atunci dece spunem ca coabiteaza?
    "Coexistare a unor idei, ideologii etc."
    Asta inseamna coabitare. Daca cei doi ar fi din partide diferite, da.
    Coabitare exista intre PSD si ALDE
    Dragnea si Tudose sint frati; certurile (multe amplificate de mass media), sint apa de ploaie :P
  • 0 (0 voturi)    
    marea (Joi, 26 octombrie 2017, 20:58)

    gicutotala [utilizator]

    majoritate dintre cei ce comenteaza pe Hotnews nu vad ca de fapt politizarea justitiei este ultimul pas. Apoi vine controlul absolut al tarii pe model orban (încet presa care nu-i asculta va falimenta... si restul controlului absolut) apoi ceea ce VISATI pe aici ca poporul sa merga la vot și să nu-i mai voteze ca au dus tara in zid NU SE VA ÎNTÂMPLA pentru că oamenii vor fi mințiți eficient de presa prietenă. Și vor domnii până la adânci bătrâneți.... nu mă credeți, așa-i?
    Ve-ți vedea!