Ce aflam dupa vanticelul doamnei Firea

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 21 septembrie 2017, 11:44 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Uscat de sus pana jos de ani buni, cu ciuperci mari crescute pe trunchi, copacul a trecut cu bine si peste vanticelului de miercuri seara. Mai cade cate o creanga peste masinile parcate sub el, mai infunda un plafon sau sparge un parbriz, dar inca n-a omorat pe nimeni. Il ocolesc cu grija in fiecare dimineata si ma intreb, de ani buni, cand se va hotara totusi cineva sa-l taie. Nu se leaga nici o asociatie cu lanturi de el, n-am vazut demonstratii ecologiste sub uscatura asta si nici nu vor fi decat in capul doamnei Firea.

Este doar un exemplu (strada Moeciu, sectorul 1) din sute (vezi aici un inventar realizat anul trecut de Romania Curata). Exemplu de proasta administratie, dezinteres si indiferenta crasa. A intocmi harta copacilor uscati dintr-un sector care trebuie urgent taiati sau toaletati, a face un plan de prioritati, a mobiliza ADP-ul inainte sa pice peste trecatori si nu dupa tragedie n-ar fi mare lucru. La fel in cazul panourilor publicitare prost ancorate. Nu dai jos pompieristic, cu cateva ore inainte de furtuna, prismele despre care HotNews.ro a tot scris ca sunt un pericol public, ci obligi proprietarii sa le ancoreze si sa respecte normele de siguranta din momentul cand le dai autorizatia de constructie.

Numai ca trebuie sa-ti pese, sa vrei cu adevarat sa gospodaresti orasul. Daca te ocupi de dimineata pana seara exclusiv de propria imagine, de circ, de concerte, de show-uri populiste, daca arunci banii, consumi energie si resurse pentru actiuni de PR personal, evident ca nu-ti mai ramane timp sa rezolvi adevaratele probleme, de gospodareala si actiuni utile in beneficiul cetatenilor. Primarul Firea si primarii PSD de sector nu au nici o scuza. De un an si jumatate orasul se prabuseste sub ei. Au toata puterea de decizie din lume, majoritate in Consilii, dar nu au dovedit prin fapte ca-i doare de oras. O mica proba, gasiti, din nou, in poza de mai jos. Monument de nepasare. Nu vorbim de marginea Bucurestiului, ci de sectorul 1, bulevardul Pipera, la cativa pasi de statia de metrou Aurel Vlaicu. Chiar nu-l vede nimeni? Vi se pare mic, invizibil, inofensiv?



Din acest motiv, o inteleg perfect pe doamna Firea. Dupa nenorocirea de saptamana trecuta din judetele Timis si Arad, a suflat si in iaurt, perfect constienta ca Bucurestiul e plin de copaci uscati, panouri publicitarea atarnate in doua suruburi, constructii anapoda, adica pericole la tot pasul. Dovada ca a fost nevoie de cateva rafale de vant mai puternic pentru a pune 14 copaci la pamant, din care unul a omorat un om. Nici o surpriza, priviti din nou poza de mai sus. Vanticelul doamnei Firea, din cauza caruia a inchis scoli, a dat peste cap traficul in Capitala si a isterizat peste 2 milioane de oameni ne-a aratat din nou tuturor cat de prost este condus Bucurestiul.

Dar Firea a ales sa nu riste nimic. Decat sa se trezeasca cu morti si raniti pe strazile Capitalei, pentru care ar fi raspuns cel putin politic in mod direct, atat ea, cat si ceilalti primari de sector, a preferat sa goleasca orasul cu riscul de a fi injurata. Pana si acest risc l-a diminuat cat a putut ajutata de televiziuni, care au prezentat o realitate paralela. Una se vedea pe geam, alta la televizor. Afara batea vantul si ploua ceva mai tare, la televizor suflau uragane, urgie, prapad, apocalipsa. In fine, s-au gasit si alti tapi ispasitori pentru haosul de pe strazile Bucurestiului: mesajele alarmiste trimise pe SMS-uri si pe FB. Explicatia ca uscaturile nu pot fi taiate din cauza unor ONG-uri ecologiste este pur si simplu penibila.

Gabriela Firea a procedat exact la fel in iarna, cand a inchis scolile cateva zile din cauza catorva centimetri de zapada pentru a evita imaginile cu masini blocate in trafic, in loc sa oblige companiile de deszapezire sa-si faca treaba in mod eficient si la timp. A golit si atunci orasul tot din cauza unei administratii impotente, incapabile sa presteze servicii minimale celor doua milioane de cetateni, platitori de taxe si impozite. Si atunci, si acum, dupa uraganul ratat, s-au gasit destui care sa-i sustina masura, cu argumentul ca mai bine prevenim decat sa se intample vreo nenorocire. Cei care spun asta nu gandesc inca un pas in fata. Asa o fi, paza buna trece primejdia rea, dar nu era mai bine sa-si faca primarii datoria de gospodari, sa taie copaci la timp, sa curete orasul de panouri ilegale, sa contracteze firme capabile sa curete zece centimetri de zapada? Si atunci poate n-ar mai fi nevoie sa ne ascundem cand bate putin vantul si pica trei fulgi de zapada.

Pe scurt, in ambele cazuri avem de-a face cu masuri vadit disproportionate, luate ca urmare a faptului ca primaria Capitalei si cele de sector nu si-au exercitat la timp atributiile de administratori ai orasului. Masura cu atat mai excesiva cu cat meteorologii anuntasera inca de dimineta ca avertizarea de vreme rea intra in vigoare seara de la ora 20. A inceput sa ploua fix la opt cand mergeam in drum scpre casa infruntand urgia din capul primarului Firea. Nu se poate ca la fiecare zapada sau furtuna mai serioasa sa golim Capitala, sa suspendam cursuri, sa dam peste cap circulatia si sa isterizam populatia pentru ca primarul general si primarii de sector se tin in restul timpului de paranghelii si arunca banii pe fereastra. Daca, insa, televiziunile falsifica realitatea grosolan, ca intr-un veritabil Truman show, iar cetatenii nu vor crede ce vad pe fereastra, ci ce le spun Antena 3 si Romania TV ca se intampla afara, atunci s-ar putea sa o tinem ani buni de acum incolo tot asa, intr-o harmalaie de nedescris. Mai ales daca indignatii de pe Facebook refuza mai departe sa se prezinte la vot.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

19753 vizualizari

  • -80 (104 voturi)    
    paza buna trece primejdia rea (Joi, 21 septembrie 2017, 12:10)

    xanti [utilizator]

    Daca mureau oameni spuneati ca e Firea de vina.
    Nimic nu va convine ,meritati un primar ca Robu sa adune cadavrele depa furtuna.
    • -33 (53 voturi)    
      La Robu e tacere..... (Joi, 21 septembrie 2017, 12:20)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      oare de ce?
      • -42 (58 voturi)    
        daca mureau in Bucuresti (Joi, 21 septembrie 2017, 12:55)

        xanti [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        Cati au murit in Timisoara urla presa ca Firea e de vina,Robu e acoperit de presa de dreapta.
        • +26 (36 voturi)    
          ESte de Vina ! (Joi, 21 septembrie 2017, 13:04)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui xanti

          pe Motiv ca a Pacalit Bucurestenii ! ea fiind din Voluntari ..si la propriu, si la figurat !
        • -22 (44 voturi)    
          ok firea e de vina (Joi, 21 septembrie 2017, 13:07)

          Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

          dar locuitorii orasului Bucuresti, n-au nicio vina pt nimic? Trebuie sa vina firea sa stranga dupa ei toate gunoaiele, sa indrepte primaria pe bani publici toate lucrurile facute prost de locuitorii acestui oras?

          Fiecare trebuie sa semnaleze daca are un copac uscat pe strada: petitie la primarie sa vina sa-l taie sau sa-l toaleteze, abia apoi sa comenteze ca n-a venit nimeni sa rezolve problema. Unde e spiritul civic? De ce aruncati gunoaie si chistoace de tigari din masini? De ce aruncati sacii cu gunoaie la coltul strazii? De ce parcati pe trotuare? De ce parcati in dreptul sau chiar pe trecerile de pietoni?

          Domnule Tapalaga, noi ceilalti oameni care nu suntem primari ai orasului avem vreo responsabilitate, sau dvs nu v-ati desprins de tatucul care trebuie sa rezolve toate problemele? Vreti tatuc, pai probabil nu va mai dura mult si vom avea un tatuc. Ca in vremurile bune.
          Locuitorii orasului Bucuresti sunt cam ca betivii din satele alea afectate de inundatii care se uitau ca vitele la pompierii care venisera sa-i ajute.
          • +29 (33 voturi)    
            si daca iti spun (Joi, 21 septembrie 2017, 13:29)

            Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

            ca faci 10 reclamatii si nu se rezolva?! ce mai zici?
            • +17 (23 voturi)    
              nimic (Joi, 21 septembrie 2017, 14:25)

              gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

              mucles, ce sa zica?
              • +19 (23 voturi)    
                Oricat se chinuie Firea... (Joi, 21 septembrie 2017, 15:16)

                LLLL [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

                ...sa-si faca imagine buna, tot nu va ajunge Presedinte al Tarii. Ca din fericire acolo nu poate sa schimbe legea ca sa fie doar un singur tur, asa cum au facut cu alegerile locale....
            • +17 (21 voturi)    
              Eficienta si ameteala (Joi, 21 septembrie 2017, 14:40)

              Bwana [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

              Am facut o cerere la ADP sector 3 ptr o toaletare de copaci uscati si au venit dupa 2 saptamani asa cum mi-au zis in scrisoarea de raspuns cu 2 utilaje si 4 muncitori.era vorba despre 2 copaci uscati si unul dezechilibrat de o lucrare la canalizare si care risca sa cada de-a lungul parcarii.
              Si ce sa vezi nu erau lasati de un greenpeacist din bloc pe motiv ca arborii nu trebuiesc taiati. Desi i s-a explicat ca nu se vor taia ci doar toaleta ptr a avea o sansa de supravietuire nu a fost finalizata actiunea pina ce nu i-am cerut sa dea in scris pe procesul verbal de interventie ca se opune si ca astfel va plati catre cei de la asigurarile casco sumele cuvenite in cazul avarierii autoturismelor.
              La prima furtuna la nici 200 de metri de blocul meu a cazut jumatate dintr-un copac viguros fix peste masinile din parcare.
              De aceea e bine sa avem parte de oameni care se pricep ce si unde trebuie taiat si mai ales venit cu o solutie de "reimpadurire" ptr ca nu poti trai intr-un labirint de beton...oricat de bine vopsite sunt bordurile.
              • +5 (11 voturi)    
                Eu inca nu am vazut nici un (Joi, 21 septembrie 2017, 15:30)

                Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Bwana

                pom plantat de primarie (si care sa mai si traiasca !). La taiat se pricep toti, La plantat, nimeni, ca probabil ca nu ies banii.
          • +13 (13 voturi)    
            adp sector 1 (Joi, 21 septembrie 2017, 15:05)

            manon [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

            Omule, eu am scris la adp sector 1 si la primaria sector 1 pentru o salcie inclinata la 45 de grade. Anul trecut in septembrie! Stii ce screi pe raspunsul lor? "sunteti programati pentru taierea pomului in septembrie 2017" adica la un an dupa sesizarea mea. Pana in acest moment nu a venit nimeni sa o taie...Firmele care iau bani pentru curatenie, igienizare spatii verzi etc, de la primarii sa puna mana sa isi fac treaba nu sa ia bani degeaba!
        • +12 (12 voturi)    
          Adica doi, nu unul ? (Joi, 21 septembrie 2017, 14:35)

          Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui xanti

          La Timisoara au murit doi oameni. La Bucuresti unul.
    • +19 (21 voturi)    
      raspuns (Joi, 21 septembrie 2017, 12:38)

      drup [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      pai a murit un om....
      • +5 (5 voturi)    
        nu-i de ajuns... (Joi, 21 septembrie 2017, 14:50)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui drup

        .
    • +32 (34 voturi)    
      sigur... (Joi, 21 septembrie 2017, 12:43)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Da' la varianta in carepanourile publicitare sa fie ancorate serios, copacii uscati sa fie taiati, acoperisurile sa fie inspectate periodic si reparate, etc, etc nu e mai buna? Ce facem? La fiecare furtuna de vara golim orasul doar pentru ca tsoapa de la primarie e incapabila sa administreze orasul?
    • +35 (35 voturi)    
      TM va B (Joi, 21 septembrie 2017, 12:53)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Omule, la Timișoara a fost vreme foarte urâtă, vânt cu viteze de peste 100kmh și au murit 8 oameni fără avertismente, la București a fost o ploaie de toamnă, avertismente, oraș închis, blocat, isterie și a murit un om.
      Ce vezi greșit în imaginea de mai sus?
      • +12 (12 voturi)    
        2 in Timisoara, 3 in Buzias (Joi, 21 septembrie 2017, 15:13)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

        =5 in jud. Timis

        3500 copaci rupti, acoperisuri smulse, camioane rasturnate
      • +9 (9 voturi)    
        Confuzie intretinuta de PSD (Joi, 21 septembrie 2017, 17:11)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

        2 oameni au murit la Timisoara in conditiile in care vantul a fost mult mai puternic si nu s-a anuntat nimic.

        Ar fio fost o mare tragedie sa se fi intamplat intr-o zi de lucru.
    • +11 (15 voturi)    
      Bre PSD-ist (Joi, 21 septembrie 2017, 16:47)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Tu vorbesti asa, ca Firea, din auzite.

      1. ANM-ul politizat de PSD n-a anuntat nimic in TM
      2. Furtuna a venit in TM in decurs de cateva minute (2 minute poate)
      3. In conditiile de mai sus au fost 2 oameni care au murit.
      4. Nu fa apologia interlopilor PSD ca nu tine. Poate la senilii ca tine, votanti PSD!
  • -42 (56 voturi)    
    asa o fi... (Joi, 21 septembrie 2017, 12:16)

    king david hotel [utilizator]

    dar daca ar fi fost o singura victima ieri, nu ar fi iesit facebookul in strada cerand demisia blondei?

    A avut Bucurestiul in ultimii 28 de ani vreun primar care s afi facut ceva? Sau macar la vreun sector?

    Din pacate, singurii care au facut au fost....cei rai, comunistii!! Cei ce astazi (si ieri) nu pot nici macar pastra/repara....
    • +29 (29 voturi)    
      pai a murit unul (Joi, 21 septembrie 2017, 12:47)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Un om a murit din cauza unui copac care i-a cazut in cap. Copac care mai era si semnalizat ca in pericol de prabusire. Si acu zi tu, de ce copacul ala nu a fost imediat taiat? Ce conteaza ca era in curtea nushcarei fabrici? Putea primaria sa-l taie? Scapa un om de la moarte?

      Oare n-o fi mai inteligent sa tai copacii uscati, sa ancorezi bine panourile publicitare si sa inspectezi acoperisurile astfel incit sa nu cada la primul vint mai puternic, in loc sa golesti orasul la fiecare avertizare de cod galben de furtuni?
      • -23 (31 voturi)    
        hai lasati vrajeala (Joi, 21 septembrie 2017, 13:22)

        Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        s-a mutat aglomeratia de la ora 7 la ora 5, atata tot. Nu e ca si cum orasul era liber si din cauza primariei brusc s-a aglomerat. Cred ca toata lumea ar trebui sa inteleaga ce e ala cod GALBEN.

        Panourile publicitare trebuiesc eliminate, nu ancorate mai bine de dorei ca si celelalte constructii improvizate.

        Singurele aspecte de care trebuie sa ne legam sunt copacii? Pe bune? Pai hai sa-i taiem pe toti, si sa ne asezam direct in sicrie de beton, sa fim siguri ca asa nu ne va cadea vreo creanga in cap.

        Doreii au iesit la toaletat peste tot, i-am vazut, dar problema e ca ei taie ce e bun, nu ce e uscat. Taie sa umple remorcile, sa iasa la numar. Uitati-va la remorci ca trec pe strazi: numai crengi cu frunze verzi. Cantitate nu calitate. Nu cred ca Firea le-a dat comanda asta: baieti, taiati tot ce e bun, lasati in picioare tot ce e uscat. Si daca le-ar fi zis asa, lor unde le e creierul?
        As vrea sa vad cate petitii catre primarie au facut locuitorii acestui oras sa semnaleze anumiti copaci uscati, sau alte probleme. Aud? Eu ma chinuiesc la mine pe strada cu petitii in timp ce pe ceilalti vecini nu-i intereseaza. Si de la primarie imi zic: pai sunteti singura petitie, daca ceilalti vecini nu sunt de acord cu cerintele dvs? Astia sunt locuitorii Bucurestiului, nu mai dati vina pe Firea, ea e doar in ton cu ceilalti.
        • +20 (22 voturi)    
          Uite unde se duc banii bucurestenilor (Joi, 21 septembrie 2017, 14:13)

          jim.beam [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

          pe postaci hamesiti de foame, gata sa-si vanda sufletul pe cativa arginti, pentru coafarea imaginii cucoanei Firea.
          • -10 (20 voturi)    
            se pare ca nu ai inteles nimic (Joi, 21 septembrie 2017, 14:33)

            Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui jim.beam

            nu ma intereseaza cucoana voastra firea, tocmai am spus in ultima fraza ca ea e doar in ton cu populatia orasului.
            Probabil fiind obisnuiti sa fiti platiti pe postari intr-o anumita directie, considerati ca toti cei care nu sunt aliniati la parerile voastre sunt platiti de cealalalta haita.
            Daca ati renuntat la creier si ascultati numai de ordin, o sa intrati toti ca sobolanii in scorburi cand zice Firea ca e cod gablen.
            • +11 (11 voturi)    
              cod GALBEN (Joi, 21 septembrie 2017, 15:08)

              natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

              Soarele va fi ascuns de nori. Nu ar strica sa aveti eventual umbrela la dumneavoastra.

              AI INTELES ???
              • -7 (15 voturi)    
                am inteles, eu am avut umbrela in punga (Joi, 21 septembrie 2017, 15:38)

                Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

                si nu m-am panicat, stiam ce inseamna cod galben. Si chiar primaria a subliniat ca e doar cod galben, ma obligi sa-i fac reclama gratuita. Altcineva a rostogolit informatia ca vine Katrina.

                Dar celelalte 2 milioane de bucuresteni de ce au golit strazile? Pentru ca gandesc? Firea e vinovata ca suntem o populatie de ovine?

                Pe de alta parte, daca sunteti toti atat de destepti dupa ce-a trecut codul, de ce nu ati spus voi dinainte, domne, e exagerat, nu va fi decat o ploaie de toamna. Ha?
                De ce n-a scris dl Tapalaga un articol ieri sa ne linisteasca. Aa, nu stia ce va fi si nu a avut curaj?

                In primul rand ca primaria nu e institutie de profetit vremea. Cu asta se ocupa ANM (sau incearca), ei dau avertizarile. Primaria doar a inchis scolile preventiv. Ce e rau in asta? Daca ar fi cazut un acoperis chiar si pe un singur copil, ce scandal ar fi iesit...
                • +8 (12 voturi)    
                  ??? (Joi, 21 septembrie 2017, 18:05)

                  razv [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

                  Esti pe langa subiect din cauza ca esti limitat sau doar pentru ca esti un mic postac platit?
                  (variantele nu se exclud, doar ca a doua adauga si un pic de ticalosie peste un caracter si asa destul de precar)

                  Pe scurt:
                  in loc sa ia masuri cu adevarat utile (care elimine pericolele -le enumera DT in articol), duamna firea incearca sa ne ameteasca cu tot felul de pompierisme care nu au nici un efect real in afara de spalarea imaginii ei in ochii fraierilor si mobilizarea populatiei de oi in drum spre casa, blocand orasul.

                  Atat.
                  Noapte buna.
        • +12 (14 voturi)    
          argumente din astea or merge pe la antena3... (Joi, 21 septembrie 2017, 14:40)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

          S-a mutat la ora 5 aglomeratia din intervalul 5-7. Ce zici tu seamana cu tornadele de la antene si reteveuri de aseara.

          Iar panourile publicitare aduc bani primariei, deci nu trebuie demontate, ci doar ancorate calumea. Orice specialist in constructii iti poate indica metoda de ancorare, panouri exista prin toate orasele mari, deci nu vad pentru ce le-ai da jos.

          Copacii... niste oameni cu minime cunostinte isi pot sa seama care copac e uscat si care nu, vezi de exemplu cum arata ala din poza. Dac Doreii taie aiurea, inseamna ca primaria i-a angajat pe criterii de nepotism nu pe criterii meritocratice. daca Madam Firea ar avea in subordine specialisti si nu lipitori de afise, nu ar fi probleme de competenta a doreilor, ca in toate marile orase din lumea asta.

          In final toata scemerea asta a ta cu cautat vinovati oriunde doar nu la sefia primariei e de-a dreptul penibila.
    • +17 (19 voturi)    
      Pai tot comunistii sunt azi! (Joi, 21 septembrie 2017, 12:48)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Parca FSN asa cum e conceput de tatuca Iliescu se dorea inlocuitorul PCR-ului care sa creeze un "comunism cu fata umana". Si noi suntem atat de prosperi pentru ca traim in comunismul cu fata umana al lui Iliescu. Iar tinerii care fug o fac doar pentru ca sunt indobitociti de Soros si homosexuali!
  • -34 (46 voturi)    
    si inca ceva (Joi, 21 septembrie 2017, 12:16)

    xanti [utilizator]

    Foarte nervos pe indignatii de pe FB care nu se prezinta la vot ,pai e legal domnule Tapalaga ,oamenii fac ce vor ,ne-am castigat libertatea la revolutie ,libertatea de a sta acasa cand dorim ,de a vota cand dorim ,chiar si libertatea de a ataca justitia(voastra nu a noastra)cand dorim si asta este foarte bine .
    • +26 (28 voturi)    
      Da' cine-a zis ca e ilegal to'ar'shu postacila? (Joi, 21 septembrie 2017, 12:49)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      tapalaga a zis doar ca daca indignatii de pe fb nu merg la vot, primarii sunt alesi de pensionari, asistati si bugetari si administreaza orasul precum madam firea. Bucurestenii au acum fix primarul pe care si-l merita.
    • +18 (20 voturi)    
      care "noastra" si "voastra"? (Joi, 21 septembrie 2017, 14:24)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      pe cine reprezinti matale?
      cine esti si cu ce treburi prin tarisoara asta?
  • +20 (22 voturi)    
    inaintea unei ,,super" flatulente meteo (Joi, 21 septembrie 2017, 12:22)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    toata protipendada poltico-administrativa s-a rahatit pe ea.))))
  • +41 (41 voturi)    
    adaugare (Joi, 21 septembrie 2017, 12:24)

    sile1 [utilizator]

    Nimic de comentat la articolul de mai sus.Faptele vorbesc de la sine.

    As adauga doar ca s-au taiat ilegal zeci de mii de hectare de padure dar cand e de taiat sau macar de toaletat un copac, ce prezinta un real pericol, iti trebuie timp pentru a umbla dupa aprobari peste aprobari.

    Normal,doar traim in Romania.
  • -18 (24 voturi)    
    specific romanesc! (Joi, 21 septembrie 2017, 12:38)

    king david hotel [utilizator]

    pe de parte heirupism, pe de alta parte mishtocareala.
    Suntem la portile Orientului si aici totul se ia usor, in
    "deradere".
    • +5 (7 voturi)    
      la portile Orientului erau acum 100 de ani (Joi, 21 septembrie 2017, 21:09)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      acum suntem la portile Rusiei, ii stii tu, aia de unde iei banii!
  • +13 (15 voturi)    
    codu' rosu codu' rosu! (Joi, 21 septembrie 2017, 12:49)

    Francisc 1 [utilizator]

    ce are baba n-are mosu'!
  • -23 (25 voturi)    
    Dar de poluarea de azi-dimineata si din week-end? (Joi, 21 septembrie 2017, 13:01)

    D-or [utilizator]

    Mai sigur si mai crunt decit de furtuni, suntem distrusi de poluarea ilegala cu pacura de la CET-uri.

    Curios ca, absolut intimplator, poluarea devine maxima exact cind Presedintele Iohannis lipseste din Bucuresti.

    Ca, daca n-ar fi intimplator, ar fi foarte grava existenta unui canal de comunicare intre anturajul Presedintelui si infractori.
    • +13 (15 voturi)    
      esti tampit cu acte? (Joi, 21 septembrie 2017, 14:50)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      poluarea pleaca cu iohanis sau cum ?
      • -7 (11 voturi)    
        Incearca sa recitesti cu atentie (Joi, 21 septembrie 2017, 16:25)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

        Cind NU este in Bucuresti, poluarea este maxima!

        Pentru ca cea mai poluata zona din Bucuresti este zona Casei Poporului si a Cotrocenilor, unde se aduna curentii de fum de la CET-urile Grozavesti, Grivco, Progresul, Cotroceni.

        Desigur nu stiai ca CET Progresul a fost construit initial sa functioneze cu carbuni, dar cind s-a constatat ca polueaza Casa Poporului, a fost darimat si reconstruit pt functionarea cu gaz metan si doar excetional cu pacura.

        Acum ai inteles aluzia?
        • +7 (9 voturi)    
          hai ca macane! (Joi, 21 septembrie 2017, 17:48)

          Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          iohanis e rau si dragnea bun ! zii asa ca nu intelegeam !
          • +1 (3 voturi)    
            Dimpotriva! Poluarea e ascunsa Presedintelui (Vineri, 22 septembrie 2017, 10:29)

            D-or [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

            Isi fac de cap cind acesta NU este in Bucuresti.

            Chiar si asta-noapte, 21/22 septembrie, a fost un fum infernal. Stiu, penru ca locuiesc in zona de influenta a CET Grozavesti.
        • +5 (7 voturi)    
          ne poti spune deosebirea intre (Joi, 21 septembrie 2017, 21:13)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          CET Grozavesti si CET Cotroceni?
          si eventual care este CET Grivco si unde este plasat?
          Iar CET Progresul este cumva ala de pe dincolo de Luica? adica la 5-6 km de zona amintitia?
          Si care e legatura cu articolul?
          • +1 (3 voturi)    
            De problemele cu adevarat grave nu se ocupa nimeni (Vineri, 22 septembrie 2017, 10:39)

            D-or [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            Tocmai asta e legatura.

            Se face tam-tam mediatic pentru citeva crengi rupte de citeva ori pe an, dar de poluarea ilegala cu pacura care ne imbolnaveste noapte de noapte, nu vorbeste nimeni.

            Pentru ca aceasta poluare a existat si pe vremea celorlalti primari de toate culorile.

            Pentru ca interesele nu au culoare politica.
    • +1 (3 voturi)    
      Pentru minusaci: Foarte bine ca polueaza, nu-i asa (Vineri, 22 septembrie 2017, 11:02)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Va deranjeaza doar ca cineva o spune.

      Considerati potrivit sa se arda pacura in mijlocul unei aglomerari de 3 milioane de oameni in CET-uri cu cosuri de citiva metri si sa se inchida in schimb combinatele energetice din creierii muntilor care aveau cosuri de sute de metri.

      A cui o fi responsabilitatea de a fi cel mai poluat oras din Europa? A Primariei, a Guvernului, a Presedintelui, a Avocatului Poporului, a CSAT-ului, ca nu vad pe nimeni actionind.
  • +20 (22 voturi)    
    incompetenta (Joi, 21 septembrie 2017, 13:03)

    nahir [utilizator]

    evidenta a madamei fierea, n-a oprit-o azi sa se gudure de satisfactie cand ministrul de la sanatate plus inca o pupincurista ii aduceau osanale ca va face o licitatie pentru achizitia a 100 de ambulante.
    bleah! haosul creat de propriai decizie de a inchide scolile si liceele (culmea, de gradinite nu a mai zis nimic) la un cod galben de ploaie si vant (de parca dadea uraganul Irma peste noi) nu a impiedicat-o sa cada pe spate de satisfactie pentru elogiile aduse, ca pe vremuri elena ceausescu.
    n-am auzit niciun pesedist, in frunte cu ali baba, sa-si faca vreo culpa pentru faptul ca informatiile la codul portocaliu de duminica trecuta, au zacut prin vreun sertar al vreunuia din oamenii de incredere ai pesedeului, cel care conduce Romania.
    • +5 (5 voturi)    
      pe langa incompetenta troneaza masiv (Joi, 21 septembrie 2017, 17:25)

      padrepadrone [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      reaua vointa sau, mai direct, vointa sincera a pesedeului care nu pierde nici un mesaj sa ne faca sa simtim ca acu ei sunt la butoane, fac ce vor si noua, aparent, chiar ne place.
      Mai toate sectoarele de activitate sunt in pragul dezastrului datorita "incompetentei" pesediste iar noi aasteptam sa le vina mintea la cap. In plus ne mai si traduc intentiile lor cele mai cinstite prin ironii si glume rasuflate de la stanga la dreapta, sau natura are legile ei, pesedeul legile lui, iar noi alegerile noastre..
  • +1 (13 voturi)    
    Fara partide (Joi, 21 septembrie 2017, 13:06)

    tontu [utilizator]

    Atata vreme cat alesii vor proveni din partide lucrurile nu au cum sa se intample altfel. Principala lor preocupare este sa fie realesi, iar in rest isi vad de interesele personale, ale partidului sau ale "grupului de interese" din care fac parte.
  • -6 (18 voturi)    
    aflam multe, stimate autor, dar intelegem putin (Joi, 21 septembrie 2017, 13:19)

    padrepadrone [utilizator]

    mai spre deloc, caci noi am ievoulat atat de mult incat vorbim numai pe date, grafice, impresii de bon ton marcate strict conventional.
    De pilda, faptul ca am ajuns foarte
    - speriati, speriosi
    - egoisti, izolati
    - dominati de neincredere, dezbinati
    - ignoranti pana la duplicitari
    si ne multumim doar sa supravietuim astepand sa cada dragnea sau sa se imbuneze pesedeul, in contextul in care mamutu psd ataca clar libertatea tuturor celor neinregimentati in parodia democratica socialista, nu prea mai vorbeste nimeni.
    Am ievoluat atat de mult incat nu ne mai priveste nimic altceva afara de propria persoana, familie, job sau castig personal. Ne-am obisnuit sa tratam democratia prin prisma a ceea ce unii dintre noi reusesc sa castige mai mult decat la stat cu un pret colosal, insa; dar decat deloc, merge si asa.
    Firea romanului vis a vis de libertate este inca prizoniera fricii, captiva mentalitatii de sluga descurcareata, complicea atitudinii medievale in care primaru, politicanu sau functionaru este un mic Dumnezeu si musai sa fie tratat ca un zeu chiar daca mai "greseste" inca dupa doar 27 de ani de democratie; halal sa ne fie!
    • +4 (4 voturi)    
      e posibil sa fi jignit pe cineva prin comentariul (Joi, 21 septembrie 2017, 17:17)

      padrepadrone [utilizator] i-a raspuns lui padrepadrone

      meu, imi cer scuze, dar de la distanta cam asta este adevarul.
      Pana nu incercam sa intelegem situatia in care suntem, dpdv al neimplicarii civice, cam tot asa vom merge: un pas pe loc, doi mai in spate, o rotita in jurul adevarului si gata, asa suntem noi, ghinionisti, toata lumea ne vrea raul, asteptam sa-mbatraneasca firuta, liviutu, terente samd, idem cu batranelu si simpaticu iliescu.
      Halal ca mai suntem!
  • +8 (16 voturi)    
    Dan Tapalaga, apreciez faptul ca te-ai razboit (Joi, 21 septembrie 2017, 15:03)

    Susufler0 [utilizator]

    cu penalul colonel Dragomir pe facebook si nu ai folosit pt un scop personal (pana la urma) site-ul pe care il pastoresti impreuna cu Cristian Pantazi !

    Totusi, subiectul abordat astazi de tine mi se pare minor, cu atat mai mult cu cat a fost tratat in mod devastator pt primarita Firea de catre internauti care fie au distrus-o, coborand-o intr-un ridicol maxim, fie i-au devoalat in mod serios incercarile nereusite ca edil al capitalei, incepand cu "viscolul" din iarna si sfarsind cu "uraganul" de ieri, criticand-o fara menajamente !

    Permite-mi sa-ti fac o sugestie, ca om care te citeste in mod constant : abordeaza in mod PRINCIPIAL, pt a nu fi acuzat ca te folosesti de platforma in scop personal, problemele ridicate in mod mincinos de rezervistul ala sereist care a luat-o pe urmele lui Ghita si ale lui Andronic pt a fi folosit de o noua comisie parlamentara in scopul de a lovi in DNA si in Kovesi, in CSM si in Parchetul General, in vederea mutilarii legilor justitiei, respectiv a mutilarii independentei justitiei si a statului de drept, prin subjugarea politica a principalelor institutii ce alcatuiesc puterea judecatoreasca in statul roman.

    PS. Despre rateurile diurne ale Primarului general este timp sa se mai discute in momentul in care vine iarna cu prima sa ninsoare !

    PPS. Succes !
  • +4 (8 voturi)    
    copaci taiati si toaletati heirupist (Joi, 21 septembrie 2017, 15:07)

    manon [utilizator]

    Am vazut pe Grvitei copaci taiati sau toaletati la repezeala, sa fie facuta treaba. Toata miseria era pe jos nu era nici un echipaj adp sa curete imediat ce s-a facut taierea. Nu am avut ocazia sa trec pe acolo pe seara sa vad daca au lasat la mila vantului sa se curete locul.
  • +5 (9 voturi)    
    Efectul Colectiv. (Joi, 21 septembrie 2017, 15:13)

    clint [utilizator]

    Daca mureau 2-3 sau mai multi, doamne-fereste, incepea povestea aia cu lumanari, marsuri, ma rog, chestii tardive si inutile facute in special de electoratul ala care se manifesta post-factum, mai mult emotional decat rational si care nu ii e indiferent deloc lui Firea.

    Si evident, madam ar fi iesit sifonata. Cum ea tinteste sus, la prezidentiale, nu si-a permis sa riste nimic si nu o va face nici de acum incolo ?

    Ca niste oameni rationali vor spune ca a bagat panica intr-un oras degeaba, nu conteaza, aia tocmai pentru ca sunt rationali nu ar vota-o pe madam in veci. Restul, electoratul ei, "emotionalii", vor crede ca a facut bine si ca a vrut sa salveze vieti.
  • -3 (13 voturi)    
    anti-firea (Joi, 21 septembrie 2017, 15:58)

    i_on [utilizator]

    anti-firea dar nu tot ce scoate madam asta pe gura e de criticat feroce; a trimis oamenii acasa, asta e, nu e o crima de pedepsit cu inchisoarea; si la new york au dat o alarma intr-o iarna, cu ninsoarea, dupa ce si-au luat o alta leapsa; si ninsoarea aia, a 2 a, nu a fost atat de tragica pe cat se asteptau ei
    a propos de indemnul cu votul: cu cine, nenicule - cu l orban si pnl nereformat? sau cu usere, care nu stiu pe ce lume se afla, au 10 la suta si nenumarate factiuni interne: ba cu plicusor, ba fara, cu si fara clotilde, de dreapta, de stanga si eco, si cu familia, si cu LGBT, si cu Ciolos, si fara, samd? sau poate cu pemepe?
    • +3 (7 voturi)    
      ba tot ce scoate pe gura e o tampenie (Joi, 21 septembrie 2017, 21:20)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui i_on

      Ieri pur si simplu a dat peste cap un trafic si asa nenorocit doar ca sa isi apere pielea si in scop pur electoral.
      Asta iarna in timp ce incercam sa imi deblochez masina din nameti m-am trezit cu doi politisti locali care mi-au zis sa nu mai arunc zapada pe carosabil fiindca madam Firea vrea bulevardele la "negru". Ca si cum nu masinile Primariei impinsesera 70 cm de zapada in spatele masinii mele.
      Deci madama e o ahtiata de imagine si niste cretini i-au spus ca poate va fi viitoarea presedinta a Romaniei ceea ce e un fel Resident Evil -2.
  • +1 (5 voturi)    
    Masuri disproportionate (Joi, 21 septembrie 2017, 22:36)

    motanul_gri [utilizator]

    "Pe scurt, in ambele cazuri avem de-a face cu masuri vadit disproportionate, luate ca urmare a faptului ca primaria Capitalei si cele de sector nu si-au exercitat la timp atributiile de administratori ai orasului".

    Cat de greu o fi sa se identifice copacii uscati sau aplecati si sa fie taiati, urmat apoi de plantarea unor puieti - preferabil din specii care dezvolta radacini bine ancorate? Dar sa se includa in contracte amenzi usturatoare pentru firmele care monteaza gresit panourile stradale?
    Are rost sa restrictionam circulatia la orice ploaie sau ninsoare, in loc sa tratam cauzele din timp, pentru a nu fi siliti sa induram mai tarziu efectele?

    --------------

    "Apoi, de aici merse mai departe, până ce ajunsese ca să mai vadă aiurea şi altă năzbâtie. Un om legase o vacă cu funia de gât şi, suindu-se pe-o şură, unde avea aruncat oleacă de fân, trăgea din răsputeri de funie, să urce vaca pe şură. Vaca răgea cumplit, şi el nu mai putea de ostenit...

    — Mă omule! zise drumeţul, făcându-şi cruce; dar ce vrei să faci?
    — Ce să fac, mă-ntrebi? Da' nu vezi?
    — Ba văd, numai nu pricep.
    — Ia, hăramul ista e hâmisit de foame şi nu vrč nici în ruptul capului să vie după mine sus, pe iastă şură, să mănânce fân...
    — Stai puţin, creştine, că spânzuri vaca! Ič fânul şi-l dă jos la vacă!
    — Da' nu s-a irosi?...
    — Nu fi scump la tărâţe şi ieftin la făină.
    Atunci omul ascultă şi vaca scăpă cu viaţă.
    — Bine m-ai învăţat, om bun! Pentr-un lucru de nimica eram cât pe ce să-mi gâtui vaca!"

    (Ion Creanga, "Prostia omeneasca")
  • +2 (2 voturi)    
    acoperisuri (Vineri, 22 septembrie 2017, 9:48)

    Bolovanul [utilizator]

    nu primaria trebuie sa vina sa repare acoperisurile. asta e sarcina fiecarui proprietar de cladire.


    primaria trebuie sa se ocupa insa de copaci. nu sa-i cheleasca de crengi, ca asa sigur se vor usca.

    primaria trebuie sa se ocupe de anunturile publicitare.
  • 0 (2 voturi)    
    mda (Vineri, 22 septembrie 2017, 14:48)

    Incomod3 [utilizator]

    vad ca toata floarea cea vestita a TFL... si alte grupari cu 3 initiale... e profund dezamagita ca nu s-a ivit un nou Colectiv... sa mai taie niste capete... teapa