Partid iubit, sint fericit! Ia-mi 2% din salariu si plateste-ti copiii, sotiile, amantele si nasii merituosi

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Joi, 19 octombrie 2017, 12:46 Actualitate | Opinii

Cristian Pantazi
Foto: Hotnews
Am avut cu copilul meu o "discutie foarte, foarte serioasa" (asa cum ii place dlui Dragnea). I-am spus ca e absolut necesar sa scadem cu 2% fondul de inghetata si carioci, pentru ca trebuie sa fim solidari cu domnii Dragnea, Stanescu, Daea, Pandele, Laufer, Tudorel Toader, Tutuianu, Iordache, cu doamnele Olguta Vasilescu, Shhaideh, Firea, Emilia Arcan. E absolut normal sa platesc la Stat o taxa de solidaritate de 2% din venitul meu. La Statul Lor. Ca sa-si plateasca sotii, sotiile, amantele, copiii, nasii, finii, cumnatii si prietenii plantati pe salarii uriase.

Sincer, imi pare rau ca nu am propus eu pina acum taxa de solidaritate de 2% din veniturile mele pentru a ajuta statul, asa cum ne-a anuntat aseara dl Ionut Misa. Am avut atitea ocazii in care mi-a fost mila de oamenii chinuiti care compun Statul lor. Cine sa le asigure lor confortul necesar, cine sa le aline durerile de cap pricinuite de programul infernal de la Stat, cine sa le plateasca salariile oricum mizerabile care abia daca le acopera un Vuitton pe luna?

Am trecut nepasator pe linga suferinta dsoarei Daea, fiica dlui ministru Petre Daea, care a ramas fara bani de mers la mare, la Vama Veche, si a fost nevoita sa faca o cheta printre colegii de la Stat. Avea nevoie de cei 2% din veniturile mele ca sa-si satisfaca o nevoie reala, dat fiind stresul ei zilnic ingrozitor la Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale? Avea!

M-a lasat rece - nesimtitor, as putea zice - suferinta dlui Valentin Dragnea, fiul dlui Dragnea. Chinuit de procurori cu afacerile cu porci, cu balti, nu i-ar sta bine dlui Valentin Dragnea cu o limuzina BMW de lux, de vreo 100.000 de euro (cash)? Ca sa-si aline suferintele. I-ar sta bine!

Familia (traditionala) Pandele - Firea e si ea in nevoie mare. Am trecut cu zero empatie, nenorocitul de mine! pe linga nevoia lor de bani ca sa-si plateasca toti prietenii, cumetrii, finii, nasii si apropiati proptiti in zecile de firme infiintate de Primarie. Firme de badigarzi, de IT, de constructii, de canalizare, de curatat toalete - munci grele, care cer manageri priceputi, silitori. Pe ei de unde sa-i platim, daca nu din cei 2%? Solidaritate, da!

Domnul Stanescu, Paul Stanescu, are si el familie mare. Cu cerinte complexe. Cu ce bani sa-si plateasca fratele facut parlamentar, sotia facuta consilier la Ministerul Educatiei? Dar bunii lui prieteni, proptiti in tot felul de afaceri cu statul lor?

La dna Lia Olguta Vasilescu a fost si mai sfisietoare nevoia. A trebuit sa le gaseasca de lucru si fostului sot, si actualului prieten. Mare provocare, si eu am stat degeaba. Un adevarat sociopat, lipsit de sentimente. Iata, aduc prinosul meu de 2% si familiei sale.

Am mai trecut prin asta. Dl Victor Ponta introducea in 2013 supra-acciza pe carburanti, ca sa aiba tara autostrazi. Patru ani mai tirziu, zero autostrazi, gratie ineptilor ministri pe care i-a girat la Transporturi, in frunte cu Dan Sova, dar eu am fost fericit sa ii las sa incerce pe banii mei. Dl Mihai Tudose a reintrodus supra-acciza scoasa acum un an, promitindu-mi ca banii pe care eu ii platesc in plus se vor vedea in noi autostrazi, magistrale si viaducte. Sint incredintat ca asa va fi!

Imi vine sa chiui de bucurie si pentru noua supra-taxa de 2% din veniturile mele. Va jur! Mi-a spus azi-dimineata dl Ionut Misa, cam enervat de ziaristii impertinenti din jurul sau, ca banii vor acoperi nevoile sociale: sanatate, salarii, pensii etc. Sint absolut convins ca asa va fi. Salariile dnei Alina Laufer (sotia dlui ministru Ilan Laufer, proaspat angajata de dna Firea la sefia unei firme a primariei Bucuresti), dsoarei Delia Iordache (fiica lui Florin Iordache, angajata la BNR), dsoarei Ruxandra Tutuianu (fiica lui Adrian Tutuianu, angajata la stat si ea) - toate trebuie platite.

Sanatatea lor trebuie ingrijita, fireste. Concedii, team-buildinguri, cursuri de perfectionare la munte si la mare, sa nu se streseze copiii.

Imi fac mea culpa pentru ca nu am inteles mai devreme nevoile lor legitime. E Statul Lor, pina la urma. E firesc sa ii servim, sa ii ajutam, sa ii pretuim. Ma bucur ca, in cele din urma, vor lua inca o taxa din salariul meu. Si al tau.

Supra-taxarea salariilor pentru hranirea clientelei voastre se intimpla exact in momentul in care cind va laudati ca duduie economia, dar guvernul nu e in stare sa gaseasca bani pentru legea pensiilor. V-ati batut joc de parintii si bunicii nostri (si ai vostri, desigur, ca si ei asteapta marirea pensiilor), i-ati mintit jumatate de an ca le veti mari pensiile, si acum le spuneti ca nu aveti bani. V-ati dat seama ca aveti bani doar pentru clientela voastra, dar nu aveti bani sa va multumiti si votantii, si acum ii stoarceti de oriunde puteti. Momentul adevarului pentru guvernarea PSD-ALDE a sosit, mai tirziu decit mai asteptam.





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

24692 vizualizari

  • -79 (85 voturi)    
    suma taxelor va fi mai mica! (Joi, 19 octombrie 2017, 12:48)

    miss sloane [utilizator]

    dar asa merita daca sunt varza!
    sa le dea propaganda peste ochi cu fakenews!
    • +63 (69 voturi)    
      Pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti (Joi, 19 octombrie 2017, 13:26)

      Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

      Curat in tara asta se va face doar cu sange... alt detergent nu functioneaza.
      • +41 (45 voturi)    
        Solutii pentru guvern (Joi, 19 octombrie 2017, 14:09)

        Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

        Solutii pentru guvern :
        1. Prorogarea (aminarea) majorarii salariilor demnitarilor, parlamentarilor, ministrilor, primarilor etc, pina in momentul in care vor fi bani pentru majorarea tuturor salariilor si pensiilor.
        2. Abrogarea legilor aberante, prin care niste obscure SRL-uri sau ONG-uri, populate cu nulitati, impostaori, plagiatori, au devenit "Academii" si platesc membrilor lor, din bugetul de stat, indemnizatii total nejustificate.
        3. Abrogarea legilor prin care anumite categorii de persoane primesc pensii speciale, total nejustificate.
        4. Abrogarea legilor aberante prin care parlamentarii, care nu sunt abligati sa aiba nicio pregatire, nu au obligatia sa desfasoare nicio activitate, nu au obligatia nici macar sa vina la serviciu, primesc pensii suplimentare, in in functie de numarul de mandate.
        • +40 (42 voturi)    
          Apropo, Pablito Purcelul Jr are deja BMW (Joi, 19 octombrie 2017, 14:55)

          Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

          Acum probabil se face cheta pt Lamborghini.
        • +23 (23 voturi)    
          SCARBA (Joi, 19 octombrie 2017, 15:09)

          Degradant [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

          Ce anume, din promisiuni au fost onorate? Din cele pentru noi, nu pentru demnitarilor, parlamentarilor, ministrilor, primarilor etc ?
    • +20 (22 voturi)    
      Cum ai socotit? (Joi, 19 octombrie 2017, 14:06)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

      2 + 35 + 10 < 39.5 + 16 ? No, ca nu-i asa simplu.

      Totusi matematica se aplica altfel decat politica, procentele se aplica la alta baza de calcul cu 30% mai mare.
      Asa zisul castig va fi modic: 0.5% (vreo 10-20 de lei pe medie). Dar e doar o bulibaseala ca sa-si acopere promisiunile desarte din campanie cu cresteri de 50% pe an la bugetari.
      • +30 (30 voturi)    
        Nici macar asa nu le ajung banii ! (Joi, 19 octombrie 2017, 14:40)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        Pot pune pariu ca in 2018 or sa amane scaderea impozitului de la 16% la 10% !

        Simularea au facuto-o prin Misa care a anuntat ca salariile sub 2000 de lei raman impozitate si anul viitor, desi nu mai trebuia sa fie asa si prin Dragnea care a anuntat ca pensiile nu cresc in 2018 (desi in programul de guvernare scria altceva) !

        PS. Cum zice cantecul ala de-l fredoneaza Livache toata ziua buna ziua ? "Ce bine-mi pare ca ai luat teapa"?
      • -20 (22 voturi)    
        nu aduni tot (Joi, 19 octombrie 2017, 14:44)

        miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        pentru un net de 2100 angajatorul cheltuie 3700, mai calculeaza
        • +7 (9 voturi)    
          C'mon, exagerezi (Joi, 19 octombrie 2017, 19:50)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

          Doar 3674 :))) sau decat :D

          Shhh... afla amploaiatii cat decarteaza de fapt patronul ala nenorocit ;)
    • +25 (25 voturi)    
      De unde ai calculat? (Joi, 19 octombrie 2017, 14:46)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

      Deci Toate taxele sunt platite de salariat + 2% IN PLUS platit de angajator. La voi, analfabetii functionali psd, cand se adauga ceva la o suma aceasta se micsoreaza? Numai minciuna si dezinformare leprelor!
    • +16 (16 voturi)    
      pai hai sa vedem (Joi, 19 octombrie 2017, 14:50)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

      1. In sectorul IT, unde impozitul pe salariu era 0, impozitul creste cu 7% in versiuena guvernului
      2. La tot ce e PFA & similar, aici artisti, avocati, taximetristi, etc, etc impozitul creste cu tot ce insemna contributia angajatorului

      Lasand la o parte chiaburii de mai sus care merita sa s-i ia, 're-ar al drea*u ei de sorosisti, impozitul ala are intr-adevar menirea sa taie diferenta de citiva lei in plus la salariul net cu noua impozitare.

      Da' care e logica sa muti toate contributiile la angajat dupa care sa pui o noua contributie la angajator? De ce pu puteai reduce pur si simplu de la 39.2 la 36.484, daca vrei sa fii sigur ca salariatul nu beneficiaza de nici un leuts in plus la salariu? Doar pentru ca ai apucat sa zici 35%? Sau pentru ca nu te duce capul sa faci calcule cu virgula si 36 era prea mic si 37 prea mare?
    • +14 (14 voturi)    
      of (Joi, 19 octombrie 2017, 15:36)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

      nici nu ma obosesc sa fac matematica pentru noile taxe pe munca, pentru ca este de-ajuns sa ma uit la situatia macroeconomica si sa-mi dau seama ca nu se pot micsora taxele anul asta sau pe parcursul anului viitor pentru ca nu sunt bani suficienti (in conditiile in care Romania a facut deja anul asta niste imprumuturi semnificative la dobanzi mari fata de anii anteriori si va trebui sa continue si anul viitor la fel).

      de cate ori au zis doar anul asta ca se intampla intr-un fel si a fost exact pe dos? cine sa-i mai creada?

      si sa nu-si faca cineva iluzii ca daca se muta povara din pix de la angajat la angajator, brusc se rezolva problema. angajatorul, cand va vedea o crestere a cheltuielilor neanuntata din timp, va acoperi diferenta din maririle de salariu pe care le-ar fi dat in anul viitor.
      • +5 (5 voturi)    
        Radacina problemei (Joi, 19 octombrie 2017, 20:08)

        motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui g01an

        ... nu este faptul ca se percep 2% din fondul de salarii pentru aceasta taxa, ci modul in care sunt utilizati banii rezultati. Exprimarea "vor fi folosite pentru anumite cheltuieli sociale" este foarte ambigua si lasa loc de interpretari.

        Dau un exemplu: daca as fi stiut ca sumele stranse din aceasta taxa sunt folosite integral pentru construirea de spitale si dotarea lor cu aparatura, atunci as fi zis "e ok".

        Problema primordiala este risipa in utilizarea fondurilor publice. Daca s-ar reusi stoparea ei, atunci banii ar fi suficienti si nu ar mai fi nevoie de atatea taxe si impozite.
  • +51 (51 voturi)    
    Taxe crescute (Joi, 19 octombrie 2017, 12:53)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Hoți și mincinoși.Hoți și mincinoși.Hoți și mincinoși.Hoți și mincinoși.Hoți și mincinoși.
  • +71 (71 voturi)    
    si uite asa (Joi, 19 octombrie 2017, 12:53)

    Bittick [utilizator]

    Revine in actualitate o zicala de pe vremea lui Ceausescu: "Vom construi o lume noua. Noua, nu voua..."
  • -66 (68 voturi)    
    2% split (Joi, 19 octombrie 2017, 12:55)

    salvenilus [utilizator]

    Nu e cazul sa faci pe generosul. Aia 2% sunt banii statului, nu ai tai. Si se vor retine intr-un cont separat.
    • +41 (41 voturi)    
      pe bune ? (Joi, 19 octombrie 2017, 14:17)

      StefanN1978 [utilizator] i-a raspuns lui salvenilus

      Si eu ca fraierul credeam ca sunt ai mei ... ca doar muncesc pentru ei, nu ii fur sau primesc moca de la stat !!!
    • +37 (37 voturi)    
      sigur ca nu (Joi, 19 octombrie 2017, 14:52)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui salvenilus

      Aha. Deci daca eu iti bag de miine o taxa de protectie po' sa-ti spun ca de fapt nu-ti iau bani, ca de fapt aia erau oricum banii mei?
    • +2 (2 voturi)    
      Domnu Salvenilus, status cam prostus cu logicus (Vineri, 20 octombrie 2017, 8:24)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui salvenilus

      Explicația: dacă statul ia mai mult de la angajator, acesta o să dea mai puți angajatului. Până la urmă el hotărăște ce face cu banii lui și cât plătește angajatului, iar dacă statul îi ia banii că așa vrea mușchii statului, și angajatorul poate face la fel, că așa vrea mușchii lui. Nu-ți convine, angajatule? Du-te în străinătate ca să muncești pe bani adevărați, și statuls să îți ia doar banii de sănătate și impozitul pe profit, că doar el te-a gonit acolo...
  • +58 (64 voturi)    
    e putin 2% (Joi, 19 octombrie 2017, 13:08)

    CRMS [utilizator]

    Ar trebui sa-i arda pe romani mai mult la buzunar. Data viitoare poate ies la vot.
    • +6 (28 voturi)    
      Gata (Joi, 19 octombrie 2017, 13:15)

      RedGuard [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      Votez de-acum numai cu PSD. Să ducă dezastrul până la capăt.
  • +62 (62 voturi)    
    FRATILOR! (Joi, 19 octombrie 2017, 13:08)

    LLLL [utilizator]

    Asta este o lupta reala intre PSD si noi, cei care muncim, suntem impozitiati si nu beneficiem nici de ajutor social si nici de contractele cu statul. PSD ii mituieste pe bugetari si pe asistatii sociali ca sa ii voteze, iar ei sunt mai prezenti la vot decat noi (cei scarbiti de politica si de politicieni). Cei saraci nu au ce pierde din dezechilibrele economiei, pt ca ei oricum erau saraci. PSD la butoane poate sa fure in continuare cu tot DNA-ul pe cap, pt ca oricum fura mult mai multi decat poate DNA sa ancheteze. Si asa se scrie o fila urata din istoria Romaniei. Singura scapare in acest moment pare sa fie (daca nu ne trezim repede sa facem Revolutie) doar fuga din tara...
    • +49 (51 voturi)    
      Regrete tardive, (Joi, 19 octombrie 2017, 13:36)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

      Data viitoare (Doamne ajuta sa mai fie o data viitoare) nu va mai mironositi atat - 'cu cine sa votam cand toti sunt acceasi mizerie" - mergeti la vot, neglijati pagina cu PSD, inchideti ochii si votati dracului (ptiu doamne iarta-ma) cu cine s-o 'nimeri- oricum nu are cum sa fie mai rau ca acum
      • +13 (13 voturi)    
        ... (Joi, 19 octombrie 2017, 15:50)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        Ei, nu. ALDE si alte mizerii.
  • +47 (47 voturi)    
    Tactica PSD (Joi, 19 octombrie 2017, 13:14)

    SebastianD [utilizator]

    Dupa venirea la guvernare: furat, pradat si plecat anticipat. Toate inainte de urmatoarele alegeri ca sa aibe pe cine sa dea vina.

    E cam greu sa te bati cu strategia asta pt ca ai 2 optiuni (mai realiste):
    1) Ii lasi pana la capatul celor 4 ani la guvernare, dar pana atunci deja au golit visteriam convertit toate structurile si nu mai conteaza ce voteaza lumea, doar ce se numara. (Dragnea are doctorat in organizat alegeri)
    2) Dai jos anticipat, pui pe cineva competent sa repare, PSD vine dupa 1 an si zice ca ei au dat tuturor si ca ceilalti au stricat. Boborul da din cap si ii voteaza din nou. Pentru inca 4 ani.

    Sondaj: care varianta ii mai buna?

    PS: Bonus, versiunea 3, intr-o lume paralela:
    2 mil. din diaspora vin in vizita weekendul alegerilor si voteaza in tara (unde majoritatea au inca buletin si sunt oficial inscrisi la sectile de vot).
    • +20 (20 voturi)    
      simplificarea votului (Joi, 19 octombrie 2017, 14:10)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui SebastianD

      Intradevar sunt cateva probleme la votul in circumscriptii:
      - diaspora e subreprezentata
      - stabilirea dreptului de rezidenta, anuntarea prealabila e aparent complicata
      - viza de floatant actualizata anual, avand in vedere ca tre' sa pierzi o zi pe la cozi si ca multi nu au contracte de inchiriere inregistrate
    • +7 (7 voturi)    
      xzxzxzx (Joi, 19 octombrie 2017, 20:14)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui SebastianD

      Legea cu 2 la suta la fondul ...de solidaritate este f f f clar o LEGE COMUNISTA ! si trebuie sa fim ÎMPOTRIVA EI IN MOD ABSOLUT !!In acest articol dl PANTAZI pune accentul doar pe o latura a problemei.Esenta ei subtilizata a fost f putin interceptata astfel de catre mass media in general . Realitatatea este ca ea loveste, fie si indirect ,in proprietatea privata(angajatorul)indifernet daca e proprietate (capitalista) privata romaneasca sau
      straina(investitorii straini ). Ea loveste direct in angajator(investitor) si aduna bani pentru dirijarea (folosirea ) lor comunista . Ambasada SUA tot mereu atentioneaza ca investitorii au nevoie de LEGI Coerente,Stabile,Predictibile....
      PS - Nu sunt multumit de insuficienta comunicare (documentare) a HN in aceasta privinta. Nu e obligatoriu ca ziaristul sa stie tot, dar sa aiba un corp juridic experimentat cu care sa se consulte inainte de a-și asterne gandurile este necesar. Prea putine organe de presa din prezent au asa ceva, este adevarat ( și asta)
  • +42 (42 voturi)    
    cand ii scoatem (Joi, 19 octombrie 2017, 13:21)

    pepper89 [utilizator]

    pe astia in suturi in tomberoane, ca deja isi bat prea tare joc??...si ar trebui sa ne ajute si votantii lor, ca se aplica pt toata lumea toate taxele astea...niste lepre jegoase furacioase ca parazitii pe spatele oamenilor muncitori; au zis de Ciolos ca e guvernul zero, ei sunt guvernele minus infinit, mai prosti ca astia nu am vazut de 27 de ani
  • -31 (39 voturi)    
    Altceva (Joi, 19 octombrie 2017, 13:31)

    Schei [utilizator]

    Care e alternativa? Ii dam jos. Pe cine votam in locul lor? Am votat USR. Unde sunt? La viitoarele alegeri nu mai intra in parlament. Raman tot hotii. Cei care aveti solutii auziti? Strigati in gura mare solutiile voastre. Poate va vom auzi.
    • +38 (44 voturi)    
      mai voteaza tot USR ! ce te tine? (Joi, 19 octombrie 2017, 13:49)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Schei

      si eu am votat USR si voi vota si data viitoare , iti aduc aminte ca e singurul partid care face opozitie , saptamana trecuta a bagat un proiect legislativ de eliminare a pensiilor speciale !
      • -23 (37 voturi)    
        AM GRESIT O DATA, DESTUL! (Joi, 19 octombrie 2017, 14:25)

        un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

        Am gresit o data (errare humanum este) si am votat pe Nicusor Dan.
        Am fost un dobitoc! Credeam ca voteze competenta si integritatea.
        In realitate insa, am votat doar Partidul Pirtzarilor!

        Nu multumesc, mi-a fost de ajuns o data!
    • +6 (6 voturi)    
      Cheama parlamentarii in audienta (Joi, 19 octombrie 2017, 21:17)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui Schei

      Nu numai prin vot la 4 ani ai legatura cu ei ci si prin AUDIENTA, la care sunt obligati sa raspunda.

      Eu am votat USR si sunt multumit de ei. Cu ceilalti trebuie sa ai rabdare de otel sau sa fii ignorant la cate prostii fac
  • +26 (28 voturi)    
    1984 (Joi, 19 octombrie 2017, 13:31)

    talos [utilizator]

    Multumim Ministerului Belsugului ca a crescut ratia de ciocolata de la 40 la 20 de grame! Sa iesim in strada si sa-i multumim lui Big Brother!
    Romania, o cacotopie caragialeasca in devenire.
  • +24 (24 voturi)    
    o sa-i alunge lumea cu furcile! (Joi, 19 octombrie 2017, 13:45)

    Francisc 1 [utilizator]

    ca nu-i mai satura dracu'!
  • -33 (39 voturi)    
    dle Phantazi (Joi, 19 octombrie 2017, 13:46)

    getmyextip [utilizator]

    Dle Pantazi, as vrea sa va aduc la cunostinta un aspect care ma deranjeaza la articolele scrise de dvs. De aceea am hotarat dupa mult timp in care am incercat sa ignor, sa dau un comentariu adresat dvs.

    Acum vreo 25 de ani cand eram undeva in clasa a 2-a la scoala primara, invatatoarea ne-a invatat ca î nu se mai foloseste in interiorul cuvintelor si a fost inlocuit cu â. Se mai foloseste doar la începutul sau sfârsitul cuvântului.
    De asemenea, forma "sînt" nu mai este corecta si a fost înlocuita cu "sunt".

    Totusi sunteti jurnalist si chiar unul care se respecta, as fi bucuros sa vad ca scrieti totusi corect in limba romana...
    • +12 (12 voturi)    
      De ce ii scrieti . . . (Joi, 19 octombrie 2017, 14:24)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui getmyextip

      . . .Domnului Pantazi? El este autorul articolului, dar nu el l-a scris pe site-ul HotNews. Atrageti atentia redactiei nu unui om care, de ce sa nu recunoastem, e un pic deasupra multora dintre noi. Aa, da stiu atunci când ni se iveste ocazia de a trage de maneca pe unul mai destept sau mai bogat, ne face cumva sa ne simtim bine si sa ii adresam in gand traditionalul: I-am tras-o! Numai bine!
    • +13 (15 voturi)    
      Auzi.. (Joi, 19 octombrie 2017, 16:24)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui getmyextip

      inainte ..''Academia Catavencu''..acum Dilema, Hotnews, 22, chiar si Gazeta Sporturilor(precum si numerosi scriitori) refuza sa scrie cu ''a''...in interiorul cuvintelor si cu ''u'' in interiorul verbului a fi la pers I a prezent. Pt simplul fapt, ca..de ex, nimeni nu zice ''sunt'...toti zicem..''sint''...si nu cred ca daca Academia condusa de E. Simion ne pune sa scriem asa..e,neaparat corect! E, pur si simplu, ...cum au vrut niste mosi..:).! Cica asa se vorbea in perioada in perioada interbelica...asa si?!..limba evolueaza! Ce li se poate reprosa celor de la ''hotnews'' este lipsa diacriticelor! Eu pot scrie aici, fara(din lene, evident), sunt un simplu comentator, dar mi se pare ciudat sa scrii un editorial fara diacritice! Chiar pot rezulta confuzii..
      • -1 (1 vot)    
        hehe (Vineri, 20 octombrie 2017, 10:23)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

        Nu e corect cum zice Academia Română. E corect cum zice Pantazi și Academia Cațevencu.
    • -24 (28 voturi)    
      eh (Joi, 19 octombrie 2017, 16:38)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui getmyextip

      Dl. Pantazi #rezistă împotriva regulilor de ortografie.
      • +12 (12 voturi)    
        Aduceti-l inapoi... (Joi, 19 octombrie 2017, 19:34)

        GorillaKilla [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        ...pe precedentul troll, ca tu esti subtire rau. Sau de cati bani, atata muzica?
    • +5 (5 voturi)    
      O, tu ... (Joi, 19 octombrie 2017, 20:22)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui getmyextip

      ...zeu al gramaticii, luptator neobosit pe meterezele sintaxei si morfologiei! Cum ne-am descurca oare in absenta povetelelor tale intelepte?

      Pe noi muritorii de rand vigilenta ta ne calauzeste ca un far, fara ea am fi iremediabil pierduti in bezna ignorantei noastre ortografice!
  • +11 (11 voturi)    
    mda (Joi, 19 octombrie 2017, 13:49)

    skeptica [utilizator]

    Luati Ayn Rand pe paine. Programul de guvernare allui Liviu e inspirat din Revolta lui Atlas.
  • -45 (49 voturi)    
    Am avut cu copii mei o discutie foarte (Joi, 19 octombrie 2017, 13:54)

    xrogo [utilizator]

    serioasa si i-am intrebat daca le convine mocirla din Romania, dupa vorbele maestrului Pantazi, iar ei m-au intrebat cine-i acest Pantazi si cu ce se mananca si asta m-a blocat, adica nu stiu ei de vocea Romanei care s-a auzit pana in SUA?
    • +32 (32 voturi)    
      AI FACUT COPII??!! (Joi, 19 octombrie 2017, 14:41)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Vai de noi! Si vai de capu' lor cu asa parinte!
    • +29 (29 voturi)    
      Si nu te-au internat la azil (Joi, 19 octombrie 2017, 14:48)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      cand si-au dat seama ca esti senil? :-))
    • +19 (19 voturi)    
      Tre sa iesi din mocirla ca sa intelegi (Joi, 19 octombrie 2017, 16:09)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ca traiesti in mocirla. Strange bani, strage bani xgrohu ca sa aiba copiii tai de buda, ca in Romania se plateste mersul la buda.
      • +4 (4 voturi)    
        Nu-ti fa tu probleme de banii lui. (Joi, 19 octombrie 2017, 18:48)

        gayon [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Ca astia au sume nelimitate, nu ca mine, ca tine si ca altte milioane de romani, care trebuie sa ne rupem oasele pt. ca sa intretinem aceste capuse.
        • +2 (2 voturi)    
          Eu unul am renuntat o decada in urma (Vineri, 20 octombrie 2017, 4:56)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui gayon

          sa ii mai intretin. Imi pare rau de oamenii de bine din Romania, ca-s capusati de aceste bacterii pesediste.
    • +19 (21 voturi)    
      SUA? (Joi, 19 octombrie 2017, 16:27)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      asa va alintati acolo la academia de troli cccp?
      tu ai copii?..as zice mai bine ca ai mujici!
    • +7 (7 voturi)    
      da de Dragnea?? (Joi, 19 octombrie 2017, 21:06)

      oximoron [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      de Dragnea or auzit? sau te cred pe tine de cuvant tot ce le spui?!
  • +9 (9 voturi)    
    De legea de fixare a redeventei offshore de ce nu (Joi, 19 octombrie 2017, 14:48)

    cetatean2016 [utilizator]

    Se fixeaxa redeventa la petrol pentru vescnicie cu posibile efecte devastatoare pentru tara si nu ziceti NIMIC .
  • +20 (20 voturi)    
    procentul (Joi, 19 octombrie 2017, 14:52)

    danton68 [utilizator]

    Propun 10% .... sa nu dea cu virgula.
    • +16 (16 voturi)    
      sau mai bine (Joi, 19 octombrie 2017, 16:39)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui danton68

      propun 100% sa nu mai trebuiasca calculat. Si ca tot ai adus vorba propun legea cu split tva sa se numeasca split income si sa functioneze asa: tot(nu doar tva) ce trebuie sa incaseze o firma sa fie virati direct in trezorerie in conturi poprite by default. si cine are nevoie de bani de acolo sa faca cerere(cu motivul concret si dovada pt care trebuie banul) in scris, 3 exemplare legalizate si cu apostila dupa care statul are 180 de zile sa analizeze cererea de rambursare iar plata efectiva sa se faca esalonat in masura in care vor fi bani. Evident orarul trezoreriei modificat in concordanta de marti pana miercuri(in afara zilelor nelucratoare) de la 9 la 9:30. Pt a nu risipi banul public, maxim 1 ghiseu pe unitate iar pt siguranta tranzactiilor, operatia va fi inregistrata pe calculatoare neconectate in retele urmand ca o data pe luna datele sa fie extrase din calculator pe floppy si duse la centrul de calcul pt procesare. Veti rade cu mine, dar sunt sigur ca rata de colectare a taxelor va creste. Sper ca n-am cobit. danton ai plus de la mine, sa mai vii cu propuneri ;)
  • +2 (2 voturi)    
    Amatorism (Joi, 19 octombrie 2017, 19:13)

    EU_e_cu_noi [utilizator]

    Nici macar Ministrul Finantelor nu poate da o explicatie clara asupre acestei noi taxe si probabil in urmatoarele zile vor face pasul inapoi (la fel ca si in cazul TVA split) si vor incerca sa acopere gaurile bugetare din alta parte. Noroc cu editoarele de text care dau posibilitatea ca programul de guvernare P$D sa fie editat in fiecare zi.
  • -11 (11 voturi)    
    E foarte greu cu cifrele astea, inainte (Joi, 19 octombrie 2017, 20:45)

    xrogo [utilizator]

    contributii angajat plus angajator era de 39,5%, acum s-au redus la 35% mutate toate la angajat, deci o reducere de 4,5%.
    Acum Guvernul vine cu taxa de solidaritate de 2% aplicata la fondul se salarii, deci totusi ramane o reducere de 2% aplicata pe munca!
    Daca mentionam si reducerea impozitarii veniturilor cu 6% de la 16% la 10% asta e inca o masura salutara!
    • +5 (5 voturi)    
      Esti tare la calcule , amice , ce sa zic (Joi, 19 octombrie 2017, 23:43)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Sa-ti desenez un pic ca sa pricepi si tu si ceilalti trolli de pe aici.Sa presupunem ca ai un salar de 2000 lei.Acum platesti 39.5% la stat , adica 790 lei.DACA ti se majoreaza brutul(DACA!) cu 22.75% cum spune tudoze vei avea un brut de 2000+2000*22.75%=2455 lei si vei plati 35% din el , adica 859 lei!!!Ai inteles ?Nu mai punem la socoteala taxa de 2%!
      • -2 (2 voturi)    
        Mie nu-mi umbla cu exemple particulare in (Vineri, 20 octombrie 2017, 9:03)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui kokos

        care nu tii pana la urma si de impozitare venit, per total costurile cu munca scad cu 2%, asta e sigur ce sigur e si faptul ca impozitul scade cu 6%!, restul e palavrageala!
    • +3 (3 voturi)    
      lol (Vineri, 20 octombrie 2017, 0:37)

      Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Nu. Contributiile angajatorului si contributiile angajatului nu 'era 39.5%.

      Recapitulez pentru toti romanii salariati care habar nu au ce se plateste pentru ei la stat:

      Contributii salariat: 0.5% somaj; 5.5% sanatate; 10.5% pensii; 16% impozit.

      Contributii angajator: 0.5% somaj; 5.2% sanatate; fond garantare 0.25%; cci 0.85%; 15.8% pensii; 0.2 risc si accidente

      La un salariu de 2000lei bani in mana angajatorul cheltuie 3489 lei. 2000 ii da salariatului; 1489 ii da statului.
      • +3 (3 voturi)    
        degeaba, din pacate... nu vor avea habar (Vineri, 20 octombrie 2017, 3:49)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

        Romanul tot cu brutul ramane in cap ca fiind cost total si ca patronul este un nenorocit care nu vrea sa-i dea mai mult si nu-l apreciaza la justa sa super valoare.

        In forma initiala, trecut cas si cass la angajat si renuntat la restul de taxe si contributii, adica brutul era cost total, era o idee buna. Chiar si "educarea" romanului era un castig... mai afla si el cat se plateste de fapt pentru el. Insa, cum minunile nu tin decat 3 zile...
  • -10 (12 voturi)    
    "Familia (traditionala) Pandele - Firea" (Joi, 19 octombrie 2017, 21:00)

    Andrei3Bunescu [utilizator]

    Ce legatura are cu subiectul aceasta denigrare a familiei traditionale?
    Acum o sa mentionati la orice talhar ca provenea dintr-o familie traditionala, pt ca era casatorit cu o femeie, deci ce rea e familia traditionala?
    • +3 (3 voturi)    
      era o ironie (Vineri, 20 octombrie 2017, 9:03)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

      nu o generaliza. tu termenul si conceptul in sine este atacat ci cum este el purtat in gura in gura de cel mai ipocrit si penibil cuplu de psd-ei, in disperarea lor de a scoate in evidenta niste valori (bineinteles care nu sunt aloe lor) cu rolul de a le acoperi jegul moral.

      Un alt astfel de exemplar este animalul comunist codrin stefanescu, interlop cu acte in regula, manelist in apucaturi si educatie dar care umbla in stanga si dreapta cu biserica, familia traditionala si sanchi, valorile neamului.

      deci nu conceptul de familie traditionala este ironizat sau atacat ci modul absolut josnic si jignitor in care anumiti derbedei il folosesc pt a-si acoperi imoralitatea.